| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Učitele z Norska netrápí velké papírování

 Celkem 13 názorů.
 withep 


Norsko je vůbec baby-frienldy 

(9.4.2010 9:12:35)
Strávila jsem v Norsku pár měsíců na stipendijním pobytu, z okna koleje jsem koukala na mateřskou školku, které jsou prostě všude, několik je jich přímo v kampusu. Líbilo se mi, jak děti tráví celé hodiny venku, často v nepromokavém oblečení. Zrovna nedávno jsem synkovi koupila nepromokavé kalhoty a gumáčky aktuální velikosti, bundu s membránou má z loňska, takže ať si klidně prší :o). Akorát se obávám, že v takovém počasí bude na hřišti sám, což ho moc nebaví. Moje kamarádka pracuje v Norsku jako učitelka ve waldorfské školce, říkala, že je pěkný hnus ty děti z toho zabláceného oděvu pak vytahovat :). Ale rostou z nich pak zdraví a statní vikingové - to se pak na trajektu klepete zimou, zatímco po palubě běhají naboso polonahá Skandinávčata :o). Hodně vysokoškolských kolejí je stavěná rovnou pro rodiny s dětmi, najíst se s nimi můžete jít kamkoliv, v restauracích se nekouří. Opravdu baby-friendly země.
 Molly. 


Papírování v MŠ 

(9.4.2010 10:02:53)
Školní vzdělávací program, třídní vzdělávací program, týdenní plány aktivit, denní podrobné plány aktivit, týdenní autoevaluace, evaluace kroužků a mimořádných volnočasových aktivit, diagnostika dětí - nejlépe dva druhy, shánění podpisů rodičů že zaplatili za to či ono, že si přečetli tamto, že můžeme dát fotky dětí na školní web, že chtějí/nechtějí posílat děti na bazén...do toho různá školení, aneb učit dítě správně držet nůžky, aby se mu dobře stříhalo nebo ho podporovat v jeho individualitě a nechat ho, ať si klidně stříhá v šesti letech oběma rukama? Co všechno by měla obsahovat správná týdenní autoevaluace? Musím do ní zahrnout i poučení pro ostatní pedagogy, kdyby si náhodou někdo přišel můj spis prohlédnout s cílem se poučit nebo kdyby u nás někdo suploval a chtěl si přečíst, zda už je aspoň čtvrtina dětí seznámená s pojmem fialová barva.
Koncem týdne pak nezbývá, než doufat, že jsem s dětmi splnila vše, co jsem si naplánovala, že jsem je stavbou kaštanových figurek nepřecenila a kresbou sluníčka nepodcenila, že si v týdnu dostatečně procvičili aspoň jednu písničku a básničku, že si zopakovali barvy, měli dostatek pohybových aktivit, splnili aspoň jeden uvolňovací cvik pro podporu správného držení tužky, namalovali obrázek nebo vytvořili nějaké dílo, dostatečně si vyhráli s hračkami, postavili něco ze stavebnice, vymýšleli s kamarády tematické hry...jóó, kdyby tak školka byla opravdu jenom o utírání nosů a zadečků ~;)
 Ivana Konečná 
  • 

Re: Papírování v MŠ 

(9.4.2010 20:11:16)
a to není vše co je napsáno v článku. Pracovala jsem 39 let u dětí v MŠ,jako učitelka a později jako ředitelka. Toho papírování je čím dál tím více a nejhorší je to , že často zbytečně !!! Hrůza. A to si v mateřské škole s dětmi jen hrají- častý názor na práci pedagoga v MŠ.
 Rigmor 


Norská školka 

(9.4.2010 11:41:44)
Přiznám ze, že jsem od článku čekala víc..ale v podstatě vystihl situaci v norské školce. Mám tam umístěného 3-letého syna na 50%, ve trídě s dětmi ve věku 3-6let. Je tam i třída s dětmi mladšími 1 roku. Ano, běžně tu dávají děti od 1roku, ale matka má možnost pracovat na částečný úvazek s plným platem a otec má možnost jeden den v týdnu pracovat z domu. Takže je tam malé dítě třeba jen 2dny v týdnu. Ven chodí opravdu za každého počasí aspoň na hodinu, ale existuje na to perfektní oblečení. Je tam opravdu jedna dáma na 3-4děti, takže je možné se dětem věnovat individuálně, což jsem uvítala, protože můj syn nemluví norsky. Plíny u dítěte nejsou problém. Naopak, přesvědčovaly mne, že 3,5leté dítě je ještě malé, aby si říkalo na záchod, ať to necháme na léto (rozhodně tím děti nestresují, jako je tradicí u nás). Nesouhlasila jsem s tím, i když je zrovna zima, ale kluk plíny nechce a říká si, tak by jsme ho měli podpořit, s čímž souhlasili a ochotně ho převlíkali z počůraného. Na začátku měsíce obdržíme měsíční plán aktivit(téma měsíce, výlety, návštěvy mezi třídami, učí se i řezat dřevo a zatloukat hřebíky :-)). Jídlo si nenosí z domu, kdo nesnídal doma, může si dát snídani ve školce. K obědu je většinou chleba s různými sýry, nějaký salám a šunka, džem, mléko - kdo si co vybere. Odpoledne je ovocná svačinka. Hlavní teplé jídlo dne jíme doma tak ve čtyři, když příde dítě ze školky a manžel z práce. Ale několikrát měsíčně je teplé jídlo i ve školce(polívka, pizza, buchty), které připraví sami dámy a děti při tom pomáhají. A to se mi moc líbí: třída vypadá jako normální větší byt - je tam obývák, kuchyň, pokojíčky (žádná ústavní výchova, prostě ze života jako doma). Co je zas pro nás zvláštní, že nemají postýlky a to ani pro menší děti - ty spí venku nebo vevnitř v kočárkách. Můj syn ze začátku denní spaní potřeboval, sice si mohl v klidu lehnout na gauč, ale nešlo mu to (ale to ani doma, takže jejich chyba no není). To je snad už i v našich školkách, že děti, které nechtějí, spát nemusí(jako za našich časů). Jednou za půl roku se osobně setká učitelka s rodiči a promluví si o dítěti, o jeho pokrocích, o vztazích. Jinak zpětná vazba od učitelek samozřejmě každý den. Jinak výchova dětí v Norsku se mi moc líbí, je respektující. Děti se zbytečně nebuzerují za jejich přirozené projevy. Třeba všechny děti ve školce jedí sníh a sedí na zemi :-)
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Norská školka 

(9.4.2010 12:55:04)
Líbí se mi co jste napsala i článek. Ráda bych se zeptala, zda takový častý pobyt venku nedělá nějakým "náchylnějším" dětem potíže, zda nejsou z toho neustále nemocné a s nudlí u nosu. Nebo si rychle zvyknou? Zajímá mě to kvůli synovi, co je věčně nemocný nebo skoro nemocný, ven chodím se strachem a často je po procházce druhý den v horším stavu než byl. Díky.
 radkapi 


Re: Norská školka 

(9.4.2010 13:52:28)
Mam tez nekolikaletou zkusenost s vlastnim ditetem v norske skolce. Deti jsou obecne v Norsku vic venku nez u nas a bezne za mnohem tzv. horsiho pocasi (podle nasich meritek), takze jsou od nejutlejsiho veku otuzilejsi. Jak uz napsala Rigmor, deti i dospeli se jednoduse oblecou do dostatecne tepleho a vodeodolneho obleceni a jde se. Nejake ty nudle u nosu jsou ovsem taky, ale prijde mi, ze se to zas tak neresi. Tekouci nos bez zvysene teploty neni obvykle duvod k zustavani doma, pracovnici skolek jsou zvykli je utirat.
 zuzana, 2 kluci 
  • 

Re: Norská školka 

(9.4.2010 20:36:15)
Byla jsem jako au-pair v Anglii a jak jsem se to tam naučila, tak to praktikuju. Chodím s dětmi ven za každého počasí, mají nepromokavé oblečení, gumáčky...a do bazénu taky, i v zimě. Oblečení dostatečné pro dospělého stačí i dětem. Udivuje mě jak chodí děti tady navlečené, nesmí se namočit, umazat. Sestra žije v Německu, tam mají lesní školky, děti jsou celý den v lese, dokonce tam i spí! Naše dětská doktorka me chválí, jak jsou kluci zdraví, žádně rýmy, kašel, jen občas nějaká chřipka. Svoje dělají i přetopené byty, optimální je kolem 22 stupňů a větrat.
 La Pepa 


Re: Norská školka 

(9.4.2010 21:33:00)
Firsty,
mám holku v české lesní školce na 2 dny v týdnu od loňského října. Je to celkem dobře stavěná baba, ale minulé zimy jsme byli samá rýmička a kašel. Tuhle zimu sice taky sem tam něco bylo, ale vnímám to jako mnohem lepší než kdykoliv před tím.

Kdyby naše dítě nebylo pometlo, co si vyběhne ve školce od oběda na kadibudku v podlíkačkách a sandálech a cestou usoudí, že už je vlastně najedená a zůstane tedy venku, i když je třeba dost chladno, tak by tedy byla ještě zdravější :-)

Navíc ta školka je fakt prima. Kompenzujem tak naší logopedickou škoklu, kde naopak pobyt venku nevyhledávají :-(

LaPepa
 Rigmor 


Re: Norská školka 

(10.4.2010 9:13:00)
No, musím přiznat, že se zdravotním stavem to není nejlepší. Do školky chodí od srpna, do konce roku pohoda, měl jen chřipku. Na každodení procházky jsem s ním chodila i předtím, taky za každého počasí, to by se při 2,5měsíce trvajících deštích člověk doma zbláznil. Ale od ledna měl už 6infekcí, z toho dvě bakteriální a taky neštovice. Četla jsem, že neštovice hodně rozhodí imunitní systém i na rok. Žijeme tady už dva roky, takže se mohl aklimatizovat. Místní doktor říká, že je to pořád normální, některé děti jsou holt víc nemocné, zvláště první rok ve školce.Ale to byli nemocní i moji mladší sourozenci a byli pořád doma...takže je to individuální. R
 Katka, kluci 7 a 11 
  • 

Re: Norská školka 

(10.4.2010 14:04:43)
Děti u nás první roky ve školce nemarodí kvůli tomu, že by někde nastydly, ale právě naopak. Tráví spoustu času v přetopených třídách, kde si bacily zvesela předávají. Alespoň u nás ve školce byl hic jako hrom. A některé man´mky byly stejně schopné vyslat dítě do třídy v dlouhém rukávu a fleesové vestě... chudáčci byli celí spaření.Nevím, proč je tu zvykem ty děti tak hrozně balit- doma i venku.
 Bitterfittan 


Svedska skolka 

(13.4.2010 13:35:52)
Mam obe deti ve svedske skolce a je pravda ze v obdobi rijen-brezen chodi vetsina deti do skolky usoplene.

Norsky system je dosti podobny svedskemu. Take se chodi do skolky od jednoho roku a take jsou ctyri ucitelky na sestnact deti. Me deti chodi do obycejne komunalni skolky ale take vetsinu casu s yjimkou poledniho klidu travi venku. Jen ty obedy se ve skolce podavaji.
Je pravda ze bez kvalitniho outdooroveho obleceni by me deti byly vecne nemocne. Muj syn se obvykle vyvali ve vsech louzich ktere maji na zahrade a mne dela radost jak si to vychutnava aniz by byl promoceny.
 Cita 


Re: Norská školka 

(11.4.2010 23:10:49)
Rigmor a Radkapi, za 14 dní odjíždím do Norska a moje děti tam budou chodit do školky..starší se musí během léta naučit řeč tak, aby mohl začít chodit do první třídy..moc bych uvítala nějaké rady (nevím třeba vůbec, jak to tam chodí přes léto..dovolené apod...jestli můžu čekat nějakou pomoc s jazykem apod.)

Budu moc vděčná, když se mi ozvete na meil, díky.
 anemone 


Venkovní školka 

(9.4.2010 21:41:05)
V Šáreckém údolí je taky venkovní školka -- osobní zkušenost nemám, jen jsem viděla jejich inzeráty na nábor dětí.

http://www.ekodomov.cz/index.php?id=detsky_klub_sarynka

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.