| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Náhradní rodinná péče pohledem laika

 Celkem 15 názorů.
 Pawlla 


Souhlasím 

(18.12.2012 9:49:26)
Myslím si,že pěstounská péče je dobrá cesta,ale bohužel jsou děti "neudatelné" a přesně jako autorovi mi chybí informace,kde skončí tyhle děti.Priroritou by měla být podpora rodiny v těžké situaci,aby děti mohly ve své rodině zůstat,pak až přichází v úvahu pěstounství a pro zbytek bohužel by měl zůstat kvalitní dětský domov.
 Theend 


Re: Souhlasím 

(20.12.2012 18:30:44)
Pawlo, vždyť tak to také bude. V zákoně není o rušení DD nic, naopak, systém péče o ohrožené děti s DD nadále počítá. Ale prioritou bude, aby děti zůstaly ve vlastní rodině a, pokud to nebude možné, šly do náhradní rodinné péče.
 Pawlla 


Re: Souhlasím 

(21.12.2012 5:12:36)
Theend,tak pokud budou a bude jich dost,pak nemám problém.Z pohledu laika mi to přišlo moc černobílé-pěstouni-ideál,DD-hrůza.Jsem ráda,že to tak není.:-)
 1.3Magráta13 


Já nikoli 

(19.12.2012 16:07:19)
Já zase tak úplně nesouhlasím. Pracuji s ohroženými dětmi a mezi přáteli mám pár pěstounských rodin. ta novela je orpavdu převratná, ale samozřejmě to není konec. Musí ještě následovat změny jak v systému umisťování dětí, přípravy a podpory pěstounů, tak ve společnosti samé. neziskovky, které doteď poskytovaly služby pro DD by se mohly transformovat a poskytovat služby pěstounům, neboť tady budou jistě chybět. Nemyslím si, že by byl nedostatek pěstounů, pokud za svou práci budou více finančně ohodnoceni. To že to nebudou vždy lidé s vyšším odborným vzděláním nepovažuji za úplně podstatné, pokud projdou důkladnou přípravou a budou i nadále pod dohledem sociálních úřadů. Tak se to ostatně děje i dnes.
některé dětské domovy by měly zůstat, nicméně pro zrušení těch velkých jsem všemi deseti. nejde jen o systém, ale i o pocit, jaký d+ěti v rozlehlých areálech mají. Už od pohledu je to ústav, ať má třeba uvnitř malé buňky o pár dětech.

napadá mě ale, že pro děti, které budou přemístěné ze současných DD k pěstounům, bude přesun šokem. Samozřejmě změnou lidí a prostředí, ale myslím, že dojde i ke změnám materiálním, protože ač budou pěstouni placeni státem poměrně dobře, přeci jen nedopřejí po materiální stránce dětem to, co se jim dostává v DD. Ale rozhodně to myslím je v důsledku dobře, jen potrvá nejspíš celou generaci a možná i déle, než si na nový převratný systém všicni zúčastnění zvyknou.
 Jája 
  • 

Re: Já nikoli 

(20.12.2012 8:49:02)
Asi mne budete považovat za těžkého materialistu, ale některé věci bez peněz prostě nejdou. O děti DD je z hlediska materiálního postaráno dobře, ale budou mít stejnou životní úroveň, když ústav opustí? Proto se děti podvědomě brání, ony to moc dobře vědí! Ale ani z rodiny neodcházejí děti ze dne na den, byť s několika tisíci v kapse, ale rodina jim dále pomáhá, třeba i materiálně, ale také radou, mohou přijít s partnerem, s dětmi, babička s dědou vnoučata pohlídají, věnují se jim ve volném čase, děti jsou tak pořád členy rodiny, to v DD nejsou. Dneska je v řadě případů děsně módní pořádat sbírky na dětské domovy a opuštěné děti, ale je to to, co děti potřebují? Není to spíš naše úlitba ve smyslu "tady máš pár šušňů a neotravuj"? DD mají sponzory, děti častokrát jedou na hory i k moři, ale po odchodu z DD se jejich životní standard prudce sníží. Když nebudou DD, nebudou pěstounské rodiny pro sponzory tak atraktivní. Ne, fakt jim nezávidím, že se třeba v rámci sponzorského daru dostanou na 14 dnů k moři, ale je dobře si uvědomit, že ve své původní rodině byse k moři častokrát nedostaly ani v dospělosti. Nezaděláváme tím dětem na problém a životní trauma, když je v dětství vychováme v relativním dostatku, zahrneme je sponzorskými dary a pak je vypustíme do života, kde nebudou mít nic zadarmo?

Ad vzdělání: podle mého selského rozumu je přece jedno, jaké vzdělání pěstounští rodiče mají. Důležité je, aby dětem dokázali vštípit pracovitost, naučit je řešit životní situace a snažit se jim dát nějaké vzdělání, i kdyby to byl jen výuční list. Copak musí mít pěstoun maturitu nebo nedej Bože i vyšší vzdělání? To nám nestačí člověk s výučním listem, ale schopný, ochotný a pracovitý? Není požadavek na nějaké formální vzdělání spíš honba za tituly?
 AJA -BĚTUŠKA KAMÍLEK 
  • 

Re: Já nikoli 

(21.12.2012 21:20:56)
Před měsícem jsem řešila pěstounskou péči svého půlročního vnuka,sama mám stejně starou dceru,paní soc.pracovnice vůbec neví jak nový zákon bude v praxi fungovat a stejně i tak soudkyně je z toho bezradná
 ruže červena 


ja nikoli 

(20.12.2012 10:06:10)
Ve vsem souhlasim s jajou v normalnich rodinach neni tolik penez a deti si zvykaji na setreni.Deti z domovu NE
 Jája 
  • 

Dovolte mi ještě jednu poznámku 

(20.12.2012 19:23:30)
Dovolte mi ještě jednu poznámku. už jsem to tu psala. Pořád kritizujeme komunisty. Kdo řekne, že tehdy bylo něco dobrého, div není lynčován, jak si mohl dovolit říct něco takového, až mám někdy dojem, že jsem snad žila v jiném státě.
Za komunistů se děti z DD učily pro nějaký podnik (většinou se učily, maturitu mělo málokteré). I tehdy byly problémy s tím, že po 18.roce věku se dítko stalo dospělým a samostatným jedincem, na které se už nevztahovala soudně nařízená ústavní výchova, ale které ještě nebylo schopno se o sebe ekonomicky postarat. Většina pracovníků DD nechávala tyto děti v DD načerno do doby ukončení studia a pomáhala jim ukrýt se před případnými kontrolami. Za to jim patří obrovský dík. Ty děti, co se šly učit, šly většinou na podnikové ubytovny a pracovníci DD preferovali učební obory pro podniky, kde byly podnikové svobodárny, protože děti z DD mohly plynule přejít z DD na internát, odtud na svobodárnu (nebo podnikovou ubytovnu) a pak se postupně zařadit do života. S holým zadkem, který děti z DD mají, to fakt není jednoduché. Nu což, náš moudře spravovaný moderní a demokratický stát podniky zprivatizoval, podnikové ubytovny neexistují. Kde mají děti po skončení pobytu v DD bydlet? Pod mostem? Na tržní nájemné nemají ani omylem, problémy řešit neumí (a dvě hodiny přednášky finančních poradců, kteří na tuto "osvětu" dostali grant z EU, jim zkušenosti rodiny při vší úctě nenahradí). Víme, že rodina je nenahraditelná. Tak proč proboha nehledáme pro děti vhodné rodiče? Proč dostane DD od státu na jedno dítě cca 20.000,- Kč měsíčně, zatímco pěstounovi dáme nějakých usmolených 4.002 - 5.635,- Kč (částka na jedno zdravé dítě, podle věku) a k tomu 3.410 - 20.460,- Kč (ta vyšší částka je pro pěstouny, kteří pečují o 4 a více dětí) měsíčně? Vždyť pěstoun jede v režimu 24/7, jeho práci považuje stát za charitu? Proboha, dejme pěstounům POLOVINU toho, co dostávají DD, a stát nejenomže ušetří, ale děti navíc odejdou ne s několika šušni v kapse a s tím, co mají na sobě, ale budou mít na stavebním spoření základ pro rozumné bydlení a vybavení vlastní domácnosti! Už jen propastný nepoměr mezi financováním DD a pěstounských rodin hovoří pro zrušení DD! Dejme ty ušetřené prachy tam, kam patří: dětem!!
Na co má být v DD švadlena, topič, kuchařka, uklízečka? Nedělají maminky nebo pěstouni totéž? Dělají. Jenže zadarmo. Copak dítě v pěstounské péči nemusí bydlet? Musí. Stejně jako v DD.
Z DD jsem kdysi radši odešla, protože ten totálně zastaralý a nepružný systém se nedal nijak reformovat a děti se v něm pro život nic nenaučily. Co jsme pro změnu tohoto šíleného systému udělali za 23 let?
 Jája 
  • 

Re: Dovolte mi ještě jednu poznámku 

(20.12.2012 19:24:53)
Oprava: ... podniky zpravatizoval...
 Jája 
  • 

Re: Dovolte mi ještě jednu poznámku 

(20.12.2012 19:26:18)
Ještě jednou: ...zprivatizoval...
 Madla 
  • 

Náhradní péče? 

(21.12.2012 13:59:58)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2UXoRhyTCXo
 Šesták 
  • 

Jak máme dělat pěstounskou péči, když nemůžeme vychovávat ani vlastní děti? 

(21.12.2012 21:01:57)
Jako pěstoun jsem spíš proti zmíněnému zákonu, i když vím, že rodina je zejména pro malé děti lepší než dětský domov. Hlavní problém je v tom, že současní sociální pracovníci jsou vyškoleni zásadně proti rodině - jakmile je problém, chtějí ho vyřešit, a to tím, že zmáčknou rodinu, aby dítě napravila (neboť problém pochází jistě z nedostatečné výchovy). Za problém se považuje třeba i to, že dítě nepovažuje svůj mobil za dostatečně nový nebo že musí dělat domácí úkoly (o pomáhání doma ani nemluvím). S takovou sociálkou v zádech se obtížně vychovává dítě normální, ale co s dětmi pěstounskými, které bývají hodně problematické? Tam pěstoun buď musí přitlačit (konkrétně jsem slyšel pěstounku, které dcera vyhrožovala, že se podřeže, když se nebude moct po 21,00 koukat na televizi. Pěstounka se nedala - "ten pořad neuvidíš, ani když se podřežeš." Pak šlo děvče spát...) - tedy přitlačit v dnešním pojetí proti sociálce, která je tu za práva dětí - anebo zbývá druhá možnost. Nasypat dítěti misku bonbónů (později cigaret) a posadit ho před televizi (později před počítač s internetem).

K funkční pěstounské péči potřebujete rodinu s podporou školy a zejména sociálky. Proto říkám - pěstounská péče ano, ale až se obmění přístup sociálek.
 Jája 
  • 

Re: Jak máme dělat pěstounskou péči, když nemůžeme vychovávat ani vlastní děti? 

(22.12.2012 3:49:10)
Mám stejnou zkušenost. Pokud chceme dobré a kvalitní pěstouny, nemůžeme po nich chtít, aby byli přiměřeně přísní a nároční na děti a ještě museli bojovat se sociálkou. Boj na dvou frontách je v krátké době psychicky zlomí.
 Gaba 
  • 

Kojeňáky 

(23.12.2012 10:11:23)
Je super jak se tu všichni dohadujete o rušení DD a kdo si vezme všechny děti. V novele se jedná o kojenecké ústavy a o to aby do náhradní rodinné péče šly děti do 3 let, o DD se bude jednat až později. Prvotní je umístit kojence a batolata do pěstounských rodin, než jim bude nalezena stálá ať náhradní pěstounská rodina nebo bude trvale adoptováno, a nebo se vrátí do bio rodiny. Jde tu přeci o to, aby dítě které je ponecháno bio rodiči již v porodnici nešlo do kojeňáku, ale bylo byť na přechodnou dobu u někoho kdo ho bude chovat a pečovat o něj vždy okamžitě a ne aby si vyřvávalo plíce v postýlce v kojeňáku. Já sama mám 4 letou holčičku od 13měs. jejího věku v pěstounské péči. A vychovávám si jí k obrazu svému. Jde tu o to aby ty malé děti mohli někoho koho mohou mít rádi, ke komu se mohou přitulit, a nečekat kdo zrovna přijde do služby v kojeňáku.
 Blanka Rybková 
  • 

náhradní péče 

(23.12.2012 16:34:13)
Souhlasím, že péče o děti v DD není ta nejlepší pro jejich vývoj, ale ani pěstounská péče není jednoduchá záležitost a vím o čem mluvím. Vychovala jsem 2 děti v pěstounské péči a 1 své. nebylo to vždy jednoduché, hlavně s chlapcem. kolikrát jsem si říkala a dost, tohle nezvládnu. Zvládla a myslím si, že dobře. Jirka má 2 výuční obory a dcera v pěstounské dodělala vysokou školu a je Ing. nemluvím o tom, co to stálo úsilí, jen mě mrzí, že se nikdo nezajímá, co dál s těmito dětmi, jak jim pomoc s bydlením, prací atd. je stále vše na nás, ale co kdybychom neměli takové podmínky, co pak ?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.