| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ženy, které vyhořely…

 Celkem 235 názorů.
 Pawlla 


Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 9:10:52)
Příjde mi divné,že paní Martina z článku příjde domů jako první a má v předsíni jak po výbuchu a špinavé nádobí.Kdo udělal nepořádek a kdo zašpinil nádobí,když nejsou doma?Proč vaří teplou večeři?Prádlo když si vyžehlí o víkendu,tak by taky v týdnu už neměla mít nebo určuitě ne horu.Taky jsem zaměstnaná na plný úvazek,taky mám děti ve škole,dokonce sama studuju,ale takhle se teda nehoním.Je to přehnané.
 Markéta, kluci 10 a 4 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 9:28:14)
Bordel i nádobí zůstalo od rána, možná od včerejšího večera, když padla na hubu dřív. Náhodou, když tady pročítám diskuse, přijde mi, že je to spíše obvyklý stav. Partnera má paní Martina asi jen na to, aby se pohádali (třeba jí vyčetl, že na něj není dost milá a nechce se jí do sexu).

No, já jsem zvědavá na sebe, doteď jsem pracovala na částečný úvazek plus nějaké přednášky, teď od ledna jdu na plný, tak to bude velká změna. Můj muž ale je vždy dva nebo tři dny v rámci pondělí - pátek doma, takže my to nějak rozdělíme na oba.

A moc mě pobavilo, jak jsi napsala, že prádlo SI mohla vyžehlit o víkendu. U nás je to vyřešené tak,že nežehlíme, ale klidně by SI to prádlo mohl vyžehlit i ten chlap, ne?

 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 9:44:09)
Může,jasně,jestli pracují oba celý týden,tak o víkendu na to mají oba vletět.Pořád mi to nepříjde jako,že to je normální stav,dobře jednou se může stát,že tam to nádobí je,ale pokaždé?Já nevím,když jsme oba s manželem v práci a děti ve škole,tak fakt doma binec ani špinavé nádobí při příchodu nemám.~d~Ovšem pokud lpí rodina na teplé večeři každý den,tak to je zase kopa nádobí navíc,takže to bych odbourala jako první.
 Markéta 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 9:51:41)
Souhlas.
 Tereza 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 10:03:52)
Tak já se paní Martině vůbec nedivím. Zažila jsem něco podobného. Kluci začali chodit do školky, manžel neobědvá v práci - takže vařit večeře (a já s tím souhlasím, protože představa, že ráno jíme všichni pečivo, na svačinu pečivo občas i k obědu a večer zase pečivo, mi nepřijde jako moc pestrý a zdravý jídelníček). Takže půl roku jsem to nějak vydržela plná euforie, že zase můžu mezi lidi a kluci na mně nejsou nalepení 24 hodin denně. A pak jsem se začala hroutit, měla jsem pocit, že každou chvíli umřu vyčerpáním, šla jsem po ulici do práce a brečela jsem jak želva a ne a ne to zastavit, no nerada na to vzpomínám. A co můj muž? Prostě to nechápal. Nechápal, že by měl s něčím pomoct. Měl své práce dost - máme barák a zahradu a nepochopil, že místo péče o mrkev by mi měl pomoct. Nakonec se to vyřešilo příchodem prázdnin, kdy jsem do práce nechodila a odpočinula si a tím, že děti vyrostly a začaly taky pomáhat.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 10:16:41)
Práce se má rozdělit mezi oba manžele,to souhlasím,ale pořád je to o prioritách a čím méně doma trávíme času,tím více musíme ubírat na domácích pracech a bohužel je třeba u toho i přemýšlet.Nikdo mě nepřesvědčí,že je nutné každý den luxovat,i dny,kdy celá rodina chodí až večer,nikdo mě nepřesvědčí,že to nejde jinak,než že je každý den plný dřez nádobí,prádlo na šňůře a ještě kopa nevyžehleného.Co se týče jídla,pokud mají všichni teplý oběd,není nutná teplá večeře,takže bych prioritně řešila,aby všichni ten teplý oběd měli,většinou to tak už všude je.
 7kraska 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 10:27:55)
to je nesmysl, ne kazdemu chlapovi staci teply obed, ne kazdy chlap ma cas se v poledne poradne najist......a moje dite je vecer tak hladove, ze taky musi mit teplou veceri (teply obed ma a odpoledne 2 svaciny) - proste teple vecer neodbouram, kdybych se na hlavu postavila
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 10:33:11)
Znovu,je to o prioritách,pokud je prioritou teplá večeře,o.k,ale pak musí jít stranou něco jiného,prostě pokud mi práce + cesta zabere nějakých 10 hodin,další 3-4 vyzvednutí dětí + nákup+ kroužky,pak něco jít stranou musí,to jsou jednoduché počty,den není nafukovací a i ta největší hrdinka se musí občas vyspat.~;)
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 10:37:39)
Nehledě na to,že teplá večeře se dá ošidit hustou polévkou na tři dny a jsou i jiné vychytávky.Zase budou lidi,kteří napíšou,že jejich rodina musí mít každý večer čerstvě uvařené jídlo a někdo musí mít každý večer řízek~:-D,tak tam potom není pomoci,pokud tohle žena akceptuje k plnému úvazku v zaměstnání,pak nemůžu napsat nic jiného než dobře jí tak.~d~
 Jája 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 11:47:29)
Ono i to vyzvedávání dětí: dítko osmileté se může na kroužek dopravit autobusem. A druhé dítko může vynést koš s odpadem, to zvládne i předškolák. Nebo to vyneseme cestou na autobus. Ano, taky jsem se někdy hroutila, ale byla jsem samoživitelka, bez rodičů (to kvůli hlídání dítěte), bez alimentů a později žijící s partnerem. Jinak bych se složila už dávno.
 Jája 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 12:31:50)
Tak holt nebude všechno dělat sama.
Pes - budou luxovat děti
Fotbalista - když může lítat na hřišti za mičudou, tak si po sobě binec uklidí. Pokud to nezvládá, musí holt ten fotbal omezit. To mu má máma dělat služku? Tak se holt musí naučit nandat prádlo do pračky a třeba i vyžehlit.
A tak bych mohla pokračovat.
Nebojme se dětičky zapojovat do domácích prací. Až budou dospělé, tak se jim pro vlastní domácnost skvěle hodí zjištění, že pomocná ruka se nachází výhradně na konci vlastního ramene a co si neudělají, to není.
Pochopme už konečně, že máma NENÍ SLUŽKA vlastní rodiny!
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 5:09:25)
Qertty,ale tady se píše o standardní rodině,kde nikdo spešl dietu nemá,pokud mají psa v situaci,kdy nejsou celé dny doma,opět to raději nekomentuji,to není nic,co musí a dítě s ADHD dokonce i s autismem mám taky,přesto trvám na tom,že se takhle nehoním,není důvod.Já opravdu odmítám litovat někoho,kdo si nastavil laťku co nejvýš,aby byl nejlepší a teď se hroutí.~d~
 Margot+1 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 18:58:55)
Pawllo,
já třeba vařím skoro denně proto, abych měla na druhý den s sebou oběd do práce. U nás si lze pouze objednat z hospody, je to nechutné, studené a drahé. A i tak mám 3x do týdne špagety, protože dělám na 1,5 úvazku...
 konny, 3 děti 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 8:25:42)
mám to přesně tak. do práce si jídlo musím nosit, chleba či pečivo s něčím, to prostě každý den nejde. když máš syny sportovce, tak prostě vařot musíš, ať tě to baví či ne, prostě ty děti mám a basta. ano, věci si mohou vyprat sami ( ten starší tzo dělá).. ALE až ucpe pračku odpadky z kapes, tak si budu zase dost srbat hlavu. Jsou zkrátka věci, které k dětskému věku nepatří a jednou z nich je suplovat rodiče. Zkrátka rodič vyprat musí, není to povinnost desetiletého kluka. Sama jsem z domu 12 h denně , jen cesta do práce a zpět mi zabere 3 hoďky, ale člověk je rád, že má alespoň slušně placenou práci, byť daleko. Já osobně největší problém vidím v tom, že je kladen na zaměstnance ( netvrdím, že všude)velký tlak na produktivitu a občas je to tak, že práce, kterou mají dělat 3 lidé, se rozdělí mezi dva. já sama odcházím každý den po 9 h v práci a přesto na mě nakoukají skrz prsty, protože oni ( chlapi) zůstávají mnohem déle. Jen nevím, jestli té práce mají tolik, či jestli se jim k těm dětem a manželkám až tak moc nechce.
Můj názor je ten, že dnešní doba je pro ženu- matku hodně nepříznivá. Má sice dostatek ulehčujících pomocníků ( sušička, myčka, polotovary), ale bere jí to, co ještě před dvaceti lety měla téměř každá a to je čas... čas na děti, na sebe. Pracovní trh a prac. krize vůbec, staví na první místo výkon v práci, na to další po čase moc sil nezbude. Paní v článku není ani tak unavená z toho, co dělá, ale spíš z toho, že je to nekončící kolotoč a strašlivá únava, ze které se nejde vyspat, člověka budí zmatené sny a stres. Když dám příklad to praní. Ano, pračka vypere a sušička usuší, ale člověk to musí hlídat....a nemůže jít spát
 Jana, 5, 6 let holčičky 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 15:30:40)
Mě se to, co se píše v článku nezdá tak nereálné, naopak. Jeden den doma neuklidím a vypadá to, jako kdybych neuklízela týden a to nevařím teplé večeře. Nejvyčerpávající je přesně ten kolotoč, každý den to samé, i když se snažím holkám vnucovat úklid, aby si aspoň po sobě uklízely, tak to jen opakuji pořád dokola, až toho mám opravdu někdy dost. Přesně jak se píše v článku, vstanu první, abych připravila oblečení a snídani, následuje rychlá sprcha, vypít kafe, uklidit po snídani, mezitím kontrolovat holky, zda si vyčistily zuby a jsou oblečené, pospíchat do školky, pak do práce, v práci uvažovat nad tím, jestli mám vše hotovo, nebo zda jsem něco nezapomněla udělat, aby nenastal průšvih a vyhazov z práce, pak rychle do školky, než ji zavřou, něco nakoupit. Po příchodu domů svačina, dát prádlo do pračky, nějaký běžný úklid, pak si sednu ke kafi a snažím se odpočívat, ale děti to nechápou a stále něco potřebují. Nevypiju si ani to kafe v klidu a už se dopere prádlo, popřípadě zapípá myčka a pokračuji dál a to až do večera, než jdou holky spát. Pak si teprve sednu - všechno je hotové - ale přemýšlím už o dalším dnu, co všechno musím stihnout doma i v práci. To ani nemluvím o dnech, kdy jdeme plavat a domů se dostáváme až v sedm večer, takže toho moc nestíhám. A to jsem zapomněla na úkoly, večerní koupání, čtení pohádek...a čas pro sebe...toho moc nemám...
 BlankaRyb 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 12:19:14)
Taky jsem byla na tom podobně ohledně dojíždění do práce, ale když si to tu čtu, uvědomuji si, že mám asi v sobě nějakou klapku, která vyhoření zabrání. Nyní jsem na mateřské, ale když jsem jezdila do práce tak v okolí jako VŠ práci neseženu, tedy jsem dojížděla, většinou mi zabrala 2,5, ale měla jsem místo které nebylo poblíž nádraží a tak jsem cestoval ještě po městě a to byli 3h denně. Takže jsem vstávala v 5:15 a vracela se v 18h, pak mě čekalo převléct se, nachystat nějaký zeleninový salát. (Některá teplá jídla by dali méně práce, ale manžel chce salát.) tak byla 1,5h pryč, pak jít na procházku se psem 0,75h, psa se vzdám, vždy večer volala mamka 0,5h, protože má 30min volání zdarma, učit se němčinu 0,75h, to jsem pak omezila, někdy zalívat zahradu nebo jiná domácí činnost umýt nějaké nádobí, stejně ho dost zbylo na víkend. spát jsem chodila ve 23h nebo o půlnoci, myslím častěji o půlnoci, tak jsem se strašně těšila na víkend, že se vyspím, k tomu někdy firemní akce na které se mi zoufale nechtělo zásadně bývali v pátek tedy v den na který se těším, že přijdu domů a budu spát dlouho, ještě že byli jen jednou za půl roku, odvahu nejít jsem neměla, protože jsem nechtěla přijít o místo. A do této honičky, ještě se stalo tohle, byla jsem zrovna na tom místě kde mě dojíždění zabralo tolik času, kromě toho mi vedoucí dala úkol na potopení, jsem o tom přesvědčená do dnes. Takže jsem vstávala 4:30 a vracela se ve 20h a to jsem musela jít od nádraží 3km pěšky protože tak pozdě k nám nic nejede, kromě toho, když jsem byla v práci tak na mě vedoucí štěkala do telefonu, neštěstí vedoucí seděla v jiném městě. Takže že bych doma umyla nějaké nádobí nepřipadalo v úvahu, byla jsem strašně nevyspalá spala jsem jen 4h a těšila se na víkend a už ve čtvrtek na mě začala vedoucí štěkat, že bych měla jít o víkendu do práce, přemýšlela jsem jak se tomu vyhnout a kdyby to nešlo, měla jsem v plánu vzít si sebou deku, protože v práci byla pohovka a byla bych tam sama, tak bych se vyspala, tady nešlo o to abych udělala nějakou práci, vedoucí šlo jen o to, aby mě nesmyslně honila. Já jsme na toto honění po týdnu reagovala tak, že přeci nebudu mít šílené přesčasy a chodila jsem domů podle toho, jak je to prac. smlouvě a to že má problém úkol splnit mi bylo naprosto jedno a děla jsem to co se mi řeklo, když jsem věděla ,že je to nesmysl. (V práci jsem byla nejnovější a vedoucí mi dala úkol, ze kterým by ji každý vyhodil a já jsem nevěděla do čeho jdu, kromě toho jsem vedoucí musela psát nesmyslné zprávy, které byli dobré k tomu aby se hodili do koše, nikdo jiný je nepsal. Nakonec jsem po 7 měsících od začátku prac. poměru dostala výpověď, to mi spadl kámen se srdce, ale první 4 měsíce tam byli fajn. Horší bylo, že jsem si musela najít nové místo a to se mi povedlo za měsíc.)
Když jsem měla té práce tolik, tak se ještě stalo toto, maminka mi začala telefonovat, že jedna paní má dluhy ať jí půjčím 14tis. Byli to hrozné telefony, zoufalé na nich bylo, že trvali 2h, kdy do mě klavírovala, že mám peníze půjčit, když telefon trval dlouho tak jsem si říkala, dnes tedy neumyji nádobí, pak jsem postupně rušila další věci, dnes se nebudu moct umýt atd.. Nakonec abych měla právo na spánek tak jsem 14 tis. půjčila a po nějaké době jsem zjistila, že je to chyba zase mě otravovala o další peníze a to jsem si uvědomila, že musím být neoblomná a byla jsem, naučila jsem se nebrat telefony, taky jsem v té době neměla děsné už děsné místo. Nejhůř mě jde odolat nápadům mamky, ta si klidně v pátek vzpomene, že chce někam jet v sobotu a slibuje mi, že budu za chvíli doma, tak nakonec se s ní domluvím a jedu s ní, protože nedá jinak pokoj a počítám že odjedu v 8.30 a vrátím se ve 12h, ale maminka tam začne přidávat další a další věci co pro ni musím udělat, od rodičů odjet nemohu dřív než ve 20h, to že namítám, že mám přeci kuchyň plnou špinavého nádobí, že jsem za týden nevyspala, mamka kuchyň viděla, řekla na to máš to tady děsné, ale já ti s tím nepomohu. Zkrátka odjet od rodičů dřív nemohu, protože na to mám neděli abych se vyspala a udělala co je třeba. Takž jí neříkám, když je manžel o víkendu na služební cestě, jinak by mě naplánovala nějakou co pro ni mám dělat, to vždycky začíná jaký je ona hrozný chudák. Je to můj problém naučit se říkat "NE", obzvlášť rodičům mi to dělá problém. Jako děti jsem museli velice poslouchat a vlastně jsme neměli právo o ničem rozhodovat.
 Luca83 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.2.2013 16:38:48)
Konny: Ano, souhlasím do písmene s Vaším příspěvkem ~R^

Jsem zvědavá, jak to budeme zvládat, až se za půl roku vrátím do práce. Manžel podniká, domů se vrací pozdě večer a ještě se snaží "pofackovat" vše kolem baráku a zahrady. Takže veškeré povinnosti ohledně dětí a domácnosti jsou na mně - a zůstanou na mně i poté. Aspoň, že manžel může vozit děti do školky. A už taky obhlížím, odkud budu manželovi objednávat jídlo, abych nemusela vyvářet i v týdnu, když budu v práci.
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 1:44:59)
Hehe - super matka, Vás bych chtěla mít doma :-D Hlavě jak respektujete názor druhých. Když ztratíte energii a nestačíte, resty se kupí, a pak skutečně vše vypadá jako u paní Martiny. A kdo říká, že se ho to netýká, je buď sobec, nebo zralý na syndrom. Tipla bych to první. Taky bych chtěla přepych sobeckosti. :-D
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 2:00:23)
To bylo pro: Pawlu
 Hana 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 17:43:33)
Ono to ale opravdu někdy není tak jednoduché. Muž onemocněl, když jsme měli malé dítě, já musela do práce, jinak bychom prostě byli hlady, po příchodu naprostá a veškerá starost o dítě a domácnost jen na mě. Po nocích muž naříkal bolestmi a pokud ne, byla jsem stejně tak mimo, že jsem nemohla spát. Já, rodina a manžel pochopili, že to v jednom nbemůžu zvládnout až ve chvíli, kdy mě odvezla rychlá do nemocnice. Pikantní je, že pak po pouhém týdnu odpadla tchýně, která mi pořád zdůrazňovala, jak a proč to musím vše zvládnout. Od té doby jsem taky chytřejší a rodina mě má v hluboké úctě :-))), ale prve jsem si tím muslea projít.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 10:30:42)
To je totiž krásná ukázka toho,jak si ženy umějí samy udělat ze života brannou hru a vůbec nikoho k tomu už nepotřebují~:-D.Tyhle typy při přechodu z mateřské do zaměstnání nic nezredukují,protože ony to zvládnou,jejich rodina nebude trpět tím,že by večer jedla chleba s pomazánkou,budou mít stoprocentně naklizeno a budou i stoprocentní manželky,tuhle laťku si nastaví samy,o pomoc partnera zpravidla ani nepožádají,protože ony jsou jak se i v článku píše perfektcionistky.K zhroucení dojde tak do roka a není to chyba jen rodiny a okolí,je to vina hlavně té ženy.
 DaVinci 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 14:40:50)
Naprosto souhlasím s Pawllou a názory, že manžel v domácnosti nepomáhá, už radši ani nekomentuji. Jak může pomáhat s něčím, co je jeho? Oba pracujeme, oba se chceme věnovat svým koníčkům, tak to znamená, že buď oba doma máknem a nebo něco oba společně ošidíme. Scházíme se doma navečer, jeden vaří, druhý pofackuje domácnost, o víkendu jeden věší prádlo, druhý naštípe třísky. Na zahradě mákneme jednu sobotu do měsíce oba. A zapojujeme dítě. Odmítám hrát zhroucenou ženu, na to se mám moc ráda.
 Rigmor 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 14:46:35)
Taky si myslím, že si to ženy dělají samy. A některé to dělají i jiným ženám a to jak přímo, tak výchovou svých synů...třeba, když jsem poprosila manžela, aby sklidil stůl po večeři, tak jeho maminka, která byla u nás na návštěvě, vyskočila, aby to udělala sama. Přece nemůžu po chlapovi chtít, aby se staral o domácnost, to je přece úloha ženy. Namítla jsem, že téměř žádnou mužskou práci přeci nemá (dřevo kupujeme a skládáme jednou za rok a dělám to i já, taky si ho nanosím, když chci zatopit...auto se odveze do servisu).
Já prostě práci nehodlám dělit na mužské a ženské. Jistě, většina mužů upřednostňuje jisté činnosti a většina žen zase jistý okruh činností. Já to beru tak, že tady máme nějaký objem práce, který je potřeba si rozdělit. A to spravedlivě, což nemusí znamenat všichni stejně. Práce jsou totiž různé náročnosti, či už fyzicky, nebo časově...Já to měřím objemem volného času. Tchýně mi na to řekla: to jakože měříš, o kolik minut má víc volného času? Ne, o minuty mi opravdu nejde, ale hodiny je opravdu znát...a když já se ke svému koníčku měsíc nedostanu, tak disproporce tady určitě je.
Jsou práce, které si oba rozdělí přirozeně, protože je baví a zvládnou je tak nejlíp. Pak jsou práce, které nikoho nebaví, ale je také potřebné je udělat. Dá se samozřejmě diskutovat, jestli je opravdu potřeba to dělat. Pokud opravdu ano a nikdo není ochoten, můžeme si je zaplatit. Tak si vyber, podělíš se se mnou o uklízení, nebo si zaplatíme někoho na úklid? (az tehdy mu to docvaklo) Nemusím mít každý den naklizeno, ale chci se doma cítit opravdu dobře a taky se chci trochu věnovat dětem.
Taky mi to nedošlo hned a po nástupu do práce jsem jela v domácnosti, jako když jsem byla doma. Na výsledek nebylo třeba dlouho čekat. Ale protějšku to samozřejmě nedošlo dřív než mně. Někdo se podivuje, proč si žena neřekne o pomoc. Kdyby stačilo jednou říct o pomoc, bylo by to fajn. Podle mých zkušeností je opravdu potřeba partnera přesvěčit a ukázat mu věc pokud možno objektivně a třeba i na papíře formou seznamu...Protože prosit a žádat nejde pořád, nebaví mě pořád někomu říkat, co má dělat, nebo furt prosit o něco, co by mělo být samozřejmé.
Pokud ale páru to takzvané tradiční rozdělení rolí vyhovuje (možná i většině lidí), rozhodně nemám nic proti. Každá rodina ať si to ve své domácnosti a vůbec v životě udělá tak, jak jí vyhovuje. Hlavně aby byli spokojení a realizovali se v tom, co je nejvíc baví, co má pro ně smysl. Nechápu potřebu lidí mluvit druhým do jejich činností...
Taky se marně snažím pochopit hlášky typu: v dnešní době se stírá role mezi mužemi a ženami, muži jsou víc ženami a ženy muži...
Vždyť žena, matka je přeci ženou i něčím jiným, než jen svojí prací...o muži, otci platí totéž...
Spíš si myslím, že mezi minulostí a dnešní dobou je akorát ten rozdíl, že je míň mužské práce a ženy se můžou realizovat i jinak, když jim té ´tradiční´ práce taky podstatně ubylo.
Příklad z článku mi taky přijde, že jde o samoživitelku. Tam opravdu nezůstává nic jiného, než něco vypustit a najít si čas i na regeneraci. Myslím, že děti potřebují víc pohodovou mámu, než naklizenou domácnost, ale mámu vyčerpanou a nervózní. Pro děti je taky přínosné, když budou něco dělat. Ale opravdu si dát záležet, a dát jim dělat jen to, na co mají a čeho smysl chápou. (Pamatuju si, že já jako devítiletá a segra pětiletá jsme tepovali koberec, přitom nám furt někdo pindal, jak to máme dělat pořádně...hrůza – dokonalý způsob, jak dětem znechutit práci. Kdyby to třeba někdo dospělý dělal s náma a nějakou formou hry, nebo alespoň povídání u toho...)
Je to jen na nás a boj proti předsudkům je dlouhodobý...:-)
 Xantipa. 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 15:10:23)
Nikomu jsem nedělala služku - a přesto. Ani nebylo vzorně naklizeno.
Ale souhlasím, že si za to mohou ženy samy.
Vyhoření - to se stane tak nenápadně, až to děsí. A jestli to na mně bylo vidět - to nevím, nikdo mi to neřekl a já to nepoznala.
A přesně jak je to v článku - jednoho dne jsem nakonec nevstala.
Taky jsem si myslela, že se mi zrovna tohle nemůže stát - proč by mělo? Na nic nejsem sama, tak co. Jenže to se přidá jedno k druhýmu a ani si nevšimneš a už v tom jedeš.
 Natascha 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 15:31:03)
Tak třeba ty samoživitelky si za to někdy úplně nemohou, a stejně to musí stihnout, někdy toho může být na jednoho moc.~d~
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 5:14:10)
Natasho může,ale já se vyjadřovala k uvedenému příkladu a ta paní toho moc neměla nebo spíš měla,ale nastavila si to tak sama.
 Zdena 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 17:41:24)
Nádobí patří do myčky. Pokud otec má pocit, že myčka je zbytečný spotřebič, pak má nádobí mýt on. Tedy - když je žena dost rozumná a raději přehlíží, když on úmyslně dělá věci špatně, aby ho od toho odehnala. Místo toho mu pak má servírovat v tom špatně umytém talíři a sobě a dětem ho umýt :-) Můj muž myl nádobí kvalitně, i když nerad. Teď už jsme jen dva a pořád máme myčku. Bohudík netrpím syndromem dokonalé ženy.
 Jája 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 21:15:46)
Ne každý má doma myčku. A dřív nebyly vůbec. Stejně tak automatky. Pro jednoho se obvykle nevyplatily.
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 21:53:09)
Ano, my například na teplé večeři trváme, protože s mužem jinak nemáme teplý oběd. Bordel v kuchyni je tak každý večer opravdu raz dva, síly na mytí se ovšem už ne vždycky najdou...
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 22:02:02)
Tím vůbec ovšem nechci říct, že jsem na všechno sama a rozhodně nemám dokonalou domácnost. Přesto mám často dojem, že je toho na mne moc. Čím to, že je kolem tolik dokonalých žen, které například o víkendu nejsou unavené z pracovního týdne, nedospávají a poté si nečtou v klidu u kafe noviny jako já, ale "vlítnou" na to žehlení? ~e~
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 5:23:09)
AL klasicky nepochopila o čem se píše.Právě ženy,které si vypijí v klidu kafe a přečtou knížku v týdnu mají ještě chuť a sílu vlítnout na žehlení o víkendu.Nebo naopak budu šůrovat byt a žehlit přes týden a víkend budu odpočívat a trávit s dětmi.Já fakt nevím,že se zase vracím k příkladu p.Martiny,proč když přes týden každý den uklízí,žehlí,pere vaří,proč když příjde víkend,tak zase musí všechno pořádně uklidit.Přesně tohle vypadá jako syndrom dokonalé ženy,jak někdo psal.~;)
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 18:21:03)
A Pawla se chce klasicky hádat a být ta chytřejší ~;)
Já jsem jen chtěla vyjádřit pochopení pro ty teplé večeře a hromadu nádobí...~6~
A navíc jsem si tak trochu chtěla postěžovat, že ačkoli nepatřím k těm, které by se za každou cenu chtěly strhat, stejně si pořád připadám strhaná a do toho žehlení se mi nějak nechce...
Taky se mi moc nelíbí, jak spousta žen hned přispěchá s tím, jak ony na to jdou mnohem lépe a vše tudíž zvládají z přehledem. Samozřejmě vědí, jak by to ty ostatní ženy měly všechno dělat lépe a jinak...
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 18:21:05)
A Pawla se chce klasicky hádat a být ta chytřejší ~;)
Já jsem jen chtěla vyjádřit pochopení pro ty teplé večeře a hromadu nádobí...~6~
A navíc jsem si tak trochu chtěla postěžovat, že ačkoli nepatřím k těm, které by se za každou cenu chtěly strhat, stejně si pořád připadám strhaná a do toho žehlení se mi nějak nechce...
Taky se mi moc nelíbí, jak spousta žen hned přispěchá s tím, jak ony na to jdou mnohem lépe a vše tudíž zvládají z přehledem. Samozřejmě vědí, jak by to ty ostatní ženy měly všechno dělat lépe a jinak...
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 18:21:37)
Pardon, dvakrát jsem to nechtěla.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(17.11.2012 17:50:02)
Al,tak nevím kdo přispěchal s tím,že všechno dělá lépe,já nic takového nečetla.Naopak spousta lidí,tak jako já napsala,že hodně věcí nedělá vůbec a to z jednoho prostého důvodu,že nejde všechno stihnout.Na ideální ženy si podle mě hrají ty,které tvrdí,že jde-teplé večeře,každodenní luxování atd.Já netvrdím,že bych to zvládla lépe,naopak tvrdím,že bych tohle všechno časově nezvládla a proto to redukuju a dělám to nejdůležitější.Pokud to někdo zvládá,já o tom pochybuju,ale dobře.V článku se,ale píše o ženách,které se z toho hroutí,takže jednoznačně je to špatně,nic není tak důležité,aby se z toho někdo zhroutil.
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(17.11.2012 23:35:33)
No, například jsme se dozvěděli, že Pawle se špinavé nádobí ani nevyžehlené prádlo nakupit nemůže... ~;) Já ale naprosto souhlasím s tím, že se nikdo nemá honit, právě že já se nehoním. A právě proto se mi to nádobí i prádlo pořád kupí ~t~
 Lenina 2 děti 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(17.11.2012 23:40:12)
tak to bych chtěla opravdu umět!!!! nekecám já jsem jak psychopat nejdu spát dokud není uklizená kuchyně...ale jak to zastavit?:(
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 14:48:31)
Leni, to Ti neporadím, u mne je to zřejmě vrozená schopnost ~t~
Možná proběhnout kuchyní se zavřenýma očima a zabouchnout za sebou rychle dveře?
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 4:40:33)
Al,nevím jak to dělám,ale fakt když není nikdo doma,tak se mi samovolně špinavé nádobí ani prádlo nekupí.~t~
 Hilly. 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 10:17:38)
Pawllo, tak může to být z předchozího dne od večeře. Nám to doma taky tak vždycky zůstalo. Večer jsme si dělali různé pochoutky, čaje, džusy u toho třeba civěli na telku a pak padli do postele a spali. Ne každý jí v šest hodin a pak se s nadšením vrhne na nádobí. To samý s tím bordelem v bytě a prádlem, večer to ze sebe nějak všechno sházíš, ráno zase něco na sebe nevlečeš, spoustu věcí necháš rozházených,pověsíš prádlo, zděláš to staré ze sušáku, nestihneš poskládat, potom ještě nádobí od snídaně, nepořádek v koupelně po ranní a večerní hygieně čtyřech členů rodiny a je bordel hotový. Uvědomuji si ale, že je mezi námi spousta organizovaných a schopných lidí, kteří s tím problém nemají, protože i kdyby měli padnout na držku tak vše po sobě uklidí takměř hned. Mezi ně zřejmě patříš i ty, tak to co ti tu píšu stejně nepochopíš~:-D
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 14:40:07)
Hilly, to jsem ráda, že to má někdo stejně jako já...
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 4:50:27)
Hily,pochutiny k TV?Ona přece na TV nemá čas,do půlnoci uklízi.Nádobí od snídaně?Nevím co snídáte ráno doma vy,ale my máme nádobí zanedbatelné množství,že i kdybych ho měla mýt v ruce,je to otázka pěti minut.Já už se opravdu musím smát,jak mě tu přesvědčujete,že po celém dni,kdy v bytě nikdo není musí být každý večer bordel jak v tanku.My se ráno oblečeme a jdeme,neumím si představit jak by kdokoliv mohl stihnout ještě zabordelit celý byt a že třeba syn je na to expert,ale v tak krátkém časovém úseku to nestíhá ani on.~t~
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 14:55:55)
No ale to vypadá na ohromnou dokonalost: nádobí po večeři i po snídani okamžitě umyté, prádlo po vyprání ihned vyžehlené nebo aspoň složené a uklizené... (u nás se pere i v týdnu, víkend na vše často nestačí- z prostorových i časových důvodů). To je podle mne heroický výkon!
 Rigmor 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 22:48:43)
No, nádobí hned umyté nemám, ale alespoň je schované v myčce, kde ho není vidět - to se mi ostatně na ní líbí nejvíc, najíš se, nastrkáš do ní nádobí a je uklizeno. Každý druhý den pustím jednu pračku a taky jednu várku suchého prádla poskládám. Věci na žehlení střádám i dva týdny. Teplé večeře vařím taky, taky na dva dny, neboť nikdo z nás teplý oběd nemá a to včetně školkového dítěte. Jsem nadšená z nového mixéru, který umíchá kynuté těsto za 5minut...když jsem byla doma na rodičovské, všechno jsem dělala ručně. Takhle se to dá stíhat. Luxuje manžel, taky umyje koupelnu, na utírání prachu oba úspěšně zapomínáme, naštěstí máme spartansky zařízený byt...
Pořádek není dokonalý, ale cítim se doma celkem dobře. Ve skříních a v komoře se bordel nakupí...
Každý máme pro sebe dva sportovní večery.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 5:01:32)
Al,no právě,kdybys četla co píšu zjistila bys,že to tak není.Právě proto,že se necítím dokonalou ženou a hlavně nevidím žádný důvod proč bych měla být,spoustu věcí nedělám.Dělám to co je důležité a když se nad tím člověk zamyslí,zjistí,že těch opravdu důležitých věcí není moc.Rozhodně k nim nepatří každodenní luxování ani vaření složitých večeří.Já třeba když příjdu z práce zkontroluju synovi úkoly,popřípadě mu pomůžu,ale jinak nedělám nic.nehroutím se proto že jsem dokonalá,ale protože nemám z čeho.Je pravda,že co se týče nádobí mám myčku,ale pokud bych měla umýt nádobí po snídani,jedno jestli ráno nebo večer,čtyři misky a čtyři hrnky opláchnu za pět minut.Oblečení kupuju spíš takové,které žehlení nevyžaduje,opět proto,že nejsem tak dokonalá,abych denně žehlila.A tak můžu pokračovt donekonečna.Mít dvě zdravé děti není taková hrůza,aby se člověk hroutil,jsou ženské,které mají děti nemocné,ještě se třeba starají o prarodiče,mám takovou kolegyni a ano ta padá na hubu a tu polituju.Ale příklad popsaný v článku,to je pro mě pohoda,má zdravé děti,má práci,zřejmě i partnera.Jestli musí kvůli sobě denně luxovat o.k,ale pak ať si nestěžuje,že se hroutí.
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 17:46:46)
Jasně, že luxovat nemusí. Mně ale připadá trošku nefér rozhodovat, kdo má nárok "padat na hubu" a kdo už ne. Každý má své hranice toho, co je už pro něj moc, jinde. A nikdo si je sám nevybírá.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 5:52:09)
Al,nárok má každý a každý má nárok ho politovat nebo ne.Tak jako nelituju alkoholika,který si prochlastal játra a taky je na tom hodně špatně,tak nelituju někoho,kdo "musel" mít každý den vyluxováno a teď je na tom psychicky hodně špatně.Lituju ty děti,protože na rozdíl od večeří,luxování a žehlení nebyly prioritou.
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 18:19:46)
Pawlo, tady je ale ten rozdíl. Když si nevaříte večeři, nemáte doma špinavé nádobí. Navíc máte myčku. Ale mnozí z nás ty večeře vaří a mají k tomu své dobré důvody. Každý totiž nemá v práci dostupný solidní a levný teplý oběd. A pokud si člověk nosí od večeře na druhý den s sebou oběd, nechce totéž jídlo ten den opět k večeři, celkem už potřetí za sebou. A někteří lidé nechtějí jíst pořád jen chleba s něčím. Pak to tedy znamená dennodenně vařit a pak se rozhodně nejedná jen o čtyři talířky. A někteří nemají myčku a také k tomu mají své důvody (nám se například prostě nevejde do kuchyně). A po dlouhém dni se někteří lidé nedonutí okamžitě všechno to nádobí umýt, například proto, že si dají kafe, popovídají s rodinou, přečtou noviny, přečtou dětem pohádku, nebo se prostě cítí unavení (bez ohledu na to, jestli si Ty myslíš, zda na to mají nárok).... No a tak se nádobí hromadí. Co je na tom divného? Pro Tebe je to divné, protože Ty to děláš jinak. To ještě neznamená, že Tvoje cesta je jediná možná a správná cesta pro každého. Tak, jak o tom píšeš, to totiž působí, všechny, co to dělají jinak než Ty, považuješ za neschopné a hloupé, zatímco Ty to máš dokonale zorganizované, potažmo jsi vlastně dokonalá...
 ALL 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 18:23:15)
A abychom se nezasekli na těch teplých jídlech: někdo tu píše, že studené jídlo nemusí být jen chleba s něčím. Souhlasím, ale chleba s něčím je nejrychlejší a nejsnazší jídlo. Většina vyváženějších jídel, klidně i studených, už vyžaduje větší námahu a více času (a nejspíš i více nádobí :-)
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 5:59:42)
Al,ne,ne.Ty se na mě zlobíš,když píšu,že nechápeš,ale ty fakt nechápeš,nebo to možná blbě píšu.O nádobí jsem přesně psala stejnou větu jako Ty a to,že kdybych denně vařila teplé večeře,tak bych to nádobí měla taky,proto je to věc,kterou bych odbourala jako první,protože jsou to skoro dvě mouchy jednou ranou.Ale ber to víc jako příklad,já bych to dělala takhle.Neříkám,že ona to má dělat stejně,říkám,že něco musí vypustit,jestli se shodneme na tom,že vyhoření matky dvou dětí není optimální stav a jestli po ní nechceme,aby odešla z práce,tak nezbývá nic jiného,než něco vypustit.Pokud je teplá večeře priorita o.k( a teď už se zase opakuju),tak musí najít něco jiného,třeba to luxování nebo cokoliv,co není nezbytně nutné.Nebo nafoukne den a poslední možnost je,že si něco šlehne,já opravdu víc možností nevidím.A nezlob se na mě,cokoliv vypustím raději,než aby moje děti měly matku v blázinci.Jestli jsem proto dokonalá,nechám na Tobě,já se tak necítím,nazývám to spíš pudem sebezáchovy.~;)
 Peťa Patrmanová 


Re: Příklad paní Martiny 

(1.12.2012 22:40:39)
Zdravím, Pawlo, a nedá mi neodepsat. Plně s Vámi souhlasím!!! Asi jste nebyla zcela pochopena. Já jsem taky pro to, aby se některé věci vypustily. Já jdu raději se synem na procházku a prádlo si pověsím tak, abych ho nemusela žehlit. Nádobí se snažím uklízet průběžně a rozhodně nešedivím z pár drobečků na koberci! Ale můj názor je ten, že dkyž je žena s jedním dítětem, tak je to snad jednodušši než ještě mít partnera...připadá mi, že muž je na péči "náročnější"m než dítě... Přeji krásný večer, obdivuji vás, jestli máte autistického syna, tak to si musíte opravdu umět užít krásných chvilek i s ním a šetřit síly... Teplé večeře nevařím, to je pravda... A názor na dokonalé ženy mi naprosto zhnusila tchyně, která zastává názor, že je nejdokonalejší ze všech a vše stíhá. hnus!!!! Držte se a krásný večer všem!
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 1:56:25)
Souhlasím! ;-)
 Anadar 


Pomalé utahování šroubu 

(15.11.2012 10:50:36)
Tohle je až výsledný stav.Tyhle věci ale začínají plíživě.Představte si,že jste profesionálka a najdnou buch,dítě, mateřská.Manžel je profesionál pořád dál a vy jste najednou furt doma a tak je vám blbé trvat na předchozí dělbě práce.Přece když přijde mužíček domů v sedm až deset hodin z práce,nebudete ho hnát ke dřezu. Bezva,dokud je člověk matka na plný úvazek,dá se to.Mezi tím se ovšem rodina nádherně rozmazlí.Teplé večeře,k snídani vykrajovaná zvířátka z chleba k snídani,složité kostýmy na besídku,doma pečené dorty ve tvaru Barbie etc. Po návratu do práce najednou člověk zjistí,že partner nějak odvykl domácím pracem.Protože se mezi tím naučí ženská dokonale hospodařit s časem,chvíli to vydrží,ale pak to končí jako u paní Martiny.

Ty teplé večeře jsou jenom vrcholek ledovce.Třeba zrovna ty si nemůže dovolit vynechat ten,kdo nemá v práci(škole)oběd.Horší je fakt ta nadstavba,jak si všichni zvyknou na drobnosti,co mamka zvládla na MD.Jejda-domácí okurky,výzdoba na kdekterý svátek,perníčky,perníkové chaloupky,batikování,adventní věnce,všelijaké rituály vyžadující čas,čas, čas.
 Černá kronika 


Re: Pomalé utahování šroubu 

(15.11.2012 14:58:08)
Ano, asi tak to je. A náprava bude těžká. Pokud partner není přístupný dohodě, nechce slyšet důvody, argumenty, má ty zápornější povahový rysy - je vzteklý, cholerický, panovačný, tak prostě se ta ženská s ním na studených večeřích, na pomoci s nákupem a úklidem nedomluví. Pak jsou dvě možnosti, táhnout dál jak práci, tak domácnost a nebo se rozvést či odejít od partnera.
 Zdena 
  • 

Re: Pomalé utahování šroubu 

(20.11.2012 11:55:14)
Na studené večeři se nepotřebuje domlouvat - prostě přestane teplé večeře vařit a kdo chce teplou, uvaří si ji sám. Nebo to funguje tak, že pravdu má ten, kdo umí víc křičet a ten druhý sklapne podpatky a dělá, co mu řvoun přikáže? To bych tedy raději žila sama než s někým takovým. Nejsem na to dost submisívní.
 Liška s banem :) 


Re: Příklad paní Martiny 

(15.11.2012 11:10:55)
To je trochu jako u nás, také jsem někdy tak unavená, že v 8 padám mrtvá do postele (či spíše prakticky vždycky). Vařím teplé večeře, manžel moc nepomáhá, protože chodí pozdě z práce, já pracuju na cca 1,25 úvazku, takže často těžce nestíhám. Tak jsem se rozhodla, že budu zanedbávat úklid, žehlím jednou týdně (nebo k tomu dotlačím manžela) a postupně odbourávám i ten pracovní úvazek.
 Petra 
  • 

A jak se da vypnout 

(15.11.2012 15:04:00)


Mám tři dcery s celiakii a intoleranci laktozy, sama mam celiakïi, manžel je vegerarian a mam psa kardiaka. Babičku, která je na sklonku svých sil. manžel chodí domu v šest nejdřív. Hned jak může, tak se zapojuje, ale.... Přesto, že se snažím věci optimalizovat, včetně toho, že radši zaplatím dceři taxik, než abych jí vezla na kroužek tak jsem vyřízená. Dcera se chystá na přijímačky na střední druhá je v první. Obě jsou úžasné a moc času s nimi nad přípravou netrávím... Ale jediné jidlo, které jíme, je to které uvařím, jediné pečivo je to které upeču... nežehlím, mam paní na úklid i paní na hlídání - jednou týdně. Do práce chodím od šesti do půl třetí. Je náročná, ale velmi dobře placená a zajímavá. Přes všechny pomocníky padám na hubu a už delší dobu mám pocit, že nemůžu. Říkám to , mluvím o tom, ale co s tím.... Chodím na angličtinu a občas si zahraji badminton. Nevím jak moc dál, takhle to nejde a jinak taky. Rodiče jsou daleko a tchýně má na krku shora zmiňovanou babičku.
 Liška s banem :) 


Re: A jak se da vypnout 

(15.11.2012 18:48:46)
Psa nechat umřít, starší dceru zapojit do pečení pečiva a vaření. Stejně tak manžela. Může to dělat s holkama dohromady.
 Ludmila 
  • 

No, dá se aspoň trochu ubrat 

(16.11.2012 12:27:14)
Ahoj Petro, já mám taky tři holky s bezlepkovou a bezmléčnou dietou. Pokud dost vyděláváš, dá se ledacos bezlepkového koupit, i přes internet. Všeobecná pojišťovna taky dávala příspěvky na nákup bezlepkových výrobků, jak je to teď, nevím, měli to ale na svých webových stránkách. Nám se osvědčilo zapojit děti do úklidu, nejstarší dcera taky peče a má z toho radost. Na kroužky letos začaly chodit samostatně, i když nám pomáhají i babička a děda. Jinak taky mám zajímavé, náročné a dobře placené zaměstnání a musím se přiznat, že sháním méně náročné i za cenu toho, že bude hůře placené a méně zajímavé.
Držím Ti palce.
 Ivulle 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 20:36:51)
a taky by se mohl o děti ráno postarat tatínek, když paní Martina je vyzvedává odpolko. nebo snad nejsou jeho? vzbudit děti, uplácat jim snídani a sváču a rozvést je do školy a školky chlap zvládne. taky nechápu, proč paní Martina luxuje v průběhu týdne a proč žehlí. jo, je to přehnaný.
 Margot+1 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 20:50:39)
Tatínek se třeba někdy postará, někdy ale nepostará a tehdy je všechno na paní Martině. Luxuje zřejmě proto, že mají na podlaze svinstvo. Žehlí, protože má dojem, že je to potřeba. (Já sice nežehlím, ale zase třeba zalévám rajčata nebo uklízím sníh před domem.) Není to přehnané.
 Ivulle 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 21:06:28)
"Tatínek se třeba někdy postará, někdy ale nepostará a tehdy je všechno na paní Martině.."

Tý jo, a co kdyby se takhle paní Martina taky postarala jen někdy, ale někdy taky nepostarala..? Předpokládám, že děti chtěli oba, i tatínek.

A když lítám celý den jako hadr na holi a ještě večer musím řešit věci do práce, tak svinstvo na zemi a nevyžehlený prádlo snad počká.. Prioritnější je jít spát v normální lidskou dobu.
 Margot+1 


Re: Příklad paní Martiny 

(16.11.2012 21:32:13)
Jestliže se tatínek nepostará, asi k tomu existuje nějaký důvod. A i kdyby neexistoval, o děti být postaráno musí. Děti nejsou prostředek nátlaku nebo rukojmí svých rodičů.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(17.11.2012 17:52:16)
Margot není to přehnané?Večer vyluxuje,ráno všichni odejdou a když příjdou zas je tam binec,který se musí luxovat?A tak každý den?To tedy přehnané je.
 Ivulle 


Re: Příklad paní Martiny 

(17.11.2012 21:05:53)
no hlavně je přehnané, že řeší luxování a žehlení, když musí večer ještě mastit něco do práce. binec na podlaze a nevyžehlený hadry klidně počkaj.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 4:41:53)
Ivule,to tady asi už nevysvětlíme,prostě luxovat každý den se musí i kdyby se měl člověk zhroutit~t~
 tri strasna zvirata 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 22:55:59)
Treba se tam nahromadi behem te snidane, kdyz je to ta z rychlejsich - cerealie, pecivo atd., kdyz je kase, tak je i vic nadobi a koberec se musi vzit mokrym hadrem. Ale takhle to je jen u nas doma, v rodine se tremi detmi. Kdybych luxovala 3 x za den bude to malo (nedelam to) a pro moje chapani poradku, to porad nebude dost.

Chapu, ze nektery mamy se museji ucit posouvat hranice poradku smerem k neporadku, ja se to take uz 7 let ucim.

Naprosto chapu kazdou zenu, ktera se takhle citi, protoze se tak sama obcas citim. A to nezehlim, mam pani na uklid 1x za tyden (obvykle to 1 hod. po jeji navsteve vypada stejne jako pred jejim prichodem, s tim rozdilem, ze jsou postele ciste povlecene), chodim si i zacvicit 2xtydne. A hlavne nechodim do zadne prace. Zatim.

Cely muj den se toci kolem jidla - nakoupit, uvarit, servirovat, nakrmit, uklidit (mycku mam - jenze zadna z tech mycek, co jsou na trhu jeste sama neuklizi ciste nadobi na misto a tak se spinave hromadi, dokud na to nema cas "panicka") a pak to cele zase dokola. Dalsi kolecko s pradlem, 1-2 pracky denne, deti se holt zaspini a je jedno u ceho, oba s manzelem si tez menime obleceni denne, snad jen krome dzin), co mne desne stve, ze ty zatraceny pracky se taky nenacpou samy, ani pradlo nevesi a nesbiraji, u mne jednou permanentne 3 susaky (susicka se nam nevejde), a pradlo rovnou skladam do kominku, ktere skonci v pradelnim kosi, neb na to, abych je dopravila do skrini neni prilezitost, ony ty deti porad neco potrebuji.

A neni to o stezovani, svoje deti miluju a predpokladam, ze kazda z nas, jenze tech cinnosti, ktere se denne opakuji, je proste tolik, ze z toho jednomu hrabe. Kdyz jeden den neco neudalam, druhy den to dodelat nestihnu a tahne se to pak cely tyden, nez to treba stihnu. A na superzenu si fakt nehraju.

Newim, jak to u tebe Pawlo doma vypada, ale podle toho, co tu pises mam spis dojem, ze detim nemas, protoze nemas poneti, co dokazou, nebo je mas tak vycepovane, ze si ani neuprdnou...(a takove deti, bych ja treba zase nechtela).

Ale nic proti tobe, jen mne stve jak se peres, za svuj nazor na vec. Naprosto subjektivni vec k reseni, proc to delat tak militantne?
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 6:10:25)
tri strasna zvirata(neuvažuješ o změně nicku?~:-D)
Mám dvě děti 17 a 13 let,mladší kluk je autista.Nakolik jsou vycepované si netroufám říct,to je dost subjektivní.Bordel dokáží vytvořit slušný,jestli jde o to.Mě se už od začátku jednalo to,že příklad paní Martiny mi přišel nevěrohodný anebo věrohodný,ale takové ženské mě štvou.Nechtěla jsem svými příspěvky říct,že já jsem dokonalá a určitě tam nic takového není.Za to,co kdo vyčte mezi řádky neodpovídám.Vyjadřovala jsem se k článku.V tom článku bylo a já to klidně zkopíruju,že paní Martina došla do stavu vyhoření ,protože nezvládla denodenní kolotoč kolem práce,dětí,domácnosti.Denodenní pro mě znamená,že to tak u nich vypadá každý den,ne,že se to výjmečně tak nakupí.Takže večer příjde domů,uvaří,uklidí,vyžehlí,padá do lůžka.Ráno vstanou,posnídají,odchází,večer přichází v bytě je bordel jak v tanku,plný dřez nádobí a paní opět uklízí ,sbírá prádlo a žehlí.A tak je to každý den.Pak příjde víkend a doslova je tam psáno,že paní Martina musí konečně uklidit.No,tak já tomu prostě nerozumím.~d~
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 2:43:14)
Pawllo, v článku se ale nepíše, že každý den přijde do bytu ve kterém je bordel, když tam nikdo celé dopoledne nebyl. Je to příklad jak to cítí ona žena, jak vidí realitu. Bavíte mě jak odsuzujete druhé, byť smyšlené postavy...Pohrdáte jejich nedokonalostí, kde se ve vás bere tolik nenávisti a pohrdání??? A nemyslete si, že když za text připíšete x vysmátých smajlíků, že není poznat jak jste plná jedu. Někdy žena není tak veliká osobnost, aby se dokázala ubránit tlaku nároků své rodiny a názoru společnosti. Podle mě člověk který se nedokáže vžít do role Martiny, a píše něco o tom že Jí to přeje, bude nejspíš přerostlé EGO, kterému druzí pomáhají S HLÍDÁNÍM, NÁKUPEM, ÚKLIDEM, VÝCHOVOU, ovšem každá takový servis fakt nemá ... Mimochodem nikdy nemůžete vědět jestli člověk který má prochlastaná játra, netrpí podobnou nemocí,ačkoliv je abstinent, nebo příležitostný konzument. Jenže když nedokážete naslouchat a vcítit se do situace druhé strany a budete hned odsuzovat, nikdy se nedozvíte jak to s těmi játry opravdu je! Já lituji každého člověka, i alkoholika, ale hlavně Vás
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 5:13:08)
Milá Gloglo,ještěže váš příspěvek je tak chápající a bez odsuzování~t~.Bylo by možné mé pohrdání nedokonalými z mých příspěvků zkopírovat?Po stodvacáté osmé píšu,že se vyjadřuju k hypotetickému příkladu z článku,je tam psáno,že k vyhoření došlo z denodenního kolotoče,takže popsaný den není výjmečný,ale je to pravidlem a to prostě technicky není možné.Nevím proč tady točíte o dokonalosi nebo nedokonalosti.Možná vám to příjde divné,ale opravdu ani já ani nikdo jiný není povinen litovat všechny,kteří si o to řeknou.Po svých životních zkušenostech mám v sobě pokory dost,vím,že se můžou přihodit věci,které obrátí život naruby a člověk,kterému se to stane na tom nemá žádnou vinu.Ale mezi tyhle věci já opravdu nepočítám,že se žena vdala,má děti a práci.Jestli vy ano,klidně se nad tím dojímejte,nikdo vám nebrání.Mě litovat nemusíte,já jsem se svým životem spokojená.Co se týče alkoholiků,jak mám rozumět této větě?

" Mimochodem nikdy nemůžete vědět jestli člověk který má prochlastaná játra, netrpí podobnou nemocí,ačkoliv je abstinent"

Podle mého skromného názoru nemůže mít abstinent prochlastaná játra a pokud je nemá prochlastaná,ale je nemocný,pak bych s ním soucit měla.Možná bych měla soucit i s tím alkoholikem,ale stejně jako si lidi typu p.Martiny za to můžou sami,tak i alkoholik si za prochlastaná játra může sám.~;)Přeji krásný den~3~
 Markéta 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 8:31:49)
asi jste nepochopily, že článek bude nejspíš trochu nadsázka - Martina asi nežehlí každý den, je tam popsán jen den, kdy žehlí, totéž neluxuje asi taky každý den, když není rodina doma - prostě je tam popsán vyhrocený příklad

pokud vaří teplé večeře, je to její blbost, pokud nejsou v situaci, že nemají přes den teplé jídlo - ale většina vařících ženských v takové situaci není, jen je rodina "zvyklá" na teplou večeři, takže se prostě vaří...a ona si to už i ta ženská hájí třeba s tím, že "si taky ráda pochutná na vařeném" - což chápu, ale já bych si radši nepochutnala a šla místo toho na kafe s kamarádkou nebo na plavečák

že musí likvidovat nádobí - tak to asi někdo z rodiny musí, obzvlášť pokud se nakupilo ještě třeba nádobí od večeře a snídaně, může ho být pořádný ranec

K Pawle bych poznamenala - skutečně nevím, jak samostatný je co se týká pomoci autistický 13 letý syn, ale 17 letého jistě zapřáhnout pořádně lze...obecně děti puberta a výš se už nedají péčí srovnávat s předškoláky nebo rannými školáky, co má asi ta Martina - sebeobsluhu provedou sami, oblečení si připraví a špinavé vyexpedují do koše jistě taky sami, nádobí, koš a luxování také zvládnou, chleba si namažou, úkoly udělají, doma je není třeba hlídat a střídat se u hlídání.

Pawlo - klobouk dolů s péčí o autistického syna, na druhou stranu jsi asi už dávno zapomněla, jaké je to mít malé děti, jak musí člověk jet pořád na doraz a jediný, kdo může pomoct je partner, protože ty děti jsou na to ještě malé.

Že má Martina asi doma klasické české macho, které nic nedělá, to už je věc další, pak je to skutečně jen na ní, pokud si ho nedokáže srovnat. Ale ono to rovnání někoho, kdo se srovnat nechce, není tak lehké.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(22.11.2012 5:15:22)
Markét,ten problém je ale tak závažný,že dát tam příklad ve formě nadsázky není zrovna nejšťastnější nápad.Jinak sama jsi ve svém příspěvku použila slovo musí a já se ptám,opravdu musí cokoliv udělat i za cenu,že se zhroutí?Protože tady není řeč o ženě,která je v pohodě,ale o ženě,která se zhroutila nebo vyhořela.Opradvu ve světle toho zhroucení pořád někteří myslíte,že cokoliv z těch činností se dělat musí?
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(22.11.2012 5:18:22)
A ještě,kdyby to bylo v článku popsané tak,že paní Martina má problém s manželem,který dioma nic nedělá,ale to si tam zase dosazujete vy,v tom příkladu to nevidím.Tam vidím,že musí uklízet,vařit,žehlit,prát.Prostě podle mě je ten příklad špatný a je to škoda,protože syndrom vyhoření je zajímavé téma.Bohužel tohle na mě nepůsobilo dobře.
 Rigmor 


Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 9:37:21)
Pawlo, taky máš dojem, že někdo čte mezi řádky něco, co tam vůbec není? To ale vypovídá něco spíš o něm...Já jsem teda pochopila, že píšeš o tom, jak to děláš ty. Navíc tam cítím sdělení, že je jen na nás samotných, jak to zvládneme a čemu dáme prioritu. Snad jsem to pochopila správně. A všechno zvládnou dokonale opravdu nejde!
Taky dělám teplé večeře a necítím se tvými příspěvky napadána...:-)
Mimochodem, alkoholizmus je psychická nemoc a léčení psychické nemoci vyžaduje od člověka mnohokrát víc vůle, než čistě fyzický problém. Když psychicky zdravého člověka bolí břicho, zajde k doktorovi a podrobí se léčbě. Pro psychicky nemocného člověka je velký problém, nemoc vůbec rozpoznat. Já myslím, že pokud se vyléčí, je na místě jej spíš obdivovat. To ale nemění nic na tom, že musí být hrozné s nimi žít...takže zase samozřejmě chápu ty, co je odsuzují...Už dávno psychologové zjistili, že vlastně tak úplně ´nejsme pány ve svým těle´. Ne se vším dokážeme hnout vůlí...
Mějte se :-)
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 15:57:17)
Máte pravdu. Jako například někdo nedokáže sám sobě poručit, snažit se být dokonalou matkou.
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 16:02:37)
Máte pravdu. Jako například někdo nedokáže sám sobě poručit, přestat se snažit se být dokonalou matkou. ~;)
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(22.11.2012 5:23:11)
Rigmor,děkuji,přesně tak to bylo myšleno:-).Nejde o teplé večeře,to je příklad co bych vypustila já,druhý má priority jinde a vypustí něco jiného,aby nedošlo k vyčerpání,ale někde se to zredukovat musí,tedy pokud se dostaneme do stavu vyčerpání.Čtení mezi řádky je tady zavedená tradice a tak to i beru~:-D~x~
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(21.11.2012 13:57:33)
To víte, PAWLLO, na hrubý pytel hrubá záplata... :-D Škoda řečí s hovězím. ~y~ Ale těch do kterých jste se na diskusi pustila, jsem se zastat musela! ~q~

http://www.remedia.cz/Okruhy-temat/Hepatologie/Nealkoholicka-steatohepatitida-a-moznosti-jeji-lecby/8-16-ia.magarticle.aspx

Aspoň, že mi přejete krásný den ~6~
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(22.11.2012 5:26:45)
Ach jo,netřeba mi posílat odkazy.Ptala jsem se jak je možné,aby měl abstinent prochlastaná játra,jak jste doslova napsala,to že je někdo nemocný a játra mu selhala,fakt neznamená,že je má prochlastané.Ty dva výrazy si protiřečí.~;)Ale to bude zřejmě zbytečné,krásný den vám přeju ze srdce,možná pak nebudete tak vzteklá~6~
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(22.11.2012 18:06:00)
Nemohu dělat přednášku někomu, kdo je moudrost-sama. Je to v tom článku. Je tam uveden příklad pacienta, který má stejnou nemoc jako alkoholik. Stejné příznaky, stejná léčba, stejná dg, málokdy který lékař píše jinou dg. Když každý příklad odsoudíte, odsuzujete tím i ty kteří se s příkladem ztotožnili. Jenže to asi nepoberete, je to jedno, píšu to pro ostatní, kteří rádi diskutuji a nevedou jen monolog jako vy. Četla jsem i jiné vaše příspěvky. Ráda jste neomylná a nedáváte jiným prostor pro opačný názor, aniž by jste jím (tím názorem) pohrdala. Kdo chce Vaše příspěvky najde. Takže Azore zalez a neštěkej!! Váš čas který trávíte na diskuzích jenom tady... to bych chtěla mít. hehe
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(23.11.2012 7:29:06)
Gloglo,ale pořád platí,že ten nemocný člověk nemá játra prochlastaná,prochlastaná je má ten co je prochlastal,jasněji už to napsat nejde.A na tohle zjištění není ani třeba být moudrost sama,na to by stačilo i základní vzdělání.~t~
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(23.11.2012 7:31:22)
Na internetu jdou najít všechny příspěvky,to opravdu není žádné překvapení,když vás to baví,proč ne...~d~
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(23.11.2012 7:34:08)
Pacient má stejnou nemoc,ale nepřišel k ní stejným způsobem.Ještě tak by se to dalo vysvětlit,jinak to už vzdávám.
 Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(23.11.2012 11:42:22)

 Lenina 2 děti 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(17.11.2012 23:11:13)
Nestíhám pročíst všechny názory,ale i přesto že jsem na té "MATEŘSKÉ DOVOLENÉ" tak to u nás vypadá dost podboně jako u té Martiny,mám 7 mi letou dceru a skoro ročního syna...a jak se v článku zminují pokud je doma postižené dítě je to mnohem horší...tedy náš den vypadá asi takto...ráno vstát vypravit malou do školy (naštěstí sousedka ji bere s sebou spolu s jejím synem) do toho se už ozývá náš jedlík tedy snídaně a pak už obvyklý kolotoč kdy malý vyžaduje naprosto veškerou pozornost...musím říct že s dcerou jsem tohle nezažila,opravdu nebyla rozmazlená nevyžadovala tolik času a mohla jsem ji v klidu číst pohádky nebo s ní trpělivě zkoušet říkanky...mému synovi před dvěma měsíci zjistili 3 nádory v těle...jsme po druhé chemoterapii,ráno nevím jak bude večer...protože jsme se již několikrát během hodiny sbalili a skončili v nemocnici...tedy je na tom trochu jinak s pozorností k němu...nikdy nevím jestli je to jeho vrtoch a zkouší mě nebo je mu zle..?nicméně můj problém je právě v tom že nepolevuji z toho nač jsem byla zvyklá když jsme o nemoci nevěděli...a k tomu ted přibyl denní úklid i tam kde jsme ho běžně dělali např.jednou za tři dni...tedy vytírat podlahu dezinfikovat koupelnu,nonstop utírat vše kam malý nejvíc dosahne...atd...padám na tlamu v jednu ráno a to malý v noci spí špatně takže jsem cca po hodině vzhůru...před chvíli jsem dosedla...a říkala si že nemám čas ani na sebe běžná údržba..obočí atd...a přišel mi odkaz na tohle...nevím jak je na tom ta Martina ale já mám pocit že jsem k ničemu a nestíhám naprosto nic...:((((
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 4:50:32)
Leni,ne přesto,ale právě proto.Na mateřské,když jsi celý den doma s dětmi se ten binec udělá,protože ten byt používáte.Vaříš,pereš,děti si hrají.V případě paní Martiny ona večer vyluxuje,když vezmeme jenom to luxování,jdou spát,ráno všichni vypadnou,příjdou večer a ona MUSÍ znovu luxovat.To je to,co mi příjde zbytečné a takových věcí je tam víc.Nechápu moc o čem se se mnou někteří hádají,v článku se píše,že taková žena dojde až k vyhoření,přesto někdo napíše,že to tak dělat MUSÍ.Opravdu někomu příjde akceptovatelné,že se žena zhroutí kvůli úklidu?To je docela smutná představa.Špatné je,pokud má někdo v rodině někoho s teorii co všechno se musí,protože slabší povahy se snaží zavděčit a zase je to cesta do pekel.
 Hilly. 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 10:18:48)
...s tím luxováním souhlasím, paní zřejmě trpí nějakou obsedantně kompulzivní poruchou:-)
 Evelyn1968,2děti 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 10:50:52)
Mně se teda bordel kupil, když byly děti malé, prach se dělá i v prázdným bytě, jíst se musí-nádobí, odpadky, a čistý prádlo je taky nutnost. Večer jsem všechno nestihla udělat a odpoledne to na mě padlo, jen jsem otevřela dveře. Výjimka byla, když měl MM odpolední, to jsem přišla do uklizenýho bytu, ale po hodině s dětma jako by se neuklízelo.
 Alena, 2 děti 
  • 

Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 20:48:46)
Leni, drž se, jsi úžasná, že to takhle zvládáš! Moc držim palce, aby vše dobře dopadlo a synek se uzdravil. Nic není důležitější, v úklidu klidně polev, podud to jde. Máš můj (a jistě nejen můj) velký obdiv! Drž se a hodně štěstí! Jsi silná a úžasná holka!
 Hilly. 


Re: Příklad paní Martiny 

(18.11.2012 10:38:29)
Lenino, máš to teď opravdu těžké, tak ať je brzy líp~x~
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 5:06:46)
Milado ano,na dovolené,tam nedělám dvanáctky,takže to maso klidně ohřeju,ale taky ne 5x denně.~;)Zase už jsem to psala,ale nevadí,zopakuju,jedno teplé jídlo by podle mě člověk natož dítě měl mít,takže jasně i na dovolené ho mají,jestli ohřáté maso ze sklínky nebo oběd v restauraci je jedno.Doma mají zaplacené obědy,takže večer nemusí teplou večeří mít a ani by pokaždé nemohli,protože já když jsem v práci,příjdu domlů v osm večer.Když nic jiného,tak tohle mě naučilo nedělat zbytečné věci.
 Líza 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 5:46:17)
Hele Pawllo, a mohla bys mi ty nebo někdo jiný ze zastánců teplého jídla vysvětlit, z jakého důvodu si myslíte, že je jedno denně potřeba? Co za výživové hodnoty (kromě zničených vitamínů, popřípadě přepálených tuků) má teplé jídlo oproti dobře vyváženému studenému?
 Evelyn1968,2děti 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 16:50:40)
Jsem zastáncem teplého jídla. Nevím proč, ale prostě se tím líp najím, víc to zasytí a líp to chutná, není to nudný jako pořád dokola pečivo s něčím~;).
 Líza 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 17:55:46)
Studený jídlo přece vůbec nemusí být pořád dokola pečivo s něčím. Housku se šunkou bych dlouhodobě nechtěla jíst dokola. Nota bene sama mám teplý jídla ráda. Ale z výživovýho hlediska jsem ještě stále nikde nepřišla na to, v čem mají bejt tak nenahraditelný - to není pravda.
A mluvila jsem o vyvážený studený kuchyni. Koneckonců na tom jsou založený celý stravovací systémy - na syrový stravě.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 18:37:42)
Lízo, když už se tím jídlem mám zabývat, tak vařeným, to mi chutná víc, a miluju polívky, někdy mi stačí jako hlavní jídlo i česnečka s opečeným chlebem, ale teplá~;), jinak mám pocit, že jsem ten den ještě nejedla, i po pátým rohlíku se salátem~;).
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 6:15:55)
Lízo,ale o tom ta diskuse fakt není.Já to tak mám nastavené a rozhodně se neopírám o žádný výzkum ani nic podobného,myslím si to tak,tak to tak dělám.Tady mi jde čistě o to,že pokud si žena nastaví věcí co musí dělat hodně,tak zákonitě k tomu,co se psalo v článku dojde a nad tím by asi každý měl uvažovat.Lidově řečeno,co zvládne a co už ne.Dopředu to nemusí odhadnout,ale když už nastupují první příznaky,je na čase se nad tím zamyslet.
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 6:26:19)
" Doma hned za dveřmi rychle kontroluje byt: v předsíni to vypadá jako po výbuchu, musí se sundat prádlo ze šňůry a vyndat vyprané z pračky…vyluxovat… umýt nádobí, uvařit večeři. Zatímco syna zahání do vany, rychle kontroluje dceřiny úkoly: zase tu nechala dvě chyby! Konečně jsou děti v posteli (po protestech). Co teď? Sednout si? Ani náhodou. V rohu ložnice se kupí hromada nevyžehleného prádla. Tašky s tříděným odpadem se také nevynesou samy. A to tu ještě čeká práce, kterou nestačila dodělat v kanceláři, když musela běžet pro dceru do družiny. Když k půlnoci padá do postele, nedaří se jí vypnout. Probírá se tím, co všechna za den nestihla, přemýšlí, jak zorganizovat zítřek. Mrzí ji zbytečná hádka s partnerem, mrzí ji, že zase nenašla klid a čas na to, aby večer dětem přečetla kousek z knížky, tak jako to dělávali dřív. O víkendu, místo aby si odpočinula, nakonec jen vaří a uklízí. "

Já pořád píšu o tomhle.Ne o sobě,ani o nikom z vás.~;)
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 5:45:27)
Drahá Milado,tak to jsi nepochopila o čem je řeč.~;)Řeč je o fiktivní paní Martině z článku,protože jsem si dovolila napsat,že pokud se zhroutila může si za to sama.Je mi úplně jedno jestli někdo vaří jednou,dvakrát nebo sedmkrát denně a taktéž je mi jedno kolikrát za týden luxuje.Vyjadřuju se pouze k faktu,že pokud někdo vaří po příchodu ze zaměstnání teplou večeři,luxuje denodenně byt,ve kterém celý den nikdo nebyl a pak se zhroutí,tak bohužel si za to může sám a já nevím proč bych měla brečet nad tím jak to mají zaměstnané ženy hrozné,jo některé mají,ale paní Martina a jí podobné si to tak nastavily samy.Pokud mi někdo napíše "vařím denně teplou večeři,vyhovuje nám to,nejsem z toho unavená a stihnu i jiné věci" o.k v pořádku,každý si to udělá jak chce,ale v tom fiktivním příkladu to prostě nefungovalo,takže něco bylo špatně.~d~
 Pawlla 


Re: Příklad paní Martiny 

(20.11.2012 5:48:57)
Ježiši a kde píšu,že si to má upravit podle mě??~t~~t~~t~A´t si to upraví podle sebe,priority atd.,to jsem psala.Základ je,že pokud se hroutí,musí něco vypustit,omezit,zjednodušit,to je snad logické.
 Karen 
  • 

a co její partner?  

(15.11.2012 15:04:05)
"Požádejte okolí o pomoc. Rozdělte práci..." Tak ona má žádat o pomoc a rozdělovat práci? Takže její partner a otec dětí si nechává sloužit a neudělal podle článku vůbec nic, aby se jeho žena nezhroutila, i když okolí si údajně příznaků hroucení všímá dříve.
 Lída + 4 


Co takhle redakční práce??? 

(15.11.2012 15:11:41)
Nebylo by od věci dělat korektury a opravit aspoň hrubky...
 Ines 
  • 

Re: Co takhle redakční práce??? 

(15.11.2012 15:24:14)
souhlas, ta hrubka je fakt do očí bijící
 Kaštanka 
  • 

Re: Co takhle redakční práce??? 

(15.11.2012 15:48:49)
Kontrolu někdo "odbil" :-).
 Zdenka, tři dospělé děti 
  • 

každá svého štěstí strůjcem 

(15.11.2012 16:21:26)
Taky jsem pracovala na celý úvazek, stejně jako můj manžel. Děti byly po roce a třetí po 10 letech. Nikdy jsem nevařila teplé večeře. Na teplé jídlo je oběd. Pokud se stalo a někomu (třeba manželovi) ten den zrovna oběd nesedl a měl větší hlad, tak to byl jeho problém a bylo mi jedno, co si uvaří. Já jsem místo toho četla dětem pohádky, když byly malé. Co se týká úkolů, nějak si na ně nepamatuju, asi si je dělaly samy, občas jasem něco podepsala. Že ze začátku někdo něco zapomněl? No a co? Příště si dali pozor. Hromady nevyžehleného prádla jsem nikdy nezažila. Rovnou všechno skládám a kupuju oblečení, které se nežehlí, a žehlím jen úplně to nejnutnější, třeba kapesníky nebo občas manželovou košili. Když se to dětem nezdálo, tak si přežehlily samy. Nikdy jsem nevynášela koš jen tak, při tolika lidech vždycky někdo opouští byt a ty odpadky vezme sebou. Dodržujeme drobné rituály- snažili jsme se přijít s manželem domů zhruba stejně, dali jsme si kafe a na 10 minut si odpočinuli. Neměli jsme a nemáme auto. Děti začaly navštěvovat kroužky až v době, když do nich samy trefily- zhruba ve třetí třídě. Nic jsme tím nezmeškali a děti se naučily samostatnosti. Doporučuju výbornou taktiku: V domácnosti pracuju jen tehdy, když pracuje někdo se mnou. Když si celá rodina čte, tak čtu taky. Dnes už jsou děti samostatné, mají své rodiny a dělají to taky tak.
 dadlenka 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(15.11.2012 17:00:56)
Zdenko, promiň, takhle to vypadá ideálně, ale jak sama píšeš, že na některé věci si ani nepamatuješ...a to je asi to jádro pudla. Člověk má tendence svoji minulost vidět tak nějak růžovými brýlemi. Neříkám, že je to tvůj případ, ale to jsou potom ty odsudky ženských, které už mají děti opravdu dospělé a začnou poučovat uhoněnou mámu s malými dětmi, jak ony všechno zvládaly a jak to šlo...
Je zajímavé, že chlapi tohle nedělají. Třeba jsem byla odsouzena za to, že můj manžel šel se starším dítětem k lékaři, když jsem byla doma s čerstvým miminem - protože to za nich nebylo, to je přece ženská záležitost:-)všechno zvládaly samy (těm paním je kolem padesátky:- ) )
Takže souhlasím i s názorem, že si to ženský dělají samy. Samy takhle vychovávají i své dcery i syny:-)
 Zdena 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(15.11.2012 17:36:57)
Ony ty paní kolem padesátky mají pravdu - k tomu lékaři musely s nemocným dítětem i s miminkem, protože otce by kvůli tomu nikdo z práce neuvolnil. To se prostě nedělalo. Když jsem se po narození dcery začala hroutit, protože byla pořád hladová, kojila jsem co dvě hodiny, do toho žárlivý tříletý syn v období silného vzdoru, tak si manžel vzal pár dnů dovolené. A taky jsem si vyslechla, jak se máme skvěle a jak to za mladých let našich rodičů nebylo, že my máme automatickou pračku, vodovod a teplo v bytě, ba i na nákupy jsme jezdili tramvají, zatímco oni museli pěšky... A tak dále. Nejlepší na tom je, že i vaše generace zapomene, jak jste unavené a budete se divit svým snachám, jak mohou být unavené, když mají tolik vymožeností, o kterých se vám ani nesnilo.
 Z+2 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(15.11.2012 19:16:57)
Mému otci je 70 a s námi k lékaři chodil častěji než máma. Byl v tom prostě lepší a my se sestrou jsme radši šli s nim. Za nic vyjmečného to nepovažuji.
 Zdenka, tři dospělé děti 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(15.11.2012 17:41:16)
Já netvrdím, že jsem všechno zvládala,to určitě ne, možná to tak ideálně vyznívá. Chtěla jsem tím spíš říct, že jsem se snažila nebýt otrokem domácnosti a rodiny a vždycky jsem hledala čas i pro sebe. A jde to. Je pravda, že člověk časem zapomíná to špatné, honičku jsem měla se třemi dětmi taky, ale možná je to taky v tom umět občas vypnout, občas něco odložit. Když se teď podívám zpátky, tak jsem si určitě nepřipadala jako uštvaná matka.
 Martina, 2 deti 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(15.11.2012 18:05:48)
Já mám tedy dvě děti (3 a 8), paní na úklid (1x týdně), slečnu na vyzvedávání dětí a vodění do kroužků a muže, který - relativně - pomáhá, a taky absolutně nestíhám. Ráno vozím mladší do školky, pak jdu do práce, vracím se cca v 7 večer, překontroluji úkoly, při tom vařím večeři (teplá každý den - k obědu tu možnost nemám a za chvili bych skončila s žaludečními vředy), pak ukládám děti a čtu pohádky (každému zvlášť, osmiletý se toho nechce vzdát). Pak ještě buď žehlím nebo dávám prát pračku apod. a padám na gauč a pak do postele. Nakupuji - občas - v poklusu cestou z práce, to se pak ale dostanu domů až kolem 7.30. Muž pomáhá, ale všechno mu strašně trvá, takže většinu toho stejně musím udělat já. Hledám rezervy, ale nemůžu přijít na to, co bych mohla vypustit. O víkendu se snažíme věnovat dětem, protože přes týden na to není čas, takže nějaké výlety, akce, návštěva prarodičů, atd. Strašně ráda bych pracovala na půl úvazku, ale v mém oboru to nejde.
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 8:58:59)
Souhlasím s tím, že všechno ideálně prostě dělat nelze, musí se prostě něco oželet. Nicméně na kvalitní stravě bych zrovna nešetřila, to je základ, když se děti vyvíjí. Ve školních jídelnách zase tak extra zdravé jídlo není a děti obvykle ani moc nejí, v tom hluku a stresu. Já se taky v těch přeplněných jídelnách nikdy pořádně nenajedla. Jdou ale udělat i rychlá a celkem zdravá jídla, jen z toho prostě bude to nádobí, no.I to skládání do myčky ale celkem zabere čas.
 Karolína 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 9:02:40)
Hilly, to jste jako rodina hrozně pinktlich. V restauraci taky není ticho a taky tam lidi chodí na oběd. Spíš co ale slyším, tak spousta dětí je naučeno být vybíravých, jen tak něco nejí, takové pak řeknou: školní jídelna bléé a maminka když si je tak zvykla, tak prostě začne vařit ty teplé večeře.
Ve většině školních jídelen se už dneska vaří dobře, někde je dokonce i na výběr z té racionální zdravé stravy.
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 9:16:37)
Karolíno, no já mluvím hlavně o sobě a svých zkušenostech. Není to o vybíravosti. Doma v klidu a s chutí se prostě většina lidí nají tak nějak líp.(Proto jsme všichni tak tlustí, bo jíme až večer, kdy je klid) Někomu je to ale šumák, to je jasný a nají se dobře kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek, klidně i za dvacet minut v přeplněné a hlučné jídelně, i když mu přitom třeba spolužák háže do čaje buchtičky se šódó..Mně malá zatím chodí jen do školky a první rok, i když jsem ji vodila ze školky po obědě, byla hrozně hladová..a taky potom pořád nemocná. Teď už jí líp, ale stejně ji tak třikrát do týdne ještě udělám teplé jídlo k večeři a docpu zeleninou a ovocem.
 KoproFka 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 10:23:16)
Hilly, já s tebou v tomhle taky souhlasím.
Taky máme teplé večeře - tedy syn určitě vždy, já občas nemám chuť (ale vezmu si to a druhý den do práce), tak si vezmu chleba s něčím. Vždycky mám ale možnost se večer najíst teplého jídla.
Nesouhlasím s tím, že jsou zpravidla děti zmlsané, když nejí to, či ono - já mám bráchu a teď bohužel i syna chuťového ignoranta - oba jsou v jídle velice konzervativní a rozhodně to není tím, že by byli zmlsaní. Tolik dobrých věcí ani neochutnají, až je mi to za ně líto... Můj syn si, kupříkladu třeba v cukráně nevybere nikdy nic a ani nevíš, jak ráda bych mu i tam koupila k jídlu cokoli, na co by si ukázal.~d~
Kdybys před něj postavila zákusek a syrovou nakráejnou zeleninu - vybere si bez zaváhání tu zeleninu - fakt neuvěřitelné!

Za prioritu jsem, než nastoupil do školky, považovala hlavně, aby byl schopen pozřít alespoň něco z oběda, nějaké namazané chleby jsem vůbec neřešila (to minidky nedal do pusy - nedokázala jsem ani já ani nikdo jiný, aby je ochutnal) - taky je dodnes nejí. Jí pouze suché pečivo.

Je to s ním kříž. Ve škole sní celý oběd taky jen občas.

Ale i kdyby jedl normálně, stejně doma vařím - jsem tak zvyklá z domova, v práci teplé jídlo nemám a mít celý týden studenou plotnu? - vždyť je to škoda! Mě to ještě ke všemu baví a takové ty rychlovky typu čína s rýžovými nudlemi, nebo kuře na paprice s těstovinami mi netrvají dýl, jak 45 min~d~.
Navíc tedy zastávám názor, že vařením se podstatě ušetří, než když se jí převážně studená kuchyně. To je stejné jako s pečením a nakupováním sladkostí.~d~

 Karolína 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 10:26:31)
S těmi večeřemi - pak se ovšem nedivte, když žena v zaměstnání začne padat na hubu. Jiná jsou teplé večeře za doby mateřské, jiná po nástupu do práce, pokud je to bráno jen jako povinnost ženy.
Ještě bych to akceptovala, když už je rodina tak pinktlich, když se žena s mužem ve vaření večeří pravidelně střídá. Ale aby to byl po práci další úvazek, proč se honit, nebo proč nemoct večer nikam jít, protože ještě vařím večeři...a pak, že si tenhle očistec ženy tady nedělají samy...když jsou prioriou večeře, tak se ale žena nemůže divit, že léta pořádně nikam nevytáhne paty a večeře jsou zase na úkor jejích koníčků

no kdo chce kam...ve většině západní Evropy tohle pracující ženy rozhodně nepředvádějí, nečekají to od sebe a nečeká to od nich ani rodina
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 10:38:09)
Karolíno, no ono je vlastně fuk, jestli je večeře teplá, nebo studená. Po teplé máš narozdíl od studené navíc zašpiněný tak akorát kastról. Když děláš ty pomazánky, tak ti to sebere času možná ještě víc a zasviní se taky(struhadlo, mísa na smíchání,nůž na mazání, vařečka, hrnec v kterém vaříš vajíčka, prkýnko na kteríém krájíš cibuli, pažitku atd.). Nevím kde bydlíš, ale u nás v místních hypermarketech(Billa, Tesco, Penny) se žádné kvalitní pomazánky neprodávají, všechno je to nadupané Ečkama a glutamáty a žít věčně na Lučině a tvarohu taky nelze. I ty celozrný rohlíky jsou narvaný děsnýma sračkama, výrobci hřeší na to, že u toho nemusí být uvedeno složení. Jak dlouho může člověk takto žít, než se projeví nějaké zdravotní problémy? Lidé si to ale většinou potom s tím stravováním stejně nespojí.
 KoproFka 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 10:50:21)
Jo, Hilly, tak to máme stejné.
Než bych se crcala večer s pomazánkou, radši udělám teplé jídlo - páč u něj většinou nemusím prostát tolik času, jako u té pomazánky~d~.
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 10:53:35)
Koprofko, přesně. Ještě hrozně trpím u salátů, to je děsná piplačka. Ač je máme rádi, děláme je minimálně
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 10:40:18)
ve většině západní Evropy jsou lidi hrozně tlustí a nemocní~;)
 KoproFka 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 10:45:25)
No jo, Karolíno, jenže já nechodím večer nikam ne proto, že bych třeba nemohla - to bych si s manželem domluvila, ale proto, že jsem celý den dítě neviděla a strašně se na něj těším a chci s ním být.
No a když jsem doma, tak u toho uvařím - není nic těžkého hodit maso do kastrolu a počkat až se uvaří - omajda se udělá za 10 min... a uvařit těstoviny nebo rýži o tom snad není třeba ani mluvit... Pro mě je to +- stejně práce, jako krájet chleby, tvořit pomazánku a dělat salát...
Na večeři fakt žádné gefilte fisch, netvořím~t~

Jdu se "bavit" jen párkrát za rok - ale ze své vůle. Holt to mám takhle hozené.
Mě s ním prostě doma baví být, naplňuje mě to teď daleko víc, než jít za zábavou sama ven~d~.
V kontaktu s lidmi jsem v práci celý den, tak nemám potřebu chodit ještě po večerech.
Na MD to bylo jiné, to je fakt, ale to teď nerozebírám.
 Lída + 4 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 12:41:37)
Však teplá večeře jsou třeba i špagety s omáčkou ~;)
 KoproFka 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 12:49:21)
no a ne? Udělat smetanovou omáčku s krůtím masem a tymiánem netrvá dýl, než 20min., nalámat do toho vůžičky brokolice je taky otázka chvilky - těch smetanovo zeleninových omáček může být nespočetně variant. Boloňskou s mletým masem taktéž.

Jako třeba špagety s kečupem - ty u nás tedy neuvidíš~d~
 Lída + 4 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 12:52:01)
No však tak jsem to myslela - omáčka se dá v klidu od základu uvařit během doby, co se vaří ty špagety. Prostě teplý jídlo je často daleko rychlejc, než by člověk třeba upatlal nějakou pomazánku.
 KoproFka 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 14:43:22)
no přesně tak! moje řeč!~3~

 Jana, 3 kluci 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 19:19:24)
Chleby si u nás děti mažou samy od 4 let :-)

Můžete sem někdo hodit týdenní jídelníček těch teplých večeří? Nebo máte 5x do týdne omáčku + knedlík, omáčku + špagety, omáčku + rýže?
 Margot+1 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 20:13:53)
Pondělí: čočka na kyselo s brokolicí
Úterý: rajská polévka s drobením
Středa: Makarony s tuňákem
Čtvrtek: dýňová polévka s opečeným chlebem
Pátek: Domácí pizza (šunka, rajčata, cibule, sýr)
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:23:09)
Margot,
ale to jsou večeře připravené z dobré poloviny z polotovarů, ne?
O to bych třeba zase nestála já.
Teplé večeře vařím tak 2x týdně max, ale vždycky z prvosurovin nebo se aspoň snažím ~;)
 Margot+1 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:33:10)
Z jakých polotovarů? ~e~
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:46:25)
No Margot, třeba se pletu, ale když někdo mluví o tom, že jsou ty teplé večeře superrychlé, tak si předstvuju asi tohle (jmenuji jen ty polotovary):

Pondělí: čočka na kyselo s brokolicí - nevím, nikdy jsem nevařila

Úterý: rajská polévka s drobením - rajský protlak, případně rajčata z konzervy, nějaká umělá náhražka za vývar

Středa: Makarony s tuňákem - tuňák z konzervy

Čtvrtek: dýňová polévka s opečeným chlebem - umělá náhražka za vývar, btw. - dlabala jsi dýni? to není úplně na to šup

Pátek: Domácí pizza (šunka, rajčata, cibule, sýr) - koupené hotové těsto, rajčata z konzervy
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:56:31)
Herdek, no tak jsem si při pátku rýpla, booože.

jo, a zastáncem promakané kuchně jsem, jestli tomu tak chceš říkat, nebo aspoň té bez konzervantů, glutamanů a podobných výdobytků. taky jsem tu psala, že teplý večeře dělám max 2x týdně - odpověď kde na to beru čas.
 Margot+1 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:58:40)
rejpeš, nevaříš a v neposlední řadě neumíš těsto na pizzu, protože si nedokážeš představit, že by ho někdo nekupoval ~k~
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:03:07)
tak to máš pravdu, že těsto na pizzu neumím. nemám troubu na pizzu, tak se o to ani nesnažím. nebyla by to pizza, ale slaný koláč.
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:09:34)
tak zrovna ten domácí knedl mi připadá celkem nenáročný.
to si piš, že do toho kupovanýho přimíchají nějakou "mňamku", aby vydržel dýl.

ad koprovka: u nás se na ni teda používá hovězí vývar - ale ne ten z kostek, jako u Margot. uvařím v papiňáku zadní hovězí, z vývaru udělám koprovku. jestli ji děláš z vody místo z vývaru (z kostek), tak chápu, že glutaman nepotřebuješ.
 Margot+1 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:17:44)
Možná sis nevšimla, ale i kostky se dělají bez nebo s minimem glutamátu.
Nicméně - nevěřím ti. Nevidím na ničem, co jsi popsala ty, nic extra zdravého a prvo-surovinového, ani nic nezdravého a prefabrikovaného na jídelníčku mém nebo Valkýry.
Opravdu, kečupářky a paštikářky jdi hledat jinam.
Ovšem vidím, že jsi chlastala v úterý a dneska patrně znovu, proto máš úpornou potřebu se hádat ~k~
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:20:43)
hele, jediný, kdo tu reaguje přehnaně, jsi ty.
a prosím Tě, urážet mě - s tím chlastáním, fakt nemusíš.
 Margot+1 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:25:47)
Pardon, to bylo takové malé páteční rýpnutí. ~;) Omlouvám se, pokud jsem tě urazila, nebylo to mým úmyslem.
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:34:19)
no tak gut, jsem to nepochopila, že to myslíš ve srandě.
bohužel chlastat ani nemůžu, i když bych ráda, bo jsem kojící matka.
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:32:21)
ale on není ani jinde, třeba mám ve špajzu zeleninový vývar v prášku Alnatura, dokonce v bio kvalitě, který jsem ve slabé chvilce koupila. jenže mi přijde tak hnusný, že z něho stejně nevařím.
jednou týdně nějakou vývarovou polívku nebo vařený hovězí dělám, tak vývar zbude i na později. tyhle sušený náhražky u mě nejedou..
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 23:10:38)
Valkýro, však u rodiny by se taky projevil pud sebezáchovy, kdybys jim párkrát nic teplýho neuvařila. ~t~ by vzali zavděk i tím jogurtem.
 Evelyn1968,2děti 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 11:40:54)
Já se neuvařenýho jídla nenajím, pořád mám pocit, že mi něco chybí a jím víc. Studený jídlo mám v práci, saláty tousty, celozrnný pečivo, doma si chci udělat pohodičku, hezky prostřít a dát si s rodinou teplé jídlo. Děti to mají taky rády, MM je to jedno. Co mám myčku, tak mi to moc času nezabere, v týdnu nedělám nic složitého, čočku, masové směsi se zeleninou, něco na způsob dietního guláše, maso v mrkvi nebo v kapustě atd... a vařím na dva dny. Vařením a pěkným stolováním s rodinou i relaxuju, dost mi to dává.
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 14:30:35)
taky mě baví vařit, je to relax a dávám si záležet i na pěkném stolování. ale pořádně jsem se do vaření obula, až když si teplá jídla začalo přát starší dítě. já sama klidně vyžiju klidně na studený kuchyni a mám ji koneckonců i radši. saláty, pomazánky, všechny typy studených předkrmíků - mňam. ale časově to je často stejný jako teplá jídla, někdy i delší.
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 23:08:11)
jo a tak pozor, o zdravý stravě tady z mý strany nepadlo zatím ani slovo. vyjadřovala jsem se čistě o tom, co mi chutná a co je tfuj.
za zdravý jídlo považuju většinou to tepelně neupravený..
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:28:33)
..no a já se expresívně vyjádřila, že je to na můj vkus blivajz ~;)
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 9:15:16)
Ivulle, 2x týdně je to možná tak akorát. Já vlastně taky nellobuji za každodenní rozdílné teplé večeře. Někdy se dá navařit i na dva dny. 24 hodin to v kastrólu v ledničce vydrží. Žít ale furt na rohlících? To je šílený? Jak asi vypadá jídelníček takového paštikáře?
7:00 chleba s máslem
10:00 rohlík s paštikou
12:00 špagety s kečupem
15:00 jogurt s rohlíkem
19:00 chleba s máslem a paprikou
To teda pardón, já bych už jen při pohledu na chleba a rohlíky, nejpozdějí za čtyři dny, zvracela
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 21:02:40)
a ono je to jídlo odležené v ledničce do druhého dne někdy i mnohem lepší. gulášek, omáčky, krémový polívky.. a taková svíčková je nejlepší až třetí den.
 Margot+1 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:52:23)
dýně hokkaido z vlastní zahrady
těsto na pizzu samozřejmě domácí, proč koupené?

na ostatní jsem odpověděla dříve.

Co jste měli k večeři tento týden vy?
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:00:26)
dneska: moravský brabec se špenátem, brambor
včera: nevím, rodinu krmil manžel, já byla v hospodě s holkama
středa: hovězí guláš s chlebem
úterý: jogurt
pondělí: ohřátá dýňová polývka z víkendu (taky hokaido.. ~;))
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 22:03:52)
ale kuš, ta polývka..
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:14:46)
Valkýro, to je pak ale pěknej blivazj, taková teplá večeře, což? ~k~

Ne, nechci být jednovatá, promiň. A dneska jsem taky vařila teplou večeři, chtělo se mi.. ~;)
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:38:27)
paštika je taky blivajz, o tom žádná. (teda jsou i takové, co blivajz nejsou, ale to nejsou ty z konzervy ze supermarketu.)
však to je správný, že si na tvoji kuchyni nikdo nestěžuje, u nás by si to taky nikdo netroufnul ~t~
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:47:56)
no tak se neurážej, jen jsem si rýpla.
 Margot+1 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 21:44:07)
Ivulle, stále čekám, až mi osvětlíš, kde se v mém jídelníčku večeří z tohoto týdne vyskytují polotovary (pravda, používám bujón v kostce, loupaná rajčata v plechovce a tuňáka v konzervě. Holt vývar z kostí skutečně nevyrábím, na rajčata ze zahrady je pozdě a rybařit k Severnímu moři také nejezdím. Co dál?)
 saunerka 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 19:02:19)
Koprofko,Ty máš doma našeho Štěpánka!!!!
To samé....neochutná,nepřemluvím k ničemu aby zkusil...Řeči můžeš to vyplivnout,zapít ..jen to zkus....nenene.
Suché pečivo,z obědů ve škole suché přílohy většinou....má rád bílé jogurty,červenou papriku,jablka,brokolici,rajskou a špagety jen kečupem,někdy řízek.
Dnes jel poprvé se skautem-bojím se že naposled,že bude mít hlad/má sebou ,,suché" zásoby/ale stejně se bojím...
Kolem ,,prázdninové" školky chdoí obloukem byla jiná učitelka a on seděl nad namazaným krajícem a ostatní si hráli....On to prostě nesní,ani doma,ani když nic jiného nedostane.Prostě ne.

Večeře řeším rychle = brambory v troubě + mléko,chleba ve vajíčku,špagety,teplou brokolicí.
 Jája 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(15.11.2012 21:27:09)
Taky si nepamatuju, kdy dítě psalo úkoly. Ba dokonce jsem snad nikdy nebyla na rodičáku. Stálo by mne to půlden dovolené, protože zaměstnavatel by mne jinak nepustil. Takže jsem si dovolenou nechávala na práci doma a na dovolené. naučila jsem se chodit k učnicím-kadeřnicím a nechat se jen ostříhat (což dívenky zmákly do půl hodiny), protože na kadeření jsem neměla peníze a sedět dvě hodiny u kadeřnice - to by byl další půlden dovolené. A svět se taky nezhroutil. Pravda, dítko muselo být samostatné už od 1.třídy, samo se budilo a samo se vypravovalo do školy, protože maminka-samoživitelka už byla v pracovním procesu a namakávala, aby vydělala prachy a my nezdechli hlady. Po příchodu domů to bylo v létě na trávu králíkům a sušit seno, aby byl aspoň ždibec masa, v zimě zatopit v kotli a dělat další potřebné práce. Nedovedu si představit, že bych se s dítětem musela učit, to už fakt nevím, kdy bych stíhala. Přesunutí zodpovědnosti na dítě mělo i jeden klad: dítě si uvědomilo, že se po něm chce občas i nějaká zodpovědnost a že když se něco nesplní, má to nepříjemné následky. A jak se mu to dneska hodí.
 Juldafulda 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 8:29:04)
Karolino moje rec~R^~R^

Holky a vy co jste bud zapomneli anebo deti prozily studeny odchov co z Vasich "odrostlych" deti je, cim se zivi?

Clovek si proste musi najit nejake priority a hlavne zapojit chlapa !!!!
 Juldafulda 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 8:30:55)
JInak nechapu, jak muze mit nekdo doma bordel, kdyz jsou pres den vsichni pryc :-))). Chapu to, kdyz jsou deti male, jsou vetsinu casu "doma" nez pryc, tak to je bordel raz dva, ale takto? Kdy maji clenove rodiny cas ten bordel udelat?

 Karolína 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 8:41:02)
Juldo, ten bordel chápu, pokud je to tak, že rodina nechává kde jim co odpadne. Dá se pochopit, že tříleté dítě nenaláduje myčku a nevynese koš, že je ale zvyklý chlap po sobě nelikvidovat bordel, to je věc druhá.

Proto v předchozím příspěvku píšu, že je špatné, když ženy nastupují ve třech letech dítěte na plný úvazek - špatné z toho pohledu, že tak staré dítě ještě doma nepomůže, naopak je spousta práce kolem něj /na rozdíl od puberťáka, na ktrého by se dala spousta věcí delegovat/. A když je chlap lenoch, děti malé, nemůžoupomoci, tak prostě zapne žena a jede jako myš. A tak nějak plíživě, stejně jako o její mateřské se odnaučil chlap /pokud to kdy uměl/ zapojovat doma, během její druhé směny po nástupu do zaměstnání musí všechno hladce fungovat, takže žena se často vykašle i na postupné zapojování dětí, jak odrůstají, protože to chce čas, dozorovat je, vynucovat a upomínat to, co neudělali - čili nervy a daleko víc času, než když si to udělá sama.

Pak se bludný kruh definitivně uzavře, protože má puberťáky a manžela, teoreticky by už měla mít havaj a místo toho lítá pořád jako hadr na holi a horším případě, pokud byla moc aktivní, tak si rodinu ještě rozmazlila.

 Karolína 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 8:36:09)
Juldo a příprava prvňáka do školy prostě priorita je. To bych taky mohla s překvapením zjistit někdy na jaře, že dítěti pořád nejde čtení, ale já o tom ani nevím, protože jsem se prostě nezajímala.

Nevěřím, že tohle někdo nedělá a pokud to nedělá, tak tu péči o dítě těžce flinká. Jedna věc jsou teplé večeře /z mého pohledu zbytečnost/, druhá aby se dítě vůbec dobře chytlo ve škole a aby se nezačaly okolo jeho školní docházky nabalovat problémy - aby si zvyklo na režim, naučilo se, že postupně škola bude jeho zodpovědnost - ale to se dělá kontrolou a spoluprací, ne že ho prvního září hodím do vody a plavej.
 Jája 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 9:14:35)
Teplé večeře třeba u nás zbytečnost nebyly. Bylo to jediné teplé jídlo toho dne. Dítko se sice nějaký čas stravovalo ve školní jídelně, ale pro mně bylo 70,- Kč za teplý oběd velká pálka. V době, kdy jsem žila s přítelem, to bylo stejné, teplé jídlo jsme měli až večer doma.
 Rigmor 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 16:14:20)
Kupříkladu, z nás odrostlých (sourozenců, se kterými se rodiče neučili) se všichni živí prací, nikdo se neživí žebráním nebo krádežemi a není nezaměstnaný. Každý si vybral to, na co měl talent, příležitost, nebo štěstí...ale hlavně to, co ho baví (technika VŠ, ekonomie+studuje VŠ, umění+studuje VŠ, zdravotní, automechanik, hotelovka). Stačí?
 Zdenka, tři dospělé děti 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 18:15:07)
No tak odpovídám, čím jsou moje děti - podotýkám, že jsem se s nimi neučila a nevařila teplé večeře. Syn je inženýr - geometr, jedna dcera lékařka a ta poslední právnička. Ještě jsem zapomněla dodat v prvním článku, že jsem při třech dětech vystudovala vysokou školu a rodiny mých dětí převzaly stejný model. Tedy stíhají toho strašně moc, až se někdy divím. Možná je to i tím, že mají štěstí na partnery.
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 9:05:03)
Zdenko, internet snese vše že? Vzhledem k tomu, že tu nemáš ani registraci tě opravdu nemohu brát vážně. O tom, že není třeba se s dětma učit, tu píše snad ještě Rigor. S tím teda dost nesouhlasím. Pár dětí ze sta zřejmě opravdu nevyžaduje extra zvláštní péči, pokud teda chytnou dobrou učitelku, měly předtím jako předškoláci ty správné podněty, měly spíš nadprůměrnou inteligenci a nemají žádné komplikace jako všechny ty dys(grafie atd.), ADHD, problémy s motorikou, logopedií atd. To je ale opravddu jen zanedbatelné množství dětí a netřeba se tím chlubit!! To mi přijde celkem hnusné, stejně tak, jako kdyby se chlubila matka zdravého dítěte mezi postiženými, že s ním má málo práce a ostatní matky to s péčí přehání. Ono není zase tak úplně samozřejmé, že jsou děti zdravé a dobře se učí, v 99 případech za tím stojí rodina a podněty a životní styl, který díky ní dítě má. Někdy stačí se dítěti věnovat jen v první, ve druhé třídě, prostě ho "nakopnout" a pak už jede samo a bez pomoci. To nemyslíte vážně, že byste děti nechaly nosit domu čtyřky, pětky a s.át na něho a nemít snahu mu pomoci?Vychovat některé děti zabere neuvěřitelné množství energie, to je kus od kusu. Hlavně, že tu zase budou některé, ve stylu slepičích závodů, tvrdit, že matky co se dětem věnují a vaří jim, jsou v podstatě slepice, co jen neumí efektivně naložit se svým časem. ~a~
 Jája 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 9:38:03)
Nejsem Zdenka, ale nedá mi to. S dětmi není třeba se učit. S některými. Já se snažila dítěti věnovat každou volnou chvilku, i když jsem do práce namakávala už od jeho 2,5 roku. Ale když jsme jeli autobusem, poznávali jsme barvy aut, pozorovali doby a jejich čísla (už tříleťák se je snažil poznat), pozorovali jsme v parku kytičky a o všem jsme si povídali. Díky tomu mělo dítko do 1.třídy obrovský základ. tam už jsem se s nim neučila, protože jsem na to fakt neměla čas. Litovala jsem sousedku, která se s dítětem učila ještě na učňáku, dítě bylo navyklé, že si to maminka přečte a pak mu to dovysvětlí, hloupé fakt nebylo, ale co by to nedělalo, když mu to maminka přežvejká, že? Je rozdíl, když na dítko jen dohlížíš, a je rozdíl, když se s ním MUSÍŠ učit.
Já jsem to udělala takto: chceš, milé dítko, jet na výlet, na dovolenou nebo někam jinak? Pak mi musíš pomoct, protože já si to sice dovedu a mužu udělat, ale pak to nestíhám. Totéž s učením: když se chceš najíst nebo chceme, aby bylo doma teplo, holt si musíš úkoly napsat samo. Nemůžu sedět vedle tebe, i když bych chtěla, ale prostě to nejde. I tak jsme třeba některé úkoly dělaly tak, že já vařila a dítko v kuchyni u stolu plnilo úkol. Pamatuju si, že jsme takhle jednou vymyslely básničku (o sněhulákovi), hezky jsme tam napasovaly přesný počet slabik, aby to bylo správně do rytmu, a paní učitelka druhý den dítku ve škole vytkla, že básničku opsalo z nějaké knížky. Protože jsem zastávala názor, že ve škole vládne paní učitelka, dostalo za dobrou práci dítko odměnu ode mne. Paní učitelce jsem to nevysvětlovala (do školy jsem nechodila, to jsem nestíhala, a mobily v té době ještě nebyly), ale poučla jsem dítko, že i to se může stát, že se učitel prostě někdy utne, je to taky jen člověk.

A ještě dodatek: dělala jsem kdysi ve zvláštní škole s dětmi těžce debilními a imbecilními, na hranicích vzdělavatelnosti. Když tyto děti dokázaly pochopit, že musí dodržovat určitá pravidla, která nám všem usnadní život a místo řešení nesprávného chování můžeme hrát fotbal nebo dělat jinou zajímavou činnost, neříkej mi, že totéž nepochopí děti s daleko větší inteligencí.
 Hilly. 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 10:35:36)
Jájo, ale my dvě mluvíme o dvou různých věcech. Myslím, že Zdenka bude ten typ co si vše idealizuje a zkresluje si skutečnost.
 Rigmor 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(19.11.2012 13:24:42)
Každý má asi jinou představu, co je to učit se s dětma. Já přece neříkám, že se má dítě akorát posílat do školy a víc se nezajímat. Já se o všechno, co souvisí se školou zajímám, ráda pomůžu, když jsem tázána, připomenu, když dítě na něco zapomene, ale u dítěte nesedím.
Víš, já netvrdím, že nejsou děti, které to potřebují, ale mám dojem, že těch dětí je menšina. Ty máš naopak dojem, že je jen zlomek géniú, kteří to nepotřebují. Článek přece není o dětech s poruchami učení. K takovému článku bych přeci nepsala, že já se s dětma neučím a sama jsem to nikdy nepotřebovala. (tolik k tvé poznámce o nějakém ´chlubení´ se zdravými dětmi). K čemu je teda škola, když děti potřebují domácího učitele?
Tady probůh nejde o nějaký slepičí závody. Tvrdí tady v diskuzi snad někdo, že mámy, které se věnují dětem jsou slepice? ~8~Lidi popisují jen svoji zkušenost. Věřím, že někdo má jinou, než já. Ale vzhledem k tomu, že jsme normální průměrná rodina a nikdo z nás nevyniká zvláštními schopnostmi, přičemž se každý dokázal v životě uplatnit, nevidím důvod, proč kompetence ke vzdělání nenechat na dítěti samotném. Pro mne není důležité, aby dítě jednou vystudovalo vysokou školu. Pro mne je důležité, aby dělalo v životě to, co ho naplňuje a baví, ať je to cokoli (myslím cokoli slušného). A má smysl nutit dítě do něčeho, v čem ono samo smysl nevidí? Jak je to asi efektivní?
Uznávám, že můj postoj je zkreslen tím, že moje dítě nechodí do české školy. Já dítěti nemusím nic podepisovat a dítě není trestáno známkami. Nikdo tam děti proti sobě nestaví a nenutí do ´soutěže´ o lepší známku. Třeba kvůli R není potřeba logopeda do třetí třídy, do té doby nechávají dítě, ať se o to pokouší samo. A světe div se, nikdo se mu nesměje…
Ale zase mám svoje osobní zkušenosti a zkušenosti svých pěti sourozenců…a vlastně všech svých šestnáci bratranců a sestřenic. Nikdo z naší rodivy se s dětma nikdy neučil, fakt to neznám. Taky jsem jako studentka doučovala holčičku, která se podle přání maminky chystala na pětileté gymnázium. Ta holka na to opravdu neměla, celé odpoledne jsme se trápili nad sešitmi, ani si nestihla pohrát a já jsem jí bohužel neuměla motivovat. Zkrátka obě jen čekaly, že to do holky nějak naleju, nebo co…ale hlavně, že bude na tom vysněném gymnáziu. Znám taky hodně lidí, kteří sotva prolejzali, nemají třeba ani základní vzdělání, ale našli si svoje místo a dělají práci, která je potřebná a na kterou zase nemají ostatní, byť vzdělaní. Ale to asi byly právě ty, děti, které by potřebovaly zvláštní individuální přístup.
A že může mít dítě čtyřky? Jistě je možné, že se najde dítě, které to líp nezvládne…Myslíš, že je ten systém nastaven tak, aby měli všichni jenom jedničky? Ale není to pitomost, známkovat malé děti, které význam známek stěží chápou? Chápou to leda jako trest. A trest za co? Že se to ještě nenaučili, že potřebují víc času? Že jsou takové jaké jsou? A to má jakože motivovat?
Každý člověk má někde svůj strop, přes který se nedostane, ať dělá co dělá. Myslím, že ten, kdo je správně motivovám se mu může přiblížit a dostat ze sebe co nejvíc. Prostě lidi jsou přesvědčeni, že kdyby se na děti netlačilo, že by se nic nenaučili…
A prosím vás, prozradí mi někdo, jaký smysl má podepisovat dítěti to, co napíše, vystřihne…? Je to kvůli tomu, aby si to děti dělali doma a ne ve škole? Dává to někomu smysl? Mně teda ne….důležité snad je, aby to udělalo a něco se tím naučilo, ne kde to udělalo a jestli nad ním někdo stál…
 Zdenka, tři dospělé děti 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(28.11.2012 15:36:31)
Tak jsem zase koukla, jak se rozvíjí diskuse.Nevím, proč nevěříš, že jsem se s dětmi nikdy neučila. Se mnou se taky nikdy nikdy nikdo neučil, v naší rodině se to zkrátka nedělalo. A všichni jsme vystudovali, stejně tak jako moje děti. Prostě jsme se asi všechno stačili naučit ve škole. Dokonce nám na rodičáku vždycky říkali, že se s dětmi, které nemají ve škole problémy, ani učit nemáme.
Teď mám 7 vnoučat, dvě z nich chodí do školy, a taky si všechny úkoly dělají samy.
 Lída + 4 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(19.11.2012 10:43:04)
Juldofuldo, s náma se doma nikdo neučil, školní věci se braly jako výhradně naše povinnost. A ty tomu možná nebudeš věřit, ale s bráchou a ségrou máme vystudovaný dohromady čtyři vysoký školy (já se ségrou jsme studovaly tu samou, ne zrovna jednoduchou). Z mejch dětí jsou zatím dvě na VŠ, a vedou si dost dobře.
 Ivulle 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(17.11.2012 14:44:39)
dadlenko,
a to si představ, že jsem dokonce zažila paní učitelku z MŠ, která odsuzovala maminky, které jsou na MD s mladším dítětem, za to, že "ráno se nenamáhají a do školky vyšlou tatínka". ~a~ Jako kdyby ty děti byly jenom maminky a tatínka ne, bo co.
 huwik 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(4.3.2014 14:23:45)
Dadlenko, přesně tohle moc dobře znám. "Ženská, to musíš přece zvládnout sama." Oproti jiným však mám nevýhodu (nebo možná výhodu?) že jsem chronicky nemocná. Takže to, co zvládne jiná, já ne. Nevytírám schody hned, když na mě dojde služba. Vím, že si sousedi myslí asi všelicos, ale co. Mám se kvůli úklidu strhat? Oblečení i povlečení kupuju jen takové, které se žehlit nemusí.
Nejvíc mě ale poslední dobou někdo dostal tím, že mi řekl, že žena na mateřské musí být 24 hod denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce k dispozici dítěti. Zjednodušeně řečeno, žádná pomoc s hlídáním ženě na mateřské. Já si naopak myslím, že je i v zájmu dítěte, aby si maminka 1 odpoledne za týden odpočinula od těchto povinností. No, naštěstí těchto lidí není moc, ale stejně mi to vždycky zvedne mandle. :o)
 lucyová (06+08) 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(16.11.2012 9:59:15)
"V domácnosti pracuju jen tehdy, když pracuje někdo se mnou. Když si celá rodina čte, tak čtu taky" - ano, ano, ano!
 Elzina 


Re: každá svého štěstí strůjcem 

(20.11.2012 13:04:41)
Já už nežehlím ani kapesníky a manžel si žehlí sám. :-) Jinak skvělé rady, v podstatě to máme doma taky tak. ~g~
 š. 
  • 

Re: každá svého štěstí strůjcem 

(21.11.2012 1:03:53)
od té doby, co bydlím od rodičů, používám jen papírové.. :-)
 IlonaK2+Verunka+Ondrášek 


Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 19:18:03)
Zažila jsem to. Nenazvala bych to vyhořením, ale byla jsem unavená, apatická a nešťastná. Když už jsem měla volno, neměla jsem síly a chuť nějak se bavit.

Musela jsem si to v hlavně srovnat sama. Onemocněla jsem a naštěstí můj moudrý praktický lékař mi naznačil, jestli to není psychosomatické. První štěstí. Pak mi moudrá kamarádka pokládala natolik trefné otázky, že jsem si sama přišla na to, co cítím a přiznala jsem si to. Druhé štěstí. A pak jsem to celé týdny zpracovávala, došla k nějakému závěru a řekla manželovi, který to pochopil. Třetí štěstí.

Musela jsem slevit ze svých nároků, musela jsem já přeplánovat čas. A okolí spolupracuje. Jenže dokud má ženská pocit, že to jinak nejde, tak to ani nepůjde.

I já měla pocit, že to prostě nejde změnit. A jde to. Jen člověk musí fakt umět pojmenovat, co ho tak vyčerpává.

A mimochodem: neříkám, že dělám méně! Nevařím teplé večeře a se spoustou věcí mi vždy pomáhal manžel. Spíš muselo dojít k nějakému smíření, zpomalení a naučit se dělat si radost.

Je mi líto těch, co prostě musí takhle otrokařit. Ale je spoustá nás ostatních, co si to děláme samy svým přístupem.
 Margot+1 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 20:00:24)
Bojím se, že tohle "vyhraje" ten, kdo v rodině vyhoří (zhroutí se) první. Přiznám se, že občas jsem si tiše přála, aby mě už odvezla rychlá (partner už nemocný je, dlouhodobě). A ono nic.
 Karolína 
  • 

Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 20:24:11)
To je to, že podle českého pravidla žena dělat tzv. musí. A že nejsou částečné úvazky.
A že během mateřské přejde spousta věcí na ní a pak už změna stavu znamená těžký boj.

Hodně záleží na tom, jak staré jsou děti a jestli se jí je podařilo už vycepovat, aby naložily myčku, vynesly koš, poskládali nádobí, vyluxovaly. Bohužel to většinou bývá tak, že se žena do toho pracovního kolečka vrací, když jsou děti ještě příliš malé, takže nejen, že příliš nepomůžou /maximálně si uklidí pokoj, sebeobslouží se/, ale večer už ani není nálada, aby je vyčerpaná matka tyhle věci učila a měla na ně trpělivost. Takže i nadále dělá všechno sama, protože je to rychlejší a nemá kapacity na to, aby se rozčilovala s tím, že malé dítě špatně zalije kytky, přelije to apod...no a tímto plíživým způsobem je proces, který započal na mateřské dokonán. Rodina, přestože děti odrůstají, nadále nechává, kde jí co odpadne.

Navíc po mateřské přichází další nepříjemná věc, není čas na různé zařizování, organizační věci - až po práci, a přibývají nějaké kroužky dětí /rozumní rodiče kroužkují s mírou, většinou kroužků si odbyde dítě v družině a na kroužky mimo školu chodí až v pozdějším věku, když už si tam samo dojde/.

Ale i při téhle minimalizaci, minimálně období mezi 3 rokem věku dítěte a desátým rokem je hodně husté. Pak už to jde, pokud se jí podaří děti vychovat k samostatnosti, práci v domácnosti a teď už jsou i schopné si všude dojít samy a být doma samy, přichází období relativní svobody.

Ale tak těm sedmi hustým letům se vyhnout nedá, jedině prací na částečný úvazek, nebo když někdo zůstane v domácnosti a dělá servis, než děti odrostou. Ne, že by si toho servisu vážily, ale matka se alespoň nehodí jako křeček v bubnu.
 Karolína 
  • 

Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 20:28:44)
Samostatná kapitola je start školní docházky, první, druhá třída dítěte, než si navykne na režim, na zodpovědnost, hlídat si úkoly, věci, je ochotné se učit, aniž by nad ním někdo stál jako biřič, nebojkotuje domácí přípravu apod...tohle je také kritický moment v životě rodiny.

Bohužel co tak slyším, stříhání písmenek aj. domácí příprava prvňáků je taky většinou na matkách, bo otec na tohle martyrium většinou "nemá nervy". Otec nastupuje spíš až u starších dětí, když je třeba vysvětlit slovní úlohy apod. Tedy u spolupracujících dětí, nikoliv otrávených prvňáků, co mají první povinnosti.

Nějak se pánové umí vyhnout tomu, co žere nervy nejvíc, musí se dělat pořád a není to moc vidět, není za tím hmatatelný výsledek.
 Lída + 4 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 23:12:16)
Karolíno, nějaký výraznější dohlížení na domácí přípravu prvňáků jsem nezažila ~;) Jejich škola, jejich úkoly. Jo, učitelka třeba měla nápady, jako podepisovat jednotlivý vystříhaný písmenka, a podobný nesmysly. Takový blbosti jsem fakt nepodporovala.
 DaVinci 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 20:50:23)
Kdybych zůstala doma jen o den víc než tři roky, už bych visela na lampě. Miluju svojí práci a nikdy bych nezůstala doma proto, abych po večerech stříhala písmenka. Nehledě na to, že my jsme žádný písmenka nestříhali. A o domácí úkoly svého dítěte se vůbec nestarám. Je to jeho úkol, ne můj.
 Margot+1 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 21:02:09)
DaVinci,
podívej, já neříkám, že budu stříhat písmenka. Poprvé jsem byla zkusmo v práci s dvouměsíčním kojencem.
Ale také jsem dítě, jehož rodiče nechávali "jeho úkoly" na něm (zapomněli např. že je zápis do 1. třídy, ve druháku na gymplu zapomněli na vysvědčení, ve čtvrťáku zapomněli, že jsem dělala řidičák...). Na jednu stranu jsem byla (a jsem) hodně svobodný člověk, o to víc ale osamělý.
 Jája 
  • 

Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 21:39:25)
Co si stěžuješ? Taky prostě nestíhali. Já jsem přišla o rodiče ve 14, pak jsme bydleli u tety a strejdy. Taky nevěděli, že jsem udělala nějaký řidičák a o mém studiu na VŠ nevěděli už vůbec nic. Ale mohla jsem se za to na ně zlobit? Teta se starala o bezmocnou babičku, nechodila do práce, ale aby nahradila výpadek příjmu, měla doma prase, kozy, ovce, slepice, králíky a kousek záhumenku. Makala jako divá a měla s tím dost starostí. Strejda chodil do práce a jako zedník každou chvíli na melouchy, aby přinesl domů nějakou tu korunu. My byli dohromady 4 děcka. Copak se někdo zajímal o to, že máme nějaké narozeniny? Teta nestíhala a řekla nám, že jsme dost velcí na to, abychom si třeba dort upekli sami. Bratránkové se naučili i šít na stroji a když potřebovali něco zašít, udělali si to sami. Přesto nemůžu říct, že to bylo špatné dětství. Naučilo nás zodpovědnosti za sebe i své rodiny, lotrovin jsme si taky užili dost, je na co s láskou vzpomínat.
 Margot+1 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 21:45:07)
Já si nestěžuju. Jen konstatuji, že každý postup má svá pro a proti. A popravdě, být svým pánem bylo fajn, ale na druhou stranu celoživotní pocit osamělosti není nic, co bych chtěla předávat dál. Takže asi zkusím pro své dítě najít tolik pozornosti, aby "vedení k samostatnosti" nemohlo být zaměněno za "lhostejnost".
 Hana 
  • 

Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 21:54:10)
Je to tak. Když jsem tohle v dospělosti zpracovávala (tj. přístup rodičů v dětství), dostalo se mi stručné rady, že dospělý je ten, který pochopí, vcítí se a odpustí. Stálo to dost práce, ale je to tak.
 Margot+1 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 22:06:18)
"pochopí, vcítí se a odpustí" není totéž jako "bez výhrad přijme"
 stormer 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(16.11.2012 16:22:05)
Jájo, je mi to líto, ale líčíš tu zcela zřejmé zanedbávání dětí. Dávat to ostatním za vzor je přinejmenším troufalé.
 Jája 
  • 

Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(17.11.2012 9:54:55)
A měla jsem jiné řešení? Dát dítě do děcáku a jít do práce? Myslíš, že jsem si to vybrala sama? Tak mi napiš, jak jsem to měla dělat! Podotýkám, že jsem byla samoživitelka (od 5.5 roku věku dítka) a neměla jsem rodiče, v té době už nežili. Rodiče exmanžela se s dítkem nikdy nestýkali, neměli zájem. To jsem se měla věnovat dítku a zdechnout hlady? Kdo by nás živil? prosím, odpověz, ráda si to vyslechnu.
Jo, a pro upřesnění: nebydlela jsem v paneláku, ale ve svém. V zimě jsme topili do kotle uhlím a dřevem, na topení elektřinou bych neměla peníze.
Ještě co se týče peněz: po mateřské (placené v té době jen do roka věku dítěte) jsem byla dalších 1,5 roku doma. zadarmo. Pak jsem sehnala práci uklízečky. Odměna tomu odpovídala. Já vím, měla jsem se líp učit... Jako uklízečka jsem si dodělávala dokorát, abych z té práce nezblbla, protže mi z toho už fakt hrabalo, a z té bezmocnosti najít rozumnou práci taky. Dělala jsem to po nocích, ve dne nebylo kdy.
Poraď, co jsem měla dělat jinak a líp, ráda si to přečtu.

A až mne budeš kritizovat za zanedbávání péče, tak ti k tomu řeknu ještě něco. Mám dojem, že se tu zbytečně řeší moc věcí, ale málokterá z vás vidí, že jsou lidi, co si svou situaci nevybrali. Když byli třeba mí dva bratranci malí, bylo jejich povinností už ve věku 5 let!! napást kozy. Samostatně! Když šli do školy, pásli kozy předtím, než do té školy odešli. Takže pěti- a šestileté dítko vstávalo ráno kolem 5.hodiny, šlo s kozama na pastvu, dostalo sebou snídani,tu zkousalo na pastvě, po příchodu se napilo teplého mléka, vzalo si sebou svačinu a šlo tři kilometry polní cestou kolem řeky do sousední vesnice do školy. Nešlo samo, šla celá parta dětí z celé vesnice, vždycky tak 6-8 dětí. Pro upřesnění: bratránci šli do první třídy v r. 1962 a 1964. Myslíš, že jejich rodiče tehdy děti zanedbávali? A jen dodám, že ty kozy pásly skoro všechny děti ze vsi, ráno před školou a pak ještě večer. Některé z těch dětí pásly i krávy. To, co ti tu píšu, není Ladův obrázek z 19.století, to je polovina století dvacátého. A přeber si to, jak chceš.
 Rigmor 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(18.11.2012 22:04:11)
Ano, můžu to dosvěčit. Ne teda z vlastní zkušenosti, ale z vyprávění rodičů. Čtyřleté děti běžně pásly husy. Taky mám na mysli 60-tá léta, ne 18. století.
Ale víš, Jájo, přece se jen ta doba hnula. A myslím si, že právě proto, že každý rodič, který si pamatuje svoje dětství, chce lepší dětství pro svoje děti.
Ty jsi neměla zrovna štěstí, ale zvládla si to. Někdo se hroutí a není ani zdaleka v tak náročné situaci, jako jsi byla ty. Nikdo neví, kolik toho zvládne. Nevíme, jak odolný máme nervový systém. :-) Někdo si přečte tvoji zkušenost a třeba ho to povzbudí, může být i hůř.
Moje teta má 7dětí a byla vždy nervózní, akorát na ně štěkala příkazy. Ale chodím hrát volejbal se ženskou, která má 8dětí, na které je navíc převážně sama, protože muž je na moři, ale ta na mě působí víc pozitivně. Dělám s její nejstarší dcerou, ta říkala, že je to super, akorát děsně moc práce, takže je ráda, že u nich už 6let nebydlí. Jí budou stačit děti asi tak čtyři, říkala.
Díky těmto článkům a diskusím, a díky sebepoznávání už umím rozeznávat, kdy bych měla udělat něco pro sebe. Vždy když jsem v stavu, že mě nic netěší a všechno štve, vím, že se musím zamyslet nad sebou, ale ve smyslu: co ti chybí, že si taková. Jiné lidi změnit nemůžu, můžu změnit jen sama sebe.
 Jája 
  • 

Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(20.11.2012 21:14:14)
Rigmor, díky za reakci. Já to nepsala jako vzor, kdy máme děti zanedbávat, ale spíš jako situaci, do které jsem se (nechtěně) dostala a taky jak jsem ji musela řešit. Štve mne, když vidím, jaký je tlak na lidi co se týká práce, jak ještě nemáme rozumné podmínky pro výchovu dětí, jak chybí částečné úvazky, do kolika jako ženské děláme (když má ženská od dětí přijít domů po 18.večer, je to sado maso, a když k tomu ještě musí vařit, protože nikdo se z finančních důvodů mimo domov nestravuje), tak k tomu není co dodat. Já vím, že se doba o něco hnula k lepšímu, v r. 1989 jsem si myslela, že to půjde rychleji.
 Lída + 4 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(15.11.2012 23:08:32)
Na gymplu zapomněli na vysvědčení??? NO A CO??? To je jako nějakej zločin, nebo co? Naši nám do studia nekecali, a řekla bych, že to bylo jedině dobře. Ostatně, už pár let na pololetní vysvědčení dětí prostě NEJSEM DOMA, protože jsem tou dobou na konferenci někde v cizině. A taky to jde.
 Margot+1 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(16.11.2012 9:56:52)
To byl PŘÍKLAD, když už se mluvilo o škole. Taky mě třeba dvakrát zapomněli ve školce. Taky "no a co"?
Mám dojem, že vy s "no a co reakcemi" čtete dost něco jiného, než píšu. Proč?
 Zuzana + kluk04, holčička06 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(16.11.2012 11:48:58)
Tak mě rodiče v 8 letech přihlásili do jazykové školy a zapomněli na to, že jsem přestoupila :).
Měla jsem jezdit tramvají asi 12 stanic a potom kus pěšky - to už jsem nějak matně tušila, jak budu jezdit. 1. září mě rodiče poslali do školy a víc se o mě nestarali. Mysleli, že jdu do své staré školy. Šla jsem tedy na tramvaj, neměla jsem ani korunu, nechápala jsem, že mám mít jízdenku. V tramvaji jsem se rozbrečela, dodnes si pamatuju, jak mě revizor uklidňoval, že přece načerno jezdí kdejaká bába, a že žádnou jízdenku nechce... No - nějak jsem dojela a zřejmě pak i zpátky.

Jinak s tebou, Margot, souhlasím. V dětství se o mě nikdo moc nezajímal, nějakou náhodou jsem se sice protloukla VŠ, ale vím, že můj život by byl jiný, kdybych měla lepší zázemí.


 stormer 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(16.11.2012 16:29:17)
Margot+1, lidé bez citové výchovy jsou často citově okoralí, no ~d~ Nejhorší je, že pak svoje děti vychovávají stejně - ve smyslu: "Já si to musel vyžrat, tak si to vyžer taky." ~8~
 IlonaK2+Verunka+Ondrášek 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(16.11.2012 21:33:16)
S dětmi školu a školku sdílím ráda. Zeptám se, zda potřebují pomoc a pokud ne, nechám je. Pokud pomoc potřebují, jsem tu pro ně. Přesto jsem si našla spoustu času pro sebe. Jsem člověk, který se rád sdílí, a děti to mají snad ještě víc. Nežehlím za ně průšvihy, ale vědí, že mohou přijít.
Jejich škola, jejich úkoly... to mi přijde drsné a možná i zbytečné. K zodpovědnosti lze vychovat i bez lhostejnosti. Nebo to tak jen vyznělo, nevím.
 Jája 
  • 

Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(17.11.2012 12:37:20)
Mně taky zapomněli ve školce, táta si mne kdysi vyzvednul až ve 20.00, kdy sháněli, kde jsem a proč nejsem doma. Mně se to teda moc líbilo, já si tam četla Špalíček, paní učitelce se omluvili (myslím, že byla místní) a asi dostala i nějaký dárek.

No, a ve 14 letech jsem taky jela načerno. Po smrti rodičů si nás k sobě vzala teta. Tam se do školy jezdilo vlakem, ze zastávky, jízdenka se kupovala u průvodčího ve vlaku. Já to netušila, jen jsem věděla, že jízdenku budu mít až druhý den. Ani jsem u sebe neměla peníze. Do té doby jsem jezdila jen autobusem a jízdenky se běžně kupovaly u řidiče. No, taky na mne tehdy průvodčí koukala jako na tvora z jiné planety. Co jsem měla dělat, v tom zmatku si prostě nikdo nevzpomněl, že si mám koupit jízdenku, a taky mi říct, KDE.

Dneska to beru tak, že se někdy prostě stane. A neskutečně mne séře, že třeba i za opomenutí mi hůže stát za zadkem exekutor. Dřív bývalo obvyklé, že třeba revizor nebo průvodčí dotyčného hříšníka prostě na nejbližší stanici vysadil a bylo vyřešeno. Dneska se takoové chování rovnou hodnotí jako podvod a pro jistotu se hned volají policajti.
 Pawlla 


Re: Nejdřív na to musí přijít sama 

(16.11.2012 5:18:07)
Margot a stojí Ti to za to?Ty se chceš zhroutit a prtner už zhroucený je,opravdu to tak musí být?Podle mě hlavní prioritou by mělo být zdraví všech členů rodiny,protože když není,ztrácí význam uklizená domácnost i teplá večeře,to je můj názor.~d~
 petrachl 


Ubijejici rutina MD 

(15.11.2012 23:32:38)
Pro me bylo tezke byt sama doma s malym ditetem, ta ubijejici rutina kazdeho dne, clovek se tak nejak cely den placa od niceho k nicemu, zadna prace za nim stejne neni videt. Na otazku (polozenou v dobrem) co jsem cely den delala jsem nedokazala odpovedet. Vsechno a nic. S vetsimi deti uz to bylo lepsi, alespon bylo s kym komunikovat, ale zase se nakupilo vice povinnosti. Abych predesla syndromu vyhoreni, prestala jsem spoustu veci prozivat. Ze je doma binec? Tak at. Komu to vadi? Detem rozhodne ne a manzel stejne nerozezna uklizeny byt od neuklizeneho. Nabytek a spotrebice slouzi mne, ne ja jim. Jsem unavena z nocniho vstavani k diteti? Jakmile jde po obede spat, lehnu si take. To ostatni mi neutece. Zehleni? Prezitek! Varim pouze jednoducha jidla, ktera mi nezaberou plno casu slozitou pripravou. Najednou mam plno casu na deti a konicky a jsem veselejsi, protoze jsem odpocata. Deti jsou veselejsi se mnou, protoze s nima mam vice trpelivosti a chuti podnikat to, co je bavi, nez kdyz se citim vycerpana. Mam cas precist si knizku. Tohle vsechno se samozrejme odrazi i na vztahu s manzelem.
Perfektni jsem nikdy byt nechtela, dulezitejsi mi pripada byt spokojena. Deti nechteji perfektni mamu, staci jim mama chapajici a vesela.
 Karolína 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 7:52:08)
Nechápu, co to takhle překrucujete?

Jedna věc je gympl a VŚ, tam se dítě už snad dozorovat nemusí, ale v tom případě není třeba zaměňovat nestíhání za lhostejnost. I člověk, který těžce nestíhá, se může jen tak mezi řečí a prací poptat /zatímco dělá/ - a což tam děláte? například. Stejně tak, jako se baví o dojení ovcí a koz. Samozřejmě, pokud ho to nezajímá, tak se nezeptá, což bude asi spíš ten případ, že člověk, který má svého dost prostě to odrostlé dítě vypustí s tím, ať si poradí a mě ani nezajímá jak.


Druhá věc je prvňák v šesti letech. Tak tady kdo tvrdí, že nedal s dítětem žádnou přípravu, nekontroloval ho, tak si to buďto nepamatuje, nebo kecá. Žádné šestileté dítě není tak superzodpovědné, aby nebylo třeba se ho alespoň zeptat, co má mít do školy /zodpovědné sdělí, nezodpovědný salámista-dítě si nevzpomene, nevzpomene včas, nebo to zatluče/ a ať ukáže, jak napsal úkol, i když jsou to ze začátku jen čárky nebo vlnky nebo jiná příprava. Nebo se nezeptá, co už čtete a ukaž mi to, aby viděl, jak si dítě stojí.
Pokud to neudělá /ne, že si to už nepamatuje, že to dělal/, tak je za tím taky lhostejnost, protože delegovat na šestileté dítě veškeré starání kolem školy nic jiného není. Zkontrolovat tašku, pomůcky, svačinu...
 Jája 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 9:27:50)
To tu tvrdím já. Tak mně klidně ber za tu nezodpovědnou. Já jsem se s dítětem fakt neučila ani na něj nedohlížela, bo nebylo kdy. Dítko umělo číst i počítat, než šlo do školy. Psát neumělo. Byla jsem samoživitelka. Přiletěla jsem z práce k 15.00, v létě nakrmit havěť, poklidit, uvařit, posekat trávu a nasušit seno pro králíky (bez těch králíků bych neměla maso celý rok, plat byl nic moc a s nějakými alimenty se ex fakt neobtěžoval). V zimě pokrmit havěť, zatopit do kotle (v paneláku jsme nebydleli a umrznout jsem nechtěla. Topili jsme v té době dřevem a uhlím), uvařit jídlo nebo třeba i upéct. I tak jsem padala do postele po 22.hodině, dítko mi s prací častokrát pomáhalo. Občas jsme se o škole bavily, ale úkoly jsem fakt nekontrolovala a ani nepsala. Kdy a kde taky? Na mezi a s kosou v ruce při sekání trávy? Jo, a to šestileté dítě šlo kolikrát se mnou a hrabalo trávu, abych byla rychleji doma a mohla třeba i upéct. No, měla jsem docela kliku, že jsem tohle všechno absolvovala těsně po r. 1990, kdy jsem byla šťastná, že mám práci. Být tehdy nezaměstnaná, skončila jsem v kleci na psychiatrii.
 Karolína 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 10:18:47)
Jájo, nic ve zlém, ale přilítnout z práce v 15h je neuskutečnitelný sen většiny dnešních matek. Po pravdě, u tebe byl spíš problém v tom, že ses rozvedla a exmanžel byl ještě ke všemu blbec, protože být v manželství, byla bys s takovou pracovní dobou a jedním dítětem ještě relativně spokojená.
 Hilly. 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 10:29:14)
Z práce v 15, tak to je luxus! A na kolikátou si chodila do práce, kdo odváděl děti?
 Jája 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:39:49)
Abych mohla být doma v 15.00, chodila jsem na šestou. Takže v cca 5.15 z domova. Prvňák měl budíka, budil se sám, pak vstal, nasnídal se a šel do školy. Mohla jsem chodit na pozdnější hodinu, ale pak bych přišla domů taky později. To, že jsem mohla chodit na šestou, byla moje dohoda s dítětem, že to zvládne samo.

Dneska mám pracovní dobu 8.00-17.00 s hodinou na oběd, doma jsem těsně před 18.00. Dneska bych to už nedala.
 Rigmor 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 10:11:41)
Někteří rodiče na to prostě nejsou. Můj táta je taky takový, o školu se nezajímal, vždycky říkal: ty musíš vědět, co je potřeba, ty tam chodíš. Ale hodně si s námi povídal, většinou při práci a naučil nás to praktické, hodně o přírodě a to se mi v škole taky hodilo. To, že rodič dítěti nekontroluje tašku a písanky nemusí znamenat nutně lhostejnost, může to znamenat třeba důvěru, že to dítě zvládne samo. Otázky typu: ´co bylo ve škole?´ jsem nesnášela, protože tam stejně není cítit ten skutečný zájem, připadá mi, že se tak ptají, jen aby si spolnili povinnost a co řeknu je až tak nezajímalo. Moji rodiče taky nechodili rádi na sdružení rodičů. Jednou byla u nás babička, divila se, co má můj brácha tak těžkou tašku...a vysypala z ní asi dvě kila starých svačin, přitom nás za nesnězenou svačinu nikdo nebuzeroval . Bavila jsem se o tom se sourozenci, vůbec nám ten ´nezájem´ nevadil, naopak.
Já mám teď prvňáčka jsem moc ráda, že nemají žádné povinné domácí úkoly. Škola úkoly nevyžaduje, prý na všechno mají ve škole dost času, ale vymínili si to rodiče, kteří chtějí mít přehled...nebo co . Mají jenom dobrovolné, na které mají týden, udělat toho můžou tolik, kolik chtějí, tak jen připomínám, pokud si je chce dělat, aby si vybral den, kdy na to bude čas. A div se světe, dobrovolně si je dělá. Já se o to teda zajímám, protože mě to baví, ale rozhodně u nej nesedím. Ale mimoto pořád spolu mluvíme, já třeba vařím, on skládá slova z magnetických písmenek na chladničce...matematika je taky všude kolem nás...není jen na papíře. kolem nás je celý svět, o kterém se dítě musí dozvědět co nejvíc.
 Karolína 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 10:23:29)
Tak jinak - když už je tu ta myslivecká latina nebo zapomnětlivost. Vy jste byly skutečně coby prvňáci tak extra super zodpovědní a angažovaní, že jste si sami srovnali pomůcky, sami sehnali, když bylo něco do školy potřeba, skutečně a každý den a byl na vás spoleh, nikdo se nemusel ptát - máš napsaný úkol, ukaž? Co si pamatuju, tak léta zpátky rodič i domácí úkoly podepisoval na některých školách.

A když náhodou bylo třeba něco obstarat - výtvarka, cokoliv...tak jste šly a koupily si to jako děti samy?

Nechce se mi věřit, přijde mi, že jsou to zase klasické výkřiky, kdy matka puberťáka si už nepamatuje, že kontrolovala penál a sešitek se zápisy od učitelky. Tak je to tady s každou druhou diskusí.

Asi jako když se na ulici válí vzteklý tříleťák a matka puberťáka vedle si říká: ta je ale neschopná, to mě Jindra nikdy nedělal a kdyby dělal, tak bych si ho srovnala /Jindra to dělal, ale ona to už vytěsnila/

 KoproFka 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 10:32:49)
...k těm podpisům pod úkoly... synek je třeba podepsané mít musí ještě teď - jednou podpis chyběl, a už tam bylo od pí učky - PODPIS! červeně!~d~
 Purstlinka 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:07:15)
Tak to všechno tak nepaušalizuj, nikdo tady přece nepsal o ničem takovém, jakože on byl jako dítě zcela samostatný, svědomitý atd. Nekontrolovat úkoly je něco jiného, než hodit celou školu, shánění pomůcek a kdoví co ještě pouze na bedra školáka. Každá žena má jiný příběh. Ta, co žije sama, toho holt musí stihnout víc, a logicky tak má míň času na jiné věci (třeba učit se s dítětem - to ale neznamená, že na to úplně kašle, alespoň z této diskuze to nevyplývá). Samozřejmě je to o prioritách - pro někoho je hlavní, aby mělo dítě jedničky, pro jiného aby byl doma pořádek, pro dalšího naštěstí úplně jiné, podstatnější, věci. A nepíšou sem přece jen matky teenagerů, stačí si diskuzi pozorněji přečíst.
 Rigmor 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 17:05:12)
S tímhle souhlasím: ´Samozřejmě je to o prioritách - pro někoho je hlavní, aby mělo dítě jedničky, pro jiného aby byl doma pořádek, pro dalšího naštěstí úplně jiné, podstatnější, věci.´ :-)
 petrachl 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:21:09)
Jo, tohle je presne, lide zapominaji strasne brzy! Navic opravdu mame tendence vytesnit to spatne a vzpominat jen na to dobre. ~R^
 Karolína 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:52:25)
Já na to řeknu jen jedno - on vás ten entuzismus ohledně té jediné zdravé výživy, kdy všechno kupované, včetně rohlíku, namazaného chleba, taveňáku, jogurtu, koblihy je blé, přejde.

Nejpozději, až se vám sejdou současně dva faktory - budete mít ne jedno, ale dvě, tři ještě malé, nesamostatné děti a začnete chodit do práce. Obojí dohromady, ne jen jedno. Na MD se jinak vyváří, to samé se jinak vyváří jen s jedním dítětem.

Pak budete spíš řešit to, jak stihnout nutné věci, než co všechno ještě upatlat a uvařit doma růčo. A pokud budete tak pokračovat i nadále, budete padat na ústa. Totiž jen ta logistika - sem tam nějaký kroužek, školní příprava, práce v domácnosti, které jsou opravdu nutné, vodění dětí do školy a školky sebere času víc než dost. Typuju, že pak opravdu nebudete řešit, co je k jídlu víc blé a co míň, nebo s rozumem a mírou.


Hilly, kupodivu ne obyvatelé západní Evropy jsou hodně tlustí, to spíš Češi patří mezi špičku, se svojí echt domácí kuchyní. Asi sis to spletla s Američany, ale tam je to o něčem jiném - fast-foodu z okénka přímo do auta a pizze s donáškou.

 Karolína 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:56:46)
Rozhodně nemluvím o tom, nedat dítěti zeleninu nebo neumýt jablko, mluvím o tom, co tady bylo psáno, jak i pomalu celozrnný rohlík je blé a kdoví, co do toho dávají a nejlíp upéct doma. A nejlepší je smetanové kuře na paprice, to je zdravé, kdežto cokoliv průmyslového namazaného na chlebu je jed.


Jak říkám - ono vás to přejde. Přijde mi to jako ta matka s prvním dítětem, co oplachuje dudlík, protože na to má čas, u třetího upadlý dudlík olizuje pes.

Ostatně tenhle článek je o matkách po MD s více dětmi, pokud jste četly, takže reakce by bylo záhodno směřovat tímto směrem. Ale myslím, že holky, co jsou čerstvě po MD s více dětmi v práci by sem napsaly něco jiného. Nebo spíš, psát nebudou, na tohle nemají čas.
 Karolína 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:59:05)
A od přípravy do školy s prvňákem /nebo nepřípravy/ se to zase stočilo k teplým večeřím a k tomu, že naše už starší děti se do školy připravovaly samy /nebo já v dětství/.

Tohle je prostě jeden o koze, druhý o voze.
 Hilly. 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 12:44:42)
Karolíno, nemluvím o pečení doma, ale o tom, že vyrůstat jen na tom je celkem o zdraví. Je to i o přístupu k jídlu. Někdo jídlo moc neprožívá a je celkem spokojený i na tom chlebu s máslem. Mně osobně, ani mému manželovi, to rozhodně nestačí. Rádi si pochutnáme, je to další příjemná součást života. Celkem se i na nějakou dobrotu těším, když jdu domů. Moje děti zatím celkem sní co jim dáme a co jíme my.

Jinak máš pravdu, do té západní civilizace jsem nějak podvědomě implantovala i Američany. Problém u nás v ČR je hlavně ten, že se u nás kvalitní jídlo dá sehnat celkem těžko. Takoví Francouzi mají to stolování úplně jiné s jinými potravinami.Obědu přisuzují celkem váhu a mají dost dlouhé obědové pauzy. (Nevím jak je to teď, ale před deseti lety tohle ještě platilo) Spoustu toho seženou čerstvého, ryby, sýry atd. Je to i polohou této země. Že jsme odpaďák Evropy se tak nějak všeobecně ví, proto prostě není radno se cpát neustále "materiálem" z hypermarketů. Jde o to, že v rodině, kde se kvalitněji jí, to nádobí prostě zbude..a o tomhle vlastně diskutujeme.
 Jája 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:49:10)
K těm podpisům: já jsem je nenosila celou školní docházku, ač jsme to měli povinně. My jsme totiž psali úkoly ve škole. V sešitech se nesmělo škrtat a my jako děcka jsme přišli na zlepšovák: když se příklad počítá na tabuli a něco se zvrzne, může se to smazat. V sešitě se to nesmělo. Takže jsme úkoly počítali na tabuli ve škole. My, co jsme chtěli na střední školu s maturitou, jsme se u toho hodně naučili a ti slabší to prostě opsali. Po příchodu domů jsem hlásila, že úkoly nemáme, měla jsem ho napsaný a počítala jsem ho sama, takže co. Jen jsem to zapomínala dát podepsat. V osmé (!) třídě jsem za to měla z matiky na vysvědčení trojku. Vždycky z úkolu ze pět (chyběl podpis) a z následného přezkoušení za jedna. Pan učitel po půl roce na bordeláře rezignoval.
PS: a to maminka byla v téže škole vychovatelka. Akorát chodila domů dlouho a tolik času na kontrolu neměla. Věděla, že já i brácha se učíme dobře a že s námi problémy nejsou. No, a nepamatuju, že by se s námi někdy rodiče učili. Spíš jen dohlíželi, abychom měli všechny sešity, učebnice a pomůcky. Škola byla náš problém.
 Rigmor 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 12:01:53)
Ale samozřejmě, že dítěti musí někdo nejdřív ukázat, jak si má plnit svoje povinnosti, co se vlastně od něj požaduje. A samozřejmě, že žádné dítě to nezvládá dokonale od začátku. Vždyť se to má právě naučit. Tím, že to udělá někdo za něj, tím se to nenaučí. Ano, některým dětem to trvá déle, udělá při tom hodně chyb...ale těmi se právě učí. Druhá věc je, že se v naší společnosti za chyby trestá, než by se vyvodili přirozené důsledky...ale to je na jinou debatu.
Nikdo přeci nepíše, že se člověk nemá o dítě zajímat vůbec. Je jasné, že první třída je náročnější, je to změna pro všechny. Ale nehroutí se výhradně matky prvňáčků...
Já mám pocit, že mám toho taky hodně, ale kdybych vyjmenovávala, co všechno musím denně udělat, psaní úkolů bych nejvymenovávala. Třeba z toho, co jsi uvedla ty, zeptat se, jestli má dítě domácí úkol, nebo ho podepsat, přeci není žádná práce. Starostlivost o rodinu přeci není práce za pásem, že se nemůžu ani otočit...
Samozřejmě, že jsou děti s poruchami učení a ty potřebují víc péče. Nikdo nechce shazovat ty rodiče, kteří ze starají o výuku svých dětí, zvlášť o ty, které potřebují jiný přístup, kterého se jim ve škole nedostává. Ale taky to, že někdo s dětma úkoly nepíše, nemusí znamenat lhostejnost. Zkrátka to nepovažuje za potřebné, nebo na to fakt nemá.
Můj táta nemá dokončené ani základní vzdělání, podepisoval mi akorát žákovskou, když jsem mu ji přinesla. Máma se mi asi ze začátku věnovala, ale nevzpomínám si, že by u mě seděla. A opravdu to nedělala ani u mých 3mladších sourozenců, co si určitě pamatuji. Potřeba pomůcek byla zapsaná v zápisníčku, je možné, že v první třídě sa tam máma koukala, pracovní vyučování bylo jednou za týden. Ale později jsme s tím musely přijít samy, pokud jsme zapoměli, smůla. O mojí mladší ségru se máma starala ještě míň, protože byla celý týden sama se 4dětma, z toho se dvouma batolatama. A právě u té segry by to bylo asi potřeba, protože jí škola byla jakosi šumák. Taky se stalo, že její třídní učitelka si o ní myslela, že je nějaké zaostalé dítě zanedbávané rodiči, protože jí bylo jedno, že má nudli, škrábala protože si o prázdninách zlomila ruku v zápestí a měla bordel v tašce, ale jinak úplně normální živé dítě spíš s chlapeckými projevy (taky ji to každý říkal: ty jsi měla být kluk). Ta učitelka přišla ke mně do třídy vyptávat se a koukat do mojí aktovky... No, a teď se na tom smějeme... To víš, že bych třeba byla ráda, kdybychom si promluvili o škole, ale otázky bez skutečného zájmu jsem nesnášela: co bylo ve škole, jakou si dostala známku, ty se nemáš co učit? Ale teď vím, že naše máma na to fakt neměla sílu a my jsme to braly tak, jak to je. A třeba je dobře, že se o to ani nesnažila, třeba by se jí její psychická nemoc projevila dříve a nemohla by se o nás starat vůbec.
Ale řešení problému ´jeden člověk – příliš mnoho práce´ je jenom toto: něco se musí vypustit. Jinak to nejde. S tímto problémem má zkušenost mnoho lidí a každý se s tím nějak vypořádává a ti co píšou do diskuze, se chtějí s ostatními podělit, jak to dělají oni. A teď jak tedy? Redukováním starostlivosti o děti a přenechání kompetencí na nich, je jeden ze způsobů.
To si každý zhodnotí sám.
 ALL 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 18:31:58)
A ještě k tomu přidám, že moje dítě se fakt neválelo po zemi ani jako tříleté. Já za to nemůžu, to je prostě nátura. Věř tomu...
 Jana, 3 kluci 
  • 

Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 19:16:49)
No přesně. Nejstarší syn je ve druhé třídě a denně podepisuju minimálně 2 sešity, každý týden běžím do papírnictví, protože je třeba rychle něco sehnat. Písmenka jsem stříhala, podepisovala jednotlivě - nedovedu si představit, že učitelce řeknu, že to nepodepíšu. K tomu se učíme do angličtiny - jak by to sám dělal? Syn je naštěstí hodně rychlý a přípravou do školy denně trávíme 10 min max + čtení večer v posteli. Ale zase krom košil nežehlím. Oblečení vypadá na lidech úplně stejně, ať už je vyžehlené či nikoliv.

Ad teplé večeře - kam bych přišla, kdybych denně dělala maso a omáčku? Tomu tedy zdravá výživa taky neříkám.
 Lída + 4 


Re: Ubijejici rutina MD 

(19.11.2012 10:35:30)
~a~ Ty si nedovedeš představit říct učitelce, že písmenka NEBUDEŠ podepisovat jednotlivě? PROČ??? Takovou hovadinu bych fakt nedělala, netuším, k čemu je to dobrý. Na podobný blbosti fakt nehodlám věnovat svůj čas.
 Purstlinka 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 11:12:56)
Ahoj, hodně mě zajímají rozdíly v péči o děti u nás a v zahraničí, v rodinách i institucích. Pozoruješ nějakou zásadní změnu oproti způsobu výuky/chování k dětem ve škole či školce v místě, kde žijete, a u nás? Myslím co do individuálního přístupu, počtu dětí ve třídě, náročnosti na žáky atd. a taky toho, jak k tomu přistupují rodiče? Omlouvám se za posunutí tématu tímto směrem, ale když už jsem se k té škole v diskuzi dostaly... :-)
 Rigmor 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 13:30:55)
Ahoj. Žijeme v Norsku a naše nejstarší dítě začalo první třídu. Vybrali jsme Montessori školu, která musí plnit stejný studijní program, jako školy státní, akorát to dělá jiným přístupem. Ta škola tady funguje jen několik let, místní obyvatelé, kteří Montessori systém až tak neznají, logicky upřednostňují školu státní. Ale rodiče, které tam mají své děti, vyjádřili spokojenost, děti a to i ty starší, tam chodí rády. Neznámkuje se do sedmé třídy, je tady desetiletá základní školna. Nevím, jak je to je ve státní škole, ale já dostávám každý měsíc hodnocení, kde je vypsaný plán a k tomu konkrétně, co už dítě zvládá, co zatím ještě ne.
Neumím objektivně zhodnotit náročnost školstva u nás a tady, akorát vím, že v mezinárodních porovnáních vědomostí detí nebylo Norsko v popředí (ČR taky ne). Vím, že přístup v ČR se za těch téměř třicet let, kdy jsem začala chodit na základku já, dost změnil. Ale rozdíl mezi českou a norskou školou asi bude, protože obecný přístup k dětem je trochu jiný. Prostě je víc respektují a zajímá je jejich názor. Zajímavé je, že je tady vyšší zaměstnanost žen (většina žen s malými dětmi pracuje na částečný úvazek, a to už od věku jednoho roku dítěte), ale mají víc dětí, než u nás.
Zrovna tento týden jsem byla na rodičovském pohovoru. Tady se pohovoru učitele s rodičem účastní i ten, koho se to týka, tedy dítě. Pohovoru předcházel rozhovor učitele s dítětem, co se mu ve škole líbí, co ne, co ho baví nejvíc, co nejmíň, jaké jídlo má nejraděj, co by chtělo změnit...Smály jsme se, že se mu líbí všechno, nic by neměnil. Pak jsme mluvili o testu z matematiky, výsledky vykazují, že je v normě až nad průměr. Výuka není frontální, ve skupině je 12 detí z ročníků 1-4. Pracují samostatně nebo ve skupinkách, můžou si vybrat, nemají čas rozdělený na jednotlivé předměty, spíš mají výuku tematickou a uplatní se v ní všechno - matematika, psaní, kreslení nebo jiné praktické činnosti, čtení, přírodověda, nauka o náboženství, etice a společnosti, pak mají angličtinu, hudební výchovu. Když učitel (oslovuje se jménem a tykají si, jako úplně všichni lidé v Norsku) vysvětluje něco nového, tak jen třeba 3 dětem (a ten náš tam přijde a pozoruje, i když je to třeba výuka čtvrtého ročníka, a je to v pořádku, jen nesmí rušit). Psaní se moc nedriluje, zatím píšou tiskacím, souvislým písmem se budou zaobírat až ve třetí třídě. Výuka těch nejmenších dětí je o tom, že si můžou toho hodně osahat (různé pomůcky, kuličky, hlavolamy, pěstují plodiny v zahradě), starší děti pracují víc teoreticky a analyticky, ale tráví třeba jeden den v týdnu na farmě a pak zpracovávají referáty, statistiky (kde se uplatní pravopis, sloh, matematika, přírodověda, dějepis, fyzika...)
Ve státní škole to bude asi tradičnější pojetí, tam můžou mít ve třídě i 25detí, ale zpravidla tam je ještě asistent, děti s hendikepem mají asistenta svého, zajišťuje stát, integrují se všechny děti (byť třeba jen na část dne, ne celý týden...), domácí vyučování rodiči myslím není povoleno. I když je dítě třeba dlouhodobě nemocné, dochází za ním učitel. Děti nepropadávají a nenechávají se opakovat ročník, výjimečně kvůli dlouhodobé nemoci. Přístup je více individuální, ´všichni stejně´ nemusí být vždy spravedlivé. Kdo je šikovnější a zvládá víc, dostává víc domácích úkolů, nebo jsou dobrovolné, iniciativě se meze nekladou (co se říkalo i za nás, ale pak byl člověk za šprta a vlezdoprdele a mezi dětma neoblíbený, takže se nikdo moc netrhal...prostě bylo in být v opozici ke škole).
Cizinci mají dojem, že školství tady není dobré, že mají děti velkou volnost a málo sa naučí. Já to zatím neumím zhodnotit, pro mě je důležité, že to dítě baví (ale to asi všechny šestileté děti, důležité je jim to neznechutit). Vím, že kdybych na něj vyvíjela nátlak, víc by se nenaučil, spíš naopak. Chci svoje děti doma naučit číst a psát i česky a slovensky, takže jsem ráda, že domácí úkoly nejsou.
 Purstlinka 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 20:07:31)
Díky za odpověď - potvrdila to, co jsem předpokládala. Vnímám to tak, že zásadní je ten přístup k dítěti (bohužel jiný oproti ČR) a od něj už se pak odvíjí další záležitosti. To, co popisuješ: všichni se oslovují jménem, děti jsou přítomné třídním schůzkám, děti se nenechávají propadávat, integrují se, přistupuje se k nim individuálně atd., je mi osobně velmi blízké a vnitřně cítím, že to je správné. Nemyslím to jako vyjmenovávání jednotlivostí, ale celou filozofii výchovy - přístupu k dětem vůbec. Montessori směr mám ráda a naštěstí i u nás jsou školky takto zaměřené, i když hodně z nich jen podle jména a bývají docela drahé. Se školami už je to v tomto ohledu horší. Celé je to o společnosti, o lidech a o přístupu, přičemž ten typicky český mi v mnohém nesedí. A vzhledem k tomu, že u nás nevnímám nějakou velkou ochotu či touhu po změně, jsem bohužel skeptická v tom, že se to tady v nejbližších letech posune k lepšímu.
 Rigmor 


Re: Ubijejici rutina MD 

(19.11.2012 11:58:45)
Já myslím, že i u nás se to zlepšuje, ale chce to čas. Ještě jsem zapoměla uvést, že střední školu si děti vybírají sami, rodič o tom bývá obeznámen, má akorát právo platit (jak řekla jedna známá :-)). Ale stát přispívá na dojíždění a ubytování mimo domov. Sympatické taky je, že se tady rodiče starají o své děti do věku dovršení plnoletosti. Ne, že by je rovnou vykopli a odstřihli, ale mamahotely se nekonají. Vysokou školu tak každý studuje za své, je tady systém státních půjček a studenti většinou i pracují.
 Juldafulda 


Re: Ubijejici rutina MD 

(19.11.2012 12:25:33)
Lído máš děti šikulky.... O mě se rodiče taky nemuseli defakto moc starat, páč jsem se naučila učit se sama a pomoc jsem potřebovala "minimálně" Když nastoupil do školy můj sourozenec musela jsem se učit i s ním, takže kromě svého jsem měla ještě jeho povinnosti... Kdybych mohla vrátit čas, tak toto fakt už ne.... Taky jsme museli chodit na travičku králíkům, plejt zahradu atd....

Ale já se na to učení s dítětem dívám jako matka dítěte s adhd ne matka s dítětem, jako jsem byla já.... Na druhém dítěti je vidět, že je samostatné a nebudu u něho muset stát jako "ras" a nutit ho do nepříjemných činností. Takže pokud je dítko v pohodě nemá žádné problémy, tak je jasné, že tu péči asi nepotřebuje a pro rodiče jenom dobře... Ale pokud ten problém je, tak to člověku prostě zabírá čas.... Jenže pokud má dítě problémy ovládat samo sebe tak od něj nemůžu chtít, aby třeba v první třídě ovládalo samostatnost a nemusela bych se s ním učit.... Teda můžu, ale spláčeme nad výdělkem oba
 Purstlinka 


Re: Ubijejici rutina MD 

(19.11.2012 16:23:05)
Ano, zlepšuje, ale spíš tím směrem, že vznikají alternativy oproti státnímu školství. V těch nejrozšířenějších a nejvyužívanějších, tedy státních, školách a školkách je to co do vztahů hodně podobné jako za nás před 30 lety. Určitě ne všude, ale rozhodně často. Změnily se pomůcky, vybavení, hračky, existuje řada kroužků, ale ten přístup k dětem (i k rodičům) se posunul jen málo, já to vnímám, jakože je tam málo partnerství, spíš tradiční jeden je nahoře, druhý dole. Vzhledem k tomu, kde už jsme mohli za těch 23 let od revoluce být, na tom podle mě dobře nejsme. Nechceš taky napsat nějaký článek, jak se žije v Norsku? :-)
 ALL 


Re: Ubijejici rutina MD 

(16.11.2012 18:29:25)
Karolíno, takové superzodpovědné děti opravdu existují, já taková byla, moje dítě je taky takové... to ještě neznamená nezájem rodičů.
 ledik 


Vyhoření mám za sebou 

(18.11.2012 10:32:32)
Vyhořená jsem byla - sice ještě jako svobodná - prostě jsem to přeháněla v práci, měla jsem pocit, že beze mě to nepůjde. Kromě všech příznaků jsem začala mít mikrospánky při jízdě autem - když jsem se jednou málem vybourala, došla jsem si k doktorovi - praktická mudr. konstatovala totální vyčerpání - fyz.i psych a řekla mi že mi dá neschopenku - tu jsem odmítla se slovy - to si opravdu nemohu dovolit, mám hodně práce v práci. Nepřemlouvala mě. Za týden jsem si pro neschopenku došla sama. Doporučila mi i vyhledat psychologa. Byla jsem doma a když mi někdo zavolal z práce - nebyla jsem schopna telefon zvednou a bylo fyzicky špatně. Pak jsem šla k psycholožce - která diagostikovala počáteční depresi a nabídla mi kontakt na psychiatra - aby mi předepsal antidepresiva. To bylo pro mě zlomové - rozhodla jsem se, že se s tím poperu sama - a poprala - změnila jsem totálně přístup k práci i sama k sobě. Ze začátku to bylo těžké a musela jsem třeba někdy v průběhu dne odejít z práce projít se ven, abych vše rozdýchala a opět se neskládala. Nicméně mi to dalo obrovskou zkušenost a to co chci hlavně zdůraznit je: Jaký si to uděláš, takový to máš. Teď jsem na mateřské s druhým dítětem. Je pořád co dělat, nicméně v naší domácnosti se nežehlí, vaří minimálně na 2-3 dny, luxuje a vytírá 1x týdně. Koupili jsme sušičku, myčku a když je přes den chvíle, tak si sednu a dám si nohy na stůl. I tak mám ale pocit, že pořád něco dělám. Až nastoupím do práce, tak si rozhodně za peníze co vydělám zaplatím uklizečku min. na 1x týdně na větší úklid. Článek chápu - paní si to prostě zavařila a teď neví jak z toho ven - ale musí začít u sebe - jinak se nepohne z místa. Držím jí a všem podobným pěsti. Mě to tedy posílilo, ale člověk musí vyskočit z toho pendolina, což není jednoduché. Naučila jsem se říci si o pomoc, pokud opravdu začnu padat na hubu a manžel prostě ví, že pokud si o ni řeknu - je to už vážné a musí mě vyslyšet. Jinak jsem celkem soběstačná a vše v domácnosti řeším a organizuji (je to ted moje práce, co jsem na MD).
 cihla 


Asi se tomu dost blížím 

(18.11.2012 19:03:36)
Dvaktrát týdně vyzvedávám děti dřív ze školky, abych je mohla vzít na kroužky, zbývající dny dělám tak do 7 večer. Přijdu domů, cestou vezmu nákup, uvařit, uklidit bordel, který udělali děti a pán tvorstva, který se zase válí u televize nebo u počítače. Vykoupat a uspat děti, pak se ještě učit, protože dálkově studuji, nebo dodělat resty do práce. Honím se a nikdy není nic hotovo. Manželovi jsem oznámila, že se chci rozvést, čímž začal šílený psychický teror z jeho strany a ze dvou šéfů mě v práci jeden dost nemusí a dává mi to sežrat. Jsem jediná žena v ryze mužském kolektivu a stále jsem pod drobnohledem, jestli "to zvládnu", takže se musím honit, abych měla lepší výsledky než ostatní. Za poslední půl rok mi umřeli dva blízcí členové rodiny. Pořád se honím a nic z toho. Jsou dny, kdy se mi chce jen zalézt do postele a brečet, a nemůžu, protože resty za mně nikdo neudělá. Probouzím se unavená, nemám čas se pořádně najíst, zato piju litry kafe. Vím, že dál nemůžu, ale nevím, co mám dělat.Ráda bych vypnula a udělala si čas pro sebe, ale jak?
 Rigmor 


Re: Asi se tomu dost blížím 

(18.11.2012 22:20:47)
To je fajn, že si sama uvědomuješ, že se to blíží. A jedině sama s tím můžeš něco dělat.
Já jsem si na sobě třeba všimla, že mi nevadí moc práce, když na ni nejsem sama...pokud je toho na mě moc a jsem na to navíc sama, přičemž tímového partnera mám, jenže se nezapojuje...to mám silý pocit nespravedlnosti.
Ale jak to partnerovi říct, aby slova padla na úrodnou půdu...Já jsem to dlouho dělala špatně v tom, že jsem to furt zvládala až najednou nervy povolili a už jsem jenom křičela a byla protivná (rozvodem jsem zatím nevyhrožovala :-)) A to se pořád opakovalo, jelikož mám partnera sice hodného, ale s dlouhým vedením. Ale proč já se mám chovat jako nějaká jeho matka a furt si o něco říkat...
V jedné knize jsem našla návod, jak rozdělit v rodině práci. Sednout si, vzít tužku a papír a psát všechny činnosti, které jsou k provozu rodiny potřebné a diskutovat o nich. A pak k jednotlivým činnostem přiradit jméno, kdo to má, nebo bude mít na starosti. A tam se pěkně ukáže, kdo co dělá, a kdo má kolik volného času....A když se všichni domluví, co má kdo v kompetenci, nemusí nikdo nikoho furt prosit...
Moc držím palce...
 cihla 


Re: Asi se tomu dost blížím 

(18.11.2012 22:58:20)
Tak to u nás selhalo, snaha byla. Manžel je prostě líný. Já rodinu živím a dělám veškeré domácí práce, on děti 3x týdně vyzvedne ze školky, posadí k televizi a tím má pocit, že se zapojil až až. Nemůžu být s člověkem, který, ač je mu opakováno, že už fakt nemůžu a "padám na hubu", je přesto líný po sobě odnést talíř nebo vynést koš. Nedělá ani typické "mužské" práce, není mu blbé sedět u televize, zatímco mi táta nebo brácha montuje postel nebo stěhuje stůl. Nějak to na mně poslední půlrok doléhá, mám pocit, že všechno je špatně a nic nejde, v práci, doma... navíc starší dítě to zřejmě vnímá a začíná být dost problémové (řekla bych, že má typické pubertální manýry, i když je mu šest). Chodím do práce i když jsem na antibiotikách s horečkami, protože s marodní náklady nepokryju a nezvládám šetřit, zatímco manžel si klidně zůstane doma dva týdny s rýmou, protože se mu do práce nechce. Pořád si říkám, kde jsem udělala chybu, že jsem to nechala zajít tak daleko? Nesnáším člověka, se kterým mám dvě děti, pracuju pro šovinistu, kterému musím permanentně dokazovat, že nejsem "něco míň" než chlap, a vlastní děti mají radši otce, protože se je nesnaží vychovávat, jen rozmazlovat.
 Purstlinka 


Re: Asi se tomu dost blížím 

(19.11.2012 8:36:29)
A co to udělat tak, že když nic nedělá, nic nedostane. Ty mu přece nemusíš prát, žehlit, vařit, uklízet po něm, to vše si může udělat sám. Připadá mi to jako krajní řešení, jsem vždy pro rozumnou domluvu, ale pokud ta u tebe selhala, žiješ s ním v domácnosti a máš toho tolik, proč bys měla na všechno být sama? Řekla bych mu, že se od (termín), pokud se nedomluvíte na rozdělení prací, budeš starat jen o děti - prát jen pro ně, uklízet jen po nich (s tím úklidem věcí po sobě ti 6leté dítě už trochu může pomoct, např. odnést svůj talíř nebo nějakou zábavnou formou typu kdo dřív... např. vyndá prádlo z pračky). Přičemž vydržíš ten jeho bordel, na stole se ti zřejmě budou hromadit jeho hrnky od kafe, talíře... (Anebo to nádobí radši budeš uklízet, přece jen by to mohlo být celkem nechutné, ale neper, nežehli mu, servis, na který je zvyklý, mít nebude). Četla jsem nedávno v 1 britském deníku, že to tak udělali v rodině, kde dcery po sobě zásadně neuklízely, rodiče se domluvili a věci dcer nechali být, doma vznikla děsná spoušť, ale holkám to docvaklo a situace se změnila. Jestli to manžel ani pak nepochopí, tak pak už jen odborná pomoc, případně to je případ, se kterým nehne nic. A změna práce se ti nenabízí, abys nebyla zbytečně ve stresu i tam?
 Rigmor 


Re: Asi se tomu dost blížím 

(19.11.2012 11:46:46)
Taky nejsem za řešení problémů schválnostma, ale když to někomu pořád nedochází, neumí se vcítit...třeba to konečně pochopí. Když se nedá zvládnout všechno, musí se práce zredukovat a udělat jen tu nejdůležitější. To je na tobě, co si vybereš. Pokud se otec o děti neumí postarat, kdo se o ně postará, když se opravdu položíš?
Já bych si vybrala starostlivost o děti, ty opravdu za vzniklou situaci nemůžou. A to nemyslím jenom materiální servis, ale i duševní rozvoj, je potřeba si s nimi popovídat, přečíst knížku, jít na výlet...Mami, hele co dokážu – to zná určitě každá máma a myslím, že je opravdu potřeba si najít čas a kouknout se. A vůbec, taky si chci hrát s dětma, proč mám být pořád já ta, co řeší jen práci? Když děti začínají být drzé?...dělají jen to, co pozorují okolo sebe, jsou naše zrcadlo. Takže je to o komunikaci v rodině...(v tom mi hodně pomohla kniha Respektovat a být respektován, doporučuji zvlášť proto, že už máš pocit, že mají děti radši otce než tebe...zkus se vcítit do nich, jak tě děti vidí?)
Když budu prát, věšet, skládat, žehlit míň prádla, škrabat míň brambor a vařit míň jídla, zbyde víc času na sebe a děti. Když jsem tuhle debatu vedla s tchýní, která mi tvrdila, že po chlapovi přece nemůžu chtít ´pomoc´ v domácnosti (přičemž žádnou ´mužskou´ práci nemá), řekla jsem, že jsem jen člověk a udělám jen to, co zvládnu, takže třeba vypustím žehlení jeho košil. Ona na to, že ho přeci nepustím mezi lidi v nevyžehlené košlili? Cože? Není on snad dospělý svéprávný člověk? Je snad dítě? Proč bych na sebe přebírala zodpovědnost jiného člověka?
Dá se taky pochopit, že někdo třeba potřebuje víc relaxu a někdo relaxuje při práci. Jako třeba moje babička nevydrží něco nedělat a děda si tak rád poležel a koukal do stropu. (taky se hádali, třeba když se dědovi nechtělo jít zabít králíka na neděli, šla babička za švagrem, který by za panáka přišel i o půlnoci). Ale určitě jí vztah s ním i něco dával (třeba si pamatuju, jak ji často objímal), nejde pořád jen dávat a nic nedostávat.
Předpokládám, že do žádné manželské poradny by s tebou nešel, protože on přece žádný problém nemá....
No a když člověk zjistí, že když bude na všechno opravdu sám a paradoxně mu práce ubyde, protože ten druhý jaksi jen parazitoval...
Zelená Karkulko, moc držím palce.
 Jája 
  • 

Re: Asi se tomu dost blížím 

(20.11.2012 21:23:27)
To jsem kdysi udělala. Nemyla jsem nádobí, vydržela jsem to 14 dnů. Pak už doma nebylo čistého nic. Exmanželovi to nevadilo, stejně by ho neumyl. Neprala jsem, jen sobě a dítěti, totéž s žehlením a zašíváním. Exovi sem to házela na hromadu. Poté to dítě radostně vykecalo ve školce, co máme doma za spoušť. Vypadala jsem jako bosorka z pralesa, co je líná jako veš, protože nevaří, nepere... No jo, ti inteligenti, co se živí hlavou, prostě nejsou na domácí práce, no. Nakonec to stejně skončilo rozvodem, protože se k tomu přidaly i další neshody.
 Rigmor 


Re: Asi se tomu dost blížím 

(21.11.2012 8:49:44)
Sice si říkám, že mi je jedno, co si kdo cizí o mně myslí, protože pro všechno, co dělám, mám dobrý důvod a druhým do toho nic není…ale není to tak jednoduché. Zvlášť na vesnici. To mi je jasné. Je nepříjemné, když o mě říká něco negativní, co není pravda …
Ale když jsem si sama sebou jistá, je mi opravdu putna, co si kdo o mě povídá. Vím, že líná nejsem, vím, že nejsem dokonalá a dělám chyby (tak jako úplně všichni – což je normální) a vím, že vztah s nejbližšími je důležitější, než vztah s ostatními lidmi ve vesnici. Navíc, já lidi nesoudím, takže je takových určitě víc. A ti, co soudí ostatní, ve skutečnosti nejsou jistí sami sebou a asi nejsou ani sami se sebou spokojeni. Když člověk tak sleduje, zjišťuje, že tyhle problem řeší každý a každý jinak. Přitom nikdo není dokonalý, vždy ma nějakou polehčující okolnost, nějakou přitěžující okolnost, mnoho skutečností se opravdu těžko ovlivňuje…Proto se pomalu propracovávám k tomu, abych nikomu nic nemusela dokazovat…ani sobě.
Když se úplně položím vyčerpáním, kdo se postará o moje děti?
Nebo třeba takhle: Nazdar holky v diskuzi. Já to dělám takhle, buď se naklonuji, abych stíhala navařit teplé chutné a zdravé jídlo, přitom uklidit, aby byla domácnost dokonale útulná. Nezapomenu se samozřejmě starat o sebe, abych byla vždy dokonale upravená. Když na to nemám náladu, nebo nechci rodinu obtěžovat přítomností dvou maminek, použiju kouzelnickou hůlku. Je to i nejrychlejší a stihnu se učit a hrát s dětma. Kdybych nebyla břídilka (kdyby se se mnou v dětství rodiče učili), mohla bych proměnit manžela ve vstřícného, zainteresovaného a usilovného muze, který je vždy k dispozici plnit moje očekávání a očekávání celé rodiny. Ale na to zatím nemám, změnit druhé lidi vyžaduje čarodějnictví vyšší kategorie…
 Týna 
  • 

Re: Asi se tomu dost blížím 

(19.11.2012 8:58:10)
Ahoj, já jsem na tom byla podobně. První krize byla po narození druhé dcery. Podruhé jsem vyhořela před pár lety. Odmítla jsem brát antidepresiva, nepomáhalo ale ani cvičení. Hledala jsem alternativní cestu, pomohli mi léčitelé, nejvíc paní Majerová z Horních Počernic. Jestli chceš, pošlu ti kontakt.
 Pavla 
  • 

Re: Asi se tomu dost blížím 

(19.11.2012 9:40:21)
Týnko, prosím o kontakt. Já se z toho právě zkouším hrabat sama. Nejde to a nejde.
Nabrala jsem si toho na sebe moc. A v životě jsem nikdy nic neměla zadarmo. Vše totálně vydřené. Kořeny sahají do mého dětství, to už vím, ale nevím co s tím.
Moc děkuji. ramax03@seznam.cz děkuji
 S. 2 děti 
  • 

Vyhoření 

(19.11.2012 9:47:16)
Je hezké si přečíst, jak by žena měla vypnout. Ale jak? sama jsem samoživitelka, otec neplatí výživné (jen občas, jak se mu chce)a ještě mě vydírá přes děti, dělá naschvály atd. Už jen z něj jsem na pokraji sil (po psychické stránce). Když bude chtít, tak mě klidně zničí, jak mi sám říká a občas tak činí. Neboť jeho postavení a peníze mu to umožňují. Naše neshody nezvládla ani sociálka. Místo toho, aby otce uháněli, aby platil alespon výživné, když už kašle na vlastní děti, tak nám soc. pracovnice nařídila schůzky s mediátorem. Ale at se koukám jak se koukám, nikde nenacházím pár volných hodin, abych tak mohla činit. Navíc s bývalým manželem nemám chut vůbec něco řešit. Je to k ničemu, mě a dětem to nepomůže. Vždycky si něco najde a zase začne prudit. A k tomu všemu všechno leží jen na mě. Syndrom vyhoření prožívám asi tak poslední půl rok. Ani nemám pocit, že by mi pomáhal psycholog. Neumím vypnout, nespím, pořád něco v hlavě řeším. Panickou hrůzu mám i z tohoto období, kdy děti častěji marodí a nemám žádné hlídání, žádnou babičku a placené hlídání si nemůžu dovolit. Už jsem jednou přišla z tohoto důvodu o práci (brigádu). Ani ted nemůžu pracovat na plný úvazek, děti mám 2 a s tím mladším jsem ještě na rodičovské a tak pracuji zatím na DPP.
Příznaky syndromu vyhoření jsou přesně takové, jak se zde popisuje. Vím o tom, snažím se s tím něco dělat, ale občas mám pocit, že pro to dělám asi málo, neboť se to nějak nelepší. Už jsem měla stavy, kdy jsem odmítala i kamarádku, nechtělo se mi ven, uzavřela jsem se a tiše si doma plakala a říkala si, jak dlouho ještě tohle bude trvat? Nejhorší je, když člověk vidí, že se nikde ničeho nedomůže a navíc bývalý partner tuhle situaci o dost zhoršuje. Nebýt jeho špatného jednání, bylo by mi při nejmenším o 50% lépe. Nakonec si řeknete, že takovýhle život jste si nepřála a hledáte, kde ten zlom nastal. Je to začarovaný kruh.
 Jája 
  • 

Re: Vyhoření 

(20.11.2012 21:30:37)
Můžu Ti pomoct? Sepiš si seznam nutných úkolů, vezmi děti a jdi klidně k mediátorovi. Ať ti tam děti někdo ohlídá, ty na hlídání nemáš peníze ani neáš hlídací prarodiče, ale mediaci chceš a potřebuješ. Pak začni vyšilovat, že ještě musíš stihnout tohle a tamto, ukaž papírek (klidně ho i mediátorovi věnuj), seber se a půl hoďce nervózní odejdi. Když jsem kdysi podala žádost o rozvod já, poslali nás do manželské poradny (dneska je to teda ten mediátor). Ex tam šel a byl tam celé půldne. Já tam nebyla, jen jsem tam zavolala, že nemá kdo hlídat dítě. Poradna měla totiž podmínku, že tam přijdu bez dítěte, to měl hlídat druhý rodič. Když poradna viděla, že není ochoten, napsala papír, ve kterém rozvod doporučila. Ani nevím, o čem bychom se tam bavili, já měla tolik práce, že jsem nestíhala se někde celé půldne vykecávat.
 Muška 
  • 

Příklad paní Martiny 

(19.11.2012 19:32:01)
A to ještě nemá dítě na bezlepkové diete, ktorému ve školce nikdo bezlepkové stravování nezajistí, vše musí mít nachystané z domu a při padání na hubu nejde zaběhnout obchodu a koupit hotový knedlík k obědu.
 dona 
  • 

vyhoreni 

(23.11.2012 18:42:39)
tady je ale zajimaveho čteni- sama mam 3 deti- dvojcata a tak tež litam od rana do vecera, spis do noci.mejte se.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.