| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Třetina domácností špatně vychází se svými příjmy

 Celkem 24 názorů.
 kocourmour 


To znám 

(23.6.2015 16:02:33)
Dalo by se ještě dodat, že inflace odpovídá zhruba tomu, jak se zvyšují příjmy, takže by příjmy a ceny měly být v rovnováze. Podle mé zkušenosti, jak to vidím na rodinném rozpočtu, potřebujeme každý rok vydělat víc peněz, aby jsme vyžili, a naše situace zůstává stejná.

Problém je, že ono ani tak nevadí, že děti nebudou chjodit do kroužku nebo rodina nepojede na dovolenou (na nic z toho jsme nikdy v placené formě ani neměli peníze a nijak to kvalitu našeho života nesnížilo).
Horší je, že tyto rodiny nebudou příliš kupovat knihy, nebudou mít kontakt s realitou mimo ČR, což tvoří náběh na konzervaci stávajícího stavu. Přístup k výtahu do vyšších vrstev se uzavírá.

Taky si tyto rodiny kupují levné a nekvalitní jídlo, a vůbec levné produkty, takzvané orkafy, jako třeba boty, které vydrží pár měsíců. V nouzi si naopak někteří berou krajně nevýhodné půjčky.

Nejhorší je na tom ten pocit života na hraně. Stačí nemoc, ztráta práce, jeden dva měsíce bez výdělku, a je opravdu zle. Mohu hodně přemýšlet nad tím, za co utratím peníze (třeba považuju za opravdu důležité mít přístup na net) ale ten faktor nejistoty se tím neodstraní.
Dřív jsem si myslel, že dokážeme vyjít s málem. Že promyšleným hospodařením si udržíme finanční pohodu. Myslím, že jsme opravdu mistři v šetření, ale to nepomůže. Pořád je to život na hraně.
 kocourmour 


Podrobná analýza příčin nízkých příjmů v ČR 

(23.6.2015 16:09:40)
http://www.evropsky-rozhled.eu/prumerna-mzda-je-v-nemecku-ctyrikrat-vyssi-proc/
 Anička; 


Strašáci výzkumníci 

(23.6.2015 17:57:30)
Ti by nám nadiktovali i to, že nemáme ne prázdniny pro děti. Mimochodem, když jsem byla malá, tak jsem za nejkrásnější prázdniny považovala ty, když rodiče (a prarodiče) si s námi hráli člověče, chodili jsme na houby a sbírali jsme borůvky, šli pěšky na nějaký kopec, koupali se u rybníka. Když jsme pak začali jezdit na "povinné dovolené" do cizích zemí, nejvíc jsem byla ráda, když rodičům došly prachy a daný rok jsme si mohli lebedit v České kotlině. Lidi, nebojte se mít děti, vyrostli jsme a vzdělali se i bez věcí, do kterých nás nepřímo honí statistikové - a to známe cizí jazyky, umíme hrát na nástroje, i nějaký ten sport člověk zvládl. Cestopisů je v TV taky dost a cizí země a názory se snadno dají sledovat i na i-netu.
Člověk je schopen se vzdělat a mít rád sebe i druhé i v málo penězích, pokud je skromný, laskavý a tvořivý, prachy jsou fajn, ale radostný život člověka včetně dětí peníze nezajistí. Ani hromada peněz. Možná snad ponechávají člověka lenivět.
 Kudla2 


Re: Strašáci výzkumníci 

(23.6.2015 19:22:49)
Aničko,


~R^~R^~R^

nejvíc mě rozsekalo, že nemaj peníze na návštěvu kamarádů, co to proboha je, copak návštěva stojí nějaký peníze?~a~
 Analfabeta 
  • 

Re: Strašáci výzkumníci 

(24.6.2015 7:46:26)
Tak peníze na cestování se snažím uškudlit vždycky a rozseká mne názor, že "nejlépe je u nás v České kotlině". Já cestuju moc ráda, rozšiřuje to obzory ani na to nejsou třeba milióny. Největší položkou je obvykle doprava, protože provoz auta, ale i cesta vlakem, letadlem není nejlevnější. Jezdím ráda s cestovkami na poznávací zájezdy a nenávidím dovolené v hotelu, kdy mnoho lidí pomalu ani nevystrčí nos za zdi a zůstane po celou dobu pobytu na hotelové pláži. Když ale cestuju, snažím se porovnávat život u nás a jinde, všímám si rozdílů a mnohdy si přinesu i inspiraci, co by se u nás dalo zlepšit. Je mi cizí řiťolezectví, nejprve do řiti ruské, posléze do řiti americko-německé, ale bez poznání a porovnávání odlišných kultur se neobejdeme, když budeme chtít posunout celou společnost kupředu.
 ruže červena 


Re: Strašáci výzkumníci 

(24.6.2015 8:09:31)
Souhlasím,něco jiného je sledovat v televizi ,nebo vidět,zažít na vlastní oči.Ano i u nás je krásně,ale je dobré vidět jak se žije jinde.
 Analfabeta 
  • 

Re: Strašáci výzkumníci 

(24.6.2015 12:47:52)
Občas stačí mít tevřené oči a dívat se kolem sebe. I v té "dovolenkové destinaci" žijou lidi. V hlavním městě stačí zajít o několik uliček dál, v dovolenkové destinaci stačí jet na výlet. Myslíš, že všude jsou Potěmkinovy vesnice? I na Slovensku jsem rodilým Slovákům ukazovala cikánské osady pod Tatrami, oni kulili oči, protože to v životě neviděli, a to tam byli domácí oni, ne já. Kdo má zájem a chce vidět, vidí. Kdo jen plave v moři a stravuje se v hotelu, má stejné dotazy, jako máš ty.
 Filip Tesař 


Re: Strašáci výzkumníci 

(24.6.2015 13:37:46)
Máš mě blízkej přístup, Analfabeto, moc mě to potěšilo. Jen dodám, že i když v český kotlině nemusí bejt nejlíp, může tam bejt dobře a stejnej přístup - otevřený oči - se dá uplatnit i u nás.
 Filip Tesař 


Re: Strašáci výzkumníci 

(24.6.2015 13:42:05)
Máš mě blízkej přístup, Analfabeto, je mi to sympatický, moc mě to potěšilo. Jen dodám, že i když v český kotlině nemusí bejt nejlíp, může tam bejt dobře a stejnej přístup - otevřený oči - se dá uplatnit i u nás.
 Analfabeta 
  • 

Re: Strašáci výzkumníci 

(26.6.2015 13:48:27)
Ne, s dětmi jsem tam nebyla, ono to bylo i tak o strach. Ukazovala jsem to dospělým a nemusím být až tak velký lumen, abych neviděla, že se tam prádlo pere v potoce, do téhož potoka se s**e a několik kilometrů níž se z téhož potoka čerpá pitná voda pro celou vesnici. Pravda, stejný bordel uvidím i v Čechách, když se dostanu do míst, kde bydlí naši milí spoluobyvatelé. Na to, aby si svůj svinčík po sobě ulidili, nejsou peníze třeba, jen snaha nedělat kolem sebe svinčík a nebýt líný a udělat pět kroků ke kontejneru. Ale o tom řeč není. Je to jen o tom, snažit se vidět, jak se kde lidem žije. Mimochodem, stejný svinčík jsem viděla třeba v arabských zemích. Někde na pořádek totálně dlabali (např. v Tunisu, tam lítaly odpadky po poli, jako kdyby je tam nasel), jinde bylo až úzkostlivě čisto. Někdy tě rozdíly řádně praští do očí. Pamatuju, že před vstupem do EU tepaly naše orgány podnikatele v potravinářství, jak musejí mít bezdotykově baterie a podobné krávoviny, ale třeba v Itálii s námi byl instalatér, který šílel z toho, že tam klidně vedou plynové trubky zvenčí po zdi (!! - u nás absolutně nemyslitelné!!) a ještě nemají žádné bezpečnostní označení (u nás opět absolutně nemyslitelné, to by si nikdo na triko nevzal. Když jsme např. u nás doma instalovali plyn, první bylo, že jsme trubky podle předpisu natřeli na žluto. Aby bylo vidět, kde jsou a aby byly snadlo odlišitelné od ostatních trubek, kudy teče voda). V Rusku nás taky zarazila totální absence jakýchkoli bezpečnostních opatření. Ono vidět, jak chlapík čerpá benzín do kanystru, v jedné ruce hadici, ve druhé zapálenou cigaretu, to je fakt zážitek. To nevíš, jestli se radši nemáš schovat za nejbližší zeď. Naštěstí tu cigaretu do kanystru neodklepnul, to už bych asi nerozdejchala. Ale zase Rusko je nádherná země, vidět Volhu v dolním toku, to je fakt veletok, kam se na ni hrabe nějaký Dunaj v Vídni (který není veletokem ani v Budapešti).
Ano, když cestuju, snažím se vidět, jak tam žijí domorodci, jestli se mají hůř nebo líp než my, co mají oni lepší a co zas máme lepší my. Ale taky se vracím s tím, že i u nás je krásně a pořád máme co zlepšovat.
 Analfabeta 
  • 

Re: Strašáci výzkumníci 

(26.6.2015 17:06:42)
To nepopírám, ale hodně věcí je přece pro inspiraci, ať zápornou (tohle teda fakt ne), nebo kladnou (tohle bych chtěla mít taky). My předěláváme dům a spousta věcí nás přitom inspiruje, ale to musím někde vidět, nejen na netu nebo v katalogu. Taky se snažíme předělat zahradu, což je jedno a totéž, taky hledám inspiraci, kde se jen dá. To třeba můžou i politici: u nás třeba teď vybetonovali náměstí. Předtím tam byly stromy, sice už starší, ale málo vídané formy, a pak taky květinový záhon, ten byl v létě moc hezký. Teď je tam pár mladých stromků a květiny prakticky žádné. Je neskutečné, jak je ten prostor smutný, ty kytky to předtím dost oživovaly. Nebo třeba vídám, jak se v zahraničí starají o prakticky nepoužitelný prostor: uprostřed řady kruháků jsem viděla reklamu na blízká města. Bylo tam umístěné něco, co je pro ta města charakteristické a typické. Třeba u jednoho města tam byla velká plastika plachetnice a delfínů - město bylo u moře. Na dalším kruháku byla velká keramická váza a další artefakty - ve městě byla porcelánka. Nebo třeba v Polsku jsem viděla nádherný 3D erb města, provedený v drobných květinách, mělo to cca 2x2 metry, taky na kruháku. Ano, něco můžu vidět i na fotce (a dneska v době netu je to zase o něčem jiném než dřív, kdy byly jen knížky, noviny nebo případně televize), ale in natura je to něco jiného. No, a něco podobného bych chtěla, aby bylo i u nás. Abychom to tu měli hezčí.
 Anička; 


Re: Strašáci výzkumníci 

(26.6.2015 8:46:13)
Neberu Vám ani sobě cestování;
Mám ráda svobodu a to i v tom, že ač nejsme nemajetní, přesto nepovažujeme za povinnost každé léto vycestovat povinně za hranice, spíše během roku nějaký zahraniční výlet, do budoucna třebastudijní cesty dětí s ubytováním v mládežnických ubytovnách atp. Ráda pochválím, když někdo ukazuje soubory fotografií z každoroční dovolené, ale ani mne nehne to opakovat.
Když někam dětí chtějí jet, mohou udělat rozpočet na různé úrovně cestování a pak se rozhodneme, co tedy doopravdy chceme vidět, čím pojedeme a rozhodně nevolíme nejdražší možnosti. Také se hospodaří s určitou částkou za rok, s určitým časovým rámcem, aby bylo jasno, že logicky ať má člověk kolik chce, vždy bude něco, co by měl být schopen si v klidu a v pohodě odříci. I naše mladší děti ví, že proto, aby člověk mohl cestovat a užít si to, není nutné obrovských částek a že i milionář může být nešťastný, protože nemůže 10 krát do roka do Mikronésie. (na rozdíl od českých statistiků ~z~ )

Myslím si, že děti potřebují být vychovávány k laskavé střídmosti a rozvaze (předem si třeba mohou koupit průvodce, mapu, shánět info na i-netu, časově plánovat, počítat vstupné. co ano, co ne - rodič to pak doupraví - aby to bylo tak trochu pro každého něco a ne na hranici výdrže - časové, silové i finanční. Někdy najdou opravdu zajímavé věci.
Odpadají takové ty dětské dohady - tohle musím mít za každou cenu ,navíc děti tím přirozeně získají o svém cíli cesty poměrně větší představu, , užívají aktivně cizí jazyky a rozpočet, /bez nutnosti dávat za to 150 tisíc ročně na evropském gymnáziu/ učí se brát ohled časové a prostorové ohledy na nemocné nebo malé členy a přitom si to ještě užijí (takže nemusíme vydělávat na chůvy atp.)
Nakonec - proč více preferuji, aby děti znaly i ČR? Protože tady žijeme a byla bych ráda, aby -pokud si jednou děti vyberou tuto zemi za domov - ji znali a mohli se o ni s láskou, s pečlivostí a moudrostí starat. Zkušená je jistě užitečná , ale samé zkušené s tím, že doma jen "robíme", je pro mne nezodpovědné jednání (ať už člověk má domov kdekoliv a peněz jakékoliv množství), protože pak člověk domů přináší věci pro své nejbližší okolí necitlivě až bezohledně, bez dlouhodobé znalosti cizích i vlastních poměrů - což nádherně předvádějí naši představitelé zprava, zleva i odprostřed.
 Analfabeta 
  • 

Re: Strašáci výzkumníci 

(26.6.2015 13:52:48)
Aničko, do kamene tesat!!
Proto tu čtu ráda vyprávění z cest, jak se rodinka vydala k moři na kolech. To je cestování, které nepotřebuje moc peněz a hodně se přitom vidí, i to, jak žijí domorodci (protože i my jsme někde domorodci).
 Hanka 
  • 

Re: Strašáci výzkumníci 

(25.6.2015 14:58:41)
Nějak jsem, Aničko, přehlídla, kolik dětí vlastně vychováváš a co všechno jim platíte. Já už mám děti na hranici dospělosti či dospělý. Snažili jsme se jim dopřát především vzdělání: ZUŠ, studium v zahraničí, jazyky, VŠ. I se stipendiem vyjde roční studium na evropském gymnáziu cca 110 000 - 150 000 Kč, jazykové zkoušky cca 6 000, ZUŠ měsíčně cca 1 800Kč. VŠ s kolejí (samozřejmě státní) cca 6 -7 000Kč. Násob počtem dětí. Jsme šetrní: nekouříme, nepijeme, negrilujeme, jídlo si do práce chystám sama; doma, pakliže děti doma jsou (zkouškové období) pravidelně vaříme. Zavařuji.
Pokud cestujeme, pak převážně po ČR, výjimečně do zahraničí, kde si samozřejmě opět vaříme.
Závěr: můj muž pracuje na jeden a půl úvazku a, jak bylo napsáno Kocourem Mourem, jsme na hraně.
Nic z toho bychom samozřejmě nemuseli financovat, ale co by pak ze života zbylo? Nyní děti oceňují perfektní znalosti dvou světových jazyků a celkovou vzdělanost...http://www.rodina.cz/g/s/0.gif
 katka+synek2007 


Re: Strašáci výzkumníci 

(25.6.2015 22:12:57)
ZUŠ měsíčně 1800?? To syn neplatí snad ani pololetně.
 Anička; 


Re: Strašáci výzkumníci 

(26.6.2015 9:13:44)
Je úctyhodné, že Vašim dětem chcete dopřát to nejlepší - to já taky. Ale nejsem přesvědčena o tom, že je nutné stavět 2 světové jazyky a kulturní, společenský a vědecký rozhled se znalostí nějakého sportu a hudebního nástroje na systému evropské gymnázium za 150 tis ročně. Myslím, že totéž se dá sehnat za zlomek Vašich nákladů a myslím, že děti by v konečném srovnání na tom byly podobně.
Ale v tom ta svoboda, že někdo po lese chodí pro dané vjemy a zlepšení nožní klenby naboso a jiný je učen opakovat (např. statistickým úřadem), že k podobnému cíli potřebuje vybavení za mnoho a mnoho tisíc.
Přeji Vám do Vašeho plnění rodičovských povinností mnoho sil a moudrosti.
 Líza 


Re: Strašáci výzkumníci 

(26.6.2015 9:16:20)
Co by pak ze života zbylo? Možná vzdělání srovnatelné s tím, za které z mého pohledu zbytečně platíte statisíce, a nějaké společné zážitky či třeba zajištění vás dospělých.
 Dana 
  • 

Jen tak na okraj 

(24.6.2015 11:30:41)
Dopředu se omlouvám těm, kteří jsou opravdu v kritické situaci. Ale nedávno mě úplně vytočili známí, kteří fňukali, že nemohu poslat děti na tábor, protože na to nemají. Přitom jsou oba kuřáci a na pivku sedí skoro častěji než doma. Tak jsem se jich zeptala, kolik peněz je to stojí. Za tu částku by mohli financovat dovolenou kolem světa pro celou rodinu. Je to jen o prioritách. Bohužel, v takových případech vždycky na úkor dětí.
 Bedla 


Re: Jen tak na okraj 

(25.6.2015 13:33:09)
No nevím, s tím pivem a kouřením, jestli někde makají x hodin ve "vymleté", nezáživné práci... začínám chápat lidi, kterým to pivo a cigarety tak nějak pomáhají vůbec takový režim přežít, poskytne to trochu uvolnění.. pokud nepijou 10+ piv a nekouří x krabiček denně, tak bych to pořád počítala do "životních nákladů"..
 Iris 
  • 

Re: Jen tak na okraj 

(28.6.2015 15:17:16)
No, já to chápu. Sice sama nekouřím, ale myslím, že zbavit se kouření je stejně těžké jako zbavit se obezity. Ona to občas taky není žádná výhra. Moje známá přestala kouřit a přibrala 20 kilo, kterých se teď nemůže zbavit. Kouřením nahrazujete něco, co vám chybí. Je to částečně i psychická záležitost a ne zrovna lehká k vyřešení. Je přirozené, že i rodiče mají nějaký svůj koníček nebo způsob odreagování, do kterého investují a někdo má prostě to kouření. Ono nejde dlouhodobě žít "o chlebu a o vodě" a být stále psychicky v pohodě a neutratit ani korunu za nic kromě základních výdajů.
 Martina 43 
  • 

Třetina domácností špatně vychází se svými příjmy 

(28.6.2015 14:01:09)
Tak,nevím jak ostatní,ale já jako samoživitelka,která tak tak z výplaty poplatí bydlení,a stát mě doplácí do životního minima tak nemám na jiné než tyto věci,a to ošacení pro děti,školní pomůcky,doprava do školy pro středoškoláka apod.Nevím,kde berou ty tabulky. Zaměstnavatelé nechtějí platit,aby si člověk mohl žít jako člověk. Pokud je zaměstnanec u soukromníka je to k ničemu,žádná jistota a hlavně že nás drbe stát na nejrůznějších daních.
 Iris 
  • 

Re: Třetina domácností špatně vychází se svými příjmy 

(28.6.2015 15:22:50)
Jako samoživitelka taky celkem nechápu, jak někdo může mít peníze na cestu do ciziny. Na to prostě nevydělám, i kdybych se na hlavu postavila. Měsíční výdaje kolem bytu jsou okolo deseti tisíc a kde je to ostatní. Na cestu do ciziny jsme neměli peníze už 14 let. Cestovala bych ráda, ale je to naprostá utopie. I kdyby pobyt v Itálii stál 2500, tak to násobte počtem osob plus výdaje kolem a pro samoživitele je to stejně nedostupné.
 kata73 


Dělají si legraci??? 

(29.6.2015 9:09:36)
Cituji z článku: "Příjmy českých domácností v roce 2013 vzrostly. V porovnání s rokem 2012 se zvýšil čistý příjem na osobu o 3,5 tis. Kč" Prosím, je tu někdo takový??? Naší rodině se tedy příjem nezvýšil... asi dělám něco špatně :)
 kocour 
  • 

Nedělají 

(29.6.2015 20:37:06)
Mně se třeba zvýšil (ale pozor, je to za rok!). Ale nebylo mi to nic platné, protože se mi zvýšily i výdaje, a obávám se že o víc. Ostatně, ta suma je zanedbatelná. Nějaké tři stovky na měsíc.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.