| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

hygienické potřeby pro kojence

 Celkem 6 názorů.
 Dáša, 31.týden 
  • 

hygienické potřeby pro kojence 

(16.1.2001 10:38:28)
Může mi některá z maminek prosím poradit, jakou základní dětskou kosmetiku pořídit pro novorozence (zda raději používat mýdlo nebo pěnu do koupele při koupání,zda je lepší mléko po koupání nebo olejíček apod)? A pokud se týká značek, kterých je na našem trhu dostatek, s jakými máte nejlepší zkušenosti (samozřejmě i s ohledem na jejich cenu)? Děkuji.

 Iva 28 let + Péťa 10,5 měsíce 
  • 

Re: hygienické potřeby pro kojence 

(16.1.2001 14:31:38)
Odmalička až dodnes si plně vystačíme s olejem do koupele (nevysušuje tak jako mýdla či pěny) a po koupání olej nebo krém na celé tělíčko. Používám čistě přírodní kosmetiku bez jakékoliv chemie - AÖK Karl Hadek.
 Iva, Klárka 5m 
  • 

Re: hygienické potřeby pro kojence 

(16.1.2001 19:26:40)
Ahoj Dášo,
na podobný dotaz jsem reagovala v poradně pediatra a od jedné maminy jsem to dost slízla, přesto, pro případ, jestlis to nečetla, ti to tady stručně zopakuju.

Tady v Brně začíná mezi pediatry a dětskými sestrami převládat názor, že potřeba kosmetiky souvisí s tím, jak často dítě koupeš. Čím víc koupeš, tím víc musíš mazat.
Takže pokud mimču umeješ zadeček (stačí pod tekoucí vodou v umyvdle), obličejík a ruce, nebo to jen otřeš hyg. ubrousky, koupat stačí 2-3x týdně. Potom se kůžička tak nevysuší a nemusíš miminko patlat žádnými krémy, mléky a olejíčky.
Klárka má hodně citlivou kůži, i takhle je hodně suchá, a každé koupání je dost znát. Na krémy (i hypoalergenní Sebamed)nereaguje právě nejlíp. Zdá se mi, že je lepší miminku kůži nepřesušovat, než ho potom natírat kdečím a mastit. Vím, že jsou to prostředky určené pro děti, ale přece jenom je to chemie s parfémy a konzervanty, ať tam píší co chtějí.
Opravdu jsem si to nevymyslela sama, říkali nám to i v porodnici, na přednášce přípravy k porodu a péči o dítě a naše pediatrička.

Pokud na denodenním koupání trváš, pak je prý lepší mléko než olej, který ucpává póry, mýdlo ani pěny do koupele se používat nemusí a jestli ti to přece nedá, pak raději pěnu než mýdlo.

Je to určitě těžší přijmout něco úplně nového, navíc ti můžu říct, že babičky půjdou do mdlob. Ale nám se to osvědčilo, koupeme dvakrát týdně a oleje ani mléko nepotřebujeme, používáme jenom speciální nevoňavou masto od paní doktorky na zvlášť suchá místa.
 Iva s Kárkou 
  • 

píchání uší 

(16.1.2001 20:07:06)
Já jsem si uši nechala píchnout asi až v patnácti, druhou dírku mi píchla sestra (moje a zároveň zdravotní :-)) asi o rok dva později a žádná velká bolest to nebyla. Ani jsem nijak netrpěla ve škole do té doby, že náušnice nemám, prostě když jsem po nich zatoužila, tak jsem si nechala udělat dírky a bylo to.

Já zase nějak nemůžu přenést přes srdce, když si představím že by to dělali Klárce. Jednou jsem to zažila v čekárně a stačilo mi to, chápu, že to není žádné drama, ale na mě to působilo dost blbě. A argument, že to dítě zapomene - já jsem to zapomněla taky.

Ono je to asi úplně jedno, záleží, nakolik jsou maminy háklivky, a to já jsem, takže uši nepícháme.
Klárka si taky ty ouška dost dlachní a zdá se mi, že by si to mohla klidně natrhnout.
 Míša, syn skoro 4 
  • 

Re: Re: hygienické potřeby pro kojence 

(16.1.2001 22:45:40)
Ahoj Ivo,
tak jsem si právě pročetla i tu diskusi v poradně pediatra a jsem ráda, že jsem konečně nalezla spřízněnou duši. My jsme taky nekoupali každý den (a babičky z toho byly rovněž na omdlení). Jediné, co si ležící miminko ušpiní, je zadeček a ten jsme umyli pod tekoucí vodou v umyvadle.
Náš syn do svých dvou měsíců koupání nenáviděl, vždycky strašně usedavě plakal, tak mi to přišlo jako zbytečné týrání. Poslouchat ten nářek 2 týdně bylo maximum, co jsem dokázala snést. Kupodivu se pak najednou všechno změnilo - vždycky jsme teplotu vody měřili na "ideálních" 37°C, pak jednou manžel nemohl teploměr najít, napustil vaničku od oka ("asi jsem to udělal studenější") a malý se blaženě rozvaloval. Rychle jsem našla měřicí rybičku - ukázala necelých 33. Od té doby víme, že máme doma otužilce.
A ještě k té kosmetice - koupali jsme v čisté vodě, zadeček myli dětským mýdlem, k mazání jsme používali slunečnicový olej koupený v lekárně (není uměle parfémovaný, ale zato by narozdíl od minerálních olejů mohl při delším skladování žluknout). Pod plenky jsme zadeček mazali "rybí mastičkou" rovněž připravenou v lékárně. Naše dětská paní doktorka ale teď upozorňuje, že preventivním mazáním pod jednorázové plenky se zhoršuje jejich absorbční schopnost, taže to prý vzniku opruzenin spíš napomáhá. Co je na tom pravdy, nevím, my nevzdělaně mazali a opruzeninám se i tak vyhnuli.
 Šárka (syn 9,5 roku) 
  • 

Re: hygienické potřeby pro kojence 

(17.1.2001 10:57:15)
Milá Dášo,
moje miminko je už dnes velký kluk, ale než se narodil, nakoupila jsem dle doporučení moudrých knih nějaké olejíčky, mýdla, zásyp, a kdoví co ještě. Pak jsem se na své miminko po narození zadívala, zamyslela se hlavou a rozhodla se, že jej budu umývat jen vodou. Vystačila jsem zcela bez dětské kosmetiky a to nejen v miminěcím věku, ale až do dneška. Souhlasím s ostatními maminkami, které se Ti dosud ozvaly, že je absurdní vysušovat mýdlem či pěnou dítěti kůži a pak jej něčím mazat, abych to zase napravila. Jako skoro u všeho platí i tady, že méně je někdy více.
Mimochodem - ještě jsem neslyšela o čerstvém miminku, které by při koupání neplakalo, ale tak kolem sedmého týdne, jako když utne, a jsou z nich vodníci, kteří z vaničky nechtějí.
Nevím, kdo vymyslel, že děti se mají koupat ve vodě teplé 37 stupňů - ta je z hlediska miminka vařicí. Vždy jsem napouštěla méně teplou (34 - 35).Nejjednodušší způsob, jak si odzkoušet,že miminko nestrčíte do moc horké vody, je ponořit do ní ruku ohnutou v lokti - kůže na vnitřní části paže nad loktem je i u dospělého pěkně citlivá n teplo. Teploměry (ty jednoduché do koupele, nemluvím o lékařských)totiž nejsou moc kvalitní a bývají často nepřesně zkalibrované - mám možnost si to odzkoušet s kvalitními laboratorními, tak věřte, že vím o čem mluvím. A i malý rozdíl směrem do "horka" je pro miminko notně nepříjemný.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.