tisk-hlavicka

Bude mlíčko od Jágra zdravé?

27.8.1999 Jiří Pavlín 3 názory

Školáci prvních a druhých tříd si od od 1. září budou moci koupit ve škole čtvrt litru mléka v krabicovém balení za dvě koruny a 50 haléřů; na zbytek ceny přispěje ze svého rozpočtu stát. O projektu, nad nímž záštitu převzal hokejista Jaromír Jágr, rozhodla ve středu vláda.

Podle ministra zemědělství Jana Fencla,projekt pomůže odtsranit nedostatky ve zdravotním stavu dětí i napomůže zvýšení spotřeby mléka.

Primář Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Pavel Frühauf totiž ve středu v rozhovoru pro ČTK uvedl, že otimální není především zásobení dnešních dětí vápníkem. Jestliže si děti zvyknou mléko pít, je to dobré, ale záleží na tom, jaké mléko budou dostávat: zda to bude mléko plnotučné, polotučné či odtučněné, uvedl. Mléko by nemělo zvyšovat celkový přísun kalorií.

Mléko je především cenným zdrojem vápníku a platí, že pro pokrytí potřeb organismu mladších školáků postačí zhruba čtvrtlitr mléka denně. Velká část dětí však má ráději jiné mléčné výrobky, které také dodávají vápník - například sýry či jogurty.

Menší část dětí nesnáší mléčný cukr, který je v mléce obsažený, protože jejich organismu chybí enzym, který tento cukr štěpí. Tento problém se objevuje na kratší dobu i u dalších dětí, většinou po průjmovém onemocnění. Podávání mléka po kratší dobu má však podle primáře spíše výchovný význam.

Na projekt stát přispěje do konce roku částkou 25,7 miliónů korun, mléko bude školákům dodáváno v ochucené podobě (např. vanilkové) a dodávat jej budou dvě mlékárny.

Podle Českých novin a MF Dnes

Názory k článku (3 názorů)
Mléko pro děti Martin, 2 kluci 2 a 4 roky 30.8.1999 8:45
*Re: Mléko pro děti Miroslav, dvě dospívající dcery 12.11.1999 14:6
MLÉKO Lenka Burdová, syn třeťák 30.8.1999 12:20
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.