| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku V mléce příčinu většiny potravních alergií nenajdete, je to mýtus

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1119 z 19 
Jarmila
  • 
21.10.2014 21:03:37
Kdesi jsem četla, že národy, které vznikly z národů pasteveckých, mají za milióny let svého vývoje enzym, pomocí kterého mohou syrové mléko trávit. Národy, které byly původně lovecké, tento enzym nemají. Proto je v Africe spousta národů, které mléko pít nemohou, stejně jako např. v Číně a v JV Asii. Ale třeba Mongolové a my (naši předkové pocházejí ze středoasijských zemí, odkud sem kmen Čechů přišel spolu s dalšími kmeny) stráví mléko bez problémů, teda až na to zanedbatelné procento lidí mezi námi, co prostě ten příslušný enzym nemá.
Niki
  • 
21.10.2014 20:46:45
Já myslím,že byl alergický na nějakou složku z mléka.Dnes pije mléko normálně,jí jen goudu,lučinu a parenicu a maso téměř vůbec.Rozhodně to nebylo růstové.Dokonce ani krevní testy nic neukázaly.Zvláštní bylo,že ho ty bolesti přepadly a trvalo to třeba tři hodiny a pak nic.Samozřejmě jsme lítali po různých doktorech,protože kamaráda dcera si stěžovala na bolesti nohou a doktor říkal,že je v pubertě a že moc roste a ona jí v nohách vesele řádila rakovina.Když na to po třech letech přišli bylo pozdě a v 16-ti letech umřela.Takže když viděl našeho syna okamžitě nás hnal na vyšetření s tím,že se nemáme nechat udolat a trvat na všech vyšetřeních.
Petr
  • 
21.10.2014 19:52:02
proč článek není označený jako PR. PR mi připadá neetické z podstaty věci, ale když už redakce tak strašně potřebuje peníze za tento druh reklamy, tak to prosím označte.

Tohle je čistá lež:
"nezastupitelnost mléka ve zdravé stravě"
Japa to dělají ty chudáci v Asii a Africe, že neumřou bez mlíka od krávy, když nemají ten enzym? A co vegani? Nikde jsem neslyšel že by nějaký vegan měl problémy z nedostatku kravského mlíka. Tak jakápak nezastupitelnost? To je věta čistě reklamního rázu (chytře se tvářící blábol) v článku který se tváří jakže vědecky, ale je to reklama na mlíko v tetrapaku.
katuka
  • 
21.10.2014 19:29:47
Moje dítě nepilo pasterizované mléko vůbec, pouze rýžové a bolely ho nohy šíleně. Teď pije mléko normální a nohy ho nebolí :-)
Jarmila
  • 
21.10.2014 17:19:07
Niki, Janča píše, že tato alergie postupně vymizí, ale jen v případě, že cca 1/2 roku po atace nepije dítě pasterizované mléko. Že se musí nejprve bezvadně zahojit všechny sliznice, protože ten kasein je dráždí. To je ale doba, kdy to nemusíš ohlídat, zvláště pak tehdy, když fakt, že tato bolest je projevem alergie, nevěděl ani lékař. Janča píše, že toto je jedna z hodně rozšířených potravinových alergií. Dneska dítko (už teda 30) klidně pije pasterizované mléko a klídek pohoda.
Niki
  • 
21.10.2014 15:47:09
Podobná zkušenost.Po 6 roce,ale alergie vymizela a teď už máme dva roky klid.Nikdy nezapomenu na ten zoufalý pláč,jak ho ty nohy strašně bolí.
21.10.2014 13:31:47
Vždyť je to reklama, proč se to tváří jako článek? A ještě tak nevěrohodný, jednostranný, neúplný...

Já jsem třeba nevěděla, že jsou geografické rozdíly ohledně laktázy v dospělé populaci. Jak by se dalo zjistit, jestli já ji mám? Ale jinak mi v článku spousta věcí chybí. Chce vyvracet údajné mýty o škodlivosti mléka? Budiž, ale zmínil snad jen ten jeden jediný. Co stravitelnost, kyselotvornost, využitelnost minerálů, vliv pasterizace a homogenizace...?
Jarmila
  • 
21.10.2014 11:37:45
Zapoměli na jednu z alergií, a to dost podstatnou. Pokud pijeme mléko ČERSTVÉ, má přece jen jiné složení. V mléce PASTERIZOVANÉM, které ale pijeme my, jsou jemné vysrážené vločky kaseinu a právě kasein je jednou z příčin dětských alergií na kravské mléko. Mělo to moje dítě ve věku cca 4-5 let a projevovalo se to olavými holenními kostmi. Bolesti byly tak silné, že dítě z bolesti lezlo po čtyřech, ani se na nohy nepostavilo. Lékaři to vzali tak, že jde o "růstové bolesti", které mívá hodně dětí. Takže jsme měli omezit pohyb, hlavně běh. No, zkuste to u tak malého živého dítěte! Bolesti nepřestávaly. Tak jsem měla dávat nejprve Paralen, Nepomohlo. Skončili jsme na doporučení 1x denně Brufen 450. Naštěstí jsem se v knize léčitele Janči dočetla, že jde o potravinovou alergii, při které se NESMÍ dávat dítku pasterizované mléko, jen čerstvé přímo od krávy. Kysané mléčné výrobky, pudinky a další nevadí, jen to "čerstvé" mléko. Bolesti zmizely jako mávnutím proutku a od té doby se neobjevily. Kdybych poslechla lékaře, měla jsem doma postižené dítě na vozíku, protože tak vysoké dávky Brufenu by zabily i vola, natož malé dítě.
Občas to proto píšu do různých blogů, aby maminky věděly, o co jde, když už to lékaři neřeší. Štve mne, že to nevědí a neřeší, protože je to z hlediska zdravého vývoje dětí dost závažná věc.
Pro rýpaly: to, že se mléko pasterizuje, je požadavek obchodu. Ještě v 19.století šlo mléko od krávy prakticky rovnou ke spotřebiteli, ale obchodníci s tím měli problém, protože brzo kyslo. Proto po objevu pasterizace začali mléko hromadně pasterizovat, protože v něm nejen zabili případné nežádoucí bakterie, ale významně prodloužili jeho trvanlivost.
21.10.2014 11:00:15
Proč není u článku napsáno, že se jedná o PR? Co jiného by mělo vycházet z Agrární komory, která potřebuje zákazníky pro odběr mléka? Nechci tvrdit, že všechny mléčné výrobky jsou škodlivé, ale tohle je prachsprostá jednostranná reklama...
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1119 z 19 

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.