tisk-hlavicka

Jak budovat sebevědomí

10.2.2022 Stephanie Azri Portál

Nízké sebevědomí může pramenit z negativního nálepkování, krutých poznámek nebo traumatizujících zážitků...

Budování sebevědomí!

Víme, jak důležitá je práce na sebevědomí, promluvme si o praktických strategiích, které vám pomohou je získat. Stejně jako všechna ostatní cvičení v této knize vyžadují ochotu to zkusit a obrovské množství opakování. Jinými slovy – trénujte, trénujte, trénujte!!!

Pozitivní sebemluva

Jak jsme se shodli, nízké sebevědomí může pramenit z negativního nálepkování, krutých poznámek nebo traumatizujících zážitků. Jestli je tohle váš případ, chtěla bych zdůraznit, že pozitivní sebemluva může být povzbuzující. Povzbudivá zpětná vazba od jiných lidí je sice skvělá, ale vzato kolem a kolem, nejužitečnější je kladná zpětná vazba od nás samotných – věci jako pozitivní afi rmace („Tohle zvládnu“), nápomocné a povzbudivé myšlenky („Všechno dobře dopadne“) a laskavá slova („Jsem stejně dobrý jako kdokoli jiný“) jsou prvním a nejdůležitějším krokem. To, co si myslíme, bere náš mozek vážně, takže je opravdu důležité, abychom brali vážně pozitivitu.

Zpochybněte svoje negativní myšlenky

Občas nám do hlavy pronikají negativní myšlenky a dělají si tam, co chtějí. Můžou se týkat nás osobně, nějaké situace či události nebo čistě jen našeho náhledu na budoucnost. Ačkoli negativní myšlenkové konstrukce pokrýváme v následující kapitole, stejně bych ráda i na tomto místě zdůraznila, jak důležité je zpochybňovat negativní sebemluvu. Jakmile vám tyhle myšlenky proniknou do hlavy, vykopněte je.

Přestaňte se zbytečně srovnávat

Každý je jiný. Možná nejste v něčem nejlepší, ale není moc pravděpodobné, že byste v tom byli úplně nejhorší. Všichni máme silné a slabé stránky a je načase přestat srovnávat jablka s hruškami. Jestli vaši sestru, nejlepší kamarádku nebo partnerku povýšili, zhubla deset kilo nebo si koupila nové auto, přejte jim to. Na vás a vaše schopnosti to nemá vůbec žádný vliv. Přestaňte poměřovat své úspěchy mírou úspěšnosti jiných lidí.

Na komplimenty odpovídejte „děkuju“

Nebudu vám lhát, tohle mi jde vážně ztuha. Obvykle komplimenty, které mi někdo skládá, odmávnu nebo zlehčuju… Ale dá se na tom zapracovat. Když vás někdo pochválí, řekněte „děkuju“. Pravdou je, že ti lidi by to nedělali, kdyby nechtěli. Jestliže dokážete vyslechnout, přijmout a ocenit kompliment, je to počátek zdravého osobního přístupu. Když pochvaly přijímáte, váš mozek říká: „Ano, tohle si zasloužím“ nebo „To se mi to povedlo! Jsem skvělý člověk!“

Napište si seznam svých výjimečných vlastností

Ať už to uděláte v duchu, písemně, či jiným způsobem, vytvořte si seznam všech svých pozitivních vlastností a úspěchů. Kdykoli se nějak projeví, sdílejte je s přáteli a rodinou. Mohlo by jít o oslavu úspěšného ukončení studia, pracovního úspěchu, významného milníku nebo těch nejlepších sušenek s marmeládou, jaké se vám kdy povedlo upéct. Každopádně na to buďte hrdí. Uložte si ten seznam do své paměťové banky pozitivního myšlení a vracejte se k němu, kdykoli se začnete cítit trochu sklesle.

Oprostěte se od minulosti!

Ano, tohle zní možná trochu drsně… Ale vyslechněte mě. Minulá zklamání a křivdy jsou skutečné. Je třeba vzít je na vědomí a vypořádat se s nimi. Nicméně jakmile to uděláte, jděte prostě dál. Jestliže neustále znovuprožíváme minulá traumata nebo někdejší negativní zkušenosti, může to v nás vyvolat pocity nedostatečnosti či provinilosti, nebo začneme ztrácet naději. Když se zaměřujeme na přítomnost a pozitivní budoucnost, upevňujeme tím v sobě naději. Vytváříme stavební kameny pozitivního sebevědomí. Vytváříme novou realitu, novou budoucnost, v níž jsme každý den úžasní a stále se rozvíjíme.

„Nízké sebevědomí ovlivňuje všechno! Pracovní morálku, pracovní příležitosti, rodinný život, vaše duševní zdraví, jak a co jíte. Prostě VŠECHNO!“

Ukázka z knihy Aktivujte svou psychickou odolnost od australské psychoterapeutky Stephanie Azri je jakousi „slepičí polévkou“ psychologických strategií, jejichž cílem je naučit čtenáře zvládat výzvy každodenního života. Knihu vydal Portál a koupíte ji zde.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.