tisk-hlavicka

Jsou jedlé oleje na našem trhu správně označovány?

9.9.1999 Portál 1 názor

Olej používáme v kuchyni dnes a denně, už proto je dobré vybírat si kvalitní „značku“. Můžeme však věřit informacím uvedeným na etiketách?

Podle Zákona o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů č. 110/1997 Sb. se mají potravinové výrobky označovat obchodním jménem výrobce a jeho sídlem, názvem druhu a skupiny potravin, údajem o množství výrobku, datem použitelnosti nebo datem minimální trvanlivosti a údajem o způsobu skladování. Pokud si to výrobce přeje, může označení doplnit údajem o způsobu použití, o určení potraviny pro zvláštní výživu, údajem o výživové hodnotě, event. dalšími údaji, které jsou v zákoně specifikovány, ale netýkají se rostlinných jedlých olejů. Podrobnosti o vlastnostech olejů uvádí dále Vyhláška ministerstva zemědělství pro mléko a mléčné výrobky, zmrzliny a mražené krémy a jedlé tuky a oleje (Sbírka zákonů ČR, částka 110, č. 328).

Z tohoto hlediska posoudil prof. ing. Jan Pokorný, člen Fóra zdravé výživy a předseda Společnosti pro výživu etikety dvanácti jedlých olejů, které byly v naší obchodní síti v prodeji na podzim roku 1998.

Mj. prověřil řepkový olej CERESOL, stolní olej s logem Delvity, fritovací olej LUKANA, rostlinný olej VITOL , rakouský slunečnicový olej Floriol, holandský jedlý olej COROLI, sójový vitaminizovaný jedlý olej STZ SÓJA VEGETOL, slunečnicový olej BORGES, slunečnicový jedlý olej obohacený vitaminy A a E STZ VEGETOL, slunečnicový olej SLUNOL, německý jedlý sójový olej BRÖLIO či řepkový olej s nízkým obsahem kyseliny erukové VITOL. Všechny výrobky byly shledány jako řádně či celkem správně označené. Složení uvedené na etiketách včetně hodnot cholesterolu, vitaminů A a E aj. odpovídalo zjištěným hodnotám. Doporučení a přednosti zde uvedených olejů tedy můžete brát vážně.

-r-

Názory k článku (1 názorů)
Bez cholesterolu ? Míra, olejový specialista 10.9.1999 11:42
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.