| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Je margarín „samá chemie“?

 Příspěvky 110 z 20 [Dalších 10 >>]
Pepe
  • 
14.7.2014 10:53:05
Benyam díky,

vystihla jsi to přesně. A proto je potřeba i ten dnes tak zatracovaný základní výzkum (protože to je přece plýtvání peněz daňových poplatníků), který by měl být nezávislý.
13.7.2014 19:31:00
Pred nekolika lety jsem delala zkousky ze zboziznalstvi.Zaverecne zkousky jsem delala na magrariny. A definice byla, ze jsou to vyrobky ropnych derivatu. Lektor se tenkrat smal, kdyz nam tuto definici rikal a my koukali jak blbci , co to rika. (Mozna se od te doby vyroba zmenila a dela se to jinak. Je uz to skoro 12 let) A jeden znamy, ktery dela chemika rika, ze u Flory staci jedna molekula navic a je to plast. Rikal at dam kelimek s margarinem na travnik a i po tydnu bude v nezmenenem stavu. Hmyz to nezere a slunce nerozpusti. Zkusila jsem to a je to pravda. Alespon jsem vyuzila Floru z lednice. Obcas k nam jezdi znami ti to snidaji /maslo nemaji v jidelnicku/, tak to musim obcas koupit. U nas to nikdo nechce, pouzivame jen maslo, sadlo a oleje-slunecnice,oliva. Je pravda, ze jezdi jednou za pul roku a od navstevy do navstevy to v pohode vydrzi. Jen kdyz uz je to prosle tak koupim jine. Minule si privezli Ramu nadychanou. Kdyz jsem videla tu naslehanou hmotu- fuj jeste ted je mi spatne. ~q~
Omlouvam se za chybejici hacky, carky. Nejdou mi na tabletu napsat.~;)
Svinaci
13.7.2014 15:28:46
Je to jednoduché, vezměte si na ruku kousek másla - rozteče se. A teď kousek margarinu - ani se nehne. Margarin nemusí být ani v lednici a pořád se chová stejně, jen si nedovedu představit, jak se s ním pere želudek a celý zbytek zažívacího trakktu, jen se všude nalepí. S máslem není problém. Mimochodem margarín ani neplesniví, což je fajn, ale co si mám myslet o "potravině", kterou nechce jíst ani plíseň? Máslo se vyrábí ztlučením mléka (myslím MLÉKA, ne tého bílého vodnatého hnusu, který v obchodech za mléko vydávají), vysráží se tuk a je to, ale zkoušeli jste smíchat vodu a olej? Buď potřebujete opravdu hodně času, síly a nebo chemie. Bez barviv a dochucovadel by margarín nikdo nevzal do úst, aniž by znovu neviděl to co už jednou snědl.
Máslo je prostě přírodní, margarín ani omylem a argument o veganství ani rozebírat nebudu. Při čtení podobných článků to chce používat selský rozum, byť nás marketingoví šamani vehementně přesvědčují o opaku.
Na chleba jedině máslo, margarín maximálně tak na panty u dveří...

Jo a k reklamám - kdyby v TV dostatečně dlouho tvrdili, že pojídání psích hovínek je dobré na pleť, tak je lidé začnou jíst.

Pěkný den! Karel
10.7.2014 10:20:47
Spousta lidí nedá na máslo dopustit a margaríny haní. Nic ale není jen černé a bílé. Uvědomte si, že ne každý máslo (BKM a jiné složky mléka) může.

Co nechápu je, proč se margaríny vyrábí převážně jen z řepkového a slunečnicového oleje. Je tolik zdraví prospěšnějších a chutnějších olejů...

Co do složení, zase to tolik nedramatizujte. Vezmu třeba Perlu s vitamíny: voda, rostlinné oleje a tuky, sůl, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), aroma, kyselina citrónová, barvivo (beta-karoten), vitamíny.

Ohrnujete nos nad margaríny a pak si koupíte pečivo, kde jsou ty emulgátory taky. Navíc k tomu ještě enzymy, kypřidla, protihrudkující látky a pod.
Sušenky, oplatky plné ztužených tuků, převážně palmových, samý éčka, barviva...
Hilly.
8.7.2014 1:58:52
Encefalitidu zavčas nezjistíš
kocour
7.7.2014 22:54:20
ale okrajově to s tím margarínem souvisí. Je to jednoduché - člověk je evolučně všežravec, spíš plodo-ořecho-semenožravec. Nejbližší příbuzní šimpanzi a gorily. Šimpanzi většinou býložravci, občas ale loví menší zvířata. Gorily - vegani.
Takže, když někteří lidé z etických důvodů to maso nejí, tak většinou nemají problém. Právě proto, že jsme tak flexibilní.
katka+synek2007
7.7.2014 22:36:10
Tak článek o kouření a rakovině s tímto závěrem už jsem opravdu četla.
Z jiného soudku - teď si trochu rejpnu: když není člověk evolučně nastaven na margaríny, jak může být jako všežravec (všežravost dokládá například délka střeva) nastaven na veganství?
kocour
7.7.2014 22:30:50
Takže jestli tomu rozumím, tak na margarínech není vůbec nic umělého. Jen je potřeba tam přidat emulgátory, stabilizátory, konzervační látky, antioxidanty, barviva, regulátory kyselosti a máslovou příchuť, diacetyl. Taky hodně vody, ta je ale přírodní. Dá se jí tam nacpat prý až 60 procent (70, jestli mám věřit tchánovi, technologovi). Jinak tady:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Margar%C3%ADn

Co se týká másla, tak to jako vegan nejím. Ale protože mám jako člověk rukama si vydělávající (a občas po horách lozící) solidní energetickou spotřebu, mazal jsem si zpočátku chleba margarínem.
Můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, že poté co jsem přestal jíst margarín a přešel na obyčejné rostlinné oleje, moje fyzická výkonost šla o hodně nahoru (všechno se nedá pokrýt škroby a cukry). Bodejť by ne, nějak nejsme na tu průmyslovou směs vody a oleje evolučně nastavení. Margaríny tedy nemůžu nikomu doporučit (máslo ovšem taky ne).

Článek vyznívá jako reklama na margaríny, bez zdrojování je nedůvěryhodný.
Prodej čehokoliv na čem se dá hodně vydělat je ošetřený marketingovými mechanismy, které zahrnují i manipulování s lidmi skrze media. Věta "odborníci tvrdí" je už tak profláknutá, že se divím že vůbec ještě funguje. Ale asi ano, protože jinak už by se nepoužívala.

No, třeba se tu příště objeví článek o tom, jak je kouření zdravé a nemá vůbec nic společného s rakovinou plic, protože přesně tohle, překvapivě, zjistili odborníci. A pak tomu nevěřte.
katka+synek2007
7.7.2014 22:14:41
Ztužené rostlinné tuky naši předkové nepoužívali. A umělé jsou právě těmi emulgátory a překlopením mastných kyselin na trans. Navíc si nedělám iluze, že by to bylo to jediné, co v nich je umělé.
DanielaC
7.7.2014 20:26:32
Tak na tyto choroby jsem ani nepomyslela. Myslela jsem spíše na určité riziko listeriózy a kampylobakteriózy atd. u nepasterizovaného mléka. I kdyby bylo riziko malé (nevím), není nulové.
 Příspěvky 110 z 20 [Dalších 10 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.