| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Mluví dítě správně?

 Celkem 59 názorů.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(11.6.2007 12:38:34)
Začala jsem se totiž zamýšlet, jestli naše mladší není v řeči nějaká opožděnější. Používá v 17 měsících jen úplně jednoduchá slova typu mama, tata, ham ... a jestli je jich deset, tak to možná přeháním. A tady píšou, že je to normální. Tak to mě uklidnilo. :)
Starší dcera totiž v tohle věku skládala věty z víceslabičných slov a písmenko Ř začala sama a spontánně vyslovovat ve 3,5 letech. R někdy dlouho předtím, ani nevím kdy.
Holt děti jsou rozdílné.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(11.6.2007 13:05:27)
Asi to chce nesrovnavat. Nas mladsi je podle starsiho take tatar :-).
Starsi v 18m mluvil ve vetach, normani byli tri i ctyr slabicna slova. kolem tretiho roku r a ř.
A mladsi.. ma bohatou slovni zasobu, troufam si rict stejnou jako jeho bratr - mozna se lisi o 50 slov (nove vyrazy ze skolky, ale rychle se uci :-)). ale nektera slova dost komoli a prehazuje slabiky. Take ve vetach zacal mluvit az pred druhymi narozeninami. chce to vyckat :-D
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re:  

(11.6.2007 13:19:10)
A ještě mě napadá, můžeme to svést na geny. Starší šikulka je holt po mě a mladší, ta se vyvedla po tatínkovi. :))))
 piraela 


Re: Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(11.6.2007 13:52:06)
Mám tu samou zkušenost, starší syn mluvil daleko dřív, mladší byl ve stejném věku vždycky o hodně pozadu. Asi je to tím, že jsme se staršímu víc věnovali, víc mu četli a tak...Srandovní ale bylo, jak se mladší naučil od bráchy celé složité věty a papouškoval je, i když pořádně nevěděl, co znamenají :-)
 SylvieN 


Logopedka Dobříš a okolí??? 

(12.6.2007 13:36:15)
Naše nejstarší chodí na logopedii od 4,5 let. Neuměla l, ť, sykavky. Teď je jí 6,5 a stále nemluví r a ř. Z prostřední dcerou nás to taky čeká.:-(( Je to hrozně mravenčí práce.
Teď se budeme stěhovat do Dobříše. Nemáte prosím někdo kontakt na kvalitní logopedku z této oblasti?
A jak motivujete děti k pravidelnému procvičování? Mně se motivace příliš nedaří.
 Marie 
  • 

Re: Logopedka Dobříš a okolí??? 

(19.6.2007 1:28:49)
Mě se motivace taky moc nedaří a bohužel při povaze mého syna ani dařit nebude. Takže navzdory tomu, že se dítě nemá nutit, tak jediné, co u nás funguje, je systém "něco za něco". Tzn. když chce třeba večer pustit pohádku před spaním, tak řeknu "ano, pustím, ale nejdřív budeme mluvit před zrcadlem to a to..." nebo v jinou denní dobu když chce čokoládu, tak opět řeknu "ano, dám ti čokoládu, ale nejdřív ..." apod.
Tohle jediné funguje (pro ješitné a umíněné děti je to podle mě jediný způsob). A pak funguje (byť jen krátkodobě), že má i zpětně radost z toho, že mu vyjmenuji všechno, co se všechno tímto způsobem naučil.
 Winky 
  • 

Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(11.6.2007 13:19:09)
Souhlasím že děti jsou rozdílné a není nutné se předhánět zda sousedovic už umí o tolik slov víc apod. Ale jsem ráda za takový článek protože třeba ty různé vady řeči, patlání, sykavky, r a ř a podobně - to je opravdu docela časté a dost rodičů nad tím mávne rukou a automaticky předpokládá že se to dítě naučí samo až bude větší. To je škoda protože se to odstraňuje hůř (a dítě má komplexy), v dospělosti skoro vůbec a takový člověk má pak ztížené jednání s odstatními lidmi, protože je jim nepříjemný na "poslech". Dneska se hledí na jídelníček, postavu, fyzično..... ale ani tohle by se nemělo zanedbávat.
 taky logopedka 
  • 

Nezapomněla jste na něco, paní magistro??? 

(20.6.2007 23:16:56)
Dobrý den,
omlouvám se za pichlavost, ale logopedické svědomí ve mně křičí, či spíše řve. Jsem ráda, že se tu objevil článek o dětské výslovnosti, ale vidím jako zásadní a velmi důležitou chybu, že jste ve svém výčtu vývoje řeči opomněla fyziologickou iteraci.
Když dítě v pěti letech neumí vyslovovat, většina rodičů, babiček, tet a sousedek volá po odborném zásahu logopeda. Všichni také očekávají, obvykle správně, že problém s výslovností bude brzy odstraněn.
 taky logopedka 
  • 

Nezapomněla jste na něco, paní magistro??? 

(20.6.2007 23:16:57)
Dobrý den,
omlouvám se za pichlavost, ale logopedické svědomí ve mně křičí, či spíše řve. Jsem ráda, že se tu objevil článek o dětské výslovnosti, ale vidím jako zásadní a velmi důležitou chybu, že jste ve svém výčtu vývoje řeči opomněla fyziologickou iteraci.
Když dítě v pěti letech neumí vyslovovat, většina rodičů, babiček, tet a sousedek volá po odborném zásahu logopeda. Všichni také očekávají, obvykle správně, že problém s výslovností bude brzy odstraněn.
 taky logopedka 
  • 

Nezapomněla jste na něco, paní magistro??? 

(20.6.2007 23:26:48)
Dobrý den,
omlouvám se za pichlavost, ale logopedické svědomí ve mně křičí, či spíše řve.
Jsem ráda, že se tu objevil článek o dětské výslovnosti, ale vidím jako zásadní a velmi důležitou chybu, že jste ve svém výčtu vývoje řeči opomněla zmínit fyziologickou iteraci. Neměla by stát ve všeobecné povědomosti hned vedle fyziologické dyslálie?! Určitě víte, jak dalekosáhlé důsledky mohou mít nevhodné reakce ze strany rodiny na další vývoj řeči.
Sama si netroufám na vlastní popularizační článek na toto téma. Věřím však, že v příštím článku maminky seznámíte i s touto problematikou.
Děkuji, Jana
 Nasuada 


Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(11.6.2007 14:00:01)
Hm, tak to můj kulíšek nepoužívá ve 21 měsících žádná slova:-) Vlastně jo: dudu (kojení), mama, tata, baba (což zřejmě není babička), ba (býval to chleba a dnes je to skoro všechno jídlo). Asi bych měla být nervózní, ale vzhledem k tomu, že hooodně dobře rozumí tak počkám do podzima a pak se uvidí:-)
 Pavlína&potomci 


Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 14:19:29)
Zajímavý článek. Na jeho základě zvažuji zajít se synkem k logopedovi, neb stále říká T místo K, neumí ještě H, CH, L... Plánovala jsem to až po 4.roce, ale po přečtení článku mám zato, že není nač čekat a čím dřív, tím lépe. Pokud někdo můžete doporučit na základě dobrých zkušeností logopeda, budu moc ráda. Jsme z Prahy 4.
 Babsi+2 


Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 16:28:48)
My jsme byli odesláni doktorkou po tříleté prohlídce na logopedii. Zvládala tehdy jen velmi málo písmenek.
Během tří týdnu (první volný termín na logop.) se výrazně zlepšila, začala používat ščž a tím se stala řeč mnohem srozumitelnější.

A stejně jsem dostala "vynadáno", že jsem tam s ní moc brzy. Děti se ze špatné výslovnosti léčí až od čtyř let. Do té doby se "léčí" jen ty, které nemluví vůbec nebo velmi málo.
Navíc...většina dětí ve třech letech nemá trpělivost na cvičení úkolů.
 Lenys, 2 děti (11/03 a 04/06) 
  • 

Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 17:10:18)
Pavli, zatím nemám vlastní zkušenost (dcera patří mezi ty větší šikulky, ale u syna s tím jaksi předběžně počítám :-)). Kamarádka však chodila se svojí holčičkou na logo mezi 3 a 4 rokem - mluvila hodně, ale nebylo jí skoro vůbec rozumět, teď už tam nechodí, protože dohnala jakousi normu jejího věku, takže stále neříká r a ř a možná i jiné hlásky, ale už není prý potřeba speciální péče. Takže možná je lepší dříve než později, ale určitě se nestrachuj, jen některé děti potřebují trošku více času.
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 17:24:39)
Holky,
díky moc za reakce. Mě celkem vyplašila ta zmínka o záměně T za K v článku a tak jsem si řekla, že raději někam zajdeme. Jinak brouček mluví rád, hodně a v podstatě pořád, slovní zásobu má neskutečnou. Občas mám dojem, že větší než já, ale to je (hluboce doufám) dáno mou těhudemencí :))... Jen bych nerada, aby ještě ve čtyřiceti říkal, že "žabičta tvátá" :))))).
 Peggy, 1 syn 
  • 

Zkušenost s logopedií 

(11.6.2007 18:29:43)
Moje zkušenost je taková, že syn byl odeslán dětskou lékařkou ve 4 letech kvůli sykavkám. Začali jsme trénovat c, ale bohužel syn brzy ztratil motivaci, protože mu to zkrátka nešlo. Moudrá paní logopedka ho nijak netlačila, aby si cvičení nezprotivil, a vše obracela v hru. Příčina je v tom, že dítě ve 4 letech není schopno vědomě ovládat jazyk, má ho "tvrdší" a ne dostatečně ohebný (což se samozřejmě dá trénovat, ale až od určitého věku), a proto příliš časné trénování určité hlásky asi napáchá víc škody než užitku. Něco jiného je samozřejmě, když dítěti není rozumět vůbec, ale na jednotlivé hlásky (u nás sykavky a ř) je podle mého laického názoru a zkušenosti čas až od 5 let. Jinak paní logopedka je výborná, velmi zkušená a syn, ač je jinak k cizím lidem dost zdrženlivý, si ji velmi brzy oblíbil a vždy se tam těší. Je to Mgr. Lukášová, sídlí v MŠ Arabská na Praze 6 - můžu ji vřele doporučit.
 štěpánka 
  • 

Re: Zkušenost s logopedií 

(11.6.2007 18:53:49)
Víte určitě, že jste žačali zrovna "c"? Většinou jdou dětem lépe sykavky s háčkem - čšž a pak teprve až to dítě zvládne, začíná nácvik czs. bohužel mám s logopedií bohaté a bohužel i dlouholeté zkušenosti, vystřídali jsme celkem 4 logopedky (z toho 3 fakt dobré, ale jejich stěhování a mateřská nám znemožnili k nim dál docházet). U všech byl postup tento. U nás je to tak, že "c" je vůbec nejobtížnější sykavka a jeden kluk ji neumí pořádně doteď, jenom, když se soustředí, r a ř už umí 4 roky, ale "C" zatím samo nejde.(je mu 10 let)
 Peggy, 1 syn 
  • 

Re: Re: Zkušenost s logopedií 

(11.6.2007 20:30:31)
Vím to naprosto jistě, že jsme začínali s c. Přes t jsme začali tvořit c pomocí takové pomůcky připomínající drátek s očkem (aby se jazyk dotýkal horních zubů špičkou). Č mi připadá složitější v tom, že - jak si to tak laicky zkouším - je "bezdotykové", tudíž hůř vytvořitelné. Ale nejsem odbodník, a tak metodiku nechávám plně na logopedce. Pokrok u ř mi dává jistotu, že ví, co dělá.
 Peggy, 1 syn 
  • 

Vlastně - co to píšu?????? Syn č umí, tak není co nacvičovat 

(11.6.2007 20:32:54)
Neumí c, takže je třeba trénovat právě c. To zní logicky, ne?
 ŠTĚPÁNKA 
  • 

Re: Vlastně - co to píšu?????? Syn č umí, tak není co nacvičovat 

(11.6.2007 20:56:56)
No to je jasný, když už mu nejde jenom "C", a vše ostatní už umí, tak se trénuje c, to je jasný. Já to nepochopila, myslela jsem, že neumí všechny "sykavé" hlásky. Samozřejmě nechci opravovat logopedku, ani ji neznám. Ale z vlastní zkušenosti s dětmi vím, že jsou logopedky a "logopedky".
 Peggy, 1 syn 
  • 

Re: Re: Vlastně - co to píšu?????? Syn č umí, tak není co nacvičovat 

(11.6.2007 21:04:48)
Jasně, já nebyla jednoznačná v tom prvním příspěvku. Ani mi nedošlo, že sykavek je tolik. Ta logopedka nám "sedla" lidsky a zatím se pokroky aspoň v ř taky dostavují, tak není důvod ke změně. Doufám, že po prázdninách budou pokroky pokračovat. Každopádně dík za reakci.
 Martina 
  • 

Znám výbornou logopedku 

(11.6.2007 17:19:09)
Ahoj Pavlíno, od září minulého roku chodím se synkem na logopedii na Durychovu ulici v Praze 4 za Mgr. Havlíčkovou, je fakt výborná, s dětmi to krásně umí. Syn (za týden mu bude 5 let) také v září neuměl l, h, ch, k, r a ř, nyní umí všechno, včetně r a ř. Na logopedii jsem dostala doporučení od naší obvodní doktorky, chtěla jsem tam jít už ve 3 letech, ale prý by to bylo moc brzo. Chtějí, aby se děti opravdu nejméně půl hodinky soustředily, což může pro velmi malé dítě být obtížné. Takže držím palce!
 Pavlína&potomci 


Re: Znám výbornou logopedku 

(11.6.2007 17:25:15)
Martinko, díky, hned si to opisuji!
 učitelka mš 
  • 

Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 20:00:10)
Děvčata, na každé MŠ je už logopedická asistentka. Já ji na naší škole taky dělám a to tak, že si rozhýbáváme jazýčky a mluvidla celkově. Já říkám že čím dřív se začnou vady odstraňovat tím líp v 5 letech je pozdě - špatná výslovnost je už hodně upevněná. Hláska K se učí tak že dítě si prstíkem tiskne jazyk dolů a jakoby kašle. Děti to brzo pochopí. A všechny sykavky tvrdé - csz - i měkké - žšč vychází z hlásky C.To je základ. A od ní se odvíjí všechny ostatní. Pokud byste měly zájem - poradím.A co se týká návštěv klinické logopedky : ta vám sice poradí jak na to, ale cvičit správnou výslovnost musíte opravdu samy - chce to fakt denně a dítě opravovat. Jinak to nemá cenu. Dítě si zafixovává svoji výslovnost a jednou za týden návtěva logopedky není k ničemu.
 dana 
  • 

Re: Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 23:27:29)
Ahoj, naše dcera 3,5 roku mluví neustále. Vyslovuje vše kromě H, CH, R, Ř. Celkem ani nepřehazuje a nekomolí slova. S R a Ř jsem v klidu, ale znepokojuje mě, že neříká H a CH. Místo toho používá K nebo h a ch vynechá. (kleba, kokolouš,olub). Neznáte nějaké cvičení na H a CH? Díky moc
 učitelka MŠ 
  • 

Re: Re: Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(12.6.2007 20:28:20)
Dano, CH se nacvičuje stejně jako K s prstíkem v pusině. Zkoušejte to a motivuj to jako že chrochtá prasátko ale spíš ze začátku šeptem. Ono se z toho časem vyvine CH. A H zase tak, že ji dej její ručičku na svůj krk, říkej H aby ona cítila vibraci hlasivek. Potom si ji dá na svůj krček a zkouší to sama aby také cítila tu vibraci. Dcerka je ale ještě opravdu malá, ale kratičkou hrou to zkoušet můžete několikrát denně. Ale fakt jen jednou dvakrát zopakovat a dost.Vlastní prstík v pusině je pro mě daleko přijatelnější než různé špachtličky a spirály co používají klinické logopedky. Byla jsem svědkem, že se z toho děti i nadavovaly. A to není cíl logopedie.
 Tequilkaja 


Písmenko L  

(16.6.2007 10:08:05)
Může mi někdo prosím poradit jak naučit syna písmenko L... Za 14 dní mu budou 4 roky a L neříká. Písmenka R a Ř také neumí,ale to mi zas tak nevadí to L je horší. Ostatní vyslovuje krásně a to i vě větách. Díky za rady..
 dana 
  • 

Re: Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 23:28:01)
Ahoj, naše dcera 3,5 roku mluví neustále. Vyslovuje vše kromě H, CH, R, Ř. Celkem ani nepřehazuje a nekomolí slova. S R a Ř jsem v klidu, ale znepokojuje mě, že neříká H a CH. Místo toho používá K nebo h a ch vynechá. (kleba, kokolouš,olub). Neznáte nějaké cvičení na H a CH? Díky moc
 koa 


Re: Re: Re: Doporučíte někdo logopeda? 

(11.6.2007 23:32:59)
madelaine,
knížku Respektovat... jsem si objednala po internetu, dorazila v pátek. Koupila jsem ji na alman.cz.
 Eliška&Kubík 
  • 

Re: Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(11.6.2007 16:25:43)
Katko, neboj, on se malej rozkecá! :-)
Z vlastní zkušenosti - syn do dvou let nemluvil skoro vůbec, max 20slov, ale rozuměl téměř všemu, udělal, co se po něm chtělo... Do tří let se trošku zlepšil, slov bylo víc, ale pořád žádná sláva (když se sešlo na hřišti víc mamin a děti začaly štěbetat, bylo mi to až líto), sem tam větička... a takhle až do tří let. :-(
V březnu (ve 3 letech) začal chodit do školky, přvní měsíc nic moc, ale teď poslední 2 měsíce máme každý týden několik nových slov, za víkend řekl asi 5nových slov, za dnešek jsem jich napočítala už asi 7 :-)))
Sice nemluví úplně čistě, semtam slovo komolí, ale MLUVÍ! :-)
Takže neboj, vydrž... a až se ti malej rozpovídá, jak budeš ráda za dobu, kdy nemluvil! :-))))))))))))))))))))))))
Eliška
 Jana (Lukáš 6/03,Martin 8/05) 


Re: Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(11.6.2007 23:49:08)
Katko,
taky mame kluka 21mes. (mno, vlastne pristi tyden uz 22.). Rozumi temer vsemu, akorat s povidanim se "neobtezuje" - bezne rika: mama, tata, baba, deda, tady, tam, deme (jdeme)... pomalu proste rozvazuje, ale z tezsich slov povida pouze posledni slabiky... kazde dopo, kdyz jdeme ven mame treba scenu, ze ne "tap, tap", ale "-kem" (kocarKEM)... a starsi kluk v tomhle veku jiz pouzival jednoduche vety (ted skoro ve 4 letech umi vsechny hlasky, nejde mu akorat Ř)... takze chce to klid a nohy v teple :-DDD
 Romča, syn 26m 
  • 

Re: Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(12.6.2007 15:59:41)
Tak to jste na tom ještě dobře. Náš syn (26m),řekne mama, ham, Aja (to je sestra), napodobí zvířátka, a všechno ostatní je eh, eh. Rozumí velmi dobře, hodně čteme, v knížkách ukáže na všechno, co mu řeknu. Zná i barvy a abecedu. Mluvit ale nebude, zatim to neřešim. Snad se rozpovídá
 Zuzana+Jony, 2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(14.6.2007 20:38:02)
Tak my jsme na tom velice podobně - 27 měsíců, slova typu TADY, JEDE, NEJDE, NE, TAM, AUTO, TETA. MŇAM, PÁLÍ a napodobování zvířátek.... Nechce opakovat, naprosto vůbec (a přitom kolem roku byl jako papoušek).... Je mi to líto, ale sestra nemluvila do 3 let vůbec, takže to asi někde v rodině bude. Přitom je velice bystrý a rozumí i složitým pokynům typu - běž do pokoje a v postýlce je polštářek, dones ho.... Tak holt nezbývá nic jiného než trpělivost :)
 Hannulka 


Re: Jsem ráda, že na to přišla řeč.  

(2.7.2011 23:44:28)
:-) Tak to jsme na tom u nás podobně ... Malý měl teď 22měs., rozumí moc dobře, ale mluví jen mama, tata, hají, čiči (volá na kocoura)... navíc jej nebaví čtení pohádek, ani básničky, říkadla, písničky ... když na něj mluvím s tím, aby po mě opakoval, tak se vzteká - prostě se mu mluvit nechce ...
Máte někdo podobnou zkušenost? ... nápad jak ho motivovat?
Předem díky ...
 Evicka 
  • 

Mluvení 

(11.6.2007 16:19:07)
Já znám holčičku, které je 2,5 roku a mluví krásně, dokonce i počítá do 10 (třeba sečte počet lidí v místnosti, zachvilku se vrátí, přepočítá je a řekne kolik jich chybí), používá i r ř a takové...
 michelle, 2 deti (7let a 21mes.) 
  • 

dotaz 

(11.6.2007 17:31:07)
Je pravda, ze kazde dite je uplne jine a nejde srovnavat. Spis by mne zajimalo, jak se hodnoti schopnost mluveni u ditete, ktere od narozeni zije v trojjazycnem prostredi (cestina, arabstina a anglictina).
 Kotrunka 


Re: dotaz 

(11.6.2007 19:46:16)
k tomu bych se pripojila moje dcera,2 roky, a ted 5-ti mesicni syn take vyrustaji v trojjazycnem prostredi : cestina, spanelstina, anglictina.
 ayalinka 


Re: Re: 4 jazyky 

(11.6.2007 23:45:12)
Tak to my mame jeste lepsi,ja aktivne hovorim cesky,arabsky,hebrejsky,anglicky a rusky a to skoro kaźdy den..Zijeme totiz v kosmopolitnim Tel Avivu a je tu tolik ruznych jazyku,ze nekdy ani nepoznam,o jaky jazyk se jedna..Jsem zvedava,jak na tom bude nase 16mesicni dcerka..Ja na ni cesky,manzel arabsky a ostatni podle toho,jakym jazykem mluvi..Ale kdyz techto pet reci zvladam ja,proc by nemela i dcera??Krome rustiny samozrejme,tu se kde naucit nema..Ostatni 4 jazyky bude muset umet pouzivat aktivne,jak mluvene,tak i pisemne..
 ayalinka 


Re: Re: 4 jazyky 

(11.6.2007 23:45:24)
Tak to my mame jeste lepsi,ja aktivne hovorim cesky,arabsky,hebrejsky,anglicky a rusky a to skoro kaźdy den..Zijeme totiz v kosmopolitnim Tel Avivu a je tu tolik ruznych jazyku,ze nekdy ani nepoznam,o jaky jazyk se jedna..Jsem zvedava,jak na tom bude nase 16mesicni dcerka..Ja na ni cesky,manzel arabsky a ostatni podle toho,jakym jazykem mluvi..Ale kdyz techto pet reci zvladam ja,proc by nemela i dcera??Krome rustiny samozrejme,tu se kde naucit nema..Ostatni 4 jazyky bude muset umet pouzivat aktivne,jak mluvene,tak i pisemne..
 Ifka 
  • 

Re: Re: Re: 4 jazyky- vliv na dítě 

(12.6.2007 16:06:16)
Ja bych neřekla, že jste na tom "líp" co se 4 jazyků týče. Jsi Češka, předpokládám, že rusky jsi se učila až někdy na ZŠ, angličtinu nejspíš o něco později, manžel mluví arabsky, takže arabština nastoupila ještě déle, k tomu se přidala hebrejština. Ano, ovládáš 5 jazyků, ale tvá 16měsíční dcera se je neučí takto postupně jako ty, ale všichni je na ni chrlí najednou, to musí být v té malé hlavičce opravdu mazec...
Napadlo mě, že jsem kdysi četla knížku o české doktorce Věře Kálalové - Doktorka z domu Trubačů, která působila na blízkém východě, okolo jejího syna se točilo snad ještě víc jazyků než uvádíš, a on nebyl schopný plně rozvinout své rozumové i komunikační schopnosti, že byl nakonec rád, že se vůbec vyučil zahradníkem... Nechci nikoho strašit, já takovéhle prostředí neznám, ale myšlení jde ruku v ruce s řečí.
Mám dotaz: Máte někdo zkušenosti s vícejazyčného prostředí (myslím aspoň 3 jazyky) u starších dětí a dospívajících ?
 Markéta 
  • 

Re: Re: Re: Re: 4 jazyky- vliv na dítě 

(16.6.2007 0:09:33)
takova ptakovina, ze se kvuli mnoha jazykum nenauci mluvit. byl by z nej zahradnik i v cechach, to je muj nazor. bilingualnich lidi jsem poznala uz nekolik, jak deti, tak dospele, jsou uplne normalni. moje mimi taky bude vyrustat dvojjazycne (zatim nemluvi, jen si mrmla) takze jsem si o tom precetla par odbornych publikaci, tj opravdu odbornych a ne jen jedna pani povidala ...no a v kapitole o klasickych predsudcich mluvili i o tomhle, ze dite bude opozdene kvuli vice jazykum je predsudek, neni to prokazatelne. jedina vec je, ze zacne casto mluvit o neco pozdeji, nekdy az o rok, ovsem nejpozdeji do ctvrteho-pateho roku to dozene a je k nerozeznani od ostatnich, jednojazycnych deti.
 Ifka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: 4 jazyky- vliv na dítě 

(16.6.2007 14:15:01)
To ses nějak rozčílila... K tomu synovi dr.Kálalové, záleží samozřejmě na inteligenci a výchově, kolik času se dítěti věnuje. V prostředí knížky se mluví spoustou jazyků,ty uvádíš jen dva, v tom případě se řeč samozřejmě jen opozdí.
 Ola 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: 4 jazyky- vliv na dítě 

(18.6.2007 10:50:10)
Kamarád takový galimatyáš jazyků zažil. Narodil se v Pákistánu, kde na něho okolí mluvilo urdu, tatínek anglicky, maminka slovensky, nyní žijí od jeho 6-ti let v České republice. Je mu 18 a dá se říci, že neumí ani jeden jazyk pořádně. Nejvíce plete češtinu se slovenštinou. Angličtinu zvládá celkem v pohodě, díky tomu, že chodil do anglické školy.
V každém případě si myslím, že jeden z jazyků by rozhodně měl být hlavní a v něm by se měly dále rozvíjet rozumové schopnosti.
Každé dítko je úplně, nedá se srovnávat nesrovnatelné, jedno dítě zvládá dva až tři jazyky a jiné se ve více-jazyčném prostředí ztrácí.
 Myss 


Re: Re: Re: Re: Re: 4 jazyky- vliv na dítě 

(22.6.2007 19:35:33)
no tak teda dik...hlavne aby pak nemluvil vsemi jazyky najednou,tozn.ze v jedne vete pouzije vse dohromady (tak mluvi syn od kamaradky-tam je nastesti jen cestina a nemcina.A co teprve pak ty sykavky r ř apod.)
Ja bych to nechtela ani za nic.Pokud v tom prostredi dite vyrusta,tak se holt neda nic delat.
 Ifka 
  • 

Re: trojjazyčné prostředí 

(11.6.2007 21:51:27)
Já bych ani tak nehodnotila schopnost mluvení ve třech jazycích, ale spíš to, jak je dítě schopné komunikovat při nástupu do základní školy, neboli jeden jazyk mu bude udělen jako hlavní a v něm bude rozvíjet své rozumové schopnosti. Do té doby mají tyto děti možná menší slovní zásobu v jednom jazyce, ale umí komunikovat právě ve více jazycích, takže jako každé dítě je jiné, je odlišné i díky vícejazyčnému prostředí. Myslím, že takové dítě je schopné např. s matkou-Češkou mluvit česky, s otcem-jiné národnosti "přepnout" do jeho jazyka atd.
 Lída+2 


Od kdy...? 

(12.6.2007 6:55:59)
LUk byl poprvé na takové jednoduché logopedii v 2,5letech. protože neříkal T + sykavky, a r,ř,ale na to bylo brzy.
Byli jsme na yvšetření sluchu na ORl a tam rozhodně mě chválila, že jdu včas než si zafixuje špatné vyslovování...
ano šlo to pomalu,ale nějak jsem ho nemordovala. Pár minut denně... asi 3x10minut.

se sykavkama to šlo po 4 roce velmi ztuha.:-(Nakonec se zadařilo a ř a r naskočilo samo bez učení.


Mladší mluvil v souvětích už v 1,5 roce. Bezvadně pokecal s DR na prohlídce. A na logopedii skončil též: r, ř a naskočilo okolo 2,5-3let,ale někdy okolo 4,5 roku začal vyměňovat L- za R. takže chreba a tak....to jsme odstrańovali rok. Učil se znovu "L".:-(
Takže jsem se radovala předčasně, že dítě logo nepotřebuje.
 michelle, 2 deti (7let a 21mes.) 
  • 

Re: Re: trojjazyčné prostředí 

(12.6.2007 11:13:21)
A tady je nas problem. Zijeme v Irsku, kde se nastupuje do skoly ve 4 letech a ve skole se pouziva rovnopravne anglictina a irstina. Dcera rozumi vsemu, ale aktivne pouziva jen ta nejjednodussi slovicka, jinak v domacim prostredi jazyky volne kombinuje dle sve potreby. U lekare pri preventivnich prohlidkach ovsem mlci jako ryba, udela, co se po ni pozaduje, ale komunikovat nebude, coz lekarku zarazi.
 Madla 
  • 

Re: Re: trojjazyčné prostředí 

(13.7.2007 3:33:09)
Zadne strachy. Muj syn vyrusta od malicka taky v "mezinarodnim" prostredi a vubec se to na jeho recovych schopnostech neprojevilo. Momentalne mu je sest, do skoly nechodi a aktivne pouziva cestinu, anglictinu, arabstinu, nemcinu i rustinu a momentalne se zacian ucit italsky. To ucit znamena, ze si nasel kamarady s proste s nimi komunikuje v rodnim jazyce a doma mi pak hlasi, co vsechno umi. Rozhodne jazyky nemota dohromady, kazdemu odpovida v jazyce, v jakem na nej promluvi a bez problemu prepina mezi nimi treba i v pulce vety, kdyz ji chce dokoncit pro nekoho jineho. Vyslovuje i spravne vsechny hlasky z kazdeho jazyka a nikdy nemel zadny problem se neco noveho naucit. Dodrzovala jsme ale zasadu, ze se nikdy nepreklada z jednoho jazyka do druheho, pokud necemu nerozumel, rekla jsem mu, aby si nechal slovo vysvetlil, popsat a pod. Zajimave je ze tak do cca 4,5 let nedokazal prekladat z jednoho jazyku do druheho, proste, kdyz jsem mu rekla jak je stul anglicky, tak mlcel a nevedel. Ale kdyz jsem se ho zeptala angliky, co to je, tak spravne odpovedel stul. Dnes preklada vse, co je potreba a nema s tim nejmensi problem. A take neznam jedine zdrave dite, ktere by se bez problemu nenaucilo mluvit vsemi jazyky, ktere slysi okolo sebe. Je to vec, ktera je vrozena, protoze kazdy se musi naucit minimalne ten svuj matersky a tezko rozlisi, ze tohle slovo do nej nepatri.
 Marcela 
  • 

Re: dotaz 

(12.6.2007 11:42:41)
Moje kamarádka žije v 3 jazyčném prostředí (čeština, španělština, angličtina - žijí v Torontu), když jsme byli u nich, tak její 4 letý syn nemluvil skoro vůbec, ale rozumněl. Někdy, když je těch jazyků více, tak můžou děti začít mluvit později. Ale ted chodí do školy a je v pohodě. Slyšela jsem, jak jí její dcera říkala - mluv na mně mým jazykom, a myslela angličtinu (maminka je češka a tatínek mluví španelsky).
 Ila, dospělý syn 
  • 

Re: Re: více jazyků a logopedie 

(13.6.2007 22:42:57)
Dobrý večer,
už jsem zde kdysi na podobné téma reagovala. Mám zkušenosti s oběma zmiňovanými problémy - vícejazyčnost a logopedie. Můj syn -dnes dospělý - vyrůstal v trojjazyčném prostředí: já na něj mluvila česky, otec dánsky a rodiče slyšel mezi sebou si povídat anglicky (manžel mne nechtěl učit dánsky, neměl trpělivost), dokud jsem se také dánsky nenaučila. Po rozvodu (synovi byly 3 roky) to bylo striktně rozdělené - doma se mnou mluvil pouze česky, ve školce a s mými kamarádkami a jejich dětmi pouze dánsky. Je pravda, že začal mluvit později než já jako dítě, ale velmi rychle vše dohnal a naopak mluvil až moc. Protože ale slyšel denně moje ráčkování, po návratu do Čech, když mu bylo 7 let a začal chodit do české školy, nastoupili jsme ihned na logopedii. Jméno paní logopedky si již nepamatuji (bylo to v r. 1992-93), ale bylo to pracoviště v Žitné. Byla úžasná, protože jsem se synem nemohla doma kvůli ráčkování cvičit, nahrála nám vše na kazety a po každodenním cvičení byl syn do půl roku srovnán (je ale pravdou, že dítě v 7 letech už více spolupracuje a má motivaci jinou, než třeba ve 3 letech). Neměla bych obavy, jak píše Ifka, z "nerozvinutí vloh" a z toho, že se z dítěte stane "pouze" zahradník, pokud bude vyrůstat ve vícejazyčném prostředí. Děti se učí úplně jinak a mnohem snadněji než my, dospělí, a mně se zdá, že na mém synovi to rozhodně stopy nezanechalo. Studuje na UK a hovoří dobře několika jazyky. Věřím tomu, že právě díky svému vícejazyčnému dětství.
 Arwen 


Moje pubertální cesta ke krásnému R (a Ř):) 

(16.6.2007 0:34:37)
Do 12 (!) let jsem neuměla R a Ř. Ne, nejsem zanedbané dítě, má rodina je skvělé, ale rodičům všichni tvrdili, že se to ,,zlepší samo". Nakonec však viděli, že nic lepší není a dotáhli mě na logopedii. Naštěstí.
Co si pamatuji, logopedožka byla fajn, ale já, jako jedenáctiletá slečna na prahu puberty, jsem se jí strašně sekla a odmítala spolupraovat. Byla ze mě nešťastná, dodatečně se omlouvám.
No a jak to dopadlo?
Jedno krásné pondělní ráno, jsem při ranním rozhovoru s babičkou řekla své první správné R.
Ř bylo záležitostí několika dnů:)
Jo, přiznávám, že předtím jsem vzala rozum do hrsti a párkrát si ty papíry přecvičila, výsledek se projevil, kdybych začala dříve, nechodím tam rok.
A kdybych se R a Ř nenaučila? Těžko bych měla šanci na povolání, které jsem si zvolila.
Takže logopedií jsem také prošla:)
 Tequilkaja 


Písmenko L 

(16.6.2007 10:11:32)
Může mi někdo prosím poradit jak naučit syna písmenko L... Za 14 dní mu budou 4 roky a L neříká. Písmenka R a Ř také neumí,ale to mi zas tak nevadí to L je horší. Ostatní vyslovuje krásně a to i vě větách. Díky za rady..
 Marie 
  • 

Re: Písmenko L- rada laika 

(19.6.2007 0:21:33)
V jeho věku zatím stačí, když se naučí "jak dělá čert" (nic tím nejde zkazit) a za pár měsíců začne nenuceně používat písmenko L. Takhle se to naučil náš syn (už mu budou 4 roky) - trvalo mu to cca 4 měsíce, než začal toto písmenko sám používat.
 Marcela 
  • 

Re: Písmenko L 

(19.6.2007 14:37:11)
A taky jsme dělali "koníka" jazykem. to taky pomáhá. A potom zkusit lalala, jestli se to podaří.
 Madlajda,bertik3 
  • 

zuby 

(18.6.2007 10:42:55)
taky se ve clanku zminuje postaveni zubu.
Zajimalo by me od kolika let je mozne s tim neco delat. Muj syn mluvi hodne a uz dlouho, r a Ř zvladnul nedavno a problem ma akorat se sykavkami, celkem vsechny uz vice mene zvlada, ale S je velky problem (strka jazyk ven-slape si na jazyk). Ma zrejme spatny skus a predni zuby neskousne vubec. Jiz jsme byly na ortodoncii kam nas poslala nase zubarka a tam nam rekli ze je moc maly na nejakou lecbu (rovnatka a pod.)az tak pry v 5-6 letech.Tak nevim jestli opravdu neni mozne s tim nic delat...
 Ifka... 


Děti se špatnou mluvou 

(19.6.2007 14:04:34)
Je vidět, že tento článek čtou a reagují na něj většinou matky, které se řečí svých ratolestí pečlivě věnují. Bohužel se setkávám také s dětmi, které neumí vyslovit spoustu hlásek a jejich rodiče si s tím moc hlavu nelámou. Myslí si, že ono to "nějak přijde samo". Uvedu extrémní případ: Setkala jsem se se sedmiletou dívenkou, která i po odkladu školní docházky neuměla vyslovit snad třetinu abecedy, do školky nikdy nechodila, její matka na ni moc nemluvila, logopedickou péči, která ji byla u zápisu doporučena nechávala pouze na logopedce (tzn. jednou týdně asi 15 minut), dívka tedy měla veliké nedostatky jak v českém jazyce, tak i v komunikaci s vrstevníky. Nechtěla bych být v její kůži, musel to pro ni být v 1.třídě obrovský šok.
 Lilian 


jak naučit V 

(22.6.2007 2:17:03)
syn měl nedávno čtyři, mluví hodně, ale neumí hlásku V zní spíš jako H
dík za rady.
na tříleté prohlídce neříkala doktorka při jeho mluvě nic a tu píšou, že to má umět, tak nevím.
R celkem zvládá, ř jak kdy.
 Finis + 2011+2014 


Písmeno K, G...???!!!.....nezaměňujte prosím hlásku a písmeno, 

(22.6.2007 7:42:51)
písmeno je jen grafický záznam vyslovovaného zvuku - hlásky.

Takže dítě nemůže vyslovovat písmena, ale hlásky!

To jen na upřesnění.
 Karfigolka 
  • 

dítě 

(3.3.2016 10:51:47)
Tuhle jsem o vadách řeči četla a bylo to moc pěkně popsané a vysvětlené pro laika. Mrkněte se na stránky http://babymagazin.cz/ Je tu vše od těhotenství, miminek až po výchovu.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.