| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ekologické stavby: šetření proti zdravému rozumu

 Celkem 50 názorů.
 susu 
  • 

hm... 

(4.4.2012 9:29:01)
Já si docela přeju úsporný dům. Fakt netoužím, po zimě v předsíni, já naopak toužím, ji tam nemít.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: hm... 

(4.4.2012 9:51:26)
Tak vysloveně studenou předsíň taky nemusím. Nesnáším, když se mám v zimě oblékat do studeného kabátu a vymrzlých bot. ~7~Pokud jsem někde na návštěvě a mají to tak, před odchodem si nechám oblečení a boty ohřát v jiné místnosti.

Ale já myslím, že autor měl na mysli něco trošku jiného. Záleží na tom, jak je byt konstruovaný. Jestli je předsíň umístěná tak, že se přes ní běžně chodí do ostatních místností, tak by měla být stejně teplá. Pokud má ale někdo to štěstí, že do ní chodí jen když jde ven, tak může být chladnější(myslím tím třeba 18C, ne 5C~y~).

A je fakt, že není teplo jako teplo. Pokud mám v baráku 20C z akumulaček, je to úplně jiné teplo než když tam mám 20C vytopeno kamnama na dřevo. Čím to je, že teplo z klasických kamen je příjemnější a "teplejší" než z jiných zdrojů? To mi ještě nikdo nevysvětlil. Čím to, že když je mi chladno, radši si zatopím v kamnech než zapnu akumulačky? ~d~(Ač jsem jinak velmi pohodlná - mám pračku, myčku, sporák, s úklidem se nepředřu.)
 susu 
  • 

Re: hm... 

(4.4.2012 10:00:05)
Souhlas s tím umístěním předsíně, bohužel, já jsem žádnou takovou, kudy bych jen odcházela ven nikde, kde jsem bydlela, nezažila. Vždycky to byl současně průchozí prostor někam jinam a ta zima mi tam vadila hodně.

Jinak mně je docela jedno, jaké je teplo, hlavně, že je. Ať kamna nebo akumulačky( nebo podlahové topení, můj sen), to teplo samotné je to, co potřebuju.
 Vladka a Mishell 


Re: hm... 

(4.4.2012 11:21:59)
Market s parkem,mi taky nekteri nechteli verit,ze teplo treba ze dreva je uplne jine,nez teplo z plynu ci elektriky.Chodila jsem s jednim ,,panelakovym,, klucinou a ten mi tvrdil,ze 22 stupnu je 22 stupnu a nezalezi na tom z ceho teplo jde.Kdyz byl u nas doma na navsteve pres zimu a topilo se plynem,bylo 22 stupnu,ale tim,ze mame vsude velke mistnosti a vetsinou dlazbu,porad bylo chladno (pres tyden se topi plynem jen o vikendu drevem,kdyz byl tatka doma a mohl prikladat :) ) ale pokud byl u nas o vikendu jak se topilo drevem a uhlim,bylo porad 22 stupnu,ale krasne teploucko,ktere se drzelo.Pak uz tomu uveril,ale vysvetlit to taky neumim.
A co se tech chodeb tyka,maji i sve pro i sve proti.My mame vztupni chodbu ze ktere vede schodiste nahoru a hne ddvere do obyvaku,ten je spojeny s jidelnou a kuchyni.Nahore na patre jsou loznice.Chodbicka je mala.Mi treba v zime vyhovuje,ze z obyvaku otevru dvere do chodby a vzduch v obyvaku se osvezi a ochladi - (obyvak mame skoro cely proskleny,ale otevrit se daji jen terasove dvere.zadne okno neni oteviratelne) a na druhou stranu mi vadi,ze musim davat pozor,pokud jsou opravdu mrazy,at mame zavrene dvere do detskych pokojicku,at tam nejde ten chlad z chodby i kdyz je to v patre.A jeste vic na nic je,ze ta chodbicka dole je tak mala,ze by se dala jen tezko rozdelit dverma a jeste k tomu mame ve vztupnich dverich schranku,pres kterou taky fouka dovnitr.Pres leto je to fajn,ale v zime bych to zrusila.To me ani nenapadlo,kdyz jsme se stehovali se zamerit na takovou malickost,ale ted uz vim.Nastesti je to pronajaty dum,takze az pujdeme do sveho jednou budu vedet na co si dat pozor.Mam ponauceni alespon.
 Anička; 


Re: hm... 

(4.4.2012 21:55:23)
To teplo je taková fyzikální záležitost - laicky - šíří se v určitých vlnách, které mají různou intenzitu a také souvisí s prouděním vzduchu v místnosti - je jiné, pokud radiátor topí běžně, nebo pokud si pod něj instalujete ventilátorek - čímž otočíte proud vzduchu v místnosti - a hned je člověku tepleji - atd. Z kamen jde teplo v jiné skladbě teplotních vln, tedy člověk na ně i jinak reaguje. Pokud jste u kamen, je vám velmi teplo, dále od kamen se ale v koutku místnosti můžete cítit velký chlad. U radiátorů - tam má člověk rovnoměrnější pocit všude po celé místnosti, jelikož tam nejde většinou o sálavost. Dále - např.v podlahovém topení, kdy máme teplo přímo na nohách, které nemusíme "převádět" ze zbytku organismu, je nám tedy také tepleji. I když v místnosti bude stále stejný počet stupňů.

 Vítr z hor 


Trochu divný úhel pohledu. 

(4.4.2012 9:42:37)
Energeticky méně náročné stavby jsou totiž při vší úctě k mistrovi geologického kladiva "lepší než drátem" a ne "kompletně blbé".

Taky příliš stručné, jednostranné a naprosto opomíjející spoustu dalších faktorů, např. zbytečné zábory půdy novými stavbami.
"Všechno je blbě" umí říct každý, ale co takhle kvalifikované posouzení dopadů různých typů staveb (včetně recyklace již stojících) na životní prostředí? A vedle posouzení náročnosti životních stylů a dalších vlivů v uvedeném smyslu, načež propojení obého, aby vznikl nejméně náročný, člověku prospěšný a zároveň nejudržitelnější model bydlení?
 Rapiti 


Nechápu 

(4.4.2012 10:20:28)
Nějak jsem nepochopila, co tím autor chtěl říct, ačkoli mám Cílka v oblibě. Ve článku mi chybí pointa. A jak souvisí dojíždění za prací s ekologickým bydlením? Každý asi dojíždí tak, jak se dá.
 zwedavka 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 11:26:56)
Prima článek, kromě oslavných ód na pasivní domy (jsem zcela pro) žádné protiargumenty člověk nikde neslyší. ~R^
 Dee Dee+2 kluci 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 18:37:29)
Článek je úplně mimo.Asi chápu,co tím chtěl říct, že "ekologie" neznamená nakoupit něco bez rozmyslu (např.sporné solární panely),ale jinak vyskakuju z kůže nad debilitama tam popsanýma.

Třeba to o tom "nevětrání" pasivních domů.Co je to za imbecilitu, i průměrně vzdělaný zedník, natož stavební inženýr specializující se na stavební fyziku vám řekne, že je třeba větrat,protože i pasivní domy potřebují PŘIROZENOU CIRKULACI VZDUCHU. Eenrgie se tím nevyplýtvá,naopak doporučuje se hodně větrat, sice krátce a intezivně,ale často. Energie se tím neplýtvá, teplota místnosti nestačí klesnout.

A to bych mohla pokračovat. Můj manžel-dělající doktorát právě na stavební fyziku-jen kroutil hlavou.

PS:A do má co dělat dojíždění 30 km do práce? Moje zasmětsnání dělá jen 20 lidí v republice a dá se dělat jen na jednom konkrétním místě v Praze.,NIKDE JINDE. Mám se vykašlat na svůj celoživotní sen a nedojíždět? Případně dojíždět,ale pak rezignovat na celou ekologii a přestat třídit, začít plýtvat atd. atd.
 štěpánkaa 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 19:31:09)
ale prosímtě, Dee Dee, nic takového autor nepíše. Pokud ale máš aspoň trošku "ekologického cítění", tak vidíž, že něco málo pravdy na tom je.~d~
A vše má svoje pro i proti a pokud jsi spokojená tak jak jste si to zařídili, tak je vše OK, ne?~3~
 Jachtarka 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 23:59:01)
Autor bohužel míchá ekologické stavby s k přírodě šetrným způsobem života.
Majitel pasivního domu může pracovat doma. Majitel bytu v paneláku může projezdit majlant při dojíždění. Prostě to spolu nekoreluje,

A v tom, co tvrdí o nízkoenergetických a pasivních stavbách je občas taky nepravda :-)
 sarmyn 


Re: Nechápu 

(5.4.2012 10:03:20)
Dee Dee, básník tím chtěl říct, že nejlepší je kompromis.~;)
To, že speciální technologii dělá fa na druhým konci republiky a stojí hodně úsilí a tedy i ekologikou zátěž jen to chtěné cosi dopravit kam je třeba. Drahé materiály, které jsou na spešl technologie třeba a při jejich získávání se zničí příroda, až po denní dojíždění za prací auty, která nejen že ničí přírodu, ale spolykají tolik, co se ušetří na úsporném domě konče.
~z~
 Alena 
  • 

Re: Nechápu 

(8.4.2012 21:50:48)
Souhlasím. Autor článku sčítá dohromady jablka a hrušky. My bydlíme na venkově a od září, kdy děti nastoupí do školy budeme muset taky jezdit dvěma
autama do města vzdáleného 30 km. Nároky v zaměstnání jsou vysoké a člověk je rád že vůbec
práci má. Jeden rodič jezdí do práce na šestou aby
stihl odpoledne vyzvednout děcka z družiny a druhý rodič jezdí na půl devátou a vozí děcka do školy
ráno. Taky se nám to nelíbí, ale nemáme na výběr.
Co se týče eko staveb a úspor obecně, měly bychom
se učit od svých předků a to možná i chování k sobě
samým. Dnešní člověk je hodně sebestředný se silným egem s minimální přizpůsobivostí a tolerancí, potom je těžké soužití několika generací pod jednou střechou. Nejdříve bychom měli začít sami u sebe než se začneme ohánět ekologií. Lidé dříve byli velmi skromní, ale to my už nejsme, ale budeme se k tomu
dříve nebo později vrátit..
 štěpánkaa 


Re: Nechápu 

(9.4.2012 16:04:47)
aleno, učit se od svých předků je dobrá věc. zajímalo by mě, který z nich jezdil dvěma auty denně do práce~d~ neříkám, že je to vina vaše, nebo jiných lidí, kterým nic jiného, než takovéto řeení nezbývá. Ale ekologické to není ani trochu a poučení od předků v tom taky nevidím. je to kompromis mezi tím, jak chceme žít a ajk nám to vnější vlivy umožňují~3~~3~~3~
 Vladka a Mishell 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 11:28:18)
To dojizdeni souvisi tak,ze bydli v ekologickem dome aby mene zatizili prirodu a pritom dojizdi kazdy svym autem az primo do prace,ktera je vzdalena 30km,cimz prirode rozhodne skodi.Mohli by se autem odvezt treba jen na nadrazi ci do mesta a od tamtud pokracovat MHD coz je ekologictejsi.Nebo by mohli jezdit jednim autem spolu pokud maji alespon podobne pracovni hodiny.V tom je ta pointa
 susu 
  • 

Re: Nechápu 

(4.4.2012 11:33:34)
Možná bydlí v ekologickém(úsporném) domě proto, aby ušetřili svou peněženku na poplatcích za energie.~d~ My bychom to chtěli také z takového důvodu.
 liška 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 12:04:20)
šetřit svou peněženku na poplatcích nemusí nutně vždy být ekologické.

Za benzín nebo naftu dvěmi auty denně 30 km tam a zpět jistě provaří nemalý peníz. Nemluvě o tom, že jezdí nám pražákům přes sídliště, namísto aby pokrčovali po dálnici a parkují u nás, namísto aby využili k tomu určená záchytná parkoviště (Praha 8). Takové chování napovažuji za ohleduplné ani vůči životnímu prostředí ani vůči lidem.

Nechť si každý bydlí kde chce a jak chce, ale v případě popsaném shora, nechť se nazaštiťuje ekologií!
 susu 
  • 

Re: Nechápu 

(4.4.2012 12:08:48)
Jistěže utratí za benzín, ale pokud by měli i vysokoenergtický dům, tak utratí prostě ještě víc.

A nikde není řečeno, že se označují oni sami za ekologické, s tím přišel autor článku.

 liška 


Re: Nechápu 

(10.4.2012 12:35:10)
potom ovšem celá debata postrádá smyslu ... když je to celé výmysl autora a majitelé "ekologických" domů si staví takové domy hlavně aby ušetřili ... :-)
 susu 
  • 

Re: Nechápu 

(4.4.2012 12:13:12)
A nějak jsem nepostřehla, že by autor zmiňoval, že ti lidé bydlí u Prahy.
 liška 


Re: Nechápu 

(10.4.2012 12:36:45)
Bože, a není to jedno, zda dojíždí do Prahy, Brna, Ostravy atd.??? Prostě do nějakého města jezdí, benzín projedou a města ucpou!!!
 Vladka a Mishell 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 13:55:43)
Susu,to je sice pravda,ale co ja vim,tak ty usporne domy jsou ve vyssi cenove kategorii nez normalni domy,takze je o dost vetsi porizovaci cena.Ten rozdil v porizovaci cene se nam samozrejme vrati,ale trva to nekolik let a ne kazdy si to muze dovolit.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Nechápu 

(4.4.2012 11:48:44)
Sice mají nízkoenergetický dům (spotřebují v něm málo energie), ale na druhou stranu spotřebují velké množství energie na to, aby se dostali do zaměstnání.
Chápu to tak, že z hlediska úspory energie by udělali lépe, kdyby si koupili "vysokoenergetický" dům v místě kde pracují. Popř. využívali hromadnou dopravu.
 susu 
  • 

Re: Nechápu 

(4.4.2012 11:58:15)
Třeba prostě chtěli také bydlet v přírodě.~d~
 Vladka a Mishell 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 14:03:44)
Jani,ja to mam ale stejne.Ja i manzel (pracujeme pro stejnou firmu ve velkem meste) dojizdime do prace pres 40km a bydlime v normalnim dome.A reknu ti,ze je mi nekdy lito,ze 2 hodiny denne ztratim dojizdenim tam a zpet,ale na druhou stranu bych to nemenila.Jelikoz mame deti,vybrali jsme si klidnejsi lokalitu a domecek se zahradkou na ukor dojizdeni.I v miste pracoviste by jsme sehnali domecek,to ano,ale za uplne jinou cenu a nemluve o tom,ze je to prece jen velke mesto,takze uplne klidek tam asi neni.Ja si bydleni mimo mesto nemuzu vynachvalit. Jo a do prace dojizdime vlakem ~b~
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Nechápu 

(5.4.2012 8:35:38)
Pokud má někdo čistě touhu bydlet v přírodě a pracovat ve městě (nebo kvůli profesi musí pracovat ve městě) je to jiná, ale ten článek je čistě o vztahu nízká spotřeba energií na bydlení X vysoká spotřeba energie na dopravu.
Jinak ať samozřejmě každý bydlí jak mu vyhovuje.
 Tante Ema 


Re: Nechápu 

(4.4.2012 15:16:29)
To je věc uhlíkové stopy. Když jezdíš denně dvěma auty třicet kiláků, je pasivní dům z hlediska ochrany prostředí směšné pokrytectví.
Asi myslel tohle.
A taky je pravda, že pokud by měl nastat nějaký větší malér, tak dům postavený na sofistikované technologii, pokud ta klekne, bude majiteli na dvě věci.
Na druhou stranu si jiný, než bytelně izolovaný atd. domy těžko umím představit, při cenách energií. Když už si člověk ten barák pořizuje.
Já bych ho taky chtěla, bydlíme z hlediska sociální ekologie příkladně, jenže se mi pomalu začíná vadit, jak si tu lezeme po hlavách. Čím dál míň mi to sladí vědomí, že naše uhlíková stopa je opravdu malá.
 komba 


nesvoboda v USA? 

(4.4.2012 11:43:30)
Nerozumím té velké míře svobody, kterou proti Švýcarsku a USA máme. Ve Švýcarsku jsem nikdy nebyla, ale v USA si můžete za patřičný obolus postavit co chcete, jak velké a prostorné potřebujete. Ovšem nikoli ekologické: škvíry ve dveřích, okna, kterými fičí ( v teplé Kalifornii tedy teplý) průvan. Ačkoli Američanky nevaří, mají všude obrovské sporáky s velkou troubou, u každého domu bazén s čistou vodou a každý trávník je zelený, neboť je zalévaný. Tak kde je ekologie? A kde je nesvoboda? A co se týká předsíní, v Americe tedy v USA předsíně nemají. Chodí se ze dvorku nebo zahrady rovnou do kuchyně či obýváku.
 Vladka a Mishell 


Re: nesvoboda v USA? 

(4.4.2012 14:12:06)
Kombo,ja jsem tedy v Americe taky ikdy nebyla,ale ma sestra tam pracovala jako au-pair a jen zbezne man rikala,jak to tam chodi.Ona opravdu bydlela v dome,kde se zadne okno nedalo otevrit,vsude byla klimatizace a v matraci na posteli mela vyhrivanou podlozku,ze vzdy si sla lehnout do vyhrate postele.Oba rodice meli sve auto s velkym obsahem-tudiz zralo i patniky okolo cest a to byl standard.Samozrejme zalevany travnik atd.....Takze takovy ten ,,neprirozeny,, vzduch doma mit museli,protoze se tam nikdy poradne nevetralo,jen se pouzivala klimatizace.(sestra tam byla tusim pred 8-9 lety).A hlavne byla prekvapena z toho,ze vsichni tam jezdi s auty,ktere maji velky obsah-cim vice sezere tim lepe.U nas se vsichni divaji na co nejmensi spotrebu i kvuli cene ropy a tam si vybiraji presne naopak.(nevimjak ted,ale pred 8 lety to tak bylo).
 Vladka a Mishell 


Re: nesvoboda v USA? 

(4.4.2012 14:14:36)
Jo a k tem chodbam,co vidim v televizi,tak v americkych domech jsou chodby.Hned ze vztupnich dveri je chodba a z pravidla z ni vede schodiste naahoru a do ostatnich mistnosti.To jsem jen vypozorovala.~d~
 komba 


Re: nesvoboda v USA? 

(4.4.2012 15:11:19)
Ano, okna nejdou otevřít kvůli klimatizaci, ale nepřiléhají k rámům, takže tam fičí průvan. V přízemních bytech bez schodíště je dvorek, dveře a byt, předsíň žádná. Totéž v bytových komplh.
Ale nesvoboda? Auto si koupíš podle vlastní vůle - velké, malé, 3, barák si koupíš podle vlastní vůle kdekoliv a máš-li peníze a chceš se chovat ekologicky a vést tak děti, děláš to, vybereš jim školu, kde se na to dbá, tak kde je ta nesvoboda? Amerika je obrovská, proto se tam více létá, ale není problém dojíždět do práce 60 i více km. A když se rozhodneš bydlet vedle práce(a je to možné), tak se svobodně rozhodneš, zadáš firmě stěhování a je to. Já jen, že ta míra nesvobody zmiňovaná v článku mě nesedí, v USA např. neexistuje územní plánování, kde je poptávka, tam se staví, u nás aby člověk obíhal a obíhal a zjišťoval, jestli ti náhodou nevydají stavební povolení a pak tam postaví jatka nebo dálnici. Ekologie je prevít, i v Praze lze do práce jet 30 km nejkratší cestou. Autem za 30 min(např.), MHD i 90 min. CO je pro mě jako člověka ekologičtější, ptám se.
 Winky 
  • 

Re: nesvoboda v USA? 

(4.4.2012 17:20:45)
přesně, hned jsem si říkala jaká "nesvoboda" ohledně bydlení v USA asi tak je - když člověk vidí ty jejich "satelity" - ulice, alej, chodník, předzahrádka, rozlehlý bungalov, zadní zahrádka, totéž na druhé straně ulice......tom samém místě (tj. na místě pro jeden "family house pro střední třídu" by číňani postavili panelák o 40ti patrech, v každém patře 5 bytů, v každém bytě 5-8 lidí.... (a že tam ty paneláky stavějé pěkně nahusto, oproti jejich zástavbě se zdejší sídliště zdají plná prostoru a otevřených prostranství...)
 štěpánkaa 


Re: nesvoboda v USA? 

(4.4.2012 17:47:08)
já nediskutuju o "vhodnosti nebo nevhodnosti" obdélníka jako obydlí. ale všimni si - přírodní národy často kopírují spíše kruh - chýše v Africe, tee-pee v Americe, iglů za polárním kruhem. To až se svým rozvojem lidstvo "přišlo" na to, že obdélníky se líp skládají~;). a přirozené s enám to zdá proto, že jsme prostě za ta století zvyklí (taky bych nechtěla kulatý dům nebo byt~;)~3~
a ještě s Cílkem souhlasím v tom, že hodně lidí zcela neekologicky a neekonomicky bydlí tak, že musejí do práce dojíždět těch zmíněných 30-50 km autem, protože MHD bud není nebo nevyhovuje, nebo jezdí z lenosti, to je jedno.
já si ekologický dům představuju tak, že je to zateplený domek klasického (myšleno kvádrovitého) tvaru se solárními panely na klasické šikmé střeše s vytápěnéím řešeným tak, aby se mohlo spalovat dřevo nebo jiná dostupná podoba biomasy, případně plyn. Nemožnost otevšít okno, aby se nenarušilo klima uvnitř domu je možná ekonomické, ale ekologicky to tedy nevidím. s ekologickým bydlením (domem) mám spíš spojeno aby byla příroda blíž, než ve městě....~d~
Sama raději budu ekologicky bydlet v činžáku nebo na sídlišti v přiměřeně velkém bytě, ze kterého mě do práce doveze MHD, ideálně, kdybych došla pěšky~;)~;)~;)
 withep 


Slátanina 

(4.4.2012 12:13:59)
Přidávám se ke kritikům. Vítám každý článek, který se k nějakému tématu postaví trochu komplexněji. Ale tohle je s prominutím slátanina. Ano, bydlet v domě, který má nízkou spotřebu energií, ale zase mnohem více energií spotřeboval při své výrobě a výstavbě, a dojíždět autem/auty desítky km do práce, může být poněkud pokrytecké nebo minimálně nekonzistentní (pokud pomineme, že dotyčné rodině může jít jen o vlastní peněženku a životní prostředí jí může být šumák). Ale vůči přírodě je to stále šetrnější než si na tom stejném místě s tím stejným dojížděním postavit rozpláclý bungalov, energeticky náročný na stavbu i provoz. Všechno má své výhody a nevýhody, často vyčíslitelné, ale bez uvedení konkrétních čísel je to takové plácání do vody. Vzpomínám si na seminář Ivana Ryndy, který chrlil z rukávu postřehy, jako že vratné skleněné lahve nejsou jednoznačně k přírodě šetrnější než PET, protože jejich výroba je en. náročnější a jejich pendlování produkuje splodiny. Nejšetrnější je pít vodu z vodovodu, ale ne každý je ochoten se spokojit s vodou a ne každý problém má takhle jednoduché řešení.

Ano, bylo by hezké, kdybychom všichni smýšleli tak, že se uskromníme, abychom se neroztahovali na úkor přírody. Budeme bydlet přímo ve městě v paneláku, oželíme zahradu, ale zahltíme přírodu méně splodinami. Nebo si koupíme a zrekonstruujeme starší domek, který už někde nějaký kus krajiny zabírá, nebudeme zabírat další a další zelený prostor. Ale bohužel, lidé obecně smýšlejí spíše sebestředně; co je za humny nebo co tady bude za sto let, je až tolik nezajímá. Snad by se to dalo nějak politicky korigovat, jenže to bychom si zase museli zvolit víc politiků, kteří by do toho šli, a to my neuděláme.

Vysloveně jsem ale nepochopila tuto myšlenku: "Všimněte si prosím, že obdélník o stranách proporčně odpovídajících ležící lidské postavě s mírně pokrčenýma rukama nemá s přírodou skoro nic společného. Existuje pár obdélníkových mušlí, ale skoro žádné květy či listy. Tvar přirozený pro člověka vlastně není přírodní v obvyklém smyslu slova." Copak je člověk (lidské tělo a jeho proporce) něco "nepřírodního"??? ~e~ Pan Cílek holt asi neholduje naturalismu nebo co ~k~
 susu 
  • 

Re: Slátanina 

(4.4.2012 12:16:52)
Přiznám se, že tu část s obdélníkem, jsem taky nepochopila.
 štěpánkaa 


Re: Slátanina 

(4.4.2012 14:07:59)
obdélník není přírodní tvar, ne lidské ¨tělo - myslím, že jsi špatně pochopila tu myšlenku, že obdélník není přírodní, tj přirozený tvar~3~
 withep 


Re: Slátanina 

(4.4.2012 15:28:51)
Pokud je přirozený pro člověka, jak píše, a člověk je přirozená součást přírody, není na obdélníku nic nepřirozeného ~;) Jinak teda nevím, proč by měl příbytek kopírovat organické tvary. Obdélník je PŘIROZENĚ úsporný, dá se jich naskládat hodně těsně k sobě. Lidi jsou přemnožení a jinak by se na planetu nevešli, stavět budovy organických tvarů by bylo rozežrané a neekologické :-)
 Katjan 


Re: Slátanina 

(6.4.2012 22:56:30)
Souhlas - asi dvě zajímavé myšlenky v nedotaženém článku o koze, voze a hrbatém jelenovi.
 Hadi a spol 


žijeme ekologicky 

(4.4.2012 12:16:08)
No to jsem ani nevěděla, že žijeme tak ekologicky :-) Ve 2+1 nás bydlí 6, autem jezdíme jedním a to většinou jenom na vzdálenější místa, kde je špatná dostupnost MHD. :-)
 susu 
  • 

Re: žijeme ekologicky 

(4.4.2012 12:19:52)
teda to jste na tom hůř než my. My bydlíme v 1,5+1 ve 3 lidech a někdy mi to dost leze krkem.:-) Takový domek se spoustou místa a místností(smajlík se zblblým úsměvem a očima zvednutýma k nebi) Áááách.
 withep 


Re: žijeme ekologicky 

(4.4.2012 12:34:29)
Viď. My jsme ještě před 3 lety žili s jedním dítětem v 1+kk, auto jsme si kupovali bezmála ve 30 letech a většinu týdne stálo smutné opuštěné zaparkované, já jsem nikdy neletěla letadlem. Teď už to asi bude o něco horší (nemám časový kupon na MHD, takže se mi víc než dřív vyplatí jet autem), ale tehdy jsem měla ekologickou stopu 1 :-)
 susu 
  • 

Re: žijeme ekologicky 

(4.4.2012 12:38:20)
Já se dostala na 2,3. Jenom jídlo nám dělá 1,2, ostatní 1,1 v součtu.
 Martina, 2 kluci 


Radikální a chaotické 

(4.4.2012 18:38:39)
...se mi to zdá.
Máme nízkoenergetický (až pasívní, nikdo se s tím neměří) dům, máme ho proto, abychom nebyli závislí na ceně plynu, uhlí, atd. Vypadá normálně zvenku i zevnitř, stavěla ho běžná stavební firma tady ze vsi, jen se chodili na všechno ptá a manžel s mou mámou byli stále připraveni cokoliv konzultovat.
Není tu ždné vrtené čerpadlo, žádné odebírání energie z okolí domu.

Dost mě vytáčí spojení "pasívní dům" = "dům ve tvaru šneka"...je to klišé pro pisálky.
 Irena 
  • 

Ekologická rodina budoucnosti 

(4.4.2012 20:58:17)
Tak si představuji štastnou ekologickou rodinku budoucnousti - 3 generace ve 2+kk, netopí a spí přituleni k sobě aby se zahřáli, čurají ráno při rychlé sprše kvůli úspoře vody, mají jeden kartáček na zuby, na balkoně si vypěstují zeleninu a v kleci slepice a chodí pěšky :-) a jestli se nepozabíjeli, žijí tam šťastně doteď
 Klarisanek 


Re: S myšlenkou souhlasím 

(5.4.2012 7:48:54)
Jo, to je svata pravda. Mam takovou jednu znamou, zije v USA, barak jako krava, 3 obrovsky auta v garazi, byt na plazi, bazen atd., ale je to desna ekolozka a na FB denne otravuje s odkazama na kdejaky eko aktivity. Kdyz jsem u ni vyhodila kelimek od jogurtu do smesneho kose, tak mi vynadala.
 withep 


Re: S myšlenkou souhlasím 

(5.4.2012 8:02:57)
Žluťásku, pěkně řečeno ~R^
 Beepee 


Re: Co nechápu já 

(9.4.2012 23:27:22)
Taky mám dojem, že ten tvar vznikl prostě tím, že kulatiny a klády se blbě ohýbají do kruhu a holt je hranatý tvar srubů a chalup jaksi poruce. Autor tím chtěl asi říct, že není nutné být "ekologický" za každou cenu, ale článek je to divný.
 x x 


Ani jsem to nedočetla 

(5.4.2012 13:17:15)
Stačilo mi to úsporné stavění. Nebudu bydlet se 3 dětmi v králíkárně o 60m2, protože je na světě lidí jak sraček a nebude brzy místo kde stavět o věcech s tím spojených ani nemluvě. Ještě, že máme svůj pozemek 1000m2, kde si můžeme dělat co chceme a dokonce i zcela neekologicky zalívat záhonky a trávník. Stačí mi, když projíždím někde velkým městem s panelákovým sídlištěm a říkám si, jaké to mám štěstí že u nás když nechci, člověka nepotkám, natož aby někdo bydlel nademnou či podemnou.
 liška 


Re: Ani jsem to nedočetla 

(10.4.2012 13:54:41)
drtivou většinu sousedů během dne nepotkám a tak to jde den za dnem :-) v paneláku :-)
 Andrea 
  • 

Otváranie okien. 

(5.4.2012 17:39:29)
Nepochopila som čo chcel autor článkom povedať, ale pre ozrejmenie problematiky pasívnych domov: Okná v pasívnom dome možete otvárať podľa želania, ale keďže máte v dome stále čerstvý vzduch, nemáte potrebu ich otvárať! Momentálne bývam v dome v ktorom podľa Vás zrejme "krásne" fučí. Keď si ľahnem do postele, ťahá mi od studenej steny na hlavu. To sa Vám zdá ideálne? Áno, možno v jaskyni alebo pod previsom to tak bolo prirodzené, ale ďakujem, radšej budem bývať v pasívnom dome v ktorom neťahá. Studené predsiene sa v pasívnych domoch robia často, predovšetkým ak si investor želá studený sklad, komoru, garáž. Vtedy sa tieto časti stavby oddelia od tepelnoizolačnej obálky domu a sú postavené v nižšej tepelnotechnickej "kvalite". Otváranie okien pasívneho domu počas letných rán a nocí je žiaduce, dojde k predchladeniu konštrukcie, ktorá potom v dome počas dňa udrží príjemnú klímu.
K tvaru objektov - najideálnejší tvar domu z tepelnotechnického hľadiska je guľa. Má vzhľadom k objemu najmenší povrch. Najbližšie k tomuto tvaru, ktorý sa dá technicky jednoducho realizovať je kocka, potom kváder. Takže kto chce usporiť , može už len tým, že sa na dome vyhne vykierom, výkusom, výbežkom a roznym nádorom x-uholníkového typu.
Autorovi radím si pred článkom preštudovať problematiku.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.