tisk-hlavicka

Kojení - životní nutnost nebo možnost?

11.11.2008 Jiřina Mrázková 558 názorů

Maminky v celé nahotě napsaly to, s čím se už setkávám dlouhou dobu, ale objevovaly se na různých místech jen útržky názorů. Nyní mám v ruce celek, který ukazuje na to, že současná situace v podpoře kojení již potřebuje změnu.

Kojení - životní nutnost nebo možnost?

Tento článek je takový úvod k výsledkům výzkumu (konkrétní čísla a statistiky budou v dalších článcích, které budou následovat zhruba do 2 měsíců), který jsem prováděla pro svou bakalářskou práci na téma Psychologie při kojení. Původně jsem neměla v plánu ty informace nějak dále šířit, ale když se počet respondentek dotkl počtu 3000 a hlavně po zjištění, jak obrovsky cenné informace mi maminky svěřily, tak nemohu jejich důvěru, s kterou mi dotazníky vyplnily, jen tak zavřít do šuplíku. Chci, aby se informace dostaly ven, budu se je snažit šířit v kruzích veřejných i odborných. Na tomto místě chci moc poděkovat všem maminkám, které dotazník vyplnily a podílejí se tak na tom, že tato oblast - to, že i maminky mají své názory - už nezůstane tabuizována.

Tento první článek se bude věnovat subjektivním pocitům, které mi maminky sdělily v jednom z bodů dotazníku, kde měly možnost se volně vyjádřit. A více než 30% respondentek této možnosti využilo a v celé nahotě se vypsaly ze všech pocitů spojených s kojením a podporou okolí v tomto období. Maminky v celé nahotě napsaly to, s čím se už setkávám dlouhou dobu, ale objevovaly se na různých místech jen útržky názorů. Nyní mám v ruce celek, který ukazuje na to, že současná situace v podpoře kojení již potřebuje změnu.

Kojení se stalo fenoménem poslední doby, ale ne vždy jen v pozitivním smyslu slova. Stále častěji se množí negativní reakce na podporu a ochranu kojení (nerada používám slova propagace), cituji několik (podobných příspěvků byly stovky) názorů maminek z dotazníků (většinou kráceno):

"S odstupem času se mi jeví otázka kojení či nekojení, že jde z extrému do extrému. Zatímco v době našich maminek se spíše přiklánělo k umělé výživě nyní jen kojení kojení kojení. 100% souhlasím s názorem, že kojení je to nejlepší co může matka dítěti nabídnout, ale bohužel nám kojení vůbec nešlo (odstříkavala sem 4m), a musím říct, že tuto větu sem slychavala od svého okolí neustále, až z toho vzniká pocit, že pokud nekojím, nedávám dítěti to nejlepší a tudíš nejsem moc dobrá matka......hlavně v období po porodu, kdy jsem byla dost citově "mimo" to ve mě vyvolávalo velké pocity úzkosti. Podle mého názoru by se mělo kojení všemožně podporovat, ale je třeba také maminkám zdůraznit, že nejdůležitější pro jejich dítě není kojení, ale aby byla matka v pohodě at už s kojením nebo bez."

"S odstupem času se mi jeví otázka kojení či nekojení, že jde z extrému do extrému. Zatímco v době našich maminek se spíše přiklánělo k umělé výživě nyní jen kojení kojení kojení. 100% souhlasím s názorem, že kojení je to nejlepší co může matka dítěti nabídnout, ale bohužel nám kojení vůbec nešlo (odstříkavala sem 4m), a musím říct, že tuto větu sem slychavala od svého okolí neustále, až z toho vzniká pocit, že pokud nekojím, nedávám dítěti to nejlepší a tudíš nejsem moc dobrá matka......hlavně v období po porodu, kdy jsem byla dost citově "mimo" to ve mě vyvolávalo velké pocity úzkosti. Podle mého názoru by se mělo kojení všemožně podporovat, ale je třeba také maminkám zdůraznit, že nejdůležitější pro jejich dítě není kojení, ale aby byla matka v pohodě at už s kojením nebo bez ."

"Co se týká kojení ..... matka je celou dobu těhotenství z médií, letáků, informačních kampaní Mléčné ligy a podobných organizací ne informována, ale přesvědčována o NUTNOSTI kojení, v podstatě odchází do porodnice pod tlakem - musím kojit nebo budu špatná matka."

"Dodnes se cítím velmi flustrovaně , díky přehnané kampani o podpoře kojení . Okolí mě nechápalo , připadala jsem si jako špatná matka a dítě , které není kojeno minimálně půl roku, nemá naději na normální vývoj a dobrou imunitu."

"Vadí mi současné nucení ke kojení a odsouzení maminek které nekojí z kteréhokoliv důvodu. Myslím, že by se mělo akceptovat jakékoliv rozhodnutí a myslím tím především všechny okolo Laktační ligy."

"Domnívám se, že vzniká mýtus o kojení ve smyslu toho nejlepšího pro dítě. Jak by asi dopadly děti matek, které kojeny být nemohly a chtěly by?? Já jsem kojit neměla v plánu, nakonec mne od toho úplně odradil přístup v porodnici, kde nic než kojení neuznávali a obraceli se ke mě zády, když jsem nechtěla. Máme dvojčata a myslím, že by to byl beztak problém. Jsou od počátku na umělé výživě a musím říct, že jsou v pořádku a zdravé. Narodily se plánovaným cís.řezem a jejich porodní váha byla 3kg, což na dvojčata je nádhera a jen tak se to nevidí. Pediatrička mne sice přemlouvala, abych to zkusila, ale nechtěla jsem, holkám si myslím, jsem neuškodila a fenomén kojení prostě odsuzuji, doslova se matkám vnucuje."

"Jsem ráda, že kojení je tak podporováno. Bohužel to má i negativní efekt - mnoho žen - já k nim patřím, jež kojit nemohly nebo se jim to dostatečně dlouho nezdařilo, mají pocit, že nějak zásadně selhaly. Mám pocit, že momentálně mají větší podporu kojící matky, což je samozřejmě v pořádku, ale my, kterým se nedaří/nedařilo, bychom si možná zasloužily trochu více pochopení a povzbuzení."

"Jsem pravidelnou volající do laktační poradny, čímž za jejich práci velmi děkuji. Jen jistý fanatismus a postoj k nekojícím maminkám mi velmi vadí. Po celou dobu kojení mne provázejí veliké problémy a v podtatě bojuji za každý den abych mohla kojit a jedním z faktorů, které mne stresují je, že laktační liga prohlašuje, že v podstatě každá "normální" žena je schopna kojit a mezi řádky hlásá, že dítě, které není kojené, jako by mělo zaděláno na celoživotní zdravotní problémy a psychické trauma. Cítím tím na sebe obrovský, nepříjemný tlak. Ve chvíli, kdy nastanou s kojením problémy, řeším proč nejsem jedna z normálních kojících žen a podám-li dítěti příkrm, bojím se, že možná i nepřežije"

"Mléko jsem neměla téměř vůbec, nicméně první dny v porodnici jsem se snažila "rozkojit". Když se však nedařilo, smířila jsem se s umělou stravou. Největším traumatem pro mě byl následný "teror" (silné slovo, ale nenapadá mě lepší) všech sester že kojit prostě MUSÍM, jinak mě domů nepustí, s miminkem, které mi u prsu vždy usnulo (když nic neteklo, není se čemu divit) že musím hooodně třást a budit ho atp. Když jsem nakonec "vybojovala" lahev s umělým mlékem byla jsem já i moje dcera šťastná jak blecha. A přiznávám, že i následně jsem byla zaskočená reakcí svého okolí - otázky typu "ty nekojíš????? jak to???" jsem slýchala hrozně často. Jsem ale přesvědčená, že každá žena má právo si tuto otázku sama rozhodnout."

"Při současné podpoře kojení a při mé povaze, kdy toužím dělat věci co nejlépe, / první dcera měla také potíže s kojením, ale díky suplementoru jsme vše rozkojili a kojila jsem do 13 měsíců /mi chyběla na odborných stránkách či na straně laktačních poradců trocha pochopení pro stav, kdy to opravdu nejde. Všude se dozvíte, jak se máte za každou cenu snažit, ale nikde Vám neřeknou, že to nemusí vyjít i když se snažíte sebevíc, a že v tom případě nekončí život. Není to jistě motivační, ale je pak pro čtenářky propagace kojení těžké se se situací, kdy to opravdu nejde vyrovnat. Velká propagace kojení je sice efektivní v tom, že nutí i slabší povahy ke snaze, ale opomíjí stav, kdy dělá matka maximum, ale reálně se to nezdaří. "

Tyto názory mluví za vše a mohu potvrdit, že to, jak je kojení v současnosti podporováno je obrovským náporem na psychiku ženy, je to obrovský psychický celospolečenský nátlak, který mnohé ženy neunesou. Všude se mluví o kojení a jeho výhodách, kojení je vychvalováno, kojící žena je vyzdvihována a opravdu to působí dojmem, že jedině kojení dělá dítě i matku plnohodnotnými členy společnosti.

Ale musím zde také říci, že je i dost maminek, které měly to štěstí a rodily v porodnicích, kde se dočkaly té správné podpory:

"Personál byl výborný, starší a zkušenější sestřičky poradily, snažily se pomoct a když viděly, že jsem hodně unavená, dokrmily samy miminko mateřským mlékem jiných maminek (zkumavkou)- nic pro ně nebyl problém, byly ochotné a pohodové."

"Chtěla bych ocenit podporu v porodnici, syn se narodil v 34+5tt se silnou žloutenkou, pořád spal a nechtěl pít... vytrvalý přístup personálu dokázal, že jsme po 14ti dnech odcházeli plně kojeni což nám vydrželo do 5ti měs. poté jsem částečně kojila do 9.měs. Já bych pokusy o kojení na začátku dávno vzdala, ale díky personálu jsme to dokázali."

"Chtěla bych vyjádřit můj dík k personálu v porodnici(Thomayerova nemocnice v Preze), který i přes ukončení porodu císařským řezem udělala vše proto, aby jsem mohla dceru kojit hned jak to bylo možné a díky ním jsme od prvního dne s kojením neměly problém..."

"Nejdůležitější pro mne byl přístup dětských sestřiček v porodnici. Byly moc hodné, vše vysvětlily, ukázaly. Kdykoli byl problém s přisátím okamžitě přišly a pomohly. To byla a je veliká výhoda, pro čerstvé maminky, když jim někdo dokáže mile poradit a povzbudit v prvních dnech. Byla jsem sice psychicky uplně v pohodě, s kojením jsem si hlavu nelámala, ale nebýt kladného přístupu sester, asi by to byl problém. Proto díky bohu za to, že už se ve většině porodnicích tomuto věnují na 100%."

"Rodila jsem v Havlickove Brode - velka propagace kojeni, kontrola maminek pro technikach, ruzne techniky primo s ditetem. Laktace u mne nastoupila pozdeji, trochu to se mnou "zatraslo", ale pak me sestricky chodily stale kontrolovat povzbuzovat, stanicni sestra si na mne udelala individualne cas. Vyuzila jsem tam laktacni linky, kterou v Brode provozuji nepretrzite 24 hodin - mela jsem pocit, ze se v jednom prsu tvori "mene" mleka. Sestra na lince poradila, co delat, jak se chovat, radila "vydrzet" - a po nekolika dnech se stav upravil."

Vše je o lidech a když se chce, všechno jde.

Laktační liga je organizace, před jejíž činností bychom se měli všichni sklonit. Ať se mnou budete souhlasit nebo ne, tak to, co udělala pro podporu kojení v ČR je opravdu obrovský kus práce. Laktační liga je občanské sdružení, nevýdělečná organizace, která nemá žádné zaměstnance, celou její činnost zaštiťuje pár dobrovolníků v čele s několika lékaři (MUDr. Mydlilová, MUDr. Paulová). A těch pár lidí táhne vzdělávání, podporu a ochranu kojení, Baby friendly iniciativu, publikační činnost, pořádání konferencí a řadu dalších činností. Peníze od státu jsou velmi sporadické, na základě občasných grantů. Takže nejsou peníze ani lidí na to, aby se mohlo vše dělat optimálně, aby byla lepší kontrola nad tím, zda např. Baby friendly nemocnice opravdu dodržují 10 kroků k úspěšnému kojení apod. Není to jednoduché, podpora od státu je pouze ideová, i přes opakované intervence...

Podpora a ochrana kojení je opravdu nutná, protože čím více kojených dětí bude, tím větší pozitivní dopad to bude mít na celkový zdravotní stav společnosti, ekonomiku i ekologii. Kojení se dostalo do povědomí veřejnosti a pozitivní vztah společnosti ke kojení se vyvíjel společně s demokracií, na kterou si všichni obyvatelé země zvykali. Od revoluce už uplynulo pomalu 20 let a nálada ve společnosti se už poněkud změnila. Ovšem systém podpory kojení zůstal stále stejný, stále se mluví jen o výhodách kojení, z matek a jejich dětí se stala čísla ve statistikách, vytrácí se osobní přístup, mnohde chybí opravdová podpora, zcela se ze společnosti vytratila tolerance, úcta a respekt k rozhodnutí druhého.

Změnily se i ženy, které touží více po informacích, chtějí mít otevřené dveře k informovanému rozhodnutí. A i ty ženy (a nemusí jít jen o ženy s nižším vzděláním), které třeba nemají zájem o to se dopředu na kojení či mateřství připravit by měly mít stejnou startovní čáru. Nejpozději v porodnici by měly mít ujasněno, jak chtějí své dítě krmit, měly by dostat všechny informace, které jim k tomuto rozhodnutí pomohou. Ano, ony samy by se měly rozhodnout, jak budou své dítě krmit, nemělo by být automaticky předpokládáno, že každá žena, která jde rodit, chce své dítě také kojit. Kojení není povinnost, kojení je možnost.

Mnohé ženy se začínají obracet do protiútoku proti kojení, protože nesnesou ten nátlak, že se kojit musí, že nevidí jinou možnost volby než kojení, aniž by předem nebyly odsouzeny k pohrdavým pohledům. Bohužel i mnohé samotné kojící maminky mají pocit, že jsou něco více. Zkusme si všechny tu situaci uvědomit. Jste kojící žena (nemusíte mít zrovna prso venku, jen tak procházíte okolo) a vidíte na lavičce v parku, jak žena své malé miminko krmí lahví. Co si pomyslíte? Ta je neschopná, proč nekojí! Asi ji to nešlo, hmm, jsem lepší! Chudáček miminko, tak malé a už na umělé výživě! Nebo že by tam měla své odstříkané MM a jen nechce kojit na veřejnosti? Chudák maminka, určitě se snažila, ale asi se ji kojení nevedlo. Kolik z Vás si nepomyslí vůbec nic, prostě se jen neutrálně podívá na malé miminko, usměje se na ten krásný uzlíček a vůbec nic si nepomyslí o způsobu, jakým je dítě krmeno. Věřím, že téměř žádná žena to v dnešním společenském nátlaku nezvládne. A myslím si, že to je opravdu špatně.

Téměř každá matka je na pranýři před zvědavými dotazy jak své dítě krmí. Ještě kojíš? Už ne? A proč? Já ještě kojím (to jsem lepší než ty!)! Ty ještě kojíš? Vždyť už měl rok, ne? To ho budeš kojit až do školky?

Vše se točí kolem kojení a jeho podpory, ale nějak se vytrácí fakt, že účastníky kojení jsou dvě živé bytosti - žena a její dítě. A protože žena je ten, kdo rozhoduje o tom, zda bude dítě kojit, tak by měl být plně respektován její (jakýkoliv) názor na způsob krmení svého dítěte. Protože žena, která kojit nechce nebo ji není příjemné, že ji někdo nutí, tak do kojení nedá svůj mateřský cit a kojení stejně nebude úspěšné. A vynucená čárka do statistiky porodnice, že dítě odcházelo plně kojené stejně pro společnost velký efekt mít nebude (okolo 90% miminek odchází z porodnic plně kojených, ale plné kojení až do věku 6 měsíců vydrží jen u 20-25% dětí, už ve věku 3 měsíců je plně kojeno jen okolo 40% dětí). Respektovat někoho ovšem neznamená, že ženě milostivě dovolíme, aby o způsobu krmení svého dítěte rozhodla (donesu ji tedy tu flašku s UM), ale že o ni ani nebudeme smýšlet nijak negativně, posměšně či pohrdavě ani tyto své názory nebudeme probírat s dalšími x lidmi.

TOLERANCE a RESPEKT se skutečně ze společnosti vytrácejí, společnost se více kastuje. Ale zrovna ve způsobu krmení bychom neměli hledat nic, co by mělo ženu uvrhat na okraj společnosti, pokud nekrmí dítě způsobem, který je právě in. Všechny matky by měly chodit se vztyčenou hlavou, měly by být pyšné na své dítě, sebevědomé a neměly by se stydět za to, jakým způsobem své dítě krmí, neměly by mít strach mluvit o tom, jak své dítě krmí v obavě, jaká bude reakce okolí.

Má představa o tom, jak by například mohla vypadat podpora matek je jednoduchá. Výhody kojení jsou už všeobecně známé a myslím, že už není nutné zachovávat stále stejný model podpory, tzn. mluvit jen o kojení a jeho výhodách. I statistiky už začínají hovořit jasně, počty kojených dětí bohužel nestoupají a myslím si, že to je jednak důsledek toho přílišného společenského tlaku, který u mnoha žen působí kontraproduktivně, ale také důsledkem toho, že kojení je čím dál více podporováno teoreticky, ale opravdová pomoc a správné rady, co udělat, když se věci nedaří chybí. Mnozí pediatři, gynekologové, zdravotní sestry, porodnice (i Baby friendly) a bohužel i někteří laktační poradci nepodávají ženě ty správné rady ušité na míru přímo konkrétnímu kojícímu páru (či trojici), ale buď jsou informace špatné nebo příliš obecné. Chybí také praktické rady, pomoc se správnou technikou kojení. Pokud by se sestry v porodnicích věnovaly jen skutečně těm maminkám, které kojit chtějí (vždyť zdravotnický personál je opravdu přetížen, nemají čas se každé mamince individuálně věnovat, což je taky velký problém) v rozsahu o který má daná maminka zájem (tyto informace by například uvedly v dotazníku, který by dostala každá matka od gynekologa ještě v těhotenství a přinesla by ho vyplněný při nástupu do porodnice), tak by se úroveň laktačního poradenství zvedla. Sestry by neměly pocit zmaru a beznaděje, že nutí ke kojení někoho, kdo o to nemá zájem a maminky, které by o tuto podporu stály, tak by lépe spolupracovaly. A věřím, že kdyby dostávaly maminky ty opravdu správné rady, tak by se nakonec i počet kojených dětí zvýšil. Každá maminka by také měla z porodnice odcházet s informací, na koho se může obrátit v případě potíží s kojením, měla by být lepší informovanost o terénních laktačních poradcích, ale také např. o internetových stránkách, kde se maminky dozví kvalitní informace co dělat v případě nesnází. Tohle je trošku větší problém celkového systému poradenství, který přesahuje rámec tohoto článku, takže ho už ponechám na okraji.

Takže co tedy změnit, aby se nálada ve společnosti trošku začala měnit, aby tlak na ženy, ať už kojící úspešně, částečně úspěšně, neúspěšně nebo ty, které kojit nechtěly (z jakéhokoliv důvodu) nebyl tak neúnosný. Stačilo by jim dát jediné a to MOŽNOST VOLBY. Zcela svobodnou volbu, jakým způsobem budou své dítě krmit, ani by na ně bylo tlačeno. Stačila by jednoduchá stránká, kde by byly popsány výhody i nevýhody všech tří způsobů krmení dítěte a žena by se tak mohla informovaně rozhodnout, co jim společně bude vyhovovat. To, že je mateřské mléko pro dítě skutečně jedinou přirozenou výživou a opravdu má četné výhody a vyšší pravděpodobnost, že se dítěti v budoucnu mohou vyhnout některé zdravotní potíže je ovšem objektivní fakt podloženy výzkumy (ale pozor, je zde pouze vyšší pravděpodobnost, že bude zdravější, to ale neznamená, že děti na UM budou automaticky nemocné, jak je často špatně chápáno). Ale faktem také je, že v naší republice je UM velmi vysoké kvality, hygienické podmínky a kvalita vody jsou na takové úrovni, že je prakticky eliminováno hlavní nebezpečí, které UM skýtá (v rozvojových zemích umírají tisíce a tisíce dětí na průjmy, díky krmení UM, které je připravováno do kontaminované vody v hrozných hygienických podmínkách). Nabídka UM je velká, existují i UM pro děti s různým zažívacími potížemi, pro děti s malou porodní vahou, alergiemi apod.

A jak si tedy představuji možnost informovaného rozhodnutí matky o způsobu krmení? Např. souhrnem podobných informací:

Kojení z prsu

Výhody:

 • Mateřské mléko je přirozená výživa lidského mláděte, která je přizpůsobena přímo na míru každému dítěti. Složení se mění dle aktuálních potřeb dítěte, jeho zdravotního stavu a zdravotního stavu matky (MM obsahuje protizánětlivé a antibakteriální složky, růstové hormony, imunologické složky aj.)
 • Mateřské mléko je dobře stravitelné, lepší je vstřebatelnost vitamínů a minerálů než u krmení UM
 • Kojené děti bývají méně často hospitalizovány
 • Nižší riziko následujících onemocnění u dítěte (všechny studie s konkrétními výsledky lze dohledat na internetu, většinou v angličtině, např. výskyt cukrovky je u kojených dětí nižší až o 50%):

  • alergie
  • astma
  • zubní kaz
  • autoimunitní choroby štítné žlázy
  • bakteriální meningitida (zánět mozkových blan)
  • rakovina prsu
  • celiakie (nesnášenlivost lepku)
  • tzv. syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS)
  • Crohnova choroba (těžké střevní onemocnění)
  • diabetes mellitus (cukrovka)
  • leukémie
  • průjem
  • ekzémy
  • zánětlivá onemocnění žaludku a střev
  • Hodgkinova choroba (zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin)
  • nekrotizující enterokolitida (těžké zánětlivé onemocnění tenkého a tlustého střeva)
  • roztroušená skleróza
  • obezita (jen u dětí kojených přímo z prsu)
  • zánět středního ucha
  • chřipka
  • infekce dýchacích cest
  • revmatoidní artritida
  • infekce močových cest

 • Sáni z prsu pomáhá správnému vývoji zubů a řečových orgánů (při sání z prsu dítě zapojuje zcela jiné svaly než při krmení z lahvičky, ani anatomické dudlíky nejsou schopné dítě přinutit k stejnému mechanismu sání jako z prsu.
 • Výlučné kojení delší než 3 měsíce má přiznivý vliv na inteligenci dítěte
 • Mírnější průběhy nemocí u dítěte
 • Mateřské mléko má správnou teplotu a je v prsu okamžitě k dispozici, při pití přímo z prsu je prosté choroboplodných zárodků
 • Kojení je zdarma nebo výrazně levnější než UM (v případě koupě kojících pomůcek)
 • Kojení je ekologické
 • Plenky kojeného dítěte méně páchnou
 • Při kojení se vyplavuje hormon oxytocin, který pomáhá při zástavě krvácení po porodu, tím se lépe uchovávají zásoby železa v organismu matky
 • Děloha se po porodu vrací rychleji do původního stavu
 • Kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků, chrání ženu před osteoporózou
 • Časté kojení oddaluje menstruaci a pomáhá (ale jen do do určité míry) jako ochrana před dalším těhotenstvím, obzvláště kojí-li matka plně a často (i v nočních hodinách). Kojení však nelze považovat za spolehlivou antikoncepci!
 • Kojení umožňuje ve většině případů ženě rychlejší návrat k původní postavě, kterou měla před těhotenstvím.
 • Posiluje citovou vazbu mezi matkou a dítětem

Nevýhody:

 • Nezastupitelnost matky v procesu krmení (matku může zastoupit jiný člen rodiny pouze na velmi omezenou dobu, spíše jednotlivá krmení)
 • Zvláště v prvních 6-8 týdnech je kojení velmi časově i fyzicky náročné, žena se může cítit vyčerpaná, nevyspaná, dítě může vyžadovat i více než 10 kojení během 24 hodin
 • Kojení může být bolestivé, obzvlášť v začátcích, než si prsa zvyknou (a dokonce i při správné technice kojení). Tato bolest většinou mizí během prvních pár dnů až týdnů, ale bolesti při kojení mohou přetrvávat v některých případech i měsíce.
 • První týdny po porodu může být péče o prsa náročnější, může být nutné odstříkávat přebytky mléka, častý je výskyt retencí nebo zánětů prsou
 • Mléko může hlavně první týdny po porodu samovolně odtékat, často je nutné nošení prsních vložek
 • Riziko vzniku závislosti dítěte na prsu a velmi častém kojení (pokud není včas korigováno) a to i v noci a i u dětí starších než 6 měsíců
 • Horší přijímání jiných tekutin po zavedení příkrmů
 • Prsa po ukončení kojení už nemusí být tak pevná, mohou se i zmenšit
 • Ne vždy je plné kojení možné (nedostatečné množství prsní tkáně, malá podpora hormonů = nedostatek mléka, jde ovšem o vyjimečné případy), v některých případech je dokonce kojení nevhodné (u některých nemocí matky nebo dítěte, při braní některých léků, silném kouření apod.)
 • Někdy je kojení velmi obtížné, obzvlášť u dětí nedonošených, u dětí s disproporcemi nebo deformacemi v obličeji, u matek s plochými nebo vpáčenými bradavkami
 • Nejnovější studie uvádějí vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění v pozdějším věku u dětí kojených déle než 6 měsíců (vyšší výskyt aterosklerosy a vyšší hladina cholesterolu)
 • Do mateřského mléka přecházejí i škodliviny ze životního prostředí a stravy matky a ve velmi znečištěných aglomeracích nemusí být kojení výhodné (neplatí v ČR, kde stále výhody MM převažují nad nevýhodami škodlivin)
 • Nutnost téměř úplné abstinence alkoholu a kouření
 • Někdy je potřeba omezit jídelníček kojící ženy (nadýmavá jídla, alergizující jídla)
 • U velmi hubených maminek může mít kojení negativní vliv na jejich výživový stav, může je hodně vyčerpávat

Krmení odstříkaným mateřským mlékem v lahvi

Výhody:

 • Ideální nahráda kojení v případě, kdy dítě nemůže být kojeno přímo z prsu (nedonošené dětí, děti odmítající kojení, děti, které se nenaučily sát z prsu, děti s deformacemi v obličeji znemožňujícími nebo ztěžujícími sání z prsu)
 • Zachovává téměř všechny výhody MM, hlavně nižší riziko různých onemocnění
 • Pokud je dítě alespoň 1x denně k prsu přiloženo, aby mohl mozek matky dostat informace o bakteriologickém osídlení dítěte, tak je zachována i schopnost MM reagovat změnou složení na aktuální zdravotní stav dítěte a vytvořit potřebné protilátky
 • Zachovává i většinu výhod přímo pro zdravotní stav kojící ženy, ekologičnost kojení apod.
 • Dobrá zastupitelnost matky při krmení dítěte
 • Přehled o množství vypitého mléka
 • Snadnější přechod na jiné tekutiny než u kojení přímo z prsu

Nevýhody:

 • Mimořádná časová (minimálně dvojnásobná oproti krmení dítěte UM), psychická a fyzická náročnost, která je násobena nutností mléko odsávat a to v pravidelných intervalech prakticky bez možnosti vynechání (mohlo by mít negativní vliv na množství mléka)
 • Vyšší náklady na pořízení potřebných pomůcek (kvalitní elektrická odsávačka, lahvičky, dudlíky, případně ohřívač nebo sterilizátor na lahve, nádoby na uchovávání MM) - v porovnání s pravidelnou koupí UM jsou ale stále zanedbatelné
 • Horší možnosti nakrmení dítěte mimo domov (při kratších cestách je možné mít ohřáté MM v termosce, při delších cestách je nutné vzít s sebou celý arzenál včetně odsávačky)
 • Velké nároky na hygienické zázemí, nutnost správné manipulace s MM, jeho správné uchovávání, rozmražování, ohřívání, nutnost pravidelné sterilizace všech pomůcek pro odsávání mléka a krmení dítěte
 • Často je nutné dítě částečně krmit i UM, ne vždy množství odstříkaného mléka stačí na plnou výživu dítěte (ale existují i případy, kdy matka plně krmila pouze svým odstříkaným MM i dvojčata - do 7 měsíců plně a dále více než 15 měsíců částečně)

Krmení dítěte umělou výživou

Výhody:

 • Stále se zlepšující složení UM, vylepšování jeho obsahu (díky koncernům vyrábějícím UM je MM stále lépe a lépe prozkoumáváno), aby co nejlépe simulovalo lidské mléko
 • U UM je hlídán obsah škodlivých látek, které nesmí překročit povolenou mez
 • Velký výběr UM na trhu (přizpůsobených věku i zdravotnímu stavu nebo zdravotním rizikům dítěte, citlivosti trávícího traktu apod.)
 • Zastupitelnost matky při krmení dítěte
 • Přehled o množství vypitého mléka
 • Většina dětí na UM prospí rychleji celou noc,
 • Většinou celkový menší počet krmení než při kojení, pravidelný režim krmení
 • Při dodržení všech hygienických opatření, sterilizaci krmících potřeb, používání kvalitní kojenecké vody je krmení UM v ČR bezpečné (na světě umírají desítky tisíc dětí na průjmy v souvislosti s krmením UM, které je připraveno do nekvalitní vody)
 • Pokud je dítě krmeno vždy v náručí milující osoby, co nejblíže přitisklé k tělu mámy nebo táty a není ponecháváno ať se krmí z lahve samo, dítě i rodič mohou pociťovat podobně silné citové pouto jako při kojení

Nevýhody:

 • Konstantní složení UM, které se nepřizpůsobuje potřebám např. nemocného dítěte, UM nikdy nedosáhne stejného složení jako MM, protože mnohé ze složek jsou pohyblivé, vytvářejí se přesně podle aktuálních potřeb dítěte
 • Menší ochrana před některými nemocemi než u krmení MM (viz. výhody kojení) - neznamená, že dítě krmené UM bude automaticky nemocné!
 • Finanční náročnost UM, nutnost pořízení a obnovy krmících pomůcek (lahvičky, dudlíky, ohřívačka, sterilizátor, termosky)
 • Stolice dítěte krmeného UM více zapáchá
 • Nutnost přísné hygieny při přípravě
 • Časově náročnější příprava, není tak rychle dostupné jako MM, je potřeba hlídat jeho teplotu
 • Horší možnosti krmení dítěte v "terénu"

Děkuji všem, kteří se dočetli až zde, na konec, máte můj upřímný obdiv. :-)

Názory k článku (544 názorů)
chtela jsem kojit, ale neslo to... Lybicka + dva kluci 11.11.2008 9:26
*Re: chtela jsem kojit, ale neslo to... Míša 2 děti 11.11.2008 9:49
**ještě dodatek Míša 2 dětï 11.11.2008 9:51
***Re: ještě dodatek Petra, 3 prckové 11.11.2008 9:54
***Míšo, Insula 11.11.2008 10:2
**Asi čteme každý něco jiného Rapiti 11.11.2008 11:33
***Re: Asi čteme každý něco jiného ...neviditelná... 11.11.2008 11:50
****Re: Asi čteme každý něco jiného Rapiti 11.11.2008 11:53
*****Re: Asi čteme každý něco jinéh... ...neviditelná... 11.11.2008 12:1
******Re: Asi čteme každý něco jin... Pole levandulové 11.11.2008 12:10
*******Re: Asi čteme každý něco j... Dagmar Přibylová 11.11.2008 15:41
********Jo jo.... :-( Zuzana+Terezka 11.11.2008 15:47
*********Re: Jo jo.... :-( Apačka Lapačka 11.11.2008 18:37
**********Re: Jo jo.... :-( Babyna,Patricie07,Michael10 11.11.2008 19:28
*********Re: Jo jo.... :-( Geletova 15.11.2008 19:37
******Re: Asi čteme každý něco jin... romano 20.11.2008 17:59
*******Re: Asi čteme každý něco j... alikak 21.11.2008 16:2
****Re: pro Jiřinku Kateřina 11.11.2008 16:13
*****Re: pro Jiřinku ...neviditelná... 11.11.2008 18:10
******Re: pro Jiřinku Ivana F. 24.11.2008 13:11
***Re: Asi čteme každý něco jiného Henriette 15.11.2008 19:47
****Re: Asi čteme každý něco jiného Jitka+Martínek7/08+Tomášek7/10 15.11.2008 20:25
****Re: Asi čteme každý něco jiného Dagmar Přibylová 17.11.2008 18:53
**DĚKUJU Siddhártha 11.11.2008 13:57
***Re: DĚKUJU Siddhártha 11.11.2008 14:1
*Re: chtela jsem kojit, ale neslo to... Insula 11.11.2008 9:56
**Re: chtela jsem kojit, ale neslo to.... ...neviditelná... 11.11.2008 10:4
***Re: chtela jsem kojit, ale neslo t... Insula 11.11.2008 10:14
****Re: chtela jsem kojit, ale neslo... ...neviditelná... 11.11.2008 10:19
*****Re: chtela jsem kojit, ale nes... Insula 11.11.2008 22:11
******Re: chtela jsem kojit, ale n... ...neviditelná... 11.11.2008 22:21
*******Re: chtela jsem kojit, ale... Insula 12.11.2008 11:37
***Re: chtela jsem kojit, ale neslo t... Ivana F. 24.11.2008 13:14
****Re: chtela jsem kojit, ale neslo... ...neviditelná... 24.11.2008 21:2
*Re: chtela jsem kojit, ale neslo to... Vaal 11.11.2008 10:39
**Re: chtela jsem kojit, ale neslo to.... Insula 11.11.2008 10:43
*Moje zkušenost Fillette 11.11.2008 12:11
*Já také chtěla kojit, ale... Pavlis 12.11.2008 11:37
*Re: chtela jsem kojit, ale neslo to... Kopřiva Dvoudomá 14.11.2008 11:17
**Re: chtela jsem kojit, ale neslo to.... Ivana F. 24.11.2008 13:18
*Dááááámičky co nechtějí kojit Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 13:41
**Re: Dááááámičky co nechtějí kojit MSteflova 21.11.2008 13:49
***Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 13:51
***Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 13:58
***Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Ivana F. 24.11.2008 13:21
****Re: Dááááámičky co nechtějí koji... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 24.11.2008 18:3
*****Re: Dááááámičky co nechtějí ko... katka+katka 25.11.2008 7:25
*****Re: Dááááámičky co nechtějí ko... Maťa. 27.11.2008 13:32
**Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Liška s banem :) 21.11.2008 13:52
***Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 13:55
****Re: Dááááámičky co nechtějí koji... Liška s banem :) 21.11.2008 14:10
*****Re: Dááááámičky co nechtějí ko... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 14:15
******Re: Dááááámičky co nechtějí ... *Niki* 21.11.2008 14:27
*******Re: Dááááámičky co nechtěj... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 15:11
********Re: Dááááámičky co necht... MSteflova 21.11.2008 15:21
*********Re: Dááááámičky co nec... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 15:43
**********Re: Dááááámičky co n... MarkétaP + 4 dcerky 21.11.2008 15:45
***********Re: Dááááámičky co... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 15:50
************Re: Dááááámičky ... MarkétaP + 4 dcerky 21.11.2008 16:0
************Re: Dááááámičky ... *Niki* 21.11.2008 16:6
*************Re: Dááááámičk... Ivana F. 24.11.2008 13:25
********Re: Dááááámičky co necht... *Niki* 21.11.2008 15:31
*********Re: Dááááámičky co nec... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 15:48
**********Re: Dááááámičky co n... Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 21.11.2008 18:33
***********Re: Dááááámičky co... Ivana F. 24.11.2008 13:26
********Re: Dááááámičky co necht... katka+katka 22.11.2008 16:40
*****Re: Dááááámičky co nechtějí ko... LaraKroft 21.11.2008 14:52
**Re: Dááááámičky co nechtějí kojit romano 21.11.2008 21:35
***Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Dita, Matyáš 08,Kiki 11 24.11.2008 10:53
****Re: Dááááámičky co nechtějí koji... romano 24.11.2008 11:49
*****Re: Dááááámičky co nechtějí ko... Ivana F. 24.11.2008 13:28
******Re: Dááááámičky co nechtějí ... romano 24.11.2008 14:1
****Re: Dááááámičky co nechtějí koji... Bára a Terezka 9.12.2008 22:47
**Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Jíťa 23.11.2008 20:10
***Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Dita, Matyáš 08,Kiki 11 24.11.2008 11:4
****Dááááámičky co nechtějí kojit ne... silimili 24.11.2008 15:1
****Re: Dááááámičky co nechtějí koji... Jíťa 24.11.2008 23:32
***Re: Dááááámičky co nechtějí kojit Ivana F. 24.11.2008 13:29
****Re: Dááááámičky co nechtějí koji... & 24.11.2008 13:51
****Re: Dááááámičky co nechtějí koji... Jíťa 24.11.2008 23:39
*****Re: Dááááámičky co nechtějí ko... Maťa. 27.11.2008 13:40
******chceš tvrdit... Jíťa 27.11.2008 19:31
**Re: Dááááámičky co nechtějí kojit MarikaP+3 12.12.2008 21:43
*Re: chtela jsem kojit, ale neslo to... Ivana F. 24.11.2008 13:4
**Re: chtela jsem kojit, ale neslo to.... M+m+m+t 24.11.2008 14:38
*Re: chtela jsem kojit, ale neslo to... Martina, 1 dítě 22.9.2009 14:31
Kojení Zabatko 11.11.2008 9:33
Děkuju za krásný článek katka+katka 11.11.2008 9:37
*Re: Děkuju za krásný článek Zuzka 11.11.2008 10:50
**Re: Děkuju za krásný článek Vaal 11.11.2008 10:56
**Re: Děkuju za krásný článek Mab 11.11.2008 10:57
**Re: Děkuju za krásný článek Bumbi&05,08,10 11.11.2008 11:1
**Re: Děkuju za krásný článek Petra 11.11.2008 11:3
***Re: Děkuju za krásný článek katka+katka 11.11.2008 11:24
****Re: Děkuju za krásný článek Petra 11.11.2008 13:20
***Re: Děkuju za krásný článek Zuzka 11.11.2008 11:24
***Re: Děkuju za krásný článek Bumbi&05,08,10 11.11.2008 12:1
****NECHTÍT KOJIT Gabriella, 2 děti 11.11.2008 12:37
*****Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 13:4
******Re: NECHTÍT KOJIT Gabriella, 2 děti 11.11.2008 14:26
*******Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 14:37
********Re: NECHTÍT KOJIT 10.5Libik12 11.11.2008 16:42
*********Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 16:44
*********Re: NECHTÍT KOJIT Ivana F. 25.11.2008 9:18
******Re: NECHTÍT KOJIT Ivana F. 24.11.2008 13:36
*****Re: NECHTÍT KOJIT pajda 11.11.2008 13:20
******Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 13:22
*******Re: NECHTÍT KOJIT pajda 11.11.2008 14:5
********Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 14:6
*********Re: NECHTÍT KOJIT Jaspi 11.11.2008 14:9
*********Re: NECHTÍT KOJIT Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 13:53
*******Re: NECHTÍT KOJIT romano 21.11.2008 9:7
******Re: NECHTÍT KOJIT Simča 11.11.2008 13:25
*******Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 13:35
********Re: NECHTÍT KOJIT Simča 11.11.2008 13:45
*********Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 13:50
********Re: NECHTÍT KOJIT Ivana F. 25.11.2008 9:21
*******Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 13:42
********Re: NECHTÍT KOJIT Bumbi&05,08,10 11.11.2008 13:43
*********Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 13:45
**********Re: NECHTÍT KOJIT MSteflova 11.11.2008 13:53
***********Re: NECHTÍT KOJIT 10.5Libik12 11.11.2008 14:1
**********Re: NECHTÍT KOJIT mišpule 11.11.2008 14:54
***********Re: NECHTÍT KOJIT Geletova 15.11.2008 19:50
**********Re: NECHTÍT KOJIT Sarka - 2 deti 16.11.2008 20:22
********Re: NECHTÍT KOJIT Simča 11.11.2008 15:7
********Vaření Cindule 37 + 1 ještěrka (24 m) 17.11.2008 22:25
********Re: NECHTÍT KOJIT Ivana F. 25.11.2008 9:22
*******Re: NECHTÍT KOJIT Bumbi&05,08,10 11.11.2008 13:45
********Re: NECHTÍT KOJIT Simča 11.11.2008 13:48
*********Re: NECHTÍT KOJIT Ivana F. 25.11.2008 9:26
*****Kojení - trápení nebo radost Simča 11.11.2008 13:22
******Re: Kojení - trápení nebo ra... kreditka 11.11.2008 13:35
*****Re: NECHTÍT KOJIT Bumbi&05,08,10 11.11.2008 13:42
*****Re: NECHTÍT KOJIT pro Gabriell... Dani.K, K 05, P 09 11.11.2008 14:39
******Re: NECHTÍT KOJIT pro Gabrie... 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 14:44
*******Re: NECHTÍT KOJIT pro Gabr... štěpánka 11.11.2008 19:49
*****Re: NECHTÍT KOJIT mišpule 11.11.2008 14:52
*****Re: NECHTÍT KOJIT Škrábalka 11.11.2008 15:29
******Re: NECHTÍT KOJIT 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 15:45
*****Re: NECHTÍT KOJIT Kohnov 11.11.2008 17:30
*****Re: NECHTÍT KOJIT Blanka 12.11.2008 8:26
****kojení Bára289 11.11.2008 13:23
**Re: Děkuju za krásný článek ...neviditelná... 11.11.2008 11:46
**Re: Děkuju za krásný článek Rapiti 11.11.2008 11:50
***Re: Děkuju za krásný článek Babyna,Patricie07,Michael10 11.11.2008 19:43
**Re: Děkuju za krásný článek Fillette 11.11.2008 12:16
*Re: Katce rozumím Přátelé a známí 11.11.2008 12:24
*Re: Děkuju za krásný článek ALianan 11.11.2008 13:8
*Re: Děkuju za krásný článek petteska 16.11.2008 0:29
**Pettesko, *Niki* 16.11.2008 9:3
***Re: Pettesko, kreditka 16.11.2008 10:35
****Re: Pettesko, Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 14:13
***Re: Pettesko, petteska 17.11.2008 12:33
*Re: Děkuju za krásný článek Dita, Matyáš 08,Kiki 11 21.11.2008 14:1
**Re: Děkuju za krásný článek katka+katka 22.11.2008 16:28
***Re: Děkuju za krásný článek MSteflova 22.11.2008 17:30
****Re: Děkuju za krásný článek katka+katka 22.11.2008 18:26
*****Re: Děkuju za krásný článek Zufi. 22.11.2008 18:41
******Re: Děkuju za krásný článek Dita, Matyáš 08,Kiki 11 28.11.2008 19:29
*******Re: Děkuju za krásný článe... Moucha 28.11.2008 22:31
**Re: Děkuju za krásný článek Sosawosa 24.11.2008 15:35
také Insula 11.11.2008 9:53
*Re: také ...neviditelná... 11.11.2008 10:0
**Re: také Insula 11.11.2008 10:6
**Re: také Insula 11.11.2008 10:9
***Re: také ...neviditelná... 11.11.2008 10:15
*Re: také Siddhártha 11.11.2008 14:18
**Re: také Insula 11.11.2008 14:41
***Re: také Siddhártha 11.11.2008 15:31
*Re: také Luciex 11.11.2008 19:31
Výzkumy negativního dopadu kojení alergi... Vaal 11.11.2008 9:55
*Re: Výzkumy negativního dopadu kojení ... Insula 11.11.2008 9:58
*Re: Výzkumy negativního dopadu kojení ... ...neviditelná... 11.11.2008 10:6
**Re: Výzkumy negativního dopadu kojen... Insula 11.11.2008 10:11
***Re: Výzkumy negativního dopadu koj... ...neviditelná... 11.11.2008 10:51
**Re: Výzkumy negativního dopadu kojen... kotyk 11.11.2008 10:32
*Re: Výzkumy negativního dopadu kojení ... Katka +3 11.11.2008 10:36
*Re: Výzkumy negativního dopadu kojení ... KoproFka 12.11.2008 1:29
kojení lucka - těhulka 11.11.2008 10:8
*jednostrannost Laktační ligy . 11.11.2008 10:22
**Re: jednostrannost Laktační ligy cyann 11.11.2008 10:38
*Re: kojení cyann 11.11.2008 10:23
**Re: kojení Pole levandulové 11.11.2008 10:41
***Re: kojení Bumbi&05,08,10 11.11.2008 10:57
**Re: kojení Vokounka 11.11.2008 10:42
*Re: kojení MIRKA - SÁRINKA 16 MĚSÍCŮ 11.11.2008 11:5
je dobrý se občas zamyslet Martina+Berťásek+bříšková 11.11.2008 10:31
*Re: je dobrý se občas zamyslet Xantipa. 11.11.2008 12:29
**Re: je dobrý se občas zamyslet Siddhártha 11.11.2008 14:24
**Re: je dobrý se občas zamyslet martin+berťásek+bříšková 12.11.2008 14:9
ne všechny dětičky mohou být kojeny ....... naďula + 9/03, 2/07 11.11.2008 10:40
Má to dvě strany Bumbi&05,08,10 11.11.2008 10:50
*Re: Má to dvě strany Johana 14.11.2008 14:15
Má to dvě strany Bumbi&05,08,10 11.11.2008 10:52
Není dost informací Hana 11.11.2008 11:20
*Re: Není dost informací MIRKA - SÁRINKA 16 MĚSÍCŮ 11.11.2008 11:42
**Re: Není dost informací Bumbi&05,08,10 11.11.2008 12:3
***Re: Není dost informací Apačka Lapačka 11.11.2008 13:18
****Re: Není dost informací Pole levandulové 11.11.2008 13:20
*****Re: Není dost informací kreditka 11.11.2008 13:22
*****Re: Není dost informací Apačka Lapačka 11.11.2008 13:33
*Re: Není dost informací Simča 11.11.2008 15:17
*Re: Není dost informací Petra Sekyrová 12.11.2008 19:26
Krásný článek Anadar 11.11.2008 12:23
Smekám před autorkou  11.11.2008 12:34
Stres Evak 11.11.2008 12:35
Propagace kojení kreditka 11.11.2008 12:46
*Re: Propagace kojení Petra 11.11.2008 13:28
**Re: Propagace kojení kreditka 11.11.2008 13:42
***Re: Propagace kojení Petra 11.11.2008 13:53
****Re: Propagace kojení Petra 11.11.2008 13:55
****Re: Propagace kojení kreditka 11.11.2008 14:7
**Re: Propagace kojení MarkétaP + 4 dcerky 11.11.2008 13:47
***Re: Propagace kojení Pole levandulové 11.11.2008 13:51
*Re: Propagace kojení Siddhártha 11.11.2008 14:28
**Re: Propagace kojení kreditka 11.11.2008 17:10
***Re: Propagace kojení Dagmar Přibylová 11.11.2008 22:14
****Re: Propagace kojení kreditka 12.11.2008 13:4
*****Re: Propagace kojení Siddhártha 12.11.2008 13:14
**je to pořád jen o starání se o cizí ... Lusika, Lucinka+29tt 12.11.2008 14:5
Jsem na sebe hrdá Pipa 11.11.2008 13:49
*Re: Jsem na sebe hrdá kreditka 11.11.2008 14:12
*Re: Jsem na sebe hrdá Petra 11.11.2008 14:17
**Re: Jsem na sebe hrdá Pipa 11.11.2008 14:28
***Jsem taky hrdá:-)) Simča 11.11.2008 20:0
****Re: Jsem taky hrdá:-)) 10.5Libik12 11.11.2008 20:39
*****Re: Jsem taky hrdá:-)) Simča 11.11.2008 20:58
***Re: Jsem na sebe hrdá Petra 12.11.2008 13:37
****Re: Jsem na sebe hrdá Petra 12.11.2008 13:38
*Re: Jsem na sebe hrdá Unique, dvě holky 11.11.2008 15:31
*Re: Jsem na sebe hrdá vendyna (Janinka + Alenka) 16.11.2008 14:1
*Re: Jsem na sebe hrdá christi 3.12.2008 22:53
**Re: Jsem na sebe hrdá 10.5Libik12 4.12.2008 0:14
U nás tak trochu naopak - varuju před ko... Zuzana, Filip 04+Mandy 06 11.11.2008 14:11
*Re: U nás tak trochu naopak - varuju p... Simča 11.11.2008 20:6
ještě jeden negativní důsledek kojení pajda 11.11.2008 14:13
Kojeni je nenahradiletne a ZADNA negativ... Pipa 11.11.2008 14:19
*Re: Kojeni je nenahradiletne a ZADNA n... Emule 1+2 11.11.2008 14:55
**Re: Kojeni je nenahradiletne a ZADNA... Janula 11.11.2008 16:25
**Re: Kojeni je nenahradiletne a ZADNA... . 11.11.2008 16:34
*Re: Kojeni je nenahradiletne a ZADNA n... ...neviditelná... 11.11.2008 14:59
**Re: Kojeni je nenahradiletne a ZADNA... Pipa 11.11.2008 15:3
*Re: Kojeni je nenahradiletne a ZADNA n... Juldafulda 11.11.2008 15:8
*Re: Kojeni je nenahradiletne a ZADNA n... 16.5Salám&Lajka14 11.11.2008 16:38
Ťaké jsem nekojila Dáša 11.11.2008 15:20
*Re: Ťaké jsem nekojila Dagmar Přibylová 11.11.2008 15:30
*Re: Ťaké jsem nekojila Vaal 11.11.2008 15:45
Pořád tu je málo informací ajina a adelka 5m 11.11.2008 15:49
*Re: Pořád tu je málo informací Vokounka 11.11.2008 22:9
*Pro Ajinu Sarka, tri deti narozene v Kanade 11.11.2008 22:43
dekuji za clanek Mapik+Betka+Fili 11.11.2008 17:29
*Re: dekuji za clanek Simeona a 3 11.11.2008 20:56
Zkreslený průzkum? Modřinka 11.11.2008 20:46
*Re: Zkreslený průzkum? ...neviditelná... 11.11.2008 20:52
**Re: Zkreslený průzkum? ...neviditelná... 11.11.2008 21:1
***Re: Zkreslený průzkum? Insula 11.11.2008 21:45
****Re: Zkreslený průzkum? ...neviditelná... 11.11.2008 21:57
*****Re: Zkreslený průzkum? Insula 11.11.2008 22:6
**Re: Zkreslený průzkum? Modřinka 11.11.2008 23:25
rozumné Věra. 11.11.2008 20:55
*Re: rozumné ...neviditelná... 11.11.2008 21:16
Pomoc při výzkumu z lékařské fakulty :) Zuzka A. 12.11.2008 0:9
Trochu jste to přehnali Bibi 12.11.2008 3:18
*Re: Trochu jste to přehnali ...neviditelná... 12.11.2008 8:9
**Re: Trochu jste to přehnali ...neviditelná... 12.11.2008 8:10
**Re: Trochu jste to přehnali ...neviditelná... 12.11.2008 8:11
**Re: Trochu jste to přehnali Šárka, 2 děti 12.11.2008 9:43
***Re: Trochu jste to přehnali Rapiti 12.11.2008 10:13
**Moje vlastní zkušenost Anadar 12.11.2008 12:59
*Nejsem na sebe hrdá HanaZ19 20.11.2008 0:24
**Re: Nejsem na sebe hrdá *Niki* 20.11.2008 10:6
díky za průzkum tohoto typu Dagmi 12.11.2008 7:31
*Velikost prsou Michaela Pecharová 12.11.2008 9:45
sporné výzkumy Jíťa 12.11.2008 9:24
*Re: sporné výzkumy Pipa 12.11.2008 9:55
**Re: sporné výzkumy Jíťa 12.11.2008 11:22
***Re: sporné výzkumy Líza 12.11.2008 11:28
*Re: sporné výzkumy Vaal 12.11.2008 9:58
**Re: sporné výzkumy kreditka 12.11.2008 13:23
*Re: sporné výzkumy Líza 12.11.2008 10:12
**Re: sporné výzkumy Jíťa 12.11.2008 11:9
***Re: sporné výzkumy Líza 12.11.2008 11:25
****Re: sporné výzkumy Jíťa 12.11.2008 12:17
*****Re: sporné výzkumy Líza 12.11.2008 12:45
******Re: sporné výzkumy Jíťa 12.11.2008 13:18
*******Re: sporné výzkumy Líza 12.11.2008 13:20
********Re: sporné výzkumy Jíťa 12.11.2008 15:2
*********Re: sporné výzkumy Líza 12.11.2008 16:13
**Re: sporné výzkumy Vaal 12.11.2008 11:29
***Re: sporné výzkumy Líza 12.11.2008 11:32
****Re: sporné výzkumy Vaal 12.11.2008 14:43
*Re: sporné výzkumy pavla 2 deti 12.11.2008 19:14
kojení snuky 12.11.2008 9:50
*Re: kojení MIRKA - SÁRINKA 16 MĚSÍCŮ 12.11.2008 10:16
*Re: kojení Apačka Lapačka 12.11.2008 10:34
*Re: kojení. Bludný kruh?! Olina 12.11.2008 11:6
proč? Olina,4 děti 12.11.2008 12:49
Stále malá informovanost zuzkasim 12.11.2008 13:20
Kojení vs. sex Jíťa 12.11.2008 13:23
*Re: Kojení vs. sex kreditka 12.11.2008 13:28
*Re: Kojení vs. sex Líza 12.11.2008 13:29
*Re: Kojení vs. sex Aja 12.11.2008 13:30
*Re: Kojení vs. sex Hanka 12.11.2008 14:22
*Re: Kojení vs. sex Vaal 12.11.2008 14:45
*Re: Kojení vs. sex Maťa. 27.11.2008 13:49
**Nechápu, proč seš tak jedovatá Jíta 27.11.2008 19:40
***Re: Nechápu, proč seš tak jedovatá Maťa. 28.11.2008 21:37
****Re: Nechápu, proč seš tak jedova... Jíťa 29.11.2008 13:28
chápu, když to nejde Petra Sekyrová 12.11.2008 14:38
*souhlasím Juillet 12.11.2008 16:19
**Re: souhlasím Juillet 12.11.2008 16:21
**Re: souhlasím Líza 12.11.2008 17:4
***Re: souhlasím Juillet 12.11.2008 17:38
****Re: souhlasím marketa 12.11.2008 18:59
**Re: souhlasím marketa 12.11.2008 17:16
Kojila jsem dlouho Dana,dvě holky 12.11.2008 16:15
*Kojení je opruz MirkaM 12.11.2008 22:7
**Re: Kojení je opruz Ivana F. 24.11.2008 13:1
*Kravské BIO mléko je zdravější než lid... passer-by 13.11.2008 7:30
**Re: Kravské BIO mléko je zdravější n... Líza 13.11.2008 7:40
***Re: Kravské BIO mléko je zdravější... passer-by 13.11.2008 7:46
****Re: Kravské BIO mléko je zdravěj... Líza 13.11.2008 8:33
**Re: Kravské BIO mléko je zdravější n... madlenka07 13.11.2008 7:49
***Re: Kravské BIO mléko je zdravější... passer-by 13.11.2008 7:54
****Re: Kravské BIO mléko je zdravěj... madlenka07 13.11.2008 8:4
****Re: Kravské BIO mléko je zdravěj... madlenka07 13.11.2008 8:5
****Re: Kravské BIO mléko je zdravěj... Líza 13.11.2008 8:31
*****Re: Kravské BIO mléko je zdrav... passer-by 13.11.2008 9:8
****Re: Kravské BIO mléko je zdravěj... Patricie 13.11.2008 15:8
**Nový trend 10.5Libik12 13.11.2008 8:58
**Re: Kravské BIO mléko je zdravější n... MirkaM 13.11.2008 10:5
**Re: Kravské BIO mléko je zdravější n... kreditka 13.11.2008 12:31
**Re: Kravské BIO mléko je zdravější n... gatto 14.11.2008 20:7
**Re: Kravské BIO mléko je zdravější n... Ivana F. 24.11.2008 13:2
*Re: Kojila jsem dlouho madlenka07 13.11.2008 7:46
**Madlenko MirkaM 13.11.2008 10:10
***Re: Madlenko Lenka 13.11.2008 10:45
****Re: Madlenko Šiškina 13.11.2008 15:17
**Re: Kojila jsem dlouho Dana,dvě holky 14.11.2008 19:57
**Re: Kojila jsem dlouho - DEKUJI ZA Č... Jana (dvě děti 12 a 5 let) 16.11.2008 7:27
Kojení nikdy více Mišinka 13.11.2008 14:41
*Re: Kojení nikdy více Líza 13.11.2008 14:46
**Re: Kojení nikdy více Líza 13.11.2008 14:46
**Re: Kojení nikdy více Mišinka 14.11.2008 9:11
*Re: Kojení nikdy více madlenka07 14.11.2008 13:37
*Re: Kojení nikdy více Dalila 14.11.2008 14:52
**Re: Kojení nikdy více Mišinka 17.11.2008 18:30
krásné eva+kluci 06,09 13.11.2008 23:57
*Re: krásné 10.5Libik12 14.11.2008 0:1
*Re: krásné Líza 14.11.2008 8:27
*Evo, *Niki* 14.11.2008 9:12
*Re: krásné Petra 14.11.2008 10:37
Trauma z nekojení Karin, Ellenka 18m 14.11.2008 11:55
*Re: Trauma z nekojení Andrea & Nelly(12/07) 17.11.2008 20:40
**Re: Trauma z nekojení Karin 19.11.2008 13:15
Autorce + moje zkušenosti ivysek 15.11.2008 20:42
*Re: Autorce + moje zkušenosti Simča 15.11.2008 21:7
*Re: Autorce + moje zkušenosti Ivana F. 24.11.2008 12:51
kojení M+J+ 5 (2 holky -3 kluci) 16.11.2008 0:5
Kojeni - hrebik do rakve margaritah 16.11.2008 10:20
*A co takhle zdravý rozum, dámy a pánov... mamadlenka 16.11.2008 21:13
**Re: A co takhle zdravý rozum, dámy a... 10.5Libik12 16.11.2008 21:29
***Re: A co takhle zdravý rozum, dámy... mamadlenka 19.11.2008 21:2
věřit si , učit se a nevzdávat to_KOJENÍ... Rena, 2 děti 17.11.2008 12:44
*Re: věřit si , učit se a nevzdávat to_... Kachna, syn 6 měsíců + týden 18.11.2008 17:38
Kojení - kde se stala chyba? Zdeňka - Štěpán 4,5 m 19.11.2008 21:36
A co předporodní kursy? madlenka07 20.11.2008 13:14
* A co předporodní kursy? - nesouhlasím Karin 20.11.2008 15:42
**Re: A co předporodní kursy? - nesou... madlenka07 20.11.2008 21:37
***Re: A co předporodní kursy? - nes... Karin 20.11.2008 22:28
****Re: A co předporodní kursy? - n... Kačka a Kačenka 20.11.2008 22:42
*****Re: A co předporodní kursy? -... madlenka07 21.11.2008 8:19
******Re: A co předporodní kursy?... Karin 21.11.2008 12:45
Podivné výroky v článku Ivana F., 4,5 měs. dcera 24.11.2008 12:35
*Re: Podivné výroky v článku Karin a Ellenka 24.11.2008 15:23
**Re: Podivné výroky v článku Sosawosa 24.11.2008 15:48
***Re: Podivné výroky v článku Dita, Matyáš 08,Kiki 11 24.11.2008 21:8
****Re: Podivné výroky v článku ...neviditelná... 24.11.2008 21:25
*****Re: Podivné výroky v článku madlenka07 25.11.2008 8:34
******Re: Podivné výroky v článku Lída,3 kluci a holka 25.11.2008 9:14
*******Re: Podivné výroky v článk... katka+katka 25.11.2008 9:22
********Re: Podivné výroky v člá... Ivana F. 25.11.2008 9:44
*********Re: Podivné výroky v č... katka+katka 25.11.2008 9:46
**********Re: Podivné výroky v... Ivana F. 25.11.2008 9:49
***********Re: Podivné výroky... katka+katka 25.11.2008 9:50
**********Re: Podivné výroky v... madlenka07 25.11.2008 11:59
***********Re: Podivné výroky... ...neviditelná... 25.11.2008 12:8
**********Re: Podivné výroky v... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 25.11.2008 16:51
***********Re: Podivné výroky... katka+katka 25.11.2008 17:39
*******Re: Podivné výroky v článk... Ivana F. 25.11.2008 9:40
********Re: Podivné výroky v člá... katka+katka 25.11.2008 9:47
*********Re: Podivné výroky v č... Ivana F. 25.11.2008 9:51
**********Re: Podivné výroky v... katka+katka 25.11.2008 9:53
***********Re: Podivné výroky... katka+katka 25.11.2008 9:54
************Vše nejlepší Kat... MSteflova 25.11.2008 10:10
*************Re: Vše nejlep... katka+katka 25.11.2008 10:23
***********Re: Podivné výroky... Maťa. 28.11.2008 22:16
**********Re: Podivné výroky v... Lucie +3 děti 25.11.2008 11:46
********Re: Podivné výroky v člá... Jíťa 25.11.2008 19:23
*********Re: Podivné výroky v č... Ivana F. 25.11.2008 19:31
*******Re: Podivné výroky v článk... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 25.11.2008 16:47
********Re: Podivné výroky v člá... MSteflova 25.11.2008 17:21
*********Re: Podivné výroky v č... Ivana F. 25.11.2008 18:7
**********Re: Podivné výroky v... MSteflova 25.11.2008 18:26
***********Re: Podivné výroky... MSteflova 25.11.2008 18:43
**********Re: Podivné výroky v... Jindra 25.11.2008 21:46
***********Re: Podivné výroky... Míša 26.11.2008 8:0
***********Re: Podivné výroky... Martina + tři kluci 26.11.2008 8:44
************Re: Podivné výro... Ivana F. 26.11.2008 10:31
***********Re: Podivné výroky... Ivana F. 26.11.2008 10:23
***********Re: Podivné výroky... Ivana F. 26.11.2008 10:24
************Re: Podivné výro... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 28.11.2008 19:45
*************Re: Podivné vý... Andrea 29.11.2008 10:4
*********Re: Podivné výroky v č... Dita, Matyáš 08,Kiki 11 28.11.2008 19:37
******Re: Podivné výroky v článku ...neviditelná... 25.11.2008 9:26
*******Re: Podivné výroky v článk... katka+katka 25.11.2008 9:29
*******Re: Podivné výroky v článk... Ivana F. 25.11.2008 9:47
********Re: Podivné výroky v člá... Halina 26.11.2008 10:3
*********Re: Podivné výroky v č... Ivana F. 26.11.2008 10:26
**********Re: Podivné výroky v... Emilka. 26.11.2008 10:31
***********Re: Podivné výroky... Ivana F. 26.11.2008 10:32
************Re: Podivné výro... Emilka. 26.11.2008 10:33
**********Re: Podivné výroky v... mirka 26.11.2008 11:12
***********Re: Podivné výroky... Ivana F. 26.11.2008 11:51
**********Re: Podivné výroky v... Halina 26.11.2008 11:52
***********Re: Podivné výroky... Ivana F. 26.11.2008 12:0
***********Re: Podivné výroky... Ivana F. 26.11.2008 12:2
************Re: Podivné výro... Jarča 26.11.2008 13:34
*************Re: Podivné vý... Ivana F. 26.11.2008 19:18
************Re: Podivné výro... Liduna 26.11.2008 13:46
*************Re: Podivné vý... Ivana F. 26.11.2008 19:14
**************Re: Podivné ... Macecha 26.11.2008 20:21
***************Re: Podivn... Romana+dva puberťáci a batole 28.11.2008 10:21
**************Re: Podivné ... Dagmar 27.11.2008 10:12
***************Re: Podivn... Marcela 27.11.2008 11:20
***************Re: Podivn... Ivana F. 27.11.2008 11:48
****************Re: Podi... ...neviditelná... 27.11.2008 12:40
*****************Re: Po... Dagmar 27.11.2008 13:10
****************Re: Podi... DAGMAR 27.11.2008 12:50
****************Re: Podi... Andrea 29.11.2008 10:9
***************Re: Podivn... Sosawosa 27.11.2008 16:14
*******Re: Podivné výroky v článk... madlenka07 25.11.2008 12:8
********Re: Podivné výroky v člá... ...neviditelná... 25.11.2008 12:15
*********Re: Podivné výroky v č... madlenka07 25.11.2008 12:24
**********Re: Podivné výroky v... Lída,3 kluci a holka 25.11.2008 12:47
***********Re: Podivné výroky... Ivana F. 25.11.2008 12:53
***********Re: Podivné výroky... madlenka07 25.11.2008 12:55
************Re: Podivné výro... Ivana F. 25.11.2008 12:57
************Re: Podivné výro... Lída,3 kluci a holka 25.11.2008 13:1
*************Re: Podivné vý... Ivana F. 25.11.2008 13:4
**************Re: Podivné ... Lída,3 kluci a holka 25.11.2008 13:7
***************Re: Podivn... Ivana F. 25.11.2008 13:11
****************Re: Podi... Lída,3 kluci a holka 25.11.2008 13:12
*****************Re: Po... Ivana F. 25.11.2008 13:14
*************Re: Podivné vý... madlenka07 25.11.2008 13:5
********Re: Podivné výroky v člá... ANNA 26.11.2008 10:25
*****Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 9:38
****Re: Podivné výroky v článku Jíťa 25.11.2008 15:41
*****Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 16:53
***Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 9:28
****Re: Podivné výroky v článku ...neviditelná... 25.11.2008 9:33
*****Re: Podivné výroky v článku Stáňa a dva kluci 25.11.2008 9:56
******Re: Podivné výroky v článku silimili 25.11.2008 10:11
*******Re: Podivné výroky v článk... Stáňa a dva kluci 25.11.2008 10:41
********Re: Podivné výroky v člá... silimili 25.11.2008 10:53
****Re: Podivné výroky v článku Karin a Ellenka 25.11.2008 12:8
***Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 9:30
****Re: Podivné výroky v článku Sosawosa 25.11.2008 11:35
*Re: Podivné výroky v článku silimili 24.11.2008 18:18
**Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 9:52
**Re: Podivné výroky v článku Sosawosa 25.11.2008 11:36
*Re: Podivné výroky v článku Apačka Lapačka 24.11.2008 19:20
**Re: Podivné výroky v článku silimili 24.11.2008 19:28
***Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 9:59
**Re: Podivné výroky v článku ...neviditelná... 24.11.2008 21:18
***Re: Podivné výroky v článku Lída+3draci a 2 princezny 24.11.2008 21:52
***Tolerance silimili 24.11.2008 22:23
***Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 10:3
****Re: Podivné výroky v článku ...neviditelná... 25.11.2008 11:44
*** VZKAZ JIŘINCE Sosawosa 25.11.2008 11:41
****Re: VZKAZ JIŘINCE ...neviditelná... 25.11.2008 11:52
*****Re: VZKAZ JIŘINCE Sosawosa 25.11.2008 11:58
**Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 9:57
**Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 9:58
*Re: Podivné výroky v článku Jíťa 24.11.2008 23:57
**Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 10:4
***Re: Podivné výroky v článku Jíťa 25.11.2008 12:4
****Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 12:7
*****Re: Podivné výroky v článku Sosawosa 25.11.2008 12:16
******Re: Podivné výroky v článku Ivana F. 25.11.2008 12:17
*******Re: Podivné výroky v článk... Sosawosa 25.11.2008 12:25
********Re: Podivné výroky v člá... Ivana F. 25.11.2008 12:29
*********Re: Podivné výroky v č... Sosawosa 25.11.2008 12:30
**********Re: Podivné výroky v... Ivana F. 25.11.2008 12:33
***********Re: Podivné výroky... Sosawosa 25.11.2008 12:36
************Re: Podivné výro... Ivana F. 25.11.2008 12:43
*************Re: Podivné vý... Sosawosa 25.11.2008 12:46
**************Re: Podivné ... Ivana F. 25.11.2008 12:51
**************Re: Podivné ... makina, 1+12tt. 25.11.2008 13:38
******Re: Podivné výroky v článku Sosawosa 25.11.2008 12:18
*****Re: Podivné výroky v článku Jíťa 25.11.2008 12:36
****Re: Podivné výroky v článku Sosawosa 25.11.2008 12:13
*Re: Podivné výroky v článku Osubka 25.11.2008 16:41
*Re: Podivné výroky v článku Dagmar Přibylová 30.11.2008 0:15
Nesuďte ,každá mince má rub i líc! Vděčný Honza 25.11.2008 9:33
*Re: Nesuďte ,každá mince má rub i líc! Ivana F. 25.11.2008 10:9
**Re: Nesuďte ,každá mince má rub i lí... Já -2 dcery 25.11.2008 10:18
Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Sosawosa 25.11.2008 11:48
*Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Ivana F. 25.11.2008 12:3
**Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Sosawosa 25.11.2008 12:5
***Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Ivana F. 25.11.2008 12:13
**Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Jíťa 25.11.2008 12:28
***Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Sosawosa 25.11.2008 12:29
***Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Ivana F. 25.11.2008 12:31
****Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Renda 25.11.2008 12:38
*****Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... ...neviditelná... 25.11.2008 12:41
******Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd...... Sosawosa 25.11.2008 12:43
***Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... ...neviditelná... 25.11.2008 12:35
*Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Karin a Ellenka 25.11.2008 12:22
**Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Sosawosa 25.11.2008 12:28
***Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Ivana F. 25.11.2008 12:35
****Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Sosawosa 25.11.2008 12:39
*****Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Ivana F. 25.11.2008 12:46
******Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd...... Sosawosa 25.11.2008 12:47
*******Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd.... Ivana F. 25.11.2008 12:52
*Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... silimili 25.11.2008 12:50
**Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Ivana F. 25.11.2008 12:54
**Re: Vzkaz Ivaně, Ditě atd..... Sosawosa 25.11.2008 13:6
VZKAZ maminkám co nekojí z jakéhokoliv d... Sosawosa 25.11.2008 11:54
*Re: VZKAZ maminkám co nekojí z jakéhok... Ivana F. 25.11.2008 12:5
**Re: VZKAZ maminkám co nekojí z jakéh... Sosawosa 25.11.2008 12:14
***Re: VZKAZ maminkám co nekojí z jak... Ivana F. 25.11.2008 12:15
****Re: VZKAZ maminkám co nekojí z j... MSteflova 25.11.2008 12:34
*****Re: VZKAZ maminkám co nekojí z... Ivana F. 25.11.2008 12:40
******Re: VZKAZ maminkám co nekojí... ...neviditelná... 25.11.2008 12:44
******Re: VZKAZ maminkám co nekojí... MSteflova 25.11.2008 13:1
*******Re: VZKAZ maminkám co neko... Ivana F. 25.11.2008 13:9
********Re: VZKAZ maminkám co ne... MSteflova 25.11.2008 13:12
**Re: VZKAZ maminkám co nekojí z jakéh... Lída,3 kluci a holka 25.11.2008 12:17
***Re: VZKAZ maminkám co nekojí z jak... Sosawosa 25.11.2008 12:19
*Re: VZKAZ maminkám co nekojí z jakéhok... Karin a Ellenka 25.11.2008 12:23
Já osobně kojím,ale asi jsem vyjímka... Ankamamka 27.11.2008 17:40
dakujem jana, 2 deti, 3,5r a 11m 1.11.2010 11:49
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.