| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Zdravé a krásné zoubky aneb jaké jsou novinky v dětské stomatologii?

 Celkem 55 názorů.
 Sima 1,5 
  • 

zubař - rada 

(27.3.2008 10:19:47)
S autorkou musím souhlasit - dítě by nemělo jít k zubaři, až když ho zoubky bolí.
My s Baruškou chodíme pravidelně na prohlídky. Před návštěvou jsme spolu trénovaly - nejdřív aby otevřela pusinku a udělala ááá, pak jsem jí do pusinky posvítila, potom jsem zkoušela zoubky objet kávovou lžičkou, pak rukou v chirurgické rukavici ohmatat dásničky. Trvalo to asi týden.
U zubaře si ji manžel posadil na klín, já jsem stála před ní a všechno jsem jí komentovala: "Teď ti pan doktor posvítí do pusinky světýlkem, teď se koukne na zoubky zrcátkem stejně jako jsme doma prohlíželi lžičkou, ..." Všechny nástroje jsme jí ukazovali a ona se s velkým zájmem nastavovala a spolupracovala. Byla moc pochválená. Potom zubař prohlédl zuby mě, Baruška se dívala z tátovy náruče, což ji ještě víc utvrdilo v poznání, že je to normální a že na tom není nic strašidelného.
Je srandovní, když jdeme kolem ordinace, už na chodníku hlásí: "Mamííí, áááá!" a ukazuje pusinku. Hlavně aby jí to vydrželo.
 Winky 
  • 

Re: zubař - rada 

(27.3.2008 12:14:20)
Tak to blahopřeju. My takový úspěch nemáme. S manželem vysvětlujeme, na sobě ukazujeme. Máme s dcerou dohodnutou i lákavou odměnu -když v pořádku ukáže panu zubaři zoubky. Ale už podvakrát jsme odcházeli za šíleného řevu a s pusou zaťatou. A to je pan doktor velmi příjemný a sestřička přelaskavá, až se vážně divím. Přitom v čekárně naprosto ok, bez stresu si se mnou povídá, kouká na všechny ty obrázky okolo.... v ordinaci taky ok dokud mluví zubař se mnou, jak promluví na ni tak řev. Už jsem říkala manželovi že příště tam s ní jde on (u něj má dcera asi větší pocit ochrany).
Já jako dítě jsem se zubaře nebála vůbec, naopak jsem byla takový autosadista že jsem si prohlížela vytržené zuby, chtěla vidět tu injekci co mi za zády připravovala sestřička atd...
 Dana, Kubík 4/05 
  • 

Re: zubař - rada 

(27.3.2008 13:09:55)
Tak u nás je to podobné. S Kubíkem jsem poprvé u zubařky byla v jeho dvou letech, teď tam půjdeme potřetí a jsem zvědavá, jak velký ryk to bude. Doma mi ukáže všechny zoubky, při čištění zoubků mu všechny ještě dočistím a je ochoten nechat pusinku otevřenou, abych se mu kartáčkem mohla dotknout rostoucích stoliček, aby věděl, kde je má. Ale myslím, že v ordinaci bude řev stejný jako před půl rokem...
Je škoda, že já chodím k zubaři, který děti vůbec neošetřuje a Kubík k zubařce, která se specializuje pouze na děti :-(. Ale i tak se ho snažím brát, když jdu ke svému zubaři na prohlídku.
 JiBi* 


Re: zubař - rada 

(27.3.2008 13:44:28)
Winky, tak to byvalo i u nas... Syn byl na vse pripraven, doma vse nacviceno, vysvetleno... kdyz melo dojit "k veci", -tezka fobie. Dnes ma 16 a uz celkem zvlada, ale naposledy jsem ho jeste musela mit na kline, kdyz uz byl pomalu vetsi nez ja;((:-D
 jana+veronika5let+martin 6měs 
  • 

Re: zubař - rada 

(28.3.2008 8:06:13)
My jsme byli s dcerou u zubaře poprvé ve dvou letech nic jí nedělali a líbilo se jí to. Pak pravidelně po půl roce. Ve čtyřech jí poprvé vrtalia zvládla to na jedničku. Všechno jsme jí předtím vysvětlili, nejvíc nadšená byla z toho, že si může vybrat barvu záplaty. Naše paní doktorka je velmi moderní (a sdětmi to velmi dobře umí), takže má k disopzici barevné plomby (bohužel je nehradí pojišťovna...), takže děti si vyberou jakou barvu chtějí mít v pusince a pak se tím ještě mohou chlubit. my máme růžovou a zelenou....Na leto nás čekají ještě dva nahoře a to dcera plánuje žlutou a oranžovou....
 pekika 


Re: zubař - rada 

(27.3.2008 12:26:10)
Taky si myslím, že 1. návštěva by neměla být a ž s 1. bolestí zoubku našeho drobečka. Já s dcerkou poprvé byla v jejích 2,5 letech a vše proběhlo ( a dodnes probíhá) v naprostém klidu :-)Né každý zubař je ochoten ošetřovat děti :-( a podle toho to potom tak vypadá. Lékařka byla milí usměvavá osůbka v barevném triku se sluníčkem a zdrav. kalhotách, takže nepůsobila až tak moc jako lékař, což jsem uvítala. Děti mají často už strach jenpři pohledu na bílý plášt§ Popovídala si s dcerkou a začala jí vysvětlovat, že se zoubkama je to jak s dětma. Že jí prvně zoubek zkontroluje, jestli není některý špinavý. Pk že ho musí osprchovat - jelikož je vrtačka chlazená vodou, tak dcerka měla opravdupocit, že se zoubky sprchují :-) Potmo, že i děti se po koupeli suší, tak že i ona jí zoubek osuší - foukáním vzduchu ( aby měla suchý zub před plombou) No a že nakounec musí zoubek obléci, aby mu nebyla zima. No a tak dcerka proseděla cca 7-10 min s " pusou dokořán " a ani nemukla. Nakonec dostala obrázek, tester dětské pasty a orbitku. pak se taky dívala jak paní doktorka sprchuje mamince zuby a bylo po všem:-D
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

No jo 

(27.3.2008 13:53:05)
Také jsme to tak měli (nejprve preventivní seznámení, foukání,vožení na křesle,ťutu, ňuňu...). Pak bez problémů oprava zoubku.
Pak byl synek ve 4 letech u babičky na chalupě a bolela ho stolička.2 dny mu jí v místní nemocnici vrtali a "léčili", třetí den při velkém zánětu trhali (lokálně umrtvili ijekcí), bohužel s velkým poraněním, stehy v pusině.. A byl konec.Od té doby šlus a u zubaře sice otevřel pusu,ale jak uviděl vrtačku nebo injekci, pral se řval,kopal...zcela nezvladatelná záležitost.Vloni jsme museli pro vytržení 2 zoubků a opravu dalších dvou do celkové anestezie. Jinak to fakt nešlo. Jsem ráda, že alespoň tato možnost je, ačkoliv se nad tím řada lidí pozastavovala ("narkóza kvůli zubům, to nedokážete zvládnout děcko??";).
 Sima 1,5 
  • 

Re: No jo 

(27.3.2008 14:39:51)
Téda ženský, myslela jsem, jak jsem "dobře poradila" a ono ne všude je to tak růžové jako u nás. Pravda, naší 2,5 leté Barušce ještě nikdy nic nedělali, jen prohlíželi, uvidíme jak se bude tvářit, až na nějaký zákrok dojde.
 SylvaP + 2 kluci 


Re: No jo 

(27.3.2008 15:18:08)
Syn (6 let) do nedávné doby byl u zubaře naprosto v pohodě - chodíme už od malinka, nemá žádné kazy, začal taky najednou vyvádět, myslím si, že to souvisí s nedostatečným vysvětlením od paní doktorky, co se bude dít. Někdo holt potřebuje víc času. Je rozdíl doma v klidu připravovat na akci a pak v cizím prostředí vidět nástroje a nevědět, co se právě děje. Ale jsem ráda, že už nejsou povinné školní návštěvy zubaře, to byly horory...
 Dáša 2 kluci+ holčička 


Re: No jo 

(27.3.2008 15:24:17)
My jsme objednaní na ten zákrok v anestezii,naše 3,5 letá poděsice se nedá normálně ošetřit,zatne pusu,řve,zkoušeli jsme ji oblbnout diazepamem a nic,bránila se jak lev.
 Monika 
  • 

rajsky plyn 

(27.3.2008 22:19:32)
Proc se v CR nepouziva?
 IrenaČ 


Re: rajsky plyn a sedace při vědomí se používá 

(28.3.2008 8:04:04)
Sedace rajským plynem se u nás používá. Je určen již trošku starším dětem, v závislosti na jejich schopnostech spolupráce - při zákroku mají na nose dýchací masku, tzn. řádově pro děti od 8, vzácně od 6 let. Rajský plyn nemění stav vědomí, pacient si na zákrok pamatuje, jen je "takový vysmátý" a nebojí se. Pacient musí být aktuálně zcela zdráv (bez rýmy, kašle...) a od půlnoci před zákrokem nesmí jíst ani pít. V sedaci rajským plynem lze provést najednou pouze omezené množství výkonů. Sedaci provádí anesteziolog a pacient zůstává řádově hodinu po výkonu pod lékařským dozorem na "dospávacím pokoji".
Stejně tak se u nás provádí i sedace při vědomí Midazolamem - ta je určena menším dětem, do max. hmotnosti 30kg (kvůli množství povolené max. dávky). Dítě musí být celkově zdravé, bez trvalého či aktuálního onemocnění, nesmí mít rýmu, kašel. Od půlnoci nesmí jíst, ráno by mělo dostat šálek oslazeného (výjimečně!!!)čaje (ne mléka). Pacient má změněný stav vědomí, je zklidněný, jako "opilý", komunikuje s okolím, na zákrok si nepamatuje, není ovlivněno vnímání bolesti (před bolestivým zákrokem se aplikuje místní znecitlivění). V jednom sezení lze provést řádově max. 2-3 výplně či 1-2 extrakce. Může nastat tzv. paradoxní reakce, kdy místo zklidnění nastoupí reakce opačná (častěji např. u hyperaktivních jedinců...), sedace krásně "sedne" cca v 75% případů. Pacient zůstává 2h po zákroku na lůžku v dospávacím pokoji pod lékařským dozorem (za přítomnosti rodičů), pak je možný odvoz autem za doprovodu 2 dospělých. Celý den je nutný dohled rodičů a aktivity nevyžadující zvýšené soustředění a koordinaci pohybů (ne jízda na kole, hry na prolézačkách...). Sedace se smí provést za přítomnosti dvou zaškolených lékařů (stomatologů), anesteziolog nebývá přítomen.
 Eva, 2 kluci 
  • 

Re: rajsky plyn a sedace při vědomí se používá 

(31.3.2008 14:13:40)
Starší syn byl jednou ošetřen v dět. stom. ambulanci v nemocnici. Protože měl zánět a hrozil zánět okostice a nechtěl se nechat ani prohlédnout, natož si nechat zoubek vytrhnout, dali mu premedikaci. Byla jsem poučena atd.
Po těchto zkušenostech jsem nabídla stomatologovi na obvodním, který měl v práci zrovna mého mladšího syna a bylo potřeba ošetřit 2 zoubky až na kořeny, aby mu taktéž napsal tuto premedikaci. Dostala jsem recept, dávku jsem mu "naordinovala" sama (lékař to neznal) a po zákroku stejně jako po zákroku ve špitále jsme frčeli za asistence další dosp. osoby domů autem. Dítě samo celý den na starosti - oba kluci jsou pod vlivem spíše hyperaktivní, takže opravdu velké hlídání.
Malý toto podstoupil 2x, vytržení těchto zoubků už sám chtěl bez premedikace, nechal si píchnout inj. proti bolesti a bylo to naprosto v poho. Předešlé zákroky si vůbec nepamatuje, jen že si vzal prášek a usnul (přitom nespal vůbec). Doktor začal brát i další děti - asi jen známých (původně ošetřoval pouze dospělé, dětmi začal až u mne) a tuto premedikaci si chválí.. Bohužel - ne každý doktor o ni ví a zná ji... Mají ještě "starou školu".
 Pavelčata 


Re: zubař - rada 

(29.3.2008 11:40:12)
Všechny Vás moc zdravím,

ráda bych se zeptala zda nemáte někdo kontakt na dětského zubaře na Praze 10?
Moje dvojčátka už mají každá pět zoubků a pomalu se začínám rozhlížet kam zajít.
Děkuji za radu!

 IrenaČ 


Re: zubař - rada 

(29.3.2008 12:33:28)
Dobrý den, seznam lékařů najdete na stránkách České stomatologické komory http://domino.dent.cz/csk/seznamcl.nsf
Ale doporučuji pídit se spíš po referencích od maminek, než hledat za každou cenu v místě bydliště - většinou se to vyplatí ;)
Přeju dobrou volbu! (A objednejte se co nejdříve, běžné objednací doby jsou kolem 2 měsíců a hodně lidí stojí o kontrolu před prázdninami...)
Irena
 Pavelčata 


Re: zubař - rada 

(29.3.2008 14:19:56)
Děkuji,
to už jsem udělala a píši právě sem kdyby se našla nějaká maminka s dobrou zkušeností, přeci jen s dvojčaty se hůř cestuje, ale za dobrým lékařem se opravdu vyplatí dojet. Ještě jednou děkuji!
 Katka,5leta Valentinka 
  • 

Re: zubař - rada 

(20.1.2010 23:37:16)
ahoj,ja mam od mala Leu Viktorovou na poliklinice Ohmova,tehdy jsme chodoli se skolou,dal k ni chodim,bzala jsem i dceru,ale moc nechtela otevrit pusinku,tak ze zeptej,podle meho nazoru jsou doktorka i sestricka moc mile!
 Katka 
  • 

Re: zubař - rada 

(20.1.2010 23:38:20)
omlouvam se za chyby!
 Magda,1 dcerka Kristyna 
  • 

Re: zubař - rada 

(30.3.2008 11:04:29)
Máš moc šikovnou holčičku. Ta moje Kristýnka bude mít letos dva roky, tak jí zkusím naučit spolupracovat u zubaře jako ty.

Jinak mám strach, že Barušce to ochotné spolupracování s panem(paní) zubařem(zubařkou) vydrží do prvního kazu. Nechci říct, že se bude děsně bát, ale spíš už nebude tak ochotná. Ale snad se tak nestane bude nadále a v klidu chodit ráda k panu zubaři.
 Simona,slečna 9/03,kluk 4/08 


mléčné zoubky 

(28.3.2008 8:15:43)
Dobré ráno,chtěla bych se zeptat.Naše skoro 5ti letá dcera má pěkné zoubky,ale stoličky má už bohužel zablombovaný,ale mám jiný problém asi před měsícem se jí začal hejbat přední zoubek,včera omylem kousla do sponky a přiběhla s řevem,že se jí zoubek hejbe víc opravdu byl od krve,chtěla sem ho vyndat kapesníkem,ale drží.Je to náš první zoubek.Jak dlouho muže vydržet se takhle hýbat než vypadne.Je možné,že jí to bolí ona si občas vymýšlí tak jestli jí má věřit.Děkuji a přeji hezký den.Simona
 Mšice+2 kluci99+05 


Re: mléčné zoubky 

(28.3.2008 8:59:56)
Dobré ráno, myslím si, že pokud už se začal hýbat, že nebude dlouho trvat a zoubek vypadne. Synovi začaly vypadávat mléčné zuby taky v pěti letech, ale nikdy ho to nijak nebolelo, většinou do něčeho kousnul a zub byl venku. Možná by stálo zato dát dcerce na jídlo něco tvrdšího, abyste zoubku pomohli. Syn dodnes vykládá, jak babička vaří tak strašně tvrdé špagety, že mu při jejich konzumaci vypadl zub:-)Ale je pravda, že on je takový "drsňák", že má žádná bolest moc nevadí. Jinak kazům se zatím vyhnul (je mu 8,5 roku a chodíme pravidelně k zubařce od jeho 1 roku), možná je to i tím, že máme moc hodnou dětskou zubařku, při každé návštěvě mu provádí fluoridaci - potření zoubků ovocným gelem (může si vybrat příchuť), a od doby, kdy má stálé zuby dává 1x ročně gel do takové schránky jako na rovnátka, stiskne zuby asi na 2 minuty, čímž je taky fluoriduje. Stojí to sice 100,- Kč, ale co bychom neudělali pro zdraví svých dítek:-D
 IrenaČ 


Re: mléčné zoubky 

(28.3.2008 9:09:22)
Dobrý den, Simono,
takový hýbající se zoubek opravdu dokáže pěkně potrápit. Navíc malé děti nedokáží ještě řádně rozlišit, co je "jen" nepříjemné a co už bolí a práh bolesti je naprosto individuální. Někdy si děti stěžují na bolest zoubku už ve chvíli, kdy se teprve začíná hýbat a pro rodiče ještě není příčina zřejmá. Každopádně doporučuji obtíže nepodceňovat a pokud Vám nejde zoubek kapesníkem vyndat (uchopit až u dásničky a zároveň zub táhnout z dásně, vyklápět ven z úst a rotovat cca o 90°), navštívit ošetřujícího lékaře, aby zoubku pomohl on (je to podstatně rychlejší než v domácích podmínkách a navíc může použít slizniční anestetikum ve formě gelu či roztoku). Jinak může stávající stav trvat i několik dní, případně cca 2 týdny a trápit tak celou rodinu. Když zoubek, resp. dásničku před Vaším pokusem o extrakci "namrazíte" zmrzlinou, dcera to jistě po všech stránkách ocení (a zákrok nebude tak nepříjemný) :-)
 pavla12345 


Pro Irenu 

(28.3.2008 9:28:18)
Ireno, asi jste z oboru, nebo alespoň vaše informace jsou zcela vyčerpávájící:-)
Můžu otázku i na "dospělé" zoubky?
 IrenaČ 


Re: Pro Irenu 

(28.3.2008 14:18:20)
Pavlo, klidně se ptejte ;-) Pokud nechcete řešit svůj problém na veřejné diskusi,
pište na mail: irena@zdravezoubky.cz
Irena
 pavla12345 


Re: Pro Irenu 

(28.3.2008 14:43:26)
Díky, on to možná zas tak velký problém není.
Včera jsem byla na preventivní prohlídce, všechno bylo v pořádku, ale paní zubařka mne vehementně přesvědčovala, ať si nechám vytrhnout spodní osmičku. Podotýkám, že zuby mám zdravé, jen 3 plomby, z nichž jedna je právě v té osmě (mám ji tam asi 10 let).Nic mě nebolí, nemám žádné potíže, ale dr. tvrdila, že je lepší ji vytrhnout dřív než se začne kazit.
Obratem mě objednala k zubaři, který k nám do města jezdí 2x týdně a prý k němu své pacienty na trhání posílají všichni zubaři.
Přes noc se mi to rozleželo v hlavě a mám tedy dvě otázky.
Je opravdu nutné či vhodné nechat si tu osmičku vytrhnout?
Druhý problém je možná spíš psychický. Ten lékař pracuje na plný úvazek ve fakultní nem., pak sedne do auta, jede 50 km k nám a od 17 do 20 ordinuje, či spíše trhá, u nás. Objednali mě na 19.30, budu tedy patrně jeho poslední "kus". Samozřejmě vím, že lékaři klidně slouží noční a druhý den jdou operovat. Přesto se ptám, není tato hodina přece jenom vhodnější k jiné, méně náročné činnosti, než je trhání osmičky?
Díky za odpověď.
 IrenaČ 


Re: Pro Irenu 

(28.3.2008 16:16:50)
Milá Pavlo,
co se týká osmiček, i zde záleží na konkrétní situaci. Obecně však platí, že pokud je osmička neprořezaná, nebo prořezaná jen částečně, je na ní velký kaz, je skloněná do tváře, je příčinou špatného skusu nebo se jedná o špatně čistitelné místo, které je příčinou zánětu dásně v okolí, pak je lépe takový zub vyndat. Navíc osmičky nebývají kvůli anatomickým poměrům (jak kořenového systému, tak postavení v dutině ústní) vhodné k ošetření kořenových kanálků. Proto pokud ošetřující lékař předpokládá možné komplikace, posílá pacienta k chirurgickému vybavení zubu. Předpokládám, že i u Vás se bude jednat o některý z výše uvedených důvodů.
Ohledně plánované hodiny ošetření - pravděpodobně Váš lékař takto funguje již delší dobu a takovýto zákrok je pro něj běžným denním chlebem. Proto bych kvůli pozdní hodině neměla obavy. A ani zákroku samotného se nebojte, dostanete místní anestezii a po té cítíte pouze tlak a to, že se tam "něco děje". Zákrok nebolí, v případě, že odeznívá anestezie, stačí říct a přidá se další (vpich už necítíte).
Každopádně si doma připravte zásobu mražené zeleniny na ledování z vnějšku (nejlépe se vytvaruje hrášek) a nějaké zmrzliny (hladké, bez kousků oříšků, kokosu...) na chlazení přímo ;)
Držím palečky, ať to dobře dopadne!
Irena
 pavla12345 


Re: Pro Irenu 

(28.3.2008 18:50:46)
Díky moc za uklidnění, běžím pro hrášek;)
 IrenaČ 


Re: Pro Irenu 

(28.3.2008 19:16:12)
Rádo se stalo ;) Držím palečky! A nezapomeňte na tu zmrzlinu!!! :-D:-D;)
 Atislava 
  • 

Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(28.3.2008 14:04:40)
Cetla jsem vase i minulé prispevky a prispevky na baby on line tykajici se zubu. Vim ze neexistuje jednotny nazor na fluoridaci, ale stale mi to neni jasne.
Oboum detem, 4,5 a 1,5 roku podavam stejne mnozstvi flurid. tablet. Tedy 1 ks vecer pred spanim-Natrium fluoratum. Je to dostacujici, i pro to starsi dite?Do kolika let se uziva. Nesnizuje obranyschopnost, nenarusuje imunitu? Co v dobe nemoci? Pokracovat. Obe me deti maji zdrave zuby , nemlsaji, piji vodu, ochotne si je nechavaji precistit od dospelych. Pastu pouzivame tu pro nejmensi deti - Parexyl malinova. Staci tedy 1 tableta fluoru denne?
Dekuji
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(28.3.2008 14:46:35)
Milá Atislavo,
na předpis fluoridových tablet opravdu není jednotný názor, indikace a dávkování jsou individuální v závislosti na aktuálním stavu kazivosti pacienta, jeho anamnéze, včetně obsahu fluoridů ve vodě, kterou dotyčný pije, včetně stavu chrupu sourozenců, rodičů... Já osobně upřednostňuji lokální fluoridaci před celkovou, k mým oblíbeným přípravkům patří zubní pasta Elmex (dle věkové kategorie)v kombinaci s Elmex gelem; fluoridové tablety předepisuji výjimečně. Ale pokud Vám Váš lékař předepsal fluoridové tablety, předpokládám, že ví proč (např. velmi nízký obsah fluoridů ve Vaší vodě). Tablety se užívají kontinuálně v dávce předepsané lékařem (neznám obsah fluoridů ve Vaší vodě). Během nemoci a užívání jiných léků se obvykle nevysazují, ale každopádně by o jejich užívání měl být informován Váš pediatr. Není mi známa žádná seriózní studie o negativním vlivu fluoridových tablet na snižování imunity apod. - fluór je biogenní prvek, je běžně obsažen ve vodě a potravě. Jen je třeba hlídat jeho množství. Viz. také http://www.babyonline.cz/pece-o-dite/chrup/fluoridy.html předposlední odstavec.
Fluoridové tablety mají největší význam pro zuby dosud neprořezané, tudíž jsou-li užívány, mělo by to být do prořezání posledního stálého zubu - tedy cca do 14 let (nepočítám osmičky, tzv. zuby moudrosti).
Zdravím a Vašim dětem přeji jen zdravé zoubky.
Irena
 Atislava 
  • 

Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(28.3.2008 21:01:25)
Děkuji za odpověď, tušila jsem že to nebude jednoduché. U nás jsou pouze 2 pediatři - jeden fluor předepisuje, druhý né. Tudíž ani tudy cesta nevede. Opravdu neznám obsah fluoru v naší vodě, ale nikdy nepijeme kupovanou - pouze vodu z vodovodu - tam je snad obsah myslím nejnižší. Jaká negativa tedy užívání fluoridových tablet má? A jsou i nějaká pozitiva? A co vaše těhu? Všechno v pořádku?
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(28.3.2008 23:56:52)
Rádo se stalo ;) Pozitivum fluoridových tablet tkví zejména ve zvýšené mineralizaci zubů, které v době užívání tablet nebyly prořezané. Zabudováním fluoridového aniontu do struktury skloviny se tato stává odolnější vůči působení kyselin (a tím vůči demineralizaci a vzniku zubního kazu). Negativem je hlavně minimální účinek na zuby již prořezané do dutiny ústní (ze žaludku se vstřebá jen část polknuté tablety, ledviny odfiltrují značné množství fluoridu z krve a jen minimum toho, co bylo přijato ve formě tablety se dostane do slin, které pak mají remineralizační - ochranný efekt na zuby v dutině ústní). Aby byla celková fluoridace opravdu účinná i pro prořezané zuby, bylo by třeba přijímat průbežně menší koncentrace fluoridů (např. pít celý den Dobrou vodu). Pokud chceme řádně chránit již prořezané zuby, je na místě právě lokální fluoridace (zubní pasta, Elmex gel...), protože příjem fluoridů z potravy nebývá dostatečný. Je počítáno s tím, že část lokálních fluoridových přípravků člověk polkne, zejména dítě. Zde pak hrozí fluoróza při současném užívání fluoridových tablet. Dalším nebezpečím pravidelného užívání tabletek (a občasné nemá smysl) může být návyk dítěte na léky, je pak poněkud vyšší riziko vzniku drogové závislosti. Pokud tedy Váš pediatr předepisuje fluoridy paušálně, byla bych s jejich užíváním opatrná, pokud tedy používáte zubní pastu s fluoridy a Vaše děti nemají vyšší kazivost... ;)
Jinak děkuji za optání, bříško krásně roste, máme řádově dva týdny do termínu :-D I když lékař v porodnici v poradně se se mnou loučil slovy, že se uvidíme za týden, pokud do té doby neporodím ;) Miminko by mělo být v pořádku a já už smím po 2 měsících z postele :-D
Tak se mějte, přeju Vám dobrou noc :-)
Irena
 Atislava 
  • 

Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(29.3.2008 12:17:23)
Tak v tom mám už alespoň částečně jasno, ještě to promyslíme, jak budeme pokračovat. Jinak přeju pohodový zbytek těhotenství,ale především klidný a bezproblémový porod. Za 2 týdny už asi nebudou vaše příspěvky tak časté, zaměstná Vás již něco jiného, a my budeme mít na netu zase o jednoho odborníka míň. Zdravé a hodné mimi. Atislava
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(29.3.2008 12:37:46)
Děkuju :-) Ohledně příspěvků máte asi pravdu, teď jsem online téměř permanentně ;) Ale kdyby cokoli, budu na mailu. A chystají se další články pro babyonline.cz - snad to do porodu stihnu ;)
Přeju Vám krásný víkend,
Irena
 Blanka a Davidek 2 roky 
  • 

Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(29.3.2008 22:05:01)
Pani Ireno, moc se mi libi vase rady. Sama mam zvysenou kazivost a muj manzel je na tom jen o trochu lepe. Momentalne bydlime v Anglii, tak neznam pomer fluoru ve zdejsi vode. Muj cesky zubar mi doporucoval fluoridove tabletky, ale dala jsem je synovi jen parkrat. Po precteni ruznych clanku si nejsem jista, jestli je mu mam vubec davat. Existuje elmex pasta i pro deti od 2 let? Krome pravidelneho cisteni, existuje jeste neco jak pomoci nasemu synovi, aby nemel tak spatne zuby jako my? Ma dva roky a jeden mesic a zatim ma jen 12 zoubku(4 stolicky), prvni zub mu narostl az ve 13 mesicich. Pije vodu, pres den obcas zredene dzusy, caj s medem, kdyz je nemocny, sladkosti skoro nezna, ji spoustu ovoce a zeleniny.Neji bile pecivo, pije sojove mleko a ji jogurty. Cisti si zoubky nekolikrat denne. Prosim o radu, co jeste delta.
Mnohokrat dekuji a preji krasne a zdrave miminko - bez bolavych zoubku...xxx
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(31.3.2008 1:13:57)
Milá Blanko,
pokud opravdu dodržíte dávkování pasty a štětinky zubního kartáčku jen "lehce ušpiníte", můžete již v tomto věku použít Elmex pro děti (ten s myškou). Synovi byste měla čistit zoubky Vy (nebo třeba tatínek, ale prostě někdo dospělý) - dítě by se mělo sice učit si zoubky čistit, ale do cca 10-12 let není schopno si je samo pořádně vyčistit, protože nemá úplně vyvinutou jemnou motoriku a nemá možnost kontroly, jestli to "stačí". Dále je třeba si uvědomit, v čem všem jsou ukryté cukry a že bakteriím je jedno, jestli jim jako jejich zdroj poslouží čokoláda, bílý cukr, med, nebo cukr z ovoce :( Proto by se měla dodržovat pauza min. 2-3h mezi jednotlivými jídly a v té době nic nekonzumovat - ani žádné ovoce, ani slazené nápoje (ani džusy - jsou z ovoce a to obsahuje cukry a ještě kyseliny). Naopak pokud dáte zároveň s hlavním jídlem sem tam nějakou sladkost a pak aspoň vypláchnete ústa čistou vodou, zoubkům neuškodíte. Stejné pravidlo platí i pro ochucené nápoje. K pití je nejlepší čistá voda.
Také je nutno mít na zřeteli, že zubní kaz je infekční onemocnění a tudíž by dítě nemělo např. ochutnávat z hrnečku kamaráda, jíst stejnou lžičkou, kterou již někdo olízl, atd.
Dále by bylo vhodné brát syna 2x ročně na preventivní prohlídku k zubaři (po zkušenostech, které vyprávěli lidé žijící dlouhodobě či trvale v Británii, tak spíše k zubaři u nás a v případě potřeby zde i nechat zoubky opravit).
To byly zatím jen ve stručnosti shrnuty základní informace, daná problematika je značně široká a v dohledné době bych ji měla mít hotovou pro babyonline.cz. Tak snad zatím tenhle příspěvek aspoň trošku pomůže.
Držím palečky, aby se Vám Vaše úsilí zdařilo a syn neměl se zoubky žádné trápení!
Irena
 Blanka a Davidek 2 roky 
  • 

Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(31.3.2008 11:02:17)
Mila Ireno,
moc Vam dekuji. Kdyz ctu vase rady, tak mi pripadaji tak samozrejme a logicke, presto jsem si je uvedomila, az jsem si je precetla. Zuby opravujeme zasadne v Cechach, protoze v UK nemame dobre zkusenosti a navic financne je to tu velice narocne-jen preventivni prohlidka nas stoji cca 1000Kc, plomba cca 2700Kc, pomoc pri prorezani 3 osmicek laserem a antibiotika cca 10000Kc...
Od malicka si davame velice pozor, aby jsme malemu neolizovali lzicky apod. Po precteni vasi odpovedi jste me motivovala k tomu, aby pil jen vodu a ted aspon vim, kdy mu davat nejake ty dobrutky.
jeste jednou moc diky a hodne stesti s miminkem...
Blanka

 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - fluoridace 

(31.3.2008 18:31:11)
Milá Blanko,
děkuju moc za přání :-)
Jsem ráda, když má moje práce smysl, proto jsou pro mne Vaše řádky velmi milým povzbuzením :-)))
Přeju Vám příjemný pobyt v UK a ať lékařskou péči potřebujete co nejméně ;)
Irena
 Atislava 
  • 

Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(30.3.2008 12:26:43)
Ještě musím využít toho, že jste pořád online, než nám porodíte.Mohu mít ještě jeden dotaz? Jak je možné, že nepanuje také shoda a jednotný názor(kromě fluoridace) v opravě dětských mléčných zubů. Nás se to zatím netýká, ale mám spousty přátel, kterým jejich zubní lékař nedoporučuje opravu mléčných zubů. Domnívala jsem se že zubní kaz je infekční a tudíž se časem zvětší, či přenese na ostatní zoubky a časem tak jako tak začne bolet. Argumenty jsou, že mléčné zoubky jsou křehké, že by nevydržely vrtání, že se po zásahu rozpadnou - asi myšleno ty přední a tak jako tak časem vypadnou. Přijde mi to velice staromodní - ikdyž nevím třeba se mýlím.
 Lucka a Sam 


Re: Poradite? Rozpadajici se zoubky... 

(30.3.2008 22:06:01)
Chtela bych se zeptat. Dcerka ma rok a pul. Kratce po te, co ji v 8 mesicich vylezly horni predni zoubky se ji jakoby zacaly "tunelovat". Tunylky se stale zvetsuji a zoubky ma z vnitrni strany sede a z predni zbarvene do hneda. Byli jsme nekolikrat u dentisty, ale ten vzdy jen rekl, ze se s tim neda nic delat, jen cistit. Samozrejme, ze cistime, ale uz se ji to rozsiruje na 3.zub. Nedalo by se to taky treba nejak zakonzervovat? Mate nekdo takovou zkusenost? A proc ji to vlastne tak dela?
 IrenaČ 


Re: Poradite? Rozpadajici se zoubky... 

(31.3.2008 2:15:41)
Milá Lucko,
to co popisujete u Vaší dcerky je typický "časný dětský zubní kaz", dříve také nazývaný "kaz medového dumlíku", "medové zuby", nebo v angličtině "baby-bottle caries". To znamená, že se jedná o infekční onemocnění zubní kaz, způsobené bakteriemi - ty člověk získá přenosem od jiné osoby (ev. i od zvířete, ale častěji dítě od rodičů, jiných příbuzných, kamarádů, atd.). Trošku více se dozvíte z výše uvedených příspěvků - všechna uvedená preventivní opatření platí ještě v intenzivnější míře, pokud již onemocnění vzniklo a je snaha zabránit jeho šíření a rozvoji; zubní kaz je možné zastavit.
Bez klinického vyšetření nelze samozřejmě posoudit stav zubu a stádium rozvoje zubního kazu, proto se jedná pouze o odhad aktuální situace. Pokud kaz ještě nepostoupil do takové hloubky, že by byla ohrožena či dokonce zasažena zubní dřeň (a zároveň se nejedná o počínající lézi, což dle Vašeho popisu není Váš případ), měly by se odstranit kazivé hmoty (změklá část skloviny a zuboviny). Není nutné vždy vrtat, u dětí se s úspěchem používají i ruční nástroje ;) Pokud nevznikla hladká ploška, snadno přístupná pro čištění a aplikaci fluoridových přípravků, aplikuje se do vzniklé "jamky" výplň. Nejlepší volbou je zejména v případě dočasných řezáků skloionomerní cement. Je to bílý výplňový materiál, který uvolňuje do okolí fluoridové ionty a brání tak dalšímu kažení, navíc tvoří dokonce chemickou vazbu s dentinem. Pojišťovna však hradí pouze český Kavitan, který je háklivý na vlhkost a relativně dlouho tuhne, proto je vhodné volbu materiálu dobře zvážit.
Pokud již došlo k poškození zubní dřeně, je zoubek odsouzen k extrakci (hrozí bolesti, zánět v okolí zubu, až poškození stálého nástupce..., a samozřejmě šíření kazu na další zuby) :-(
Držím palečky, aby se Vám podařilo kazy zastavit a postižené zoubky zachránit!
Irena
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(31.3.2008 1:39:54)
Dobrý večer,
Vaše "domněnka" ohledně infekčnosti a přenosu zubního kazu je naprosto správná a bohužel to je tvrdá realita, kterou však zatím ne všichni vzali na vědomí :-((( Před takovými řádově 30 lety se o tom moc nemluvilo a dětská stomatologie byla ještě v plenkách. To je jeden z důvodů, proč nepanuje všeobecná shoda (ona nepanuje ani v názoru na fluoridaci). Dalším důvodem je, že až v posledních řádově 15-20 letech došlo k rozvoji adhezivních materiálů, ze kterých lze udělat výplň, aniž by musela být vyvrtána kavita (díra), ve které by se výplň udržela čistě mechanicky - proto se dřív zřejmě některé kazy vůbec neřešily. A těžko chtít po někom, kdo celý život děti neošetřoval, aby najednou těsně před důchodem začal, navíc co si budeme povídat, ošetření dítěte je náročnější fyzicky i psychicky... Finanční ohodnocení výplně dočasného zubu je samostatná otázka :-(
Každopádně je ale nutné odlišit přístup "dočasné zuby se nespravují" (opravdu zastaralý) a přístup "není nutné zhotovit výplň - máme jiné metody léčby a společnými silami zastavíme infekční onemocnění zubní kaz" (moderní přístup založený na nejnovějších vědeckých poznatcích). Takže nezhotovení výplně může mít různé důvody, avšak zubní kaz by se měl vždy řešit!
Držím palce, ať dilema "vrtat či nevrtat" nemusíte řešit :-)))
Irena
 Kalamajka2 
  • 

Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(31.3.2008 22:34:40)
Milá Ireno,
teda, docela zírám a začínám být hodně bažná po zubo informacích, protože konečně mám pocit, že čtu rady od odborníka velmi zaníceného pro svou profesi => víc takových :-) ... a dosud mne ani moc nenapadlo, že dětská stomatologie se výrazněji liší od té dospělé.
Ty info o dětských zubech mne zajímají docela aktuálně - dcera má téměř 10 měsíců a já řeším, kdy s ní prvně k zubaři (má 6zubů) a na co se tam tak ptát. Taky váhám, zda dle některých rad bych jí už teď měla zuby "nějak" pucovat nebo stačí po jídle dát napít vody a doufat, že to bude ok. Já mám kazivost docela slušnou, partner malou, ale oba máme paradontózu už trochu rozběhlou, tak taky si nejsem jistá, co vše dělat, aby mrně nemělo problémy.
Pokud něco víc písnete, budu velmi vděčná.
Díky moc
PS: bezproblémový porod a hlavně pohodové dítko :-)
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(1.4.2008 0:20:08)
Milá Kalamajko,
děkuji za Váš příspěvek ;)
Optimálně by měla být první návštěva dítěte u zubaře ve chvíli, kdy mu naroste první zoubek, nejdéle však ve 12 měsících věku dítěte. Tato návštěva by měla být hlavně informativní, rodiče by se měli dovědět všechno o čištění, stravovacích návycích, příjmu fluoridů, vše adekvátně k aktuálnímu věku dítěte...
Chybět by neměla informace o zubním kazu a jeho příčinách. Prostě probrat co (ne)dělat, aby se zoubky nekazily ;)
Každopádně zoubky by se měly čistit ihned po prořezání do dutiny ústní - bohužel není důvod, proč by se nemohly zkazit, když budou mít bakterie vhodné podmínky... Zatím můžete čistit třeba vlhkou gázou nebo látkovým kapesníkem, prstovým kartáčkem, nebo dětským zubním kartáčkem jen navlhčeným ve vodě ;)
Důležité je, aby na zoubkách nezůstávaly povlaky a zbytky jídel.
Držím palečky, ať se dílo daří,
Irena
 Renča, Alex a Dominik 


Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(1.4.2008 14:08:56)
Milá Ireno, mám na Vás také jeden dotaz. Můj syn (27 měsíců) zatím nemá žádný kaz, ale má na zubech zubní kámen, který se mi nedaří vyčistit. Zároveň mám pocit, že mu trochu žloutnou zoubky. Dá se ten zubní kámen nějak odstranit? Čistím mu zoubky normální dětskou pastou, dám jen trošičku na kartáček, ale nemá to žádný efekt. Bohužel máme takovou zubařku, která s tím dětem nic neudělá.
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(1.4.2008 14:33:52)
Milá Renčo,
zubní kámen bývá u takhle malých dětí opravdu vzácný, spíš se objevují pigmentace, které jsou produkty určitých bakterií bežně se vyskytujících v dutině ústní. Pokud se jedná o zubní kámen, zvyšte synovi příjem tekutin (čisté vody), aby se nově tvořilo kamene co nejméně. Stávající zubní kámen ani tmavé či žlutavé pigmentace bohužel domácí péčí neodstraníte (ale zabráníte tvorbě nových!). Pokud Vaše lékařka nechce situaci řešit, zkuste se obrátit na některou dentální hygienistku (každopádně se jedná o výkon kosmetický, tudíž nehrazený pojišťovnou; práce hygienistky bývá levnější než práce lékaře). K odstranění pigmentací se používá malý rotační kartáček nebo leštící gumička, které se nasadí do "pomalé" vrtačky - mikromotoru a za pomoci speciální pasty se vyčistí postižené plošky zubů. Zákrok je zcela nebolestivý, někdy dokonce provázený smíchem, jak kartáček šimrá ;) Někdy takové čištění zoubků používám k odstranění strachu z vrtačky a zákroku v dutině ústní ;)
Tak ať má syn brzy zoubky jako perličky! :-D
Irena
 Renča, Alex a Dominik 


Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(1.4.2008 15:02:09)
Moc děkuji za odpověď. Syn přijímá tekutin až moc, ale je to čaj. Tak zřejmě budu muset omezit slazení. Sladím normálně, pokusím se to minimalizovat. Určitě si vyhledám nějakou dentální hygienistku, protože naše zubařka je už před důchodem a takové věci prostě nedělá. Nevíte, kde bych sehnala v Brně nějakou dětskou dent. hygienistku?
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(1.4.2008 15:38:01)
Určitě doporučuji slazení nejen omezit, ale dokonce vynechat úplně. Cukr (bílý, hnědý i z medu) slouží jako potrava pro bakterie, ty které mají na svědomí vznik zubního kazu nevyjímaje :(
A pokud syn pije čaj, zejména černý, vychytávají se na zubech pigmenty právě z toho čaje (a dalších barevných potravin a nápojů). Takže nejlepší je čistá voda ;)
Seznam dentálních hygienistek najdete např. na http://www.profimed.cz/cs/poradna-seznam-dentalnich-hygienistek/
Bohužel v Brně nikoho neznám :(
Přeju dobrou volbu,
Irena
 Vlaďka, dcera 16 měsíců 
  • 

Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(3.4.2008 21:42:24)
Paní Ireno,
skutečně působíte zasvěceně a zainteresovaně, proto si Vás taky dovoluji požádat o radu, nikdo mi doposud nebyl schopen vysvětlit problémy se zoubky mé dcery. První zub vylezl v 8 měs., od 10 měsíců jsou zoubky na povrchu šedo hnědé, zejména v okolí dásní. Dle zubaře i pediatra se o kaz nejedná, skvrny se navíc "stěhují", mění se i intenzita zabarvení. Trápí mě to o to víc, že dělám vše pro to, aby zoubky byly jak z alabastru. So 6 měs.pouze kojení, Do 10 měs.kojení s příkrmy. Jako nápoj podávána pouze voda, a to doposud. Pouze výjimečně slabý granulovaný čaj v zimě na ven, aby nepila teplou vodu
 Vlaďka, dcera 16 měsíců 
  • 

Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(3.4.2008 21:55:25)
Omlouvám se, omylem jsem se překlikla a přidala dotaz ještě před dopsáním :-) Takže ještě dodávám, že do roku dcerka vůbec neznala slazené věci, i jogurty jen bílé a neslazené, pije pouze vodu, dudlíky ani lžičky neolizuji. Poradíte prosím, jaká může být příčina skvrn, jak zabránit jejich šíření? Zubař prý dcerce zoubky vyleštit, až bude starší a bude lépe spolupracovat, nemůžou mít ale tyto skvrny vliv na zdraví zubu? Děkuji předem za odpověď, Vlaďka
 IrenaČ 


Re: Re:pro Irenu - pokaždé oprava? 

(4.4.2008 0:24:52)
Milá Vlaďko,
podle toho, co popisujete, se s největší pravděpodobností jedná o pigmentové zabarvení zubů způsobené bakteriemi. Bakterie se vyskytují v dutině ústní přirozeně, ale každý má trochu jiné spektrum bakteriální mikroflóry a jiné prostředí v dutině ústní (např. pH, množství sliny...). Některé bakterie produkují jako výsledek látkové přeměny např. plyny, jiné pigmenty. Tyto pigmenty se pak usazují na ploškách zubů, nejvíce v jamkách a rýhách a v oblasti zubních krčků (místo nejblíže dásni). Jedná se o místa, kde je bakterií nejvíce - je tam nejhorší přístup pro samočištění i čištění a nejvíce tam ulpívají zbytky potravy. Pigmentace různého zabarvení i lokalizace má značná část populace (většinou na ploškách obrácených do dutiny ústní). Již vzniklé pigmentace doma neodstraníte, jen řádným přístupem, který podle všeho máte ;), zabráníte nadměrné tvorbě dalších skvrn. Úplně zabránit nové tvorbě se většinou nedaří. Vyčistit je a přeleštit může zubní lékař nebo dentální hygienistka - rotačním kartáčkem nebo leštícím gumovým kalíškem v pomalé vrtačce (mikromotoru) za pomoci speciální pasty. Jedná se o zákrok kosmetický (nehrazený pojišťovnou) a naprosto bezbolestný, ale určitá míra spolupráce pacienta je nezbytná ;) Na zdraví zubu nemívají vliv, spíše ukazují na místa s vyšší tendencí k hromadění plaku - tam je i vyšší riziko vzniku zubního kazu.
Přeji Vám, aby Vás pigmentace příliš netrápily,
Irena
 Lucie, Eliska 34 mesicu 
  • 

pro Irenu 

(4.4.2008 7:29:18)
Dobry den,
dnes jsme byli s dcerkou u zubarky, ktera potvrdila zubni kaz. Dcerka je stydliva, s cizimi lidmi nerada komunikuje (mozna je to castecne i proto, ze zijeme v USA a dcerka jeste neumi anglicky). Takze navsteva probihala ocekavane - s revem. Nejdrive sestricka zuby vycistila ruzovou pastou a pak natrela necim modrym. Nezminila se ani slovem, co prave dela nebo co bude nasledovat. Pak prisla zubarka. Kratce nahledla do pusinky a prohlasila, ze kdyz vidi Eliscinu reakci, posle nas k detske specialistce. Ta ma pry v ordinaci luzko s pasy, kam deti privazou, aby se nehybaly. Dokonce maji i nejaky pristroj, kterym detem otevrou pusu. Samozrejme by ji dali anestetikum. Rodice tam ale pry do ordinace k diteti nepusti.
Predstava, ze by dcerku privazali k posteli, je natolik desiva, ze zvazuji nechat kaz, at se pekne rozviji a cekat, az dcerka trochu vyroste a spolupraci se zubarem pochopi. A kamaradky rikaji - vzdyt to jsou mlecne zuby, stejne vypadnou, tak proc dite stresovat zubarem. S timto nazorem ale nesouhlasim.
Tohle byla nase druha navsteva u zubare. Prvni byla u jine zubarky, kdyz Elisce byly dva roky. Ackoli dcerce jen prohledli zuby, vubec se ji to nelibilo a rvala.
Poradte prosim, co delat. Opravdu je nutne dat anestezii kvuli jednomu malemu kazu? A jak Elisku presvedcit, at u zubare spolupracuje?
Moc dekuju za odpoved.
 IrenaČ 


Re: pro Irenu 

(4.4.2008 20:48:44)
Milá Lucie,
naprosto s Vámi souhlasím, že není dobré nechat zuby kazu napospas!
Bohužel neznám přístup běžný v USA jinak než z knih, kde se však o žádném svazování pásy nepíše... Podle mých zkušeností je reakce dítěte závislá na přístupu rodičů a ošetřujícího lékaře a jejich vzájemné interakci. Zejména v zahraniční literatuře je uváděná metoda tell-show-do, se kterou mám výborné zkušenosti (výklad je samozřejmě nutné přizpůsobit věku dítěte a když se chce, člověk si poradí i s jazykovou bariérou). Na stránkách American Dental Academy www.ada.org jsou i pěkná instruktážní videa (tuším, že i kreslené příběhy), ukazující dětem, co je v ordinaci čeká. Vždy je třeba dítěti vysvětlit, co a proč se bude dít (u nás povídáme pohádky o červíkách, jejich vyšimrávání/vyhánění elektrickým zubním kartáčkem apod.).
Nevím, jaký je v USA postup po odeslání k dětskému specialistovi, ale pokud to je možné, zkuste specialistu kontaktovat a domluvit se s ním, že byste ráda nechala spravit zoubek "po dobrém" (u nás lze domluvit např. několik seznamovacích návštěv...), případně zjistěte možnosti sedace při vědomí (viz. příspěvek o rajském plynu a Midazolamu výše). Event. pokud létáte do Čech, zkuste nechat opravit zoubek tady (radši u dětského zubaře).
Přeju Vám úspěšné ošetření a hodně trpělivosti!
Když napíšete, jak to dopadlo a probíhalo, případně včetně finanční náročnosti (můžete na mail irena@zdravezoubky.cz), budu ráda za možnost porovnání - děkuju ;)
Irena
 IrenaČ 


Pro všechny, kdo budou psát dotazy 

(4.4.2008 21:04:56)
Pokud budete psát další dotazy, moc prosím, pošlete buď kopii nebo aspoň upozornění i na mailík (irena@zdravezoubky.cz) a pokud hned neodpovím, mějte strpení - mám pár dnů před termínem porodu a už od středy mi "vyhrožují", že si mě tam nechají na pozorování. Ale zatím mě vždy pustili domů ;)
Děkuju,
Irena
 Vlaďka, dcera 16 měsíců 
  • 

Re: Pro všechny, kdo budou psát dotazy 

(4.4.2008 22:30:00)
Irenko,
moc děkuji za vyčerpávájící a sofistikovanou odpověď, konečně se mi dostalo vysvětlení, které odpovídá naší situaci.. :-) Moc moc děkuji, přeji bezproblémový porod a hodně radosti s miminkem, zoubkům zdar :-D Vlaďka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.