| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Maminky, važte si české mateřské…

 Celkem 420 názorů.
 madlenka07 


Díky 

(7.4.2011 8:54:25)
Krásný článek!Žádná chůva ani jesle nikdy nemohou nahradit teplou maminčinu náruč.Jsem šťastná za to,že jsem mohla být s dcerkou doma, dávat jí lásku a vychovávat ji.Nikdy bych nepřipustila,aby mi ta nejhezčí léta utekla a ona byla s nějakou cizí paní na hlídání.~p~
 monabe 1+3 


Nesouhlasím! 

(7.4.2011 20:11:39)
Mám taky jednu zkušenost, žila jsem 10 let v Belgii a tento západní systém bych rozhodně nezavrhovala. Vždyť ženu nikdo do práce nenutí! A co se týká peněz, které matka dostane od státu, rozhodně si nemůže stěžovat a s českými příspěvky jsou nesrovnatelné! Myslím tím podstatně vyšší. Vždy mě skoro rozčílí, jak všichni vynáší český systém do nebe, ale asi neznají úplnou pravdu o systémech západních. Neznám situaci ve Francii, ale belgický systém jsem zažila a nedám na něj dopustit.

Mateřskou jsou nikdy nepobírala, v zemi jsem před narozením našich 4 dětí nepracovala, tudíž jsem neměla nárok, přesto dětské příspěvky ji dostatečně nahradily. Jestli se jedná o porodné, matka dostává již v 7. měsíci těhotenství zhruba 1000 euro na dítě, ať je její první nebo páté, u dvojčat se částka zdvojnásobuje a nezáleží, jestli o dítě při porodu přijde nebo se narodí bez komplikací. Rodičák si matka sice v ČR může zvolit 2-4 roky, ale když skončí, od státu už neuvidí ani korunu. Belgický stát na rozdíl od českého podporuje rodinu nejen první 2, 3, 4 roky života dítěte, ale až do jeho plnoletosti tzn., že rodič dostává příspěvky po dobu 18 let!!!! Můžete si každý spočítat, jak je český stát "dajný". Jen pro orientaci, příspěvky na jedno dítě bývaly před nedávnem asi 80 eur, na 4 děti až 700eur měsíčně!
A že dítě chodí do jeslí? Za prvé je to rozhodnutí rodiče, za druhé to může být pro něj daleko prospěšnější, než sedět doma s vystresovanou matkou, třeba. Záleží na úhlu pohledu, ale hlavně chci říct, že by se tyto systémy neměly tak zatracovat. Nebo si myslíte, že český občan je lepší než francouzský či belgický, je lépe vychován? Poznala jsem spoustu Belgičanů a můžu říct, že obecně je jejich národ co se týká mentality nesrovnatelný! Mluvím nejen o známých, ale třeba i o cizích lidech na ulici, v obchodech, o chování sousedů v domě. Toto všechno se těžko vysvětluje, člověk to musí zažít na vlastní kůži, pak teprve je schopen srovnávat.
 bajoska 


Re: Nesouhlasím! 

(8.4.2011 14:11:13)
Milá paní, autorka přece vůbec nesrovnává finanční stránku věci, ale mluví o citech, o vztahu dítě rodič, o zájmu vychovávat své dítě a ne ho odložit a jít se seberealizovat. To jste zřejmě přehlédla.
 Anna (4 kluci) 
  • 

Re: Nesouhlasím! 

(8.4.2011 15:38:13)
JA naopak s autorkou plně souhlasim. 3 roky jsme žili v nádherném Montpellier a to co popisuje jako situaci v Lyon je pravda. Děti jsme od miminka potkavali vyhradně v péči chův, mezi známými jsme byla za "husu od plotny", přestože mám vystudovaný dost prestižní obor, mluvím plynně 3 jazyky (vetšina francouzů jen a pouze svým jazykem) a po návratu (a hlavně poté, co se děti samy začly osamostatňovat) jsem se do oboru vrátila. Naprosto tedy souhlasím s tim, že pokud máme možnosti (nejen finanční, ale předevšim sociálni status - společnost akceptuje nezastupitelnou roli matky ve výchově a emočním světě dětí), proč se této skvělé vymoženosti vzdávat?
 Jedubaba 
  • 

Re: Nesouhlasím! 

(8.4.2011 21:36:52)
Ach diky, diky, za vas prispevek. Ziji v Belgii, se svym belgickym manzelem, za mesic budu rodit v belgicke nemocnici a nekdy si skutecne pripadam divna, protoze mistni system podpory rodin, moznost vybrat si pracovni dobu, pomoc pani v domacnosti placenou zdrav. pojistovnou atd. bych za triletou materskou v CR nevymenila ani nahodou.
 Lenka C. 


Re: Nesouhlasím! 

(9.4.2011 18:08:11)
Plně souhlasím s "Nesouhlasím"!!!!
Vždy je to na rodičích !!!!!
 Nina, 2 deti 
  • 

Spolecensky status matky na materske 

(9.4.2011 20:30:36)
Zdravim do Belgie a preji pevne nervy! Taky jsme tam bydleli, ale pred porodem jsem se vratila do CR. Musim rict, ze jsem rada, ze si denodenne nemusim obhajovat pred byvalymi kolegy, sousedy a kymkoliv na ulici, ze delam dobre, kdyz jsem s detmi doma. Spousta starsich rodicu mi potvrdilo, ze cas vlozeny do deti je ta nejlepsi investice. Rozhodnuti je samozrejme na rodicich, ale obecne si u nas spolecnost vazi matek, ktere se venuji svym detem, na zapade jsou trosku divne, kdyz si nechavaji ujet vlak v nejlepsich letech. Moje byvale francouzske kolegyni opravdu neresily, zda deti netrpi jejich nepritomnosti, uz je to tak proste zavedene. Dokonce jsem zaslechla na predporodnim cviceni, kde jsme si jako cizinky vymenovaly zkusenosti z ruznych zemi, ze by se od nas (rozumej novych statu EU) mohli ucit.
 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: Nesouhlasím! 

(25.4.2011 18:29:44)
Já situaci v Belgii nekritizuji. Mluvím o Francii. Pokud vím, jde o dva jiné státy.. Ve Francii po desátém týdnu není příspěvek žádný. Některé matky, které odpracovaly osm trimestrů v období do dvou let před narozením dítěte, lze získat určité peníze do 6 měsíců dítěte..
Děkuji..
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 8:56:03)
Co třeba po skončení MD jít do práce na částečný úvazek, dítě na (dejme tomu čtyři hodiny denně, nebo dva dny v týdnu) svěřit chůvě nebo jesličkám, v ideálním případě někomu z rodiny? Nebylo by to lepší než tři roky "plné" rodičovské? Případně i šest let? Podle mě to má spoustu výhod - matka neztratí kontakt s prací, s přáteli v práci, vydělá si peníze, nestane se závislou na muži atd. A ideálně ten úvazek navyšovat podle věku dítěte, tj. ne ve třech letech šup do školku od nevidím do nevidím. Jen ty částečné úvazky jaksi chybí. A pak jaksi chybí cenově přístupná hlídací péče o malé děti.

Já si tři roky "jen" na rodičovské dovolené teda představit nedokážu.
 Binturongg 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 9:50:23)
Markéto - ať si každý odkládá dítě dle svého uvážení a argumentuje, jak ho napadne.
Jde o to, aby byly možnosti pro všechny - ne být povinně doma s dítětem maximálně půl roku a pak to případným pedocentristkám tak osladit, že si další pobyt doma musí 6x rozmyslet! ~q~ ~o~
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 9:56:23)
Jasně, ať si každá (ý) vybere. Teď ta možnost volby bohužel není, naprostá většina matek musí být doma tři roky, ať jim to vyhovuje či nikoli.
 Binturongg 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 10:06:25)
Markéto - kdo mermomocí s dětmi doma být nechce, práci najde.
Ve svém okolí žánou fňuknu, která volá po práci a pláče, že nemá možnosti a je NUCENA být 3 roky doma, neznám.
Mj. je i dvouletá varianta, že?

A i dva nesnesitelné roky s dítětem se dají přežít.
Příklady, které znám:
1. Práce z domova - ruční výroba věcí do různých tatoo, kosmetických a kadeřnických salonů, administrativa... (ale to se toho haranta nezbavíme, neodpočineme, dítě je frustrované, neb má frustrovanou matku ~;) )
2. Částečný úvazek třeba u pojišťoven...
3. Administrativní a další kancelářská činnost prováděná zčásti z domova, zčásti z práce (6 mých kamarádek a známých se takto vrátily zpět do práce)
4. Uklízení kdekoli
5. Hlídání v baby centrech (ale to se fakana taky nezbavíš - smíš si ho brát s sebou ~:-D )
6. dramaturgie televizního seriálu
7. psaní/novinařina
8. Prodavačka v obchodě

To je jen to, co znám...

Kdybych já sama chtěla být zčásti zaměstnaná - není problém.
Můžu učit na půl úvazku nebo dělat sociální babu - kancelářskou krysu a dělat částečně z domova.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 10:21:03)
Binturong, nevím, proč do textu vkládáš ty fakany a haranty, ale dobře.

Měla jsem na mysli možnost pokračovat ve svojí práci, ne vyrábět korálky nebo drhat nebo jít uklízet (pokud tohle není náhodou původní práce). Prostě normálně, na částečný úvazek, dělat svoji práci s tím, že neodevzdáš většinu svého výdělku za hlídání. Protože, co si budeme namlouvat, hlídání dětí do tří let problém je, pokud je nechceš narvat do obecních jeslí mezi dvacet dalších dětí (což asi většina lidí nechce)a nemáš důchodové rodiče, ochotné hlídat nebo muže pracujího na nějaké směny, dost se to prodraží.
 Binturongg 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 10:29:22)
Markéto - a prosímtě, kde ve světě dostaneš svou původní práci pouze na částečný úvazek?
Asi to nejde u všech, že?
To by zas bylo nějaké naše specifikum ~;)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 10:33:53)
Třeba v mém oboru (věda, výzkum) to jde naštěstí poměrně dobře, nejméně polovina mých kolegyň to takhle dělá zhruba od roka dětí. Ale zas to není žádný vejvar, pracujeme spíš pro kontakt s oborem než pro peníze.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 10:37:51)
Tak já jsem svou původní práci (jak při prvním, tak při druhém dítěti) dostala na částečný úvazek dokonce i v ČR (akorát u toho prvního se z toho po roce vyklubal úvazek plný, tak jsem práci změnila). Ono to u velké části zaměstnání lze, lze kombinovat i práci mimo domov s prací z domova, jen ti zaměstnavatelé se tomu brání. Pro matku to extra finančně výhodné podle mě není, obvykle pracuje víc práce za míň peněz.

Jak je to jinde ve světě netuším - máš s tím zkušenosti?
 Binturongg 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 10:43:18)
Osobní ne - vím od kamarádek. V rámci Evropy: Holandsko, Španělsko, Německo, Irsko...

Psala jsem, že to asi nejde u všech zaměstnání - že to vyšlo (ale jak tak koukám, jen zčásti) Tobě, z toho nelze dělat pravidlo.

Většina šéfů nepadne na pr...l z toho, že je někdo matka, spíš naopak ~;)

Pokud voláš po změně, volej tak přinejmenším za většinu Evropy ~:-D
 Lucie 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 22:50:51)
Vrátila jsem se k původnímu zaměstnavateli na poloviční úvazek, jsem v ČR. A mám kolem sebe hodně kamarádek na 6h denně. Už na to zaměstnavatelé slyší, protože vědí, že jsme spolehlivý a nemusí zaučovat a nic vysvětlovat. A loajalita nového zaměstnance není tak silná jako dlouholetého pracovníka.
 Rigmor 


Re: Co takhle rozumný kompromis? - třeba v Norsku 

(7.4.2011 22:56:17)
Třeba v Norsku. Mateřská je tady rok, matka pobírá zhruba 90% platu. Po roku běžně ženy nastupují do svého původního zaměstnání a mají právo na částečný úvazek, 50%, 60%, ale i míň, záleží jak se domluví se zaměstnavatelem. Dítě můžou dát do školky/jeslí (bývá to dohromady, třídy podle věku) od věku půl roku, taky na částečný "úvazek". V předškolních zařízeních jsou tak 2-6dětí na jednu paní/pána (a né 20 jak mnohdy u nás). Ale matky se můžou rozhodnout i jinak, do dovršení 3let dítěte pobírají rodičovský příspěvek (3500NOK-co není moc, ale my třeba z platu manžela výcházíme v pohodě, což nemusí platit pro všechny rodiny), pokud dítě nenavštěvuje státní-obecné předškolní zařízení. Takže může při tom i pracovat, pokud má hlídání (rodiče, otec dětí, chůvy se tady na vesnici nevedou, ve městech to možná existuje). Na každé dítě jsou přídavky do 18let (na zdravé dítě měsíčně 950NOK), samozřejmě porodné. Taky znám ženy, které prostě zůstaly s dětma dýl, protože jednoducho na to měly nějaký důvod. Nikdo se nad tím, jak se kdo rozhodl nepozastavuje. Alespoň mně, jako cizinci, se to tak jeví. I když je pravda, že mně naše dětská sestra (vyššího věku) říkala, že je fajn, že jsem s dětma doma dýl, norské dámy - podle jejího názoru - nastupují do práce brzo. Všeobecně i matky starších dětí, nebo ženy s již dospělými dětmi pracují na částečné úvazky. Tady se totiž i starost o domácnost bere jako práce a je všeobecně známo, že ženy mají té práce doma víc (nebo jinak řečeno, zabere víc času), než muži (i když rodina bydlí v baráku, o který se musí muž starat).
 Lenka,dosp.dcera10, roční chlapeček 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? - třeba v Norsku 

(9.4.2011 13:48:58)
to je velice zajímavý článek.je dobré vědět jak to chodí jinde ve světě.Nevím ale myslím si že u nás to páni politici moc dobře nevymysleli.třeba já,než jsem otěhotněla tak mě moje zamněstnavatelka musela propustit,kvůli krizi která v té době byla v celém světě-a tak jsem musela na UP.Tam mně po porodu dali bez ptaní na čtyri roky rod.příspěvek.což je uplné nic!!3800!!!za to nepořídíte ani potřeby pro drobka,né tak pro celou rodinu a co si budeme povídat dospívající dcerka si začíná všímat co mají ostatní holky oblečené a taky by to chtěla-je to smutné pořád do kola poukazovat na to že na to prostě nemáme!manžel pořád v práci a stejně to nestačí-práce v okolí není a částečný úvazek už vůbec ne.nikoho nic nezajímá!!pokud nemáte známosti tak práci prostě neseženete a popravdě od syna bych zatím určitě neodešla!ted se všechno učí a nikdy bych si tohle překrásné období nenechala ujít!myslím že jsou dva druhy matek .karieristky a rodinné tipy a navzájem se nikdy nepochopíme!!
 Ivulle 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 15:39:26)
Bintu,

v mém bývalém zaměstnání bylo poměrně běžné, že se holky vracely celkem brzy na částečný úvazek do práce. Mám kamarádky, které nastoupily v 6 měsících, v roce nebo 2 letech dítěte, podle toho kdy chtěly. Na 1 den až 3 dny týdnu, jak jim vyhovovalo. Je pravda, že všechny byly celkem zkušené ve svém oboru s rozumně dlouhou praxí.
Že to u nás nejde proto, že to prostě nejde, je zbytečná hysterie.
 louda 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(9.4.2011 0:50:01)
Tak já jsem například dělala ve firmě, kde by částečný úvazek krásně šel, stejně tak práce z domu, a zaměstnavatel to neumožńuje. A to jde o velkou, mezinárodní firmu, dalo by se říct moderní. Buď plný úvazek v kanceláři, nebo nazdar za 3 roky.
 Hanuš 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(9.4.2011 1:01:23)
mám naprosto stejnou zkušenost - zkrácenku ani práci z domova neumožní - z principu. Dobrovolně to nikdo neudělá - je potřeba státních pák - nejlépe motivací v podobě nižších daní - to je jediné na co naše nadnárodní společnosti "slyší".
 Blanka 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(12.5.2011 7:22:43)
To znám taky výběr je pný úvazek nebo nic, u mě je to ještě, že mi jedna cesta do práce zabere 1,25h tedy denně procestuji 2,5h, k tomu 8h práce + 0,5h přestávka, tak výsledek je minymálně 11h být z domu, ve skutečnosti je to víc, protože se musí nadělát zpoždění vlaku, zaměstnavatel neuznává návštěvy lékaře, takže vše si nadpracovat, v práci poslouchat jak má být člověk rád že má práci a měla by měsíčně odpracovat 20h přesčasů, samozřejmě zadarmo.

Taky bych přivítala práci z domu nebo na částečný úvazek, častečný uvzek vzhledem k tomu dojíždění tak tový, některý den být celý den v práci a některý být celý den doma.

Kromě toho být každý den pryč 12h i když nenám dítě je moc, výsledkem je, že se za celý týden moc nevyspím, myslím, že kdybych měla kratší úvazek, tak bych té práce i víc udělala.

(Nyni budu mít dítě a dělám asi pro divného zamětnavatele, umožnil mi práci z domu, ale těch předchozím 13 let v zamětnáních od nevidím do nevidím byla síla, asi proto jsem nemohla otěhotnět.)
 x x 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(12.4.2011 15:49:43)
V Rakousku, tam je povinnost zaměstnavatele ze zákona umožnit návrat matce na částečný úvazek na její pozici.
 Suza007 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 10:28:24)
Binturong, docela ráda bych si třeba jeden den v týdnu "odpočinula" od svých dětí a šla do práce. Ale žádnou vhodnou jsem zatím nenašla (opravdu nemám zájem někde vytírat podlahu) a navíc by to musela být taková práce, abych si mohla zaplatit hlídání.
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:36:25)
Markéto a Binturong, souhlasím s Vámi oběma. ~R^
 Katjan 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 20:54:48)
Souhlas - každá rodina si zvolí, co je pro ni nejvhodnější - někdo k tomu děcku, ačkoli ho má rád, potřebuje ještě vzrušení z dobré práce a je zbytečné na něj nahlížet jako na matku-saň jen proto, že dá dítě dvakrát, třikrát do týdne na čtyři hodiny někam, kde si hraje s jinými dětmi (pokud s tím je děcko svolné) - a zároveň nedělat z matek, které těší a naplňuje být s dítětem doma, tupé kvočny zmítané hormony a s odumřelým mozkem.
Mimochodem, co se podpory státu týče, nestěžuji si, jsem velice ráda, že dostávám 3800 každý měsíc, ale přijde mi zatraceně nefér, že spadám do jediné kategorie, na kterou se vztáhly jakékoli rodičovské škrty - OSVČ, která si neplatila nemocenskou. Uznávám, jsem idiot, když jsem si nezjistila, že mít dítě je nemoc - a že to ovlivní nejen mateřskou, ale taky rodičovské příspěvky. Ale logiku těchto škrtů nechápu. Když je skutečně potřeba uspořit, tak beru všude a poměrně, ne? A ne jenom tam, kde už jsou příspěvky omezené... Nu, možná jsem si nezjistila ještě něco :-)
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 22:06:35)
"Souhlas - každá rodina si zvolí, co je pro ni nejvhodnější - někdo k tomu děcku, ačkoli ho má rád, potřebuje ještě vzrušení z dobré práce a je zbytečné na něj nahlížet jako na matku-saň jen proto, že dá dítě dvakrát, třikrát do týdne na čtyři hodiny někam, kde si hraje s jinými dětmi (pokud s tím je děcko svolné) - a zároveň nedělat z matek, které těší a naplňuje být s dítětem doma, tupé kvočny zmítané hormony a s odumřelým mozkem."

~g~~R^~x~
 Vladka a Mishell 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 11:01:49)
Naprosto souhlasim s textem autorky a muzu to jen potvrdit,ziju v Holandsku a je to v bledemodrem to same.Akorat,ze tady se nastupuje do prace po ,,materske,, uz po 6 tydnech.... Deti jsou opravdu podle meho odstaveny na druhou kolej jako blok ve vzrustu kariery matky.Mi prijde,ze deti maji jen na doplneni populace.Samozrejme,ze deti maji radi a staraji se o ne,ale po te citove strance si myslim,ze to pouto rodic-dite neni tak silne jako u nas.Muzu se mylit,ale to je muj osobni pocit.Rodina spolu travi jen vikendy prakticky.Ale ja jsem ta zminena ,,ceska,, takze i pres to,ze mame mensi prijem nez by jsme mohli mit,ja jsem byla doma do 2,5 let veku dcerky a ted se o ni stridame s manzelem.Ja delam den a on noc.My dva se moc nevidime,ale mala jednoho z nas porad po ruce ~s~ Samozrejme s ni chodime mezi ostatni deti a taky jsme uz zkouseli dat ji k Holandske chuve at si trosku zvyka,uz ma 3 roky,ale i ty chuvy nejsou zvykle na to,ze si dite potrebuje zvyknout na jine prostredi...Nase mala si tedy s nikym v kolektivu u chuvy nehrala,s nikym nepovidala,tak jak jsme ji rano posadili na gauc,tak jsme ji odpoledne nasli kdyz jsme si pro ni prisli s uplakanyma ocima.To Holandska chuva asi jeste nikdy nezazila,protoze u Holandskeho ditete se to stat nemuze,to je na odlouceni od rodicu zvykle uz od miminka ~n~
Ja byt tim malym clovickem,ptam se:u koho mam tedy hledat oporu,kdyz mam problem?Kde je mamka s tatkou abych jim rekla,co se mi ve skole prihodilo a koho jsem potkala...Chuva si myslim,ze zazitky cizich deti vztrebava a resi jinak,nez rodic.Pokud vam dite prijde ze skolky s tim,ze si naslo prvniho kamarada,nebop ze dostalo od kamarada pusu,kazdy rodic to s ditetem probere a zajima se.Kdezto tady po skolce vyzvedne dite chuva a u ni je az do vecera,okolo 6vecer si zacinaji chodit rodice.Doma rychle uvarit,najist okoupat a spat.Na povidani uz tolik casu nezbyva...Je to smutne.
 Binturongg 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 11:23:16)
Vladka - ano, takto mluví i má kamarádka a je to Holanďanka.
Povoláním "učitelka" pro ty nejmenší, téměř novorozence... ~7~
 cyann 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 11:47:40)
Já mám z Holandska jinou zkušenost, podloženou studiem odborné literatury. Děti jsou sice v jeslích od miminek, ale existuje taková sociální norma, že by tam neměly být víc než tři dny v týdnu (stejně silná jako u nás norma "do tří let doma"). Rodičovská dovolená tam existuje taky, ale má jinou podobu než u nás: do roku 2009 to bylo snad 65 dní, které si může rodič vybrat jak chce do 8mi let věku dítěte. Zpravidla je to tak, že oba rodiče pracují jenom 4 dni v týdnu, dítě je 3 dny v jeslích (často i méně, protože babičky taky pracují na částečný úvazek.
 Dandax 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 12:47:18)
Cyann, přidávám se k Tvému názoru. Co tak můžu srovnat podle osobní zkušenosti, v Holandsku sice dávají rodiče většinu dětí do jeslí už v ranném věku, ale později na ně díky nikdy nekončícímu zkrácenému úvazku mají mnohem víc času než my, na plný úvazek pracující věčně uhoněné české matky...
 Binturongg 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 12:52:54)
Jenže ten raný věk je podle psychologů (nikoli podle těch "ekonomických") nejdůležitější a je houby platné, že si můžu s pětiletým dítětem častěji malovat, když dobu jeho prvních objevů a poznávání prosedím v kanclu...
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:04:11)
Binturong, já si teda u našeho prvňáčka nedovedu představit, že bych chodila do práce na plný úvazek, tj doma cca v půl šesté a pak bychom zasedli k úkolům. Já myslím, že ten zkrácený úvazek u většího dítěte je velikou výhodou.
 Dandax 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:07:47)
Já osobně si myslím, že kontakt s rodiči je stejně důležitý v jednom roce, jako třeba v pěti. Ale každé dítě je originál, někomu nevadí odloučení už v miminkovském věku a pak jsou zase děti, pro které je to problém i ve školním věku...
Ale co jsem tak viděla holandskou školku, tak si troufám tvrdit, že české tříleté dítě při nástupu do české školky může klidně zažít větší trauma, než holandské miminko při předčasném nástupu do holandských jeslí...
 cyann 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 15:06:37)
Navíc je tahle "školka" až do 4 let, takže tlak na to, aby bylo bez plenek, schopné se samo obléct, fungovat kolektivně atd. přichází o rok později. Já jsem aspoň byla šťastná, že syn ve 3 letech nemusel do české školky a měl ještě rok takovou skoro individuální péči.
 Lenka P. 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 12:54:19)
"....ne být závislá na muži..."????!!!!

To myslíte jako jak? Že mateřská je méně hodnotná práce jen proto, že není finančně ohodnocená? Můj manžel mi vždycky říká, že vyděláváme oba, protože kdybych se nestarala o děti já, musel by on. Že mu dávám to zázemí a jistotu, při které může vydělávat (a to vydělává sakra peníze na dnešní dobu). Peníze jsou přece společné obou manželů, ať jeden přinese 7 600Kč a druhý X desítek tisíc. Oba jsou součástí toho rodinného kolotoče. Kdyby jeden chyběl, kolo se zadře. A pokud bych vydělávala při mateřské (jako že si přivydělávám po nocích ale ne kvůli penězům, ale kvůli udržení se v chodu), tak jdou peníze opět na společný účet a rozhodně to nejsou moje peníze. Pokud bych je totiž chtěla brát jako "svoje", pak bych se nesměla divit, když mi manžel nedá na plínky, protože to jsou JEHO.

Hodně smutný pohled na svět:-(.
 Binturongg 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:11:14)
Lenko - ~R^~;((
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:27:16)
Co je smutný pohled na svět? Že myslím na to, co by bylo, kdyby manžel nebyl nebo nevydělával - můžeme se nedejbože rozvést, může být nedejbože nemocný, může nedejbože umřít, může přijít o práci. To je spíš realita, ne? Znám příliš mnoho ženskejch, který po třech až šesti letech RD měly problém sehnat odpovídající (jestli vůbec nějakou) práci. Představa, jak zůstávám bez partnera a bez příjmu, není příjemná. Možná to máte doma pořešené obrovskými úsporami, skvělou pojistkou nebo já nevím čím, my máme oba lehce nadprůměrné příjmy, tomu odpovídající úspory, já si, podle mého názoru, tu finanční závislost dovolit nemůžu. Peníze sypeme na jednu hromadu, o tom žádná, nikomu jsem si o peníze na plíny neříkala ani když jsem byla na mateřské, ale chci mít co největší jistotu, že kdyby něco, nebudu stát na prahu existenční krize (i když člověk nikdy neví). Uznávám, že to není příliš ženské ani příliš romantické, ale já to vidím takhle.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:03:41)
no ten původní názor vyzněl trošku jinak.
Jistě je nutné myslet do budoucna a být schopna stát se samostatnou jednotkou, nezávislou na komkoliv.
 Lenka P. 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 13:10:36)
Ale Vy jste vůbec nepochopila, o co mi šlo. Samozřejmně, že máme pojistku, kdyby se manželovi něco stalo, samozřejmně, že se toho bojím (a ne kvůli penězům, ale kvůli tomu, že ho miluji). Úspory sice máme, ale ne nějáké závratné. Stačily by mi cca na půl roku placení hypo a jinak nic, ale to není to, o čem jsem psala.

Přece, pokud vyděláváte "Vaše" peníze, tak si je nemůžete nechat, abyste byla na manželovi "nezávislá". Manželství přeci je o závislosti (to neberte doslova). Když jsem si manžela brala, řekli jsme si v dobrém i zlém a prostě na sobě závislí jsme už jen proto, že kdyby se cokoli stalo mě, tak on má také velké potíže (např. jak se postarat o děti, které nechce nechávat jen chůvě, ale rád by se o ně staral sám. Jenže co pak s penězi, že? Potom asi nadstandartní příjmy nebudou, tak jako jsou teď.) Tedy úplně stejná otázka, jako je to pro mě. To mě ale neopravňuje (a ani jeho), abych si "ulívala" prachy bokem, kvůli tomu, že mě třeba jednou opustí. On to také nedělá. Přinese výplatní pásku a pošle peníze na účet a když jeden nebo druhý něco chceme, tak se vždy o všem domluvíme a když na to je, tak se to pořídí. Ale nechápu přístup, já si to vydělala je to mé:-(. Je to přece naše. To je to, co mi na Vašem příspěvku vadilo. Možná, že kdyby si lidé více naslouchali a méně se jistili do budoucna, tak by bylo všem lépe...
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 13:27:52)
Lenko P., kde jsem v jakémkoli svém příspěvku psala, že máme rozdělené finance (to opravdu nemáme), respektive "já jsem si to vydělala, je to moje?" To jsem z toho jelen, nereagujete (pokud tedy trváte na vykání) na nějaký jiný příspěvek? Jediné, co jsem opravdu použila, je výraz "závislost na manželovi", který jsem použila,možná nevhodně, ve spojistosti s tím, že kdyby něco, chci mít jistotu, že to zvládnu sama. S mužem jsme pohromadě myslím v dost idylickém vztahu už 22 let, pevně doufám, že se na tom nic nezmění.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(10.4.2011 14:48:22)
přesně takhle to máme, to je podle mně jediné správné "manželsko-partnerské" řešení do života.
V prvopočátku důkladný výběr manžela, pak řádná dohoda ohledně práv a povinností a pak důsledné jejich dodržování.
Samozřejmě slušnost, důvěra v partnera. Jedině tak jde žít slušně a bez obav, že jeden s druhým vydrbe.
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:41:29)
Lenko, hezky napsáno. Já si myslím, že péče o malinké vlastní dítě je ta nejzáslužnější práce, kterou člověk může vykonávat. ~:-D
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:01:22)
přesně tak. Navíc, těžko by tatínek vydělával takové sumy, kdyby na něm zůstala domácnost i péče o děti. Přinejmenším by musel zajistit uklízečky a chůvy, což by mu zase ubralo z vysokého příjmu, a to nemalou částku. Nebo by musel najít časově méně náročnou práci, aby to zvládl sám - pak by se ale zřejmě taky dost propadl finančně.

Rodina by měl být dobře pracující stroj, kdy jsou všechna kolečka na partnerské úrovni, každý má svou práci a výsledek je zisk pro všechny. Podle Werichovského: Ten dělá to a ta zas tohle...

Kde se jeden vyvyšuje nad druhého, je problém. Kde se získává pofiderní moc nad partnerem pomocí financí, je to ubohé. Ale kdo chce kam, že...

 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:03:53)
Martino, máš pravdu. Všechno souvisí se vším. Když má otec náročnou práci, kde tráví víc než 8 hodin denně, tak to automaticky znamená, že matka je ve většině případů s dětmi o to déle sama.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 8:58:25)
Takto ale bohužel uvažuje pouze část chlapů. A pouze v situaci, že rodina (manželé) fungují bezproblémově. Také jsem se na mateřské dostala do situace, kdy mi manžel prostě odmítl dát peníze. Měli jsme manželskou krizi, manža si našel milenku, té peníze dával a mě řekl, že 7600 Kč je celkem dost peněz, že bych s tím měla vyjít. Tím to pro něj končilo, nedal mi ani korunu. A podle zákona ty peníze jeho prostě jsou, nemůžeš proti jeho vůli vybrat peníze z účtu vedeného na jeho jméno, stejně tak nemůžeš jít za jeho zaměstnavatelem, aby ti dal půlku jeho platu.
Předtím (a nyní už opět také)mi dal kolik jsem si řekla.
Do podobné situace se dostala i známá. Byla na mateřské, její manža měl úraz a půl roku ležel v bezvědomí v nemocnici. Tudíž nebyl schopný dojít do banky, popř. bankomatu a vybrat peníze. Účet byl na jeho jméno, ona neměla dispoziční právo a na ty peníze tudíž nemohla sáhnout.
 Zdena 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 11:14:15)
Podle zákona o rodině jsou příjmy za dobu trvání manželství společné (společné jmění manželů) s výjimkou darů, dědictví a příjmů, které manželé smluvně ze společného jmění manželů vyloučí. Bylo by dobré to vtloukat dětem do hlavy, jakmile se začnou koukat po holkách nebo klucích.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 11:47:08)
Příjmy jsou sice společné, ale bohužel pouze teoreticky. V realitě prostě na manželovi peníze bez jeho souhlasu nesáhneš. Až při rozvodu se rovným dílem dělí majetek a dluhy získané za dobu trvání manželství.
Dítěti to sice můžeš vtloukat do hlavy, ale když po 30-ti letech přijde na lámání chleba, přesto si může říci - Proč bych jí něco dával, když vlastně nemusím... Je to samozřejmě o slušnosti konkrétního člověka, protože to, jestli dává peníze manželce je čistě na jeho libovůli. Bohužel, nebo bohudík?
 Lenka P. 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 13:20:29)
Zeptám se asi úplně pitomně, ale fakt mi to vrtá hlavou: A proč proboha, jako manželé, nemáte společný účet? Nebo alespoň Vy nemáte dispoziční právo a kartu na výběr? Vždyť potom jste v hrozně podřízené roli, kdy opravdu jen čekáte, jak se manžel vyspí:-(. V tomto případě už je asi pozdě, protože to tak máte pravděpodobně kolik let a manžel na to nebude chtít přistoupit, ale já bych na tom prostě trvala hned, jak bychom se vzali. U nás v tom problém nebyl. Ani jeden jsme neměli nic a společný účet jsme zavedli ještě před svatbou:-)). Přeju hodně sil.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(9.4.2011 10:06:44)
Milá Lenko, pitomně se neptáš, prostě jsem byla "blbá" a nenapadlo mě, že náš poměrně bezproblémový, 11 lety prověřený vztah by mohl takto dopadnout.
Dokud jsem chodila do práce, každý jsme měli svůj plat a neřešili jsme, který z nás co zaplatí.
Když jsem nastoupila na MD, můj účet jsme zrušili, aby jsme ušetřili na poplatcích. Aby mi manža dal dispoziční právo ke svému účtu, nebo jsme jeho účet přepsali na nás na oba, to mě ani nenapadlo chtít. Prostě mě nenapadlo, že by mě mohl takto vypéct. Dokonce jsem byla tak blbá, že jsem své porodné (v té době 18tisíc) nechala poslat na ten jeho účet-čímž jsem o porodné přišla. Rodičák jsem si nechala posílat složenkou.
Prostě za blbost (nebo důvěru v blízkého člověka?) se platí. Když se budu vdávat znovu, na toto už si dám pozor.
 Lenka P. 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(9.4.2011 20:32:48)
Tak to mě moc mrzí:-(....a zároveň děsí. My máme také bezproblémový vztah a taky plno věcí neřeším. Ale nikdy by mě nenapadlo, že se ten druhý může ze dne na den tak změnit:-(. Taky se něják nejistím, tak snad budeme v poho i dál (na mateřské jsem už třetím rokem a je to ok:-)). Opravdu ti držím palce, protože to, co jsi popsala je síla. Taky máš můj obdiv, že jsi s manželem zůstala i přes nevěru a vše okolo....vždycky se se mnou všichni hádají, že by nevěru nesnesli a já oponuji, že to "vydýchat" jde, když ten druhý za to stojí. Tak doufám, že Tvůj manžel za to stojí. Opravdu držím palce.
 maw 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(10.4.2011 6:52:42)
No a ono zase z jiného úhlu pohledu je pak třeba lepší společný účet nebo dispoziční právo nemít, protože pak by se Janě stejně stalo, že jí účet vybere. Takže to si člověk nevybere.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(10.4.2011 20:41:02)
Já teda musím říct, že důvody pro rozvody mých kamarádek (a že jich poslední dobou je) s nevěrou nemají moc společného. Namátkou - z muže se po 15 letech bezproblémového vztahu stal gambler (???!!!), muž po vážné chorobě (ze které se bez následků dostal, ale bylo to fakt vážné) prostě zbláznil a skutečně se s ním nedá žít, k léčení nikoho donutit nelze, další chlapík po narození dětí neunesl zásadní změnu životního rytmu (no, je to dost jemně řečeno) a přestal prostě o rodinu naprosto jevit jakýkoli zájem, no je toho dost. Paradoxně jediná kamarádka, která se rozvádí kvůli nevěře, se rozvádí proto, že má někoho jiného ona.
 L, dcera 2 roky 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(19.4.2011 15:22:52)
prosim te kdes toho chlapa vzala? To ja musim poslouchat jak nic nedelam a sama mu vysvetluji, ze nejenze jsem se vzdala svyho platu (s radosti - jsem rada, ze dceru vychovavam ja, jeji mama), mu z jeho platu neubyl ani halir a taky neplati za hlidani ditete, to delam ja (a nikdo me za to neplati).
 Mortadela 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:18:01)
Co je to školka od nevidím do nevidím? Když pracuju od sedmi do tří, tak je dítě ve školce 8,5 hodiny (při ideální konstelaci, kdy školka je blízko pracoviště, což já jsem měla). To snad není od nevidím do nevidím.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:31:31)
Mortadelo, 8, 5 hodiny je podle mě pro tříleté dítě dosud navyklé trávit život s maminkou doma od nevidím do nevidím. Navíc 8,5 hodiny je normální prac doba s pauzou na oběd, pak cesta do a ze zaměstnání (u mě dohromady hodina), takže ono to bude průměrně spíš takových 9, 5 až 10 hodin.
 Ilona a její holčičky 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 12:33:46)
To je právě ta chyba. Dítě je zvyklé pouze na maminku. Kdyby se péče rozdělila mezi více lidí, byl by i nástup do školky jednodušší. Pamatuji se, když byla první holčička úplně malé miminko, nechtěla jsem jí půjčit ani mojí mamce (učitelka v MŠ). Po několika měsících jsem zjistila, že to sama nezvládnu a byla jsem ráda, že mamka svojí nabídku zopakovala. Od té doby jsem jí už obě děti dávala vždy, když si řekla nebo když jsem potřebovala. To samé bylo i s matkou mého manžela. Nikdy jsem neměla problém dát děti někomu na hlídání. Dneska jsou z nich už školačky, v kolektivu se adaptovaly perfektně, do školky šly obě brzy a nikdy jsem na nich nepozorovala nějaký stres z kolektivu nebo nechuť navštěvovat MŠ.
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 12:39:31)
Ilono, vždycky jsem byla zastánkyní postupného a nenásilného osamostatňování. I když se svými dětmi trávím spoustu času, tak jsem z nich nikdy nechtěla mít neurotiky, kteří začnou ječet ve chvíli, kdy vyjdu z místnosti, a kteří nesnesou nikoho jiného než mě. Moje děti zatím ještě nikdy nebyly s nikým cizím (nebylo třeba), ale s některými příbuznými pobudou v pohodě.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 13:22:56)
Z vlastní zkušenosti musím říct, že to tak vždy není. Oba kluci byli od malička příležitostně hlídáni babičkami a tetami (starší tedy více než příležitostně). Starší ve dvou a půl letech nastoupil na dopoledne do jeslí a zvládl to bez slzičky. Mladšího jsem zkusila do jeslí ve dvou letech a cca po dvou týdnech jsem to vzdala - brečel a brečel celé dopoledne. Jinak je velmi společenský, ale chce mámu nebo tátu za zadkem.
 Sylva81, Isa, Chris, Brian 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(10.4.2011 9:31:05)
Marketo, mam podobnou zkusenost jako pani Lenka? s manzelem - taky jsme prosli krizi, take jsem nepoznavala cloveka, ktereho jsem si vzala (od te doby vim, ze nic neni nikdy dopredu zcela jasne a definitivni - chlapovi rupne v bedne, najde si zenskou a na manzelku jaksi nemysli v tu chvili)....nastesti uz snad je vse zazehnano, milenku opustil, vratil se k rodine a k davani penez -opetovnemu.
Ale v momente, kdy jsem tento problem resila mi i policajti rekli, ze na jeho ucet nemohou do momentu rozvodu....a banka uz vubec ti nevyda manzelovi penize, kdyz manzel nepovoli bance.
Takze realita se od te formule svatebni v dobrem i zlem atd. velice lisi, a v realite penize na manzelove uctu jsou pouze manzela (dnes mam sice dispozicni pravo k jeho uctu, ale i tak na to nespoleham) a pravo na ne nemas, banky nedaji.
Bohuzel je to tak nastavene.
Ani zamestnavatel nevyjde vstric - vyjimkou je pouze kdy to ma soudne narizeno (rozvod, dluhy, neplaceni alimentu, apod. situace).

Takze rozhodne nesouhlasim s financni zavislosti na manzelovi(priteli) v dobe materske, rodicovske dov. jako i behem normalniho zamestnani.
Momentalne to mam poresene tak, ze mam svuj ucet u jedne banky, manzel u jine - ja k nemu dispozicni prava a kontroluji stav, pohyby na nem.

A rozhodne to neni o sobectvi (vlastni ucet, kam mi chodi rodicak, pridavky na deti), jen proste nechci se ocitnout v podobne situaci jako drivre!
To je cele.
A nikdy nemas zaruceno, ze manzelstvi, ktere fungovalo dobu bezproblemove, tak bude fungovat nadale, naporad!!
To je myslim to, co chtela pani Marketa vystihnout.~;)
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:00:43)
Mně 8,5 hodiny přijde moc. Znám pár rodin, kde to řeší buď částečným úvazkem nebo tak, že maminka začíná s prací hodně brzy a tatínek co nejpozději, aby odvedl děti do školky a maminka je pak co nejdříve vyzvedne. Osobně považuji za ideál 4 hodiny denně pro 3-4leté dítě a 6 hodin pro ty větší, ale chápu, že ne každý má možnost výběru.
 Jája 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(8.4.2011 10:23:43)
Já třeba pracovala ve školství jako vychovatelka. Měla jsem pracovní dobu 6-8, pak pauzu do cca 10-11, pak jsem pracovala od 10(11)-16-16.30 (do 16.30 2x týdně). Ráno jsem nemohla dítě dát do školky, protože školku jsem měla 4 km a autobusem s přestupem to byla cesta na cca 30 minut. Školka začínala v 7.30, já ale musela být v práci už v 5.45.
Odpoledne jsem zase pro změnu nestíhala dítko vyzvednout. Škola končila v 16.30 hod. Když jsem skončila v 16.00, měla jsem to do školky s vyplazeným jazykem a déle jsem chodit nemohla a bylo by mi to i blbé, páč učitelka taky kvůli dětem chvátala domů a kdybych já přišla pozdě, jí by ujel autobus. Kolikrát jsme si dítko předávaly na zastávce a moje dítko bývalo ve školce často poslední. Babičku jsme neměli, po rozvodu jsem byla samoživitelka. Kvůli neochotě odboru školství upravit mi dočasně (na pár let, než dítko povyroste) pracovní dobu tak, aby se dalo stíhat dávání
+ vyzvedávání dítka ze školy, jsem ze školství odešla a už se do něj nevrátila. I tak se mi dítko už od první třídy vypravovalo ráno do školy samo, muselo samo vstát, obléci se, zamknout a jít do školy. Odpoledne šlo domů a když jsem přišla domů, tak jsem v zimě teprve zatápěla a vařila.
Takže tolik asi tak k tomu, jak vypadá práce na plný úvazek při dítěti. A to podotýkám, že jako pracovník ve školství nejedete na 40 hodin jako mimo školství.
 maw 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(10.4.2011 6:54:43)
No jo, ale spousta lidí to má do práce hodinu cesty a třeba narvané MHD, takže buď dítě brzo budit tahat s sebou, nebo ho dát do školky blízko domova - což je navíc obv. řešitelnější, když jsou školky plné, jinde ho už vůbec nevezmou - a pak se to o 2 hod. natáhne. A neznám moc lidí, kteří by pracovali jen 8,5 hod.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 13:55:58)
zarazila mě ta poznámka o nezávislosti na muži.
Vím, že je mezi námi spousta žen s oddělenými financemi, ale u nás to je tak, že moje práce je teď doma, starám se o děti (v prvé řadě), v druhé o domácnost. Za tu první činnost jsem honorována od státu, oproti minulým letům docela slušně.
Neexistuje moje - tvoje peníze. V opačném případě by ti měl tvůj partner honorovat práci, kterou odvádíš doma - nákupy, vaření, uklízení, praní.... To vše, pokud bys nevykonávala ty, by si musel zajistit jinak.

Pokud se některému tatínkovi zdá, že je to vlastně "flákání se doma", může si klidně vyzkoušet. V takových případech doporučuji maminkám 14ti denní dovolenou mimo domov a tatínkovi nechat volné působiště.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:01:47)
Už jsem na to odpovídala Lence P., o oddělení financí to opravdu není. Pokud jde konkrétně o naši rodinou situaci, péči o děti i domov si dělíme víceméně napůl (no uznávám, že ta "větší" půlka připadá mě), můj muž opravdu nepotřebuje abych kamkoli odjížděla.
 Xantipa. 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:08:18)
A co je špatného být tzv. závislá na muži - ovšem pokud jste rodina, to je jasné. Rodina není muž, žena a dítě, rodina je funkční celek a všichni členové z tohoto celku mají z toho výhody, případně nevýhody. Nevidím důvod, proč se za každou cenu snažit být v rodině sama jako jeden člen - já to přece zvládnu.
Jenže když se něco podělá a podělat se to může vždycky a žena najednou kvůli existenčním důvodům tzv. závislá musí být, najednou je problém. Logicky se to nelíbí protějšku.
Není tedy lepší nebýt závislá, jak píšeš, ale žít a hospodařit v rodině jako ve funkčním celku a nevnímat to jako závislost?
Já doma ve své rodině vždycky bojovala za to, aby i manžel začal vnímat rodinu jako celek, žádný to je moje, to je tvoje....... A podařilo se a jsem za to ráda. Pak můžu klidně kvůli dětem vzít i hůř placenou práci, protože se necítím být závislá na manželovi a jeho ani nenapadne takový blábol vyslovit.
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:10:20)
Já si sice na nezávislost velmi potrpím, ale v tuhle chvíli manželovi s největší radostí přenechávám roli hlavního živitele. ~t~ Potřebuji ale vědomí, že kdyby se někde něco podělalo, tak budu schopná to všechno utáhnout sama.
 Xantipa. 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:13:14)
Ecim - to jistě. Taky naše rodina kvůli manželově úrazu a dlouhodobému léčení se dostala finančně na dno a zajištění peněz bylo na mé osobě, protože manžel prostě nemohl. Jenže to je něco jiného. Je to jiné, než když každý si jede jen a pouze za svoje, o společné výdaje se podělí a co - ve finále se můžeme dohadovat, kdo umyje nádobí po dětech, protože proč já, já to dělala včera a navíc, platím přece stejně, tak co.
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:17:54)
Xantipo, Tebou popisovaný model mi přijde šílený. ~Rv U nás máme sice každý svůj účet, ale na chodu domácnosti se podílíme úměrně svým příjmům, já si vážím toho, že manžel víc vydělá a neškudlí na nás, manžel si váží toho, jak se starám o děti, a nic si nevyčítáme.~R^
 Xantipa. 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:27:38)
Ecim - o kterém šíleném modelu mluvíš?
Já jsem ve svém modelu /mluvím o modelu rodiny/ naprosto spokojená.
 Ecim 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:32:13)
Xantipo, to je nedorozumění, mluvila jsem o tom šíleném modelu, kdy muž odměřuje ženě každou korunu a žena muži vypočítává, jakou všechnu práci udělala. ~t~
 Xantipa. 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:36:18)
Ecim - jo aha, já už myslela, že tam je nějaký šum a chtěla jsem se rozčilovat~;)
Znám ale rodiny, kde to funguje takhle a bohužel, když se pak jednomu něco stane, druhý si jede jen v tom svém, odmítá pustit část svých peněz a ty scénáře jsou pak poměrně děsivé. Tak bych v rodině žít nemohla, to opravdu raději sama, než tohle.
 maw 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(10.4.2011 7:13:53)
To zas přijde šílené mně - pže mám zažité časy, kdy jsem já nemohla, tudíž manžel nosil domů peníze a ještě dělal všechny práce. Já vůbec nic.
Jsem ráda, že mi neřekl, že on už donesl ty peníze, a že jídlo bych si mohla udělat sama, pže bych umřela hlady.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:30:51)
Šmarjá pano, tohle je na mě moc sofistikované hraní se slovíčky. Nezávislostí na muži nemyslím ani to, že si oddělíme finance, ani to , že mu zpoplatním uvaření večeře, ale to, že v nutném případě budu (snad) schopná rodinu utáhnout sama.
 Xantipa. 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:33:37)
Markéto - pokud zůstaneš sama s dětmi nebo bez, postarat se budeš muset a je naprosto jedno, zda sis budovala kariéru a nebo půjdeš dělat uklizečku, prodavačku .........Nic proti těm profesím. Každopádně - budeš se muset živit tak, jak umíš a jak to zvládneš jako tisíce žen.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(7.4.2011 14:42:22)
No podle mě v případné samostatné obživě (nedej bože) hraje dost podstatnou roli to, jestli budu pokračovat ve své současné práci (nebo něčem podobném), nebo jestli budu dělat uklízečku.
 maw 


Re: Co takhle rozumný kompromis? 

(10.4.2011 7:10:39)
Trefeno ~R^
Ono totiž některým ženám vadí "být závislá" - jejich pocit a myslím, že to souvisí s jejich egem, nezrpacovaným sebepřijetím a neustálou potřebou si něco dokazovat, i když to není potřeba. Zkrátka o vnitřním postoji.
Znám pár případů, kdy měli nějak finance rovnoměrně, pak ona otěhotněla a říkala "nebudu moct toto, když nás teď Pepa bude živit" - v životě by mě nenapadlo něco takového pustit z úst, resp. se tak ani cítit. A ani nemyslím, že by ji Pepa k tomu tlačil, prostě se tak začala cítit... Já teda nemám pocit, že nás manžel živí, když jsem doma, ačkoli je to bezpochyby pravda. "Závislá" jsem vědomě, dobrovolně a s radostí, což nic nemění na faktu schopnosti postarat se, kdyby bylo nutno a něco se stalo. Já po něm nechci, aby k práci byl celý den s námi doma, on po mně nechce, abych k péči o všechno ještě vydělávala peníze. Přijde nám to tak normální a v pořádku. Vždycky jsme se skládali na to, co jsme chtěli a neměřili, kolik kdo dal, vždycky jsme oba dřeli, když jsme doma makali, já s ním ráda omítám, on se mnou myje podlahy... Takže teď se já starám doma, on vydělává peníze. Bral by to i naopak, ale to já teda nechci. Radši budu, budu závislá. Jsem vděčná za to, že chodí do práce a já nemusím. Tudíž doma ráda udeělám, jemu nachystám a on mi žádnou pomoc neodepře. A rozhodně se necítím jako žadatel, když potřebuju boty nebo něco - prostě když kdykoli bylo cokoli potřeba zaplatit, tak platil ten, kdo zrovna měl, prostě přelívat se musí a bere se z toho účtu, kde není nula. Zrovna jako jemu někdy na něco chybělo, třeba i na splátky, tak si o to řekl... Prostě společnými silami musíme pokrýt společné věci - finance, práce v domácnosti, péči o děti, zvířata... Každej přispívá, jak může.
 Jana 
  • 

Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 9:03:35)
Máme tu 2-4- letou rodičovskou, avšak navíc jsme ještě potom nějaký ten měsíc až rok doma, protože nás po tolika letech doma nikdo nechce zaměstnat. Chybí tu zkrácené úvazky. Kdyby žena mohla nastoupit dříve na zkrácený úvazek, tak by se předešlo tomu, že po tolika letech doma jí nikdo nechce zaměstnat.
 Petra 
  • 

Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 9:06:00)
Míst na zkrácený úvazek je dost. S hledáním práce jsem to měla daleko těžší, protože neslyšící lidi většinou nechtějí zaměstnat.
 Novoli, Naty 11/08, Sisi 05/11 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 9:26:11)
Taky si myslím, že míst se zkráceným úvazkem je málo... jo, možná ve velkých městech je to lepší, ale tady... kdepak, ani náhodou. A taky chybí ochota zaměstnavatelů dát možnost pracovat z domu, posílat práci přes mail apodobně. Je doba informačních technologií, jen se nějak neumí využívat se mi zdá. Tohle by určitě byla dobrá varianta, jak se udržet rozumně v pracovním procesu, ale takto po pár týdnech s miminkem zcela odejít do práce a dítě přenechat...ne, to není nic pro mě.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 14:07:44)
ono taky záleží dost na typu profese. Dělnice u pásu těžko bude chodit na zkrácený úvazek.
Stejně tak většina profesí, závislých na směnách - což taky není ideální pro rodinný život s malým dítětem.

Fajn se mají účetní, překladatelé, programátoři, obchodní zástupci.

Konečně ale aspoň velké firmy začínají chápat, že je důležité podporovat zaměstnance - rodiče. Ti pak cítí k firmě větší loajalitu.
A až bude konečně zvykem zřizovat i firemní školky, nebude to mít chybu
 RáďaS 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 23:36:52)
...taky učitelé hudby. Čekáme třetí dítě a vždy jsem u obou předchozích mohla po roce stráveném doma jít učit na ZUŠ na jedno odpoledne (4-5 hodin). Samozřejmě mám štěstí na hlídací babičky, takže kontakt s oborem tu byl a je a zároveň drobný přivýdělek také. O kom ze svých kolegyň vím, nikdo s tímto u svých zaměstnavatelů neměl problém.
 Jája 
  • 

Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 13:19:04)
Firemní škola je hovadina. Jak podpoří firemní školku zaměstnavatel, který má 5 zaměstnanců? Bude mít ve firmě koutek pro 1 předškoláka a 2 školáky? To jsme rázem v 19.století, kdy si mámy braly děti sebou do fabriky. Děcka si hrála v koutě, máma makala na soustruhu.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 15:53:59)
Proč hovadina?? Větší firmy si zříděj firemní školky, takže bude zbejvat víc míst v těch státních.
Nám v tomhle školním roce začala fungovat univerzitní školka - pro děti zaměstnanců i studentů. Při přijímání je jedno z kritérií i to, jak moc na školku přispěla příslušná fakulta nebo součást.
 maw 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 7:22:08)
Já si rejpnu, ale fakt by mě zajímalo, z jakých to jde peněz? Ze státních???
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 14:52:19)
firma si odečte z daní, takže i tohle pro ni je výhodné. Navíc, zaměstnanec bude loajálnější, nebude spěchat do školky kvůli vyzvednutí (některé školky mají fakt brutální zavíračku), firma se zaměstnanci bude propojenější, budou užší vazby. To vše jsou dost důležité věci pro to, aby byly firmy motivované.
Samozřejmě, těžko soukromník s 10 zaměstnanci, kteří mu pracují u soustruhu, bude vytvářet firemní školku. Tady jde spíše o firmy, jimž zaměstnanci vytvářejí dost velké zisky.
Je fakt, že stát by mohl pomoci dotacemi, tady se moc neorientuji, zatím, pokud vám, pouze hází klacky pod nohy (extra přísné hygienické předpisy apod)
 Ivulle 
  • 

Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 19:56:52)
Šmankote, nenapadlo tě, že koncept firemních školek je pro zaměstnavatele, kteří mají 150 a více pracovníků?
 maw 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 7:20:38)
Třeba i jsou, ale co znám z reálu, tak plat je krácen úměrně hodinám, ale za ty zkrácené hodiny musíš stihnout práci, která je na celý úvazek, takže se fakt hrozně honíš, nosíš práci domů nebo tam seš dýl a výsledkem je, že seš víc uštvaná a za míň peněz než na celý.
A taky - pokud není hlídací babička - co vyděláš, dáš chůvě.
Krom toho, že spousta rodičů z moudrých důvodů chůvu nechce, tak to pak podle mě postrádá smysl - nechat své dítě jinému a dát mu ještě k tomu peníze... To s ním radši budu já, vyjde mi to stejně na peníze, ale pro náš vztah a pro dítě daleko lépe. Práce se dá dohnat vždycky, dostudovat se dá vždycky, ale čas s dítětem, je jen jeden, nenávratný. A ten si takhle ukrást teda nedám, rozhodně ne dobrovolně.
 Bertina 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 9:56:38)
Nějak se mi nepotvrdilo, že by míst ze zkráceným úvazkem bylo dost. Pokud nechci nabízet pochybné produkty po telefonu nebo dělat večerní recepční, jsem na nule. Nepočítám do toho teda pokladní v hypermarketech a doplňování zboží, protože tak nutně zas do práce nepotřebuju.
 Binturongg 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 10:10:42)
Bertina - a co by sis jako představovala?
Před chvíli jsme vyjmenovala poměrně široké spektrum prací, které tu lze dělat (a to jen ty, o kterých bezpečně vím) a nemyslím, že by to v jiných zemích bylo nějak extrémně jinak.
Ano, určitě je tam víc možností a příležitostí, ale dost pochybuju, že se každá vrátí na touž pozici, kde může makat pouze na částečný úvazek - nic takového - buď plný úvazek, nebo jiná práce.
Jen máš výhody typu přestávka na kojení (Holandsko)...
 Bertina 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:04:16)
No tak zrovna svou původní práci bych na částečný úvazek dělat úplně klidně mohla, částečně i z domova, pokud by na to zaměstnavatel přistoupil. Jenže nechce, není zvykem, aby se tam matky od dětí z MD vracely. Dá se jim odstupné a nazdar.
Jinak uklízet ani drhat fakt nehodlám, kvůli tomu jsem nestudovala.
 Binturongg 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:28:04)
Bertino - příkladů jsem dala víc, ale to je fuk.
Kamarádky jsou též hlavy studované, aby sis nemyslela, že pro Tebe není podřadná práce vhodná, když ses tolik učila ~t~ , jen to berou jako přechodný přivýdělek nebo přechodný relax.

Takže chceš vlastní práci na stejné pozici, jen na částečný úvazek, a aby šéf respektoval, že jsi Matka!
No, u Tebe bych to asi taky řešila odstupným ~t~
Takhle to nefunguje nikde, to jsou výjimky. Já bych se taky nemohla vrátit do školy jen tak někam - ač by to při troše dobré vůle šlo.
 Bertina 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:46:27)
Nevím, proč jsi takhle protivná a co jsem ti udělala. Finančně nestrádáme, takže do práce bych šla za předpokladu, že by mne ta práce zaujala (a úklid mne fakt nezajímá). Jakým myšlenkovým pochodem jsi přišla na to, že chci, aby šéf respektoval, že jsem MATKA? Při první MD jsem na částečný úvazek dělala, pak jsem se vrátila na plný, žádné úlevy z titulu matky jsem opravdu neměla. Pak se narodilo druhé dítě a mezitím se ve firmě vyměnilo vedení všetně mého šéfa, které VŠECHNY, kterým končí rodičák, prostě vyhazuje. Předpokládám, že se mnou udělá to samé. Ty to tedy schvaluješ, fajn. Je mi líto, že máš starosti s nestandartně se vyvíjejícím synem, ale proč si chodíš vylévat zlost na cizí lidi, kteří za to nemohou, to opravdu nechápu. Snad ti to přináší úlevu.
 Binturongg 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 12:06:23)
Bertino - promiň, ale když někdo používá slova typu: "Proto jsem nestudovala" "Nebudu uklízet a drhat" "Chci do práce na stejné místo, jen na půl úvazku, ale není mi to umožněno" - připadá mi to prostě povýšené a podivné ~d~
A co se týče dětí s matkami - je dost jedno, jak se vyvíjejí, každé potřebuje mámu, přičemž jsem v tomto názoru vychována od malička, stejně jako moji příbuzní a velká část přátel, takže mé reakce nejsou ani tak ventilací frustrace z mého pohodového a nestandardního dítěte, nýbrž z toho, kam spěje doba a z letité frustrace, jak mohou mámy litovat blbých 3 let z těch několika desítek, co chodily a budou chodit do háku... ~;)
Jsou ženské, které tuto dobu stráví třeba v krimu ~2~
 Bertina 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 13:13:45)
Prostě hledám v práci v oboru a to není úklid, tak jsem to napsala jak to je. Myslím že je víc takových, které hledají práci v oboru, zatím na částečný úvazek. Nemyslím, že by dítě ohrozilo, když ho 3 dopoledne v týdnu pohlídá babička. Ale tak jsi "dobrá" - podle toho, že chci zůstat v oboru jsi hned otipla, že je dobře mne vyhodit a asi si to zaslouží i mé kolegyně, kterým již rodičák skončil a byly vyhozeny....
 Binturongg 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 13:42:58)
Bertino - zdá se, že si něco ventiluješ spíš Ty ~;)
Prostě na mě z Tvých příspěvků dýchla jistá míra arogance a pohrdání jakoukoli "podřadnou" nebo ubíjející činností, která Ti brání v rozletu a rozvíjení toho, nač jsi tolik let pracně studovala ~:-D
Tak promiň.
Mé studované kamarádky třeba dodělávaly doktorát, vychovávaly dítě a do toho lepily po nocích vlasy a řasy, některé uklízely, ale některé spolupracovaly se sociálkou, chodily do kanclu atp.
Prostě to byla činnost K RODIČÁKU.
Do práce se vrátily PO rodičovské dovolené.

Ty však hledáš rovnou práci, na kterou máš vzdělání a chtěla bys, aby se případný zaměstnavatel přizpůsobil Tvým podmínkám - ok, špatně jsem to pochopila ~;)

A mimochodem - co si mám tedy myslet o člověku, který jako protiargument použije nestandardní vývoj dítěte a z toho plynoucí frustraci? ~3~
 Mirka99 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 16:32:30)
Buntirong, také mi z celé diskuze připadá, že jsi pro nic za nic jedovatá, pokud se s tebou nesouhlasí. Betina prostě asi nehledá práci jako nutnost z finančních důvodů (takže pochopitelně nebude lepit něco po nocích). Já bych se také ráda vrátila ke své práci, i když třeba u jiného zaměstnavatele, nevidím na tom nic špatného. Nechápu "zaměstnavatel bz měl přijmout tvé podmínky" nebo jak jsi to psala. Já si třeba zadám hledání jen zkrácených úvazků, nikoho do svých podmínek nenutím a ani nevím, jak se dá nutit. Ale je těch nabídek na zkrácený úvazek málo :( Dneska jsem jeden takový "zkrácený" rozklikla a tam bylo "nutná ochota pracovat 5x týdně 8 hodin" ~t~ Tak to já bych si představovala nějaký zkrácenější ~t~
 Bumbi&05,08,10 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 22:23:03)
mě taky vytočilo Betinio "proto jsem nestuodvala" - takovýhle lidi jsem si do týmu taky nebrala, nafouklý, myslící si, že jsou důležitý a na nich to stojí. Při týmové práci byly s těmito lidmi jen potíže. Naopak lidi, kteří se práce nebojí, se osvědčili, ať už měli vysokou jednu či dvě nebo žádnou (a v CV měli všichni nějakou práci v kuchyni, marketu a pod. - prostě tu podřadnou z doby při studiu).

Chápu Binturong, co ji na tom rozčílilo, mě to rozčiluje taky. Nemám ráda, když někdo nosí nos navrch jen proto, že náhodou vystudoval vysokou a má papír na "vzdělání" a pohrdá "nižší" prací...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 22:29:24)
Bumbi, ti nevím, já bych na mateřské šla dělat něco jiného než svůj obor jen tehdy, pokud bych fakt potřebovala nutně prachy. Pokud pracuju proto, abych se trochu realizovala i jinde než u dětí, tak jedině v tom, co jsem vystudovala (nebo teda něco jiného, co by mě extrémně bavilo). A nemyslím si, že by v tom bylo nějaké povýšenectví.
 RáďaS 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 23:40:00)
souhlas
 Rigmor 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 0:53:48)
Kdo řekne: nestudovala jsem kvůli tomu, abych vytírala....nemusí pohrdat touto prací a těmi, co jí dělají. Naopak, může třeba tyto lidi obdivovat. Já si třeba neumím představit, že bych uklízela celou pracovní dobu, když to musím dělat i doma a opravdu mě to nebaví....takže spíš klobouk dolů. Proto jsem studovala, abych se mohla realizovat v něčem jiném. Není to škoda, aby člověk, který tolik investoval do studia (a nejen on, investoval do něj taky stát), dělal nekvalifikovanou práci? Každá práce je důležitá, proto existuje, některou může dělat téměř každý, některou jen málokdo.
Víte, co řekl jeden ulízeč mému muži projektantovi? Něco ve smyslu: Já tě obdivuji, jak můžeš celý den pracovat hlavou, to bych nemohl, to bych se snad zbláznil. Pro mně osobně dost překvapivé, protože doposud jsem se setkala u manuálně pracujících lidí spíš s názorem, že lidi v kanclu jen dřepí, v podstatě nic nedělají (kancelářské krysy...)
Jiná je samozřejmě situace, kdy člověk potřebuje na živobytí a není jiné možnosti.
Já, jako máma na mateřské raději udělám něco pro rodinu, nebo si doplním vzdělání, uskromním se, co můžu si udělám svépomocí, než bych šla uklízet.(Manuální práci trénuju stejně doma, myslím, že mi to jde dobře rukama, takže za pásem, nebo ve zběru čehokoli bych excelovala. :-))
A vůbec si nemyslím, že by to nějaký budoucí zaměstnavatel ocenil, kdybych to měla uvedené v CV. To bych se raději za prací přestěhovala. Proto se taky některé kraje vylidňují, což je pochopitelné. Ono totiž není tak jednoduché pracovní místo vytvořit, jako nadávat na to, že místa nejsou.
Nebo jde třeba kromě peněz ještě o ten kontakt s lidma, nebo druh relaxu...jinak si neumím představit další důvod (přičemž jsou tyhle důvody asi dostačující), proč dělá vzdělaný člověk nekvalifikovanou práci.
To "pohrdání" spíš chápu jako reakci na příspěvek v duchu: práce na částečný úvazek je dost, třeba úklid...atd. To je teda fakt výběr...
Tady lidi ještě nepochopili, že místo 1pozice=1člověk mít 2zamestnance na 50% úvazek a hned jsou spokojené 2rodiny...a třeba by se zvýšila i ta porodnost.
 Ecim 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 12:13:41)
Ráďo, těžko říct. Mám také VŠ, ale dovedu si představit i situaci, kdy bych si raději přivydělávala úklidem, než abych byla bez příjmu. A on to zaměstnavatel může brát i pozitivně a říci si: "Je hezké, že ten člověk jde raději uklízet, než aby byl na podpoře."
 Ecim 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 12:17:21)
Rigmor, promiň, špatně jsem Tě oslovila. ~x~
 maw 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 7:41:02)
Rigmor,
mně Binturong jedovatá nepřijde. Spíš naprosto věcná a dovolím si tvrdit, že vím dost přesně, kam mířila a že mířila přesně.
Pokud by Betina lidi, kteří dělají tzv. "podřadnou" práci obdivovala, nebo si jich aspoň vážila, tak by se vyjadřovala trochu jinak, toto je poznat i z psaného textu. Znám víc lidí, kteří uvažují jako Betina a opravdu jsou nepoužitelní a stěžují si na podmínky, které jim ostatní mohou leda závidět, resp. je vnímají jako "super podmínky".

Já teda nevím, co vám přijde tak hrozného na úklidu. Já bych třeba v kancelářích, i ve škole, uklízela s potěšením - rozhodně výrazně lepší než pivnice nebo nemocnice.
A ty kecy o oborech a škodě, že kvalifikovaný člověk nedělá svou práci ~t~ Ale co když někteří lidi mají vystuované 2-3 VŠ rozličných a neslučitelných oborů, a mohou dělat jen jednu z těch profesí?
A třeba já osobně v určitém vystudovaném oboru teda pracovat nechci, protože výdělek mizerný, rizika velká, k ničemu. Radši dělám, co mi někdo rozumně zaplatí. Jsem asi divná, ale realizovat se umím lépe, užitečněji a efektivněji než tím, že sedím někde v kanclu nebo kde a mám cedulku na dveřích s nějakou super funkcí. Do práce chodím pro peníze a jinak se zabavit a realizovat umím daleko lépe bez ní. Zdržuje mě od života.
Podotýkám, že nemám problém ani s prací hlavou ani rukama, ale tu si umím najít i sama a honorována může být i jinak a lépe než finančně. Žel jsou však ty finance potřeba, no.
 Margot+1 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 9:16:18)
"někdo nosí nos navrch jen proto, že náhodou vystudoval vysokou"

tak to je trochu extrém, nemyslíš? A kromě toho je to na naprosto stejné úrovni jako to, co ti údajně vadí ~a~ Zjednodušující, deklasující, urážlivé.
 maw 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 7:50:07)
Extrém?
Takových znám dost, co pohrdají tou "podřadnou" prací, protože oni vystudovali nějakou VŠ. Takže je docela sranda, když nějaké mladé ucho, co mu rodiče zaplatili soukromou VŠ a umí prd, ani neodpoví na pozdrav uklízečce.

A někdy je to sranda, pže ta uklízečka je třeba VŠ a renomovaná účetní, ale má nemocný oči a nemůže dělat svoji práci a dělat s PC, tak uklízí...

Navíc bych ráda podotkla, že to, zda někdo má nebo nemá VŠ neříká vůbec nic o jeho inteligenci, znalostech a schopnostech. Naopak, čím víc to kdo dává na odiv, tím větší magor to je. Jsou lidi, kteří jsou inteligentní, chytří, mají znalosti a jsou vyučení, někdy mají dokonce i maturitu. ~t~ A mnohé VŠ, PhD. atp. by strčili do kapsy levou zadní během 10 minut. Nedejte se mýlit. To, že má někdo papír, neznamená vůbec nic. Člověk se tím nestává lepším, chytřejším nebo schopnějším.
 Evka 1 
  • 

Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(8.4.2011 18:05:12)
Co je špatného na tom, že IT odbornice, právnička či lékařka chtěji při mateřské pracovat v oboru na částečný úvazek a ne uklízet? Obávám se, že lepení pytlíčků po nocích by je (a potažmo i celou rodinu) opravdu frustrovalo. Takovýto názor mne od učitelky Binturonga skutečně zaráží.
 Rigmor 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(9.4.2011 0:54:28)
Přesně. Když to vezmeme z pohledu společnosti (a o to přece jde, ne o to, jaké má kdo osobní důvody), tak komu tím asi lékařka, která uklízí, prospěje? Pokud to ovšem není její volba (opravdu volba, ne nutnost), ať má důvody jakékoli, do toho nikomu nic není.
 maw 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 7:57:47)
Na tom není špatného nic.
Špatné je pohrdat tou prací jako takovou, špatné je pohrdat těmi, kteří tuto práci vykonávají.
A komu tím prospěje? Třeba svojí rodině, že přinese domů peníze, a pak také všem těm, kterým uklidila. Za svůj život jsem těch uklízeček poznala víc a když svou práci dělaly dobře, tak jsem si toho fakt vážila. Jako uklízečka, která měsíc nevyluxuje koberec pod stolama nebo neutře stůl, nebo naopak vám rozbije hrnek nebo ho odnese někam úplně pryč, to mi vadí. Uklízečka, která když třeba něco nechtíc rozsypu to uklidí, protože já nemám čím (nářadí má zavřené v kumbálu), je super, prospěje mi tím. A budu s ní jednat stejně, jestli má vychozenou ZŠ nebo je to doktorka na MD. To mě celkem nezajímá, prospívá mi a jednám s ní dle toho. A ony to velice dobře poznají, že s nima jednáte jako se sobě rovnýma a že si vážíte toho, že máte utřenej stůl (ne že bych si ho nemohla utřít sama), vyluxováno (to nebývá čím) a čistá WC ~R^ a toho si cením.
Nemám ráda akorát ty typy, co si zase myslí, že nejdůležitější je ta jejich práce - třeba ta uklízecí, a že když ona tady teď vytírá, nikdo tam nemůže jít, ale jinudy se nedá, že. A nikdo jí tam nechodí prostředkem, natož naschvál. A to je taky o tom pohrdání, jen z druhé strany.
 maw 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 7:28:16)
~t~ Jinak uklízet ani drhat fakt nehodlám, kvůli tomu jsem nestudovala. ~t~

A co tak nebetyčně ušlechtilého si studovala? Taky znám takové, a ač třeba bez dětí, v žádné práci je neocení a úvazek na 8 hod týdně se jim zdá moc a zneužívání... že nemůžou bádat...
Funguje totiž taková věc, poptávka a nabídka. Pokud za to, co nabízíš, není nikdo ochoten zaplatit, nebo ne tolik, kolik si představuješ, pak máš možnost dělat to, zač Ti někdo zaplatí nebo nic. Nemůžeš nikoho nutit, aby platil za něco, co nechce, nebo aby za to platil víc, než chce. Tohle komunistický myšlení mě nepřestává udivovat.

Pokud mi někdo zaplatí za úklid čtyřky hospody to, co za dělání tabulek v kanclu, nebo víc, beru klidně ten úklid.
Nebo pokud úklid můžu udělat ráno, než manžel odejde do práce, pak jsem doma s dětma, nejsou samy, tak to má pro mě třeba tu prioritu časovou a nějaké peníze navíc. A je to pro mě cennější než lítat někam do kanclu a řešit kdy kde který děti a štvát se.
 Samantha 
  • 

Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:08:02)
Binturong - není to pravda, v zahraničí (v západní a severní Evropě, respektive) jsou práce na částečný úvazek u žen daleko častější - např. v Holandsku nebo v severských zemích takto pracuje přes 50 % žen s dětmi (na to existují data). U nás to není, protože zaměstnavatelé / společnost to nepodporuje, ale je to velký handicap našeho rpacovního trhu.
 Vladka a Mishell 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:10:36)
polovicni uvazek v holandsku pro matku s ditetem = matka pracuje 4 dny v tydnu ,,na papire polovicni uvazek,, asle svoji 8hod.smenu si odpracuje a zbytek ma jako prescasy.Takovy je polovicni uvazek v Holandsku
 komba 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 12:18:55)
Blbost, holandská matka si může po dohodě se zaměstnavatelem vytvořit úvazek v podstatě na míru. A Holanďanky do práce moc nechodí, hlavně ty ne, které mají zaměstnané manžely, přijde jim to nemorální, tlačit se do práce, když jsem zabezpečená a někdo jiný může tuto práci potřebovat.
V česku holt přetrvává kasárenský způsob : jsi zaměstnaná, tak na celý úvazek, jsi matka, tak buď doma a starej se. Nic mezi tím.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 12:24:53)
Já bych řekla, že i zkušenosti ze zahraničí, stejně jako zkušenosti z ČR, jsou strašně moc dány tám, ve které řásti té které země člověk žije. Ve Francii to bude jiné v industriálním Lyonu nebo Paříži, a jiné na venkově, plus klidně mohou být velké rozdíly mezi regiony. Takže to, co autorka viděla v Lyonu nebo jiní diskutérka v Holandsku, může být hodně zkresleno optikou prostoru a společnosti, ve které se vyskytuje. Stejně jako já mám polovinu kamarádek pracující s dětmi na částečný úvazek ve svém oboru, případně na částečný úvazek i poté, co děti dorostou do školního věku, a přesto to není zřejmě typický vzorek české populace.
 Binturongg 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:29:46)
Samantho - a to fakt ty ženské dělají TUTÉŽ práci na TÉŽE pozici, jako před těhu, jen na půl úvazku??? Opravdu všechna povolání??? ~e~
Sorry, ale tomu nevěřím ~d~
 Samantha 
  • 

Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:39:54)
úplně tutéž práci třeba ne - ale: pracovní trh dnes vypadá jinak než před třeba 50 lety, většina prací je v kanceláři (to zahrnuje samozřejmě strašně široké spektrum, od administrativy až po ten výzkum, jak to tu někdo zmiňovat), i když samozřejmě existují i dělnické profese. Jen jsem chtěla říct, že pokud je vůle ze strany zaměstnavatele, tak velmi často jde pracovat na zkrácený pvazek u většiny současných profesí. Já mám zkušenost, že hlavně soukromé firmy u nás toto odmítají, popř. matku z práce "vyštípou", prostě podle nich zkrácený úvazek = "pracuje málo" - ale taky za to bere míň peněz, to už nevidí...
Osobně pracuju na 3/4 úvazku (ale ne v soukr. firmě) a dělám v podstatě totéž co před MD (ale jsem v Praze, což je významný faktor...), děti jsou 4 a 6,5.
 cyann 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:57:47)
Tak v ČR částečné úvazky nejsou, a přesto máme v Evropě nejnižší procento žen, které se vracejí po narození dětí na stejnou pozici. nebo možná právě proto?
Opakuji - v NL většina žen (ty, které nedělají "kariéru") pracují na částečný prostě celý život, takže po narození dětí nedochází k žádné drastické změně.
 cyann 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:53:28)
No tak v Holandsku jde určitě dělat na částečný úvazek mnohem větší škálu prací než u nás. už jen proto, že ženy pracují na částečný i když (ještě) nemají děti, takže to vlastně není žádná změna. prostě tam instituce fungují tak, aby to šlo. Nedá se tak sice dělat nějaká úplně závratná kariéra, ale i ve středním managementu se respektuje právo na RD, která má podobu zkrácení úvazku.
Třeba ve škole, kam chodil syn, neměli jediného zaměstance na plný úvazek. V každé třídě jsou dvě třídní učitelky, které se střídají. Na úřadech to funguje podobně.
 Rigmor 


Třeba to Norsko 

(7.4.2011 23:52:22)
viz můj příspěvek na konci diskuze
 kreditka 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:44:12)
Bertino tak to já bych bývala klidně zboží doplňovala i tu podlau vytírala, ale u nás prostě nic není, možná v krajském městě, ale to je dost daleko, tady se perou ženské i o kasu v tescu a to i o plný úvazek, úklid je většinou naprosto bez šance pokud nemáš známé
 Koloběžka 1. 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:58:10)
V našem městě se na 1 místo uklízečky přihlásilo 167 ženských a chtěla bych vidět toho zaměstnavatele, který by dal přednost matce s malým dítětem.
 kreditka 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 12:44:51)
jeskyňko tak nějak, u manžela v práci dělají ženské úklid brigádně je to v sobotu dopoledne, když jsem byla s dcerou na rodičáku chtěla jsem si tam přivydělat - a výsledek manžel přišel s tím ať se ani nesnažím neb pokud nemáme ve vedení firmy známého tak mám šanci rovnou nule, ukazovali mu tam pořadník - asi 200 ženských.~8~
 Novoli, Naty 11/08, Sisi 05/11 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 13:53:30)
kreditko - ohledně práce na část.úv. ... naprosto souhlasím. Opravdu mě tu iritují názory, že práce na č.úv.je, stačí jen chtít. U nás je to naprosto ta samá situace. Taky jsem něco málo studovala, ale práce se nebojím a na MD jsem odcházela klidně "od pásu" , protože jsem práci holt potřebovala. Ráda bych si něco přivydělala, ale jednak dostat se "z dědiny" někam do města - těch busů tu teda jezdí! (ironie) Navíc fakt nemám teď kam dát na tu dobu dítě, i kdybych nakrásně sehnala nějaké vytírání na částečný úvazek, než se zase z města dostanu zpátky, tak zkrátka ty spoje nejsou.
Navrhovanou práci z domova jako ruční výrobu věcí... tak takového něco jsem nenašla
U pojišťovny apod pracovat asi nemůžu, už jsem to zkoušela dříve, ale tento druh práce je absolutně mimo mě...prostě nikoho nepřesvědčím ať dělám co dělám
Administr. a kanc. práci z domova - kde se taková najde? krom "klikaček" jsem z domova přes net pro někoho konrétního nenašla
babycentra - tady se nevedou, možná v olmíku, ostravě...mimo dopr. možnosti
.... taky jsem kdysi dělala doma ruční práce - vázala "suky" na páskové botky, ale to už je let zpátky, skončilo to, ačkoli bych to klidně dělala zas.

Na dvouletou variantu každý nedosáhl, zase jsme asi u otázky, kolik se kde vydělává. Ale mě třeba neva být 3r s dítětem doma...ale vadí mi nerovné přiležitosti, asi holt bydlím špatně.
 Kukurice29+3. 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 13:15:08)
Míst na zkrácený úvazek je možná dost,ale asi v jiném kraji.v malém městě na severní moravě kde na jedno pracovní místo si brousí zuby 20 lidí ochotných pracovat od nevidím do nevidím za jakoukoliv mzdu si člověk moc nemůže určovat nějaký úvazek bud jdeš za naše podmínky nebo se otoč a za tebou stojí fronta dalších lidí ochotných pracovat.a abych šla na plný úvazek někde do obchodu za 10 000,- když dceru budu muset dát do soukromých jeslíkteré jsou ve vedlejším městě a stojí 6000+doprava tak to s ní asi raději zůstanu doma do těch tří let než mi ji vemou do školky pokud mi ji vemou a přividělávat si chci,ale jak?hlídání dětí?uklízení?to tady dělají důchodkyně tak raději studuju Vš abych měla možnost lepšího startu na pracovním trhu po rodičovské.
 kreditka 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(7.4.2011 11:39:43)
Petro kde je to místo zaslíbené s tolika zkrácenými úvazky? Já takový scháněla a sehnala jen brigádnickou výpomoc, kdy jsem byla 24/7 na telefonu kdyby mě potřebovali za minimální mzdu na DPP
 maw 


Re: Česko je druhý extrém - tady nikoho nezajímají matky 

(10.4.2011 7:16:24)
Jo, jsem velice za.
A jsem ještě více za, aby stačil jeden příjem na to, aby druhý rodič mohl být s dětmi doma a rodina mohla z toho příjmu vyžít i dlouhodobě i s více dětma.
 Petra 
  • 

Děkuju moooc! 

(7.4.2011 9:03:39)
S dětmi jsem byla osm let a jsem na to pyšná! Mám na toto období krásné vzpomínky. Jste jediná, která takový článek napsala. Moc děkuji.
 Máří2 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 9:24:00)
Taky moc díky, jsem ráda, že zde v Čechách tuto možnost máme.
Jsem doma skoro 7let, děti jsou 3, teď, když jsou nejmladší 2 roky, chodím do práce na 1 den v týdnu. A je to pro mě OK.
Mám VŠ vzdělání a hodně zajímavou práci, ale před sebou ještě alespoň 30 let produktivního věku, vím, že v oboru se neztratím, ale rané dětství svých potomků ztratit nechci.
Taky vím, že každý takovou možnost v práci nemá nebo do práce prostě musí jít z finančních důvodů, rovněž je jasné, že v některých případech je lepší, když dítě tráví čas se spokojenou chůvou než s těžce frustrovanou matkou.
Nikoho neodsuzuji, jen si pro sebe osobně ten model pouhých 10 týdnů na mateřské neumím představit.
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:08:47)
"Mám VŠ vzdělání a hodně zajímavou práci, ale před sebou ještě alespoň 30 let produktivního věku, vím, že v oboru se neztratím, ale rané dětství svých potomků ztratit nechci."

~g~~R^~x~

Mám to stejně a je mi ukradené, když mě někdo považuje za pitomce, protože časem chci svoje děti dávat do školky jen na pár hodin. Raději budu pár let méně pracovat a méně vydělávat, než abych si nechala uniknout dětství svých dětí. ~:-D
 Binturongg 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:13:19)
Ecim - nemám co dodat ~R^ ~:-D
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:21:25)
Binturong, to jsem ráda, že se mnou souhlasíš. ~x~ Ještě dodám, že názory lidí, podle kterých se "obětuji" a "zahrabávám" a chystám se "rozmazlovat" svoje děti nějakým "trapným" a naprosto "zbytečným" vyzvedáváním ze školky po-o, jsou mi u prdky. ~3~ Oni za mě a moje děti náš život žít nebudou. ~;)
 Binturongg 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:28:44)
Ecim - přesně!
A hlavně - fakt neznám nikoho, kdo by svým rodičům líbal ruce za to, že ho strčili do jeslí, chůvě atp.
Znám dokonce 3 případy, kdy dítě vyrůstalo od 4 měsíců do 2-3let u babičky, čili u vlasní krve, ale že by v dospělosti jásalo, že máma seděla v kanclu a budovala socialismus, to říci nelze... ~d~
 Petra Neomi 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:31:56)
Mě tedy taky hlídala babička, protože si máma dodělávala vejšku, v květnu jsem odjela s prarodiči na chalupu a v září jsme se vrátili, rodiče jezdili jen na víkend, ale jako malé děcko si to jednak nepamatuju a za druhémi to nepřišlo nijak stresující, bylo to v rámci rodiny.
Nevím, jestli máma na fildě a pak v knihovně vybudovala moc socialismu, ale dětství jsem měla krásné a mámu jsem opravdu hodně milovala.
 Ala 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:32:22)
Já tedy rodičům své umístění do jestlí v 1,5 roce nevyčítám.....Pravda je,ž e si toho moc nepamatuju, ale že by mě to poznamenalo an celý život to fakt ne. Vztahy s rodiči mám lepší než lidé, které v jeslích nebyli.
BTW nedávno jsem šla cestou, kterou mě taťka nosil do jeslí a vybavilos e mi akorát, jak mě nosil "na koníkovi" a já se spokojeně smála :) Rozhodně mi žádné trauma vzpomínky nevyvstaly :D
 Xantipa. 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:39:39)
Hmmm, zato já si pamatuju, jak mě v zimě máma vlekla na vlak a z vlaku jsme utíkaly do školky, aby to stihla. Strašný, to nezapomenu nikdy a taky jsem si řekla, že nikdy tohle svým dětem neudělám.
Ovšem - do jeslí jsem nechodila, to byla mamka se mnou doma, ale tu školku jsem taky nenáviděla.
 Pertra Neomi 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:42:35)
Já do školky nechodila a v první třídě jsem byla proti školkovým dětem jako debil, ne v tom, že bych nic nevěděla, to naopak, používala jsem cizí slova a měla jsem spoustu mudrlantských názorů na všechno, ale nebyla jsem schopna fungovat v dětském kolektivu. NO, a to jsem zas svému dítěti nechtěla udělat já. Ono to všechno není tak jednoznačný.
 Xantipa. 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:45:29)
Já chodila do školky naštěstí jen krátce a spíš v mladším věku, jako předškolák ne. Ale kolem sebe jsem měla spoustu dětí z baráku, okolí a doma, školka mi nechyběla ani trochu.
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:48:36)
Já jsem školku nenáviděla, protože moje školka byla naprosto příšerná. Těch pár měsíců, kdy jsem tam musela chodit na celý den, patřilo k nejhorším obdobím mého života. Byla jsem pak strašně ráda, když se narodil brácha a já jsem tam musela jen na dopoledne, to už se dalo celkem přežít.
 Peta Neomi 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:48:52)
Já byla doma s babičkou, mezi samými dospělými. Jasně, měla jsem kamarády, ale to je něco jiného. Doma je člověk "někdo", v kolektivu si pozici musí vybudovat. MMch, u mě to fakt nebylo povahou, jsem spíš extrovert. Byli jsme doma schovaní ve svém světě, ale n
 Binturongg 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:40:27)
Ala - ale kdyby s Tebou byl ten Tvůj milovaný tatínek doma, byla bys radši, ne?
Já nemyslím, že by se to rodičům vyčítalo - mě tam šoupli taky a trauma mám, jako mnoho mých kamarádů a příbuzných - ale nikdo jim za to ani neděkuje:
"Díky, že jste mě od malička dávali do kolektivu a já si tak hezky zvykal/a, díky, že jsem nemusel/a celé dny koukat na nervní matku, která chtěla být v práci a ne se mnou.." atp.
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:42:03)
Binturong, ze mě by byla naopak nervní matka, kdybych svoje děti viděla jen brzy ráno a pak vpodvečer. ~;)
 Ala 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:45:15)
Tak nemůžu děkovat za něco, co si nepamatuju a zážitky můžu mít zprostředkovaně tak přes rodiče......To je jako by ses ptala dětí narozených doma, zda za to rodičům děkují........
Ano, svého tátu mám ráda a neskutečně si ho vážím. Mimojiné i proto, že když se mamka po porodu bráchy a mém prodělaném zánětu mozkových blan složila s únavovým syndromem, tak dost domácích poviností převzal za ní a nikdy jí ani slovem nevyčetl, co za celý den nezvládla.....Nevím, kolik chlapů z jeho generace by dokázalo překousnout, že kromě chození do práce od nevidim do nevidim vařit, prát, uklízet musí jen oni a že manželka se jakž takž dokáže postarat akorát o dítě a leckdy se nedokáže sama ani najíst.......ovlivnilo to dost můj pohled na rozdělení světa na ženský a mužský......Se mnou tehdy být doma nemohl - za a) by nebylo dost peněz, za b) rodičák pro chlapi neexistoval (což ještě více implikuje bod a) )
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:35:43)
Binturong, znám různé případy, lidi, kteří svým matkám jesle vyčítají, i ty, kterým je to zpětně jedno, ti první ale převládají. Hlavně mám pocit, že u těch matek, co daly děti do jeslí nebo přes týden babičce (to znám jeden případ), se pak projevila tendence tu péči dost nešťastným způsobem dohánět v době, kdy o ni to dítě nebo ty děti už nestály.
 Binturongg 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:53:25)
Ecim - já si jen pamatuju, jak jsem byla šťastná, když se narodila moje ségra (to už jsem byla ve školce) a máma si mě nechala taky doma.
Když pak sestra a bratranec (vyrůstali jsme všichni v jednom domě)dorostli do věku 22m a 15m, pod tlakem okolí je matky narvaly do jeslí, ale po opakovaných ségřiných záchvatech hysterie a hrůzy, nočních můrách aj. a po opakovaných zánětech středního ucha a angínách mého bratrance, zůstala máma doma s námi všemi.
Takže jsem si ty jesle odskákala jen já - pevné nervy a zdravá jak řípa ~d~
 Ala 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:56:19)
Vidiš, brácha se narodil v půlce mého posledního roku ve školce (ale mamka byla na rizikovém doma od začátku) Ale přesto jsem školku dochodila, to už si pamatuju a vím, že jsem byla ráda a líbilos e mit am. Pravda ale také je, že mamka školku vybírala opravdu pečlivě ;)
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 15:01:40)
Alo, u nás bohužel nebylo z čeho vybírat. Věřím ale tomu, že kdybych chodila třeba do školky, kam šel o pár let brácha (čerstvě ji otevřeli), že bych ji snášela lépe.
 Xantipa. 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 15:07:17)
Alo - kdysi výběr moc nebyl, prostě školku přidělili, když jsi měla štěstí, tak v místě bydliště, když ne, tak taky jedno dítě chodilo do školky na jedné straně města a druhé do školky na opačné straně města~Rv
Já chodila do tzv. firemní, aby mě mamka stihla vyzvedávat. Jak ta firemní stála za houby, tak i ta spádová. Na všechno byly normy. Říkala mi známá učitelka ze školky, že dřív klidně z města přišli v dešti do školky a hlídali učitelky, jestli jsou s dětmi předpisový čas venku. A ony musely a bylo úplně jedno, že děti jsou zmrzlé, otrávené, unavené, usmrkané - hlavně dodržet čas. Říkala, že je šťastná, že už nic takovýho není.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:21:26)
Nic proti, ale nechápu, proč by ti mělo uniknout dětství tvých dětí jen proto, že jdou do školky. I když někdo pracuje, stráví přece s dítětem spoustu času.
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:24:19)
Petro, ono hrozně záleží na tom, kolik času tráví dítě ve školce a rodič v práci. Já osobně třeba vůbec nemám povahu na to, abych trávila 5 dnů v týdnu minimálně 9 hodin bez dítěte. Než tohle, to radši zůstanu chvilku v domácnosti.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:26:13)
No, já jsem za těch devět hodin bez dítěte fakt šťasná :)Stačí mi víkendy, abych byla večer totálně zmořená.
 Binturongg 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:30:34)
Petro - ale předpokládám, že tomu dítěti už byly 3 roky a není bez Tebe 9h denně téměř od narození...
 Petra Neomi 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:33:58)
Byly... ale taky musím říct, že dva roky z těch tří, co jsem byla doma, byly roky hlubokého zoufalství, na které nerada vzpomínám. Nežila jsem tak ráda, no. DOdneška nerada chodím s dcerou na hřiště, jsem ráda, že si tyhle dětské věci odbude ve školce.
 maw 


Re: Děkuju moooc! 

(10.4.2011 8:26:10)
Spoustu času? Když do práce odcházíš v 7 a přicházíš tak v 19-20?
A o víkendech stihnout vše v domácnosti?
Děkuji nechci!
A hlavně nechci, aby si dítě kopírovalo jako vzor nějakou učitelku, o jejichž hodnotách nemám zdání a v 99% se diametrálně liší od našich a chceme, aby naše děti měli vztah hlavně s náma, ne s nějakou učitelkou, aby postoje a přístupy k věcem přebíralo od nás, ne od cizích lidí, kteří jsou nastaveni většinou tak, že se to s našimi vůbec neslučuje.
 maw 


Re: Děkuju moooc! 

(10.4.2011 8:18:36)
Když mě někdo považuje za pitomce, předhodím titul a školu a prohlásím, že doma být CHCI, do práce NECHCI. Tím teda debata většinou končí, pže nemají co říct, a hlavně to nechápou. A doráží je ta moje jistota.
A jelikož ti lidi často ví i, co jsem dělala za práci, tak jen ~e~ Co by za to dali! I čas dětství svých dětí, snad i ty děti by tomu obětovali... Hlavně tedy obětovaly... Já ne. Království za čas s dětmi doma, vstávání se slunkem a chodit spát, když zajde ~R^
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 13:16:35)
Ježíš, bejt doma s dětma 8 let bez přestávky, to by mně jeblo~8~
 Ecim 


Re: Děkuju moooc! 

(7.4.2011 14:13:13)
Na mě by to bylo také moc dlouho, ale pořád by to pro mě byla mnohem snesitelnější varianta než jít od malých dětí pracovat na plný úvazek.
 maw 


Re: Děkuju moooc! 

(10.4.2011 8:13:27)
~R^ ~g~
 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: Děkuju moooc! 

(25.4.2011 21:51:20)
Jsem moc ráda, že můj článek zde vyvolal takovou diskuzi.
Naprosto souhlasím s tím, že těch několik let doma s malými dětmi (tak uteče!) si nenechám vzít ani za kritické pohledy nekompromisních Francouzek..
Mám dojem, že se teprve narodila a ona už má 20 měsíců.. vždyť to tak letí..Za chvíli bude velká a odejde mi z domu (jako já kdysi, mamince to srdce rvalo) a už se to nikdy nevrátí, to krásné "mamiiiii".. Každým dnem vidět ten velký posun v jejím vývoji, moct jí číst knížky, zpívat písničky, vybírat šaty, sadit kytky.. Proč bych si toto měla vzít a jí to ukradnout za nějakou kariéru? Za nějakých pár peněz (nevysmívám se maminkám, které jako samoživitelky nemají na výběr..)?
Osobně mám se školkou spíš špatné zkušenosti, ale o to mi tu ani tak nešlo. Jen jsem si představila (a pokaždé si to z hrůzou představím), když vidím ty chůvy s desetitýdenními novorozenci, jak bych se mohla radovat v práci.. Nerozumím tomu..
Držím palce všem maminkám : těm, co jsou doma, i těm, co musí do práce.. Svět není černobílý, vím.. ale tak co kdybychom mu dali trochu barvy?
 anexa 


nevděčné maminky 

(7.4.2011 9:05:09)
u nás mají stále velké výhody včetně státního příspěvku jako porodné, mateřská, rodičák a stejně pořád remcají, že je to málo, že by měly dostávat mnohem víc a delší dobu. Jóoo, český člověk není nikdy spokojený
 Petra 
  • 

Re: nevděčné maminky 

(7.4.2011 9:07:37)
To bych neřekla. Je jich málo. Většina mých kamarádek byla spokojená. P
 Lucka 345 


Re: nevděčné maminky 

(7.4.2011 11:51:06)
Hmmm...řekla bych, že intenzita remcání je závislá na tom, kolik domů tatínek přinese. ~d~
 Zdislava a kluci 


jak je to v ostatich statech? 

(7.4.2011 9:08:19)
diky za clanek, prosim kdo ma zkusenost i z jinych statu, mohl by to napsat?....moc by me to zajimalo, protoze kolem sebe slysim jak jsou na tom mamy v cechach spatne, pritom si myslim ze uplne skvele, jenom tu neni tolik moznosti ohledne hlidani...i by me zajimalo kolik je treba materska v jinych statech,jestli je to nejaka cast platu,nebo fixni castka, kolik se plati chuve (treba to muze byt i 80% platu mamy, to netusim)
diky moc :-)
bylo by to moc hezke srovnani ....
zdi
 MarkétaP + 4 dcerky 


Jean Liedloff 

(7.4.2011 9:08:57)
Jean Liedloff nebyla Francouzka, ale Američanka.
Poněkud to zpochybňuje kvalitu ostatních "faktů".
 Gordita 


Re: Jean Liedloff 

(7.4.2011 16:09:19)
15. března zemřela ve svém houseboatu poblíž San Francisca...
 Novoli, Naty 11/08, Sisi 05/11 


Maminky, važte si české mateřské... 

(7.4.2011 9:21:47)
No mazec.
Po přečtení příspěvku na mě dolehl smutek. Vždycky jsem věděla jedno, že chci být s dítětem do školky, že si s ním chci užít vše, co k tomu patří, a rozhodně mě ani nenapadlo cítit se odstrčeně, osaměle a v depresi, že jsem doma. Pravda, dost lidí se mě ptá, jestli mě to už neleze na mozek (jsem totiž známá svou akčností a neustálou nějakou činností), asi si myslí, že se nutně musím doma nudit. Ale opak je pravdou, vždycky se tomu akorát zasměju..nudit se? Tak to vážně nehrozí! Že je každý den stejný? Možná to tak bylo s novorozenětem, možná chvíli ještě i s kojencem...ale malá je asi trošku po mě, a samozřejmě po tatínkovi, z obou má asi to nejakčnější co našla, takže o cvrkot není nouze. Pořád se dělo a děje něco, každý den mě dokáže překvapit, šokovat, rozesmát... Ano, někdy je to opravdu náročné, ale pak se to škvrně k vám přitulí a řekne něco tak úžasného, že z toho začne srdíčko bušit jak o závod. Ne, neumím se nudit ani na mateřské nebo rodičovské a frustrovaná z odloučení z kolektivu se necítím. Pravda, možná na to má vliv i to, co vlastně člověk dělá, kde pracuje.
Na závěr ještě bych chtěla napsat svůj vlastní dojem z takového uspěchaného návratu matky do práce. V šesti měsících mě máma odvezla k babičce a šla zpátky do práce. U babičky jsem vyrůstala vlastně celé dětství, do 18ti let, než jsem šla na vyšší odbornou školu. Ano, mámu jsem taky "potkávala" , zhruba od mých ...už nevím...osmi deseti let chodila k babičce na oběd, babi vařila zkrátka pro všechny. Občas jsem spávala i u mámy. Tehdy mi to ani tak nedocházelo, nedocházelo mi to ani později, protože jsem o tom vůbec nepřemýšlela. Ale teď vím, že to celé mělo hodně velký vliv na můj vztah k mámě. Není pro mě tím, čím babička. Plně jsem si to všechno uvědomila až u svého vlastního dítěte, dolehlo to na mě jak kladivo, a já jsem najednou věděla, že si neumím představit, co by mě donutilo takhle "odložit" dítě do péče kohokoli jiného, byť by to měla být moje matka. V tak těžké situaci tedy nebyla, aby to fakt musela udělat. Ale měla už synka, tak jí to zřejmě tak nepřišlo, nevím. No nic, už se stalo a lepší to mezi námi nebude.
Chtěla jsem jen napsat k článku vlastní zkušenost s vlivem brzkého odchodu matky do práce a přenechání výchovy někomu jinému. Věřím, že podobných lidí je víc, a možná že na nich to takový vliv nezanechalo.
 maw 


Re: Maminky, važte si české mateřské... 

(10.4.2011 8:29:18)
~R^ ~g~

~6~
 Petra Neomi 
  • 

velmi zjednodušené 

(7.4.2011 9:38:51)
Hodně jednostranný pohled, řekla bych, nehledě na to, že často je opravdu pracovní aktivita ženy i ekonomickou nutností.
 cyann 


Re: velmi zjednodušené 

(7.4.2011 12:05:15)
Taky bych řekla. Je pravda, že je to ve Francii jiné, ale není to takhle černobílé. Polovina žen tam zůstává s dětmí mladšími tří let doma. Do jeslí a školky jde cca 20 % dětí, většinou jsou to děti dvouleté, které jdou do školky, v jeslích je cca 10 % dětí. Rodičovská dovolená tam exiskuje taky, tříletá. Rodičovský příspěvek taky, v poměru k průměrnému platu je jen o fous nižší než u nás, jenže na něj mají nárok jen ženy, které mají odpracované tuším dva roky v předchozích 4 letech, a u prvního dítěte pokryje jen 6 měsíců. U dalších dětí je už na 3 roky. Vedle toho navíc existují příspěvky na péči o dítě (na chůvu), a obojí se dá různě kombinovat.
 Petra+3 
  • 

Re: velmi zjednodušené 

(7.4.2011 13:18:32)
To sice ano, ale obzvlast ve velkych mestech a aglomeracich je taky problem sehnat disponibilni chuvu, vidim to u kamaradek, jaky je to pro ne stres.
Nesouhlasim s tim, ze by polovina matek zustavala doma, ta tzv. rodicovska neni zas tak financne vyhodna, aby se jim to vyplatilo, casto je vyuzivana az pri druhem ci tretim diteti.
Osobne jsem zustala se svymi tremi detmi doma a vubec nelituji.
 Petra Neomi 
  • 

Re: velmi zjednodušené 

(7.4.2011 14:18:02)
No, zřejmě tě děti baví, když máš tři :) Ale ne každý chce být s dítětem doma.
 Petra+3 
  • 

Re: velmi zjednodušené 

(7.4.2011 14:48:08)
Taky jsem puvodne vychovatelka, proste mi to prislo prirozene venovat se svym vlastnim detem, ackoliv jsem pred detmi jeste dlouze studovala uplne jiny obor. Pri prvni dceri jsem mela moznost si slusne privydelat doma (v oboru), u dalsich dvou uz tak nejak nezustaval cas, ziji primo v Parizi, takze vyuzivame vsech prilezitosti ke kulturnimu nebo sportovnimu vyziti, vpodstate jsem s detmi byla vetsinou nekde mimo domov a mezi lidmi.
Ted se poustim do podnikani uplne mimo svuj puvodni obor a taky mi to vyhovuje, osobne me to naplnuje a zaroven mam moznost deti doprovodit a vyzvednout z krouzku a celkove jim odlehcit den behem skolniho roku, ktery je uplne jinak rozvrzeny nez v CR. Ve Francii se stridaji dlouhe skolni dny s castymi prazdninami, pokud clovek nema disponibilni pribuzenstvo a pracuje, tak jsou deti i behem malych praznin v celodennim kolektivnim zarizeni, ve kterem malokdy pracuji diplomovani lide... jsou to casto mladi lide v celkem prekerni situaci a kdyz tak obcas slysim, jak na ty deti mluvi, tak jsem rada, ze toho muzu ty moje usetrit.
 maw 


Re: velmi zjednodušené 

(10.4.2011 8:37:34)
A tady se mi vkrádá otázka, jak jsi to měla jako dítě Ty, pže...
Ale nejsem zastáncem toho, že matka musí být s dítětem non-stop doma. Ať si klidně pracuje, když chce. Každá se potřebuje/umí realizovat jinak Jen mi přijde, že Tebe bytí s vlastním dítětem až skoro obtěžuje - a to se mi nezdá jaksi zdravé.
Ale nemusíš se k tomu vyjadřovat a opravdu se Tě nechci nijak dotknout.
 cyann 


Re: velmi zjednodušené 

(7.4.2011 15:51:11)
Koukla jsem se na data za Francii a je to takhle, podle výzkumu z roku 2007:
U 63 % procent dětí mladších tří let je hlavním pečovatelem jeden z rodičů. To zn. že v čase od 9 do 19 h tráví většinu času s rodičem.
O třetinu dětí pečují výhradně rodiče.
Takže platí, že méně francouzských rodičů (převážně matek) než českých se věnuje dětem 24 h denně, ale neplatí, že většina z nich odkládá děti od miminek na celý den do jeslí nebo chůvě. Prostě není to černobílé. A mimochodem - ona ani ta česká mateřská není nijak extra výhodná. Ve Francii se to asi zdá nevýhodné proto, že existuje alternativa - dotované hlídání. Pokud by měly francouzky volbu mezi tím být doma zadarmo nebo být doma za jejich příspěvek, případně platit plnou tržní cenu péče bez jakéhokoliv příspěvku ze strany státu, tak by náhle zůstat doma s příspěvkem byla nejvýhodnější možnost.
 Petra+3 
  • 

Re: velmi zjednodušené 

(7.4.2011 16:27:15)
Zalezi na tom, z jakeho uhlu je ta statistika provedena, ze by vic jak 60% deti mladsich 3 let bylo s jednim z rodicu, se mi zda nadhodnocene.
Mam jinou statistiku INSEE z 2008 ohledne zamestnanosti matek deti mladsich 6ti let: u jednoho je jich v domacnosti jen 17%, u dvou 27%, u tri a vice 50%, proste se to stupnuje s poctem deti. Mohu rict, ze vetsina mych kamaradek nastoupilo po materske do prace, rozhodne jich neni 60%, ktere by zustavaly s detmi na rodicovske. U tretiho uz to pas je beznejsi... pokud je s ditetem otec, pak vetsinou kvuli nezamestnanosti, ne ze by sam chtel.
 cyann 


Re: velmi zjednodušené 

(7.4.2011 20:28:28)
Já si myslím, že ten rozdíl bude daný tím, že statistika OECD zahrnuje jakýkoliv employment, tedy i part time, či práci doma. Zatímto DRESS výzkum se ptal na to, jaký typ péče je převažující. Tj. i ženy, které pracují třeba dva dny v týdnu, jsou stále "mode de garde principal", ale kombinují to s jinými typy péče.
 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: velmi zjednodušené 

(25.4.2011 22:06:59)
Tyto čísla jsou naprosto nereálné a šla bych proti nim stávkovat, kdybych byla FR! Zvu vás k nám, do Lyonu, či k manželovým rodičům, na dalekou vesnici, či k manželově sestře, do středně velkého města v jiném departementu.. přijeďte se podívat, cyann! Až se znechutíte, budete míň věřit číslům.. Neznám jedinou maminku nečešku (nebo neslovenku), která by zůstala se svým prvním dítětem doma. Se druhým možná, se třetím pak asi jo.. Přijeďte, pobavíme se o tom v reálu.. A můžem i na jih k moři, tam mám taky známé.. Přijeďte se podívat na ty novorozeňata.. Já tady v tom žiju! Nevymyslela jsem si to.. Nejsem tu na dovolené, žiju tu už léta.
 maw 


Re: velmi zjednodušené 

(10.4.2011 8:33:34)
Za prvé: dítě velmi dobře pozná, zda se jedná o ekonomickou nutnost, a matka trpí tím, že s ním nemůže být, anebo zda matka dává přednost své kariéře před ním. A toto pozadí má značný psychologický dopad.
Ostatně, ty matky - keriéristky se později hrozně diví, že je dítě klidně šoupne do domova, do špitálu a ani je nenavštěvuje. Taky dává čemusi přednost, že, a kdepak se to asi naučilo??? To je o těch hodnotách.

Bezpochyby jsou ekonomické důvody v mnoha rodiních, regionech, okolnostech ap. opravdu nutnost.
Ale pro mnoho rodin táž věta znamená "nutnost" uchovat si ten "standard" a "nutnost" jet v zimě 3x lyžovat do Alp a na dovolenou na Bali. To je pro ně ekonomická nutnost.
Ono se často dá žít trochu skromněji a hodně levněji, ale prostě někdo nemůže být bez určitých značkových a předražených a zbytečných věcí, nejet na delší dovolenou na prstižní místo k moři, hlavně aby o tom mohli vyprávět známým.
 Binturongg 


Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 9:46:17)
Stát potřebuje výkonné úderníky a údernice. Je fuk, zda se jedná o komunismus či "imperialisty."

Čemu se divíme?
Peníze vládnou světu, a proto se kdejaký "odborník" nechá zneužít ke studiím a statistikám, které doporučují to i ono, hlavně, aby to bylo ekonomicky výhodné pro stát.

Že nemají děti (nejen) ve Francii mámu?
Že takto by především rané dětství vypadat nemělo?
Že to zanechá stopy?

Ale houby, to vykřikuje jen hrstka magorů - je asi tak stejně početná jako hrstka magorů, kteří se přivazují ke stromům a zachraňují velryby.

Mimochodem - všimli jste si, že se stromy a lesy čím dál tím víc kácí a velryby vymírají?

Proto se opravdu bojím reálného nebezpečí, že je jen otázka času, kdy se zavede 2-4měsíční rodičovská dovolená i u nás.
Vlastně se dost divím, že na to ještě nikdo nepřišel.

Ovšem kdykoli tu své obavy zmíním, dostanu děsnou sodu, že o nic nejde a nikdo mi tříletou dovču nebere, popř. se sesypou argumenty v tom smyslu, že nemůže být celý národ psychicky poznamenaný odložením v útlém věku, takže to vlastně vůbec není špatně.

Obávám se, že stejnou sodu dostane i ohavně pedocentrická autorka ~;) ~p~
 Blanka+Adámek 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 10:21:48)
Ale vzdyt je to pravda, nikdo zadne povinne kraceni MD a RD nenavrhuje, to jenom ty tady o tom uz dlouho hovoris, ze z toho mas obavu. A i kdyby to nekdo navrhl, stejne te nemuze donutit, abys do ty prace sla a nebyla doma s detma. At si kazdy dela, co chce. Ja byla doma 4 roky a pak sla do prace na pul uvazku a netvrdim, ze tak to je nejlepsi. Je to nejlepsi pro me, me to tak vyhovuje. Jestli nekdo chce dat dite do jesli v pul roce, at ho tam da, me je to srdecne fuk. Urcite si mysli, ze to je pro nej a jeho rodinu nejlepsi. Ale nic, ani pohled okoli me nedonuti, abych ja to delala jinak. Ted odhlizim od toho, ze nekdo je nucen to udelat jinak, nez by chtel.
 Binturongg 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 10:36:52)
Blanko - jenže od toho odhlížet nemůžeš.
V těch zemích s krátkou mateřskou JSI nucena odložit své dítě, protože to jinak prostě rodina nemusí finančně utáhnout a pedocentristkám se hází klacky pod nohy (viz Španělsko, kde na Tebe pošlou sociálku, když není dítě ve 3 letech ve školce)... ~d~

U nás nikdo nikoho nenutí být doma - představa, že se vracím do práce na stejnou pozici, ale na půl úvazku, je směšná všude (resp. nelze u každého povolání), ale je z čeho vybírat, pokud mi jde víc o relax než o vlastní práci.
Pokud mi jde víc o práci a kariéru, zpravidla to bývá práce slušně placená, takže se jí můžu věnovat naplno a dítě šoupnu do jeslí či chůvě bez obav o krach rodinného rozpočtu... ~d~
 Blanka+Adámek 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 10:52:20)
Odhlizim od toho, protoze ono "at si kazdy dela co chce" nefunguje v pripade, ze nekdo chce byt doma s detma treba 10 let, ale bohuzel nema co do pusy, tak musi jit do prace. Ale to je zas na jinou diskusi.

Nevim, jak je to ve Spanelsku, ziju tady, vychazim z toho, co se deje u nas a tady na tebe nikdo socialku neposle, kdyz nedas dite do skolky. Ani, kdyz s nim budes doma az do jeho maturity, ani, kdyz ho das v pul roce do jestli. Tak mozna, kdyz ho nedas ockovat.

Ale abych se stresovala, ze nekdo muze zkratit RD, kdyz nic takovyho neni na tapete, to fakt nebudu.
 Vladka a Mishell 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 11:08:38)
No a jeste abych upresnila co tim bylo mysleno,pokud ekonomicka situace rodicu nedovoluje zustat s ditetem doma,vse se da pochopit,ale neni to u nas bezne a jde o to,ze vetsinou pomuze v hlidani kamaradka,babicky,rodina.Ruku na srdce,ktera z vas by chodila do prace jen proto,aby zaplatila chuvu???Asi zadna co,to se nevyplati.Tady chuva stoji velkou cast jednoho prijmu.Jde o to,ze ty maminky to tak chteji,ne ze by musely.
Napr.: muj znamy samozivitel,za sedmi leteho syna na mesic za hlidani zaplati necelych 30.000kc.Kdyby nebyl manazer,tak se mu to zaprve nevyplati a za druhe mu hodne pomaha to,ze je samozivitel.Muze si zadat o prispevky od statu.Shrnuto a podtrzeno,mi se nevyplati,aby jsme oba delali plny uvazek pres den,protoze vetsina druheho platu jde na chuvu.A vedemosti kterym se nauci doma se s peci a predavani vedomosti s chuvou nedaji srovnat.Pokud nemate soukromou chuvu,ktera by stala nase oba prijmy dohromady.
 maw 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(10.4.2011 8:45:23)
Já jich znám teda dost, co jdou do práce a to, co vydělají, dají chůvě + náklady na cestu, oblečení ap.
Ale prej potřebujou mezi lidi (jinde nejsou nebo co?) a jdou radši mezi kolegy, kteří tam nějak jsou, než aby si vybrali lidi dle svého gusta, s kterými chtějí trávit čas.
 arsiela, 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 13:45:01)
Binturong tady k tomu nedojde,ukázalo by se v plné nahotě,že tu nemáme jesle a školky,jen často předražené mateřské centra a chůvy.A o zkrácených úvazcích si můžem nechat akorát tak zdát.Troufnu si tvrdit,že ty mámy by z 90% nikdo v práci nechtěl,protože tu převládá názor,že matka a práce nejde dohromady.
Chtěla bych se zeptat autorky článku - chodí tam ty ženské do práce jen proto,že to je tam prostě normální,nebo je to otázka i finanční,že by z jednoho platu neutáhli chod rodiny?Díky moc za odpověď.
 Margot+1 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 21:24:16)
arsielo,
sdílím obavy s Binturong, protože si myslím, že stav, kdy "by se ukázalo v plné nahotě,že tu nemáme jesle a školky,jen často předražené mateřské centra a chův" by pánům poslancům byl naprosto jedno. Prostě zahalasí, že na luxusní sociální dávky pro každého po dobu tří let společnost nemá a lup, od 1. ledna může být vymalováno (jako tomu bylo s porodným).

A to rozhodně nejsem stoprocentní zastánce tříletého "sezení" doma - dělám 25 hodin týdně od devíti měsíců dítěte, hlídání pytlíkuju všelijak, nicméně rodičák mi dorovnává příjem na původní standard. Z toho vyplývá, že tříletý rodičák nikoho v práci významně neomezuje, naopak, poskytuje určitou jistotu. Bez něj by se všem žilo hůř - pracujícím i stoprocentně doma nasazeným matkám malých dětí.
 Binturongg 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(7.4.2011 21:49:45)
Margot - ano, tak nějak jsem to myslela, ale dostala jsem vynadáno už minule, že slyším trávu růst.

Všichni nadávají na nelogické škrty a obírání občanů s naprosto nesmyslnou argumentací, ale pevně věří tomu, že nezatrhnou dlóóóuhatánskou dovču, protože přece není kam dát děti, to by přece nemohli... - to je snad logocké, ne? ~t~
 maw 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(10.4.2011 8:46:58)
Jo jo, nemohli by radši zarazit všechny dávky těm, kteří nikdy nechodili do práce z důvodu, že nechtěli?

 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(25.4.2011 22:23:13)
Já to nemůžu přesně říct..
Ženy, které znám, tvrdí nejprve, že jdou do práce, aby finančně přežily (většina má dvě auta, byt, dvoje dovolená za rok je samozřejmostí)..když jim pak říkám o české mateřské (ať už je jakákoli), začnou se ošívat, že by to nepřežily doma.. že by se nemohly tak obětovat, že by asi umřely atd.. - To jsou ale jen ženy, které znám.
Moje švagrová mi řekla, že ona je na prvním místě a její syn musí být přece samostatný a nemůže po ní chtít, aby se mu tak obětovala a byla doma..ona se chce realizovat (jsou mu 3 roky, od 10 týdnů je v institucích, koktá, celý den jen srovnává autíčka do řady - běda když mu na ně někdo šáhne - ale možná to není tou samotou, co zřejmě prožil, nevím..)..
Ale nemůžu mluvit za všechny ženy, co jdou do práce.. Je to asi hodně kulturní záležitost. Jak jsem již psala, ty maminky, co jsou v práci, si myslí, že doma dítěti škodím.. Nikdo je nic jiného nenaučil, nemají na čem jiném by stavěly.. Nikdo jim neukázal, že nemusí být "samostatné" - tozn.samy na světě..
 maw 


Re: Ekonomika je víc než dítě a liská psychika 

(10.4.2011 8:42:13)
A důležité je ještě to, že s lidmi, kteří nemají pevné vazby v rodině a mezi přáteli, se snadno manipuluje, takže stát má ovce, ne odbojné samostatně myslící bytosti, snadno podléhají reklamám, chtějí být "jako všichni" a mít to, co "všichni" - aspoňt tedy ti všichni na obrazovce atp. Prostě stádo. Proto je dobré odlučovat mimina od matek. Zvyknou si. A protože jsou pak - ve své většině - labilnější, snadněji pak mohou být dostrkáni tam, kam ten, kdo má moc, chce.
Pže ten, kdo je pevně usazen v rodině, má toto zázemí, přátele, s tím se manipuluje těžko, pže pro něj jsou prioritní jejich názory a postoje, ne diktát státu.
 Martina 
  • 

v It 

(7.4.2011 10:07:31)
Clanek se mi take zda ponekud prehnany. Ja ziju v Italii a tady se zase rika, ze Italove jsou nejvetsi konzumenti leku v Evrope ... ono se rika ledacos.
Jinak nekdo se ptal, jak je to v jinych evropskych zemich. V Italii je materska 5 mesicu (2 pred porodem a 3 po porodu, nebo 1 pred porodem a 4 po porodu). Po tuto dobu zena dostava 80% puvodniho platu. Potom ma zena narok na dalsich 7 mesicu, behem kterych ji zamestnavatel musi drzet misto a dostava 30% puvodniho platu. Pak se musi vratit do prace, nebo o ni muze prijit. Pokud zustane behem te druhe casti materske doma s ditetem tatinek, ma pravo na 8 mesicu (misto tech 7, ktere ma maminka), to aby se podporili muzi, kteri zustanou s detmi. Pokud zena neni zamestnankyne, ale pracuje treba na ICO nebo jiny typ smlouvy (je tady toho dost), ma pravo jen na tech prvnich 5 mesicu. Je celkem bezne, ze zena po navratu do prace pracuje part time, alespon v prvnim obdobi. Jinak musim rict, ze mi vubec nepripada, ze by tim deti trpely. Take jsem si to nejdrive myslela (podle toho, co se rika v CR), ale vidim, ze tomu tak vubec neni. Me deti (obe "opustene") s chuvou v 5 mesicich jsou uplne v pohode, chuva je uz skoro soucasti rodiny (i kdyz u nas neprespava), deti ji mijuji (ale maminka je presto na prvnim miste). Starsi dcerka chodi uz do prvni tridy a zadne problemy nema. Mame moc hezky vztah. Take kamarardi mych deti mi pripadaji "normalni". V prumeru bych rekla, ze jsou otevrenejsi a spolecenstejsi nez deti v CR, to je asi tou narodni povahou. Rozhodne jim nechybi odvaha a sebevedomi.
 Sluníčko.76 


Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 10:50:03)
Tak by mě zajímalo,proč máte dětičky,buď je mám se vším všudy a nehrnu se do práce~:(,nebo nemám nic
 emika 


Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 10:56:26)
Tak to buď ráda, že máš chlapa, který je ochotný tě živit. Ne všude jde s jedním platem vyjít.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 11:00:35)
Sluníčko, hádám, že tvůj příspěvek mířil na matky, které jsou do práce dříve než ve třech letech věku dítěte. Děti máme proto, že jsme je chtěli. Hlídání v době mé nepřítomnosti doma mám zajištěné babičkami a manželem, u staršího hlídala teta (mám velké štěstí), nemám pocit, že by kluci strádali.

Proč máš děti ty?
 Martina 
  • 

Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 11:09:11)
Nevim, jestli to bylo mineno na me a hlavne jestli to mohlo byt mineno vazne. Ale pokud ano: v Italii by deti nemohl mit nikdo, protoze je proste takto system nastaven. Myslite, ze by to tak bylo spravne? Krome toho, deti mam, protoze me to naplnuje, davaji memu zivotu smysl, myslim, ze jsem celkem kvalitni jedinec, ktery ma sanci (nerikam, ze se mi to povede, ale snazim se o to sec muzu) vychovat z nich dalsi kvalitni jedince, kteri mohou byt prinosem pro spolecnost. Nejspis mi to nebudete verit, ale na me starsi dcerce, ktera je ted v prvni tride, se ma posavadni vychova velmi silne odrazi a ja jsem na to hrda (zatim, samozrejme nikdo nevi, co bude dal). Snazila jsem se ji dat opravdu maximum i pres to, ze jsme na sebe mely relativne malo casu: pani ucitelka (studovana psycholozka) i pred tim pani ucitelky ve skolce, me a manzela vzdycky strasne chvalili, ze je na dceri videt, ze za ni stoji silna rodina. To potesi - prestoze pracuji (a dost). Samozrejme, ze to neznamena, ze se to nemuze v budoucnu zvrtnout. A nebo ze druha dcera (jeste malinka) nebude jina. Uvidime, jestli je to opravdu zasluha nasi vychovy nebo jen proste stastna nahoda. Ja se ale opravdu snazim, jako spousta rodicu a opravdu vubec nezalezi na tom jestli chodi do prace, ci nikoli.
 Binturongg 


Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 11:41:28)
Martino - ale to jde jen čistě o Tvůj názor. Ne o to, že je ten systém správný nebo nesprávný ~;) ~d~
 Martina 
  • 

Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 12:21:19)
Co je muj nazor? Ze moje deti jsou dobre vychovane? To souhlasim, je to muj nazor (a jeste ucitelek ze skoly). Jinak jsem nerikala, ze system je spravny. Ale proste to tak je a rikat, ze v tom pripade by zeny nemeli mit deti, je dost ubohe. On ve vetsine pripadu totiz uz dnes jen tatinek rodinu neuzivi. A je sice fakt, ze v prvnich letech da clovek skoro cely plat chuve (takze se rodina musi uskromnit), ale problem je v tom, ze pokud se zena nevrati do prace v danem terminu, misto ji nedrzi a najit nove misto po detech je nemozne, protoze je tu spousta nezamestnanosti. Je jasne asi vsem, ze neco je uskromnit se par let a neco cely zivot.
 Martina 
  • 

Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 12:43:14)
Sorry: Zeny nemely ... to je ostuda
 Binturongg 


Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 12:45:30)
Martino - netvrdila jsem, že by ženské neměly mít děti, jen mě rozčiluje právě to, že jsou pomocí ekonomů a financí tlačené někam, kam už se nevejde nic "nemateriálního."
Celý Tvůj příspěvek o tom svědčí - Patříš tedy mezi ty matky, kterým nevadí odložit děti a máš dobrý pocit, že i přesto všechno jsou pohodové a máte dobrý vztah, nebo bys s nimi doma zůstala, kdyby to bývalo šlo?

Vymlouvat se na to, že jen jeden rodinu neuživí a stejně velkou část spolkne chůva, že to tak prostě je... to je právě to, co mi vadí. Ne matky, které dají děti do jeslí či chůvě.
V dnešní době je psychika úplně odsunuta do pozadí ve všech oborech a vládnou jen prachy, prachy, prachy, výkonnost, kariéra... ~7~
 Martina 
  • 

Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 13:24:38)
Budu uprimna: nenechala bych urcite deti s chuvou v 5 mesicich, to ne. Ale kolem roku a pul ano. V pro me idealnim svete bych byla do roku a pul doma a pak sla pracovat na castecny uvazek. Ale to, ze tatinek rodinu neuzivi, neni vymluva: tedy - ne ze bychom umirali hlady jen s tatinkovym platem, to ne, ale zit cely zivot z ruky do huby neni nic moc (ani pro deti), zvlast, kdyz tady se plati vse (napr. zdravotnictvi, slusne skoly).
 Jana a dva 
  • 

Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 17:01:21)
Podle mne neznamena, ze matky, ktere daji deti do jesli ci chuve, je vzdy "odlozi". Kvalita spolecne straveneho casu hraje stejne dulezitou roli jako kvantita, mozna jeste vetsi. A nekoho pece o deti strasne bavi a jiny na to nema moc trpelivosti. To zadnym systemem nenaridis. Proto je dobre, ze v Cesku tuto moznost mame. Ale neodsuzujme ty, co ji nevyuziji. Pracuji take na tom, aby ti, co o to stoji, tu rodicovskou mohli mit:-)
 maw 


Re: Maminky, važte si české mateřské 

(10.4.2011 8:54:45)
Jenže to je dle mě dáno tím, že dost maminek je celé dny s dětmi v podstatě tak nějak samo - v okolí nikdo moc není, nebo vhodný ke kamarádění, nebo se jen potkají na pískovišti... A tatínek, má-li rodinu uživit, je v práci často od rána do večera. Kdyby bylo opravdu např. daňové zvýhodnění (myslím výrazné), tatínek by domů chodil dřív, tak by to taky bylo jinačí.
Děti potřebují činnost, odkoukávat, akci ap. A je málo, když na to mají jen jednoho člověka, na ně všechno je, často nemá kdy jak odpočinout. A na dětech, které více soužijí s dalšími členy rodiny, je vidět, jak ve školce znají geografii, pže to baví maminku, jak znají názvosloví dle Liného všeho, co kdy v přírodě potkali, pže to baví tetu, jak umí dělat to či ono, pže to dělá dědeček a jak dobře hrají fotbal a umí se chovat v restauracích, pže kopírují tátu. Jeden člověk to nemůže pokrýt, kdyby se rozkrájel.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 11:10:56)
Ona je nějak touha po dětech podmíněná tím, že nesmím mít touhu dělat i něco jiného?
 Binturongg 


Re: Maminky, važte si české mateřské 

(7.4.2011 11:56:02)
Markéto - to je věc názoru. Snažím se věřit i mozkové chirurgyni, která své šestileté dítě viděla asi tak 4x v životě, že ho chtěla a miluje ho.

Za sebe se domnívám, že v životě lidském a v pracovních letech je 2x2 - 2x4 roky opravdu jen nepatrný zlomek, který může "přežít" každá. Okamžiky s dětmi se nikdy nevrátí - pořád je něco poprvé a nejvíc právě do těch 3 let.
Nicméně asi ne každou zajímá první krůček, první slovo, to, že je středem dětského vesmíru... Ne každou odrovná pocit, že dítěti poskytuje pocit bezpečí a jistoty neustálá matčina přítomnost. Může si pak dovolit odejít na libovolnou dobu, dítě nepláče. Je taky samostatnější - nedožaduje se neustálé pozornosti, aby si matku užilo atd. atd.
Ale to fakt jen za sebe :-)

Částečný úvazek nebo práci z domova jakž takž chápu, ale porodit, vzpamatovat se, vrazit flašku chůvě a starej se, cizí člověče či cizí instituce... ~a~ :-©
 Rigmor 


v dnešní době... 

(8.4.2011 15:21:03)
Šlo snad v nějaké jiné době o něco jiného? Vždy šlo o peníze, před vynálezem peněz o jídlo, skrátka o živobytí. A zajímala někoho někdy psychika (ne jenom dětí) víc než dnes? Věnovali se rodiče dětem někdy v minulosti víc než teď? Kdy bylo líp než teď? Myslím to obecně...nikdy.
Mění se jen forma toho, co děláme, pořád je to to samé. Ulehčujeme si jednu práci, abychom mohli udělat práci jinou...
A pro ilustraci, uvádím příklad, jaká byla doba, kdy nešlo o kariéru (o peníze ovšem ano): rodiče mého dědečka odešli na větší část roku do Čech pracovat na statek, doma zanechali dědu jako tříletého a jeho osmiletého bratra s babičkou, která vůbec nemohla chodit - o všechno se staral ten starší kluk, včetně vaření..o roční holčičku se starala nějaká jiná rodina, děda spomínal, jak často plakal.
Všeobecně v té době, ani jakékoli době před tím neplatilo, že by se o dítě starala výlučně matka. U prvních dětí to třeba ještě šlo, ale velkou část starostlivosti přebíraly starší děti, případně babička, sestry, švagrové...muži starost o děti přebírali opravdu je tehdy, když žena umřela...Častokrát se stávalo, že dítě zanechaly doma samotné, protože bylo nutné jít na pole, na trh...A děti byly od mala v kolektivu jiných dětí, jak svých početných sourozenců, tak širší rodiny.
O psychiku dítěte sa opravdu staral málokdo, šlo spíš o to, aby poslouchaly a přežily. Ale třeba měli víc času na povídání s nimi, protože většina prací byla manuální a my se dnes živíme spíš prací psychickou. Vidím to na sobě a mých dětech: můžu uklízet, vařit, plíst, makat v zahradě - dělat jakoukoli manuální práci, protože si s nimi povídám a plně je vnímám. ale sednout za počítač si opravdu nemohu, už i jako mimina cítili, že si je nevšímám, že se soustředím na něco jiného...i když odpovídám. :-)
Ale je vidět, že lidem na dětech záleží, proto se to vlastně jen zlepšuje a pořád je co zlepšovat. Ale kdyš slyším, nebo čtu "v dnešní době" a následuje za tím, že je něco horší...tak nestíhám otevírat oči...
Je ale dobře, že se o tom diskutuje...tak, jako se diskuje na tyto témata už tisíce let.
A co cítí nebo necítí mozková chirurgyně, mě bude zajímat pouze tehdy, pokud se mi ona bude s tím chtít svěřit. A rozhodně ji nehodlám za to hodnotit, to zhodnotí její děti.
 maw 


Re: Maminky, važte si české mateřské 

(10.4.2011 8:56:18)
Souhlas. Myslím, že se počítá "jen láska, kterou dáš".
A mám silný pocit, že některé z přispěvatelek nikdy nenahlídly do Matějčka.
 Gladya, bývalá dasa, 


nevim, nevim 

(7.4.2011 11:12:56)
Mně se zdá článek trochu jednostranný. Myslím si, že nejsou jen extrémy:
1. dát několikatýdenní miminko chůvě nebo do jeslí a pracovat na plný úvazek
2. být doma do 3-4 let dítěte (což v případě 2 a více dětí může být 6 a víc let) a pak se těžko uplatnit na "trhu práce"

Je spousta jiných možností. Tedy měla by být. Pravda je, že minimálně do 2 a spíš do 3 let je dítěti nejlépe s matkou. To ale neznamená, že dobrá matka je jen ta, která je alespoň 4 roky doma a po dobu rodičovské dovolené je s dětmi 24 hodin sedm dní v týdnu.
Problém vidím v tom, že ani na straně matek, ani na straně zaměstnavatelů a institucí není dost flexibility.
 Tragika 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 12:03:18)
Článek mi nic nového nesdělil, přesto za něj díky.
Já si vždy vážila štědrého státu, který mi umožnil být s mými dcerami ,do jejich tří let, doma. Za sebe si nedovedu představit, jak bych technicky zvládala kojení do 1,5 roku dítěte. Násilné odstavení? Francouzské, italské aj. matky v západních zemích nekojí?
 Binturongg 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 12:16:36)
Pomlko - co vím od té Holanďanky - matky snad mají jakési kojící pauzy - můžou si odskakovat z práce, ale jak to reálně funguje, netuším.
 Martina 
  • 

Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 12:29:34)
Mas pravdu, urcite zeny v Italii koji mene nez v CR. Ja jsem kojila poprve 8 mesicu a opdruhe 12 mesicu i presto, ze jsem chodila do prace. Kojila jsem rano, potom odpoledne, vecer a v noci a v praci jsem odstrikavala mleko na dalsi den. Neni to samozrejme idalni, ale jde to.
 Martina 
  • 

Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 12:30:00)
Mas pravdu, urcite zeny v Italii koji mene nez v CR. Ja jsem kojila poprve 8 mesicu a opdruhe 12 mesicu i presto, ze jsem chodila do prace. Kojila jsem rano, potom odpoledne, vecer a v noci a v praci jsem odstrikavala mleko na dalsi den. Neni to samozrejme idalni, ale jde to.
 Petra+3 
  • 

Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 14:31:02)
Kojeni je ve Francii pomerne kratke, po porodu koji tak polovina zen a ty, ktere koji a po 10ti tydnech nastupuji do prace, tak prechazeji rychle jeste behem materske na umelou vyzivu, nektere praktikuji jeste po nejakou dobu smisenou, tzn ze koji rano a vecer. Teoreticky mam dojem, ze maji narok na nejakou pauzu v praci, ale prakticky toho nikdo nevyuziva, pokud je dite v jeslich nebo u chuvy, tak ho proste nikdo te matce do prace na kojeni neprinese (anebo proste neni mozne si odskocit). Kamaradky, ktere jeste kojily, tak maximalne sly odstrikavat mleko, kdyz uz mely moc natekla prsa, a bohuzel vetsinou v praci na toalete, jinde to neslo, nejake kojici mistnosti se vubec nevedou.
 Ecim 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 14:32:51)
Hrůza. ~n~
 cyann 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 15:59:17)
Ale pokud mají odpracovány dva roky, tak mají nárok u 1. dítěte na šestiměsíční rodičák, u dalších dětí na tříletý. Takže kdyby chtěly, kojit (minimálně těch půl roku) můžou, systém to umožňuje. Takže problém bude někde jinde než v systému.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: nevim, nevim 

(8.4.2011 16:11:48)
Pomlko, moje mladší děti obě chodily cca od roku do jeslí, obě byly kojené déle než dva roky ~;)
 Petra+3 
  • 

Re: nevim, nevim 

(8.4.2011 23:48:29)
Ale to je uplne jine, kdyz uz je kojeni cely rok zabehnute, rocni dite behem dne ji prikrmy a produkce mleka se prizpusobi.
Neco jineho je, kdyz jde o dvoumesicni mimco, ktere je jen na mleku a ve Francii pokud jde matka do prace a sveri dite na hlidani, tak je to na zhruba 10 hodin denne, kdyz se do toho zapocita doba transportu. Bohuzel maloktere to zvladnou tahnout dal, pravidelne odstrikavat behem dne a mit pak dostatek mleka, obzvlast v dobe, kdy dite rychle roste a narusta i jeho spotreba. Vetsinou to ty zeny vzdaji a prechazeji na plnou umelou vyzivu, obzvlast, kdyz se jim v noci ditko budi, aby si vynahradilo maminu nepritomnost a pricuclo se jak jen se da.
 maw 


Re: nevim, nevim 

(10.4.2011 9:01:48)
Toto je z Marsu, ne? Štědrého státu??????????????
Tak toho já si teda nevážím. Nechtěla bych od státu ani korunu ani na zdrav. péči, ani na žádný dávky, vůbec na nic. A měli bychom na vše dost, kdyby nás stát neokrádal o ty daně, které pak dává těm, co pracovat nechtějí, dělají kolem nás nepořádek, okrádají nás, které dává těm, co svou práci dělají špatně a nekvalitně. Nechci nic, a nechci, aby mi toto bral.
Být vděčný za almužnu, kterou mi z těch sum po určitou omezenou dobu a velmi omezeně dává zpět??? ~a~
 Ala 
  • 

Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 12:31:46)
Asi tak nějak. Navíc - ono když člověk vyrůstá v nějakém zavedeném systému, tak mu to přijde norm50. letech by možná fůra zastávaček 3 - 4 leté mateřské vrážela své děti do jeslí už v pár měsících ;) Ale tím, že se tu v 80. letech zavedl tříletý rodičák, tak bereme jako normu právě být 3 roky s dítětem doma. Naopak ve Francii je třeba normální krátký rodičák/mateřská a tak se to bere jako norma. Je to prostě dané vývojem.
BTW mě přijde, že český systém zapomíná na tatínky. Lépe řečeno otcové mají ejdinou úlohu - jdi a vydělávej, ať já můžu být ty tři roky doma. Co na tom, že se otec vrací domů večer a dítě zastihne třeba už spící. A právě otcům utíkají ta první posazení, první stání, první slova, první krůčky, ale nad tím se tu nikdo nepozastavuje.....Přitom to dítě je přeci i toho chlapa, tak proč je u něj normální, že o tohle přijde a u matky ne? Mě by jako fér přišlo uspořádání, kdy by se rodiče v rodičáku střídali. Dítko by si tak užili oba, ale zároveň by tolik nehrozila ponorka a frustrace. ovšem to by u nás musely mít ženy sejné platy jako muži........Mě prostě stávající nastavení přijde nefér jak k ženám (které třeba nechtějí být celé tři roky jen s dítětem a nejsou kvůli tomu špatné matky), tak k mužům )kteří přicházejí o důležité okamžiky ve vývoji dítěte).
 maw 


Re: nevim, nevim 

(10.4.2011 9:06:09)
To je pravda, ale zase takto je ten jeden vždy k mání, pokud by chodili do práce oba, tak se to někdy sejde, že je potřeba zůstat tam dýl a co ten druhý...
Ovšem plný souhlas - proto myslím, že nebylo špatné, když měli lidi ty svoje firmičky, dělali doma - ať už na statku, měli tiskárnu, cokoli... prostě děti byly tak nějak mezitím a během dne byli i s tátou - minimálně kolem oběda, pak se mu motaly pod nohama... Prostě byly pospolu. Ale to tu komunisti v 48. a násl. rozbili a zničili.
 Xantipa. 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 13:28:37)
Daso - ani tady v Česku nemusí být mamina doma do 4 let věku dítěte. Ovšem problém v české populaci vidím v tom, že se začalo hlásat - která je doma s dítětem, se válí, mělo by se to zrušit, já přece taky chodím do práce a dítěti nic nechybí. Jako nejhorší vidím, že to řvou samy ženy matky. Kdo je nutí být doma s dítětem? Nikdo. Mě ale připadá, že jim vadí ty, které doma s dětmi zůstávají.
 Šešule 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 13:34:11)
Xantipo, bohužel musí. Pokud nežije ve velkém městě s jeslema, nebo nevydělává tolik, aby tu chůvu mohla platit. Nebo jakou další možnost má matka dejme tomu rok a půl starého dítěte bydlící daleko od rodičů, ve městě bez jeslí (většina měst) a s platem, že by na chůvu nestačil?
 Xantipa. 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 13:40:18)
Šešule - chůvu si najít může, ale prostě dá celý nebo skoro celý plat právě na tu chůvu. Ale pokud někdo argumentuje, že jí uteče kariéra, tak takhle z kolotoče nevypadne a kariéru může budovat.
Nevím, jak to je, ale prý snad i na západě na chůvu padne klidně celý plat ženy.~d~
 Šešule 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 13:44:35)
Leda tak~d~ Ale pak nula od nuly pojde~d~
 Ecim 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 14:30:59)
Když moje maminka musela v mých 2 letech do práce, tak dávala hlídací paní více než polovinu svého platu. Byly to ale výborně investované peníze. ~R^
 Binturongg 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 13:47:30)
Xantipa - ~:-D ~g~
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 15:05:13)
ano, pro někoho se žena na RD "vlálí doma", ale na druhé straně pro někoho pracující matka malých dětí = krkavčí matka. Obojí je jen jednostranný pohled.

U nás je problém v tom, že možnost volby je pro řadu matek jen teoretická.
 Xantipa. 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 15:11:07)
Daso - u nás je hlavně problém v tom, že i matka po dokončení rodičáku žádnou práci nesežene. Tak fajn, ušetří se, rodičák se zruší, zůstane jen mateřská a ženy budou doma zadarmo.
Tady se mluví o tom, jak je skvělý dát dítě do kolektivu. Často tady čtu stesky na to, že jaksi není kam, neboť školky nejsou, jesle taky ne. Tak nevím, proč bojovat za to, aby se tzv. šetřily peníze zrušením rodičáku.~:(
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 18:13:12)
Jednoduché najít práci vždy není, ale v mém okolí práci našly všechny matky po RD. Ovšem vycházím ze situace před krizí a jsem z Prahy a tam to s prací není tak hrozné. Já se po 3 letech RD vrátila do původního zaměstnání, ale vím, že to není vždy možné. Ke všemu jsem mměla možnost cca od roku dítěte jeden půlden v týdnu chodit do práce.
Uznávám, že dnes je situace horší. Mimochodem myslím, že horší pozici na trhu práce než matky mají lidé v předdůchodovém věku.
 Ronga 


Re: nevim, nevim 

(8.4.2011 20:46:31)
~R^
 maw 


Re: nevim, nevim 

(10.4.2011 9:08:33)
Jo a často proto, že jim narušují ten náhled, že to je v pořádku, že jsem v práci a dítě v jeslích/s chůvou. A když jsou ty matky doma ještě šťastné a spokojené, tak to totálně nahlodává zdání "jistoty" těm kariéristkám, že to dělají dobře a mohlo by to být také jinak. Prostě nemají jen tu jednu šablonu, a ony by ji tak rády měly, aby jim nikdo nemohl nic vyčítat - myslím, že někde v hloubi cítí, že to není ok a přesvědčují hlavně samy sebe.
 Šešule 


Re: nevim, nevim 

(7.4.2011 13:30:39)
Přesně tak. Jít od desetitýdenního miminka do práce mi přijde nesmírně krutý, ale být jen s dítětem a podobně "postiženými" (ostatní matky) 3- 4 roky, to je taky o duševní zdraví. Když byly synovi dva roky, začala jsem ho 2x týdně na dopoledne dávat do hlídacího koutku a myslím, že mu to prospívalo. Nástup do školky myslím i díky tomu zvládl naprosto bez dramat obvyklých u dětí zvyklých jen na matku.
Každý extrém škodí.~d~
 maw 


Re: nevim, nevim 

(10.4.2011 8:59:14)
Víceméně souhlas.
Jen nechápu, kde se bere ta všeobecná potřeba "se uplatnit na truhu práce", jako by se ženy nemohly uplatňovat doma. Kamarádka byla s dětma doma 13 let a připadala si uplatněná suprově, a jestli něco nechtěla, tak jít zase do práce...
 Irena 
  • 

Nenapsala jste to podstatné 

(7.4.2011 11:58:53)
Nenapsala jste to podstatné - jak se toto zacházení s dětmi projevuje na společnosti? Jistě to není otázka posledních pár let, určitě i generace vašeho manžela je vychovaná tímto stylem. Jsou deprimovaní? Nemocní? Nesnáší své rodiče? Nemají s nimi vztah? Jak to, že už se francouzská společnost dávno nerozpadla? Pokud by totiž byli všichni nenormální, nevyrovnaní a frustrovaní a nesli stopy nešťastného dětství, společnost by nemohla fungovat.Taky nesouhlasím s tím, že jediné ženy ve Francii, které jsou s dětmi doma, jsou Češky.Jsou to přistěhovalci z arabských států (muslimky), které nedělají prakticky nic jiného,než se množí a starají o děti, protože Evropa je pro ně ráj (i když nám to tak možná nepřijde).
 Binturongg 


Re: Nenapsala jste to podstatné 

(7.4.2011 12:15:27)
Ireno - ano, to je typicky populistické smýšlení. Společnost se nerozpadá a není plná frustrátů, proto je správné odložit dítě v několika týdnech života, nemnožit se jak myši a neválet se s nimi doma.
Koneckonců za dávných časů se třeba dětská strava ještě před 1. rokem podobala stravě dospělých, dodnes nená výjimkou cpaní dětí buřtama už od kojeneckého věku - a taky to všechny zatím přežily.
Je to tedy tak správně?
 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: Nenapsala jste to podstatné 

(25.4.2011 22:48:35)
Tak já vám ráda napíšu to podstatné (subjektivně, jak to vidím já). Francouzi jsou naprosto jiní než všichni Češi, co znám. Můj manžel přesně touto výchovou prošel a není jediný, kdo naprosto přesně zapadá do celého toho systému. Víte třeba, že Francouzi jsou v celém světě považováni za nejméně schopné práci v kolektivu? Jsou totiž individuálové, samostatní (až příliš). Moje kamarádky se dopují prášky v momentě, kdy je jen trochu bolí hlava. Platí astrology, aby se ujistily o budoucnosti. Utíkají do práce, protože být doma s dítětem je konfrontuje především se sebou samými, což je děsí. A to podstatné? S žádnou Francouzkou, ani s žádným Francouzem, se mi nikdy nepodařilo navázat nějaké hlubší přátelství než jen "Ahoj, jak je?"..
Já je ale nesoudím. O to mi nešlo. Já jen nechci, abychom je za to obdivovali a hnali se stejným směrem.. Je to trochu jako Amerika.. Po revoluci jsme se přesunuli z Ruska na Západ.. Jako bychom nemohli být jednou sami sebou. Češi. A hotovo!
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nenapsala jste to podstatné 

(26.4.2011 0:05:49)
Měla jsem na studiích v Lyonu velkou kamarádku Francouzku, tatínkovi přátelství s původně dopisovou kamarádkou vydrželo od patnácti let doteď (tedy témeř 45 let). ~d~ Francouze jsem poznala ve svém dětství jako velmi přátelské, otevřené, pohostinné lidi.
 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: Nenapsala jste to podstatné 

(26.4.2011 16:10:49)
Já bych se jen chtěla zeptat, jak dlouho jste ve Francii žila.. Protože přátelství a život na místě po několik let, je zcela něco jiného.. Samozřejmě Vám nechci vštípit, že nemáte pravdu, či že vaši kamarádi nejsou reální atd.. Já ten rozdíl v lidech dost vidím. A dřív jsem ho taky neviděla a to jsme byli s rodiči ve Francii pečení vaření.. Děkuji
 Katka 
  • 

Re: Nenapsala jste to podstatné 

(1.5.2011 12:46:07)
Počkejte, píšete, že jste s žádným Francouzem (ani Francouzkou) nenavázala hlubší vztah, a přitom máte Francouze za manžela?
Jinak já považuji francouzský systém za jeden extrém a český za opačný extrém. Na druhou stranu pro ten francouzský částečně mluví jejich porodnost, která je největší v Evropě. Osobně bych byla pro zlatou střední cestu, něco jako mají ve Švédsku - 1,5 rodičovská s 80 % platu, a tatínkové z toho aspoň 2 měsíce.
 Lucka+ 2kluci+ Valentýnka 


nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:30:26)
Ráda bych taky přispěla se svoji zkušeností k této diskuzi. Jsem již téměř 10 let doma se svým třetím dítkem a od léta se chystám "konečně" do práce. Na jednu stranu se na tuto změnu těším, na druhou stranu mám trošku obavy, ale to je asi normální. Myslím , že můžu porovnávat období od narození do "zatím " současných 9 let nejstaršího syny a mohu zodpovědně říct, že doba kolem 2-3 let je naprosto úžasná a jedinečné, kterou nemůže nahradit nic jiného, Děti v tomto věku objevují svět s takovou nonšalancí, vtipem i spoustou výmyslů, že bych neměnila za nic na světě, aby si tyhle kouzelné chvilky užíval místo mne někdo jiný, cizí (jesle, chůva atd..) Tyhle okamžiky se již nikdy nevrátí a aspon pro mně by byla velké škoda se o ně nechat ochudit, bez ohledu na to že i pro dítě jsou velkým přínosem. Jakmile dítě nastoupí do školky, či školy tak pro něj postupem času přestane být máma tou jedinou nenahraditelnou, tak proč se zbytečně o tohle šidit. Pracovat člověk bude dlouho dlouho, kdo ví zda se vůbec nějakého důchodu dožije, tak proč se zbytečně okrádat o to, být s dětmi doma a využívat ten čas na mateřské pro ně.
 Ala 
  • 

Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:35:09)
"doba kolem 2-3 let je naprosto úžasná a jedinečné, kterou nemůže nahradit nic jiného, Děti v tomto věku objevují svět s takovou nonšalancí, vtipem i spoustou výmyslů, že bych neměnila za nic na světě, aby si tyhle kouzelné chvilky užíval místo mne někdo jiný, cizí (jesle, chůva atd..) Tyhle okamžiky se již nikdy nevrátí a aspon pro mně by byla velké škoda se o ně nechat ochudit"

A že se o ně systematicky ochuzují otcové je správné? Třeba můj táta je naprosto suprový a vím, že by byl schopný být se mnou doma a užívat si to jako lecjaké matky, ale prostě nemohl a věřím, že je mu to líto. A to já byla malá za socialismu, takže netrčel v práci tak dlouho, jako když byl malý brácha. Navíc to naši měli rozvržené tak, že mamka chodila do práce na šestou, jás e v klidu vyspala a taťka mě do jeslí (byla jsem tam od 1,5 roku) dovedl cca na devátou a mamka mě díky brzkému odchodu do práce mohla vyzvedávat už kolem druhé odpoledne - takže jsem tam byla 5 hodin......Navíc ráno jsem si užívala tátu (oblíkal mě, česal mě a do jeslí mě nosil "na koníkovi" ;) ) a odpoledne mamku :D
 Lucka+ 2kluci+ Valentýnka 


Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:43:34)
taky jsme chodila do jeslí asi od 1,5 za socialismu, ale to díky pevné pracovní době bylo poněkud jiné , dnešní otcové většinou odchází brzo ráno a vrací se včer v lepším případě, když děti jsou ještě vzhůru.
Každopádně nic proti otcům a jejich vztahu k dětem a otcovské (mateřské) dovolené nic nemám, jen jsme to psala ze svýho pohledu matky.

Ps: někteří otcové se dobrovolně vzdají mnohem víc věcí (např. můj exmanžel, který nás opustil po návratu z porodnice při 3 dítěti, protože 18letá milenka mu byla přednější než fungující rodina a 3 děti..) Každý má možnost volby jak a s kým a jak dlouho chce být s dětma.
 Ala 
  • 

Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:50:17)
Mě právě přijde, že otcové už moc volbu nemají - prostě jsou živitelé rodiny a tečka. Neříkám, že každého otce děti berou (zvlášť mimča neberou snad žádného, ale s těma stejně musí být doma mamka kvůli kojení), ale určitě jich bdue docela slušné procento a ty jsou v dnešní době prostě diskriminování. protože když má partnerka plat, ze kterého yb rodinu neuživila, tak těžko můžou jít na rodičák oni.....
Řekla bych, že chlapů, kteří yb klidně byli třeba s 1,5 až dvouletým dítětem rádi doma je zhruba tolik, jako žen, které nechtějí být doma celé 3 - 4 roky ;)
 Binturongg 


Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:50:38)
Alo - to je sice smutné, ale už existující modely - otec doma, matka dře jak kůň - zas diskriminují matku.
Oba být na mateřské nemůžou.
Osobně jsem staromilec a konzerva - chlapi chodí na mamuty, ženské žvýkají kůže a starají se o děti ~t~
Navíc si myslím, že až na výjimky otcové tak hluboce neprožívají, že nevidí hovínko v nočníku jako první ~;)
 Ala 
  • 

Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:54:42)
Tak nejde o hovínko v nočníku, že ;) Navíc se nad tím taky nerozplívá každá matka, to už zase škatulkujeme :D
Mě už dneska ta dělba rolí přijde ujetá - jsou ženský, které děti zas až tak neberou a jsou naopak chlapi, kteří se v nich doslova vidí. A já vím, jak byl třeba táta smutný, když chodil domů pozdě večer a bráška už spal.......
Pro mě by byl třeba ideál - já s dítětem do 1,5 roku, kdy je třeba kojit a pak by anstoupil tatínek :D Protože takhle velké dítě už je pro chlapi už docela zajímavé, dá se s ním blbnout a není to jen ležící a vřískající cosi ;) Ale jak říkám, to by museli mít ženy stejné platy jako muži.......
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 13:00:53)
My máme poměrně vyrovnané platy, já pracuju na částečný úvazek a můj muž krátký/dlouhý týden, takže se u dětí prostřídáme. Je to bezvadné, kluci si užijou obou rodičů (v předchozím zaměstnání muž odjížděl na dlouhé služební cesty, byl pryč třeba dva nebo tři měsíce a jezdil domů jen na víkend, a ještě ne na každý - tohle je mnohokrát lepší). A můj muž už například ví, jak se jmenuje učitelka našeho staršího syna..
 Ala 
  • 

Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 13:05:48)
Tak to je super :) Nějak tak bych si to jednou představovala :). Já navíc mířím do vědy, kde je přece jen snazší pracovat z domova (články se dají psát doma, vyhodnocovat data se dají doma, akortá měřit se musí v laborkách, ale dnes už se to dá sledovat přes počítač :) ).
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 13:07:30)
Věda z domu jde fakt v pohodě. Když ti na ni teda zbudou mentální kapacity, já se pokaždé vzpamatovala nejdřív po roce ~:-D
 Ala 
  • 

Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 13:09:52)
Já právě z domova pracuju už teď (jsem tedy zatím student, ale pracuju na grantech mé šéfky i na jednom svém - studentském). I když až budu na doktorátě, tak asi budu muset docházet do kanclu - budu mít totiž minimálně částený úvazek (nejspíše na Akadmii) a tam docházku docela kontrolují :) Akorát že s dítětem holt jednou přibude rušící element :)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 13:14:24)
Akademie teď buduje hlídací centrum pro děti, jedno myslím v Krči a druhé na Mazance. Krom toho existuje z fondů EU proplacená služba hlídání dětí pro zamestnance UK, využívá jednou týdně jedna kolegyně.

Ale teda doktorát jsem s třemi dětmi po dvou letech bohužel nedala. Ostatní kolegyně jo, ale jednak je kopali vedoucí ;) a jednak měly nestandardní rodinné zázemí (babičku nejméně každé dopoledne). Se aspoň vymlouvám ~t~
 Ala 
  • 

Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 13:18:58)
Tak já dítě fakt ještě neplánuju - jednak není s kým (jsem čerstvě rozešla po třech letech :( ) a jednak mě hodiny fakt ještě netikají a do kočárků toužebně nenahlížím :) Já to vidím spíš až po doktorátu.....
Jinak mám kolegyni, která v prváku na doktorátu porodila a rok potom udělala oborové stánice (čímž s ejí zvýšilo stýpko ;) )
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:56:49)
ha, koukám, že si v diskusi notujeme navzájem ~R^
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: nejkrásnější léta 

(7.4.2011 12:56:02)
Můj muž si ten úžasný objevovací věk musí nechat "ujít" a přesto si dokáže našich dětí a děti jeho užít naplno. To už jsem spíš ochotná brát argument citového a bezpečného zázemí pro dítě než nějaké užívání maminky :)
 Lenka P. 
  • 

Děkuji 

(7.4.2011 12:46:48)
Děkuji Vám za tento článek. Před pár týdny tu psala jiná maminka o výchově v Anglii a já se snažila v diskuzi popsat své rozčarování z tamní výchovy (pracovala jsem tam jako au-pair). Většinou jsem byla nepochopena, ale na tom nezáleží. Vy jste to napsala krásně. Sice neznám Francii ani její výchovu, ale přesně o tyto pocity mi šlo, protože se v mnohém Anglii blíží. Děkuji za krásný článek.
 Lili 
  • 

Rodicovska ve Francii - 6 mesicu 

(7.4.2011 12:50:52)
Diskuzi jsem necetla, ale chci jen poopravit autorku : materska dovolena je 10 mesicu a pote muze zena jeste 6 mesicu na rodicovskou dovolenou, kdy pobira mesicne okolo 500 Eur a zamestnavatel ji drzi misto. Takze celkem cca 9 mesicu doma.
 Lili 
  • 

Re: Rodicovska ve Francii - 6 mesicu 

(7.4.2011 12:51:22)
Pardon: 10 TYDNU + 6 mesicu...
 Petra+3 
  • 

Re: Rodicovska ve Francii - 6 mesicu 

(7.4.2011 15:32:20)
Ruku na srdce, obzvlast u prvniho toho spousta zen nevyuzije, maximalne ty, ktere vydelavaji minimalni mzdu, tj neco kolem 1000€ mesicne, to vyjde skoro nastejno, kdyby chodily do prace a platily hlidani. U vetsich platu nebo lepsich pracovnich pozic si to zeny ne vzdy dovoli, maximalne si zazadaji o zkraceny uvazek.
 cyann 


Re: Rodicovska ve Francii - 6 mesicu 

(7.4.2011 16:08:02)
No jo, ale v ČR těch 7800 nebo kolik to teď je taky není žádná sláva, když to porovnám s průměrným platem. A i když to bylo jenom 3600 nebo ještě míň, tak ty ženy stejně doma zůstávaly. Ten hlavní rozdíl není ani tak v tom, jak je nastavená rodičovská, ale v tom, jaké jsou možnosti hlídání, a jaká je převažující sociální norma.
 Petra+3 
  • 

Re: Rodicovska ve Francii - 6 mesicu 

(7.4.2011 21:50:15)
Myslim si, ze v te Francii jde hodne o socialni normu, znam spoustu pripadu, kdy to mohli rodice utahnout bez problemu i s jednim platem, a presto sla zena po materske do prace, akorat mozna jen na 80% uvazek tj. 4 dny v tydnu.
Proste zena s detmi doma je vetsinou povazovana za socialne odepsanou.
 abonameto 


Re: Rodicovska ve Francii - 6 mesicu: NESMYSL 

(10.4.2011 17:11:02)
16 tydnu- 6 pred narozenim, deset po narozeni, autorka ma naprostou pravdu.
Cekam druhe francouzske dite.
Oficialni statni stranky:
http://www.ameli.fr/employeurs/vos-demarches/conges/le-conge-maternite/duree-du-conge-maternite.php
 Petra+3 
  • 

Re: Rodicovska ve Francii - 6 mesicu: NESMYSL 

(10.4.2011 18:14:41)
Ano, to je ciste materska tech 6 tydnu pred a 10 po porodu. Lili mluvi o "congé parental" na ktere ma matka legalne narok, ale aby dostala financni prispevek, musi mit odpracovan urcity pocet let. A to se jeste legislativa zmenila uz netusim kdy, v roce 2004 zhruba, protoze predtim si matka mohla vybrat "congé parental", ale u prvniho ditete zadny financni prispevek nebyl mozny, to slo az od druheho. Moje prvni se narodila v roce 2000 a byla jsem s ni tim padem "zadarmo", nicmene tenkrat jsem si privydelavala z domu, takze to slo.
 Evka13 


Moje zkušenost 

(7.4.2011 12:53:39)
Byla jsem ve Francii téměř dva roky, ale v té "typicky" francouzské rodině jsem vydržela pouhé 4 měsíce. Byly tam tři děti, dva kluci a holčička. Jejich otec často cestoval, někdy týden, někdy dva pryč... jinak práce do noci. Jejich matka se vracela domů v 21-22:00. Fungovali pouze o víkendech, kdy soboty sloužily vyřízení nákupů, složenek... neděle návštěvám- občas výlet.
Kluci měli tenkrát 11 a 12 let, holčička 7. Byla tak citově hladová po někom blízkém, že se to nedá popsat. Byla strašně ráda, že tam jsem - pro ni. Kolikrát děti čekaly- už unavené- na matku, aby s ní mohli prohodit pár slov, dát podepsat úkoly nebo známky... jenže ona přijížděla tak unavená, že je po čtvrt hodině posílala spát. Prostřední klučina to dotáhnul až k psycholožce pro své nevyrovnané chování...
I když mi to bylo strašně líto, hlavně kvůli holčičce, tak jsem musela odejít...neměla jsem na to nervy.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Moje zkušenost 

(7.4.2011 13:01:35)
Tak my známe důvěrně několik francouzských rodin - můj tatínek je v jedné z nich i kmotrem, a berou to velmi vážně - a tenhle model jsem tam nikde neviděla. Takže ono to s tím typickým nebude tak horké.
 Evka13 


Re: Moje zkušenost 

(7.4.2011 13:05:08)
dala jsem to do uvozovek- já pak už byla jen v rodinách německých ex-patů, takže další srovnání nemám, tahle zkušenost mi stačila
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Moje zkušenost 

(7.4.2011 13:09:35)
Právě. Typická je jen optikou autorky článku. Jinak je to tam stejně pestré jako jinde. Koneckonců - ty maminky, které jsou s dětmi víc doma, asi tak často výpomoc neshánějí, takže vidět jjeich rodiny není tak jednoduché.
 cyann 


Re: Moje zkušenost 

(7.4.2011 16:09:43)
Přesně tak. Nemyslím si, že typická francouzská matka má doma au-pair.
 oxela 


Re: Moje zkušenost 

(9.4.2011 13:26:57)
absolutně chápu, mám podobné zkušenosti. Pracovala jsem jako aupair 2,5 roku u jedné rakouské rodiny. Zažívala jsem tam dosti podobný scénář, pouze s tím rozdílem, že jsem se starala o jednoho chlapečka. Když jsem k nim nastoupila, bylo mu jen 6 měsíců. Byla to práce od rána, začínala jsem mezi 7 a 9 hodinou, jak kdy. Matka dítěte se vracela večer, mezi 19 a 21 hodinou, s tím, že když přišla domů, šla běhat a věnovat se jiným věcem, hlavně né dítěti! To řvalo, protože vidělo matku a chtělo k ní, bylo moc hladové po lásce a jejím objetí matky a péči. Se mnou bylo dětátko sice spokojené, hezky si hrálo, dobře jedlo, celkem i spalo po obědě, ale jakmile přišla začlo vyvádět a nebylo k utišení, večer nechtělo jít nikdy spát, dávat ho spát bylo pro mne utrpením, oni ho totiž učili držet za ručičku, takže on mi žmoulal ruku, jak ste mu ji vzali začal řvát, jenže oni se o něj strašně báli, že když brečí tak mu něco je, a hned ho zase chytli za tu ručičku... no naprosto nekonečný. ~a~ Na tohle je potřeba mít skutečně silné nervy, odehrávalo se tam hodně scén - když přihlížíte a přesně vidíte, co byste až jednou budete mít vlastní dítě sami určitě neudělali.

Žila jsem s celou tou rodinou v jejich velkém 4-patrovém bytě, a bylo to hodně psychicky náročné. Ale protože jsem o tu práci hodně stála (i když jsem pořád hledala něco jiného), musela jsem to, co jsem u nich viděla, způsob výchovy a zacházení, hodně v sobě zpracovávat, abych tam vůbec vydržela. To malé dítě mělo hodně zdravotní problémy, paní ho nikdy nekojila, sama přiznala že si dítě podířila kvůli vlivu společnosti, bylo jí tenkrát 35. Mě bylo 25... Otec pracoval ve sportovnám klubu a domů chodil kolem 23 hodiny, o dítě se nijak zvlášť nestaral. Víkendy trávila rodina s dítětem, po každém víkendu mělo dítě boule a modřiny, po týdnu se mnou žádnou...

Pak jsem ještě s nimi zažila její druhé těhotenství, ta ženská byla hodně nespokojená v době těhotenství, protože ho nechtěla, na mateřskou vůbec nešla, byla asi týden doma! Nekojila, nic neměla. Přitom to byla rodina bohatá a ona měla vlastní firmu, mohla si zůstat doma jak dlouho chtěla. Ona ale nechtěla. Asi dvoutýdenní dítě vrzla hned aupairce, tedy mě. Bylo to na mě moc...
 Máma + 7/09 


Vážím vás,  

(7.4.2011 12:58:16)
tak jako všech lidí, kteří dokáží stát za svým a chápou, že co je západní, není automaticky jediné správné.
Vážím si české mateřské, která mi pomáhá vychovat dítě podle mé představy o jeho potřebách a psychice.
Děkuji za článek a držím Vám palce ~R^.
 Hilly. 


Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 13:18:57)
Těmto "karieristkám", to většinou docvakne až nekdy kolem padesátky, kdy je šéf vyhodí, protože jsou staré, nebo se i na stará kolena musí rekvalifikovat.No řeknu vám, být pět let doma se dvěma dětma(třeba do 35let) je opravdu ohromné narušení kariery, když potom bude žena pracovat ještě tak třicet let.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 13:31:18)
Jakou to má souvislost? Padesátiletou nekariéristku šéf nevyhodí, protože se "pořádně věnovala dítěti"? ~l~
 Hilly. 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 13:42:02)
Souvislost to má takovou, že ve výsledku nejde na karieře ženy moc poznat, jestli s dětma doma sedm let byla, nebo ne. Tak jsem to myslela.
 Hilly. 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 13:44:34)
Vyhodí tu karieristku, stejně jak tu, co byla s dětma doma.Pozoruji to u generace našich matek...
Žádná kariera nestojí za to, opomíjet své blízké, ať už děti, nebo kohokoliv milovaného z rodiny.
 Xantipa. 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 13:48:36)
Hilly ~R^
 Binturongg 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 14:09:04)
Hilly - ~g~
 Ecim 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 14:40:30)
Hilly, souhlas. ~R^ Já jsem znala paní, která se pro samou práci ani nevdala a neměla děti a když jí bylo 58, tak ji stejně dost nechutným způsobem vyhodili z práce.
 Binturongg 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 14:06:01)
Markéta s párkem - asi spíš jde o to, že padesátiletá vyhozená kariéristka pozná, čemu obětovala rodinu, děti, život... ~d~
 Petra Neomi 
  • 

Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 14:25:18)
Stejně to pozná padesátiletá ženská, když se s ní rozvede manžel a děti se na ni vykváknou. To jsou taky argumenty.
 Hilly. 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 16:43:44)
Petro Neomi, jenže ta padesátiletá ženská, co byla s dětma doma sedm let, si užila jak dětí, tak kariery..narozdíl od té karieristky, která své děti v podstatě nezná. Má obojí, takže je ve výhodě, nesázela jen na jednoho koně.
Nemluvím teda o ženách, co mají děti jen kvůli tomu, že se to od nich očekává a jsou rády, když své děti vidí maximálně tři hodiny denně.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 16:49:19)
No já nevím, jestli to, že jsem s dítětem doma tři roky z dvaceti, nějak zakládá lepší znalost. Zvlášť jestli jsem sice s dítětem doma tři roky, ale pak už ho od tří do dvaceti vidím až od 17h. O kolik hůř zná podle tebe své dítě matka, které s ním od roku a půl do pěti byla od 13h, od tří let do desíti od 15h a teprve do desíti let od 17h?
 Hilly. 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 16:55:17)
Markéto, vyjadřeješ se mimo téma. Mlvíme tu o francouzském extrému. Částečný úvazek je snad v pohodě, o tom žádná. Čtyři hodiny denně přečká bez citové újmy i kojené dítě.
 Hilly. 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 16:51:49)
A že jí děti třeba kopnou s manželem do zadku? No a co, ona si to ale PROŽILA a všechno pěkně v klidu. Karieristka si užila jen práce, nažehlených kolegů a kolegyň v kostýmcích a porad důležitých jak ho.no.. A já nevěřím, že pokud se maminka dětem s láskou věnuje, že ji v dospělosti odepíšou. I kdyby bydlely někde v austrálii, bude to jednou provždy jejich máma, kterou budou milovat a na kterou budou mít hezké vzpomínky. Nepředstavuji si ten VDĚK za výchovu tak, že jí budou za zadkem do doby než umře. Přece nemáme děti kvůli tomu, aby se o nás staraly na stáří, šmarjapano~a~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 16:55:13)
Pokud se jim maminka celý život dostatečně s láskou věnuje, bude úplně jedno, že s nimi nebyla 24/7 mezi prvním a třetím rokem ...
 Hilly. 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 16:56:48)
Markéto, už jsem ti psala, že mluvím o extrému, který je popisován v článku. Snad autorka nepsala tatarsky..a já snad také ne.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 18:41:32)
NO, někdo si rád prožije péči o děti a někdo si rád prožije adrenalin na burze. Proč pořád porovnáváte, co je lepší, každý je jiný. MMch, burzovní makléře nechápu, ale věřím, že i to může být pro správného člověka vzrušení.
Prostě, třeba Vlasta Smolík chlastal a jestli měl nějaké děti, tak se o ně asi nestaral, ale když sedl na koně... tak předvedl něco úžasného. Je lepší být dobrej žokej, než špatnej táta, a je lepší být třeba dobrá fotografka, než špatná máma. Lidé nejsou stejní, každého péče o děti neudělá šťastný, je x případů, tak proč to ignorovat.
 Binturongg 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 19:16:42)
Petro - je lepší být dobrá fotografka než špatná matka...ok, jenže tady se nabízí otázka - není lepší nebýt vůbec žádná matka, než špatná matka?
Pokud to teda ta dáma tuší, jak moc jí to dítě kopne do fotek... ~:-D
 Petra Neomi 
  • 

Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 21:55:58)
A kdo posoudí, kdo je dobrá a kdo špatná matka? Člověk sám těžko a rozhodně to nedokáže posoudit před tím, než se matko stane.
 Binturongg 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 22:09:56)
No právě - to byla jen taková otázka do pranice ~:-D
 maw 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(10.4.2011 9:25:49)
~R^ ~g~
 Petra Neomi 
  • 

Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(7.4.2011 18:47:27)
Třeba ta "kariéristka" vůbec děti nechtěla, ne?Myslíš, že je každý automaticky chce? Ostatně, kariéristka, taky to může být třeba horolezkyně, nebo potapěčka... nebo někdo, kdo zkoumá život goril. Jde o to, jestli život žijeme tak, jak jsme si přáli, ne, jestli máme děti.
 maw 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(10.4.2011 9:31:31)
1) dnes není problém děti nemít
2) kariéristky ale to dítě chtějí mít - je to "to, co ještě nemám", jakýsi doplněk úspěšné ženy, ne? Aby se na ně ostatní nedívali divně, "patří to k věci" atp.

A jestli někdo v 6-8 měsících spěchá do práce, tak by si fakt měl toho Matějčka pořádně přečíst.
Nad předem předvídaným výsledkem tohoto rozhodnutí pak většina z nich pláče - jako že si dítě běží bebí pofoukat k chůvě, zatímco matka mu vysvětluje, proč nejde k ní, když "já jsem ale tvoje maminka".
No, jenže dítě má jistotu, vazbu a vztah někde jinde, pochopitelně.
 maw 


Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(10.4.2011 9:24:29)
Obvykle fungují kopie: pokud se matka o děti s láskou starala a byly pro ni důležité, tak je vysoká pravděpodobnost, že se ony postarají s láskou o ni a také ji nikam neodkopnout.
Pokud matka dala přednost kariéře, na dítě si neudělala čas, strčila ho do jeslí/chůvě aniž by musela, tak dítě kopíruje, tudíž, když pak matka nemůže, je "nepotřebná" nebo "překáží", taky si na ni neudělají čas a nebudou se o ni starat, ačkoli by mohly. Chce to nějakou trochu oběť, že? Ale kde by to vzaly, když si zkopírovaly její hodnoty...
(Výjimky samozřejmě jsou na všech frontách.)
 Panímáa 
  • 

Re: Docvakne jim to až v padesáti 

(10.4.2011 16:44:17)
Pokud se na matku vykváknout její vlastní děti, většinou si za to může sama. Zřejmě si vztahy s vlastními dětmi podělala.
 Ecim 


Jsem pro rozumný kompromis mezi oběma modely 

(7.4.2011 13:34:07)
Autorko, ze mě bys určitě měla radost. ~t~ Mateřské dovolené si vážím, užívám si ji a přestože jsem vysokoškolačka, tak nemám pocit, že by mi momentálně něco utíkalo. Mám naopak pocit, že bych se zahrabala a obětovala, kdybych šla od dětí do práce příliš brzy a na příliš mnoho času. Do práce se chystám na částečný úvazek, až mým synům budou 4 a 2 roky a nechci přesáhnout limit 20 hodin. To, co popisuješ ve svém článku, mi zní jako opravdový horor. Takhle bych nechěla žít ani za zlaté prase. Zastávám názor, že práce počká, ale děti ne, a snažím se se podle toho zařídit. Myslím si, že nejlepší by bylo zkombinovat výhody našeho i západoevropského systému. Tříletá mateřská mi přijde jako specifikum, které bychom si měli uchovat, ale zároveň bych se přimlouvala za zpružnění systému, tj. částečné úvazky, práce z domova a tak. Zkrátka aby měly maminky na výběr a společnost je netlačila do nějakých šílených extrémů.
 Evka13 


Re: Jsem pro rozumný kompromis mezi oběma modely 

(7.4.2011 13:46:19)
Zajímalo by mne, jestli firmy v zahraničí (zmiňované Holandsko či jiné) mají nějaké zvýhodnění, když vytváří poloviční úvazky, nebo to vyplynulo tak nějak samo z potřeb zaměstnanců (resp. zaměstnankyň-maminek)... pokud nejsou nijaké daňové výhody a firmy jsou přesto ochotny půl-úvazky vytvářet, tak bych si myslela, že i tady- v ČR je otázkou času, než firmy pochopí, že zřízením 2-3 půl úvazků v celé firmě se tato nezhroutí, naopak, časem jenom získá!
 Ecim 


Re: Jsem pro rozumný kompromis mezi oběma modely 

(7.4.2011 13:54:38)
To je dobrá otázka, Evko. Já pracuji u zahraniční společnosti, která je v tomto ohledu naštěstí velmi moderní. ~R^
 MartinaNov (dva rošťáci 


skvělý západ 

(7.4.2011 13:52:14)
ne vše, co se děje na západ od našich hranic musí být nutně lepší, než u nás.
Taky si myslím, že mám dítě ne proto, abych ho "měla", ale abych se s ním mazlila, hrála, vychovávala, předávala mu to nejlepší, co v sobě mám....

Moje matka, lékařka, musela nastoupit kvůli práci a já byla v jeslích, školkách, u chůvy, u babičky (kvůli časté nemocnosti). Dodnes matka lituje, že to nezařídila jinak.

Protože naše dítka máme pouze půjčená a to jen na kratičkou dobu. Ty tři roky, co jsme s nimi doma, strašně rychle utečou. Pak děti začnou chodit do školky a už si je vyzvedáváme ve tři, čtyři hodiny. Když vezmu v úvahu, že děti chodí v osm spát, máme je denně opravdu jen pár hodin. A z těch nám ještě ukrajují běžné povinnosti.
Pak začnou chodit do školy, osamostatní se, začnou chodit samy ven, budou mít své kamarády, zájmy....
Pak mají najednou patnáct a chtějí si žít vlastní život, pokud možno, ne s rodiči za zadkem..... no a pak jsou najednou dospělí, odejdou na výšku, nebo se odstěhují a zařizují si život...

Moje bývalá třídní nám na srazu říkala, že jedna dcera se vdala do Anglie, druhá tam odjela studovat (25 a 20 let). Jednou za čtvrt roku se vídají, skypují si, telefonují, mailují... Už tu ale nejsou, když se chce pomazlit, když si chce popovídat. Teď má čas na cestování, studování, kariéru.... Jenom ty děti se už nevrátí. Možná jednou vnoučata.... ale ta budou asi taky daleko.

Proto si užívejme každou minutu, kdy máme děti doma. Chápu, že jsou mezi námi takové, co mají pocit, že se to bez nich v práci neobejde, nebo nutně z existenčních důvodů potřebují pracovat. Dítě ale není rozečtená kniha, kterou jde odložit a pak se k ní za půl roku vrátit.
U děťátka je půl roku strašně moc, a dobrovolně se nechat okrádat o to nejkrásnější???

Já mám zdvojenou rodičovskou, hezky jednu za druhou, takže jsem doma šest let. V listopadu nastupuji. Užila jsem si to, svým způsobem se do práce i těším, ale vím, že se mi bude po dětech "stýskat".

A s tou prací to beru tak, že teď už budeme pracovat, dokud neumřeme, vzhledem k tomu, jak posunují hranici odchodu do důchodu. Tak proč si aspoň to mateřství neužít, když nám to zatím sociální zázemí státu umožňuje...
 Ecim 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 13:53:53)
Martino ~g~~R^~x~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 13:59:49)
Ten odchod do práce naplni ve třech letech a stýskání po dětech je právě to, proč mi přijde lepší začít pomalu pracovat o dost dříve, (tak v těch 15-18 měsících dítěte na jedno dvě dopoledne) a naopak nenastoupit na úplně plný úvazek hned v těch třech letech dítěte, ale třeba ještě po dobu školkové docházky začít s polovičním, postupně rozšiřovaným třeba na 2/3. Takhle finančně přispěju do rodinu podobně a přitom nešidím ani starší dítě, pro které musí být bumho, maminka z plné přítomnosti na nulu, šílená perda. Stačilo mi, jak težce nesla školku zpočátku moje prostřední, a to chodila jen na dopoledne a předtím byla rok a půl jednou týdně hlídaná kamarádkou, velmi společenská a do školky se těšící. I tak to byla darda.
 maw 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 9:37:02)
A mně by zase přišlo lepší moci být doma déle... Dítě se dá socializační zázemí a prostředí poskytnout i tak.
Jinak jak dítě snáší nástup do MŠ ve 3 letech je dost různé - i děti z jedé rodiny reagují různě - jedno chytá hysterák ještě půl roku po nástupu, druhé od prvního dne pá pá a když rodiče přijdou tak "počkej ještě chvilku, já si tady ještě chvíli pohraju" - a nebyly tam spolu. Stejná učitelka... Jen prostě jiné dítě.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 14:53:33)
no vidíš a mé dítě vždy brečí, když pro něj jdu do školky už ve 3, protože si chce ještě hrát. Těžko mu může máma se sebelepším programem suplovat 20 kamarádů ~;).
Každé dítě je jiné, podle toho se musíme přizpůsobit
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:09:55)
MartinaNov - zlatá slova ~R^ :-)
 Ala 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:20:40)
"Já mám zdvojenou rodičovskou, hezky jednu za druhou, takže jsem doma šest let. V listopadu nastupuji. Užila jsem si to, svým způsobem se do práce i těším, ale vím, že se mi bude po dětech "stýskat"."

A jak je na tom otec dětí? Předpokládám, že od nevidim do nevidim v práci........je zajímavé, že žena si může užívat děti, ale chlap na to nemá nárok......Vždyť děti jsou přece obou ne, tak na co si je ty chlapi pořizovali když na ně nemají čas (používám argumenty padlé v diskuzi...)?
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:23:26)
Přesně. No co by, otci prostě "uniklo" dětství jeho potomstva. Připadá mi, jako by dětství bylo něco, co děti podnikají proto,aby se tím jejich rodiče mohli bavit, jako by sám věk byl nějakou hodnotou. Copak je dvoleté dítě více moje dítě než desetileté?
 Ala 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:33:35)
Asi tak nějak. Naši tvrdí, že si nás víc užívali jako větší děti, s ekterýma to byla větší akce - mohli jsme toho fůru podnikat a už jsme byli rozumně uvažující bytosti :D
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:33:58)
Ala - prosímtě, co máš furt s těma tatíkama?
Když jsem ještě neměla dítě a jeho otce, taky jsem měla čas myslet na blbosti a vymýšlela jsem různé teorie ~t~

Povíme si, až poviješ potomka a ten Tvůj bude žadonit na kolenou, aby s ním mohl být doma a dnes a denně Ti bude vytýkat, že nevidí jeho pokroky ~:-D
 Ala 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:38:06)
Já jen enchápu, proč si matyk myslí, že jsou vyjímečné a jen ony mají nárok na čas strávený s dítětem.....Stejně jako je u nás "tradice" tříletý rodičák, tak je u nás "tradice" to, že se o děti stará matka a otce to přece vůbec nezajímá. Já neříkám, že musí jásat nad pokroky dětí, ale je fakt hodně chlapů, kteří se v dětech vidí a je jim líto, že je skoro nevidí........
BTW argumenty ve stylu, že když nemám vlastní dítě tak nemám co říkat fakt neberu. Já tot řeba vidím z našeho rodiného modelu. A je zajímavé, že teze, že s dítětem by měl být doma i otec se mezi holkaam mé generace (tedy spolužačkama z VŠ) objevují docela často ;)
 Xantipa. 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:40:29)
Alo - a co otci brání? Jde o to, aby se matka s otcem dohodli~;)
 Ala 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:46:46)
třeba to, že žny nevydělávají tolik, co muži, takže málokterá dokáže utáhnout domácnot jako živitelka rodiny. Moje mamka má plat 14 000 a táta 23 000 čistýho a to je dost rozdíl.......
Taky netuším )protože jsem to nemusela řešit), zda je za současné legislativy vůbec možné mít dělenou rodičovskou - tj. určitou dobu je doma jeden a pak druhý.....
 Xantipa. 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:48:44)
Alo - ale to by se nejdřív mělo udělat něco s diskriminací podle pohlaví, protože zkrácení rodičáku ničemu nepomůže. Naopak.
 Ecim 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:50:29)
Já jsem před nástupem na MD vydělávala víc než manžel, ale role bych si s ním rozhodně úplně prohodit nechtěla. Chci být doma nebo pracovat na částečný úvazek do doby, kdy to bude vyhovovat nám všem, i za tu cenu, že budu vydělávat méně. I když mám peníze ráda, tak čas strávený s dětm je pro mě důležitější.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 15:00:18)
ale může
 Ecim 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:46:29)
Alo, když byly mému synovi asi 2 roky, tak se mě někdo ptal (shodou okolností ten dotyčný pocházel z frankofonní oblasti), jestli bych dokázala přistoupit na to, že já bych šla do práce a manžel byl na rodičáku. Odpověděla jsem, že jsem na jednu stranu ráda, že ta možnost je, ale na druhou stranu jí já osobně až zas takhle využít nechci. Dokázala bych si třeba představit, že já bych pracovala 1-2 dny v týdnu a manžel ty 3-4 zbývající, ale úplně bych si role prohodit nechtěla.

Můj manžel má dost náročnou práci, mrzí ho, že na děti nemá tolik času, kolik by chtěl, ale když už je doma, tak se jim moc hezky věnuje. ~R^

V létě bude mít manžel pár týdnů dovolenou a já budu chodit na 20 hodin do práce, takže se mezi námi aspoň na chvilku ty rozdíly trochu setřou, jsem na to zvědavá. ~;)
 Ala 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:54:31)
No, představa že by půlku týdne byl doma jeden rodič a zbylou půlku druhý se mi také líbí. Ale obáváms e, že u nás jen tak běžná nebude - kvůli nedostupnosti částečných úvazků :(
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:47:40)
Ala - já na tohle téma jako bezdětná psala i seminárku - vím, jak to myslíš.
Jen se směju mé tehdejší a Tvé současné naivitě ~t~

Taky nesnáším výroky typu - "Počkej, až budeš mít sama dítě..."
Ale tady se to ukázalo jako celkem pravdivé - já v té naivitě a teoriích žila do 35 let ~;)

Chlapů, kteří se v dětech vidí a chtějí zůstat doma, je jako šafránu. Osobně žádného takového neznám ani z vyprávění.
Na svém otci lpím víc než na mámě, a to jsme měli běžný model:
máma žvejká kůže pro socialistickou vlast, táta loví mamuty od nevidím do nevidím, dítě v sousední jeskyni v jeslích...
 Ecim 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:51:38)
Můj manžel je skvělý otec, o děti se umí krásně postarat, ale tvrdí, že kdyby měl s dětmi zůstat doma, tak mu z toho hrábne. ~t~ A teď se dokonce bojí, aby nehráblo mě. ~t~ Zatímco já jsem celkem v klidu. ~t~
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:52:53)
A ty matky, co jim hrábne? Je pěkné, že žiješ tak, jak ti to vyhovuje, ale udivuje mě, že nechápeš, že jiný by byl v podobném modelu nešťast
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:53:11)
nešťastný :)
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:57:52)
Petro - já zas nechápu, proč si někdo pořizuje dítě, když očekává, že s ním bude nejméně 2 roky nešťastný ~d~
Beru to moc psychologicky - máma je strašně důležitá, ale musí být a mít zájem.
A nejde o plácání báboviček, to nebaví nikoho.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 15:03:59)
Binturong, jenže ona ta matka není nešťastná z dítěte jako takového, ale prostě z té "oběti", kterou musí udělat.

A když to otočím? Je teda důvod nepořizovat si dítě, když s ním budu jen dva roky nešťatná a zbytek života (nadneseně) šťastná?
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 15:17:55)
Markéto - máš pravdu, ale pro mě to znamená, že ty první roky, kdy dítě mámu buď nemá, nebo ji má nešťastnou, to dítě nějak poznamenají, ať chceme nebo ne.
Projevit se to může jakkoli, kykoli - nikdy nemůžeme říct "na mé dítě má nepřítomnost nebo frustrace v jeho raném dětství neměly vliv" - to totiž nevíme.
Naopak - v raném dětství nemá žádné negativní vlivy spokojená máma, která je s dítětem ráda.

Jasněže nikdo imrvére neslintá blahem, že má na krku děti, často padá na hubu...., ale někomu to za to stojí a je i přesto šťastný... ~d~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 15:24:27)
Ale jo, jasněže to asi zanechá nějaký vliv. Ale vidět to jako důvod dítě vůbec nemít mi přojde dost uhozené.

Rozumná matka, která je z té situace nešťastná, to prostě nějak tomu dítěti kompenzuje (neodloží ho totálně), a případné škody holt napravuje v době, kdy na tu péči o dítě už tak nějak má.
 Jana a dva 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 17:31:25)
Binturong, Petra Noemi je mozna nestastna, ale jsou urcite jine, ktere stastne jsou, a pak snad i ty deti bez nasledku prekousnou to, ze spolu nejsou 24/24.
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 17:51:34)
Jano - snad ano. Co jim taky zbývá, že? ~d~

Nejsem proti 4 hodinám denně, ale stejně tak si nemyslím, že 24/7, pokud na to ta ženská má, je něco špatného...
Pochopitelně do určitého věku :-)
 maw 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 9:45:49)
Já jich znám dost, co jsou za 24/7 ŠŤASTNÉ - pochopitelně do určitého věku, a váží si toho, že se svým dítětem takto mohou být... (dítě má i jiné sociální kontakty)
 petra Neom 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 18:37:00)
Nejsem nešťastná, dceři je šest a půl a celé je to už jen vzpomínka :) Teď už se těším, že s dcerou pojedu na dovolenou, na con... s větším dítětem funguju v pohodě.
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 18:50:04)
A jak člověka donutíš, aby byl šťasný, když je nešťastný? :)
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 19:17:11)
Chlastem? ~v~ ~:-D
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 21:49:29)
Chlastem to taky nejde, do dvou let jsem kojila :)
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 21:51:57)
Petro - a sakra ~:-D
Ale já při kojení sem tam dala pivko, dvě (dle toho, kdy se mělo kojit) a vzhledem k dlouhodobé abstinenci a netréningu to bylo dost fajn ~v~ - podle mě lepší než antidepresiva ~;)
 PEtra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 22:05:33)
No, já si taky občas něco dala... ale to není dávka, která by člověka udělala šťastným. Víc mi pomohlo auto... vzít dítě do auta a někam jet, kamkoli. Ale stejně to bylo takový planý... já prostě nerada dělám věci, které k ničemu nevedou a přitom mi ani nepřinášejí radost. Možná jde o to, že já nemám žádnou ambici být "dobrou mámou", "užít si mateřství", nebo "věnovat se dítěti". MOje ambice je, abychom se všichni nějak přiměřeně bavili a já mohla psát. Situace (naštěstí už se nevyskytující), kdy sedím na písku, v hlavě mám dialog a vím, že až dojdu domů, tak už ho netrefím, je dodnes mou noční můrou.
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 22:16:14)
Auto používám taky - dítě se prospí a já výlety miluju. Pak si někde dám kafe, posedíme na břehu šumavské říčky a zas jedeme domů... :-)
Nápady bych si psala ručně... ~d~

Ale jinak jsem velmi ráda, že máme letenská a stromovková hřiště jen jako sem tam povyražení - srazím se s dětnými i nedětnými přáteli, dáme piváka, děti se popelí v tom, co se nedá nazvat pískem (to je strašná věc - za našeho dětství se daly dělat třeba bábovky, teď je to jen popel a prach) a zase se vrátíme do hor, kde můžu jen otevřít dveře a dítě se vyplazí do trávy a do pískoviště s opravdovým pískem.
Já si můžu číst, psát na notebooku, zahradničit..., co mě napadne.

Každodenní táhnutí se na hřiště by mě zabilo!
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(8.4.2011 2:12:42)
Na hrochovi určitě bábovky dělat jdou, to jen na Letnském zámečku tvoří pískoviště vajgly :)
Kdepak, Šumava mě nedojme, odvezu dítě ke Klatovům k babičce a mizím. :) Já už písek a tak moc aktuálně neřeším, Niki půjde do školy a doby pískovišt jsou za mnou (ne, že bychom nikdy nechodily, ale dohled spočívá v pokuřování v nedaleké restauraci :)
 Bumbi&05,08,10 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 22:25:28)
já si na písikoviště beru buď noťas (teda se 3 už teď ne, ale s jedním jsem si ho brala i na pískoviště i do MC) nebo mám u sebe furt blok a tužku. A čtečku a v ní přehršli knih, i těch pro děti ~;)
 maw 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 9:43:40)
Můžu se zeptat, jaké oběti máš na mysli?
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 15:05:18)
Nevěděla jsem, že mě to bude tak deprimovat. Taky jsem nečekala takový finanční propad, protože s dítětem jsem nemohla dělat všechnu práci, co jsem si naplánovala... spousta věcí nebyla tak, jak jsem čekala. Tady nejde o to, že bych své dítě nemilovala, ale nesnášela jsem tu nesvobodu. Připadala jsem si jako dostihovej kůň, co závodí a za sebou vleče vůz.
 Binturongg 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 16:11:29)
Petro - pokud je to neočekávané - ta zátěž a neštěstí, musí to být na prášky, to chápu.
Ještěže jsem si nic neplánovala - potřebovala jsem vypnout mozek a začít se vyjadřovat v citoslovcích, jako sůl ~:-D
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 18:45:18)
Já vypnout mozek fakt nechtěla a ani jsem si to nemohla dovolit. Už jen to, že mi zákazníci začali odříkat kšefty,když zjistili, že jsem těhotná, mě nasralo na maximum. Naštěstí jsem našla jinou práci a jiné kšefty. PRostě, když léta buduješ něco, tak to neodpískáš jen proto, že se ti narodilo dítě. A nutnosti platit složenky dítě taky nezbavuje.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: skvělý západ 

(8.4.2011 16:22:12)
Binturong, tak si počkej, jak budeš permanentně šťastná třeba s nespolupracujícím puberťákem ~y~ Mě třeba ten batolecí věk dost silně nebavil, zato pozdějc si to užívám daleko líp.
 Ecim 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 21:19:30)
"A ty matky, co jim hrábne? Je pěkné, že žiješ tak, jak ti to vyhovuje, ale udivuje mě, že nechápeš, že jiný by byl v podobném modelu nešťastný."

Petro, mě to neudivuje. Já chápu, že ne každého baví být 2 nebo 3 roky jen doma s dítětem a nedělat nic jiného.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:52:03)
Binturong, já znám jednoho bezva tátu na rodičovské, ti to ještě udělali tak, že maminka pracovala polovinu úvazku doma, jsou taková hodně propojená, moc milá rodina. Můj tatínek se mnou koneckonců byl od mého roku do dvou, hodně mě tenkrát sebralo, když po škole musel na rok na vojnu.
 Ivulle 
  • 

Re: skvělý západ 

(8.4.2011 16:00:46)
Bintu, ty asi žiješ v nějakém úplně jiném světe něž já...

Mezi našimi přáteli jsou hned dvě rodiny, kde byl otec na rodičovské s děckem (pokaždé od roku věku), a pak zmám několik případů, kdy matka pracuje na částečný úvazek a otec také na částečný.

A pak vím minimálně o 2 rodinách, kde o to tatínek hodně stál být doma s děckem, ale maminka neměla zájem.
 maw 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 9:42:50)
To já jich pár znám.
A mají jednu velkou výhodu - nikdo se jich neptá na hlídání dětí, když nastupují, ač byli doma s jedním od jeho pů roku, pak s druhým od jeho půl roku, tak se jich při nástupu nikdo na nic neptal a nikdo neočekával, že budou doma pak zase s třetím... Prostě se tak v téhle společnosti nemyslí. Čili neřešili, že by se jich někdo ptal na hlídání dětí nebo zda plánují další.
Zatímco třeba těm matkám dali pěkně sežrat "a kdo vám bude hlídat dítě, když onemocní?" - "Manžel je s ním doma, neměla jsem OČR ani jednou, můžete si to zkontrolovat". Reakce "To známe. Vždycky je s nemocným dítětem doma pak matka."
Podotýkám erudovaná VŠ, prestižní obor, s praxí u dobré firmy... Nevzali.
Otec toto nezažívá.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:42:31)
Binturong, tak já si jsem jistá, že je to muži líto, a užívá si každý den, kdy mu vyjde s dětmi být. Ale vzal za svou jinou roli a snaží se ji naplňovat. Já sice s dětmi doma jsem, ale že bych si užívala, že je to zrovna s dětmi ... jsem líná kočka, ráda se povaluju, ty děti k tomu holt nějak přiberu ~t~ Už tu mám jen nejmenší, téměř tříleté mládě, které je sice dopoledne rádo, že se může přitulit, aniž by ho někdo odtahoval, ale to mu vystačí tak na půl hodiny a jinak se těší na odpoledne, až vyzvedneme sestry z instutcí, protože pak nabírá život zábavnějších otáček.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 14:59:37)
z naprosto blbého a neromantického důvodu - tatínek vydělává. S mým prvním těhotenstvím nastoupil do nového perspektivního zaměstnání, kde se dost dobře vypracoval a došel k dost dobrému platu, navíc vystudoval VŠ, která mu taky dost pomohla. Moje kariéra mezitím stagnovala, tím si nestěžuji.
Domluvili jsme se tak, že on to zajistí finančně a já odrodím dvě děti za sebou, protože jsme chtěli malý věkový rozdíl.
Taky si občas posteskne, že by si to se mnou vyměnil, je mu smutno, to ano, ale víme, proč to děláme. On je s dětmi méně, já toho mám více, co se týče domácnosti. Je to ale týmová práce, každý přispěje tím nejlepším, čím může, aby to vyhovovalo celku, jako takovému.
Za půl roku už jdu do práce, situace se změní, bude více peněz z mé strany a tatínek se více zapojí do rodinného života.

BTW: i tohle je o dělbě práce a o prioritách.
 Petra Neomi 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:29:38)
Sakra a dokážete pochopit, že někdo si užije mateřství, jen když to dítě nemá na krku furt?
 Xantipa. 


Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:30:42)
Jo, to dokáže každej pochopit. Jen se některé čílí, když se začne tvrdit, že být s dětmi dejme tomu do 4 let věku je ztráta času a ta výhoda, co poskytuje stát, by se měla zrušit.~;)
 Ala 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 14:34:42)
A to tady někdo psal? Že jsem si nevšimla.......Já jsem pro rozšíření možností nastavení rodičovské, aby bylo toto nastavení flexibilní. kdo cche, tak ať si je klidně doma ty tři roky......
 maw 


Re: skvělý západ 

(10.4.2011 9:50:13)
Jenom???
Bojuj za dýl, budu hlídat i Tvoje ~;)
 Lenka P. 
  • 

Re: skvělý západ 

(7.4.2011 20:01:57)
Krásně napsáno. Mohu než souhlasit.
 Panímáma 
  • 

Re: skvělý západ 

(10.4.2011 16:40:31)
Přečetla jsem tvůj příspěvek jedním dechem a naprosto souhlasím, máme to stejně.
Taky po šesti letech nastupuji do práce, já už v září. Strašně rychle mi to uteklo a už teď vím, jak moc se mi bude stýskat po dětech a po čase stráveném s nimi. Vojtík bude mít zčerstva tři roky, mně přijde opravdu ještě malý...kdybych tak mohla mít zkrácený úvazek!
mmch malé miminko bych neopustila kvůli práci nikdy.
 Jana a dva 
  • 

Vazte si ceske materske 

(7.4.2011 14:33:21)
V Lucembursku 20 tydnu materska (temer cely plat) + 6 mesicu rodicovska (zlomek platu)...
Radeji bych zustala doma s detmi, ale o praci (ktera se spatne shani) prijit nechci, proto chapu autorcino - "vazte si...".
Na druhou stranu ale musim rict, ze jesle tu jsou na skvele urovni, a i kdyz rodice nenahradi, snazi se o individualni pristup a vsestrannou vychovu. Rodice se tu hodne aktivne detem venuji v tom zbyvajicim case (vecery, vikendy...). A deti nevypadaji, ze by si odnasely celozivotni trauma. Nelibi se mi to odsuzovani matek, ktere se brzy vraceji do prace (protoze to proste z nejakeho urcite ne lehkovazneho duvodu delaji), ani staveni kultu matkam v domacnosti, protoze to neni zarukou "dobreho rodice". Ale vazim si toho, ze zeny v CR, ktere doma zustat chteji, snad i mohou. Ale hlavne at pak nerikaji nic o sebeobetovani se, treba az budou ty padesatnice:-)
 Tatramelka+3 


Maminky, važte si české .... 

(7.4.2011 14:44:09)
~R^

Patřím k těm, které jsou rády za možnost být doma s dětma a ráda budu i nadále. Pravda je, že pro to máme i vdobré podmínky.
 arantxa 


Re: Maminky, važte si české .... 

(7.4.2011 15:14:15)
Tak já jsem ta, co chodila celou RD dovolenou do práce. Vždy večer, když manžel přišel jsme šla na 1,5-3 do práce. Tam jsem si odpočinula a krásně zrelaxovaná přišla domů a těšila na to své dítě. Dle mého dítě netrpělo
jinak mi moje kamarádka říkala, ež její příbuzné ve Španělsku, která měla 6 měsíční dvojčátka nabídli - buď půjde na rok na stáž do ciziny i s dvojčátky a s chůvou nebo může rovnou zůstat doma a do práce se už nevracet. Je doktorka. Nakonec šla, manžel měl dobrou práci, takže je ve Španělsku aona se svoji mainka bydlí v cizině.
 arantxa 


Re: Maminky, važte si české .... 

(7.4.2011 15:19:44)
Jinak sama jsme byla au pair ve Španělsku a to, jak tak rodina fungovala mě ~n~. Maminka a tatínek od rádno do večera v práci, večer buď děti už spali, když přišli nebo večeřeli. Hned je dořvali, ež špatně drří vidličku nebo že se frfňají v jídle Zavřelis e do lonžnice nebo do pracovny a konec. O víkendu šli většinou k nějakým známým, kde se o děti starala jiná au pairka nebo ti známi přišli k nám. Žádný společně strávený čas ... nic. Přišlo mi, že ani neví, co by společně dělali a dle mého názoru je to hooodně smutné.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Maminky, važte si české .... 

(7.4.2011 15:26:24)
arantxo, už jsem to psala výš - tohle jsou ale pohledy zabarvené tím, do jakých rodin aupair chodí. Do rodin, kde je maminka s dětmi doma, jezdí s nimi na výlety atd, asi aupair nepřijde.

Takovouhle "modelovou" rodinu najdeš i u nás. A nemusí ti rodiče jen tak moc pracovat. Taky můžou ten čas bez dětí trávit v hospodě.
 Panímáma 
  • 

Re: Maminky, važte si české .... 

(10.4.2011 16:58:06)
Arantxa, na tomto příkladu je jasně vidět, že rodiče na děti nebyli zvyklí a děti zřejmě nebyly zvyklé na ně. Jejich "pedagogické záchvaty" po návratu z práce si umím živě představit. Tady na nějakou vzájemnou lásku nebylo místo. Fakt smutné.
 kreditka 


Jsem ráda že tu ta možnost je 

(7.4.2011 17:06:10)
Neb třeba takový příklad z naší vsi. Kousek odsud je automobilka, pracuje tam snad čtvrtka vesnice - hlavně chlapi. Teď jeli prakticky všichni na 3 směny + nějaké ty soboty, ale brzo přijde změna a autombilka najede na "nepřetržitý provoz" Podle směn co má každý zaměstnanec k dispozici to vychází tak že pokud dělají v automobilce oba manželé tak se sejdou spolu s dětmi na víkend zhruba jednou za čtvrt roku - jinak pokaždé bude v práci minimálně jeden z manželů. jesle tu nejsou, školka je plná, částečný úvazek skoro neexistuje... Je to snad největší zaměstnavatel v regionu, který docela slušně platí takže i ženy jsou rády když se tam dostanou. Když jsem viděla jak bude manžel směnovat, neumím si představit jak bychom to zvkládali kdybych měla někde nastoupit na plný úvazek to by snad ani nešlo neb manžel ty směny má strašně nepravidelné, školka u nás začíná v 7 a končí po 15. hodině. Jsem ráda že zatím budu dál na rodičáku s druhým dítětem, protože nevím kde bych hledala práci takovou aby dcera věděla že má taky rodiče a ne jen babičku, dědu či sousedku co by ji musely vyzvedávat. Neumím si to fakt představit natož kdyby to tu bylo jak v cizině a malou bych musela strčit někde v půl roce do jeslí, sama nastoupit do té automobilky a s celou rodinou se vidět o víkendu jen jednou za čtvrt roku ~8~
 monabe 1+3 


Nesouhlasím! 

(7.4.2011 20:13:12)
Mám taky jednu zkušenost, žila jsem 10 let v Belgii a tento západní systém bych rozhodně nezavrhovala. Vždyť ženu nikdo do práce nenutí! A co se týká peněz, které matka dostane od státu, rozhodně si nemůže stěžovat a s českými příspěvky jsou nesrovnatelné! Myslím tím podstatně vyšší. Vždy mě skoro rozčílí, jak všichni vynáší český systém do nebe, ale asi neznají úplnou pravdu o systémech západních. Neznám situaci ve Francii, ale belgický systém jsem zažila a nedám na něj dopustit.

Mateřskou jsou nikdy nepobírala, v zemi jsem před narozením našich 4 dětí nepracovala, tudíž jsem neměla nárok, přesto dětské příspěvky ji dostatečně nahradily. Jestli se jedná o porodné, matka dostává již v 7. měsíci těhotenství zhruba 1000 euro na dítě, ať je její první nebo páté, u dvojčat se částka zdvojnásobuje a nezáleží, jestli o dítě při porodu přijde nebo se narodí bez komplikací. Rodičák si matka sice v ČR může zvolit 2-4 roky, ale když skončí, od státu už neuvidí ani korunu. Belgický stát na rozdíl od českého podporuje rodinu nejen první 2, 3, 4 roky života dítěte, ale až do jeho plnoletosti tzn., že rodič dostává příspěvky po dobu 18 let!!!! Můžete si každý spočítat, jak je český stát "dajný". Jen pro orientaci, příspěvky na jedno dítě bývaly před nedávnem asi 80 eur, na 4 děti až 700eur měsíčně!
A že dítě chodí do jeslí? Za prvé je to rozhodnutí rodiče, za druhé to může být pro něj daleko prospěšnější, než sedět doma s vystresovanou matkou, třeba. Záleží na úhlu pohledu, ale hlavně chci říct, že by se tyto systémy neměly tak zatracovat. Nebo si myslíte, že český občan je lepší než francouzský či belgický, je lépe vychován? Poznala jsem spoustu Belgičanů a můžu říct, že obecně je jejich národ co se týká mentality nesrovnatelný! Mluvím nejen o známých, ale třeba i o cizích lidech na ulici, v obchodech, o chování sousedů v domě. Toto všechno se těžko vysvětluje, člověk to musí zažít na vlastní kůži, pak teprve je schopen srovnávat.
 Ajlina 
  • 

Re: Nesouhlasím! 

(7.4.2011 20:42:41)
no ono je i řada českých žen, které žádnou mateřskou nikdy nedostanou a žádný rodičovský příspěvek nikdy nedostanou a jsou prostě se svými dětmi doma zadarmo, což by se ve Francii rozhodně nestalo
 Petra+3 
  • 

Re: Nesouhlasím! 

(7.4.2011 22:07:55)
Ale stalo, ja jsem pred detmi studovala, sice jsem behem studii pracovala, ale nemela jsem oficialne odpracovano tolik, kolik bylo treba, tim spis, ze to bylo jeste v dobe, kdy jsem jako neunijni studentka potrebovala na vse pracovni povoleni a to vse bylo limitovano poctem hodin. Takze jsem nemela ani materskou, ani rodicovskou "dovolenou".
Od druheho ditete jsem akorat dostala rodinne pridavky, jako kterakoli jina matka, pracujici nebo ne a at je rodinny prijem vysoky nebo ne: 120€ na dve deti, od tri je to kolem 270€ (a na kazde dalsi dite je to o 150€ vic, takze ty pridavky jsou asi nizsi nez v Belgii).
 kreditka 


Re: Nesouhlasím! 

(8.4.2011 8:26:02)
Tak jestli jsi z mateřské vystresovaná tak je potom západní model pro tebe ideální, já si na mateřské vystresovaná nepřijdu, právě naopak
 Lenka P. 
  • 

Re: Nesouhlasím! 

(9.4.2011 20:38:56)
Souhlas. Proč všichni píší, jak jsou na mateřské vystresovaní???? Sice nemůžu říct, že bych si mateřskou/rodičovskou užívala 24/7, ale ke stresu mám hoooodně daleko:-))).
 Rigmor 


Třeba v Norsku 

(7.4.2011 23:20:00)
Třeba v Norsku. Mateřská je tady rok, matka pobírá zhruba 90% platu. Po roku běžně ženy nastupují do svého původního zaměstnání a mají právo na částečný úvazek, 50%, 60%, ale i míň, záleží jak se domluví se zaměstnavatelem. Dítě můžou dát do školky/jeslí (bývá to dohromady, třídy podle věku) od věku půl roku, taky na částečný "úvazek". V předškolních zařízeních jsou tak 2-6dětí na jednu paní/pána (a né 20 jak mnohdy u nás). Ale matky se můžou rozhodnout i jinak, do dovršení 3let dítěte pobírají rodičovský příspěvek (3500NOK-co není moc, ale my třeba z platu manžela výcházíme v pohodě, což nemusí platit pro všechny rodiny), pokud dítě nenavštěvuje státní-obecné předškolní zařízení. Takže může při tom i pracovat, pokud má hlídání (rodiče, otec dětí, chůvy se tady na vesnici nevedou, ve městech to možná existuje). Na každé dítě jsou přídavky do 18let (na zdravé dítě měsíčně 950NOK), samozřejmě porodné. Taky znám ženy, které prostě zůstaly s dětma dýl, protože jednoducho na to měly nějaký důvod. Nikdo se nad tím, jak se kdo rozhodl nepozastavuje. Alespoň mně, jako cizinci, se to tak jeví. I když je pravda, že mně naše dětská sestra (vyššího věku) říkala, že je fajn, že jsem s dětma doma dýl, norské dámy - podle jejího názoru - nastupují do práce brzo. Všeobecně i matky starších dětí, nebo ženy s již dospělými dětmi pracují na částečné úvazky. Tady se totiž i starost o domácnost bere jako práce a je všeobecně známo, že ženy mají té práce doma víc (nebo jinak řečeno, zabere víc času), než muži (i když rodina bydlí v baráku, o který se musí muž starat).
Otec má po narození dítěte 2týdny extra dovolenou. Taky má nárok na několik měsíců otcovské dovolené, ale nevím, jak je to přesně. Ve Švédsku je to prý tak, že pokud si ji otec nevybere, tak propadne, nemůže to za něj vzít máma. Takže to třeba otce motivuje, starat se o své dítě několik měsíců...
Já jsem již pátým rokem doma se dvěma dětma. Beru to tak, že dětství je jen krátké období, za chvíli mě nebudou potřebovat...nenudím se, baví mě to, rozumově mám v tom jasno, přesto čím dál tím víc "unikám", můj mozek potřebuje něco na práci (domácí a jiné byť kreativní práce na to prostě nestačí). Na hodiny norštiny si chodím odpočinout. Z domova dělat nemůžu, doma se na svojí práci prostě nemůžu soustředit...obdivuji holky, které pracují doma po večerech, jen co uloží děti...Už se těším do zaměstnání, i když se trochu obávám té náhlé změny, mám to na plný úvazek. A současně si uvědomuji, že se mi po těch letech bude stýskat. Mně příjde ideální mít na výběr a začat pracovat postupně, kvůli dítěti ale i kvůli sobě.
 Cindy (XI/06 + IX/10) 


Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(8.4.2011 0:04:54)
a to asi 4 roky. (podotknu - před mnoha lety, ale dodnes, na to období často myslím jako na noční můru)
V roce 1990 - mých krásných 19 let - v létě jsem jela navštívit vzdálené příbuzné do Francie. Tam jsem HO potkala. Byli jsme si sympatičtí, ale jinak nic. Jen jsme si vyměnili adresy, a to bylo vše. Druhý rok jsem tam jela k sestřenici, ale to jsme se ani neviděli, neb v té době žil v Německu s tehdejší přítelkyní. Další rok mě pozval jeho otec, tak jsem jela opět do Francie, kde ON se právě vrátil sám z Německa. Sám a osamocený. Po krátkém čase jsme se sblížili, on následně přijel do Čech a pak odjel na Filipíny na zimu. Pak opět přijel za mnou, spolu jsme jeli do Francie, pak jsem se vrátila a čekala, až přijede cca za měsíc. A dočkala jsem se...z autobusu se vypotácelo cosi, co připomínalo mou velkou lásku. Totálně ožralý, s kuframa, s kolem, teď já s ním sama v Praze, ještě jsem ho musela dopravit cca 80 km domů autobusem.
No, umíte si představit. Když jsem se zamilovala, netušila jsem, že do alkoholika...ale proč to píšu v souvislosti s francouzskou výchovou...Jak jsme spolu žili, byla období, kdy to bylo hezké (když se právě snažil omezovat pití) a období, kdy byl téměř neustále mimo. Ale v těch lepších časech jsme spolu hodně mluvili, tak vypravoval i o svém dětství.
Narodil se v roce 1957. Když mu byl rok, dali ho rodiče do jakýchsi týdenních jeslí, aby mohli pracovat.Ale nebyly to jesle v pravém slova smyslu - byla to jedna paní na hlídání, která se starala cca o 5-7 dětí po celý týden. Syna si brali na víkendy domů. Když chodil do školy, tak musel chodit i do letní školy, aby rodiče mohli pracovat a nemuseli se starat, co s ním. V té době jeho matka byla už občasně dlouhodobě nemocná - nevím přesně, co jí bylo, tuším něco s psychikou - já osobně měla trochu podezření na drogy. On pak šel studovat architekturu, byl velmi talentovaný, a úspěšně dokončil studia - ovšem coby závislý na heroinu a jako drogový dealer. Jeho matka někdy v té době spáchala sebevraždu (aniž tušila, že syn je narkoman) - skočila z okna jejich bytu (z třetího patra) v Paříži. Ona byla poměrně zámožná, takže on byl dobře zabezpečen - což bylo bohužel to nejhorší, co se stalo. Lítal v drogách, z toho se pak dostal po několika pobytech na psychiatrii, ale nahradil drogy za alkohol. Zimu trávil vždy někdy v teplých krajích. Časem jsem zjistila, že jeho zvykem bylo nalípnout se na nějakou ženu (a ač sám byl za vodou) nechat se od ní živit a de facto parazitovat. Tak to bylo i se mnou (kdy já z hrubého platu 6000 Kč živila jeho, platila nájem a vše, co bylo třeba), tak to bylo s jeho německou přítelkyní atd. Jeho život byl taková honba za chimérami - vždy si vymyslel "úžasný plán", jak nějak vydělat a krátce na to opět nic.Vždy něco začal a nikdy nedokončil - neustále jen klouzal po povrchu, ač byl velmi inteligentní a talentovaný.Nikdy pořádně nic nedokázal a nic pro nikoho obrého nedělal - takový zbytečný člověk...
Musím říct, že pro mě byla úleva, když jsem se rozešli. A čím déle to bylo, tím jsem byla spokojenější.
Nechci, aby to vypadalo jako zevšeobecněvání, ale jen jeden příklad také výchovy.


 Binturongg 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(8.4.2011 0:16:25)
Cindy - souhlasím. Je mnoho podob psychické deprivace v raném i pozdějším dětství - tento týpek je zářným příkladem jedné z nich.

Nicméně se obávám, že stejně dostaneš držkovou za své "domněnky", protože takhle přece může dopadnout každý - i ten nejopečovávanější ~;)
 Ala 
  • 

Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(8.4.2011 0:22:59)
No jasně, fůra deprivantů je pro změnu z rodin, kde je naopak matky až příliš opečovávaly :D
Ale vážně - tohle je extrém a rodiče by se nejspíše chovali stejně, i kdyby žili ve státu s desetiletou řodičovskou královsky zaplacenou......To je prostě extrémní případ a nevěřím, že to tak ve Francii dělají všichni.....
 cyann 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(8.4.2011 12:04:27)
Tak hlavně v 50. letech byly týdenní jesle i u nás, děti byly doma jen na neděli. To je samozřejmě zvěrstvo. V současnosti nejsou ani u nás, ani ve Francii (tuším tam existuje pár non-stop jeslí, pro lidi co pracují na směny, ale jsou tam jasná omezení, kolik času tam může dítě strávit v kuse a za týden.
Takže jako doklad toho, jak je to ve francii špatné, to asi neobstojí.
 Cindy (XI/06 + IX/10) 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(9.4.2011 17:10:22)
To máš pravdu, Binturong. Já počítala s tím, že někteří nepřečtou ani tu poslední větu v mém příspěvku a hned budou oponovat, že nemohu zevšeobecňovat. Což jsem ovšem nedělala.
Docela mi přišlo komické, jak mi tu někdo napsal, že jsem asi mohla dopředu vědět, že je alkoholik - jak asi? Přede mnou nikdy předtím nebyl opilý, ani nepil nijak nestřídmě. Já žádné varovné signály tehdy nezpozorovala - nevím, byla jsem mladá, neměla moc zkušeností s muži, tak jsem nic asi neviděla nebo nechtěla vidět. Dnes už těžko říct.
Navíc, dnes je ten člověk už na pravdě boží, jak se říká. Skončil tak, jak žil. Opilý spadl z nějaké skály prý na těch Filipínách...
 Binturongg 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(9.4.2011 18:44:14)
Cindy - nojo, budiž mu skála lehká ~d~ Kdo s čím zachází, tím také schází.

Domnívám se, že jeden z hromadně viditelných důsledků výchovy a vývoje téměř bez rodičů je "svoboda" a schopnost na ničem nijak nelpět (na rodičích, na dětech, na vlasti, na práci...).

Má to své výhody - tito lidé jsou schopni cestovat, studovat, studovat v zahraničí, být skvělí a úspěšní, sebevědomí...

Ale ve vztazích jsou mrzáci, protože právě na ničem neumí "viset", tedy ani na ženě-muži, na dětech, natožpak na rodičích či nějakých příbuzných, citově lpět demograficky...směšné a svazující! ~7~

Pro mnohé je to však osvobozující vize.

Manželé žijí vedle sebe, nebo se téměř nevídají, s dětmi zacházejí stejně, jako bylo zacházeno s nimi, divné jim to nepřijde a ve finále budou hrdí, že se děti brzy osamostatní, vystudují, budou cestovat...
Jejich rodiče tyto děti nebudou v podstatě znát a od 70 let budou spokojeně přežívat v nějakém důchoďáku, kam je možná děti přijdou jednou, dvakrát ročně navštívit.
 maw 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(10.4.2011 10:00:17)
~R^
Trefné
 Binturongg 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(10.4.2011 23:25:17)
maw - pročetla jsem všechny Tvé komentáře - díky ~R^ ~;)
 Cindy (XI/06 + IX/10) 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(10.4.2011 15:40:13)
To máš pravdu. Tento muž měl úžasný potenciál, ale ve finále byl jen zbytečný člověk. Co mu bylo pak platné, že měl byt v Paříži, byt u moře v Caen, veliký dům ve střední Normandii. Tam jeho otec zemřel sám, bez ženy, bez syna, bez vnoučat, protože ani ty jeho závislostem propadlý syn neuměl zplodit... C´est la vie.
 Binturongg 


Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(10.4.2011 23:47:04)
Cindy - je to hloupé, ale domnívám se, že je lépe, že se tento člověk nenamnožil ~d~
 Zdena 
  • 

Re: Žila jsem s výsledkem francouzské výchovy 

(8.4.2011 11:10:13)
Myslím, že jsi žila ne s výsledkem francouzské výchovy, ale s potomkem geneticky zatížené rodiny. Na venkově, kde si lidé viděli do talíře, soudná matka řekla dceři, aby si nebrala Josefa, protože jeho otec pije a karbaní, jeho děda pil a karbanil, tak i Josef asi bude pít a karbanit, i když teď to ještě dělá jen trochu. Podle mě to nebyl předsudek, ale zkušenost. Když se s někým seznámím v době, kdy je namol, tak nebudu přepokládat, že je to jen takový drobný úlet. A když se pak zmíní, že jeho rodiče mají problém se závislostí na čemkoliv, tak prchám, láska neláska.
 *Niki* 


Typické:-) 

(8.4.2011 8:13:52)
Chtěla jsem i něco napsat, ale už to tu i zaznělo, tak se nebudu opakovat.
Každopádně jsem si vzpomněla na slova jedné feministky, která pravila, že pro ženy nejsou nepřítelem muži, ale jiné ženy.
I tato diskuse, opět - žena ženě vlkem.
Kdo je dlouho doma- špatně. Kdo je krátce doma-špatně. Kdo to skloubí- špatně, je to polovičaté, nebo to všude nejde.

Dejte si kafe, čokoládu, studenou sprchu nebo Lexaurin a nechte ostatní žít tak, jak si to zvolili ~;)

Autorkou popsaný model mi přijde šílený, i když věřím, že to tak nemá 100% Francouzek. Z modelu, jak žiju já, by zkolabovala možná i nefrancouzka ~;)

Důsledky si poneseme samy, tak co je komu do toho, zda jsme doma 6 týdnů či 8 let?
 Margot+1 


Re: Typické:-) 

(8.4.2011 9:23:54)
Mono,
přesně tak.
Podle mě to ale dělá nejistota ve společnosti, proto lidi mají dojem, že jakékoliv jiné řešení ohrožuje to jejich. Je to hrozné, taky už nějak ztrácím víru, že bude líp...
 ALL 


Re: Typické:-) 

(8.4.2011 11:05:12)
Souhlasím, jen s maličkou výhradou, nebo spíš doplněním: důsledky si neponeseme jen my samy, ale ponesou je také naše děti...
 monabe 1+3 


Re: Typické:-) 

(8.4.2011 12:56:36)
Kreditko,
já nepsala o sobě, jen že každý to má nastavené jinak. Já osobně bych od dětí do práce nedovedla odejít v tak raném věku. I když my jsme asi trochu extrém, máme 4 malé děti, po prvorozeném se nám do dvou let narodila trojčata, takže mateřskou "dovolenou" jsem si až tak "neužívala", přesto stále nepracuji a starám se o rodinu, o domácnost, dům...
Já osobně si na systém nikdy nestěžovala, ten belg. nám dost vyhovoval a teď vím, že se musím postarat sama, od jiných pomoc čekat nemůžu. Jen bych ty jiné nezavrhovala. Taky jsem chtěla srovnáním poukázat, že není všechno zlato co se třpytí. Českým maminkám se vštěpuje, jak jsou na tom špatně ty evropské ohledně délky mateřské, ale o jejich dalších výhodách se už nemluví. Už jen třeba to, že když česká matka musí s finančních důvodů začít pracovat, ale na druhou stranu nemůže, protože nemá místo ve školce pro své 3leté dítko...je to normální?
 klára, děti 07, 08 
  • 

Re: Typické:-) 

(8.4.2011 14:47:52)
Ano, to jsem já. Mladší syn se do MŠ nedostal. Mám mizerně placenou práci, kde se doprošuji už 2. rok, že bych snížený úvazek dala a je mi úlisně říkáno: jen buďte ještě s dětmi. Vypadá to, že nenastoupím, ani se to nedozvím otevřeně (zaměstnavatel kličkuje), školku tu dostanu až ve 4 letech syna, když vůbec. Soukromá je drahá, už tam teď chodí dva dny v týdnu - snažila jsem se své vedoucí dokázat, žýe na sobě makám /zahájený doktorát) a spolupracovat. Oceněna budu asi vyhazovem, protože se redukovala místa. Výhled ? Od září nula příjem a nezaopatřené dítě. Fakt fajn.....
Rodina daleko. Přemýšlím, kde jsem udělala chybu. Kde jsem udělala chybu ? A nebo ten český pseudomateřsky podporující systém není tak super ?
 Lenka P. 
  • 

Re: Typické:-) 

(9.4.2011 20:48:37)
~g~~R^
 maw 


Re: Typické:-) 

(10.4.2011 10:07:23)
Ano, ať jsou možnosti, aby si matky mohly vybrat. To je správně.
Ale špatně je, když se propaguje jen jeden model - úspěšná v práci, nastrojená a musí stíhat obojí - o tom se nemluví.
A je špatně, že se nemluví o vlivem na psychiku dítěte, když není s vhodnou dospělou osobou - jaksi od přírody to bývá matka (ale nic proti otcům, to je druhá nej možnost), jak je špatně, když si vazbu v 7. měsících vytváří na někoho jiného, ba co hůř externího, který se za chvíli vymění, jistota jeho světa trpí. Myslím, že je špatně, že se nezdůrazňují také benefity toho, když je matka (otec) s dětmi doma, ale že se pořád jen mele o tom, jak má šupajdit do práce aspoň na částečný, nebo dělat z domu. Ony i ty, co dělají z domu po čase zjistí, že aby to fungovaly, tak tomu musí dávat víc, nestíhají, jsou frustrované a z toho začne být i to dítě. Jde o to uhlídat dobře tu hranici.
Chci říct - kdyby se to nepodávalo tak jednostranně, tak tu nebude tolik, nebo ne tak "opozičních" názorů PRO bytí matky s dítětem. A je nutno si uvědomit, že ač mnoho matek si to spočítat umí a ví, nebo jim dobře funguje intiuice, tak většina společnosti je ovlivnitelná a stádní a tam je potřeba dělat také "osvětu", resp. "připomenout kořeny" neb ta většina bude holt dělat, co se do ní bude hustit. A nejde jen o ty matky, ale taky o ty děti.
 Hanuš 
  • 

Radši bych kratší mateřskou a zkrácené pracovní úvazky 

(9.4.2011 0:59:37)
Mno, kdybych si měla vybrat mezi 3letou mateřskou a kratší mateřskou ale možností pracovat na poloviční úvazek a mít "sdílené místo" tak si vyberu jasně to druhé. To mi chybí víc, než jestli dostávám podporu 3 roky nebo ne.

Ostatně je mi to zcela jasné proč to tak je - politici jsou "taky" jenom lidi a jsou cestou nejmenšího odporu - je jednodušší navrhnout a schválit finanční podporu pro matky a tím jim "zavřít ústa" než zákonně podpořit vytvoření sdílených míst, polovičních úvazků a dostatek míst ve školkách!!! Je to podle mě jenom čistý kalkul!

A co je mi platné, že jsem byla doma 3 roky s dítětem, když teď musím už chodit na plný úvazek, což v případě vysokoškolačky je 10h denně a víc a vidím děti jenom večer a o víkendech! Kdybych měla možnost dělat na kratší úvazek tak do toho hned jdu!
 Romana Klementová, 2 děti (2 a 6 let) 
  • 

Jeden velký nesmysl 

(9.4.2011 18:20:36)
Pisatelka ve svém příspěvku evidentně míchá jablka a hrušky a závěry formuluje tak, jak se jí právě hodí...Realita je dle mého zcela jiná. Podívejme se na to, kolik vydělává pracující žena ve Francii (o tom, že se tam dá daleko snáze najít práce na částečný úvazek není pochyb) a kolik vydělává žena u nás??? To je myslím jádro celého problému. Pokud žena ve Francii nastoupí do práce, odevzdá případné chůvě pouze část svého platu. V případě, že jde do práce žena pobírající průměrnou mzdu v České republice,odevzdá ji chůvě celou, což je v podstatě marnost a zbytečnost. Myslím si, že pokud by se mzdy v ČR dostaly na úroveň srovnatelnou s jinými evropskými zeměmi, velké procento žen by odešlo do práce již v 10 týdnech věku dítěte a trend "vysedávání doma" do 3 až 4 let věku by byl rázem u konce...Nemyslím si také, že by si nás stát možností, že můžeme být doma s dítětem za 3800 Kč měsíčně nějak hýčkal, spíše naopak. Myslím, že francouzky nikdo nenutí chodit do práce. Jdou tam zcela dobrovolně, protože žít z výše uvedené částky by jim pravděpodobně připadalo jako utopie.
 Lenka P. 
  • 

Re: Jeden velký nesmysl 

(9.4.2011 20:54:00)
Jistě, mít západní příjmy. A zkusila jste si někdy spočítat jaké jsou výdaje? Máme se tu dobře a myslím, že moc.
 Romana K. +2 
  • 

Re: Jeden velký nesmysl 

(10.4.2011 10:05:19)
Ano, s tím, že se tady nemáme špatně souhlasím. Svým příspěvkem jsem ale chtěla říct něco úplně jiného. Politici v ČR prostě a jednoduše nevytvářejí podmínky pro zaměstnávání na částečné úvazky, o malé iniciativě týkající se zřizování školek ani nemluvím. Žena tak, i kdyby stokrát chtěla pracovat, musí doma sedět do 4 let věku dítěte, protože dítě jí do školky nevzali, a tím pádem ani nemůže jít do práce (na zaplacení chůvy nemá peníze). To je, dle mého názoru, hlavní důvod, proč je u nás obvyklé být z dítětem tak dlouho doma. A můžeme se klidně bít v prsa jak jsme skvělé matky ve srovnání z francouzkami...My totiž ani jiné být nemůžeme...Důvody jsou totiž více než prozaické...
 Lenka P. 
  • 

Re: Jeden velký nesmysl 

(10.4.2011 12:48:27)
Máte pravdu, že míst ve školkách není dostatek, ale na druhou stranu v mém okolí neznám žádnou maminku, které by nevzali dítě do školky, když jde OPRAVDU do práce (bydlíme kousek od Prahy). To, že nevezmou mého syna a jemu podobné (v létě bude mít 3) nepovažuji za nic strašného, protože jsem doma s druhým, stejně, jako mé kamarádky (které o školku šíleně stojí). Vím, že někde je situace horší, ale zase upřímně, pokud by teď zřídili více školek, tak je za pár let budou muset zase zrušit, protože na dalších 20-30let bude dětí jen méně a méně. A za těch x-let, kdo ví, co bude. Možná ani potom, až dospějí naše děti už baby boom ani nebude.:-(
 Ala 
  • 

Re: Jeden velký nesmysl 

(10.4.2011 13:23:29)
Tk dá se otevřít třída avíc s tím, že až bude po babyboomu, tak se využije jinak (třeba jako klubovna pro nějaký kroužek či oddíl...).
Zajímavé, že někde to jde (četla jsem o případu, kdy další třídy ke školce postavili jako stavebnici z jednotlivých dílů - až nebude potřeba, dás e to opět rozebrat a použít na něco jiného). všichni se stále vymlouvají na to, že babyboom pomine a co paks těmi prostory. Ale tenhle problém je tu už cca deset let a kdyby se další třídy ke stávajícím školkám otevřeli už tehdy, byly by už deset let v provozu a rozhodně by nebyly prázdné....
 romana K. + 2 
  • 

Re: Jeden velký nesmysl 

(10.4.2011 15:33:13)
Dobře, budu tedy konkrétní. Dceru mi vzali do školky ve 4 a půl letech (Brno). Dva roky (od jejích 2 let) jsem ji vláčela s sebou do práce a byla jsem nesmírně vděčná, že mi to zaměstnavatel toleruje. Místo aby byla alespoň dopoledne s vrstevníky, hrála si pod mým pracovním stolem. Sestra má syna 4,5 roku (Praha 8) a už podruhé jí ho nevzali do školky. Pracuje doma a její syn celé dopoledne sedí u televize, nebo si hraje-sám. Nejsem si tedy jistá, čeho že si to mám vlastně vážit...České mateřské???...Rozhodně ne!!!
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Jeden velký nesmysl 

(10.4.2011 19:35:44)
Tak konkrétně - OPRAVDU chodím do práce já i můj muž a syna mi v Praze 8 do školky nevzali ( v říjmu mu budou tři roky - je tedy moc malý, vyřadil jej věk). Volala jsem do jeslí - tam ho MOŽNÁ vezmou, mají ale dvakrát tolik zájemců co míst, překvapivě - na jesle je moc velký. Co to je, chodit opravdu do práce - to nikdo nezkoumá, chtějí potvrzení od zaměstnavatele, že buď pracuješ, nebo, že tě přijmou zpátky - co asi jiného zaměstnavatel do potvrzení napíše, když musí tři roky držet místo? Moje dvě kamarádky děti do školky s potvrzením o nástupu do práce dostaly, přitom oběma jasně v práci řekli, že pro ně práci nemají, potvrzení ale vystavili. Já to s babičkama, manželem a částečným úvazkem určitě ještě rok vydržím, ale je spousta ženských, které nemají babičky ani manžela se směnným provozem a ty se teda můžou jít klouzat. Prostě budou spokojené matky v domácnosti ještě jeden rok, nebo třeba dva.
 Lenka P. 
  • 

Re: Jeden velký nesmysl 

(10.4.2011 20:10:36)
Jistě, v takových případech jako všechny uvádíte je to na mašli. Já měla ale tím OPRAVDU na mysli matky (a bohužel musím přiznat, že mezi ně patří i 80% mých kamarádek), které jsou doma s druhým dítětem, ale nechají si kdekoli potvrdit že pracují jen proto, aby jim dítě vzali. Možná proto se pak nedostává na maminy, jako jste vy všechny:-(. Ale to už je zase o nátuře, komu nedělá "blbě", když si to místo vylže.
 Iwulinka 


všechno se promítá 

(9.4.2011 18:25:35)
jak řekl můj manžel, pak mají mít frantíci nějaké sociální vazby :(
doporučuji: http://www.csfd.cz/film/242265-mezi-zdmi/
u nás bylo obdobné odkládání dětí ještě v nedávné minulosti a u většiny mých přátel se to promítlo ve vztahu k jejich rodičům.
 Binturongg 


Re: všechno se promítá 

(9.4.2011 18:45:58)
Co ve vztahu k rodičům, ale ve vztahu k dětem! ~7~
 Sylva81, Isa, Chris, Brian 


Re: všechno se promítá 

(10.4.2011 14:39:30)
binturong me vetsinou svych komentaru vytacela.

a jesle jsou kapitola sama pro sebe - opravdu neni snadne se tam dostat, vedouci jesli meho syna kvuli nemocnosti musela vyradit z dochazky, ale slibila, ze kdyz to casem jen trochu pujde vezme ho zpet, i 3 potomka (nejdriv v jeho 6 a vice mesicich) - planuji tak nejdele v 10mesicich, kdy uz se dite batoli, nebo i chodi (me obe deti jiz pred 1rokem chodili).
 Binturongg 


Re: všechno se promítá 

(10.4.2011 23:35:43)
Sylva - tak to jsme si kvit s tím iritováním ~;)
Je úplně jedno, jestli odložíš dítě po třech nebo po 6 měsících, výsledek je stejný... Omlouvat to můžeš, čím Tě napadne, ale pro dítě to prostě dobré není.
(o to víc je mi líto maminek, které jinou možnost nemají)

Je to smutné...o to smutnější, že máš ty děti tři...
No, hlavně aby o Tebe stály víc než Ty teď o ně, až je budeš potřebovat. I když za pár desítek let už bude slovo RODINA pejorativní pojem, každý bude vědět, že se děti i senioři odkládají, jelikož na ně není čas a kolektivní zařízení jim dá víc než jejich nejbližší.
Jsou to jen příbuzní a vlastní krev, která je až v pořadí PO kariéře, práci a vlastních zílibách.
Já mám právo! Já jsem studovala! Není mou povinností obětovat se!
Už dnes jsou toto oblíbená egoistická motta dam, které se ze záhadných důvodů staly matkami ~d~
Děsím se toho, co přijde...
 kapa.a 
  • 

Vztah  

(9.4.2011 21:09:05)
Když jsem si článek přečetla musím říci, že mi běhal mráz po zádech. Představa jak 10ti týdenního drobečka někam-někomu odkládám a není to jen vyjímečně je pro mě nepřijatelná. Při studiu na VŠ jsem měla možnost načíst a poslechnout řadu zajímavých přednášek o tom jak je matka pro dítě důležitá a nazastupitelná(tedy po nějakou dobu:-)). Bylo tam nahlas řečeno to co většina z nás tuší.Netvrdím, že náš systém je ideální. Má mnoho nedostatku stejně jako jiné, ale myslím, že máme štěstí, když se "můžeme" rozhodnout a zůstat s dítětem doma až 3 roky. Mě moje rodičovská brzy končí a čeká mě návrat do práce, kde je na mě pohlíženo jako na postiženou, jelikož jsem limitována právě malým dítkem (a to předevšám časově). I když jsem po dobu RD měla občas stavy, že mi z toho hrábne ty krásné chvíle to rozhodně převážily:-)
 petrachl 


"Matka na plny uvazek" 

(10.4.2011 0:03:47)
Ano, urcite je dobre zustat s ditetem nejaky cas doma, zalezi na kazde mamince, jak dlouho. Jde to ale i jinak. Ja sve dve deti vychovavam v Australii. S prvnim synem jsem se vratila do prace, kdyz my bylo puhych 12 tydnu - z financnich duvodu. To ale vubec neznamena, ze bych ho tim padem prestala kojit (Australie ma nejvyssi procento kojicich matek na svete) a nebo ho "odlozila" do jesli, kde by ho vzali uz od pouhych sesti tydnu. Zde si totiz muzu vybrat, jestli budu pracovat na plny nebo jen castecny uvazek, popripade jen dva dny v tydnu, a jestli treba nebudou lepsi jen vecery a nebo vikendy (pracuji ve zdravotnictvi). Vysledkem bylo, ze jsem pracovala v patek vecer a pak v sobotu nebo v nedeli, jak bylo zrovna potreba. Syn tim padem nemusel do zadne pece, protoze byl doma s manzelem, ktery ho krmil mym odstrikanym materskym mlekem, a tim padem si mezi sebou utvorili pevne pouto. Obe rodiny mame pres ocean, takze nikdo jiny tu na vypomoc neni. Pridavky od statu jsou pouhych 12 tydnu, pak uz se musime postarat sami.
Ted jsem na "materske dovolene" - zde se pouziva podle meho nazoru daleko vystiznejsi vyraz "Matka na plny uvazek" se svym druhym petimesicnim synem. Do prace nejdu, protoze tentokrat me nic netlaci. Az uznam za vhodne, ze je cas se vratit do prace, tak se vratim. Chodim s detmi na ruzne "play groups", kde se deti zabavi, pohraji s jinymi detmi a ja si vymenim zkusenosti a rady s ostatnimi maminkami. Nepripadam si izolovana, oproti Ceske Republice je tu pro deti a maminky plno aktivit a skoro vsechny jsou zadarmo. Prispevky na dite v Ceske Republice jsou smesne, pokud by matky mely moznost vyberu, jakou mam ja, urcite by jich sla do prace spousta, byt jen na den nebo dva, vypadnout z toho kolobehu. Od urciteho veku je i pro dite dulezite, aby bylo v kolektivu jinych deti nez pouze s maminkou, se kterou se beztak kolem druheho roku zacinaji nudit. Byt 4 roky doma si vubec nedovedu predstavit! Podle meho nazoru to vubec neni nutne. Tim, ze jde dite do zarizeni, ho prece neprestavame mit radi a nikde ho ani neodkladame trvale!
Petra
 Sylva81, Isa, Chris, Brian 


Re: "Matka na plny uvazek" 

(10.4.2011 14:18:09)
petrachl napsala presne to, co si take myslim a za cimsi stojim!
Boze proc neziju v Australii? Asi mam o cem premyslet...a zvazovat zda ziji v te spravne zemi....jsem stale jeste na rodicovske dovolene (ak ten vyrz nenavidim, copak je to dovolena?), dcera ma 4,5 roku - nastesti se nakonec dostala do skolky /i kdyz i v praze je to problem/, syn bude mit v kvetnu 2 roky - jiz jsem zkousela ho na podzim davat do statnich jesli (5x v mesici pri RD), jenze ouha od listopadu porad marodil (4.hexa vakcinu dostal az ted pred par dny, byt i pres rymu) a vysledek je ten, ze nejen ja nemohu zacit naplno pracovat, ale jedu s obema detma do Olivovy lecebny (18.04.).....obe deti mi letos v zime dost marodili, cili nebyla sance ani na chozeni po brigadach.

Celou diskuzi jsem peclive procetla, neco i 2x (bitatung), co me vytacelo na nejvetsi miru!

A ano jsou hrozne oba extremy - odlozit dite v 10 tydnech i byt doma nucene do 4 let ditete (nektere matky nemaji moznost volby delky RD, nebo dite nevemou do skolky).
ALE proc proboha je takovy problem kdyz zena=matka chce nebo i musi jit pracovat, vytvorit jednak ve vsech krajich a vetsine oborech mista na pul uvazku a jednak nemuset byt doma 3,4roky, ale jen tak dlouho jak bude kazda jednotliva zena chtit??

Ja bych napr. sla nejdele v 10-12mes. sveho 3 ditete (porod cervenec 2011) do prace, bud na polovicni, nebo i na plny uvazek, ale problem je kam ty 2 mladsi deti dam (kdyz syn kvuli marodeni byl z jesli odejit?)....nikdo se uz nepta zda chci byt i nadale doma - podotykam, ze u 3.tehu selhala antiko, prvni 2 jsou planovane, a jsem doma od cervna 2006, cili uz toho mamplne kecky tedy opravdu!

A to jsem nezustala uplne mimo (brigady, drive prace z domova, apod.).....jen nejak nevim, zda dalsi dlouhou rodicovskou psychicky zvladnu, ale to soucasnou vladu vubec nezajima!
I kvuli tomu jsem se zacala vice zajimat o komunalni politiku (problem jesle, skolky, chuvy, navrat po RD do prac.procesu, podminky pro matky, co maji vice nez 1dite, a vse okolo), ktere se jiz rok aktivne venuji.~a~~n~
 maw 


Re: "Matka na plny uvazek" 

(10.4.2011 14:36:40)
No, ale do kolektivu a mezi děti, a to i pravidelně, může dítě chodit, i když je s maminkou doma. To se přeci nevylučuje.
Co se týká peněz - tak nejde jen o to, co rodiny dostávají od státu za příspěvek - brali bychom nulu, nic, kdyby nás stát celý léta neokrádal na daních. Nikde jinde nejsou takové daně, zlodějina. Spotřební zboží tu stojí víc než jinde, a to v zemích, které mají vyšší příjmy a vyšší kupní sílu. A to není normální.
A s tou prací to tady takové není, aby si matky diktovaly, a co vím, tak ani v Austrálii ne.
 Sylva81, Isa, Chris, Brian 


Re: "Matka na plny uvazek" 

(10.4.2011 14:44:31)
Me ale neslo o to chodit do kolektivu mezi ostatni deti, ale o navrat do prace! Potrebuji, i chci se nejdele v roce 3.ditete vratit do prace!

Kdyz to vy matky, co jste tak rady doma nepochopite, tak to aspon uznejte, ze ne v kazde rodine, u kazde zeny je to stejne.~q~~o~
Ja Vam take nenutim at pracujete, vy mi nenutte 3,4letou materskou.
A dejte mi svatej klid.
 Katka, čtyřměsíční miminko 
  • 

pěkný článek 

(10.4.2011 11:48:41)
Díky za článek, trefně napsaný. Zrovna včera jsem měla obdobnou diskusi s kamarádkou žijící v Anglii, čerstvou maminkou. Už před porodem jsem byla dlouho na nemocenské, taky už mi "hrabe" z té dlouhé doby "doma", ale přeci si nepořizuji miminko jako hračku a hold, vše je otázka priorit.
Rozhodně si nemyslím, že žena patří k plotně, rovnoprávnost ano, ale ne za každou cenu, prostě to tak je, že na něco jiného je vhodnější žena, na něco jiného má nadání muž.
Bohužel tady se spíš za jakousi falešnou emancipaci skrývá čistý a holý kapitalismus, jen tak nenápadně, aby to lidi dělali s chutí, nikdo není rád do něčeho nucen.
Držím vám palce, nedejte se, užívejte si víno a sladkou Francii, ale své dítě vychovávejte jak nejlépe umíte, za cenu toho, že kvůli sníženému rozpočtu mu hold nedopřejete 20 hraček, ale jen pět. Ono někdy stačí na hraní i "obyčejná" lidská ruka. A teplo domova je k nezaplacení. Hodně sil a odvahy!
 Helga2 


Re: pěkný článek Rozdíl slov HOLD a HOLT 

(10.4.2011 15:23:13)
Význam tohoto slova je POCTA. Používáme ho tedy v případě, že chceme někomu složit poctu, nějakým způsobem ho ocenit.toto slovo se často používá ve spojení vzdát/složit h ol d někomu.
Na druhé straně pak stojí slovo h o l t, které má význam ZKRÁTKA, PROSTĚ. Pokud tedy můžeme slovo holt nahradit těmito synonymy, píšeme na konci hlásku ~q~ T.
 HS 1 dítě 
  • 

Čeho si mám proboha vážit? Kde si myslíte, že ty peníze stát asi tak bere???? 

(10.4.2011 11:51:07)
V ČR si sice můžeme vybrat jak dlouho na rodičovské dovolené budeme a brát při tom ty zmíněné finance, jenže když si uvědomím, že můj muž odvede měsíčně tomuto státu nejen na daních, ale i na soc. pojištění částku v několika statisících Kč/měsíc, tak mi přijde úplně směšné dostat 2 tisíce Kč jako odměnu za to, že jsem s děckem doma a mám to štěstí, že žiji v ČR.
Ty peníze které maminky dostávají jsou přerozdělovány právě z těch všech odvodů, kteří platí všichni lidi, tj. i jejich manželé/partneři a které ty maminky samy odváděly za ta léta, kdy chodily do práce a nic od státu nečerpaly. Takže možná na tom "vydělá" nějaká velice chudá rodina, ale běžná rodina těžko. Když zpětně vidím kolik peněz jsem státu odvedla během 10 let práce, tak se mi chce brečet ve srovnání s tím, že teď mám jako být vděčná za ty 2 tis/měsíc? Rozumějte, pracuji i při rodičáku takže netrpím, jen jsem alergická na to, jak ty "zahraniční" maminky vidí ty naše "výhody".
Kolik peněz jste VY konkrétně odvedla ve Francii do systému, když už nám v ČR závidíte ten luxus? Vím jak to ve Francii konkrétně nastaveno neboť jsem tam pobývala služebně a tlumočnici jsme měli Česku tam provdanou - ano, musela opustit dítě ve 2 měsících (dát ho na hlídání) a jít pracovat, protože se bála že jí utečou pracovní příležitosti a její manžel (mmch lékař) si u nich v Bretani asi nevydělal tolik, aby paní mohla být tzv. v domácnosti. Jenže tak je to i u nás. Pokud někoho není manžel schopen uživit, tak i tady maminky dávají maličké děti do jeslí a samy jdou do práce. A ty jesle Vám prozradím že jsou DOST drahé, protože jen v Praze je jich na prstech jedné ruky (těch jeslí) a při zapsání se samozřejmě přihlíží k financím a proč tam to dítě chtějí dát apod. a průměrná rodina do "státních" jeslí nemá šanci dítě umístit.
Takže jsem chtěla říct, že to co my v ČR od státu dostaneme rozhodně není tak, že by se ty peníze samy vzaly z nebe, ale že je tam prostě kdokoli z našeho okolí (nebo my samy) musel nejdřív napumpovat.
 Romana K. +2 
  • 

Re: Čeho si mám proboha vážit? Kde si myslíte, že ty peníze stát asi tak bere???? 

(10.4.2011 15:43:16)
Naprosto s Vámi souhlasím. Ve všem. To, že jsou ženy v ČR doma s dětmi do 3-4 let není způsobeno faktem, že jsme všechny "supermatky". Důvodů je několik. Nedostatek školek, jestlí, pracovních příležitostí na částečný úvazek a silně podhodnocené mzdy, kdy se ženě v podstatě více vyplatí sedět doma s dítětem, než jít do práce...V tomto kontextu se nadpis článku "Maminky, važte si mateřské" jeví více než komicky. Ono si totiž není čeho vážit...
 Varanka + Kateřinka(9/09) 


Re: Čeho si mám proboha vážit? Kde si myslíte, že ty peníze stát asi tak bere???? 

(12.4.2011 6:18:56)
Naprosto souhlasím!~R^
 abonameto 


Re: Čeho si mám proboha vážit? Kde si myslíte, že ty peníze stát asi tak bere???? 

(10.4.2011 17:01:19)
Tady ale odvadime tezce take. A nedostaneme po deseti tydnech vubec nic!
Muj zamestnavatel mi zaplati mzdu a odvede castku, ktera odpovida 80% me mzdy, statu. Me pak z té me mzdy srazi dalsich 25 % statu. A nakonec ti daji FALESNOU "cistou mzdu", ze ktere ti jednou rocne napocitaji dalsi rocni dane (unikatni system v Evrope jak zalepit lidem oci).
No a potom po tech deseti tydnech materske nedostanes nic, ani ty 2 ceske tisice korun.
Kolegova manzelka zacala pracovat (2 deti 5 a 2 roky). Rozdil v tom, co donese domu a co zaplati chuvam, skolkam a jeslim, cini 200 €. To tady das za mesicni rodinnou solidni "mutuelle"- zdravotni pripojisteni, bez ktereho se neobejdes.
Takze pracuje pro to, aby nebyla sama doma. Jinak to rodine prinasi stres, protoze jakmile je dite nemocne, oba rodice pracujici- paragraf tady neexistuje.Nastesti muj kolega je spoluvlastnikem spolecnosti, takze si to zaridil, ze vyleti z prace kazdy druhy tyden v 16h45, aby nemuseli do 18-19h (tady konec pracovni doby) platit dalsi hlidani. Jinak by na tom,samozrejme, pordelali.
Mimochodem, neni to uklizecka, assistentka zubniho lekare....
 abonameto 


Je to o systemu 

(10.4.2011 16:44:08)
Ve Francii uz 15 let. Mam kluka, 6 let, a ocekavam dalsi narozeni v rijnu.
Naprosto souhlasim.
Nejhorsi na tom vsem je, ze stat ti neda na vyber. Deset tydnu a konec. Pouze pokud muz souhlasi, ze vse utahne sam, coz je zde ponekud slozite, protoze platy normalnich obcanu jsou mizerne a staci tak tak na preziti od vylpaty k vyplate. Neni ani na to francouzske vino- kdyz se porozhlednete kolem sebe v restauraci, bezni Francouzi premysli, jestli si jej k tomu jidlu mohou dovolit, protoze s predkrmem uz je to moc...
Tady se proste z jednoho bezneho platu s ditetem prezit neda.
Dalsi francouzskou zajimavosti je, ze rodicovsky prispevek se dava az od druheho ditete. Vysvetli tomu prvnimu, ze na nej nedostavas nic.
Takze ty matky, co ja jsem znala ja a co zustaly doma, se nechaly vyhodit z prace, aby byly na podpore. Nebo jsou pripady, ze muz nahlasi trvalé bydliste jinam a zena je brana jako svobodna matka a je ne zivotnim minimu.
Takze je to asi o tom, ze se kazdy adaptuje tomu systemu, ve kterem zije.
A co se tyce tech deti tady, ja opravdu citim rozdil, kdyz dojedeme do CZ a jdeme nekam na prulezky. V tech malinkych ceskych detech je takova jakasi neznost a roztomilost.
Tady na tom teplem jihu mi ty deti prijdou studenejsi.
 Panímáma 
  • 

Státní správa 

(10.4.2011 17:03:54)
V září po šesti letech nastupuji zpátky do práce na místo úřednice ve státní správě. Jsem za tu práci opravdu vděčná, protože mi tu podrželi místo, i když i u nás se houfně propouštělo. Znám spoustu případů, kdy se maminka nemá po mateřské kam vrátit, protože její místo bylo tak zvaně zrušeno. Před tím jsem pracovala ve velké společnosti, kde se toleroval návrat do práce max. do roka. Osvítil mě duch svatý, že jsem změnila zaměstnání.
 kačka, jeden bobíšek 
  • 

k diskusi 

(10.4.2011 23:48:28)
velice ajímavá diskuse. já končím 3leou rd a v práci mi dali výpověď. nevěším hlavu, hledám a věřím, že najdu. na rd jsem byla celkem spokojená, hledala jsem práci na pár hodin ýdně, ale akovou, aby se vyplaila aspoń i rochu finančně jsem nenašla, spíš bych prodělala. jsem moc ráda, že jsem mohla bý se synem doma a věnova se mu. ačínáme se školkou a nebude o jednoduché, syn pláče a já vlasně aky. když je ve školce, hodně na něj myslím,jak se má a jesli mu něco nechybí. V prvním roce jeho živoa jsem od něj odcháela snadno, a další dva roky jsem si k němu vyvořila opravdu silné pouo, až mě o někdy děsí, ale be něj už by o nebylo ono a oje možná ono, co maminky, keré musí nebo chějí své děi předčasně opusi nikdy neažijí.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: k diskusi 

(11.4.2011 11:06:00)
Kačko, matka, která jde pracovat před dovršeným třetím rokem jejího dítěte ho snad neopouští, ne?
 Varanka + Kateřinka(9/09) 


Re: k diskusi 

(12.4.2011 6:15:40)
Od malé jsem "odešla" do práce na roce a musím říci, že OPRAVDU O NIC NEPŘICHÁZÍM!!! Naopak...čas, který s ní strávím, strávím S NÍ a ne prací okolo ní. Jsem klidná a nejsem vystresovaná ze čtyř stěn a věčného kolotoče okolo plínek a papaní, jako ten první rok...musím říci, že jít do práce byla příjemná změna a že teprve teď si mateřství užívám naplno bez nervů a stresu!
 Varanka + Kateřinka(9/09) 


To je sice krásná realita, ale...vidím to jinak 

(12.4.2011 6:11:37)
1) v ostatních státech (ve většině) se pohlíží na matky trochu jinak. Spousta zaměstnavatelů tam už pochopila, že i ony mohou společnosti prospět a vychází jim vstříc...tady vás mnohý zaměstnavatel ani nepřijme, protože máte malé děti a tudíž s nimi budete chtít být doma když budou nemocné, chodit po doktorech a pod...

2) platová stránka je v okolních (záparních) zemích na trochu jiné úrovni než u nás. Není proto problém si zaplatit jesle, chůvu a pod. což je stále u nás ještě luxus

3) stát podporuje firemní školky a zkrácené úvazky matkám.

Mě se to téměř netýká, mám hlídací babičku a naskytla se mi dobrá práce, takže pracuji zhruba od roka malé, ale rozumím maminkám, které se potýkají mezi plínami, mlíkem a nedostatkem financí bez možnosti zkráceného úvazku, či jakéhokoli finančního příjmu.

Až stát daňově zvíhodní firmy mající firemní školky a zaměstnávající matky, platová úroveň vs. ceny bude na úrovni západních států a zpřístupní občanské služby i těm, co pracují a mají děti (fronty na poštách a pod.) pak své dítě bezobav přenechám v jeslích, které budu mít z práce za rohem a půjdu pracovat, protože jednoduše budu vědět, že tak se bude mít líp, než když s ním budu doma za státní almužnu...
 Kočanská 
  • 

nedoceněná práce 

(12.4.2011 18:49:34)
Tohle téma tady spoustu žen zaujalo a to je dobře :-)
Už jsem to tady párkrát v diskusích psala, abych za sebe uvedla i nějaký pozitivní příklad. Mám to štěstí, že si můžu dovolit ze svého platu chůvu, že mi zaměstnavatel umožnil částečný úvazek ještě navíc v kombinaci s prací z domova. Že vůbec zaměstnavatel vyslyšel návrhy žen s dětmi, že vyjít nám vstříc je přinosem pro obě strany a že když už do nás tolik investoval (školení a vůbec léta získané zkušenosti) že se mu nás nějak motivovat k návratu do práce vyplatí.
Přestože pracuji a vracela jsem se do práce z výše uvedených důvodů (na české poměry) docela brzy, přesto jsem přesvědčená o tom, že péče rodičů o děti by měla být společensky nejvíce oceňovaná práce. Skutečnost je bohužel dost jiná.

 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


Záleží na mámě ne na systému 

(12.4.2011 22:16:57)
Jsem tedy z těch matek, která by měla mateřskou nejraději do pěti let věku dítěte. V té době mě přijde již dost velké a také i z jeho strany natěšené na dětský kolektiv. Do té doby stihne polehounku si zvykat a osamostatňovat se. Ale i potom by mě vyhovovalo mít takové zaměstnání, kde bych mohla s dítětem třeba strávit pěknou chvilku při obědě. Prostě dýchat jeden vzduch, kdy každý budeme dělat svou činnost, ale tak někde poblíž.

Když se mi narodil starší syn, vůbec jsem neuvažovala prsknout ho do svého pokojíčku, přesto jsem chvíli odolávala instinktu a snažila se, aby spal ve svém pelíšku u nás v ložnici. Odolávala jsem asi 4 měsíce. Pak jsem dospěla k názoru, že se pořádně nevyspím, protože nevnímám zda se mému miminku nic neděje, šoupla ho k nám do postele a konečně se vyspala. Protože se nám narodil další syn, bude mít Vítek privilegium, že to běží přesně podle mých snů. LOni jsme zkusili cvičení. Bylo mu 3 a 3/4 roku, cvičí jednu hodinu, žádné scény se nekonaly, chodí tam moc rád. Příští rok, jsme se shodli, přidat ještě jeden kroužek, další rok předškolovou školku a pak první třída.
U mladšího to bude horší. Ale zase jsem se již poučila a do své postele jsem si ho nastěhovala hned v porodnici. To se nám to spalo, v teplíčku, já vnímala jeho dech a hlavně byl klid. Co bude dál? Zatím vím jedno dřív než ve skoro 4 letech ho do školky nedám. Nejraději bych částečný úvazek, dokud nebude předškolákem.
Co vidím za ovoce takového přístupu. Starší syn je sebevědomý, má obrovský rozsah vědomostí a mluví jak dítě ze školy. Mám celý den na to usměrňovat jeho snahu o samostatnost a hlavně dělámtu nejsmysluplnější činnost, co jsme kdy dělala. Třeba vymyslím, jak v ní pokračovat ..
 Binturongg 


Re: Záleží na mámě ne na systému 

(13.4.2011 23:38:55)
Katuko - ~R^ ~x~
 Tina + 2 
  • 

Re: Záleží na mámě ne na systému 

(3.5.2011 23:30:05)
Můj starší syn je sebevědomý, v pěti letech odečítá do mínusu a bežně sčítá s přechodem dvacítky, čte v češtině i v angličtině, jeho nejmilejší knížkou je dětská encyklopedie, ví, kde leží většina států Evropy a slušně se orientuje i v mimoevropských, má výtečnou logiku a slovní zásobu tak o dva roky napřed. Je dokonce i sportovně zdatný, žádný budoucí olympionik, ale normální dítě, co zvládá to, co by mělo.

Do práce jsem se vrátila na tři dny v jeho 13 měsících a ve dvou a půl letech šel na 2 dopoledne do školky (soukromé, proto mohl dřív). Od tří let denně.

Nebudu vám tu ale tvrdit, že moje uspořádání, hlídání více osobami a individuální přístup ve školce jsou důvodem jeho vyspělosti, stejně tak, jako po pravdě nevěřím, že ten váš je tak dobrý proto, že jste s ním byla pět let doma. Prostě za a) každá máma má pocit, že zrovna její dítě je na tom docela dobře a za b) zřejmě máme obě chytré děti....

Jen přidám - vůbec nerozporuju váš systém, ani svůj, každý ať si to udělá tak, jak jemu a jeho rodině vyhovuje, máme na to všichni stejné právo.

Také si stojím za názorem, že délka mateřské, kterou maminka zvolí, není o potřebách dítěte, ale o potřebách matky. Ne vaše dítě má potřebu být s mámou pět let, tu potřebu máte vy. Stejně tak nemělo moje dítě potřebu jít ve dvou a půl do školky, byla to moje potřeba. Pokud si tohle přiznáme, hned budeme tolerantnější k potřebám druhých.....
 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: Záleží na mámě ne na systému 

(5.5.2011 23:00:45)
Naprosto nesouhlasím. Dítě má své potřeby. To, že upřednostníte tu svou, je vaše věc. Ve článku se snažím napsat o tom, že volba francouszkých matek je ovlivněna systémem (tak jako čských), nemyslím si ani za mák, že by si každá rodina vybrala to, co jí nejvíce vyhovuje. Reakce na elee : pokud nemáte odpracovaných osm trimestrů za poslední dva roky u prvního, a poslední 4 roky u druhého dítěte, máte mateřskou 10 týdnu PO narození a konec! Jsem v této situaci jako další maminky Češky, co znám, krom jedné. Můj manžel je Francouz a pokud vím, v článku jsem neodsuzovala žádného člověka, spíš jen ten systém.. Myslím si, že spousta maminek, které mají dojem, že se musí nutně naplno realizovat, si uvědomí později, o co přišly a také co nestihly dát svým dětem.
Ještě bych ráda upřesnila, o co mi v článku šlo : nechci nechat kolovat představu, že jít do práce na pár hodin, částečný úvazek, do tří let dítěte, je špatné. Sama pracuji několik hodin týdně. Chtěla jsem upozornit na nebezpečí zrušení možnosti být doma s malým dítětem (velkou část dne), od deseti týdnů nahoru, v České republice. Z osobní zkušenosti znám spoustu maminek, které mají dojem, že zahraniční systémy jsou mnohem lepší a dokonalejší než ten český. V podstatě ale žádný jiný systém neznají. Co se týká velké porodnosti, aniž bych chtěla zasahovat k nějakým etnickým rozdílům, myslím si, že ta je zaručena právě přistěhovaleckou populací (a ne možností matek jít pracovat). Děkuji ostatním česko-francouszkým maminkám, které si všímají situace kolem sebe a neidealizují ji teoretickými statistikami.
 Lydie31 


Potvrzuji 

(19.4.2011 15:57:23)
Taky jsem Ceska. Taky na rodicovske (uz skoro 3 roky). Taky vsechny moje francouzske kolegyne chodily po 2 mesicni materske do prace. A taky znam par takovych vyjimek jako jsem ja - a vsechny jsou taky Cesky!
Krom toho si myslim, ze me dceri je nejlip s mamou a tech francouzskych prtat lituju.
 Jana Dartevel, autorka článku 
  • 

Re: Potvrzuji 

(25.4.2011 23:37:51)
Děkuji! A taky jich lituju! Proto jsem to napsala.. nejde mi ani o peníze (a to jich máme děsně málo), ani o posuzování maminek kariéristek (i když to možná tak vyznělo). Je mi líto těch dětí..
 elee 
  • 

Re: Potvrzuji 

(3.5.2011 22:39:41)
Dobry vecer ci den vsem,

ziju ve FR uz pet let, mam 11ti mesicni dceru (narozena ve FR). Dovolim si trochu upravit informace z clanku - materska je 6+10 tydnu (6 pred porodem), kdy dostavate 100procent sveho platu. S prvnim ditetem mate narok na 6mesicu rodicovske (cca 500E prispevek), od druheho ditete na 3xrok s tim, ze behem techto tri let se muzete vratit na castecny uvazek do prace (napr 1.rok 20procent, druhy 50procent a treti 80procent)a zamestnavatel vam to musi ze zakona povolit. To uz zde bylo receno.Pokud se rozhodnete pro chuvu ci jesle, mate prispevek od statu, takze rozhodne nepracujete pro to, abyste svuj plat odevzdaly chuve.Take jsou velke odpocty na dane a pokud jste socialne slabsi,tak jsou vyrazne prispevky na bydleni.Je pravda,ze nektere francouzske pary spolu ziji na hromadce a dite je napsano na toho rodice, kteremo vychazi zajimaveji zmena danoveho zakladu.

Co se tyka dani, ano, zamestnavatel odvadi primo statu, 25procent se zaplati socialni a zdravotni pojisteni.zdaneni jednou za rok je cista dan z prijmu.Jenze to je v CR to same - porovnaval jsem svuj FR plat s moji kamaradkou v Cechach a zjistily jsme, ze ona ve vysledku odvadi vic nez ja.

Do jesli je ve FR, zvlast ve vetsich mestech,problem se dostat,ale chuv je hodne a jsou samozrejme proskolene.Existuji take tzv halte-garderi, tj jesle pro maminky, ktere jsou s detmi doma, kde vam dite pohlidaji az dva nebo tri puldne v tydnu.Do skolky vam dite vezmou automaticky ve 3letech (zajimava studie NERVu (clanek v Respektu))ukazala, jak moc je predskolni vychova dulezita a ze v CR citelne chybi.

Ve Francii je nejvyssi porodnost v Evrope (proti CR, kde je naopak jedna z nejnizsich, proc?).

Dcera sla k chuve od desateho mesice, kdy uz pres den jedla tuhou stravu a plazila se a sedela (souhlasim, ze deset tydnu je opravdu moc brzo), stale kojim rano a vecer.Kdyz ji rano predavam chuve, tak je dcera nadsena (chuva hlida dalsi dve deti stejneho veku + ma svych dalsich pet deti; je to tedy jeji nahradni rodina, kdyz ty nase skutecne jsou holt daleko).Dcera krasne spi, ji, zboznuje cizi lidi, neni mamanek.Mam pocit, ze se ji venuju mnohem intenzivneji, jsme cely vecer spolu vsichni tri a pres vikend taky a az bude druhe, tak zustanu doma taky tak rok, rok a pul nejvys (a ne tri jak jsem si puvodne myslela), protoze to neni tak spatne.

Kazdy ma svuj nazor a svoji zkusenost,rozhodne nezatracuju maminky, ktere zustavaji doma,ani ty, ktere se vraci do prace.Jen by se system v CR nemel vyzdvihovat jako luxus, protoze,jak uz bylo receno, dlouha materska jen supluje nedostatek jesli a skolek a temer nemoznost zkracenych uvazku.
 elee 
  • 

Strategie konkurenceschopnosti 

(4.5.2011 11:34:07)
doporucuju zvlaste stranu 136 a 137

http://www.vlada.cz/assets/ppov/ekonomicka-rada/aktualne/Ramec_strategie_konkurenceschopnosti.pdf

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.