tisk-hlavicka

Počítání oveček nepomáhá

15.5.2002 Psychologie Dnes 1 názor

Psycholožka z Oxfordské univerzity testovala klasický lidový recept na nespavost – počítání oveček.

Nespavost (insomnie) trápí lidi po celém světě. Přibližně jeden člověk z deseti trpí chronickou nespavostí, zhruba každá pátá dopravní nehoda je způsobena problémy se spaním.

Odborníci zpravidla doporučují lidem, kteří mají se spaním problémy a chtějí se vyhnout lékům, před spaním lehké jídlo, lehké fyzické cvičení, nenáročnou četbu a tichou místnost na spaní. Ani to však mnoha lidem nepomáhá a neusnou. Výsledky zajímavého experimentu přinesl časopis New Scientist 24. ledna 2002.

Allison Harveyová, kognitivní psycholožka z Oxfordské univerzity, testovala klasický lidový recept na nespavost – počítání oveček. Padesát dobrovolníků trpících nespavostí rozdělila do tří skupin. První skupina měla za úkol držet se před spaním klasické rady a počítat ovečky. Druhá skupina byla ponechána bez jakékoli instrukce. Třetí skupina měla za úkol navozovat si před spaním klidné a uvolňující představy – vodopády, prázdniny apod. U všech osob výzkumníci monitorovali začátek spánku.

Ukázalo se, že nejdříve usínali lidé zařazení do třetí skupiny (s uklidňujícími představami). Během experimentu usínali v průměru o 20 minut dříve než jindy. Naopak obě zbývající skupiny zůstaly v průměru vzhůru déle než obvykle. Podle Allison Harveyové tedy počítání oveček není efektivní způsob boje proti nespavosti.

Názory k článku (1 názorů)
ovečky Hanka 26.7.2002 12:3
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.