tisk-hlavicka

Zima, jaro - a co na to naše zdraví?

9.3.2000 MUDr. Marie Lachsová Portál

Jak s antibiotiky, jak si počínat při chřipce a co s alergií.

Pomalu bude končit vláda zimy, příroda a také náš organismus se budou chystat na jarní období. Co nám to přináší?

Jaro biologické přichází dříve než jaro označované jako jarní slunovrat. Únor a hlavně březen se tak pro mnohé z nás stávají obdobím, kdy se bez kapesníků neobejdeme. To se týká hlavně alergiků, pro které nastává utrpení, protože se začínají vyskytovat první jarní pyly. Potíže vrcholí v době květu bříz, jehněd, což bývá nejčastěji v březnu. Zarudnutí očí, kýchání, ucpaný nos, kašel, to vše jsou potíže, které ztrpčují život a hlavně děti dokáží vyřadit z běžných aktivit. Dnes samozřejmě existuje řada preparátů, které tyto příznaky potlačí, ale vlastní příčinu neléčí.

Alergie souvisí s civilizací

Alergičtí jsme proto, že náš organismus špatně reaguje na určitý (většinou běžný) podnět. Proč se tak děje, vlastně ještě dnes nevíme. Určitě to má ale co dělat s pokrokem lidstva. Vždyť nejvíce alergiků je v nejvíce vyspělých zemích.

Proto je tak důležité již v útlém věku děti otužovat, učit je zdravé životosprávě a vést je ke sportu. Je to rozhodně těžší, než polykat léky a tablety, a proto se to neděje. Dnes je péče o alergiky u nás na světové úrovni, takže děti, které se dusí v záchvatu astmatu, již vidíme málokdy. Léčba alergiků je ale bohužel velmi dlouhodobá a i ona má svá úskalí. Velmi přínosným pro alergiky se stalo používání čističek a zvlhčovačů vzduchu hlavně v noci, kdy mívají tito pacienti největší potíže.

I u nás je již dnes možné vyzkoušet alternativní medicínu. Mnohdy také úprava režimu či bylinná léčba může velmi pomoci. Základem ale stále zůstává životní styl a řád.

Před pylovým obdobím je vhodné u alergiků zvýšit přísun vitaminu C, a to nejlépe ve formě potravy - natě (petržel, pažitka, řeřicha apod.) a čerstvé ovocné šťávy.

Jak si počínat při chřipce

V tomto období nastává také rozvoj onemocnění horních cest dýchacích a přicházejí epidemie chřipek. Zde bych ráda podotkla, že očkování nikdy nechrání proti chřipce stoprocentně a nemůže být očkován každý. Očkování proti chřipce by měly podstoupit osoby, které již nějaké vážnější onemocnění mají (cukrovka, vrozené nemoci u dětí, a u starých lidí onemocnění plic a oběhu). Jinak onemocnění chřipkou by měl průměrně zdravý jedinec překonat bez potíží. Samozřejmě za předpokladu klidu na lůžku a řádném dostatku tekutin. Pár dní v posteli, kapky na kašel a rýmu, bylinné čaje a lék proti teplotě (u dětí do 15 let se nemá podávat Acylpirin!) by mělo chřipku zlikvidovat.

Jiná situace nastává při přecházení chřipky. Objevují se často komplikace jako záněty průdušek, plic a dutin. V těchto případech je potom někdy nutné nasadit antibiotika.

S antibiotiky opatrně

Jinak je použití antibiotik při běžné chřipce spíše trestuhodné a rozhodně by zvláště u dětí neměla být nasazována. Vzhledem k restriktivní lékové politice minulých čtyřiceti let (omezená dostupnost léků, podávání vzácných antibiotik jen při hospitalizaci apod.) můžeme nyní blahořečit tomu, že naše populace je ještě vůbec na podávání antibiotik vnímavá. Naprosto jiná situace začíná být v ostatních vyspělých zemích. Dostupnost léků a tlak pacientů na lékaře dokázal, že na spoustu běžných bakterií a mikrobů antibiotika nezabírají. Bakterie, mikrobi a viry se dokáží měnit daleko rychleji, než člověk dokáže nové léky vynalézat. A tak se v nejhorších prognózách objevují předpovědi, že budeme mít antibiotika na všechno možné, a nepřekonatelným problémem se stane třeba rýma. Je to sice velmi nadsazené, ale ne nereálné.

Proto by rodiče měli být vděčni lékaři, který hned nenasazuje antibiotika na běžná nachlazení. Vždy je dobře počkat, dítě si raději několikrát zkontrolovat, i když to bude trvat déle. Mějme proto na paměti, že při opravdu vážném onemocnění by pak antibiotika zabrat nemusela a šetřme s nimi! Chovat se takto netržně v podmínkách našeho zdravotnictví a justice vyžaduje dnes již skoro osobní statečnost lékaře. Proto by lidé měli mít svého lékaře, kterému věří, a který již ví, jak jeho pacienti reagují. Velmi důležitá je spolupráce s rodiči, protože jejich informace o potížích dítěte jsou pro dobrého lékaře nejcennější.

V dnešní době informačního boomu lidé chtějí nové léky, někdy kombinují různé léky naprosto nesmyslně, bez znalosti základu, a tak si mnohdy mohou přivodit vážné komplikace. Je mnoho léků různých jmen, ale stejného složení, takže při užití této kombinace může dojít k předávkování a velmi závažným komplikacím speciálně u dětí. U užívání léků platí, že mnohdy méně znamená více (z hlediska kombinací).

Imunitní systém

Ráda bych se rovněž zmínila o očkování, které je dnes dostupné. Ne každé očkování je vhodné pro každého. Hlavně u dětí, které ještě nemají zralý svůj imunitní systém, je nutno postupovat individuálně. Mnoho lidí neví, že každé očkování je vlastně pro imunitní systém zátěž, se kterou se musí vyrovnat. Proto není možné plošně očkovat např. proti žloutence a jiným chorobám - vždy je nutno postupovat individuálně.

V tomto ročním období, kdy vrcholí výskyt všech možných viróz a chřipek, je nutno říci, že průměrně zdravý jedinec, což je asi 90 % populace, je překoná bez následků a komplikací. Některé východní filozoficko-léčitelské směry dokonce uvádějí, že běžná onemocnění vlastně náš imunitní systém trénují a prověřují a organismus tak přelaďují z jednoho ročního období na druhé.

Autorka pracuje jako praktická lékařka pro děti a dorost.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.