tisk-hlavicka

Ženy, které vyhořely…

15.11.2012 -red- Děti a my 250 názorů

Být vzorná máma, skvělá manželka, neztratit krok s kolegy v zaměstnání… je toho tolik, co by ženy měly zvládnout. Ale někdy toho je prostě přespříliš.

Šestatřicetiletá Martina má za sebou dlouhý den. Ráno vstávala o půl hodiny dřív než ostatní, připravila všem snídani, svačiny, vypravila děti a rozvezla starší dceru do školy a syna do školky. Cestou do práce ještě stihla vyřídit pár telefonátů. Byl to hektický den, ani na oběd nezbyl čas. Ještě že je za rohem pekařství. A pak zase rychle domů, vyzvednout dceru z družiny, odvézt na hodinu zpěvu, vyzvednout syna a rychle na nákup. Doma hned za dveřmi rychle kontroluje byt: v předsíni to vypadá jako po výbuchu, musí se sundat prádlo ze šňůry a vyndat vyprané z pračky…vyluxovat… umýt nádobí, uvařit večeři. Zatímco syna zahání do vany, rychle kontroluje dceřiny úkoly: zase tu nechala dvě chyby! Konečně jsou děti v posteli (po protestech). Co teď? Sednout si? Ani náhodou. V rohu ložnice se kupí hromada nevyžehleného prádla. Tašky s tříděným odpadem se také nevynesou samy. A to tu ještě čeká práce, kterou nestačila dodělat v kanceláři, když musela běžet pro dceru do družiny. Když k půlnoci padá do postele, nedaří se jí vypnout. Probírá se tím, co všechna za den nestihla, přemýšlí, jak zorganizovat zítřek. Mrzí ji zbytečná hádka s partnerem, mrzí ji, že zase nenašla klid a čas na to, aby večer dětem přečetla kousek z knížky, tak jako to dělávali dřív.

Vlastně na ně vůbec nemá čas… vlastně nemá čas vůbec na nic. Ani na sebe. Kdy si naposledy otevřela knížku? Vždyť už nezvládne ani přečíst si noviny. O víkendu, místo aby si odpočinula, nakonec jen vaří a uklízí. A stejně to nikdo neocení. Jako by tu ani nebyla, jen dělá všem servis… už ji to vůbec nebaví. Už ji nebaví vůbec nic.

Žena má nezřídka ne dvojí, ale trojí „šichtu“: zaměstnání, péči o děti a k tomu ještě starost o chod domácnosti. A to rozhodně není málo.

Nejen manažeři a lékaři

Syndrom vyhoření, známý i pod anglickým termínem „burn- out syndrome“, známe hlavně ve spojení s lidmi v pomáhajících profesích, kteří rozdávají své nadšení a energii až do úplného vyčerpání, nebo ze světa byznysu, kdy se vrcholoví manažeři uštvou ve snaze o perfektní a trvale maximální výkony ve všech směrech. O tom, že stejně ohrožené jsou i ženy, které se starají o domácnost i o děti, se tolik nemluví. A přitom právě ženy s dětmi, obzvlášť pokud zároveň chodí do zaměstnání, jsou jednou z nejrizikovějších skupin. A asi nikoho nepřekvapí, že vůbec nejhůř jsou na tom matky samoživitelky, na kterých visí kromě péče o děti i veškerá zodpovědnost, a které musí nést všechna rizika a všechny těžkosti samy. Nemoc dítěte, problémy ve škole, ztráta zaměstnání…vším si musí projít samy a není nikdo, o koho by se mohly opřít.

Hodně se mluví o novém rozdělení rolí v partnerském vztahu. Muži se mají více zapojovat do běžné péče o domácnost. V praxi to tak často docela funguje, hlavně u mladých párů – tedy většinou do chvíle, než se narodí první potomek a žena zůstane s dítětem doma. Není-li to zrovna pár manažerů, kteří si mohou a chtějí dovolit chůvu a uklízečku, aby se žena mohla vrátit rychle do zaměstnání, celkem přirozeně se podstatné část domácích prací přesouvá na mladou maminku. A i když se po nějaké době vrátí do zaměstnání, dělba práce ve většině případů nikdy není spravedlivá. Žena tak má nezřídka ne dvojí, ale trojí „šichtu“: zaměstnání (kde se často musí hodně ohánět, aby zaměstnavatel neměl pocit, že práci zanedbává kvůli dětem), péči o děti (všechny ty kroužky, povinnosti do školy i běžné každodenní „maminkování“) a k tomu ještě starost o chod domácnosti. To opravdu není málo.

Perfekcionismus je riziko

Nejčastější obětí syndromu vyhoření jsou ženy ctižádostivé, aktivní, plné energie. Bývají to perfekcionistky, které nedovedou věci jen tak „odbít“, chtějí odvádět perfektní práci, dokonale se starat o děti, domácnost, být dobré v zaměstnání a zůstat krásné a atraktivní pro svého manžela. Být dobrou hostitelkou, zábavnou a inteligentní společnicí… Přejí si, aby rodina fungovala a tak trochu přebírají zodpovědnost za to, jak se všichni její členové cítí. Tedy – kromě sebe. Na vlastní potřeby nemyslí.

Syndrom vyhoření se nepřihlásí ze dne na den. Je to plíživý a nenápadný proces, který se často rozvíjí bez povšimnutí několik let. Z počátečního nadšení, entuziasmu a radosti z práce se časem stává zdroj stresu, únavy a rozčarování nad tím, že mnohé nevychází tak, jak by mělo. Polínka do ohně přidává chybějící ocenění ze strany okolí (partnera, dětí, zaměstnavatele…), malá nebo chybějí podpora (člověk je nakonec na všechno sám), dvoj-či trojnásobné zatížení, o kterém byla řeč výše, trvalá negativní zpětná vazba (ať žena dělá, co může, nikdy se nedočká ocenění, spíš kritiky. Děti musí do učení „honit“ násilím a čelí každodenním scénám apod.). Specifickou velkou zátěží je péče o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě, případně ještě třeba péče o prarodiče. Frustrace a rozčarování se stávají trvalým průvodcem.

I perpetuum mobile se jednou zastaví

Ženy většinou ze strachu, že je bude okolí považovat za někoho, kdo selhává i v běžných činnostech, ignorují první známky toho, že jim docházejí síly. Ve snaze, aby bylo všechno správně, naopak typicky reagují tím, že místo zvolnění tempa ještě přiberou další úkoly. Berou si na sebe často tolik povinností, že by den musel mít o deset hodin více, aby bylo vůbec možné stačit. Když nestihnou to, co si předsevzaly udělat přes den, ukrojí část spánku… vždyť je třeba ještě napéct buchtu ke snídani, došít kostým do školy… Jsou stále jakoby pod proudem, promptně reagují na všechny potřeby své rodiny… a najednou baterie dojde a už nic nejde dál.

Z maminky, která měla energie na rozdávání, je najednou podrážděná, sobě i ostatním protivná osoba, která vyjíždí i při nejmenším podnětu. Křičí nebo jí do očí vyhrknou slzy, když si to vyčítá. Vyjíždí na děti i na manžela. Rozhodí ji každá maličkost, které by si dřív ani nepovšimla. Ráno už jen s největšími obtížemi vstává a někdy už jednoduše nevstane. Cítí prázdnotu, beznaděj, smutek a nechuť k jakékoliv činnosti. Nic ji nebaví, i kdyby měla čas pro sebe, nemá nejmenší chuť dělat cokoliv, co by ji dřív tolik bavilo. Má extrémní potřebu spánku – ale ani spánek jí nepřinese úlevu. Má pocit, že jí selhává tělo, někdy dostane horečku bez důvodu, křeče do končetin, bolesti hlavy. Na rozdíl od běžného vyčerpání tady nepomůže pár dní odpočinku, dokonce ani dovolená ne.

Čeho si všímá okolí?

Pro plíživý nástup syndromu vyhoření je typické, že zatímco okolí si všímá, že něco není v pořádku, žena, která je v ohrožení, nic takového necítí. Zarytě pracuje na plnění svých povinností a mávnutím ruky odbývá všechny rady typu „Měla bys trochu zvolnit, vypadáš strašně unaveně.“ Kdo by to asi za ni udělal? A upřímně řečeno, obvykle se ženě stejně víc než jen té rady nedostane – rodina zvyklá na její obětavost a nasazení se obvykle nemá sama od sebe k tomu, aby začala vyvíjet vlastní aktivitu a mamince trochu pomohla.

Děti to vycítí

Děti takovou situaci samozřejmě také nenechají bez povšimnutí. Obvykle se buď stáhnou do sebe, snaží se být nenápadné, nijak nedráždit nebo nepřidělávat mamince starosti se svými problémy, zavírají se do pokojíčku a jsou podezřele tiché a vážné. Nebo se naopak ze všech sil snaží na sebe upozornit, získat pro sebe maminčinu pozornost zlobením a provokacemi. Dokonce podle jednoho finského výzkumu je u dětí, jejichž rodič onemocněl syndromem vyhoření, větší riziko, že samy vyhoří ve škole. Děti mívají tendenci obviňovat se z toho, že jsou rodiče podráždění a smutní. Rodiče, kteří vyhoří, často trpí pocitem viny za to, že nejsou dost veselí a dost se nevěnují dětem, a vyjíždějí na ně, a proto někdy těžko stanovují hranice.

První pomoc při vyhoření

Když na sobě ucítíte známky blížícího se vyhoření, nenechte to dojít až do stádia úplného zhroucení. V první řadě si najděte čas na „vypnutí“. Dejte si povinnou přestávku na čaj a zákusek, na procházku po zahrádce nebo na plavání v bazénu. Ať je to cokoliv, pozor, abyste nepojala čas pro sebe jako další disciplínu, ve které musíte být perfektní: aerobik je prima, jen se rovnou nemusíte rozhodnout, že chcete za půl roku zhubnout o dvě velikosti. Požádejte okolí o pomoc. Rozdělte práci, a pokud to jen trochu jde, sežeňte si třeba pomoc s úklidem.

Přemýšlejte o svých vlastních potřebách: co potřebuji právě v tuhle chvíli? Pokud cítíte, že si nevíte rady a máte pocit, že není ve vašich silách něco změnit, neváhejte a obraťte se na psychoterapeuta. Ten je tu od toho, aby vám pomohl právě s takovou situací, takže stud opravdu není namístě. Vždyť vyhořet je sice krizová situace, ale je to i šance na opravdovou změnu.

JAK SE PROJEVUJE VYHOŘENÍ?

Nejčastější příznaky:

  • Únava
  • Nedostatek energie
  • Podrážděnost a nízký práh tolerance stresu
  • Poruchy spánku (krátký a trhaný spánek, děsivé sny, olověně těžký spánek, ze kterého se probudíte unavená)
  • Cynické postoje ke světu
  • Záchvaty paniky (úzkost, bušení srdce, příznaky podobné infarktu, bolesti na hrudi, dušnost apod.)
  • Lhostejnost a apatie
  • Nadměrné pití alkoholu, kávy, kouření, léky na uklidnění apod.

Další informace o tomto tématu naleznete v časopisu Děti a my.

Názory k článku (250 názorů)
Příklad paní Martiny Pawlla 15.11.2012 9:10
*Re: Příklad paní Martiny Markéta, kluci 10 a 4 15.11.2012 9:28
**Re: Příklad paní Martiny Pawlla 15.11.2012 9:44
***Re: Příklad paní Martiny Markéta 15.11.2012 9:51
***Re: Příklad paní Martiny Tereza 15.11.2012 10:3
****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 15.11.2012 10:16
*****Re: Příklad paní Martiny 7kraska 15.11.2012 10:27
******Re: Příklad paní Martiny Pawlla 15.11.2012 10:33
*******Re: Příklad paní Martiny Pawlla 15.11.2012 10:37
********Re: Příklad paní Martiny Jája 15.11.2012 11:47
*********Re: Příklad paní Marti... ctvrtka 15.11.2012 12:2
**********Re: Příklad paní Mar... Jája 15.11.2012 12:31
**********Re: Příklad paní Mar... Pawlla 16.11.2012 5:9
********Re: Příklad paní Martiny Margot+1 15.11.2012 18:58
*********Re: Příklad paní Marti... konny, 3 děti 19.11.2012 8:25
**********Re: Příklad paní Mar... Jana, 5, 6 let holčičky 19.11.2012 15:30
**********Re: Příklad paní Mar... BlankaRyb 20.11.2012 12:19
**********Re: Příklad paní Mar... Luca83 15.2.2013 16:38
********Re: Příklad paní Martiny Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 21.11.2012 1:44
*********Re: Příklad paní Marti... Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 21.11.2012 2:0
*******Re: Příklad paní Martiny Hana 15.11.2012 17:43
*****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 15.11.2012 10:30
******Re: Příklad paní Martiny DaVinci 15.11.2012 14:40
******Re: Příklad paní Martiny Rigmor 15.11.2012 14:46
*******Re: Příklad paní Martiny Xantipa. 15.11.2012 15:10
******Re: Příklad paní Martiny Natascha 15.11.2012 15:31
*******Re: Příklad paní Martiny Pawlla 16.11.2012 5:14
***Re: Příklad paní Martiny Zdena 15.11.2012 17:41
****Re: Příklad paní Martiny Jája 15.11.2012 21:15
***Re: Příklad paní Martiny ALL 15.11.2012 21:53
****Re: Příklad paní Martiny ALL 15.11.2012 22:2
*****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 16.11.2012 5:23
******Re: Příklad paní Martiny ALL 16.11.2012 18:21
******Re: Příklad paní Martiny ALL 16.11.2012 18:21
*******Re: Příklad paní Martiny ALL 16.11.2012 18:21
*******Re: Příklad paní Martiny Pawlla 17.11.2012 17:50
********Re: Příklad paní Martiny ALL 17.11.2012 23:35
*********Re: Příklad paní Marti... Lenina 2 děti 17.11.2012 23:40
**********Re: Příklad paní Mar... ALL 18.11.2012 14:48
*********Re: Příklad paní Marti... Pawlla 18.11.2012 4:40
**********Re: Příklad paní Mar... Hilly. 18.11.2012 10:17
***********Re: Příklad paní M... ALL 18.11.2012 14:40
***********Re: Příklad paní M... Pawlla 19.11.2012 4:50
**********Re: Příklad paní Mar... ALL 18.11.2012 14:55
***********Re: Příklad paní M... Rigmor 18.11.2012 22:48
***********Re: Příklad paní M... Pawlla 19.11.2012 5:1
************Re: Příklad paní... ALL 19.11.2012 17:46
*************Re: Příklad pa... Pawlla 20.11.2012 5:52
************Re: Příklad paní... ALL 19.11.2012 18:19
*************Re: Příklad pa... ALL 19.11.2012 18:23
*************Re: Příklad pa... Pawlla 20.11.2012 5:59
**************Re: Příklad ... Peťa Patrmanová 1.12.2012 22:40
*************Re: Příklad pa... Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 21.11.2012 1:56
*Pomalé utahování šroubu Anadar 15.11.2012 10:50
**Re: Pomalé utahování šroubu Černá kronika 15.11.2012 14:58
***Re: Pomalé utahování šroubu Zdena 20.11.2012 11:55
*Re: Příklad paní Martiny Liška s banem :) 15.11.2012 11:10
**A jak se da vypnout Petra 15.11.2012 15:4
***Re: A jak se da vypnout Liška s banem :) 15.11.2012 18:48
***No, dá se aspoň trochu ubrat Ludmila 16.11.2012 12:27
*Re: Příklad paní Martiny Ivulle 16.11.2012 20:36
**Re: Příklad paní Martiny Margot+1 16.11.2012 20:50
***Re: Příklad paní Martiny Ivulle 16.11.2012 21:6
****Re: Příklad paní Martiny Margot+1 16.11.2012 21:32
***Re: Příklad paní Martiny Pawlla 17.11.2012 17:52
****Re: Příklad paní Martiny Ivulle 17.11.2012 21:5
*****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 18.11.2012 4:41
****Re: Příklad paní Martiny tri strasna zvirata 19.11.2012 22:55
*****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 20.11.2012 6:10
******Re: Příklad paní Martiny Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 21.11.2012 2:43
*******Re: Příklad paní Martiny Pawlla 21.11.2012 5:13
********Re: Příklad paní Martiny Markéta 21.11.2012 8:31
*********Re: Příklad paní Marti... Pawlla 22.11.2012 5:15
**********Re: Příklad paní Mar... Pawlla 22.11.2012 5:18
********Re: Příklad paní Martiny Rigmor 21.11.2012 9:37
*********Re: Příklad paní Marti... Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 21.11.2012 15:57
*********Re: Příklad paní Marti... Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 21.11.2012 16:2
*********Re: Příklad paní Marti... Pawlla 22.11.2012 5:23
********Re: Příklad paní Martiny Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 21.11.2012 13:57
*********Re: Příklad paní Marti... Pawlla 22.11.2012 5:26
**********Re: Příklad paní Mar... Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 22.11.2012 18:6
***********Re: Příklad paní M... Pawlla 23.11.2012 7:29
***********Re: Příklad paní M... Pawlla 23.11.2012 7:31
***********Re: Příklad paní M... Pawlla 23.11.2012 7:34
************Re: Příklad paní... Gloglo, dcery 20 a 3,5 let 23.11.2012 11:42
*Re: Příklad paní Martiny Lenina 2 děti 17.11.2012 23:11
**Re: Příklad paní Martiny Pawlla 18.11.2012 4:50
***Re: Příklad paní Martiny Hilly. 18.11.2012 10:18
***Re: Příklad paní Martiny Evelyn1968,2děti 18.11.2012 10:50
****Re: Příklad paní Martiny Valkýra 18.11.2012 13:58
***Re: Příklad paní Martiny Alena, 2 děti 19.11.2012 20:48
**Re: Příklad paní Martiny Hilly. 18.11.2012 10:38
*Re: Příklad paní Martiny Milada. 18.11.2012 17:39
**Re: Příklad paní Martiny Pawlla 19.11.2012 5:6
***Re: Příklad paní Martiny Líza 19.11.2012 5:46
****Re: Příklad paní Martiny Evelyn1968,2děti 19.11.2012 16:50
*****Re: Příklad paní Martiny Líza 19.11.2012 17:55
******Re: Příklad paní Martiny Evelyn1968,2děti 19.11.2012 18:37
****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 20.11.2012 6:15
*****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 20.11.2012 6:26
***Re: Příklad paní Martiny Milada. 19.11.2012 7:55
****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 20.11.2012 5:45
*****Re: Příklad paní Martiny Pawlla 20.11.2012 5:48
a co její partner? Karen 15.11.2012 15:4
Co takhle redakční práce??? Lída + 4 15.11.2012 15:11
*Re: Co takhle redakční práce??? Ines 15.11.2012 15:24
**Re: Co takhle redakční práce??? Kaštanka 15.11.2012 15:48
každá svého štěstí strůjcem Zdenka, tři dospělé děti 15.11.2012 16:21
*Re: každá svého štěstí strůjcem dadlenka 15.11.2012 17:0
**Re: každá svého štěstí strůjcem Zdena 15.11.2012 17:36
***Re: každá svého štěstí strůjcem Z+2 15.11.2012 19:16
**Re: každá svého štěstí strůjcem Zdenka, tři dospělé děti 15.11.2012 17:41
***Re: každá svého štěstí strůjcem Martina, 2 deti 15.11.2012 18:5
***Re: každá svého štěstí strůjcem Hilly. 16.11.2012 8:58
****Re: každá svého štěstí strůjcem Karolína 16.11.2012 9:2
*****Re: každá svého štěstí strůjce... Hilly. 16.11.2012 9:16
******Re: každá svého štěstí strůj... KoproFka 16.11.2012 10:23
*******Re: každá svého štěstí str... Karolína 16.11.2012 10:26
********Re: každá svého štěstí s... Hilly. 16.11.2012 10:38
*********Re: každá svého štěstí... KoproFka 16.11.2012 10:50
**********Re: každá svého štěs... Hilly. 16.11.2012 10:53
********Re: každá svého štěstí s... Hilly. 16.11.2012 10:40
********Re: každá svého štěstí s... KoproFka 16.11.2012 10:45
********Re: každá svého štěstí s... Lída + 4 16.11.2012 12:41
*********Re: každá svého štěstí... KoproFka 16.11.2012 12:49
**********Re: každá svého štěs... Lída + 4 16.11.2012 12:52
***********Re: každá svého št... KoproFka 16.11.2012 14:43
***********Re: každá svého št... Valkýra 16.11.2012 18:38
************Re: každá svého ... Jana, 3 kluci 16.11.2012 19:19
*************Re: každá svéh... Margot+1 16.11.2012 20:13
**************Re: každá sv... Ivulle 16.11.2012 21:23
***************Re: každá ... Margot+1 16.11.2012 21:33
****************Re: každ... Ivulle 16.11.2012 21:46
*****************Re: ka... Valkýra 16.11.2012 21:50
******************Re: k... Ivulle 16.11.2012 21:56
*******************Re: k... Margot+1 16.11.2012 21:58
********************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:3
*******************Re: k... Valkýra 16.11.2012 22:0
********************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:9
*********************Re: k... Margot+1 16.11.2012 22:17
**********************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:20
***********************Re: k... Margot+1 16.11.2012 22:25
************************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:34
**********************Re: k... Valkýra 16.11.2012 22:22
***********************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:32
************************Re: k... Valkýra 16.11.2012 22:35
*************************Re: k... Ivulle 16.11.2012 23:10
**************************Re: k... Evelyn1968,2děti 17.11.2012 11:40
***************************Re: k... Ivulle 17.11.2012 14:30
**********************Re: k... Ivulle 16.11.2012 23:8
*********************Re: k... Valkýra 16.11.2012 22:20
**********************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:28
***********************Re: k... Valkýra 16.11.2012 22:32
*******************Re: k... Hilly. 17.11.2012 9:15
********************Re: k... Ivulle 17.11.2012 21:2
*****************Re: ka... Margot+1 16.11.2012 21:52
******************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:0
*******************Re: k... Ivulle 16.11.2012 22:3
************Re: každá svého ... Ivulle 16.11.2012 21:14
*************Re: každá svéh... Valkýra 16.11.2012 21:35
**************Re: každá sv... Ivulle 16.11.2012 21:38
***************Re: každá ... Valkýra 16.11.2012 21:40
****************Re: každ... Ivulle 16.11.2012 21:47
*****************Re: ka... Valkýra 16.11.2012 21:54
***************Re: každá ... Margot+1 16.11.2012 21:44
***************Re: každá ... Valkýra 16.11.2012 21:47
*******Re: každá svého štěstí str... saunerka 16.11.2012 19:2
**Re: každá svého štěstí strůjcem Jája 15.11.2012 21:27
***Re: každá svého štěstí strůjcem Juldafulda 16.11.2012 8:29
****Re: každá svého štěstí strůjcem Juldafulda 16.11.2012 8:30
*****Re: každá svého štěstí strůjce... Karolína 16.11.2012 8:41
****Re: každá svého štěstí strůjcem Karolína 16.11.2012 8:36
*****Re: každá svého štěstí strůjce... Jája 16.11.2012 9:14
****Re: každá svého štěstí strůjcem Rigmor 16.11.2012 16:14
****Re: každá svého štěstí strůjcem Zdenka, tři dospělé děti 16.11.2012 18:15
*****Re: každá svého štěstí strůjce... Hilly. 17.11.2012 9:5
******Re: každá svého štěstí strůj... Jája 17.11.2012 9:38
*******Re: každá svého štěstí str... Hilly. 17.11.2012 10:35
******Re: každá svého štěstí strůj... Rigmor 19.11.2012 13:24
******Re: každá svého štěstí strůj... Zdenka, tři dospělé děti 28.11.2012 15:36
****Re: každá svého štěstí strůjcem Lída + 4 19.11.2012 10:43
**Re: každá svého štěstí strůjcem Ivulle 17.11.2012 14:44
**Re: každá svého štěstí strůjcem huwik 4.3.2014 14:23
*Re: každá svého štěstí strůjcem lucyová (06+08) 16.11.2012 9:59
*Re: každá svého štěstí strůjcem Elzina 20.11.2012 13:4
**Re: každá svého štěstí strůjcem š. 21.11.2012 1:3
Nejdřív na to musí přijít sama IlonaK2+Verunka+Ondrášek 15.11.2012 19:18
*Re: Nejdřív na to musí přijít sama Margot+1 15.11.2012 20:0
**Re: Nejdřív na to musí přijít sama Karolína 15.11.2012 20:24
***Re: Nejdřív na to musí přijít sama Karolína 15.11.2012 20:28
****Re: Nejdřív na to musí přijít sa... Lída + 4 15.11.2012 23:12
***Re: Nejdřív na to musí přijít sama DaVinci 15.11.2012 20:50
****Re: Nejdřív na to musí přijít sa... Margot+1 15.11.2012 21:2
*****Re: Nejdřív na to musí přijít ... Jája 15.11.2012 21:39
******Re: Nejdřív na to musí přijí... Margot+1 15.11.2012 21:45
******Re: Nejdřív na to musí přijí... Hana 15.11.2012 21:54
*******Re: Nejdřív na to musí při... Margot+1 15.11.2012 22:6
******Re: Nejdřív na to musí přijí... stormer 16.11.2012 16:22
*******Re: Nejdřív na to musí při... Jája 17.11.2012 9:54
********Re: Nejdřív na to musí p... Rigmor 18.11.2012 22:4
*********Re: Nejdřív na to musí... Jája 20.11.2012 21:14
*****Re: Nejdřív na to musí přijít ... Lída + 4 15.11.2012 23:8
******Re: Nejdřív na to musí přijí... Margot+1 16.11.2012 9:56
*******Re: Nejdřív na to musí při... Zuzana + kluk04, holčička06 16.11.2012 11:48
*******Re: Nejdřív na to musí při... stormer 16.11.2012 16:29
********Re: Nejdřív na to musí p... IlonaK2+Verunka+Ondrášek 16.11.2012 21:33
*******Re: Nejdřív na to musí při... Jája 17.11.2012 12:37
**Re: Nejdřív na to musí přijít sama Pawlla 16.11.2012 5:18
Ubijejici rutina MD petrachl 15.11.2012 23:32
*Re: Ubijejici rutina MD Karolína 16.11.2012 7:52
**Re: Ubijejici rutina MD Jája 16.11.2012 9:27
***Re: Ubijejici rutina MD Karolína 16.11.2012 10:18
***Re: Ubijejici rutina MD Hilly. 16.11.2012 10:29
****Re: Ubijejici rutina MD Jája 16.11.2012 11:39
**Re: Ubijejici rutina MD Rigmor 16.11.2012 10:11
***Re: Ubijejici rutina MD Karolína 16.11.2012 10:23
****Re: Ubijejici rutina MD KoproFka 16.11.2012 10:32
****Re: Ubijejici rutina MD Purstlinka 16.11.2012 11:7
*****Re: Ubijejici rutina MD Rigmor 16.11.2012 17:5
****Re: Ubijejici rutina MD petrachl 16.11.2012 11:21
*****Re: Ubijejici rutina MD Karolína 16.11.2012 11:52
******Re: Ubijejici rutina MD Karolína 16.11.2012 11:56
*******Re: Ubijejici rutina MD Karolína 16.11.2012 11:59
*******Re: Ubijejici rutina MD Hilly. 16.11.2012 12:44
****Re: Ubijejici rutina MD Jája 16.11.2012 11:49
****Re: Ubijejici rutina MD Rigmor 16.11.2012 12:1
****Re: Ubijejici rutina MD ALL 16.11.2012 18:31
****Re: Ubijejici rutina MD Jana, 3 kluci 16.11.2012 19:16
*****Re: Ubijejici rutina MD Lída + 4 19.11.2012 10:35
***Re: Ubijejici rutina MD Purstlinka 16.11.2012 11:12
****Re: Ubijejici rutina MD Rigmor 16.11.2012 13:30
*****Re: Ubijejici rutina MD Purstlinka 16.11.2012 20:7
******Re: Ubijejici rutina MD Rigmor 19.11.2012 11:58
*******Re: Ubijejici rutina MD Juldafulda 19.11.2012 12:25
*******Re: Ubijejici rutina MD Purstlinka 19.11.2012 16:23
**Re: Ubijejici rutina MD ALL 16.11.2012 18:29
Vyhoření mám za sebou ledik 18.11.2012 10:32
Asi se tomu dost blížím cihla 18.11.2012 19:3
*Re: Asi se tomu dost blížím Rigmor 18.11.2012 22:20
**Re: Asi se tomu dost blížím cihla 18.11.2012 22:58
***Re: Asi se tomu dost blížím Purstlinka 19.11.2012 8:36
***Re: Asi se tomu dost blížím Rigmor 19.11.2012 11:46
****Re: Asi se tomu dost blížím Jája 20.11.2012 21:23
*****Re: Asi se tomu dost blížím Rigmor 21.11.2012 8:49
*Re: Asi se tomu dost blížím Týna 19.11.2012 8:58
**Re: Asi se tomu dost blížím Pavla 19.11.2012 9:40
Vyhoření S. 2 děti 19.11.2012 9:47
*Re: Vyhoření Jája 20.11.2012 21:30
Příklad paní Martiny Muška 19.11.2012 19:32
vyhoreni dona 23.11.2012 18:42
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.