| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ač voláte rychlou záchrannou pomoc, dostane se vám i rychlé pomoci?

 Celkem 142 názorů.
 lili 
  • 

to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(9.5.2006 9:02:14)
to síla, divím se, že když jedete RZP, že tam už nečekal i Dr. a oni vás měli převzít přednostně ne?

 O. 
  • 

Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(9.5.2006 15:08:34)
Já osobně se ničemu nedivým.

Manžel mne odvezl v pátek večer s astmatickým záchvatem na pohotovost. Léky, které jsem měla předepsány nechtěly zabrat.

MUDr. však v ambulanci nebyla, byla zhruba na půlhodinovém nákupu v blízkém supermarketu. Pak se ještě musela navečeřet a dodívat se na celý díl Arabely. Fakt bezva!

Za poměrně dusivého a dávivého kašle a jsem byla nucena na ošetření čekat zhruba 1,5 hod. Chápu, že každý potřebuje přestávku, pokud vím, dle zákoníku by měla být o třetinu kratší.

V podstatě se mnou začaly zabývat až po manželově opatrné urgenci.

Co se týče přístupu MUDr. a její sestry o tom se raději rozepisovat nebudu. Děs!

Léky co mi předepsala by mne nejspíš zabily, kdyby si toho nevšimla jedna pohotová magistra v lékárně. Ještě štěstí, že alespoň v lékárnách pracují lidé co své práci rozumějí a chtějí pomoci.

 Martina 
  • 

Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(9.5.2006 16:17:02)
Ahoj.. takové zvláštní téma zrovna dneska... Ale přidám svoji trošku do mlýna pro pobavení. Absolvovala jsem normální prohlídku po tom co jsem se nějak nastydla.. je to cca tři hodiny zpátky, hodinu jsem seděla v čekárně... pan doktor na mě nejdřív machroval že tam nemůžu přijít jen pro neschopenku že on je tam od léčení. Tak jsem ho požádala, zda by mi nemohl napsat něco na podpoření imunity, že se mi pořád vrací chřipky a horečky.. nejprve mi vynadal a pak mi napsal Imodium. Lék proti průjmu. Nesu mu ho tam ve čtvrtek zpátky. Kdyby se snad chtěl z toho všeho pos... Promiňte, ale trošku ulevit si musím :o) Přeju Vám všem abyste žádné doktory nepotřebovali.
 Líza 


Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(9.5.2006 16:39:00)
:-))))))))))))))))), Martino, a jsi si jistá, že název léku přečetli v lékárně správně? :-))))))), on totiž existuje lék, jmenuje se Imudon, což lze asi v psaném písmu zaměnit... no a ten Imudon je na podporu imunity při opakovaných infektech... nechtělo by to spíš vrátit se do lékárny a požádat je, ať překontrolují recept?
 monika,/8 a 3/ 
  • 

Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(14.5.2006 9:31:34)
mna tak poslali domov po jednom nekonciacom zachvate bolesti /predtym styri roky ich ignorovali lekari/ domov z pohotovosti a ked ma rano priviezli s prasknutym slepym crevom tak sa blbo spytali ,preco som neprisla skor ,ja na to ,ze uz som tu bola ,oni kukli do papierov a povedali ,ako ju mohol s tymi leukocytmi pustit domov ,no prezila som ,nastastie
 Andrea 
  • 

Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(31.5.2006 14:04:36)
I já měla před třemi týdny ledvinovou koliku a volala rychlou. Přijeli během chvíle a celkem rychle odhadli a hlavně reagovali na danou situaci. Píchli mi injekci a odvezli do nemocnice. Doma zůstal manžel s roční a tříletým potomkem. V nemocnici se mi tedy věnovali okamžitě. Provedli rentgen i ultrazvuk a protože injekce zabrala poslali mě domů.Bohužel jsem se tam druhý den ocitla znova a to už na hospitalizaci, ale to už je mimo. Chci tím jen říct, že jsem byla vděčná za všechnu poskytnutou péči a za lidský přístup v nepříjemných bolestech.
 Pavlína 
  • 

Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(1.6.2006 8:41:27)
Já mám také jeden zážitek z nemocnice. Onemocněla nám babička, nemohla se hýbat, bolela jí záda, třeštila hlava, měla 40C horečky, průjem. Chtěla to vyležet doma, ale nakonec jsme jí vlastními silami dopravili na pohotovost. Tam nám babička omdlela. Dostali jsme proto vozík, abychom jí vozili na vyšetření sem...vyšetření tam, takhle jsme strávili asi hodinu - babička nás už i přestávala vnímat, plakala. Měla strašné bolesti. Nikoho to nezajímalo, jen jsme museli jít na tohle vyšetření, pak na tamto. Pak nám vzali vozík, že ho potřebují a že babička to zvládne po svých, když jsme na ní dvě!!!!! Až když babička opět omdlela (už jsme jí ani mezitím nedopravili opětovně na wc, tak se nám i pokakala - docela se tvářili i zhnuseně), začali si nás všímat. Pak už to bylo rychlé. Nakonec se ukázalo, že babička má zánět mozkových blan. Celý mozek měla obalený hnisem, který jí druhý den punkcemi dostávali ven a divili se, kolik tam toho měla. Prý že musela mít opravdu veliké bolesti. Fakt jsme nechápali, jak nás mohli nechat běhat sem tam, když je člověku tak zle, že i omdlívá...a proč nám tedy dali vozík, aby nám ho v zápětí vzali. Babičce už je lépe - ovšem je již měsíc v nemocnici a stále hlavně na výživách, protože nic v sobě neudrží. Stále ještě jí dělají punkce z míchy.
 Pavlína 
  • 

Pardon 

(1.6.2006 8:43:28)
Omlouvám se za dva příspěvky
 monika 
  • 

zácpa 

(2.6.2006 8:55:20)
mám dceru 4 roky má velké problémi ze zácpou nekakala 14 dní a u doktora jse byly mám jí podávat čípky no jo ale ona se hrozně vsteká u doktorky ji štourali teploměrem ale řvala doktorka ji utěšovala ale ona pořád řvala jak na lesi pak jí strkali do zadečku mýdlo ale ona se kroutila vztekala . poradte.
 Simone.ch 


Re: zácpa 

(2.6.2006 14:11:31)
Moniko, proboha proč jí šťourali teploměrem a nač to mýdlo???? Jsem si to celé představila, co popisuješ a málem jsem se zděsila.
 Katka 
  • 

Re: Re: zácpa 

(2.6.2006 18:35:33)
Moniko a to jí nedali žádné projímadlo? 14 dní nekakat to je něco. Mě se to stalo jako těhotné, asi 10 dní a cítila jsem se hrozně. Nemohla jsem se už ani najíst.
 Jesie 


Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(10.5.2006 21:18:38)
Nezlobte se na mě,ale já sama jsem zdravotní sestra a popsaný příběh mi přijde dost brutální.Navíc jsem pracovala na urologii v našem městě před nástupem na mateřskou a popsané jevy se u nás nikdy a za žádných okolností nesměly dít.To znamená,že pacient,který má ledvinovou koliku,je přednostně ošetřen jako akutní stav,v případě,že jsou všichni lékaři na operačním sále(i to se stává),sestra se vždycky domlouvala po telefonu alespoň na utišující injekci nebo infuzi,kterou podala,aby se pacientovi ulevilo a přečkal dobu čekání.Mezitím stihla odběry i moče a když přišel lékař,bylo vše připraveno a na nic se nemuselo čekat.
Opravdu podivná nemocnice,podivný personál nemocnice a každopádně je mi líto pisatelky,že tohle musela obsolvovat.
Ale proč hlavně píšu.....né všechny urologie fungují takhle a ta naše má nejlepší pověst v kraji....
 Iveta 
  • 

Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 13:18:36)
Takže se tu sešlo několik desítek kritických poznámek na adresu českého zdravotnictví. Většina oprávněných.
Některé z kritizujících jsou např. úřednice: několikrát jsem byla ponížena neurvalou a neochotnou úřednicí, neinformované úřednice z našeho odboru státní sociální podopory mne naprosto mylně informovaly o postupu žádosti o rodičovský příspěvek pro invalidní dítě nad 4 roky, takže mne připravily i o konkrétní peníze... Kolik máte takových dost zoufalých příběhů vy?
Některé kritizující jsou např. prodavačky: opakovaně mne prodavačka v obchodě ošidila, i když viděla, že jsem obyčejná mamina s dětma.
Teď něco pro rozčilené učitelky: osobní problémy učitelky mého staršího dítěte velmi negativně ovlivňují atmosféru v celé třídě - učitelka dává příliš najevo, že jí děti obtěžují a že je nemá ráda, snaží se je (bůhví proč) rozeštvávat navzájem...
A takto bychom mohly pokračovat.
Zdravotníci nejsou obecně lumpové, jsou jen úplně stejní jako celá společnost. Tak jak se chová společnost k nim, tak se oni chovají ke svým pacientům. Takže až budete (lépe řečeno budeme) opět spílat nějaké profesi, podívejme se nejdříve každá na sebe...
 Jitka+2kluci 


Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 13:56:15)
Iveto, já tady musím něco uvést na pravou míru.
Nikdo nehází nikoho do jednoho pytle, všude se najdou lidé dobří, lepší či horší.
ALE:
úředníci mají většinou ekonomku, prodavačky se učí na prodavačky atd....

Zdravotníci se mimo jiné učí etiku, jak jednat s pacienty a příbuznými a dalšími, učí se znát různé charty práv pacientů, které sice nejsou právně závazné v tom smyslu, že by za nedodržení hrozilo trestní stíhání.
Ale zdravotníci mají povinnost je dodržovat. Takže tady je základní rozdíl. I úředníci by měli být slušní, ale lékaře či sestry to přímo zavazuje.

A ještě poslední věc, za nedodržení povinnosti by měla následovat sankce. Může být třeba v podobě napomenutí, ale měla by být. Pokuste se nenechat si líbit zacházení, se kterým nesouhlasíte, ale stěžujte si hned a nejlepší je to říct přímo tomu s kým jednáte. Často stačí upozornit, připomenout jim jejich povinnosti a lidé se začnou chovat jinak.

 Iveta 
  • 

Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 14:07:22)
Cituji: "Zdravotníci se mimo jiné učí etiku, jak jednat s pacienty a příbuznými a dalšími, učí se znát různé charty práv pacientů, které sice nejsou právně závazné v tom smyslu, že by za nedodržení hrozilo trestní stíhání. Ale zdravotníci mají povinnost je dodržovat. Takže tady je základní rozdíl. I úředníci by měli být slušní, ale lékaře či sestry to přímo zavazuje."

Všichni jsme učeni etice, morálce atd, ale je pouze věcí cti tato pravidla dodržovat. Přesně tak to platí i pro zdravotníky. Někdo to považuje za samozřejmé, někomu je slušnost ukradená. Přesně tak jako těm úřednicím, prodavačkám, učitelkám atd. Nikdo nemá povinnost být slušný, bohužel.
 Jitka+2kluci 


Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 14:28:42)
Ježiš Iveto, samozřejmě by všichni měli, ale zdravotníci to mají jako povinnost stanovené právním předpisem, chápeš ten rozdíl?
 Iveta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 14:44:06)
Můj týden:

Starší syn přišel ze školy s brekem, že paní učitelka na vlastivědě řekla, že Němci jsou zrádci a nacisti (jsme poloviční Němci, podotýkám). I s vědomím hrůzné úlohy Němců v minulém století odmítám vyjadřování kolektivní viny v českých základních školách, a to zejména před 9-letými dětmi. Poté jsem byla na Telecomu odhlásit pevnou linku, ale úřednice mne 2x poslala pryč, že prý nemám ta správná razítka - nakonec se ukázalo, že žádná potvrzení nejsou potřeba. Ujel mi autobus, i když autobusák viděl, že dobíhám s malým dítětem na invalidním vozíku. No a poté mne v ordinaci navštívil (bez objednání) manželský pár, že se chystají na třetí cyklus IVF a chtějí absolvovat mé odborné vyšetření ihned, aby měli výsledky do příštího menstr. cyklu partnerky. Poslala jsem je - víte kam (ne vulgárně, ale byli asi zklamaní). Nebylo to ode mne hezké ani slušné. Nebylo mou povinností vyjít jim vstříc, bylo by to však určitě etické. Ale co když ten chlap byl zrovna ten autobusák, co nám ujel? A co když ta paní je úřednice z Telecomu?

Už to chápete?
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 14:52:01)
Jitko, myslím, že teď narážíš na jednu věc, kterou je třeba si ujasnit.
Zdravotnické povolání je jako každé jiné. Není to "poslání".
Ano, existujou etické kodexy, ano, existujou charty práv, ale ve skutečnosti je to fakt tak, jak píše Iveta - prostě zdravotníci se nestanou bohy ve společnosti, kde je určitý způsob chování častý. Oni jsou prostě výsečí té společnosti.
Já neomlouvám toho, kdo se chová jako hulvát k pacientům. Nepopírám, že je v mocensky mnohem významnější pozici než prodavačka a pacient se může bránit hůř než zákazník.
Ale z tvého příspěvku na mě dýchlo přesvědčení (možná si to špatně vykládám), že je přece přirozené, že zdravotníci budou ostrůvkem pozitivní deviace ve společnosti, kde chovat se neslušně je norma.
No bylo by to jistě hezké, ale reálné to moc není...
 Jitka+2kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 15:18:25)
Lízo, kdepak žádné takové přesvědčení nesdílím, ale hodně toto téma studuju, protože na něj píšu práci a konzultuju to a tak dále..., navíc jsem několik let ve zdravotnictví pracovala, tak vím, jak to chodí :-)

Já jsem se o tom moc rozepisovat nechtěla, ale tak dobře. Iveto i pro Tebe.
Existují různé právní předpisy a jen u zlomku z nich se jejich nedodržení stíhá trestně. To neznamená, že ostatní se nemusí dodržovat. Musí,také jsou závazné, ale jsou za jejich nedodržení zase jiné sankce.Jo a budu psát ne o slušnosti, ale o chování k pacientům.
Teda fakt to píšu hodně zjednodušeně :-)

Ke zdravotníkům: Neexistuje jeden právní předpis, ze kterého se vyčte, jak se mají chovat k pacientům. Je to souhrn různých právních předpisů a základ je již v LZPaS.Dále jsou to mezinárodní smlouvy, kterými je ČR vázána,zákony, potom různá nařízení a vyhlášky a nařízení společná pro všechny nemocnice a různá nařízení, která si každá nemocnice sama stanoví. A je povinnost je dodržovat!!! A i ty Charty pacientů, pokud se k jejich dodržování nemocnice zaváže ( a jako, že se rádi hlásí k tomu, že je dodržují )se potom musí dodržovat.

Iveto, toto téma se týká zdravotníků, pokud otevřeš jiné, které se bude týkat úředníků, ráda se přidám.Ale nevím, jak je to s jejich předpisy, protože tomu se nevěnuju, mám toho i takhle dost.

Jinak přidám něco z druhé strany: jako zdravotní sestra v ČR jsem pracovala na interně. Na jednom pokoji ležel pán, který pokaždé, když kolem něho někdo šel, vyhrožoval, že ho přetáhne holí. Pamatuju se na jeho křik:"Já tě tou holí přetáhnu ty ...." a pamatuji se na svůj strach otočit se k němu zády. Nebo při noční, byla tam místnost, kde byly infůze a žádanky do zásoby, nezamykala se.Slyšela jsem odtud šramot, jdu tam, stál tam pán a všechno kolem počůral a při pohledu na mě konstatoval:" vidíš, jak čůrám daleko?" Nebo směna, při které mi zemřelí 2 lidé za jednu noc - byla jsem tam sama!

Není to lehké, nic není jednoduché, já jsem se tímto začala zabývat až po narození dětí, protože některá jednání jsem prostě neskousla a rozhodla se, že proti tomu začnu něco dělat.tož tak :-)


 Jitka+2kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 15:36:30)
Jo a ještě něco, dokážu i pochopit, když se doktor chová k hulvátovi hulvátsky, ale to si přece nemůže dovolit k lidem, kteří se chovají normálně.

Iveto, že jsi poslala pryč někoho, kdo nebyl objednám, to přece není neetické.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 14:52:23)
Jitko, myslím, že teď narážíš na jednu věc, kterou je třeba si ujasnit.
Zdravotnické povolání je jako každé jiné. Není to "poslání".
Ano, existujou etické kodexy, ano, existujou charty práv, ale ve skutečnosti je to fakt tak, jak píše Iveta - prostě zdravotníci se nestanou bohy ve společnosti, kde je určitý způsob chování častý. Oni jsou prostě výsečí té společnosti.
Já neomlouvám toho, kdo se chová jako hulvát k pacientům. Nepopírám, že je v mocensky mnohem významnější pozici než prodavačka a pacient se může bránit hůř než zákazník.
Ale z tvého příspěvku na mě dýchlo přesvědčení (možná si to špatně vykládám), že je přece přirozené, že zdravotníci budou ostrůvkem pozitivní deviace ve společnosti, kde chovat se neslušně je norma.
No bylo by to jistě hezké, ale reálné to moc není...
 abc 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(15.5.2006 6:45:52)
Existuje Etický kodex práv pacientů, nikoliv právní norma! V tom je obrovský rozdíl!
 Jitka+2kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(15.5.2006 19:35:32)
Existuje několik kodexů práv pacientů a kromě niích existuje spousta právních ustanovení v různých právních předpisech, ze kterých vyplývá určitý způsob jednání s pacienty.
 Alča 
  • 

Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví..........a ne náhodou stav celé společnosti? 

(12.5.2006 23:33:10)
Iveto, trochu mi to připadá jako když se hádají malé děti, když to budou dělat oni, tak já taky a just a just.
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(21.5.2006 18:43:52)
Absolutně se nechci zastávat našeho udravotnictví.Je to nesystémová organizace,kde pracují lidé za almužny.Chtěla bych vidět někoho z vás,kdo by se za ty peníze tak dřel.Ale jak vy si tady stěžujete,to je fakt děsné.Sama autorka článku se odhalila již první větou "od rána" a dále pokračuje"v poledne",tak se měla hlavně sebrat a jít ke svému obvodnímu lékaři,který by jí tu injekci dal taky a nemusela absolvovat celé martýrium ve špitále.Ono si mnoho lidí plete RZP s taxíkem.Já bych byla proto,aby si každý, kdo zažádá výjezd RZP tuto službu zaplatil.Protože je až neskutečné pro jaké blbosti si ji lidé volají.A příspěvky s dětmi,které tu jsou napsané,to je skutečně hrůza.Proč si ty děti pořizujete,když se o ně pak nestaráte???
 Lída+2 


Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(22.5.2006 8:53:08)
Hedvo a k sanitě. Potřebovala jsme jí jednou jedinkrát když se mi dusil 6měsíční syn laryngitýdou a lékařka z pohotovosti( né teda z nemocnice) se mě asi 10 minut vyptávala jestli nemůžu přijet sama a opravdu neseženu nikoho, kdo by mě odvezl.. a já před tím obvolávala kde koho(nikdo nebyl doma)... a sanitku mi pak milostivě poslala.A ještě mi řekla,že se musej posílat k závažným případům.TAkže skoro dusící se dítě není...
Jo to je to.. kdyby se neházeli všichni pacienti co potřebují pohotovost do jednoho pytle to by byl život.
Třeba moje děti mi skoro vždy, když jim něco je onemocní o víkendu..Nikdy néé po-pá.Ale už to řeším tak,že pokud to jde tak nikam nelezu a čekám do pondělí. Ta zkušenost mě opravdu poučila.
Já osobně, bych si klidně zapaltila pohotovostní ošetření.. nevím kolik teda,ale chtěla bych ,aby se s lidma jednalo slušně a neházeli se do jednoho pytle.. že otravuju.

Tady ze soudečku, jedna paní povídala:
Jo a nedávno vyprávěla manželova kolegině, že dítě bylo z ničeho nic marodný a kamarádka jí říká hele to je divný jeď do nemocnice.. ty jí vyhodili,že jim prd je a je to asi chřipka a přijeli dom volá kámošce a říká nalož ho a jeď jinam. Kluk měl tuším tu meningitýdu..,přijeli za pět minut 12.
A tohle se stalo jen, proto, že jsou všichni házeni do jednoho pytle...

 Majda a Vojtíšek 


Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(22.5.2006 9:32:12)
Sanitku jsme využili jednou a oprávněně. Co mě však zaskočilo víc bylo, že jsem se chtěla převoz do Prahy na Bulovku, a nebylo to možné, museli jsme do Příbrami(naše spádová oblast). V Praze máme na Bulovce známou paní doktorku a co si budem povídat, když se něco děje, tak každej radši tam kde někoho zná. Ale absolutně to nebylo možný. Volala dokonce ta doktorka z Prahy doktorce na dětský u nás, kde se o všem v tu chvíli jednalo, ale taky nepochodila. Nabízeli jsme, že si sanitku sami zaplatíme, opět nic. Museli jsme do Příbrami a hotovo. Nakonec to dobře dopadlo, jsme snad za vodou, ale vždycky jsem si myslela, že si lékaře mám nárok vybrat. Z toho jednání kolem převozu jsem trochu rozpačitá. Nemáte někdo podobnou zkušenost?
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(22.5.2006 9:43:40)
mě taky nadali sanitku z nemocnice. TAkže jsme táhla pěšky půl ročního DAna na ruce a za ruku Luka 3 letýho.. byl prosinec a -18C. FAkt zážitek...(jediný,že mu to větrání fakt pomohlo).

Sanitu jsme si chtěla zaplatit,ale byla odjetá...
MAnžel v Brně...
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(22.5.2006 18:50:49)
co se týká sanitek,tak zde je třeba se obráti na zdravotní pojišťovnu.Pojišťovna platí převoz do nejbližší nemocnice.A co se týká rozvážení lidí po hospitalizace,tak tam jsou určitě přísná kritéria.Z nemocnice jde člověk zdravý,tak proč mu dávat sanitku?Peníze ve zdravotnictví nejsou a pokud pacient nemá nikoho z rodiny kdo by ho odvezl,tak si může zavolat TAXI,tak jak to mnozí lidé dělají.Prostě zdravotnictví je černá díra....
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......... 

(22.5.2006 18:44:32)
Pokud se týka laryngitis u tak malého dítětěe,tak je to velmi závažný stav,vyžadující okamžitou pomoc a pohotovost k tomu určená není.Tady je jediná možnost volat RZP.Já chápu,že laici nedokážou posoudit zdravotní stav,ale zas je třeba,aby aspon trochu věřili lékařům.Ne úplně ,protože už dávno jsem vyrostla z přesvědčení,že "co řekne pan doktor je svatý".Viz případ známe,i když na omluvu je třeba říct,že stav dítětě se mohl než se dostali z jedné nemocnice do druhé změnit.
 Dana-autorka 
  • 

Re: Re: to je vidět stav našeho zdravotnictví.......Hedvě... 

(22.5.2006 9:54:12)
Hedvo, to, že mám ráno nutkání jít na malou- tak s tím mám hned běžet k doktorovi???Ale no tak, co bych asi měla doktorce říct?Stav se začal prudce zhoršovat až kolem poledne, kdy zprvu to vypadalo, jako bolest před menzes, šla jsem si lehnout, ale během pár minut to bylo fakt hrozné. Asi si to nezažila, takže nemůžeš vědět, jak mi bylo. Nehledě na to, že jsem si sanitu k sobě volala prvně (a doufám, že i naposledy).
 Dana 
  • 

Nic neobvyklého 

(9.5.2006 9:34:50)
Můj otec si roztrhl nešťastnou náhodou nohu a málem vykrvácel(trpí cukrovkou). Zavolala jsem mu rychlou, ošetřili ho a odvezli do nemocnice na šití. Po převozu domů, začala noha opět hrozně krvácet, tak jsem znova zavolala rychlou, aby okamžitě přijeli. Na dispečinku mně oznámila sestra, že už tam jednou byli, tak už nepřijedou, ať si zavolám na převoz. Tam jsem se nemohla dovolat (byl pátek kolem 18,00 hod.). Rychle jsem vzpomínala, jak zastavit krvácení, nakonec se mi to podařilo zastavit tlakovým obvazem a sanitka přijela až v osm večer. Kdybych mohla otce dostat do auta, tak se nikoho nedoprošuji, ale je invalidní a bez vozíku neudělá krok. Co k tomu lze dodat. Platíme daně a když čekáme pomoc, tak se jí taky nemusíme dočkat.
 Zuzka 
  • 

To je můj zážitek ... 

(9.5.2006 9:38:10)
Houkající sanitkou jsem jela jen jednou (a doufám, že i naposled) ve svém životě. Zavolali mi ji z pohotovosti, kam jsme šli s manželem proto, že jsem hodně krvácela (dva dny jsem věděla, že jsem v jiném stavu). V nemocnici se mě sestra hned ptala, jestli je to tak hrozné, že jsem musela jet sanitkou ... Jako kdyby ji platila ze svého či co. No i další zážitky v tomto zdravotním ústavu byly příšerné a i po těch pěti a půl letech si vše do slova a do písmene stále pamatuji ...
 Lavi 


naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(9.5.2006 9:46:21)
Dano, měla jste strašný zážitek, soucítím s Vámi.
....ale mohlo být i hůř: představte si, že bude v ohrožení Vaše dítě...zažila jsem hodinové čekání, když se mi opařila rok a půl stará dcera a řeknu vám,nic horšího nepamatuji....
To je přesně klasická situace jako vystřižená od nás, z prostředí našeho zdravotnictví. Takových příběhů jsem slyšela desítky, takže to není ojedinělé....hlavně že si všichni platíme poctivě zdravotní pojištění.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(9.5.2006 17:45:40)
Přesně tak - dorazila jsem do nemocnice s tátou, kterej měl rozseknutou hlavu na čele (spadnul na kovovou rohož), bála jsem se, že omdlí a lékaři nás posílali z budovy do budovy dohadujíc se v čí to je kompetencim něco přes hodinu.
Celou tu dobu jsem myslela na to, že bych dorazila s akutním úrazem svého dítěte až se mi dělalo špatně z té představy. Bohužel znám i maminku, která ve stejné nemocnici s úrazem dítěte byla - šlo o pád dvouletýho dítěte na dlažbu z prvního patra (asi 4 metry), dítě dovezli autem sami, ale 15 minut! čekali na chodbě, než někdo sehnal kompetentní osobu, která by ho vyšetřila. Přitom dítě mělo frakturu lebky a další poranění, následovala JIP, umělej spánek atp. :-(
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(21.5.2006 18:31:32)
Nestěžujte si.Co má padat 2.leté dítě ze 4 metrů??????
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(21.5.2006 18:29:22)
Zamyslete se nad sebou.Opařilo se mi dítě 1,5 roku.Co jste to za mámu?????
 Lída+2 


Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(22.5.2006 8:36:33)
Hedvo!!!!!!!!! To trošku přeháníš ne?
třeba já vím jistě ,že známá se o dcerku stará a vzorně... lepší mámu ta holka mít nemůže a stejně měla úraz... a je na vinohradech... holt člověk někdy neuhlídá.
A můžu Ti říct,že kamarádka byla ve velmi špatném psych. stavu...

Jo a podle toho jak píšeš asi děláš v nemocnici. Pokud, Tě tedy ta práce nebaví, lidiˇTě štvou... a jak píšeš tak asi děsně. Tak si zbal saky paky a najdi si jinou práci "ano" pomůžeš tím sobě( nebudeš tak nervní) a ostatním, kdyby na někoho takovýho narazili v nemocnici.
Děkuji za pochopení. Lída
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(22.5.2006 18:57:18)
Nic nepřeháním,když vidím ty dětské úrazy,tak nechápu.Nechápu jak se může ocitnout u tak malého dítětě neco horkého a bez dozoru.Když se to stane je to tragédie.Je mi strašně líto těch dětí,které za to nemohou a následky si ponesou ecelý život.Žádná jizva se už v životě nedá úplně vyhojit a nemluvím o orgánovém postižení.Úrazy u velkých dětí jsou také neštěstí,ale ty nejsou stále pod dozorem a životní "nezkušenost" je nevaruje.Ale malé dítě,když odněkud spadne,něčím se opaří,tomu já prostě nerozumím.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(22.5.2006 19:13:12)
Hedvo psala jsem tu co se stalo známé a její dcerce. NAštěstí se do Vinohrad dostala za 45 minut.
Fakt nikdo netušil,že máv těch třísních ty zbytky co lítaj z ohně a že chytne... nebylo to vidět..., že tam něco má

A k naší laryng. Volala jsme do nemocnice: řekli mi na dětskou pohotovost.. tak jsme volala ještě tam...a to je psáno níže.
A stěžovala jsme si to se neboj. A né jednou.Výsledek NULOVý.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(22.5.2006 19:18:58)
Hedvo, nerouhej se. K tomu nestačí svědomitost, taky je nutný štěstí. A jestli se ti nikdy dítě nevytrhlo na ulici z ruky, nikdy ti za zády nevylezlo výš než by mělo, nikdy nebylo rychlejší než ty, když se blížilo na nebezpečné místo, tak si gratuluj k peciválům.
Ale spíš si myslím, že jsi v rámci vlastní sebeobrany na podobné situace už zapomněla. Nebo si opravdu myslíš, že lze být 24 hodin denně stoprocentní? Že tam nikde nezůstane žádné místečko pro zásah anděla strážného - a když ten spí, tak...:-((((((((((((((((((((((((((((
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(22.5.2006 19:57:00)
Někdy jsem si říkala co bych dala za to mít pecivály...Když jsem viděla děti známých,kteří je našli tam kam je posadili...Možná je to tím,že jsem byla moc "pečlivá".Byli jsme na dovolené,když bylo dceři 14 měsíců.A hlavní vzpomínka na tu dovolenou je,že buď já nebo manžel jsme za ní šli.Prostě ona šla a jeden z nás šel těsně za ní.Neznáme prostředí,tak to jinak nešlo.Někdo by si řekl,že na takovou dovolenou by ani nejel,my ano,ale dovolená hlídací,hlídací,hlídací.Dneska jsou ve věku,kdy sbírají životní zkušenosti a já TRNU,aby to dobře dopadlo,ale jít krok za nima už dneska nemůžu....Tenkrát to bylo jednoduché...
 Dana 
  • 

Zvětšené lymfatické uzliny 

(23.5.2006 11:36:21)
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, všimla jsem si už asi před dvěma měsíci, že má můj malý téměr dvouletý syn mírně zvětšené uzliny na krku. Jenže tehdy byl po očkování a pak asi 14 dní na to prodělal nějakou virózu s horečkama, takže jsem to neřešila. Jenže ty uzliny jsou pořád tam (jsou tak do velikosti hrášku) a taky jsem si všimla, že je má i v třísle a snad i jednu na každé straně v podpaží). Jinak je čilý,běhá, jí, je bez teplot a jiných varovných známek. Tak nevím, zda s tím hned běžet k panu doktorovi nebo počkat. Takže bych se chtěla zeptat, zda se s tím také někdo nesetkal.
Díky
 Marie 2 děti,4 a 6 let 
  • 

Re: Zvětšené lymfatické uzliny 

(25.5.2006 13:51:53)
myslím,že to nic nebude.Oba moji kluci mají též hmatné uzliny,jde o to zda jsou jen hmatné nebo zvětšené,ale velikost hrášku v tříslech mají taky,ten starší má na krku jednu asi jako menší mandli a hned jsem tenkrát běžěla k doktorce,ta mi řekla,že je to normální,že u dětí se uzliny po něčem zvětší a pak to dost dlouho přetrvává.Pro klid bych možná k doktorce zašla a pak už budeš vědět,že tohle je normální velikost a poznáš každé zvětšení,tak jsem to měla já.
 Marie 2 děti,4 a 6 let 
  • 

Re: Zvětšené lymfatické uzliny 

(25.5.2006 13:51:55)
myslím,že to nic nebude.Oba moji kluci mají též hmatné uzliny,jde o to zda jsou jen hmatné nebo zvětšené,ale velikost hrášku v tříslech mají taky,ten starší má na krku jednu asi jako menší mandli a hned jsem tenkrát běžěla k doktorce,ta mi řekla,že je to normální,že u dětí se uzliny po něčem zvětší a pak to dost dlouho přetrvává.Pro klid bych možná k doktorce zašla a pak už budeš vědět,že tohle je normální velikost a poznáš každé zvětšení,tak jsem to měla já.
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(26.5.2006 13:47:46)
Ahoj maminky,mám jeden problém....potřebuji radu.
Syn si už nějako dobu stěžuje na bolení brabečka,myslela jsem si,že ho třeba štípou čůránky atd. teď měl nějaké střevní potíže, né nijak velké,ale měl a teď pro změnu zase pár dní si stěžue na bolení bříška,byly jsme včera u lékařky a ta říkala že asi nějaká viróza,břicho měl měkké,prohmatné a žádné jiné potíže jako teplotu či zvracení neměl,ale dnes si opět sahal do rozkroku,tak jsem se mu tam dívala a zdálo se mi,že má jednu kuličku výš a jednu níž,tak sem ho sebrala a letěla k doktorce,ale oni dnes stávkují,tak sem zase jela domů,nechtěla jsem hned plašit.Doma jsem opět dělalakontrolu a měl už je srovnané,tudíž asi je měl zmačkané za slipů,ale zdálo se mi že to okolí v podbřišku nad pindíkem má tvrdé a nechtěl abych mu to mačkala a sahala na to...co s tím?? Myslíte,že by to mohl mít k tomu?? Asi by bylo nejlepší navštívit lékaře,ale sem do nemocnice nechci,nedůvěřuju jim po zkušenostech a nadcházející víkend...v pondělí každopádně znovu poletíme k naší dr. asle bojím se abych něco nezanedbala!
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(26.5.2006 16:23:56)
Peti - synovec měl jednu kulku víš a druhou níž. Pak se mu ta jedna začala ztrácet, ale nic to vlastně nebylo, šel na jednoduchý zákrok a bylo to o.k. Ten vystouplý hrbolek - nemohla by to být kýla? Zkus jestli je to měkké a pokud to třeba v leže zajede mohlo by to být ono. Myslím, že bude stačit jít v pondělí k doktorovi. No a pozor - já kdybych netrvala na pohotovosti na tom ať manžela pořádně vyšetří, že má na 100% kýlu tak ho poslali domů a nic by neřešili. Doktor si prostě myslel, že si vymýšlíme a bůhví co bylo to jelito v tříslech, když tam teď nemůže nic nahmatat, jenže já trvala na svém tak manžela vyšetřil ještě ve stoje a řekla: Aha tak je to kýla. No tak pak na co je VŠ :o)
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: naprosto klasické pro naše zdravotnictví 

(28.5.2006 17:18:06)
Ivčo,díky,zítra vyrážíme k dětské lékařce a uvidíme,jen aby to taky nedopadlo tak,že si řekne,že si vymýšlíme,protože jsme u ní docela často,ale tohle si myslím,že není sranda a navíc když měl teď takové potíže a docela si na toho brabečka stěžuje často a už delší dobu,taky si říkám aby to nebyla kýla,ale ta nebolí ne??A nebo ty kuličky či varlátka,no uvidíme.
Díky
 Benedictus 
  • 

Sanitky jsou rychlé, doktoři ochotní 

(9.5.2006 9:56:09)
Nemohu potvrdit zkušenosti autorky článku a autorek příspěvků - sanitku jsem kvůli dětem volal už několikrát a vždy u nás byla za pět minut. Péče v nemocnici byla okamžitá a účinná. Jednou, když mi to nepřišlo tak horké a jel jsem s dítětem do nemocnice taxíkem, mě v nemocnici dokonce "plísnili", že zbytečně utrácím peníze, když mám nárok na sanitku.
Zdravotnictví mi taky připadá děsivé, když už sedím třetí hodinu v čekárně kvůli banálnímu vyšetření. Když ale jde o něco vážnějšího, funguje skvěle.
 Zuzka 
  • 

Re: Sanitky jsou rychlé, doktoři ochotní 

(9.5.2006 10:19:55)
Taky mám dobrou zkušenost se záchrankou - přijeli do 6 min, po odvozu do nemocnice se nám okamžitě věnovali a opravdu to šlo všechno velice rychle. Ale přála bych vám vidět obličeje ostatních čekajících lidí v čekárně, mluvili za všechno. Jedna mladá pani se hrozným způsobem rozčilovala, že byla objednaná, že ona si nemůže dovolit dlouho čekat, že se příště taky nechá odvézt sanitou...
 Zuzka s Adámkem 
  • 

Re: Re: Sanitky jsou rychlé, doktoři ochotní 

(9.5.2006 10:23:35)
Až teď jsem si všimla, že tady již jedna Zuzka je. Zuzka s Adámkem je ta, co má pozitivní zkušenost
 Zuzka s Anežkou  
  • 

Re: Re: Re: Sanitky jsou rychlé, doktoři ochotní 

(9.5.2006 10:27:55)
já jsem Zuzka s Anežkou :) - tenkrát jsem byla jen Zuzka. Mám i dobré zkušenosti s lékaři - to zas bych některým křivdila. Ale bohužel si člověk ty ošklivé pamatuje víc ...
 Evča, kluci 90+96 


Bohužel musím souhlasit 

(9.5.2006 10:32:54)
Bohužel musím souhlasit s autorkou článku. Před týdnem o víkendu začalo mého staršího syna zničehonic bolet břicho. Nejdřív jsme si mysleli, že to zvládneme doma, že třeba něco špatného snědl, ale bylo to čím dál horší, kluk se svíjel bolestí. Pro přestavu: syn nebývá nemocný, nemívá vůbec zameškané hodiny, na nic netrpí a určitě nemá ve zvyku nic předstírat. Volala jsem na pohotovost, vylíčila situaci - prý máme jet do nemocnice, kde je pohotovost. Máme jet nejlépe vlastním autem, že to bude nejrychlejší. OK, jeli jsme.

Do nemocnice jsem kluka téměř donesla, bolestí nemohl skoro chodit, šel v úhlu 90 stupňů :-( Ohlásili jsme se u okýnka na pohotovosti, popsala jsem situaci, sestřička ho ostatně viděla. Přesto jsme na chodbě čekali ještě více než 30 MINUT! , až na nás přijde řada. Chápala bych, kdyby tam byly nějaké hodně akutní případy, ale na chodbě čekaly dvě děti s rodiči, které se celkem vesele smály, povídaly si a nevypadaly nijak ztrápeně. Nicméně přišly před námi, tak byly taky přednostně ošetřeny - měly drobné tržné ranky, které byly ošetřeny už rodiči, v nemocnici jim to "jen" zašili. Přitom u těch dětí určitě nehrozilo nebezpečí z prodlení.

Teprve po ošetření těchto "neakutních" dětí přišla řada na nás. Nakonec všechno dopadlo dobře, díky Bohu! Ale děsí mě, že se v podobných případech může celkem snadno stát, že se něco zanedbá - třeba prasklé slepé střevo nebo ještě něco horšího :-((( Syn trpěl zbytečně dlouho opravdu velkými bolestmi, nechápu, proč ho automaticky nevzali přednostně.

Prosím chápejte, nepíšu sem proto, že to byl můj syn, ale proto, že mě zarazil ten přístup pracovníků na "pohotovosti". Kdybych byla v opačné situaci a byla tam jako máma některého z těch veselých dětí, tak bych zcela chápala, že přednostně vezmou byť velkého kluka, který je celý zelený a svíjí se bolestí.
 Alena a dvojčata 
  • 

Re: Bohužel musím souhlasit 

(9.5.2006 21:03:49)
Znám to také, po převozu RZP, protože nám dvoluleté dítě spadlo na hřišti z prolézačky a upadlo do bezvědomí, jsme si v nemocníci vytiskli pořadové číslo a třičtvrtě hodiny čekali.Bylo mi hrozně. Naštěstí to dobře dopadlo a nechci hanit lékaře - chyba je v systému. A s panem Ráthem to bude ještě o něco " lepší".
 ještě jednou Markét 
  • 

Alence 

(11.5.2006 5:20:42)
Alenko, nevím v jaké nemocnici jste teda byla, ale v dětské v Brně to funguje tak, že dítě přivezené RZP je ZAVEZENO NA LEHATKU RZP ROVNOU DO ORDINACE
 ještě jednou Markét 
  • 

Alence 

(11.5.2006 5:23:42)
Alenko, nevím v jaké nemocnici jste teda byla, ale v dětské v Brně to funguje tak, že dítě přivezené RZP je ZAVEZENO NA LEHATKU RZP ROVNOU DO ORDINACE, odkud se "vylifruje" pac, který tam zrovna je, a papíry vyřídí saniťák RZP, který je do 5min. na tu příslušnou amb. donese. Tedy-dítě je ošetřeno IHNED-alespoň u nás na interně. A já bych se svým dítětem v takovém stavu ROZHODNé NEčEKALA na nějaký lísteček apod.-už bych se tam nenechala RZP"jen tak vysadit" a dělej si co chceš...? Nebojte se ozvat, v tomto případě je nezbytné NEPRODLENÉ OŠETŘENí DíTˇĚTE!!!!!!!
 Markét 
  • 

Re: Bohužel musím souhlasit 

(11.5.2006 5:17:03)
Je mi moc líto Vašich špatných zkušeností. Sama jsem zdravotní sestra, pracuji v dětské nemocnici v Brně a dlouhou dobu jsem byla na interně-na ambulanci, kde se slouží 24hod. nepřetžitý provoz, od 16hod ve všední dny a o víkendech a ve svátky se slouží služba první pomoci. Musím říct, že VŠE záleží na lidech. Na tom, na koho narazíte, bohužel. A radím Vám-nedejte se, buďte asertivní, ale slušní. Ono to někdy z Vaší pozice pacientů může vypadat, že se uvnítř oordinace nic neděje, když pac. je už venku, a my nikoho dalšího nevoláme dál, ale opak je pravdou. Lékařka dopisuje zprávu, sestra píše žádanky na odběry, vyšetření atd. Hodně zdraví a taky štěstí!!!!!
 Filomena 
  • 

ledvinové kamínky 

(9.5.2006 10:33:47)
Tak to znám, ledvinové kamínky jsou mnohem horší bolest než cokoliv jiného. Když už ten Váš kamínek máte stálo by za to udělat rozbor jakého typu je (které potraviny přesně ho způsobily a těm se pak důsledně vyhýbat). Ledvinové kamínky jsou tří typů.
Mě působí problémy citrusy. Skutečně stačí jedna mandarinka nebo citron do čaje a hned mě bolí ledvina. Stačilo ale úplně vynechat citrusy ve stravě a je dlouhodobě po problému.
Jinak při záchvatu mi pomáhá mnoho čisté vody a urologický čaj (hnusný, ale účinný do pár minut).
 IvanaJ 


naše zdravotnictví 

(9.5.2006 11:51:52)
moje zkušenost je taková. Synovi bylo 1/2 roku a začal mít problémy s dechem a měl horečky bylo to v únoru v sobotu odpoledne auto jsme neměli tak jsme volali na pohotovost a tam nám řekli, že se máme dopravit sami, že dětem sanitky vůbec neposílají. A tak jsme v zimě šli na pohotovst s kočárem, naštěstí se syn uzdravil, ale od té doby opravdu spoléháme jen sami na sebe.

a ještě jedna zkušenost velice podobná mamině se starším synem v bolestech. Synátor byl na návštěvě v tety ( zdravotní sestry ), no a začal strašně zvracet a stěžovat si na bolesti břicha a taky začal teplotovat, tak jsme jeli k naší dr, ta ho okamžitě vzala vyšetřila a s podezřením na slepé střevo okamžitě doporučila hospitalizaci a tak jsme šli do nemocnice z ordinace to je jen pár metrů. No a na příjmu jsme strávili 3/4 hodiny, než nás vůbec vzali na vědomí. Podotýkám, že bylo dopoledne ve čtvrtek. a i přes naše urgence a synovo sténání nás nebrali na vědomí.Když už přišla lékařka sestry ji konečně zavolali tak to mělo rychlý spád, ale do té doby hrůza.

přeji vám všem pevné zdraví a když už bude zlobit tak jen samé lepší zkušenosti.
 Gábi, 2 děti 


Re: naše zdravotnictví 

(9.5.2006 12:13:08)
Zažila jsem něco podobného se zánětem slepého střeva. Pohotovost, převoz z dignózou "akutní zánět", příjezd na chirurgii fakultní kliniky, po cca hodině vyšetření - prý to nevypadá na apendix. Odchod po svých (s teplotou skoro 40 st.) do jiného pavilonu na gynekologii, čerstvě probuzený lékař mě po delším čekání velice nerad vyšetřil a v podstatě vyhodil, pěší návrat na chirurgii, znovu čekání, nové vyšetření, čekání na primáře, mezitím výsledky rozboru krve - bílé krvinky evidentně prokazovali zánět a k to mu vysoká horečka. Příchod primáře a ... do 15 min. jsem jela výtahem na sál, ani se moc nebabrali s předoperační přípravou. Na pohotovost jsem se dobelhala asi ve 21 hod., na sál jsem jela něco před 2 hod. ranní. Druhý den při vizitě: bylo to opravdu akutní, operovali jsme v poslední chvíli ;-o
Je to už víc jak 15 let, tak jsem čekala nějaké zlepšení ... :-(
 Markét 
  • 

Re: naše zdravotnictví 

(11.5.2006 5:27:52)
NO, ono to v operačních oborech jako je chirurgie, ORL, gynekologie apod. neni s tím ambul. ošetřením tak jednoznačné a jednoduché.Lékaři mají třeba ambul. a v nutných případech musí i na sál, a když je na amb. zrovna v tu dobu pac, i když ne v dobrém stavu, sestra holt nemůže vypsat papíry a rozhodnout za doktora, že se dítě přijme...ale chápu, že to v pozici toho pac. a jeho rodičů není nic přesvědčivého v náš prospěch-zdravotníků...
 Lucka 
  • 

Re: Re: naše zdravotnictví 

(12.5.2006 9:54:13)
To neplatí jen v chirurgických oborech. Na interně se obvykle lékař ve službě stará nejen o pacienty na ambulanci, ale také o hospitalizované pacienty na oddělení. Takže časté "čekal jsem v prázdné čekárně půl hodiny než vůbec lékař přišel" neznamená, že se např. díval na televizi.
 Raketka 


Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(9.5.2006 12:53:09)
Možná by bylo na čase začít si stěžovat oficiálně na vedení nemocnic. Mám obavu, že jinak se nikdo o "ochotě" personálu a čekacích dobách nedozví a tím pádem s tím ani logicky nebude moct nic udělat.
Přijde-li taková stížnost jedna/dvě, pravděpodobně skončí v koši. Ale bude-li jich víc, někdo se nad tím bude muset zamyslet.
Jsme národ, který si většinou stěžuje maximálně sousedce, kamarádce a hořce nadává na ten či onen systém u piva v hospodě nebo ve frontě u pokladny, ale nahlas se ozve jen málokdo ... Proč?
Dokud se nenaučíme "plakat na správných hrobech", tak se žádných změn nedočkáme :(
 Zuzka s Anežkou 
  • 

Re: Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(9.5.2006 13:25:38)
Stěžovali jsme si oficiálně na vedení nemocnice, odpověděli nám a v této odpovědi ani nesouhlasily data zákroků, které mi byly provedeny ... A závěr byl asi takový, že jsem si za vše mohla sama.
 Emaja 


Re: Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(9.5.2006 14:19:15)
Taky souhlasim, ze by se melo stezovat tak dlouho az se neco zmeni, ale zaroven jsem dost skepticka a neverim tomu, ze by doktora nekdo potrestal.
Moje zkusenost z lonskeho roku se zdravotniky z CB: Pozde vecer jsem mela velmi vysokou horecku, ktera nesla srazit , chvilemi jsem nemohla popadnout dech a bylo mi velmi zle. Manzel volal na pohotovost s prosbou o rady a tam rekli, ze mame volat zachranku. Ta prijela brzy, ale pritomna lekarka uz od dveri a aniz by me videla, vykrikovala, ze nechape, proc je volame na chripku a proc si nevezmu paralen. Snazili jsme se vysvetlit, ze uz jsem jich spolkla nekolik a ze se mi velmi spatne dycha, ale to ji nezajimalo, jen chtela vedet,jestli se fakt necham odvezt do nemocnice nebo uz muzou konecne jet. Navzdory tomu co nam naznacovala jsem se nechala odvezt.
Prijezd na internu, kde pritomne sestre sdelila, ze veze zenskou z chripkou a doplnila to patricne pohrdavym tonem se odehral v podobnem duchu a skoncil tim, ze je to ta chripka a at si koupim brufen (o pulnoci)a at pro me nekdo prijede.
Obtize pretrvavaly a casem se zjistilo, ze uz mam prechozeny zapal plic a nekolik veci s tim spojenych.
Byli jsme pripraveni si stezovat, ale dle nasi prakticke Dr.to nema vubec zadny smysl. Dotycna lekarka uz byla nekolikrat predvolana kvuli ztiznostem a NIC se nestalo. Pracuje dal a otravuje zivot tem,kdo zadaji o pomoc.
A ja se od te doby nedivim, kdyz slysim, ze nekde nekdo napadl lekare zachranky. Rikam si: Treba mel duvod...... Kdyz zadate pomoc pro sebe nebo blizkeho cloveka a nekdo vas arogantne "odkopne" ackoliv je to jeho prace a tim i povinnost, tak cemu se divit, ze nekomu ujedou nervy z bezmoci. :-(
 Lorina 
  • 

Re: Re: Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(9.5.2006 14:35:35)
Když si budu pokaždé myslet,že stejně se nic nezmění, a proto to já také neudělám,tak se skutečně nic nezmění.

Mám zkušenosti z nemocnicic hojně a čas od času narazím na doktora blba,rozhodně ale nenechám se sebou jednat jak s nějakým prvňáčkem.Pořád je to o tom, co si necháme líbit. Určitě existují způsoby,jak upozornit na něco, co nefunguje dobře.Bohužel se tak nestane tím,že se budu schovávat za to,že to třeba někdo udělá za mě...

Rozhodně zachovávám slušnost,protože tak samozřejmě chci, aby zacházeli se mnou...
 *Jitu* 


Re: Re: Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(9.5.2006 15:23:36)
Tak já přidám taky zkušenost, sice ne mou, ale kamarádky, která je jako moje sestra. Stalo se to před měsícem. Byla tady u svých rodičů i se svým přítelem na dovolené, jinak bydlí v Praze. Zrovna v den, kdy už měli odjíždět zpět, mi volala, že na ni něco leze, bolí ji strašně hlava a tělo, vypadalo to na chřipku. Horečku ale neměla. Druhý den ráno jsem jí volala, jak se cítí a říkala, že jí je strašně zle, bez pomoci nedojde na záchod, ta hlava pořád bolí, ale horečku nemá. Jen tak mimochodem z ní vypadlo, že se jí udělala vyrážka na těle jako bodnutí špendlíkem nebo jako malinké modřinky. To bylo dopoledne, byla doma s babičkou sama, přítel byl u svých rodičů. CHtěla počkat na pohotovost, která je u nás od pěti odp. Nevím proč, ale okamžitě mě napadlo, jestli to není meningokok, ale nechtěla jsem jí strašit, jen jsem jí řekla, že má jet okamžitě do nemocnice, ať si zavolá taxíka, že to nemusí být žádná sranda. Za hodinu jsem jí volala, jestli už je v nemocnici, zvedl to její přítel, prý jsou ještě doma, chce počkat na pohotovost. Naléhavě jsem mu řekla, ať volá 155 a popíše jim příznaky, že se mi to nelíbí, že to může být vážné. Začala k tomu totiž zvracet a dostala průjem, ale teplotu měla jen 37,1. Zkrátím to, ta sanitka pro ni jela a později jsem se dozvěděla, že jí dr. ze sanitky sjel, že je případ pro praktického dr., že jsou naléhavější případy a co kdyby se teď někde stala bouračka a kvůli ní by tam sanitka jet nemohla! Jakmile ji dovezli na infekční, už se kolem ní lítalo, protože opravdu šlo o meningokoka typu B a kamarádka 2 hodiny po přivezení sanitkou byla vrtulníkem transportována na infekční JIPku do Ostravy, protože to bylo vážné. Ale podle dr. ze sanitky o nic nešlo. Naštěstí kamarádka se z toho dostala bez následků.

Vadí mi 2 věci.
Jak to, že dr., studovaný člověk, na základě příznaků nevyhodnotil, že situace může být vážná, když mě, nelékaře, člověka bez zdravotního vzdělání, meningokok napadl? Zvlášť když je známo, že u meningokové infekce může jít o minuty a nedá se to dopředu odhadnout?

Jak si může dovolit dr. pacientovi vyčíst, že si zavolal sanitku, když na dispečinku přece sedí člověk, který rozhoduje, jestli sanitku poslat nebo ne? A to už jsem slyšela několikrát, že dr. ze sanitky pacienta seřval a šlo třeba i o staré lidi, že si vůbec sanitku zavolali.

Jak to tedy se 155 je?

 Bára a Natálka 
  • 

Re: Re: Re: Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(12.5.2006 17:56:43)
Ráda odpovím, jak to se 155 je. Na dispečinku sice sedí zkušené zdravotní sestry, ale nerozhodují o tom jestli poslat sanitku nebo ne. O tom rozhoduje pacient. Sama uvádíte, že ani zkušený lékař na místě nepoznal příznaky a přitom předpokládáte, že je pozná sestra po telefonu???
A mimochodem existuje skutečně spousta lidí, kteří si zavolají sanitku kvůli odřenině, týden starému úrazu, drolící se sádře, chřipce apod. To všechno jsou věci, které se dají řešit jinak než převozem RZP do nemocnice.
Neomlouvám tím chování zmíněné paní doktorky, ale i zdravotníci jsou jen lidé.
 Marketa 
  • 

Re: Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(10.5.2006 0:37:59)
Souhlas. Zlepseni se dockame jenom tim, ze na nedostatky upozornime a budeme pozadovat napravu. Veci se nezmeni sami od sebe a je to na nas s tim neco udelat. Nektere zazitky ktere jsem tu cetla jsou hrozne. Akorat me mrzi, ze vetsina s tim pak nic neudelala, takze tim ve zdravotnictvi vlastne vznika pocit, ze vsechno je v poradku.
 Kičína, Sona Richard Hanka 


Re: Stěžoval si někdy někdo oficiálně? 

(10.5.2006 12:56:31)
Ahoj, přidám svůj zážitek, tedy lépe zážitek mého muže. Nedávno byl přepaden, vypadal podobně jako komunista Dolejš. Vezla jsem ho na ambulanci. Neochota, arogance, nekonečné čekání............... Po dvou dnech manželovi operovali nos, který měl na několikrát zlomený. Chovali se k němu, jak k účastníkovi hospodské rvačky a ne oběti napadení. Po dvou měsících jsme byli v jiné nemocnici, protože manžela nos dost bolí. Musí na novou operaci za 9 měsíců, protože tu první mu zprasili. Teď bude čekat, až všechno pořádně sroste, aby to mohli v klidu znovu lámat.
Tím chci jenom říct, že si budeme stěžovat oficiální cestou na tu první nemocnici, zatím jsme tak neučinili, protože ještě není věc dořešena a manžel není v pořádku a to je teď pro nás prioritou. Až vyřešíme to nejdůležitější, vrhneme se na tu nemocnici a budeme požadovat minimálně omluvu, jak za chování, tak za velmi špatně provedenou operaci, která má následky.
 Majka a Jiřulka 
  • 

Souhlasím 

(9.5.2006 12:58:19)
Nemám vlastní zkušenost, ale případ manželova dědečka. Je pravda, že je to starší pán (86 let), ale to snad není důležité. Vloni před vánoci 21.12. byl u urologa a ten mu předepsal nové léky, které mimo jiné také snižují krevní tlak. Podotýkám, že dědeček má tlak v pořádku a navíc bere i jiné léky, které již tlak snižují. Seznam všech užívaných léků lékaři ukázal. Lékař s poznámkou "snad to zvládneme" mu předal recept. Dědeček nic zlého netuše začal léky užívat. 23.12. ale zkolaboval a měl velké štěstí, že u něj byla na návštěvě jeho přítelkyně, která zavolala RZP. Jinak dědeček bydlí sám. RZP odmítla vzít i jeho přítelkyni. V nemocnici dědečka položili na vozík (to jejich pojízdné lehátko) a nechali ho samotného čekat v šeru chodby na příchod lékaře. Zde čekal více než 1/2 hodiny a měl strach, že spadne z vozíku - točila se mu hlava a byl zesláblý. A to s ním RZP jela s houkačkou! Pak mu natočili EKG a opět šoupli na chodbu. Asi za další 1/2 hodiny ho sanitář odvezl na oddělení.

Na celém příběhu mi vadí 2 věci:
1. Nezodpovědné a arogantní chování urologa, které hraničí s nedbalostí. Ta poznámka „snad to zvládneme“ mě vytáčí ještě teď. Měl totiž možnost předepsat mu jiné léky, které krevní tlak nesnižují.
2. Nezájem ošetřujícího personálu na pohotovosti v nemocnici. Jistě jiný přístup vyžaduje člověk, který je sám a jiný člověk s doprovodem.

Je mi jasné, že vše je jen o lidech a někdo další má skvělou zkušenost.
 Ivinička 


zánět ledvin 

(9.5.2006 13:15:48)
Když jsem byla těhotná v 5.měsíci,také jsem měla ledvinový zánět.V sobotu ráno jsem se vypravila na pohotovost,manžel mne tam dovezl.I když jsem sdělila,že mám 39,5 horečku a bolí mne celé tělo(zvlášť na zádech,kde jsou ledviny),lékař zhodnotil jako virozu a poslal s paralenem domů.Celý víkend byl peklo.Zimnice střídala horečku a zvracení.Kdo má problém s ledvinami,dá mi za pravdu.V pondělí ráno jsem se vypravila za obvodní a od ní šupem do nemocnice,kde jsem skončila na kapačkách.Primář v nemocnici udělal pěkný humbuk řediteli záchranky,co tam má za doktory.Jelikož jsem měla silný zánět ledvin a antibiotika byla nasazena pozdě,vypadalo to na poškození srážlivosti krve a také srdce,převezli mne do Prahy k Apolináři a také jsem byla na pár vyšetřeních na urologické klinice.Čeká se tam opravdu strašně dlouho,ale musím říct,že sestřičky a lékaři tam byli moc milí a vstřícní.
 Agnes+3 
  • 

Ach jo! 

(9.5.2006 13:44:36)
Tak jsem si přečetla článek i diskusi a pokud k tomu přidám i vlastní zkušenosti, vychází mi z toho, že je snad lepší ty nebohé přetížené
zdravotníky neobtěžovat.
S pohotovostí mám podobné zážitky, ale abych napsala i něco pozitivního: kdykoli jsem byla v nemocnici (8x), byli většinou příjemní a vstřícní. Samozřejmě ne všichni, ale s tím se počítá.
 Pavla(2deti) 
  • 

Chirurgie 

(9.5.2006 15:38:26)
Neda mi to ,abych se nepridala se svym zazitkem u dr.Sla jsem na chirurgii s tim, ze me uz 14 dni boli malicek na ruce po padu na bruslich a prestoze jsem si prst ledovala a na noc stahovala,tak bolest byla porad stejna a spatne se mi s nim hybalo.Nejprve hodina cekani na ordinaci,dale 40minut cekani na rentgen a nakonec dalsich 40minut cekani s rentgenem na dalsiho dr.(stridaly se sluzby).Vim, ze to nebylo nic akutniho,ale pristup lekare mi doslova vzal dech!!Znovu jsem mu vse vyparvela(po zmene sluzeb tam byl jiny) a on mi do zpravy napsal:pohmozdene kloubni pouzdro a natazene vazy..Zaver:ledovat,klidovy rezim, znehybnit a analgetika na bolest..Tak jsem se ptala,zdami na to treba daji dlahu,kdyz to mam znehybnit a vse ostatni uz 14 delam/ledovani,leky na bolest atd.)..Lekar se na me podival a sarkasticky pravil:"To na srouby opravdu neni,slecno!!"a pozval si dalsi..

No mel stesti, ze mi v mem veku a s dvema detma rekl aspon SLECNO:)
 Marie 
  • 

Re: Chirurgie 

(11.5.2006 19:49:16)
Vůbec nerozumím, v čem je problém. Když Vám nic nebylo, proč by Vám měli dávat dlahu? Když budete mít v autě všechno v pořádku, budete se dožadovat nové součástky? Určitě ne, ale u doktora je to zadarmo, tak proč ne. Někdy prostě stačí ledovat a nezatěžovat, ale holt to trvá pár dní, než bolest zmizí. Nevím proč kvůli tomu napadáte zdravotníky.
 Terreza 
  • 

taky zkušenost 

(9.5.2006 15:43:14)
Nedá mi to, musím se přidat k negativním zkušenostem - volali jsme RZS K mému úrazu páteře. Sanitka přijela brzy, ale místo nafukovacích nosítek (prý by se údajně nevytočili na schodech) mne nejdříve postavili, a pak usadili do jakéhosi transportního křesla, se kterým zdrncali těch 8 schodů z domu. Příšerná cesta sanitkou přes výmoly, pak 5 hodiny ležení na emergency a čekání nejdřív na neuroložku, pak na ortopeda, pak na rtg, opět na ortopeda, dg. zlomený bederní obratel, 1,5h čekání na CT (lékař byl u operace) a pak další hodina na konečné rozhodnutí operovat-neoperovat.
Zima, strach, hlad, potřeba "na malou", nikdo se se mnou nebavil, nedali mi nic na bolest, manžel mi nesměl donést jídlo (co kdyby byla operace nutná) ani za mnou přijít. Zdálo se mi, že kdybych umřela, snad by si toho ani nevšimli.
V poledne mne přivezli, v 7 večer mě převezli na pokoj. Dostala jsem lék na bolest a na spaní, manžel mi směl přivézt jídlo, beztak pro mne žádné neměli - večeře byla před hodinou, a to nemohli vědět, že mě přijmou. Na WC ani náhodou, pan doktor řekl jen ležet a nehýbat se, přineseme vám mísu. Bolí vás to a nejde vám to? Až se vám bude chtít opravdu hodně, tak to pustíte sama, uvidíte. :-(((((
Dodnes považuji za zázrak, že jsem po tom "šetrném" transportu nedopadla hůř . Co bych si asi tak "vzala" na dvou saniťácích ?! :-(
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: taky zkušenost 

(22.5.2006 19:03:07)
Když čtu příspěvky o našem zdravotnictví je to všechno pravda.Ale je velká chyba,že si všichni stěžují u "kováříčka" a ne u "kováře",tím myslím celý zdravotncký systém.Je hrozně jednoduché nadávat an sestru,na sanitáka.Ale jsou to jen lidé a malinkatá kolečka v tom celém soukolí,která jsou jen dobrá na tu práci,kterou ani nikdo neocení.A je třeba se podívat i do vlastních řad.Ono to chování zdravotníků někdy vychází z přísloví"jak se do lesa volá,tak se z lesa ozývá".Když příjde arogantní pacient s výrazem,"ted jsem tady,všichni si sedněte na prdel"tak by měl vědět co tímto jednáním sklidí.
 Petra 
  • 

Re: taky zkušenost 

(29.5.2006 13:56:02)
Fakt, všechno je o lidech, ale myslím, že záleží i na celkové atmosféře v dané nemocnici. Já se sanitkou svezla nedávno (na lyžích jsem si zlomila kotník) a z celé akce byl nejhorší převoz po horských silnicích po zimně připomínajících tankodrom. V sobě jsem měla docela slušnou dávku silného analgetika, nohu v nafukovací dlaze mi držela sestřička a i když mě utěšovala "vydržte, už to bude lepší", docela jsem pořvávala :-))
Na pohotovosti v Šumperku jsem pak jen zírala, jak slušní, klidní, milí a vstřícní tam byli všichni od sanitářů po lékaře. A to nás tam přivezli čtyři najednou a z toho dvě uplakané děti! Neslyšela jsem jediné nevrlé slovo a to jsem byla vyděšená, trochu hysterická a ještě jsem mazala peřiny krví z rozseklého loktu.
A kvalita péče? Zlomeninu lékař srovnal tak, že na ni už nebylo potřeba sáhnout, třebaže jsem měla zlomené obě kosti.

Bohužel, Šumperk není na Rathově seznamu...
 Dáša, dnes roční Vojtíšek 
  • 

den otevřených dveří  

(9.5.2006 16:43:16)
na emergency by možná pomohl všem, kteří zažili jakékoli nepříjemnosti. Viděli by arogantní ozlacené paničky, které přijely 155kou v 1 ráno pro Paralen!"když ono je synáčkovi už týden špatně a lékárna má zavřeno", tatínky v kvádrech, kteří "jindy nemají čas" tak musí na pohotovost a viděli by doktory, kterým projdou pod rukama desítky opravdu nemocných lidí, kteří si s infarktem ještě doma dali kávičku - pak je 50 min resuscitovali a třeba neúspěšně (a propo - víte jaká to je fyzická dřina??). Nesuďte. Znám několik zdravotníků, kterým bych dala přes ústa ale víc je těch, kteří mají na kontě pár zachráněných životů. Nebo alespoň pár lidí, kterým nezachránili hned život ale "jen" pomohli v nouzi.
 IvanaJ 


Re: den otevřených dveří  

(9.5.2006 17:11:48)
Dášo,
jsem ráda za tvůj příspěvek. Jistě nejsou všichni stejní neházím je do jednoho pytle jen mě štve ten přístup. Když mají službu tak přeci ví, že může být pacient.

Uznávám je mnoho dobrých ba i výborných lékařů a sester, ale bohužel ti "hajzlíci arogantní" jsou vždy viditelnější.

Kromě popsaných zkušeností s pohotovostí mám další o kvalitách lékařů 1) při porodu tak "pečovali" o nedonošené mimi, že došlo k zanedbání péče vinou které je syn postižený
díky dr, který by měl mít pozlacené ruce se syn dostal z nejhoršího a dokonce chodí na osmileté gymnázium
a na závěr jedna zkušenost z nedávné doby, nebýt dr na svém místě a i rychlíků a celého personálu ve fakultce tak dnes bychom neměli našeho 2 chlapečka.

je to opravdu o lidech chápu, že každý má své problémy a trápení , ale když je ve službě musí podávat 100% výkon, protože v jeho rukou se odehrávají životy jiných.
 Dáša, dnes roční Vojtíšek 
  • 

Re: Re: den otevřených dveří  

(9.5.2006 18:04:49)
Vždycky je velká náhoda, koho člověk v nemocnici potká a vy jste NAŠTĚSTÍ potkali ty pravé (tedy alespoň v jednom případě). Ale ještě jednu věc - já nemám na mysli něčí "nálady" - myslím, že personál je často od nálad oproštěn. Bohužel zdravotnická uniforma je uniforma jako každá jiná /prosím ne klišé o poslání) a i pod ní se mohou skrývat různí ješitové, xenofobní arogantní týpci, zakomplexovaní, nadutci apod. Bohužel styk s kýmkoli v uniformě je pro člověka traumatizující, protože jakákoli uniforma vždycky byla "autorita".
V situaci, kde jde o zdraví, ne-li o život je člověk vnímavější, než když řeší s "měšťákem" parkovačku. Můj názor je nedat se, trvat na svém a snažit se dosáhnout co nejlepší péče za oboustranně přijatelných podmínek. Protože i zdravotníci (stejně jako policajti, soudci, úředníci na finančáku)neradi slyší, že jsou "placení z našich daní". A když se k nim tak lidi chovají, pak jsou rozladění.
 Renata 
  • 

Re: den otevřených dveří  

(9.5.2006 22:14:19)
Proč bych neměla soudit, naše rodina platí měsíčně 15000,- na zdravotní pojištění a pak je problém předepsat lék za 500,- ,ale o tom nechci psát.

Čekali jsme s půl ročním dušným dítětem (astmatický záchvat) hodinu! na pohotovosti, přitom jsem sestře hlásila hned při příchodu, že malá zřejmě prodělala astmatický záchvat a není zajištěna léky.

Já jsem kdysi čekala na pohotovosti se žlučníkovým záchvatem než jim uschne vytřená podlaha, jak nám sdělila sestra, měla jsem nesnesitelné bolest, stále jsem zvracela, tak na ně manžel vletěl, on je nervák a nemohl se na to dívat (v ordinaci nebyl žádný pacient), potom mě vzali hned, ale jakým stylem se mnou jednali, jak s onucí a sestra při píchání injekce se taky vyřádila.

Co se týká volání sanitky k dětem, nevím jak to je, ale nám řekli, že na ni nárok máme, bydlíme na vesnici a když je manžel s autem pryč, tak bychom se jinak nedostali. Zatím jsme ji tedy naštěstí volat nemuseli.
 lidka 
  • 

Re: Re: den otevřených dveří  

(9.5.2006 22:24:52)
No,to známe...s tím čekáním-ale je to jak kde...U našeho mudr. jsme taktéž čekali s dušným dítětem hodinu v čekárně...a ještě k tomu zvracel /já napřed volala mudr.že zvrací a špatně se mu dýchá,kolik je jako v čekárně lidí-ani ho nenapadlo říct,abysme tam nečekali!!!/-pak jsme šupajdili rovnou do nemocnice.....A například když jsme byli na UNK,a jen jsem potřebovala klíček od WC,páč moje dítě zvracelo,tak jak jsme ho šli vracet,sestra nás rovnou brala dovnitř...Záleží na "soucítění"
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: den otevřených dveří  

(10.5.2006 10:27:52)
O tom tu řeč nebyla. Jde o hrozné chování k lidem, kteří pomoc opravdu potřebují.Přála bych si, aby každý hulvát musel ze zdravotnictví odejít, protože tam nemá co dělat.
 Jitka+2kluci 


stížnost 

(9.5.2006 16:51:09)
Já se musím připojit k tomu, co už tu bylo řečeno, nejlepší je dát svou nespokojenost okamžitě najevo.
Stěžujte si, zatím se s tím nic moc nedělá, ale bude, chování zdravotníků je často hrozné.

Mně se stalo toto: volali ze školky, že kluk spadl na hlavu ( 21.12.)na led, že zvrací a chce se mu spát. Okamžitě jsem přijela, převzala si ho a jela.Kluk zvracel v autě, venku, no hrůza, ve mně by se krve nedořezal.Na vrátnici mi řekli, že mám jet na chirurgickou ambulanci. Již z vrátnice jim volali, že jedeme. Sestra vyšla okamžitě, přivezla lehátko, tam jsem ho uložila.Nic neřekla, jen si vzala průkazku a odešla. Naivně jsem si myslela, že pro doktora.Tomíkovi byla zima, protože byl mokrý od zvracení, na chodbě jsem ho svlékat nechtěla, aby neprochladl, tak jsem ho jen přikryla svojí bundou.Asi po 12 minutách se pořád nic nedělo, zaklepala jsem a zeptala se, jestli už se na něho podívá doktor a teprve teď mi sestra sdělila, že lékař je na obědě. Jenže netušila, že má co dělat s matkou, která se rozhodla, že si od zdravotníků už nikdy nic nenechá líbit.Vysvětlila jsem jí, že se doktor samozřejmě najíst může, ale pro akutní případy musí mít zástup. Pořád nikoho nevolala, tak jsem jí upozornila, že si za případné následky ponese odpovědnost, protože já trvám na okamžitém vyšetření svého dítěte.Na to začala vykládat, jako že co si to dovoluju, že ona následky neponese a blablabla. Tak jsem jí řekla, že těmito řečmi ztratila dalších 5 minut času a zopakovala jsem jí, že pokud se synovi v důsledku jejího zdržování něco stane bude za zdržení plně zodpovědná. Pak hned zavolala primáře, tem se mi omluvil a dítě vyšetřil.
Strávili jsme potom 3 dny v nemocnici s otřesem mozku.

Jen jsem nepochopila, ona vidí dítě, které je celé pozvracené a dál zvrací, má úraz hlavy a klidně ho na té chodbě nechá, ani do ordinace nás nevzala.
 Agnes+3 
  • 

Re: stížnost 

(9.5.2006 16:58:16)
Super! Tenhle přístup - klidně, bez emocí, ale věcně a jasně - se chci naučit. Je to potřeba nejen u lékaře. Dík.
 Jitka+2kluci 


Re: Re: stížnost 

(9.5.2006 17:11:43)
Agnes, ono to zase tak bez emocí nebylo, já jsem totiž měla šílený strach. Tím, že jsem u toho pádu ani nebyla , stalo se to ve školce, tak jsem nevěděla, jak přesně spadl, z jaké výšky, fakt jsem se bála.
 Dáša, dnes roční Vojtíšek 
  • 

Re: stížnost 

(9.5.2006 17:05:01)
V tomto případě jste byla úplně v právu a jistě jste jednala správně. Sestra si tuto zkušenost jistě zapamatuje. Někdy jsou sestry papežštější než papež (v poradně na gyn si klubko sester vesele pomlouvalo jednoho - mně shodou okolností známého doktora. Speciálně jedna byla celkem arogantní a velká suverénka. Byla nechutná a jsem si jistá, že ona by nezvládla ani desetinu jeho práce.Jo a pomlouvala ho před asi pěti pacientkami a žákyňkami proto, že si zabouchnul klíče). Určitě si nenechat nic líbit, ale jak jsem psala - někdy jsou zdravotníci doslova terorizováni velmi "právních důsledků znalými" pacienty. Ale opakuji, že ve Vašem případě bylo vše OK. Gratuluji, že jste se nedala.
 Jitka+2kluci 


Re: Re: stížnost 

(9.5.2006 17:16:16)
Dášo, máš pravdu, pohotovost se zneužívá, BOHUŽEL. Ale mně v poslední době hrozně vadí ten přístup sester i doktorů. Já vím, že je jich menšina, ale stejně....My máme bezvadnou dětskou doktorku, já praktikou, skvělého zubaře, ale pak mě vždycky dostane, když se přijdu někam, kde slušné a profesionální jednání prostě nefunguje.
 IvanaJ 


Re: Re: Re: stížnost 

(9.5.2006 18:01:14)
vvc
 Agnes+3 
  • 

Re: Re: Re: stížnost 

(9.5.2006 18:06:34)
Jo, jeden (promiňte) blbec může způsobit, že pacient už bude vždycky vzpomínat s pocitem křivdy (v lepším případě, v horším bude varovat ostatní, aby tam nechodili - viz diskuse o porodnicích) :-(
 Dáša, dnes roční Vojtíšek 
  • 

Re: Re: Re: stížnost 

(9.5.2006 18:10:41)
Ahoj Jitko, asi to bude znít blbě, ale nelze srovnávat praktické lékaře a emergency. Praktik za vás bere paušálně peníze každý měsíc, i když k němu nechodíte a pokud je rozumný, má tolik pacientů, aby se k nim stihnul chovat slušně a nic nezanedbat. Na emergency se valí x lidí spádově a někdy jsou opilí, někdy si přijedou právě pro ten Paralen a někdy holt potřebují pomoc :o)) Ale samozřejmě nikdo není rád, když se lidi chovají hnusně. Například já to nesnáším :o))
 Jitka+2kluci 


Re: Re: Re: Re: stížnost 

(9.5.2006 20:44:03)
Dášo, mně je úplně fuk, kde který lékař pracuje, ode všech očekávám slušné a profesionální chování.
 Milli 
  • 

Názor z řad zdravotníků 

(9.5.2006 22:01:01)
Pracovala jsem osm let na operačních sálech jedné velké pražské nemocnice a tak bych ráda dodala pár postřehů z druhé strany.
Ať se to někomu líbí nebo ne, zdravotníci jsou uplně stejní lidé, jako kdokoli jiný. Celá naše společnost má tendenci chovat se hnusně a hrubě a chování zdravotníků to pouze odráží.
Je nesmysl si myslet, že máme povinnost se chovat slušně a profesionálně, zatímco jiní lidé a profese ne.
Teď abych to uvedla na pravou míru - samozřejmě, že naprosto nesouhlasím, aby se hnusně choval kdokoli, zdravotníky nevyjímaje.
Mám na svou práci velmi krásné vzpomínky. Většinou vzpomínky na báječné lékaře a sestry, kteří by se pro pacienty i po 80! hodinové (od pátku ráno do pondělí odpoledne) hodinové službě rozkrájeli.
Ovšem taky jsme měli kolegy a kolegyně, kteří byli poněkud nerudnější, ale to je prostě dáno typem člověk.
Jsme jen lidi a glorifikování téhle práce je spíš záležitost červené knihovny.
Vím, že jste tady psaly hlavně o zanedbání péče - jsou to strašný věci a já si vůbec nedovedu představit, že by se to mohlo stát v naší nemocnici...velice by mě zajímalo, ve které nemocnici se které zanedbání stalo. Mohly byste tedy psát prosím konkrétně jména nemocnic?
 Kičína, Sona Richard Hanka 


Re: Názor z řad zdravotníků 

(10.5.2006 13:36:17)
Můj příspěvek je o kus výš, jednalo se o nemocnici v Českých Budějovicích. Nechtěla jsem jí jmenovat proto, že si nemyslím, že by tam byla špatná péče. To jenom v tom jednom případě. Na druhou stranu mi tam nedávno zachránili život mýho táty, udělali zázrak, takže budějovickou nemocnici chválím.¨
Jen jsem měla příležitost srovnat, protože ve stejné době ležel táta na kardiu, řekla bych v luxusu, se skvělou péčí, prostě úžasný a ve vedlejší budově ležel manžel po tom přepadení, všude špína, neochota, nekvalitní práce. Pro zajímavost, s doktorem jsem mluvila po třech dnech, co manžela přijali. Prostě neměl čas nebo na oddělení vůbec nebyl. Když jsem už začala vyřvávat, že pokud s ním nebudu do 15 minut mluvit, tak jdu rovnou do kanceláře ředitele nemocnice, světe div se, byl tam a podal mi informace.
Ach jo!
 Dasa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: stížnost 

(9.5.2006 22:01:01)
Aha takže finanční úřad? Nebo sociálka? Asi jsi se poznala - no nic, ale pokud pracuješ ve službách (státních zejména) a jsi VŹDY slušná a profesionální, klaním se Ti až k zemi. Ale to asi nebudu muset protože jsem si jistá, že KAŽDÝ se někdy (z jakékoholi důvodu) zachová ve své kariéře neprofesionálně.
 Jitka+2kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: stížnost 

(10.5.2006 9:23:49)
Dášo, nejsem státní zaměstnanec.
Chápu, že vy se asi slušně a profesionálně nechováte, pak se ale nedivte, že si na Vás lidi budou stěžovat, jen doufám, že nejste zdravotník.
 Tena 
  • 

ohleduplnost - co to je 

(9.5.2006 22:58:04)
Ani jsem nečetla všechny reakce. Po přečtení hlavního článku jsem si živě vybavila svoji "černou sobotu", kdy jsem už musela vyrazit mezi zdravotníky. Ač sama zdravotník, po té sobotní anabázi jsem si řekla, že napíšu článek někam do novin. Vzal to však čas.
Tehdy taky ledviny po močovém zánětu a léčba nějak nepomáhala. Musela jsem po 5 dnech bolestí a poslední téměř probdělé noci postupně vysvětlovat dalšímu a dalšímu odborníkovi, co mi je, jak jsem k tomu přišla, jak se vše vyvíjelo. Po celém dnu o půlce rohlíku a vodě a stupňujícímu se vyčerpání a zesilujícím bolestem jsem osmému člověku v řadě vážila slova, abych se už ušetřila další námahy vůbec přemýšlet. Nadechla jsem se, že zkusím to opravdu nejdůležitější. A už jsem dostala sprchu, že jestli míním takto komunikovat s doktorem - to se mě ujala po delším čekání sestřička velmi sebevědomě vystupující. To už svým klidným sdělením zakročil i manžel, který jí řekl, že to tam má všechno napsaný.
Možná jsem očekávala, že se všichni drží mého hesla: "chovej se k pacientům tak, jak by i tobě bylo milé!" Naštěstí byl takový devátý člověk v řadě - pan doktor.
 cinnamon 


Re: ohleduplnost - co to je 

(10.5.2006 2:23:55)
Ahoj,
nedá mi to, abych na téma středního zdravotního personálu něco nepřipsala. Když jsem byla těhotná, začala se mi rychle zvětšovat nějaká kožní anomálie na prsním dvorci. Dost mě to vyděsilo, gynekolog mě poslal na mamologii, odtud na konzultaci na kožní a nakonec na chirurgii. Na kožním mě v čekárně potkala - z dnešního pohledu, tehdy jsem to tak necítila - úsměvná chvilka, když jsem sestře podávala výsledky vyšetření z mamologie a doporučení ke konzultaci, přeměřila si mě pohledem a vyštěkla na mě: "Tak ukažte, kde to máte!" No, přiznám se, že v tu chvíli jsem zaváhala - jestli mám skutečně před čekárnou plnou lidí obého pohlaví včetně dětí vykasat tričko a inkriminované místo jí ukázat. :-))) Plně chápu rozhořčení všech, které takový přístup potká, když mají bolesti a strach - a to mě v tu chvíli opravdu nic nebolelo. Držím palce všem, kteří občas zdravotníky potřebují, ať narazí na samé milé a kompetentní lidi. Vím, že to mají taky někdy těžké, ale v ordinacích by si měli povinně vyvěsit nápis: "Dobrým slovem hubu nespálíš." a před službou si ho několikrát přeříkat.
 alenka,  
  • 

Re: Re: ohleduplnost - co to je 

(10.5.2006 7:18:10)
Vezli jsme sami akutně svého tatínka 83 letého do nemocnice na doporučení obvodního lékaře k vyšetření.Tam po různých peripetiích , jsme se dostali na poslední štaci, kde se mělo rozhodnout co dál.Ohlásili jsme se u okéna a čekali. Po 3/4 hodině, jsme se po urgenci dozvěděli, že se vlastně nahlašujeme znovu, sestra to zapomněla dát do počítače. Po rozhodnutí lékaře že tatínek musí být hospitalizován v jiné nemocnici (a to už měl nařízeno ležet na lehátku s horečkou) jsme čekali na převoz. Po urgenci mi sestra sdělila, že pro pacienta ležícího nemůže přijet obyčejná sanitka, takže si prý počkáme, protože mají k dispozici jenom jednu.Podotýkám, že to bylo v Brně:To už jsem se neudržela, tatínek byl už tak vyčerpaný, že jsem řekla, že si zavolám na dispečink sama. No a podržte se, sanitka tam byla za chvíli. Oni totiž zase mají svoje saniťáky a těm, bez ohledu na člověka, dohazují promiňtě, že to musím říct "kšefty". To prostě není služba nemocným, ale prachsprostý kalkul na úkor stavu pacienta - potom třeba i houkají....................
 Tena 
  • 

pomožte si sami - nejezdíme 

(10.5.2006 23:10:52)
Tatínek, o kterého jsem se starala, byl ležící se zavedeným močovým katetrem. Dostal akutní infekci s horečkami přes 41 st.!!! Pohotovost od 22 hodin do rána do 6 hodin nejezdí a my ho ve 2 hodiny v noci ležícího nemohli dopravit do nemocnice, kde jakási průběžně spící pohotovost je.
Samozřejmě, že jsem volala, co mám dělat. Telefon zvedli na krajském dispečinku - zavolejte si k vám, kam spádově patříte. Telefonát do nemocnice - na vrátnici znova vysvětlování. Předání na sestru u spícího doktora, držícího pohotovost. Další požadavek, co chceme - pana doktora, abych se zeptala... No ale co potřebujete, já ho pak musím budit, tak abych ho nebudila zbytečně. Po mém vysvětlení sděleno: no, to já musím vzbudit pana doktora. S panem doktorem jsem řešila po telefonu, co mám udělat s katetrem, vyndat ho, že se pacientovi uleví. Do rána přežil, pak sanita a nemocnice a vynadáno, proč jsme zničili katetr.
Oni potřebovali zachránit katetr, my tatínka! Co je víc?
Pane Rath, což takhle něco ozkusit na vlastní kůži? Mohl byste si možná i vybrat :-)
 Klarka 1+ pupík 
  • 

Výběr lékaře 

(10.5.2006 8:08:54)
Chodím na gynekologii na polikliniku. Jsou vedle sebe dvě ordinace. V mojí je bezva sestřička, bezva doktor, nikdy moc nečekám, jdu rovnou k setřičce (má samostatnou místnost) a pak až k lékaři. Nejdřív si promluvíme, pak si jdu odložit. V gynekologické ordinaci hned vedle čeká vždy milion pacientek, sestra má pořád otevřené dveře na chodbu a od stolu křičí (např.) "Pani Nováková, jak dlouho máte ten výtok?" (na chodbě jsou též pacienti všeho věku a pohlaví). K doktorce jde člověk potupně přes kabinku, kde si rovnou odkládá, takže před lékařku již předstupuje s holou řití :-))).
Můj doktor oproti této doktorce (která si také se sestrou dost často odchází mezi pacientkama zakouřit)není ani dražší, pojišťovna mu všechno hradí stejně...
Tak jak to, když ty ženy mají výběr, tuhle hroznou doktorku neopustí? Kdyby byla na té poliklinice sama, tak neřeknu, ale hned vedle mají tak do očí bijící rozdíl! Kdyby se většina na paní doktorku vy... , třeba by si sahla do svědomí!!!
 MirkaM 


Re: Výběr lékaře 

(10.5.2006 12:05:11)
Dobrý den.
Moji babičku propustili z nemocnice. Během pobytu v nemocnici přestala úplně chodit. Večer se jí udělalo špatně, nevnímala nás a bylo naprosto nemyslitelné ji do nemocnice vézt, protože do auta bychom ji neodnesli a nenaložili. Mamka zavolala záchranku a tam jí řekli, že nepřijedou, když je dnes propuštěná. Babička umřela.
 Kičína, Sona Richard Hanka 


Re: Re: Výběr lékaře 

(10.5.2006 13:38:21)
Jéžiš, to je smutný a ta beznaděj.
 Zuzka s Anežkou 
  • 

Re: Výběr lékaře 

(12.5.2006 11:50:15)
Kdysi jsem chodila na gynekologii do Podolí, doktor byl jistě odborník, ale ordinoval jen v úterý, žádné objednací hodiny, takže to bylo na celé dopoledne a klidně i kus odpoledne a fungovalo to stylem jedna pacientka se za jednou plentou oblékala, za druhou se další svlékala a třetí byla vyšetřována, takže všichni všechno slyšely ... Přestala jsem tam chodit. Chodila jsem do ordinace sice pěkně vybavené, hezké prostředí, ale paní doktorka s hrozným chováním (to by bylo na román ...). Teď chodím opět jinam, sice se zde platí, ale prostředí příjemné, doktor i sestry milé a vždy ochotní poradit i po telefonu a i mimo ordinační hodiny na mobilu... V těhotenství jsem chodila do poradny k Apolináři, sice tedy čekací lhůty šílené, ale nikde jsem nepobíhala polonahá na rozdíl od Krče, kde jsem byla na odběru plodové vody a předtím jsem tam absolvovala vyšetření. Svlékací kabinky byly u sestry, k doktorovi už se chodilo "dole bez", tak se i sedělo na židli a mluvilo se s ním - hrůza... A u sestry se nás pak míjelo takto vysvlečených několik...
 Mája, Martínek a Kubík 


155 

(10.5.2006 13:54:34)
No my jsme s manželem nedávno zjistili, že volat na 155 chce asi s hysterickým nádechem v hlase. Na začátku dubna jsem se v noci probudila se začínajícím porodem, protože už to byl můj druhý porod nečekala jsem nic překotného, ale on překotný byl. Doslova během chvilky mi praskla voda a já začala mít tendenci tlačit, kterou jsem se snažila co nejvíc prodýchat. Manžel volal hned 155 a poměrně přesně popsal v jakém jsem stavu. Sanita dorazila za 20 minut ( podotýkám, že bydlím v krajském městě ) a pozor bez doktora !!!! Na dispečinku usoudili, že má manžel poměrně klidný hlas, tak že to asi nebude tak akutní, jak popisoval do telefonu :-)) Saniťáci měli chudáci zamotanou hlavu, aby mne nemuseli rodit a ještě že nemuseli, malej se zasekl ramínky a porodní asistenka měla plné ruce práce.
 Pavvla, Jake* 25.6.05 


Re: 155 

(10.5.2006 15:40:33)
Ahoj holky, nevim o cem diskutujete, ale je to o nemocech a tak jsem se chtela zeptat, jestli mi nektera poradite...10mes dite ma sileny prujem. Doktorka mi rekla, ze si mam v lekarne koupit homeopatika a jeste nejake prasky, ale nerekla, jake....mate nektera zkusenosti, jake prasky/kapky se na to davaji? Diky moc.
 Kičína, Sona Richard Hanka 


Re: Re: 155 

(10.5.2006 16:58:45)
Nejsem doktor, nám pomohl Hylak, ale ten je myslím jenom na předpis. Já bych šla nejdřív k doktorce.
 Jaga, syn 3 roky 
  • 

Re: Re: 155 

(10.5.2006 19:53:17)
Smecta - čištěný jíl. Je volně v prodeji, hodí se i pro děti.
 jitka d 
  • 

Re: Re: Re: 155 

(10.5.2006 21:27:14)
ano je to vhodný pro děti holka ji drala ve dvou letecg není to moc chztný byl to bo j ale pomohlo to
 Markét 
  • 

Re: Re: Re: 155 

(11.5.2006 5:34:56)
Smecta pomáhá, ale je dosti nechutná. Děti ji moc nechtějí /a já se jim ani moc nedivím,/. Malá rada-rozpustit sáček Smecty v tošce čaje, a do prďolky "nalít"...
 Lucie, 4-leta Kata 
  • 

Re: Re: 155 

(11.5.2006 11:36:44)
Ahoj, mela jsi trvat na udelani vyteru, jestli nejde o neco zavazneho. My jsme meli podobny problem a vyklubala se nam z toho salmonela (kterou mame do dneska - jsme bacilonosici). Dite melo sileny prujem a stezovalo si na bolesti bricha (a to moc nemluvi). Hylak je pry pro deti (ale je skutecne na predpis) a smecta je silena (tedy moje dite po ochutnani v caji odmitalo po zbytek dne cokoliv pit a to ve stavu prujmu muze vest k dehydrataci a pak ke kapackam v nemocnici ....). Urcite bych to nelecila homeopatiky! Hodne stesti.
 Lída+2 


DAlší příběh 

(11.5.2006 13:09:50)
Už to tu čtu od toho co to vzniklo,ale nechtělo se mi psát,ale včera jsem byla u kamarádky a v neděli řešila něco né zrovna hezkýho.
Včera jsem byla s klukama v Železnici.
jsem uplně z toho dost rozhozená.
MAruška má Terezku v nemocnici na Vinohradech v Praze na popáleninách. Má 30% těla spálenýho a popáleniony 3 stupně nikdo za ní minimálně 14 dní nesmí... jak se bude spálenině dařit...
V neděli měli ohníček a Terezka měla na sobě obleček co měl LUk a Dan na indiána a vyrostli z toho. A ty třásně chytili,ale néé u ohně.. dostzali se asi uhlíky mězi třásně a jak vyběhla na pole asi 50metrůl od zahrady a opřel se do ní ten fujavec tak začala hořet.. tatínek jí uhasil. strahl z ní oblěčení a uhasil.

RYchle jí naložili do auta a odfrčeli do Jičínské nemocnice.
Tady je přijali. Nic nechtěli,že na vše je dost času. Vyhodili nějakýho pána z té velké ordinace na chir. příjmu. Okamžitě...
prohlídli volali do HK. Pak na Vinohrady. Ty pro ně poslali vrtulník. TAkže sanitkou na přistávací plochu vrtulníku- houkačkou a v Praze byla za 45minut. TAkže ono to jde,ale musí se chtít.

 Lída+2 


Re: DAlší příběh 

(11.5.2006 13:14:00)
asi jsme to napsala zmateně snad to všichni poochopili,ale od úrazu za 45 minut v Praze...
 Jana 
  • 

Re: Re: DAlší příběh 

(15.5.2006 12:21:26)
Lído, myslím, že tady porovnáváte nesrovnatelné, těžké popáleniny malého dítěte a ledvinovou koliku.....
 Lída+2 


Re: Re: Re: DAlší příběh 

(16.5.2006 8:34:17)
JAno proč myslíš?
Když poslali toho pána s krvácením pryč z jedný pohotovosti na druhou(ošetřen za 1,5 hodiny),tak mohli mojí kamarádce říci ať si jí doveze do Prahy sama nééé.Když si jí dovazli těch 10km, že ten zbytek zvládnou taky....
Když to tu denně čtu tak mě ta myšlenka k tomu prostě vede.

Je to prostě tak...smutný stav našeho zdravotnictví
 Markét 
  • 

Re: 155 

(11.5.2006 5:33:23)
No, je fakt, že dispečink RZP asi ty porody trošku zlehčuje, protože zrovna nedávno jedna známá taky druhorodička-zničeho nic ve sprše jí rupla voda, a malá byla do 10min. na světě-za asistence manžela a švagrové, rodička se chudinka nevypotácela ze sprchy na vzdálenost větší 2metrů. A když přijela RZP, tak si to v pohodě štrádovali ze sanity, se slovy-"To máme ještě čas", a když jim další příbuzný bydlící v tom domě oznámil, že malá je už na světě, jen je ještě na pupeční šňůře, kterou si neodvážili střihnout, tak nastal cvrkot. Takže malá rada-trocha hysterie musí přesvědčit dispečerku, že "jde do tuhého":)))) Hodně zdraví!!!!
 Momi + Hani a Veri 


porod bol horší 

(11.5.2006 9:04:10)
Ja som si ladvinovú koliku užila v tehotenstve (fakt strašná bolesť) a keď už bolo po všetkom jedna sestra mi oznámila že sa teraz už porodu nemusím báť, že tú najhoršiu bolesť mám za sebou. Tak som sa potešila :-)
Ale moj dlhý porod - i keď bez komplikácií bol bolestivejší.

Zatial som teda vačšiu bolesť ako porod nezažila. Ale má to jednu výhodu, odkedy mám porody za sebou, už sa ani trošku nebojím zubára, nejaké vŕtanie čo za malú chvílku skončí ma vobec nemože rozhodiť :-D
 Petra (1dcera) 
  • 

Re: porod bol horší 

(14.5.2006 17:20:04)
No a já bych šla zase raději znovu rodit, než k zubaři :-). Myslela jsem si, že zatím mým nejhorším zážitkem bude porod, ale zubaře nepřekonal, takže kdybych si musela vybrat, jestli půjdu zítra k zubaři nebo rodit, tak jsem fakt pro to druhé. Já měla porod super, rychlý, i když samozřejmě hodně bolestivý, jako každá, ale šííííleně ráda na něj vzpomínám. I když vím, že každý porod je jiný a kdybych sténala 20 hodin v bolestech, tak bych asi měla na porod jiný názor. :-) Ahoj Petra
 pacient nadevse? 
  • 

taky zkusenost... 

(11.5.2006 11:53:11)
Byla jsem darovat krev, ten den se sestricka vyjadrila, ze jim tam "padaj" vsici.. byl nejaky divny tlak. Ja v poho, s kamaradkou jsme odesli do nemocnicni kantyny na cokoladu (za listek, ktery jsme dostaly za odber) a tam jsem vedela, ze se pridam k dalsim a omdlim taky.. stacila jsem si sednout a pak uz vim jen to, jak kamaradka doslova komanduje prihlizejici zakynky, co se mnou maji delat.. to jsem se tam zacla smat... holky na praxi, budouci sestricky a staly jak trubky a koukaly.. kamoska to zajistila, poradila co se mnou a pani v kantyne volala doktorce z odberu krve.. prisli si pro mne, vezli i vozik, to jsem odmitla.. prohledli mne, nechali odpocinout a pak propustili s tim, ze mi doporucili zajit na rengen a to ja odmitla, pac mi nic nebylo.. slo o prazskou nemocnici na Karlove namesti. Spokojenost nejvetsi... Dojela jsem domu, lehla si a zjistila, ze preci jenom... jak jsem omdlela, prastila jsem se o zed a hnula si s krkem a ono to zaclo prichazet k sobe. Behem 1/2 hodiny jsem se nemohla hnout, otocit se, bolelo mne i mluvit a hybat ocima. Tak jsem si dosla na chirurgii u nas ve meste, kam patrim, bylo cca 10 dopoledne... vzali mne v jednu, kdy jsem nevedela co mam se sebou delat a sestricka moc dobre vedela, s cim tam jdu... doktor mne poslal na rengen, kde me sestra sjela takovym zpusobem, jako nikdy nikdo - ze je doba obeda, maj prestavku a co si dovoluju jit k doktorovi v pul druhy, a ona ze se mnou jela vlakem z Prahy a tak jsem mela jit rovnou (a asi necekat, az bude doba obeda). Vysvetlila jsem ji, ze jsem sic prijela s ni, ale stavila se doma a pak hned vyrazila, a ze od 10h cekam naproti na chirurgii, nez se mi budou venovat. To se omluvila, i za to ze byla neprijemna a zavolala a sjela doktora i se sestrickou, jak si dovoli nechat tam nekoho cekat, kdyz je podezdreni na poraneni krcni patere. To se nepotvrdilo.., dostala jsem jen limec, ale diky bohu..., ja tam prisla v deset s takovou "malickosti"... to uz tam v cekarne byl kluk s otevrenou zlomeninou, pravda, uz osetreny.., ale jeste v pul treti tam lezel a cekal na sanitku, ktera ho preveze do Prahy... nem. Cesky Brod. (cca 2 roky zpatky).

Dalsi zkusenost - me sestry.., mela casto zanet mocoveho mechyre, doktorka (uzasna) ji doporucila vysetreni, vcetne toho, ze ji vycevkuji atd. Sla k privatnimu - aby nemusela cekat mesic na statni, vse ok. Odpoledne ale volala, brecela mi do tlf, ze se ji chce strasne na malou a nemuze.., boli ji bricho a nevi co delat a kam jit.. pohotovost az od 17h. Zacala jsem obvolavat nemocnice a ja, ackoli se normalne jen tak nenecham odbyt, byla zoufala - vsude rekli, ze ma jet na pohotovost v miste bydliste (pac C. Brod je zruseny, musela by do Kolina, coz je 50 min vlakem z Prahy, kde v tu chvili byla) - ona nebyla schopna chodit, natoz nekam jet... pak mi bylo receno, at jde k doktorovi, u ktereho byla, coz neslo, protoze ten uz nemel ordinacni hodiny.. treti nemocnice, Karlovo namesti, tam jsem se pohadala se sestrickou, pak rekla ze to neni jeji problem, sestra k nim nepatri a hotovo - namitla jsem ze to je urgentni, ze opravdu nevi co ma delat, nikdy se nestalo aby brecela bolesti.., a sestra rekla ze ji proste nevezmou a basta.. muj argument, ze maj pohotovost a ze co kdyz ji tam proste poslu, to bylo odpovezeno, ze i tak ji nevezmou, protoze k nim nepatri.. tak jsem rekla ze kdyby prisel nekdo, ze umira, jestli ho poslou jinam..., tak rekla ze "tohle jsem nerekla, ale.." - sestricka z urologie... Nakonec to dopadlo tak, ze jsem obvolala vsechny nase zname a nekdo mi doporucil "znamou" v Krci, ktere se zavolalo, jestli by teda nevadilo, ze ackoliv k nim nepatri, nemaj pohotovost, jestli by tam preci jen mohla prijit.. a ta znama rekla ze jiste, to je samozrejme, proc se ptame a mela prijit rovnou...

Omlouvam se ze jsem se rozepsala. Ale i ted jsem hodne nasr... a je mi smutno z toho, ze proste jsem nedokazala sehnat pomoc, na jednom tlf ubrecenou (dospelou!) segru a na druhem "ochotne zdravotnictvi".
 dulca 
  • 

Re: taky zkusenost... 

(11.5.2006 13:12:17)
Priste se naptat, nevolat a jet osetrit vas musi. A ze je pohotovost podle bydliste je asi blbost trosku, kdyz je svobodna volba lekare.
 reakce 
  • 

Re: Re: taky zkusenost... 

(11.5.2006 14:45:20)
Segra nevedela, kde ji vezmou - kam s tim ma jit. Zas aby chodila od nemocnice k nemocnici... byla v centru Prahy. Proto jsem volala (obvolavala) ja. Krom toho mi bylo receno, ze i kdyz prijde, neosetri ji. A na pohotovost ze ma jet tam, kam patri podle mista bydliste. Taky se mi to zdalo (a zda) jako blbost, ale je to tak. Takhle mi to rekli... a nejen na Karlaku. I na Homolce a na Bulovce. Proste ze ji nevezmou, at jde jinam.
 Miki 
  • 

 

(11.5.2006 15:14:24)
Tak ja jsem volala na detskou pohotovost,protoze meho syna (8let) od rana strasne bolelo bricho,ve dve odpoledne uz nemohl ani chodit.Bylo to o vikendu.Na pohotovosti mi rekli,ze detska sanitka prijede nejdrive za dve hodiny,ze maji jen jednu a ta jezdi nekde po meste.Tak nevim? Nemame auto, jela jsem se sousedem primo do nemocnice.Malyho jsme donesli do cekarny.Vylezla desna sestra a nejdrive se ptala ,jak je mozne ze jsme prisli primo do nemocnice ,jen tak sami.Dr.pote prisel za 40minut. To uz malemu bylo lip,Dr.ho prohlidl,nic ho nebolelo a domu jsme sli po svych pesky.Takze jsem mela ostudu nakonec ja,ze tam vedu zdrave dite .Do zpravy Dr. napsal:zkonzumoval vetsi mnozstvi brambor.(meli jsme je na obed)Od te doby se to malymu obcas stava,jsou to zarazene prdy,tak uz to resime bez doktoru.
 Líza 


Re:  

(11.5.2006 16:35:51)
Myslím, že tady u toho posledního příběhu je základní věc nepochopení rozdílu mezi pohotovostí a záchrankou.
Pokud mám podezření, že má dítě třeba slepák, tak nevolám na pohotovost - jejich sanita skutečně může jezdit kdovíkde, zajišťuje vlastně jen návštěvní službu nemocných doma (a to ještě už jen málokde...), zatímco když zavoláš rychlou záchranku, tak neexistuje, že ti řeknou, že přijede za dvě hodiny, pokud je stav dítěte skutečně akutní...
 LU,2 děti 
  • 

Co je horší 

(11.5.2006 22:23:02)
Zazněly tady názory, že porod je procházka proti ledvinové kolice. Jak pro koho. Na ledvinovou koliku vám aspoň něco dají proti bolesti. je pravda, že na urologii z vás vypadne možná jen ten kamínek. Kdežto v porodnici vše zlé "spláchne" krásné miminko.
Jinak po mých bohatých zkušenostech musím říct, že je více toho pozitivního. Vě věcech ohrožujících život jsem viděla lékaře chovat se profesionálně. A nezlobte se, ale ledvinová kolika přímo život neohrožuje.
 Alice 
  • 

také špatná zkušenost 

(12.5.2006 11:27:10)
Také mám bohužel špatnou zkušenost se sanitkami a sanitáři.
Můj táta měl rakovinu posledního stupně, ochrnuly mu nohy a nedokázal už ani sám sedět. Volali jsme sanitku, protože měl jít táta na vyšetření a jeho zdravotní stav jsme s mámou přestávali zvládat. Sanitáři chtěli dát tátu na vozík, ale viděli, že by se ani na vozíku naudržel. Začali se vymlouvat, že by ho dali na nosítka, ale že bydlíme v paneláku a že to asi nepude a že budou muset zavolat hasiče..(bydlíme v přízemí). Poté co jim maminka dala pár stovek, tak to najednou šlo. Táta po týdnu v nemocnici Bulovka zemřel.
Mrzí mě chování těch sanitářů, když viděli v jaký jsme situaci, že ještě dokázali takla kalkulovat a etika a slušný chování jim jaksi nic neříkalo. Přála bych jim, aby podobnou zkušenost neměli oni, až jim bude nejhůř, ale bohužel, myslim si, že takovým lidem se to vrací..
 Líza 


Re: také špatná zkušenost 

(12.5.2006 11:31:46)
Alice, co kdyby místo těch pár stovek vzala maminka telefon a zavolala na dispečink? Uvidíš, jak by to šlo... a fofrem. To je přece klasická zkušenost jako s některými řemeslníky... to doděláme zítra... zase zítra... ještě zítra... telefonát šéfovi a za hodinu hotovo.

 Markét 
  • 

Re: Re: také špatná zkušenost 

(16.5.2006 23:37:18)
Souhlasím. Není nic snadnějšího, než pohrozit stížností, to se pak všem stáhnou prdelky a kmitají tak, jak mají!!!
 Petra (1 dcera) 
  • 

Také přidám zážitek 

(14.5.2006 16:27:09)
Také přidám jeden otřesný zážitek týkající se našeho zdravotnictví, přesněji lékařů. Není můj, ale mého manžela. Někdy v minulém roce si můj manžel střepem z hrnku, který byl v odpadkovém koši, rozřízl zápěstí na ruce. Byl sám doma, krev tekla hodně moc, pohotovost máme vedle v ulici, tak si ruku ovázal a vydal se rychle tam. V čekárně dost lidí, dovolil si zaklepat, protože jak se domníval, je akutní případ. Sestra, která otevřela, byla velice nepříjemná, ani se mu na ruku nepodívala, řekla mu, že má jít do nemocnice na Karlák. Nezajímala se, jak se to stalo, kdy se to stalo, ani očkem se na to zranění nepodívala. Kdyby měl manžel přeřízlou tepnu, nezájem, jděte na Karlák. Manžel tenkrát jel na Karlák tramvají (naštěstí to také nemáme daleko), s krvácející rukou ovázanou prokrváceným hadrem, doprovázen udivenými pohledy cestujících. Čekat musel ovšem i na Karláku, a to kvůli "neakutním" případům, které tam holt byly dřív. Když pak přišel na řadu a sdělil doktorovi, že se mu to stalo cca před 1,5 hodinou, dr. pak jen doufal, že nemá poraněné šlachy, protože by to už nemuselo jít "spravit". Naštěstí to dopadlo dobře a manžel má jen několik stehů.
Doktoři a sestry, styďte se!
 hanka 
  • 

Re: Také přidám zážitek 

(16.5.2006 14:22:22)
pacienti, styďte se!!! Kvůli vám neakutním, co jste tam "holt byli dřív", musel pán čekat hodinu a půl, a taky mohl i vykrvácet!!!
 jana2 
  • 

Re: Re: Také přidám zážitek 

(16.5.2006 15:28:47)
NO tak já nevím-to snad záleží na sestře a né na pacientce...teda aspoň na sestře-většinou vylízá ven sestra než doktor,že?Třeba u nás na ORL je naprosto běžné,že sestra vyjde a vezne přednostně třeba malé děti,nebo tam došel pán,/v obleku-ještě s jedním jako doprovod/,kterému tekla z nosu krev-asi nešla zastavit,tak ho samozřejmě vzali hned-ani mě nenapadlo protestovat,že jsme tam byli dřív!Na druhou stranu je to nevýhoda-když tam jsou dvě stejně staré děti-jedno přišlo dřív než to,které tam ječí,že se bojí a brečí,a sestra ho vezne přednostně..../i když na druhou stranu si asi celá čekárna oddechla/
 Markét 
  • 

Re: Také přidám zážitek 

(16.5.2006 23:40:42)
Nezlobte se na mě, ale nemůžete šmahem všechny "hodit do jednoho pytle"!!!!! Je to sice ostudné, ale ne všichni zdravotníci jsou takoví, a já osobně bych v takovém případě ten hadr odvázala, a aŤ jim to tam teče po podlaze, oni by si to rozmysleli. Jen mi nepřipadá fér označení "všichni doktoři a sestry styďte se"....
 Bára a Natálka 
  • 

Re: Také přidám zážitek 

(17.5.2006 12:29:11)
Teda já se opravdu nestačím divit. Vy se styďte a pořádně. Kdyby měl manžel prořízlou tepnu, nedošel by ani na tu pohotovost. Nevidím důvod, proč by poraněná šlacha (mimochodem poranit šlachu střepem od hrnku je dost nepravděpodobné) neměla jít ošetřit 1,5 hod po úrazu. Uvědomujete si vy všichni co tu pláčete nad českým zdravotnictvím, že všechny vaše porody, ošetření, ježdění sanitkama, pobyty v nemocnicích apod. vás téměř nic nestály. A argument, že platíte zdravotní pojištění a daně????? Víte komu všemu přispíváte na plat daněmi?? A víte kolik stojí taková cesta sanitkou? Kolik stojí RTG, pobyt v nemocnici, porod atd. Kdybyste měli neplatit pojištění a šetřit si místo toho, třeba jen na ten porod, asi byste se divili na jakou péči byste našetřili. Většina z vás by neměla ani na zaplacení porodního sálu. Vím, že se mezi zdravotníky najdou hulváti, jako ostatně ve všech oborech, ale globalizovat to není příliš na místě a očekávat nadstandartní péči téměř zadarmo taky ne.
 Lída+2 


Re: Re: Také přidám zážitek 

(17.5.2006 13:42:12)
Báro jasně třeba by ten přístup byl lepší, když by jsme to platili ze svého.Trvali by jsme na řádném a včasném ošetření.
Já osobně nemám až tak šílené zážitky s pohotovostí a kladnej jsme zde už psala.

Jo a moje sestra, teda už jako zdravotní sestra nepracuje,ale její přístup... jednou mi řekla jednu větu, kterou jsme neskousla doteď: přestaň už konečně otravovat doktory...(nemohla jsme přijít do jiného stavu)..
pokud je tam jen pár % takových tak to výrazně kazí těm se skvělým přístupem.

Jo a ono by to v ordinacích přestalo být až tak zlé kdyby důchodci nepěstovali jako koníček doktory.A to denně jsou k nějakýmu. A nebo k tomu samému i 4x za týden... a pak ty co by tu péči potřebovali nutně jí nemají, protože tito lidé si chodí do ordinace pokecat....:-((((((((((((((((
Opravdu by to asi pomohlo to placení ze svého.
 doktorka 
  • 

Re: Re: Re: Také přidám zážitek 

(17.5.2006 18:42:19)
Já pracuji již řadu let na dětském oddělení, nebyla bych pro,aby se zdravotnictví zpoplatnilo, ale aby se například platily výjezdy lítačkou... lidi si je totiž často volají zbytečně (třeba i na zvýšenou teplotu - každej se zdravym rozumem odhadne, že to počká)... jiný příklad, nejvíce pacientů chodí v neděli večer (ale problémy mají třeba už od čtcrtka) a pak nadávají, že čekají... Já sama jsem u nás v kraji jediným dětským specialistou ve svém oboru, pacientů mám opravdu hodně, objednací doba je 3-4 měsíce dopředu, v čekárně se je obvykle hodně lidí a ní kam sednout...lidi jsou nervózní, já si nestíhám pomalu ani dojít na záchod a na jídlo v ordinační den můžu zapomenout... nejde dopředu odhadnout, kolik minut budu potřebovat na dítě....
Chtěla bych mít méně pacientů, ale nejsou lidi.Občas si domů nosím propouštěcí zprávy,protože prostě nestíhám....
Například dneska mě dostl cikán, který na mě nepříjemně křičel, že si mě platí, a když jsem se ho zeptala, co dělá, tak mi řekl, že je na úřadu práce a pak kdo koho platí...
 Bára a Natálka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Také přidám zážitek 

(18.5.2006 5:02:48)
Milá Lído a paní doktorko,
děkuju, už jsem se v této diskusi vážně začínala bát, že je obecný názor, že zdravotníci jsou posluhovači, kteří musí okamžitě a na všechny reagovat tak jak si zrovna představují. Jsem ráda, že ještě někdo jiný si uvědomuje, že jsou to taky jenom lidé. Dělají chyby, ne vždy úmyslně, ale také odvádějí úžasnou práci a občas téměř zadarmo. A že mezi těmi stěžujícími si pacienty se najde mnoho hulvátů, kteří jejich profese zneužívají.
 Jitka 
  • 

Trošku obhajoby 

(16.5.2006 11:07:33)
Ahoj.Pracovala jsem deset let ve zdravotnictví na JIP.Vím, že čekání na pomoc je těžká, zvláště pak v bolestech.Věřte nebo nevěřte, ale lékařů je do služeb opravdu málo a tak, když dorazíte ve špatnou chvíli je jeden lékař třeba na JIP a AMB a ještě klidně i tři jiné oddělení.A můžete mi věřit, že právě ten Váš lékař mohl zrovna resuscitovat malé dítě nebo pomáhal zklidnit sestřičkám agresivního pacienta.Pochybuji, že pil kávu.Často od nás z JIP po životzachraňujícím výkonu utíkal doktor pryč s tím, že má ještě plnou ambulanci.Tak kde je chyba?
 Markét 
  • 

Nic není černé nebo jen bílé 

(16.5.2006 23:46:07)
Správný dovětek sestřičky z JIP. Jenže-já se obávám, že to Ti, co ve zdravotnictví nedělali, prostě nemůžou pochopit a radši nás budou jen a jen napadat..Je už v naší republice bohužel tradicí, že než bychom pochválili byť jednu jedinou dobrou zkušenost, či obyčejný lidský přístup, raději vytáhnu pravý opak, ať mám na koho nadávat...
 Hedva,2 děti 
  • 

Re: Nic není černé nebo jen bílé 

(21.5.2006 19:20:08)
Mám podobné zkušenosti,kdy v pátek v 15 hod příjde pán s dcerou,řekněme s drobností,a rozčiluje se,že "si pan doktor slouží"(byl vyjetý se sanitou RZP).Myslím si,že ten dotyčný pacient ho v tu chvíli potřeboval více než dcera nerudného pána.Ovšem výraz"si slouží" se v naší ordinaci ujal.Je to již několik let...
 mamina 
  • 

Rychlá pomoc? 

(19.5.2006 8:35:37)
Tak jsem nucena reagovat. Sama pracuji na záchrance jako zdr. sestra a takovýmto přístupem jsem velmi zhrozena. Jsme poměrně malé město (cca 28tis. obyvatel) ale naštěstí to u nás vypadá trochu jinak. Ihned po příjezdu k pacientovi změříme všechny fyziologické funkce- tj. krevní tlak, puls, saturaci O2, příp. i EKG. Samozřejmostí je zajištění i.v. linky infuzním roztokem. Okamžitě dostává pacient lék od bolesti- právě tou zajištěnou žilkou a ve většině případu i lék zmírňující nevolnost a zvracení- i to bývá doprovodným jevem koliky. Okamžitě vezeme pacienta do nemocnice a to na urgentní příjem kde na něj již čeká urolog ( po cestě totiž řidič informuje dispečerku vysílačkou o stavu pacienta a ta okamžitě vše předává sestře na urgentu a ta mezitím vše zařídí). Ten okamžitě jedná- prohlédne a vyšetří pac., naordinuje odběry, objedná ultrazvuk a v případě potřeby naordinuje i další dávku léku od bolesti. Tak takto to chodí u nás. A jak tak zjišťuji, můžu si gratulovat, že bydlím právě tady. Bohužel takovýto přístup hází špatné světlo globálně na všechny a to mě opravdu moc mrzí. Myslím si, že svou práci odvádíme dobře a nejvíc nás potěší, když po vyzdravení přijde pacient a řekne slovíčko děkuji. To je to co nám vždy vhání slzičky do očí. Je to upřímné a velmi milé. Takže lidi věřte, i dobré příklady existují. Mamina
 Dana-autorka 
  • 

Re: Rychlá pomoc? 

(19.5.2006 10:05:48)
Já vím, že to samozřejmě nemohu zevšeobecnit, ale pro mne to byla opravdu veliká bolest a už čekání na sanitku a tím osvobození od bolesti, mi přišlo dlouhé.Udělala bych cokoliv, aby to nebolelo. Trpělivě jsem v čekárně plných lidí čekala na pomoc a i tak myslím,že 5 sester, které seděly uvnitř, mi mohly po konzultaci s doktorem, aspoň nějak pomoci.Doktor byl totiž u operace, což já (život neohrožující) naprosto chápu, ale proč nemají nějakého, v tomto případě, zastupujícího p.doktora. Vše bylo opravdu tak, jak je popsáno výše, ale kdybyste věděla, kolik bolesti jsem si musela vytrpět!Kdo nezažil, nemůže pochopit. Nechtěla jsem a ani nechci, aby se kvůli mě, obrátila nemocnice vzhůru nohama, ale i tak hodina a půl čekání mi připadá opravdu dlouhá. Nechtěla jsem a nechci házet "špínu"na doktory a nemocnice, jen jsem chtěla svým článkem říct, že pacient, kterému není zrovna do skoku, rychlou záchrankou očekává i "rychlou"pomoc, právě proto si jí volá, ale pak stejnak může někde čekat i hodinu, aniž by se cokoliv dělo.
 Pavlína 
  • 

Re: Re: Rychlá pomoc? 

(1.6.2006 8:12:57)
Já mám také jeden zážitek z nemocnice. Onemocněla nám babička, nemohla se hýbat, bolela jí záda, třeštila hlava, měla 40C horečky, průjem. Chtěla to vyležet doma, ale nakonec jsme jí vlastními silami dopravili na pohotovost. Tam nám babička omdlela. Dostali jsme proto vozík, abychom jí vozili na vyšetření sem...vyšetření tam, takhle jsme strávili asi hodinu - babička nás už i přestávala vnímat, plakala. Měla strašné bolesti. Nikoho to nezajímalo, jen jsme museli jít na tohle vyšetření, pak na tamto. Pak nám vzali vozík, že ho potřebují a že babička to zvládne po svých, když jsme na ní dvě!!!!! Až když babička opět omdlela (už jsme jí ani mezitím nedopravili opětovně na wc, tak se nám i pokakala - docela se tvářili i zhnuseně), začali si nás všímat. Pak už to bylo rychlé. Nakonec se ukázalo, že babička má zánět mozkových blan. Celý mozek měla obalený hnisem, který jí druhý den punkcemi dostávali ven a divili se, kolik tam toho měla. Prý že musela mít opravdu veliké bolesti. Fakt jsme nechápali, jak nás mohli nechat běhat sem tam, když je člověku tak zle, že i omdlívá...a proč nám tedy dali vozík, aby nám ho v zápětí vzali. Babičce už je lépe - ovšem je již měsíc v nemocnici a stále hlavně na výživách, protože nic v sobě neudrží. Stále ještě jí dělají punkce z míchy.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.