Víte, proč naše buňky nejsou nesmrtelné? Na konci chromozomů mají totiž kousky, které se nazývají telometry. Ty se každým dělením buňky zkracují, a když se buňka rozdělí sedmdesát pět až osmdesátkrát, ztratí schopnost se reprodukovat.
Vědci z univerzity v Texasu ale objevili enzym telomerázu, který u určitých buněk doplňuje telometry, a může tak zajistit jejich „nesmrtelnost“.
Není pochyb, že využití tohoto objevu by bylo široké. V případech leukemie by např. bylo možné odebrat pouze několik zdravých kmenových buňek, které by po velkém zmnožení a zpětné transplantaci dokázaly vytvořit dostatek bílých krvinek pro celé tělo – bez rizika odmítnutí transplantované tkáně, které hrozí při běžné transplantaci. Podobný postup by mohl být použit i při léčení některých genetických poruch.
V souvislosti s telomerázou se však nabízí otázka, zda tento enzym nemůže způsobit rakovinu. Poslední testy ukazují, že nikoli. Faktem je, že asi 90 % rakovinných buněk telomerázu má. Je jedním – nikoli však jediným – z rizikových faktorů, protože umožňuje buňce nekonečné dělení. U rakovinných buněk totiž vznikají také další chromozomové poruchy nebo ztráta přirozené schopnosti zastavit růst ve chvíli, kdy se buňka dostane do kontaktu s jinými buňkami. Žádná z těchto změn se však u laboratorně pěstovaných kultur lidských buněk neobjevila ani po dlouhodobém působení telomerázy. Snad další výzkum prověří účinnost a bezpečnost této látky.
(MAFS)
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.