tisk-hlavicka

Koronavirus: téma i na Lince bezpečí

10.3.2020 Hynek Harvánek, Linka bezpečí 1 názor

Média ovládla panika kolem šíření koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Média ovládla panika kolem šíření koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Situaci rozhodně nechceme zlehčovat, ale doporučujeme se k ní stavět racionálně. Obavy se přenášejí na děti. Některé tak hledají oporu na Lince bezpečí. Jaké je naše doporučení? Nejen pro Marka ve spolupráci s Linkou bezpečí reaguje Mgr. Kateřina Baťhová.

Ahoj Marku,

prý tě zajímá ten virus, o kterém všichni pořád mluví. Chtěl bys vědět, jak to opravdu je? Povím ti, jak to je a klidně to řekni i těm, co máš rád.

Je to tak, že se opravdu objevila nemoc, kterou jsme doteď neznali. Ale vtip je v tom, že takové nemoci se objevují pořád a my si s nimi umíme poradit.

Tahle nová nemoc – COVID-19, kterou způsobuje vir koronavirus – je zákeřná v tom, že se rychle šíří mezi lidmi a tím všechny doktory a vědce překvapila. Jinak to ale není tak hrozné, jak si povídají lidé a jak říkají v televizi. Lidi se rádi bojí. Proto rádi chodí do kina na strašidelné filmy a dívají se na horory a akční filmy. A tohle je hodně podobné. Mezi lidmi se říkají jen ty děsivé informace, ne celá pravda. Ukazují fotky vyprodaných obchodů a padajících lidí, ale už neukáží, že vedlejší regál je plný a že ten člověk zase vstal. Protože plný obchod je normální a nikoho to nezajímá.

Stejně tak v televizi říkají, kolik lidí umřelo, ale neříkají, kolik se jich uzdravilo a těch je úplná většina. Když vezmeš 100 lidí, tak jen 15 z nich se musí léčit v nemocnici, kde jim pomůžou s dýcháním; 65 lidí bude nemocných, ale nebudou ani vědět, že chytli koronavirus. Budou si klidně myslet, že se nastydli, nebo že mají chřipku a budou se léčit normálně doma a koukat u toho na televizi. Je pravda, že 2 lidi nejspíš zemřou. A ten zbytek – víc jak 15, bude jen trochu kašlat a smrkat, ale ani si nevšimnou, že tuhle novou nemoc mají.

Teď se hodně mluví o Itálii a jak je to tam strašné. Pravda ale je, že ti co umřeli, byli hodně staří a všichni měli nějakou vážnou nemoc předtím, než chytli koronavirus. Neumřeli teda na tuhle novou nemoc, ta jim jen přitížila. Vy jste ale doma všichni zdraví a nic vám nehrozí. Kdyby ses chtěl bránit, abys to nechytl, tak nejvíc zabírá mytí rukou. Posílám návod, jak správně na to. Taky pozor, aby ses nenastydnul při běhání venku. To se bacilům taky líbí.

Věř mi, že ti nejchytřejší vědci na celém světě zkoumají, jak pomoci i těm pár lidem, kteří jsou hodně nemocní a kteří by možná mohli zemřít. Každý den čtu, co se jim povedlo a na co zase přišli a docela jim to jde. Ale dokud se jim nepovede objevit lék, jediné, co můžeme dělat, je zpomalit šíření nemoci. Proto možná budeme muset zrušit nějaké lety letadel, nebo zase zavést kontroly na hranicích. A když bude úplně nejhůř, tak budete mít ve škole prázdniny navíc, abyste tam na sebe nekašlali, ale nic horšího se nestane.

A když budeš potřebovat se na něco zeptat, neboj se zavolat na Linku bezpečí 116 111. Veškeré informace také nalezneš na stránkách Ministerstva zdravotnictví https://www.mzcr.cz/

Měj se krásně,

Katka

Názory k článku (1 názorů)
Koho Kroupa 10.3.2020 17:29
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.