| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Lesní školky nesouhlasí s povinným posledním rokem školky

 Celkem 37 názorů.
 kreditka 


A co třeba sociálka 

(17.9.2015 10:07:43)
To je takový problém napsat zákon kde bude možnost nařízení předškolní docházky od sociálky u daných případů, které by měla na starost sociální pracovnice? Proč to zas mají odskákat rodiče, kteří se o děti řádně starají... navíc stejně kdo bude chtět na děcka kašlat tak bude kašlat dál a tomu nějaký zákon stejně nezabrání... Pečující rodiče dítě do školky zavedou a ti kvůli kterým je toto vymyšleno se na to stejně vykašlou
 Líza 


Re: A co třeba sociálka 

(17.9.2015 11:24:50)
Legrační je, že do školy dítě docházet nemusí. Může ho učit rodič doma. A do školky musí? Tam není možná "domácí školka"? Proč?
 Ivka (dva kluci) 


Re: A co třeba sociálka 

(17.9.2015 12:57:50)
V článku se píše, že do školky už teď chodí 92% pětiletých, takže těch, kteří to "odskáčou" a budou do školky MUSET zas tolik není. Navíc, jak jsem pochopila, domácí výuka by byla možná s následným přezkušováním. Předpokládám, že by byly pro poslední rok školky dané osnovy a požadované výstupy. Jde přeci o to, aby děti měly v ZŠ stejnou startovní čáru, a to je jedině dobře. Když půlka prvňáků umí číst, pak je mezi nimi dítě, které sotva umí barvy (ne proto, že je hloupé, ale proto, že mu ti nikdo neřekl), od začátku outsider a už se z toho nevyhrabe. To samozřejmě zjednodušuji, jde o získání podstatnějších dovednosti a kompetencí.
 kreditka 


Re: A co třeba sociálka 

(17.9.2015 13:33:53)
Stejně ji nebudou mít každé dítě je jiné pokud rodiče 5 let na dítě kašlali, za rok to nedožene... nehledě na to že tito rodiče steně najdou kličku jak tento předpis obejít zatímco ti druzí budou jak blbci přemýšlet jak omluvit dítě ze školky kvůli rodinnému výletu či pobytu u babičky
 Markéta, kluci 13 a 6 
  • 

Re: A co třeba sociálka 

(17.9.2015 21:28:04)
Odvedení dítěte do školky je projev péče rodiče? To bych řekla, že spíš naopak - pečující rodič si ho nechá doma.
 kreditka 


Re: A co třeba sociálka 

(17.9.2015 22:26:24)
Samozřejmě že odvedení dítěte do školky neznamená že je rodič pečující a naopak nic není jen černé nebo bílé že... já pamatuju jak ukazovali ve zprávách případ kdy dětem ze sociálně vyloučených oblastí platilo město i autobus, který je měl svážet do školky, školy... ve výsledku to bylo k nčemu, protože dotyční přece nebudou ráno vstávat...
 Petra 
  • 

Směšné 

(17.9.2015 10:43:53)
Opravdu mi připadá směšná představa, že obecně je o rozvoj dítěte postaráno lépe ve školce než doma. Jsou samozřejmě rodiny, kde to tak je, ale snad by mělo být normální a žádoucí, že dítěti se vždy lépe věnuje matka, než učitelka v mateřské školce. A to po všech stránkách. Kolektiv se dá zajistit i jinak než školkou. Moje děti ( 3) chodily do školky vždy až poslední rok a vždy to bylo na úkor jejich faktických znalostí. Holky se tam nic nového se tam nenaučily, jen je to pro mě bylo jednodušší. Chodily tam proto, že už jsem musela do práce a ta nejmladší chodila na hlídání dva roky ke kamarádce se stejně starou dcerou raději než do školky. Pokud by mi někdo nařídil, že musím dávat děti do školky, abych je doma nezkazila, tak se budu soudit a dlouho a daleko, protože je to v mém případě absurdní pitomost.
 Analfabeta 
  • 

Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(17.9.2015 13:24:01)
Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? Za výchovu a vzdělání dítěte do 6 let odpovídají rodiče. Školky byly zřízeny primárně proto, aby měli rodiče zajištěné hlídání dětí v době, kdy chodí do práce. Proto je taky vcelku správné, že školy nepřijímají děti, pokud je počet míst ve školkách omezený a jeden z rodičů dítěte nepracuje (invalidní důchod, rodičovstká dovolená atd). Proč se stát neustále montuje do výchovy dětí a nepožaduje ji po rodinách? Neumí dítě v 6 letech česky? Může dostat odklad. Neumí dítě v 10 letech česky? Co je státu do toho, tak ať si rodiče najdou takovou školu, která bude jejich dítě vzdělávat v jiném jazyce, ve kterém se dítě dorozumí. To může být stejně dobře vietnamština, ukrajinština nebo romština. Jak to, že problémy ve škole nemají malí Vietnamci, Slováci, Ukrajinci, Mongolové, ale problémy jsou neustále s jednou menšinou? Nechceš chodit do školy a nechceš se učit? Tak do ní nechoď a neuč se, to je přece jen tvůj problém. Ale pak se nediv, když neseženeš práci a budeš bydlet ve vybydleném domě nebo někde na smetišti. Co se furt staráme o lidi, co nemají zájem chodit do školy a naučit se číst a psát, o dalším ani nemluvím?
 kreditka 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(17.9.2015 13:35:32)
~R^
 Marta 
  • 

Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(17.9.2015 15:31:46)
Já bych jen dodala, že za výchovu a vzdělávání dítěte odpovídají rodiče a to až do dospělosti (nikoliv do šesti let). Tuto povinnost za ně žádná škola nepřebírá (mateřská ani základní). Zatím je u nás povinná školní docházka devět let a je snahou ji prodloužit na deset směrem dolů - poslední rok MŠ. V rámci světa je rozdíl, zda stát vyžaduje "povinnou školní docházku" nebo "povinné vzdělávání", zdá se to jako slovíčkaření, ale je to zcela zásadní rozdíl právě v požadavku docházky do nějaké instituce. My jsem tuším jedinou zemí, kde lze formou individuální (domácího) vzdělávání plnit pouze část povinné školní docházky, proto je tak absurdní neustálá debata o 2. stupni ZŠ. S možnostní IV se počítá i u posledního roku v MŠ, ale podmínky mají být dost nesmyslné (požadavky na vzdělání a přezkoušení snad po třech měsících). Každý, kdo má minimální zkušenost s dětmi předškolního věku si dovede představit, jaká je to pitomost. Ono i když má dítě např. u dr. vyjmenovat barvy, tak s tím mívají problémy (cizí prostředí, cizí osoba, často nevhodný přístup) i děti, které jsou jinak naprosto v pořádku apod. Pro úplnost snad už jen dodat, že povinnou školní docházku lze na prvním stupni ZŠ plnit za jistých podmínek formou individuálního vzdělávání a to neznamená, že dítě učí rodič a jsou neustále doma. Dítě klidně může chodit do soukromé komunitní školy, mít soukromého učitele apod., takže těch podob je mnoho a u dětí v předškolním věku se do těch 8 %, které nenavštěvují MŠ dostávají tím pádem i děti, které navštěvují např. rodinné skupinky, komunitní školy, lesní kluby apod., paradoxně jsou to i děti, které mají třeba jednoho rodiče cizince, kteří jsou zvyklí "učit" děti už třeba od pěti let, takže děti jsou sice "doma", ale znalosti a dovednosti mají vyššího rozsahu než děti v MŠ. Takže ta skupina, která potřebuje zvýšenou péči v počátcích vzdělávání je řádově o hodně menší. Určitě by pomohlo víc prostředků na asistenty, speciální pedagogy apod. a věnovat dětem se specifickými potřebami (což je i slabší sociální prostředí) více individuální péče v začátcích docházky do školy, těžko se to dohání později. Navíc se nám vynaložená energie a prostředky rozhodně vrátí, když se tyto děti "chytnou", ukáže se jim také jiný smysl života, možnosti, o kterých často ani netuší a jiné hodnoty a zájmy. To však neřeší, že je násilně donutíme navštěvovat už tak přecpané třídy MŠ. Pokud máte doma třeba 2 zdravé děti, tak si představte 28 dětí ve třídě, kde jsou zákonitě i děti se spec. potřebami (diagnostikují se většinou až v ZŠ), zdravotním omezením, děti mladší 3 let, předškoláci, jaké možnosti individuálního přístupu tam asi tak mohou být.
 Jenka 
  • 

Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(17.9.2015 20:39:50)
To je bohužel dnešní realita. Jsem v MŠ a dost mi ta situace vadí. Zažila jsem dva roky třídu, kde bylo zapsáno 20 dětí, reálně jich chodilo kolem 17 denně, a to byla parádní práce. Nehledě na to, jak to asi vnímaly ty děti, ale myslím, že jako já - byla to pohoda, do práce jsem se vysloveně těšila a kolik věcí jsme se naučili! Teď jich je kolem 26, většinou kolem tří let a polovina neumí základní sebeobsluhu a své požadavky na cokoliv mě sděluje ječením. Mám pocit, že se v té třídě zatím starám o "kázeň" a bezpečnost. Všechno děláme hromadně, protože děti nejsou ani trošku samostatné a dát jim více volnosti, bála bych se o jejich zdraví. Ale ráda za to nejsem. Nevím, zda si to kdokoli z navrhovatelů toho zákonného opatření uvědomuje a zná tuto realitu. A dá do takové přeplněné třídy pak své dítě. Děti jsou prostě (jako už tolikrát) až na posledním místě...
 Markéta, kluci 13 a 6 
  • 

Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(17.9.2015 21:32:32)
A stěžuješ si na to, že dětí je ve třídě hodně nebo že jich je většina mrňavých, které holt mají jiné potřeby než předškoláci?
 Jenka 
  • 

Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(18.9.2015 16:52:22)
Ano, mluvíme o tom, ale to je tak vše. Praktické řešení moc neexistuje, neboť ho v ruce nemají samotné školky. Např. pokud bychom měli ve třídách "předepsaný" počet dětí (24), tak nedosáhneme na dost úvazků, tedy například na 3 třídy by vyšlo 5 učitelek...
 Marcela a 3 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(18.9.2015 8:27:38)
No zase ale co chceš po tříletých v polovině září? Kámoška má 3,5 letého kluka, v září nastoupil. Je moc chytrý, zná většinu písmen, ale... Jíst sám nechce, oblékání taky ne, bez plen je až od léta. Rozmazlený, hodně se mu pořád ustupovalo, neřeší se s ním nepříjemné věci. Není jedináček. Co z toho, že skoro čte a po paměti zpívá naposlouchané písničky v aj a fj, když jinak je přemoudřelý a na pěst?? To mám stokrát radši dítě, které šišlá, ale je normální a roztomilé.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(18.9.2015 10:39:50)
ano, povinností dítěte je být roztomilé a hlavně se vyvíjet podle tabulek
 Marcela a 3 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(18.9.2015 11:29:11)
To nikdo netvrdí, ale doma se s ním nijak nepracuje a v zařízeních běžného typu to pak takové dítě nemá jednoduché. Navíc jsem tím chtěla říct, že poznat písmenka je možná fajn, ale větší důraz bych před nástupem do MŠ kladla na spíš sebeobsluhu a podobné věci.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(18.9.2015 13:03:40)
"doma se s ním nijak nepracuje"
to je tvůj předpoklad, který ovšem neplatí plošně. já jsem toho se svými dětmi podnikala dost.
Nemluvě o tom, že ve školce naopak leccos s dětmi dělat ani nemohou dělat v takové míře, jak dítě potřebuje - prostě proto, že má učitelka na krku 25 dětí
 Marcela a 3 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(18.9.2015 16:22:35)
Ano, ale postupně by třeba pomalu mohla, pokud by nebylo tolik takových rozmazlenců a nesamostatných.
 Jenka 
  • 

Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(18.9.2015 17:01:47)
Já nechci děti podle tabulek, ale v tom množství pokud neumí, nedělají doslova NIC (respektive mnoho dětí je dnes vedeno tak, že se celá rodina řídí dle nich - tj. režim dne, co se nakoupí, že dítě pokud nedostane denně jednu novou hračku tak nefunguje atd.), tak je to velký problém. Mým přáním jsou spokojené děti, parta, co se na sebe těší a spoustu toho spolu zažije. Nemám cíl děti stresovat. Ale já většinu dětí stresuju už jen tím, že chci, aby si řekly, co chcou - místo křiku, aby si uměli aspoň svléknout kalhoty a vyzout papuče, aby hračkou neházeli po ostatních a po hře ji dali na své místo. Pro děti jsou to požadavky jak z jiného světa, protože to dosud po nich nikdo nechtěl, a teď to mají dělat. To je pro ně stres a zátěž. V množství 26 - 28 obzvlášť. O tom mluvím.
 Marcela a 3 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(19.9.2015 12:27:18)
Oni nic nepodnikají, protože tátu to nebaví, máma neřídí a taky se jí nechce a je nejradši doma. Starší dceru mají puberťačku, ta nemá v podstatě žádné zájmy, protože ji k tomu nikdo nevedl a nevede. Já myslela, že se mu nikdo moc nevěnuje v nějakém dalším rozvoji, jsou rádi, když si sám hraje a max. se smějou jeho hláškám.
 Marcela a 3 


Re: Jaké přezkušování? Jaká povinná školka? 

(19.9.2015 12:28:32)
My toho podnikáme, že bys asi koukala. Dětem je 12, 9 a 2. I tak starší do MŠ chodili a mladší bude taky. Protože jsme oba zaměstnanci.
 Ivka (dva kluci) 


Pointa uniká 

(18.9.2015 9:25:46)
Škoda, že hlavní myšlenka je opět ušlapána milionem argumentů, proč to nejde a proč je to blbost~d~. Pro připomenutí:

Návrh na povinný poslední rok školky je součástí připravené novely školského zákona. Jeho cílem je především zapojení sociálně znevýhodněných děti do předškolního vzdělávání, aby byly lépe připraveny na vstup do školy.

A já dodávám, že se to NEtýká jen sociálně znevýhodněných. Podle mě jde o zajištění co nejširšího spektra pozitivních podnětů VŠEM dětem ve věku, kdy se přirozeně učí a nasávají jak houba. Znám případy, kdy se dítko od 4 let věnovalo angličtině, houslím a baletu, ale ve škole ustrašeně plakalo, když mělo jet tramvají, protože do té doby se vozilo jen autem. Nebo děti, které mají denně tréninky tenisu, golfu a nevímčeho, ale jakživo nebyly na výstavě, na koncertě, v muzeu. A škola/školka má dát dětem ochutnat z co nejvíce druhů koláčů~x~.
 X__X 


Re: Pointa uniká 

(18.9.2015 9:58:52)
hmm, a co k tomu pomůže povinná školka? v naší školce děti tramvají (ani autobusem) nikam nejezdily, do muzea ani na výstavy taky nechodily a divadýlko jezdilo za nimi do školky ~d~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Pointa uniká 

(18.9.2015 10:38:19)
jistě, ať žije kolektivní výchova. ta vše zachrání.
ať do školky chodí povinně děti, které jsou sociálně znevýhodněné. nechápu, proč by tam musely chodit děti, kterým se jejich rodiče normálně věnují.
 Marcela a 3 


Re: Pointa uniká 

(18.9.2015 11:30:28)
Třeba proto, že i rodič, který se dítěti normálně věnuje, obvykle kromě toho chodí do práce???
 Ráchel, 3 děti 


Re: Pointa uniká 

(18.9.2015 13:02:43)
rodiče, kteří chodí do práce, dají své dítě do MŠ, protože chtějí a potřebují. moc nechápu tvůj argument.
moje dvě starší děti ani jedno nechodilo do MŠ a žádné negativní následky to na nich nezanechalo. To, že je kolektivní výchova to nejlepší pro každé dítě je mýtus.
 Marcela a 3 


Re: Pointa uniká 

(18.9.2015 16:25:21)
Já neznám tvoje děti a nebudu polemizovat, jestli to na nich zanechalo následky nebo ne. Podle mých zkušeností dětem školka spíše prospívá v socializaci a dalších ohledech. Moje dvě starší děti chodily do školky velice rády a už 1.rok na nich byl velice znát. Třetí začne za rok, uvidíme, jak ten se bude vyvíjet. Znáš případ, kde by oba rodiče chodili do práce a dítě do školky nechodilo? Já o nikom takovém nevím.
 katka+synek2007 


Re: Pointa uniká 

(18.9.2015 23:45:05)
Já teda takový případ znám. Kamarádky kluk nastoupil do školky jako dvouletý, ale hned začal marodit, tak ho nakonec nechali doma a radši platili paní na hlídání. Poslední rok před školou ho do školky dali, právě kvůli té socializaci.
 Marcela a 3 


Re: Pointa uniká 

(19.9.2015 12:31:43)
A marodil potom stejně, ne? Proč ho cpali ve dvou letech?
 katka+synek2007 


Re: Pointa uniká 

(19.9.2015 19:13:43)
Protože kamarádka získala výhodnou pracovní nabídku. Marodil asi míň, když nebyl tolik v kolektivu. Jinak - já neříkám, že s tímto postupem souhlasím, jen že takový případ znám, taky bych to takhle nedělala.
 Marcela a 3 


Re: Pointa uniká 

(20.9.2015 10:08:49)
Měla jsem na mysli, jestli marodil pak jako předškolák a ve škole?
 katka+synek2007 


Re: Pointa uniká 

(20.9.2015 14:35:24)
Jo. já vím. Ale nevím :-). Teď je v první a nevídáme se tak často.
 Marcela a 3 


Re: Pointa uniká 

(19.9.2015 12:31:11)
A nemyslím si, že chůva nebo podobná osoba dítěti nahradí kolektiv. Protože ten program takový prostě neudělá. A jeden kroužek na hodinu týdně, jak mě tady před časem někdo přesvědčoval že stačí? To fakt nevytrhne.
 Analfabeta 
  • 

Re: Pointa uniká 

(18.9.2015 12:01:50)
No a? Pokud je rodina sportovně zaměřená, tak jí třeba výstavy nic neříkají a divadlo taky ne. Pokud je rodina zaměřená třeba hudebně, pak chodí dítko na koncerty a je nešťastné na hřišti. Škola by měla ukázat dětem, že rozumný sport potřebuje i klavírista a že poslech Bacha ná taky svoje klady.
 Eva 
  • 

Re: Pointa uniká 

(19.9.2015 10:05:38)
"poslech Bacha má taky svoje klady" - do je pádný argument v diskusi o povinné školce ~8~
 Ivka (dva kluci) 


Re: Pointa uniká 

(19.9.2015 18:38:44)
Probůh...zase pointa uniká...jde o to, ukázat dítěti tu pestrost a podněty z co nejrůznorodějších směrů. Takže i ten Bach, pochopitelně~;) Bach není jen pro 18+~z~
 Analfabeta 
  • 

Re: Pointa uniká 

(20.9.2015 10:40:25)
To by ses divila, jaké skladby se nechalí poslouchat i ve školce. Myslíš, že Bach psal jen kantáty? Mně dokázali čtyřleťáci zpívat vbícehlasý kánon a děsně se u toho bavili.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.