| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Školy praskají ve švech, nastupují děti Husákových dětí

 Příspěvky 110 z 64 [Dalších 54 >>]
26.1.2014 12:35:15
Já osobně lituji, že jsem tak dlouho kvůli škole a následně práci odkládala dítě. Pro děti z důvodu vysoké porodnosti a tudíž velkého počtu dětí nebude zrovna jednoduché vystudovat i získat práci, tlak ze všech stran. Maminy, co šly letos s dítkem k zápisu - při faktu že skoro třetina dětí je odkladových -by mohly vyprávět, obzvláště, pokud jde o výběrovější školy se zaměřením na cizí jazyky např.- kde zájem o školu převyšuje kapacitu školy.
je mi z toho smutno, že jsem se tak špatně rozhodla a to kvůli mým dětem, že mojí vinou to nebudou mít jednoduché
Petra.NN
  • 
27.6.2013 9:05:05
Já jsem také Husákovo dítě, první dceru jsem měla ve 20 a to byla porodnost nízká, na všechny školy se dostala bez komplikací a dokonce synovec, který je o rok mladší nedělal ani přijímačky, školy jsou prázdné a druhá dcera r.n. 2011 tak uvidíme, jaké to bude, ale už teď vím, že bude problém se školkou a tak , ono je to složité v 90 letech, když porodnost, klesala, tak zrušili školky, oddělení, nebo třídy a teď to chybí, otázkou je, jak to půjde dál???
Pavla
  • 
26.6.2013 15:02:50
Naprostý souhlas, to je přesně ono. Mám několik příkladů kolem sebe. Argumenty k pořízení si dětí mě několikrát vyrazily dech.
rascal-ka
24.6.2013 14:54:04
Husákovy děti je opravdu velice zavádějící termín. V podstatě se takto označují děti narozené po 1973 a to z toho důvodu, že od 1. 1. 1973 byly schváleny zvýšené přídavky na děti a v dubnu 73 zvýhodněné novomanželské půjčky, aby se zvýšila porodnost.
katka+synek2007
24.6.2013 10:24:08
A taky tím, že Husákovy děti jsou široký pojem. Já jsem ročník 76 a rodila jsem 2007, syn je říjnový, takže škola až příští rok. Jak vidno, do článku přesně zapadám. V době, kdy jsem rodila, jsem zaslechla v médiích, že se zvyšuje porodnost, protože teď nejvíc rodí Husákovy děti a už se začínají přidávat i ročníky osmdesátých let. Navíc pokud se nepletu, tak právě riočníky 1975 a 76 byly z hHusákových dětí ty nejsilnější.
A většina spolužaček rodila po třicítce stejně jako já. Což je asi taky posun oproti starším ročníkům Husákových dětí (např. 1972)
Porrima
  • 
24.6.2013 9:47:25
Tak nevím, jsem husákovo dítě r.74 a mám kojence, takže naplněnost první třídy ovlyvním až za 6 let.
kreditka
23.6.2013 21:29:34
Tak nějak, my se o dítě snažili víc jak 1,5 roku než semi podařilo otěhotnět, dítě jsme chtěli, ale to že se mi dcera narodila až na podzim roku 2007 jsem moc ovlivnit nemohla ~t~
Jana a Petra
23.6.2013 20:43:18
"Ve skutečnosti pozvolný nárůst porodnosti začal již v roce 1969 a odpovídá nárůstu počtu dětí po druhé světové válce. Zvýšené přídavky na děti se začaly vyplácet od 1. 1. 1973, relativně výhodné novomanželské půjčky začaly být poskytovány od dubna 1973. Vzhledem k tomu, že největší nárůst narozených dětí byl v roce 1974 a poté již klesal, je zřejmé, že normalizační finanční propopulační podněty neměly až takový vliv, jak se předpokládá. Na konci normalizace byl počet narozených dětí dokonce menší, než v roce 1969. Termín Husákovy děti je tak poměrně zavádějící a nepřesný, protože nárůst dětí má kořeny spíše v době po druhé světové válce, než v sociálním inženýrství komunistického režimu. Ovšem po sametové revoluci vzhledem ke společenským změnám porodnost prudce klesla [4], takže nelze popírat částečnou úspěšnost propopulační Husákovy politiky. S tím souvisí i zrušení výhodných novomanželských půjček po roce 1991.

Ke zvýšení porodnosti na počátku 70. let mohlo také přispět odložené rodičovství v době nejistoty po invazi ruských vojsk do ČSSR v roce 1968 a následných bouřlivých událostech roku 1969."
Jana a Petra
23.6.2013 20:37:43
Našla jsem k tomu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hus%C3%A1kovy_d%C4%9Bti
Je to zajímavé.

Horamo, možná jsem se unáhlila, zase jsem nad tím tolik nepřemýšlela. Nejsem "Husákovo dítě", jsem starší a přesto mám malé dítě.
Horama
23.6.2013 20:33:47
Než se Husák stal prezidentem, byl prvním a následně generálním tajemníkem KSČ, což je funkce s vysokými pravomocemi. V první polovině 70. let navíc vešla do platnosti do té doby nevídaná podpora rodin s dětmi, o něco později i novomanželské půjčky. Ke konci 70. let už byly naopak zdroje vyčerpány a tato podpora zase postupně mizela. Do toho období 70. let by tak jako tak padalo reprodukční období silných poválečných ročníků, takže ty děti by se zřejmě tak jako tak narodily, ovšem tím nastavením sociální politiky se dosáhlo toho, že se porody této populační vlny ještě zkoncentrovaly. Snad vůbec nejsilnější byl ročník 1974. Označení "Husákovy děti" bohužel nemá přesnou specifikaci, takže někdo je používá pro celá 70. léta, někdo pro jejich první polovinu zasaženou pokusy se sociálním inženýrstvím a ty bys je klidně definovala podle doby, kdy byl Husák prezidentem. Není to zrovna technicky jasný pojem. :-)
 Příspěvky 110 z 64 [Dalších 54 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.