tisk-hlavicka

Strach z černé stěny

11.3.2002 Děti a my 2 názory

Proč děti mívají u tabule těžkosti?

Většině dětí a především pak těm nejmladším školákům dělá dobře, když jsou při vyučování vyvolány a je jim uděleno slovo. Jinak to bývá ale tehdy, když jsou vyzvány, aby přišly k tabuli a tam řešily nějakou úlohu ať už z jazyka či matematiky. Pak se u nich začínají probouzet pocity ohrožení a cesta k tabuli představuje pro mnohé zátěžovou situaci. Stále znovu se potvrzuje, že děti, které nemají v sešitě a ve školních pracích žádné chyby, u tabule mívají těžkosti.

V čem je ten zakopaný pes? Existuje několik možných příčin, kterým lze tento problém přičítat:

  • Nervozita: Kdo pracuje u tabule, dostává se pod zvýšený výkonostní tlak. Všichni na něj hledí a on se nechce zostudit.
  • Nejistota: Během cesty k tabuli pronášejí spolužáci obvykle hloupé poznámky typu: „Tak malej, teď se ukáže, co dovedeš.“
  • Grafomotorická výhybka: Tlustý kus křídy se drží jinak než tužka či inkoustové pero. Náhlá výměna pracovního náčiní může dělat problémy.
  • Zorný úhel: Při čtení knihy nebo při psaní do sešitu či do počítače má člověk většinu či alespoň polovinu pracovního pole stále před očima. Tabule je ale příliš velká na to, abychom ji jedním pohledem mohli obsáhnout celou. Musíme se proto spokojit jenom s malým výřezem a to má za následek výpadky z kontextu řešené úlohy.

Tyto důvody a další individuální dispozice, jako například velká plachost, zařazují psaní na školní tabuli do skupiny dětských strašidel. Existuje však několik možností, jak dětem alespoň částečně odpomoci od tohoto problému: Buďte ke svému dítěti citliví a zdůrazněte mu, že není žádná tragédie, když se u tabule občas něco nepovede. Poraďte mu, aby v průběhu řešení zadané úlohy několikrát poodstoupilo od tabule a překontrolovalo si již vypracovanou část. Pokud je jeho strach velmi silný, upozorněte na to učitele.

Psaní na tabuli je svým způsobem umění a ne všichni jím dokážou vládnout – i do textů samotných učitelů se mnohdy vloudí chyby, které by se na papíře či v počítači neměly šanci objevit. Nezbývá než tuto dovednost pomoci dětem trénovat a povzbuzovat je ve správném zacházení s tímto médiem.

Názory k článku (2 názorů)
vzpomínky... Vlastík 31.8.2004 22:22
vzpomínky II Vlastík 31.8.2004 22:28
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.