| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Náročná adaptace novorozence

 Příspěvky 110 z 125 [Dalších 115 >>]
5.6.2009 20:18:59
Oh, Babsi, ani já nejsem věčnou studentkou, to jsem jenom zavzpomínala na roky dávno minulé... ovšem (jak jsem na vlastní kůži zjistila) v době mého porodu organizačně naprosto stejné, jako za dob mého studia ~d~

Ad dusící se dítě - takže myslíte, že pro vaše dítě je lepší, když se bude dusit někde samo bez jakéhokoli přímého dohledu, v lepším případě za řevu baby-sensu (v horším ani to ne), než když ho budete mít u sebe a můžete okamžitě zakročit? ~a~

A k tomu, na jaký příspěvek jste reagovala - já vím, našla jsem si ho ve stromu. Tak jsem zase pro změnu já reagovala na váš zcestný a dezinformativní příspěvek ~d~
Babs
  • 
5.6.2009 19:55:20
Nejsem sice studentkou zdrávky, ale dětskou sestrou s letitou praxí a přesto si nejsem úplně jistá, že pokud se mi po porodu začne dusit dítě v náručí nebo na břiše budu schopna okamžitě a adekvátně reagovat - tolik sebedůvěry věru nemám. Hovořím pochopitelně o svém porodu a dítěti. Docela dobře si na něj pamatuji a taky si docela dobře pamatuji v jakém stavu jsem tehdy byla. Rozhodně to poslední čeho bych byla v tu chvíli schopná je resuscitace. Ač mám za sebou stovky resuscitací u dětí různého věku - přesto velmi pochybuji, že bych měla tolik chladnokrevnosti, že bych zahájila resuscitaci u vlastního dítěte - tím si nejsem jistá ani nyní, kdy je jí osm let, natož několik minut po vlastním porodu.
Navíc jsem reagovala na příspěvek ohledně střídavého prochlazování a zahřívání dítěte po narození, který byl poněkud zcestný a plný dezinformovanosti.
A mohu zcela zasvěceně napsat, že v našem porodnictví došlo k úžasným pokrokům včetně některých posunů "zpět", přesto posunout porody do středověku mi připadá přeci jen přespříliš.
3.6.2009 6:14:01
Dítě se pochopitelně matce na břicho nepokládá mokré, ale osušené.

I kdeže - bylo to tak, jak píše Samarlu: dítě jsem do náručí dostala bezprostředně po narození, tedy tak, jak vyšlo z porodních cest - mokré. Vzápětí přes něj přehodili suchou plenu, tedy ho sušili teprve u mne v náručí (no, já ho neměla na břichu, ale v náručí, ptž jsem rodila v sedě a v kleče, takže by se na mi břichu dítě neudrželo ;o) ).

Nevím která porodnice má tolik personálu, aby ke každé rodičce mohla přičapnout lékařka a dvě hodiny sledovat zdavotní stav dítěte.
Co to? První dítě po hodině odnášeli kamsi do pryč, další dvě nechávali se mnou na pokoji. Ani u jednoho dítěte nestála dvě hodiny lékařka ~d~ Ba dokonce jako studentka ze zdrávky mám zkušenost, že u dětí není třeba taky vůbec nikdo, což pro mne byl docela dobrý důvod, proč je mít radši u sebe (a vyplatilo se mi to u druhého dítka, které se mi začalo z ničeho nic dusit, a protože jsem ho měla pod dohledem, mohla jsem zakročit). MMCH tady na Rodině proběhla diskuze, ze které jen tak mimochodem vyplynulo, že v nemocnicích s nedostatkem personálu se stává, že slouží jenom jedna sestra, která pobíhá mezi oddělením a porodním sálem, takže děti jsou v tu chvíli úplně bez dohledu a pokud jim třeba začnou alarmovat baby-sensy, tak jaksi nemusí být na oddělení nikdo, kdo by u od mamin odnesených dětí zakročil ~d~ Halt pokrok ~d~
Babs
  • 
3.6.2009 2:39:13
Tak, já bych to ráda uvedla na pravou míru. Dítě se pochopitelně matce na břicho nepokládá mokré, ale osušené. Oběhový systém plodu a novorozence je zcela odlišný a k této změně dochází v prvních chvílích po porodu, čímž je ovlivněna i termoregulace. Nevím která porodnice má tolik personálu, aby ke každé rodičce mohla přičapnout lékařka a dvě hodiny sledovat zdavotní stav dítěte. A kovové váhy už snad žádná česká porodnice na porodním sále nemá. A nevím kolik je Ti roků, ale mně je 35 a i mne, i mou 40ti letou sestru již dávali prohřát do inkubátoru (dnes se využívají spíše výhřevná lůžka) Není to o degeneraci ani nás, ani našich mozků, ale o zlepšení péče o děti. Dřív se sice vrzli děti k mámě pod peřinu, nikdo je nevyšetřoval a rodily se doma - to všechno je pravda. Také je ovšem pravda, že se mnoho z nich nedožilo druhého dne.
Mám-li si vybrat, jestli rodit ve sterilním, neosobním prostředí porodnice a být na pár chvil odloučena od svého novorozeného dítěte, to vše s jistotou, že až to bude za námi budeme oba zdraví a spokojeně spolu nebo rodit doma, mít dítě od první vteřiny u sebe a riskovat, že za to zaplatím zdravím nebo dokonce životem jednoho z nás či dokonce obou - je má volby naprosto jasná a nemyslím si, že jsem zdegenerovaná.
Kočanská
  • 
5.5.2009 17:49:46
reaguji trochu pozdě, ale přeci. Musím se usmívat nad Vaším výrokem, že jsem někoho odsoudila. Já netvrdím, že ti, kdo neměli takové štěstí a neměli lehký prenatální život, porod a ranné dětství jsou odepsaní. Jen si myslím, že i když jsou to třeba nakonec milí a chytří lidé, tak možná by s lepším zacházením mohli být ještě milejší a chytřejší.
Dita, Matyáš 08,Kiki 11
30.4.2009 23:42:54
Šášule a kdyby za tím bylo jen to, že se někdo chce nasnídat a osprchovat v klidu, bez stresu, který se přenáší i na dítě, že po namáhavém porodu, chce mít pár minut či hodin klidu a rozdýchat to...to je podle mě taky v pořádku. Myslím, že pokud je dítě klidné, svěřila bych ho na tu chvíli sestrám na oddělení. U nás to sice bylo tak, že syn plakal, přesto ho odvezli na novorozenecké, přišlo mi to tehdá normální, dnes vím, že tak v pohodě jak jsem po porodu byla bych ho odvézt nenechala, sprcha by počkala, než usne, snídaně taky a případně já osobně bych to zkusila zmáknout s ním..ale každý to prožívá jinak, já tehdy byla prvorodička bez toho pravého mateřského pudu, ten nastoupil až po několika hodinách, co jsem měla syna na pokoji, teď lituji, že jsem si ho nevzala(viz. příspěvek výše), ale já bolest a únavu snáším dost hrdinsky, prostě mě jentak něco nepoloží, některé ženy to ale nesou jinak, prostě jsou citlivější...
Dita, Matyáš 08,Kiki 11
30.4.2009 23:19:16
Taky připěji troškou do mlýna, když je tu ta výzva. Rodila jsem v Hradci Králové ve FN, na péči si nemohu stěžovat, až na to, že nám za celé tři dny nikdo nepřevlékal postele, ani se neptal zda to není třeba a mně jako nezkušené prvorodičce, která navíc nikdy nebyla v nemocnici s ničím a nevěděla, co a jak, bylo trapné si říci, že na prostěradle mám skvrnu od krve a možná by bylo vhodné ho vyměnit. Péče dětskýc sester, rady, odpovědi na cokoli jsme se zeptaly OK. Po porodu mi syna odnesli snad jen na 2 minuty, byla jsem vyčerpaná a celá roztřesená po porodu, moc jsem čas nevnímala, za tu krátkou chvilku ho přinesl manžel v náručí, zabaleného do zavinovačky s čepičkou, která mu byla drobet menší:) Přísát mi o dali hned poté, 2 hodiny po porodu nechávají na porodním sále, dokonce jsem dostala i jídlo, na které jsem najednou měla chuť a hlavně hlad(v 9 jsem nastoupila na vyvolání, ke snídani jen krajíc chleba s máslem, Matýsek se narodil v 15:55)a to jsem nikoho neprosila, prostě mi rovnou sestra nabídla jídlo. Syn nechali plakat v postýlce na chodbě, my se tomu tehdá s manželem smáli, ale nyní je mi jasné, jak mu muselo být..:( Na vozíčku(i přestože jsem se cítila dost silná jít sama) mě odvezli na pokoj, kde se mě a spolubydlící zeptala sestra, zda chceme děti k sobě a já husa, protože ta paní vedle nechtěla, aby se prý vyspala(též prvorodička)...dodnes toho lituji a nikdy bych to už neudělala, já totiž s ohledem na ní, že by třeba Matýsek plakal a ona se nevyspala taktéž odmítla:( V dalších dnech byla tato paní dost naštvaná, že když přestane jedno, začne druhé(byly jsme tam nakonec 3) nebo třetí a stěžovala si jak jí to stresuje:( také to, že nekojila(měla vpadlé bradavky a nic nepomáhalo i přes velkou snahu sester, které nosily různé pomůcky)se asi na její náladě, kterou otravovala ostatní(zprvu jsme jí litovaly), podepsalo. Dětský lékař byl mladý, jméno již nevím, ale vzpomínám jak se mě dotklo, když jsem z obavy, kdyby se stalo, že by Matyášek přestal dýchat(doma), položila otázku, co v takové chvíli dělat, jak pomoci, jak ho nahodit, prostě nějakou radu, kterou zvládne i laik....pan doktor se zasmál, jako bych byla naprostý idiot a řekl, že to se zdravému dítěti stát nemůže...docela mě to rozhodilo, čekala jsem radu a dostala jsem sprchu, přišla sem si jak největší E.T., naštěstí druhá ze spolubydlících byla velice ochotná a tak mi poradila alespoň trochu, co věděla. Jinak péče o dítě a rodičku dobrá, příště chci rodit tamtéž. Dita
Rigmor
28.4.2009 2:21:11
Před 4dny jsem porodila dceru v Norsku. Okamžitě po narození jsem ji dostala na bříško, jen ji trochu otřeli, nasadili čepičku a přikryli nás peřinou. To, že je v pořádku jim bylo patrně jasné, nikdo tam s ní nemanipuloval a nekontroloval, jen skrátka byla sestra u nás. Malinká chvilku brečela, pak se přisála. Po porození placenty přišel manžel se synem a byli sme tak hoďku sami celá rodina (šlo by to i dýl, ale 2,5r syn chtěl rozebrat vše, co se v místnosti nacházelo...). Zatímco jsem byla na několik minut ve sprše, malinkou zvážili a změřili, oblékli, pak sme šli spolu na pokoj a už sme se do konce pobytu neodloučili. Tak jsem si to přála a pokud si jiná maminka přála klid, tak se jí o miminko postarali a nikdo to nekomentoval ani divným pohledem, natož nějakými kecy. Každá maminka přece ví, na co se cítí a mělo by jí být vyhověno podle osobní potřeby. Personál milý a vstřícný, ptají se na problémy, v případě potřeby poradí, ale nemluví do toho, co dělám a jak dělám. Prostě respekt a citlivý přístup k lidem. Přitom je vidět, že mají pořád co dělat. Když jsem v Pražské porodnici přišla v noci za sestrou, že nevím co s miminkem, nejde ho utišit, tak byla nevrlá. Musím uznat, že byla jedna ze dvou sester, které mi dobře poradili (jinak tam nikdo neměl čas), jak ho přiložit, ale pak šla a sedla si před televizi...s tím odnášením po porodu jsem se v Praze samozřejmě potkala také. Kvůli krvácení jsem měla na břiše led, takže bych miminko nezahřála, ale byl tam manžel, který je taky teplokrevní živočich...a tak jsme se tam 2hodiny nudili a telefonovali s rodinou...A chudák náš synáček někde brečel na novorozenenckém. Prostě ho tam určite odvezli na vyhřátém lůžku, pak přeložili do normální postýlky a postavili k ostatním do řady. A co se týče kontroly adaptace, určitě nad ním pořád nikdo nestál a nekontroloval jeho životní funkce, jak by jsme to dělali my, jeho nadšení rodiče...
magggi synáček z léta09
28.4.2009 1:14:41
Díky moc! Palce potřebujeme oba jak sůl ~;)~R^
magggi synáček z léta09
28.4.2009 1:12:00
Též nikomu jeho názor neberu a sama také věřím, že mimi hodně ovlivňuje už jeho prenatální život i průběh porodu a dny poté - jen si nemyslím, že se jich dotkne každá maličkost.
Svými slovy jste v podstatě odsoudila přinejmenším k nemožnosti právě mnou zmíněné nedonošence (znám 4 /2 - 57 let/ :o)))a jsou to báječné, chytré, bystré děti a dospělí s milujícími rodiči a dětmi), děti po císařském řezu, děti s jakoukoli (nefatální) komplikací během těhotenství a porodu či v šetinedělí, většinu dvojčat... prostě na můj vkus značné procento dětí...
Dejte jim šanci~z~~:-D~;)
 Příspěvky 110 z 125 [Dalších 115 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.