| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

 Strom názorů k článku Prečo (ne)očkovať proti TBC v pôrodnici

 Celkem 196 názorů.
 LoraX a klučičí banda 


Jde to 

(6.9.2007 9:21:20)
Chtěla bych jen podotknout, že pokud se v rodině vyskytl imunologický defekt a matka je dostatečně hlučná, očkování proti TBC v porodnici se vyhne. Pak se indikuje v cca 6 týdnech věku imunologické vyšetření k potvrzení nebo vyrácení té možné poruchy imunitního systému. V našem případě se u syna defekt potvrdil, veškeré očkování začalo až po 1 roce věku, dnes má již většinu, ale TBC dosud ne. Je mu přes 2 roky. Takže pokud má matka reálný důvod a dost se snaží, lze toho odložení legálně docílit již dnes.
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


Jde to i jinak 

(6.9.2007 9:51:55)
ja jsem take odmitla ockovani v porodnici a pak diky detske lekarce jsme nemuseli ockovat ani v 6ti tydnech a TBC nema muj syn naockovane doted. V 7. mesici dostal prvni davku Hexavakciny a ted teprve po doockovani hexy dostane TBC. Dalsi ockovani posuneme take az na dobu tesne pred nastupem do skolky.
Taky nejsem proti ockovani, ale jsem proti ockovani MALYCH MIMINEK, ktere nedosahli vahy 6 kilo a aspon pul roku.
 MM, 2 kluci 
  • 

Ano, jde to i jinak... 

(6.9.2007 10:36:05)
Ano,
jde to jinak!
My jsme např. u našeho staršího taky řekli, že očkování v porodnici nechceme, že půjdeme později. A nebyl problém. (Šli jsme tedy nakonec "už" ve 4 týdnech, protože to se to dalo ještě udělat v porodnici, zatím pak už dítě není "novorozenec" a musí se na to kalm. středisko, kam chodí i dospělí atd., tam jsme nechtěli).
U mladšího to bylo trochu jinak - byl na dětské JIP kvůli strept.B :-( a nakonec jsme ho tam i při propuštění nechali rovnou očkovat proti TBC (to mu bylo 11 dní). Původně jsme taky chtěli později, ale pak jsme si řekli ať to udělají odborníci z dětské JIP (Ke Karlovu v Praze - lékaři a všichni tam byli moc fajn - milí a přitom profesionální) a ne se za pár týdnů někam trmácet, když nás vzhledem k poporodním komplikacím i tak čekaly různé lékařské kontroly navíc.

Každopádně to vždy rozhodujete Vy jako rodič, Vy máte tu hlavní zodpovědnost a nikdo jiný!
U povinných očkování sice nemůžete očkování zcela odmítnout, ale odložit a domluvit se individuálně, kdy očkovat, to samozřejme můžete.

My jsme s očkováním (ImfanrixHib) začali u staršího ve 4 měsících, u mladšího v půl roce (+ 1. Hep. B až škoro v roce). Je to na rodičích, jak se s dr. domluví (resp. aby si našli pediatra, který je ochoten normálně komunikovat o tomhle i jiných věcech), co a kdy očkovat.
 Lucie, klouček 03, holčička 07 


Re: Ano, jde to i jinak... 

(6.9.2007 11:22:35)
Syn byl přesně ten případ, který popisuje autorka - po očkování Infanrixem Hib (čtyřvakcína) se mu znovu otevřela již zahojená jizva po očkování TBC a hnisala mu několik měsíců. Do toho se mu velmi ošklivě rozjel atopický ekzém - nevím, jestli je tam souvislost, ale domnívám se, že se na tom podepsala zátěž imunitního systému. Pak mu diagnostikovali defekt imunity. U dcery jsme proto očkování proti TBC v porodnici odmítli - nechala jsem si napsat potvrzení z kalmetizačního pracoviště, kde léčili syna - v porodnici nebyl problém. Nechám ji naočkovat proti TBC až po základním očkování hexakcínou cca někdy v roce věku.
 Eva21546 


Re: Ano, jde to i jinak... 

(7.9.2007 14:08:16)
Ahoj, taky jsem nenechala Lucinku očkovat proti TBC. Mám autoimunitní poruchu a oba rodiče jsme alergici. V porodnici jim to bylo úplně jedno, s dětskou domlouváme individuální kalendář. Všechno pozdějic a větší rozestupy.
Můj imunolog doporučil TBC až ve dvou letech života. Během mého pátrání jsem zjistila, že živé očkovací vakcíny mohou nastartovat různé poruchy imunity. Ted nás čeká kombinace se zarděnkami, první živá vakcína. Sice jsme koupili tu "lepší", ale obavy samozřejmě máme. Nemáte s tím někdo zkušenost? Horečky po očkování mě tolik netrápí, obávám se atop.ekzému a jiných problémů s imunitou. Eva
 Táňa  
  • 

Re: Ano, jde to i jinak... 

(7.9.2007 17:45:11)
Ahoj, s dcerou to vypadalo celou dobu po naočkování TBC na nějaký imunitní problém. Jizva hnisala a hnisala,lymfatické uzliny zduřené, pořád si nás posouvali na kalmatizaci na další termín, než vydají rohodnutí k očkování Infanrixem. Lékařka mi rozhodně nenutila ,teď budeme očkovat. Dceři se nakonec jizva vyhojila po půl roce a mohli jsme očkovat. Od té doby nemáme s očkováním problém je to všechno bez teplot, vyrážek atd. ani nepoznám jestli byla naočkovaná. Má tři roky a máme vše za sebou ,ale souhlasím s očkovánim větších dětí jsem teď těhotná a po zkušenosti s dcerou nedám mimi očkovat v nemocnici ale svou dětskou lékařkou které věřím.
 Eva21546 


Re: Ano, jde to i jinak... 

(8.9.2007 14:13:03)
Ahoj, dětský lékař ti ji pravděpodobně nenaočkuje, TBC se očkuje na specializovaných pracovištích - plicní. Alespoň tak to řekli nám, nás v porodnici neočkovali a musíme se obrátit právě na toto pracoviště. Eva
 fisperanda 


Dobré 

(6.9.2007 9:43:41)
Já jsem se původně lekla, že jde o článek odmítající očkování.
Takhle mi to připadá v pořádku. Ale asi ta změna na pozdější očkování bude stát hodně úsilí...
 Insula 


Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 10:01:28)
No, to je přesně ono. Očkování je určitě užitečná věc. Vždyť díky ní se spousta chorob téměř nevyskytuje. Otázkou je, kdy a co vůbec očkovat. Každý lékař na to má jiný názor a já jakožto laik, nemám šanci se v tom vyznat. Asi proto jsem nijak neprotestovala a podstoupili jsme povinné očkování (samozřejmě myslím teď děti).
Teď spíše váhám, které další "dobrovolné" očkování dětem koupit a které ne. Názory se různí a já jsem mimo. :-(
 fisperanda 


Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 10:09:33)
Insulo, to sme na tom stejně, už se přestávám orientovat. Jelikož zdravotnictví je jeden velký byznys, myslím, že ani nemám šanci získat pravdivý informace o tom, jak skutečně např. pomáhá očkování proti encefalitidě, jestli je nutný očkovat proti meningokokovi (jaká je to skutečně hrozba) a neposledně jak moc je účinná vakcína proti rakovině děložního čípku. Tady mě zaráží jedna věc, že pokud by to skutečně vylučovalo rakovinu čípku, proč by to nehradily pojišťovny... vždyť to si musí umět každý spočítat, že se musí vyplatit prevence a né léčba již rozjeté nemoci... zavání mi to zase nějakým lobováním.
 Insula 


Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 10:41:42)
Fisperando, jsme na tom opravdu stejně. :-( Moje doktorka mi naočkuje, co budu chtít, ale sama mi radu nedá. Jednou mi mezi řečí řekla, že zánět mozku (encefalitidu) viděla za celou svojí praxi jednou. A to má velkou praxi, léčila už mě jako dítě. Je jí přes šedesát (myslím 65). Ale jinak na to vůbec nevypadá a je to celkem moderní žena. Takže jsem s očkováním proti encefalitidě zaváhala a teď nevím. Neříkala mi to v souvislosti s očkováním, ale já teď nevím. A to bydlíme v rodinném domě se zahradou a ještě u lesa. Letos jsem se snažila používat tedy repelenty, ale řekla jsem si, že v zimě naočkujeme (asi).
S rakovinou děl. čípku máme ještě čas. Dcera je malá a třeba to později už bude hradit pojišťvna (kdyby ne, zaplatím). Jinak je to myslím očkování proti určitému viru, který sice způsobuje rakovinu děl. čípku, ale není jediný. Důvodů je víc (to jsem někde četla).
Ale jinak jsem fakt v očkování naprosto mimo. Nikdy nevím, kdy je to jen tahání peněz z kapes pacientů. Lidi platí a farmaceutické firmy bohatnou. Někdy si říkám, že kdyby byli ty choroby tak nabezpečné, tak se očkuje plošně, ale pak si zase říkám, co když to dostane zrovna MOJE DÍTĚ. A já si pak budu vyčítat, že jsem tomu mohla zabránit. Je to fakt těžké.
 fisperanda 


Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 10:54:18)
Právěže na tom vydělávají, že chceš pro dítě to nejlepší. Když jde o mě, jsem vůči reklamě docela imunní (nepotřebuju pít Actimely, cpát do sebe multivitamíny). Nevěřím ani na to, že lze nějaké nemoci předejít, protože osud by mě potom sejmul na něco jinýho, to je mi docela jasný.
Ale u dcery jsem se nestačila divit, jak najednou potřebuji to nejlepší umělý mlíko, jak sháním tu nejlepší kosmetiku, jak peru v nejlepším prášku (samozřejmě podle reklamy), jak vařím zdravý věci a v neposlední řadě, jak přemýšlím o očkování, o kterým bych sama pro sebe nepřemýšlela ani náhodou.
Tohle všechno ti lidi od reklamy vědí. Reklama zní, že pokud chceš pro svý dítě to nejlepší (a to chceš), necháš ho naočkovat (co jsou peníze proti zdraví, že...). Pokud to uděláš, fajn. Pokud to neuděláš, a dítě v nejhorším případě onemocní, a tys tomu mohla předejít, ale neudělalas to... (protože jsi za to nechtěla platit !), pak teda pánbůh s tebou... :o)
Reklama je strašná věc, opravdu strašná.
 Insula 


Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 11:34:32)
Taky nepijeme actimely ani nekupujeme vitamíny ve velkém. Spíš se snažíme jíst víc ovoce a zeleniny. Ale proti některým nemocem prostě chrání jen očkování. A já netuším, které bych si měla vybrat a které ne. :-) Někdo také říká, že některé nemoci je lépe prodělat, protože to utužuje imunitní systém (třeba neštovice).
Souhlasím, že reklama je hrozná. Řeknou "doporučuje česká pediatrická komora" nebo nazvou jogurt "Dobrá máma", aby lidi nalákali. Je to hra na rodičovské city. Ach jo.
 Dana, Terka 12 let 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 14:08:06)
Třeba zase naše lékařka mi nedoporučila očkovat dceru proti klíšťové encefalitídě. Vysvětlila mi, že pokud vyloženě nežijeme v rizikové oblasti, kde je výskyt klíšťat vysoký, tak by to jednoznačně neočkovala. Řekla mi, že děti do 12 let mají velmi mnoho očkování a mohlo by se stát, že se jim naruší imunitní systém. Prý má několik pacientů, kterým se po tomto očkování imunitní systém zhroutil. Shodou okolností bratrova přítelkyně po naočkování proti klíšťové encefalitidě má kompletně rozhozený imunitní systém již asi 6 rok a nemůže se z toho dostat.
Chtěla bych dceru nechat naočkovat proti meningokokovi, ale nevím prakticky o tom nic, tak se jdu poradit k doktorce, jaký bude mít na to názor ona.
 Insula 


Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(7.9.2007 11:20:30)
Dano, ale my žijeme v oblasti, kde se nakažená klíšťata vyskytují. Když jsem to zjišťovala, tak jsem viděla mapu a tam byla začervenaná téměř celá republika (kromě velkých měst). Takže to mi v rozhodování moc nepomohlo. :-(((
 Lucka 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(8.9.2007 16:58:23)
Záleží jak jsou děti staré. Pokud jsou to děti předškolního věku, tak naše pediatrička a následně jiná nám řekly, že to nemá cenu. Když prý dítě má infikované klíště a dostane encefalitidu, tak je průběh lehký. Platí to jen u malých děti. Pokud má dítě alergii na vejce, nesmí být na encefalitidu očkováno. Další zbytečné očkování je na neštovice, to doporučují až v pubertě, pokud je do té doby neprodělá. Co se týče meningokoků.. Očkování sice je, ale těch "koků" je tolik, že na ně ani očkování není.
 zuzana 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(9.9.2007 17:25:26)
Ja take porad dokola zvazuji ruzna ockovani, treba ted resim prevenar a take jsem nechala dite ockovat proti rotaviru, protoze s tim mam docela nepeknou zkusenost. Jak tady uz nekdo psal, vubec neresim ockovani u sebe, ale u deti porad a uz jsem z toho lehce zmatena. Na jednu stranu bych je zaockovala proti vsem nemocem sveta, na stranu druhou, jak rozhodnout co ano a co ne a hlavne kdy. Nazory i ze stran odborniku se tak lisi...
Co se tyce ockovani proti nestovicim, nemyslim, ze je tak zbytecne. Sve druhe dite jsem ve dvou letech ockovat nechala, ja totiz mela vysev nestovic druhy den po jeho narozeni a bohuzel se zjistilo, ze se jedna o nestovice az stvrty den po porodu a to uz ho proti tbc stihli zaockovat, dostal pak protilatky proti nestovicim atd. Mel nekolikrat branou krev na zjisteni protilatek az jsme konecne zjistili, ze je nema jsem se rozhodla ho ockovat, nevim jak by se vzhledem k jeho anamneze s onemocnenim vyrovnal, navic je tezky ekzematik a predstava vysevu svedicich pupinku v miste ekzemu nevim.... Od 10.mesice opakovane trpi infekcema herpes simplex na tele a take mi nikdo nedokaze vysvetlit jestli to s tema nestovicema souvisi, nebo je to jen "blba"nahoda.
 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(11.9.2007 1:33:47)
Zuzko,nejsem lékař,ale pár poznatků mám-herpes simplex se objevuje většinou u lidí se sníženou imunitou(dítě ekzematik,to by mohlo být),většinou se však vyskytuje na rtech a jejich okolí.Po těle bývá obvyklejší výsev herpes zoster
(tzv.pásový opar),který způsobuje stejný vir jako neštovice-u dětí se objeví neštovice,u dospělých "pásák",samozřejmě jsou výjimky,potvrzující pravidlo. A teď jeden poznatek z praxe-masívní a velké,mokvavé výsevy herpes simplex,kdy už nikdo nevěděl z čeho by to mohlo být-ledviny.U někoho infekce,
u někoho porucha funkce.Po přeléčení infekcí zmizely opary a některým ekzematikům i ekzém.Nemusí to být váš případ,ale je to jedna z možností.Dělali vám nějaké testy ledvin,či alespoň moči?
 Žluťásek. 


Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(11.9.2007 10:18:04)
Jenom Tě poopravím, že dospělí jedinci, kteří ještě neměli neštovice, chytí neštovice, pásový opar se objevuje u lidí, kteří již neštovice prodělali (i skrytě)- většinou při nějakém oslabení organismu. Podotýkám, že není úplně jasné, zda se nebude vyskytovat u lidí, kteří byli proti neštovicím očkováni.

Jiné opary by neměly mít s neštovicemi nic společného.
 zuzana 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(11.9.2007 23:00:14)
Opravdu se jedná o herpes simplex, také jsem si myslela, že se vyskytuje většinou na rtech. Syn měl poprvé v 10měsících výsev na nártu a pak se mu šířil po těle v oblasti ekzému, diagnoza-herpetica ekzematika a byli jsme hospitalizovaní na dětské inf.odd. Tam byl léčený herpesinem jak lokálně, tak per oralně. Od té doby(jsou mu dva roky) se mu herpes opakoval několikrát, vždy jsme to zvládli lokálně herpesinem a vždy to měl na těle, hlavně hrudníku a krku, pažích. Právě pár dnů, co jsme byli na dovolené v Chorvatsku a opět měl výsev na hrudníku, bohužel se výsev zopakoval několikrát a já už jsem byla zoufalá a tak jsme museli schánět v Chorvatsku v lékárně lék obdobný jako herpesin. Imunologické vyšetření jsme absolvovali a závěr byl, že imunologie odpovídá věku, teda nic zvláštního, je to asi osům měsícu zpátky. Nevím, jestli si mám opět nechat udělat imunologické vyšetření a vůbec nevím proč se mu ta infekce objevuje tak často. Co se týče ledvin, měli by být v pořádku asi před více jak šesti měsíci absolvoval jak UZ ledvin a moč.cest, tak vyšetření moči. Měl totiž velice vysokou sedimentaci, neklesající teploty a tak se hledala příčina, nenašla se.
 Peto_MiG 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(18.11.2008 13:38:00)
Lenka, proti herpesu (a mnohým iným vírusom) platí vitamín C vo vysokých dávkach (a nemyslí sa tým 500mg denne!), a na podporu hojenia Riboflavín (B2) 10mg denne a doplnkový zinok. Ak si netrúfnete na skutočne efektívne dávkovanie vitamínu C (400mg/kg denne, môžu to byť až desiatky gramov), tak daj toľko, koľko si trúfnete. Rozdeľ to do viacerých dávok počas dňa, najlepšie s jedlom, a dostatok tekutín k tomu, najlepšie vo forme ovocného džúsu. Vyber si taký produkt, ktorý obsahuje čo najmenej farbív a konzervačných prísad. Ak sa vyskytne nevoľnosť alebo hnačka, treba rozdeliť užívanie do viacerých dávok.
 Míša, dcera Eliška 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(9.9.2007 20:11:29)
Opravdu je to očkování proti lidskému papilomaviru (HPV), který je jedním z vyvolávajících (a to opravdu hodně rizikovým) faktorem rakoviny děložního čípku. To znamená, že sice úplně nevyloučí možnost vzniku tohoto onemocnění, ale dost podstatně snižuje jeho riziko. Sama jsem si tím prošla a pokud se to osvědčí, tak to naší malé určitě necháme aplikovat. Stojí to za to. Když si představím, že chybělo hodně málo a NIKDY jsem se vlastního prcka nedočkala...
 Ifka 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 17:17:36)
Proč možná pojišťovny nehradí očkování proti rakovině děložního čípku? Možná proto, že právě léčba rakoviny je taky velký byznys, vždyť co musí stát všechny ty vyšetření, chemoterapie, léky, atd. Jeden lékař přišel na jinou metodu léčení rakoviny (ale asi jiných orgánů) a tento svůj postup nemůže prosadit... Proč asi? ...
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 12:19:20)
Naše doktorka mi pro moje holky doporučila očkování Prevenarem (loni, během celého školního roku byly prakticky v kuse nemocné - zápal plic, záněty uší, rýma, kašel atd.) Prevenar je proti pneumokokovým bakteriím - tedy proti těm způsobujícím i meningitidy. Ale zároveň má na triku docela velké procento zánětů průdušek atd. Konzultovala jsem to se švagrovou, která je lékařka a ta mi tohle očkování jednoznačně doporučuje. Vakcína stojí kolem dvou tisíc, ale třeba pojišťovna 213 polovinu hradí. Ještě jsem žádného nadstandartního očkování nevyužila, ale do tohoto jdeme příští týden - jen tak pro jistotu!
 Jirka 
  • 

Re: Tuberkulóza je strašák??? 

(6.9.2007 12:56:40)
Přeposílám kus odborného článku ze zdravotnických novin - bohužel zde nemůžu dát přímý odkaz, článek je tam zaheslovaný.Takže pokud jej budete chtít přečíst celý, pište mně na adresu jiri.calabek@seznam.cz Také nejsem proti očkování jako takovému, ale protože už několik let se pneumologové snaží posunout očkování proti TBC až po 7.měsíci věku, nenechali jsme naše dítě očkovat už v porodnici. Naše známá dětská lékařka v Německu říkala, že BCG vakcínou se u nich již dlouhou dobu neočkuje - a to kvůli prokázané neúčinnosti, teď prý jsou takové kmeny TBC přinesené uprchlíky, proti kterým to už dávno nezabírá - je to vakcína postavená na tom, aby děti v 50.letech nemohly chytit bovinní typ tuberkulózy ze špatného mléka.


Hrozí nám rezistence

Publikováno dne: 25.6.2007, Zdroj: Zdravotnické noviny

TUBERKULÓZA

Tradiční, letos již XII. setkání pneumologů v prostorách zámku Štiřín (7. 6. 2007) se věnovalo problematice tuberkulózy a netuberkulózních mykobakterióz.
Jednotlivá sdělení se týkala širokého okruhu dané problematiky: nových extenzivních forem rezistence, epidemiologické situace, diagnostiky, terapie včetně chirurgických přístupů, očkování a využívání digitálních zobrazovacích metod při vzdělávání lékařů. Přinášíme některé ze zajímavých informací.
Posunout primovakcinaci mezi 7. a 12. měsíc
Prof. MUDr. Karel Křepela, CSc., z Pediatrické kliniky 1. LF UK a FTNsP informoval účastníky o doporučeních České pneumoftizeologické společnosti (ČPFS) týkajících se očkování proti TBC. K očkování se v současnosti užívá živá vakcína z bakteriálního kmene Mycobacterium bovis. Tato vakcína nezajišťuje 100% ochranu proti TBC, zabraňuje však generalizovaným formám onemocnění. Jak ale profesor Křepela vysvětlil, živá vakcína si ponechává zbytkovou virulenci, která bývá příčinou různých vedlejších reakcí. Mezi nejzávažnější patří komplikace kostí a kloubů, které se vyskytují u dětí očkovaných v novorozeneckém období. U dětí s vrozeným defektem imunity hrozí generalizace infekce s možným letálním koncem. „Vzestup lokálních komplikací byl také pozorován po zavedení očkování tetravakcínou spolu s vakcínou proti hepatitidě B, totéž se týká hexavakcíny,“ řekl prof. Křepela.
„Příčinou není vakcína BCG, ale krátký interval mezi očkováními – interference dalšího očkování s imunitním systémem. Přitom se ukázalo, že děti HbsAg pozitivních matek, které byly očkovány proti TBC až mezi 7. a 12. měsícem života, měly minimální výskyt těchto lokálních komplikací. Z tohoto důvodu ČPFS usiluje o změnu očkovacího kalendáře a posunutí primovakcinace do 2. poloviny prvního roku věku dítěte.“ ČPFS zároveň varuje (v souladu s doporučením WHO) před omezením a rušením kalmetizace, vzhledem k hrozbě multirezistentních a extrémně rezistentních kmenů TBC, které se jen obtížně dají zvládnout, a doporučuje zachování revakcinace ve věku 11 let. Prof. Křepela také připomenul, že probíhají přípravy nové, neživé vakcíny, která by lépe chránila a měla méně komplikací.

Hrozba rezistence na antituberkulotika

O rezistentních formách tuberkulózy pohovořila MUDr. Václava Bártů, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTNsP. „Vzhledem k rozšiřující se rezistenci na antituberkulotika (AT) 1. a 2. řady se stává základním laboratorním požadavkem identifikace M. tuberculosis s provedením testů citlivosti na AT. MUDr. Bártů upozornila na rozdělení typů rezistence:
1. monorezistence (rezistence na jedno AT 1. řady),
2. polyrezistence (rezistence na více AT 1. řady mimo rezistence na isoniazid a rifampicin),
3. multirezistence (zahrnuje minimálně rezistenci na isoniazid a rifampicin),
4. XDR-TB (extenzivní, multirezistence + rezistence na fluorochinolonová ATB a minimálně jedno ze tří parenterálních ATB – capreomycin, kanamycin, amikacin).
V této souvislosti zdůraznila standardní doporučené a individualizované léčebné režimy a připomenula, že dosud není ujasněno, zda držet v nemocnici pacienta po celou dobu léčby, i když je negativní, nebo zda část léčby řešit ambulantně. „Je to hlavně otázka právní,“ říká přednostka. „Jinak incidence multirezistentní TBC je dlouhodobě asi 2 % (20 pacientů ročně), XDR-TB u nás zatím nebyla zachycena,“ uklidnila dr. Bártů. Zároveň přítomné ujistila, že pro tuto situaci je ve FTN připravena moderní jednotka pro multirezistentní TBC se spádem pro celou ČR.
 Jitka 
  • 

Sophiina volba?? 

(6.9.2007 20:01:08)
Ono je velmi těžké se rozhodovat, která očkování přinesou víc škody a která víc užitku. Informace, které se k nám dostanou jsou mnohdy tristní. Tak například očkování proti papillomaviru (což zdaleka není totéž jako rakovina děložního čípku) rozvířilo americké veřejné mínění několika úmrtími. Naše média ovšem celou věc zlehčila a odborníci nás přímo ujistili, že většího dobrodiní, než je toto očkování, se nám nemohlo dostat. Pro zvídavé jen dva odkazy, které hovoří samy za sebe.
http://www.novinky.cz/zena/zdrav/ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku-je-bezpecne_116045_6mbf9.html
http://www.judicialwatch.org/6299.shtml
 Amadeus 
  • 

Pokial by som mala možnost - bohužel jen zbožné přání 

(6.9.2007 13:07:36)
Článek je výborně, pečlivě a nesmírně seriózně napsán. V posledním odstavci ukazuje na dilema, před které nás náš „slavný“ systém povinného očkování staví. Článek dle mého totiž implikuje několik skutečností, které ve svém souhrnu velmi jednoznačně mluví proti systému povinného očkování (nikoli proti očkování jako takovému, upozorňuji pro jistotu pro černo-bílé zjednodušovače tématu, kteří s oblibou diskuse o očkování redukují na boj zastánců a odpůrců očkování):
1. Článek názorně předvádí, že i „laici“, tj. my rodiče, jsou schopní si vytvořit velice fundovaný náhled na problematiku. Rozhodování o očkování vlastních dětí tedy není něco, co by bylo možné prohlásit za výsostně odborné téma, které je z principu třeba delegovat na odborníky (o kterém hloupí rodiče nemají co spolurozhodovat, vždyť mu přece nemohou rozumět).
2. Článek upozorňuje na to, že současný povinný očkovací kalendář v sobě zahrnuje rizika, o kterých rodiče nikdo neinformuje a která mohou být pro očkovaného novorozence fatální. V diskusi k článku se sice objevují hlasy, že když někdo dostatečně důrazně požaduje posun očkování, tak se toho zřejmě domůže – do něčeho takového se ale pustí jen menšina rodičů a většinou těch, kteří již nějakou negativní zkušenost s očkováním mají. Znamená to se připravit na nepříjemné diskuse, osočování z nezodpovědnosti, ohrožování zdraví dítěte i populace, vyhrožování právním postihem atd. (mluvím z vlastní zkušenosti).
3. Článek se jen okrajově zmiňuje o tom, že na rizika, komplikace a úmrtí spojená s očkováním novorozenců proti tbc upozorňuje již minimálně 5 let Česká společnost plicních lékařů a žádá změnu očkovacího kalendáře, zatím však bezvýsledně. Je nesmírně instruktivní si přečíst zápisy z porad vedení této společnosti (např. zde: http://www.pneumologie.cz/zapisy/20020531.html). Ani argumenty a data našich nejrenomovanějších odborníků na tuberkulózu nemají dostatečnou váhu, aby Ministerstvo zdravotnictví, resp. hlavního hygienika přesvědčily o tom, že očkování proti tbc je třeba posunout. Závěr pro nás rodiče: odborníci si sice nejsou zajedno, přesto se pro nás rodiče povinné očkování vydává za jediný správný názor (vždyť ho přece rozhodli odborníci, že?), kterému se z principu nemůžeme vzepřít. Resp. vzepřeme-li se, činíme něco protizákonného se všemi důsledky. Je přitom jedno, že argumenty odborné i argumenty svědomí jsou na naší straně.
4. Tyto skutečnosti znamenají mj. i to, že řadu lékařů vyhláška o povinném očkování nutí jednat proti svému svědomí a odbornému přesvědčení.
Shrnuto: systém povinného očkování nejen že má řadu odborně sporných a pochybných ustanovení – očkování novorozenců proti tbc je toho exemplárním příkladem - nýbrž vede ve svém důsledku k pokřivování charakteru jak nás rodičů, tak i řady lékařů, protože nás nutí jednat buď proti zákonu nebo proti vlastnímu svědomí.
 Jana 
  • 

dotaz na autorku - ako legalne odsunut? 

(6.9.2007 14:34:13)
Mam uplne rovnaky nazor ako autorka clanku. Pri 1. dietati som sa snazila ockovenie odsunut, lekarka si pockala kym s nim pojde po chodbe manzel, ktory nebol tak ostrazity ako ja (boli sme v porodnici spolu), dieta si na chvilocku vyziadala ze len nieco pozrie a zaockovala ho :-((.
Teraz pri 2., ktore cakame za par mesiacov by ma zaujimalo na ako dlho ide odsunut toto ockovanie, ked si ho ako matka prajem odsunut? Je mozne aj po 1. roku zivota dietata aj ked nemam take "vyhovorky" ako horsi zdrav. stav a pod.? Ako postupovat? Staci vyjadrit svoj nesuhlas a trvat na nom? Ako ste postupovali vy?
 Renda 
  • 

Re: dotaz na autorku - ako legalne odsunut? 

(6.9.2007 15:08:42)
Přesně tak, Jano, stačí vyjádřit nesouhlas a trvat na tom. Malýho tak yještě nemám proti TBC naokčkovanýho, dětská Dr řekla, pokud se to nestihne v porodnici, je lépe počkat až po sončení základního očkování. Já doufám, že než půjde prcek do školky, toto očkování zruší. STejně jako v řada "západních" zemí.
 autorka Gabriela T. 
  • 

Re: dotaz na autorku - ako legalne odsunut? 

(6.9.2007 16:05:52)
Jana - to, čo spravila lekárka v porodnici je podľa mňa na hranici zákona, nie som však právik... Podľa zákona (ČR aj SR) máte právo očkovanie odložiť do 6.týžňov veku. Ja žijem už roky v Čechách, ale mám pocit, že na Slovensku už pri očkovaní vyžadujú informovaný súhlas rodiča. My sme v porodnici dopredu hlásili, že očkovať proti TBC v porodnici nechceme, naše rozhodnutie rešpektovali. Počula som ale o prípadoch, keď si nechali od rodičov podpísať lajstro, že odmietajú očkovať hneď po narodení, čo sa často neobišlo bez zastrašovania rodičov o hazardovaní so životom vlastného dieťaťa...
Pokiaľ nemáte imunologické problémy v rodine, oficiálne sa vám ťažko podarí očkovanie proti TBC odsunúť po 1. roku, nemožné to ale nie je. Častokrát pomože dohoda s príslušnou kalmetizačnou stanicou, kde sa veľakrát do očkovania novorodencov nehrnú, ale sami poradia prísť až po skončení povinného očkovania.
 Jana 
  • 

Re: dotaz na autorku - ako legalne odsunut? 

(6.9.2007 17:40:50)
Dakujem za informacie. To ze to u toho 1. dietata to bolo na hranici zakona si uvedomujem, no uz sa mi s tym nechcelo nic robit dalej. Dr. bola informovana ze si to neprajem a ze to chcem odlozit, bolo aj zastrasovanie (nedovolime vam odist z porodnice, zavolame...uz neviem, nepamatam si koho - socialku tusim, ci policajtov? :-))), ked videli ze neuspeju pouzili takuto fintu. Co uz..

Aspon sa nam podarilo uz dopredu si najst chapavu pediatricku ktora nam dalsie povinne ockovanie pozdrzala len na zaklade nasho priania do 1. roku zivota. Hoci nemame ziadne zdrav. problemy. Teraz ma syn 3r. a ma vlastne len to TBC a 3kombinaciu zaskrt, tet., cier. kas. - 3x co sa opakuje.

Tato pediatricka je teraz ale uz na dochodku a dalsiu taku neviem ci najdem. Ono ja mam taky nazor na vsetky ockovania, ze pockat min. do toho 1 roku, nechcem ich rusit, iba posunut. Ked by sa mi aj podarilo pri 2. dietati teda to TBC posunut, asi by potom nepreslo posunutie tych dalsich a to uz je na zvazeni co je lepsie, ci TBC ci ten cely dalsi balik, ked by som si mala vybrat co posunut.
Ci je lepsi pri TBC 4. den alebo 6. tyzden ozaj neviem posudit, dokonca som premyslala ze ked uz takto skoro prve dni dostava mlezivo kde je dokonca este viac ochrannych latok nez v samotnom materskom mlieku (je to taka imunologicka bomba, casto podcenovana), imunita je teda relativne na vysokej urovni. Co ak materske mlieko vsak z nejakeho dovodu nenabehne alebo vypadne velmi skoro (stava sa vselico) a vtedy by teoreticky bol ten 4. den mozno aj vyhodnejsi. Ked uz teda po 1. roku kedy cely imunitny system je na inej urovni ale tento odklad podla vas uz nie je mozne tak lahko dosiahnut. Je to velka dilema pre mna...

 Hana 
  • 

Re: dotaz na autorku - ako legalne odsunut? 

(6.9.2007 19:11:33)
tam myslím z úryvku odborného článku uvedeného výše jasně vyplývá, že lépe očkovat 6týden, než 4.den - vzhedem k tomu, že nejtěžší deformace spojené s tuberkulózou kostí a nebo přímo úmrtím se vyskytují, pokud je dítě očkováno hned v porodnici - pak sice riziko je také, ale úměrně věku klesá.
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


Re: dotaz na autorku - ako legalne odsunut? 

(6.9.2007 19:12:22)
Ano, muzes vyjadrit nesouhlas a porodnice jej musi respektovat - ten 4 den je Doporuceny, nikoli narizeny.
Ja jsem musela podepsat papir, ze si jsem vedoma toho, ze dite neni naockovane a ze tedy muze byt nakazeno a ZEMRIT na TBC - zastrasovani tam bylo ale jen male - rekla jsem jim, ze radeji podstoupim riziko nakazy, nez zhorsene dozivotni imunity a byl klid.

Vim, ze dokonce se nekdo soudil, protoze mu nikdo nedokazal podepsat papir, ze ockovani nezpusobi u ditete vazne zdravotni komplikace - a proto ho odmital, ale to uz je ta druha strana tohoto problemu-...
 Baba Jaga 


Ockovani proti TBC 

(6.9.2007 19:22:00)
Ja ziju v USA a tady se proti TBC neockuje. Ptala jsem se doktora, jestli bych mohla nechat maleho ockovat, aby mel vse potrebne az se jednou vratime domu, on mi zjistoval podrobnosti a prisel s tim, ze USA, stejne jako CR a SR maji tak nizky vyskyt TBC, ze ockovani tak maleho ditete by mohlo zpusobit vic skody nez uzitku. Takze ockovani nejsme.
 Zelenoočka 


Re: Ockovani proti TBC 

(6.9.2007 23:02:59)
Ahoj Mrkficko! Taky ziju v USA. Cekam mimco a tak by me docela zajimalo, jak je to s ockovanim. Tobe neockovali mimco v nemocnici? Myslis, ze muzu nechat mimi ockovat az pozdeji (5.-6. mesic)?
 Baba Jaga 


Re: Ockovani proti TBC 

(6.9.2007 23:07:28)
V nemocnici ockuji jen na zloutenku typu B, tedy kdyz s tim souhlasis. Ja jsem se nakonec domluvila s doktorem, ze az se jednou vratime do Cech, tak necham maleho ockovat az tam. Oni tady TBC neockuji vubec a asi kdybys hodne chtela, tak ti tu vakcinu doktor sezene, ale ja jsem na tom zase tolik netrvala. Rikam si, ze kdyby to bylo potreba, tak by urcite ockovali.
 Baba Jaga 


Re: Ockovani proti TBC 

(6.9.2007 23:12:50)
Jo a hlavne, jestlize se ockuje proti TBC 4. den, tak to tady s porodnici stejne nepujde, protoze pokud nebudes mit komplikace, tak jdes max. za dva dny domu :)
 DENISA 
  • 

Re: Ockovani proti TBC 

(7.9.2007 5:25:49)
Zelenoocko, taky jsem v USA a radila jsem se s dr. v CR a ta mi rekla, ze se ockovat proti TB dite kolem 5.6. mesice neda, protoze se jeste v 6. dava treti davka vsech moznych vakcin. Pry mi oockuje dite proti TB az ve 2 letech a v CR. Nerozumim tomu, ale pry tady je trochu jiny druh TB nez v CR. Co pise Mrkficka o tom, ze ji rekli, ze tady v USA se neockuje proti TB, ze je tu maly vyskyt stejne jako v CR, neni pravda. TB je tu hodne rozrisera hlavne v ghetech a oblastech s nizkou zivotni urovni. V CR se opravdu TB moc nevyskytuje protoze je prosne ockovani. Tady neni, tak je tu TB opravdu dost. Znam pripad ceske au-pair, ktera se tu nakazila a to opravdu nezila v ghetu. Docela se tu bojim, na nakazu tuberou je treba delsi cas kontaktu s nakazenym, ale co my vime - nedavno ten pripad s tuberakem v letadle.
 Apolena. 


Re: Ockovani proti TBC 

(7.9.2007 9:13:11)
Hmmmm...jak je tedy možné, že TBC dostal bývalý manžel, který byl jako dítě očkovaný (samozřejmě hned v porodnici), není bezdomovec ani nežije v ghettu? To není řečnická otázka, fakt bych byla ráda, kdyby mi to někdo vysvětlil.
 Klárka 
  • 

Re: Ockovani proti TBC 

(7.9.2007 9:41:43)
Možnosti jsou dvě. První je, že šlo prostě o trošku jinou verzi TBC, než na kterou se tělo očkováním natrénovalo. Druhá, že už žádné protilátky neměl, protože se dlouho s TBC nesetkal a imunitní systém už nevěděl jak si s TBC poradit.
 Lenka 
  • 

Re: Ockovani proti TBC 

(7.9.2007 17:05:57)
Je to prosté - očkování proti TBC nemá dlouhou účinnost. Odvolala bych se tam na pár průzkumů vedených WHO, ten největší proběhl v indii mezi dětmi cca desetiletými. Ukázalo se totiž, že živá BCG vakcína účinkuje tak všelijak - tedy, její krátkodobá účinnost (tj.byly zjištěny protilátky v krvi sledovaných jedinců po dvou letech od očkování) se pohybuje někde mezi chvályhodnými 80% až do úplné nuly. Souvisí to s mnoha faktory - jsou jimi podnebí a prostředí, ve kterém lidé žijí, dědičnost toho kterého člověka, účinnost či neúčinnost je ale podmíněna i lidskou rasou. Právě v indické studii se ukázalo, že děti očkované před dvěma lety už neměly v krvi vůbec žádné protilátky. Zřejmě tedy na Tvého manžela vakcína účinkovala stejně, jak na ty děti, byl očkovaný tak dávno, že protilátky už vůbec nebyly. A navíc - BCG vakcína prostě neochrání před novými kmeny plicní TBC, to je spíš zbožné přání plicařů, když říkají, že aspoň ochrání "před těmi nejtěžšími formami". Ale já bych řekla, že pravda je jinde, vakcína je prostě zastaralá a protože není nová, nebuněčná, tak chtějí za každou cenu vyočkovat to, co mají na skladech. Říkáse, že ČR nakoupila mnoho BCG vakcín s krátkou expirační dobou, tudíž musí napřed všechno vyočkovat a pak se bude přemýšlet, že se v souladu s plicaři toto očkování posune po 7.měsíci věku. A jestlipak víte, odkud jsou ty vakcíny s krátkou expirační dobou nakoupené? Pochopitelně ze zemí, kde se jich potřebovali zbavit a kde se dnes touto vakcínou již běžne neočkuje!
 Baba Jaga 


Re: Ockovani proti TBC 

(7.9.2007 14:00:18)
Ta rozsirenost je nizsi nez v CR, prestoze se tady neockuje. Podivej se na stranky svetove zdravotnicke organizace, WHO, tam mas podrobne statistiky. Verim, ze kdyby to povazovali za nutne, tak by deti ockovali, ale doktor rikal, ze to nutne neni a ze tu vakcinu je problem sehnat, protoze se jeste nesetkal s tim, ze by nekdo dite ockovat chtel.
 Lenka 
  • 

Re: Ockovani proti TBC 

(7.9.2007 17:10:45)
Je to tak - já se zas dívám na německé statistiky - a přesto, že se tam proti TBC neočkuje, je tam výskyt nemoci na 100tisíc obyvatel nižší, než u nás. Přitom běženců je tam víc než u nás - my jsme pro ně spíš tranzitní zemí, kdežto tam jsou spíš cíloví. Naše zdravotnictví nás protě oblbuje, místo toho, aby udělali účinnou depistáž této nemoci v rizikových skupinách , očkuje se hlava nehlava i tam, kde je potenciální riziko snížené imunity a je jim jedno, že to některé dítě může těžce odnést, hlavně když oni si udělají svou čárku.
 Zelenoočka 


Re: Ockovani proti TBC 

(8.9.2007 2:41:51)
Diky holky za odpovedi. Tim ockovanim az v 5.-6. mesici jsem nemyslela jen TBC, ale ockovani jako takove (at uz jde o jakoukoli vakcinu). Co kdyz nechci mimco prvni pulrok ockovat vubec? Jde to?
 Baba Jaga 


Re: Ockovani proti TBC 

(8.9.2007 3:39:41)
Tak to nevim, na to se zeptej doktora, ale ja bych to zase nepodcenovala.. ty ostatni vakciny co mimco dostane, na rozdil od ockovani proti TBC, nejsou zive, takze sance ze se mimcu neco stane je dost mala. Ono se ockuje ve trech davkach, mam takovy dojem ze ve dvou, ctyrech a posledni v sesti mesicich.
 Myshka + 2 


Re: Ockovani proti TBC 

(8.9.2007 7:25:20)
No ja nevim. Taky ziju v USA a tudiz dceru (skoro 8 mesicu) proti TBC ockovanou nemam. Nedavno jsme se vratili z navstevy CR a kdyz jsem se tak rozhlizela v letadle a divala se, kdo s nama cestuje a hlavne odkud, tak bych byla to TBC ockovani docela uvitala.

Proti rakovine delozniho cipku mam naockovanou tu starsi (13 let), je to ockovani proti HPV, ktere rakovinu zpusobuje.
Jsou to 3 preockovani a staly dohromady 27 dolaru (asi 500kc). V Cechach stejna vakcina (Gardasil) stoji necelych 11.000kc!!! Coz mi teda prijde nehorazne a pro mnohe bohuzel nedostupne :-(
 Zdenikova 


Re: Ockovani proti TBC 

(8.9.2007 9:51:00)
ta cena za to očkování proti HPV je fakt "super"..a musím říct, že mě to teda uplně dorazilo..někdo se asi na úkor rodičů náctiletých dívek a všech ostatních dobře přiživuje. takový rozdíl...ach jo.
 assma,4deti 
  • 

Re: Ockovani proti TBC 

(8.9.2007 10:21:53)
bydlim v rakousku a musim rict ze TBC je tady docela rozsirena,ne vsichni jsou ockovani,deti ockuje uz vetsina rodicu.proti rakovine del.cipku se chystam naockovat 14letou dceru a jedna vakcina stoji asi 160eur coz je smutne,protoze si myslim ze by se to mohlo alespon castecne hradit z pojisteni.ted je akce za 80eur jedna injekce,protoze si personal nebude uctovat platbu za praci,tak potom nerozumim kolik vlastne stoji samotna vakcina a proc si tolik uctovat za aplikaci,uz se mi stalo vicekrat,ze jsem musela platit vakcinu a jeste 10-15eur za praci,peknou sobotu maminy
 Iva, Viki (08/05), bříško (01/08) 
  • 

Re: Ockovani proti TBC 

(5.10.2007 14:22:46)
ahoj,

nejste náhodou v Grazu? My jsme se přistěhovali do Rakouska z Francie (tam jsme nikdy za aplikaci vakcíny neplatili a za vakcínu samotnou jen 1x) před 5 měsíci a taky jsem byla docela v šoku, když po mě doktor chtěl 10 Eur jen za to, že mu to píchl (+ cena vakcíny proti klíšťovce, v lékárně). Jednorázově sice 10 Euro není horor, ale pokud si spočítám, že 1. dítko mělo v prvních 2 letech 15 injekcí (vč. přeočkování), už to zase tak malá částka není. Teď čekáme druhé a usilovně hledám dobrého pediatra, ti dva , co jsme zatím navštívili, nestáli za nic.
Iva
 Myshka + 2 


Re: Ockovani proti TBC 

(8.9.2007 7:28:41)
Zelenoocko, urcite muzes ockovani posunout (odmitnout asi ne, protoze verejna skolna, teda aspon tady u nas v Californii, ti neockovane dite nevezme). Ja jsem odmitla Pneumokoka, necham ho pozdeji nebo mozna vubec, jeste nevim.
Jinak je to opravdu ve 2, 4 a 6 mesicich.
 Hana 
  • 

Obecně k očkování 

(6.9.2007 19:56:07)
bych chtěla jen dodat, že mne velmi zarazila informace, že je u nás tendence nehlásit nežádoucí účinky vakcín, a přitom je nahlašovací povinnost! A máme 98%nenahlášenost! Podceňuje se to, že se mají hlásit i zvýšené teploty, jizvy, bolestivost - a většinou řekne dětský lékař, že je to dobré. Na stránkách Rozalia je přitom adresa, kam může rodič hlásit nežádoucí účinky, když to lékař sám odmítne.
 Eva21546 


Re: Obecně k očkování 

(8.9.2007 20:54:08)
Ahoj, díky za tip. Měli jsme reakci po každém očkování, sice ne teploty, ale vyrážka, nespavost, průjem, nechutenství.. Jak píšeš, lékařka to odkývala a nic. Eva
 lada, 1 dcera (6 let) 
  • 

zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(6.9.2007 23:15:20)
Není pravda, že se nezjišťuje přítomnost kontraindikací. U nás se očkuje nejdříve 4. den po porodu dítěte (v Polsku hned 2., tam je to problém).
Očkující lékař v porodnici samozřejmě hlídá přítomnost těchto stavů:

* horečnatý stavu, prípadne pri podozrení s nákazy (jednoznačné, neonatolog denně sleduje miminka v porodnici a při jakékomkoliv náznaku onemocnění se očkování odloží)

* ťažkého primárneho imunodeficitu. Je to velmi, velmi zřídkavé onemocnění a rodiny s rizikem a jejich lékaři jsou velmi dobře obeznámeni a připraveni předem. Je samozřejmě pravda, že se právě při očkování proti tuberkulóze přijde na nějakou imunodeficienci bez rodinné vazby - většinou se nejedná o ty nejzávažnější poruchy. Pracovala jsem v centru pro primární imunodeficience a věřte mi, že žádný z imunologů nebojoval za zrušení povinného očkování proti tuberkulóze. Věděli, jaké riziko by přinesla menší proočkovanost populace. Navíc se jeví jako velmi vhodné první očkování provádět v nemocnici a dítě ještě aspoň den sledovat. Případné problémy tak lze okamžitě řešit.

* ťažkého sekundárneho bunkového imunodeficitu. Porucha imunity způsobená druhotně, většinou léčbou (imunosupresivy, cytostatiky, kortikoidy; typické pro nedonošené děti). O těchto stavech lékař samozřejmě ví a očkování odloží.

* osôb so sklonom k tvorbe keloidných jaziev. Nevzhledná jizva je spíše drobnějším problémem a zřejmě toto skutečně lékař v porodnici neřeší

Pro děti s poruchou imunity,ať už primární či sekundární, je důležité co nejširší proočkování populace. Jejich těla mají totiž malou až mizivou schopnost se bránit infekci. Skutečnost, že i u nás přibývá infekcí tuberkulózy je pro ně děsivá. Zatímco běžný proočkovaný jedinec se tuberkulóze nějak ubrání (ač ji třebas v mírné formě prodělá), pro lidi s oslabenou imunitou se jedná o smrtelně nebezpečnou záležitost.
 Věra. 


Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(6.9.2007 23:21:35)
Co dodat, článek je manipulativně a ne příliš pravdivě napsaný.
Plicař by mluvil zcela jinak.

Přítomnost kontraindikací se zjištuje. Očkování chrání před těžkými - rozesetými formami typu meningitidy, sepse. V zemích bývalého sovět. svazu se systém očkování proti tbc rozpadl zcela, následkem toho je obrovský vzestup tbc a i vzestup úmrtí na tyto těžké formy. I u dětí, bohužel.

U nás hrozí nákaza nejen mezi bezdomovci.

Nakazit se můžou také cestovatelé - mladí lidé, po cestách do exotických krajin.

a je velký rozdíl jestli si donesete domů ohraničený ložiskový proces, který imunita zvládá, jelikož si něco po tom očkování pamatuje..a pak léky zaberou

nebo rozsev - těžkou formu u které nemusí být pomoci

takže -- pokud mé dítě nebude mít kontraindikace -- nemám s jeho očkováním na tbc nejmenší problém

viděla jsem na plicním, jak velký problém může tubera být..že se zcela jistě vyhne právě mým dětem si naivně myslet nebudu......když vidím že jí přibývá
 Honza 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 0:42:43)
Hmm, píšeš že se TBC rozšířilo díky rozpadu očkování v zemích bývalého východního bloku: Jak je pak možné, že dnešní bezdomovci byli bezpochyby za svého mládí tímto systémem vzorně zaopatřeni a dnes mají TBC? Spousta lidí z Ukrajiny tatéž?

Jakto, že v Německu se neočkuje a TBC mají stejně jako my. Co Izrael, 20let neočkuje a vlny ruských židů jim zapoměli zvednout statistiky? Možná by jsi jim měla napsat, že potřebujeme prodávat vakcíny tak ať ta čísla poupraví....

Z jiného soudku: v porodnici, při narození mého syna, se mě zapoměli zřejmě zeptat zda jsem neměl problémy s imunitou následně léčené autovakcínou. Asi si mysleli, že by mi to viděli na očích. A tak se vrhli na očkování. Kdyby se mě zeptali, po pravdě jim odpovím že ano...
 Baba Jaga 


Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 1:22:55)
Myslim si, ze ockovani je dobra vec, nicmene podle tabulek v CR, kde se ockuje, bylo v roce 2005 pripadu nakazy 973, to jest 10 na 100 000 obyvatel. V USA, kde se neockuje a kde je velky priliv uprchliku z Mexika i zemi byvaleho vychodniho bloku to bylo 5 na 100 000 obyvatel. Tak nevim, o cem to vypovida.
 Rozina Rosava 


Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 1:31:34)
HONZO, jsem zcela zmatená ze tvého příspěvku. Tak koho teda očkovali v porodnici proti TBC? Tebe nebo tvého syna?
 Honza 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 9:42:07)
Očkovali mého syna. Mě se měli, při řádné péči, ptát na rodinnou anamnézu, aby se vyloučili kontraindikace. Bohužel náš system je špatný a proto to doktoři nejsou nuceni dělat a ani to většinou nedělají. Čest vyjimkám.
 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(11.9.2007 1:10:32)
Milý Honzo,předpokládám,že rodila vaše žena a ta,jako my všechny,vyplňovala ještě PŘED porodem dotazník,kde krom nacionalií rodičů a plánovaných jmen očekávaného robátka,byly též kolonky pro rodinnou anamnézu,prodělané i probíhající choroby rodičů (i prodělané v dětství).Navíc má každý lékař rodinnou anamnézu v kartě pacienta a většina gynekologů při zjištění těhotenství hned při prvních vyšetřeních,požaduje po nastávající mamince informace o anamnéze otce dítěte. Ono zjišťovat potřebné až po porodu,by bylo poněkud nezodpovědné,nemyslíte?
 Honza 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(11.9.2007 9:05:24)
U porodu jsem samozřejmě myslel celý pobyt v porodnici. Z dnešního pohledu tomu říkám zjednodušeně porod. I když v našem případě to bylo opravdu těsné, manželka rodila ve tři v noci, ani ne hodinu po příjezdu do porodnice. Chování personálu bylo otřesné, co se poučení týče to bylo prezentováno "tady nám to podepište nebo si děte rodit kanm chcete". Chápu, že na nic jiného nebyl čas, protože porod za devět měsíců po potěhotnění je pro naše porodnice překvapením a proto se vše musí řešit ve stresu na poslední chvíli. Ono chápat svobodným souhlasem podpis matky s kontrakcema a s pohrůžkou, že ji jinak vyhodí může snad jen české zdravotnictví. Pro úplnost: po této zkušenosti manželka prohlásila, že než další porod v Pardubické porodnici, to radši porodí doma. Hle jak může vypadat propagace domácích porodů v podání porodnice :-(
 Kanička, dcerky 2 a 3 roky 
  • 

přítomnost kontraindikací ? - mě nikdo neupozornil  

(11.9.2007 10:22:40)
Já jsem měla u obou porodů rodinnou anamnézu vyplněnou předem a v porodnici to se mnou vyplňovali ještě jednou znovu - nikoho přesto nenapadlo očkování odložit, přestože já mám autoimunitní tyroiditis, jsem alergik, manžel alergik astmatik i naši rodiče jsou na tom podobně.... Anamnéza je zajímá z hlediska komplikací porodu, vrozených vad apod. rozhodně ji nikdo nedává do souvislosti s očkováním, když miminko vypadá zdravě :-) Stejně tak můj pediatr má veškeré informace, ale na odkladu očkování jsme se domluvili až teď a na mou žádost, když starší dcera má těžké astma, atopický ekzém - problémy nastaly po prvním očkování ve třech měsících - tehdy jsem přece jen žádala haxavakcínu kvůli riziku vzniku alergie, ale dr prohlásila, že není k tomu důvod a píchla normální, nějak jsem nestihla zareagovat, v 9. měsíci pak doporučil opatrnost při očkování neurolog (opožděný motorický vývoj), ale to už měla vše naočkované a další očkování prý už reakce nevyvolává ... no vyvolalo např komplikovaný zánět stř. ucha, zánět nosohltanu a o měsíc později obstruktivní bronchitida .... uvedené infekce vždy do 14 dnů po očkování(poliomyelitis, rubeola). Skončila na kortikoidech. U mladší dcery jsem zaplatila hexavakcínu, komplikace neměla žádné, ale protože měla časté infekce dých. cest, tak jsem ji nechala vyšetřit a ejhle - velmi snížená imunita a velké riziko vzniku alergie ... Ale mého pediatra to nenapadlo - vlastně když nad tím uvažuji, měli jsme asi nárok, aby šetrnější očkování hradila pojišťovna.
Mám VŠ vzdělání biologického směru, přesto o riziku vzniku takovýchto komplikací díky očkování (a zejména proti TBC) jsem věděla jen málo - spíš jsem se zabývala otázkou kojení, příkrmů a stravy. Jestli že jsou tedy poruchy imunity v rodině - proč mě nikdo neupozornil?
To, že se sledují kontraindikace typu horečka a vážná zjevná onemocnění je přece samozřejmost, proč nikdo nedává do souvislosti rodinnou anamnézu?
To, že naše problémy přikládám právě špatně vedenému očkování, jsem si dala bohužel do souvislostí až když bylo u starší dcerky rozvinuté astma. Potvrdil mi to i lékař působící v Rakousku, díky kterému se snažím o nápravu přírodními (či přirozenými prostředky, které ale u nás nehradí pojišťovna, narozdíl od německy mluvících zemí), chodíme do solné jeskyně a stojí nás to všechno dost peněz a při tom vlastně stačilo tak málo....
 Hana,1 syn 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(11.9.2007 13:50:48)
Honzo,zkuste se podívat na celý průběh porodu z té druhé strany=bez tzv.souhlasu opravdu,podle našich zákonů,nelze pacienta léčit,operovat rodit atd...Věřím,že když jste přijeli do porodnice tak těsně,byl to pro Vás i Vaši ženu stres a některé informace mohly být pochopeny zkresleně a pod velkým nervovým vypětím se Vám zdálo,že to či ono není fér...Zdravotníci opravdu potřebují souhlas pacienta,tak je to postavené.Kolik lidí už žalovalo(a kolikrát naprosto nesmyslně)to nebo ono zařízení.Když se pak přišlo na to,jak to bylo,už nikdo neřekl "promiňte"!
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Souhlas s Věrou 

(7.9.2007 9:46:39)
Nejsem odborník, ale zažila jsem toto:jeden ze zaměstnanců u nás v práci onemocněl TBC,bohužel byl v kontaktu s prakticky včemi ostatními zaměstnanci.
Navíc část z nich spadala do věkové skupiny, která v našem kraji v 70.letech nebyla očkována (takže mladí lidé). A to jste měli vidět ten cvrkot! Všichni na testy protilátek, rentgeny na plicním,strach a až přehnané obavy. Hysterické telefonáty maminek brigádníků - studentů : "Jak je vůbec něco takového možné!!" Holt je to možné a bude se to stávat.Takže můj názor: je naprosto v pořádku,diskutovat o tom KDY očkovat a jak optimalizovat očkovací kalendář.Ale očkování jako takové bych rozhodně neodmítala,děti se v pozdějším věku s nákazou prostě mohou setkat,ne že ne.
 Honza 
  • 

Re: Souhlas s Věrou 

(7.9.2007 10:47:03)
Katko, doktor mi říkal, že pro onemocnění TBC je nutný intenzivní kontakt - asi 8 hodin. Prakticky to znamená problém pro bezdomovce spící spolu kde se dá, vězně a rodinné příslušníky. Náhodné setkání v MHD je nesmysl.

Psala jsi o vyšetřeních. Chtěl bych se zeptat, jak ta vyšetření dopadla? Kolik lidí ten člověk nakazil?

Podle statistik SZU nakazí člověk nemocný TBC v Evropě za jeden rok 1 - 2 lidi. Statisticky to vychází u Vás tak na jednoho člověka, pokud jste měli štěstí. Jinak bych tipnul, že nenakazil nikoho.
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: Souhlas s Věrou 

(7.9.2007 11:04:31)
Tipuješ správně,nikoho. Přesto nevím,jestli by bylo moudré od očkování úplně ustoupit. Ale ráda si vyslechnu názory odborníků.
 DitaB 


Re: obavy z TBC aj. nemocí a pár otázek 

(7.9.2007 12:01:53)
Katko,

nepíšete, jestli to byly jen "obavy, testy protilátek, rentgeny na plicním, strach a až přehnané obavy. Hysterické telefonáty,..." , nebo jestli Vaše pracoviště skolila epidemie tuberkulózy. Mám dojem, že většinou jde spíš o to prvé, výše citované, a nemocným zůstává pouze ten jediný člověk, který celý "cvrkot" spustil.

Jednoho mého blízkého příbuzného roky vyšetřovali kvůli podezření na TBC, absolvoval plno rentgenů, spolykal spoustu prášků, ale ani po 3-4 letech nebyla diagnóza jednoznačná. Pak dospěli k tomu, že se jedná o jiné plicní onemocnění, ale i u toho si jej doteď přehazují plicaři, imunologové aj. specialisti jako horký brambor... Už jen samotný fakt, že je možné za TBC dlouho považovat i cokoli jiného, mě moc neuklidňuje. Současně byli všichni až moc klidní na to, že si mysleli, že jde o TBC (ano, sice jsme celá rodina byli na rentgenu, který nic neprokázal, ale tím to haslo).


Ještě k Vašemu pohledu na věc, že "děti se v pozdějším věku s nákazou prostě mohou setkat" Jasně že mohou, ale jak vyplývá z údajú o vakcíně, tak ta ochrana stejně není na doživotí. To ostatně myslím žádná z vakcín neúčinkuje tak dlouho - jen tak působí ta reklama či osvěta (jak to kdo bere).

Neodpustím si pár otázek k zamyšlení pro všechny :-):

Proč se v ordinacích dozvídáme jen to, že očkování je povinné a jedině zodpovědné chování, ale už ne to, co vakcíny obsahují, jaká jsou jejich rizika, jaké jsou jejich stinné stránky?
Nebo jak dlouho prokazatelně proti dané nemoci chrání?
Proč se bagatelizují reakce na očkování, když tento světový "experiment" stále ještě není u konce? Slepě věříme v účinnost očkování, aniž bychom o něm znali celou pravdu.
Proč jsou dnešním strašákem č. jedna všemožné poruchy imunity, ačkoli máme tak "skvělý" systém prevence?
Proč se víc bojíme těch nemocí, proti kterým se očkuje? Jsou opravdu víc nebezpečné?
A co budeme dělat, až vymýtíme všechny choroby na světě a budeme proti všemu očkovaní - budeme očkovat "pro jistotu" pořád dál a bát se, že někdy vakcíny dojdou? Nebo pak konečně všecko očkování zrušíme a budeme už napořád zdraví? Budeme opravdu zdraví? (To je jasné, že nebudeme, to je jen hypotetická nadsázka...). Nezačneme se pak bát toho, že by se některé nemoci mohly znovu vrátit? Atdddddd.

A ještě poslední červík: Proč většina rodičů okamžitě sráží dítěti horečku, když právě ona může významně pomoci organismu vypořádat se s chorobou? Proč se tolik bojíme nemocí?

To už by snad stačilo :-)).

 Rozina Rosava 


Re: obavy z TBC aj. nemocí a pár otázek 

(7.9.2007 12:09:30)
souhlasím s jitkou.
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: obavy z TBC aj. nemocí a pár otázek 

(7.9.2007 12:11:15)
Jak už jsem uvedla výše,žádná epidemie se samozřejmě nekonala.Tím cvrkotem jsem ani epidemii neměla na mysli, spíš mě tenkrát právě udivilo, jak hystericky reagovali mnozí jedinci (respektive spíš mnohé...) - byli zcela zaskočeni faktem,že se tady toto onemocnění prostě vůbec vyskytlo.
 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: obavy z TBC aj. nemocí a pár otázek 

(11.9.2007 2:28:57)
Přiznám se,že mne poněkud děsí,že spousta lidí uvažuje jako vy,neuvědomujíc si,že výskyt oněch nebezpečných chorob je snížen právě díky tomu,že se před třiceti,padesáti lety začalo s očkováním.Viděla jste někdy pravé neštovice,
tetanické křeče,obrnu-chcete tohle pro vaše dítě?Vzpomeňte si na film Učitel tance,jak se vám líbil Václav Vydra po plastice?Je tu totiž jeden závažný problém-viry,bakterie a všechny ostatní potvůrky neustále mutují a stávají se rezistentními(odolnými)vůči i těm nejúčinnějším antibiotikům,či virostatikům.Ale rezistence vůči imunitě je pro ně nemožná.Na to se musí vyvinout nový kmen a to není jednoduché ani pro tyto evoluční sprintery. Jistě i zde jsou výjimky-např.chřipka.A TBC zdaleka není jen otázkou bezdomovců,či cizinců ze zemí SSSR.Neumíte si představit,jak vysoká je promořenost romské populace (zdůrazňuji,že tato informace není rasistická)a jak vysoké procento lidí běhá s otevřenou TBC a neléčí se,protože ani oni,ani jejich lékaři(pokud jsou vůbec u některého zaregistrováni)o tom nevědí.Navíc,veškerá procenta jsou o lidech,u kterých víme,že TBC mají,co ti další?Je to totiž stejné jako s AIDS,zde předpokládáme zhruba dvojnásobek počtu nakažených a nemocných,než ve skutečnosti známe.
Na závěr:očkovací látky jsou většinou připraveny z malých dávek usmrcených nebo oslabených organismů,způsobujících danou chorobu,případně jejich částí,
které samy o sobě nemohou způsobit onemocnění,ale aktivují imunitní systém k produkci protilátek.Někdy je tato reakce organismu,bohužel,spojena i s nežádoucími účinky-teploty,bolestivost a edémy v místě injikování.Ale...i po podání homeopatických nebo enzymatických preparátů(a jistě souhlasíte,že je to léčba absolutně přírodní)dochází v mnoha případech nejprve ke zhoršení a teprve následně ke zlepšení choroby.
I mne bolí každé očkování mých dětí a raději bych jehle nastavila vlastní tělo a měla teploty a odbolela to za ně,ale vidět své dítě umírat na chorobu,o které jsme si mysleli,že je vymýcena...
Á propós:zhnisaná a bolavá ouška holčiček po píchání náušnic nikomu nevadí(a znám případy i s horečkami),přitom je to bolest jen pro parádu?!(dcerka má píchnuté náušničky také)
U těch teplot-horečka je od 38°C a je potřeba ji snižovat,protože,zvláště u dětí,hrozí tzv.Reyuv syndrom-svalové křeče z horečky,které mohou být život ohrožující.Teplota-do 38°C naopak ještě pomáhá organismu vyrovnat se s infekcí(u teplotně závislých mikroorganismů),takže zde nesnižovat,pouze hodně pít.
 Žluťásek. 


Re: obavy z TBC aj. nemocí a pár otázek 

(11.9.2007 10:01:00)
Ajucho, já sice nejsem lékař, ale pokud vím, tak Reyův syndrom nezpůsobuje horečka, ale naopak hrozí při snižování horečky u dětí aspirinem. I tak je ale dost vzácný. O jeho přímé souvislosti s horečkou jsem neslyšela.
Horečka může způsobit febrilní křeče, které vypadají děsivě, ale v naprosté většině případů jsou neškodné.
Hodně vysoké horečky po delší dobu by mohly poškodit dětský organismus, to ano, ale dost se různí i odborné názory na to, jak vysokou horečku srážet, např. v jedné americké knize o dětech, kterou mám doma píší, že do 38,5 stupňů (nebo 39 v konečníku) nedělat nic a do 39 stupňů sledovat a vyčkávat, od 39,5 stupňů srážet. Můj dětský doktor říká od 38,5, někteří už od 38.

Jinak k Tvému postoji k očkování už snad není co dodat, už bylo vše řečeno, nejde o to za každou cenu neočkovat, ale používat při tom hlavu, získávat věrohodné (zdůrazňuji) informace a zvážit vždy v konkrétním případě, zda je to či ono očkování vhodné a zda klady převýší rizika.

Těmi riziky bohužel není počáteční zhoršení stavu, které znamená jak to pěkně zabírá (jako u homeopatik). Ale myslím, že když přečteš vše dozadu a pozorně, tak Ti to snad dojde.

 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: obavy z TBC aj. nemocí a pár otázek 

(11.9.2007 22:59:51)
Tedy čteno od zadu-pokud se pozorně podíváš u kterého příspěvku visí ten můj,zjistíš,že u Dity B.,které naopak velmi vrtá v hlavě zda vůbec očkovat.Jí jsem zdůvodňovala proč.Nepřu se o to kdy,lékařská věda není mrtvou,nýbrž se neustále vyvíjí a získává nové poznatky.To,co platilo před pár lety,může být dnes jinak,už proto,že se měníme také my-naše imunita,náš způsob života,životní prostředí...Také netvrdím,že ohrožené nebo nemocné dítě je třeba nemilosrdně očkovat,klidně si počkám na to,až bude stabilní.
Zhoršení-zlepšení stavu jsem uváděla u homeopatik a enzymoterapie(ne u očkování!)pro názornost,že každá léčba přináší s sebou něco-víš například,že chemoterapeutika,radionuklidy i radioterapie,používané k léčbě nádorových onemocnění,jsou karcinogenní?Každý lék,dokonce i byliny,má nežádoucí účinky,někteří pacienti je nepocítí vůbec,jiní mohou zemřít.Zřejmě jsi nepozorně četla nebo nepochopila,že mluvím o očkování jako takovém,ne o výjimečných případech,kdy jsou přítomny imunitní poruchy,či cokoliv jiného.
Dilema horečka vs.teplota-uvádím to,co jsme se na fakultě učili my a co se učí i dnes,podotýkám,že totéž se vštěpuje i kolegům na medicíně.Troufám si tvrdit,že jako farmaceut mám poznatky a informace z dostatečně NEpochybných zdrojů.Příště tedy nevytrhávat z kontextu,ale přečíst i příspěvěk,na nějž bylo reagováno,díky.
 Žluťásek. 


Re: obavy z TBC aj. nemocí a pár otázek 

(12.9.2007 10:10:02)
Dity příspěvek jsem si znovu přečetla, v podstatě s ním souhlasím.

V Tvém minulém příspěvku mi opravdu připadalo, že přirovnáváš reakci po očkování s reakcí na homeopatika (o enzymoterapii mnoho nevím, proto se o ní nezmiňuji). Asi jsem to špatně pochopila. U homeopatie ale rozhodně nejde o nepříznivé vedlejší účinky, pokud lék volí zkušený homeopat, a nedá silnou potenci např. velmi oslabenému člověku, nemůže toto zhoršení stavu napáchat jakoukoliv škodu.
O vedlejších účincích většiny léků a chemoterapie zejména samozřejmě vím a toto se o nich rozhodně říct nedá.

Co se týče té horečky, vzhledem k tomu, že se doporučení velmi liší, troufám si nadále tvrdit, že záleží hodně na vlastním názoru. Nevěřím tomu, že v medicíně existují absolutní pravdy. A navíc jak sama píšeš se to stále mění.

Zajímalo by mě bližší vysvětlení od farmaceuta jak je to s tím Reyovým syndromem, přiznávám, že se můžu mýlit a zajímá mě to.
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Souhlasím s Ajuchou 

(12.9.2007 11:14:13)
Slyšela jsem hezkou formulaci o tom, že odpírači očkování v podstatě hřeší na to,že naprostá většina populace je proočkovaná. Myslím,že na tom něco je...
Riziko nákazy ja následkem toho tak malé,že si to zkrátka mohou dovolit.Otázka je,jak to bude vypadat,až se takto začne chovat vyšší procento lidí.Důrazně upozorňuji,že se vyjadřuji stejně jako Ajucha,k odmítání očkování nikoliv k posunu očkování proti TBC do vhodnějšího termínu. S tím naopak souhlasím.
 Jitka 
  • 

Re: Souhlas s Věrou 

(7.9.2007 12:04:18)
AHOJ, MÁM 2 DCERY,STARŠÍ MÁ 4 ROKY,MALÁ 8 TÝDNŮ,TET JSEM NA MD,JINAK JSEM ZAMĚSTNÁNA JAKO ZDRAVOTNÍ SESTRA NA JENDNÉ LDN.VŠICHNI BY JSTE SE DIVILY CO JE TUBERY .A STÁLE JÍ PŘIBÍVÁ.
 DitaB 


Re: přibývá tubera? 

(8.9.2007 1:38:15)
Jitko,
prosím Vás, jak moc přibývá tubery? Mohla byste to přiblížit? Uvést nějaká konkrétní čísla? Kolik lidí, v jakém věku, z jakého prostředí a jakým způsobem se kdy nakazilo? Myslím, že by to byly zajímavé údaje pro všechny, tedy pokud je máte. Aspoň mě by to opravdu zajímalo - abych se mohla kvalifikovaně rozhodnout, nepotřebuji se divit a bát, potřebuji vědět...

 Jitka 
  • 

Re: přibývá tubera? 

(8.9.2007 12:45:55)


DITO, ŽÁDNÁ KONKRÉTNÍ ČÍSLA NEMÁM,ALE ŽE TUBERY JE STÁLE VÍC TO JE PRAVDA,ŠÍŘÍ SE HLAVNĚ MEZI BEZDOMOVCI,TAKÉ SE ŠÍŘÍ Z VÝCHODNÍCH ZEMÍ.MÁM DĚTI OČKOVANÉ UŽ V PORODNICI.
 Hana 
  • 

Re: přibývá tubera? 

(8.9.2007 18:29:52)
No dobrá, Jitko, já čísla mám - pocházejí z českých ÚZIS a z podobných německých stránek. U nás je v závislosti na území (velká měta víc, venkov málo) průměrný výskyt TBC 9 případů na 100tisíc obyvatel - prostým spočítáním, že v některých oblastech je to 3případy, ve frekventovaných, což je pouze střed Prahy, střed Brna a některá místa severní Moravy je to až 15případů na 100tisíc. Klidně se tam podívejte, je tam i mapa výskytu. OČKUJE SE TADY HLAVA NEHLAVA! V Německu, kde se proti TBC běžně neočkuje, ale s německou pečlivostí se vyhledávají rizikové skupiny obyvatel, které jsou očkovány potažmo léčeny, je výskyt této nemoci cca 7případů na 100tisíc obyvatel, přičemž jsou tam oblasti, kde je výskyt TBC nulový. Uprchlíků je tam přitom daleko více než u nás! Jak je tedy možné, že u nás je výskyt TBC vyšší, než v Německu? Že by BCG vakcína opravdu tak nechránila, nebo čím to tedy je? Co myslíte, a myslíte vůbec? Vám stačí pouze to, že vám někdo řekne "přibývá tubera" a hned necháte dítě očkovat, aniž si o tom zjistíte něco navíc? Jenomže ono taky přibývá imunodeficitů a nežádoucích reakcí na tuto vakcínu - a očkovat mimino v porodnici aniž se ví, jestli náhodou nějaký imunodeficit nemá, je podle mne hazard se zdravím mého dítěte. Já totiž na rozdíl od vás nebydlím v epidemiologicky rizikovém prostředí mezi bezdomovci pod mostem, ale v čistém bytě, kde jsem se TBC nenakazila ani já, ani manžel, takže nepředpokládám, že by se mohlo nakazit dítě. Ještě dodám, že WHO doporučuje očkování tehdy, když výskyt TBC přesáhne epidemiologický práh, čímž je míněno 40případů na 100tisíc obyvatel.
 Jitka 
  • 

Re: přibývá tubera? 

(9.9.2007 19:06:40)

HANO, MYSLÍM A POD MOSTEM TAKY NEBYDLÍM.JEN TO VIDÍM Z POHLEDU ZDRAVOTNÍ SESTRY,PRACUJI NA LDN(POKUD VÍTE CO TO JE), NAŠI PACIENTI JSOU HLAVNĚ STAŘÍ LIDÉ A TAKÉ MIMO JEŠTĚ JINÝCH BEZDOMOVCI.TBC MEZI NIMI OPRAVDU JE.
 Hana 
  • 

Re: přibývá tubera? 

(10.9.2007 8:47:34)
Dobrá, TBC v LDNce je. Ale já nebydlím ani v LDNce. Přečtěte si ještě jednou laskavě statistické údaje, které jsem Vám dávala - a trošku o nich přemýšlejte. PROČ JE V NĚMECKU NIŽŠÍ VÝSKYT TBC, PŘESTOŽE JE TAM UPRCHLÍKU VÍC A PŘESTOŽE SE TAM NEOČKUJE? A taky alespoň trošku zapřemýšlejte nad tím, proč se česká pneumologická společnost snaží přesunout primovakcinaci proti TBC mezi 7. až 12. měsíc života a proč nedoporučují očkování v prvních dnech po porodu. Myslíte, že oni neví, že v LDNkách existuje TBC? A že by vědomě chtěli riskovat zdraví národa? A navíc, mohla byste mně tedy dát nějaká přesnější čísla ohledně výskytu TBC v LDNkách? Mně opravdu nestačí ujištěním že pracujete v LDNce a TBC tam JE. Kolik je tam případů? Jeden či dva o nichž jste slyšela, nebo jich máte na oddělení deset s otevřenou tuberkulózou? Jistě uznáte, že ten druhý případ je nemožný. Jitko, mně silně připadá, že to, co tady prezentujete, je VÍRA, že očkování lidi SPASÍ - bez jediného podloženého faktu, bez vědomosti o tom, jakými mechanismy se TBC přenáší, bez jediného připuštění, že tato vakcína by mohla mít v určitém věku více škodlivých následků, než benefitů.
 Taodvedle 


Re: přibývá tubera? 

(10.9.2007 9:27:53)
Hanko diky za statistiku, presne jak jsi psala, lidi by meli predtim premyslet, nez budou bezhlave ockovat.
 autorka Gabriela T. 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 10:33:29)
Věro,

k tej manipulatívnosti. Článok som sa snažila napísať s použitím zdrojov, ktoré som považovala za objektívne. Chápem, že ty možeš mať názor iný. Ja som článok chcela napísať z pohľadu rodiča, ktorého zaujíma konkrétne jedno (alebo viac) detí, nie z pohľadu epidemiológa, ktorého nezaujíma nič menšie, ako populácia... Obidva pohľady sa možu snažiť byť čo najobjektívnejšie, a predsa sa nestretnú...

Mladí ľudia v exotických krajinách sa možu nakaziť kde-čím, to súhlasím. Majú však možnosť sa tesne pred cestou proti kde-čomu naočkovať. Pravdepodobnosť, že budú mať v čase cesty protilátky je potom vačšia, než pri očkovaní v kojeneckom veku. O tom ale článok nebol.
 Lukáš 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 11:49:56)
Věro, doufám že jako lékařka nejste takový "drsňák" jako ve Vašich výrocích. Když autorku obviňujete, že je "článek manipulativně a ne příliš pravdivě napsaný", tak by Vůči autorce i čtenářům byla přinejmenším slušnost, takto závažná obvinění doložit.

Navíc z Vašich připomínek vyplývá, že jste článek zřejmě ani pořádně nečetla. Autorka přece nikde netvrdí, že by se proti tbc nemělo očkovat, nýbrž především upozorňuje na rizika očkování první dny po narození v porodnici a dovozuje (zcela ve shodě s českými plicními odborníky - viz odkaz Amadea - Váš "výkřik", že plicař by mluvil jinak působí v tomto kontextu docela směšně), že by bylo vhodné očkovat později. A že kdyby měla možnost volby, jako že ji nemá, tak by očkovala kolem 3. roku života. Dlouho jsem nečetl na téma očkování tak vyvážený, racionální a objektivní článek, zvažující pro a proti. A s takovým množstvím doložených a prakticky užitečných informací.

No a jen malá osobní poznámka na okraj k tomu, že kontraindikace se podle tebe zjišťují: naše děti se narodily ve 3 různých porodnicích, v ani jedné přítomnost kontraindikací nezjišťovali, v ani jedné se nás na očkování proti tbc neptali, nýbrž vzali dítě pod nějakou obecnou záminkou a bylo to. O rodinné anamnéze rodičů nepadlo ani slovo - byl jsem osobně u toho, když ji lékař/lékařka odebírali. Tři porodnice ze sta v ČR sice nemusí být statisticky relevantní, dvě z nich ale byly velké, falkultní...
 Rozina Rosava 


Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 12:00:32)
Honzo, díky za odpověď:-)
Jinak...ano, potvrzuji. Na rodinnou anamnezu se na novorozeneckém odd.nikdo neptá. Jedinou kontraindikací bývá aktuální stav novorozence. Pokud dítě prodělává infekt, např.z důsledku zakalené plodové vody, jsou mu podávána ATB, očkování se odkládá na dobu po šestinedělí.
Pak se na aplikaci dochází buď na tuberkulinové středisko v ragionu a nebo opět na novorozenecké odd., kde se dítě narodilo. Potrvzuji, že ani v tomto případě se nikdo na nic neptá.
 Lukáš 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 12:11:15)
Sice nejsem Honza, ale rádo se stalo :-). Lukáš
 Táňa  
  • 

Zjišťuje 

(7.9.2007 18:09:56)
Ano zjišťuje ,mě se na celou rodinnou anamnézu ptali při předporodním vyšetření, pokud to matky čekatelky zapoměly jejich problém. Měla jsem soupis chorob ,které se vyskytují v rodině a které jsem uvedla do anamnézy a pokud se nemýlím, když tak mě opravte ,tak tento papír putuje s dítětem celým pobytem v nemocnici a pak ho obdrží pediatr vašeho mimi. Jinak souhlasím plně s pozdějším očkováním ,teď čekáme a nedám ho očkovat v porodnici. Ještě se jdu podívat na ty stánky co uváděla autorka článku. Dcera měla komplikace s jizvou po TBC.
 lenka+terezka11.06.lucka11.99 


Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(9.9.2007 15:02:00)
Mě se taky nikdo neptal ohledně očkování ani na rodinnou anamnézu a tak dceru naočkovali.Přečemž ta starší měla tak silnou reakci na očkování BCG,že naše lékařka na to do dneška vzpomíná stím že další dítě s takovou reakcí tam od té doby neměla.Až do narození druhé dcery-opět následovala silná reakce.Na kalmetizaci mi tvrdili že bylo následné očkování zbytečně brzo,proto BCG začalo reagovat,ale už je tam nezajímalo,že starší dcera taky tak reagovala.A to se zahajovalo očkování běžne ve 12 týdnech.Ve výsledku jsem z kontroly na kalmetizaci měla dojem,že to berou jak na běžícím pásu.Jinak obě dvě reagovaly na očkování BCG zhruba po 4 měsících boulí přes celé ramínko- cca2x2 cm plnou hnisu,zarudlé a bolestivé okolí boule.Mladší dcreka má i dnes, 10měsíců po očkování,na ramínku rudý,sem tam se loupající strupek,asi tak 5-7 mm v průměru.
 Hana 
  • 

Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 16:07:46)
Takhle to vidí odborný plicař - viz. citace z Jirkova článku, který je vložený v diskuzi. Mně Věro silně připadá, že Vás opravdu zajímá pouze a jedině zdraví populace jako celku. A proto očkovat hlava nehlava, že jo? Ale co když to odnese zrovna moje dítě? To už je Vám jedno? Milá dámo, já jsem rodič a já si za své dítě budu rozhodovat! A pokud vím, že se u nás v rodině vyskytovaly komplikace v rámci očkování TBC, rozhodně mně nestačí ujištění hygienika, že se u našeho dítěte "zkusí" očkování proti TBC - a pokud bude mít komplikace, tak už se dál očkovat nebude! Co je to za hloupost? To mám dát v šanc celoživotní imunitu svého miminka, jen aby se zkusilo? To tedy ne! I kdybych si u toho měla přihlásit trvalý pobyt do Německa, abyste mně dali pokoj!

a čtěte:
"Jak ale profesor Křepela vysvětlil, živá vakcína si ponechává zbytkovou virulenci, která bývá příčinou různých vedlejších reakcí. Mezi nejzávažnější patří komplikace kostí a kloubů, které se vyskytují u dětí očkovaných v novorozeneckém období. U dětí s vrozeným defektem imunity hrozí generalizace infekce s možným letálním koncem."

Letální konec, je vám to jasné, proč své dítě v porodnici očkovat nehodlám? A nebo jste spřaženec farmaceutických firem a za každé naočkované dítě máte provizi?
 Eva21546 


Re: zjištuje se přítomnost kontraindikací! 

(7.9.2007 14:13:31)
Ahoj, tak to asi jak ve které porodnici. Když jsem se v porodnici s pediatrem bavila, zda je možné očkovat naši dceru, když mám autoimunitní poruchu, odkázala mě na pediatra a nepřipadalo mi, že ví, o čem mluvím. A zdůrazňovala mi, že to musí mít do 6 týdnů. Dokonce jsem jednou zaslechla něco nepříjemného o matkách, co nechtějí své děti nechat očkovat. Zřejmě si mě zařadili do škatulky odpůrkyně medicíny. Eva
 Sajsa+Kája 9r.+Daník 01/07 


Zjištuje se přítomnost kontraindikací ?? 

(9.9.2007 14:44:26)
Já mohu jen poděkovat za pěkně a vyváženě napsaný článek. K otázce zda se skutečně zjišťují kontraindikace proti očkování BCG vakcínou v porodnici mohu přidat svou, poměrně čerstvou zkušenost.

Vzhledem k tomu, že skutečnosti uvedené v tomto článku mi jsou známy, před porodem syna jsem se přikláněla k tomu, že ho v porodnici naočkovat nedáme. Nezodpovídám za něj ale jen já a manžel byl nerozhodný a spíše proti. Takže jsme porodili a otázka očkování zůstávala stále otevřená. Dopadlo to ale nakonec trochu jinak. V pátek večer, den před naším propuštěním mi volal manžel, že naše starší dcera onemocněla infekční chorobou. Bohužel, druhý den po porodu se na brášku byla podívat, takže zde byla jistá pravděpodobnost nákazy miminka. V tu chvíli bylo rozhodnuto : očkovat se nebude, oba jsme zdravotníci a shodli jsme se na tom, že nejlepší bude vyčkat po dobu odpovídající inkubační době inkriminované nemoci a až si budeme jisti, že malý je v pořádku, necháme naočkovat. Den propuštění připadl na sobotu a když přišla službu konající dětská lékařka, naše rozhodnutí i jeho důvody jsem jí sdělila. Přišlo mi to logické. Ovšem paní doktorka pravila, že jsem si to měla domluvit s pediatričkou, která na oddělení stabilně patří. Vzhledem k tomu, že ta je přítomna pouze v pracovní dny 8 hodin denně, těžko jsem to mohla zvládnout. Takže nastalo dohadování. Lékařka mi sice radila dceru z domova odvézt k babičce, aby nebyla s malým v kontaktu, nicméně byla přesvědčená o tom, že se malý nenakazil a ona ho tím pádem naočkuje. Nesouhlasila jsem, takže jsem si vyslechla litanii o nezodpovědnosti, hrozící smrti miminka prakticky už za rohem porodnice, o pochybné inteligenci ani nemluvě. Opravdu "balzám" na duši šestinedělky. Nicméně jsem neustoupila, byť psychický tlak ze strany MUDry byl značný. To, že propuštění proběhlo v podstatě idylicky přičítám zejména tomu, že jedna z dětských sester, které se na mě jako na exota přišly podívat se zeptala na důvody a když jsem jí situaci vysvětlila a ujistila ji, že a priori neodmítám očkování, ale využívám legální možnosti naočkovat dítě ve lhůtě 6 týdnů po porodu, uklidnila se a pravděpodobně v tom duchu informovala své kolegyně, protože od té doby byl klid. Naše dětská MUDr. s naším rozhodnutím jedině souhlasila, po měsíci nám domluvila očkování u nás v porodnici a když jsme šli v necelých 5 měsících na kontrolu jizvy na kalmetizaci, sestřička už na nás čekala jako na přírodní úkaz. Malému totiž přišly na kalmetizaci celkem 3 kartičky - jedna s textem "matka odmítá kalmetizaci", na základě které by prý měla kontaktovat sociálku a kterou pravděpodobně odeslala propouštějící lékařka. Následovala karta s textem "nekalmetizován", kterou nejspíš odeslala ona stabilní lékařka poté, co se v pondělí po propuštění seznámila se situací. A jako úplně poslední dorazila karta s datem kalmetizace. Takže nakolik se hledají, či nehledají kontraindikace si nejsem jistá - nejspíš jak kde. A rodila jsem ve velké pražské porodnici.

Takže já děkuji za článek, doufám, že situace se konečně změní a pokud ještě někdy půjdu do porodnice pro miminko, den propuštění si budu pamatovat JEN jako úžasný návrat domů s malým človíčkem. Hodně mě mrzí to, že v případě očkování nenastupují v komunikaci s rodiči podložené a vyvážené argumenty, ale zastrašování a katastrofické scénáře, ne zcela vycházející z podložených faktů. Což ovšem není jen případ TBC, ale to je již jiné téma.
 Lucka 
  • 

Strach 

(7.9.2007 19:40:40)
Když se tím vším
člověk začne více zabývat, objeví docela šokující věci.Malinkým
miminkům, které mají už tak dost práce, aby se přizpůsobili novým životním
podmínkám se vpíchne do těla cizí látka, která úplně rozhodí celý
organismus.Nemůže se dobře dovyvinout imunitní ani nervový systém.Díky tomuto se stáváme hned od narození závislými na tzv.lékařské péči.Složení
vakcín je samo o sobě téma.

V naší zemi není možnost svobodné volby.Lidé, ktěří se rozhodli neočkovat
jsou na tzv.černé listině, děti nesmí do školek, na tábory.Hygienická
stanice může udělit rok co rok pokutu až 20 000kč.Hodně lidem život
zpříjemňují sociální pracovníci...
Všude je plno reklam na očkování.Uvádí se na nich, že očkování je
jedinou ochranou.Nejsou pravdivé.Jsou zastrašující.Naše společnost je
založena na strachu.
Třeba z klíšťové encefalitidy se udělal ohromný strašák.Přitom je
jednoznačně prokázáno, že u dětí probíhá toto onemocnění v drtivém procentu
případů lehce a většinou se obejde bez komplikací, zatímco u dospělých mezi
30 a 40 lety mívá nejen dramatický průběh ale i velmi vážné následky...
Ta reklama je postavena na dětech...maminky plní ordinace ...a farmaceutické
firmy si plní kapsy.Nikde se nemluví o tom , jak je důležitý imunitní
systém, jak je důležitá psychika,strava...Organismus v rovnováze (která je
samozřejmě podmíněna i psychikou, duchovním stavem) může být nakažen téměř
čímkoliv a zvládne to. Důkazem jsou např. lékaři pohybující se uprostřed
epidemií a přitom zdraví. Zkrátka řečeno rozhodující je terén, do kterého
mikroorganismy zapadnou.

 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Co je větší riziko? 

(9.9.2007 10:29:18)
- že se dítě nakazí v ranném dětství tuberkulózou a dopadne to špatně
- nebo že pokud bude oočkováno krátce po narození, tak to pro něj přinese tragické následky?
Toť otázka
 Ctirad 
  • 

Re: Co je větší riziko? 

(9.9.2007 18:54:03)
Ale zjistěte si, jak se nakazíte TBC. Musela byste sedět v uzavřené místnosti nejméně osm hodin z nakaženým člověkem. Vy s novorozencem chodíte popíjet do hospody mezi bezdomovce?
 Honza 
  • 

Re: Co je větší riziko? 

(9.9.2007 20:02:34)
Autorka uvádí v článku čísla z jednoho roku: do 9ti let věku dítěte nebyl jediný případ nakažení TBC, nežádoucí účinky se nezveřejňují. Ze svého okolí člověk ví, že jich je hodně.
Druhou otázkou jsou pozdější komplikace, se kterými naše medicína neví co dělat: alergie, ekzémy, poruchy imunity ale i u této vakcíny jako nežádoucí účinek nakažení TBC :-(
 Hana,1 syn 
  • 

Je to vůbec možné?? 

(9.9.2007 20:52:41)
Naprosto nechápu pisatelku tohoto článku??Pracuju jako dětská sestra v porodnici a tak vím,jaký velký výskyt tuberkulosy je a že se začíná znova zvyšovat...Je to jako bychom volili jestli naše dítě zemře na příslušnou chorobu,nebo ho raději naočkujeme a ono přežije??Tyhle názory a myšlenky jsou naprosto scestné.Tyto "spolky" mystifikují veřejnost,namísto co by byli rádi,že tu možnost od státu vůbec dostali.Pisatelka je Slovenka-konkrétně na Slovensku se výskyt TBC rapidně zvyšuje!!Tudíž nechápu,jak může o vhodnosti,nebo nevhodnosti vakcinace prosti Tbc vůbec polemizovat...
 Bludička, dcera 6/2003, syn 11/2005 a ? 11/2007 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(9.9.2007 22:15:20)
Pokud vím, autorka článku nepolemizuje o tom, zda očkovat proti TBC, ale o tom, že možná není, až tak úplně nejvýhodnější pro dítě očkovat 4. den po narození živou vakcínou. Už delší dobu se o tohle zajímám, a pokud bych si já mohla vybrat termín očkování, posunula bych ho do druhého půlroku života svého dítěte. Jsem přesvědčená, že v našem případě je v prvním půlroce rozhodně vyšší riziko komplikací, než nakažení. Stát se může samozřejmě vždycky cokoliv a pokud by došlo na nejhorší, může samozřejmě obojí zkončit těžkým poškozením zdraví nebo smrtí. Jde o to, co je v dané chvíli víc pravděpodobné. S důsledky tak jako tak bude muset žít moje rodina, já a mé dítě, pokud to přežije.
P.S. statisticky je daleko vyšší pravděpodobnost,že moje dítě zemře v prvním půlroce života při autonehodě, než že se nakazí TBC (navzdory používání kvalitní autosedačky).
 Honza 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 0:30:10)
"namísto co by byli rádi,že tu možnost od státu vůbec dostali"?
Hano, není to možnost ale příkaz, bez ohledu na zdraví a přání jednotlivce. A není to ani dar, ale zaplatili jsme si to my, občané tohoto státu, kterí platí zdravotní daň (pojištění). Zaplatili jsme si i onoho úředníka, který rozhoduje za nás, co je pro nás dobré. Chápu, že při práci v našem zdravotnictví jste získala pocit, že lidem něco dáváte zdarma ale Vy jen rozdělujete již zaplacené.
 Taodvedle 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 8:56:11)
Vadi mi ze tam pises jenom prinosy ockovani a klady, kde je ta druha kriticka stranka`? Ony v ockovani nejsou jen klady, ale hodne zaporu
 Hana 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 9:00:17)
Honzo, děkuji za tento příspěvek, líp bych to nenapsala. Dala jsem tam výše některé statistické údaje o TBC u nás a v Německu, tak doufám, že si to moje paní jmenovkyně přečte. A znovu by si měla připustit, že my nemáme MOŽNOST, ale POVINNOST. A je hodně trapné, že na zdravotnictví odvádíme tolik peněz a nemůžeme se přitom rozhodnout v tak základních věcech, jako je vpravování jakýchkoliv látek do těla našich dětí. A přitom zde existují i jiné možnosti, jak se před nemocemi uchránit, než očkování - které bych nezpochybňovala, pokud by nastal nějaký epidemiologický důvod. Když mně připadá, že zdravotníci mají vymytý mozek a stejně, jako USámu Bin Ládinovi nelze vysvětlit, že cesta do nebe vede i jinudy než přes Alláha, zdravotníci mají svým Velkým Bratrem tak vyselektované myšlení, že pochopit určité statistické souvislosti je prostě nad jejich síly :-) Tím neříkám, že mně mohou ohrozit (já si kdykoliv můžu přehlásit trvalé bydliště do jiného státu), ta intelektuální temnota je jejich problém - vždyť většina si jich žádné cizojazyčné texty ani přečíst neumí!


 Hana,1 syn 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 9:58:33)
Milá jmenovkyně,až nastane "epidemiologický důvod" k očkování,je to většinou pozdě=tělo si nestihne vytvořit dostatek protilátek a to nemám na mysli jen TBC.Znovu se zvyšuje výskyt TBC,černého kašle,záškrtu a to hlavně díky migraci obyvatelstva této planety,především z bývalých zemí SSSR.Tam je pozitivní každý druhý a to nejen TBC,ale třeba na žloutenky,černý kašel,o pohlavních chorobách ani nemluvím(ty se neočkují).To,že dítě má nějakou,tu větší,tu menší reakci,je jen v pořádku.Aspoň víme,že tělo reaguje a tvoří protilátky.A právě proto,že konkrétně TBC je tak zákeřná,protože může probíhat skrytě,nebo jen bacilonosičstvím je očkování už 4 den života(pokud dítě neprodělalo nějakou poporodní infekci,to se očkování odkládá)důležité.U ostatních chorob přebírá alespoň nějaké protilátky od rodičů.V tomto případě je to sporné.A dávka 0,3ml je adekvátní.Za daleko větší problém považuju očkování různými Hexavakcínami a pod.Pokud má mít dítě reakci,bude ji mít po tzv. vylepšené vakcíně.To už je o vnímavosti toho kterého organismu.A pak samozřejmě o farmaceutické lobby....
 Hana 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 10:32:29)
Milý Usámo,zaplaťbůh se neočkuje proti pohlavním chorobám, protože to už by byl vrchol - to byste mně tedy už předem předjímala, že budu spát s Rusem a ten mně nakazí, ano? Nechte mně soudružko aspoň tu svobodu si rozhodovat, s kým budu mít - a jestli vůbec budu mít - pohlavní styk (můžu taky chtít odejít do řádu a potom by bylo očkování proti čemukoliv pohlavnímu absurdní). A dříve než znovu spustíte své kolo statistiky nepodložených argumentů, zkuste mně úplně rozumně odpovědět na tuto otázku: JAK JE MOŽNÉ, ŽE V NĚMECKU, KDE SE PROTI TBC POVINNĚ NEOČKUJE A JE TAM BĚŽENCU VÍC NEŽ U NÁS, JE VÝSKYT TBC NIŽŠÍ? Pokud mně tady toto naprosto rozumně zodpovíte, bud uvažovat o tom, že máte ještě jakous takous schopnost samostatného myšlení.
To Daniela: Ono je to proto, že dorůstají generace lidí, kteří byli v zahraničí a na rozdíl od totalitních vykopávek, které sedí na postech hygieniků (spíš hygieniček), ví, že leccos jde i jinak a líp a rozhodně nejsou spokojeni s tím, že jim někdo nařídí, že to nebo se MUSÍ, když do toho jdou peníze z jejich pojištění aniž by jim zároveň byli schopni logicky podložit, proč se to musí. A přitom já jim přece nepředepisuju, jak se mají chovat a co si mají nechat očkovat a co ne a s kým mají spát. Tak proč to chtějí nařozovat oni mně? Já si přece po přečtení statistik, příbalových letáků i kontrole očkovacích kalendářů a očkovací povinnosti v jiných zemích dokážu poměrně adekvátně spočítat, které očkování je dobré a které ne. Ke svému dětskému lékaři si samozřejmě také půjdu pro radu a on na mne vahou své osobnosti může působit, abych nechala očkovat ještě i něco dalšího. Ovšem pokud to jde - jako v porodnicích - pouze metodou nucení a zastrašování nepodloženými fakty, tak ať se jdou vycpat. O jejich "odborné" erudici si v tomto případě myslím svoje - tj.žádnou nemají.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 10:43:03)
Moje drahá,já Vám nic nenařizuji ani nevnucuji,jen prezentuji svůj názor!S kým budete nebo nebudete psát je čistě Vaše věc a naprosto nevím,proč to sem vůbec pletete.Byl to jen výčet chorob,kterých rapidně přibývá.A malá douška-pokud žijete v Německu,pak Vaše příspěvky do kasy jak dańové,tak zdravotního či sociálního pojištění nebudou nijak závratné.Navíc ne všechno,co se děje např.ve Vámi zmińovaném Německu,musí být nutně to nejlepší.
 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 2:57:54)
Ano,je to povinné a je to zcela vpořádku.Přesto jsou tací,kteří tuto povinnost nedodržují.Proč má být zdraví mého dítěte ohroženo takovými nezodpovědnými elementy?Stát zaručuje ochranu svým občanům,ti ale musí dodržovat zákony,aby se stát tohoto úkolu mohl zhostit.A uvědomme si jedno,vedeme zde zasvěcenou "debatu" na lékařské téma,ale kdo má v malíčku imunitní pochody a reakce lidského těla,studie o promořenosti a proočkovanosti národa,prospěchu a škodlivosti vakcín?Mnoho zde takových jistě nebude.Bohužel spousta zde řečeného jsou pokroucené informace podávané médii a od úst k ústům dobarvované.Nestavím se v žádném případě do role arbitra a nikoho si nedovoluji kárat ani soudit,jen se mi zdá,že těm našim lékařům a zdravotnickým odborníkům trochu křivdíme a příliš znevažujeme jejich vzdělání,zkušenosti atd.(neglorifikuji,vím,že jsou i arogantní namyšlení nedoukové,ale nebudeme paušalizovat,ne?)
 Danda 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 9:21:09)
A proč by zdraví tvého dítěte mělo být ohroženo těmi strašnými a nezodpovědnými rodiči, kteří mají jasné důvody proč své děti neočkovat? To spíš oni by měli mít strach, že nejsou očkovaní a tudíž za nejbližším rohem zemřou, ne? Ty jsi přece i s dětmi proočkovaná, takže se ti nemůže nic stát, ne? A kdybys to chytla, tak to přece chytneš v neškodné modifikované formě. Tak co je ti do rodičů, kteří neočkují? A jela bys do Chorvatska? A nebojíš se? Tam očkování není povinné a TBC je tam asi 20případů na 100tisíc obyvatel!
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 13:42:09)
Děkuji za Tvůj velmi rozumně podaný příspěvek ohledně proočkovanosti populace.Naprosto sdílím Tvůj názor,že by se lidé měli chovat zodpovědně a respektovat zákony.Totéž je i v zákoně o zdraví lidu=každý je zodpovědný za své vlastní zdraví(za děti,které o sobě nemohou rozhodovat jsou zodpovědni rodiče).Rovněž souhlasím s argumentem o nezodpovědnosti "některých skupin obyvatelstva".Je však pravdou i to,že máme hodně poškozený imunitní systém,ale jak sama píšeš očkovací látky jsou oslabené a v minimálním množství.Nikomu nedělá radost bodat do dětí,ale zároveň je hrozné vidět ty neproočkované,nemocné děti v rozvojových zemích...
 Žluťásek. 


Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 16:29:10)
Pokud to, že každý je zodpovědný za své zdraví a zdraví svých nezletilých dětí mám chápat tak, že mám bezmyšlenkovitě dodržovat zákony, tak to teda nechápu.
Podle mě ta zodpovědnost znamená to, že mi nikdo nemá nařizovat jak se svým zdravím naložím, je to moje věc.

Jinak si myslím, že děti v rozvojových zemích umírají na nemoce především kvůli nízké životní úrovni, až v druhé řadě kvůli tomu, že nejsou očkované.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 16:38:22)
Žluťásku,to je obvyklá reakce-"je to moje zdraví a podle toho s ním naložím,ALE až jde do tuhého každý příjde k lékaři,že je mu zle a chce pomoc!! A co Vám říká obecné ohrožení zdraví?? To je přece o zodpovědnosti nejen k sobě,ale i k těm druhým,třeba cizím.Nejen vůči vlastním dětem...Zmiňujete nízkou životní úroveň v rozvojových zemích-ale do životní úrovně přece patří i lékařská péče,např.včetně očkování!
 Žluťásek. 


Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 16:48:12)
Mě připadá docela logické, že když mi něco je, tak jdu k lékaři, to se na mě nezlobte, ale mám taky svobodnou volbu tam nejít. A o to jde. Ráda bych si např. vybrala zda své dítě nechám naočkovat proti příušnicím a nebo ho nechám příušnice prodělat. To, že s ním pak půjdu k lékaři, nepovažuji za nic divného.
Co se týká ohleduplnosti k ostatním, něco na tom je, ale např. pokud nechám své dítě očkovat proti TBC v jednom roce, pochybuji, že by ten můj kojenec někoho ohrozil, podobně můžu přemýšlet u dalších očkování, to by bylo na dlouho.

Myslím si, že to hlavní co zvedá životní úroveň je odstranění podvýživy a zlepšení hygienických podmínek. Obávám se, že lékařská péče a očkování je až daleko za tím.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 16:58:11)
Žluťásku,zkuste to otočit-není to o tom,že by Váš kojenec do jednoho roku někoho nakazil.Spíš se může nakazit Váš kojenec a o tom to je...

Hygiena a strava jsou sice dobrá věc,ale samy o sobě jsou jen 50% úspěchu.Kamarádka se nakazila TBC v 25 letech a to byla dobře živená a vedla zdravý životní styl...Ono všechno souvisí se vším...
 Žluťásek. 


Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 20:46:02)
To, že můj kojenec během prvního roku svého života zřejmě nikoho nenakazí byla reakce na to, že nejsem ohleduplná k ostatním.

To jestli se nakazí on sám (a nebudu zde řešit jak velké to riziko v prvním roce je) je právě ta moje odpovědnost, do které mi nemá nikdo co mluvit. Tedy bohužel má, ale neměl by mít.
 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 22:21:31)
Vezmu-li to tedy ad absurdum-máte,jakožto rodič,právo rozhodovat o smrti svého dítěte?!!!Mám-li právo rozhodovat zda dítě naočkuji,či ne,protože vakcína je nejen prospěšná,ale i škodlivá,mohu zrovna tak dítěti přestat dávat jíst,protože jídlo sice má pro organismus nutriční význam,ale je také škodlivé-obsahuje spoustu špatného a navíc se po něm tloustne a obezita patří k nejzávažnějším chorobám!!!Zákony přece nejsou proto,aby braly někomu svobodu,ale proto,aby ji dávaly všem.Někdy mám pocit,že se rodiče domnívají,že si mohou se svým dítětem dělat co chtějí,protože to je přece JEJICH dítě,ale je tomu skutečně tak?
 Sylvie 


Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 22:39:12)
Mám-li právo rozhodovat zda dítě naočkuji,či ne,protože vakcína je nejen prospěšná,ale i škodlivá,mohu zrovna tak dítěti přestat dávat jíst,protože jídlo sice má pro organismus nutriční význam,ale je také škodlivé-obsahuje spoustu špatného a navíc se po něm tloustne a obezita patří k nejzávažnějším chorobám!!!

Ajucho, tvoje přirovnání pokulhává. Očkování je jenom součást péče o zdraví. TEdy s jídlem bych to přirovnala třeba k tomu, že se někdo rozhodne dětem podávat vegetariánskou stravu (odmítá očkování) nebo že se rozhodne dávat třeba pouze některé druhy masa (výběr pouze některých očkovacích látek) nebo třeba že dává veškeré druhy masa, ale od úplného mimina, ale třeba od dvou - tří let (odklad některých vakcín do pozdějšího věku). To je přeci něco úplně jiného, než zcela zřejmé zanedbání péče nebo týrání (odmítání dávat dítěti jíst, odmítání jakékoli lékařské péče za jakýchkoli okolností)


--------------------
 Sylvie 


Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 22:41:55)
TEda, ne že bych příspěvkem chtěla říct, že vegetariáni odmítají očkování, snad se dá pochopit, že to byl jenom příklad k rovnítku nedat dítě očkovat v ranném věku proti nějaké nemoci = stejně závažné, jako nechat dítě vyhladovět :o)
 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 23:24:27)
Sylvie,hned na začátku jsem napsala dvě velmi důležitá slova "ad absurdum"!!!Tzn.domyšleno do přemrštěného konce,už chápeš,že nepokulhávám?Navíc,už poněkolikáté,zdůrazňuji-nejsem proti posunu očkování po přihlédnutí k věku,zdravotnímu stavu dítěte apod.Jsem proti tomu přestat očkovat!Zrovna tak neubírám rodičovstvu dopřát dítěti kvalitnější vakcíny,ale nemyslím si,že jsme povolaní rozhodnout proti čemu.Nemohu přece říct lékaři-dejte nám spalničky,pravé neštovice a obrnu,ale tetanovku nechcem.Zdraví není cukrárna a očkování nejsou zákusky.Mohu však říct-chci snížit riziko nežádoucích účinků,dejte nám zákusek čerstvější=novější,kvalitnější vakcínu.Jsem zdravotník a přesto si netroufnu tvrdit,že jsou některá očkování nepotřebná,od toho máme odborníky.A nejsou vždy zkostnatělí,jak zde zaznělo,jsou očkování,která byla zrušena a některá samozřejmě přibyla a tato situace se neustále vyvíjí a bude se stále měnit.
 Sylvie 


Re: Je to vůbec možné?? 

(12.9.2007 7:22:49)
Ajucho, když souhlasíš s očkováním, tak pokud to vezmu ad absurdum, znamená to, že by se do dítěte v porodnici měly narvat veškerá existující očkování?

Já vím, že otázka je blbá - má ovšem zhruba tak stejnou logiku, jako tvůj předchozí příspěvek.

MMCH proč by rodiče nemohli pochybovat o očkovacím kalendáři a vybrat si z něj jenom některé? Vždyť ani odborníci nejsou jednotní. Já sama pamatuji řeči z řad pediatrů o farmaceutické loby, když se do kalendáře zanášely poslední dvě očkování (žloutenka B a tuším hemofil?) a ostatně jak z diskuze vyplývá, tak ani názory ODBORNÍKŮ na vhodnost/nevhodnost očkování TBC nejsou jednotné :o/


---------------
 10.5Libik12 


Re: Je to vůbec možné?? 

(11.9.2007 22:50:59)
Já se přiznám, že nemám názor na očkování TBC, ale domnívám se, že rodiče, kteří jakkoliv argumentují proti, to nedělají z pocitu vlády nad osudem svého dítěte či z nějaké moci potřeby. Jsou to lidé, kteří jsou schopni na toto téma argumentovat.

Děvčata, ruku na srdce, co my, rutinně proočkovaní, o té problematice víme jiného, než že se to musí, aby nebyla TBC. To je malinko, co? A vůbec to neopravňuje k tomu, abychom o někom tvrdili, že si chve dělat s dítětem co chce :)
 Žluťásek. 


Re: Je to vůbec možné?? 

(12.9.2007 10:32:06)
Psala jsem už jeden příspěvek a ztratil se, tak snad to tu nebude dvakrát:

To je právě to, připadá mi, že nejvíce Ti, kteří vědí o očkování jen to, že je nutné, aby děti neumíraly kritizují ty, kteří se rozhodli ne-vše-očkovat, nebo očkování odložit. A přitom jsem přesvědčená, že tito lidé stráví hodiny a hodiny vyhledáváním informací, než se rozhodnou.

Proboha, to, že usilujeme, aby očkování nebylo povinné, neznamená, že chceme očkování zrušit, ale že chceme mít možnost získat nezkreslené informace se vším všudy (nejlépe už z úst dětského lékaře) a to jak o vakcínách, tak o konkrétních chorobách a po té se svobodně rozhodnout kdy a co.
 Taodvedle 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 8:59:27)
Hano ja treba mam deti naockovane jen proti tetanusu! a jsem moc rada, ze me stat nenuti, k jinemu ockovani, protoze mi jde o zdravi mych deti! male miminko napumpovat ockovacimi latkami je nebezpecne pro jeho zdravy vyvin. Pak vznikaji alergie, autismus, kravceni do mozku, tehle pripadu je spoustu, jen farmaceuticke firmy je popiraji! jde o velke prachy
 Taodvedle 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 9:14:51)
Jsem moc rada, ze tady napsali rodicove, ktere nejsou spokojeni s ockovanim, ktere probiha v Cr. Pred peti lety jsem byla cerna ovce, uz vidim ze nejsem, a jsem rada zato ze se zacali divat na tuhle vec trosku kritickym okem, a neveri co vse do nich husti doktori.
 Petra, Chiara 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 11:34:51)
Danielo, rada bych vedela, ve ktere zemi zijete, ze tve deti nemaji jine ockovani. To je u vas vsechno dobrovolne?
Dcera se narodila v Italii, kde je ockovani na TBC dobrovolne. Ale do 22 mesicu, jsme zili v Praze. TBC jsem ji nechala naockovat v mesici, ale prvni ockovani se neujalo a museli jsme opakovat ve 22 mesicich. Pak jsme se prestehovali do Brazilie a prvni reakce detske lekarky na ockovani byla sokujici. Dcera neni naockovana proti nestovicim???? Na moji odpoved, ze je uz mela (v 15 mesicich), se me jen zeptala, ve kterem state jsme to zili, ze se tam neockuje proti priusnicim. Pro velky vyskyt meningitidy a zloutenky typu A jsme zvladli i toto ockovani. Kdybych zila v Cesku, asi bych ji tak moc neockovala. Ale ono opravdu zalezi, kde se pohybujes. A kdyz se tak divam na dcerin ockovaci kalendar, tak nam chybi druha davka zardenky, priusnice..., kterou mela dostat podle ceskeho kalendare kolem druheho roku, ale to uz jsme byli v zahranici. Kdyz jsem o ni pozadala v Italii, bylo mi nekolika lekari receno, ze je mala uz preockovana a davku dostane az kolem sesteho roku. Podotykam, ze dcera dostala ve trech letech priusnice. Ale na dovolenou do Tanzanie si kvuli ockovani bude muset jeste nejaky rok pockat. Zase nemusi mit vse.
 zuzana 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 12:20:29)
Teď jsem se fakt dost vyděsila. Rozumím tomu, že bezhlavě očkovat je asi nesmysl, teď ovšem přemýšlím, jestli jsem nemohla já nějak ublížit dětem nepovinným očkováním a vlastně aj tím povinným. Syna jsem nechala očkovat proti neštovicím ve dvou letech, protože u něho jsem to opravdu považovala za vhodné. Teď jsem nechala ve štyrech měsících naočkovat nejmladšího syna proti rotaviru a v sedmi měsících prevenar. Pravda je, že to vše zvažuju kolem dokola a teď jak jsem četla tento příspěvek, úplně jsem se vyděsila. Je to opravdu tak nebezpečné a mohla jsem svím dětem ublížit?
 Taodvedle 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 13:13:12)
Zuzano, jestli si sve deti naockovala podle kalendare, a nemaji zadne vedlejsi ucinky, tak bud v klidu, nedelej si zadne vycitky, ale priste se jen dopbredu informuj. Je to nase zdravi a jen nase telo a nasich deti.
 zuzana 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 13:39:52)
Naštěstí vedlejší účinky nemají, jen doufám, že se už nic nevyskytne. Mohla bych tě poprosit, kde ty informace čerpat? Pediatr asi nebude ten pravý zdroj na komplexní informace o očkování:-).
 Taodvedle 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 14:57:28)
Zuzko tyhle informace zbirat uz tarka 7 roku, v ruznych publicistickych, odbornych casopisu, bio casopisy, knizky kde jsou pro i contra ockovani. Ale vse tady ve Svycarsku.
 Taodvedle 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 14:57:38)
Zuzko tyhle informace zbirat uz tarka 7 roku, v ruznych publicistickych, odbornych casopisu, bio casopisy, knizky kde jsou pro i contra ockovani. Ale vse tady ve Svycarsku.
 zuzana 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 22:25:40)
Tak to jo, to už asi nestihnu:-((. Je fakt, že by to chtělo asi hodně nastudovat, aby mohl člověk vědět kde, kdy a jak co může odmítnout, posunout. Já vůbec netušila, že je možné se tomu nějako vyhnout a také i pro svuj klid bych potřebovala toho vědět hodně. Jinak bych si nebyla jista, že dítěti neublížim, když ho nenechám zaočkovat, bohužel to už nestihnu. To ty už seš za těch "pár" let totální profík a tak máš svoje argumenty jistě podložené. Opravdu jsem se ale vyděsila, jestli moje snaha dětem pomoct, ochránit je, neměla účinek opačný. Pořád dokola teď o tom přemýšlím
 Sylvie 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 10:41:25)
Naprosto nechápu pisatelku tohoto článku??Pracuju jako dětská sestra v porodnici a tak vím,jaký velký výskyt tuberkulosy je a že se začíná znova zvyšovat...

Pokud víš, jak velký výskyt TBC je a jak se začíná znova zvyšovat, tak hoď do placu čísla a zdroj. Docela by mě to zajímalo. Já totiž našla jenom informace naprosto opačné.

Informace Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky za rok 2005, publikováno 3.8.2006:

Podle dat z Registru TBC se vyskytlo v roce 2005 v ČR 1 007 případů onemocnění tuberkulózou, 642 u mužů a 365 u žen, představovalo to 9,9 případu na 100 tis. obyvatel. U cizinců v ČR bylo hlášeno 130 onemocnění. Nejčastější formou onemocnění byla TBC dýchacího ústrojí resp. TBC plic. Nejvyšší TBC nemocnost byla v nejvyšších věkových kategoriích. Na tuberkulózu zemřelo 56 lidí. Epidemiologická situace byla nejlepší v celé sledované historii, bylo hlášeno nejméně případů TBC onemocnění. V mezinárodním srovnání patříme k zemím s nízkým výskytem nemoci, a to ve všech krajích ČR...
...Epidemiologická situace TBC - v roce 2005 bylo dosaženo nejlepšího epidemiologgického stavu od počátku statistického sledování této nemoci u nás a opět byl potvrzen snižující se trend rozšíření této choroby, ten trvá nepřetržitě již osmým rokem.
http://www.uzis.cz/download_file.php?file=2314


Předběžná (neuzavřená) data za rok 2006, publikováno 10.4.2007 (konečná data se mi nepodařilo vygooglit):
Předběžná data dosahují asi 96 % definitivních hodnot po uzavření Registru TBC. Lze proto předpokládat, že počet hlášených onemocnění TBC v roce 2006 nepřesáhne hodnoty 1 000 případů v celé ČR a bude opět nejnižším ve sledované historii.
http://www.uzis.cz/download_file.php?file=2998


-------------------------
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 10:52:25)
Statistika nic neřeší!! Kolik je mezi námi skrytých případů bacilonosičství!?Vzpomeň si na případ školníka u ketrého potvrdili pozitivitu na TBC a ani chudák netušil jak k tomu přišel.A to byl v kontaktu s dětmi ve škole...Ani já,ani kdokoliv jiný nemůže vědět,kdy se s Kochovým bacilem setká a kde..Proto považuji očkování proti TBC za to nejmenší zlo.
 Sylvie 


Re: Je to vůbec možné?? 

(10.9.2007 11:12:53)
Ale? Tak se nauč vyjadřovat tak, abys říkala to, co chceš říct (že bacilonosičem může být kdokoli z okolí) a neplácala nesmysly (že se výskyt TBC zvyšuje). Pokud jednáš s lidmi, tak to umět potřebuješ. Jestli rodičům v porodnici tvrdíš, že se (u nás) TBC začíná zvyšovat, tak jim lžeš. Pokud jsou rodiče informovaní a vědí, že naopak se u nás výskyt TBC již několik let stále snižuje, tak působíš v lepším případě jako nevzdělané telátko, v horším nahráváš do karet těm, co naše zdravotníky považují za manipulátory, kteří nejsou profesionálně natolik na výši, aby dokázali své pacienty objektivně informovat o věcech týkajících se jejich zdraví.


-------------------
 autorka Gabriela T. 
  • 

výskyt TBC na Slovensku 

(10.9.2007 11:34:38)
Jitka, Hana (1 syn) a ostatné, ktoré ste presvedčené o tom, ako sa u nás (ČR) zvyšuje výskyt TBC. Štatistiky ukazujú, že je to práve naopak. Sylvia sem už písala odkazy na výskyt ochorení v ČR.

Čo sa týka výskytu TBC na Slovensku, tam je to s výskytom TBC rovnako ako v ČR – dlhodobo klesá, akurát výskyt je o niečo vyšší než v ČR, a to približne 13 na 100.000 obyvateľov (oproti asi 10 v ČR; a závideniahodných 7 v Nemecku, kde sa neočkuje). Ďalšie štatistiky sú tu:
http://nrt.hagy.sk/tbc2003_04.html
http://nrt.hagy.sk/rok2005predbezne.html
http://nrt.hagy.sk/subory/TBC60_00.htm

Informácie sú z Národního registra tuberkulózy. Ešte dotaz: keďže podľa vás “štatistiky nic neřeší” odkiaľ viete, že tak významne stúpa počet bacilonosičov? Odkiaľ tú informáciu máte? Prosím, keď niečím argumentujete, tak doložte zdroje.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: výskyt TBC na Slovensku 

(10.9.2007 16:51:31)
Gabrielo,ty zdroje po kterých tak voláte,jsou "lidské zdroje",lidé kteří pracují na plicním oddělení naší krajské nemocnice.A situace není nijak dobrá.Ohánět se statistikami WHO je trošku alibistické,protože je to jen "posbíraná špička ledovce".A pokud jde o očkování z globálního pohledu,je velké štěstí,že existuje v ČR očkovací kalendář.Z praxe vidím,co mohou způsobit zarděnky v těhotenství,příušnice v dospělém věku(neplodnost mužské populace primární cestou),vrací se případy černého kašle(zdroj náš pediatr)... Bylo by jistě bezvadné,kdyby dětem stačily protilátky získané po rodičích,ale vzhledem k civilizačním aspektům tomu tak prostě není...
 autorka Gabriela T. 
  • 

Re: výskyt TBC na Slovensku 

(10.9.2007 17:52:32)
Hano,

vás asi nepresvedčí žiaden argument. V tom prípade snáď pochopíte, že mňa len veľmi ťažko može presvedčiť vaša argumentácia, že “lidské zdroje” z vášho okolia sú o výskyte TBC v ČR lepšie informované než ÚZIS, SZÚ, WHO... Pokiaľ by to bolo skutočne tak, prečo teda lekári z vášho okolia nedodajú informácie týmto organizáciám, aby si mohli poopraviť štatistiky? Predpokladám, že je to dokonca ich povinnosť.

Zarděnky v tehotenství či příušnice v dospelom veku rozhodne nie je nič príjemné. Preto nechápem, prečo sa zmenil očkovací kalendár, a zarděnky sa neočkujú dospievajúcim dievčatám (v tom lepšom prípade len tým, ktoré ich neprekonali), ako sa to robilo za mojich “mladých čias”, a prečo příušnice dostávajú mladí chlapci (15-20 roční), keď boli proti nim očkovaní ako kojenci? Prečo sa vracajú prípady černého kašle, keď sa proti nemu očkuje už od 9.týždňa, a to dohromady 4 vakcíny?

Prosím vás, čo myslíte tým, že: “očkování proti TBC je jako jediné bez celkové reakce organismu”? Generalizovaná BCG infekcia nestačí?
 Hana,1 syn 
  • 

Re: výskyt TBC na Slovensku 

(10.9.2007 18:09:59)
Gabrielo,s generalizovanou BCG infekcí se nepotká každý.Pokud jde o Váš dotaz na celkovou reakci-jedná se především o teploty,průjmy,plačtivost a celkovou nepohodu děťátka.U ostatních vakcín se to u vnímavějších jedinců stává.A tam je pak celkem jedno,jestli je to vakcína "obyčejná",nebo ta "lepší"(Hexa atp.).I kdyby to bylo cca 100 jedinců na celou republiku,vzhledem k tomu s kolika lidmi příjdou do kontaktu,než se u nich TBC detekuje...Sama víte,že je to pak řetězová reakce.Ptáte se,proč se očkované nemoci i tak občas projeví!?Je to díky mutacím,ale to Vám jistě nemusím vysvětlovat.S tím zatím neumíme bojovat,ať už s očkováním nebo bez něj.Ale proč tomu nepředcházet právě prevencí v podobě vakcinace?! Navíc rodiče,kteří manipulují očkovacím kalendářem vystavují své potomky většímu riziku nákazy,primárně zrovna onou zmutovanou formou.A v případě,že jejich potomek onemocní,i své okolí.Je fascinující,když se matka v porodnici zeptá,zda ji doma může navštívit kamarádka,jejíž dítě právě prodělává plané neštovice.I tak bohužel vypadá edukace veřejnosti...
 DitaB 


Re: výskyt TBC na Slovensku 

(12.9.2007 0:46:49)
Hano, s dovolením použiji Vašeho příspěvku pro svoji reakci:

"s generalizovanou BCG infekcí se nepotká každý"

a tím chcete říci co? Proč bagatelizujete toto a současně v předchozím příspěvku strašíte zarděnkami v těhotenství či příušnicemi - když budu parafrázovat, tak s tím se přece taky nepotká každý (či každá)...

"Ptáte se,proč se očkované nemoci i tak občas projeví!?Je to díky mutacím,ale to Vám jistě nemusím vysvětlovat.S tím zatím neumíme bojovat,ať už s očkováním nebo bez něj.Ale proč tomu nepředcházet právě prevencí v podobě vakcinace?!"

Já třeba osobně nejsem přesvědčená o tom, že vakcinace je samospásná. Viry si budou mutovat klidně dál a možná si o jejich mutace koledujeme právě vyvíjením nových a nových vakcín. Já nevím, jestli bych zrovna očkování označila za prevenci. Sice se tomu tak říká, ale mě by k němu sedl spíš výraz alibi... V dnešní době mi očkování proti některým nemocem připomíná někdejší preventivní nasazování antibiotik proti všemu (následky zná jistě kdekdo z vlastní rodiny...) Navíc mi připadne, že jakékoli přemnožení čehokoliv je pouze znakem nerovnováhy, nějakého hlubšího problému v řádu přírody, světa či jak to kdo nazve. Pak bychom měli hledat příčiny a problémy řešit právě u nich a nikoliv potlačovat následky či se "preventivně" před těmito následky "chránit".

"Navíc rodiče,kteří manipulují očkovacím kalendářem vystavují své potomky většímu riziku nákazy,primárně zrovna onou zmutovanou formou."

Co máte na mysli onou manipulací očkovacím kalendářem? Pokud je mi známo, tak očkovací kalendáře v různých evropských zemích se od sebe liší, navíc i v rámci téhož kalendáře je zpravidla poměrně široké časové rozpětí toho, od kdy do kdy a v jaké následnosti lze jednotlivé vakcíny aplikovat. Nebo tímto máte na mysli rodiče, kteří dospěli k názoru, že některé vakcíny svému dítěti dát nechtějí? Pokud ano, pak by mě zajímaly podklady pro Vaše tvrzení o větším riziku nákazy, navíc hlavně těmi zmutovanými formami? O problematiku očkování se jako rodič zajímám už pět let a zatím jsem se s takovým názorem nesetkala. Z mých příspěvků je patrno, že k očkování se stavím spíše kriticky, nikoli však bezhlavě - proto mě zajímá každý podložený názor! Máte-li (Vy nebo někdo jiný, kdo toto čte :-)) k dispozici nějaká fakta či jen odkazy na ně, díky předem.


"Je fascinující,když se matka v porodnici zeptá,zda ji doma může navštívit kamarádka,jejíž dítě právě prodělává plané neštovice.I tak bohužel vypadá edukace veřejnosti..."

??? Co je na tomto fascinujícího? Proč by se matka v porodnici nemohla na něco takového zeptat? Jak to souvisí s edukací veřejnosti? (A když budu hodně jízlivá - edukace veřejnosti se smrskla na víru, že vše, co je nařízeno, je i dobré nebo aspoň "ve veřejném zájmu" prospěšné...)

Těším se na reakce :-) a srdečně zdravím.
 Líza 


Re: výskyt TBC na Slovensku 

(12.9.2007 5:42:48)
Mě by spíš fascinovalo, kdyby se na to ta matka nezeptala a to dítě s neštovicema by si na návštěvu pozvala. Když se zeptá, znamená to, že tuší zradu, ale chce to potvrdit od odborníka.
Teda přístup Hany mě fascinuje. Když si lidi předem najdou něco na internetu, je to pro ni provokace. Když si žádné informace nenajdou a ptají se na základní věci zdravotníků, tak ji to fascinuje a svědčí to o špatné edukaci...Teď jsem fakt fascinovaná já.
 Danda 
  • 

Re: výskyt TBC na Slovensku 

(10.9.2007 21:31:14)
Ze své znáš naprosto jasně, co udělají zarděnky v těhotenství - no bodejť, a já jsem si říkala, že máš příspěvky jak postižená, tak teď už vím co se tvé matce stalo.
 zuzana 
  • 

Re: výskyt TBC na Slovensku 

(10.9.2007 22:14:26)
Já bych také s Hanou nesouhlasila, ale tohle je snad silné kafe???????? Ta diskuse muže snad mít pořád ještě úroveň.
 Mrej 


plicní léčebna 

(13.9.2007 16:12:23)
Můj otec jednou vykašlal trochu krve, polekal, šel na obvod, odtud šupem na plicní, tam sice pochopili, že TBC to není, ale nejnižší taxa byla 6 týdnů a dřív ho fakt domů nepustili. Povídejte mi o praxi na plicním, takhle jim přibývá pacošů jak na běžícím páse.
 Hana 
  • 

Údaje WHO 

(10.9.2007 14:53:28)
Tady je odkaz na statisticky zpracované údaje WHO o výskytu TBC po velké části světa. Čísla jsou trošku jiná, ještě o fous nižší, než jednotlivé stránky státních ústavů v té které zemi (když beru Slovensko, ČR a Německo, které jsem viděla) - a taky je to tam vysvětleno proč, zde jsou dokumentovány pouze jasné případy otestované pozitivity na pulmonální TBC, zatímco národní čísla někdy přidávají i různé nejasné případy. Je to průměr za léta 2003, 2004, 2005. Jak jsem už uváděla, hranicí, či epidemiologickým prahem pro to, aby byla prováděna opatření plošným očkováním, je pro WHO 40případů na 100tisíc - pro Hanu1, je to PRÁH, od kterého je záhodno něco dělat, ne tedy ještě epidemie. A jak je vidět, v Rusku to s TBC sice není nijak dobré, ale že by to měl každý druhý Rus jak se snaží přesvědčit Hana1, to asi ne.

http://www.phac-aspc.gc.ca/tbpc-latb/itir_e.html
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Údaje WHO 

(10.9.2007 16:40:45)
Milá oponentko,tady přece vůbec nejde o statistiku,navíc statistiku podle WHO.Bydlím a pracuju v příhraničním kraji,kde je mimo jiné běženecké zařízení a kolegyně z plicního oddělení,se kterými se znám,říkají že TBC je stále více případů a jsou to stále mladší a mladší lidé!!Dítě,které nepodstoupí očkování v porodnici,musí dojít na plicní ambulanci,kde by mu podle všeho měla být provedena tuberkulinová zkouška do podkoží tzv.Mantoux test,protože už se pohybovalo mezi lidmi a pak teprve očkování.A to je další prodleva...Škoda,že autorka článku nikde nezmiňuje,že očkování proti TBC je jako jediné bez celkové reakce organismu.To že se vytvoří někomu větší nebo menší kožní reakce je jen v pořádku=aspoň víme,že tělo tvoří ty tolik žádoucí protilátky.Navíc to může být očkování proti TBC poslední,poněvadž v 8mi letech se zkouší hladina protilátek tuberkulinovou zkouškou do podkoží tzv.Mantoux II.A ne všechny děti jsou pak zase přeočkovány,protože to prostě pak už nepotřebují.
 Ondra 
  • 

Re: Údaje WHO 

(10.9.2007 21:26:45)
To si děláte srandu, ne? živá BCG vakcína je největší svinstvo co existuje - a horečky, skoro rok trvající podkožní zánět a zhojení obrovskou 3cm keloidní jizvou (což se projevilo u našeho syna) máte za "žádoucí reakce"? Vždyť nemohl být až do dvou let očkovaný proti ničemu jinému - právě proto, že to byla celoimunitní reakce.Kdybych byl lidojed, na místě si vás vyhledám a osobně sežeru, abyste už dál neplácala své demagogie!
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Údaje WHO 

(11.9.2007 14:03:10)
Dobrý den,Ondro,to že měl Váš syn takovou reakci na očkování proti TBC,jak uvádíte,je smutné.Nicméně pro Vás,jako rodiče,je to jasná informace,že po Vás nepřebral žádné protilátky.
 zuzini 


Re: Údaje WHO 

(11.9.2007 14:33:04)
Milá paní Hano, já teda nevím, ale Vaše argumenty mě jako laika vůbec nepřesvědčují. Musím říct, že já chci své děti nachat očkovat, ale tady se nebavíme o tom zda očkovat nebo ne, ale kdy očkovat. Pan Ondra psal, že po očkování proti TBC nemohl být jeho syn 2 roky očkován na nic jiného. Co je podle vás horší? Někde jste ještě psala, že v nemocnicích musí mít Váš souhlas a já musím konstatovat, že mě se nikdy nikdo na nic neptal.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Údaje WHO 

(11.9.2007 14:49:42)
Milá Zuzko,aspoň doufám,že Vás oslovuji správně?!Nechci nikoho přesvědčovat,jen vyjadřuji svůj názor.Manipulovat s očkovacím kalendářem,pokud to není nutné z vážných důvodů,nepovažuji za šťastné.Argument,že nikdo v okolí nemá TBC,nebo jinou proočkovávanou chorobu,ještě neznamená,že se nemůže náhle vyskytnout.Tím Vás nechci strašit,to se prostě může stát,protože jsou to nemoci nesmírně virulentní(nakažlivé).
 Sylvie 


Re: Údaje WHO 

(11.9.2007 17:02:42)
Manipulovat s očkovacím kalendářem,pokud to není nutné z vážných důvodů,nepovažuji za šťastné./i>

Ono by kolikrát nespokojeným s očkovacím kalendářem stačilo, aby v porodnici brali ohledy na jejich NEsouhlas a dítě jim tam neočkovali. To není manipulace s očkovacím kalendářem, protože očkovací kalendář připouští první kalmetizaci v rozmezí 4. dne až 6. týdne. A jaký je rozdíl mezi tím, když mi dítě opíchaj ve 4 dnech nebo později?

1. dle názoru lékařky z klametizace, se kterou jsem se bavila, kdy k nim máme přijít, čím později, tím líp pro dítě, protože je větší pravděpodobnost, že se dětské telíčko s očkováním líp vyrovná

2. v porodnici o očkování rozhodoval lékař, který zpravidla pořádně nezná rodinnou anamnézu a řídí se toliko aktuálním zdravotním stavem. Naše pediatrička, než mi pro kalmetizaci napsala papír, že je dítě zdrávo a smí být očkováno proti TBC, tak ho nejenom nejdřív vyšetřila, ale i zvážila rodinnou anamnézu. MMCH sama mi navrhovala odklad až po základním očkování - zajímavé, že v porodnici by mi klidně dítě zaočkovali hned. Z toho mi vyplývá, že buď se k dětským lékařům informace sesbírané před porodem nedostanou... nebo na ně neberou ohled. A nebylo to u jednoho dítě, ale postupně u tří :o/

----------------
 kanička, dcerky 2 a 3 roky 
  • 

neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 10:34:16)
Ani jedna dcerka neměla reakci na toto očkování. Mám se bát, že jejich imunitní systém nezvládl aplikované zárodky a může probíhat skrytá infekce TBC? U obou byla potvrzena porucha imunity. V kalmetizačním středisku nám řekli, že budou děti přeočkovány ve 3 letech, což teď k jejich zdravotním obtížím nepřichází v úvahu.
Pro dokreslení našeho případu přidávám můj dřívější příspěvek:
Já jsem měla u obou porodů rodinnou anamnézu vyplněnou předem a v porodnici to se mnou vyplňovali ještě jednou znovu - nikoho přesto nenapadlo očkování odložit, přestože já mám autoimunitní tyroiditis, jsem alergik, manžel alergik astmatik i naši rodiče jsou na tom podobně.... Anamnéza je zajímá z hlediska komplikací porodu, vrozených vad apod. rozhodně ji nikdo nedává do souvislosti s očkováním, když miminko vypadá zdravě :-) Stejně tak můj pediatr má veškeré informace, ale na odkladu očkování jsme se domluvili až teď a na mou žádost, když starší dcera má těžké astma, atopický ekzém - problémy nastaly po prvním očkování ve třech měsících - tehdy jsem přece jen žádala haxavakcínu kvůli riziku vzniku alergie, ale dr prohlásila, že není k tomu důvod a píchla normální, nějak jsem nestihla zareagovat, v 9. měsíci pak doporučil opatrnost při očkování neurolog (opožděný motorický vývoj), ale to už měla vše naočkované a další očkování prý už reakce nevyvolává ... no vyvolalo např komplikovaný zánět stř. ucha, zánět nosohltanu a o měsíc později obstruktivní bronchitida .... uvedené infekce vždy do 14 dnů po očkování(poliomyelitis, rubeola). Skončila na kortikoidech. U mladší dcery jsem zaplatila hexavakcínu, komplikace neměla žádné, ale protože měla časté infekce dých. cest, tak jsem ji nechala vyšetřit a ejhle - velmi snížená imunita a velké riziko vzniku alergie ... Ale mého pediatra to nenapadlo - vlastně když nad tím uvažuji, měli jsme asi nárok, aby šetrnější očkování hradila pojišťovna.
Mám VŠ vzdělání biologického směru, přesto o riziku vzniku takovýchto komplikací díky očkování (a zejména proti TBC) jsem věděla jen málo - spíš jsem se zabývala otázkou kojení, příkrmů a stravy. Jestli že jsou tedy poruchy imunity v rodině - proč mě nikdo neupozornil?
To, že se sledují kontraindikace typu horečka a vážná zjevná onemocnění je přece samozřejmost, proč nikdo nedává do souvislosti rodinnou anamnézu?
To, že naše problémy přikládám právě špatně vedenému očkování, jsem si dala bohužel do souvislostí až když bylo u starší dcerky rozvinuté astma. Potvrdil mi to i lékař působící v Rakousku, díky kterému se snažím o nápravu přírodními (či přirozenými prostředky, které ale u nás nehradí pojišťovna, narozdíl od německy mluvících zemí), chodíme do solné jeskyně a stojí nás to všechno dost peněz a při tom vlastně stačilo tak málo....
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 13:55:29)
Kaničko,to že Vaše holčičky neměly reakci na očkování proti TBC je známka toho,že mají protilátky po Vás a tatínkovi.Děti které nemají dostatek protilátek,mohou mít místní reakci.Pokud jde o Vaši poznámku ohledně úhradu Hexavakcíny pojišťovnou,ta ji nehradí.Zatím je to nadstandartní očkovací látka.Do budoucna ovšem předpokládám,že si spoustu věcí budeme hradit z vlastní kapsy.Tedy i očkování,zubní ošetření atd.
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 15:34:07)
Ale hexavakcína je už hrazena pojišťovnou od ledna 2007! A co se týče některých nadstandardních očkování i tyto někdy hradí pojišťovna, pokuď je indikace, třeba prevenar.
Pravda je, že ani mě se nikdy nikdo neptal, jestli s očkováním souhlasím. Také jsem ekzematik, alergik a můj syn bohužel díky automatickému očkování proti TBC 4.den po narození, dostal i díky těm úžasným doktorům, kteří nepoznali u mě neštovice, ten samej 4.den i protilátky proti neštovicím a třeba kordikoidy z mého mléka, kterými léčili moje neštovice dva dny! Ano syn mohl zdědit atop.ekzém a také alergii, ale třeba né v tak masívní formě, třeba to vše mohlo dopadnout úplně jinak, kdyby se tá anamnéza, kterou před porodem tak pečlivě vyplňujeme brala aspoň trochu v potaz!!!
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 15:56:24)
Zuzko,Hexavakcínu,vakcínu proti rotavirům a jiné tzv.vylepšené vakcíny hradí pojišťovna u dětí,které se narodily jako těžce nedonošené.Pokud Vám byly podávány kortikoidy kvůli podezření na neštovice,nemohli pro Vás lékaři udělat v danou chvíli nic víc.Neštovice se totiž obyčejně neléčí,jak víte...Těhotná,pokud neštovice neprodělala jako dítě,je silně vnímavá proti tomuto viru.A potom-v čekárně gynekolog.ambulance je letáček,kde se píše,že pokud plánujete miminko a neměla jste ještě plané neštovice,stojí za to se nechat přeočkovat.Na druhou stranu jsem viděla miminko,které se jevilo jako osídlené planými neštovicemi a po konziliu kožního lékaře se zjistilo,že se jedná o toxoalergický ekzém,který má,a mnohdy v masivní formě,každé druhé dítě...
 Žluťásek. 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 16:34:54)
Hano, ale hexavakcínu skutečně hradí od začátku roku stát všem dětěm, máte zastaralé informace!
Také doufám, že bychom si mohli časem více lékařských zákroků včetně očkování hradit z vlastní kapsy, znamenalo by to totiž, že bychom o těchto zákrocích mohli daleko více rozhodovat.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 16:44:45)
Souhlasím s Vámi!Nicméně "více si sami rozhodovat o zákrocích" neznamená anarchii,ale smysluplný kompromis.Lékař dozajista nebude skákat jak rodič píská.Spíš se bude snažit rodičům vysvětlit co považuje v danou chvíli za vhodné.Ona taky spousta lékařů je alergická na věty typu:"Víte paní doktorko,na internetu jsem četla/na internetu psali,že.... V tu chvíli končí většinou jakákoliv vstřícnost...A to se týká i jiných medicinských témat,ne jen očkování...
 Líza 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 16:54:19)
Pokud končí vstřícnost ve chvíli, kdy lékař zjistí, že o tom pacient/zákonný zástupce dětského pacienta něco ví i z jiných zdrojů, je něco špatně na straně lékaře.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:08:44)
Lízo,záleží,jak to ten dotyčný pacient/rodič podá-pokud se snaží najít kompromis,je to v pořádku.Ale pokud se panovačně něčeho dožaduje,protože na internetu psali...tudy cesta nevede...
 Žluťásek. 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 16:57:28)
Když se lékař bude snažit vysvětlit co považuje za vhodné, potud je to v pořádku, pokud ovšem činí nátlak (a teď nemluvím o očkování, ale např. o těhotenských vyšetřeních, která povinná nejsou), tak to je strašné.
Lékaři si často myslí, že když mám jiný názor než oni, že jsem se to dozvěděla stylem "jedna paní povídala", a že nemám svou hlavu.
Jenže v mnoha případech si tito lidé zjišťují informace z různých (i odborných) zdrojů, od jiných lékařů atd. Jenže těžko to tvrdit doktorovi, ti jen těžko přiznávají, že jejich pravda není univerzální, a že se pacient může rozhodnout jinak. Většinou se předemnou pouze oháněli svým titulem, který bohužel sám o sobě znamená dost málo.

Ještě bych chtěla říct, že lékařům se bohužel snažím vyhýbat, je mi to líto, protože jejich vzdělání a zkušeností si vážím, a proto bych se s nimi ráda o mnoha věcech poradila. Bohužel- rady oni nemají v popisu práce, maximálně příkazy a přesvědčování o své pravdě.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:12:47)
Žluťásku,jistě,spousta věcí povinná není,ALE když dojde k nějakým nepředvídatelným skutečnostem(komplikacím),proti komu se jako první obrátí nespokojenost,hněv nebo rozčarování pacienta=proti lékaři!
 Žluťásek. 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 20:59:40)
Hano, pokud bych odmítla nějaké vyšetření nebo lékařský zásah a v důsledku toho bych měla problémy, nikdy by mě nenapadlo žalovat lékaře. Naopak jim vždy zdůrazňuji, že jim cokoliv co říkám a chci také podepíšu, pokud chci něco navíc, tak si to zaplatím. Toho prvního se zdráhají, to druhé snad ani nelze, bohužel.

Musím říct, že ač jsem odmítla lecos, zatím se mi to nestalo, za to jsem ušetřila pojišťovně poměrně dost peněz. Na druhou stranu podotýkám, že jsem měla už dost potíží způsobené lékaři a jejich nevhodnými zásahy.
 Sylvie 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:10:09)
Víte paní doktorko,na internetu jsem četla/na internetu psali,že.... V tu chvíli končí většinou jakákoliv vstřícnost...

Tak to určitě ne. MOJI lékaři se mnou proberou i postup, který "jsem četla na internetu". Zatím jsem se SVÝMI lékaři problémy neměla, ani když jsem s jimi navrhovaným postupem nesouhlasila.

-------------
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:19:17)
Silvie,a proč byste měla nějaký problém mít?? Lékař do dokumentace zapíše"matka poučena o vhodnosti/nevhodnosti" a je to pro něj vyřešeno!? :-)) Zdravotník jen nabízí pomocnou ruku-ber neber...Jako rodič jste svéprávná a zodpovědná za zdraví své i svých dětí.
 Sylvie 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:27:52)
Zdravotník jen nabízí pomocnou ruku-ber neber...

Vždyť jo. Pak se ale nesmí urážet, pokud ji nepřijmu ;o) Čili vy se asi budete muset rozhodnout, jestli zdravotník jenom "nabízí pomocnou ruku" nebo jestli když mám svůj názor, tak "končí jakákoliv vstřícnost". MOJI lékaři fakt problémy nemívají a vstřícní jsou stejně :o)

--------------
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:44:02)
Silvie,zdravotník nabízí pomocnou ruku,ale taky je vázán zákonem.Přece se kvůli Vaší svévoli nedostane do problémů?!?! :-O)
 Sylvie 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:52:32)
Silvie,zdravotník nabízí pomocnou ruku,ale taky je vázán zákonem.

No právě. Zákon mu ukládá povinnost provést pouze takové výkony, ke kterým má od pacienta informovaný souhlas. Nějak nevidím důvod, proč by kvůli tomu měl ztratit svoji vstřícnost? Pokud lékař na moje zodpovědné rozhodnutí ohledně zdraví mého či mých dětí kouká jako na nějakou "moji svévoli", tak ho dost dobře nemůžu považovat za dobrého lékaře, protože dobrý lékař mne respektuje jako svéprávnou osobu.


----------------
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 18:02:07)
Silvie,jistě,ale ve chvíli,kdy u pacienta nastanou komplikace díky jeho svévoli,bych ho nechala celé další,leckdy drahé ošetření,vyšetření,hospitalizaci,zaplatit HOTOVĚ...Proč na to mají doplácet ostatní lidé?? Lékař by mu ošetření poskytl.že on jej odmítl,jeho věc.Ale pak už za své vlastní peníze...
 Hana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 18:21:11)
OK. Já bych to taky brala - dejte mně svátek s vaším očkovacím kalendářem a nechte mně vybrat si, co chci u svého dítěte nechat očkovat - a pokud něco, proti čemu nejsem očkovaná chytím, klidně si to zaplatím. Problém je, že mně jako pojištěnci tohoto systému nedáváte ani tuto možnost! Mimochodem - u naší dětské lékařky se stal případ, kdy 5 dětí dostalo černý kašel. Jedno z nich nebyl očkované - a jeho průběh při léčení stejnými léky byl lepší, než u dětí očkovaných. Hygienik tam udělal strašný borčus a rodiče si celou tuto léčbu museli zaplatit. Je to správné, nebo není? Možná je to správné z hlediska vaší logiky - nejste očkovaní, plaťte.Ok. Ale divím se tedy, že ty očkované děti měly průběh černého kašle stejný, možná o něco horší, než dítě, které očkované nebylo. Čím se to mohlo stát? A ještě jste mně stále neodpověděla na otázku, proč si myslíte, že v Německu, které neočkuje proti TBC je při vyšším výskytu běženců nižší výskyt TBC, než u nás, kde se očkuje hlava nehlava většinou bez jakéhokoliv přihlédnutí k rodinné anamnéze.
 Sylvie 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 18:37:24)
Hanko - svévoli? A jak si to jako představujete? CO JE SVÉVOLE A CO SVÉVOLE NENÍ? Děláte, jako kdyby v medicíně na každý problém existoval jeden jediný názor... tak to ale není. Kolikrát i dva lékaři z jednoho oddělení mají na léčbu názor jiný. MMCH modelový příklad:

1. Rodič odmítne kalmetizaci (například má pocit, že následná očkování jsou pro dítě důležitější a nechce riskovat, že se budou muset odložit z důvodu bouřlivé reakce na očkování proti TBC) a jeho dítě onemocní tuberkulosou. Jestli vás dobře chápu, tak byste nechala rodiče nést důsledek jejich rozhodnutí a léčbu zaplatit? Pochopila jsem správně? A co takhle příklad dvě:

2. Lékař v porodnici zaočkuje dítě TBC. Reakce na očkování je bouřlivá, jizva hnisá, z měsíce na měsíc se odkládají další očkování, mimo jiné i proti hemofilovi. A co čert nechtěl, dítě se nakazí hemofilem,má smůlu, v důsledku nemoci ohluchne. A? Ponese lékař očkující TBC zodpovědnost za provedenou kalemtizaci a komplikace, které přinesla - tedy že dítě díky kalmetizaci nebylo zaočkované dle kalendáře a onemocnělo?

Pokud chcete po pacientech, aby nesli finanční zodpovědnost za úspěšnost léčby, kterou si zvolili, bylo by jedině spravedlivé, aby tutéž finanční zodpovědnost za úspěšnost léčby nesli též lékaři I když vycházíme-li ze skutečnosti, že žádné vyšetření/ošetření/léčba nemůže být provedeno bez souhlasu pacienta, tak i příklad dvě by si měli zaplatit rodiče, protože kdyby s očkováním proti TBC nevyjádřili souhlas, mohlo by být dítě očkováno proti hemofilovi a nemuselo by onemocnět... ale to už jsme zase u příkladu jedna... Hmmm??? To už rovnou můžeme zrušit veřejné zdravotní pojištění, protože každý si bude všechno rovnou ;o)


-----------------
 Sylvie 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 18:38:58)
ehm, vypadla mi poslední dvě slova - každý si bude všechno rovnou platit u lékaře ;o)
 Líza 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 21:31:58)
Hano, s tebou bych se jako pacient setkat fakt nechtěla. Svévole? Kdepak. Svéprávnost. Takových těch názorů, že buď se budete řídit tím, co MY si myslíme, že je pro vás nejlepší, nebo si celou zdravotní péči plaťte hotově, jsem v poslední době slyšela až nechutně mnoho. Ale ono to tak není, zkus si dojet na stáž do některé země na západ od nás. Pacient není objektem, ale subjektem zdravotní péče. Nerozhodujeme za něj, ale ve spolupráci s ním a s respektem k němu.
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 16:38:44)
http://www.denik.cz/z_domova/alternativni_vakciny20070530.html Hexavakcina je hrazena u všech dětí narozených po roce 2007 a je zařazena do povinného očkovacího kalendáře a to mě fascinuje, že jako dětská zdravotní sestra tohle nevíte! Jistěže očkování proti rotaviru je nadstandardní stejně jako prevenar a za určitých okolností, pokuď je indikace, pojišťovna přizpívá, nebo plně hradí. Já neomlouvám to, že jsem se nenechala proti neštovicím očkovat, doteď toho velice lituji, nevěděla jsem, že nějaké ockování proti neštovicím bylo před třema rokama, jestli vůbec už bylo. Žádný podobný leták u mého gynekologa k dispozici nebyl. Neomluvitelné ovšem je, že i přez moje upozornění, jestli nemoc není náhodou infekční, lékaři celkem nic neřešili a já byla se svým miminkem a dalšíma dvěma na pokoji!Ano spousta nemocí se dá s něčím zaměnit, ale od toho lékaři studují 6let LF a následně se dovzdělávají celý život, aby k něčemu podobnému nedošlo. Kdybych byla doma a bezdětná čert to vem, že by se někdo spletl, ale tohle v dané situaci je neomluvitelné. A teď zjišťuji, že vaše vědomosti v oblasti medicíny také nejsou na dobré úrovni, protože kortikoidy jsou u neštovic KONTRAINDIKOVANÉ!!! Z toho jasně plyne, že nejen, že mi ani jeden doktor nepomohl, ale můj stav rapídně zhoršili podáním kortikoidů, které tak úplně zbytečně pilo i moje novorozeně! A další nesmysl je, že neštovice se neléčí. Neléčí se pokuď je pruběh bez komplikací, jinak je velice účinný lék herpesin, který nevím z jakého důvodu doktoři nechtějí předepisovat.
Mám takový pocit, že se snažíte hrozně hájit čest zdravotnictví, ale bohužel je to boj marný. Já sama jsem zdravotník a můj otec je lékař, ale i přez to musím konstatovat, že se v zdravotnictví dějou příšerné věci a často neomluvitelné. Za každého vlídného, obětavého, empatického a čestného zdravotníka děkuji bohu a jsem ráda, že tu i tam na nějakého takového narazím.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 16:53:02)
Zuzko,lékaři sice studují 6 let,to je pravda.Jenže,protože jsme každý jiný,může se jakákoliv nemoc projevovat s trochu jinými příznaky.Proto se v medicíně léčí tzv.empiricky=podle zkušeností.Nevím,jak bouřlivě probíhaly Vaše plané neštovice,ale Herpesin,jako virostatikum,považuji za mnohem větší zlo pro miminko,než třeba Prednison(některé matky ho užívajíi v těhotenství).
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:33:21)
Hanko! Ale já se o možnosti užívat herpesin samozřejmě radila s ošetřujícím lékařem mého dítěte na infekčním oddělení. Samozřejmě jsem nebyla nadšená, že moje dítě nepřímo dopuji práškama, ale bohužel jiná možnost nebyla. Opakuji, že kortikoidy jsou u neštovic přísně kontraindikované!!!! Já nimi byla léčena infuzní formou a to pro "veliký" úspěch hned opakovaně a ve větší dávce. A neštovice probíhaly u mě opravdu bouřlivě, možná i díky těm kontraindikovaným neštovicím. Lidé jsou omylní, ale někdy to může mít fatální následky a toho by se hlavně zdravotníci měli snad vyvarovat!
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 17:42:13)
Zuzko,teď jsem se dívala na příbalový leták Herpesinu-pro těhotné a kojící matky jen ve zvlášť vážných případech a doslova se tam píše-pokud pozitiva převáží rizika=takže ono to asi vyjde nastejno.Navíc Herpesin v jekékoliv formě je drahý,bohužel...
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 21:30:18)
Hanko! Teď jsem to asi správně nepochopila, myslíte, že pokuď dostanu kontraindikovaný lék, který můj stav evidentně zhorší a má samozřejmě také vedlejší účinky, vyjde na stejno jako když budu užívat lék indikovaný(v mém případě opravdu byl), který mi pomůže??? Já si byla vědoma, že není zrovna ideální brát jako kojící matka léky podobného typu, ale bohužel nebylo jiné východisko, holt ve třiceti už člověk dětské nemoci snáší hůře a já potřebovala být v pořádku hlavně kvůli dítěti.Skoro týden jsem se léčila genciánkou, tekutým pudrem a paralenem bohužel bez efektu a stav se mi nadále horšil. Pokuď by moje dítě neštovicema onemocnělo, také by bylo ve svém novorozeneckém věku léčeno herpesinem. Je totiž pravděpodobné, že by ho nemoc ohrožovala na životě a v tom případě se volí cesta menšího zla.
 Hana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 18:26:54)
Zuzko, mně v těhotenství hodně pomohl web www.safebryo.cz - snažila jsem se samozřejmě nebrat žádné léky, ale taky se mně stalo, že mně při výtoku chtěla napsat doktorka něco, co tento web nedoporučuje, spíš byla ráda, že jsem ji na to upozornila.
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 21:43:15)
Hanko, děkuji za info. Já také zvažovala každý paralen v těhotenství i při kojení, bohužel někdy to opravdu nešlo i když bych všechny léky co jsem za tři těhotenství a kojení brala na prstech jedné ruky sečetla, stalo se mi zrovna nedávno, že mi kožní doktorka při léčbě atop.ekzému předepsala mast, která byla zrovna kontraindikovaná. Naivně jsem jí důvěřovala, protože se mě zprvu snažila léčit bez kortikoidů. Byla jsem si vědoma, že mast už byla kortikoidna, ale považovala jsem za samozřejmé, že koncentrace je nižší a je aspoň částečně přípustná. Po týdnu jsem se dostala ke čtení příbal.letáku a málem mě ranilo. Nevím, ale asi jsem hodně naivní, když čekám, že lékař s vědomím, že se jedná o kojící matku, zvolí přiměřenou léčbu, nebo alespoň upozorní....
 Líza 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 22:36:03)
Zuzano, příbalové letáky jsou psány tak, aby se výrobce vyhnul jakékoli zodpovědnosti za cokoli. Proto u drtivé většiny léků, i takových, které se často už dlouhá léta běžně těhotným či kojícím podávají a zkušenosti jsou s nimi rozsáhlé a jejich bezpečnost je dobrá, dočteš, že se nesmějí podávat v těhotenství a při kojení. Skutečnost je taková, že možnost podávat je zná lékař, který si může sehnat dostatek podrobnějších informací, než které uvádějí příbalové letáky (i než které uvádí server safebryo, protože na něm jsou uvedeny informace pouze o velmi úzkém okruhu léků). Takže bohužel - z toho, že je v příbalovém letáku napsáno, že se nesmí v těhotenství či při kojení podávat, nepoznáš, zda je to proto, že je ten lék skutečně nebezpečný, nebo proto, že se výrobce jen jistí. Tvoje lékařka dost možná postupovala zcela správně.
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 23:19:50)
Lízo, nic víc bych si nepřála, jen abys měla pravdu:-)). Já vím, že ze strany farmaceut.firem jsou uvedeny všechny možné vedlejší účinky a kontraindikace z vélké části jako alibizmus, nicméně si myslím, že by nebylo zase tak pracné mě informovat ze strany mojí doktorky, že je lék kontraindikován v období kojení, ale nemusíte se bát, moje zkušenosti, informace........
 Ajucha,dvě děti 4roky a 5měsíců 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 23:47:04)
Zuzko,každý nový lék,než se dostane k pacientům,podléhá 10!letům klinického zkoušení,z toho cca2-4 roky na lidských dobrovolnících.Ti jsou v průběhu testování povinni sdělit jakékoliv účinky,pocity apod. a jsou pravidelně podrobováni sériím vyšetření a testů.Po sumarizaci těchto výsledků se předává dokumentace státním ústavům pro kontrolu léčiv,které vše ověřují a vydají,příp.nevydají,osvědčení a povolení k distribuci léčiva. Firma,uvádějící takový lék na trh je POVINNA ze zákona do příbalové informace uvést KAŽDÝ nežádoucí účinek,byť by se vyskytl i jen u jediného pacienta.V průběhu používání léku v terénu se tyto informace neustále doplňují.Tedy ne alibismus,ale zákonná povinost.
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 23:53:40)
Tak potom kdo pochybil, když jsem dostala předepsaný lék u kterého je na příb.letáku uvedeno, že je kontraindikován na bradavky kojíci matky(belosalic) a já ho měla aplikovat na bradavky, podotýkám, že paní doktorka samozřejmě věděla, že plně kojím svoje tří měsíční dítě.
 Líza 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 5:41:07)
Zuzano, vždyť ti to teď právě píšu. To že je na příbalovém letáku napsána nevhodnost pro kojící matky, vůbec nemusí znamenat, že je ten lék skutečně pro kojící matky nevhodný. A pokud jsi to nekonzultovala s nejlépe několika kožaři, kteří se vyznají v medikaci v těhotenství a při kojení, tak vůbec nevíš, zda ten lék je skutečně kontraindikován nebo ne - to se bohužel skutečně z příbalového letáku nedozvíš.
Bacha, tím nechci říct, že se na příbalové letáky mají kojící matky vykašlat a jíst všechny léky, které je napadnou. Jenže jestli kontraindikace při kojení je jenom alibismem výrobce nebo skutečnou kontraindikací, to ví právě jen doktoři, a ještě jen ti lepší z nich...
 Sylvie 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 7:27:42)
Lízo, já Zuzanu chápu. Taky jsem dostala lék, který dle letáku nebyl vhodný, nicméně lékařka mě na rozpor sama upozornila a tak nějak preventivně mě uklidnila. Je fakt, že jejímu vysvětlení věřit můžu nebo nemusím, ale hned to působí líp, než kdybych na to přišla sama při čtení letáku.


------------------
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 17:17:22)
Zuzko,vrátila jsem se k Vašemu odkazu o léčbě atop.ekzému kožní lékařkou- existuje mast bez kortikoidů Elidel ,ale pojišťovna na ni nedává ani korunu,je jí jen 30 ml a je fakt drahá.Na druhou stranu je možnost dávat jí málo a ne vrstvu
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 17:17:53)
Zuzko,vrátila jsem se k Vašemu odkazu o léčbě atop.ekzému kožní lékařkou- existuje mast bez kortikoidů Elidel ,ale pojišťovna na ni nedává ani korunu,je jí jen 30 ml a je fakt drahá.Na druhou stranu je možnost dávat jí málo a ne vrstvu
 Líza 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 20:06:28)
Hano, Elidel, na rozdíl od kortioidů, byl z bezpečnostních důvodů zakázán pro děti do dvou let. Takže doporučovat kojící matce na bradavky Elidel s tím, že je míň škodlivý než kortikoidy, je poměrně legrační.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 20:27:19)
Lízo,pokud si pořádně přečtete můj příspěvek-mluvila jsem o atopickém ekzému,nikoli bradavkách.Na bradavky jednoznačně vede Bepanthen a samozřejmě Pevaryl,pokud se objeví candida...
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 21:15:40)
Můj problém není samotný atop.ekzém, ten v případě rapidního zhoršení opravdu jen ve velice výjimečných situacích zaženu minim.vrstvou i těch kortikoidů. S tím už jsem se naučila žít a nějak ho zvládat. Problém byl, že se mi rapídně zhoršil a v oblasti dvorců a bradavek začal mokvat a krvácet, že jsem si doslova strhávala prsní vložky. Ono není nic příjemného něco takového cpát dítěti do pusy... Bohužel nic "neškodného" jako genciana, kalciovka, bepanten....nemělo žádný, ale vůbec žádný účinek. A člověk se brání i těch kortikoidů, ale bohužel jsem nakonec musela i na ně sáhnout. Chtěla jsem jen, aby mi doktorka předepsala mast s nízkou hladinou hormonů a aby mě předem upozornila, že na letáku je mast, kterou mi předepsala kontraindikovaná na prsa kojíci matky. Předepsala mi ji 3x denně po kojení, to byla veškerá instruktáž.
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 21:34:48)
Zuzko,zkuste tedy Tee Tree,hojí a zklidňuje i atopický ekzém...Sama jsem ekzematik,polyvalentní alergik(potraviny) a mám to vyzkoušené...
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 22:54:45)
Hanko, d nějaké konkrétní firmy, nebo je to jedno?
 Hana,1 syn 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(13.9.2007 7:43:38)
Zuzko,určitě bych zvolila Australlian Body Care-tedy klasiku.Žádné,někdy rádoby levnější,napodobeniny...Pokud nepomůže,pak určitě neublíží...A s genciánou opatrně-byly popsány karcinogenní účinky při dlouhodobém používání...
 zuzana 
  • 

Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(12.9.2007 21:02:27)
Děkuji za informaci, nicméně je napsané v příbal.letáku:nepoužívejte na prsa jestliže kojíte. Bohužel asi ani u syna nebude tento přípravek vhodný aplikovat, protože ve vedlejších účincích je uvedeno, že zvyšuje riziko vzniku infekce herpes simplex a zrovna opakovanými infekcemi syn často trpí.
 Líza 


Re: neměli jsme žádnou reakci na očkování proti TBC - poradíte? 

(11.9.2007 16:50:29)
Hano, že tvoje informace o hrazení hexavakcíny jsou už dlouho zastaralé, psali jiní.
To, že nereaktivita na očkování proti TBC je způsobena protilátkami od matky, dokonce ještě i od otce (!? - k takovému přenosu protilátek vůbec dojít nemůže), je nesmysl. Proti TBC vzniká imunita buněčného typu, která nemá nic společného s protilátkami a z matky na plod se nepřenáší.
Pokud není zjevná reakce na očkování proti TBC, přijde se na to při kontrole v kalmetizační poradně a v indikovaných případech je doporučeno přeočkování.
 Alena 
  • 

Nechce se mi vůbec věřit 

(12.9.2007 14:35:27)
Pracuji s dětmi dost dlouhou dobu a i když nejsem zdravotnický pracovník, tak mě téma Očkování dost zajímá a čtu vše, co k tomu najdu. Nechce se mi vůbec věřit, že autorka, píše o tomto problému dost podrobně a s odbornými termíny, tak nějak potutelně vsugerovává myšlenku, že lékaři v porodnici jsou naprosto neschopní a nevzdělaní. Jasně, že se v každém oboru najde několik černých ovcí, co dělají něco, na co nemají, ale proč kvůli tomu riskovat zdraví našich potomků? Málokteré dítě má tak těžkou reakci na očkování, že by bylo lépe riskovat jeho nakažení nějakou zákeřnou chorobou. Absolutně nejsem pro cenzuru, ale některé články by před zveřejněním měl zkontrolovat někdo kompetentní, protože ne všichni rozumí danému tématu (dědů vševědů je na světě fakt málo) a jsou mezi námi i lidé náchylní k přijetí za své všeho, co je někde zveřejněno, i když to není zrovna fakty a výzkumy podložená věc. Jen doufám, že žádná maminka nepodlehne sugesci tohoto článku, on totiž vypadá opravdu odborně. s fakty je umně manipulováno a mezi řádky je pěkně vložena manipulace s lidskou psychikou. Od takových článku raději dál!
 Monika 
  • 

Re: Nechce se mi vůbec věřit 

(12.9.2007 14:55:31)
Milá Aleno. Cenzura článků na internetu by se hodila spíš do minulého režimu. Myslím, že autorka článku pouze vyjádřila svůj názor a je na každém z nás, zda se s ním ztotožní, či nikoliv. Každý, kdo má trochu rozumu, tak se jím podle mého názoru řídí. A nebudu se chovat podle toho, co někdo napíše. Já osobně s autorkou částečně souhlasím. Očkovat miminko 4.den po narození, je podle mě hodně velký zásah do imunity. Já osobně jsem svému synovi nenechala naočkovat HepB. Přijde mi, že ve věku 4 měsíců se s ní opravdu nesetká. A čtyřkombinace je sama o sobě hodně velký zásah, se kterým se jeho tělíčko musí vyrovnat. A to mu všechna očkování neutralizuji homeopatiky. Ale každý má svůj názor a chce pro své dítě to nejlepší. Přeji vašim dětem do budoucna hodně zdraví.
 Danda 
  • 

Re: Nechce se mi vůbec věřit 

(12.9.2007 15:32:41)
Milá Aleno - a představte si tu otevřenou a arogantní manipulaci, když víte, že máte v rodině imunitní poruchu a teoreticky ji může mít i dítě. A představte si, že to dítě opravdu chcete naočkovat - ovšem až po tom, co s dítětem nyvštívíte imunologii. Jenomže v porodnici Vám začne doktor, doktorka a dvě sestry podsouvat, jaká jste hloupá a nezodpovědná matka, jak TBC přibývá a jak svému dítěti usilujete o život, protože jen co vyjde z porodnice, kýchne na něj bezdomovec a dostane okamžitě TBC. To není manipulace? Mně se to stalo na Obilňáku v Brně a byla to síla - navíc když si uvědomím, jak nepodloženě argumentovali a dělali, že oni jsou ti, co rozhodují úplně ve všem co se týká mého dítěte. Přitom snížení imunity opravdu bylo potvrzeno. Co si na takových lidech pak vezmu, když mně dítě násilím naočkují?
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Nechce se mi vůbec věřit 

(12.9.2007 16:05:52)
Dando,velkým problémem zůstává(a je to dle mého názoru otázka peněz),že se imunologie v porodnici nevyšetřuje.Jistě-rodiče mohou být alergici,ekzematici atd.,ale pokud dítě neprodělá po porodu bakteriální infekci a ATB léčbu(v tu chvíli se očkování odsunuje o 3 týdny),je považováno za zdravé.Lékaři to nemyslí zle a mají ze svého úhlu pohledu pravdu.Dávka 0,1-0,2ml,oslabené vakcíny(ona se ředí)je opravdu zanedbatelná.A pak-tady nejde jen o TBC plic,ale o TBC i jiných neméně důležitých orgánů. Navíc generalizovaná BCG reakce byla zachycena u méně než 0,01% populace.
 Honza 
  • 

Re: Nechce se mi vůbec věřit 

(12.9.2007 21:43:47)
Hano, z Vašich předchozích příspěvků jsem pochopil, že jste zdravotnice. Zarazil mě Váš návrh vyšetřovat imunitu v porodnici. Co si myslíte, že u čtyř denního miminka naleznete za imunitní systém? Ten se vyvýjí až do třetího roku věku. Pak se nechají vyšetření provést. Pokud to umíte dříve, zřejmě Vás čeká Nobelova cena a přijměte moje blahopřání!

K vašemu číslu 0,01% generalizované BCG reakce: při ročníku 100 000 dětí to znamená 10 dětí. Uf. A výskyt TBC? Kdy byl v Čechách poslední případ u dítěte do tří let? Válečné ročníky? A kdy byl v Německu, kde se neočkuje? A proč v Německu nemají také generalizovanou BCG reakci? Co jim ji exportovat? Myslíte, že by nám za to dali nějakou tvrdou měnu, nebo by nás hnali klackem?
 Hana,1 syn 
  • 

Re: Nechce se mi vůbec věřit 

(12.9.2007 22:16:33)
Honzo,disbalanci v imunitě lze zachytit už v bílé složce krevního obrazu.
Hodnota generalizované BCG infekce byla podle výskytu v ČR,tedy 0,01 %.
Pozitivita TBC u dětí do tří let by byla opravdu na pováženou.Nejednalo by se ale zřejmě o klasickou plicní formu,ale spíš o TBC kostí,nebo jiných měkkých tkání.
Zkuste se na celou věc podívat i z druhé strany-myslíte si,že všichni rodiče přistupují k prevenci a tedy i k očkování zodpovědně??
 Líza 


Re: Nechce se mi vůbec věřit 

(12.9.2007 16:30:42)
Aleno, a co když ti řeknu, že odborná lékařská společnost už dlouhé roky usiluje o přesunutí očkování proti TBC z novorozeneckého věku na konec prvního roku života? A furt nic? Do očkovacího kalendáře se za tu dobu přidala a změnila spousta věcí, tohle ale dosud změněno nebylo, přestože jedním z hlavních argumentů je právě to, že kolem roka je menší riziko závažných komplikací a většina těžkých imunodeficitů se už projevila...
 Mrej 


Experimentální dítě 

(13.9.2007 16:25:06)
Jak bylo v článku zmíněno, svého času se děti experimentálně vůbec na TBC v porodnici neočkovaly. Mám takový jeden exemplář z roku 1989 doma.
Kupodivu - přežil to! Dokonce se ani nenakazil! Očkován byl až někdy na ZŚ po přezkoušení protilátek, a to opakovaném.
Nejmladší měla penicilín od 12 hodin věku (nalokala se zkažené plodovky, která se zkazila po "důležitém kontrolním" nápichu 12 hodin před porodem) a přesto byla očkována na TBC hned v porodnici. A tady čtu, že se to nemá! Kupodivu - taky to přežila, dokonce bez komplikací.

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.