| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Otcovské fejetony: Epizoda z denního baru

[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 26 [Dalších 6 >>]
Hanka, dcera 3 roky
  • 
19.6.2003 19:34:07
Možná bych se nebála ani tak o sebe, jako spíš o toho klučinu. Když bych otce napomenula, bála bych se, že až přijdou domů, otec si na něm vybije vztek a pro toho malého to bude ještě horší - nevím. H.
Dana
  • 
19.6.2003 12:31:57
Tleskam všem odvaznym lidem... Ja bych se bala... spousta agresoru nosi noze a pistole...
Honza
  • 
19.6.2003 9:31:40
Naprosto souhlasím!

vždycky se najde nějaké řešení, rodiče se dají napomenou, případně nějakou vhodnou poznámkou shodit. Tomu klukovi se dá třeba zamávat,usmát se, nebo mu při odchodu dát tatranku co koupím u baru. Ta popsaná situace je to co člověk vidí denně v tramvajích nebo v obchodech, nejde jen o alkoholiky, ale obecně o nevyrovnané lidi napříc celým sociálním spektrem.

Před dvěma lety jsme viděl při bruslení v parku hrozně zajímavou věc, byl tam na procházce starší pár s dítětem, pravděpodobně autistickým, nebo nějak podobně postiženým. Nemluvilo, jen tak - spíš vesele- hýkalo. Oba rodiče na něj střídavě křičeli že jestli to udělá ještě jednou tak uvidí a ať je zticha a střídavě mu dávali facky.

Přemýšlel jsme co s tím, viděl jsem to zatím jen z dálky a tak jsem je chtěl aspoň okřiknout, ale stalo s něco co se mi opravdu líbilo. Šli okolo pána co tam byl se svým synem a ten se při další ráně zvednul z lavičky a tomu nervóznímu chlápkovi vlepil takovou facku že málem spadnul, pak ho vzal za rameno a hodně ostře mu řekl to co on pořád křičel na to dítě "ještě jednou a uvidíš".

Tím nervózou to úplně otřáslo, zrudnul a málem začal kňučet, zajímavá byla reakce jeho ženy, hned se obořila na toho duchapřítomného pána.

Každopádně mi to ukázalo, že není zase tak těžké agresorovi pořádně a důrazně chytit ruku a nebo ho jen okřiknout
Eva, dva synové
  • 
18.6.2003 22:11:08
Myslím si, že v takových případech je třeba aspoň něco udělat. Třeba slušně, avšak důrazně říct těm rodičům svůj názor a naopak tomu klukovi říct něco pěkného. Samozřejmě ti rodiče se nezmění, ale třeba se k tomu klukovi aspoň na veřejnosti budou chovat lépe. A hlavně: ten klouček by ucítil, že aspoň někomu není lhostejný, že ten neznámý cizí pán si ho VŠIML a LASKAVĚ k němu promluvil, že o něj měl ZÁJEM! A že se někdo odvážil jeho tátovi říct to, co ten kluk třeba už dávno tuší - že se jeho rodiče nechovají správně. Pro toho kloučka může mít takový zásah (byť zdánlivě chvilkový) obrovský význam, protože si ho bude pamatovat.

Ještě lepší by samozřejmě bylo, kdyby se podařilo zjistit údaje o té rodině a nahlásit je na Fond ohrožených dětí atd.

Ono je leckdy snazší si říct - stejně se nedá nic dělat. Nebo si někdy člověk ani nechce pálit prsty nebo se pouštět do hádky s přiopilými lidmi. Chápu, samozřejmě, to myslím bez ironie. Jenže co jiného chcete dělat? Přece je potřeba udělat ASPOŇ NĚCO!!! Ten kluk si sám nepomůže... Prosím prosím, nebuďme k sobě lhostejní, ať už se jedná o děti, staré lidi, invalidy, to je jedno. Nebojme se zastat se slabšího! Prosím za všechny ty slabé...
Zuzava*
18.6.2003 16:06:06
Myslím, že psychické týrání je u nás velice rozšířené, a je o moc nebezpečnější,než fyzické,jenže spousta lidí, co se vlastně chovají jako sadisti, je přesvědčená, že "vychovávají". Že kdyby se k dětem chovlai lidsky, tak by je rozmazlovali. To se nezmění ze dne na den.
Chodila jsem se synem do keramického kroužku, kde (zřejmě)k podpoře spolupráce rodičů a dětí bylo kurzovné levnější, když chodila maminka s dítětem, než pro samotné dítě. Byly tam dvě matky, co si neustále povídaly jen spolu, a děti doslova ignorovaly. Pokud se děti (mimochodem velmi hodné pipinky těsně předškolního věku) nějak dožadovaly pozornosti, dostaly studenou sprchu nezájmu a opovržení. Matky neustále vyvracely oči, když jim děti ukazovaly své výrobky, častovaly je poznámkami typu "prosím tě, koho to (míněno TY) zajímá(š)", "no tys to teda zmastil", "dej pokoj a neotravuj"...atd., prostě každičkým slovem, gestem i tónem dávaly najevo, že je děti i svým zakřiknutým chováním velice obtěžují. Strašně mi to vadilo, ale nevěděla jsem, co vlastně mám říct nebo udělat. Nakonec jsem si s dětmi začala povídat já, se synem si srovnávali výrobky a tak...a byly to moc milé děti...jenže ty matky se nepřidaly, i když jsem je o to žádala... prostě neměly zájem a asi ani své jednání nepovažovaly za něco špatného...v tomhle je ve mně bezmoc, rodiče vlastně mají právo zvolit si svůj výchovný styl,(ale patří tam ještě i tohle?) a tomu, kdo to nevidí, se to asi dost špatně vysvětluje. Bylo mi jich líto, vlastně tak trochu i těch matek, ale doteď nevím, co jsem vlastně mohla dělat...možná organizátor těch kurzů mohl víc tlačit na spolupráci dětí a rodičů...prostě nevím...
Babelle
18.6.2003 14:03:34
Co já osobně vím, v civilizovaných zemích je situace dost odlišná:
- naprostá priorita rodinné péče platí i pro problémové rodiny, funguje záchranná odborná síť - psycholog (odborník na rodinnou péči), ambulantní péče - rodiče i děti na terapii docházejí, cílem je změnit chování rodičů vůči dětem, odbourání agresivního chování (děti jako "hromosvod" neúspěchu rodičů nebo symbol jejich selhání, apod.)
- pokud již dojde k odebrání dětí, jen zcela výjimečně končí děti v ústavní péči - fungují jak profesionální rodiče (u nás pěstouni), tak náhradní rodiče (adopce)

Začíná to v podstatě již porody, např. ve Francii můžete rodit "sous X", tedy anonymně a dítě okamžitě předat do adopční rodiny.

Fyzické tresty dětí jsou jednak společensky neakceptovatelné, jednak i trestné a tudíž postihnutelné.

Doufám, že se připojením k EU zlepší i vstřícnost našich úřadů k dětem a ČR začne konečně brát vážně svůj podpis na Úmluvě o dětských právech...
Petra
  • 
18.6.2003 11:37:59
To jsou uzitecne informace, diky za ne. Jeste by me zajimalo, jak je to venku.
Babelle
18.6.2003 11:25:16
1. Myslím, že je nutné vždycky nějak zakročit, i kdyby to měla být jen poznámka k rodičům o nevhodném chování. Nejhorší je lhostejnost okolí - ohrožené děti by měly poznat, že to, co je chápáno jako normální v rámci jejich vlastní rodiny, už jako normální a přijatelné nevnímá okolí. Rodiče by se neměli cítit neohrozitelní a nenapadnutelní, i když jde o jejich děti (ale tady se už dostáváme do detilů ohledně práv dítěte...). Linka bezpečí je určená právě pro popsaný typ dětí.
Dokážeme se ohradit, pokud někdo napadá nás, ale dítě to nedokáže, zvlášt když se jedná o ohrožení ze strany jeho rodičů. A pokud je vystaveno takovému zacházení každý den, považuje je za normální. Když neexistuje korektiv ze strany vlastní rodiny, měl by - v zájmu dítěte - fungovat ze strany komunity, školy, kohokoli...jinak z něj opět vyroste člověk, který bude poškozovat svoje vlastní děti. Bohužel stát, ve kterém žijeme, nepovažuje tuto oblast za prioritní (viz dále), takže je veškerá iniciativa posunuta do sféry osobní statečnosti, nijak nepodporována institucemi ani legislativou...

2. Dětem odebraným z rodiny mohou pomáhat i Klokánky - alternativa kojeneckých ústavů nebo ústavní péče jako dětských domovů apod. Klokánky fungují jako přechodná rodinná péče na principu střídání 2 tet po týdnu nepřetržité péče, případně jako profesionální rodinná péče v bytech "tet" a "strýců". Děti mají v Klokánkách pobývat dobu co nejkratší, tj. než se po vyřešení problému mohou vrátit domů nebo než se pro ně najde náhradní rodina. V současnosti je průměrná doba pobytu dítěte v Klokánku 4 MĚSÍCE (na rozdíl od dlouhodobých ústavních pobytů...). Klokánky mají pověření MPSV jako "zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc". Do Klokánku jsou přijímány i děti na jejich vlastní žádost...
Zdroj: Zpravodaj Fondu ohrožených dětí, zvláštní číslo 1/2003.

3. "Výbor OSN pro práva dítěte, který již podruhé hodnotil plnění Úmluvy o právech dítěte (podepsanou i ČR, pozn. Babelle), ostře kritizoval Českou republiku za závažné porušování této úmluvy."
Hlavní výtky se týkaly zhruba těchto okruhů:
- není stále definována a důsledně uplatňována "zásada nejlepšího zájmu dítěte" - proto nevíme, co dělat v situacích, kdy jsme svědky týrání dítěte, nevíme, na koho se obrátit, co podniknout...
- "Výbor znepokojuje špatné zacházení a zneužívání dětí v rodině, ve školách a v jiných institucích, a v místech, kde je omezena osobní svoboda"
- velmi malé množství ohlášených případů zněužívání a zanedbávání je vyšetřováno: což samozřejmě jenom podporuje pocity bezmoci svědků týrání... a nijak nepodporuje odhalování a hlášení těchto případů
- v ČR neexistuje žádná (!) legislativa výslovně zakazující tělesné trestání dětí: no comment
- nedostatečná pomoc a poučení rodičů v otázkách zodpovědností za výchovu dětí a rozvoj dítěte - umístění dítěte v ústavu se stává řešením sociálních problémů a krizových situací v rodině, místo odborné pomoci rodině v krizi a přednostního řešení situace v zájmu dítěte ponecháním v původní rodině (pod dozorem odborníků, se zajištěním roidnné terapie) nebo umístěním do náhradní RODINNÉ péče
- v současnosti mohou být děti v ČR umístěny do institucí ústavní péče, které spadají do kompetence 3 RůZNÝCH MINISTERSTEV (!), navíc dítě mladší 15 let může být umístěno ve stejné instituci jako mladiství delikventi (!!!)
- neustále vzrůstá počet dětí umísťovaných do institucí náhradní ústavní péče, státem se neusnadňuje a neposilujea systematicky nepodporuje pěstounská péče a jiná rodinně orientovaná náhradní péče

Nějak jsem se rozepsala, ale je to oblast, která se mně osobně velmi dotýká a velmi mi vadí.
Petra
  • 
18.6.2003 8:37:45
To je vazne silene. Takze je vlastne pravda, ze deti jsou hracky v rukach rodicu? Znate nekdo pripad, ze by psychicky tyrane dite bylo zachraneno? Jak? Ze ho odvedete od rodicu nekam do diagnostickeho ustavu? Cim vic o tom premyslim, tak mi to prijde bezvychodne. Ach jo.
P.S. Jak se tyhle pripady resi v cizine? Priznam se, ze jsem o tom nikdy nic necetla...
Hagar,
  • 
18.6.2003 1:58:59
je to těžké, sledovat ty lidi,kam půjdou a zjistit tak jak se j´menují a kde bydlí? Připadá mi to trochu blbé a nic jiného by se asi dělat nedalo. Je otázka co by se dělo dál- dítě v Dět. domově? Takový lidé si vzápětí pořídí další dítě a historie se bude opakovat. Pro některé lidi je i ta malá mateřská vhodná.
Já byla svědky toho,jak otec v Tescu fackoval a to dost hodně asi 4 letého chlapce a jeho matka stála a koukala. Nevím,jaký byl důvod. Ta rodina ale byla očividně vzdělaná a dobře situovaná. Udělala jsem aspoń to,že jsem šla blíž a nahlas komentovala nevhodnost toho jednání. Otec teda aspon přestal a šli nakupovat...
[<<Předchozích 10] Příspěvky 1120 z 26 [Dalších 6 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.