| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku 5 největších chyb v komunikaci s dětmi: Předpokládání

 Celkem 68 názorů.
 Dagmarjana 
  • 

A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 12:37:21)
Mně vždycky na těchto teoriích fascinuje, jak to má autor v hlavě pěkně srovnané, jen by mě fakt zajímalo, jestli by u těch názorů zůstal, i když by měl tři děti a zaměstnání, a dokázal teorii skloubit s praxí. :o)
 Zlatokači 
  • 

Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 12:47:00)
Od toho jsou to teorie, ne? :-) Ale vážně: Mně ten článek přijde rozumný, podle mě to opravdu tak funguje. Ařekla bych, že to čas spíš uspoří, když rovnou řeknu, co je třeba, nebo se zeptám, než když vyčkávám, až si někdo všimne nebo se dovtípí.
 žinča 


Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 13:21:37)
No mě by zajímalo , co dělat, když si řeknu jasně, co chci a stejně mi nikdo nevyhoví. Dám příklad, který se mi stal. Uvařím oběd, nachystám na stůl, přijde můj muž a nevlastní dcera, usednou a já si u jídla vzpomenu, že jsem nenachystala pití. Tak požádám dceru(v té době cca13 let), aby pro nějaké zašla jasnou větou: Mohl by jsi prosím zajít pro pití? A ona mi s klidem řekne, že se jí nechce. Pak asi po deseti minutách vstane a přinese pití - pro sebe! Je podle mě normální, že jsem očekávala, že obslouží i nás nebo snad ne? Podotýkám, že nechci dceru kritizovat, stalo se to dávněji a zřejmě to patřilo do jejích pubertálních výkyvů, ale přesto, jak postupovat? Vždyť podle článku jsem v dětské hlavě žádný zmatek nenadělala, nebo snad ano? :-)A teď babo raď.
 žinča 


Re: Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 13:22:19)
:-) zeptala jsem se jestli by mohla:-)
 Yuki 00,03,07 


Re: Re: Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 13:51:24)
no právě, a ona nemohla. Protože když někdo nechce, je to horší, než když nemůže.
 žinča 


Re: Re: Re: Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 14:47:48)
No to jo :-))))))
 Damila 


žinčo 

(9.10.2006 13:50:33)
Mít nevlastní dceru ve věku 13 let je asi to nejtěžší co si můžu při výchově představit. Myslím, že v jakékoliv pubertě, ale u nevl. dětí obzvlášť, žádné poučky fungovat nemůžou. Puberta je zcela mimo jakoukoliv hierarchii a logiku.
Tam neplatí nic. :o(
Jak je to s holkou teď?
 žinča 


Re: žinčo 

(9.10.2006 15:50:01)
To co jsem popsala byl jeden z pubertálních extrémů. Jinak k nám dcera jezdí zhruba od jejích devíti nebo osmi (už nevím) a teď je jí 16, takže nejhorší máme za sebou. A ani to nebylo tak strašné, naštěstí jsme si sedly od začátku. Samozřejmě, že má pořád nějaké myšky, třeba s pomáháním je to dost slabé, ale nestěžuju si, máme dobrý vztah. Máš pravdu v tom, že na puberťáky žádné poučky neplatí.
Vzpomínám na dceřinu první nešťastnou lásku - to mi melodramaticky oznámila, že nemá proč žít a proč se smát - představ si, jak to zní od dvanáctileté holky, která nemusí platit složenky,chodit do práce, řešit partnerskou krizi....:-) Naštěstí už nám z toho vyrostla, ale chvilku jsme byli fakt nervózní.Já jsem si vlastně dřív vyzkoušela pubertu než mimino.
 petr 
  • 

Re: Re: žinčo 

(9.10.2006 18:11:07)
Dřív pubertu než miminko ? Docela drsné - ale na druhou stranu, aspoň jsi věděla do čeho jdeš :-)).

p.
 Petulina+ F.+ Š.+19tt 


Re: Re: žinčo 

(10.10.2006 8:22:18)
Tak můj přítel si vyzkoušel mimino i puberťáka zároveň.Zatím se drží statečně.
 Blanimour 


Chybný předpoklad 

(11.10.2006 15:05:51)
Je chybou předpokládat, že dvanáctileté děti nemají žádné opravdové starosti, když nemusí platit složenky. Vždycky mi připadá, že všichni trpí ztrátou paměti, když vzpomínají na dětství a dospívání jako na idilickou dobu. Naopak, dětské starosti jsou mnohem horší, protože děti nemají zkušenosti a nadhled pro jejich řešení. Sama za sebe musím říci: i když mám finanční problémy ařeším i slušnou partnerskou krizi, do svých dvanácti bych se právě kvůli tomu nechtěla vrátit ani náhodou.
 žinča 


Re: Chybný předpoklad 

(11.10.2006 23:54:00)
Blanimour ,myslím, že jsem napsala, že jsme o ni měli opravdové starosti, rozhodně jsme to nepodceňovali. Smajlík jsem napsala, protože už je to za námi.
Já si ze svého dětství pamatuji mnoho, vím, že jsem vnímala nepodstatné (dnes) problémy podobně dramaticky, dospívání rozhodně není procházka růžovou zahradou, ale slyšet od dítěte, které ví, že je na všech stranách velice milováno, které nikdy nepotkalo smrt, vážnou nemoc, nebo chudobu, že se mu nechce žít, je pro mě opravdu silná káva. Nevěděla jsem jak vůbec reagovat,až takhle jsem to v pubertě nikdy necítila. Podle mě může být člověk hodně nešťastný, ale vyslovovat takové věty pro mě znamená neúctu k životu i lidem kolem nás. Přestože je Domi má nevlastní, tak mi na ní hodně záleží a máme naštěstí tak blízký vztah, že jsme si o tom promluvily, neměla jsem problém jí říct svůj názor.
I když se trápíme, tak pokud netrpím chronickou depresí, měla bych už mít se svým smutkem ohled i na blízké okolí.Já vím, že ve dvanácti je člověk ještě dítě, které je právě v tomto věku soustředěno jen samo na sebe, ale prostě se mi nelíbilo, aby se tolik zabývala jen vlastním trápením a patlala se v tom.
Kdyby jí někdo ubližoval, snažila bych se jí pomoct, ale jí se stalo jen to,že první kluk, který se jí líbil postoupil na gympl. Radši jsem jí povyprávěla o mých milostných tragédiích :-).Mám totiž za to, že náctiletí bohužel snadno podlehnou tomu, že něco zlého se děje jen jim. Nechat ji v tom, že se zbořil svět, jen proto, že to má pubertu? Na tohle nehraju.Ať si popláče, ale ať nemučí sebe a nás týdny a týdny.
I když to zní blbě, každé trápení nás posune kus dopředu. Dnes je z Domi mnohem sebevědomější bytůstka, která už se nebere tak vážně a o to jde ne?
Já se prostě radši směju než pláču a chtěla bych, aby tak uvažovaly i mé děti, vlastní i nevlastní.
 Etraska 
  • 

Re: žinčo 

(30.6.2009 15:43:26)
Vzpomínám na dceřinu první nešťastnou lásku - to mi melodramaticky oznámila, že nemá proč žít a proč se smát - představ si, jak to zní od dvanáctileté holky, která nemusí platit složenky,chodit do práce, řešit partnerskou krizi...

Tak s tímto rozhodně nemůžu souhlasit. Mislíš, že když je někomu 12, že se kvůli ničemu nemusí trápit. A když zažije naštastnou lásku tak je to mnohdy ještě horší, jasně že jí to přejde ale sranda to fakt není. Kdo nazažil, ten nemůže vědět jaký to je. Taky sem si dřív mislesa o holkách, který např. nejsou spokojený s tim, jak vipadaj, že jsou uplně blbý, ale ted naprosto chápu, jaký je to pro ně utrpení.
 Jindřich 
  • 

Re: žinčo 

(19.7.2013 20:28:05)
No, placení složenek a chození do práce je vážně důvod, proč nežít a nesmát se. :D
 Jana (2 děti) 
  • 

Re: Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 14:15:29)
Situaci, kterou popisujete, dobře znám, ale se mnou by to vaší dceři neprošlo.
To je častá odpověď mého mladšího syna (10 let), většinou tím zkoumá situaci.( "Mohl bys?" "Nemohl") Když nemám náladu ho škádlit, tak mu na takovou provokaci odpovídám "dobrá, tak jinak,buď tak hodný a přines to pití, hned" a nebo když vůbec nemám náladu "Koukej upalovat". Většinou se zvedne a přinese to, občas se slovy "zase já, já jsem to dělal včera" a tak pod., ale ne moc nehlas, protože je mu jasné, že by za to mohl dostat přidělenou další práci.
Prostě něco takového jako udělala vaše dcera bych nestrpěla, prostě bych to nepřešla. Starší syn je v také v pubertě, tam to nejde tak jednoduše, má občas záchvat, že něco neudělá (třeba nezamete, to "ON" dělat nebude) Chce to občas hodně taktiky (někdy i se dívat jinam, když třeba přesvědčí mladšího, aby to udělal za něj výměnou za něco jiného), ale když je potřeba pomoct, tak MUSÍ. Základní podmínka je důslednost, tedy není možné, že mu to někdy projde a někdy ne. (Jinak mám také nevastní dceru, teď už je jí 17, když byla mladší a byla u nás častěji, jasně daná pravidla společného soužití byl základ vzájemných zvtahů)
 žinča 


Re: Re: Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 16:03:53)
Jani u mého syna by to taky neprošlo, ale vztah k nevlastním dětem je ve stanovování pravidel dost problematický. Jsem jen o 13 let starší než nevlastní dcera. V žádném případě si nemůžu hrát na její matku a vychovávat ji, o to jsem se nikdy nesnažila. To, co si může dovolit máma a seknout ji (myslím slovně) si já dovolit nemůžu. Vždycky jsem si dávala pozor na to, abych se nad ní nepovyšovala z hlediska moci. Od toho, aby ji někdo vychovával je její otec (a její mamka)a ten jí tenkrát dal najevo, že takhle opravdu ne. Já jsem sice manželství nerozvedla, ale přece jenom jsem nová žena jejího otce a nějaké sekýrování by určitě nepomohlo. Dala jsem to tu jen jako příklad, že s dětmi je to někdy těžké přes veškeré psychologické rady:-)
 Jana (2 děti) 
  • 

Re: Re: Re: Re: A opravdu to funguje? 

(11.10.2006 13:31:43)
Tak to ano, špatně jsem to pochopila. (zažila jsem takové matky, které naprosto nemají důslednost při výchově a dělají dětem služku) A s tím, že jsi měla doma první puberťáka a až pak miminko, to jsi dopadla ještě dobře. Táta se znova oženil, když už jsem měla syna, takže jeho manželka byla první babička a až za rok se jí narodilo mimino. Radila se se mnou při výběru porodnice a s problémy při porodu. :-)))
 Adriana 
  • 

Re: Re: A opravdu to funguje? 

(11.10.2006 15:52:58)
Ahoj Žinča. Mam presne taký istý problém ako ty. Len ja vychovávam nevlastného syna vo veku 12 rokov. Vieš koľkokrát som si poplakala. Manžela velmi ľubim a čo je horšie syn ignoruje aj jeho. Okrem toho pernamentne klame, kradne, v ničom sa nemôžeme na neho spoľahnúť. Psychológovia nepomohli. Manželova exsvokra tvrdí, že ja som na vine, ale zobrať do výchovy si ho nechce. Dokonca aj keď je u nej na prázdninách, tak po čase volá, kedy si pre neho prídeme. Ale stále som vraj ja na vine. Nevlastného syna vychovávam od jeho 5 rokov( manžel je vdovec) a ani raz mi nepovedal mama, ale zato stihol vykričať, že som neni jeho rodina, ani ja a ani moji rodičia. Teraz tiež riešime krádeže zlata doma, prepisovanie odkazov od pani učiteľky v žiackej. Vie sa strašne podlizovať. Nap. pri varení mi očistí zeleninu a tvári sa veľmi milo a za hodinu ma úplne sproste oklame, manželovi pomôže a potom mu potajomky, keď spí ukradne peniaze z peňaženky. Keď sa ho pýtam, prečo klame, tak povie, že keby mi povedal pravdu, tak mu vynadám. No ale povedz, čo mu mám povedať nato, že nap. susede podpáli balkón. Mám ho pochváliť. On sa však takto nespráva len ku mne, ale aj k manželovi ( vlastnému otcovi). A preto mi je manžela ľúto. Ja si môžem povedať, že dovrši 18 a môže ísť kľudne preč, ale pre manžela stále ostane synom. Nikto nám v tomto nevie pomôcť. škola, psychologovia, nikto. Ja som ale tvrdím, že by mu pomohol malý dvor a veľký bič. Ale byť ho nechceme, lebo násilie plodí násilie. Takže Žinča radu ti nedám, ale nie si sama, kto má podobné problémy.
 Jirina, 4 deti 
  • 

Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 13:57:14)
Nevim, proc by veta "To se prece nedela" mela hned znamenat, ze chceme rict "Jsi hloupy".
Uz jsem taky docela unavena z rad nekterych psychologu, ze kolem ditet musime stale "chodit po spickach". Kdyz decku (a ne malemu) neco vysvetlim 2Ox i vice a stale to dela po svem, uprimne se priznavam, ze jsm na tom tak spatne, ze uz na nejake jemne nyance sluvka nehledim.
 Yuki 00,03,07 


Re: Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 14:00:32)
to bude tím, že ty máš děti a ti nejchytřejší psychologové a pedagogové ne. Zato mají dost času vymýšlet poučky a slovíčkařit.
 Damila 


Re: Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 14:03:58)
Mě celkem baví číst rady psychologa, u naší psycholožky a taky v PPP mám s dětmi také několik hodin proseděných, a teoreticky výchovu ovládám. :o)
Prakticky to vypadá tak, že jsem dlouho kliďas a pak vybuchnu. To se pak všichni diví. Takže všechny poučky jdou stranou a doma po uplynutí doby mé trpělivosti "všechno lítá", i to co "nemá peří".
Taky už se nezabývám nuancemi ve výrazech. A není to sobectví, pouze pud sebezáchovy.
 Linka 
  • 

Re: A opravdu to funguje? 

(9.10.2006 15:19:51)
Ale nefunguje, jen to dobře vypadá:-( Respektive občas ano, občas ne, jako ostatně vše:-)))
 Ajlili. 


Myslim si ze ma autorka pravdu 

(9.10.2006 17:21:53)
Vzdyt ta pani co to sem napsala ma pravdu. Dite neni jasnovidec aby udelalo mamince co ji na ocich vidi. Kdyz se mu to strucne a jasne rekne tak to bud udela a nebo bude odmlouvat, ale ruku na srdce - vy jste jako deti pomahaly mamince i kdyz si o to nerekla? Jasne, obcas umejt nadobi atd, ale kdyz to nebylo dany jako kazdodenni povinnost a chtela to po vas jednorazove, musela si o to rict, protoze jako deti nas to v zivote nenapadlo.
 Jája 
  • 

Jeden příklad 

(9.10.2006 16:01:52)
Rodič by někdy měl nejen předpokládat, ale rovnou předvídat.
Přidám jeden ze života, kdy jsem předvídala, že se dítko při hře může také umazat: naše dítě mělo lepší oblečení do školy a mezi lidi, horší na hraní a na práci. Horší mohlo beztrestně roztrhat, ušpinit, protože i dospělý se u práce umatlá. Tenkrát přišlo dítko domů, zeptalo se, co může beztrestně zničit, převléklo se a šlo ven. Za námi právě stavěli dálniční obchvat a přemísťovali železniční most. Navezli hromadu pražců s kolejema, ideální a dobrodružné místo pro hraní dětí těsně předškolního a raně školního věku. Pražce byly bohužel čerstvě nahtérované. Večer dítko přišlo, páchlo po théru jako asfaltér a bílé na něm bylo pouze bělmo. Jen jsem zvrátila oči v sloup, svlékla dítko, oblečení putovalo do kotle, dítko do vany a drbalo se solvínou po celém těle. Tak zaprasený dítě jsem v životě neviděla. Druhý den ve školce (dítku bylo tenkrát 5 let a na pražcích bylo těch dětí asi 10) se mně ostatní dospělí ptali, co je na tom pravdy, že dítko nedostalo. Po pravdě jsem řekla, že oblečení bylo staré a šlo do kotle, ale že to má dítě dovolené a krom toho, že bylo jako čuně se nic zvláštního nestalo. Kupodivu bylo JEDINÉ, které to mělo doma takto zařízené. Ostatní děti dostaly výprask, domácí vězení a jiné tresty, jen u nás se celá věc odbyla slovy: "bóže, ty vypadáš...".
 Xantipa. 


Re: Jeden příklad 

(9.10.2006 20:27:50)
Za ušpinění výprask? To je neuvěřitelné.
 Kreli+Madlenka7 


Re: Re: Jeden příklad 

(18.10.2006 17:05:21)
Za špínu výprask je neuvěřitelné? Mně se právě bohužel zdá, že je to skoro až běžné. Tedy naštěstí ne u nás, máme stejný systém špinavého a čistého oblečení, ale u nás v domě jsem to bohužel zažila nesčetněkrát. Holčičku na písek vyparádí jak na přehlídku a pak je maminka hysterická, když se zmaže. Chudák holka pak sedí na kolotoči a jen smutně kouká na naši divou zvěř, jak je po pás (hlavou dolu) zavrtaná v písku.
Jinak s článkem v principu souhlasím, i když ne vždy to lze uplatnit dokonale. Ale naštěstí mám celkem pohodovou dcerku, přestože nebo právě proto, že jí je teprve 6, se dobře dohodneme. S výchovou puberťáka mám ovšem bohaté zkušenosti - mám o 15 let mladšího bratra a jeho puberta byl očistec pro rodinu a širší okolí.
 Jana, syn 7,5 
  • 

Re: Jeden příklad 

(9.10.2006 20:34:52)
To teda hledím. U nás doma byli vždycky věci na "lítačku" a věci do školy a tak samo to praktikuji se synem já. Myslela jsem, že to tak funguje všude. Navíc v dnešní době, kdy máme doma všechny automatickou pračku snad na nějakém tom ušpinění nezáleží, ne?
 Jája 
  • 

Re: Re: Jeden příklad 

(10.10.2006 8:17:19)
Na druhu ušpinění záleží. Thér, co se jím napouštějí pražce, je absolutně nevypratelný, stejně jako zaolejovaný hadr, kterým si chlapi v dílně otírají ruce od oleje. Ten taky neperete, taky se vyhazuje a taky si tam berou nějaký starý hadr na vyhození. Takže pokud tam šlo dítě v normálním oblečení, ani se nedivím. Proto píšu, že oblečení šlo rovnou do kotle.
Jinak jsem se třeba nezlobila, když dítko při trhání švestek spadlo ze stromu a při pádu ze stromu si roztrhlo tepláky. To byla práce. Někdy jsem se také zlobila, zvláště když totéž udělalo s lepším oblečením při lumpačinách ve škole. Kolikrát nešlo o cenu oblečení (i když stačí, že musíte mít každou chvíli stále větší, protože děti ze starého vyrostou), ale o to, že ho někdo musí vyprat a zašít, tedy mu přiděláváme práci.
Navíc jsou rodiny, které počítají každou korunu, takže nové oblečení pro dítě pro ně znamená průvan v peněžence a v domácím rozpočtu.
 Xantipa. 


Re: Re: Re: snadná volba 

(10.10.2006 9:59:00)
A myslíš, že dítě je schopno posoudit, zda ta určitá špína jde vyprat? Myslím, že ne. Já sama kolikrát taky nevím, co půjde vyprat a co ne - to vidím až ve výsledku. A co se týká roztržení oblečení - no bóže, tak to zašiji, dají se koupit záplaty, které mohou být i na tom tzv. školním oblečení. Ruku na srdce, kdo z dospělých si nikdy nic neroztrhl. Na to je expert můj manžel. Občas se nepřevlékne v práci a pak si roztrhne i to běžné oblečení. Navíc, na mé 3 děti zašívám mnohem méně něž jeho oblečení.
Promiň - ale bít děti kvůli hadrům? Kde to žijeme. Často mě zaráží, když slyším - zase jsi se ušpinil/a/. No a co? Když si děti hrají, jsem raději, když dávají pozor na sebe, nechci po nich, aby sledovaly stav oblečení, oblečení dle mého názoru je má chránit, je to ochrana jejich kůže před žárem, chladem a i poraněním. Když toto vše oblečení splní, jsem spokojená. Jsem raději, když nějaký ten šrám má oblečení, než jejich kůže. Jednoduché počty.
 Barbora, 4 děti 
  • 

Zašpiněné oblečení 

(10.10.2006 11:29:55)
Já myslím, že nějak by maminka na poničené oblečení reagovat měla. Připadá mi normální, že je mi líto mých roztržených kalhot a andílci se taky naučí, že si musí dávat pozor na své věci, aby si pak nějak všimli, že mají zašito, vypráno, vyžehleno ..., že "se" to neudělá samo. A je to taky o těch mantinelech, nekárané dítě má prostě pocit, že ho nikdo nemiluje, nikdo si ho nevšímá. Samozřejmě dítěti nenasekám místo abych mu řekla - mám tě ráda, ale určitě mu dám najevo, že se mi to špinavé oblečení nelíbí.
 Xantipa. 


Re: Zašpiněné oblečení 

(10.10.2006 12:01:36)
Ale jo, jasně že nad zničeným či roztrženým oblečením nejásám. Že řeknu - podívej, tohle už nepůjde vyprat, škoda, takové hezké tričko a ty jsi ho rád nosil, nebo - teď to budu muset zašít, ale kdy, bohužel, chtěli jsme si číst, teď musíš sám, já to musím spravit. Apod.
Ale spíš okomentuji - podívej, jak sis mohl ublížit, takhle to odnesly kalhoty /nebo tepláky|/, musíš na sebe dávat větší pozor.
 Jája 
  • 

Re: Re: Re: Re: snadná volba 

(10.10.2006 16:18:51)
Xantipo, děti jsou kolikrát chytřejší, než si myslíme, stačí je jen pozorovat v situacích, kdy si myslí, že se na ně nedíváme. V řadě případů jen zkoušejí, co to s dospělými udělá a kam až můžou zajít. Někdy mi to připadá jako snaha na sebe upoutat pozornost, jindy jako naschvál. To se ti nestalo, že dítě nepozdravilo sousedku, protože mu nepadla do oka a dítě ji "nevidělo"? Nebo že děti v autobuse sedí a nějak najednou "nevidí", když vejde starý člověk nebo máma s malým dítětem? I tříleté dítě dobře ví, co ještě může a co už nemůže, ale někdy je touha po dobrodružství nebo jiné touhy silnější.
 Jana, syn 7,5 
  • 

Re: Re: Re: Jeden příklad 

(10.10.2006 13:19:00)
no jo, ale pokud tam ty děti šli v oblečení, které nemohou ušpinit, tak je to chyba rodičů. Nemají podle mne v takovém případě právo dítě trestat. Nedovedu si představit, že bych synovi řekla, že se nesmí ušpinit a poslala ho ven. Je to přesně tak, jako když já chci jít někam za frajerku, obleču si bílé kalhoty a potom se bojím i sednout v tramvaji, abych se neušpinila.Je jasné, že nad roztrhaným oblečením se nemlčí, ale pokud pošlu dítě ven v "kostelovém" a ono se ušpiní, tak mohu vinit pouze sebe. A mimochodem, já synovi oblečení nezašívám, mám hodně hluboko do peněženky, protože jej živím sama, ale nakupuju v levném. Poslední kalhoty do školy nás stály v Halle 68,-
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Jeden příklad 

(10.10.2006 13:32:35)
Já tedy zašívám. Jednak dětské oblečení se u nás dědí. A jednak děti mají své oblíbené kalhoty, mikiny, trička apod. A pokud se jim nějaká ta nehoda stane, škemrají, abych to vyspravila. Kluci jsou malí, takže oni chtějí - tepláky nebo kalhoty s medvídkem, autíčkem apod /to jsou záplaty/. Skoro 18ti letá dcera má kalhoty na ven taky záplatované, protože dle jejích slov - jsou nejlepší, strašně jí to sluší, sedí jí a navíc, takové nemá nikdo /mají totiž na zadku a kolenou medvídky - pořádné, srdce by tam nechtěla-))))/. Já mám kalhoty na zahradu, do lesa apod. taky záplatované, ale zevnitř, medvídky na zadku fakt mít nemusím.
 Jája 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jeden příklad 

(12.10.2006 9:39:03)
Díky za názory.
Já spíš čekala, že se do mně pustíte za to, že jsem pětileté dítko nechala běhat s kamarády bez dohledu dospělého a že lezly po stavbě silnice, i když v době, kdy se tam už nepracovalo. Kromě pražců a jam tam nebylo nic, kde by mohly přijít k úrazu, ale to romantické prostředí pro hru!
 Trouble (cvrk 6m) 
  • 

Re: Jeden příklad 

(9.10.2006 20:39:56)
Teda klobouk dolů,taky to takhle zavedu !!! Jsem si jistá,že i když to tak ostatním maminám ve školce nepřišlo,TY jediná jsi vlastně měla pevně danná pravidla a ostatní to musely řešit tresty...
Jinak o tom předpokládání,pamatuji se že já jsem se vyžívala v situacích kdy mě máma např. poslala do kuchyně se slovy :"koukni se,jestli je v ledničce džus"jsem vždy bezelstně přišla se slovy "ano,je ho tam spousta":-).
Máma samozřejmě předpokládala,že ho přinesu!!!!
 petru 


Re: příkaz nepříkaz 

(9.10.2006 21:01:13)
Ahoj , to je docela zajímavý příklad. Budu se muset zamyslet, jestli nemluvím podobně. Já spíš nesnáším, když máma říká, podej mi to jak je to tam. To je dost blbý, ale když po mně chtěla něco ze sklepa, tak byl vždycky oheň na střeše, protože následovala moje otázka: A z kterého? Dnes se mi stalo něco podobného s dcerou, které jsem řekla ať dá něco v koupelně nahoru a ona se nemohla dočkat odpovědi, na kterou poličku (máme dvě). Kdyby mě chtěla naštvat, tak se mohla zeptat na kterou horu.
 Xantipa. 


Re: Re: příkaz nepříkaz 

(9.10.2006 21:14:09)
No to je klasika - koukni, jestli je v lednici ...... Dítě koukne a odpoví - jo je a nic. To je oblíbená hra puberťáků, kteří samozřejmě vědí, že se nemají jen kouknout, ale že to mají také přinést. Jenže bohužel, měli se kouknout, koukli - co víc můžeme chtít. Naučila jsem se všechno říkat přesně - ušetří to ve finále čas a nervy. A funguje to i v partnerském životě. Bohužel /nebo možná bohudík/ si každý z partnerů pod jednou žádostí představuje něco naprosto jiného. Pokud budeme přesně specifikovat svou žádost, ubyde spousta nedorozumění a rozčarování.
A se zašpiněním věcí dětmi - ani kdyby děti ušpinily ty tzv. školní věci, nebila bych je - kvůli takové kravině. Ostatně jak už bylo řečeno - máme pračky a i kdyby to pak bylo na výhoz, nestojí to milion.
 JaninaH 


Re: Re: Re: příkaz nepříkaz 

(9.10.2006 21:30:06)
A funguje to i v partnerském životě. Bohužel /nebo možná bohudík/ si každý z partnerů pod jednou žádostí představuje něco naprosto jiného. Pokud budeme přesně specifikovat svou žádost, ubyde spousta nedorozumění a rozčarování.
To je svatá pravda, Xantipo.
V létě před odjezdem na dovolenou jsem manžela, který se ještě jel podívat na chatu, požádala, aby tam VYPNUL LEDNICI. Myslela jsem tím samozřejmě, aby ji vyprázdnil, vypnul, odmrazil, vysušil a nechal otevřenou. Co myslíte, že udělal? Ano, VYPNUL lednici. Když jsme po měsíci letních veder na chatu přijeli, bylo to opravdu ROZČAROVÁNÍ, to si ani neumíte představit, jaké (fůůůj!!!). Ale uznávám, že jsem si za to mohla sama.
Souhlasím, že závěry a doporučení článku platí i pro partnerský život.
J.
 & 


Re: Re: Re: Re: příkaz nepříkaz 

(9.10.2006 23:02:16)
Janino, Xantipo,

Souhlas v partersekem zivote to plati take na 100%. Zvlast kdyz kazdy z partneru vyrustal v jine zemi a mluvi jazykem, ktery je materstina jenom jednoho. Tam pak na nejake ocekavani neni misto.
Priklad se spinavym oblecenim mi prijde teda dost drsny. Trestat skolovy dite za spinavy obleceni :O{{
 Lucienda 


Re: Jeden příklad 

(10.10.2006 8:27:30)
mne taky pripada dost drsny trestat skolkovy dite za spinavy obleceni. nasi tohle nikdy nepraktikovali a ja taky nehodlam (zatim ani nemam na kom).
ale za nas to bylo dost bezne- hrali jsme si vsechny deti z okoli a uspinili se. jen ja, bracha a jeden kamarad jsme nikdy za spinave obleceni nedostali, ostatni deti ano. priste jsme si hrali uz ve velmi omezenem poctu (deti, ktere dostaly obzvlast velky vejrez postavaly opodal, baly se sednout a stoupnout si kamkoliv, kde to vypadalo na zaspineni) a vecerni situace doma se u vetsiny kamaradu zrejme opakovala, protoze priste uz jsme si hrali jen 3- ja, bracha a kamarad, ktery taky nedostal... ale jejich rodice dosahli sveho - dite pak uz melo po celem dni venku ciste teplaky, coz vydrzelo dost dlouho, do dalsiho vejrezu. a nejsem praclovek, automatku meli v 80. letech myslim vsichni.

clanek mi pripada rozumny (jasne, ze nic nefunguje 100%), vzdycky je lepsi situace v klidu a pohodlneji resit predtim, nez mohou nastat nez v hysterickem zachvatu pote, co nastanou. to plati myslim v jakychkoli vztazich, nejen ve vychove deti a partnerskych vztazich, tohle plati treba i v pracovnich vztazich, jenze tam to vetsina z nas pouziva jaksi automaticky (skoro na vsechno jsou smlouvy, pravidla, ktera zna clovek predem). otazka je spis, jestli rodice, kteri napr. maji vice deti skolkoveho veku a jsou v mnohem vetsim stresu nez vsichni manazeri dohromady, maji jeste silu resit dopredu vse, co by mohlo nastat.
 Martina 
  • 

Re: Jeden příklad 

(16.1.2011 22:41:49)
Četl jste někdo knihu Respektovat a být respektován? Popisuje podobné rady ke komunikaci s dětmi jako autorka. Po přečtení jsme začli praktikovat a ono to opravdu funguje, zkuste to.
 Jindřich 
  • 

Re: Jeden příklad 

(19.7.2013 20:29:00)
Jo, zlatý pan Matějček...
 Radka 
  • 

Všechno je trochu složitější 

(9.10.2006 19:10:16)
Co se dětí týče: Když dítě tři roky učím, že má odpovídat na pozdrav, tak opravdu předpokládám, že to má vědět. A já osobně bych v upozornění: "Támhle jde paní sousedka, tak jí nezapomeň pozdravit." chápala s podtextem: asi jsem hloupá, když mi musí připomínat, že mám zdravit.

U dospělých je to kapitola sama pro sebe. Uznávám, že bych měla život zřejmě snadnější, kdybych si vždycky o všechno řekla a nepředpokládala, že partner ví, co chci. Ovšem nejsem si jistá, jestli bych z takové pomoci měla radost. Ona, žádost o pomoc s sebou zároveň nese snížení hodnoty.
Uvedu příklad: Maminka má plné ruce práce s přípravou večeře, snaží se, aby se nic nepřipálilo, aby nenechala po vaření kuchyň ve stavu jako po výbuchu, aby jídlo nevystydlo dřív, než ho dá na stůl. Požádá ostatní členy rodiny, aby dali na stůl příbory a pití. Ostatní pomohou, ale proč? Kdyby pomohli sami od sebe, maminka by věděla, všímají si, že mám spoustu práce, mají mě rádi, zasloužím si pomoc. Když si musí o pomoc říct, maminka svou práci nezvládá - je pomalá, nešikovná, no tak jí tedy holt pomůžeme, co se dá dělat.
Nevím, jak vy, ale já jsem na tenhle rozdíl dost citlivá.
 Xantipa. 


Re: Všechno je trochu složitější 

(9.10.2006 20:35:41)
Radko, uvažuješ scestně. Třeba právě v tvém příkladu naopak všichni předpokládají, že maminka všechno zvládne, tak se jí tam přece nebudeme plést.
Co je na tom divného říct si o pomoc. Naučila jsem se už dávno, že požádat někoho je stejné, jako nepožádat nikoho - žádá se vždy adresně. např. - dojděte někdo prosím pro prádlo - a mohu si být jista, že nedojde nikdo, u nás v domácnosti totiž žádný někdo nebydlí, musím to konkretizovat. Já raději o pomoc přímo požádám, než abych pak bědovala, že mi nikdo nepomohl. A stejně to učím i děti - potřebuješ pomoci? Druhý to nemusí tušit, tzn. že je to potřeba říct a přímo někoho o pomoc požádat.
Já jsem zase citlivá a řeči typu - já myslela, že vás to napadne. Okamžitě mě napadá - myslet, znamená hov.. vědět. A nahlas říkám - nemáš myslet, máš mluvit, od čeho je pusa, nejsem jasnovidec, abych věděla, co si zrovna myslíš.
 Jana, syn 7,5 
  • 

Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(9.10.2006 20:43:17)
Úplně s tebou souhlasím a není to jen o dětech, ale i o partnerech. Ani ten chlap ti do hlavy nevidí a já když jsem se vždycky vztekala, že sedí a já lítám, tak mi partner řekl, že jsem vypadala, že to zvládám. Když jsem chtěla pomoct proč jsem si neřekla. Ze začátku to nebylo snadný, ale teď to dokonale funguje a to i se synem i s partnerem.
 Marika, Kačenka 07/06 
  • 

Re: Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 7:06:36)
Taky mě dřív vytáčelo, když - ačkoliv to doma třeba zrovna vypadalo jako po návštěvě STB - se mě přítel zeptal, s čím mi má pomoct. Předpokládala jsem, že je prostě vidět, co je třeba dělat.Ani má odpověď :"S čímkoliv!" nepomáhala. Naučila jsem se říkat o konkrétní věci, jako třeba Umyj, prosím tě, nádobí nebo mohl bys vykoupat malou?
Funguje to bezvadně. Také si myslím, že pokud si člověk neřekne o pomoc, působí dojmem, že vše zvládá.
 Trouble(+ 6m) 
  • 

Chlapa je někdy třeba "nakopnout" 

(9.10.2006 21:20:42)
a to nenabádám k fyzickému násilí! Ale ono je to fakt někdy nenapadne...Stejně jako nás ne vždy napadne že štafle je třeba přidržovat (docela prskal když se zvedal z podlahy...)
Jinak jsem někde četla že nejhorší je ženská,která nechce pouze aby jí manžel pomohl,ale vyžaduje "aby to dělal s láskou"(tzn. prudí že se musí koukat na ty xichty:-).Jinak samozřejmě prosazuju spravedlivou dělbu práce(miláčku vypni tu sbíječku a pojď si vyžehlit košili!:-)
 Radka 
  • 

Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 7:22:31)
Ahoj Xantipo, možná se mýlím, ale myslím, že by ti spousta maminek potvrdila rozdíl v pocitech, když jim třeba někdo sám nabídne pomoc s kočárkem do schodů, oproti tomu, když tě všichni, co vystupují z metra, přehlížejí jak placatou krajinu, a pomůže až třetí oslovený. Asi je to dané výchovou. Mě doma učili vstát a nabídnout místo starému člověku a ne čekat, až si řekne.
 Zlatokači 
  • 

Re: Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 9:10:26)
Já radši vůbec nepředpokládám, že by si někdo měl sám všimnout, že potřebuju pomoct. Vždycky si řeknu a teprve, kdyby mi pak někdo pomoct odmítl, tak by mě to rozladilo. Moc často se to nestává, a tak jsem celkem v pohodě :-)
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 9:36:51)
Radko, obávám se, že ani v tomto nebudu s Tebou souhlasit. Taky jsem jezdila s dětmi v kočárku, taky jsem potřebovala občas pomoc. Jenže taky spousta maminek Ti řekne, že ony své kočárky unesou a díky konstrukci kočárků je pro ně lepší ho fabnout a snést sama než 5 minut vysvětlovat, kde se má kočárek správně chytit a nebát se, že Ti dítě při špatné pomoci, ale dobře míněné, vypadne. Spousta maminek Ti také řekne, jak se blbě cítily, když musely odmítnou pomocníka, který byl pak nepříjemný, nebo musela odhánět nějakého moc aktivního. A nebyla jsi svědkem, když třeba v autobuse dítě chtělo pustit babičku s holí sednout a bylo odmítnuto s tím, jen seď, já jedu jen 2 zastávky, tak postojím. Pak jsem dítěti musela vysvětlovat, že pro toho dotyčného je zřejmě mnohem horší si na chvilku sednout a pak vstát, než stát celou dobu, protože má bolavé nohy. Takové dítě to neumí odhadnout a třeba to kolikrát ani nechápe.
Promiň, ale myslím, že je i slušné od toho, kdo pomoc požaduje, si o ni říct. Na druhou stranu má i ten požádaný právo odmítnout a nemusí vysvětlovat důvod. Tak to prostě chodí. Já sama vždy o pomoc žádám, jak v rodině, tak i venku. Ale i odmítnu pomoci, ale nikdy jen proto, že se mi třeba nechce. Ale mohu mít zdravotní indispozici, kdy prostě nemohu a nehodlám to také vysvětlovat. A to učím i děti - pokud někdo požádá o pomoc, pokud je to v jejich silách, mají pomoci, pokud si netroufají, s omluvou mohou odmítnout a nemusí se cítit provinile.
A taky jsem četla, že se stává, že žena chce po svém manželovi, aby jí pomáhal "s láskou". Co to je za pitomost. Já ocením, třeba když vařím a požádám, aby mi někdo z rodiny oloupal brambory, tak to udělají a vůbec netrvám na tom, aby byli u vytržení z toho, že mi vůbec mohou pomoci. Prostě pomohou, i když se jim nechce. Tak je to i s kočárkem v autobuse - požádám o pomoc při výstupu, pokud někdo odmítne, má na to právo, ale ještě se mi nestalo, abych nenašla vůbec nikoho. A že někdo odmítl - bylo to jen zřídka a i tehdy jsem řekla - tak promiňte /ovšem že ne jedovatě/.
 & 


Re: Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 9:52:24)
Radko,

Radko a co se stane, pokud to tvoje ocekavani nekdo nesplni?
Samozrejme hrozne potesi kdyz nekdo mi nekdo pomuze sam od sebe.
Na druhou stranu, to proste nemuzu ocekavat a nemuzu byt na mnazela ani na okoli nastvana.
Tak ze, manzela pozadam aby pripravil na stul a lidi v MHD, aby mi pomohli s kocarkem :o}}}

Jako dite jsem nesnasela vetu:" Jdi si uklidit pokoj?" Protoze jsem nevedela co se ode mne ocekava. "Vyluxuj, utri prach na polickach a srovnej si papiry na stole." By bylo lepsi. :o}}}
 Klarchen 
  • 

Re: Re: Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 11:19:34)
Radko, děti nemám, ale v tom co píšete poznávám svoji mámu...už doma teda nebydlím, ale taky měla vždycky pocit, že když si o pomoc musí říct, už to není ono a navíc, když se někdo u pomoci ksichtí, tak na to už se vůbec nemusí přece dívat, nebo pořád si stěžuje, že táta jí neumí dávat dárky (jakože se neumí strefit do toho, čím jí udělá radost) ale, že by mu řekla co chce - to už by podle ní zase nebylo ono....tak holt 20 let dostává stále dárky, ze kterých nemá radost, jednou za čas se hystericky zhroutí, jak jí doma nikdo nepomáhá....a když s ní o tom mluvím, tak to moc k ničemu nevede (je to asi fakt způspbený určitým stylem výchovy), ale zase je to výhoda pro mě, že se z toho dokážu poučit (i když určitě ne ve všem:) ) a zatím v partnerském soužití se snažím doměnky si nedělat, nepředpokládat, snad se díky tomu budu v životě míň trápit....
 Pat 
  • 

Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 10:57:02)
Myslim, ze Vam Radko rozumim. Je to opravdu o pocitech a vzajemnem vnimani. Uz od detstvi si vzpominam na ten neprijemny pocit, kdy maminka opakovala, ze mam nahlas pozdravit, vyzout si boty, podekovat, nikde nic nebrat ... to mne vzdy mrazilo, proc je mi to znovu pripominano, vzdyt prave ted jsem to chtela udelat. Nebo podobne pripominky dle veku ... pujcit, vratit, rozdelit se ... Myslim, ze je potreba citit vzhledem k veku, situaci, vzajemneho poznavani se, duvery ... u deti. Trosku jine ale snad jeste slozitejsi je to u dospelych, ale to uz je jina kapitola.
 Rony 


Re: Všechno je trochu složitější 

(17.1.2011 15:23:28)
S tímto tedy také souhlasím.Pokud nepovím přesně oč žádám je to marné,chce to pevné nervy na ty naše dětičky,no ruku na srdce~s~ nebyli jsme ,,jiní,,
 JaninaH 


Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 10:39:11)
Radko,
nevím, jak máš velké děti, ale s puberťáky bys se svým přístupem splakala nad výdělkem a pomoci by ses neočkala ani omylem (nebo možná omylem).
Neumím si představit dospívající dítě, které neustále sleduje, zda maminka nemá plné ruce práce, zda nepotřebuje pomoc. Důvod je jednoduchý: on/ona sám/sama má neustále plné ruce práce, a to sám se sebou. To je ale v pořádku, protože jedním z hlavních rysů dospívání je, že se člověk zabývá sám sebou. Není to ani sobecké, ani nevychované. Je to normální.
Zajímalo by mě, zda ty sama se chováš tak, jak vyžaduješ. Jestli neustále přemýšlíš, zda někdo kolem tebe nepotřebuje pomoc, a když usoudíš, že ano, všeho necháš a hned tam běžíš. Vždyť to ani není možné!
Podle mého názoru říct si o pomoc vůbec není hanba a hodnotu člověka to nijak nesnižuje.
A navíc, v případě, který popisuješ, ani nejde o ŽÁDOST O POMOC, ale o OPRÁVNĚNÝ POŽADAVEK.
J.
 Barbora, 4 děti 
  • 

Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 11:40:23)
To je přesné. Myslím, že by se děti měli naučit koukat kolem sebe, jestli někdo nepotřebuje pomoct a nečekat až je někdo v tak zoufalé situaci, že si musí o pomoc říct. Navíc by měla být samozřejmá v rámci domácnosti jakási dělba práce, já jsem uvařila, ty můžeš nachystat příbory. Je to přece pro všechny, maminka si neuvařila pro sebe,ale pro ostatní, tak ty můžeš pro ostatní nachystat příbory.
 JaninaH 


Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 12:04:33)
Barboro, to jsou ale podle mě dva naprosto odlišné případy.
Nepochybuju o tom, že můj syn(16) mamince s kočárkem nebo stařence o holi pomůžel do autobusu sám od sebe.
Ale když vařím, tak opravdu nechodí okolo a nečeká na okamžik, kdy bude moci přiložit ruku k dílu. Když ho požádám o konkrétní pomoc při vaření, udělá to.
J.


 Xantipa. 


Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(10.10.2006 12:06:29)
Barboro, jde o to, co počítáš mezi zoufalé situace. Maminka s kočárkem v autobuse není v zoufalé situaci, nemůžu vědět, zda si neumí poradit sama. V zoufalé situaci je třeba člověk, který upadl - tomu je potřeba pomoci bez žádání. Ale tady se mluvilo o běžných věcech, ne o zoufalých situacích. Radka také psala o běžných situacích, co je zoufalá situace na tom, když maminka předpokládá pomoc při přípravě jídla.
 Barbora 
  • 

Re: Re: Re: Všechno je trochu složitější 

(13.10.2006 15:19:39)
Dobrá, špatně jsem se vyjádřila, situace nemusí být nutně zoufalá, aby člověk potřeboval pomoct. Ke kočárkům můžu říct tolik, že zatímco "omladina" mi vždy pomohla docela ochotně, o jejich rodičích můžu říct jen opak. Pomoc při vaření právě nemá být žádná pomoc ale samozřejmost. Moje nejstarší dcera,13letá, právě vůbec nevidí, nebo se tváří, že nevidí takové ty drobnosti, jako něco někomu přidržet, podat a podobně, zatímco její stejně starý bratranec tohle všechno dělá automaticky, nenechá maminku nosit tašky a tak, kdežto já o to musím dceru žádat a to si právě myslím, že je špatně.
 Zuzana, 2 vnoučata 
  • 

Re: Všechno je trochu složitější - odpověď Radce 

(16.10.2006 11:23:47)
Milá Radko, po přečtení Vašeho příspěvku jsem měla pocit, že to mluví moje maminka, které je dnes 78 let!! Díky tomuto přístupu - že předpokládá, že každý "pochopí" předem, aniž by požádala - je spousta nepříjemností. Např. bydlí u nich můj syn, její vnuk, který je jinak hodný, nikdy s ním nebyly problémy, jenže - on "nepochopí", když se mu to neřekne... má své starosti v práci, pak se věnuje počítači, cvičí, čte knížku a hlavně : neumí číst babiččiny myšlenky a předpokládat její přání!! To je ovšem kámen úrazu. Ona si o nic neřekne, kdyby měla padnout... celá rodina je kvůli tomu občas na nervy, neb babička se urazí a nemluví a jen se dohadujeme, co jí kdo zase "udělal". Proto doporučuji : nepřepokládat, komunikovat, vyvarujete se nedorozumění a věřte tomu, že rodina to spíš ocení, než uražené mlčení a soužití s vámi bude snazší!!!
 Jana, syn 7,5 
  • 

Super 

(9.10.2006 20:28:14)
Po dlouhé době zase článek, který mě oslovil, má hlavu a patu a spoustu pravdy. Před chvílí jsem ho doporučila kamarádce, která má problémy s manželem, protože mi připadá, že stejná pravidla platí i pro partnery, nejen pro rodiče a děti. Bravo to se Vám povedlo.
 Jana,děti 19,17,6 
  • 

Re: Super 

(20.10.2006 12:18:50)
U mě trefa do černého!Taky pořád skuhrám,že mi nikdo nepomůže - dávám jen obecné "příkazy" typu - ukliďte si a pak se divím,že to není dle mých představ a tak mám trochu komplex,že děti chodí do školy,manžel do práce,já jsem na pracáku,takže mám v podvědomí,že musím vše zvládat sama.To máme dvě domácnosti,mé 3 děti a 2 dcery od manžela,které máme jednou za 14 dní.Takže :zkusím si konkrétně žádat o pomoc a nebudu očekávat,že si někdo všimne,že je třeba umýt umyvadlo....
 Pruhovaná, dcera a syn 
  • 

Jak je to s pomáháním 

(10.10.2006 18:54:35)
Na muže a děti, zejména chlapečky, se zkrátka musí mluvit jako na počítač (přesně, jasně a všechny kroky činnosti uvést zvlášť a ve správné posloupnosti), to je ověřená skutečnost :-). Pokud jde o domácí "pomoc", dodnes se s mužem smějeme představě z jednoho inzerátu, kde byl hledán někdo, kdo bude "bez vytáček spoluvytvářet rodinnou pohodu" a v případě že je požádán o vyluxování, provede tuto činnost s láskou a rád. Občas si tedy vyčítáme - zase nespoluvytváříš, co?

Ale nic není jednoduché: co děláte, když ve víru vaření tak, jak bylo popsáno v jednom příspěvku výše, slušně poprosíte konkrétní dítě, aby prostřelo stůl a strhne se mela:
"Proč já, ať to udělá Honza!"
"Já jsem to dělal včera!"
"Nene, právě že já, já to dělám furt!"
"Já jsem vynesl koš!"
"Já jsem luxovala!" (jednou za uherský rok, pozn.aut.)
"Mamí, ať to udělá Anča!"
"Já budu uklízet stůl!"
"Já uklízet stůl nechci!"
"Ty máš prostřít!"
"Proč pořád já?!"
"Protože seš blbej!"
"Nešahej na mně!"
"Ty seš blbáá"!
"Já tě..."
"Mamííííí..."

Podotýkám v zájmu spravedlnosti, že pokud je požádáno druhé dítě, scénář je totožný.
...
Jsem neschopná matka????
 b+h 
  • 

Re: Jak je to s pomáháním 

(17.10.2006 20:28:48)
Nejsi neschopna matka, ale nebylo by lepsi rici: "vsichni tri mi prostrete (uklidte) stul." Nebo serad si je do kuchyne a rekni - mam tri ukoly: rozdelte si je mezi sebe - a zadej tri ukoly... k tomu je treba dodat, ze tomusi byt hotove zaroven s ukoncenim tve prace v kuchyni... a vyhraje ten kdo bude prvni... jenom napad
 Pavla, Mája 08/04, Viky 09/07 


Principy života 

(19.10.2006 18:39:50)
Souhlasím s Vaším článkem, musíme si uvědomit, že někdy sice čekáme, že okolí "odtuší" naše přání a začne se žádoucím směrem chovat, ale na druhou stranu, co děláme my, abychom odtušili přání těch okolo?
Já se třeba někdy snažím udělat radost někomu druhému, a když se toto mé snažení nesetká s oceněním, tak jsem velmi zklamaná a zraněná. Ale proč? Protože nevím, co ten druhý chtěl a jen jsem něco předpokládala, což ale vůbec nemusí být správný předpoklad.
Nedávno jsem absolvovala seminář Principy života (teprve první). Nemáte s nimi zkušenosti?
 Marcela Šolínová, 2dospívající dcery 
  • 

Tohle 

(20.11.2006 9:19:30)
je můj problém, já stále něco o někom předpokládám a potom se divím, že jemu to nedošlo. Stává se mi to i v práci a nakonec se to obrátí proti mě.Nedokážu se narovinu zeptat na názor druhého ani prosadit ten svůj, prostě předpokládám, že to tak je. Někdy to i vyjde...Budu se snažit to změnit, ale znáte to, jenom snaha někdy nestačí.
 rratamahata 


Z toho pristupu me trochu mrazi 

(16.1.2011 23:15:05)
Stanoveni pravidel je stejne asi jako zakonik. Nikdy nepostihne vsechno.
Onen predpklad vychazi prave z uziti obecne logiky stejne jao v pravu - predpokladame ze nezbijes, Ostatni mimo tuto logiku je veci dohody. Umet se dohodnout a stanovit pravidla je rozdil. Stanovovani pravidel je samo o sobe predpokladem - predpokladem absence pritomnosti inteligence . nemyslite?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.