| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Zdraví : Klíšťata

  (?)
 Názory 110 z 3641  [Dalších 3631 >>]
Jana a Petra 47153
8.10.2018 8:27:24
Před tím než jsem se sama potkala s boreliozou, tak bych ti napsala: nepanikař a důvěřuj lékařům. Poté co jsem se sama setkala s boreliozou a přístupem českých lékařů k borelioze, tak bych víc věřila tvému mateřskému instinktu než dětské lékařce.
Píšeš, že jste měli hodně klíšťat a jsou u vás nakažená klíšťata. Sledovala bych příznaky u dětí (https://www.borelioza.cz/cs/priznaky_uzivatelu/?stats_type=diagnostikovana_borelioza). Dítě, které nemá příznaky, bych asi jen sledovala. U dítěte, které příznaky má (píšeš "špatné, unavené apod."), bych spíš požadovala další léčbu. Na boreliozu pomáhají antibiotika (https://www.borelioza.cz/cs/lecba_boreliozy/?). Pokud příčinou dle lékařky není borelioza, tak ať udělá další vyšetření pro stanovení diagnozy. Přeji, ať je vše v pořádku.
Hanka 75 76332
7.10.2018 15:52:54
děti neměly má být tvrdé y... ~7~ dodatečná oprava

co byste na mém místě dělaly ? Nechaly to být nebo si nechaly děti ještě jednou otestovat ?
Hanka 75 76332
7.10.2018 15:48:39
musím říct, že jsem z toho tedy jelen.. dospělácká má doktorka říká (aniž by se mne ptala na potíže), že mám za půl roku přijít a že se mají sledovat protilátky, zda klesají... a hodnotila pozitivně, že po přeléčení antb u mne jsou nižší...

já než jsem sem napsala, jsem věděla tolik, že protilátky přetrvávají, že je borelióza prakticky nevyléčitelná, neví se přesně co všechno může v těle dělat a jak škodit... (proto nechci u dětí nic zanedbat), že jedny výsledky z krve nemusí být přesné (ať už jsou negativní či pozitivní).. ale jakou tedy mají vypovídací hodnotu a proč se tak moc liší přístup u lékařky dětské (kde dítě není schopno ani o příznacích pohovořit-ta po přeléčení antb kontrolní test z krve žádnému dítěti dělat nechce) a dospělácká má, se mne dospělé osoby na nic neptá (na potíže) a chce automaticky za půl roku druhý odběr po přeléčení antb...

jo asi půjdu cestou, že si to u dětí raději zaplatím, ale stejně nevím zda tedy moje pediatrička ty výsledky správně vyhodnotí a zda je na místě přeléčení (obě děti neměli odhalení boreliozy v první fázi), co jsem se dočetla dle odkazu, který sem byl dán, tak přeléčování antb v pozdějších fázích a podruhé (nečetla jsme obsáhlý článek celý), tak toto přeléčování již nemá velký přínos.. tj. nechám za své peníze otestovat, ale co dál.. stejně nebudu vědět.

tak já nevím, někdy lituju, že jsem nestudovala medicínu
Jana a Petra 47153
7.10.2018 11:08:27
LenkoMad,

https://www.borelioza.cz/cs/faq__caste_otazky/?

Kdy podstoupit lumbální punkci?

Při příznacích (meningo)encefalitidy se odebírá mozkomíšní mok, kde se může prokázat zánět nebo protilátky proti boreliím. Narozdíl od jiných infekcí mozku nebo mozkových blan bývá při borelióze zánět jen slabý. Protilátky se tvoří až se zpožděním od nakažení. Negativní výsledek tedy neznamená, že nejde o (neuro)boreliózu.
Při chronické infekci je význam tohoto vyšetření velmi malý, chronický zánět se většinou vůbec nerozpozná. Pokud už odběr podstoupíte, měl by být mozkomíšní mok poslán do speciální laboratoře, kde mohou najít nejen protilátky, ale i přímo borelie nebo jejich zbytky. Toto vyšetření se běžně většinou neprovádí a je třeba dohodnout si jej předem s lékařem, který odběr provede.
Dari79 114243
7.10.2018 8:50:25
Myslím, že to není nutné - borelioza se nevyléčí "úplně" po dobrání antibiotik, ty protilátky jsou v krvi asi už nafurt. Takže ti tu krev asi nechce vzít právě proto, že by ty výsledky byly furt pozitivní, ty by ses vyděsila a chtěla další léčbu.
Ale určitě by ti to měla vysvětlit a ne jen odmítnout.
+ klasika - trvám-li na něčem i přesto, tak si to zaplatím.

Jenom tak cvičně jsem zagooglila a třeba:

Bohužel neexistuje žádný test, který by vám zcela jednoznačně potvrdil, že vaše zdravotní obtíže způsobuje právě borelioza, nebo naopak prokázal, že boreliozu nemáte, nebo že jste z boreliozy vyléčeni. Není žádná souvislost mezi hodnotami v laboratorních testech a aktivitou infekce, nebo potížemi, které infekce způsobuje. Pokles protilátek neznamená uzdravení a jejich zvýšení také není známkou zhoršení nemoci. Vysoké množství protilátek neukazuje na vážnější onemocnění, než má pacient s nízkými výsledky, nebo imunodeficitní úplně bez protilátek.
LenkaMad 56223
7.10.2018 1:38:23
Punktát z kolena? Takže není nutná vždycky lumbálka?
Hanka 75 76332
6.10.2018 15:07:21
Ahoj, díky, jdu to přečíst. Jedno dítě je bohužel 3-leté tj. o obtížích nám toho moc nepoví (a takové "špatné, unavené apod." je i teď po léčbě, ale jsou to asi tři měsíce a mezitím bylo i "dobré", a teď to může být zrovna tak nějaké viróza apod. a druhé dítě je starší, to by asi popsalo velké příznaky jako velkou únavu, bolesti, ale to ani nemělo, ani ted nemá (a má posunutý práh bolestivosti), takže také těžko říct, zda by to bylo schopné popsat. Dala jsem otestovat děti v podstatě bezpříznakové, jen to mladší bylo "špatné", pak já borelióza (s příznaky) a tak jsem dala otestovat i další dvě děti, to co se mi zdálo špatné bylo bez boreliozy, to co naprosto zdravé (to už jsem dala testovat jen pro jistotu, protože klíštat jsme měli všichni z jednoho místa, z chaty a starší děti poměrně dost), tak tomu zase vyšli výsledky tak, že naordinovala doktorka antb. Ale kontrolní testy udělat nechce. Příznaky děti ani jeden z těch přeléčených nemají nebo napopíší. Chjo.
Bedunka 146909
6.10.2018 12:59:25
Hanko, doktoři často dělají chybu, že protilátky nabírají zbytečně. Pokud člověk prodělá boreliozu, protilátky můžou být v krvi celoživotně. Důležité je, jestli má syn obtíže, pokud nemá, tak nabírání je zbytečné.

Naopak často praktici nabírají protilátky po přisátí klíštěte, když pacient má "flek" - erytemu migrans. To je taky zbytečné, protože protilátky se vytvoří až za 5 - 6 týdnů po přisátí a navíc erytema migrans je důvod zahájit antibiotickou léčbu i bez odběru krve.

Zde je doporučený postup infektologické společnosti:

https://www.infekce.cz/DPLB18.htm

Je tam bod "hodnocení terapeutického efektu" i "opakování léčby"
Thea + 2 93496
6.10.2018 10:19:49
Bratránek léčí boreliózu už přes 20 let - od svých sedmi, tak mi přijde kontrola, jako nutná. Jak jinak poznají, že je vyléčená?
Ekaterina 67693
6.10.2018 9:55:07
Nejsem odborník, ale syn je teď taky po léčbě boreliózy a 3 měsíce po dobrání ATB má přijít na kontrolní odběr.
 Názory 110 z 3641  [Dalších 3631 >>]

Nechcete udělat nový design Rodiny.cz?

Jirka

Již delší dobu si uvědomujeme, že po letech opět nadešel čas "občerstvit" grafickou podobu Rodiny.cz.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.