Šárka Adámková | •
 |
(15.5.2001 16:07:55) Vážená paní Štromerová, nejsem si jistá, zda jste pochopila dobře obsah zmíněné stránky v MF. Voláte po "názorech z druhé strany", tedy z Vaší. Jsem autorkou jednoho z článků, a podnět k napsání mi dalo právě nekompromisní stanovisko ČAPA a jiných organizací. Rozhovor na toto téma s doc. Hájkem bude otištěn v jiném médiu. A jsou to právě lékaři, jejichž hlasy zazněly málo. Je třeba říci pro i proti k otázce porodů doma. "Pro" zaznělo mnohokrát. A jestli máte pocit, že si někdo myslí, že porodní asistentky jsou takové nebo makové, pak jste to právě vy se svou razancí, které dáváte prostor k takovým domněnkám. S pozdravem Šárka Adámková
|
Romana | •
 |
(15.5.2001 16:38:29) Vážená paní Šárko, Váš článek nepracuje vůbec s fakty a vědeckými důkazy. Vy jste důkaz toho, že i novináři (ne jenom lékaři) podléhají mýtům a pověrám. Souhlasím s paní Štromerovou, že jste se tak akorát podílela na šíření poplašné zprávy, považuji to za neprofesionální přístup Vás jako novinářky. Ve všech státech EU, v USA, v Kanadě.. si ženy uhájily právo rodit doma. Demokracie se týká i žen. Račte to vzít na vědomí!!! S úctou Romana
|
|
RNDr. Jarmila Ranošová Ph.D. | •
 |
(15.5.2001 19:35:30) Vážená paní Adámková,
vážím si toho, že jste se ozvala.
Víte, řeči o tom, že porodní asistentky a vůbec zastánci přirozených porodů už dostali dost prostoru k diskuzi, jsou trochu legrační v okamžiku, kdy tady je jen velmi malá možnost volby, kde a jak rodit!!!
Uvědomte si, že zde takřka neexistuje možnost porodit přirozeně, pokud nechcete jet do jedné z asi 4 porodnic v celé zemi a nebo se nerozhodnete rodit doma.
Je to jako by zde stále vládla jediná strana a vedle ní přežívali takové ty pidistraničky jako před rokem 1989.
A ve vedlejší zemi by řekli - no, jó, ty disidenty z ČSSR tu máme častěji než komunisty, tak teď budeme zvát jen zástupce KSČ. Probůh demokratické noviny - jakým ty Vaše jsou - by měly hledět na faktický stav věci.
Pokud by tady byly rodičky tlačeny rodit doma či v porodních domech a oxytocin, porodní stoly, poloha vleže... by jim byly upírány, je vaší povinností přinášet i pohled ze strany zastánců porodních sálů pro každou, která o to stojí.
Ale situace je právě opačná!
A Vy nám slibujete rozhovor s tou silnou stranou a říkáte, že ta slabá už dostala místa k diskuzi dost. Kde jej dostala ?
A uveřejníte-li rozhovor se zastánci klasických porodů, je Vaši povinností uveřejnit rovněž přímé informace, neskreslené vašimi komentáři, od zastánců přirozených porodů.
Mnoho se mluví o bezpečnosti: Nikdo - a už vůbec ne porodní asistentky - nezpochybňují otázku bezpečnosti.
Jakýkoliv rizikový porod patří do rukou lékařů.
Ale normální přirozený porod ? Proč ?
Proč nerodit v příjemném prostředí s empatickou asistentkou a s někým, koho jen Vy sama pozvete k porodu ?
Ta asistentka musí být kompetentní osoba, která pozná, zda se neobjevují známky nějakého nebezpečí a porod se nekomplikuje a pokud by se tak stalo, je povinna přivolat sanitku a převézt rodičku do porodnice.
Nebo je povinna třeba přejít z porodního pokoje na operační sál, jako je tomu v Capu.
Je-li to v mnoha vyspělých zemích běžné, proč by to nemělo být alespoň možné i tady ?
Ať si každá matka informovaně vybere, jak a kde rodit.
Pokud Vám kompetentní osoba - jakou dobrá porodní asistentka je řekne, že je nutný lékařský zásah, žádná normální žena nebude proti.
Ale tady lékaři (čest těm několika vyjímkám) NUTÍ rodit na porodním sále každou maminku. Možná patříte k těm ženám, které se tak cítí bezpečně a jsou s tímto stavem spokojeny. Dobře, je to Vaše volba.
Já k nim napatřím, měla jsem to vyjímečné štěstí porodit v Capu v roce 1998, a před tím jsem rodila v roce 1993 U Apolináře, mám tedy dobrou možnost srovnávat.
A taky jsem měla velké štěstí, že se mi v roce 1997 dostala do rukou knížka M. Odent: "Znovuzrozený porod".
Moc bych vás chtěla poprosit, abyste si jmenovanou knížku přečetla.
Udělejte to, prosím.
Autor je lékař, zkušený porodník a velký propagátor přirozených porodů.
Tady není prostor, abych podrobně rozepisovala, všechny argumenty pro.
A tak jen ty nejzákladnější:
Porod je složitý fyziologický proces a tělo má prostředky jak tento proces řídit. Je to proces z větší části nevědomý. Řízený jinak než logickými úvahami a vědomými příkazy.
Tento proces u všech savců probíhá nejlépe tam, kde se rodička cítí bezpečně, není rušena a má volnost pohybovat se a křičet podle svých pocitů. V prostředí, kde je dostatečně teplo, žádné zbytečné ostré světlo, žádný zbytečný hluk.
Samozřejmě to neznamená, že by ženy měly rodit samy!!!
Znamená to, že okolí je povinno udělat vše pro to, aby se cítily bezpečně a nerušeně.
Např. při porodu v Capu mne asistentka chodila konrolovat, jak uznala za vhodné (a samozřejmě bych ji neposlala pryč), ale hlavně -byla tam, kdykoliv jsem ji chtěla.
Zatímco při porodu U Apolináře kolem pobíhala spousta sester, lékařů,... Ale na mé volání se objevili neochotně, obavám se vysmáli a empatii neprojevili žádnou. Rušili mě! cítila jsem nebezpečí.
V takovém prostředí se porod začíná zákonitě zpomalovat = vezměte si samici divokého zvířete, pokud je vyrušena a pocítí nebezpečí, tělo vylučuje látky, které se snaží porod zpomalit, aby měla čas dostatse do bezpečí.
S pomalým průběhem porodu si ovšem lékaři poradí tím, že píchnou oxytocin.
Ale stahy vyvolané oxytocinem jsou nepřirozenější - hůře se kontrolují, často jsou velmi bolestivé a neúčinné.
Už jen to co jsem popsala je trestuhodné ztěžování porodu a zdravá rodička při normálním porodu by měla mít možnost se tomu vyhnout.
Takhle je možno projít celý porod až po sebrání novorozeněte mamince po porodu. Ujišťuju Vás, že takový nový človíček je plný života a kouká na svět. A pokud jen organizační důvody vedou k tomu, že nemůže být hned s mámou, přestože jde o zdravého novorozence a máma jej chce mít u sebe, svědčí to o velmi špatné organizaci.
Pak se mi zdá opravdu geniálně jednoduché řešení,jaké bylo v Capu, - miminko i se mnou hlídala stále stejná asistentka, která byla u porodu, nemusí to být super odborná dětská sestra, stačí jen aby rozpoznala blížící se nebezpečí, podobně jako u porodu.
Těším se, že ve svých novinách poskytnete prostor fundovaným zastáncům přirozených porodů.
Srdečně Vás zdravím,
RNDr. Jarmila Ranošová Ph.D.
|
Šárka Adámková | •
 |
(15.5.2001 22:27:03) Odpovídám na obě reakce na můj názor: 1)Článek byl redakčně krácen z důvodu obsazenosti strany jinými podobného typu. 2)Statistik kolem porodů doma u nás i v zahraničí mám dost a právě proto si stojím za svým názorem. 3)Prostor PA a jiným byl dán v mnoha časopisech, na internetových serverech apod. Pokud si za svým názorem stojí, proč neunesou názor protistrany? Ačkoliv protistrana není správné slovo, oběma stranám jde o stejnou věc. Resp. mělo by jít! 4)Mluvila jsem s mnoha ženami, doc. Hájek za svoji třicetiletou praxi také a oba se shodujeme v jednom: naprostá většina NECHCE rodit doma. Pokud mohu mluvit za sebe, kdybych rodila doma já, ani jedno z mých dětí by dnes pravděpodobně nežilo. Nesrovnávejte to, proboha, s dobou předválečnou. To bychom pak museli také říci, jak vypadala mateřská mortalita a jak novorozenecká úmrtnost. Kdo říká, že porodní asistentky dostaly málo prostoru, evidentně tuto záležitost nesleduje. Dále: CAP není o porodech doma, to sem nepatří. CAP je jistě dobrá věc, proti tomu by nikdo ruku nezvedal. Ale ať řekne p. Štromerová, kolik vybavení útulného pokojíku stálo, a zda si to naše zdravotnictví může paušálně dovolit? Nejsme ve Švédsku, bohužel. Ani jedna z vás nezmínila, že vznikla organizace sester, které se staví proti svým výřečným kolegyním a výslovně se od nich distancují. Co k tomu dodat? Závěr: Nejsem a priori proti porodům doma, nicméně si myslím, že u nás pro ně nyní nejsou vhodné podmínky.
|
Mia | •
 |
(15.5.2001 22:54:28) ještě pro paní Šárku: -proti CAPu pár lidí ruku asi přece jenom zvedlo, jinak by fungoval stále -to, že vy a pan doktor si myslíte, že o porody doma není u nás zájem neznamená, že o ně zájem doopravdy není -to, že má někdo třicetiletou praxi neznamená, že s nějakou ženou krom své vlastní kdy mluvil -nechápu v jaké souvislosti uvádíte cenu zařízení pokojíku v CAPu, já v ochotě sponzorů vidím velký zájem společnosti o přirozené porody a fakt, že CAP přes tento ohromný zájem padl vypovídá hodně
|
|
Jarmila Ranošová | •
 |
(16.5.2001 11:10:21)
Š. Adámková napsala: "Dále: CAP není o porodech doma, to sem nepatří. CAP je jistě dobrá věc, proti tomu by nikdo ruku nezvedal. Ale ať řekne p. Štromerová, kolik vybavení útulného pokojíku stálo, a zda si to naše zdravotnictví může paušálně dovolit? Nejsme ve Švédsku, bohužel."
CAP, porodní domy, porodní pokoje v nemocnicích,...sem samozřejmě patří. Stejně jako porody doma. Téma je Přirozený porod !!!
Otázka peněz sem samozřejmě také patří.
Peněz je ve zdravotnictví málo a tak je na místě ptát se:
Kolik stojí normální, nekomplikovaný porod v klasické porodnici ?
Platy lékařů, sester, uklízečk, přístroje a další vybavení porodního sálu, anesteziolog pro epidurál, oxytocin a další léky,..., porodní stůl, pobyt matky v nemocnici, ...inkubátor pro zdravého novorozence, který se klidně může hřát na těle matky, platy sester,které učí matku a dítě několik hodin po porodu kojit, což by se dosti pravděpodobně naučily samy, pokud by ihned po porodu mohly být nerušeně spolu...
kolik v porodním pokoji jakým je CAp?
Standardní nábytek, podobný jako má většina z nás doma, obyčejná postel, vana,... Plat porodních asistentek, který je jistě menší než plat lékařů, (úsměv, empatie, vlastní měnění polohy,... jsou na rozdíl od oxytocinu zdarma) Možný zkrácený pobyt v porodnici, když kojíte bez problémů, dítě i Vy sjte v pořádku a přejete si to.
Kolik porod s porodní asistentkou doma ? Žádný pobyt v pordnici,který nahradí denní návštěvy asistentky. ....
Ty skutečná neskreslená čísla by mne zajímala. Ale výsledek se zdá dosti jasný.
Nejsme tak bohatí jako Švédsko. A proto budeme víc plýtvat ?
Zdraví
Jarmila Ranošová
|
|
Sylvie | •
 |
(16.5.2001 18:58:45) Paní Adámková, nevím, kde berete jistotu, že přirozeným porodům se poskytlo místa dost. Já byla ještě před půl rokem těhotná a mám pocit, že informací o přirozených porodech bylo žalostně málo, mezitím co s myšlenkou lékařských porodů jsem se setkávala na "každém kroku" - gynekolog, sestry v poradně, asistentky na předporodních kurzech, "maminkovské" časopisy...
Kromě toho mám pocti, že vy novináři lékařům práci značně usnadňujete. Naťuknete téma - porody doma. Lékaři se zděsí - Vyloučeno! Taková rizika... A tím to končí. Nebylo by logické pokračkovat otázkou - A proč to u nás nejde, když v zahraničí to jde?
Dám příklad: "Uvědomte si, že v zahraničí při porodech doma čeká pro případ komplikací u baráku sanita." "Co brání tomu, aby čekala i u nás?" "Naše zdravotnictví nemá dostatek financi." "Proč se nespočítá cena porodu doma, včetně té sanity, od částky se neodečte cena porodu v nemocnici a zbytek netvoří paušální poplatek, který by rodička povinně hradila?" "Současný zákonný stav to nepovoluje." "Co udělala Gyn Por organizace proto, aby byl současný zákonný stav více přizpůsobem zvyklostem v EU, kam se naše republika chystá?".... atd. Tak by se dal probrat jeden argument za druhým, včetně toho proč se při nemocničních porodech nedodržují doporučení WHO.
Paní Adámková, souhlasím s Vámi, že VĚTŠINA žen doma rodit nechce. Jenže je tady ještě MENŠINA, která o to stojí. Bohužel, česká společnost na menšiny nenahlíží zrovna s láskou. A stejně, jako je vžitý názor, že Cikány, Ukrajince, Bulhary... nejlépe nakopat do zadku a vyrazit za hranice naší republiky, tak zrovna tak je vžitý názor, že žena, která od porodu očekává něco víc, než že ho ona i dítě přežijí, je docela obyčejná "přechytralá nána, která neví, co chce". Nehledě k té drobnosti, že přirozený porod není pouze porod doma, což v diskuzích a článcích velice často zaniká.
Zrovna tak nechápu, proč poukazujete na cenu vybavení CAPu. Jistě, bylo by hezké rodit v příjemném prostředí, ale to já nepovažuji za nejdůležitější. Takové prostředí by pro mne byla pouze třešnička na dortu. Byla bych spokojená s tím, kdyby v KAŽDÉ porodnici byl jeden box vybaven žíněnkou a stoličkou, namísto lůžkem a já si mohla vybrat, zda si chci lehnout nebo radši klečet či tancovat čardáš. A naopak - i sebehezčí porodní pokoj bych nedokázala ocenit, pokud bych v něm musela rodit podle představ lékařů (a z článků v MF Dnes na mne působí, že zrovna to je snem docenta Hájka). Připadá mi nenormální, když lékař jako jedinou variantu úlevy od bolesti zná opiáty a než by ženě dovolil zaujmot polohu, jaká jí vyhovuje, tak radši ji i dítě (plod) zdroguje.
Mně 80 - 90 % pravděpodobnost, že doma rodit nejenom začnu ale i porodím, připadá podstatně příznivější, než jak je to u nás - mám 100% jistotu, že porod doma nedokončím, protože mi je odepřena odborná pomoc. A těch 10 - 20% transportů do nemocnice pouze dokazuje, že porodní asistenkty dokáží komplikace rozpoznat a že je berou vážně. A že v zahraničí platí pro porody doma přísné podmínky? A kdo tvrdí, že u nás musí doma rodit každá, bez ohledu na svůj zdravotní stav a místo bydliště? Proč lékaři, místo neustálého vymýšlení argumentů, proč není možné rodit jenom s PA příp. doma, radši nedají dohromady, za jakých podmínek jsou takové porody možné?
Zmiňujete PA, které nesouhlasí s porody doma. Jim se v MF Dnes také dostalo místa, paní Vendlerová tvrdí, že nemají ambice vést porody. Tak proč potom ze svých daní platím jejich vyšší odborné studium? PA při mém porodu vykonávaly činnosti, které zčásti zvládne sanitářka či pečovatelka a z části sestra se středoškolským vzděláním. Protože nemají ambice vést porod, tak nemusí provádět vnitřní vyšetření (považuji za zbytečné, aby mně vnitřně vyšetřovala víc jak jedna osoba - a to ten, kdo porod vede), podléhají plně pod lékaře, který u porodu musí být přítomný, čili si nemusí umět poradit se vzniklými komplikacemi. Dále tu byly porodní kurzy - nedozvěděla jsem se na nich nic, co bych nevěděla. Neboli půlroční (středoškolské) studium porodnictví hodina týdně je dostačující. Proč tedy asistentkám platit tři roky vyššího studia? Není to trošku luxus? Jenomže o PA, která není ochotná vzít na sebe zodpovědnost, by v EU (až tam budeme) těžko měli zájem. Ale pro Čechy dobré, že?
Paní Adámková, píšete, že proti porodům doma v podstatě nic nemáte, ale že u nás pro ně nejsou podmínky. Souhlasím s Vámi. Nicméně myslím si, že Vy - jako novinářka - můžete udělat hodně pro to, aby se situace u nás změnila. Stačí klást správné a mnohdy nepříjemné otázky. Nemyslím tím jenom odpůrcům přirozených porodů, viz ukázka výše. Myslím tím i zastáncům přirozených porodů. Ptát se jich, jak si takové porody představují, jak se dokáží vypořádat s komplikacemi, kolik by taková péče stála. Psát články o tom, jak porody vypadají v zahraničí. V nemocnici, v porodních centrech, doma. Klidně i zveřejňovat statistické údaje. A teprve až se novinové články dostanou z emocionální roviny (porod lékařský - trauma na duši, porod přirozený - poškození či smrt dítěte) do roviny věcné, bude možné říct, že je česká společnost informována o rizicích a výhodách porodu lékařského či přirozeného.
Přeji krásný den. Sylvie Lanštiaková
|
|
Zuzana Štromerová | •
 |
(18.5.2001 22:18:21) Milá paní Adámková - na Vaši výzvu paní Štromerová odpovídá: celé vybavení Centra aktivního porodu nestálo zdravotnictví ani korunu! Bylo vybaveno sponzorsky. Tím hodným sponzorem (zdrojem financí) byl časopis Elle. Je třeba mu znovu poděkovat. Zvláště šéfredaktorce paní Fialové. Oni se postarali, že vybavení těch úžasných pokojíčků zajistili další firmy. Celé to vyšlo přibližně na půl miliónu. Všechny 3 místnosti, včetně videa, rádia a pod. Zakoupení jediné polohovací postele, kterými se naše kliniky tak rády chlubí a které zdaleka nejsou využívány tak jak jim jejich variabilita dovoluje, obnáší přibližně stejnou částku, jako celé vybavení CAPu. V mnoha větších porodnicích mají takových postelí několik, ale CAP nemají ani jeden! A dále: sponzorský dar byl věnován pro standardní péči poskytovanou podle filosofie Centra aktivního porodu. Ta rozhodně nepředstavuje služby nadstandardní, ale rozhodně odlišné od klasických porodnic (podrobnosti viz www.rodina.cz/cap). Dnes už CAP není co býval, ceny za porod se stále zvyšují, což neodpovídá kvalitě služeb. Oddělení vydělává na něčem, co mu zdarma spadlo do klína. A představte si, paní Adámková, že CAP zařídily ty porodní asistentky, které Vám jsou takovým trnem v oku! Ohánět se nízkou perinatální úmrtností je moc hezké, ale kolik z těch dětí, které nezvýšily statisticku v oblasti perinatální úmrtnosti přispěje ke zvýšení počtu dětí odložených v ústavech, protože rodiče "postižené" dítě nechtějí, nebo dětí, které budou po zbytek života vyžadovat zvláštní péči? A docela ráda bych viděla přesné počty porodů doma a jejich statistiku týkající se perinatální úmrtnosti! Mám velmi vážné podezření, že u nás taková statistika není vedena!
Zuzana Štromerová
|
|
|
Mia | •
 |
(15.5.2001 22:34:49) Moc hezky jste to napsala, mohla byste tento krásný dopis poslat i do nějakých novin? Představa, že teď budou zase prostor v tisku dostávat náfukové, kteří se jenom předhání v tom, do jakého extrému dokážou dovést inflaci své osobnost mě netěší. Mějte se hezky Mia
|
|
Šárka Adámková | •
 |
(15.5.2001 22:47:33) Váížená paní Ranošová, právě jsem si opět přečetla Váš text a zjistila jsem, že jsem opomenula dvě věci. 1)Přirozený porod. Píšete, že takový patří do rukou PA. No, mnoho porodů vypadá přirozeně a dopadají jinak. To nelze předem zjistit! Uvědomte si, že země, o kterých mluvíte, mají skupinu žen, které mohou rodit doma, přísně vyselektovanou. A i z této skupiny je v Německu 20% transportu, ve Švédsku, tuším, 11%. Je to málo? 2)Dále píšete, že o bezpečnost se okolí, potažmo teoreticky PA, musí postarat. Ale o to právě jde. Dovedete si představit převoz při náhlém krvácení, hypoxii nebo jiných, životu nebezpečných situacích, v pátek dopoledne v pražské přecpané dopravě? Jak dlouho by trvalo, než by se z paneláku z jedenáctého patra dostala žena do nejbližší nemocnice? To se to PA propaguje, když mají na svém kontě jen ty lehčí situace, a všechny ostatní když "zachraňuje" lékař. Víte, v tomhle sporu mi nejvíc vadí demagogie některých zastánců tzv. přirozených metod. Neschopnost vyslyšet druhé a svůj názor umět čestně obhájit. S pozdravem Šárka Adámková
|
Mia | •
 |
(15.5.2001 23:11:50) ještě jednou pro šárku, zjevně jsme on-line: nevím, proč tu demagogii hledáte jen u nás. Jestliže se rozhodnu pro přirozený porod, tak vím proč to dělám, jsem schopna si zjistit jaká jsou rizika postupu který jsem vybrala, /já osobně mám statistiky docela v oblibě a také díky nim jsem pro přirozený porod stále rozhodnutá/, jsem dospělá a zodpovídám sama za sebe a své milované dítě. Krom toho mám zaplacené zdravotní pojištění. Kde je jaká demagogie??? Myslíte, že mě odchytil nějaký jehovista a přesvědčil mě pro přirozený porod? Těhotenství inteligenci nenarušuje! Má volba je výsledek pečlivého zvažování a nikoli toho, že by mě někdo přesvědčoval
|
|
Jarmila Ranošová | •
 |
(16.5.2001 9:16:09) Nevím, jestli se příspěvek odeslal, promiňte mi prosím bude-li tam dvakrát.
Váížená paní Adámková,
děkuji Vám za odpověď na můj dopis.
Píšete:
"1)Přirozený porod. Píšete, že takový patří do rukou PA. No, mnoho porodů vypadá přirozeně a dopadají jinak. To nelze předem zjistit!"
Ano, zvláště na klasických porodních sálech je skoro zázrak, když se přirozený porod nezkomplikuje. Přečtěte si prosím co jsem o tom psala minule a napište, zda s tím souhlasíte. Proto je třeba dělat vše pro to, aby se porod nekomplikoval. (Bezpečí, soukromí, teplo, možnost chovat se podle svého uvážení, křičet, měnit polohu, empatické okolí....) Souhlasíte ? (Mimochodem jedna známé bylo při porodu zima, sestra odmítla zavřít okno, protože"lékaři potřebuj ke své práci čerstvý vzduch. Kontrolní otázka ? Pomohlo to přirozenému porodu nebo jej to zpomalovalo ? Stahy se skoro zastavily - a dostala větší dávku oxytocinu. A zdravotníci měli čerství vzduch...)
Při vytvoření vhodných podmínek se procento komplikací snižuje. Pokud nastanou, je třeba je umět řešit,- dostupná lékařská pomoc. Pro mne byly v Capu dveře do porodního sálu a porodní asistentka jistotou, že pomoc by byla blízko. Je-li pátek odpoledne a jsem v 11. patře a jsem rozhodnuta rodit doma, ja to moje zodpovědnost a zodpovědnost porodní asistentky, abychom posoudily riziko. Nejsem malé dítě a nesu odpovědnost za sebe. (Mimochodem, já osobně bych rodit doma nechtěla, tak jak jsem po druhé rodila představovalo MUJ ideál. Ale chápu, že si jiné ženy přejí rodit doma. Také si platí zdravotní pojištění. Proč by jim to neměllo být důstojně a bezpečně umožněno ? A i my, pro které Cap představuje ideál, máme dost smůlu- Capů... je zoufale málo.) "Uvědomte si, že země, o kterých mluvíte, mají skupinu žen, které mohou rodit doma, přísně vyselektovanou. A i z této skupiny je v Německu 20% transportu, ve Švédsku, tuším, 11%. Je to málo?"
Takže z těch, které se rozhodnou porodit doma, jich 80%, resp 89% skutečně doma porodí. To je pro Vás málo ? V těch zbývajících procentech možná asistentka či rodička měly jen lehké podezření, že by se mohlo dít něco komplikovanějšího. To je jen důkaz, že jsou rodičky s kvalifikovaným doprovodem schopny jednat zodovědně, těžko to může být bráno proti domácím porodům.
Na bod 2 jsem už odpověděla.
"Víte, v tomhle sporu mi nejvíc vadí demagogie některých zastánců tzv. přirozených metod. Neschopnost vyslyšet druhé a svůj názor umět čestně obhájit."
Demagogové se najdou ve všech skupinách, hledejme argumenty. Mě nejvíc vadí, že mi stávající systém zaručí oxytocin, epidurál... A nezaručí mi teplo, soukromí, důstojné zacházení,...viz nahoře, abych se neopakovala, jinou polohu při porodu než v leže, mimino po porodu u sebe, budu-li si přát..., možnost informovaně rozhodovat sama za sebe,.. To je svět postavený na hlavu, nemyslíte ?
S pozdravem
Jarmila Ranošová
(Mimochodem kdysi jeden ze známých porodníků vyhlásil, že rodit v jiné poloze by se mohlo, měli-li bychom polohovací porodní lůžka za x statisíců. Tomu se můžete jen smát, porodíte-li v jiné poloze na docela obyčejné posteli...)
|
Šárka Adámková | •
 |
(16.5.2001 16:14:19) Vážená paní Ranošová, aniž bych četla další příspěvky, odpovídám hned vám. Nejdříve k číslům, kterým jste neporozuměla:Ze VŠECH žen, které se, např. ve Švédsku, rozhodnou porodit doma, se vybere skupina těch, které připadají v úvahu. Během těhotenství se tato skupina ještě redukuje, takže nakonec zůstane, pro příklad 100 maminek, které po naprosto bezproblémovém těhotenství mohou rodit doma. A z těchto je 11 nakonec převezeno akutně do nemocnice.Už rozumíte? Pokud je diskuze o přirozeném porodu, pak máme na mysli family rooms, porodní domy, CAP apod. Tomu fandím. Ale opět podotýkám, stojí to peníze. Co jistě nestojí nic, to je vlídnost, ochota, zájem...na tom se shodneme. Ale nehažte všechny lékaře do jednoho pytle, stejně jako PA. Není to skupina zlých a hodných. K medikalizaci porodů: to samy matky často (ne vždy, ať mě zas někdo nechytá za slovo:-)v bolestech žádají léky a nutí lékaře, aby jim je dali.Znám takové, které se snaží uplatit lékaře, aby provedl císařský řez, takový mají strach. Ani se mi to nezdá tak divné. První dítě jsem rodila pomocí kleští, druhé s epidurálem, který jsem dobrovolně žádala. Abych to uzavřela: jeden příklad za všechny- minulý týden porodila v jedné pražské porodnici matka dítě po bezproblémovém (tj. podle PA by byla vhodný adept na porod doma!!!!) těhotenství. Porod proběhl dobře, všichni se radovali až do chvíle, kdy matka najednou upadla do bezvědomí (embolie). Ztratila hodně krve, dodnes je v kritickém stavu. Nebýt přítomných lékařů a vybavení, nežila by. Neměli bychom jim být namísto nadávání spíš vděční?
|
Renata | •
 |
(16.5.2001 17:05:26) Vážená paní Šárko, bylo by dobré si přečíst některé nejnovější vědecké studie, které se týkají porodnictví a ne jen naslouchat jednomu nebo maximálně dvěma lékařům. Mám zkušenosti, že i lékaři někdy lžou. Renata
|
|
Jarmila Ranošová | •
 |
(16.5.2001 17:34:35) Vážená paní Adámková,
děkuji Vám za Vaše příspěvky. Vaše rozhodnutí neúčastnit se nadále této diskuze respektuji.
Mým velkým přáním je, abychom se všichni naučili respektovat rozhodnutí toho druhého a aby každý člověk mohl informovaně rozhodovat sám o sobě bez diktátu kohokoliv dalšího.
Těším se, že ve Vašich novinách zazní názory, jak zastánců přirozených porodů tak zastánců klasických porodů. Jistě vám velí profesionální čest poskytnout prostor celému názorovému spektru s přihlédnutím k tomu, jaký je standard ve vyspělých zemích a jak finančně náročné to které řešení skutečně je.
Srdečně zdraví RNDr. Jarmila Ranošová Ph.D.
PS: Jsem ráda, že té statistice rozumíme stejně:
"příklad 100 maminek, které po naprosto bezproblémovém těhotenství mohou rodit doma. A z těchto je 11 nakonec převezeno akutně do nemocnice."
Z těch maminek, které se na začátku porodu rozhodnou rodit doma (a mají k tomu schválení lékaře, neboť o tom zauvažovaly s předstihem) jich skutečně 89 doma porodí.
Úspěšnost některých škol je mnohem nižší,jistě byste je pro to nechtěla zakázat.
A těch 11 procent svědčí spíše o opatrnosti porodní asistentky a rodičky, než o čemkoliv jiném.
Zajímavější by bylo vědět, třeba kolik z těch 11 procent skončí císařským řezem, či ještě hůře.
Pokud by toto číslo bylo velké, bylo by možno uvažovat o tom, že počátek porodu doma nebo naplánování porodu doma zhoršuje prognózu úspěšného porodu.
Statistika, kterou jste uvedla, nedává žádný argument proti porodům doma.
Mimochodem, i u nás dostanete radu, abyste nejezdila hned na začátku porodu, ale spíše počkala až budou stahy pravidelnější.
Bohužel za Vámi ale nepřijede žádná asistentka a jste sama na to, abyste rozhodla, kdy jet do porodnice.
Holandský systém, viz. dopis HAM, je pro ženu mnohem příznivější.
Mimochodem, ten příklad maminky, která náhle upadla do kómatu, je jistě hodný pozornosti. Chybí tomu ale statistika - jaká je pravděpodobnost, že se to stane. Zda opravdu nelze odhadnou dopředu riziko, že se to stane...
Já jsem zase slyšela o matce, která se už nikdy po bezproblémovém porodu s epidurálem neprobrala k vědomí... Zakážeme proto epidurál (který vám nabízí mnohem větší množství porodnic, než které nabízí snahu o přirozený porod) ?
|
|
Mia | •
 |
(16.5.2001 21:14:19) Pro každého Mr. Bůčka se v našem zdravotnictví peníze na by-pass a velmi drahou následnou léčbu /léky a jiné - měsíční léčba může být kolem tisícovky korun dlouhá léta/ seženou, ale rodičky za to nestojí, aby jim byla poskytnuta péče na úrovni????
|
|
|
|
|
|
Jana* | •
 |
(16.5.2001 9:07:39) Vážená paní Adámková,
myslím si, že bouře kolem porodů doma, která se tu strhla, nepramení ani tak z toho, že by chtěl někdo rodit jen doma a někdo jen v nemocnici, ale z toho, že se zdá být jednodušší vybojovat a prosazovat něco nového, než přesvědčit zaběhnutý stereotypní zdravotnický systém a dané zdravotnické zařízení, aby se stalo přístupnějším přirozenému porodu. Jsem v 7. týdnu těhotenství a za pár měsíců mě bude čekat také to rozhodnutí, kde rodit. Nechci rodit doma, protože mám strach z toho, že by nastaly komplikace, které bych nezvládla, ale chci být při svém porodu respektována. Jsem z Prahy a zatím jsem nevolala do všech porodnic, abych zjistila, jestli mě budou nutit do klystýru, nástřihu, oxytocinu a porodu v leže a jaké prostředky používají k tlumení bolestí (vana, sprcha, balón apod.) a v jaké poloze mě nechají rodit. Zatím jsem si tyto informace přečetla jen na tomto serveru a to, co jsem tu našla, nemluví pozitivně o pražských porodnicích. Vy, jako medium přinášející informace tolika lidem, byste určitě takovýto průzkum mohli přinést. Průzkum o tom, jaké má žena možnosti, bude-li rodit. Vždyť přece o to jde, o tu ženu a o to dítě, které přivede na svět. Nic jiného tu nemá být středem pozornosti víc, než právě tito dva. V kolika porodnicích v republice vám nabídnou něco jiného než ty zaběhlé procedury, které není vůle měnit ? Nebyla jsem v nemocnici mnohokrát, ale párkrát přece, abych věděla, že není o co stát. Jak mám věřit, že bude někdo poslouchat, co cítím a respektovat, co dělám, při tak závažném procesu, jakým je porod (můj porod), když to nedělali ani při balnálnějších věcech (kdy šlo jen o mé tělo a mé zdraví). (Jednou zapomněli udělat všechny zákroky, které udělat měli, takže ty další pak dodělávali při lokálním umrtvení. Byla jsem ještě dítě, ale dobře si pamatuji, jak bolí vpichy skalpelu při nedostatečném umrtvení. Jindy zase jsem několikrát upozorňovala sestru, ať mi neberou odběry krve z levé ruky, ať si s tím pohraje a najde si žílu v pravé ruce, protože je mám těžko naleznutelné a v případě rychlé narkozy, kterou by mi dávali v noci, jak předpokládali, se jim ta levá ruka bude hodit, budou mi to mít kam píchnout. Neposlechla mě. Místo pro jehlu pak museli narychlo hledat v zápěstí, několikrát se netrefili a nadělali mi několik boulí a nakonc jsem tu jehlu v zápěstí měla ještě celý druhý den, kdybych na sál musela znovu, aby už ten vpich nemuseli hledat. Neumírá se na to, ale bylo to opravdu bolestivé. Jednalo se o prkotinu, ale nikdo mě neposlouchal. Má spoluležící se svíjela v bolestech, bolestí sténala, byla zelená, ale pokaždé, když jsem zavolala sestru (3 x během 45 min), aby jí dala něco na uklidnění bolesti, odpověděla mi tato, že ji to přece nemůže tak bolet a ať není hysterka. Nakonec jsem došla pro doktora - nesměla jsem vstávat, byla jsem po narkóze - a ten jí dal injekce na uklidnění. Za 10 minut ji to přešlo. Po jiné narkóze mě nechali nahou, zapomněli mě obléci a když jsem je rozespalá upozorňovala, že je mi zima a že jsem nahá, hledali další hodinu mé věci. Také zjistili, že mě převezli úplně na špatný pokoj na jiném oddělení. Jindy mi při převazu po operaci hodila sestra minidlahu, kterou jsem měla v blízkosti čerstvých stehů, do odpadkového koše. Když jsem ji upozornila, že ji bude potřebovat, vytáhla ji a chtěla ji dát na původní místo. Musela jsem ji požádat, aby ji vydezinfikovala. Dělala to nerada a tvářila se neskutečně otráveně, ale udělala to.) Určitě bych si vzpomněla na další příhody, ale kdo na to rád vzpomíná. No a to je právě to. Já chci, abych na svůj porod ráda vzpomínala nejen já, ale i můj manžel a aby to nebylo podmíněno jen tím, že pojedeme z Prahy rodit do Vrchlabí. Abych mohla lékařům, porodním asistentkám a zdravotním sestrám věřit, že vědí, co dělají a že vše, co dělají, je ve prospěch můj a dítěte a že je to opravdu nezbytně nutné a že sami mají zájem na tom, abych porodila co nejpřirozeněji, nejrychleji a oni přitom klidně co nejvíc ušetřili za všechny ty oxytociny apod. No a to je právě to, ce například mě konkrétně tady chybí a proč jsem také jistý čas pomýšlela na porod doma. Ráda bych porod ve zdravotnickém zařízení, jako doma, ale těch možností je tu moc málo.
Jana*
|
Dana, 24. týden | •
 |
(16.5.2001 14:14:49) Díky, Jano, tohle bych podepsala. O tom to celé je, ani ne tak o tom, jestli ženy CHTĚJÍ rodit ve svém bytě, ale o tom, že CHTĚJÍ ovlivnit to, KDO s nimi při porodu bude (v nemocnici to neovlivníte, obzvlášť ne v těch velkých - služby jsou služby) a JAK budou rodit (v klidu, v příjemném prostředí - ani tak nejde o to vybavení ale zase "jenom" o ty lidi, bez zbytečných lékařských zásahů ...) a JAKÉ budou první dny s miminkem (zaručí mi v nemocnici roaming? Co když zrovna bude na roamingu i nadstandartních pokojích plno? Pak budu 5 dní ležet s dalšími x nešťastnicemi v porodnici a vidět svoje miminko jenom na kojení?). V tom vidím důvody žen pro porody doma a chápu je. CAPů je totiž tak hrozně málo ...
Dana
|
|
Šárka Adámková | •
 |
(16.5.2001 16:33:32) Zdá se, že už bylo vše napsáno, ale přesto: já fandím maminkám i PA i komukoliv kdo bojuje o svá práva,nejsem z těch, kteří by slepě věřili lékařům, spoléhám taky na svůj rozum, což se mi několikrát vyplatilo. Chování k pacientům má veliké trhliny a je to jediná věc, která se dá řešit okamžitě, pokud je zájem. Tím své příspěvky končím, nevidím v tom nadále smysl. Díky všem, kteří se vyjádřili.
Šárka
|
Mia | •
 |
(16.5.2001 21:40:25) Takže se s vámi loučím - o opouštění diskuzí jste vlastně psala v jednom ze svých prvních příspěvků o tom, jestli je někdo schopen obhájit své argumenty či nikoli. Jinak k vašim aktivitám na sbírání hlasů žen, které při porodu nemají požadavky na důstojné zacházení...doufám, že podobné aktivity nezačnou i ve školství, třeba by pak staré učitelky s ukazovátkama odhlasovaly, že slovní hodnocení a jiné vymoženosti svobodných škol jsou špatné a žádaly jejich zrušení bez ohledu na spokojenost a rozvoj žáčků. dodatek: v naprosté úctě chovám každou rodičku a nikoho nechci odsoudit označením "ženy bez nároků..", vím, že jsme tak všechny byly vychovávané- nemít požadavky a spokojit se s přežitím..
|
|
|
|
Zuzana Štromerová | •
 |
(16.5.2001 13:39:34) Vážená paní Adámková, stále se domnívám, že jak Vaše reakce na článek, tak většina textu na straně¨6, uveřejněného 7.5. 2001, vychází z neznalosti jednak toho, co zastává Česká asociace porodních asistentek, jednak procesu zvaného přirozený porod. Co myslíte vyjádřením "...nekompromisní stanovisko ČAPA..."? Tedy přesněji řečeno v čem nekompromisní? Dále, k porodům doma: je to jednoznačně velice silné téma. Ať se kdekoli rozvine debata o přirozených porodech, vždy se stočí k porodům doma. Na otázku: "Jaký je váš názor na porod doma" odpovídají lékaři a některé porodní asistentky jednoznačně negativně. Já osobně mám tu zkušenost, že jakmile si před novináři dovolím svou odpověď rozvinout a vyjádřit, že za určitých okolností si myslím, že porod doma je pro určité maminky nejen příjemnou, ale dokonce bezpečnou variantou, ihned dostanu "nálepku" - to je ta, co doporučuje porody doma!!! V mnoha zemích světa je porod doma nejen normální možností, kde přivést děťátko na svět, ale výsledky výzkumu poukazují na to, že pro maminky, u kterých probíhá porod normálně, dokonce i bezpečnějším místem než porodnice. To se týká samozřejmě států, kde je lékařská péče v případě nutnosti lehce dostupná. No, a pokud říkáte razance tomu, že jsou porodní asistentky schopny říci nahlas, co doporučuje a nedoporučuje WHO nebo EU v oblasti péče poskytované porodními asistentkami, že se zastávají skutečnosti, že těhotenství ani porod nejsou nemocemi a že má žena právo rozhodnout jakým způsobem a kde přivede své miminko na svět, no tak v tom případě jsme razantní.
S pozdravem
Zuzana Štromerová
|
|
|