| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Práce na "mateřské"

 Celkem 23 názorů.
 Jana 
  • 

Práce na "mateřské" 

(2.10.2000 12:56:32)
Poradíte mi někdo ?

Udělala jsem si takový plán - představu, kterou bych, až budu těhotná, chtěla předložit zaměstnavateli. Předem to však musím mít promyšlené ze všech stran a nejsem si jista, jsem-li to schopna dostatečně posoudit i s následky pro mě i zaměstnavatele.
Proto Vás touto cestou prosím o vyjádření vašich postřehů k mému plánu.

Jsme firma o 3 lidech, jsem jediná žena - kancelářská síla.
Takže až otěhotním a půjdu to oznámit svému zaměstnavateli, bude to pro nás oba znamenat :

Že on si na mou pozici sekretářka - asistentka - účetní bude hledat náhradu s tím, že já mám na tutéž židli nárok 1 rok a na tutéž pozici 3 roky, což je v případě naší firmy totéž, protože tato pozice je tu jen jedna. Pro možnou náhradnici je to tudíž neperspektivní, protože ji budu stále ohrožovat. Navíc práce je stále více, já sama to už sotva stíhám (a zvýšení platu mi v tom nepomůže i tak jsem tu 12 hodin denně), takže by časem pravděpodobně došlo k rozdělení mé současné práce mezi nějaké dvě pracovnice.

Jak vím, nesmí mi zaměstnavatel, když budu těhotná, změnit tuto pozici, pokud to nebude na mou vlastní žádost.

Vzhledem k tomu, že dělám účetnictví teprve 2 roky a nemohu dostat živnostenský list, abych si tím mohla vydělávat až budu s mimčem doma (třeba jako to píše Dana), chci zaměstnavateli navrhnout následující :

Nechám si dobrovolně změnit pracovní smlouvu pouze na pozici účetní s tím, že místem výkonu mé práce bude mé bydliště a rozložení pracovní doby (plný nebo částečný úvazek) bude záviset jen na mě. Předpokládám však, že v tomto případě mě bude moci vyhodit, protože vlastně nebudu na mateřské, ale normální zaměstnanec, takže budu požadovat uzavření smlouvy na dobu určitou - 3 roky bez možnosti vypovězení smlouvy jednou stranou, pouze v případě vzájemné dohody.

Pro zaměstnavatele z toho plynou tyto výhody :
Uvolním mu místo sekretářky - asistentky, na něž si bude moci dosadit třeba i absolventku na plný úvazek a za nižší plat (ca 15.000,-), než mám já (25.000,-) a toto místo nebudu ohrožovat, čímž bude pro zájemkyně perspektivnější.
Za druhou část mého nynějšího platu (nebo možná o něco víc, nenechám si jen účetnictví ale i spoustu věcí, které s tím v naší firmě souvisí) získá účetní, s níž vím, že je na 100% spokojený a kterou se mu nebude chtít měnit.

Pro něj je výhoda také to, že mi nebude platit mateřskou 28 týdnů, protože ji nenastoupím.
Dále za skoro stejné peníze dostane mnohem více práce - 2 pracovní doby.

Pro mě to znamená jistou práci na "mateřské" a po skončení smlouvy se už nemusím bát, protože můžu získat živnostenský list a podle toho se dále zařídit - zaměstnat.
Nemusím se bát, že budu 3 roky doma, vrátím se a dostanu výpověď třeba jako nadbytečná (důvod se vždycky najde).

Prosím tímto všechny o jakékoli postřehy, které prostě nevidím, neznám či nevnímám (třeba to vidím příliš růžově). Mám na mysli i co se týká pracovněprávních vztahů apod.

Všem předem děkuji. Jana
 Sasa 
  • 

Re: Práce na 

(2.10.2000 22:23:50)
Mam jen dojem , ze tebou uvedena vyhoda zamestnavatele, ze ti nebude muset platit materskou 28 tydnu neni vyhodou zamestnavatele, nebot ji vyplaci prislusna sprava soc. zabezpeceni /v pripade velke organizace ti ji vyplaci zamestznavatel, ale pak si to vyuctovava prave se spravou soc. zabezpeceni, takze usetris penize pouze statu, zamestnavatele nic na materske nestojis/.
Jinak to vypada velmi zajimave, jen se mi v tom ztraci to dite ... promin, predpokladam, ze prave takovou poznamku jsi slyset nechtela, nebot se netyka dani ani niceho podobneho, ... jen jsem chtela podotknout, ze i kdyz budes mit hodne, tiche, klidne a zdrave /ona i obycejna ryma maleho kojence je neprijemna / dite, tak nejspis budes i tak z pocatku dost unavena / napr. nocni kojeni apod. /. Ale jinak ti drzim palce, protoze mi pripada chytre promyslet a pripravit si takhle moznost prace "pri materske", lepe receno misto materske.
Ahoj, a at ti to vyjde, Sasa.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Práce na mateřské 

(3.10.2000 13:43:36)
Ahoj Jano,
zkusím Ti napsat pár postřehů k Tvému plánu, který jsi zde nastínila. Jsou to spíš jen postřehy pro orientaci (nebo pro další hledání) – jak už jsem tu psala Kateřině, aby člověk mohl někomu kvalifikovaně poradit, musí být nejen schopen si najít příslušnou právní úpravu, ale musí mít v dané problematice i praxi (a právě tu já v pracovněprávní oblasti nemám).
Jak už Ti psala Milena, je zákonem stanovena minimální délka mateřské dovolené. Doplním jen konkrétní údaje – mat. dovolená nesmí být kratší než 14 týdnů a nesmí skončit dříve než 6 týdnů ode dne porodu (§ 157 odst. 5 ZP). Jinak „standartní“ délka mateřské dovolené je 28 týdnů, a jen nastoupíš-li hned po těchto 28 týdnech, má zaměstnavatel povinnost zařadit Tě na původní práci (§ 147 ZP), pak už jen na práci odpovídající Tvé pracovní smlouvě (ale, jak jsi psala, je to v Tvém případě asi jedno, protože jiné místo, které by odpovídalo Tvé prac. smlouvě ve firmě zřejmě neexistuje). A pravdu má i Saša – „mateřská“ je dávka nemocenského pojištění, která nejde z prostředků zaměstnavatele, ale z prostředků státního rozpočtu (takže tím, že mateřskou ukončíš dřív, zaměstnavatel nic neušetří).
Podle mého názoru není možné uzavřít smlouvu, ve které by ses zavázala, že prac. poměr ukončíš pouze na základě dohody se zaměstnavatelem (podle § 242 ZP je neplatný právní úkon, kterým se zaměstnanec předem vzdává svých práv a podle § 44 ZP máš právo skončit svůj pracovní poměr výpovědí). Tím , jak by se posuzoval takovýto jednostranný závazek (ukončit prac. poměr pouze dohodou) ze strany zaměstnavatele si nejsem jistá (a myslím si, že zaměstnavatel by na to ani nepřistoupil). Nicméně v době, kdy pečuješ o dítě ve věku do 3 let, jsi v tzv. ochranné době (§ 48 odst. 1 ZP) a v této době Ti zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Výjimku tvoří jen případy, kdy se zaměstnavatel nebo jeho část ruší nebo přemísťuje (§ 49 písm. a) ZP v návaznosti na § 46 odst. 1 ZP). Takže podle mého názoru bys asi mohla uzavřít i prac. poměr na dobu neurčitou.
Snad Ti to aspoň trochu pomůže. Jo a pro doplnění, vycházela jsem už z novelizovaného znění ZP (jak bude platit od 1. 1. 2001) – ono dřív to pro Tebe asi nebude aktuální (to jen kdybys hledala ještě v nějakém starším znění a nesouhlasily Ti čísla §).


P.S. Pro Míšu (s 3,5letým synem): Jsi zřejmě kolegyně “od fochu” – mohu tedy poprosit, abys na můj příspěvek (tento i předchozí) taky koukla, jestli Tě k té problematice ještě něco nenapadne (nebo jestli nezjistíš, že jsem se někde “sekla”)? Dík. Stáňa
 Míša 25, syn 3,5 
  • 

Re: Re: Práce na mateřské 

(3.10.2000 14:34:26)
Ahoj Stáňo,
nevím, jak moc jsme kolegyně, nějak mi uniklo, co děláš. Každopádně už dlouho obdivuju Tvoje příspěvky, jak mají hlavu a patu a jak to vždycky pěkně dohledáš i s čísly paragrafů.
Já jsem poměrně čerstvá absolventka právnické fakulty, ale moje znalosti jsou opravdu jen teoretické - studovala jsem už s dítětem a do praxe se nikdy nedostala. Navíc si teď připadám i docela odtržená, nemám přístup k úplnému znění zákonů. Na internetu jsou zdarma jen předpisy uveřejněné ve sbírce za poslední měsíc (nebo se snad mýlím?). Občas když tady narazím na nějaký problém, nechám si příslušný zákon poslat od některého z bývalých spolužáků, ale nechci je pořád otravovat.
Myslím, žes to i tentokrát rozebrala skvěle, takhle z hlavy mě napadá jen totéž, co Milenu (o minimální povinné délce MD) a Sašu (o tom, odkud jdou peníze a kdo je vyplácí).
Ještě pro Janu - moc to neplánuj, v životě je většinou všechno jinak. Saša psala, že budeš možná na práci moc unavená, já dodávám, že možná se Ti od miminka ani nebude moc chtít. Já si taky plánovala, jak se hned vrátím do školy a nakonec mi to trvalo třičtvrtě roku.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Práce na mateřské 

(3.10.2000 16:44:16)
Sašo - děkuji, v této oblasti jsem se zatím neinformovala, takže argument, že zaměstnavateli ušetřím peníze za mateřskou tím odpadá.
Poznámka o dítěti mi vůbec nevadí. Věř, že už celý tento rok si sbírám informace o všem možném, co se týká miminka. Mám na to složku, kam vše hážu a až to budu potřebovat, tak to najdu. Je tam třeba o kojení, hudební stimulaci miminek před narozením, mateřská centra, plavání kojenců, cvičení s dětmi, cvičení bez dětí ale s hlídáním - vše v blízkosti mého bydliště,... byl by to dlouhý seznam. To jen, že se na to strašně moc těším a takto si to zkracuji. Teď už jsme s manželem ve fázi čištění se a pak to necháme na přírodě (pokud nebude potřebovat pomoc). Ono to z toho mého psaní asi nevyplynulo, ale já se právěže ke své práci nechci vracet (nedonutí-li nás k tomu finanční situace), chci být doma, pokud to půjde, tak mít děti brzy po sobě (tak do 2 let), takže být doma déle než ty 3 roky, pak třeba pracovat jen na částečný úvazek nebo ještě lépe doma na živnostenský list. Teď jsem v práci od 7 do 19 běžně, často o sobotách a nedělích, ale ne proto, že by se mi po tom stýskalo, nejsem workholik, ale proto, že to za mě nikdo prostě neudělá. Takže pro vše výše popsané se snažím připravit si půdu. Nejde ani tak o ty peníze jeko přivýdělek, ale o to, že se nechci úplně zastavit a doufat, že mě po třech (či více) letech někdo zaměstná jeko mámu 1 nebo 2 dětí se SŠ, třemi roky praxe (i v účetnictví) a dvěma jazyky slovem i písmem - s tím můžu dělat pořád jen tu sekretářku u zahr. firem, ale to znamená stejnu časovou náročnost, jako jsem na tom teď a to nechci. A když nenajdu místo jako účetní, nedoplním si tu praxi pro získání živ. listu,.... . Vím, že to zní strašně naplánovaně (jako v Básnících - prvních pět let, první dovolená v Jugoslávii, první dítě, druhých pět let, druhá dovolená v Jugoslávii, druhé dítě) a že vše může být nakonec úplně jinak, ale jak budou věci přicházet, tak se tento plán bude měnit a přizpůsobovat. Toto je verze "Co kdyby se nám to hned povedlo a těhotenství nebylo rizikové a miminko bylo snad zdravé". Nějak jsem utekla od toho, že nejde o ty peníze, takže klidně s manželem počítáme s tím, že třeba ty peníze padnou na výpomoc s úklidem, protože dítě bude přednější a potom se zase raději budu věnovat něčemu, co pro mě má větší význam, než umytá okna. Manžel je naštěstí skvělý, pár let se staral sám o sebe, takže ví, že se ty věci neudělají samy (praní, žehlení, vaření, úklid, ...) a že se prostě někdy nestihnou a nebo že se prostě člověku nechce nebo je třba utahaný a raději si na hodinku schrupne než aby pořád smejčil. Má zásadu, že cokoli, co by mi mohl chtít vyčíst, že to není hotové, by přece stejnětak mohl udělat už dávno on sám, takže je strašně spokojený, že najde každé ráno v šuplíku čisté ponožky, ... . To je ale všechno úplně jiná rubrika.

Stáňo a Mileno, i Vám moc děkuji, takž prostě mateřskou nastoupím, nastoupit ji musím, koneckonců se během té minimální lhůty, kterou jste mi popsaly, alespoň ukáže, jak na tom budu já i miminko. Jediné, co mi v tom dělá pochybnosti je, že kdybych měla potom na tu práci z domu pracovní smlouvu, tak nevím, budu-li posuzována jako ten, kdo pečuje o dítě do tří let a je v ochranné lhůtě ? Jestli nebudu běžný zaměstnanec (ač pracující doma) bez ochranné lhůty ? Zatím mi tedy z toho všeho vyplývá, že by možná bylo lehčí, neřešit to se zaměstnavatelem příliš předem, ale třeba se nechat přeřadit např. v polovině těhotenství pouze na tu účetní s částečným pracovním úvazkem a s možností práce z domu, což samozřejmě předpokládá jeho souhlas, vytvořil by mi tím nové pracovní místo v naší firmě, no a pak je to čistě na dohodě mezi námi dvěma. Já bych nastoupila mateřskou (a třeba z dobré vůle to účetnictví chvíli dělala, nebo taky ne) a po 14-28 týdnech bych se buď vrátila na své původní místo (= účetní, částečný úvazek, práce doma - jediným otazníkem zůstává ta ochranná lhůta), nebo bych se prostě nevrátila a na tuto práci bych na nějaký ča zapomněla. Tím mi dochází, že bych na ni stejně měla právo i po 3 letech, protože v naší firmě žádné jiné takové místo není. Po nástupu bych však mohla dostat tu tolik obávanou výpověď z prostě nějakého důvodu.

Míšo - třeba ti to k něčemu bude http://www.zive.cz/r-art.asp/app=0x3701513/id=7250 (sbírka zákonů). Zaujala mě u Tebe jedna věc, ta VŠ. Copak se to dá s miminkem zvládnout ? Nebo je to o veké pomoci okolí (hlídání atp.). Moc mě to zajímá, tak jsem to zadala jako novou otázku.

Teď to vypadá, že chci stíhat nestihatelné, ale tak to není, já jen sbírám informace a názory, abych si vytříbila své vlastní.

Ještě jednou mockrát děkuji za všechny příspěvky, které jsem dostala, i za ty, které třeba ještě dostanu. Přeji všem hezký podvečer (pozdní odpoledne) a jdu se věnovat tomu, za co mě zde platí.

Mějte se hezky. Jana
 Míša 25, syn 3,5 
  • 

Re: Zákony na internetu 

(4.10.2000 9:40:10)
Jano a Sašo díky. Já se s internetem v podstatě zatím seznamuju a pořád ještě trochu tápu, kde co hledat.

Jano - k tomu studiu s dítětem. Zvládnout se to dá, ale legrace to není. Práva naštěstí nejsou taková škola, kde by se muselo sedět na každé přednášce, řadu věcí může člověk nastudovat doma (brala jsem učebnici do ruky, jakmile mrňous usnul).
Hlídací babičku nemáme, manžel odmítl dítě svěřit nějaké "nezodpovědné koze" (rozuměj hlídací slečně), takže když bylo opravdu něco zajímavého nebo důležitého (písemky, zkoušky) bral si s sebou chlapečka do práce - asi tak 1-2x za týden. Šlo to, protože jako podnikatel je sám sobě šéfem.
Podotýkám, že firma sídlí v rodinném domku, takže je tam koupelna i kuchyně na ohřívání obídků, syn měl k dispozici místnost sám pro sebe (jindy je to zasedačka), měl tam hračky i skládací postýlku. Vlastně tam měl víc prostoru, než v našem maličkém bytě. Navíc je Daneček odjakživa velmi společenský, chodil k tatínkovi do práce rád a skoro ho mrzelo, když jsem dostudovala a byl už pořád "jen" doma.
Manžel z toho má jen jeden problém - už tři zaměstnankyně mu odešly na mateřskou, protože podle našeho syna usoudily, že mít děti je skvělá věc.
 Arnost 
  • 

Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské 

(29.11.2000 12:29:01)
Jen takovou malickost: Nevim, jestli pobyt na materske je prekazkou behu kvalifikacni doby podle zivnostenskeho zakona. Ale tohle radsi pravnikovi.
 Jana* 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské 

(4.12.2000 10:00:42)
Dobrý den, Arnošte,

děkuji za poznámku. Já předpokládám, že na dobu mateřské se kvalifikace "zastaví", ale vzhledem k tomu, že jsem došla k názoru, že bych fakticky mateřskou ukončila a pracovala jako zaměstnanec firmy nadále s tím rozdílem, že bych práci z 90% vykonávala pro firmu doma, tak by mi kvalifikavce i nadále po mateřské (těch 6-28 týdnů či kolik to je) běžela.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Re: Práce na mateřské 

(4.10.2000 14:35:33)
Ahoj Míšo,
díky za uznání, pochvala vždycky potěší. I když musím říci, že já k tomu taky mám lepší podmínky než Ty. V zaměstnání se pohybuji ve sféře tvorby právních předpisů, takže mám k dispozici Sbírky zákonů a počítačový program v podstatě se stejným obsahem (+ určitými možnostmi vyhledávání) – mám tedy kam sáhnout. V době, kdy jsem byla na mateřské, bych taky konkrétnější rady dohromady nedala. Člověku z fakulty zůstane spíš jen povědomí, že je to nějak (a eventuálně v hrubých rysech, jak) někde upraveno. Ale konkrétní čísla zákonů, paragrafů – to ani náhodou (aspoň v mém případě). Ani dneska se necítím nijak mimořádně „jistá v kramflecích“ – já se vlastně celou svou profesní kariéru pohybuji právě v té sféře tvorby práva a jeho přímou aplikaci jsem v podstatě nikdy nedělala. A znáš to – teorie je jedna věc a to, jak to chodí v praxi druhá, když se člověk v některé oblasti nepohybuje, mohou mu utéct nějaké souvislosti … (a pak, u nás v práci se říká, že když se nad jedním problémem sejdou dva právníci, výsledkem budou minimálně tři rozdílná stanoviska). Takže když někomu radím, pro klid své duše to radši uvádím slovy, že nejsem až tak 100% odborník. Na druhou stranu, pokud mám čas a aspoň trochu povědomí, kde najít informace, poradím ráda. Ono vyznat se dneska v té džungli paragrafů není jednoduché pro právníka, natož pro laika. A já se přiznám, že při tom hledání si aspoň trochu některé věci (s nimiž bych nepřišla normálně do kontaktu) zase osvěžím a někdy přitom i docela příjemně odrelaxuju.
Jinak s tou „kolegyní od fochu“ jsem to myslela tak, že jsi taky právník – připadlo mi to tak podle Tvých reakcí v diskusi. Mimochodem, plánuješ už nástup do práce ?(ptám se proto, že já jsem nastupovala zpátky do práce, když byl Ondra jen o něco starší než Tvé dítko) – ale to už sem asi nepatří, takže kdyby sis chtěla jen tak „pokecat“, můj mail je nahoře.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské 

(4.10.2000 15:46:23)
Tak jsem právě mluvila s pracovnicí informační linky ministerstva práce a sociálních věcí, aby mi poradila, jak bych mohla pracovat pro současnou firmu doma při mateřské jako účetní (bez živ.listu).
Bylo mi sděleno :
Jak jste mě již některé upozornily, že 14 týdnů (vč. 6 týdnů po porodu) pracovat nesmím.
Že na mateřské vlastně vůbec nesmím pracovat (a basta).
Když jsem nastínila možnost, že se vzdám (přijdu o to) prostě všech vymožeností a příspěvků od státu, když si spočítám, že se mi to vyplatí, odpověděla mi, že to se mi teda nevyplatí.
Pak ale přistoupila nato, že bych si mohla chtít opravdu něco vydělat a došly jsme k následujícímu.
Nejvýhodnější by byla dohoda o provedení práce se současným zaměstnavatelem, za niž odvedu jen zálohu na daň (15%) a odměna za tuto práci prý může být vysoká, jak chce (třeba 50000,-). Dokonce prý, když si vydělám do 2000 Kč, tak z toho nebudu platit ani tu zálohu na daň.
Dokonce prý, i kdybych se po oněch 28 týdnech stala zase zaměstnancem firmy na částečný nebo úplný úvazek pracujícím doma, tak by se na mě ochranná lhůta vztahovala, protože se prostě vztahuje na všechny matky a osoby pečující o dítě do 3 let věku. Jen nevím, jak bych to prokazovala, když bych nebyla na mateřské.
Zavolala jsem našemu daňaři a on mi potvrdil, že ty informace o dohodě o provedení práce jsou scestné.
Ráno jsem mluvila s firemní právničkou (upozornila mě, že pracovněprávní vztahy nedělá) a vyjádřila pochybnost nad tím, že bych mohla být současně zaměstnancem firmy a osobou pečující ... v ochranné lhůtě a odkázala mě právě na tuto poradenskou linku.

Už se těším, až si zase na nějaké ministerstvo zavolám o poradu, jak z toho budu chytrá. To snad, abychom to miminko ještě na 2 roky odložili, než dostanu živnostenský list a nebudu muset takto spekulovat.

Hezký den všem ! Jana
 Sasa 
  • 

Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(7.10.2000 15:45:38)
Jen drobna poznamka k podnikani, resp. nepodnikani na materske. Na ZU, FU, VZP i PSSZ mi pred nastupem na materskou potvrdili, ze staci kdyz nebudu mit zadny prijem a nemusim ohlasovat "preruseni podnikani". Bohuzel jsem se nezeptala na OU, kde by mi zrejme rekli, ze tomu tak z jejich pohledu neni. Kdyz jsem se po roce a neco na materske, dostala do situace, ze jsem vycerpala vsechny sve financni rezervy, prostym souctem mych prijmu (ziji sama se svou dcerou), jsem zjistila ze nedosahuji ziv. minima, sdelili mi na OU, ze i kdyz ze vsech moznych formularu ... danove priznani, prehledy pro VZP i PSSZ ... je zrejme, ze clovek nema zadne prijmy ani vydaje, tedy 0 pohyb financi, tak OU v pripade zadosti o soc. prispevek pocita, ze clovek vydelava na ZL mesicne minimalni mzdu. Takze bych nejprve chtela upozornit budouci maminky se ZL, ze pokud se nechystaji podnikat behem materske, je dobre, ohlasit na ZU, FU, ZP a PSSZ preruseni podnikani.
Muj dotaz se spis tyka toho, jak to, ze pocitaji, ze vydelate minimalni mzdu, kdyz pokud by tomu tak bylo, sebrali by vam i ten rodicovsky prispevek ... ?
Resume pro mne po vsech jednanich s urady je, ze je lepe tajne si neco privydelat, nez o cokoli pozadat
Mejte se hezky, zdravi Sasa.
 Helena 
  • 

Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic-přerušení podnikání 

(7.10.2000 17:14:20)
Chtela bych reagovat na radu tykajici se preruseni podnikani a to predevsim z titulu zakona o dani z prijmu §23 odst. 8 pism. b. Ne vzdy pro Vas muze byt tato rada prinosem.

helena
 Dana, dvojčata 20 měsíců 
  • 

Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(7.10.2000 17:31:12)
Sašo, k tomu jen takovou "perličku". Já jsem svou živnosti nepřerušila (pozastavení se zařizuje hlavně na Živn. úřadě), tudíž pravidelně zasílám nulové daňové přiznání a všechny související výkazy. Zákon (domnívám se, že živnostenský - momentálně nemám čas to hledat) hovoří totiž o tom, že živnost jste povinen přerušit v případě, že nehodláte vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (a nějaký časový horizont). Když jsem nyní dokládala se změnou živnostenského zákona některé skutečnosti proto, aby mi obnovili ŽL, sdělila jsem, že podnikat hodlám (zatím nevím kdy, ale co jim je do toho?) a nikdo se nedivil. Udělala jsem to pro případ, že by se cokoliv stalo a já musela znovu začít legálně podnikat..... (potom je to totiž zase spousta lítání), takhle všechno "běží" dál - mám pouze nulové příjmy a výdaje.
 Sasa 
  • 

Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(8.10.2000 0:21:13)
Dik za doplneni Helene. Mozna jsem to napsala nesrozumitelne, ale svou "radou" jsem chtela rict, ze preruseni podnikani je nutne, pokud se vam stane, ze se pokusite pozadat o soc. prispevek. Proto jsem tam uvadela tu svou situaci, kdy me (resp. nase ) veskere prijmy byly 5300 (rod. prisp., prid. na dite a vyzivne na dite od otce ditete), coz bylo mene nez ziv. minimum (a samozrejme nam to nestacilo) a presto, ze jsem stejne jako Dana podavala priznani i prehledy s 0, OU v pripade zadosti o soc. prispevek, pokud nemate prerusene podnikani, zahrne minimalni mzdu do prijmu, i kdyz ji nevydelavate ). Takze prave v tomhle pripade, je vam nepreruseni podnikani na prekazku. A odtud pramenil i muj dotaz na pomerne nelogicke zahrnuti minimalni mzdy do prijmu, kdyz pobirate-li rod. prispevek, minimalni mzdu nevydelavate.
Nevim, jestli jsem to ted zformulovala prehledneji, mam dojem, ze spis ne ... no lepe uz to asi nenapisu.
Ahoj a hezky zbytek vikendu.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic-pro Sasu 

(8.10.2000 21:13:11)
Saso, zajimalo by me, dle jakeho ustanoveni a jakeho zakona ci vyhlasky OU vychazi, jestlize automaticky zivnostnikovi priznava minimalni mzdu. Organ, at je jakykoliv nemuze samovolne postupovat dle vlastniho usudku. Jsem presvedcena, ze postup urednika nema oporu v zakone. Prosim napis vice. Domnivam se, ze by bylo na miste tuto radu dotahnou do verneho konce.
helena
 Dana - dvojčata - kluci - 20 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(8.10.2000 21:55:34)
Sašo a kdo vám to takhle "hezky spočítal?" O ničem takovém totiž nevím - daňové přiznání podávám nulové a sociální příplatek mi vypláceli (až do června), teď jsme měli nějaké příjmy, takže jsem je v žádosti uvedla a uvidím, jestli se ozvou.... O nějakém životním minimu v souvislosti s tím, že sice živnost přerušenou nemám, ale vykazuji nulové příjmy řeč vůbec nebyla. Někdy mám trochu pocit, že si s námi "páni úředníci" - placení odkud? dělají úplně přesně to, co chtějí..... Jenom taková další perlička - mám poměrně drahý software na vyplňování formulářů a úřednice na sociálce sdělila mému klientovi "Vyndejte tu žvýkačku, tady se nežvýká a nějaký formulář vyplněný na počítači mě nezajímá!!!!" Ještě teď se z toho probírám.... Budiž - žvýkačka je při rozhovoru neslušná, ale pokud to neví sám, měla mu to říct učitelka ve škole... a ne pracovnice na Správě soc. zabezpečení. Je mi naprosto jasné (protože nechci urážet lidi, kteří tam pracují), že práce s lidmi je opravdu obtížná, ale někteří z nich si zřejmě neuvědomují, že kdyby takhle jednali v nějaké jiné firmě, zřejmě by dlouho v práci nezůstali. Proto vám doporučuji, zkuste se informovat na jiné Správě soc. zabezpečení, klidně tvrďte, že k nim patříte (oni to hned nezkoumají), uvidíte , co vám řeknou. Je-li na vůči mně někdo neochotný, prostě to zkusím jinde.
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(8.10.2000 23:25:39)
Ahoj Sašo,
přidávám se k Heleně a Daně, taky mi to přijde jako neoprávněná buzerace OÚ. Prozkoumala jsem teď zákon o státní sociální podpoře a související předpisy a nenašla jsem nic, o co by se mohli opírat. Zkus se své úřednice rovnou zeptat, na základě jakého předpisu Ti to takhle započítává, nebo se objednej k jejímu nadřízenému. Chtěj po nich čísla - zákony, vyhlášky, do jejich interních předpisů, že to tak vždycky dělali, nám nic není. Navíc je fakt paradoxní, že Ti tu minimální mzdu započítávají jen pro některé dávky a pro rodičovský příspěvek ne.
Dano - taky mám prima zážitek s vulgární úřednicí. Když jsem si po svatbě měnila občanku, odmítla jsem vyplnit formulář pro Státní statistický úřad (Bylo na něm napsáno, že ta data musí SSÚ předat policie, ta může požádat občana, aby to vyplnil za ni, ale ten nemusí vyhovět. Nikdo mě nepožádal, tak jsem nevyhověla). Úřednice na mě křičela, že dokud jí to nevyplním, tak mi novou občanku nedá a že mám "držet hubu" (doslova), když studuju za státní peníze, tedy za její daně (!?). Vzpamatovávala jsem se z toho asi týden.
 Sasa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(8.10.2000 23:35:53)
Ahoj Heleno, Dano, Miso,
tak koukam, ze jsem te sve urednici (vcetne jeji kolegyne v kancelari ... zrejme to " tak opravdu delaji " ) zase uverila nejaky jeji vymysl .
Diky za informace, ozvu se, az zjistim vic.
Ahoj Sasa.
 Sasa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(9.10.2000 12:44:30)
Ahoj,
tak dnes dopoledne jsem obvolala co jsem mohla /metodik a vedouci na OU oddeleni davek SSP a davkovi specialiste na MPSV/ a zjistila jsem , ze ma slecna urednice mela pravdu a jednala v souladu se zakonem. Jde o zakon O statni socialni podpore č.117 novela 242. Skutecne pro vypocet pro priznani soc. prispevku se, pokud jste neprerusila podnikani (ve smyslu oznameni preruseni na ZL,... OSSZ), zapocitava, ze vydelavate zivotni minimum i kdyz nevydelavate nic.
Pry to tak je, protoze skutecny stav se ukaze az v danovem priznani a tak pry mnohdy byly davky vyplaceny neopravnene a nebyli schopni to pak vymoci zpet. Tolik me nove informace.
Ahoj, Sasa.
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(9.10.2000 13:27:01)
Ahoj Sašo,
promiň, musela jsem být včera slepá jako kotě. Teď jsem to tam pochopitelně našla (část druhá - Vymezení některých pojmů; Příjem rozhodný pro přiznání dávky, §5 odst.5,písmeno b). No, alespoň nás může těšit, že ne vždy nás úředníci chtějí ošidit. I když mě mrzí, že se automaticky předpokládá, že občan je podvodník a chce po státu peníze, na které nemá nárok.
 Dana - dvojčata - kluci - 20 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské a dotaz navic 

(9.10.2000 21:34:16)
Ano, Sašo - také jsem si již informaci ověřila, ale jestli správně chápu - po daňovém přiznání za letošn rok, které budete (zřejmě) vyplňovat coby formalitu, protože (asi) vykážete nulové příjmy - by Vám přece měli přiznat zpětně soc. příplatek? Nebo jsem to správně nepochopila? Vždyť pro tyto dávky se vychází vždy z příjmu za předcházející kal. čtvrtletí a nemají-li daňové přiznání budiž, ale oni jej dostanou vlastně následně, tudíž celou situaci přehodnocují a měli by Vám dávky doplatit. Rozumím tomu správně? - To je asi spíš, pro ty, které se v právu vyznají, ale u nás to tak opravdu funguje a soc. dávky mi soc. vyplácela.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské 

(12.10.2000 14:14:29)
Ahoj Jano,
ještě se (trochu se zpožděním) vracím ktomu, co jsi psala o práci na mateřské, konkrétně o informacích z informační linky. Pokud jde tzv. ochrannou lhůtu,měla podle mého názoru pracovnice poradenské linky pravdu - budeš v ochranné lhůtě do věku tří let dítěte bez ohledu na to, zda budeš čerpat rodičovskou dovolenou či zda nastoupíš zpět do práce. V příslušném ustanovení ZP se hovoří o tom, že pečuješ o dítě, a není zde stanovena podmínka, že bys o něj měla pečovat celodenně. Tento názor vychází např. i z porovnání s ustanovením ZP upravujícím vysílání matek na pracovní cesty (§ 154) – tam se hovoří o ženě pečující o dítě do věku 8 let, resp. 15 let. A tam asi není pochyb, že zákon má na mysli ženu, která normálně pracuje, nikoliv ženu na rodičovské dovolené, lze tedy předpokládat, že pokud bylo použito totožné znění, myslí se tím totéž. A mimochodem, po 28 týdnech mateřské se "nestaneš znovu zaměstancem firmy", tím totiž po dobu MD nepřestaneš být.
Pokud jde o tu dohodu o provedení práce, tam to vidím trošku složitější. Dohodu o provedení práce (§ 236 ZP) lze uzavřít pouze za předpokladu, že její rozsah nepřesáhne 100 hodin (přičemž do tohoto rozsahu se započítávají i práce konané na základě jiné dohody o provedení práce), takže je otázka. zda by ses do této podmínky „vešla“. Se zdaněním je to podle mne taky trochu jinak – pokud by sis vydělala do 2000 Kč měsíčně a neuplatnila u zaměstnavatele nezdanitelné částky ze základu daně, zdaňoval by se podle § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmu (zák. č. 586/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů) Tvůj příjem zvláštní sazbou daně, která podle § 36 odst. 2 písm. c) bod 4 činí 15%. Pokud by byl Tvůj příjem vyšší než 2000 Kč měsíčně, srážel by Ti Tvůj zaměstnavatel zálohu na daň ve výši závisející na výši příjmu (do 8500 Kč se to taky těch 15%, do 17000 Kč je to 1275 Kč+20% z částky, která přesahuje 8500 Kč). To platí v případě, že bys u zaměstnavatele podepsala prohlášení k dani, jinak se záloha sráží nejméně ve výši 20% příjmu. Příjmem se rozumí mzda snížená o zaplacené pojistné na soc. zabezpečení, příspěvek na stání politiku zaměstnanosti a pojistné na zdravotní pojištění a v případě, že jsi u zaměstnavatele podepsala prohlášení k dani, tak ještě o 1/12 nezdanitelné částky ze základu daně (v souč. době je to 2910 Kč). Snad je to aspoň trochu srozumitelné.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práce na mateřské 

(16.10.2000 14:02:48)
Stáňo,

ještě jednou Ti děkuji, že jsi se mé otázce tolik věnovala. Tvé texty jsou vždy srozumitelné.

Jana

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.