| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nová vyhláška k zápisu do soukromých škol je diskriminační

 Příspěvky 110 z 11 [Dalších 1 >>]
23.3.2022 12:27:15
čtu....~x~
Analfabeta
  • 
21.3.2022 1:05:40
"Jde o to, aby ty děti měly stejné šance, nebo snad ne?" - inteligentním lidem to jasné je. Někteří lidé si to ale bohužel neuvědomují. Ti pak nejvíc hlasitě řvou "o dyškrymynaci" a o tom, že "oni přece mají práva a ta jsou přece pošlapávána". Copak jsou ale jejich práva pošlapávána tím, že se např. jejich dítě neučí? NEJSOU! Je to ukázkové zneužívání situace. Aby bylo jasno, co tím chci říct, uvedu přímo učebnicový příklad. Podívejte se na Výměnu manželek, která byla vysílána dne 16.3.2022 (je to placené na Voyo), ale dobře popsané tady:
https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/vymena-manzelek-2022-nova.A220315_122844_ona-vztahy_syk#:~:text=V%C3%BDm%C4%9Bna%20man%C5%BEelek%20pomohla%20zachr%C3%A1nit%20vztah%20p%C5%99ed%20krachem%2016.,p%C5%99izp%C5%AFsobit%20a%20je%C5%A1t%C4%9B%20si%20%C3%BA%C4%8Dast%20v%20po%C5%99adu%20u%C5%BEily.?msclkid=eea43a85a8a511ec96ec6882a57901c4
a třeba i tady:
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-serialy-filmy-kino-a-tv/707039/smutny-dojezd-vymeny-manzelek-jeden-par-neustal-krizi-a-prisel-rozvod-a-druha-dvojice.html?msclkid=eea728faa8a511ec882be75146dd3b55

Tam se porovnávala romská rodina se třemi dětmi s rodinou bílou. A teď zapomeňme na barvu kůže, ale všimněme si chování členů romské rodiny: jediný, kdo v ní pracoval, byla matka (mimochodem, ta dáme měla snad dva metráky. Oba synové byli "vypasení" úplně stejně. David (16) a a Kristián (11) vypadali oba na cca 20 let. Neuvěřitelné!). Otec byl toho času nezaměstnaný a v evidenci Úřadu práce. V romských rodinách je to obvykle tak, že muž pracuje a zabezpečuje rodinu finančně, žena je doma a stará se o rodinu. Pro muže je jakákoli domácí práce ponížením, takže si neumí uvařit ani čaj. Žena je povinna muže jako hlavu rodiny opečovávat a obskakovat a přes to zkrátka nejede vlak. Tak to bylo, je a bude. V tom se rodiny romské naprosto diametrálně liší od rodin bílých, gádžovských. I když je fakt, že v moderních romských rodinách se už i žena postupně stává rovnoprávnou partnerkou muže a už není jen v roli jakési "domácí služky".
Ale bavíme se o rovných šancích ve vzdělávání, takže pokračujeme dál: matka (Olina, 33 let) a dcera (Chanel, 13 let) obskakují všechny mužské členy domácnosti, a to bez ohledu na jejich věk! Tudíž matka dělá doslova služku nejen manželovi, t.č. v evidenci na Úřadu práce, ale i oběma synům (11 a 16 let). Co ale dělají synové? Neučí se, to by na ně už asi bylo moc, že. Takže celé dny si jen na hrajou na mobilech. Jediný jejich pohyb za den je, že se zvedou a dojdou se najíst, pak na WC a večer se přesunou z gauče do postele. V tom dílu je m.j. i záběr na domácí úkoly, které oba hoši s obrovskou nechutí píšou. Pardon, při vší úctě, ale písmo jednoho z těch mladíků (nepostřehla jsem, o kterého z nich právě šlo) je ani ne na úrovni žáčka 1. třídy. Otec je prakticky negramotný, na vzdělání dětí absolutně nedbá. Oba mladíci taky na veškeré vzdělání totálně kašlou. A naše společnost se jim pak snaží dát tzv. "rovné šance"? Někomu, kdo absolutně nejeví ani sebemenší zájem, aby se naučil číst, psát a počítat? Copak poté v dospělosti seženou vůbec nějakou práci? Vždyť ti kluci nebudou umět nic jiného, než pařit hry na mobilech! No, a když neseženou práci a budou fakticky nezaměstnatelní, budou jednak natahovat ruku po sociálních dávkách, druhak povykovat cosi o "dyškrymynaci". Je to ale skutečně diskriminace? Sama snad uznáte, že nikoli. Rodiče děti ke vzdělání nevedou a děti radši paří hry na mobilech. A pak se budeme divit, že se tzv. vyloučené lokality neustále rozrůstají. Bodejť by ne, když mladá generace absolutně NIC NEUMÍ!

Pusťte si ten díl na Voyo. Je to doslova učebnicový příklad o tom, jak společnost dává šanci na vzdělání, ale bohužel jim to vzdělání do hlav nenaleje trychtýřem a ani jim nedá šikovné ruce, aby se jednou uživili jinou prací, než kopání krumpáčem nebo jinou absolutně nekvalifikovanou prací.
Jo, a zapomeňte na to, že ta rodina je romská. Podobných rodin je i mezi bílými hodně, jen holt nejsou tak vidět, protože mají "tu správnou barvu kůže".

To jsem se zase rozepsala. Už vidím, jak mě tu zase sepsujou, že "ty moje romány nikdo nečte", jak je bohužel tady na Rodině zvykem.
Renka + 3
20.3.2022 19:42:31
Pokud vím, soukromé školy mají nebo měly svá kritéria a roli hrají schopnosti nebo vlastnosti dítěte, ne to, čím je rodič. Tak to je ve školách, které znám já. Školné je pro všechny stejné, není důvod upřednostnit něčí dítě. To, co se nelíbí některým rodičům, je právě výběr na základě schopností. A ten je podle mě naprosto v pořádku.

Jedno dítě jsem na soukromé dítě měla a rozhodně jsme nikam neuváděli, jaké je naše zaměstnání nebo příjem. Šlo čistě o schopnosti dítěte.
Romana Gulová
20.3.2022 16:06:57
Vpořádku to je, pokud mají všechny děti stejné šance na přijetí bez ohledu na svůj původ a socio ekonomické podmínky své rodiny. Pokud budou takto školy přistupovat tak je to v pořádku. Nechápu co je tady k hádání??? Je snad jasné, že každé dítě je jinak nadané a má vlohy na něco jiného. Jde o to, aby ty děti měly stejné šance, nebo snad ne?
Analfabeta
  • 
19.3.2022 14:16:10
Vážená dámo, nechápu, kam svým příspěvkem míříte. Pracovala jsem nějaký čas ve zvláštní škole, s dětmi, které byly označeny za nevzdělavatelné a obtížně vychovatelné, pokud tedy vůbec vychovatelné. Můžu Vás ubezpečit, že tam ABSOLUTNĚ NEHRÁLO ŽÁDNOU ROLI !!!, jestli je mentálně (a častokrát i tělesně) postižené dítě dítkem diplomata, instalatéra nebo jestli je z romské rodiny, která bydlí na ubytovně. Měli jsme tam děti vysokoškolsky vzdělaných lidí, které se bohužel narodily na hranici debility, další VŠ rodina měla dítě těžce postižené jak mentálně, tak fyzicky. To dítě je nakonec v Ústavu sociální péče, protože je mentálně jak tříleté, absolutně se není samo schopno se o sebe postarat, a to bohužel ani v chráněném bydlení (mám ÚSP za humny a občas tam dítko potkávám. už to teda není dítě, už je dávno dospělé). S některými tehdy dětmi se potkávám ve městě. Budete se divit, ale i tyto děti byly schopny dospět, najít si práci i založit rodiny. Jejich socioekonomický původ v tom prakticky nehrál žádnou roli.

Ano, jako dospělí jsou nesmírně zranitelní. Protože jim prostě Pámbu nenadělil, když se rozdával rozum a IQ. Za to ty děti přece ale nemůžou, ne?
  • 
19.3.2022 14:05:39
Kdyby Pámbu chtěl, abychom byli všichni stejní, tak bychom se rodili podle jednoho vzoru a ještě bychom měli mít rodokmen jako čistokrevný pes nebo kočka, až do x-tého kolena. jenže my jsme lidi a jsme holt každej jinej.

Absolutně nechápu, proč se zrovínka školství snaží o to, aby děti zglajchšaltovalo do jednoho mustru a nastavilo jim naprosto stejnou startovní čáru. Někdo je prostě na sport a jiný má buňky pro muziku. To prostě bylo, je a bude a žádný vlhký sen tvůrců RVP nebo ŠVP na tom nic nezmění. Kdyby do současné školy chodil Mozart nebo Beethoven, tak by svůj talent neuplatnili, ale škola by je nutila dělat kotrmelce, absolvovat pindy o grýndýlu (a taky by třeba každý pátek stávkovali, protože flákat se za školou je přece lepší, než se v té pitomé škole něčemu naučit, že?), absolvovat pindy o 56 nebo kolika pohlaví atd., atd.

Prostě si už konečně po 30 letech demokracie zvykněme na to, že každé dítě je jiné a že startovní čáru NELZE nastavit pro všechny stejně. Já nepochopím, co na tomto někdo pořád nechápe.
Renka + 3
19.3.2022 12:28:36
Nevidím nic špatného, když si soukromá škola nastaví kritéria, podle kterých dítě vybere. Nakonec osmiletá gymnázia taky děti nelosují, ale mají přijímací řízení.
Mbee
  • 
19.3.2022 12:12:47
U nas bychom je vzali oba, pokud uz by bylo plno, je to vetsinou kdo prijde driv pokud obe deti splnuji podminky. U nas se to vubec netridi na diplomaty ci instalatery. V nasi skole je take spousta deti imigrantu. Moc rada tu pracuji. Jsme v Australii.
Vítr z hor
19.3.2022 9:33:11
Nesprávný závěr ze stereotypních předpokladů.

Když škola měří schopnosti dětí, může mít šikovné dítě instalatéra větší šanci než nyní, kdy je povoleno bodovat pohovor s rodiči, ale ne schopnosti dětí ~;)

Naopak: když nevylosují dceru diplomata, tento jistě zajistí dceři jinou hezkou šanci na atraktivní vzdělání, zatímco kdo ji dá nevylosovanému šikovnému synovi instalatéra?
Romana Gulová
19.3.2022 8:26:37
Když budou dvě děti splňující obdobně podmínky k přijetí tak koho byste vybrala paní učitelko? Dceru diplomata, nebo donátora školy? Nebo syna instalatéra? Losováním by mělo druhé dítě alespoň poloviční šanci. V případě vyhlášky žádnou.
 Příspěvky 110 z 11 [Dalších 1 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.