| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Peníze a bydlení : Úřední okénko - ostatní

Hrajte o praktické ceny do kuchyně!

Soutěžte s projektem „Mléko vás zdraví” o mlékovar, zapékací misku na sýr či konvici na mléko.

  (?)
 Názory 110 z 32983  [Dalších 32973 >>]
Milá Sally... 139831
25.9.2018 20:39:29
Jak už tady někdo zmínil, dost dobře nechápu, jak je možné, že až teď zjišťujete tyhle skutečnosti. To jste se dřív o dědu nezajímali? Nevěděli, jak a kolik platí péči v DD, jak se to vůbec provádí, že má příspěvek na péči? O PnP se musí žádat, stejně tak i žádost o pobyt v DD, tam se jaksi člověk sám nedostane jako do nemocnice nebo LDN. Do DD je docela problém se dostat a člověk nebo rodina si o to musí požádat. A co znamená "na dožití domů, bylo to jeho přání"? Jako že když byl děda celkem ready, potřeboval občas s někým i popovídat, přinést noviny a koupit minerálku, tak byl pobyt v DD fajn? A když už je z něj nemohoucí stařeček (předpokládám vzhledem ke 4. stupni PnP), tedy zas až tolik toho nepotřebuje, případně není schopen si to vymrzovat, tak si ho vezmete domů? Že byl DD opatrovníkem, možná není úplně standardní, ale někdo musel vyřizovat všechny ty náležitosti ohledně přijímání důchodu a plateb za pobyt. Je časté, že rodina za pobyt a stravu ještě musí doplácet. Jestli jste vy doteď nemuseli, děkuj DD, že vás tím nezatěžovali a nějak to zvládli. PnP dle zákona patří zařízení. Jestli si dědu vezmete domů, tenhle příspěvek bude dostávat přímo děda (no, disponovat s ním budete moci asi vy) a pak z něj platit služby. Služby pečovatelek - podávání jídla, úklid, "hlídání" v době vaší nepřítomnosti apod. Taky si ho samozřejmě můžete nechat, péči zvládnout vlastními silami a napakovat se z něj. V DD ale jaksi dědu nemůžou nechat "hnít", musí ho koupat, převlékat, možbá i přebalovat atd. Je to prostě platba za tu péči navíc, kterou jinak zdravý senior nepotřebuje. No, držím pěsti, abyste s tímhle přístupem péči o dědu vůbec zvládli... Na péči o seniora se totiž nikdy nikdo nenapakuje. Je to velice velice zatěžující a díky Bohu za zařízení, kde to zastanou na úrovni a přitom za relativně slušné peníze.
Cimbur 64764
25.9.2018 17:55:33
Ano, proto se snaží ponechat příbuzného co nejdéle v nemocnici, seberou mu klíče, neberou telefony, snaží se mu měnit trvalé bydliště, vyhrožují. Několik nepropustitelnych pacientů stále máme. Je to stres. Pojišťovna hrozí, šéf hrozí, my nemůžeme stařičky vyhodit před domem na ulici...
Dana 143148
25.9.2018 13:52:19
Někteří lidé si myslí, že mu někde budou celodenně opatrovat nemohoucího dědečka zadarmo, nebo jen za příspěvek na péči a jeho důchod mu našetří, aby si ho pak po jeho smrti shrábli příbuzní. Přispěvatelka zřejmě neví, že v nějakých ústavech nestačí ani důchod dědečka i s příspěvkem na péči, ale ještě se příbuzní skládají a doplácejí nemalé částky.
Jitusch* 85117
25.9.2018 13:05:08
Naprosto přehledně popsaná obvyklá praxe, se vším musím souhlasit. Jen bych dodala,že pokud péče o dědečka byla dobrá, potěšilo by personál spíš poděkování než stížnost,která možná vyplývá jen z neznalosti věci.
Li. 14175
25.9.2018 12:33:38
Předpokládám, že "majitelem" služby bude obecní úřad a opatrovníkem starosta. Ale třeba se mýlím.
hrou.da 123574
25.9.2018 11:40:38
mluví se zde o "majiteli" skužby, leda by se nechal ustavit soukromým opatrovníkem on osobně??
hrou.da 123574
25.9.2018 11:39:42
tak tak

navíc to musí bát podloženo rozhodnutím soudu

tím, že si dedu vezmete domů, se totiž opatrovník nemění, pokud děda skutečně opatrovníka má, tak musíte dát návrh na změnu opatrovníka k soudu a budete soukromým opatrovníkem vy

plyne z toho řada povinností

i z veřejného opatrovnitví

hrou.da 123574
25.9.2018 11:37:43
veřejný opatrovník by IMHO sociální služba být neměla; možná de jure dokonce nesmí; pokud potřeboval deděček opatrovníka, tak je to většinou kvůli omezení svéprávnosti (ale může to být i bez, ale v praxi málokdy) a může to být buď soukromý opatrovník nebo veřejný a v tom případě to na malých obcích bývá vetšinou starosta a na větších na to mají lidi.

Je to ve vašem případě skutečně opatrovník nebo jen zvláštní příjemce důchodu?
TV stolky na Favi.cz - největší výběr
Pole levandulové 23006
25.9.2018 11:15:05
Ano, je to relativně běžné v případě, že rodina nejeví zájem. Jinak buď v klidu, ten opatrovník to dělá zdarma a každý rok soudu posílá vyúčtování všeho, za co ty peníze utratil, takže moc prostoru na okrádaní tam fakt není.Pokud by svěřenec měl nějaký majetek a bylo potřeba s ním nějak manipulovat /prodej atd./, vždy to jednotlivě opět schvaluje soud, rozhodně ho nejde o něco takhle obrat. Svěřenci musí zbýt měsíčně 15% z důchodu na osobní potřebu, což je třeba ošacení, přilepšení ke stravě atd a to fakt není moc. Příspěvek na péči zůstává ústavu celý, důchod, pokud není stotisícový, tak až na těch 15% také. Péče je finančně náročná, málokomu stačí jen ten důchod a příspěvek na péči.
Opatrovnictví lze změnit, požádejte o to, oni s tím jistě budou souhlasit, pak proběhne soud a vyřízeno.
Kristain 21269
25.9.2018 7:35:03
Přesně tak.
Pracuji v domově pro seniory jako soc.prac. Opatrovníkem se člověk stává na návrh soudu a o celé věci rozhoduje soud. V prvé řadě se oslovuje rodina, pokud žádná není anebo nejeví zájem, je obvykle ustanoven tzv. veřejný opatrovník, což je obec, kde má daný člověk TP. Toto řízení je mnohem delší a i přesto se ta obec snaží vypátrat rodinu a komunikovat s ní, najít někoho, kdo by se opatrovníkem třeba stal, neb obce do toho moc nechtějí chodit. Rozhodnutí soudu vypadá tak, že je určeno, že "opatrovníkem je jmenováno město XY". V praxi má opatrovance na starosti konkrétní člověk, obvykle někdo ze soc. odboru.
Za druhé - jak už holky výše psaly - úhrada v domově má 3 složky. Bydlení a strava se hradí z důchodu, přičemž tomu klientovi musí zůstat minimálně 15% jeho příjmu. Pokud takový nemá, opět se hledá a oslovuje rodina s žádostí o dokrývání té částky. Třetí složkou úhrady je péče, která se celá hradí z příspěvku na péči. PnP náleží ze zákona celý zařízení.
Za třetí - opatrovník má nejen práva, ale i povinnosti. Jednou z nich je to, že 1x ročně dokládá příslušnému soudu, jak se staral o mjajetek opatrovance a jak nakládal s jeho financemi. Tzn. že ke zneužití by dojít nemělo.
A za čtvrté - zjisti si skutečné relevantní informace, než se začneš ohánět tr. oznámením. A také si zjisti, jaké jsou náklady na jedno lůžko v domově, kolik na každého doplácí obec, krajský úřad prostřednictvím státních dotací či z rozpočtu (obce, KÚ). Ani omylem nestačí to, co od uživatelů soc. služeb domovy vyberou.
 Názory 110 z 32983  [Dalších 32973 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.