tisk-hlavicka

Odkdy jsem matkou?

22.11.2010 Koucká Pavla Děti a my 91 názorů

A jak se má maminka? Zeptala se mě minule paní bytná a já začala přemýšlet, zda myslí moji maminku nebo manželovu, a proč se na ni vůbec ptá.

Bytná pochopila, že tápu, a se smíchem ukázala na moje břicho. Aha, já jsem maminka, došlo mi.

Jisté je, že dříve jsem matkou nebyla, a teď jí jsem. Ale kdy se ta změna stala? Okamžikem porodu? Nebo už v těhotenství, či snad dokonce při početí? Přemýšlím, kdy jsem se jako matka začala cítit, a zjišťuji, že jasno v tom nemají ani kamarádky. Hanka například zažila podobný pocit jako já, když jí gynekolog v těhotenské poradně oslovil „maminečko“. A podobné zkušenosti mají skoro všechny maminky.

Trochu modifikovaně tato otázka zajímá i filosofy, právníky a etiky: „Je už embryo dítětem, člověkem?“ ptají se. Mé úvahy se však budou opírat zejména o pocity těhotných žen a matek malých i větších dětí. Z množství soudů, jež jsem dosud vyslechla, se mi zdá, že pocit mateřství přichází k většině z nás postupně a v jakýchsi vlnách.

V jistém smyslu cítíme, že jsme matky, jakmile máme maličké v sobě. Hormonální nastavení i vědomí „dítěte na cestě“ formují naši pozornost i zájem. Začínají nás více zajímat dětská témata, tak nějak intenzivněji si všímáme dětí kolem nás, anebo je najednou vidíme „jinýma očima“. Po porodu je toto vše ještě mnohem intenzivnější. Samy o sobě začínáme přemýšlet jako o matce. Avšak když nás tak osloví někdo jiný, překvapí nás to.

On tam fakt byl!

Ani porodem se automaticky a nastálo nevžijeme do role matky. Některé ženy popisují spíše pocit neskutečna. „On tam fakt byl!“ byla například první poporodní slova maminky dnes již dvouletého Matýska, a pocit překvapení se jí držel i v dalších dnech: „Když jsem si pak pro něj šla k dětským sestrám, překvapilo mě, že mi ho fakt dali. Ještě při propouštění z porodnice jsem uháněla k autu mílovými kroky, protože jsem byla přesvědčená, že se objeví někdo, kdo řekne: Ale počkat, to dítě musíte vrátit!“ Maminka předškoláka Adriana se zase vyjádřila: „Já se na svého syna zpočátku dívala jako na mimozemšťana.“ Pocit „jsem matka“ dokonce nesouvisí ani s mateřskou láskou, jak ilustrují například následující autentické výpovědi:

„Já jsem prvorozenou milovala od prvního okamžiku, fakt mě po porodu zaplavila ta betynkovská mateřská láska se vším všudy, ale než jsem si začala připadat jako matka, tak to teda dost trvalo.“

„Mě taky chytila mateřská láska hned v porodnici, a na pocit „jsem matka“ jsem si počkala, dostavil se plíživě. Pamatuju, jak jsem se po návratu z porodnice koukala na mimi, uložené v koši pod oknem, a říkala si: A co budu dělat, až bude počurané? Až se rozbrečí? Koho zavolám, když mi to nepůjde?“ Zpočátku na dítě prostě nejsme zvyklé. „Xkrát jsem chtěla jít nakoupit, vyvenčit psy, cournout se do knihkupectví, a v poslední chvíli se zarazila: vždyť ho tu nemůžu nechat samotného!“ líčí své první dny po návratu z porodnice již zmíněná maminka Matýska. Časem však pocit mateřství sílí, až se dítě stane nedílnou součástí naší identity. Dokonce už v době, kdy nás ještě překvapuje oslovení „matko“, je ten pocit už někde hluboko v nás. Já jsem například po skončení šestinedělí začala chodit na jeden večer v týdnu pryč, zatímco dcerku hlídal manžel. Bylo to príma, všichni jsme si to užili. Pavel zvládl malou nakrmit odstříkaným mlíčkem, uložil ji a byl na sebe patřičně hrdý. Jen já jsem měla celou dobu takový zvláštní pocit – jako bych nebyla celá, kousek sebe jsem nechala doma.

A čím se pocit mateřství upevňuje? Určitě časem. Tím, že trávíme týdny, měsíce a roky se svým maličkým, že samy o sobě přemýšlíme jako o matce. Že tak o nás přemýšlejí naši blízcí. Tím, že na malé mluvíme, i když nám ještě nerozumí: „Vydrž, broučku, maminka je hned u tebe,“ říkáme například. Postupně si zvykáme na to, že musíme nejdříve uspokojit dítě, a pak teprve myslet na své potřeby. Některé maminky také hovoří o významu průšvihů a krizí: každá překonaná krize je prý v mateřské roli usadila pevněji. A jakmile nás dítě samo začne oslovovat maminko (případně vřískat: „mamí!“), už o svém mateřství nepochybujeme. Chvíle, kdy se cítíme mateřstvím překvapeny, se ovšem mohou tu a tam vracet ještě dlouho. Například čtyřicetiletá Ilona říká: „Holkám je už deset a pět, a když se někdy na sebe a manžela podívám, řeknu si: „Ježíši, my jsme jejich rodiče? To je nějaký divný“. Prostě ještě dneska, kdy už mám děti fakt dlouho, mi někdy připadá, že je to jenom jako, že holky někomu vrátím. Jindy se ale cítím jako kovaná matka, a někdy mě to až štve – třeba když pocítím nával autority a zachovám se tak, jak jsem to u dospělých sama nenáviděla.“

Otcové to mají těžší

Většina matek se musí na miminko po porodu nějakou dobu adaptovat. Některé ženy se být matkou necítí ještě po řadě měsíců, a někdy i trpí výčitkami, že své dítě „dost“ nemilují. Ale co pak mají říkat otcové, kteří miminko devět měsíců nenosili a neporodili? Kdy je zalije hřejivý pocit „jsem táta“?

I muži to mají různé. V dnešní době je pro otcovské cítění dobrá přítomnost při porodu. Výzkumy ukazují, že muži, kteří byli u porodu, projevují vyšší míru rodičovského chování směrem k novorozenci. Někteří otcové ovšem intenzivně spoluprožívají již partnerčino těhotenství, což je měřitelné i hormonálně – poklesem „mužského hormonu“ testosteronu a vyšší hladinou prolaktinu, hormonu, který u žen působí mimo jiné na tvorbu mléka.

Přesto musíme uznat, že v prvních měsících života dítěte jsou to o mnoho více matky, kdo se intenzivně cítí rodičem a vykazuje rodičovské chování. Maminky vyprávějí:

„Manžel se do dcerky zamiloval, až když se změnila z ležící vánočky v aktivní batole všude lezoucí, brebtající… tedy až s ní začala být zábava. S uřvaným miminem si prostě nevěděl rady.“

„U nás se nekonalo žádné hlazení bříška, doprovázení do poradny, jásání nad ultrazvukem, společné vybírání výbavy. Nic, chladno, věcno: „Bude mimi – ok, fajn, nakonec to bylo v plánu“. Po narození syna se nám ovšem jeho věcnost hodila, bez obav ho nosil, koupal, neměl strach ho vzít nahého (na rozdíl ode mě).“

Někteří muži tedy zažívají intenzivní „jsem otec“ ještě než se malé narodí. Jiným miminko nic neříká. Batole pak ovšem „dostane“ prakticky každého otce, a spolu s tím, jak narůstá množství činností, jež lze společně s dítětem podnikat, roste i otcovská angažovanost. Jistou výhodu mají synové.

Každý extrém škodí

Ani časný, ani pozdější nástup aktivního otcovství není primárně špatně, záleží na okolnostech a obecně lze varovat snad jen před extrémním nezájmem o miminko, jakož i před zájmem přehnaným, zvlášť pokud se pojí se zanedbáváním partnerky jako manželky. Například Judita se minule vyjádřila: „Můj muž je skvělý otec, od narození syna rád nosí, krmí, přebaluje. Ale musím přiznat, že mě to spíš štve, někdy se o malého až přetahujeme. Ale u nás je to specifické tím, že muž je bez práce. Náš vztah tím vším dost trpí: byla bych mnohem raději, kdyby byl míň otcem a víc manželem. Když ho slyším na malého šišlat, všechno se ve mně bouří, a nejradši bych ho koštětem hnala na pracák.“

Novopečené maminky často oceňují více, pečuje-li muž zejména o ně. Ne nadarmo se říká: pečujte o svou ženu dobře, aby ona mohla dobře pečovat o vaše dítě. Na druhou stranu: jaký je muž partner a otec, velmi záleží na chování a postoji ženy. Těhotným ženám a mladým maminkám lze jen doporučit, aby nezapomínaly na mužovu potřebu pozornosti a lásky.

Je embryo dítětem?
Úvahy, odkdy je matka matkou a dítě dítětem (člověkem), můžeme teoreticky opřít také o bioetické teorie statutu lidského embrya. Odkdy je bráno jako osoba se svými právy? Jako jedinečná lidská bytost se zákonem zajištěnou ochranou života? Křesťanští etikové zastávají zejména takzvanou„theory based on human properties“, která konstatuje, že neexistuje rozdíl mezi lidskou bytostí (human being) a osobou (human peson). Člověk je tedy osobou od zygoty až po smrt. Někdy se křesťanští etikové odvolávají v tomto soudu na přírodu s tím, že vývoj je kontinuální a nelze stanovit žádnou hranici. Naproti tomu medicínská etika a praxe určité hranice stanovuje:
  • Například řada kolonií embryonálních buněk využívaných ve výzkumu vznikla kultivací buněk embrya starého zhruba pět dní. To je doba, kdy embryo ještě přirozeně není usídleno v sliznici matky a s velkou pravděpodobností (50 až 70 %) se ani neuchytí a odejde s menstruační krví, aniž by si žena něčeho všimla. Vědci proto většinou nemají etický problém s používáním těchto buněk ve výzkumu.
  • Do 14 dnů od oplození mohou vzniknout jednovaječná dvojčata, těžko tedy hovořit o jedinečné lidské osobnosti, každé z dvojčat je přece samostatnou, jedinečnou osobností. Výzkum embryí do stáří čtrnácti dnů je povolen například ve Velké Británii.
  • Umělé přerušení těhotenství na přání ženy je pak například u nás umožněno do 12. týdne těhotenství. Do této doby jsou poměrně běžné i spontánní potraty.

Autorka článku je psycholožka, momentálně na rodičovské dovolené, v listopadu čeká narození druhého dítěte.

Názory k článku (91 názorů)
nejsem matka Insula 22.11.2010 8:57
*Re: nejsem matka Katka + 2 22.11.2010 16:25
*Nechuť být matka Karel 22.11.2010 16:52
**Re: Nechuť být matka štěpánkaa 22.11.2010 17:6
***Re: Nechuť být matka Karel 22.11.2010 17:13
****Re: Nechuť být matka štěpánkaa 22.11.2010 17:56
*****Re: Nechuť být matka Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 23.11.2010 9:35
******Re: Nechuť být matka Elíláma 26.11.2010 14:19
****Re: Nechuť být matka MrakovaK 24.11.2010 11:37
*****Re: Nechuť být matka ujinka 1.12.2010 19:42
Nesnáším tohle oslovení Aneka_ 22.11.2010 9:36
*Re: Nesnáším tohle oslovení Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 22.11.2010 9:40
**Re: Nesnáším tohle oslovení lonkue 22.11.2010 9:57
***Re: Nesnáším tohle oslovení Klarisanek 22.11.2010 14:40
****Re: Nesnáším tohle oslovení štěpánkaa 22.11.2010 17:1
**Re: Nesnáším tohle oslovení Blanka+Adámek 22.11.2010 9:59
***Re: Nesnáším tohle oslovení s s 22.11.2010 11:37
****Re: Nesnáším tohle oslovení Elíláma 26.11.2010 14:21
**Re: Nesnáším tohle oslovení Aneka_ 22.11.2010 10:49
***Re: Nesnáším tohle oslovení PetraK 24.11.2010 10:6
*Re: Nesnáším tohle oslovení Jana, školkáč a školák 22.11.2010 10:0
**Re: Nesnáším tohle oslovení caira (Vojta1/03,Mates11/04) 22.11.2010 10:13
***Re: Nesnáším tohle oslovení Dalila 22.11.2010 10:52
***Re: Nesnáším tohle oslovení Jana, školkáč a školák 22.11.2010 11:35
****Re: Nesnáším tohle oslovení Petra Neomi 23.11.2010 9:51
*****Re: Nesnáším tohle oslovení Jana, školkáč a školák 24.11.2010 11:27
***Re: Nesnáším tohle oslovení Tante Ema 22.11.2010 14:37
**Re: Nesnáším tohle oslovení Ecim 22.11.2010 11:4
*Maminka = bez mozku metty, 3 kluci 22.11.2010 10:43
**Re: Maminka = bez mozku Dalila 22.11.2010 10:48
***Re: Maminka = bez mozku metty, 3 kluci 22.11.2010 10:56
****Re: Maminka = bez mozku Cajtinka 24.11.2010 13:0
*Re: Nesnáším tohle oslovení Irena 22.11.2010 12:21
**Re: Nesnáším tohle oslovení albert1 22.11.2010 14:42
**Re: Nesnáším tohle oslovení PetraK 24.11.2010 10:11
*Re: Nesnáším tohle oslovení marketa 22.11.2010 14:49
*Re: Nesnáším tohle oslovení Martina + 2 kluci 22.11.2010 15:49
*Re: Nesnáším tohle oslovení Theend 22.11.2010 15:59
*Re: Nesnáším tohle oslovení x x 22.11.2010 16:1
*Re: Nesnáším tohle oslovení PetraK 24.11.2010 10:3
Odkdy? ...neviditelná... 22.11.2010 10:52
oslovení rodičů yogurtová a dva yogurtíci 22.11.2010 11:39
*Re: oslovení rodičů Veronika 22.11.2010 11:56
**Re: oslovení rodičů yogurtová a dva yogurtíci 22.11.2010 12:2
***Re: oslovení rodičů Lilila 22.11.2010 13:52
****Re: oslovení rodičů Pole levandulové 22.11.2010 14:19
*****Re: oslovení rodičů vertigo 24.11.2010 15:1
****Re: oslovení rodičů Bumbi&05,08,10 22.11.2010 16:8
*****Re: oslovení rodičů Lilila 22.11.2010 17:38
****Re: oslovení rodičů Pole levandulové 22.11.2010 16:15
****Re: oslovení rodičů Pole levandulové 22.11.2010 16:17
**Re: oslovení rodičů karma 22.11.2010 13:53
*Re: oslovení rodičů Ilona a její holčičky 22.11.2010 12:4
*Re: oslovení rodičů helis78 22.11.2010 12:11
*Re: oslovení rodičů Martina s mimi na cestě 22.11.2010 12:12
*Re: oslovení rodičů jana 22.11.2010 12:13
*Re: oslovení rodičů Markéta, kluci 8 a 2 22.11.2010 12:52
*Re: oslovení rodičů Zdena 22.11.2010 13:12
**Re: oslovení rodičů Katka, kluci 11 a 8 22.11.2010 13:42
*Re: oslovení rodičů maja 22.11.2010 13:15
**Re: oslovení rodičů yogurtová a dva yogurtíci 22.11.2010 13:24
*Re: oslovení rodičů gatto 22.11.2010 13:41
*Re: oslovení rodičů Bibia 22.11.2010 13:51
*Re: oslovení rodičů Petra Neomi 23.11.2010 10:2
*Re: oslovení rodičů Jíťa 23.11.2010 10:39
*Re: oslovení rodičů Elíláma 26.11.2010 14:35
Nejvíc se mi líbí Binturongg 22.11.2010 12:51
*Re: Nejvíc se mi líbí Winky 22.11.2010 14:35
"Nejradši bych ho hnala na pracák&q... gatto 22.11.2010 13:38
Ach jo. Tante Ema 22.11.2010 14:30
*Re: Ach jo. Binturongg 22.11.2010 14:53
**Re: Ach jo. Ines 23.11.2010 8:49
***Re: Ach jo. Elíláma 26.11.2010 14:43
*Re: Ach jo. MarkétaP + 4 dcerky 22.11.2010 14:55
**Re: Ach jo. Kopřiva Dvoudomá 22.11.2010 19:28
*Re: Ach jo, pani autorka nam opisovala... cici+Maty (19m) 22.11.2010 14:59
**Re: Ach jo, pani autorka nam opisova... MarkétaP + 4 dcerky 22.11.2010 15:5
***Maminkou během 7mi dnů....???? 11.8MartinaEmma12 22.11.2010 17:34
****Re: Maminkou během 7mi dnů....??... PetraK 24.11.2010 11:12
*Re: Ach jo. PetraK 24.11.2010 11:2
moje máma mi říká maminko.... koxtry 22.11.2010 18:28
*Re: moje máma mi říká maminko.... Kubula K. 22.11.2010 21:34
**Re: moje máma mi říká maminko.... Jíťa 23.11.2010 11:40
***Re: moje máma mi říká maminko.... Ilona a její holčičky 24.11.2010 11:42
****Re: moje máma mi říká maminko...... Jíťa 24.11.2010 14:40
Jsem mámou PetraK 24.11.2010 9:51
*Re: Jsem mámou Ilona a její holčičky 24.11.2010 11:50
**Re: Jsem mámou PetraK 24.11.2010 13:27
***Re: Jsem mámou Ilona a její holčičky 25.11.2010 14:47
*Re: Jsem mámou slunínek 29.11.2010 9:50
*Re: Jsem mámou Myss 2.12.2010 22:50




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.