| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Maturita – zkouška dospělosti

 Celkem 44 názorů.
 -verca- 


Vzpomínám :-) 

(6.5.2009 9:31:03)
Já maturovala před lety (panebože to je věčnost :-D) a šla jsem úplně první ze všech. nevím jakým systémem ale prostě to tak na mě vyšlo...Vytáhla jsem si první otázku ze společenskejch věd, ekonomiku a byly tam dvě učitelky a jedna tenkrát učila psychologii a druhá filozofii a ten kdo nás učil eko tam nebyl :-) takže jsem vykládala věci kterejma jsem si nebyla úplně jistá, ty dvě se na sebe dívaly a vzájemně se očima ujišťovaly jestli to co říkám je pravda a já dostala za dvě :-)
Otázku z dějepisu jsem se učila na chodbě cestou nahoru do místnosti a vytáhla jsem si jí. Z češtiny už netuším a na anglištině jsem ze sebe nebypolodila kloudnou větu...stydím se za to do dneška...Pak jsem ale na vejšce potkala lidi co měli z maturity z AJ za jedna a mluvili jak řepy...Každopádně na to vzpomínám a vzpomínala jsem s odstupem času, když jsem se učila na zkoušky na VŠ a vzpomínala jsem jak to bylo krásný když člověk "jenom" maturoval...

Přeju moc štěstí! :-)
 -verca- 


Re: Vzpomínám :-) 

(6.5.2009 9:32:17)
...nevyplodila..:-)
 Julie 
  • 

Re: Vzpomínám :-) 

(6.5.2009 9:42:55)
Já také vzpomínám,dnes už s úsměvem,ale tenkrát mi do smíchu nebylo..dodnes si živě pamatuju,jak jsem si vytáhla z dějepisu otázku "objevení Ameriky"...temno přede mnou,temno za mnou a můj zděšený výraz a nejen můj,protože dějepis byl můj oblíbený..profesoři,když viděli,jak jsem paralizovaná,mi pomáhali seč mohli a já to úspěšně zazdívala..nejlépe odpovědí na otázku,co Kolumbus dovezl z Ameriky a po nápovědě,že si to dáváme do polívky,jsem ze sebe vyhrkla "těstoviny" :-),že to mělo být "koření" mě ani ve snu nenapadlo,ale profesoři se ještě hodnou chvíli řechtali i po mém odchodu :-). Maturitu jsem zvládla a Ty ji určitě zvládneš také :-).Držím pěsti !
 Adel.ka 


Re: Vzpomínám :-) 

(6.5.2009 11:23:26)
Jé, já u toho článku skoro brečela. A to není zase tak dávno, co jsem maturovala. Ale už se to prostě nikdy nevrátí. Zlatá střední!!! Já jsem večer před maturitou probrečela, že nic neumím, že to nemůžu zvládnout. Nakonec jsem udělala za 10. Ach ta angličtina. Teď koukám, jak mi před očima rostou moji kluci a říkám si jak je dětství a dospívání nádherné ~m~
 Insula 


Re: Vzpomínám :-) osud 

(6.5.2009 11:49:52)
Vzpomínám. Celý "svaťák" jsem nic nedělala a užívala si sluníčka. Poslední den jsem se jenom koukla na pár věcí a šlo se na věc. Řekla jsem si, že co jsem se nenaučila za čtyři roky se už za týden nenaučím. Což neberte jako návod. ~:-D A nemyslete si, že jsem byla "šprtna", to ne. ~t~ Prostě jsem si říkala, že o každé otázce snad něco řeknu a nakonec jsem měla i štěstí a zvládla jsem to. ~;)
 dolphin2 


Re: Vzpomínám :-) 

(6.5.2009 12:54:03)
Tak jsem si taky teď zavzpomínala :-), taká nostalgie ~:-D nematurovala jsem tak dávno, v roce 2001 a musím se přiznat, že celkem dlouho po maturitě mě děsily sny, že neudělám zkoušku z matiky (přitom jsem z ní vůbec nematurovala). Já jsem se teda snažila o svaťáku učit, i když mi to teda moc nešlo, protože jsem se v pátek, kdy nám svaťák začínal, dověděla, že mě přítel podvádí, takže jsem měla myšlenky trochu někde jinde :-). K maturitě jsem šla s tím, že si z každýho předmětu musím vybrat otázku do 15, od 16 výš jsem o ničem nevěděla ani slovo, tak daleko jsem jaksi nedošla ~t~. No a zrovna hned první předmět - čeština a já jsem si vytáhla otázku 24 - literatura 60.a 70.let minulýho století (jaksi se mi to vrylo do paměti, asi proto, že mi bylo jasný, že to nedám). O této otázce jsem nevěděla absolutně nic, ve škole, když jsme otázku probírali, jsem nedávala pozor a ani si nic nepsala, protože jsem věděla, že ji potom dostanu vytisknutou, tak na co se s tím patlat že :-) Jediný, co mi náš učitel řekl, když jsem si to vylosovala bylo, no tak tam máš Havla, Rudolfa atd. A já věděla akorát to, že Havel psal dramata a Rudolf napsal Metráčka. Přesně to jsem jim řekla, víc nic, spíš si pak pokecali oni, ale snažili se mě dostat do hovoru otázkama typu - tak a teď další spisovatel, je to samec od slepice a já jenom odpovídala Kohout ~t~ ale co psal, to nevim doteď :-) a když jsme mluvili o Metráčkovi, tak mi říkali, no a napsal i druhý díl, jak se jmenuje...Metráček aneb k.... a já aneb kost a kůže ~t~ ~t~ (nevím, kde mě to napadlo, teď už se jenom směju, ale v tu chvíli se mi chtělo spíš brečet). Ostatní předměty už byly parádní, kromě jedné dvojky bylo ze všeho za 1 a tu češtinu jsem nějakým zázrakem dostala za 4 - jenom díky písemné. Neboj, všechno zvládneš a jak psaly holky, nejlepší u maturity bývají ti nejpřísnější učitelé, tak budu držet palec, ať všechno dobře dopadne ~R^~;)
 Luci2 


Re: Vzpomínám :-) 

(6.5.2009 16:17:19)
Ahoj, pamatuji si, že jsem šla k maturitě jako předposlední, bylo to šílené, každý mi volal, že už to má za sebou a kdo vyhazoval od maturity, kdo neodmaturoval. No byla jsem děsně na nervy. Nejhorší bylo, když nám posledním ohlašovali výsledky, stáli jsme v řadě a říkali známky, jedna holka předemnou a jedna za mnou neudělali z jednoho předmětu, já už jsem myslela, že jsem to neudělala já, byla jsem orosená všude, hlavně jsem si nebyla jistá s češtinou měla jsem okno jak "BRNO"~t~, ale nakonec jsem odmaturovala za 3,3,2,2 a z praktických za 1.~z~~z~, takže jsem pak šla s ostatními oslavovat až do němoty.~y~
 Lotri 


Re: Vzpomínám :-) 

(3.6.2009 22:19:27)
Zkopíruju Ti pro "utěšení" můj článek z našeho webu. Věř mi, že já vím, jaký to je a to velice živě - odmaturovala jsem před dvěma týdny.

Byly to nervy... neskutečný. Myslela jsem, že jsem "salámista" jak říká táta, prostě pohoda jazz, to nějak dopadne, flegmouš velikej. No nebylo tomu tak. Bylo tomu až tak, že jsem se zařekla, že na žádnou vejšku (i kdyby se náhodou slitovali a řekli si, že Danýska strašně potřebujou a vzali mě) nepůjdu - ten stres několikaletej mi za to nestojí.

Jak probíhala moje maturita a to nejhorší období před ní? Celá oktáva směřovala k jednomu cíli, všichni nám to dávali najevo a taky se neustále na maturitu připravovalo. Každý vídeméně chodil už jen tam kam potřeboval, zbytek se nějak okecal.

Moje maturitní předměty byly: Základy společenských věd - tedy všech věd, od filosofického mýtu až k postmoderně, práva, politologie, ekonomie, psychologie, sociologie. Dějepis od mamutů až po listopad 89. Literatura od Gilgameše k Pottrovi a angličtina s 30-ti tématy všeho druhu.

Myslím, že jsem se připravovala dlouho, ale ty přípravy byly tak strašně pozvolné, že jsem se vlastně ani moc neučila, jen si to spíš tak pročítala, nic moc neřešila. Od písemných maturit nastal zlom, kdy všichni všechno moc řešili a já se pořád učila tak napůl - stresy už pracovaly, ale ještě to bylo daleko. Najednou tady bylo poslední zvonění a nastal svaťák a já se začala učit a nervovat o 106. Na začátku jsme si to ještě moc nepřipouštěla, ale nechápu proč. No a najednou začal ten pravej kolotoč, učení 20-ti otázek denně, absolutní vokna, absolutní nestíhačka, absolutní bezmoc.

Všichni říkali, že to dám (doma se nejvíc ujala Joeova věta: "Se* na to!"). Vždyť jsem přece dávala pozor, vždycky něco řeknu, ale já byla přesvědčena o své demenci, absolutní tupotě a prázdnotě.

Maturovala jsem v úterý 19.5. a v pátek předtím to na mě padlo uplně, Joe nebyl doma a já usedavě řvala jak želva... žaludek staženej, že nic neumim, že tam snad ani nepůjdu, že jsem prostě blbá jak tágo. Po jeho příchodu mě však schoulil v náručí a svět byl o trochu lepší. Nedalo se nic dělat, bylo jasný, že to nestihnu. ABSOLUTNĚ jsem se vykašlala na angličtinu, věděla jsem, že začít se jí učit, tak se složim, protože zjistim, že nic neumim. Tak jsme jela literaturu, jednou si přečetla dějepis a projela filosofii.

V pondělí bylo slavnostní zahájení a to už šlo do tuhýho, už se první člověk potil a už to první měli za sebou. Já se celý den učila a přestala jsem stresem jíst, taky mi během mého předmaturitního stresu vypadalo dost vlasů. Joe mě večer vytáhl na Smokie - byli skvělý, ale já brala koncert spíš jen kulisu a snažila se dávat dohromady příběhy, který bych mohla následující den podat u zkoušky z angličtiny. Koncert měl být jakýmsi uspávačem. Spaní a hlavně usnutí byla věc, která jaksi nešla a pořád je to trošku rozhozený. Myslela jsem, že usnu o půlnoci a vzbudím se třeba v 9, abych se ráno už nestresovala. No jasně - v 5 jsem byla vzhůru, oči jak baterky a listovala jsme poznámkama s jasným verdiktem - prostě nic neumim. :o)

Joe odjel do práce a já se začala postupně sbírat, oblékat a balit a odjela na nádraží. Psychicky jsme už byla trochu v klidu, dokonce jsem i vtipkovala. :o) Ve 12 jsme byla ve škole, setkali jsme se spolužákama co byli na řadě se mnou a taky těmi, co už to měli za sebou.

Ve 13:00 to začalo a já poprvé sáhla do pytlíku s nápisem Český jazyk - číslo 24: Otázka: Praha magická, literární postavy různých období a genius loci magického evropského města, osobnost F. Kafky + mluvnice "odchylky od pravidelné větné vazby". Na potítku jsem něco vypotila, literaturu jsem docela ovládala, ale v tý mluvnici jsme se trochu patlala.

Pak půl hodiny pauza a zase další stres do další zkoušky - zatím jsme bavila celou knihovnu, kde většina umírala ale my museli dělat blbosti, abychom přežili :o) 14:00 pytlíček s nápisem Základy společenských věd - číslo 1: Otázka: Platónův mýtus o jeskyni jako zrod filosofického uvažování. Platón je můj oblíbenec, takže jsem si napsala jen pár bodů a mlela a mlela, pak se dostalo na mojí seminární práci, o které jsme povídala a zkoušku jsem zakončila slovy: "A taky ve Slunečním státě souložili podle hvěz." Všem bylo líto, že čas už vypršel a já musela uvolnit místo.

Ta jednodušší část byla za mnou, teď hodiny směřovaly k 15:00 a pytlíčku Anglický jazyk. Opravdu jsem studiu cizích jazyků moc nedala a některý témata jsem vůbec nevěděla - například ochranu životního rpostředí bych si těžko dala i v češtině. Číslo 11: Otázka: The Czech Republic - docela jsme se rozpovídala a nebylo to tak hrozný, jak jsem čekala. Prostě jsem mluvila.

Poslední zkouška 16:00 pytlíček Dějepis - číslo 24: Otázka: Vývoj Ruska ve 20. st. a to jsem jela od mužika přes krvavou neděli, VŘSR, Lenina, NEP, kolektivizace, Stalina, Chruščova, Gorbačova.
V 17:15 verdikt, stáli jsme před komisí jak na popravě a u mě jen znělo: Český jazyk - chvalitebný, Základy společenských věd - výborný, Anglický jazyk - chvalitebný, Dějepis - výborný. PROSPĚLA s vyznamenáním.

To bylo strachu a nervů. Tímto bych strašně ráda poděkovala za všechno svýmu milovanýmu chlapovi, kterej mě držel nad vodou, když jsme se potápěla, kterej mě držel za nohy, když jsme chtěla skákat z okna :o), který byl, je a bude vždycky mojí velkou oporou, a který toleroval úplně všechno. DĚKUJU, Miluju Tě
 Nika89 


To zvládneš 

(6.5.2009 9:46:54)
Ani maturita není tak strašná, jak ti ji učitelé a studenti vyšších ročníků popisovali, věř mi. Já maturovala vloni v květnu, takže to mám ještě v živé paměti. Už na Silvestra jsem řvala mamce v koupelně, že už do školy nepůjdu, že na to dlabu (částečně za to mohly těhotenské hormony, byla jsem ve třetím měsíci) a že si maturitu dodělám potom, popřípadně že půjdu radši znova na učňák (nevím, jak jsem to chtěla udělat, když jsem v červenci měla termín). Nicméně jsem to nevzdala. V únoru 2008 jsme si vzala svého o deset let staršího manžela-mimochodem, fakt nevypadá na to, že mu v říjnu bude třicet-a pak jsem se učila doma, měla jsem individuální učební plán. No, učila-spíš se poflakovala, sem tam se koukla do učebnic, však to znáš. V dubnu jsem oslavila 19 a pak začala panika. Sny byly víc než živé, akorát se v nich kromě maturity objevoval i porod (nebála jsem se, ale ty sny byly někdy strašný, kolikrát jsem nemohla v sešitech, ba ani v učebnicích dohledat otázku, takže nervy pracovaly. Nakonec jsem teda 28. května 2008 odmaturovala z češtiny za 2, matematiky za 2, angličtiny za 1 a z takovýho všeobecnýho předmětu (management, marketing, ekonomika, psychologie, právo, účetnictví, hotelový provoz a kdoví co ještě) za 3. Měla jsem štěstí na otázky a pak taky na to, že jsem si proti sobě za ty čtyři roky nepoštvala ani jednoho učitele z komise. Mamka byla na telefonu a málem ji kleplo úlevou-mě taky, až mi došlo, že to mám úspěšně za sebou. Ráno jsem jí totiž psala, ať počítá s tím, že to neudělám, aby pak nebyla zklamaná. V červenci se nám císařem narodil Jaroušek (tytam byly moje představy o přirozeném porordu- byl zašprajcnutej napříč-ale to je jiná kapitola). Myslím, že těhotenství, mateřství (a v mém případě i zklamání, pocit ponížení atd.), péče o toho drobečka a všechna ta hormonová smršť byla větší zkouška než maturita. Takže se neboj, TY TO ZVLÁDNEŠ. A kdyby ne, tak tady je můj e-mail, ať si to se mnou pak můžeš vyřídit za falešné naděje: losille@centrum.cz
 Lizzie 


Zvládneš 

(6.5.2009 10:10:58)
Maturita je menší hrůza, než se z ní dělá. Někomu to holt nevyjde napoprvé a je to snad zbytečně rozebíráno (zkoušky na některých oborech VŠ jsou náročnější, nevyjde to napoprvé taky a jde se dál). Spíš tam dělá ono dusno to, že je to první ,,významnější" hodnocení v životě člověka a učitelé o tom rádi a často hovoří a rádi a často tím občas straší.

Pak se člověk usmívá.
 fisperanda 


Re: Zvládneš 

(6.5.2009 10:40:51)
Jo, Lizzie, máš pravdu. Mě nejvíc nervilo to, jak ostatní zachvátila panika. Jak o tom pořád všichni mluvili. Rozebírali otázky. Třásli se. Holky pištěly hrůzou ~:-D A já sem si říkala, jestli to všechno za to stojí. Nechápala sem. Klasická flegma. ~a~ Nikdo o ničem jiným nemluvil, normální svět jakoby přestal existovat, jakoby nic jinýho nemělo smysl, což sem taky nechápala (na koncerty a diskotéky se přece chodit musí, o klukách se taky mluvit musí). Furt se mě každej ptal kolik otázek umím, který neumím a jak moc se učím ~q~ Takže mě nevadila samotná zkouška ale to peklo který se rozpoutalo předtím ~:-D
 Lassie66 


Re: Zvládneš 

(6.5.2009 10:43:54)
Já jsem si před maturitou dala dva panáky, což bylo na mě moc - výsledkem bylo, že jsem byla strašně červená a docela klidná.Ale už je to dávno.
 Lizzie 


Re: Zvládneš 

(6.5.2009 11:23:53)
Já jsem se od toho odpoutala a byla v klidu. A když jsem občas viděla některé lidi, kteří odmaturovali, byla jsem pak v klidu dvojnásob. A také mě tehdy trápili jiné věci.
 zuzajda (2+2) 


Re: Zvládneš 

(14.5.2009 15:41:22)
Vzpomínám si živě i když už to bude skoro 30 let. Něděle večer, v pondělí jsme měli slavnostně zahajovat maturity (a já konkretně měla maturovat ve středu), stavil se pro mne můj milý, dnešní manžel a já brečela, že nic neumím, mám hlavu velkou, ale prázdnou jak hangár při leteckém poplachu a že to bude výbuch....a on mne utěšoval, že mi to tak jenom připadá, že toho mám v hlavě hodně a že to dám. Jsme svoji už 28 let, ale dodnes si pamatuju ten vztek, že jemu se to mluví, když má už dva roky po matuře!!!!No, dala jsem to a celkem dobře i přesto, že kvůli změnám jsem nakonec maturovala hned v ponděli.A to utěšování jsem mu vracela při každé zkoušce na vysoké......
Zvládneš, uvidíš.A nejhorší na tom je, že už se Tě nikdo nikdy nezeptá (tam kde na tom záleží, třeba při přijímacím pohovoru) JAK jsi odmaturovala. Zajímat je bude jen JESTLI jsi odmaturovala....Držím palečky....
 Jíťa 
  • 

Klídek 

(6.5.2009 10:16:43)
Vzpomínám si, že jsem měla před maturou přesně tytéž pocity. Ale nakonec se ukázalo, že ta zkouška není tak hrozná a dá se v pohodě zvládnout. Ti nejpřísnější učitelé najednou byli milí a přátelští - dobře znali nás i naše slabá místa a většinou doplňující otázky volili tak, aby nás nepotopili. Vždyť ta naše maturita je i jejich vizitka - umíme jen to, co nás dokázali naučit.

Takže klídek, zvládli to jiní, mnohdy horší, zvládneš to taky.
 Lana+Julik05/05+Kristian10/07 


Re: Klídek 

(6.5.2009 11:01:33)
To zvladnes, souhlasim s Lizzie, ze se to zbytecne prehani. Ja si po maturite pak taky rikala, proc nas ty ctyri roky tak strasili...

dodnes vzpominam na to, jak u zemepisu musel tridni odejit vysmat se na chodbu, kde me "hlasky" hlasite prevypravel nervozne cekajicim spoluzakum...zatimco ja se dal potila. Nakonec to dopadlo skvele a vzpominam na to rada.
Jedine, co me desi je, ze uz to bude 11 let...
 Klauri 


Re: Klídek 

(6.5.2009 13:56:37)
No na maturu vzpomínám dnes jen s nostalgií, odmaturovali od nás ze třídy všichni:-)) i flákači a s láskou budu vzpomínat, že takovou malou maturitu jsme musela mít na výšce dvakrát do roka a bylo to mnohem horší, tam už mi nikdo nedal nic zadarmo a vždey jsme si řekla svatá maturita.
Ač jsme maturovala za 4, moc jsme se ani nepřipravovala. Na češtinu, jsme měli ve čtvrtém ropčníku seminář, matematika mi šla úplně sama, biola mě hrozně bavila a anglina se dala přežít a vytáhla jsem si nejlepší téma , ketré jsem mohla - moje rodina, to by člověk nevšřil kolik může mít příbuzných.
A od státnic se na vš - hodně pořádali letecké dny, byli chudáci jedinci, kteří vyletěli i dvakrát.
 Lenca_85 
  • 

maturita 

(6.5.2009 11:23:35)
Vzpomínám a nebylo to tak dávno:-) Maturovala jsem v roce 2004 a tenkrát to nijak neřešila. Jsem docela flegmatik, takže na vše jsem měla dost času... Sváťák jsem strávila v Praze u kkamaráda (tenkrát jsem tam jela kvůli výšky a o pár dní si to prodloužila). No a pořádně učit jsem se začala den před maturou. Pravda, škola mě bavila, hlavně odborné předměty, takže jsem aspoň měla "ponětí" o co kde jde. Za ten den jsem teda stihla projít jen odborné předměty, na češtinu a anglinu mi nějak čas nezbyl:-)
A když mě viděla v den maturity třídní zelenou, zeptala se, co mi je a já ji vysypala, že češtinu jsem až na 4 otázky neviděla, nevěřícně kroutila hlavou. Nicméně z romantismu, o kterém jsem věděla hlavní znaky a základy mě přesměrovala na baladu, takže mi zachránila krk. No a anglicky člověk vždycky něco žbleptne, to bych ale nebyla já, abych si nevytáhla jedno z nejhorších témat - památky Londýna. Vyjmenovat to jde, ale o každé něco říct už bylo horší... Takže maturita za 10, což si myslím, že nebylo tak zlé...
Stejně je to všechno o náhodě. Můžeš umět všechny otázky kromě jedné a vytáhneš si právě tu.
Takže přeji hlavně hodně štěstí a vše pokud možno bez stresu. Většina učitelů své žáky nepotopí
 marulinka 


Re: maturita 

(6.5.2009 11:35:12)
Kantoři rádi straší, ale zdálo se mi, že maturita na gymplu byla nejlehčí zkouška ze všech 4 let.
Ráno se mi strašně klepaly nohy, ale až bylo po všem , tak jsem si říkala, na co tedy bylo tolik povyku?. A to jsem byla jen průměr ve třídě. Zvládla jsem ji za 8, i když z češtiny jsem řekla úplně všechno, přesto jsem dostala za 2. Bylo mi tiše vysvětleno, že když mám pořád za 3 nemůžu čekat na maturitě 1, to by bylo prý ostuda profesora. Tak to u nás bohužel bylo, i naopak. Vůbec se neboj.
 Lenca_85 
  • 

Re: maturita 

(6.5.2009 14:10:14)
JJ, přesně, ja u matury angličtinu dost zapinkala a dostala jsem za 3, i když to na 3 nebylo, ale pry proto, že jsme měla celé 4 roky jedničky. Nesedla mi otázka, no a to je dost o tom
 Betina 


bude to v pohodě 

(6.5.2009 11:55:52)
zdá se mi, že nejsi žádný flákač a tak jsem přesvědčená,
že to bude úplně v pohodě
bojí se každý, to je normální
trochu mě zarazila u tebe - tak mladé - už teď ta nostalgie,
nevzpomínám si, že by mě něco takového popadalo před a po maturitě,
bylo skoro devatenáct a vypadla jsem do světa jak cukrář - a stejně tak celá třída
maturitní večírek a hurá pryč
vzpomínky a nostalgie přišly na řadu až na setkání po dvaceti letech, ale dřív určitě ne
maximálně jsme se zachechtali, když jsme si připomínali, co
kdo vyvedl

tak hodně zdaru
 Helena 
  • 

odmaturuje skoro každý 

(6.5.2009 12:46:07)
Taky jsem si myslela, že neodmatutuju. Až později jsem pochopila, že ani ti nestrašidelnější kantoři u maturity člověka nepotopí. A to ani, když si s tím dotyčným prefesorem člověk opravdu nesedne a fláká jeho předmět jak jen to jde. On totiž vážně chce, aby člověk z té školy už konečně vypadl.:D To by člověk musel totálně netušit která bije, aby mu aspoň ty čtverky nedali. Ke státnicím jsem potom s tímto vědomínm šla daleko klidnější.
 zuzini 


Re: odmaturuje skoro každý 

(6.5.2009 13:07:58)
Ne vždycky, v partnerově třídě vyhodili 7 lidí ~;).

Tím ale nechci autorku strašit. Držím pěsti, určitě to zvládneš!!!
Já maturovala před léty, vynervovaná jsem nebyla. Asi jediná ze třídy. Holky před i po brečely, že to nedají. Nakonec to zvládly všechny. ~;)
 Lassie66 


Re: odmaturuje skoro každý 

(6.5.2009 13:18:38)
U nás neodmaturovala pouze jedna spolužačka a to proto, že se naučila otázky do č.20 a vytáhla si 24. Tento postup nedoporučuji.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: odmaturuje skoro každý 

(6.5.2009 13:31:26)
Hm, já jsem z češtiny neuměla dvě otázky, protože mi ty období byly totálně protivný. A jednu z těch otázek jsem si samozřejmě vytáhla... dostala jsem za tři, protože se přimluvil celej zbytek komise, ostatní tři předměty jsem měla za jedna. ~R^
 pavla 2 deti 
  • 

Re: odmaturuje skoro každý 

(6.5.2009 16:04:45)
Taky se pridam se svou troskou do mlyna :)Maturovala jsem asi pred 18 lety,ale mam to zive v pameti(vic nez statnice).Nedostala jsem se na gymnazium a jedina volna skola byla elektro..no co budu vypravet,4 roky totalne o nicem(a to vesmes vsechny holky ve tride,ktere chtela na gympl a nedostaly se).Do ctvrtaku jsem"dolezla"..prisla chvile pravdy a 8 hodinova prakticka cast..no ani nahodou :)..sestavit program na otaceni bubnu pracky..HAHA..jen jsme se zbytkem holek sedely na zachode a bulely,nemely jsme o tom ani paru..zadna..Nasi hodni profesori nam rekli,ze kdyz udelame ustni nejhur za 3,daji nam pak 4 z odbornych i 4 z praktickych..pokud dopadneme u odbornych hur,nechaji nas propadnout pouze z odbornych(vedeli,ze prakticka cast neni v nasich silach :).No abych neprodluzovala.Cestinu jsem mela za 1,MAT za tri a ty odborne jsem vyvalcila na 3,coz ve vysledku bylo 4 odborne a 4 prakticke.BOHUZEL 4 holky z 8 musely v zari znovu.TEd mam za sebou dve vysoke skoly a na znamky z maturity se me nikdo nepta:)Drzim palecky
 Winky 
  • 

Re: odmaturuje skoro každý 

(6.5.2009 17:55:47)
jj, ono se to hrotí, ale ve finále jsou každýmu dalšímu (další škola či zaměstnavatel) tvoje známky na SŠ z maturity fakt putna. Spolužačka(žádný flink) dostala tragickou otázku z ČJ (polská SCI-FI literatura) o které já osobně jsem neměla ani páru že tam je.... no a měla za 4 z CJ :-( dneska má Mgr a dobrý post v bance.... no problem. Já jsem vČJ taky perlila, moc se panu exprezidentovi a spisovateli Havlovi omlouvám ale to že byl ABSURDNÍ dramatik ze mě nevytáhli ani tři učitelé a přísedící (dramatik jo, ale ta specializace).... zbytek tak nějak ušel, hlavně na tom potítku byl vždycky někdo kdo mrknul na otázku, nadhodil pár frázemi o čem by to mohlo být, připostrčil správně otevřený slovník nebo text a šlo to.

Svaťák jsem se i docela učila, jen jsem občas v rámci provětrání hlavy jela na kolo. A ten den dopo jsem byla u spolužačky (byla jsem dojíždějící a měly jsme jít na řadu až odpoledne) a její máma nám s úsměvem naservírovala segedin.... to jsem fakt nezvládla jíst, měla jsem útroby scvrklé jak rozinku. Ale okamžitě po oznámení výsledků už mi bylo nááádherně a všechny strasti a důvody strachu zapomenuty.

Jo a ještě moje spolužačky ohromně pobavil můj přítel, který na mě čekal u školy se slovy - kytku máš v kufru (u auta) a dělej, pospíchám do práce :-)
 Bárinka + M 12/09 + A 10/11 


U mě také aktuální :-) 

(6.5.2009 17:09:52)
Jak já Tě chápu :-)
Jsem na osmiletém gymplu a maturita mě čeká za dva týdny. A díky vlastní blbosti tam jdu jako Dva v jednom... No už se s tím začínám smiřovat a modlím se, aby mi svaťák nezpestřily nevolnosti.
Navíc jsem se dnes dozvěděla, že právě mě čeká uvítací projev pro maturitní komisy, tak mám trému ještě z toho.
Přeju ať to všechno zvládneš a cítím s Tebou ;-)
 Bara 
  • 

Re: U mě také aktuální :-) 

(7.5.2009 12:23:21)
"komisi" - ale neboj, urcite odmaturujes i ty.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Maturita 

(6.5.2009 19:56:19)
Musím se přiznat, že já mále za maturitu slízla od mámy facku, i když jsem měla samé dvojky. Strašně jsem jí celou dobu deptala, že to neudělám, až tomu uvěřila :)
Jinak víkend před maturou jsem měla těžký víkend, kdy se slavilo a dodnes se divím, že jsem to přežila, ale myslím, že jsem se při něm zbavila alespoň trochu stresu a odreagovala se. :)
 jaruan 


taky na zdravce 

(11.5.2009 16:36:00)
já jsem maturovala 3.6. 2003 dopoledne jako třetí ze čtyř.Všichni profesoři a doktoři nám před maturitou říkali neustále to samé-učte se,tady jste ve zdravotnictví,kde jde o život,takže neschopné lidi dál nepustíme.Samozřejmě že to mělo negativní dopad na nervy,ale potom v den D byli všichni jak vyměnění a věř,že ti každý bude chtít nějak pomoct(i ti o kterých bys to nikdy neřekla).
Já maturovala z češtiny-kde jsem měla historickou prózu-to šlo,dále to bylo ošetřovatelství-ose proces u nemocných s TBC a podotázku dekubity-tuhle otázku jsem chtěla-ve třeťáku mě z ní profesorka zkoušela a docela jsem si pamatovala,co po mě chtěla,abych ji řekla.Další předmět byla chirurgie a poranění mozku a míchy-to byla nádhera,jelikož to byla otázka č.1 a uměla jsem ji jako první ze všech maturitních otázek,no a pak se čekalo na poslední a to byla interna- a já si v duchu říkala,všechno kromě otázky č.9 vrozené vývojové vady srdce-a bum to chytla jsem ji.Všichni,kdo ji měli přede mnou,tak z ní ruply a já čekala to samé,ale i tady jsem to nějak dala do kupy-jediné co musíš,je naučit se mluvit-naše profesorka z OSE tomu říkala nějakou tu omáčku kolem toho,abys měla aspoň za 4.
Nakonec jsem byla překvapením třídy jelikož jsem i s praktickou měla za 5 a to opravdu nikdo nečekal.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


dospívání x dospělost 

(7.5.2009 13:06:03)
Moc hezký článek, opravdu.
Jen maličké upozornění pro autorku a další naivní... uspěšnou maturitou opravdu dospělost nezačína
 Myss 


Re: dospívání x dospělost 

(10.5.2009 8:15:03)
no autorku ted nesmirne zajima...
 Petul.a a Babu 


A co učitelé 

(9.5.2009 21:29:58)
Možná to bude znít divně, ale podle mě je maturita možná větší stres pro učitele než pro studenty. Oni nejlépe vědí, kolik mají ve třídě "slabších článků" a vůbec, kde má který jejich student slabiny, a těm se snaží vyhnout. Tedy pokud je ten učitel normální a nemá potřebu někoho potopit. Můj taťka dělal dlouhá léta ředitele obchodní akademie, takže pocity kantorů tak trošku znám.

Já byla ale taky dost nervózní. Nejsem ten typ, co by se připravoval systematicky dlouho dopředu, spíš jsem to nechala víceméně na svaťák a to jsem tomu taky moc nedala, páč jsem byla s mamkou na škole v přírodě (vzala mě s sebou jako vychovatelku), takže jsem si to spíš jen tak prolítla. A jak už to tak bývá, dostala jsem z jednoho předmětu nenáviděnou otázku. Ten předmět byla ekonomika, otázku si už nepamatuju. Další maturitní předměty byly čeština, angličtina a účetnictví (to taky není zrovna "můj šálek kávy"). Nervní jsem byla šíleně. Pamatuju si, jak mě táta vezl do školy a já, jak jsem byla vyklepaná, tak jsem mu na dotaz, proč si s sebou vezu otázky, odpověděla: Na psychickou POTVORU :-D Myšleno podporu, samozřejmě. No a nakonec jsem to zmákla na dvě dvojky a dvě trojky. Jo, a písemnou maturu jsme předtím měli z češtiny (to byla naprostá pohodička, sloh mi vždycky šel) a z účetnictví.
 Petul.a a Babu 


Re: A co učitelé 

(9.5.2009 21:31:21)
Ještě jsem chtěla napsat, že článek je moc krásný. Myslím, že autorka taky nemá problémy se slohem ;-)

Moc, moc, moc držím palečky. To určitě zmákneš, neboj~;)~R^
 Luďka 


Strach je normální 

(10.5.2009 14:20:16)
Maturovala jsem před 14 lety (studovala jsem při zaměstnání) a že jsem puntičkář, učila jsem se o svaťáku od rána do noci, otázky jsem měla už předem vzorně vypracované, nervy nadranc. Když jsem se učila na absolutorium, na maturitu jsem s nostalgickým úsměvem vzpomínala. No a když jsem dřela na státnice na VŠ, myslela jsem, že zkolabuju, když ne už předem, tak dozajista u státnic, že to nelze zvládnout... No samozřejmě vždycky všechno dobře dopadlo. Takže hlavu vzhůru! Pro každého jen trochu zodpovědného studenta je to velký stres a dosud neznámá situace. Jestli to neházíš za hlavu a připravuješ se, určitě to zvládneš!!!!!
 Myss 


maturita pred 25 lety 

(10.5.2009 8:12:39)
Sokuje me,ze uz je to tolik let.Pamatuji si vse,jako by to bylo vcera.Uz zadny kolektiv nebyl,jako na stredni skole.Spoluzaci zustavajiv ryti do pameti navzdy a po letech na srazech je moc zajimave poslouchat,kam koho osud zaval.Najednou skromna a ticha Lenca je uspesna lekarka,drza a prsata Vendula je pani v domacnosti a z hubene ploche Radky je nadherna zenska a k tomu reditelka velkeho ustavu.Ja mela z maturity opravdu hruzu.Kdyz rikam hruzu,myslim to vazne,protoze nebyt kamaradky,ktera se pro mne po ceste stavila,urcite bych tam nesla a byla bych asi prvni na svete,ktera to uplne vzdala.Vdecim ji za maturitu,myslim,ze ona to ani nevi.Zacala jsem se ucit az o svataku,to ale fest.Jsem dost puntickar,tak jsem chtela umet vsechno,ale to se nedalo stihnout.Takze presne,jak pises,zvladla jsem zhruba polovinu,v cestine literature to bylo nejhorsi,na to mi zbylo nejmin casu a vzdycky mi to slo nejhur,protoze jsem klasiku necetla.Profesor z cestiny me ale mel rad,slohy jsem mela dobre,a taky me mel z nemciny a ta mi sla nejlip,u maturity za jedna.V cestine mi pomohli vsichni svati,snad jsem blabolila nesmysly,a nerekla jsem fakt nic,trema,okno..Dostala jsem trojku,ale myslela jsem,ze me vyhodi.Hodne daji na to,jak ses jevila cele ctyri roky,pokud dobre,nevyhodi Te.Ja se jevila asi dobre,ze sve neoblibene cestiny jsem mela vzdycky dvojku.Takze nezapomen,urcite tam bez a pokud jsi nebyla dabel,urcite ti POMUZOU!!!!Dodnes musim rict,ze to byly nejhorsi zkousky v mem zivote a to jsem jich pak na vysoke a postgradualu jeste zazila!!!Tesim se,az napises,jak to dopadlo.Drzim vsechny palce a velmi soucitim!
 Krevetka 


Mám to před sebou 

(10.5.2009 20:16:33)
Tak já jdu psychicky podpořit maturující. Studuji dálkově, při práci a dítěti. Škola se pro mě stala místem, kam jezdím moc ráda, poctivě a bez pocitu, že jsem k tomu nucena. Maturita mě čeká na konci května a taky se bojím. Sloh jsem měla na 1 a účetnictví na 3, 15 lidí vyletělo už u toho účta, takže jsem měla štěstí a pravdou je, že jsem tomu dala dost, rozhodně víc, než za předchozí roky:)
Ale bojím se, bojím se, že budu mít okno. Neučím se vše podrobně, ale spíš systematicky, od každého něco. Strašně se bojím angličtiny, ač jsem měla jedničku, bojím se, že si na nic nevzpomenu. Účetnictví mě docela baví, tak snad něco řeknu, ale vše je o otázkách. Chci jít na VŠ, takže maturitu nějak překonat musím. I kvůli mému synovi - 7 let, je moc hodný a fandí mi, nechtěla bych ho zklamat.
Nejsem zrovna už náctiletá, takže to také vidím jinak, daleko horší pro mě byly situace, kdy jsem se bála o zdraví svého dítěte, kdy jsem procházela partnerovou nevěrou a domácím násilím a terorem v práci. Moc si přeji odmaturovat na poprvé, ale pokud se nepodaří, věšet se nebudu, svět se nezboří a zářijové listí maturity jistí - snad~;)
Všem, kteří mají nějaké zkoušky před sebou přeji hodně štěstí a šťastnou ruku při výběru - nejen otázek~x~
 Myss 


Re: Mám to před sebou 

(10.5.2009 21:47:06)
mas pravdu Krevetko a taky vyhodu,ze uz mas jisty nadhled,ktery ja svobodna v devatenacti proste mit nemohla.Na vysoke uz jsem ale dite mela a taky jsem se bala kazde zkousky,jenze uz jinak,mela jsem dite a to bylo to nejdulezitejsi.To jsem si vzdycky rekla a sla jsem v klidu.Podle toho,co pises,jsi v zivote prosla uz dost tezkymi situacemi,ale chapu vse a moc moc drzim palce,at muzete se chlapeckem oslavovat.Ja sama jsem ted vzdala statnice z angliny,pujdu pristi rok.
 Krevetka 


Re: Mám to před sebou 

(11.5.2009 9:07:23)
Dášo, děkuji moc, také bych Ti chtěla popřát hodně štěstí, ať vše zvládneš podle Tvých představ. Já rozhodně nejsem na tyto věci flegmatik, proto se tak bojím, ač spoustu věcí člověk zná ze života, s některými se i setkal, prostě ten strach je a říkám si, že je spoustu jiných, kteří to udělají, ale proč zrovna já???~n~~f~ ale nebudu to vzdávat před koncem. Takže hodně štěstí!~R^~x~
 Myss 


Re: Mám to před sebou 

(11.5.2009 11:45:11)
Krevetko,napis datum,kdy to delas.Mi vzdycky na uklidneni pomaha,ze si predstavim hruzu maminek,ktere maji dite v nemocnici a nevi,co bude.To je teprve hrozne.Srovnam ty situace a jdu naprosto odlehcena.Nakonec,zkouska je od toho,aby se zkusila,ne?Tak to bez zkusit.Hlavne zdravi..
 Helena 
  • 

umět od všeho trochu 

(11.5.2009 9:37:33)
Ideální je učit se tak, abys uměla od všeho trochu. Stejně nikdy nebudeš umět všechno dokonale. Nakonec je stejně důležité jenom to - mít maturitní vysvědčení. Na známky už se nikdy nikdo ptát nebude. A pokud získáš vysokoškolský diplom, tak maturitní vysvědčení už nikdy nevytáhneš.
 Krevetka 


Re: umět od všeho trochu 

(11.5.2009 11:13:50)
Díky~x~
 jmade 


taky jsem maturovala na zdrávce 

(12.5.2009 13:27:44)
Ahoj Lucko,taky jsem maturovala na zdrávce,ale v roce 1999,takže to byla ještě szš a ne asistent,takže jsem všeobecná sestra,ale tet to snad chtějí zase změnit,snad budou zdrávky zase szš.Na VŠ bych se určitě nedostala.Koukám ,že maturitní předměty se změnily,já maturovala z praxe a pak z češtiny,interny,chirurgie a volitelný bylo ošetřovatelství,jazyk,nebo psychologie.Já jsem si vybrala ošetřovatelství.Odmaturovala jsem průměrně,strašně jsem se bála.Večer před tím jsem byla na nervy.Pak jsem to zvládla.Podle mě záleží i na štěstí jakou si vytáhneš otázku,jak Ti pomůže učitel,jestli chce někoho potopit a tak.Jinak zatím se držím svého oboru,tet jsem teda na MD,ale tet od června se zase vracím do práce na půl úvazku.Jsem zaregistrovaná,sbírám kredity.Myslím si ,že je škoda,že ze zdrávek udělali ty asistenty,ta škola byla těžká a hlavně na všeobecnou zdr. sestru studovat na střední a ještě na VŠ?Chápu když je to potom specializace na ARO,porodní asistentku,záchranář a tak podobně.No snad to tet zase změní zpět jak to bylo dříve.Přeju hodně štěstí u maturity a napiš jak jsi dopadla.ahoj

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.