| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Pouze každý druhý rodič nebo prarodič motivuje děti ke čtení

 Celkem 21 názorů.
 Bobo 
  • 

Názor 

(19.11.2018 8:43:19)
To dnešní maminy koupí dítěti mobil již ve věku školky a místo čtení je odloží k TV či k PC. Kafrají na sociálních sítích až do omdlení únavou, vyčerpáním. Potom si stěžují, že nemohou spát, tloustnou a propadají se do depresí a úzkostí. A bude hůř.
 Barbar 


Re: Názor 

(19.11.2018 14:50:15)
Druhá dcera začala hodně číst, až když jsem přestala moẗivovat (no spíš tlačit:-). První je knihomol, tedy nemotivuji, není to potřeba, podstrkávám jí knihy akorát a dotáhnu jí něco knihovny a tak...jinak k čemu všemu ale máme děti motivovat? Ke čtení, sportu a pohybu několikrát týdně, k muzicírování, samostatné tvorbě, výtvarnému vyjádření (návštěvy výstav, kreativních dílen, domácí tvoření), v neposlední řadě k samostatnosti v plnění povinností a k pomáhání doma...k pobytu venku na vzduchu...jak to má jeden stíhat~:-D? A jak to udělat, aby děti nebyly přetížené?
 Konzerva 


Re: Názor 

(19.11.2018 15:54:04)
Ještě jsi zapomněla na "umění obhájit svůj názor" a "orientovat se v informacích". ~b~

Já si myslím, že nějaké zábavné čtivo existuje pro každé dítě. Ale u některých je fakt těžké ho najít.

 Barbar 


Re: Názor 

(19.11.2018 17:04:09)
~:-D
 TaJ 


Re: Názor 

(20.11.2018 0:00:10)
No, jenom to najít...to je právě to...synovi čteme odmalička, četla jsem mu už jako miminku, pak v batolecím a předškolním věku moc rád poslouchal, četli jsme večer třeba hodinu, často i víc, knížky má rád odmalička, kupujeme nové knížky, chodíme do knihovny....ale od chvíle, co se naučil číst, tak sám knížku pomalu nevezme do ruky a když, tak jen prolistuje, ale že by vzal knížku a celou ji přečetl, to se stalo zatím fakt jenom párkrát...je docela těžké pro něj něco najít, osvědčené tipy, co rádi čtou vrstevníci, u něj z drtivé většiny neprojdou...bude mu 11...my jsme s manželem oba jako děti hodně četli, čteme i teď, i když už ne tolik, ale číst nás syn rozhodně vidí...takže v podstatě děláme všechno, o čem se v článku píše a nic...~d~
 Bobo 
  • 

Re: Názor 

(20.11.2018 9:06:20)
A děti, co nečtou se v dospělosti neumí ani správně vyjadřovat. Nenapíši dopis bez hrubek, nedokáží správně sestavit větu, souvětí. Mnohdy ani nerozumí textu. potvrdí každá zkušenější učitelka, klinický psycholog.
 Konzerva 


Re: Názor 

(21.11.2018 15:26:27)
TaJ,

a když někdo čte jemu, to ho baví?

Je problém v tom, že mu čtení furt dělá potíže, musí se soustředit a tak z toho nic nemá nebo ho prostě nebaví sedět a číst/poslouchat?

Zkoušeli jste číst společně - chvíli ty, pak on? Sice to vypadá že v 11 letech je na to dítě staré, že by si už mělo číst samo, ale když to nefunguje....
 TaJ 


Re: Názor 

(26.11.2018 13:21:25)
Konzervo, když někdo čte jemu, tak ho to docela baví, respektive odmalička to miloval, pak když se naučil číst, tak ještě taky a asi tak před rokem už nechtěl číst ani od nás...ale poslední dobou už zase chodí, jestli mu budu večer něco číst... Myslím, že to je tak, jak jsi psala, že to čtení je pro něj prostě pořád namáhavější a nemá z toho ten požitek...no, ale jelikož moc sám nečte, tak se v tom těžko může zdokonalovat a je to prostě takový bludný kruh... jinak čtení od nás poslouchá jen večer před spaním, přes den poslouchat nechtěl ani jako malý, to je pořád někde v pohybu, něčím aktivní apod... Navíc letos nás trochu dorazilo, co dostali jako četbu do čtenářského deníku v logo třídě - Lovce mamutů, Ronju dceru loupežníka, Rychlé šípy (ne komiks)...to jsou věci, které i kdyby čirou náhodou přečetl, tak si z toho nebude pamatovat nic...nakonec jsme se domluvili, že může číst co chce, hlavně když bude číst...a teď jak zase chodí, abych mu večer četla, tak je to myslím na dobré cestě, abychom zase četli na střídačku, jak jsme to jeden čas dělávali....
 Konzerva 


Re: Názor 

(26.11.2018 14:07:08)
Taj, tak se snažte si udělat ten čas a číst s ním na přeskáčku. Já to takhle praktikovala s druhákem, četli jsme HP. A mně to nebavilo, tak jsme se prostřídali 3x, čili jsme přečetli 6 odstavců a já pak řekla, že zase příště. A dítě furt chtělo ještě, tak jsem řekla, že musím jít něco dělat tak, ať si čte ještě chvíli sám. Nakonec chtěl číst sám, takže si to dočetl přes den, já se dočetla někam na začátku nástupu do Bradavic. ~:-D

Vím, že je to makačka. Mně se dycky už chtělo spát. a navíc mě některé ty knížka nebavily, protože jsem je četla nejdřív s jedním dítětem, pak druhým a číst 7 let něco furt dokola je na palici. A ještě bylo období, kdy jsem četla každý večer oběma dětem, třeba mladšímu krtka a se starším Foglara.

Podstatou je, aby se pro něj to čtení stalo automat a abyste našli něco, co ho bude fakt bavit. V prvním stupni by neměl být problém se s učitelkou domluvit, že chcete přečíst něco jiného, než je zadáno.
 TaJ 


Re: Názor 

(26.11.2018 14:26:10)
Konzervo, já na něj mám večer čas prakticky neomezeně, vlastně i odpoledne bych často měla, ale on odpoledne číst naprosto odmítá, jak sám, tak poslouchat čtení od někoho...to má takhle odmalička, čtení až večer, když se zastaví, zklidní apod...teď jsem ráda, že už zase aspoň chce poslouchat čtení ode mne...jinak HP ho nebere ani teď...a vlastně veškeré takové ty osvědčené tituly, co v jeho věku děti baví, jdou vždycky úplně mimo něj...
 Konzerva 


Re: Názor 

(27.11.2018 13:42:09)
TaJ a co ho baví?

Teď je třeba spousta dětských detektivek, to za nás moc nebylo. A taky dětské historické detektivky. Co sci-fi, dobrodružné, nebo typ Bořík a spol.?

A ještě bys mohla zkusit, že třeba ty budeš vařit a on bude číst tobě, třeba něco z časopisu, aby to zajímalo tebe i jeho, ale by to jakoby dělal pro tebe, aby ti zpříjemnil práci.
 TaJ 


Re: Názor 

(29.11.2018 2:48:44)
Konzervo, právě že dobrodružné, detektivky apod. to vůbec a už vůbec ne knížky typu Deník poseroutky...on má rád jednodušší laskavé příběhy a pohádky, ideálně pokud v tom figurují vlaky nebo kočky :-D , nebo se mu líbily třeba knížky od Pospíšilové, Krolupperové (Bubáček apod.), taky Skřítek Medovníček...nebo knížky typu Osamělý králíček, Našlo se koťátko, Ztracený ježeček... nebo jeho zamilovanými jsou třeba Kocourek se vrací Zrzečka pod hvězdami apod... Pohádky z nádraží, Pohádky na kolejích....nicméně to všechno spíš na poslouchání od nás....že by sám od sebe chtěl něco přečíst nebo dočíst sám, to jsem zažila za posledních pár měsíců snad jednou, když si půjčil v knihovně Našlo se koťátko :-) . Prostě si vybírá knížky pro děti o několik let mladší...
 Konzerva 


Re: Názor 

(29.11.2018 10:57:47)
TaJ,

podle toho, co píšeš, to na mě působí tak, že má rád laskavé příběhy o zvířátkách, popř. o vlacích.

Tak to je trošku problém, protože si myslím, že to, co děti motivuje k tomu, aby samy četly, i když jim to ještě moc nejde, je to, aby byly napnuté, jak to dopadne. A to, cos vyjmenovala neznám, ale působí to na mě, že to není moc napínavé, ale hlavně milé. Takže to rád poslouchá, ale není tam to "pnutí", ta nedočkavost. Takže nezbývá než s ním číst dohromady a tudíž trénovat, aby získal tu automatiku čtení.

A ještě mě napadla jedna věc - co velikost písma? Nemůže být problém i tam? U knížek pro děti od 10 se dělá standardní písmo, ale pro děti, které ještě moc nečtou, to může být problém. Vidíš nějaký rozdíl v tom, když čte větší písmo a normální?

Jinak jsem tedy zabrousila ve vzpomínkách, co jsem četla s dětmi, když byly menší a mohlo by odpovídat vkusu tvého syna. Napadly mě příběhy mašinky Tomáše (ale pozor, z hlediska ilustrací jsou dva typy. Jeden je klasicky kreslený, druhý jsou obrázky jakoby počítačové animace), Pohádky o mašinkách (ale ty mají malé písmo), O hajném Robátkovi (to je super - jsou tam i zvířátka, má to velké písmo a příběhy nejsou dlouhé), Káťa a Škubánek, Kluci kočičí (ale to je víc o různých lotrovinách).
 TaJ 


Re: Názor 

(29.11.2018 18:54:56)
Konzervo, velikost písma má určitě vliv na jeho ochotu číst, to už vím...vyhovují mu větší písmenka a celkově vlastně nejvíc asi bere knížky typu první nebo druhé čtení...malá písmenka a celá stránka textu ho odradí už na první pohled...jinak knížek, co se mu líbí máme doma dost, chodíme i do knihovny, tam si taky vždycky něco vybere, jenže když dojde na jeho vlastní čtení, tak se tomu vyhýbá jak může...o vlacích známe téměř všechno, co je k dostání - od mašinky Tomáše, přes ty klasické Pohádky o mašinkách, které jsme mu četli už někdy v 5 letech, Pohádky na kolejích, Pohádky ze šumavských lokálek, Pohádky pana přednosty a mraky dalších :-) Jinak s tím, že když je to napínavé, tak to nutí děti pokračovat ve čtení máš asi pravdu...ale bohužel náš syn je odjakživa dost těžko motivovatelný k něčemu, co dělá nerad, takže on místo aby dál četl sám, aby se dozvěděl, jak to bude dál, tak radši jde od toho a najde si jinou zábavu...takže tím víc jásám nad každou knížkou a každou chvilkou, kdy je ochotný číst....naposledy s chutí přečetl knížku O malé jedličce - je to nějaká převyprávěná pohádka podle Andersena - ovšem má to asi 15 stránek a na každé je tak 7 řádků větším písmem~;)
 Konzerva 


Re: Názor 

(30.11.2018 10:24:06)
TaJ,

zkuste toho Robátka. Má malý stránky a velký písmena. ~;) A obrázky a kapitoly nejsou dlouhý.

Tedy alespoň v tom vydání, co mám po sobě a je tak 40 let staré. ~8~
 Filip Tesař 


Re: Názor 

(30.11.2018 11:28:13)
Z deníku kocoura Modroočka?
https://www.databazeknih.cz/knihy/z-deniku-kocoura-modroocka-26230
Krátký kapitoly, písmo střední.

A kdyby mu nevadila trocha exotiky:
https://www.databazeknih.cz/knihy/mali-indiani-135941
Hodně krátký kapitoly, větší písmo, hodně obrázků, občas jednoduchý úkoly.
 TaJ 


Re: Názor 

(30.11.2018 19:30:25)
Filipe, moc díky, ale Kocoura Modroočka jsme mu četli už před několika lety a ne jednou a on si to dost pamatuje...a takové věci ho pak samozřejmě nelákají, aby četl sám...ale jinak velikost písma by šla, to určitě...no a indiáni, piráti a podobná klukovská témata ho nikdy moc nebraly...nicméně můžeme na to zkusit kouknout:-)
 Filip Tesař 


Re: Názor 

(1.12.2018 8:46:48)
Ahoj, TaJ, zkus to, není to dobrodrůžo (jako piráti a tak), je to spíš o dětech a o rodině. Malej indiánek je nejdřív miminko v kolíbce, pak začne chodit, mluvit, hledá pro sestřičku nějaký domácí zvířátko... Možná ho to nechytne, ale je to fakt spíš knížka o dvou dětech v trochu jinejch kulisách. Je to vyprávěný moc hezky, krátký věty, žádný moc abstraktní představy (jako v Medvídkovi Pů a podobně), není tam moc dialogů, a když, tak takový přirozený, zkrátka plyne to hrozně snadno. Už kdysi dávno to v USA zařadili mezi knihy vhodný pro děti s pomalejším vývojem v čtení. Hned po revoluci to vyšlo v novým vydání, ještě v těch časech, kdy knihy vycházely v tisícovejch nákladech, takže by neměl bejt problém to sehnat někde v knihovně.
 TaJ 


Re: Názor 

(1.12.2018 12:55:07)
Filipe, aha, tak díky moc, kouknu na to, podle popisu to nezní špatně...
 Filip Tesař 


Re: Názor 

(2.12.2018 14:30:59)
Jo a jestli jste četli Čaroděje ze země Oz, tak existuje navazující kniha Čarodějná země Oz. Ta je málo známá, už se moc nechytla, ale mým dětem se líbila.
 Ája Fíková 


Re: Názor 

(30.11.2018 21:37:33)
Zrovna před chvílí jsem kocoura Modroočka objevila úplnou náhodou při uklízení. ~;)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.