| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Běda přirozeným porodům!?

 Celkem 62 názorů.
 Jolana, 12 a 10 let + 24 týden 
  • 

Díky 

(9.5.2001 21:26:50)
Vážená paní Štromerová,
vrátila jsem se včera ze zahraničí a na článek v MF Dnes jsem byla upozorněna mou ošetřující gynekoložkou, se kterou jsem při poslední návštěvě probírala aspekty budoucího třetího porodu - měla jasný medicínský pohled - nohy si můžete dát kam chcete, ale rodit v jiné poloze jak v pololeže na posteli si neumí představit, apod.Dnes jsem jí tedy donesla všechny materiály z www.rodina, aby si to uměla představit stejně jako já. Ale k článku - z toho jsem získala stejný pocit jako Vy - vpodstatě se nás, které se hodláme vzepřít obecným a v článku prezentovaným praktikám medicínsky vedených porodů, vůbec nezeptal, jaký máme názor a hlavně pocit. Také si nemyslím, že je nutné rodit doma, ale chápu, že je to mnohdy poslední možnost, jak porodit podle svých představ. Děkuji Vám tedy za to sáhodlouhé zastání, pevně věřím, že debata neutichne a hlas dostane i druhá strana.

Srdečně zdraví Jolana
 Jana Macháčová 
  • 

porod na nečisto 

(10.5.2001 7:14:48)
V roce 1982 jsem měla problémy s průběhem v těhotenství a výsledkem byl předčasný porod mrtvého dítěte. Problém byl zřejmě v tom, že za totality lékaři ženám ani nevěřili jaké mají problémy. To že se dítě narodí v osmém měsíci mrtvé udušené pupeční šňůrou se nemůže odehrát ze dne na den. Když jsem ale byla u lékaře, tak mi mé problémy nikdo nevěřil. Po těchto špatných zkušenostech při mém dalším těhotenství me lékaři nechali celou dobu na nemocenské, přestože jsem žádné problémy už neměla. Od té doby už uplynulo mnho let, na špatné přístupy jsem zapomněla těším se ze zdrví svých čtyř dětí narozených přirozenou cestou po bezproblémových těhotenstvích. Na vše špatné se zapomene a žije se jen z krásných vzpomínek. Tu první zkušenost považuji dnes jako těhotenství a porod na nečisto, díky špatnému přístupu lékařů se to jinak nazvat nedá.
 Jana, 23. týden 
  • 

Re: porod na nečisto 

(10.5.2001 9:15:45)
Ráda bych jenom podotkla k té důvěře lékařů. Bohužel ani teď mi nepřipadá, že by lékaři příliš dali na pocity budoucích maminek. Jsem poprvé těhotná a první pohyby miminka jsem cítila už v 16. týdnu, což je podle "tabulek" o 4 týdny dříve než bych měla. Lékař se proto rozhodl můj datum prvních pohybů neakceptovat - nezapsal ho ani do průkazky. Jednoduše mi nevěřil. Byla jsem z toho smutná - jak mu mám věřit já, když on nevěří mně ani datum prvních pohybů? Naštěstí o "nic" nejde, miminko se maximálně narodí o pár týdnů dřív ... ale co s tou důvěrou? Neměla by být vzájemná?
 Jára,dvouletá dcera 
  • 

Re: Re: porod na nečisto 

(10.5.2001 10:09:24)
Milá Jano,neřekla bych,že o nic nejde. Již mnohokrát jsem se přesvědčila o tom,že se nelze na lékaře stoprocentně spolehnout. I já jsem měla dříve pohyby a lékař je také neakceptoval,později i ultrazvuková vyšetření svědčila o větší velikosti plodu než by odpovídalo danému týdnu. Jejich reakce byla ta,že zřejmě jde o nějakou vadu a musela jsem jet do Prahy na podrobné vyšetření. Nedovedete si představit ten strach a obavy. Tam mi lékař řekl, že je vše v pořádku a plod odpovídá o dva týdny vyššímu týdnu těhotenství. Můj gynekolog mi řekl, že je zřejmě na cestě větší dítě. Nechal mě k tomu všemu ještě přenášet dva týdny. Teprve potom jsem šla na vyvolání porodu. Tam zjistili, že mám zcela zkaženou plodovou vodu. Porod naštěstí proběhl bez problémů, ale mé dceři museli nasadil antibiotika a mě také protože se báli infekce. Myslím si, že to pro ni nebyl zrovna šťastný krok do života. Je často nemocná a má narušenou imunitu. Poučila jsem se, důvěřuj ale prověřuj. Přeji Vám mnoho šťastných chvil při čekání na to maličké.
 Pavel 
  • 

V této zemi něco hnije 

(10.5.2001 15:13:38)
...a doufám, že to už brzo zhnije. Doufám, že už brzy přijdou ke slovu lidé sice vzdělaní, ale hlavně pokrokoví, s rozumem a srdcem; namísto odborníků, kteří jednou přijali nějaký nepodložený názor a ten je svatý a proto naše země pořád zaostává a mnoho maminek se bojí porodu a má špatné zážitky.
Velice obdivuji paní Štromerovou pro její vytvalost, již delší dobu sleduji, jak se celému jejímu (a díky Bohu není sama, kdo chce porodům vrátit jejich skutečnou hodnotu) snažení leckdo snaží házet klacky pod nohy a přeji jí spoustu vytvralosti a odvahy v dalším boji proti v Česku zažitému, ale falešnému chápání porodu.
Držím Vám palce a děkuji, že se vytrvale snažíte informovat naší veřejnost o pravdě. Věřím, že Vaše úsilí již brzy začne přinášet tolik vytoužené ovoce ve větším měřítku, než dosud.
 Dorka 
  • 

Díky paní Zuzanko!!! 

(12.5.2001 10:13:35)
Chci Vám moc poděkovat, za vaši obětavou, odbornou a mnohdy nedoceněnou práci. Zaběhnuté zvyklosti se mění pomalu, ale Vy máte sílu stát za svým názorem a já věřím, že přesvědčíte i další a další. Prosím nenechte se odradit a pokračujte v započaté cestě. A díky za každé děťátko, které se díky Vám narodilo přirozenou cestou a za všechny šťastné maminky! Dorka
 Šárka Adámková 
  • 

Kde rodit? 

(15.5.2001 16:07:55)
Vážená paní Štromerová,
nejsem si jistá, zda jste pochopila dobře obsah zmíněné stránky v MF. Voláte po "názorech z druhé strany", tedy z Vaší. Jsem autorkou jednoho z článků, a podnět k napsání mi dalo právě nekompromisní stanovisko ČAPA a jiných organizací. Rozhovor na toto téma s doc. Hájkem bude otištěn v jiném médiu. A jsou to právě lékaři, jejichž hlasy zazněly málo. Je třeba říci pro i proti k otázce porodů doma. "Pro" zaznělo mnohokrát. A jestli máte pocit, že si někdo myslí, že porodní asistentky jsou takové nebo makové, pak jste to právě vy se svou razancí, které dáváte prostor k takovým domněnkám.
S pozdravem
Šárka Adámková
 Romana 
  • 

Re: Kde rodit? 

(15.5.2001 16:38:29)
Vážená paní Šárko,
Váš článek nepracuje vůbec s fakty a vědeckými důkazy. Vy jste důkaz toho, že i novináři (ne jenom lékaři) podléhají mýtům a pověrám. Souhlasím s paní Štromerovou, že jste se tak akorát podílela na šíření poplašné zprávy, považuji to za neprofesionální přístup Vás jako novinářky. Ve všech státech EU, v USA, v Kanadě.. si ženy uhájily právo rodit doma. Demokracie se týká i žen. Račte to vzít na vědomí!!!
S úctou Romana
 RNDr. Jarmila Ranošová Ph.D. 
  • 

Re: Kde rodit? 

(15.5.2001 19:35:30)
Vážená paní Adámková,

vážím si toho, že jste se ozvala.

Víte, řeči o tom, že porodní asistentky a vůbec zastánci přirozených porodů už dostali dost prostoru k diskuzi, jsou trochu legrační v okamžiku, kdy tady je jen velmi malá možnost volby, kde a jak rodit!!!

Uvědomte si, že zde takřka neexistuje možnost porodit přirozeně, pokud nechcete jet do jedné z asi 4 porodnic v celé zemi
a nebo se nerozhodnete rodit doma.

Je to jako by zde stále vládla jediná strana a vedle ní přežívali takové ty pidistraničky jako před rokem 1989.

A ve vedlejší zemi by řekli - no, jó, ty disidenty z ČSSR tu máme častěji než komunisty, tak teď budeme zvát jen zástupce KSČ.

Probůh demokratické noviny - jakým ty Vaše jsou - by měly hledět na faktický stav věci.

Pokud by tady byly rodičky tlačeny
rodit doma či v porodních domech a oxytocin, porodní stoly, poloha vleže... by jim byly upírány, je
vaší povinností přinášet i pohled ze strany zastánců porodních sálů pro každou, která o to stojí.

Ale situace je právě opačná!

A Vy nám slibujete rozhovor s tou silnou stranou a říkáte, že ta slabá už dostala místa k diskuzi dost. Kde jej dostala ?

A uveřejníte-li rozhovor se zastánci klasických porodů, je Vaši povinností uveřejnit rovněž přímé informace, neskreslené vašimi komentáři, od zastánců přirozených porodů.

Mnoho se mluví o bezpečnosti:
Nikdo - a už vůbec ne porodní asistentky - nezpochybňují
otázku bezpečnosti.

Jakýkoliv rizikový porod patří do rukou lékařů.

Ale normální přirozený porod ?
Proč ?

Proč nerodit v příjemném prostředí s empatickou asistentkou a s někým, koho jen Vy sama pozvete k porodu ?

Ta asistentka musí být kompetentní osoba, která pozná, zda se neobjevují známky nějakého nebezpečí a porod se nekomplikuje
a pokud by se tak stalo, je povinna přivolat sanitku a převézt rodičku do porodnice.

Nebo je povinna třeba přejít z porodního pokoje na operační sál, jako je tomu v Capu.

Je-li to v mnoha vyspělých zemích běžné, proč by to nemělo být alespoň možné i tady ?

Ať si každá matka informovaně vybere, jak a kde rodit.

Pokud Vám kompetentní osoba - jakou dobrá porodní asistentka je
řekne, že je nutný lékařský zásah, žádná normální žena nebude proti.

Ale tady lékaři (čest těm několika vyjímkám) NUTÍ rodit na porodním sále každou maminku.

Možná patříte k těm ženám, které se tak cítí bezpečně a jsou s tímto stavem spokojeny.
Dobře, je to Vaše volba.

Já k nim napatřím, měla jsem
to vyjímečné štěstí porodit v Capu
v roce 1998, a před tím jsem
rodila v roce 1993 U Apolináře, mám tedy dobrou možnost srovnávat.

A taky jsem měla velké štěstí, že se mi v roce 1997 dostala do rukou knížka M. Odent: "Znovuzrozený porod".

Moc bych vás chtěla poprosit, abyste si jmenovanou knížku přečetla.

Udělejte to, prosím.

Autor je lékař, zkušený porodník a velký propagátor přirozených porodů.

Tady není prostor, abych podrobně rozepisovala, všechny argumenty pro.

A tak jen ty nejzákladnější:

Porod je složitý fyziologický proces a tělo má prostředky jak tento proces řídit. Je to proces z větší části nevědomý. Řízený jinak než logickými úvahami a vědomými příkazy.

Tento proces u všech savců probíhá nejlépe tam, kde se rodička cítí bezpečně, není rušena a má volnost pohybovat se a křičet podle svých pocitů. V prostředí, kde je dostatečně teplo, žádné zbytečné ostré světlo, žádný zbytečný hluk.

Samozřejmě to neznamená, že by ženy měly rodit samy!!!

Znamená to, že okolí je povinno udělat vše pro to, aby se cítily bezpečně a nerušeně.

Např. při porodu v Capu mne asistentka chodila konrolovat, jak uznala za vhodné (a samozřejmě bych ji neposlala pryč), ale hlavně -byla tam, kdykoliv jsem ji chtěla.

Zatímco při porodu U Apolináře kolem pobíhala spousta sester, lékařů,...
Ale na mé volání se objevili neochotně, obavám se vysmáli a empatii neprojevili žádnou.
Rušili mě! cítila jsem nebezpečí.

V takovém prostředí se porod začíná zákonitě zpomalovat =
vezměte si samici divokého zvířete,
pokud je vyrušena a pocítí nebezpečí, tělo vylučuje látky, které se snaží porod zpomalit, aby měla čas dostatse do bezpečí.

S pomalým průběhem porodu si ovšem lékaři poradí tím, že píchnou oxytocin.

Ale stahy vyvolané oxytocinem jsou nepřirozenější - hůře se kontrolují, často jsou velmi bolestivé a neúčinné.

Už jen to co jsem popsala je trestuhodné ztěžování porodu a zdravá rodička při normálním porodu by měla mít možnost se tomu vyhnout.

Takhle je možno projít celý porod až po sebrání novorozeněte mamince po porodu. Ujišťuju Vás, že takový nový človíček je plný života a kouká na svět. A pokud jen organizační důvody vedou k tomu, že nemůže být hned s mámou, přestože jde o zdravého novorozence a máma jej chce mít u sebe, svědčí to o velmi špatné organizaci.

Pak se mi zdá opravdu geniálně jednoduché řešení,jaké bylo v Capu, - miminko i se mnou hlídala stále stejná asistentka, která byla u porodu, nemusí to být super odborná dětská sestra, stačí jen aby rozpoznala blížící se nebezpečí, podobně jako u porodu.

Těším se, že ve svých novinách poskytnete prostor fundovaným zastáncům přirozených porodů.

Srdečně Vás zdravím,

RNDr. Jarmila Ranošová Ph.D.
 Šárka Adámková 
  • 

Re: Re: Kde rodit? 

(15.5.2001 22:27:03)
Odpovídám na obě reakce na můj názor:
1)Článek byl redakčně krácen z důvodu obsazenosti strany jinými podobného typu.
2)Statistik kolem porodů doma u nás i v zahraničí mám dost a právě proto si stojím za svým názorem.
3)Prostor PA a jiným byl dán v mnoha časopisech, na internetových serverech apod. Pokud si za svým názorem stojí, proč neunesou názor protistrany? Ačkoliv protistrana není správné slovo, oběma stranám jde o stejnou věc. Resp. mělo by jít!
4)Mluvila jsem s mnoha ženami, doc. Hájek za svoji třicetiletou praxi také a oba se shodujeme v jednom: naprostá většina NECHCE rodit doma. Pokud mohu mluvit za sebe, kdybych rodila doma já, ani jedno z mých dětí by dnes pravděpodobně nežilo.
Nesrovnávejte to, proboha, s dobou předválečnou. To bychom pak museli také říci, jak vypadala mateřská mortalita a jak novorozenecká úmrtnost.
Kdo říká, že porodní asistentky dostaly málo prostoru, evidentně tuto záležitost nesleduje.
Dále: CAP není o porodech doma, to sem nepatří. CAP je jistě dobrá věc, proti tomu by nikdo ruku nezvedal. Ale ať řekne p. Štromerová, kolik vybavení útulného pokojíku stálo, a zda si to naše zdravotnictví může paušálně dovolit? Nejsme ve Švédsku, bohužel.
Ani jedna z vás nezmínila, že vznikla organizace sester, které se staví proti svým výřečným kolegyním a výslovně se od nich distancují. Co k tomu dodat?
Závěr: Nejsem a priori proti porodům doma, nicméně si myslím, že u nás pro ně nyní nejsou vhodné podmínky.
 Mia 
  • 

Re: Re: Re: Kde rodit? 

(15.5.2001 22:54:28)
ještě pro paní Šárku:
-proti CAPu pár lidí ruku asi přece jenom zvedlo, jinak by fungoval stále
-to, že vy a pan doktor si myslíte, že o porody doma není u nás zájem neznamená, že o ně zájem doopravdy není
-to, že má někdo třicetiletou praxi neznamená, že s nějakou ženou krom své vlastní kdy mluvil
-nechápu v jaké souvislosti uvádíte cenu zařízení pokojíku v CAPu, já v ochotě sponzorů vidím velký zájem společnosti o přirozené porody a fakt, že CAP přes tento ohromný zájem padl vypovídá hodně

 Jarmila Ranošová 
  • 

Re: Re: Re: Kde rodit? 

(16.5.2001 11:10:21)

Š. Adámková napsala:
"Dále: CAP není o porodech doma, to sem nepatří. CAP je jistě dobrá věc, proti tomu by nikdo ruku nezvedal. Ale ať řekne p. Štromerová, kolik vybavení útulného pokojíku stálo, a zda si to naše zdravotnictví může paušálně dovolit? Nejsme ve Švédsku, bohužel."

CAP, porodní domy, porodní pokoje v nemocnicích,...sem samozřejmě patří. Stejně jako porody doma.
Téma je Přirozený porod !!!

Otázka peněz sem samozřejmě také patří.

Peněz je ve zdravotnictví málo a tak je na místě ptát se:

Kolik stojí normální, nekomplikovaný porod v klasické porodnici ?

Platy lékařů, sester, uklízečk, přístroje a další vybavení porodního sálu, anesteziolog pro epidurál, oxytocin a další léky,..., porodní stůl, pobyt matky v nemocnici, ...inkubátor pro zdravého novorozence, který se klidně může hřát na těle matky,
platy sester,které učí matku a dítě několik hodin po porodu kojit, což by se dosti pravděpodobně naučily samy, pokud by ihned po porodu mohly být nerušeně spolu...


kolik v porodním pokoji jakým je CAp?

Standardní nábytek, podobný jako má většina z nás doma, obyčejná postel, vana,...
Plat porodních asistentek, který je jistě menší než plat lékařů,
(úsměv, empatie, vlastní měnění polohy,... jsou na rozdíl od oxytocinu zdarma)
Možný zkrácený pobyt v porodnici, když kojíte bez problémů, dítě i Vy sjte v pořádku a přejete si to.


Kolik porod s porodní asistentkou doma ?
Žádný pobyt v pordnici,který nahradí denní návštěvy asistentky.
....

Ty skutečná neskreslená čísla by mne zajímala.
Ale výsledek se zdá dosti jasný.

Nejsme tak bohatí jako Švédsko.
A proto budeme víc plýtvat ?

Zdraví

Jarmila Ranošová
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Kde rodit? 

(16.5.2001 18:58:45)
Paní Adámková,
nevím, kde berete jistotu, že přirozeným porodům se poskytlo místa dost. Já byla ještě před půl rokem těhotná a mám pocit, že informací o přirozených porodech bylo žalostně málo, mezitím co s myšlenkou lékařských porodů jsem se setkávala na "každém kroku" - gynekolog, sestry v poradně, asistentky na předporodních kurzech, "maminkovské" časopisy...

Kromě toho mám pocti, že vy novináři lékařům práci značně usnadňujete. Naťuknete téma - porody doma. Lékaři se zděsí - Vyloučeno! Taková rizika... A tím to končí. Nebylo by logické pokračkovat otázkou - A proč to u nás nejde, když v zahraničí to jde?

Dám příklad: "Uvědomte si, že v zahraničí při porodech doma čeká pro případ komplikací u baráku sanita." "Co brání tomu, aby čekala i u nás?" "Naše zdravotnictví nemá dostatek financi." "Proč se nespočítá cena porodu doma, včetně té sanity, od částky se neodečte cena porodu v nemocnici a zbytek netvoří paušální poplatek, který by rodička povinně hradila?" "Současný zákonný stav to nepovoluje." "Co udělala Gyn Por organizace proto, aby byl současný zákonný stav více přizpůsobem zvyklostem v EU, kam se naše republika chystá?".... atd. Tak by se dal probrat jeden argument za druhým, včetně toho proč se při nemocničních porodech nedodržují doporučení WHO.

Paní Adámková, souhlasím s Vámi, že VĚTŠINA žen doma rodit nechce. Jenže je tady ještě MENŠINA, která o to stojí. Bohužel, česká společnost na menšiny nenahlíží zrovna s láskou. A stejně, jako je vžitý názor, že Cikány, Ukrajince, Bulhary... nejlépe nakopat do zadku a vyrazit za hranice naší republiky, tak zrovna tak je vžitý názor, že žena, která od porodu očekává něco víc, než že ho ona i dítě přežijí, je docela obyčejná "přechytralá nána, která neví, co chce". Nehledě k té drobnosti, že přirozený porod není pouze porod doma, což v diskuzích a článcích velice často zaniká.

Zrovna tak nechápu, proč poukazujete na cenu vybavení CAPu. Jistě, bylo by hezké rodit v příjemném prostředí, ale to já nepovažuji za nejdůležitější. Takové prostředí by pro mne byla pouze třešnička na dortu. Byla bych spokojená s tím, kdyby v KAŽDÉ porodnici byl jeden box vybaven žíněnkou a stoličkou, namísto lůžkem a já si mohla vybrat, zda si chci lehnout nebo radši klečet či tancovat čardáš. A naopak - i sebehezčí porodní pokoj bych nedokázala ocenit, pokud bych v něm musela rodit podle představ lékařů (a z článků v MF Dnes na mne působí, že zrovna to je snem docenta Hájka). Připadá mi nenormální, když lékař jako jedinou variantu úlevy od bolesti zná opiáty a než by ženě dovolil zaujmot polohu, jaká jí vyhovuje, tak radši ji i dítě (plod) zdroguje.

Mně 80 - 90 % pravděpodobnost, že doma rodit nejenom začnu ale i porodím, připadá podstatně příznivější, než jak je to u nás - mám 100% jistotu, že porod doma nedokončím, protože mi je odepřena odborná pomoc. A těch 10 - 20% transportů do nemocnice pouze dokazuje, že porodní asistenkty dokáží komplikace rozpoznat a že je berou vážně. A že v zahraničí platí pro porody doma přísné podmínky? A kdo tvrdí, že u nás musí doma rodit každá, bez ohledu na svůj zdravotní stav a místo bydliště? Proč lékaři, místo neustálého vymýšlení argumentů, proč není možné rodit jenom s PA příp. doma, radši nedají dohromady, za jakých podmínek jsou takové porody možné?

Zmiňujete PA, které nesouhlasí s porody doma. Jim se v MF Dnes také dostalo místa, paní Vendlerová tvrdí, že nemají ambice vést porody. Tak proč potom ze svých daní platím jejich vyšší odborné studium? PA při mém porodu vykonávaly činnosti, které zčásti zvládne sanitářka či pečovatelka a z části sestra se středoškolským vzděláním. Protože nemají ambice vést porod, tak nemusí provádět vnitřní vyšetření (považuji za zbytečné, aby mně vnitřně vyšetřovala víc jak jedna osoba - a to ten, kdo porod vede), podléhají plně pod lékaře, který u porodu musí být přítomný, čili si nemusí umět poradit se vzniklými komplikacemi. Dále tu byly porodní kurzy - nedozvěděla jsem se na nich nic, co bych nevěděla. Neboli půlroční (středoškolské) studium porodnictví hodina týdně je dostačující. Proč tedy asistentkám platit tři roky vyššího studia? Není to trošku luxus? Jenomže o PA, která není ochotná vzít na sebe zodpovědnost, by v EU (až tam budeme) těžko měli zájem. Ale pro Čechy dobré, že?

Paní Adámková, píšete, že proti porodům doma v podstatě nic nemáte, ale že u nás pro ně nejsou podmínky. Souhlasím s Vámi. Nicméně myslím si, že Vy - jako novinářka - můžete udělat hodně pro to, aby se situace u nás změnila. Stačí klást správné a mnohdy nepříjemné otázky. Nemyslím tím jenom odpůrcům přirozených porodů, viz ukázka výše. Myslím tím i zastáncům přirozených porodů. Ptát se jich, jak si takové porody představují, jak se dokáží vypořádat s komplikacemi, kolik by taková péče stála. Psát články o tom, jak porody vypadají v zahraničí. V nemocnici, v porodních centrech, doma. Klidně i zveřejňovat statistické údaje. A teprve až se novinové články dostanou z emocionální roviny (porod lékařský - trauma na duši, porod přirozený - poškození či smrt dítěte) do roviny věcné, bude možné říct, že je česká společnost informována o rizicích a výhodách porodu lékařského či přirozeného.

Přeji krásný den. Sylvie Lanštiaková
 Zuzana Štromerová 
  • 

Re: Re: Re: Kde rodit? 

(18.5.2001 22:18:21)
Milá paní Adámková - na Vaši výzvu paní Štromerová odpovídá: celé vybavení Centra aktivního porodu nestálo zdravotnictví ani korunu! Bylo vybaveno sponzorsky. Tím hodným sponzorem (zdrojem financí) byl časopis Elle. Je třeba mu znovu poděkovat. Zvláště šéfredaktorce paní Fialové. Oni se postarali, že vybavení těch úžasných pokojíčků zajistili další firmy. Celé to vyšlo přibližně na půl miliónu. Všechny 3 místnosti, včetně videa, rádia a pod. Zakoupení jediné polohovací postele, kterými se naše kliniky tak rády chlubí a které zdaleka nejsou využívány tak jak jim jejich variabilita dovoluje, obnáší přibližně stejnou částku, jako celé vybavení CAPu. V mnoha větších porodnicích mají takových postelí několik, ale CAP nemají ani jeden! A dále: sponzorský dar byl věnován pro standardní péči poskytovanou podle filosofie Centra aktivního porodu. Ta rozhodně nepředstavuje služby nadstandardní, ale rozhodně odlišné od klasických porodnic (podrobnosti viz www.rodina.cz/cap). Dnes už CAP není co býval, ceny za porod se stále zvyšují, což neodpovídá kvalitě služeb. Oddělení vydělává na něčem, co mu zdarma spadlo do klína. A představte si, paní Adámková, že CAP zařídily ty porodní asistentky, které Vám jsou takovým trnem v oku!
Ohánět se nízkou perinatální úmrtností je moc hezké, ale kolik z těch dětí, které nezvýšily statisticku v oblasti perinatální úmrtnosti přispěje ke zvýšení počtu dětí odložených v ústavech, protože rodiče "postižené" dítě nechtějí, nebo dětí, které budou po zbytek života vyžadovat zvláštní péči? A docela ráda bych viděla přesné počty porodů doma a jejich statistiku týkající se perinatální úmrtnosti! Mám velmi vážné podezření, že u nás taková statistika není vedena!

Zuzana Štromerová
 Mia 
  • 

Re: Re: Kde rodit? 

(15.5.2001 22:34:49)
Moc hezky jste to napsala, mohla byste tento krásný dopis poslat i do nějakých novin?
Představa, že teď budou zase prostor v tisku dostávat náfukové, kteří se jenom předhání v tom, do jakého extrému dokážou dovést inflaci své osobnost mě netěší. Mějte se hezky Mia
 Šárka Adámková 
  • 

Ještě jednou pro paní Ranošovou 

(15.5.2001 22:47:33)
Váížená paní Ranošová,
právě jsem si opět přečetla Váš text a zjistila jsem, že jsem opomenula dvě věci.
1)Přirozený porod. Píšete, že takový patří do rukou PA. No, mnoho porodů vypadá přirozeně a dopadají jinak. To nelze předem zjistit! Uvědomte si, že země, o kterých mluvíte, mají skupinu žen, které mohou rodit doma, přísně vyselektovanou. A i z této skupiny je v Německu 20% transportu, ve Švédsku, tuším, 11%. Je to málo?
2)Dále píšete, že o bezpečnost se okolí, potažmo teoreticky PA, musí postarat. Ale o to právě jde. Dovedete si představit převoz při náhlém krvácení, hypoxii nebo jiných, životu nebezpečných situacích, v pátek dopoledne v pražské přecpané dopravě? Jak dlouho by trvalo, než by se z paneláku z jedenáctého patra dostala žena do nejbližší nemocnice? To se to PA propaguje, když mají na svém kontě jen ty lehčí situace, a všechny ostatní když "zachraňuje" lékař.
Víte, v tomhle sporu mi nejvíc vadí demagogie některých zastánců tzv. přirozených metod. Neschopnost vyslyšet druhé a svůj názor umět čestně obhájit.
S pozdravem
Šárka Adámková
 Mia 
  • 

Re: Ještě jednou 

(15.5.2001 23:11:50)
ještě jednou pro šárku, zjevně jsme on-line: nevím, proč tu demagogii hledáte jen u nás. Jestliže se rozhodnu pro přirozený porod, tak vím proč to dělám, jsem schopna si zjistit jaká jsou rizika postupu který jsem vybrala, /já osobně mám statistiky docela v oblibě a také díky nim jsem pro přirozený porod stále rozhodnutá/, jsem dospělá a zodpovídám sama za sebe a své milované dítě. Krom toho mám zaplacené zdravotní pojištění. Kde je jaká demagogie??? Myslíte, že mě odchytil nějaký jehovista a přesvědčil mě pro přirozený porod? Těhotenství inteligenci nenarušuje! Má volba je výsledek pečlivého zvažování a nikoli toho, že by mě někdo přesvědčoval
 Jarmila Ranošová 
  • 

Re: Ještě jednou pro paní Ranošovou 

(16.5.2001 9:16:09)
Nevím, jestli se příspěvek odeslal, promiňte mi prosím bude-li tam dvakrát.

Váížená paní Adámková,

děkuji Vám za odpověď na můj dopis.

Píšete:

"1)Přirozený porod. Píšete, že takový patří do rukou PA. No, mnoho porodů vypadá přirozeně a dopadají jinak. To nelze předem zjistit!"

Ano, zvláště na klasických porodních sálech je skoro zázrak, když se přirozený porod nezkomplikuje.
Přečtěte si prosím co jsem o tom psala minule a napište, zda s tím souhlasíte.
Proto je třeba dělat vše pro to,
aby se porod nekomplikoval.
(Bezpečí, soukromí, teplo, možnost chovat se podle svého uvážení, křičet, měnit polohu, empatické okolí....)
Souhlasíte ?
(Mimochodem jedna známé bylo při porodu zima, sestra odmítla zavřít okno, protože"lékaři potřebuj ke své práci čerstvý vzduch. Kontrolní otázka ? Pomohlo to přirozenému porodu nebo jej to zpomalovalo ? Stahy se skoro zastavily - a dostala větší dávku oxytocinu. A zdravotníci měli čerství vzduch...)

Při vytvoření vhodných podmínek se procento komplikací snižuje.
Pokud nastanou, je třeba je umět řešit,- dostupná lékařská pomoc.
Pro mne byly v Capu dveře do porodního sálu a porodní asistentka jistotou, že pomoc by byla blízko.
Je-li pátek odpoledne a jsem v 11. patře a jsem rozhodnuta rodit doma, ja to moje zodpovědnost a zodpovědnost porodní asistentky, abychom posoudily riziko.
Nejsem malé dítě a nesu odpovědnost za sebe.
(Mimochodem, já osobně bych rodit doma nechtěla, tak jak jsem po druhé rodila představovalo MUJ ideál. Ale chápu, že si jiné ženy přejí rodit doma. Také si platí zdravotní pojištění. Proč by jim to neměllo být důstojně a bezpečně umožněno ? A i my, pro které Cap představuje ideál, máme dost smůlu- Capů... je zoufale málo.)

"Uvědomte si, že země, o kterých mluvíte, mají skupinu žen, které mohou rodit doma, přísně vyselektovanou. A i z této skupiny je v Německu 20% transportu, ve Švédsku, tuším, 11%. Je to málo?"

Takže z těch, které se rozhodnou porodit doma, jich 80%, resp 89%
skutečně doma porodí. To je pro Vás málo ?
V těch zbývajících procentech
možná asistentka či rodička měly jen lehké podezření, že by se mohlo dít něco komplikovanějšího.
To je jen důkaz, že jsou rodičky s kvalifikovaným doprovodem schopny jednat zodovědně, těžko to může být bráno proti domácím porodům.

Na bod 2 jsem už odpověděla.


"Víte, v tomhle sporu mi nejvíc vadí demagogie některých zastánců tzv. přirozených metod.
Neschopnost vyslyšet druhé a svůj názor umět čestně obhájit."

Demagogové se najdou ve všech skupinách, hledejme argumenty.
Mě nejvíc vadí, že mi stávající systém zaručí oxytocin, epidurál...
A nezaručí mi teplo, soukromí, důstojné zacházení,...viz nahoře, abych se neopakovala, jinou polohu při porodu než v leže, mimino po porodu u sebe, budu-li si přát..., možnost informovaně rozhodovat sama za sebe,..
To je svět postavený na hlavu, nemyslíte ?

S pozdravem

Jarmila Ranošová

(Mimochodem kdysi jeden ze známých porodníků vyhlásil, že rodit v jiné poloze by se mohlo, měli-li bychom polohovací porodní lůžka za x statisíců. Tomu se můžete jen smát, porodíte-li v jiné poloze na docela obyčejné posteli...)
 Šárka Adámková 
  • 

Re: Re: Ještě jednou pro paní Ranošovou 

(16.5.2001 16:14:19)
Vážená paní Ranošová,
aniž bych četla další příspěvky, odpovídám hned vám. Nejdříve k číslům, kterým jste neporozuměla:Ze VŠECH žen, které se, např. ve Švédsku, rozhodnou porodit doma, se vybere skupina těch, které připadají v úvahu. Během těhotenství se tato skupina ještě redukuje, takže nakonec zůstane, pro příklad 100 maminek, které po naprosto bezproblémovém těhotenství mohou rodit doma. A z těchto je 11 nakonec převezeno akutně do nemocnice.Už rozumíte? Pokud je diskuze o přirozeném porodu, pak máme na mysli family rooms, porodní domy, CAP apod. Tomu fandím. Ale opět podotýkám, stojí to peníze. Co jistě nestojí nic, to je vlídnost, ochota, zájem...na tom se shodneme. Ale nehažte všechny lékaře do jednoho pytle, stejně jako PA. Není to skupina zlých a hodných. K medikalizaci porodů: to samy matky často (ne vždy, ať mě zas někdo nechytá za slovo:-)v bolestech žádají léky a nutí lékaře, aby jim je dali.Znám takové, které se snaží uplatit lékaře, aby provedl císařský řez, takový mají strach. Ani se mi to nezdá tak divné. První dítě jsem rodila pomocí kleští, druhé s epidurálem, který jsem dobrovolně žádala.
Abych to uzavřela: jeden příklad za všechny- minulý týden porodila v jedné pražské porodnici matka dítě po bezproblémovém (tj. podle PA by byla vhodný adept na porod doma!!!!) těhotenství. Porod proběhl dobře, všichni se radovali až do chvíle, kdy matka najednou upadla do bezvědomí (embolie). Ztratila hodně krve, dodnes je v kritickém stavu. Nebýt přítomných lékařů a vybavení, nežila by. Neměli bychom jim být namísto nadávání spíš vděční?
 Renata 
  • 

Re: Re: Re: Ještě jednou pro paní Ranošovou 

(16.5.2001 17:05:26)
Vážená paní Šárko, bylo by dobré si přečíst některé nejnovější vědecké studie, které se týkají porodnictví a ne jen naslouchat jednomu nebo maximálně dvěma lékařům. Mám zkušenosti, že i lékaři někdy lžou.
Renata
 Jarmila Ranošová 
  • 

Re: Re: Re: Ještě jednou pro paní Ranošovou 

(16.5.2001 17:34:35)
Vážená paní Adámková,

děkuji Vám za Vaše příspěvky.
Vaše rozhodnutí neúčastnit se nadále této diskuze respektuji.

Mým velkým přáním je, abychom se všichni naučili respektovat rozhodnutí toho druhého a aby každý člověk mohl informovaně rozhodovat sám o sobě bez diktátu kohokoliv dalšího.

Těším se, že ve Vašich novinách zazní názory, jak zastánců přirozených porodů tak zastánců klasických porodů. Jistě vám velí profesionální čest poskytnout prostor celému názorovému spektru s přihlédnutím k tomu, jaký je standard ve vyspělých zemích a jak finančně náročné to které řešení skutečně je.

Srdečně zdraví
RNDr. Jarmila Ranošová Ph.D.

PS:
Jsem ráda, že té statistice rozumíme stejně:

"příklad 100 maminek, které po naprosto bezproblémovém těhotenství mohou rodit doma. A z těchto je 11 nakonec převezeno akutně do nemocnice."

Z těch maminek, které se na začátku porodu rozhodnou rodit doma
(a mají k tomu schválení lékaře, neboť o tom zauvažovaly s předstihem)
jich skutečně 89 doma porodí.

Úspěšnost některých škol je mnohem nižší,jistě byste je pro to nechtěla zakázat.

A těch 11 procent svědčí spíše o opatrnosti porodní asistentky a rodičky, než o čemkoliv jiném.

Zajímavější by bylo vědět,
třeba kolik z těch 11 procent skončí císařským řezem, či ještě hůře.

Pokud by toto číslo bylo velké, bylo by možno uvažovat o tom, že počátek porodu doma nebo naplánování porodu doma zhoršuje prognózu úspěšného porodu.

Statistika, kterou jste uvedla, nedává žádný argument proti porodům doma.

Mimochodem, i u nás dostanete radu, abyste nejezdila hned na začátku porodu, ale spíše počkala až budou stahy pravidelnější.

Bohužel za Vámi ale nepřijede žádná asistentka a jste sama na to,
abyste rozhodla, kdy jet do porodnice.

Holandský systém, viz. dopis HAM, je pro ženu mnohem příznivější.

Mimochodem, ten příklad maminky, která náhle upadla do kómatu,
je jistě hodný pozornosti.
Chybí tomu ale statistika - jaká je pravděpodobnost, že se to stane.
Zda opravdu nelze odhadnou dopředu riziko, že se to stane...

Já jsem zase slyšela o matce, která se už nikdy po bezproblémovém porodu s epidurálem neprobrala k vědomí...
Zakážeme proto epidurál (který vám nabízí mnohem větší množství porodnic, než které nabízí snahu o přirozený porod) ? Mia 
  • 

Re: Re: Re: peníze ve zdravotnictví 

(16.5.2001 21:14:19)
Pro každého Mr. Bůčka se v našem zdravotnictví peníze na by-pass a velmi drahou následnou léčbu /léky a jiné - měsíční léčba může být kolem tisícovky korun dlouhá léta/ seženou, ale rodičky za to nestojí, aby jim byla poskytnuta péče na úrovni????
 Jana* 
  • 

Re: Kde rodit? 

(16.5.2001 9:07:39)
Vážená paní Adámková,

myslím si, že bouře kolem porodů doma, která se tu strhla, nepramení ani tak z toho, že by chtěl někdo rodit jen doma a někdo jen v nemocnici, ale z toho, že se zdá být jednodušší vybojovat a prosazovat něco nového, než přesvědčit zaběhnutý stereotypní zdravotnický systém a dané zdravotnické zařízení, aby se stalo přístupnějším přirozenému porodu.
Jsem v 7. týdnu těhotenství a za pár měsíců mě bude čekat také to rozhodnutí, kde rodit. Nechci rodit doma, protože mám strach z toho, že by nastaly komplikace, které bych nezvládla, ale chci být při svém porodu respektována. Jsem z Prahy a zatím jsem nevolala do všech porodnic, abych zjistila, jestli mě budou nutit do klystýru, nástřihu, oxytocinu a porodu v leže a jaké prostředky používají k tlumení bolestí (vana, sprcha, balón apod.) a v jaké poloze mě nechají rodit. Zatím jsem si tyto informace přečetla jen na tomto serveru a to, co jsem tu našla, nemluví pozitivně o pražských porodnicích. Vy, jako medium přinášející informace tolika lidem, byste určitě takovýto průzkum mohli přinést. Průzkum o tom, jaké má žena možnosti, bude-li rodit. Vždyť přece o to jde, o tu ženu a o to dítě, které přivede na svět. Nic jiného tu nemá být středem pozornosti víc, než právě tito dva. V kolika porodnicích v republice vám nabídnou něco jiného než ty zaběhlé procedury, které není vůle měnit ?
Nebyla jsem v nemocnici mnohokrát, ale párkrát přece, abych věděla, že není o co stát. Jak mám věřit, že bude někdo poslouchat, co cítím a respektovat, co dělám, při tak závažném procesu, jakým je porod (můj porod), když to nedělali ani při balnálnějších věcech (kdy šlo jen o mé tělo a mé zdraví). (Jednou zapomněli udělat všechny zákroky, které udělat měli, takže ty další pak dodělávali při lokálním umrtvení. Byla jsem ještě dítě, ale dobře si pamatuji, jak bolí vpichy skalpelu při nedostatečném umrtvení. Jindy zase jsem několikrát upozorňovala sestru, ať mi neberou odběry krve z levé ruky, ať si s tím pohraje a najde si žílu v pravé ruce, protože je mám těžko naleznutelné a v případě rychlé narkozy, kterou by mi dávali v noci, jak předpokládali, se jim ta levá ruka bude hodit, budou mi to mít kam píchnout. Neposlechla mě. Místo pro jehlu pak museli narychlo hledat v zápěstí, několikrát se netrefili a nadělali mi několik boulí a nakonc jsem tu jehlu v zápěstí měla ještě celý druhý den, kdybych na sál musela znovu, aby už ten vpich nemuseli hledat. Neumírá se na to, ale bylo to opravdu bolestivé. Jednalo se o prkotinu, ale nikdo mě neposlouchal. Má spoluležící se svíjela v bolestech, bolestí sténala, byla zelená, ale pokaždé, když jsem zavolala sestru (3 x během 45 min), aby jí dala něco na uklidnění bolesti, odpověděla mi tato, že ji to přece nemůže tak bolet a ať není hysterka. Nakonec jsem došla pro doktora - nesměla jsem vstávat, byla jsem po narkóze - a ten jí dal injekce na uklidnění. Za 10 minut ji to přešlo. Po jiné narkóze mě nechali nahou, zapomněli mě obléci a když jsem je rozespalá upozorňovala, že je mi zima a že jsem nahá, hledali další hodinu mé věci. Také zjistili, že mě převezli úplně na špatný pokoj na jiném oddělení. Jindy mi při převazu po operaci hodila sestra minidlahu, kterou jsem měla v blízkosti čerstvých stehů, do odpadkového koše. Když jsem ji upozornila, že ji bude potřebovat, vytáhla ji a chtěla ji dát na původní místo. Musela jsem ji požádat, aby ji vydezinfikovala. Dělala to nerada a tvářila se neskutečně otráveně, ale udělala to.) Určitě bych si vzpomněla na další příhody, ale kdo na to rád vzpomíná. No a to je právě to. Já chci, abych na svůj porod ráda vzpomínala nejen já, ale i můj manžel a aby to nebylo podmíněno jen tím, že pojedeme z Prahy rodit do Vrchlabí. Abych mohla lékařům, porodním asistentkám a zdravotním sestrám věřit, že vědí, co dělají a že vše, co dělají, je ve prospěch můj a dítěte a že je to opravdu nezbytně nutné a že sami mají zájem na tom, abych porodila co nejpřirozeněji, nejrychleji a oni přitom klidně co nejvíc ušetřili za všechny ty oxytociny apod.
No a to je právě to, ce například mě konkrétně tady chybí a proč jsem také jistý čas pomýšlela na porod doma. Ráda bych porod ve zdravotnickém zařízení, jako doma, ale těch možností je tu moc málo.

Jana*
 Dana, 24. týden 
  • 

Re: Re: Kde rodit? 

(16.5.2001 14:14:49)
Díky, Jano, tohle bych podepsala. O tom to celé je, ani ne tak o tom, jestli ženy CHTĚJÍ rodit ve svém bytě, ale o tom, že CHTĚJÍ ovlivnit to, KDO s nimi při porodu bude (v nemocnici to neovlivníte, obzvlášť ne v těch velkých - služby jsou služby) a JAK budou rodit (v klidu, v příjemném prostředí - ani tak nejde o to vybavení ale zase "jenom" o ty lidi, bez zbytečných lékařských zásahů ...) a JAKÉ budou první dny s miminkem (zaručí mi v nemocnici roaming? Co když zrovna bude na roamingu i nadstandartních pokojích plno? Pak budu 5 dní ležet s dalšími x nešťastnicemi v porodnici a vidět svoje miminko jenom na kojení?). V tom vidím důvody žen pro porody doma a chápu je. CAPů je totiž tak hrozně málo ...

Dana
 Šárka Adámková 
  • 

Pro Miu, Janu a ostatní 

(16.5.2001 16:33:32)
Zdá se, že už bylo vše napsáno, ale přesto: já fandím maminkám i PA i komukoliv kdo bojuje o svá práva,nejsem z těch, kteří by slepě věřili lékařům, spoléhám taky na svůj rozum, což se mi několikrát vyplatilo. Chování k pacientům má veliké trhliny a je to jediná věc, která se dá řešit okamžitě, pokud je zájem.
Tím své příspěvky končím, nevidím v tom nadále smysl.
Díky všem, kteří se vyjádřili.

Šárka
 Mia 
  • 

Re: Pro Miu, Janu a ostatní 

(16.5.2001 21:40:25)
Takže se s vámi loučím - o opouštění diskuzí jste vlastně psala v jednom ze svých prvních příspěvků o tom, jestli je někdo schopen obhájit své argumenty či nikoli.
Jinak k vašim aktivitám na sbírání hlasů žen, které při porodu nemají požadavky na důstojné zacházení...doufám, že podobné aktivity nezačnou i ve školství, třeba by pak staré učitelky s ukazovátkama odhlasovaly, že slovní hodnocení a jiné vymoženosti svobodných škol jsou špatné a žádaly jejich zrušení bez ohledu na spokojenost a rozvoj žáčků.
dodatek: v naprosté úctě chovám každou rodičku a nikoho nechci odsoudit označením "ženy bez nároků..", vím, že jsme tak všechny byly vychovávané- nemít požadavky a spokojit se s přežitím..
 Zuzana Štromerová 
  • 

Re: Kde rodit? 

(16.5.2001 13:39:34)
Vážená paní Adámková,
stále se domnívám, že jak Vaše reakce na článek, tak většina textu na straně¨6, uveřejněného 7.5. 2001, vychází z neznalosti jednak toho, co zastává Česká asociace porodních asistentek, jednak procesu zvaného přirozený porod.
Co myslíte vyjádřením "...nekompromisní stanovisko ČAPA..."? Tedy přesněji řečeno v čem nekompromisní?
Dále, k porodům doma: je to jednoznačně velice silné téma. Ať se kdekoli rozvine debata o přirozených porodech, vždy se stočí k porodům doma. Na otázku: "Jaký je váš názor na porod doma" odpovídají lékaři a některé porodní asistentky jednoznačně negativně. Já osobně mám tu zkušenost, že jakmile si před novináři dovolím svou odpověď rozvinout a vyjádřit, že za určitých okolností si myslím, že porod doma je pro určité maminky nejen příjemnou, ale dokonce bezpečnou variantou, ihned dostanu "nálepku" - to je
ta, co doporučuje porody doma!!! V mnoha zemích světa je porod doma nejen normální možností, kde přivést děťátko na svět, ale výsledky výzkumu poukazují na to, že pro maminky, u kterých probíhá porod normálně, dokonce i bezpečnějším místem než porodnice. To se týká samozřejmě států, kde je lékařská péče v případě nutnosti lehce dostupná.
No, a pokud říkáte razance tomu, že jsou porodní asistentky schopny říci nahlas, co doporučuje a nedoporučuje WHO nebo EU v oblasti péče poskytované porodními asistentkami, že se zastávají skutečnosti, že těhotenství ani porod nejsou nemocemi a že má žena právo rozhodnout jakým způsobem a kde přivede své miminko na svět, no tak v tom případě jsme razantní.

S pozdravem

Zuzana Štromerová
 Tomáš 
  • 

Demagogie 

(17.5.2001 9:43:58)
Dopis je jedna velká demagogie. Nejdřív nám paní Štromerová tvrdí, že do Centra aktivního porodu jsou přijímány jen nekomplikované porody, v dalším odstavci se chlubí, že na Bulovce měli perinatální úmrtnost nula.
Nevím proč se tady rozehrává taková podivná hra kolem porodů a ženy jsou mateny (bezpečnost porodů doma, zpochybňování porodnic). Je velkým nebezpečím, že se takovým názorům dostává prostor na tomto serveru a ženském tisku.
 Marcela 
  • 

Re: Demagogie 

(17.5.2001 12:30:52)
Tomáši,
nevím v čem vlastně tu demagogii vidíš. Do CAPu se přijímaly jen rodičky s bezproblémovým těhotenstvím, kdy byl předpoklad i bezproblémového porodu. Pokud by bylo riziko, že porod bude s problémy, nebudu přeci rodit ani doma, ale půjdu do nemocnice, ne?

A že CAP měl nulovou úmrtnost? Podle mě je to dáno dvěma faktory:
1) všechny "problémové" porody šly z CAPu okamžitě na sál (proto nebyla možnost nějakého úmrtí ať matky, tak plodu v CAPu
2) pokud byla nulová úmrtnost nulová i v případě těch matek co porod dokončily na sále - myslím že možná šlo i o tu statistiku. Prostě CAP asi neměl tolik porodů, aby se to promile úmrtnosti při porodu projevilo.

Nebo je další možnost - a to zmiňovaná psychická stránka celého porodu.

Každopádně mě to demagogické nepřipadá.
Každá žena má mít právo zvolit si způsob porodu. Jako já neodsuzuji ty, kterým vyhovuje rodit v nemocnici a podřídit se plně lékařům, ať nikdo neodsuzuje mne, když chci rodit doma.
 Marek 
  • 

Re: Re: Demagogie 

(18.5.2001 9:09:41)
Citace:
"Každá žena má mít právo zvolit si způsob porodu. Jako já neodsuzuji ty, kterým vyhovuje rodit v nemocnici a podřídit se plně lékařům, ať nikdo neodsuzuje mne, když chci rodit doma."

Nazor:
Ano, pravo ma asi tak stejne jako pri tehotenstvi kourit, pit alkohol a fetovat.
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 11:59:24)
Tomáši,tuhle diskuzi pročítám i když se do ní nezapojuji.Nevím proč by názory,které tu zazněli neměli dostat prostor na webové stránce třeba zrovna Rodiny.Jen tak si každá žena utvoří svůj názor jestli a proč chce rodit zrovna v nemocnici,v CAPu či doma,když si přečte spoustu názorů.Je správné,že tato diskuze vznikla.
Marku co ta tvoje poznámka měla znamenat?Já jsem ji pochopila,tak že žena prostě podle tebe nemá žádné právo na vlastní názor nebo možnost rozhodnot se a vybrat si,pouze povinnost držet pusu a krok.Pokud vás pánové tato diskuze rozčiluje,či se vám nelíbí,nemusíte ji vůbec číst.Nebudete se tak vystavovat srdečnému kolapsu.
Mějte se hezky.
 Marek (syn 3 roky) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 13:03:39)
Vzadnem pripade jsem svou poznamkou nechtel nejakym zpusobem poprit zene pravo na vlastni nazor a rozhodnuti, coz doufam pochopila vetsina ctenarek a ctenaru. Ja jsem jen vyslovil svuj nazor a dostalo se mi nemileho prekvapeni: naznaceni, ze zde na oponentni nazory neni prostor (na tomto serveru se mi to stalo nasteti poprve, takze na nej urcite nezanevru), skoda.

Chtel jsem tim je rici, ze porod bez lekarskeho dohledu mi pripada jako veliky hazard se zdravim matky a ditete. Zodpovedna budouci maminka podle meho nekouri, nepije alkohol, nefetuje a take, nerodi bez lekarskeho dohledu.
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 13:23:36)
Ahoj Marku,
takže se ti moc omlouvám,pochopila jsem to špatně.V žádném případě jsem nechtěla aby to vyznělo že se tady oponentní názor nepřijímá.Naopak,pročti si taky jiné diskuze,kde těch oponetních názorů zaznělo až-až.Hold napsané slovo někdy vyzní jinak než vyslovené.Tak promiň.
Souhlasím s tebou,že zodpovědní budoucí maminka nekouří,nepije alkohol a nefetuje a taky nerodí bez lekařského dozoru.
Měj se hezky.
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 13:36:23)
Ahoj Zuzko a Marku, i já s vámi souhlasím. Porod doma je podlemne sice lákavý - domácí prostředí atd., ale já bych tohle nikdy neriskovala. Moje mladší dcera se po normálním průběhu porodu narodila nalokaná plodové vody a byla potřeba okamžitě ji odsát. Kdybych nebyla v nemocnici, kdo ví, jak by to dopadlo. A převážet novorozeně, které místo pláče chrčí a bublá někam do nemocnice - to by se jaksi nemuselo stihnout, anebo by se to stihlo, ale to děťátko by mohlo mít následky celý život. Jsem všemi deseti pro to, aby podmínky v prodnicích byly takové, aby se tam maminka necítila jako kus masa, ale radši budu riskovat nepřijemnou sestru, arogantního doktora, kapačku a já nevím co všechno, než poškození svého dítěte.
 Marek (syn 3 roky) 
  • 

Personal v porodnici 

(18.5.2001 15:13:56)
Myslim, ze pokud by v porodnicich delaly zdr. sestry, ktere k praci pristupuji zodpovedne a s laskou, bylo by rozeni deti v porodnici urcite prijemnejsi.
Nemuzu zapomenout na neprijemne pohledy sester pote, kdyz jsem privezl zenu do porodnice. Ty 18-ti lete damy vypadaly, jako by jsme od nich za ty penize co berou chteli nejak moc.
Pokud si odmyslim ten neprijemny pocit na prijmu, vzpominam na porod v porodnici velice rad. Myslim, ze vse je o lidech.
 Ivana Königsmarková, porodní asistentka, předsedkyně ČAPA 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 21:38:31)
Vážení diskutující, sleduji pozorně diskuzi na téma porody a původně jsem neměla vůbec v úmyslu se do diskuze zapojit. Protože však zaznívá mnoho názorů a některé jsou velmi zavádějící, dovolím si připojit pár poznámek na vysvětlenou:

1. Vzdělání porodních asistentek
Od roku 1972 byla porodní asistentka vzdělávána formou nástavbového studia po maturitě na střední škole a nyní se připravuje k výkonu povolání 3letým studiem na Vyšších zdravotních školách. Podobným způsobem se vzdělávají i porodní asistentky v zemích EU. V současné době probíhá v těchto zemích přeměna vzdělání porodních asistentek z vyššího odborného na vysokoškolské. V souladu s těmito změnami se připravuje změna vzdělávání porodních asistentek i v ČR.

2. Kompetence porodních asistentek
směrnice MZ ČR č. 10/1986, částka 8-12 O náplni činnosti zdravot. pracovníků, § 20 – náplň činnosti ženské sestry ( porodní asistentky)
b/ vede tělocvik pro těhotné, nedělky a ženy po gynekologických operacích,
c/ vyšetřuje ženy s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím, připravuje rodičky k porodu, pečuje o ně ve všech dobách porodních a v průběhu šestinedělí, vede fyziologické porody a pokud není přítomna dětská sestra, provádí první ošetření novorozence, asistuje při porodnických výkonech a operacích
f/ koná návštěvy v rodinách těhotných, nedělek a žen gynekologicky nemocných, sleduje jejich zdravotní stav, poskytuje jim poučení o životosprávě, přípravě na porod, ošetření novorozence a o antikoncepci, poskytuje rady a pomoc v otázkách sociálně-právních, popř. takovou pomoc zprostředkuje

Pokud porodní asistentka nemá ambice vést porody, nezbývá než se zeptat, proč studovala obor porodní asistentka. O její kvalitě může také svědčit výrok vedoucího pracoviště, na kterém pracuje (MFdnes 7.5.2001). NENÍ MOŽNÉ, ABY PORODNÍ ASISTENTKA NEPOZNALA HYPOXII PLODU V PRŮBĚHU PORODU. V OPAČNÉM PŘÍPADĚ JE TO DŮVOD PRO TRESTNÍ POSTIH!
Zrovna tak musí porodní asistentka umět "odsát" dítě po porodu.

3. Kvalita poskytované péče v porodnictví

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala již v letech 1994 – 1996 soubor doporučení pro poskytování péče v porodnictví. V ČR neexistuje ani jedno pracoviště (z celkem 118 porodnic), které by se do důsledků řídilo těmito předpisy. Některá pracoviště (dala by se na prstech jedné ruky spočítat a všechna mimo Prahu) se tomuto modelu sice téměř blíží, ale chybí komplexnost péče od těhotenství, přes porod až po šestinedělí.

A. Poskytovatelé péče
Podle doporučení WHO je nejvhodnějším poskytovatelem péče o ženu a dítě při „normálním“ průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí porodní asistentka.

zákon č. 86/1992 O péči o zdraví, §12,
Zdravotní péči poskytují zdravotnická zařízení na základě spolupráce a účelné dělby práce při zachování jednoty odborné péče o zdraví člověka a osobní odpovědnosti za poskytovanou péči. V těchto zařízeních mohou vyšetřovací a léčebné výkony provádět jen oprávnění zdravotničtí pracovníci.
MÁ-LI BÝT LÉKAŘ ZODPOVĚDNÝ ZA VEDENÍ PORODU, POTOM BY MUSEL BÝT PŘÍTOMEN CELOU DOBU. OBVYKLE JE VŠAK PŘIVOLÁN PORODNÍ ASISTENTKOU V PŘÍPADĚ HROZÍCÍ KOMPLIKACE NEBO AŽ V SAMÉM ZÁVĚRU PORODU!
To znamená, že jde vlastně o pojmenování pravých věcí pravým jménem.

B. Komplexnost a dostupnost péče
Ženě by měla být poskytována péče během „normálního“ průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí jednou „její“ porodní asistentkou, v případě komplikací je přivolán porodník nebo pediatr.
NĚKTERÉ SKUPINY LÉKAŘŮ A ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY BRÁNÍ PORODNÍM ASISTENTKÁM VE VÝKONU POVOLÁNÍ TÍM, ŽE ODMÍTAJÍ SMLOUVY O POSKYTOVANÉ PÉČI, ZEJMÉNA POKUD JDE O PÉČI V ŠESTINEDĚLÍ. TO V DŮSLEDKU ZNAMENÁ NEDOSTUPNOST PÉČE PRO ŽENY A JEJICH DĚTI. POKUD TYTO TAKOVOU PÉČI POTŘEBUJÍ, MUSÍ SI JI ZAPLATIT, PŘESTOŽE JDE O PÉČI, KTERÁ BY MĚLA BÝT HRAZENA Z VEŘEJNÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

C. Místo porodu
Česká asociace porodních asistentek nikdy neprosazovala návrat k porodům v domácnosti. Není však možné přehlížet skutečnost, že u nás existují ženy, které doma porodit chtějí a doma rodí.
TYTO ŽENY NEMAJÍ ZAJIŠTĚNU ŽÁDNOU PÉČI, PROTOŽE PRO NI NEEXISTUJÍ ŽÁDNÁ PRAVIDLA!
PRAVIDLA MUSÍ BÝT STANOVENA NEJEN PRO POSKYTOVATELE PÉČE, ALE I PRO JEJÍ PŘÍJEMCE TAK, ABY BYLO JASNÉ, KTERÁ ŽENA PORODIT MIMO PORODNICI EVENTUÁLNĚ MůŽE A KTERÁ NE.
Pokud jde o statistiky, je třeba říci, že je nutné jim správně porozumět, protože v opačném případě jde o nesrovnatelná čísla.
Holandské číslo odpovídající našemu výsledku zdůrazňovanému v perinatální statistice je 5,2 v roce 1999.

D. Způsob porodu
Doporučení Světové zdravotnické organizace, založené na nejnovějších poznatcích vědeckého výzkumu, už v roce 1994 stanovila praktiky, které mohou být škodlivé a při normálním porodu proto nejsou doporučovány. Mezi ně patří např. také holení, klyzma, poloha v leže na zádech atd.
JAK JE MOŽNÉ, ŽE NĚKTEŘÍ PŘEDSTAVITELÉ LÉKAŘSKÉ VĚDY TYTO PRAKTIKY STÁLE UPLATŇUJÍ A TRVAJÍ NA NICH?

E. Ekonomika péče
Pro ekonomiku zásadně platí, že lékař by neměl vykonávat výkony, které může vykonat porodní asistentka, a ta zase výkony, které může vykonat nižší nebo pomocný pracovník ve zdravotnictví.
Pokud jde o ekonomickou náročnost na vybavení, k vedení porodu není nutná drahá postel za 300.000,- Kč. Stačí docela stolička za 300,- Kč.
Vymezením jasných pravidel je třeba zamezit možné duplicitě poskytované péče různými poskytovateli péče – porodník – porodní asistentka – pediatr – dětská sestra.

Česká asociace porodních asistentek podala již před půl rokem na kongresu České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP návrh na vytvoření pracovní skupiny oboru porodnictví a gynekologie, která by mohla působit jako pracovní skupina při vědecké radě ministra a kde by byli zastoupeni lékaři - porodníci a gynekologové z velkých klinických pracovišť, malých nemocnic a ambulantních ordinací, porodní asistentky, právníci, zdravotní pojišťovny a samozřejmě i spotřebitelé péče. Činnost skupiny by mohla být hrazena z prostředků MZČR. Tato skupina na základě pečlivého zhodnocení současné situace, výsledků vědeckého výzkumu a ekonomických možností vypracuje koncepci oboru gynekologie a porodnictví, která bude mít dvě samostatné, ale na sebe úzce navazující části – koncepce gynekologie a porodnictví a koncepce porodní asistence. Bohužel se zatím tak nestalo.
Všem maminkám přeji pokud možno co nejlepší zážitky při porodu, ať už se rozhodnou pro péči kohokoli, samé krásné a zdravé děti a mnoho štěstí.
Nám - poskytovatelům péče přeji především zdravý rozum, ochotu k věcné diskuzi a příznivé politické klima. Ivana Königsmarková.
 Tomáš (dcera 3 měsíce) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 13:29:32)
Marku, myslím, že máš pravdu. Na prvním místě je opravdu zdraví dítěte a to zajístí jen kvalitní lékařská péče. Další věci jsou z tohoto hlediska méně důležité.


Porod doma je v každém případě rizikem. Argumenty, že se tak rodí v jiných vyspělých zemích neobstojí. Porovnejte si úmrtnost novorozenců v České republice a v těchto zemích (statistické údaje jsou na stránkách WHO - Světové zdravotnické organizace.


Stejně jako Marek jsem byl nepříjemně překvapen, že pro některé racionální názory není v této diskusi prostor.
 Lenka 27 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 14:03:29)
Milý Tomáši,

mohl bys prosím trochu víc rozvinout svou teorii na bázi statistik WHO?

Dívala jsem se na Tebou doporučovaná čísla a nenašla jsem žádné statistiky týkající se úmrtnosti novorozenců při porodu doma v porovnání s porodnicemi. Možná jsem se špatně dívala - mohl bys uvést přesný odkaz, kde se to dá najít?

Nebo je to pouze Tvoje interpretace obecných čísel?

Předem díky za odpověď,
Lenka


 Jana,2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 14:06:01)
Novorozenecká úmrtnost je důležité číslo,
prosím, napiš přesnou adresu, kde to na stránkách WHO je.
(Neumím to rychle najít a jsem zvědavá, jak moc nad takovým Holandskem vedeme:-).)

Ale při hodnocení takového čísla musíme vzít v úvahu např. vliv toho, že u nás asi větší část poškozených
plodů než v Holandsku končí interupcí, jak už tu zaznělo.

A ty mají větší úmrtnost a kazí jim statistiku.
Ale tato odchylka nevypovídá o bezpečnosti
porodu.

Zkrátka novorozenecká úmrtnost je důležité číslo, ale chtělo by to vědět další podrobnosti.

A prosím tu přesnou adresu.
Díky.

Jana
 Lenka 27 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 14:39:07)
Jani, jestli Tě to opravdu zajímá, tak ty statistiky WHO jsou k nalezení tady

Bohužel tam třeba Holandsko vůbec údaje nemá, ty jsou na stránkách holanského Statistického úřadu.

Boji s čísly zdar :-))
Lenka

 Lenka 27 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 14:44:20)
Tak se omlouvám, u toho WHO se vloudila chybička. Teď už by to mělo fungovat.
Na těch "holandských" stránkách je potřeba zadat vyhledávání - já jsem zadala perinatal mortality.
Lenka
 Adéla, bezdětná 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 16:49:14)
Pokud si dobře pamatuju, tak u nás je ta novorozenecká úmrtnost asi
4 promile a v Holandsku asi 8 promile.
Tedy u nás je 2 krát nižší. To už stojí za to držet se našeho systému, ne ?

Adéla
 Zaneta,budouci maminka 
  • 

Jsem těhotná a zoufala z meho partnera. Vůbec mne nepodporuje... 

(18.5.2001 18:11:23)
Ahoj,
jsem uz v pomerne pokrocilem stadiu tehotenstvi a stale si nejsem jista,jaka bude budoucnost ma a meho ditete.
Bydlim zatim jinde nez muj partner,v jinem meste,protoze zatim jeste pracuji,ale az pujdu na materskou dovolenou,mela bych se k nemu nastehovat.
Pripada mi ale,ze si me vubec nevazi a na dite,ze se take prilis netesi,protoze se na nej vubec nechce nijak pripravovat a vsechno nechava na me.Odmita mi financne pomoci,co se vybavicky tyce,pritom neni zdaleka chudy.Tvrdi,ze je to moje starost,kdyz on se stara o bydleni.Psychicky me take nepodporuje,prilis si me nevsima,kdyz jsme spolu a kdyz jsem z toho uz zoufala a vyctu mu to,rika,ze jsem hysterka.
Jestli k nemu nepujdu bydlet,mam jeste moznost byt u rodicu,ale do toho se mi uz vubec nechce,kdyz uz budu mit vlastni rodinu.
Mate nekdo radu,ci slovo utechy?
Zaneta
 Dana, dvojčata 
  • 

Re: jsem zoufala z meho partnera 

(18.5.2001 21:16:09)
Ahoj Žaneto, slovo útěchy opravdu nemám, je mi líto. Nevím, kolik Ti je let a také se nechci tvářit jako "obroušená životem", ale tohle v pořádku není. Jestli tedy můžu radit, zkus se ve svém okolí poohlédnout po někom dalším, kdo Ti pomůže, ať již jsou to rodiče nebo sourozenci, či přátelé, protože tomuhle vztahu velkou budoucnost nedávám. Zkus ještě rubriku Rodina a jak v ní přežít, poměrně často se v ní vyskytují lidé, kteří podobnou situaci prožili, či prožívají a mohou narozdíl ode mne opravdu pomoci, ale osobně bych se raději připravovala na to, že nepomůže-li "rovnocenná" diskuze o tom, jak se cítíš, těžko pomůže miminko.... Je mi líto, že to nevidím víc optimisticky...
 Ivana Königsmarková, porodní asistentka, předsedkyně ČAPA 
  • 

Re: Re: jsem zoufala z meho partnera 

(18.5.2001 21:44:57)
Milá Žaneto,
Vaše situace se mi jeví opravdu trochu problematická. Nevím, kde bydlíte, takže nemohu dávat rady přímo, ale možná, že by byla vhodná pomoc dobrého psychologa, který se problematikou okolo porodu a vším, co s tím souvisí, zabývá. Kdybyste měla zájem, mohu se pokusit někoho Vám doporučit. Přeji hodně zdaru. Ivana Königsmarková porodní asistentka
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: jsem zoufala z meho partnera 

(18.5.2001 21:32:46)
Ahoj Žaneto,
z toho, co píšeš, se mi partner nejeví jako perspektivní. Moje zkušenost je, že doba (zvlášť krátce) po narození dítěte je, pokud možno, ještě zátěžovější než těhotenství.
Na to, že zjihne při pohledu na novorozené miminko bych se nespoléhala.
Otec tvého dítěte má povinnost ti finančně pomáhat už před narozením dítěte. Existuje také nějaký sociální příspěvek na náklady spojené s těhotenstvím, nevím ale podrobnosti.
Možná, že by ti bylo u rodičů líp. Vlastní bydlení nemůžeš mít v žádném případě?
Kdybych byla dneska na tvém místě, soustředila bych se na děťátko a snažila se všechno přichystat nezávisle na partnerovi. Nespoléhala bych se na něj, ani se už nedožadovala podpory. Upřímně řečeno, rozešla bych se s ním, jenže vím, že tohle se dobře říká a hůř udělá, zvlášť, když je v břiše mimi....
Přeju ti hodně odvahy a zkus se trápit co nejmíň. Držím ti palec.
 sally, 31, vdaná, bezdětná 
  • 

Re: jsem zoufala z meho partnera 

(18.5.2001 22:51:23)
žaneto,
tohle mi přijde hodně smutný příběh. Vím, že se ti nechce k rodičům, když budeš mít "svojí rodinu", ale možná ti nakonec maminka bude mnohem větší oporou, než tvůj přítel. Z jeho reakcí soudím, že on miminko neplánoval a teď se tváří jako oběť a myslí si, že se k tobě nemusí chovat slušně. Možná by ti bylo opravdu lépe bez něj - a miminku také. Máš se nervovat, jestli přijde domů v dobré náladě a jestli se na miminko nebo na tebe usměje, a nebo ne... Já vím, mě se to radí, ale takovejhle partner mi přijde k ničemu. Když už teď jsi pro něj hysterka, jak zvládne až budeš nevyspalá, uštvaná, nervozní a úplně zahlcená miminkem????
 Mia 
  • 

Re: jsem zoufala z meho partnera 

(19.5.2001 17:58:37)
Ahoj Žaneto,
držím ti palce!!
v první řadě si uvědom, že budoucnost tvá a tvého děťátka vůbec na tom pánovi, co by měl být tvůj partner nezávisí.
Zkus to ještě jednou odhadnout sama, jestli tvůj partner jenom není trochu pomalejší, jestli své citové nároky nenaznačuješ až když jsi naštvaná, jestli jste si o finanční situaci jasně popovídali s negativním výsledkem pro tebe, anebo jenom trpíš romantickým pocitem, že on by teď měl přece snášet modré z nebe sám od sebe /což by sice podle mě měl, ale lepší je se přece jenom naučit přesně vyjadřovat/.
Pokud je z tvé strany komunikace v pořádku, pak je opravdu zbytečné se snažit. Spíš si můžeš gratulovat, že je ta situace tak jednoznačná, že tě to nebude lákat se přece jenom snažit ho předělat, počkat až něco někdy pochopí atd. a rozvádět se totálně vydeptaná za pár let.
Máš ohromné štěstí, že si tvé dítě na něho ještě nezvyklo, pak by jsi to vše měla mnohem těžší.
Není to vůbec žádná ostuda /ani pro tvé rodiče/, když se případně staneš svobodnou matkou. Zvlášť rodiče to často berou jako velké selhání a bojí se drbů. Až se rozhodneš, s klidem vše hrdě oznam kamarádům a místní drbně jako tvé velké vítězství a za nic se nestyď. Každý si pak vzpomene hned na několik případů za svého okolí, kdy se žena přece kvůli dítěti vdala a pak se bolestně rozváděla, dají ti za pravdu a budou se ti snažit pomoci. Zdá se, že od svého nynějšího okolí můžeš opravdu očekávat víc podpory, než od muže za kterým by ses navíc musela přestěhovat do neznámého prostředí.
Zároveň si dej ale pozor, aby ses na něho nesnažila zapomenout tím, že se přehnaně upneš na dítě, to by vám oběma taky nesvědčilo. Raduj se z miminka a nech život jít dál, určitě ti už bude chystat lepší překvapení. Mia
 Soňa, jedna dcera, další mimi na cestě 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 18:25:38)
Ahoj Tomáši,
ta nízká novorozenecká úmrtnost se týká hlavně dětí předčasně narozených s hmotností od 800g do 2 500 g (v tom jsme dobří), takové rizikové porody patří jednoznačně do rukou lékařů. Jiná otázka je, jakou kvalitu života mají tyto děti. V České republice je například vyšší počet postižených dětí mozkovou obrnou oproti jiným státům (EU). Klesá porodnost, ale počet postižených dětí úměrně k tomu neklesá. Tady se však bavíme stále o fyziologických porodech a tam má žena právo si vybrat kde, s kým a jak porodit. Věřte mi, že porod v porodnici neznamená vždy bezpečí pro matku i dítě. Tam se občas podaří lékařům i porodním asistentkám vyrobit komplikace i u fyziologického porodu, který by například v domácím prostředí proběhl hladce.

Zdraví Soňa
 Raluca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(27.1.2005 17:09:42)
Tomasi, Tomasi, opravdu si myslite, ze pri porodu hlavne zalezi na tom "prezit"? Ano, prezit je dulezite vzdy, ale jak jsem se dovedela od znameho porodnika az 90% porodu vlastne probiha celkem normalne. (otazkou je, co porodnici povazuji za normalni)

Trochu timhle totiz prebirate lekarsky nazor, ze tehotenstvi je nemoc a porod operace. Neni to nemoc, ale prirozeny fyziologicky proces, ktery by se mel jen hlidat a teprve kdyz neco neprobiha, tak jak ma, tak do nej zasahovat.
Jak uz tady mnoho lidi psalo, tento proces taky negativne ovlivnuje dusevni nepohoda, ktera by Vas jiste prepadla uz pri vstupu do mnoha ceskych porodnic.
Navic porodem vse nekonci a pokud pri nem matka neni v pohode, muze to i hodne jeji vztah k diteti i do budoucna. Nemyslite, ze budouci vztah matky a ditete je taky hodne dulezity?
 Katka 25 
  • 

prirozeny porod 

(28.1.2005 6:46:50)
Vcera jsem cetla knihu Nova doba porodni, propagujici prirozeny porod. Mam z toho smiseny pocit, zrovna vcera jsem cetla kapitolu, jak ultrazvuk muze zpusobit rakovinu. No a vidite, my chodime za tehotenstvi na ultrazvuk 3x!
 smisulenka,M03/05 + A01/08 


Re: prirozeny porod 

(28.1.2005 7:35:26)
Katko nevím nevím,tu knihu jsem opravdu nečetla.Ale nedávno jsem četla článek o ultrazvuku a neni prokázáno že by měl špatný vliv na mimi a že by něco takového způsoboval.
Vlastně co se děsíš že se v těhotenství chodí třikrát na UZ to bys raději nechtěla vědět případné komplikace...a to jak se plodu daří????

Vážně tyhle diskuse trošku nechápu...
Nikdy nevíš, který podnět spustí rakovinu ...
 Katka 25 
  • 

Re: prirozeny porod 

(28.1.2005 10:15:48)
asi moc ctu
 Líza 


Re: prirozeny porod 

(28.1.2005 20:29:49)
Katko, škodlivost UZ nikdo nikdy neprokázal. S jedinou výhradou - Dopplerovským UZ, kterým se například vyšetřujou průtoky krve pupečníkem, se zahřívá tkáň. Takže to má nějaký místní vliv. Proto se tohle vyšetření nedělá běžně (technicky si to nepamatuju, je to nějak vyšší intenzita toho UZ nebo tak), jen v indikovaných případech.
Spousta žen na riziku má UZ ne 3x, ale třeba 10x za těhotenství a naordí se jim zdravé děti :-))
 Mia 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 21:37:08)
Ahoj Marku
Místo na oponentní názor dostáváš automaticky tím, že klikneš na "odpovědět na tento příspěvek". Přirovnáváš-li ve svém příspěvku ženy, které uvažují o přirozeném porodu /což neznamená porod doma bez přítomnosti odborné pomoci/ k toxikomanům, musíš počítat s jistou vlnou nelibosti.
Nebo jsi čekal, že ti tady klekneme k nohám a jedna za druhou napíšeme: "teda Marku, tys na to konečně přišel..nejlepší bude rovnou volba císařského řezu, tak u nás rodí VIPky a jejich nejslavnější porodník v zemi určitě ví proč..."
Jinak-můj muž lékař by při mém porodu doma bez odborné pomoci, což lékař nutně nemusí být, sice umřel strachy, zároveň ale udělá cokoli, aby se naše dítě během prvních tří dnů po porodu nesetkalo s nemocničními bakteriemi. Není to jednoduché téma...
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 13:40:31)
Ahoj Zuzano,

já myslím, že se nám Marek snažil naznačit (a vida, než jsem to dopsala, potvrdil to dalším příspěvkem i on), že matka, která se rozhodne porodit doma, ohrožuje život a zdraví svého dítěte stejně, jako těhotná, která chlastá, kouří a fetuje. Jenže to přirovnání zoufale kulhá. Alkohol, cigarety a drogy poškozují plod v těle matky VŽDY, zatímco porod doma s sebou 100% riziko poškození (ohrožení, úmrtí) rozhodně nenese.
A nesl by ještě menší, kdyby se páni doktoři místo věčného obhajování "klasických" porodů vleže, s nástřihem, klystýrem a oxytocinem, konečně usnesli, za jakých podmínek se doma rodit dá. Ostatně ani v tom Holandsku, kde se doma narodí třetina dětí, nemůže doma rodit každá maminka, která si to vyvzpomene.
Já sama bych se k porodu doma neodhodlala (můj ideál představuje porodnice typu Vrchlabí), ale štve mě to omezování svobodné volby (už jenom tím, že porodní asistentku doma pojišťovna neproplatí, ale 10.000,- za porod stejné maminky v nemocnici dá bez mrknutí oka).
Mimochodem Marku - z četby řady příspěvků na tomhle serveru mám dojem, že leckdy ten lékařský dohled komplikace spíš vyvolal.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Demagogie-Tomáš ver.Marek 

(18.5.2001 13:49:49)
Taky bych oběma pánům radila, aby si tuto diskusi prošli - najdou tu dostatek žen, které mají trauma z porodnice a dítě s celoživotními následky z odborně vedeného porodu. To víte, když dávají v televizi seriál nebo se něco na oddělení slaví, tak přece od doktorů nemůžete chtít, aby řešili takové prkotiny jako rodící ženy.
 Ing. Petra Kutnarová 
  • 

ANO, ANO, ANO 

(20.5.2001 15:17:08)
Souhlasím s každým slovem, které paní Zuzana napsala, ačkoli jinak považuji MF Dnes za objektivní noviny.
Měla jsem z článku naprosto stejný dojem.
 Matej Kopecký 
  • 

Mrtvý novorozenec, mrtvá matka 

(4.2.2005 12:29:06)
V dnešním denním tisku (4.2.2005) jsem zaznamenal hrůzný případ, jehož obsah pro pořádek ve zkrácené podobě přikládám :

Porod doma – Tragicky skončilo utajované těhotenství ženy v Hylvátech na okraji Ústí nad Orlicí. Lékař, který byl k probíhajícímu domácímu porodu pozdě přivolán, již konstatoval smrt novorozence. Matka byla převezena na porodnické oddělení do orlickoústecké nemocnice. V noci z pondělí 31. ledna na úterý 1. února, tedy pět dní po nešťastném porodu, kdy byl udušen sedmiměsíční plod, byla žena v kritickém stavu přivezena na ARO okresní nemocnice, kde za necelou hodinu na operačním stole zemřela. Lékaři chování 34leté ženy nechápou a před podobnými utajenými porody důrazně varují. „Absence odborné péče při porodu je šílenstvím, ať má důvody sociální, náboženské nebo jakékoliv jiné.

Jsem otcem dvou dospělých synů, oba již mají své partnerky. Těším se spolu s manželkou na vnoučky. Pokud by některá z budoucích partnerek našich synů v době těhotenství přišla s nápadem, že bude rodit doma, tak ji předložím k přečtení dnešní denní tisk s uvedeným článkem a pak ji naložím do auta dovezu do nejbližší porodnice.
Pokud Vás mohu o něco požádat, pak se vraťte k objektivitě informací, na Vaše stránky umístěte tento tragický příběh tolik propagovaného porodu DOMA a neprodleně se pokuste získat a uveřejnit úplnou výpověď otce toho mrtvého novorozence a také rodičů oné mrtvé rodičky. Určitě všichni tři budou i nyní nadšeně podporovat porody doma. Získáte tak originální důkaz o tom, jak je to úžasné a ženě - rodičce prospěšné. Udělejte to už v zájmu toho mrtvého novorozence, který měl velkou šancí žít. Jen mu tu šanci jeho nyní už mrtvá matka, obludná propagace i na vašich internetových stránkách a také ono skoro šílené sdružení CAP nedali. Je mi z toho smutno.

Mějte se

 Matěj Kopecký 
  • 

Mrtvý novorozenec, mrtvá matka 

(4.2.2005 12:29:17)
V dnešním denním tisku (4.2.2005) jsem zaznamenal hrůzný případ, jehož obsah pro pořádek ve zkrácené podobě přikládám :

Porod doma – Tragicky skončilo utajované těhotenství ženy v Hylvátech na okraji Ústí nad Orlicí. Lékař, který byl k probíhajícímu domácímu porodu pozdě přivolán, již konstatoval smrt novorozence. Matka byla převezena na porodnické oddělení do orlickoústecké nemocnice. V noci z pondělí 31. ledna na úterý 1. února, tedy pět dní po nešťastném porodu, kdy byl udušen sedmiměsíční plod, byla žena v kritickém stavu přivezena na ARO okresní nemocnice, kde za necelou hodinu na operačním stole zemřela. Lékaři chování 34leté ženy nechápou a před podobnými utajenými porody důrazně varují. „Absence odborné péče při porodu je šílenstvím, ať má důvody sociální, náboženské nebo jakékoliv jiné.

Jsem otcem dvou dospělých synů, oba již mají své partnerky. Těším se spolu s manželkou na vnoučky. Pokud by některá z budoucích partnerek našich synů v době těhotenství přišla s nápadem, že bude rodit doma, tak ji předložím k přečtení dnešní denní tisk s uvedeným článkem a pak ji naložím do auta dovezu do nejbližší porodnice.
Pokud Vás mohu o něco požádat, pak se vraťte k objektivitě informací, na Vaše stránky umístěte tento tragický příběh tolik propagovaného porodu DOMA a neprodleně se pokuste získat a uveřejnit úplnou výpověď otce toho mrtvého novorozence a také rodičů oné mrtvé rodičky. Určitě všichni tři budou i nyní nadšeně podporovat porody doma. Získáte tak originální důkaz o tom, jak je to úžasné a ženě - rodičce prospěšné. Udělejte to už v zájmu toho mrtvého novorozence, který měl velkou šancí žít. Jen mu tu šanci jeho nyní už mrtvá matka, obludná propagace i na vašich internetových stránkách a také ono skoro šílené sdružení CAP nedali. Je mi z toho smutno.

Mějte se

 Sylvie 


Re: Mrtvý novorozenec, mrtvá matka 

(4.2.2005 12:36:35)
"Absence odborné péče při porodu je šílenstvím, ať má důvody sociální, náboženské nebo jakékoliv jiné."

No a přesně o tom to je :o) O co asi myslíte, že jde těm, co diskuze kolem porodů doma rozviřují - a to nejen tady, ale i v lékařských a politických kruzích? Aby i ženám, které rodí doma, byla zajištěna náležitá odborná péče, stejně jako to je v zahraničí. MMCH UTAJOVANÉ TĚHOTENSTVÍ s následným utajeným doma nemá s oficiálním porodem doma vůbec nic společného ;o) A pokud si to někdo myslí, tak je vidět, že diskuzí a informací na téma "porod doma" je zatím sakra málo, když se tak základní info nedalo ani k veřejnosti...

S.
 Konstanta & 3 raraši 


Re: Mrtvý novorozenec, mrtvá matka 

(4.2.2005 12:37:22)
Mily pane Kopecky,
dokonce i ja vim (prestoze jsem doma nerodila a asi ani nebudu), ze Vami popisovany pripad, i kdyz je skutecne hrozny, nema s porody doma, tak jak jsou treba zde propagovany, VUBEC NIC SPOLECNEHO.
Nezbyva mi nic, nez s domarodkami zaupet - jako by jejich slov a osvetlovani nebylo. Porod doma totiz NEZNAMENA ignorovani prubeznych lekarskych prohlidek a nepritomnost odborne vzdelaneho cloveka u porodu. I pri porodu doma je pritomen odborne vzdelany clovek, prestoze to neni lekar. Pokud by u Vami zminovaneho porodu porodni asistentka byla, je dost dobre mozne, ze by oba protagoniste dnes zili.
Konstanta

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.