tisk-hlavicka

Láska prospívá srdci

13.11.2015 Psychologie Dnes 1 názor

Vědci prokázali, že soužití s milovanou osobou srdci prospívá.

Víte, jak se vyhnout kardiovaskulárním onemocněním? Pokud tipujete pravidelný přiměřený pohyb, zdravou stravu, nekouřit a nemít nadváhu, máte pravdu, ale v posledních letech přidali odborníci ještě další důležitý protektivní faktor - lásku.

Vědci prokázali, že soužití s milovanou osobou srdci prospívá. Hezký vztah vede k mírnému snížení krevního tlaku (ten vysoký naopak představuje jeden z rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění). Vědecké studie opakovaně potvrdily, že lidé žijící v sociální izolaci mají vyšší riziko předčasného úmrtí. Vzrušení z blízkosti milované osoby vede k uvolnění hormonů adrenalinu, dopaminu a noradrenalinu. Srdce tak bije rychleji a silněji, podobně jako je tomu během aerobního cvičení. Takový krátkodobý „trénink“ zlepšuje výkonnost kardiovaskulárního systému.

Podle odborníků z univerzity v Severní Karolíně má příznivý vliv na naše srdce též objetí s osobou, kterou máme rádi. Podporuje totiž vyplavení oxytocinu, hormonu důvěry a lásky. Opakovaná objetí tak vedou k redukci stresových hormonů a snížení krevního tlaku.

A vůbec nejlepší je, když v našem vztahu vedle lásky a intimity nechybí ani humor. Partnerský život plný humoru a smíchu má kromě snižování stresu pozitivní vliv i na úpravu krevních tuků a snižuje riziko zánětů na stěnách cév. Ke snižování cholesterolu dokonce prý přispívá i psaní milostných dopisů.

Názory k článku (1 názorů)
Souhlas Pam-pela 14.11.2015 1:17
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.