tisk-hlavicka

Potřebují děti peníze?

13.11.2000 Monika Brázdilová 1 názor

Touží po jiných věcech než dospělí. Bez varování přinesou ze zverimexu sáček s pěti rybičkami nebo živého králíčka. Bez plakátů Lunetiků nebo obrázků hokejistů nejsou šťastní.

Na první pohled se to možná nezdá, ale i takové nákupy rozvíjejí ekonomickou inteligenci dětí. Když si totiž po cestě do školy koupí autíčko, na sladkosti z automatu už nezbude. Učí se rozhodovat, manipulovat s vlastními penězi a starat se o svůj majetek.

S kapesným se to musí umět

S vysvětlováním toho, jak peníze fungují je možné začít už v předškolním věku. Není pravda, že peníze děti kazí. Malé částky peněz jim naopak dávají pocit samostatnosti. Symbolické "výdělky" a "prémie" za mimořádné výkony je učí chápat, že na získání peněz je třeba vynaložit úsilí. "V životě také není nic zadarmo," říká Jitka Havlová z katedry sociologie Filosofické fakulty UK a uvádí příklad Spojených států, kde se v podnicích a institucích běžně pořádají "dětské dny otevřených dveří". Rodiče si na celý den berou děti na pracoviště a ukazují jim práci, za kterou domů nosí výplatu.

Když začnou mrňousové rozumět tomu, jak se peníze získávají, je čas jim ukázat, k čemu vlastně slouží. Někdo své potomky dlouhé hodiny vláčí po supermarketu, aby je nakonec vzteklé a brečící vylovil u pokladny z nákupního košíku spolu s lahvemi piva a pytli s rašelinou. Někteří své děti naopak do nakupování zapojí. Proč by si děcko nemohlo z prodejny odnést svůj vlastní nákup? A co na tom, že to napoprvé bude třeba jenom žvýkačka?

I děti mají radost z toho, když mohou a dokážou někoho potěšit. Dát někomu dárek je stejně příjemné, jako dárek dostat. Ve věku, kdy je přestává bavit malovat obrázky a stříhat papírová srdíčka, může menší kapesné posloužit i na nákup drobností. Třeba pod vánoční stromek. Vyschlý lak na nehty z výprodeje za desetikorunu může mít rázem hodnotu obrovské radosti z toho, že se jim podařilo koupit "opravdový" dárek.

Škola a puberta - zkouška ohněm

Dospívající to nemají jednoduché. Vyzbrojeni mobilními telefony a teoretickými znalostmi z Bravíčka jsou stále ve střehu a řeší strategické otázky typu: "Mám pozvat holky na narozky do mekáče nebo raději do pizzošky? Jsou lepší in-line brusle nebo koloběžka? Co si vzít na sebe, abych se klukům líbila víc než Tereza?" - Chtějí se líbit, cítit se mezi svými vrstevníky dobře a hlavně "být in".

S věkem obvykle finanční nároky rostou. Pro někoho není problém dát dětem stovku týdně, pro někoho je problém i stovka měsíčně. "Jasně že potřebuju víc než stovku týdně," říká na toto téma druhák z karlovarské obchodní akademie. "Hodně mě stojí kredit do mobilu, občas zajdu kalit a pak jsem rád, když mi zbude na nějaký jídlo." Některým středoškolákům naopak podle různých průzkumů stačí i mnohem menší kapesné a výjimkou nejsou ani děti, které si vydělávají. Roznáší například letáky, myjí o víkendech auta na benzínových pumpách, nebo načerno pálí cédéčka, peněz mají tolik, že problém výše kapesného řešit nemusí.

Ani blížící se plnoletost není pro rodiče signálem k odpočinku. Zcela nečekaně se mohou vynořit překvapení, že se i jinak otrlí rodiče téměř dospělých dětí nestačí divit. "Když jsme se loni začali Tomáše ptát, co bude dělat po maturitě, vůbec jsme netušili, jak náš syn uvažuje," vzpomíná čtyřicetiletá středoškolská učitelka. "Bylo mu úplně jedno, co bude dělat, hlavně když prý vydělá dost peněz, aby si mohl si koupit co chce a žít jak chce. Naprosto nechápu, jak k takovým názorům přišel."

Měli by rodiče v těchto situacích začít pochybovat o svých výchovných metodách nebo dokonce o svých dětech? Odborníci tvrdí, že ne. Podobné výroky nespokojených potomků totiž nejsou míněny zcela vážně. "Provokují a testují rodiče. Většinou si velice dobře uvědomují, že není možné mít všechno a hned. To jim ovšem nebrání zkoušet, kolik rodiče vydrží," komentuje Jitka Havlová s tím, že řada mladých lidí by se ráda osamostatnila, zároveň se však nechává od rodičů živit.

Kdo by se nechtěl radovat z odvážných a samostatných dětí, které umí myslet dopředu a správně se rozhodovat? Jak takové děti získat? "Stačí mít nadhled a životní vizi, být dobrým příkladem," říká Havlová. "Zdrženlivost, skromnost a smysl pro určité hodnoty mohou od svých dětí těžko čekat v rodinách, kde se po každé výplatě pravidelně vyrazí na nákup do Hypernovy a ke konci měsíce není z čeho žít," uzavírá socioložka.

Namísto závěru

"Tady máš stovku a ne abys utrácela za blbosti," říkala mi před lety měsíc co měsíc maminka. Nebylo mi jasné, co má proti nákupu nahrávek Ozzyho Osbourna a návštěvám rockových koncertů. Navzdory investicím do drsného metalového image a katastrofickým předpovědím obou rodičů dnes vypadám úplně normálně a stejně normálně dnes hospodařím i se svými penězi. Mimochodem, už jste si taky koupili to poslední, absolutně skvělé album skupiny Metallica?

Mělo by se dětem platit za pomoc v domácnosti? Za pěkné známky ve škole?

Chtějí se české děti brzy osamostatnit nebo spíš spoléhají na rodiče, kteří pomůžou? Kolik svým dětem dáváte vy?

Článek vznikl ve spolupráci se serverem www.penize.cz, kde se také můžete vyjádřit k diskuzi.

Názory k článku (1 názorů)
Peníze děti potřebují... Šárka, syn 14 let, dcera 11 let 13.11.2000 15:29




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.