| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

ve škole se mi nelíbí

 Celkem 5 názorů.
 zulika 
  • 

ve škole se mi nelíbí 

(16.10.2000 12:51:50)
Mám osmiletého syna Marka. Chodí do druhé třídy ZŠ. Do školy začal chodit o rok později na doporučení PPP. V první třídě kam chodil bylo 24 dětí. Chodil tam moc ráda, pořád se chlubil razítky, pochvalou atd. Na svou paní učitelku nedal dopoustit. Bohužel jeho třída byla rozdělena na dvě třídy a tak nyní chodí s polovinou dětí z první třídy do třídy druhé. Má jinou paní učitelku a je jich ve třídě 30. Marek začal v poslední době pořád říkat, že se mu do školy nechce, že se mu tam nelíbí. Učitelka jej nechválí. Není zde spokojený. Když jsem se jej zeptala, zda děti paní učitelka alespoň za něco pochválí,řekl, že ona taková není. Pokud jsem se já osobně s paní učitelkou setkala, vypadala unavěně. Na mou otázku, zda je Marek ve škole v pohodě mi ani neodpověděla. Spíše zamrčela. Když jsem dala synovi otázku, zda je paní učitelka nemocná odpověděl, že je taková pořád. Nevím co mám dělat, co by bylo pro mého syna nejlepší. Přestoupit na jinou školu? Poraďte.
 Šárka, syn 13 let, dcera 11 let 
  • 

Neměňte školu, stačí učitelka! 

(17.10.2000 13:26:13)
Ahojky,
téma mě zaujalo, protože zrovna dnes si mi podobně stěžovala kamarádka, co má synka ve třetí třídě naší školy. Měli skvělou a hodnou a milou paní učitelku, která odešla na rizikové těhotenství a od září nastoupila (zřejmě naše vesnická škola nikoho jiného nevyšťourala) paní, která je protivná, otrávená, dětem nadává, neustále jim rozdává špatné známky a poznámky(dle mého zcela zbytečně), úsměv a pochvala chybí. Dosud veselý a spokojený chlapeček začal doma stávkovat, je rozmrzelý, do školy chodit nechce, netěší se tam. Navíc má pocit, že nová "paní učitelka" si na něm vybíjí zlost ještě také proto, že s nimi bydlí na patře a on je zkrátka o něco živější a šikovnější než její stejně starý synek. Jelikož problémy indikují i ostatní děti a jejich rodiče, objednali se společně u ředitelky a hodlají věc řešit. Je ale otázka, jak. Ve vesnické škole se učitelky nelíhnou ani nemnoží geometrickou řadou. Nakonec ani tato paní není učitelka (má za sebou gymnázium a několik let praxe vychovatelky). Problémy by asi musely být velmi neúnosné, aby ředitel přistoupil na radikální řešení a "zlou" nebo "protivnou" učitelku propustil. Kde takhle uprostřed roku najde jinou, že. Samozřejmě vy můžete požádat o navrácení do původní třídy. Tím vyřešíte problém vašeho dítěte, pokud se zadaří. Ostatní děti se budou dál trápit, tak jako třeťáci v naší škole. Řekla bych, že celý problém je mnohem hlubší. Dokud nebudou učitelé patřičně oceňováni a placeni, budou muset školy často sáhnout po "tom", co se zrovna nabízí, často ovšem na úkor dětí i výuky. Rodiče mají sice právo se bránit a protestovat, ale pokud není špatného kantora kým nahradit, těžko něco zmůžou. Spíš dosáhnou leckdy i toho, že pokáraná učitelka v boji proti dětem přitvrdí. Takže zkuste nejprve rozhovor s učitelkou, pokud se nepodaří, navštivte ředitelnu. Změna školy je až konečné řešení a rozhodně ne nejideálnější. Držím palce a dám vědět, jak to dopadlo s tou "naší". Ahoj Šárka
P.S. Podotýkám, že nejsem odpůrce kantorů. Jednak jsem sama dcera učitelky a navíc já i moje děti jsme doposud měli na učitele štěstí...
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: ve škole se mi nelíbí 

(17.10.2000 14:30:27)
Ahoj Zuliko,
dovedu si představit Tvé váhání, pokud jde o to, jak dál s Markovou školou. Dívat se na to, jak dítě chodí do školy s nechutí, je těžké, na druhé straně změna školy není taky nic jednoduchého. Takže konkrétní řešení Ti asi neporadí nikdo a asi to ani nečekáš. Zkusím Ti jen napsat, co mne při čtení Vašeho problému napadlo.
Zkus si ještě jednou promluvit s paní učitelkou, myslím, že jsi zatím svůj problém jen lehce naznačila, možná by to chtělo přímější vyjádření (něco v tom smyslu, že máš problém a požádat ji přímo o radu). Zkus se ještě Marka zeptat, co mu ve škole teď vadí, proč to třeba loni bylo lepší – možná to nakonec dokáže nějak konkrétněji formulovat. Zeptej se rodičů dětí, které chodí s Markem do třídy, zda mají obdobné problémy (možná by bylo dobré se zeptat jak rodičů těch dětí, které do třídy přešly teď s Markem, tak i těch, jejichž děti jsou ve třídě od začátku), příp. se s nimi pokusit dohodnout na nějakém způsobu řešení. Zkus zjistit, jestli by řešením nebylo, aby Marek přešel do druhé třídy (alespoň z Tvého dotazu jsem pochopila, že loni byly třídy tři, letos jsou dvě, mezi které rozdělili tu Markovu).
Budeš-li uvažovat změnu školy, určitě si o ní, popř. o konkrétní paní učitelce opatři dostatek informaci (abyste nespadli z bláta do louže) a zvaž i to, jak snadno se Marek adaptuje na nové prostředí, nové kamarády. Má vlastně Marek v současné třídě nějakého kamaráda z té původní a našel si tam některé nové? Nemohla by být třeba příčina v tom, že se v nové třídě cítí trochu „opuštěný“? (mluvím z vlastní zkušenosti, Ondra na začátku šk. roku nechodil nijak nadšeně do ranní družiny právě proto, že byl od nich ze třídy jediný a jinak tam děti neznal, asi po měsíci se „otrkal“, seznámil i s dětmi z jiných tříd a začali tam chodit další dva kluci z té jeho a najednou ranní družina nevadí). Zvaž také nakolik je změna školy reálná z „provozních“ důvodů (dojíždění apod.). I když vím, že pro spokojenost dítěte se vyplatí obětovat trochu pohodlí, jde ale o to, aby se z dojíždění nestala stresující záležitost omezující třeba na druhé straně mimoškolní aktivity.
Doufám, že se Ti podaří vyřešit celý problém k Tvé a hlavně Markově spokojenosti. A když tak napiš, jak to dopadlo.
 Helena, dva kluci 
  • 

Re: ve škole se mi nelíbí 

(18.10.2000 10:32:32)
Milá Zuliko, rady ostatních zní moudře, přidám jen vlastní zkušenost.Bohužel hořkou. Staršího syna postihla paní učitelka, která byla na škole brána jako výborná, některé maminky si jí nemohly vynachválit, jiné byly ostře proti ní. Velmi autoritářská, přísná, i já jsem se cítila provinile, když jsem s ní mluvila. Neseděla ani dětem . Byla ironická, posmívala se slabším ,/ byla trenérka a děti k ní chodily na atletiku do zájmového kroužku. /Navenek ale svělá . Jezdila s nimi na hory, na týdenní pobyty... Učitelka bez vady .Můj kluk je spíš studijní typ, a než přeskočil kozu, uběhlo dost času, a tak si vytrpěl své.
Nejhorší na tom všem je, že celá třída, šest hodin denně pod vlivem téhle osoby se za čtyři roky změnila v ironickou, posměvačnou , necitlivou a soupeřící hordu lidí, co si jdou po krku. Navenek ale skvělá parta, protože si to přála paní učitelka. Vloni změnili učitelku a hle ! Ubylo rázem rvaček, přibylo spolupráce , přestalo setrvalé posmívání.
Nová paní učitelka na první třídní schůzce sama opatrně připustila, že po téhle paní učitelce často přichází třída, co poslouchá a hodně umí,ale jen prý zmizí autorita z dohledu, jdou si děti po krku.To jen vlastně bokem Chci tím říci, že i učitelé jsou jen lidi, a prostě se vám v životě může stát, že se potkáte s paní učitelkou , která místo aby řešila problémy svých žáčků, plácá se ve svých vlastních. Nebo je to prostě učitelka, která nikdy učit neměla, nebo není zdravá.... Ale uvědomte si, že není vaší povinností zkoumat, proč je paní učitelka v nepohodě. Vy dáváte své dítě do školy a vy zodpovídáte za to, jak se tam bude cítit. Nemějte výčitky, pokud jste s paní učitelkou nespokojení. Máte plné právo na kvalitní vyučující, a jak to vední školy udělá, není zas až tak váš problém. Zkuste jí prostě otevřeně, přátelsky sdělit, že Marek je ve třídě nešťastný, a pokud to paní učitelka nebude schopna uspokojivě řešit,nebo bude trestat Marka za to, že jste si dovolili se ozvat, kontaktujte vedení školy. Ředitel je tam od toho. Není žádný problém teď na kraji školy přejít do druhé třídy, a udělejte to, pokud cítíte, že to tak bude lepší.Možná, že si prostě s Markem nepadli do oka, a paní učitelka nemá na kluky Markova typu cit. Je to sice hrozné,že učí učitelé, co u nich převládá neprofesionalita, ale nenechte Markovi otravovat život několik let jen proto, že paní učitelka není pedagog . Zkuste take www.unierodicu.cz
Mějte se. A ač to zní nevýchovně, buďte na straně svého dítěte !
 Šárka, syn 9,5 roku 
  • 

Re: ve škole se mi nelíbí 

(19.10.2000 15:47:46)
Milá Zuliko,
moudrá a rozumná slova zazněla už z předchozích příspěvků. Chci jen připomenout jednu věc: Eventuální změna školy by byla velmi radikální řešení, možná že byste měli štěstí (zvlášť pokud byste si předem optřili podrobné informace o té nové škole - tedy o učitelkách v příslušných třídách). Ale přijde další školní rok - a kde je záruka, že na nové škole nenarazíte na další neprofesionální učitelku? Takže myslím, že opravdu je lepší snažit se problém vyřešit v rámci současné školy a teprve kdyby to nešlo, uvažovat dál.
Osobně si nemyslím, že jediný problém špatných učitelů je v často zdůrazňovaném nedostatečném ohodnocení - ono zase tak katastrofální není, ale uvědomme si, kolik učitelů působí na zákl. školách, no a v tom počtu se prostě nutně vyskytují horší a lepší. Snad v celé populaci nemůže být tolik potenciálně skvělých učitelů, aby ti horší byli bez šance dostat se k dětem. (Tím ty horší nehájím!!!!)
Moc Vám přeju, abyste vše vyřešili k synově spokojenosti. Já mám syna ve třetí třídě, na paní učitelku v 1. a 2. třídě měl David velké štěstí, ta současná se zdá také fajn, ale jen prostá změna učitele dokáže takového malého člověka dost rozhodit, natož když je to změna, jaká potkala Vás.
Kontaktovat Unii rodičů také doporučuji, mohou mít pro Vás slova povzbuzení i nějakou tu praktickou radu, jak nejlépe postupovat.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.