tisk-hlavicka

Příprava na přijímačky – úspěch maximálně na 50 procent

9.6.2020 Radka Hrdinová, EDUin

Podívali jsme se, jak ministerstvo školství splnilo sliby dětem připravujícím se doma na přijímací zkoušky (a také jejich rodičům).

Kvůli intenzivní přípravě na přijímací testy osekané letos na jeden termín umožnil ministr školství Robert Plaga od 11. května prezenční výuku žáků 9. tříd. Ne všichni žáci ale měli během posledních měsíců stejné podmínky ke školní práci a ne všichni se také do školy mohli vrátit. Ne vždy také mohou jejich rodiče investovat do komerčních přípravných testů, aby se mohli “nadrilovat” na specifický typ otázek používaný ve státních přijímacích testech.

Ministr Robert Plaga kritizovaný za omezení přijímaček na jeden termín deváťákům spolu s oznámením termínu zkoušky na tiskové konferenci 6. května slíbil, že jim jeho resort s tréninkem na testy pomůže a zveřejní pro ně řadu výukových materiálů. Státní přijímací zkouška dnes začala, a tak jsme se podívali, nakolik byly jeho sliby splněny.

Sliboval jsem před několika týdny, že ministerstvo připraví podpůrné materiály, uvolní testy Cermatu k tomu, aby si je mohli vyzkoušet nanečisto v reálném prostředí se záznamovým archem a jsem rád, že se to v této chvíli podařilo připravit, jmenuje se to Přijímačky bez obav. Žáci budou mít k dispozici skutečné informace týkající se jak vlastního průběhu zkoušky, tak materiálu pro přípravu na zkoušky. Zároveň jsme slíbili výuková videa s jednotlivými úlohami, i ta se rozbíhají. K dispozici je také 18 průvodců řešeními testů a další budou v následujících dnech doplňovány. Kromě této webové verze je v aplikaci INSPIS České školní inspekce možnost procvičovat na chytrých telefonech jednotlivé testy, které Cermat uvolnil, jsou to testy včetně řešení,” řekl ministr školství.

Uvolnění testů Cermatu z minulých let

Testy úloh a záznamové archy z minulých let byly na webu Cermatu přístupné již před koronavirovou krizí, i když díky ministrovu prohlášení se k nim mohla dostat část žáků a rodičů, kteří o tom dříve nevěděli. K dispozici jsou i informace o průběhu zkoušky. Tento slib byl splněn, a to ještě před uzavřením škol.

⊕ SLIB SPLNĚN

Výuková videa s jednotlivými úlohami

Pokud by se ministerstvu školství podařilo během čtyř týdnů připravit kvalitní sérii výukových videí pokrývající látku potřebnou k přijímacím zkouškám na čtyřletá i víceletá gymnázia, zasloužilo by si poklonu. To se ale nestalo a za daných podmínek (odpovědnost za ni byla přenesena na dobrovolníky-studenty, kteří neměli dost času ani podpory) ani stát nemohlo. Ke dnešnímu dni bylo na youtube nahráno 34 videí Přijímačky bez obav, dvě z nich byla smazána. Například český jazyk pro 9. třídu (pokrývá 6 videí (celkem 80 minut mluveného slova).

⊝ SLIB NESPLNĚN

18 průvodců řešením testů je k dispozici a další budou doplňovány

Cermat na webu slíbil, že průvodce testů budou postupně doplňovány. Měsíc, který žáci dostali na přípravu k přijímací zkoušce, ale Cermatu ke zveřejnění všech potřebných průvodců řešením nestačil. V den přijímací zkoušky byl na jeho webu k dispozici průvodce řešením jen u necelé třetiny uvolněných testů z matematiky a u dvou ze tří testů z českého jazyka. Použitelnost uvolněných testů bez průvodce řešením při domácí přípravě je přitom omezená.

⊝ SLIB NESPLNĚN

Za pozornost stojí webová aplikace, která přímo na webu Cermatu slibuje procvičování testů a úloh. Zda proběhla 20. května slibovaná optimalizace pro jiná zařízení než pro počítač, jsme neověřovali, pokud však nabízí stejnou funkčnost jako aplikace na webu, doporučujeme tak jako tak vytisknout test ve formátu.pdf. Organizace řízená ministerstvem, které vyzývá školy k tomu, aby rozvíjely online výuku, může posloužit jako příklad, jak mohou vypadat zastaralé a nekvalitní online vzdělávací nástroje, které by se používat neměly.

⊗ PALEC DOLŮ ZA NEVHODNÉ ŘEŠENÍ

Možnost procvičovat testy v aplikaci INSPIS SET, a to testy včetně řešení

Aplikace České školní inspekce je volně dostupná pro různá elektronická zařízení, procvičovat v ní lze uvolněné testy z přijímaček na rozdíl od webu Cermatu skutečně elektronicky. Aplikace zkontroluje správné odpovědi, nenabízí ale s výjimkou úloh z geometrie správné postupy. Za nimi tak žák musí opět na web Cermatu, tedy pokud je tam k danému testu nalezne. Z pohledu technologických standardů moderních vzdělávacích aplikací nemá ani aplikace co nabídnout.

⊕ SLIB SPLNĚN s výhradou

Omezení přijímacích zkoušek na jeden termín bylo velmi sporným rozhodnutím a ministerstvo školství za něj bylo od počátku právem z mnoha stran kritizováno. Úspěch v soutěži o místa na středních školách bude kvůli němu ještě více než v jiných letech záviset na domácím zázemí a ochotě a možnostech rodičů investovat do přípravy na úspěch v testech od Cermatu svůj čas nebo peníze. Možná i proto cítil ministr školství potřebu slíbit zejména deváťákům, že je jeho úřad v přípravě podpoří. Byly to ale prázdné sliby,” říká tisková mluvčí EDUin Radka Hrdinová.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.