tisk-hlavicka

Poradna: Narození druhého dítěte

Co můžeme udělat, aby starší syn neměl pocit ztráty?

Čekáme narození druhého dítěte. První syn oslavil tři roky. Zatím se zdá, že narození brášky ho nijak nevyvádí z rovnováhy. Máme však ve svém okolí příklady, kdy starší sourozenec neunesl narození mladšího. Co můžeme udělat, aby starší syn neměl pocit ztráty, sourozenci neubližoval a nezměnil své chování?

S prevencí sourozenecké žárlivosti a rivality je třeba začít už v průběhu těhotenství. Očekávání a příprav narození nového člena rodiny se má v co největší míře účastnit i starší sourozenec. Když se bratříček nebo sestřička narodí, osvědčuje se starší dítě přiměřeně k jeho věku a schopnostem zapojit do péče a pomoci rodičům. Jeho pomoc, byť často pouze symbolickou, je dobré náležitě ocenit. Při starosti o miminko rodiče nesmějí zapomínat na uspokojování citových potřeb prvního dítěte. Měli by si najít čas si s ním pohrát a popovídat. Věnovat se mu, aby mělo tatínka nebo maminku chvíli jenom pro sebe. Nejvíce hádek a sporů mezi sourozenci bývá kvůli hračkám a jiným osobním věcem. Proto je vhodné staršímu dítěti včas zajistit určité soukromí.

Rodiče se někdy snaží o podobný přístup k oběma dětem. Tato snaha má z jejich pohledu racionální opodstatnění. Nechtějí, aby se některé z nich cítilo v čemkoli ošizené. Ukazuje se ale, že se naopak vyplatí podporovat rozdíly, které jsou dané věkem dětí, jejich odlišnými vlastnostmi a zájmy.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.