tisk-hlavicka

Matýsek - Jsme doma jako vězni

1.4.2021 Petr Třešňák

„Pád do propasti.“ Těmito slovy popisuje Marcela Kadlecová situaci, v nímž se její rodina ocitla.

Spolu s manželem vychovává tři děti, nejmladší z nich je Matýsek, který trpí nízkofunkční podobou autismu. Desetiletý chlapec nemluví, nedokáže se o sebe prakticky vůbec postarat a v posledních dvou letech se u něj rozvinulo silné sebepoškozování.

Během natáčení našeho dokumentárního cyklu jsme navštívili už hodně rodin, které se potýkají s náročnými projevy svých dětí s poruchou autistického spektra, nikdy jsme ale nezažili něco podobného jako u Kadlecových. Matýsek si ubližuje prakticky nepřetržitě, každých několik vteřin se domem rozlehne rána, kterou si dává rukou do hlavy. Kromě toho mívá několikrát za den silné záchvaty, kdy mu musí v sebepoškozování jeho rodiče bránit.

Péče o syna je mimořádně stresující a rodičům se zatím nedaří synovo chování harmonizovat. Letos v létě se jeho stav zhoršil natolik, že byl hospitalizován v psychiatrické léčebně, Marcela Kadlecová ale říká, že mu to vůbec nepomohlo, naopak. Vrátil se předávkovaný medikací. „Pro nás to byl důkaz, že děti s autismem nepatří do psychiatrické léčebny, potřebují kvalitní sociální službu, která dokáže částečně nahradit rodiče.“

Kadlecovi mají v současné době jen minimum takové podpory a s Matýskem prakticky nemohou vycházet ven. „Jsme doma jako vězni,“ shrnuje matka. Potřebovala by výraznější pomoc asistentů nebo asistentek, aby se mohla věnovat svým dvěma zdravým dcerám, domácnosti a alespoň trochu normálně žít.

Tímto videem chceme tak oslovit potenciální asistenty z Českých Budějovic a blízkého okolí, kteří by chtěli Kadlecovým s péči o Matýska pomáhat – v případě zájmu napište na email: kadlecovi.kadlecovi@centrum.cz. A rodině můžete přispět i finančně prostřednictvím Nadačního fondu Aut-talk: v současné době shání Kadlecovi pro Matýska peníze na dvě zátěžové deky, které ho uklidňují, a též podporu s úhradou asistence. Pokud se dary sejdou ve větší výši, než rodina potřebuje, bude část poukázána organizaci Auticentrum, kam Matýsek občas chodí na odlehčovací pobyt, na nákup nového svozového auta.

Číslo účtu je 4010401017/2010, uveďte variabilní symbol 005 a do zprávy napište Kadlecovi.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.