| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Bezpečí nade vše. Nebo raději ne?

 Celkem 90 názorů.
 Pawlla 


Jsem pro zlatý střed 

(18.4.2011 8:33:27)
Paní Edita z článku je případ pro psychiatra~t~
 Binturongg 


Re: Jsem pro zlatý střed 

(18.4.2011 9:22:31)
Pawlo - musela jsem se kouknout, která z těch dvou je Edita... ~t~
 Liška s banem :) 


Re: Jsem pro zlatý střed 

(18.4.2011 18:13:26)
Binturog, též jsem se musela podívat, kterou tu paní má Pawlla na mysli. :-)

Já osobně jsem spíše paranoidní matka, zvláště co se týče malého. Dcerka byla sama od sebe podstatně opatrnější. Malý snad nemá pud sebezáchovy.
 kreditka 


Re: Jsem pro zlatý střed 

(18.4.2011 9:57:02)
~R^ Nic se nemá přehánět
 sarmi 


dva extremy 

(18.4.2011 13:28:21)
clanek popisuje dva extremy - matku flegmaticku a matku uzkostlivou. kdo jsem ja, abych hodnotila, co je spravne a co ne, ale mela-li bych vyjadrit svuj postoj, rekla bych "zlata stredni". je logicke, ze u prvniho ditete je clovek opatrnejsi, u tretiho uz odhadne nastrany dopredu celkem brzy.

nechapu, proc do vyctu neuzitecnych ochranitelskych propriet radi autorka chuvicku...~a~
 Insula 


jsem líný rodič 

(19.4.2011 4:58:38)
No, já jsem líný rodič. Jediné, co jsme měli, byla chůva, protože děti spaly v jiném patře domu.
 Vladka a Mishell 


Re: Jsem pro zlatý střed 

(19.4.2011 8:52:53)
Autorcin clanek se mi libi ~R^ Ja si naopak nemyslim,ze sve deti neak zanedbava,jak ji z toho narkli znami.Ale ja bych si zabranu na schody rozhodne dala ~t~ cim vice se dite nauci v utlem veku,tim vice si bude davat pozor.Ja to taky praktikuju,ne az tak,ale necham ji,at si skripne prst,nedavala jsem nikdy do dveri zadne zabrany aby se neskripla.I s nozem uz si ve 2,5 letech zkousi krajet jablicko pri mem dozoru a stim nejtupejsim nozem,ale uz zkousi.Dcerka je strasne aktivni,vyleze nam na vrata,do vysky asi dvou metru.Pokud ji tam vidim,reknu ji,ze musi lezt nad tu cast,pod kterou je trava,kdyz spadne,spadne na travu,ne na beton.
Ale upozornuji vse4chny maminky,na to dite musi mit fyzicke indispozice,pokud vite,ze je vase dite mekke jako maslo a nezvedne na rukach ani vahu sveho tela,pak radim,radsi opatrne.
Abych jeste neco rekla k autorcinu clanku,je naprosto zbytecne odklanet se od ,,materskeho instinktu,, Pokud se vam pak pokazi chuvicka,nebo vypnou proud,tak uz si snad ani nezajdou nektere maminky na zachod,aby se jejich miminkam neco nestalo?? ~t~~t~ Nektere veci a manipulovani s lidmi me fakt zarazi.kde jsou maminciny city a pudy?No prece v zasuvce.....
Pozor,tahle narazka se netyka deti s neakyma komlokacema,pak naopak,pomocnika muzeme ocenit.Ale piokud ma nekdo naprosto zdrave dite.....
 Elíláma 


Re: Jsem pro zlatý střed 

(24.4.2011 22:32:57)
Vlaďko, kolegyni umřelo 8 měsíční ZDRAVÉ dítě na SIDS, našla ho až modré a tuhé a studené. Vidí je před očima dodnes. Když nic jiného, tak aspoň tohle se mi s monitorem nestane. I když umřelo by asi stejně, šance resuscitace u SIDS je buď žádná nebo minimální. Ale stejně, když světýlko blikalo, byla jsem klidná, e je malý OK. Když nešel proud, tak prostě monitor nebyl (i když jsem mohla běžet pro baterky) a nezcvokla jsem se. Když jsme tu měli oslavy, chůvička zaručovala, že malého nikdo nevzbudí a já slyším i větší převalení se. 4 první měsíce jsme byli bez ní a báli jsem se i vrznout si nahlas. Pak to byla pohodička. Když došel proud, pootevřeli jsme dveře místo chůvičky a holt byli potišku. Ale... Sláva technice!
 Ivča+2 děti 


Raději bezpečí než smrt 

(18.4.2011 8:57:08)
Já myslím, že je skoro zbytečné o něčem diskutovat, protože jedna skupina benevoletních rodičů nepřesvědčí druhou skupinu úzkostných rodičů, každý bude mít ten svůj argument. Koneckonců každý je zodpovědný za své dítě a pak je to jen chyba rodičů, pokud se něco stane. A že se vlastně nikdy nic nestalo? Nemůžu si nevzpomenout na nedávný případ utonulého dvouletého chlapečka, kdy matka prohlásila, že se běžně koupal sám a nikdy se mu nic nestalo. Všechno je jednou poprvé, ale právě to poprvé může být i naposledy.
 Ecim 


Re: Raději bezpečí než smrt 

(18.4.2011 9:41:39)
Přesně tak. Myslím si, že patřím ke zlatému středu. Monitor dechu ani chůvičku nemáme, protože je v malém bytě nepotřebujeme. Snažili jsme se upravit byt tak, abychom minimalizovali nebezpečí. S méně nebezpečnými předměty jako tupé nože, tužky nebo drobné věci si dítě hraje jen pod naším dohledem. Snažím se ale dávat na bezpečná místa horké tekutiny, ostré nože, igelitové tašky nebo cokoli, na čem by se dítě mohlo oběsit. (Starší syn si kdysi kolem krku napnul moji punčochu.) Ve vaně nenechávám děti samotné, aby na sebe nepustily horkou vodu. I když jsem hodně opatrná, tak mě pořád napadají nová a nová nebezpečí. S tím, že děti občas někde spadnou a udělají si bouli, samozřejmě počítáme. Starší syn si kdysi způsobil úraz (zlomeninu) ve chvíli, kdy jsme u něj stáli dva dospělí.
 Binturongg 


Re: Raději bezpečí než smrt 

(18.4.2011 9:59:01)
Ecim - sestřenka má tři děti, takže je poměrně dost otrlá matka, nevykřikuje, nevřeští, netrhá sebou...a stejně má všechny tři neustále různě otlučené. Mají to po své babičce, její matce, která je trdlo dodnes.
Sestřenka je tedy zvyklá z domova, ale jak se panečku bála jít s nejmladším ve dvou letech na očkování, že je sebere sociálka: mělo monokl, pár modřin a zlomenou ruku ~8~ :-)
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Raději bezpečí než smrt 

(18.4.2011 10:44:07)
Nejhorší je to na návštěvě. Furt všem strkám hrnky s kafem a čajem z kraje stolu doprostřed.

Jíst trávu bych dítě nenechala. Ale nijak bych z toho nešílela. Prostě bych ho nechala, ať ji trhá, žmoulá apod., ale jak by ji chtělo strčit do pusy, zabránila bych tomu.
 Veveruše 


Re: Raději bezpečí než smrt 

(20.4.2011 21:00:13)
Starší syn strašně rád ochutnával trávu, ale už byl větší (asi kolem 3 let), takže jsem mu mohla vysvětlit, co je jedlé (jetel, sedmikrásky) a co radši ne (tráva, protože některé druhy jsou mírně jedovaté, ale nevím které~d~) a riziko zadušení u něj nebylo. Pasení mu vydrželo asi rok~t~ Jako mimino ho to nenapadlo, to si nejraději hrál s kolíčky (párkrát ho "kously", ale neodradilo ho to~t~). Je mi blíž volný přístup, i když v okamžiku, kdy mě kamarádi upozornili, že má moje v té době ani ne dvouleté batole v ruce ostrý nůž a chystá se přidat si kousek masíčka (prevít, normálně se masa ani netkne, ale grilované mu zachutnalo), docela jsem se lekla. Zareagovala jsem myslím docela dobře, ale v přístupu k ostrým nožům mu zatím bráním. Staršímu jsem kolem 5 let dovolila zkusmo krájet ostrým nožem, ale pak jsem usoudila, že se musí napřed naučit pořádně jíst příborem a až poté získá právo krájet ostrým nožem~;)
 Cha-Cha 


Re: Raději bezpečí než smrt 

(18.4.2011 15:45:38)
Přesně tak, není o čem moc diskutovat, každý jsme jiný, někdo víc ochranitelský, někdo víc liberální, pokud mají oba zdravý rozum, tak dokážou dítě vychovávat po svém a pokaždé "dobře". Navíc mě autorka již delší dobu pěkně irituje. Její články jsou velmi tendenční, vycházejí zejména z její zkušenosti poměrně čerstvé matky s jedním batoletem, na které našroubuje nějakou psychologickou teorii, která je po ruce a zrovna vyhovuje. A článek tak pro někoho může vypadat jako objektivní odborný text a z něho plynoucí odborné výchovné doporučení, což rozhodně není.
 Repulsion 


Učit, dohlížet, na ochranné pomůcky se vykašlat 

(18.4.2011 23:28:17)
Snad jedině krytky na na zásuvky. Samozřejmě léky z dosahu a podobná standardní opatření. Nějaké helmičky pro mimina apod. nadělají víc škody jak užitku, protože dítě se musí občas praštit, aby získalo zkušenosti a reflexy.

Batole je dobré nechat v přirozeném prostředí - v bytě či přírodě - chvíli nechat „objevovat“ a jen ho pozorovat. A zasahovat jen v akutních případech. Jinak použít třeba ohrádku, když mám práci a nemohu se dítěti plně věnovat.

Nejstarší dceru jsme od malička otužovali - a to až tak, že se v zimě válela nahatá ve sněhu a moc se jí to líbilo. U ostatních dvou dětí už na to bohužel nebyl čas. Ale zase jsme měli na zahradě velkou průlezku a prostřední dcera po ní vydržela jak opička šplhat celý den. My jsme jen z okna střídavě sledovali, jestli tam je. Skvěle se na tom vypracovala...
 Katka a dvě holky 
  • 

Re: Raději bezpečí než smrt 

(19.4.2011 16:34:41)
souhlasím s váma.Když to řeknu na tvrdo některým rodičům je asi jedno že mohou přijít o své děti,já osobně bych to nepřežila .Mám 4 letou dceru a nemohu zní spustit oči ani na vteřinu to kdybych udělala už není mezi náma nikdy neměla pud sebezáchovy nedá se nic dělat.Tu druhou 18letou mám na očích taky,takoví ty keci že je nemůžeš pořád hlídat to neberu.Je to pohodlnost rodičů aspon mají klídeček.Budu to dělat dokud to půjde ,aspon vím že jsem pro to udělla maximum
 Katka +3 


Re: Raději bezpečí než smrt 

(20.4.2011 13:18:34)
Ale nespouštění z očí přece nic neřeší, já stála asi půl metru od dcerky, dávala na ni pozor a přesto si rozsekla obočí - to je mžik. Navíc jednou ji budeš muset vypustit do světa.
Jsem pro střední cestu - léky a čistidla jsou zamčené, ostré nože jsou normálně v zásuvce, nůžky, jehly a špendlíky jsou volně dostupné ve věčně vykramařené krabici se šitím, ještě se žádné dítě nepíchlo, pouze kdysi tříleťák rozstříhal kdysi bráchovi triko~t~. Děti spíš sleduju, nechávám je zkoušet a šplhat a zasahuju jen, když se sami ozvou a chtějí pomoc. A, přesně podle Konceptu kontinua, děti znají hranice svých sil a starají se samy o svoje bezpečí. Nejsou z nich žádní pasivní zápecníci, ale mají zdravý pud sebezáchovy.
 Binturongg 


Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 9:21:03)
Vezměme to postupně -
předměty menší než pěst jsou ok, ale předměty vskutku malé může dítě nejen spolknout, ale i vdechnout, což je podstatně horší.
Nemusí se leknout jen výkřiku matky, ale čehokoli jiného. Může se zakuckat slinou a vdechnout předmět...
Zatím to řešit nemusím, syn nestrká do pusy nic kromě kartáčku na zuby, flašky s pitím a míče, který nepolkne a nepolkne... ~:-D

Kojenec a batole nemá na schodech co dělat, protože je šiška a spoléhat na to, že jsou děti v tomto věku gumové, je rouhání ~a~

Nevidím důvod, proč by se mělo maličké dítě spálit o kamna, ač uznávám, že k tomu časem dojít musí ~d~

Když na přelomu "věků" považuje kojenec/batole za největší zábavu otvírání a zavírání dveří, nechám ho. Prstíky si přivřel jen jednou (pochopitelně před hysterickou babičkou), ale od té doby ne, ač mu koníček vydržel téměř do dvou let... ~:-D

Diky monitoru dechu jsem mohla klidně spát téměř do 16m dítěte, zvl. když bylo nastydlé a sotva funělo.
Pravda je, že do půl roku věku trávil syn většinu času se mnou v posteli a následující půlrok převážnou část noci, neb neustále cucal, ale na chvíle "klidu" jsem upadala téměř do komatu a za monitor byla vděčná.
Ovšem, snímání živého tvora v postýlce bylo občas zkresleno tím, že si k miminu lehl náš kocour, který ho adoptoval hned po příchodu z porodnice a hlídal ho jak pes a lépe než monitor :o))
To, že monitor spustí falešně...ano asi se to stát může, ale kdo odhadne, zda se nespustil právem a zvuk dítě opět "nenahodil" než vyděšen á matka vyskočila? Ale ok, je to věc názoru.

Naopak nevidím nic špatného na chůvičce - je určena např. k tomu, aby se dítě neuřvalo hrůzou a úzkostí ve tmě, když je matka ve vaně, vaří (ne každý má kuchyni hned vedle ložnice, že?) a koneckonců třeba sedí s přáteli o ohně na zahradě.
Autorka možná na nic takového chuť nemá, já jsem celkem tvor společenský a nebudu se společnosti stranit jen kvůli tomu, abych mohla být hrdým nevlastníkem připitomělých vymožeností.
A že se můžu bavit i s dětmi? Ale no tak - co si budeme namlouvat, sama nesnáším, když se mi za dvě hodiny nepodaří říct uceleně větu jednoduchou, protože je třeba buď mé nebo jiné dítě kontrolovat, lovit, sem tam napomenout...

Zahučení pod vodu se může stát, ale cíleně se o něj snažit, myslím, není třeba

"Viděla jsem malé děti, které ještě nevědí, co je rukojeť, jak braly nůž do ruky za ostří a máchaly baculatými pěstičkami kolem. Nejenom, že si neuřízly prsty, ony si ani trochu neublížily, a když zrovna seděly u mámy na klíně, nepodařilo se jim zranit ani matku,“ píše Liedloffová." ~e~
Tak tohle s dovolením vynechám - stejně tak hrátky s ohněm a jedovatými zvířaty, ač by mě nesmírně zajímalo, jak by dopadlo batole s hořící loučí ve stohu, dřevěné kůlně, hadrové chýši aj.

"Musel jsem na verandu dokonce přimontovat bezpečnostní zábradlí – jako by se z ní snad děti chtěly vrhat po hlavě dolů! To by prostě neudělaly."
Nevím - děti, které znám, se s oblibou vrhají po hlavě kamkoli - zřejmě důsledek hystericky ochranitelské výchovy... ~2~

Kopřivy, mravence a jiné nástrahy zahrady a přírody vůbec, neřeším. Je lépe, když mi kluk po čtyřech zacválá do houští kopřiv, než když je nucen lézt po 4 po zaplivaných městských trávnících a v písku, který připomíná spíše popel než písek

Přilbičky, které brání dítěti naučit se padat, považuji za zbytečnost (pokud nejde o nějakou patologii)

Vypolstrovávání rohů považuju za zbytečnost

Nestrhnu se kvůli jedné hrozící bouli


Ale autorce bych dítě hlídat taky nenechala... ~t~
 kosatka2 


Re: Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 9:40:06)
obdivuju všechny ty děti, které si skříply prsty jen jednou... úmyslně jsem šuplíky a dveře nikdy nezabezpečovala, aby se to dítě naučilo samo zavírat. skříplo si prsty pod dveře či do skřínky snad desetkrát... myskím si taky, že pár týdnů má dítě motoriku takovou neohrabanou, jsem přesvědčená, že si kluk bodnul tužku pod oko omylem, protože tu ruku ještě úplně správně neovládal. indiánské děti u liedloffové jsou tou domou asi ještě na těle v šátku.
 Ecim 


Re: Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 9:43:47)
Většina našich šuplíků je taková, že je děti samy neotevřou a ty zbylé jsou tak lehké, že by úraz neměl být tak hrozný. Stejně se ale snažím být v pohotovosti, když je otvírají.
 Binturongg 


Re: Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 9:44:29)
kosatko - oni jsou právě ještě truhlíci a motorika se vyvíjí u kažého jinak a jinak rychle.
S dveřmi nám to vyšlo, šuplíky taky, ale právě proto, že je kluk ještě šiška a dlouho bude, nemohu ho nechat např. ke schodům ani přiblížit...
 kosatka2 


Re: Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 10:01:06)
koncept kontinua jsem četla (spíš prolítla - vševědoucí kazatelský styl psaní mi značně nesedl). ač s řadou myšlenek souhlasím, dost věcí mi tam nesedlo a tak jak dítě roste, pomalu zjišťuju, proč tomu tak je. autorka na můj vkus dělá z malých postřehů příliš grandiózní závěry.
 Binturongg 


Re: Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 10:58:29)
kosatko - ~R^ souhlas
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 10:49:35)
Myslím, že není nutné, aby se dítě o kamna spálilo. Já nechala děti šáhnout na zeď komínu, která je tak horká, že na ní ruku neudržíš, ale ne tak, aby ses spálila. Vysvětlila jsem, že kamna jsou horká ještě víc(je v nich ohýnek, ten jde do komína bla bla bla). ani jedno dítě se zatím o kamna nespálilo (8+3). Ne že by se to nemohlo stát. Ale určitě ne tím, že by na ně sáhlo, spíš tím, že poběží dítě kolem a uklouzne.

Není-li komín, lze dítěti ukázat, co je "horké" na vodě - pustit ji nesnesitelně teplou, ale ne horkou.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Přehnaná úzkost? Ano, vždyť civilizace je nebezpečnější než prales, sakra! 

(18.4.2011 22:28:32)
plně souhlasím, zvláště to s monitorem dechu. Kolik matek v noci vstane, aby dítě zkontrolovalo??? A která ne, tak kecá.

Také máme byt "zabezpečený" pro dítě. Zajištěné šuplíky jsou nejen kvůli dítěti, ale i kvůli matce, aby netrávila dny opětovným srovnáváním věcí vyházených. Obě mé děti to v jistém období považovaly za velmi vtipné.
Nejde jen o skřípnutí prstíku, ale třeba i o to, že je šuplík zajištěn proti jeho úplnému vysunutí a vypadnutí, to bych na noze nechtěla mít ani já.
Stejně tak otevírání skříněk, které by pak mohlo jít převrátit na sebe.

Do kuchyně bez dveří jsme dali otevírací vrátka, děti v kuchyni nemají co dělat, zvláště když vařím. Moje fobie je totiž popálení čímkoliv. Kafe, hrnec, pánev.... proti tomu je případné říznutí nožem banalitka.

Samozřejmě, vše se přizpůsobuje věku dítěte. Těžko ročnímu dítěti vysvětlíš, že nemá sahat na nůž, protože se může pořezat. Tak malé děti se učí pouze vlastní zkušeností, a to ještě ne všechny. Můj syn věděl, že topení "pálí", nechtěl na něj sahat a pak už stačilo říct, že prostě pálí a bylo jasno. Stejně tak, když z vany vyšplhal do horní skříňky, kde jsem měla žiletkový holící strojek a jemně se říznul. Dvě kapky krve ho vyděsily, od té doby ví, že pořezat se není zrovna fajn.

Jinak s bráchou skáčou, lumpačí, zrovna před dvěmi měsíci jsme tudíž u mladšího syna (2r) řešili naštípnuté kůstky na nártu. Čili měsíc sádra. Velmi veselé.

Pořád si ale říkám, že to všechno jsou jenom srandičky oproti tomu, co nás čeká v pubertě. Vzhledem k tomu, že mám kluky a ještě navíc to nejsou zrovna tiší nenápadní bobánci, tak se jenom děsím, co všechno budou chtít zkoušet, až budou z dohledu mámy.
 Nítěnka 


Re: Přehnaná úzkost?  

(19.4.2011 17:13:18)
Já bych své děti autorce článku asi taky nedala pohlídat. Ač to máme u nás v rodině nastaveno netradičně - že já dovolím dětem víc "nebezpečných" věcí nebo v nižším věku než manžel.
Ale odsud posud...
Nůž a nůžky - učím je kontrolovaně krájet a stříhat (pod dozorem) kolem dvou let, abyt věděli, že s nožem se nelítá, ale chodí pomalu a že si mají dávat pozor na prsty druhé ruky a tak. Prostě myslím, že je lepší, když se to pod dohledem naučí v přiměřeném věku, než jim to do dvaceti zakazovat.
Zábradlí na terasu bych taky dala, na schody záleží na přístupu dítěte. Kamarádky holčičky asi od roku chodily opatrně, držely se oběma rukama, později jednou. Prostě opatrně slézaly či scházely schody. Zrovna tak dcera asi v roce a půl se držela, šla pomalu. Syn je pravý opak. Pomalu ještě neuměl chodit po rovině, ale ze schodů by se klidně vrhnul bez držení po dvou.... tak s ním to opravdu nešlo ho nechat samostatně až do cca 25měs.

Je jasné, že někdo je víc v klidu, někdo větší nervák co kdyby...
Chce to s rozumem. Nemusí mi dítě zrovna spadnout do ohniště, ale na 70°C teplou vodu ho nechám sáhnout, aby vědělo, že to pálí (a co je to pálí, dokud to nepozná, je to pro něj jen slovo bez významu).

Ale i na našich celkem rozumných dětech občas člověk zírá, jaké dostanou "úžasné" nápady.
Takže já sama za sebe - nebudu je vodit pořád za ručičku, ale mačetu jim nedám...
~j~
 Kivík 


souhlasím, ale... 

(18.4.2011 9:38:02)
s myšlenkou v článku se ztotožňuji, ale sama jsem velice úzkostná a přestrašená. moje maminka se děsila všech nebezpečí a já jsem to částečně odkoukala, částečně mám takovou povahu. můj největší strach tedy pramení z toho, že až budu mít své dítě, zděsím ho taky. zatím děti jen hlídám a už to na sobě pozoruji - dětem se snažím nedávat nic najevo, ale neustále je jistím (aby neviděly) a pořád je mám na očích. pod mým dohledem se jim opravdu nemůže nic stát, poněvadž myslím na všechno (rozbité koleno nepočítám, děti zas nechytám). na prolézačce když dítě chce, abych šla stranou a nechytala ho, klidně mu řeknu že ne, že se bojím. ale stejně...fakt nechci aby dítě bylo jednou stejně zděšené jako já, jenže jak to udělat, když mám pořád před očima co se může všechno stát~d~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: souhlasím, ale... 

(18.4.2011 10:52:38)
No tak hlavně, že to o sobě víš. ~3~

Ale možná z toho nemusíš mít strach. Většinou je to tak, že o cizí děti se bojíš víc než o svoje, protože ty cizí třeba znáš dobře, když je hlídáš často, ale svoje znáš dokonale. ~k~
 Kivík 


Re: souhlasím, ale... 

(18.4.2011 13:06:37)
no když ono nejde jen o děti...já jsem prostě tak strašně opatrná všeobecně, to se musí vidět~t~
 Winky 
  • 

Re: souhlasím, ale... 

(18.4.2011 11:35:11)
někdy se to ani nedá odhadnout.... jsem zvyklá být dětem za zadkem ale kolikrát je prostě nechytím - synek mi spadl ze 3 schodů (chodníček, 3 schůdky, zase chodníček) a zlomil si ruku. Stála jsem přímo u něj. Nechytla jsem ho. On se tak jako svalil - škobrtnul si nohou o nohu a ležel. Jenže na ruce a ta povolila..... Nebo u nás na hřišti je taková prolejzka z provazů - jakoby pyramida/pavučina. dcera 5,5r na ní leze samostatně až nahoru, je šikovná a má sílu, nechám ji. Synkovi 3r to nedovolím, smí jen tak vysoko jak na něj dosáhnu, sice je taky šikula ale sílu nemá a když mu ujede noha tak se rukama neudrží (nebo jen chvililinku). No a tak takhle u něj stojím, on tam prolézá dovniř a neujela mu noha ale obě ruce... a visel tam za nohy (ohnuté v kolenouú hlavou dolů a mě to trvalo docela dlouhých pár sekund než jsem se promotala těmi provazy abych ho mohla nějak chytit a vytáhnout... možná by se mu nic nestalo ale možná jo (nasměrovaný na pád přímo na hlavu na kamínky, z cca metru výšky). No a pak tam přišla starší holčička, chvilku tam jen tak visela a pak udělala dlouhý skok na druhou stranu těch provazů a já měla málem infrakt.... nedošlo mi že je jaksi celá větší a že se opravdu natáhne a chytí - prostě už jsem viděla jak letí dolů.... její maminku to pobavilo když viděla jak jsem s sebou cukla .. Mě pak taky, ale ta vteřina...
No bojím se dost. Zároveň se snažím neříkat takové ty blbosti jako "nepadej" a místo toho se soustředit na konstruktivní věci jako "drž se pevně" nebo tak něco.... ale bojím se furt.
 Kivík 


Re: souhlasím, ale... 

(18.4.2011 13:13:53)
no já vím, že náhoda je blbec, že to může vypadat jako pád na odřený koleno (nic hroznýho) a je z toho zlomená ruka..to jsou ty náhody. ale takový ty věci jako dítě blíž než 2 metry k horkýmu čaji, ke schodům, k zahradnímu jezírku, k silnici...to se pak nemůžu soustředit na nic jinýho. taky se snažím neříkat ,,spadneš" apod. ale ,,bež opatrně" - já vidím že to dítě zvládne ledacos, ale stejně se bojím, spoustě činností se radši předem vyhnu a jdeme se bezpečně dívat na ovečky za plotem~t~ kdoví co bude až budu mít vlastní, ale hrozně nerada bych na něj přenesla ty svoje strachy, sama se bojím pomalu i zapálit sirku~t~
 kili 
  • 

Monitor dechu nevlastním, ale v noci svoje miminko objímám.  

(18.4.2011 9:47:51)
to první je OK, monitor dechu není zásadně důležitým v prevenci SIDS, to druhé, pokud se tím míní společné spaní v jedné posteli, moc OK není, jedním z prvků prevence SIDS je, že dítko spí ve své postýlce v místnosti s rodiči.
 Osamělá 


ano i ne 

(18.4.2011 11:37:49)
S některými názory souhlasí s jinými né. Je fakt, že co se mi narodila druhá dcera, tak už nejsem tak úzkostná matka jako u starší dcery. Ani být nemůžu, protože by mě museli už hospitalizovat do Bohnic ~t~~t~ Mladší dcera je malý drak, který skoro nikdy nepláče, odřenin, boulí, rozseklých rtů apod. už jsme měli nepočítaně a to se fakt snažíme, mnohdy stojíme třeba metr od ní. Starší je naštěstí sama od přírody opatrná, někdy až moc - třeba popálení kopřivou, oděrky musela jít svého času zaspat, neb umírala, což taky není dobře ~d~
Ale hrát si s noži, ohněm bych děti nenechala, schody zabezpečené mám, chůvičku používám, monitor jsem používala u starší půl roku, mladší spí se mnou v posteli už od narození ~f~ kopřivy, trávu (až na jedovatou) neřeším, odřená kolena ošetřím :-) Rohy zabezpečené nemám, šuplíky některé ano přesto se tam malá v pohodě dostane a prsty si cvakne ~d~ o přilbě jsem uvažovala u první dcery (manžel má v rodině epilepsii) ale dospěla jsem k tomu, že je zbytečná...~;) Každému, co jeho jest ~d~
 agnes+2 


Re: ano i ne 

(18.4.2011 13:07:07)
no hlavně prostě neexistuje univerzální přístup. Každé dítě, každá rodina, každý byt je tak jiný. Chápu, že nechá přístupné schody ten, kdo má doma jedno dítě, které je klidné a rozvážné. Pokud by nechali volné schody ti co doma mají dvě divoká batolata, které se neustále poštuchují a honí, tak budou pravděpodobně co týden na pohotovosti. To samé platí pro zábradlí u stromového domku. Mě je jasné, že by se moje děti nevrhly dobrovolně po hlavě dolů, ale protože se neustále perou, strkají a tím pádem strácejí rovnováhu, tak bych asi umřela strachy. S nožem -pod mým dohledem nechávám tříletého krájet i ostrým nožem, učim ho jak s ním manipulovat, ale běhat ho s ním prostě nenechám, protože to by zase byla náhoda a né úmysl, že by si ho zapíchl do břicha
 hanci neposeda 


Re: ano i ne 

(18.4.2011 20:49:22)
Presne tak, s vice detmi uz by to autorka tak radikalne nevidela. Navic priklady, ktere se v clanku uvadeji, mi ani radikalni nepripadaji. Sama autorka priznava, ze nad ditem dohlizi, nenecha je bez dozoru nekde si hrat s ohnem. A fakt je, ze neni dite jako dite, to je prave nejvetsi chyba, kdyz se zacnou srovnavat zpusoby vychovy - fakt by lidi meli mit vetsi respekt k rodicum a nemit potrebu radit nebo, byt nenasilne, vnucovat svuj pohled na vec. A pak proste jsou lide vic uzkostlivi, to prece neni nemoc a delat z toho, ze se jejich deti nenauci nic praktickeho pro zivot, je podle mne hloupost. Ja treba jsem uzkostliva v necem, ale v necem jinem zase ne, je to vazne od situace. A jestli nekdo chce diteti davat doma helmu, tak at dava, vubec na tom nevidim nic spatneho.
 ALL 


Tak nevím 

(18.4.2011 14:02:45)
Tak nevím, jestli je to nějaká česká specialita nebo co - pořád "soutěžit" v tom, čí výchova je "lepší" a přesvědčovat ostatní... ~a~ Každý ať se zařídí podle svého, pro každého je nejlepší něco jiného a ty druhé, co to dělají jinak než my, nechme žít...
 Jája 
  • 

Když to tak čtu 

(18.4.2011 14:19:10)
Když to tak čtu, napadá mne jeden z mailů, který před časem koloval internetem:

Gratuluji! Nám všem, kterým je mezi 20 až 55 lety. Podle dnešních pravidel a zákazů bychom my, děti narozené v 50., 60., 70. a 80. letech, neměli vůbec šanci přežít...
Naše postýlky byly malované barvou, která obsahovala olovo. Neměli jsme žádné pro děti bezpečné flaštičky na medicínu. Žádné pojistky na dveře a okna, a když jsme jeli na kole/koloběžce, neměli jsme helmy. Pili jsme obyčejnou vodu z hadice a ne z lahví. Jedli jsme chleba a máslo, pili limonády s opravdovým cukrem a a ne s náhražkami, ale nebyli jsme obézní, protože jsme pořád lítali někde venku. Z jedné flašky nás obvykle pilo několik, ale všichni jsme to ve zdraví přežili...
Několik hodin jsme se mořili a stavěli káry ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu. Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji demontovali. Brzy ráno jsme si šli ven hrát a přišli jsme domů, teprve až se venku rozsvítily lampy. Rodiče si užili pěkné nervy, ale mobily neexistovaly, takže nebylo kam volat...
Školní vyučování bylo pouze dopoledne a na oběd jsme byli doma.
Měli jsme modřiny a odřená kolena, zlámané kosti, a někdy taky vyražené zuby ale nikdy, NIKDY nebyl kvůli tomu NĚKDO obviněn – i když došlo k neshodám a rvačkám.
Hráli jsme si na dvorku s ostatními dětmi, ráno jsme šli ven, večer domů, když byla žízeň napili jsme se ze studánky a zase hurá do různých her, na stromy, na louku chytat kobylky, míč a švihadlo, kuličky… Co her jsme hráli! A gumu tu jsme skákali pořád! Na vodníka, na sochy, krvavý koleno, no bylo toho spoustu!! A lezli jsme do seniku, kradli jablka a hrušky, a hráli si na schovovanou po ulicích, a šipkovanou.... Hráli jsme fotbal na jednu bránu a když někdo nevyhrál, neměl z toho psychické trauma a nezbořil se proto svět! To byly časy.....
Neměli jsme žádné Playstation, Nintendo eller X-box – vlastně ani televizní hry, žádných 99 televizních kanálů, žádný surround-sound, počítače, chatrooms a internet. Měli jsme kamarády, byli jsme venku a vyhledali jsme si je! Směli jsme ven, pěšky nebo na kole, navštívit kamarády, i když bydleli několik kilometrů daleko, zaklepat na dveře anebo i jednoduše bez zaklepání vejít do domu a hrát si s nimi. Ano, venku, v tom nebezpečném světě!
Spadli jsme ze stromu, řízli se, zlomili si ruku či nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován. Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu – jen my!
Prali jsme se, měli jsme modřiny, ale naučili jsme se to překousnout. Našli jsme si hry s tenisáky, klacky a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík). I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko.
Auta neměla bezpečnostní pásy, opěrky hlavy a ŽÁDNÝ airbag. Na zadním sedadle bylo VESELO a ne nebezpečno!
Někteří žáci nebyli možná tak dobří jako jiní, a když zůstali sedět, tak prostě opakovali jeden rok. NIKDO nebyl proto poslán k psychiatrům nebo psychologům. NIKDO neměl dislexii, problémy s koncentrací, nikdo nebyl hyperaktivní... Prostě si jenom zopakoval jeden rok.KAŽDÝ DOSTAL SVOJI ŠANCI. Měli jsme volnost a čas na hraní, úspěchy, neúspěchy, úkoly ...A UČILI JSME SE S TÍM ŽÍT
Posledních 50 let bylo explozí nových nápadů. My jsme měli volnost i odpovědnost – naučili jsme se chovat a poradit si...
Zůstává nezodpovězená otázka. Jak jsme tohle všechno mohli PŘEŽÍT? A především, jak jsme přitom mohli rozvíjet naši OSOBNOST? Co říkáte? NEBYLI JSME ŠŤASTNÍ ???
 Zufi. 


Re: Když to tak čtu 

(18.4.2011 16:34:04)
když někdo nevyhrál, neměl z toho psychické trauma a nezbořil se proto svět! To byly časy.....
Navštiv dnešní školu, člověk se pomalu bojí dát nějakou soutěž, aby nezpůsobil nezvratnou psychickou újmu....
 Binturongg 


Re: Když to tak čtu 

(18.4.2011 21:48:32)
Zufi - zato to pěstuje kreativního ducha pedagogova, aby vynalezl velmi jednoduchou hru, ale s tak opatrným hodnocením, resp. raději bez hodnocení, resp. aby vyhráli všichni, takže za sebe si nemůžu stěžovat ~t~
 mocall 


Re: Když to tak čtu 

(18.4.2011 17:48:53)
Tak to je závan dětství. Díky, pěkná vzpomínka na odpoledne a podvečery strávené na zahradě v mezibloku s dětskou partou. Večer volaly mámy z balkonů na jednotlivé děti, aby už konečně šly k večeři. A v létě o prázdninách jsme s partou lítali celé hodiny sami vilovou čtvrtí po březích řeky jednoho malého českého městečka. Bylo nám tak 6-10, více určitě ne.
 Osamělá 


Re: Když to tak čtu 

(18.4.2011 20:33:53)
To byly nádherné časy, škoda že jsou pryč ~n~
 Ecim 


to je ale debilní e-mail 

(18.4.2011 23:24:29)
Chápu, že to měla být nadsázka, ale e-mail mi přijde dost pitomý.

"Gratuluji! Nám všem, kterým je mezi 20 až 55 lety. Podle dnešních pravidel a zákazů bychom my, děti narozené v 50., 60., 70. a 80. letech, neměli vůbec šanci přežít..."

Ony také existovaly děti, které nepřežily, a to z různých důvodů. Právě kvůli absenci těch vymožeností, které e-mail tak ostentativně shazuje.

Naše postýlky byly malované barvou, která obsahovala olovo. Neměli jsme žádné pro děti bezpečné flaštičky na medicínu. Žádné pojistky na dveře a okna,"

A skutečně nikdy žádné dítě nezabil elektrický proud? Nikdy žádné dítě nevypadlo z okna? Takovou hovadinu ať mi nikdo netvrdí.

Já sama jsem jako dítě jen o vlásek dvakrát unikla průšvihu - jednou když jsem se pokoušela vypít z nebezpečné flaštičky medicínu a jednou, když jsem si oči místo borovou vodou chtěla vymýt lihem. (Neuměla jsem v té době číst.)

" když jsme jeli na kole/koloběžce, neměli jsme helmy."

Kvůli chybějící helmě vím ve svém okolí o třech úrazech hlavy, z nichž dva skončily smrtí dítěte. Ke dvěma případům došlo v generaci mých rodičů, to další dítě (moje vrstevnice) bohudík přežilo, ale jeho život visel na vlásku.

sme obyčejnou vodu z hadice a ne z lahví.

Během doby, kdy jsem chodila na ZŠ, jsme dvakrát měli ve škole žloutenku.

"Jedli jsme chleba a máslo, pili limonády s opravdovým cukrem a a ne s náhražkami, ale nebyli jsme obézní, protože jsme pořád lítali někde venku. Z jedné flašky nás obvykle pilo několik, ale všichni jsme to ve zdraví přežili..."

Viz má reakce na minulý odstavec. Já jsem třeba díky pití ze sdílené skleničky měla opary nebo afty a nebyla jsem sama.

Několik hodin jsme se mořili a stavěli káry ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu.

Tímto způsobem můj děda kdysi málem přišel o pětiletého bratránka, musel pak ležet několik týdnu v nemocnici. To ale musela být sranda k popukání.

"Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji demontovali. Brzy ráno jsme si šli ven hrát a přišli jsme domů, teprve až se venku rozsvítily lampy."

Nesmysl. Některé děti lítaly venku hodně, některé méně a některé skoro vůbec.

"Rodiče si užili pěkné nervy, ale mobily neexistovaly, takže nebylo kam volat..."

A možná kdyby bylo kam volat, tak by bylo možné přivolat včas pomoc dětem, kterým se něco stalo.

"Školní vyučování bylo pouze dopoledne a na oběd jsme byli doma."

Blbost, vždycky bylo vyučování i odpoledne, aspoň jeden den, jak u nás, tak v generaci našich rodičů a prarodičů.

"Měli jsme modřiny a odřená kolena, zlámané kosti, a někdy taky vyražené zuby ale nikdy, NIKDY nebyl kvůli tomu NĚKDO obviněn – i když došlo k neshodám a rvačkám."

Co je zase tohle za hovadinu? U nás ve škole se takovéhle problémy řešily opakovaně a občas z toho byly i veliké nepříjemnosti.

Hráli jsme si na dvorku s ostatními dětmi, ráno jsme šli ven, večer domů, když byla žízeň napili jsme se ze studánky a zase hurá do různých her, na stromy, na louku chytat kobylky, míč a švihadlo, kuličky… Co her jsme hráli! A gumu tu jsme skákali pořád! Na vodníka, na sochy, krvavý koleno, no bylo toho spoustu!! A lezli jsme do seniku, kradli jablka a hrušky, a hráli si na schovovanou po ulicích, a šipkovanou.... Hráli jsme fotbal na jednu bránu a když někdo nevyhrál, neměl z toho psychické trauma a nezbořil se proto svět! To byly časy.....

A copak děti dneska nic takového nehrají?

Neměli jsme žádné Playstation, Nintendo eller X-box – vlastně ani televizní hry, žádných 99 televizních kanálů, žádný surround-sound, počítače, chatrooms a internet.

No a co? To, že něco takového existuje, snad neznamená, že to všichni používají, ne?

Měli jsme kamarády, byli jsme venku a vyhledali jsme si je!

A dneska snad děti kamarády nemají?

"Směli jsme ven, pěšky nebo na kole, navštívit kamarády, i když bydleli několik kilometrů daleko, zaklepat na dveře anebo i jednoduše bez zaklepání vejít do domu a hrát si s nimi. Ano, venku, v tom nebezpečném světě!"

Jak to, že často vidím venku hrající si děti, dokonce i ve velkoměstě?

"Spadli jsme ze stromu, řízli se, zlomili si ruku či nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován. Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu – jen my!"

Ano, při úrazech s trvalými následky nebo těmi, co skončily smrtí, nesmírně potěší konstatování, že si za to dítě mohlo samo.

"Prali jsme se, měli jsme modřiny, ale naučili jsme se to překousnout. Našli jsme si hry s tenisáky, klacky a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík). I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko."

A jak je tedy možné, že já jsem kdysi znala pána, který tímto způsobem o oko přišel?

"Auta neměla bezpečnostní pásy, opěrky hlavy a ŽÁDNÝ airbag. Na zadním sedadle bylo VESELO a ne nebezpečno!"

To je ale debilní výlev. Doporučuji dát si tu námahu a zkusit si zjistit, kolik bylo kdy v minulých desetiletích dopravních nehod, při kterých lidé přišli o život právě kvůli tomu, že neměli ty pitomé pásy a ještě pitomnější autosedačky pro děti. Na zadním sedadle bylo pro malé děti bez sedaček ***** bezpečno.

"Někteří žáci nebyli možná tak dobří jako jiní, a když zůstali sedět, tak prostě opakovali jeden rok."

Ve všech generacích byly sebevraždy dětí kvůli špatnému prospěchu.

NIKDO nebyl proto poslán k psychiatrům nebo psychologům. NIKDO neměl dislexii, problémy s koncentrací, nikdo nebyl hyperaktivní...

S tímhle ať jde autor e-mailu taky do p****e. Tyhle problémy EXISTOVALY, jen se toho o nich nevědělo tolik jako dnes a neumělo se dětem správně pomoci. Znám paní (vrstevnice mých rodičů), která z tohoto důvodu úplně zbytečně skončila ve zvláštní škole. A znám děti, kterým byly výše zmíněné "výmysly" diagnostikovány, rodiče se jim na základě toho začali po poradě s odborníky odpovídajícím způsobem věnovat... A ejhle, co se nestalo? Chování i prospěch dítka se začal časem lepšit! Jedna moje kamarádka z útlého dětství před pár lety úspěšně vystudovala v zahraničí, třebaže jí kvůli několika dysfunkcím hrozila zvláštní škola. Před 50 lety by ji každý považoval za debila a cvoka - úplně zbytečně.

"Prostě si jenom zopakoval jeden rok.KAŽDÝ DOSTAL SVOJI ŠANCI."


"Měli jsme volnost a čas na hraní, úspěchy, neúspěchy, úkoly ...A UČILI JSME SE S TÍM ŽÍT
Posledních 50 let bylo explozí nových nápadů. My jsme měli volnost i odpovědnost – naučili jsme se chovat a poradit si..."

A to už snad dneska neplatí?

Zůstává nezodpovězená otázka. Jak jsme tohle všechno mohli PŘEŽÍT? A především, jak jsme přitom mohli rozvíjet naši OSOBNOST? Co říkáte? NEBYLI JSME ŠŤASTNÍ ???"

Jak už vyplývá z mých reakcí výše, tak ne každý to přežil, ne každý z toho vyvázl ze zdravou kůží, ne každý byl šťastný.

Ať jdou autoři takovýchto debilních klišoidních výlevů opěvující idylickou a bezchybnou minulost a hanící otřesnou současnost do háje.
 Repulsion 


Re: to je ale debilní e-mail 

(18.4.2011 23:31:34)
Ten email je samozřejmě třeba brát z nadsázkou. A každá doba má svá rizika. Tuhle přišla dcera ze školy s tím, že při vybíjené dostala jedna její spolužačka balónem, který jí zlomil pažní kost! To je neuvěřitelné...
 Repulsion 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 12:18:22)
Ona mi to ukazovala, kde to měla ta holka zlomené... také jsem tomu nechtěl věřit... ale hodně dětí má dnes křehké kosti, protože jsou třeba rodiče, kteří zastávají názor, že člověk by neměl pít kravské mléko a jíst mléčné výrobky, protože je to „nepřirozené“ (žádný jiný živočich přece po odstavení mléko nepije...) a podobné voloviny.
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 12:35:47)
"že člověk by neměl pít kravské mléko a jíst mléčné výrobky, protože je to „nepřirozené“ (žádný jiný živočich přece po odstavení mléko nepije...) a podobné voloviny."

~R^ Bohužel musím souhlasit.
 Repulsion 


Re: to je ale debilní e-mail 

(20.4.2011 0:46:38)
Já neznám zas takové podrobnosti, Milado. A myslím, že to ani není podstatné. Já myslím, že podstatné je to, že ten email tak úplně debilní není. My jsme lízali Vitacit a šuměnky z ruky, nenosili blembáky, pili citrokolu čepovanou z hliníkových sudů... ale buřt byl buřt a párek párek. Nejezdilo tolik aut. Já jsem chodil od druhé třídy sám ze školy přes celé město a to bylo úplně normální. Vlastní kudličku jsem měl od předškolního věku. Doba byla jiná, no.
Pamatuji si, že když jsem řekl asi ve druhé třídě jednomu klukovi "vole", měl jsem z toho děsně špatný pocit a strašně dlouho jsem na to myslel.
Dnes si děti ve školce říkají "pičo" a vůbec jim to nepřijde.
Jedenáctileté děti se dívají na internetu na porno. Nezajímají je knihy. Když nejsou rodiče doma, sejdou se u někoho v bytě a pouštějí si na DVD krvavé horory jako Chain Saw Masacre apod.
 Binturongg 


Re: to je ale debilní e-mail 

(20.4.2011 8:56:15)
Repulsion - taky byla vyšší dětská úmrtnost a a doba hospitalizace (úrazovost si netroufám odhadnout).
Vitacit a šumák jsou sice romantika, ale byly z toho strašlivé ekzémy, a jestli jste to jedli z neumytých rukou, byli jste prasata, protože nás už od malička vedli k tomu, že po sobě nemáme olizovat flašky, máme si mýt ruce atp. ~;)
Zajímavé, že takhle hulákaly hlavně babičky, které to učily jejich maminky, z čehož usuzuji, že už na začátku 20. století byla hygiena na jisté úrovni.

Nevím, jak jsi starý, ale my v polovině 80. let s napětíl listovali Playboyem aj., které do školy někdo přitáhl, na videu jsme sledovali krváky, horory i nahaté filmy a příchuť zakázaného ovoce byla skvělá.
U mně osobně se vkus nakonec vytříbil, chce se mi zvracet z porna a miluju horory ~t~
Rozdíl vidím pouze v tom, že za bolševika nebyly časopisy a filmy vůbec přístupné, všechno bylo tajně dovezené, 100x přehrávané z kazety na kazetu, špatná kvalita...no a taky primitivnější technika filmů, triků aj.

A co se týče vulgarismů - záleží na krajových zvyklostech. U nás žádný dospělý "piču" nepoužívá - tedy ani děti ve školce a jinde. Ano, sem tam, ale ne jako citoslovce nahrazující "vole", to je mongolský zvyk ~;)

Češi mají, dle krajů, spoustu jiných pěkných výrazů, ale nevzpomínám si, že by se nějaký chlapeček v našich 11 letech styděl za to, že někomu řekl "vole" nebo ho poslal do pr...e.
Tos musel být významně plachý ~t~

Chodili jsme od 6.tř. kouřit za kostel a netušili, že je na nás vidět z ředitelny - totéž jsem zažila z pozice učitelky relativně nedávno...

Ve třídě jsme měli minimálně polovinu dětí, které měly SPU, o nichž už se tenkrát vědělo, ale úči jim systematicky ničily život, nebo aspoň byly z rodiny, která vlastnila Bibli po babičce, 1 knížku pohádek a 4 Čtyřlístky...zkrátka i tehdy se četlo z donucení, což dnes platí také, pokud není úča úplně pitomá a lhostejná - vždycky bude existovat skupina lidí, byť chytrých a vzdělaných, kteří nečtou... ~d~

I tehdy existovaly děti, které rodiče chovali jak ve skleníku (většinou jsme na ně plivali, ale nebyla to šikana ~5~ ) a i tehdy existovaly děti, jejichž rodičům bylo egál, kde se nalézají, a v jakou denní dobu.

Já bych to neviděla tak tragicky ~;)
 Repulsion 


Binturong 

(20.4.2011 12:00:39)
Dyk já to také nevidím kdovíjak tragicky :-) Samozřejmě i to, co jsem napsal já, je třeba brát s nadsázkou.
 Repulsion 


Milada 

(20.4.2011 12:05:04)
to máš jedno :-) Ale je fajn, že Tvé děti čtou. Moje sice taky. Ale moc tomu nedaj. Je však možné, že mám zkreslenou optiku, protože já v jejich věku četl furt. :-)
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 8:54:43)
Repulsion, takové věci se děly i více než před 20 lety, kdy jsme vybíjenou ve škol hráli my.
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:02:41)
Vím minimálně o jednom poranění ramene míčem při vybíjené.
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:02:06)
Pochopila jsem, že to měla být nadsázka, ale je to stupidní prolhaný blábol. Víc k tomu nemám co dodat.
 Osamělá 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 8:37:45)
Já myslím, že to byla jenom nadsázka a navíc 90% těch věcí, co uvádíš se stává i dneska, kdy je bezpečnost lepší než kdysi ~d~
Jediný rozdíl vidím v těch mobilech a PC, které opravdu dětem berou kamarády ~q~~q~ Né všem, ale ve svém okolí nevídám děti běhat po hřišti (krom doby, kdy je tam oficiální fotbalový zápas mezi dětmi) jinak hřiště zejí prázdnotou a dětí je dost ~d~ Už u dcery ve školce se děti baví o tom, jak vysedávají u počítače a hrají dle mého úsudku opravdu stupidní hry. Každé druhé dítě ví co je to facebook, ale zvířata, stromy atd. poznat neumí ani ve škole ~a~ Smutná doba!
 Vladka a Mishell 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 8:57:09)
Pocitacova doba neni ,,dobou,, ale vychovou a rodicema.Ja ve svem okoli pokud je pekne slysim od rana do vecera detsky krik,piskot a tluceni balonu o zem.Hriste jsou pres den plne deti a k veceru plne pubertaku ~t~
Pocitac muze dat diteti hodne,ale musi ho umet pouzivat,pokud to prehani,naopak to dite zabednuje a omezuje v normalnem zivote.
 Osamělá 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:08:46)
já bohužel né a to myslím fakt, doba je hrozně uspěchaná, rodiče do večera v práci a volný čas tráví v hypermarketech. Jasně že né všichni, ale je jich na můj vkus dost. ~n~ My jako děti doma byli minimálně, byli jsme pořád venku, lezli na stromy, hráli hry... Byla sranda, dnes je to o hodně smutnější a docela se děsím toho až moje děti budou větší ~n~
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:14:57)
Gabčo, zdaleka ne všichni tráví čas v práci a volný čas v hypermarketech. Já osobně nikoho takového neznám, což ovšem neznamená, že takoví lidé neexistují. Na téma "uspěchaná doba" se naříkalo i více než před 20 lety. Oproti dřívější době je teď naopak výhoda, že teď začíná být víc práce na částečný úvazek, což rodinnému životu naopak nahrává.
 Osamělá 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:24:16)
já teda nevím, kde žiješ ale u nás není jediný zaměstnavatel, co vyjde vstříc s pracovní dobou, a to ani ve státní zprávě, dokonce mi bylo sděleno, že až se vrátím z mateřské zpět nebude mi již tolerováno posunout si kvůli dopravě pracovní dobu o 10 min. jak jsem to měla oficiálně dříve!!! Takže budu muset dát výpověď ~e~ Kdysi se prostě končilo většinou ve 3 hodiny a bylo to, teď když neděláš přesčasy (samozřejmě "dobrovolně" ) můžeš rovnou dát vypověď, zákoníkem práce si každý utírá akorát zadek ~e~
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:33:10)
Dřív se nekončilo většinou ve tři. Pracovat se začínalo nejpozději v 8.00 a pracovní doba končila zpravidla mezi 15.30 a 16.00 - tedy aspoň v oborech, kde pracovali mí rodiče a jejich známí, nejčastější rozpětí bylo 7.00 - 15.30. Děti často chodily do družiny nejen po vyučování, ale i před ním.
Pracuji v Praze v zahraniční firmě (budu se tam po MD vracet v létě) a ta práce mi rozhodně nespadla sama do klína, kdybych musela nutně nastoupit na plný úvazek, tak dám také výpověď.
 Osamělá 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:37:36)
já neříkám, ale byla co se týče práce aspoň jistota, že v těch 15:30 opravdu skončíš, dneska nikoho nezajímá, že máš děti, potřebuješ k lékaři ~n~~n~ V okolí je toho tolik, že je mi z toho na zvracení ~a~~a~ neříkám, občas jim vyjít vstříc a oni zase vyjdou tobě, ale tady je tak šílená nezaměstnanost, že ti rovnou řeknou, nechceš (a ono to není o tom, že opravdu nechceš, ale nemůžeš) tak jsi máme 10 dalších na tvé místo!!! Je to hrozně smutné a fakt se bojím ~x~
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:39:40)
Ono záleží na typu místa, co takhle vidím kolem sebe, tak se většinou končí, kdy se končit má, existují i místa, kde mají z práce hotový holubník, a také jsou místa velmi náročná. Když třeba chirurgovi v 15.29 přivezou polomrtvého pacienta, tak se těžko sebere a půjde domů, že má padla.
 Osamělá 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:46:45)
jo jo je to těžké ale musíme přežít nic jiného nám nezbývá ~x~
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:12:55)
Vlaďko, souhlasím. ~R^ Pokud rodiče dítěti nenásilně nabídnou pestrou paletu jiné zábavy, tak přehnané vysedávání u počítače až zas tolik nehrozí. Já jsem v tomhle extrém, protože jsem počítačové hry skoro nikdy nehrála (nebavilo mě to, raději jsem si třeba četla) a zdaleka jsem nebyla jediná. Ono hlavně hrozně záleží na tom, kolik času se u počítače tráví a jak.
 Osamělá 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:25:28)
já teda počítače jako dítě taky nikdy nemusela, raději jsem byla venku nebo si četla... ~3~ A k tomu vedu i své děti ~3~
 Binturongg 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 8:55:32)
Ecim - na jednu stranu debilní mail chápu. Z našeho SOUČASNÉHO pohledu jsme skutečně měli asi dětství idyličtější.
Já tedy rozhodně.
Srandičky na téma Dnešní bezpečnostní hysterie x Dávná liberalita si děláme taky: třeba že nejoblíbenější hračka našich maličkých je gumový králíček, který se jmenuje Ftalát ~t~
Můj syn spí od narození ve 30 let staré postýlce...neřeším, čím byla natřená - je jak nová ~z~
Děti si dodnes hrají venku (kdy a jak dlouho záleží na rodičích a mnoha jiných faktorech).

O úrazech a chorobách se daleko víc mluví, proto je jich "víc", neb za bolševika pochopitelně bylo takových příhod minimum (úplně zapřít je nemohli, ale mohli velmi radikálně omezit a upravit info)...

Nikdy jsem sice nic nechytla díky společnému pití z jedné lahve atp. (dokonce ani příušnice!), ale vím, že babičky neustále trvaly na tom, abychom to nedělali, dbaly na mytí rukou atd. atd.
Takže jakási představa o nebezpečích plynoucích ze vzájemného oslintávání určitě existuje přinejmenším od první republiky ~t~

Věřím tomu, že si děti, podobně jako děti pralesní, uměly dávat většího majzla, a když neměly neustále před očima, co se jim všechno může stát, nestávalo se to tolik, jak by se teoreticky mělo předpokládat...

Ale i když budu všechny body brát s úsměvem a nadhledem, ze židle mě zvedne ten konec, jelikož mi okamžitě vytane na mysli několik mých kolegyň, které nevěří (nejen) v dyslexii a jejich věta: "Naučila jsem číst každého" je noční můrou všech dětí s LMD a jejich rodičů.
Snad už to pomalu vyhyne! ~o~
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 9:09:53)
Binturong, kdykoli se tu píše o dysfunkcích, tak si vzpomenu, jak jsi kdysi v jedné diskusi na hlavní straně psala, že DYSFUNKCE MÁ BÝT VÝZVA A NE OMLUVA. Já s tím souhlasím a znám řadu lidí, kteří se svými dysfunkcemi vytrvale bojují a dosahují aspoň nějakých úspěchů. Kdyby nebojovali, dopadli by blbě.

Ze společného pití jsem chytla kdeco, což je jeden z hlavních důvodů, proč ho neprovozuji.
 Binturongg 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 10:01:05)
Ecim - nejlepším příkladem je má sestra, která vystudovala literární akademii s červeným diplomem - je dyslektik, dysgrafik, dysortografik - a živí se velmi slušně čtením a psaním (rozhodně má cca troj až čtyřnásobek mého učitelského platu ~:-D ).
Myslím, že se ale máma v jejím dětství nadřela víc než ona ~t~ - to je taky důvod, proč LMD berou rodiče, děti i učitelé rádi jako tu OMLUVU, neb VÝZVA smrdí prací a námahou ~:-D ~5~

Na rodiče a děti dost platí (teď to zjednoduším na univarzální větu): Jistěže s tím nemusíte nic dělat. Proč se namáhat, stačí zajistit, aby celá rodina, kamarádi a okolí věděli, že je dítě neschopný blbec, aby se nedivili odlišnostem.

Funguje to na velké procento, jelikož se naštěstí ví o případěch, kdy boj a námaha přinesly výsledky - on totiž není problém jen v lenosti, ale i v motivaci.
Dítě má pocit, že debil je a debilem zůstane, protože nemůže písmenka zkrotit v době, kdy ostatní čtou ve větách, rodiče mají týž pocit a do toho stačí jedna kráva se slovy: "Naučila jsem číst každýho, ale tohle jsem ještě neviděla.." a je vymalováno... ~7~
 Ecim 


Re: to je ale debilní e-mail 

(19.4.2011 12:38:25)
Binturong, znám ze svého okolí případ dívky s diagnózou několika dysfunkcí a dle některých psychologů údajně nevzdělatelná. Maminka se jí ale hodně věnovala a s těmito kecy se odmítala smířit a dívka před pár lety vystudovala prestižní vysokou školu v zahraničí.
 Ecim 


na co autor toho blábolu ještě zapomněl 

(19.4.2011 9:00:30)
Ještě se divím, že se v tom e-mailu neobjevil výlev o tom, že dřív nebyl nikdy nikdo týraný nebo sexuálně zneužívaný, a tak jsme nepotřebovali takové "zbytečnosti" jako organizace, telefonické linky a e-mailové poradny pro oběti týrání a sexuálního zneužívání. No, žádný div, že všichni mezi 20 a 55 lety se celé svoje dětství permanentně zalykali štěstím. ~a~~l~:-©
 Elíláma 


Re: to je ale debilní e-mail 

(24.4.2011 23:08:42)
Ecim. ~g~~g~~g~~g~
Přesně takhle mě ten mail nakrknul, vyhledala jsem si statistiky kojenecké úmrtnosti a vypovídá to za vše ~;)

http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/kojenecka_umrtnost

od 80 let o 12 %. V 60( letech ještě mnohem vyšší...)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: to je ale debilní e-mail 

(24.4.2011 23:14:59)
No, kojeneckou úmrtnost bych do toho zrovna netahala, ta je do roka věku, to dětem až tolik zásadních úrazů nehrozí, ta je ovlivněná spíš úrovní diagnostiky a léčby různách nemocí. Daleko zajímavější by v tomhle ohledu byla úmrtnost např. 1-5 let, případně 6-12 let.
 Elíláma 


Re: to je ale debilní e-mail 

(24.4.2011 23:22:35)
Markéta, ne, jo? Náš 11m se teď učí padat hlavou na zem, 3x se nám dusil - nijak tedy do modra, ale stejně (pokaždé byl pod dohledem, 2x jídlem, 1x malinkým odkudsi spadlým igelitkem, ani jsem si nevšimla, že ho na koberci našel!), venku pase trávu, doma hledá kabely, otevírá skřínky, ze schodů by asi radostí skočil, teprve poslední týden dva začínáme vidět znaky citu pro opatrnost. Byt teda až na chemii a elektřinu a připevnění nábytku nechráním, radši pořád dohlížím.

Samo jde především o nemoci, co se do statistiky promítají, ale to jde ruku v ruce. Mail byl o nostalgii na poezii 60. až 80 let a dětství, že všichni zdravě a šťastně přežili.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: to je ale debilní e-mail 

(25.4.2011 11:55:03)
No, každopádně většina záležitostí v tom mailu se týká dětí starších (helmy, lezení po stromechl, pití se zpolečných lahví atd). Mimin se týká snad jen první bod.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: to je ale debilní e-mail 

(25.4.2011 12:00:19)
... společných ...
 Anna 
  • 

Re: Když to tak čtu 

(19.4.2011 8:02:30)
Taky mi to připadá teď přehnané. Dřív nikdo neměl žádnou poruchu soustředění nebo učení, ale všichni byli blbí, dnes naopak nikdo není blbej, všichni mají poruchy. Nebyly za mě vlhčené ubrousky, aby mě pořád někdo utíral ruce na pískovišti a přežila jsem, když jsem ven pro syna vlhčené ubrousky nebrala byla jsem za velmi lehkovážnou matku.
Samostatnou kapitolou jsou i jesle, kdy celé generace jesličkových dětí musí být traumatizované a pro citový život nepoužitelné. Já na jesle (na to málo, co si pamatuju) vzpomínám ráda. Syn jeslemi taky prošel a taky rád vzpomíná.
 sarmi 


dyslexie a adhd 

(19.4.2011 9:33:07)
"nikdo nemel dyslexii, nikdo nebyl hyperaktivni"....ehm, ale ano. jen to byli deti automaticky posilani do zvs, pripadne ctyrkari.

zas takova selanka, jak uvadi tvuj prispevek, to nebyla.
 Ecim 


Re: dyslexie a adhd 

(19.4.2011 9:36:02)
Sarmi, souhlasím, znala jsem lidi, kteří kvůli "neexistenci" dyslexie a adhd měli podělaný celý život. ~Rv
 Binturongg 


Re: dyslexie a adhd 

(19.4.2011 10:04:57)
Ecim - ne v takovém rozsahu, ale i dnes je jedna úča schopná podělat dítěti celý život v rámci LMD.
A to volal pan profesor Matějček hlasem mocným a vyzývavým na pedagogy, psychology, rodiče atd. už v podstatě před 50 lety!!! ~o~
Jenže ono když něco smrdí prací navíc, trvá desetiletí, než se to ujme ~5~
 Ecim 


Re: dyslexie a adhd 

(19.4.2011 12:36:55)
Binturong, přesně tak. Ono je vždycky jednodušší říct "já jsem blbec a nemám na to" nebo "on je blbec a nemá na to" než se o něco snažit.
 Ecim 


Re: dyslexie a adhd 

(19.4.2011 12:57:55)
" dnes je jedna úča schopná podělat dítěti celý život v rámci LMD."

Binturong, pokud dítě nemá dostatečnou oporu v rodičích, tak věřím, že se to může stát. Ta kamarádka, o které jsem se tu v dalších příspěvcích psala, například vzpomínala, jak když si podala přihlášku na víceleté gymnázium, tak jí jeden učitel řekl: "Proč se tam prosím tě vůbec hlásíš, když absolutně nemáš šanci?" Ona pak ale byla mezi třiceti nejlepšími a pak říkala: "No když si představím, že bych toho blba tehdy poslechla..."
 Lizzie 


Re: dyslexie a adhd 

(19.4.2011 11:39:29)
Souhlas. Bohužel pokrok se bere v mnoha případech jako zmlsanost nebo výmysly moderní doby. Někteří lidé mají prostě sklony k tomu být průměrnými ovcemi. Aby se neřešilo nic, co je jinak.
 marketa 
  • 

ze nebyli dislektici??? 

(29.4.2011 22:23:25)
s mnohym souhlasim, ALE
dislexii melo dost deti a skoncili ve zvlastni skole, byli to proste blbecci, kteri neumi ani cist ... :-( i kdyz by meli i na vysokou. podobne autiste a dalsi.

preuceni levaci jsou dalsi kapitolka.

takze zas tak ruzove bych si tu minulost nemalovala.
 mellie 


What to expect when you"re expecting...  

(18.4.2011 14:58:26)
... tuhle v článku haněnou knížku jsem si přečetla, když jsem čekala svoji první holčičku. V češtině se jmenuje Co čekat v radostném očekávání, a musím říct, že je parádní, obsažná, plná důležitých informací, které jsou ale podané tak, aby bylo jasné, které patologie jsou vzácné a co je naopak normální. Každá těhulka řeší, jestli to, jak je unavená, je normální, jestli jsou normální křečové žíly nebo zvracení, a v téhle knížce o tom všem bylo napsáno. Jestli zná autorka něco lepšího pro někoho, v jehož rodině bylo poslední dítě narozeno před 30 lety a je to autorčina sestra, tak ať dá odkaz.
 Mata_ 


nepřehánět a učit 

(18.4.2011 16:06:22)
Nechávám děti, ať se učí. Od cca 5 let krájí ostrým nožem. Nejmladší zatím příborovým. V krámě hází do košíku žampiony, aby mohla krájet :-)
Zátarasy na schodech jsem zrušila asi v 15 měsících věku. Když jsem viděla koupající "opičku" nad schody, tak mě bylo špatně. Je pravda, že vylézt do schodů uměla snad v 7 měsících, dolů nedlouho poté, vždy tedy pod dozorem. U druhého dítka jsme se stěhovali v těch 15 měsících a zátarasy už nedávali. Pro nejmladší zátarasu vyrvaly starší děti ze zdi, naštěstí neletěly dolů. Netuším, jak se jim to povedlo, ale díra ve zdi zůstala pořádná. Z toho jsem si odnesla jedno: nespoléhat na zabezpečení. Dětičky jsou vynalézavé a schopné ledacos obejít.
Na balkon máme ale stále zamčeno, zábradlí je zděné (plné), tak aby viděly dolů, lezou na něj. Poprvé jsem vysvětlovala a hromovala a mohly jen pod dozorem. Podruhé jsem chytla holčinu nahoře, když jsem jen chvíli nedávala pozor. Takže na balkon nemůžou. Nejsou hloupé, aby skočily. Nicméně když se pošťuchují, nemusí jít o úmysl. To riskovat nehodlám.
A ještě střežím žehličku. Zatím se nikdo nepřipálil, ale z toho mám strach.
Na hřišti ať si lezou. Máme pavouka, tak do 3 metrů výšky. Spodní oka jsou dost vysoko. Jakmile se tam dokázaly vydrápat, lezly až nahoru ke skluzavce. Zhruba od 2 let. Klučina tedy v těch 2 letech vylezl až ke skluzavce a tam spustil, že se bojí. Tehdy jsem byla v 8. měsíci a nezbylo mi než vylézt za ním a prolézt přímo to nešlo, s bříškem jsem se neprotáhla. Jestli nás někdo pozoroval, musel se dobře bavit. A samozřejmě tam za okamžik vylezl znova, to už ale sjel po skluzavce. Jasně jsem mu řekla, že už pro něj nepolezu a bude muset sjet, zkoušel to, ale neuspěl. A kupodivu nevyváděl ani moc dlouho.
Ostré nože máme až vzadu v šupleti. Jednou si holčina vytáhla nůž z myčky. Chytla ho za ostří a na moje pusť nereagovala. Bála jsem se jí ho vzít násilím, tak jsem jen držela ručku za zápěstím, až ho pustila. Neměla ani škrábanec. Netuším, jak to provedla, fakíři by nám to možná vysvětlili.
A úrazy, nejmladší si zarazila 2 zuby do dásně. Stála jsem za ní a když spustila řev, moje reakce byla no no no. Vůbec to nevypadalo zle. Zuby se srovnaly, ale u zubaře pusu neotevře. Od ségry, zatím bezdětné, jsem dostala vynadáno, proč ji nehlídám. No tak za pár dní jí spadla před očima a zase to chytly zuby.
Úrazům nejde zabránit. Radši ať vědí, co se může přihodit a počítají s tím, že jim máma nestojí furt za zády. Snažím se zamezit situacím, kdy jde o život nebo vážný úraz. Jinak neřeším, to bych už dávno byla v psychiatrické léčebně.
Obecně mám pocit, že dnes rodiče dětem vše zakazují a k ničemu je nepustí. Takže děti pak bravurně zvládají počítač, ale když mají na něco šáhnout, je to katastrofa.
 Jája 
  • 

Re: nepřehánět a učit 

(18.4.2011 17:05:11)
Tak, tak. Kde si mají děti trénovat obratnost, když nic nesmějí?
Byla jsem loni jako pořadatelka na dvou dětských dnech. Jeden se konal na sídlišti, druhý v příměstské části města. Rozdíl mezi šikovností a obratností dětí byl propastný ve prospěch těch příměstských. Nebo že by to bylo učitelkami v MŠ a ve škole? Mohla jsem to s klidem porovnat, žádné vnouče tatím nemám, takže jsem se snažila porovnávat objektivně.
 Eržika. 


Já už mám děti větší... 

(18.4.2011 21:21:46)
...ale v předškolním věku se naučily zacházet s noži, ohněm i pilou a sekerou.
Podrobně se vysvětlila pravidla a nacvičil se postup. Přijde mi to bezpečnější.

Také pohyb v přírodě i v noci zvládly v tomto věku... Občas jsem se o ně bála, já les v noci moc nemusím.

Ale dokážou přenocovat, přežít za jakýchkoliv podmínek, postarat se/pohlídat si svoje věci. (a největší kosa je vždycky mě ~t~ ).
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Já už mám děti větší... 

(18.4.2011 22:42:05)
zase jeden vyhrocený článek. Je rozdíl mezi ročním a pětiletým dítětem.
Roční moc nepochopí, pětiletého už lze leccos naučit, přesně jak píšeš. Vysvětlit a naučit používat.
Ale nejde to samozřejmě u všeho.
Nejsem z těch superopatrných matek, taky jsem názoru, že chybami se člověk učí. Jen dávám pozor, aby následky nebyly fatální. Sem tam modřina nebo boule neškodí, ovšem nemusím mít dítě zmrzačené, že.
 jedna plus dvě 


taky se liší dítě od dítěte 

(18.4.2011 22:12:44)
Taky se liší dítě od dítěte... staršího kluka jsem hlídala a ještě hlídám hodně, je splašenej, zbrklej a když je rozjetej nebo unavenej, prostě nemá míru věci, pohyby nekoordinované... je schopnej se 100x praštit o tu samou věc. Mladší dcerka je oproti tomu úplně v pohodě, je mnohem samostatnější, reaguje přirozenějc.
 sally 


What to expect 

(19.4.2011 3:29:36)
.... jsem v těhotenství měla, četla jsem kapitoly, které mi přišly zajímavé nebo nějak aktuální (tj. popis co se děje v kterém týdnu atd.) - nic poplašného ani patologického mi na té knížce nepřišlo...

... žiju v Americe, žádné přehnané kontrolování dětí tu neznám. Haranti lítají na ulici, hrajou si úplně normálně. Extrém je snad jen moje srbská kámoška, která je přesvědčená, že šneci jsou jedovatí a dětem zakazuje sahat na všechna zvířata.

Obecně - si myslím, že je dobrá zlatá střední cesta. K nedonošenému dítěti jsem prostě měla monitor dechu (a neměli jsme plané poplachy). Na koloběžky, kola, lyže mají děti přilby. Na bazénu (hlubokém) máme kryt.... prostě na kole když sebou prcek sekne na obrubník, tak si rozmlátí hlavu raz dva. Když spadne (i výborný plavec) do ledového bazénu v zimě, tak se může utopit šokem...
 *Niki* 


Re: What to expect 

(22.4.2011 19:24:09)
K tématu: jsem pro zlatou střední cestu, žádnou z vyjmenovaných věcí doma nemám a nikdy jsem neměla (chůvičky, monitor, helmy, ohrádky, zábrany atd.), nůžky mají děti k dispozici zhruba od roku, s nožem nejlépe manipuluje moje 2,5 letá dcera - možná jsem to chlapce špatně naučila, možná to mají "chlapsky" vrozené :-)

Autorce bych své dítě klidně svěřila, i líné matky hlídají cizí děti ako otříž, protože je jim jasné, že ty děti jsou na to zvyklé, že je stále někdo za nimi a zachraňuje je.

Myslím, že jako není úplně zřejmé, zda byla dřív slepice či vejce, tak si nejsem úplně jistá, zda napřed bylo dítě bez "pudu sebezáchovy" a následně hlídající maminka, či úzkostná a hlídající maminka, vyrobivší dítě "bez pudu sebezáchovy" - na co by mu ten pud byl, když ho vždy někdo zachrání, že ~;)

Jsou situace, kdy cítím silnou úzkost taky, třeba když jedeme autem.
 Ronjička 


Sekera 

(24.4.2011 0:24:43)
Můj kamarád má syna, kterej ve dvou a půl letech uměl nasekat sekerou třísky do kamen a taky perfektně věděl, že na kamna se nešahá... Kamarád ho okolo nich nechává volně běhat a nepamatuju, že by se malej kdy spálil nebo sek... Takže tak. Plánuju to se svejma dětma dělat úplně stejně.~y~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.