| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

hezké ráno

 Celkem 130 názorů.
 Špendlík 


hezké ráno 

(7.3.2007 9:11:10)
Ahoj, bohužel nestíhám dočítat ani přispívat :-(. Ale poslední dobou nemám nějak náladu něco řešit. Jsme objednaní k Dr. K. na kontrolu v červenci, takže se upínám k tomuto datu a budeme pokračovat jen v tom, co už děláme. Jsem nějak unavená, měli jsme krizi, která skončila asi před měsícem a já jsem z toho ještě teď unavená. Ale musím se pochlubit, že nás psycholožka ve školce pochválila, že jsme to krásně zvládli, Ondra se uklidnil a má víc zájem o kontakt a snaží se sám navazovat. Vždycky byl rád ve společnosti, ale teď má vyloženě radost, když je nějaká odezva. Ta bohužel není vždy, ale to jsem už psala. Tak mám radost, že nejsem zase tak špatná a nervní matka :-).
Na srazík bychom přijeli, ale nevím jestli nás vezmete, když nemáme žádné pomůcky, kterými bychom se pochlubili :-).
Taky jsem se dívala, do Pardubic jede vlak bez přestupů a stejně to trvá 3 hodiny. Musela bych jet jen s Ondrou, protože se dvěma bych asi nevydržela. Kdy je to, v dubnu?
Alikaa pojedeš taky? Že bychom jely spolu?
Gothic, chápu tě. Já mám taky pořád strach, že je mentálně retardovaný, ačkoliv mi už tři psychologové řekli, že se jim to nezdá. Dr. Kr. mi řekla přímo, že NE a dál to nekomentovala, takže pro ni to asi byla jasná věc. Přesto mám pochybnosti, i ona se může mýlit. Nicméně v lék. zprávě o tom není ani zmínka, tak kdyby měla podezřeni, tak by to tam snad napsala, ne? Co myslíte?
 alikaa 


Re: hezké ráno 

(7.3.2007 12:57:17)
Špendliku, nam cestovani vlakem dela problem, takze pro nas tudy cesta nevede... To by musel jet bez zastavky a mit pasy jako v aute :-)
 ZuziP 


Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 14:51:11)
Hani, Alex bude mat 6 v maji a druhu rec ma spanielcinu.
Inak Alex v Hanickinom veku nechapal ani zakladne pokyny ako “daj mi pohar”.. takze ak ona chape dokonca viaczlozkove pokyny “chod do skrine a vyber plienku”, tak je to super.
Teraz citam, ze to iste pise Jena. Takze myslim si to iste co ona.

Alex ma tiez problemy s porozumenim hovorenej reci. Nie tak silne ako Bojek (hoci do urciteho veku asi boli na tom podobne, dnes uz je Alex hodne popredu), ale zas ma k tomu aj ine specialitky – agramaticku rec a aj zvlastnosti v spravani (ktore Bojek nema).

Knizku o Cviceniach pre rozvoj reci mam tiez, v urcitom veku som sa snazila podla nej ist. Alex mal vtedy 2 roky a skoro nic sa s nim nedalo, takmer vsetky tie cvicenia mal na haku. A neskor to vsetko nabiehalo postupne takmer samo (niektore casti gramatiky sme ho ucili), takze som po nej uz nesiahla. Ale velmi sa mi paci a so spolupracujucejsim dietatom to moze byt skvela pomocka.

Cvicenia s fukanim sme robievali s Danielom, ked este koktal.. vraj na uvolnenie spasmov, ktore pri koktani vznikaju.

Spendliku, Gothic, mentalna retardacia strasila aj mna. Ale je fakt, ze u nasich deti tazko vidiet, co v nich je a oni nas potom casto prekvapia. Dnes mi je jasne, ze u Alexa to pravdou nie je.

Gothic, ja som medzi ine deti s Alexom nechodila (vlastne ani s Danim, ale to z dovodu jeho paniky z deti).. presne pre to, co opisujes. Alex sa nedal skrotit a ine mamy na mna pozerali ako na nemoznu. Podla niektorych bol tiez Alex iba zle vychovany a ja som ho malo trieskala… Tak som sa na to vykaslala, Alex mal aj tak ine deti na haku, tak naco?

Gothic, vies, dieta vyciti, ci sa citis ista alebo nie. Nedaj sa ukecat, ak si myslis, ze tvoje sposoby vychovy su spravne. Maj jasne pravidla a drz sa ich. Nemen to a na take mamicky, co ta kritizuju, sa vykasli.. niekedy je lepsie sa s nimi nestretavat a byt v kontakte len s tymi tolerantnejsimi.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 15:25:29)
Zuzi, tak agramatickou řeč fakt nemáme. Taky na lyžích nepluží, protože nelyžuje a v noci nepročurá postel, protože má plenku :-))

Dnes jsme si před školkou povídala s tou maminkou holčičky s mutismem a ona říkala, že zažili logopedku, která jí tvrdila, že holčička nemluví, protože jim to dělá naschvál a přímo holčičce promlouvala do duše ať přestane zlobit maminku!
Jinak mě ta maminka trošku zaskočila, páč říkala, že byla po zápise z toho špatná, že chcem dát dítěti odklad (přičemž ale dodala, že jí totéž doporučujou i ve školce) a pak vyprávěla na jednu stranu, že dítě ještě spoustě slov nerozumí a na druhou stranu, že teď dělá hodně pokroky, že by možná školu zvládlo. Tak jsem z toho trochu zmatená - mám pocit, že ten odklad bere trochu jako prohru místo jako dobro pro dítě. Zkoušela jsme jí vysvětlit jak je to s našima integrovanýma dětma - že nezáleží jen na inteligenci, že ty ostatní dovednosti a porozumění jsou stejně důležitý a pro dítě bude lepší, když bude v komunikaci zralejší, ale nejsem si jistá, jestli jsem byla úspěšná.
Nemáte někdo zkušenost s mutismem? Myslela jsem (ze školy :-)), že to znamená, že doma dítě funguje normálně a v cizím prostřeí nemluví a překvapilo mě, že holčička ani doma tak úplně nerozumí... Jinak žádný zvláštní chování holčička nemá a diagnózu dostali v Pardubicích. Už jsem jim doporučila Krejčířovou, aby s ní probrali jestli je pro dítě dobrý dělat angličtinu atp., ale zatim se tam prej nedovolali...
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 15:38:51)
Víš co mě Jeno při čtení tvého příspěvku napadlo, já mám taky dilema. Na jednu stranu zvolit individiální přístup (bude víc pod dohledem) nebo "normání" školu, kde sice je větší riziko, že nezvládne a budou neochotní problémy řešit, ale zase na něj nebude tolik "svítit". Myslím jak to bylo ve školce, to pak když na něj někdo promluvil tak začal dělat malého a hloupého, mluvil do země a huhňal..
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 15:59:23)
Alice, tak výběrem školy je si ta maminka asi jistá - byla se tam dvakrát podívat na celej den a říkala, že se jí tam líbilo. Spíš jí trápí ten odklad.

Tvoje dilema znám, je to těžký, když předem neznáš reakce učitelů.
Já myslim, že u nás se to nebere jako cejch - jednak často se zprávou z poradny polemizujem (třeba když u jednoho z "mých" dětí uvedli nižší IQ - podezírám je, že nezohlednili jeho bariéru v komunikaci, protože problém má ve více oblastech, ale třeba logický myšlení považuju za jeho silnější stránku) a druhak každý dítě se vyvíjí, má lepší a horší dny atd.

Je fakt, že dnes když jsem chlapečka viděla jak se trápí s psaním rozkazovacích vět (vymyslí je hned, ale zapíše tak 4 za půl hodiny), tak jsem mu nabídla, že jestli chce, může je jen vymýšlet a já je zapíšu, aby si ruka odpočinula, ale on že ne, že by to byl podvod :-) Nechá si pomoct jen tam, kde fakt nezvládá - pokud zvládá, nechce se připravit o radost, že to udělal sám :-)
 Lila* 


článek 

(7.3.2007 18:07:05)
Holky, tak tato věta z článku mě dostala, doslova rozbrečela:

"Hyperaktivní děti nebo ty, které mají Aspergerův syndrom, jsou často nesnesitelné, ale jedna věc je na nich úžasná. Neumějí lhát a přetvařovat se," líčí Anna. S trochou nadsázky říká, že zatímco mladší syn ji někdy možná prodá za pytlík bonbonů, starší Ondra ji nejspíše bude mít vždycky bezelstně moc rád. A když to občas řekne, není za jeho slovy žádná vypočítavost."

Už mě totiž tato věta také párkrát napadla ..... to, když jsem si říkala, jak ten Tom zase vyváděl, a byla jsem na něj naštvaná ... zvláště, když bráška je tak kouzelný ...a já měla výčitky svědomí, že jsem se zase neovládla a křičela na něj, na Toma

Monn
 koa 


Re: článek 

(7.3.2007 18:12:30)
Monn,
to je naprosto přesné. Už když první syn s LMD byl malý, pochopila jsem, že je skvělý radar na lidi. A je to tak i s druhým.
K lidem, kteří o ně mají upřímný zájem, se chovají vstřícně, přirozeně a v klidu se s nimi domluví. Pokud je někdo jakože hodná teta nebo učitelka, nastává problém.
Já jsem ten typ, co nemá rád komplikace a rád vychází s každým, ale kluci mě v tomhle už něco naučili a kousek po kousku posunují dál :-).
 Gothic 


Re: Re: článek 

(7.3.2007 19:38:33)
Zuzi-je to tak ako pises :-) Akurat, ze to je skor o mne, mna nikto priamo nekritizuje, skor to ludia nechapu, ze to na neho nefunguje, no mam pocit, ze ma skor lutuju :-)
Ja si ale stale namyslam, ze si vsetci myslia, ze som neschopna a ze to tam potom riesia, ked odidem, mozno ano, mozno nie, mozno je to len moj paranoidny pocit, neviem :-)
Ja uz som taka citliva, ze mne niekto nieco povie, aj ked to nemysli zle a ja si to hned beriem tak nejak osobne :-( ani neviem preco, mozno, je to tym, ze aj sama o sebe dost pochybujem, ci robim dost, ci som dobra matka.
Leri bohuzial doma nevydrzi, prechadzky ho nebavia, chce stale nove podnety a to tak, ze strasne.
Akoby od toho zavisel jeho zivot.
Proste ako ine deti pytaju jest, tak on chce stale niekam chodit(taha ma k dveram, dava kluc do zamku, obuva si topanky a dava capicu :-) a obvykle su tam aj deti, tomu nezabranim :-(( je ale dost zaujimave, ze kedysi deti vylozene vyhladaval a teraz sa radsej hra v klude sam.
Zuzi u mna je asi aj problem, ze ja som sice zasadova v urcitych veciach, no potom su take ako napr. to vylezanie na linku, pri ktorych nie vzdy hned zasiahnem a obcas sa priznam, ze uz aj vypustam, lebo nevladzem 10000x za hodinu ho dat dole. No a byt stale zasadova a tvrda ako by som asi mala byt, sa mi moc nedari :-( takze obcas som benevolentnejsia a obcas zase tvrdsia, podla toho,ako vidim, ze to zvladne.
No snazim sa uz nereagovat na jeho vresky, ked sa snazi komunikovat, tak to podporim, no ked vrieska, tak ignorujem, lebo viem, ze uz to vie naznacit aj inak.
Je to veda ta vychova :-)))

Alena hej hej, take neznesitelne batola mam doma :-) obcas by som ho niekomu pozicala :-) aspon na chvilku :-)) ale aj tak ma svoje caro :-)) ja uz som taka nejaka zocelena, ze mi to ani neprijde :-) ak raz budem mat druhe dieta a bude standartne, tak myslim, ze to uz zvladnem fakt lavou zadnou :-))) po tomto vycviku od L. :-))

Alice, Zuzi a nie je to tak, ze pri dysfazii a LMD zaostava vzdy este aj ina zlozka ako rec a hra?
Mne to aspon vysvetlovala dr. tak, ze L je vo vela veciach napred oproti veku a vo vela zase hrozne pozadu, proste ma velky rozdiel medzi jednotlivymi zlozkami. A ze u dysafazie a LMD nie je ten rozdiel az tak markantny, proste, ze dieta povedzme aj neskor chodi, alebo ma oneskorenu jemnu motoriku, ci kognitivne zlozky. Tak neviem, ale ak by to tak bolo, tak by som bola jedine rada, to by bola pre nas este urcita sanca, ze to PAS nebude.

Jena-tak to je sila ta logopedka ;-((

Monn-netrap sa tym, proste su tie nase specialne deticky narocnejsie, tak clovek ma aj castejsie nervy.
Mne teraz maly skoro 4m vkuse prereval a ja som sa mohla aj na hlavu postavit, nic nebolo dobre, vedela som, ze za to nemoze, no mala som fakt hnusne myslienky uz. (zavidela som ludom ich bezproblemove deti napriklad):-(( a kebyze mam zdrave dieta, tak neviem ako by to bolo. Proste obcas ma take pocity asi kazda mamina, co ma viac deti.

Alice ako spava Adam? Kedy chodi a ako dlho spinka? U nas vcera zaspal o 22,30 a zobudil sa o 6,00 :-(( sa mi to zda sakra malo :-((

Mam na vas este jednu otazku. Neviete odkedy sa deti ucia korculovat na in-lineoch? Mne si L. stale obuva korcule (moje) a chce akoze jazdit :-)) Tak neviem, ci to uz skusit a ci to take male dieta vobec moze. (niekde som citala, ze do 3 rokov nie kvoli bedrovym klbom, tak mam dilemu)
No a na zaver-mam hroznu radost, dnes som ho vazila a mal 11,4kg. Pred mesiacom mal horko-tazko 10,5 nechapem :-) strasne teraz papa, az neviem, ci to je ok, pomaly nie je minuta, coby nejedol a potom stale kaka, tak uz ma zase strasia v hlave nejake metabolicke poruchy, fakt som uz asi psycho :-))
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: článek 

(7.3.2007 19:50:53)
Gothic, Bojek má teda opožděnej JEN vývoj řeči.
Kdysi byl napřed motoricky, teď už se to srovnalo.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: článek 

(7.3.2007 20:26:59)
Tak som si uvedomila, ze vymyslat si, klamat a pretvarovat sa, na to je Alex expert! Ma tak skvely talent na to, aby odhadol, nakolko sa urcita osoba da vyuzit a zmanipulovat, a aj to tak urobi. Robi to nam doma, robi to v skole… vlastne vsade.
Uvedomila si, ze ak ho clovek chce uspesne viest, ucit a vychovavat, ta vychova musi byt o cosi menej tolerantna ako u inych deti (napriklad u Daniela), lebo to hned zneuzije.. ale zaroven musi byt o cosi menej prisna ako u inych deti, lebo tym potom trpi a uzatvara sa do seba. To rozmedzie je proste uzsie ako bezne u deti byva.

Koa, myslim si, ze deti su vo vseobecnosti skvely radar na ludi… ale male deti a specialne deti este viac, to je fakt.

Gothic, ale to je normalne, ze su veci, ktore povazujes za dolezite a na tych trvas a veci, pri ktorych prizmuris oko. Chuda decko, keby si ho buzerovala za vsetko. Len je asi dobre, mat v tom jasno.. napr. s vodou sa ti dovolim hrat, ale napriklad liezt na linku nie. A to potom dodrzat. Je dobre na zaciatku nemat tych zakazov vela, lahsie sa dodrziavaju, dieta ma mensi chaos a v konecnom dosledku lepsie poslucha.

Ja neviem, co by malo zaostavat pri dysfazii a LMD… ale ked pozorujem Alexa, tak napriklad zacal neskoro pouzivat nocnik… podobne je na tom aj Bojek… tak neviem.. co este by mohlo byt..

S in-linami netusim.
 alena 
  • 

Re: Re: Re: článek 

(7.3.2007 20:00:42)
Gothic, o "půjčování" našich potomků jsem před chvílí psala do diskuse 3500.
Nerovnoměrný vývoj u dětí s PAS může být naprosto extrémní - čtyřleté dítě třeba čte, ale má přitom celodenně pleny. Tak jsem to myslela, ne jen nějaké drobné opoždění v jistém směru.
Ale těžko se dohadovat, kam opravdu spadá Leri, tím se zkrátka netrap. Teda pokus se o to... Já osobně jsem si zakázala srovnávat kluka s vrstevníky. Ale přiznám se, že mne stejně občas zabolí, když vidím třeba nějakého bývalého synova spolužáka se slečnou... To je osud.
 Alice + 3 


Re: Re: Re: článek 

(7.3.2007 20:06:17)
Gothic, starší Dan - taky nerovnoměrný vývoj, u něho je to více oblastí, ale ve čtyřech letech teda nečetl, takže to měla asi Alena na mysli :) že děti s PAS mívají zase neobvyklá nadání v některém směru a pak jsou ty rozdíly okatější proti tomu, co nezvládají.
 Pepe + 3 štěstíčka 


Re: Re: Re: Re: článek 

(7.3.2007 20:25:58)
Gothic, občas L. připomíná Terku před rokem, na linku už neleze, zase její brácha:-) Ve dvou chtěla Terka na brusle, ne na kačenky, mamka (bývalá krasobruslařka) mi to zakázala, ale na jaře začala bruslit na kolečkových, bylo ji tak 27 měsíců. Ač jsem v hernách prožívala to samé co ty, tuto její šikovnost mi ostatní mamky záviděly. Uvažuji, že ji přihlásím do kroužku na trampolínu, neskutečně vysoko skáče. :-)
 Lila* 


Gothic 

(7.3.2007 21:26:10)
Také jsem četla, že by děti do 3 let neměli bruslit. Co zkusit kolo? U nás na ulici jezdí 3letý klučina už bez pomocných koleček, Jsem nemohla věřit vlastním očím, můj Tom je totiž dost neobratný, tak mě uvádí v úžas, co dovedou ostatní děti!
A gratuluji ke kilečkům!!!
Monn
 lipoo 


Re: Gothic 

(7.3.2007 21:57:50)
Jejda,vy jste toho nakecaly...
Mon-náš Tom je taky šíleně neohrabaný...na kole se rozjet má problém ještě teĎ-a to je mu dvanáct a půl...to je komedie-rozjíždí se jak důchodkyně-nasedne/neumí to v rozjezdu/,šlápne,kolo se zatřepe,Tom hodí balanc,málem sjede do křikopy-pak se rozjede a srovná...-)
Hanko-deníček tu je-ale musíš zažádat o přátelství,že jo?Já jsem zažádala nedávno,takže nemám "oprávnění" k tomu víc poskytovat:-)
Aspergův syndrom je jakoby "slabá forma autismu"-že jo?Nevím jak to zjednodušeně říct-když si to dáš do vyhledávače na netu,tak ti něco vyjede...Podle toho co Alena psala,to má tak na osmdesát procent Tom..a taky je ta druhá forma-ten klidný,tichý a hodný...jen zmatený a mimo
Ještě jsem něco chtěla napsat,ale už nevím co-než jsem vás přečetla...:-)
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 15:40:01)
Nerovnomerny vyvoj ma aj Alex. Oneskorena rec, porozumenie reci, hra (ktora sa vyvija zaroven s recou, co je uplne prirodzene)…

Jeno, tym, co Bojek nema, som skor myslela specialitky v spravani. :-))))
Aj ked aj ta gramatika, ze ano…
Ta logopedka, to je sila, fakt.
Jeno, myslim, ze mutizmus moze mat tiez viac foriem (ak si dobre pamatam, co som kedysi citala).. viac miest, kde dieta nehovori… mozno ani nikde.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: hezké ráno 

(7.3.2007 14:27:20)
Špendlíku 15. dubna; zájemci od pátku do neděle.
 tavi 


Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 14:58:30)
jeno, 15.dubna? nepsala jsi predtim 14.? my bysme mohli jenom toho 14., ale jenom kvuli nam to urcite neposunujte. a pomucky taky zadny specialni nemame, ale radi se priucime :-) predsevzala jsem si ze sepisu takovej seznam, co max dela a co ne, co umi a neumi, kdyz tak to tam treba muzeme porovnat nebo prodiskutovat....
aliko kdyz pises ze s klouckem nemuzes jet vlakem, proc? pobiha porad nekam? kolik je mu let? (prominte, uz je nas tu tolik ze se v tom uz nekdy neorientuju hned...) ja jen za s maxem to taky bylo utrpeni tak pred dvema rokama, ted naopak pokud muzu tak jedu vlakem, protoze to je nadsenej, je prilepenej u okna a pozoruje krajinu a co se kde sustne. a je moc hodnej. auto je ovsem taky v kursu...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 15:12:17)
14. je správně :-)
 alikaa 


Re: Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 20:13:26)
Kazi, tak nase cesta vlakem probihala asi takhle - do prvni zastavky sedel hezky na zadku, ani nedutal (az mi to pripadalo divne :-) ) Ale co nasledovalo, kdyz se vlak rozjel, to uz bylo na me moc. Kdyby slo lozit po svetle, tak na nej vleze, dvere se musely prozkoumat zakonite vsechny a nechapal, ze i kdyz vlak zastavuje, jedeme dal a nevystupujeme. Jeli jsme asi pul hodiny do Zoo.
Zpatecni cesta uz byla horor od zacatku, protoze vlak byl plny, tak jsme jeli s jecenim, do toho zase dvere a dvere a dvere... Jet takhle tri hodiny, to si nedokazu predstavit.

S autobusem byly nase zacatky asi jeste horsi, vubec jsme totiz netusili, ze by to mohl problem. Vubec jsem to jeceni nechapala. Az kdyz jsme meli vystupovat na zastavce pred konecnou a vystoupili vsichni lidi, tak se uklidnil. Tak jsem schvalne jela dal az na konecnou a byla stastna, ze neplace a smeje se. U nas je problem asi ten, ze kdyz vyhodnoti "situaci" za dobrou, tak je klid, ale kdyz ho neco rozladi, je z toho jeceni. Ted uz vim, ze nastupovat do plneho dopravniho prostredku je problem skoro vzdycky, ale do prazdneho, nebo malo plneho je celkem OK.

 tavi 


Re: Re: Re: Re: hezké ráno 

(7.3.2007 21:32:30)
jo, aliko, docela jsem se zasmala pri tvem liceni vasich cest. to mi silne pripomina nase cestovani jeste pred rokem, a to nejenom ve vlacich apod., ale i treba v metru, to byly vzdycky takovy nervy, ze jsem nakonec s nim uplne prestala jezdit metrem i autobusem, jen v nejnutnejsim pripade. hlavne jsem nesmela nikdy rict "pristi zastavku vystupujeme", to jak mam nekdy pocit, ze moc nerozumi, tak tomu teda rozumel prefektne, a spustil rev takovej ze se celej vagon otacel co je to tam za kriklouna. a rval bez prestavky nez jsem ho vyvlekla z vagonu, ruda a zpocena samozrejme. pozdeji jsem to resila tak ze jsem se usmivala, nic nerikala a jak jsme prijeli do stanice jsem ho chytla a vyvlekla ven, venku sice rval taky, ale tam to spis zaniklo, mezi davem, nez ve vagonu, kde to fakt bylo jak nuz do ucha.
NICMENE - pozitivni vec - toto se neuveritelne zlepsilo, vlastne to uplne prestalo, dneska vesele jezdime cimkoli kamkoli, dokonce i reknu, pristi stanici vystupujeme, on sice treba zaknoura, ale uz zadnej tyatr. a pak poslusne vystoupi. cili neves hlavu, to taky jednou vsechno prestane. jo, jinak maxovi je 5 a ctvrt. vicemene nemluvi.
a vubec, kdyz to srovnam, treba navstevy zoo, tak tam bylo vzdycky jasny kdy skoncily, totiz u vlacku, jak jsme k tomu prisli, tak se chtel jenom vozit a kdyz jsme ho tamodtud vzali tak rval a rval a hazel sebou na cestu, nez jsme vysli ze zoo ven. a to nas jeste cekala cesta domu metrem...:-) no a dneska jdeme do zoo, kouka se na zviratka, nektery i nezretelne pojmenuje, nakonec jdeme k vlacku, on se dvakrat trikrat sveze, a pak reknu, jdeme, sice trochu protestuje, ale JDE, a dokonce ma za chvili i docela dobrou naladu.
doufejme ze i v ostatnich sferach dojde k takovymto zlepsenim...:-)
 Ridwen 
  • 

Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(7.3.2007 21:47:05)
Ahoj,
Aliko, to tě lituju, s tím cestováním, ale ono se to možná časem zlepší. Já to celkem znám, Maty sice cestování vlakem a autobusem miloval a pořád se ho dožadoval, ale bylo to s ním peklo, - chvíli nevydržel sedět, poskakoval, vrtěl se, padal ze sedadla, lezl na sedadlo, dveře, okna... Vždycky, když jsme někam dojeli, jsem byla úplně vyčerpaná a zplavená. V autobusech to bylo o něco málo lepší, protože tam neměl kam prchat, když jsem ho nacpala k oknu a zablokovala vlastním tělem, ale zase jsem neměla kam utéct, když se rozhodl třeba vřískat nebo zpívat... Ale děsně se mu to líbilo. Jednou jsem mu, když fakt škodil v narvaném kupé, vyhrožovala, že už s ním jaktěživo nepojedu vlakem a budeme všude jezdit jen autem... to na nás ti lidi hodně zvláštně koukali. Teď - když mu s sebou vezmu walkmana, časopisy, knížky a jídlo - už to bývá relativně v pohodě, až na to, že nahlas hlásí stanice (včetně čísla těch vlaků) nebo chce mačkat všelijaká tlačítka (to je problém hlavně v metru a tramvaji, protože se k nim dere hlava nehlava).

Aleno - ten článek v ONA není bez chyby, ale myslím, že chtěl upozornit hlavně na ty společensky nepřijatelnější a nápadnější projevy AS - zmiňovali tam v téhle souvislosti i hyperaktivitu a LMD. Je fakt, že klidnější, pasivnější typy dětí s PAS mají sice taky hromadu problémů, ale obvykle nelezou ostatním tak děsně na nervy.

Jeno - nikdy jsem osobně dítě se selektivním mutismem nepotkala, ale byla to jedna z našich původních mylných diagnóz /když si učitelky ze školky stěžovaly, že s nimi Maty nemluví, a než jiná psycholožka správně upozornila, že problém je spíš v tom, že je neposlouchá :)/, takže jsem si o tom tenkrát něco přečetla. Pokud vím, tak se to může projevovat různě - že dítě nemluví v jednom prostředí a v jiném ano, že třeba vůbec nemluví s dospělými, ale mluví s dětmi, nebo nemluví s určitými konkrétními lidmi, ale nikdy jsem se nesetkala s tím, že by s tím měl souviset problém s porozuměním - spíš jsem to pochopila tak, že dítě sice rozumí v pohodě, ale v určitých situacích kvůli nějakému vnitřnímu bloku nemluví.

Hanko - před mnoha a mnoha příspěvky ses ptala na Aspergerův syndrom - zjednodušeně je to druh poruchy autistického spektra, při kterém není postižena inteligence, ale komunikace, sociální vztahy a představivost. Diagnostikuje se většinou později než klasický autismus, často až ve škole. Vývoj řeči nebývá opožděný, ale poněkud svérázný - jo, a taky ho mívají daleko častěji kluci než holčičky.

Špendlíku - taky jsem si říkala, jestli mám Matyho do školy stigmatizovat diagnózou, nebo ho tam zkusit jen tak poslat, co to udělá. A pak jsem usoudila, že bude potřebovat veškerou pomoc, jakou může dostat...

Holky, mám výchovný problém - Maty mi dneska opět řekl dost velkou hrubost, a já jsem mu za to zakázala pustit si z CD-Romu pohádky. To nesl dost špatně a kromě vztekání a brečení taky řekl: "Já si je stejně pustím." Já na to: "Nepustíš." A on: "A co se stane, když si je stejně pustím?" Tak to mě teda dost zahnal do kouta, fakt jsem nevěděla, jak mu odpovědět. Nakonec jsem se hrozně zamotala do vysvětlování, že mi tím, co řekl ublížil, že za to musí být potrestaný, a že se s tím trestem musí smířit, protože jinak by se pokazil ten vztah, co spolu máme... Ale tohle přece šestileté dítě nemůže pochopit? A já navíc fakt nevím, co bych dělala, kdyby si je stejně pustil. Už jste někdy něco takového řešily?
 lipoo 


Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(7.3.2007 22:01:53)
Ridwen-takový problémy jsme řešily co chvíla...s TOMem.Danek ještě není v té "první pubertě":-))Ten ještě docela poslouchá...kdyby si ji pustil?Asi bych mu to vytáhla z elektriky..já vím,jsou to boje-ale docela přesně si to pamatuju s TOmem...Jak jsem stála na jedné straně a držela dveře a on byl v pokoji,ječel tam a vztekal se a lamcoval klikou,kopal do dveří a chtěl jít ven...a nebo v horším případě řval "Já vás zabiju"...ty jo...tak mě došlo,že Danek vůbec takové záchvaty nemívá
 alikaa 


Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(7.3.2007 23:19:35)
Ridwen, co tak zkusit mu rict, ze dobre, pustis, ale dnes ne, az zitra. Maly se mi taky kolikrat vztekne, ale tak nejak se domnivam, ze si asi pri tom mem zakazu mysli, ze uz si to nemuze pustit vubec nikdy :-)
Porad do toho mysleni jeste pronikam...
 lipoo 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(7.3.2007 23:45:00)
alikaa-tak u nás by byl problém i kdybych mu řekla,nepustíš ne teĎ,ale až za půl hodiny...prostě je to Býk..
 Lila* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 10:43:11)
alikaa,

zaujala mě tvoje myšlenka, že si naše děti při nějakém zákazu myslí, že ten zákaz je trvalý a navždy a ne jen pro tuto chvíli ..... asi máš pravdu, budu si muset dávat větší pozor na to, co vypustím z pusy. Tom se mi zdá v tomto dost nepružný. Situaci, kterou se naučí zvládat, neumí přizpůsobit novým podmínkám ..... přijde mi, že se ji naučí nějak nazpaměť a další varianty té samé situace se musí také nabiflovat. Každou variantu zvlášť.....

Monn
 MaMar 


Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(7.3.2007 23:48:15)
Ridwen, podobné situace dobře znám, nejhorší byl loňský školní rok, to jsme je opakovaně prožívali v podstatně drsnější podobě (Erik byl taky o dost starší než Maty). Vzpomínám třeba, když jsem mu zakázala jezdit na kole, protože jsem se od sousedů dozvěděla, že z naší poměrně strmé ulice vjíždí bez rozhlédnutí na hlavní. Ječel na mě, že je to nespravedlivý, že všechny děti na kolo můžou, že mu to nemám právo zakazovat, že si to kolo stejně vezme... Samozřejmě vše proloženo nepublikovatelnými výrazy. Kolo jsem zamkla, klíč schovala, kopal do dveří, a pak prohlásil, že uteče, práskl za sebou domovními dveřmi a šel. (Má větší sílu než já, neudržím ho, zvlášť když je v afektu.) To jsem opravdu trnula, aby se nestal nějaký velký malér. Většinou byl po takových výstupech potom tak vyčerpaný, že lehnul a usnul, nebo se chtěl mazlit a ujišťovat, že se máme rádi.
Osvědčilo se mi fakt nebazírovat na nepodstatných věcech. U těch podstatných se nehádat - prostě jen oznámit, co bude, nebo nebude, nechat klidně Erika remcat a nadávat (i když se někdy musím hodně držet, abych mě nevytočily ty nesmysly a často i sprosťárny, co si huhlá), naštěstí si to většinou nějak sám zpracuje a třeba po hodině se najednou zvedne a bez odmlouvání splní to, co jsem po něm chtěla, a mnohdy i něco navíc. Kdybych se ho snažila přesvědčit nějakými argumenty, zasekl by se ještě víc. Určitě je potřeba se snažit (ale to u všech dětí), aby člověk vyhrožoval jen tím, co je reálné a lze to prosadit. Tolik moje teorie, praxe se občas liší, ale to jistě známe všechny...
 Ridwen 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 7:12:21)
Díky za názory, koukám, že jinde je to asi dost podobné. Já jsem mu řekla, že si je může pustit "zítra" - jenže přesně, on to chce hned. A hrozně nerada mu v něčem bráním fyzicky, protože nehci, aby si to zafixoval jako způsob řešení konfliktů - přesně jak píšeš, Markéto, teď je mu šest a pořád ho ještě přeperu, ale až mu bude dvanáct? Ale jak se včera zeptal "co uděláš, když si je stejně pustím?" tak jsem si říkala: "no jo, co já vlastně udělám?" A fakt jsem si uvědomila, že to prostě nevím.
 Ridwen 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 7:20:33)
Díky za názory, koukám, že jinde je to asi dost podobné. Já jsem mu řekla, že si je může pustit "zítra" - jenže přesně, on to chce hned. A hrozně nerada mu v něčem bráním fyzicky, protože nehci, aby si to zafixoval jako způsob řešení konfliktů - přesně jak píšeš, Markéto, teď je mu šest a pořád ho ještě přeperu, ale až mu bude dvanáct? Ale jak se včera zeptal "co uděláš, když si je stejně pustím?" tak jsem si říkala: "no jo, co já vlastně udělám?" A fakt jsem si uvědomila, že to prostě nevím.
 Lila* 


Ridwen 

(8.3.2007 10:37:03)
"Holky, mám výchovný problém - Maty mi dneska opět řekl dost velkou hrubost, a já jsem mu za to zakázala pustit si z CD-Romu pohádky. To nesl dost špatně a kromě vztekání a brečení taky řekl: "Já si je stejně pustím." Já na to: "Nepustíš." A on: "A co se stane, když si je stejně pustím?" Tak to mě teda dost zahnal do kouta, fakt jsem nevěděla, jak mu odpovědět. Nakonec jsem se hrozně zamotala do vysvětlování, že mi tím, co řekl ublížil, že za to musí být potrestaný, a že se s tím trestem musí smířit, protože jinak by se pokazil ten vztah, co spolu máme... Ale tohle přece šestileté dítě nemůže pochopit? A já navíc fakt nevím, co bych dělala, kdyby si je stejně pustil. Už jste někdy něco takového řešily?"

Ano, řešila jsem tento problém. Také by mi kdysi řekl, že si to CD stejně pustí. V takové situaci přestávám diskuzovat a posílám jej do jeho pokojíku a říkám, ať za mnou přijde, až se uklidní .... většinou tam s velkým řevem letí, dál mi přímo nevzdoruje, jen děsně ječí v pokojíku. Jsem bohužel dost vyskakovací .... a ztrácím trpělivost, takže na něj jen křičím a v podstatě využívám svou fyzickou převahu....a není mi z toho dobře ...
 alena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 14:21:58)
Ridwen, ještě k tomu článku: je naprosto v pořádku, že upozornil na problém, že se zmínil i o dětech hyperaktivních či s LMD. Vůči pasivním typům mi to přijde ale trochu nefér - článek si přečte nějaký ředitel školy či učitel a při zaslechnutí diagnózy AS už v nich zablikají varovná světýlka... i tam, kde by nemusela být na místě. Takovéto články mohou teoreticky ještě snížit ochotu přijímat děti s AS do běžných škol. A přitom by stačila jedna vysvětlující věta. Zkrátka texty tohoto typu (upozorňující víceméně na negativa) jsou vůbec zbraní poněkud dvojsečnou. Jejich autoři je jistě psali s nejlepším úmyslem - aby se dětem i jejich rodičům dostalo pochopení. Když ale člověk přečte diskusi pod článkem (módní diagnózy, které se objevily kdoví odkud, rodiče nezvládající výchovu, děti by potřebovaly nasekat...), přemýšlí, nakolik padly na úrodnou půdu.
Jinak si ale na článku cením hlavně tipů, jak se zachovat v krizových situacích.
Co se týče "výchovného problému" - v dětství syn zákazy kupodivu docela respektoval, ale v pubertě byl konec. Dnes už si nic zakazovat nedá. Můžeme se snažit nanejvýš kluka pozitivně motivovat - což je hrozně těžké. On je v podstatě velmi skromný...
Ještě v dětství jsem si vyzkoušela, že na něho platí i citové argumenty (kdybys neudělal to a to, byla by babička smutná) - ale musela jsem s nimi velmi, velmi opatrně a jen v důležitých situacích - aby mu nezevšedněly.
 Ridwen 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 17:47:41)
Máš pravdu, Aleno, mě vůbec nenapadlo se na to podívat takhle. Já měla jen radost, že se docela rozumný článek o AS objevil v časopise, který je masový a čte ho kdekdo.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 14:24:21)
Nad tim porozuměnim u mutismu - mě právě napadlo, jestli mají správnou diagnózu. Na druhou stranu maminka mluvila trošku zmateně, tak si nejsem jistá jak to u nich přesně je.

K tomu co chtít po dítěti - včera děti ve škole něco sešívaly, já seděla s chlapečkem, kterýmu to vůbec nešlo, ale on je hodně bezstarostnej a nad sebehoršim výtvorem prohlásí, že se mu to povedlo, takže je těžký ho přimět, aby se soustředil a snažil... tak jsem trvala jen na tom, že má šít po okraji jednim směrem (a ne zmateně po celý ploše) a že na tý straně kde nit vylezla musí zase zalézt (aby furt neotáčel látku a neměl ji omotanou nitěma přes okraj). Když se mu za mojí asistence (já už skoro zpocená :-)) podařilo udělat pár stehů, tak přišel anglickej lektor, kterej ho tolik nezná a řek mu, že ty stehy má dělat kratší...
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 14:45:21)
No, pochopila jsem to jeno správně, že stačilo tak málo aby jsi se nezpotila? :)

S tím mutismem, jak jsem psala o tom dilematu, který taky mám jsem to myslela tak, že maminka si třeba myslí, že holčička je v jiném směru na školu zralá a má strach, jestli ten mutismus nebude ve stejném stádiu za rok jako je teď.. čímž si třeba myslím, že jí odklad nepomůže ale spíš naopak.. no a ty její pocity tak trochu chápu, protože tím, že jste ji jako škola doporučili odklad se ocitá na koleji "speciálních" dětí a třeba má právě strach, že se to tím nezlepší ale naopak zhorší. Víš, jako tou snahou o nápravu že se to ještě může prohloubit. To mě jenom napadlo a třeba je to úplná blbost :) Já o mutismu nic nevím, snad jen že je to psychický problém.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 15:12:23)
Alice, jo, asi si to takhle myslí. Ona právě říkala, že třeba to příští rok nebude o moc lepší, ale na druhou stranu za chvíli říkala, že teď dělá velký pokroky v mluvení a porozumění - a to i doma.
Pak zas říkala, že možná jsme na holčičku u zápisu byli moc hr - no to nevim - hned jak nereagovala na první otázku, přešla jsem na neverbální komunikaci - dělám to prostě automaticky jak jsem zvyklá na Bojka - ono to pomáhá i na stydlivé děti, nemluvim na ně shora - přiklekávám si a pak už s nima jenom sedim na zemi, mluvim klidně a polohlasem.... samozřejmě, že pro dítě s problémem i tohle může bejt hr, ale holčička se mnou po pár vteřinách spolupracovala, otestovaly jsme vše co bylo třeba a pak i mluvila - a teď mi maminka vyprávěla, že třeba do obchodu, kde se dítěti nelíbí prodavačka dítě odmítá i jen vstoupit, tak o to víc teď přemýšlím co vlastně od zápisu mohla víc čekat.
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 16:02:30)
Ta maminka nebyla u toho? Víš, možná prostě jenom podala ta holčička pro ni "dobrý výkon" co se komunikace týče a ten doporučený odklad se mamince zdál jako "špatné hodnocení". Asi by se to mělo brát podle školní zralosti, i když je fakt, že do té školní zralosti spadají i takové věci jako citová a emoční zralost a řeč koneckonců taky. Ale to by musela posoudit psycholožka, která ji viděla určitě víckrát jak jednou za život. A taky vlastně, když žádají o integraci z tohohle důvodu, tak by se to z toho hodnocení školní zralosti asi mělo jako vyjmout.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 18:39:42)
Maminka u toho byla - ale ona s učitelkou vyplňovala papíry a já s holčičkou dělala na pomůckách na koberci, tak na nás jen občas koukla a co jsem jí pak říkala, tak vypadala, že s tim souhlasí a tvářila se v pohodě. Možná se jí něco rozleželo až potom. Ona ten odklad čekala - prej jí to říkají všichni kolem, ale zároveň možná doufala, že my ho chtít nebudem...? Taky bych ráda věděla vyjádření Dr. Krejčířové - zařídili bychom se podle něj, ale maminka říkala, že se k ní manžel nemůže dovolat. Říkala jsem jí, že já se objednávám přes mail - MMCH včera večer jsem Dr Kr. psala, že bych ráda zašla o prázdninách, a dnes už jsme objednaní...
Ještě počkám a budu doufat, že se jim podaří objednat do konce srpna. A pak si načtu to, co DR. Kr. potvrdí - teď stejně mám jen 20timinutovou zkušenost a několik i protichůdných informací :-(
 Gothic 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 9:19:23)
Pepe-dik za rady, skusim sa po niecom pozriet :-) lepsie nech ma normalne korcule pre jeho vek, ako ked si obuje moju jednu a "jazdi" :-) Ja sa tiez obcas citim ako mulica vecer :-) ale zase je nam obvykle nalozene tolko, kolko zvladneme, co ma nezabije, to ma posilni je poslednu dobu moje dooooste oblubene kredo :-)))
Pepe bohuzial u nas nefunguje nic, skusali sme a to nie raz, dat spat skor, v obvykly cas, neskor, este neskor, je to stale rovnake.
Ked nie je este dost unaveny, tak ho uspavame 2h tak ci tak do tej 22,00.
A ked ideme na to rovno o 22,00 tak uz je pretazeny. (mozno je medzi tym nejakych 5minut kedy by bol ten vhodny cas, no vzdy iny a neda sa to na nom nijak spoznat :-(( )
Obcas ho uspavame od 20,00 do 22,00, 22,30. No uspavame, snazime sa, aby neutekal lezime pri nom, drzime ho. Inak by nezaspal vobec, uz aj to sme skusali a o 2,00 sme to vzdali a uspali ho nasilu, on uz pada, nevie ani chodit, ale neda sa mu zaspat, je to hrozne. :-(( mam pocit, ze toto uz fakt nie je normalne a je to uz nejaka porucha spanku. (uz sme si presli roznymi fazami od uspavania 3h ked bol miminko po samostatne zaspavanie od 1-2rokov) no ked bol maly tak bojoval len obcas, obvykle sa ale uspat nechal, no teraz vidno, ze s tym spankom strasne bojuje, trapi sa a mne je ho hrozne luto. :-( skusali sme medunku, homeopatika,. nejaky sirup volne predajny a NIC :-((
Vcera teda zaspal bez placu (muz ho uspaval) no v noci reval hodinu vkuse, tak strasne, ze sme plakali s nim. A nevieme preco, hlad ani smad to nebol, spal s muzom, takze nebol ani sam, fakt nevieme co to je, akoby ho nieco strasne bolelo, alebo mal des :-((
Neurologicka mi povedala, ze to tak niektore deti mavaju, ze je to nezrelost nervovej sustavy a meni sa to s vekom, tak dufam, ze to prejde. Da sa to bud vydrzat, alebo dat nejake lieky (to co mi ponukala nie je oblbovak, ale antihistaminikum!! no pouziva sa to aj na skludnenie. ) no rano si vzdy vravim, ze vydrzime, uz je muz doma,tak sa to da, ale kebyze som slobodna matka, tak to nevydrzim urcite a uz by nieco bral.
Sa ma teraz mama pytala, ze ako nam pomoct s varovanim, ze nech niekam ideme tak som jej povedala, ze my netuzime po nicom tak, ako po vyspani!! :-))

Ridwen, tak uz mam tu PAS od Thorovej a ona tam pise, ze tie vulgarizmy su u nasich deti bezne a odporuca ich ignorovat, nerobia to schvalne a ani si to neuvedomuju a upozornovanim na ne sa mozu akurat upevnit. No ale chapem, tiez reagujem obvykle spontanne ako ma napadne a urcite presne naopak ako "by sa malo" myslim, ze Alice tiez spominala, ze nevhodne spravanie ignorovat, suhlasim, no take lozenie po linke sa dost dobre neda ignorovat, takze tam zatial hladam recept :-) teraz som mu schovala truhlicu po ktorej lozil do WC a muz odmotnoval uchytky, tak je chvilku pokoj, kym zase nevymysli ako nas "precurat" :-)

Lipo-tak to si presne vystihla!!! s tym instinktom!! Ja sa vzdy divim, ze sakra, to nepocuje, akym stylom place, ze co chce? proste ja som od mimina vedela, ze tento plac je hlad, tento zase nudu, tento strach a on to vobec nerozlisoval :-)a tiez zhodnotit situaciu, ze uz ma toho to dieta dost a netreba to hrotit.
Malemu sa nieco stane, alebo sa zlakne a reve.
Muz ho zacne vyhadzovat do vzduchu, proste no comment. A potom sa divi, ze reve este viac.
A maly to uz aj vie a casto sa stane, ze muz ho neodhadne, nevie co chce, nevciti sa do neho a maly sa uteka ku mne tulit, alebo ma dovedie, nech tlmocim jeho potreby.
Muz mu nieco zakaze a on ide za mnou a "stazuje sa mi" pritom ja mu to tiez nedovolim (muz mu zakazuje len fakt nevyhnutne veci) ale stazovat sa mi L. proste musi prist :-)))

Zuzi-co sa stane som popisala vyssie :-) proste nezaspi a bude revat ako nepricetny, ze chce spat. :-(( aj predvcerom, som ho nechala hore a on ma tahal do spalne, ze chce spat, ale potom tam reval, ze mu to nejde. :-( a to pritom bolo v presne obvyklom case, kedy chodi spat. :-((
Muzovi to s nim ide troska lepsie, so mnou nevedel zaspavat uz ako mimino, uz v porodnici, ked som bola pri nom, tak nezaspal,ked som sa odisla osprchovat, tak zaspal sam bez placu. Proste naopak.
Potom som ho isty cas uspavala, pri kojeni sa naucil zaspavat az neskor, potom sme to odburali a zaspaval sam (ale zase bez placu) no a teraz mame takuto lahodku. :-)
Nie je to teda tak kazdy vecer, ale skoro vzdy potrebuje na par minut "znehybnit" aby sa unavil tym bojom s nami a potom este chvilku lozi po nas, az kym sa neulozi a nezaspi. Len mi je ho luto :-((
Zuzi presne ako pises, my mame ritual uz hadam rok a pol rovnaky a proste to co fungovalo, uz nefunguje.
On bol taky aj ako mimino, vzdy nejaky sposob zaberal napr. fit-lopta a potom prestal fungovat, akoby potreboval zaspat tak nejak mimovolne, ze o tom ani nevie. No potom sme mali kojenie, kocik, drzanie za rucicku, pustanie cedecka, proste vzdy nieco ine. len uz nam teda dochadza fantazia.
Napr. v autosedacke zaspi skoro hned aj v kociku, no nemozem s nim v noci jazdit po dedine, alebo mam to skusit tak?? len potom ako ho vyzleciem, a prenesiem, aby sa neprebral?. Fakt uz neviem :-(( nejake rozpravky na neho nefunguju vobec :-((
No asi len vydrzat, co? aspon, ze to u vas preslo, hadam sa aj my raz dockame :-)
Jena-ja dost dobre nechapem, preco je tak vela rodicov proti odkladu.
Aj minule som citala 2 diskusie, kde to mamicky brali ako strasnu tragediu.
Pritom ved ti prvaci maju tiez velky rozdiel vo veku. Ja aj kebyze mam zdrave dieta, tak ho dam do skoly az v 7rokoch, zda sa mi to lepsie, ja som sla 6 rocna a bola som sice sikovna, citala som ako 4 rocna, pisat som sa tiez naucila pomerne rychlo, no socialne nezrela som sa citila este v 7triede :-) samozrejme ze nieco ine su velmi sikovne deti, co sa v skolke nudia, tam je jasne, ze je skola namieste a kludne aj v 5 rokoch, no malo by sa to posudzovat individualne ta zrelost. lebo to, ze dieta cita a pise nemusi este znamenat, ze je zrele socialne.
V nasej skolke, kam ide L. je napr. 9deti s odlozenou skolskou dochadzkou, takze fakt dost. V rusku sa (za cias mojho muza chodilo aj v sobotu a osnovy tam mali dost narocne, ale do skoly sa slo az v dovrsenych 7 rokoch) dokonca som citala na www.babetko.sk ze sa aj u nas uvazuje, ze sa do skoly bude chodit standarntne az v 7 rokoch. Chapem, ze to rodica zaskoci, ja ale odkad vidim skor ako vyhodu a u dietata s problemom este vacsiu. Coho sa ta maminka boji,na tom odklade? Ved dnes uz je takych deti fakt vela, nie je to nieco extra za co by si na jej dcerku mohli ludia ukazovat prstom. Som zvedava, co na nu povie dr. Kr :-) potom daj vediet :-)

No a ako som uz pisala, mam uz knizku!! Bola posledna v Brne v portali :-) A zatial som z toho dost popletena, cakala som, ze sa mi tak nejak potvrdi PAS, akurat najdem ze ktora forma a ono na neho tak vela toho nesedi, ze nechapem. A prave na neho nesedia veci, ktore tam ona pise, ze ma vacsina deti s PAS a sedia take, co robia aj zdrave deti,alebo ich aj vela deti s PAS zvlada. napr. ukazovanie tam uvadza, ze zvlada asi 50% deti s PAS. Co ale sedi absolutne, ze L. nema vobec "zdielanie pozornosti" a tiez tie komunikacne veci. Proste mi to vsetko tak nejak do seba zapada a zatial ma ta kniha skor ukludnuje, a to som pritom uz bola zmierena a tym, ze PAS viac-menej ma, nemyslim si, ze si nieco nahovaram ci popieram. Nesedia napr. tie zvlastne cinnosti a ritualy. On ich sice ma (co tam aj ona pise, ze to bezne maju aj zdrave deti), ale v pohode sa z nich da vytrhnut, vobec mu to nevadi a robi ich skor z nudy. Taktiez nesedi oslabena mimika, tu ma L. tiez slusnu, nesedia ritualy, ze neradi menia prostredie a ze nemaju radi hracky (to tam uvadza takmer u vsetkych deti s PAS, ze ich nezaujimaju nove veci a nove hracky a to je u nas presne naopak)
Alena co si o tom myslis? Ja si teraz podciarkujem, co sedi a co nesedi a budem z toho potom pisat anemnezu pre dr. Kr. ak sa nam k nej podari dostat, ak nas vezme. Ta kniha je inak vyborna, su tam rozne testy, ktore robili zdrave deti, deti s MR, deti s detskym autizmom, AS, atypickym autizmom, tak si zaciarkavam co na neho kde sedi ;-) co sa tyka hry, tak sedi skoro vsetko(az na to, ze ma rad reklamy, ale tam su tiez 3 deti zdrave co ich maju radi) :) ako maju zdrave deti zatial :-) no som asi len v polke tak uvidim, mozno, ze sa este k niecomu dopatram :-)
 Nely 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 12:31:08)
Ahojky,
teda vy jste pisatelky, včera večer jsem se snažila dobrat konce, ale marně, zítra jedeme k rodičům, Ondra měl včera pět let, tak to trochu poslavíme, babičce jsem koupila lego (chtěla mu dát jen peníze, tak jsem mu za to koupila lego), tak Ondra bude skákat radostí.
Ale mám v plánu dočítat od pondělí, manžel má odpolední, tak budu mít klidné večery u PC :-) až do půl dvanácté. Hrozně se mi všechny pletete, musím si vás vypsat, jaké máte děti, jaké diagnózy, ...

Jinak 9.7. jsme objednaní k dr. Krejčířové - nakonec jsem se rozhodla pro ni, a pak uvidíme, co nám řekne, jaká další vyšetření, ...
Koupila jsem si Aspergerův syndrom, tak po večerech čtu, po výplatě se chystám na PAS od Thorové. A i kdyby se to všechno nakonec u Vojty nepotvrdilo, využiji knihy v praxi.

Tak všem hezký víkend,

Nely
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 13:57:34)
Gothic, noční děsy máme taky za sebou - je to ten pláč kdy se Ti dítě nedaří probudit. Lepší se to obvykle s věkem.
 VelkyVlas 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 15:09:49)
Tiez sme mali nocne desy tak okolo 3 roku (myslim ze obvykle sa uvadza trochu skorsie obdobie kedy je to typicke), asi tak raz za mesiac, bolo to strasne. Jena, ja som prave citala, ze nie je dobre dieta prebudzat, lebo ked ho neprebudis, tak si nic rano nepamata. A vraj ze ten des prejde sam od seba za par minut. Ale bolo to take strasne, ze sme sa ho budit snazili, ale neslo to. Vobec nas nepoznaval, odsacal nas, zdalo sa mi, ze by si bol schopny aj ublizit. Najstrasnejsie na tom je, ze to dieta vyzera, ako keby bolo aspon ciastocne prebudene, ale evidentne nie je, to co robi robi ako sucast sna. Rano si nikdy nic nepamatal. Ale je fakt, ze po tom roku (mozno aj necelom) to uplne vymizlo. Citala som niekde,ze pokial sa to nedeje prilis casto, tak to nezanechava na dietati ziadny vplyv.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 15:53:04)
Velký vlase, my ho pak taky už nebudili, když jsme zjistili, že to stejně nejde. Ale podle toho, zda se dítě vůbec dá probudit se noční děsy rozpoznají od noční můry nebo bolesti.

U Bojka bylo třeba zjistit o co jde - míval noční děsy od několika měsíců věku a tehdy ještě bylo třeba zjistit jestli chce napít, bolí ho bříško, nebo to je právě ten neutišitelnej pláč bez zjevný příčiny. Míval to i obden, s věkem se intervaly prodlužovaly a napodsled to měl snad někdy ve čtyřech a půl.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 17:02:44)
Gothic, co sa tyka spanku a zaspavania, neviem ako ste to skusali, ci to bolo raz… obvykle jednu metodu treba skusat niekolko dni po sebe, mozno az tyzden, aby si zistila, ako zabera. Ak to menis casto, moze to byt este horsie. Ale je mozne, ze si to tak robila, ale ze ma proste tazke obdobie. Prejde to, to je fakt, aj ked tazko odhadnut kedy.
Je mi jasne, ze s deckom, ktoremu sa uz presvihol cas na zaspatie, je to des. Tak uz len popriat ti pevne nervy. Horsie to uz asi ani nemoze byt, tak nech sa to cim skor lepsi.
Len z toho nerob ziadnu poruchu ani diagnozu a ani sa nedaj ukecat na lieky (moj nazor na lieky poznas)… to si radsej ty hrkni stamprlik, aby ta neporazilo :-)
Inac, pravdu povediac, metoda, kedy ho drzite a znehybnite… z tej mi naskakuje husia koza… ale chapem, ze skusate, co zaberie. Ale neviem, ked si predstavim stav, v ktorom je decko, ked ho niekto nasilu drzi… a ze ked zaspava, malo by byt uvolnene a kludne… neviem. Ale zas viem, ze on nie je uvolneny a kludny vecer asi vobec. A urcite citis, ze takto to je pre neho lepsie a ze to aspon ako tak zabera. Tazko radit, poznas si ho najlepsie sama.
Alex mal strasne obdobia, ale nikdy nereval, to je fakt. O to to bolo jednoduchsie. Mal obdobia, kedy sme s nim lezali a on behal po celej posteli, rehotal sa, skakal, co trvalo aj vyse hodiny a potom zaspal. Ale rev, to musi byt o nervy, to je fakt.

Ad odklad, fakt su rodicia proti? Lebo teda mne bol Alexov odklad jasny uz pred par rokmi a brala som ho ako fakt.

Zdielanie pozornosti? To je co?

Gothic, co keby si napisala Dr. K a objednala sa k nej?

Ad dieta pred spankom. Neviem, aku ma na mysli Alena, ale pre vsetky deti plati, ze pred spankom je lepsie znizit, pripadne uplne vynechat sacharidy. To ak spravis, nic tym nepokazis. Ci to pomoze, netusim, len ma to tak napadlo. My sme teda zrusili vecer cukry… cize ziadne cerealie a tak, lebo som si vsimla, ze su po nich decka ako z divych vajec.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 17:43:27)
Zuzi, asi je to tak, že já po svých zkušenostech beru odklad jako velkou pomoc, ale někdo jiný to bere trochu jako prohru.

Maminky "mých" dětí možná kdyby mohly vrátit čas, tak by si vybraly ještě rok v "naší" školce (kde se podporujou i počátky čtení a psaní), aby dítě získalo trošku náskok, než bude muset plnit osnovy, aby mohlo postoupit do další třídy.

Já dnes měla špatnej den, říkala jsem učitelce, že si nevim rady a ona na mě "Ty to zvládneš." s důrazem na Ty. No v tu chvíli jsem si říkala, že spíš kdokoli jinej... Týká se to jednoho z "mých" dětí - mám pocit, že už má "přetaženej strojek" a potřebovalo by pořádně odpočinout, ale v jeho případě odpočinek může znamenat skluz, kterej už nemusí dohnat a jsme tlačeni těma blbýma osnovama :-(


A to existujou rodiče, kteří kdyby před návštěvou PPP měli v ruce testy, tak to s dítětem nacvičí :-(.


MMCH nechci to zakřiknout, ale jestli to vyjde, mohla bych za 4 roky dálkovýho studia bejt schopná práce v PPP. Zatim mi ale nepřišlo ani pozvání k přijímačkám :-)
 VelkyVlas 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(10.3.2007 0:03:10)
Tak som to nejak "zakrikla" ten nocny des - asi sme dnes mali po dlhom case zasa jeden, hoci taky miernejsi - Mato je totiz chory - ma nejaku (vyzera to ze lahsiu) crevnu infekciu - v noci vracal dnes poobede a vecer mal horucku. No a asi pred hodinou sa zacal mrvit a posadil sa a vzdychal "Jaj -jaj -jaj...", tak sme s nim leteli do zachoda, ale oci mal zatvorene, ale sem -tam sa zdalo, ze odpoveda na otazky - Boli ta nieco? Ano! Boli ta brusko? Ano! Chces kakat? Ano! (Ale nic z toho nebolo, len dalsie jaj -jaj -jaj. Potom -ze ho boli (ukazoval na usta, oci stale zatvorene). Potom sme ho ukludnili a chvilu spal v sede na gauci v naruci, teraz pokojne spi v posteli, takze ho asi fakt nic nebolelo.

Jena, tym len chcem povedat, ze s tym rozlisenim desu od bolesti mas asi pravdu. Nikdy som to nepocula, ze sa to takto da rozlisit - deti sa vzdy daju zobudit ked ich nieco boli? Tentokrat to ale ocividne platilo, bol to des (chuda, necudo, vcera mu brali krv u alergologicky, on je taky haklivy a bol tam ten typ sestricky ze "Prestan jacat lebo posleme mamu von a pojdeme do operacky!)
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(10.3.2007 0:34:41)
Jani, ty co tak neskoro hore?
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(10.3.2007 9:36:44)
Velký Vlase, jestlise to takhle rozlišuje oficiálně netušim, ale já to tak rozlišovala :-)

Že mají i děti s rec. dysfázií obrazové myšlení se tu už psalo, jen ještě dodám, že i děti s dysfázií mají problémy v sociálních interakcích - ovšem jako důsledek toho, že nerozumí o čem je řeč.
Ale jak rozeznat, že divný chování dítěte je přímo porucha, nebo důsledek jiné poruchy? Možná podle toho, zda komunikuje neverbálně?
Problém je v tom, že než jsme šli k DR Kr., vyslechla jsem si tolik rad, že nemám dítěti hned vyhovět, protože pak není nuceno mluvit, že jsem bohužel jeho neverbální komunikaci nepodporovala tolik, kolik bych mohla a Bojek komunikaci už začínal vzdávat, navíc taky měl svý podivný hry typu řazení cornflakes do řady kolem celého stolu, takže ve zprávě od DR Kr. máme receptivní dysfázii, s relativně malou snahou o neverbální komunikaci a se sklony k atypické hře.
Tu malou snahu o neverbální komunikaci si dávám za vinu - asi poslední dva měsíce před návštěvou Dr. Kr. jsem měla děsnou krizi, bála jsem se, že mi řekne že jsem neschopná a dítě fakt rozmazluju :-( Nakopala bych všechny logopedy, který tohle rodičům dětí s nějakou poruchou řeknou :-(
 Pepe + 3 štěstíčka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 16:03:11)
I když se nám daří usínání, noční děsy má Terka také, je jich ale čím dál míň a trvají kratší dobu. Chodíme po baráku, musíme rožnout světla, pláče, dřív jsem brečela s ní, dneska tiše mluvím, ona se uklidní a jdeme spát.

Prostě se něco u nás zlepšuje a nové věci příjdou. Terka večer při sledování pohádky přijde dolů, předvádí nějaké tanečky, pózy, přitom mluví(tou svou svahylštinou), ale ne k nám, do jedné stěny, pak k zadní stěně televize, zkoušíme na ni mluvit, zkoušíme to s ní hrát, nic.
 alena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 15:08:12)
Gothic, nejdřív asi tolik, že je mi moc líto, jaké zažíváte Ty i Leri problémy se spánkem. U některých dětí s PAS pomáhá k lepšímu spánku dieta - jinak jednoduché "výchovné" řešení asi neexistuje. Věřím, že tato epizoda bude přechodná a co nejkratší...
Jsem ráda, že v Tobě kniha dr. Thorové nevzbuzuje černé myšlenky a že se Ti zdá být užitečná! Určitě děláš dobře, že si pro zamýšlené vyšetření odškrtáváš příznaky.
Kombinací příznaků PAS je nepřeberně. Ne všechny ale mají stejnou váhu. Neporozumění mluvené řeči a chybějící gestikulace je přece jen trochu vážnějším znakem než dobrá mimika nebo zájem o nové věci... Ale počkej se vším na dr. Krejčířovou. Leriho jsem neviděla, můžu se jen domnívat.
U nás to bylo co do "pasujících" a "nepasujících" znaků asi takto: Syn mluvil (sice strojeně, ale velmi "moudře"), gestikuloval, hrál si - ne sice s vrstevníky, ale vedle nich (v čemž jsem neviděla problém), rád jezdil na odrážedle, krásně stavěl ze stavebnic... Faktem je, že ho třeba bavilo neustále pouštět a zastavovat vodu, ale kde by mne napadlo... I když byl dost svéhlavý, jiné autistické rituály neprovozoval.
Zkrátka tehdy (ve věku dvou - tří let) bych těch "podezřelých" rysů u něj moc nenašla. Všechno se začalo klubat časem. Vlastně až v jeho předškolním věu jsem viděla, že je v porovnání s ostatními dětmi jiný. Pro tu jeho "jinakost" jsem ale měla své docela logické vysvětlení. Když klukovi diagnostikovali LMD a nanesli dobrou prognózu, neměla jsem důvod ke znepokojení. Ale jen jistou dobu....
Ale každý příběh je jedinečný. U někoho se vývoj zhoršuje, u jiného zlepšuje. A podle toho, co píšeš a přes všechny problémy a potíže bude Leri jistě ten druhý případ! Určitě se můžeš těšit na podobné chvilky radosti, které popisovala třeba Pepe - a které můžou přijít úplně skokem!
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 18:52:02)
A jak je to s porozuměním řeči u PAS?
Gothic, Adam taky blbě usíná, musím s ním.. však víš, a dokonce se zamknem :) vysvětluju a povídám, proč už jdeme spát a že děti už spí, ukazuju tmu a měsíc. Kdybych nebyla s ním, tak by pobíhal po bytě, budil děti, dokud by nepadnul o půlnoci na koberci.
 alena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 19:18:00)
Na téma porozumění řeči u malých dětí s PAS je expertem mima - takže snad mne neopraví: Předpokládá se, že děti s autismem (včetně VFA) mají minimálně do určitého věku vizuální typ myšlení - tedy nechápou slova. U dětí s AS tomu tak být nemusí, proto jejich vývoj řeči nebývá narušen (ale i tady existují výjimky).
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(9.3.2007 20:32:44)
Slova nechapu ani deti s poruchou porozumenia, ktora moze a nemusi byt v ramci PAS (napriklad Bojek s receptivnou dysfaziou, do urciteho veku nas Alex). Na posudenie, toho, ci ide alebo nie o PAS, je naozaj najlepsi odbornik.
 mima 
  • 

Zuzi 

(9.3.2007 21:26:40)
"Na posudenie, toho, ci ide alebo nie o PAS, je naozaj najlepsi odbornik."
.
Rozhodne súhlasím. Ale len čas a ďalší vývin dieťaťa (hlavne v škole) ukáže, ktorý odborník sa mýli, a ktorý nie :)
 ZuziP 


Re: Zuzi 

(9.3.2007 21:50:31)
Co sa tyka obrazoveho myslenia.. neviem, mne to pride ako vela teorie okolo uplne zrejmej veci.. ved ako inac moze mysliet dieta, ktore nerozumie hovorenej reci? Ale mozno tomu nerozumiem.
To iste mi pride zrejme aj pre vnimanie reci len ako zvuku. Ako inak ma vnimat rec dieta, ktore nerozumie slovam?
 alena 
  • 

Re: Re: Zuzi 

(9.3.2007 22:12:32)
K úplnému začátku této debaty: já jsem, Zuzi, odpověděla pouze na jasnou otázku Alice, která se konkrétně ptala na porozumění řeči u dětí s PAS. Nepsala jsem, že "neporozumění řeči" je omezeno pouze na PAS, že je vyloučeno u jiných diagnóz ani jsem nikomu žádnou nálepku nedávala. Že se tuto věc rozhodla mima rozvést, lze jen vítat. Kdyby bylo "obrazové myšlení" každému hned jasné, asi by nepadaly otázky na toto téma.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Zuzi 

(10.3.2007 0:28:44)
Aleno, asi som sa zle vyjadrila ja. Nechcela som utocit ani na teba, ani na Mimu.. nechcela som utocit na nikoho. Ak si z toho mala taky pocit, mrzi ma to. Len som sa proste nad tym zamyslela a niekedy mi pride, ze odbornici robia niekedy vedu z veci, ktore mi pripadaju uplne zrejme. Ale ako som pisala, chyba je mozno vo mne, ze tomu nerozumiem.

Ad nalepkovanie… ja som ta neobvinila, ze by si to robila. Vobec som to nespomenula. To, ze neporozumenie reci moze byt aj mimo PAS, som dala ako doplnenie. Lebo mam niekedy pocit, ze sa tu casto spomina, ze to alebo ono je typicke pre PAS… a hned niektore z nas uvazuju, ci kvoli tomu nase dieta ma PAS. A pritom same o sebe to nestaci.
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(10.3.2007 10:03:46)
Aleno, mimo, děkuju za odpověď.

Zuzi, z diskuse posledních dní chápu, žes musela napsat to, co jsi napsala, totiž tu poznámku, že tu diagnozu může určit až odborník. My si tady akorát můžeme říct, co dělají naše děti, co nás trápí, co o tom která víme a jak se nám to jeví..ať si to každá maminka "přebere".

Tu otázku na porozumění řeči jsem položila proto, že jsem si myslela, že u autismu je to "neporozumění" přece jen jiné než u dysfázií, např. že je to spíš sociální problém. Ale tedy není.

Stejně mi připadá, že tyhle konkrétní projevy můžou být společné jak u autismu tak u dysfázie:

lezení do výšek, dobrá inteligence, dobrá samoobsluha, nevyrovnaný oční kontakt, opoždění v řeči i v porozumění řeči.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(10.3.2007 10:24:33)
Alice, jak tu byla řeč o těch předponách, tak mě napadnul možnej rozdíl mezi dítětem s PAS a dítětem s rec. dysfázií - řekla bych, že autisické dítě potřebuje přesné vysvětlení kdy se to může a co pak slovo znamená, protože to neumí vytušit intuitivně - učí se to spíš mechanicky. A protože v jazyce nejsou přesná pravidla, tak v tom má guláš. Dítě s rec. dysfázií ty slova neodlyší, protože je vnímá primárně přes tu intonaci, jako celej a tudíž mu znějí stejně, takže v nich má taky guláš.
Výsledek je, že smysl nechápou oba. Dítě s rec. dysfázií možná víc chytá smysl z kontextu, dítě s PAS se opírá oslova, která už se naučilo a má je v paměti.

To nemám nikde vyčtené a potvrzené, jen dedukuju z toho co tu píšete a z toho co vim o Bojkovi...
 mima 
  • 

alena 

(9.3.2007 20:59:05)
Neopraví, len dodá :), že sa našli mnohé podobné odlišnosti v mozgu autistov a ľudí s DLD (developmental language disorder). Mám link i na prácu, kde sa píše, že rečové abnormality sú spoločné pre autizmus a dysfáziu, zatiaľ čo autizmus má oproti dysfázii navyše deficity v socialite (čo je zase prienik autizmu s AS – dodávam ja :). Navyše obrazové myslenie sa už u autistov (aj dospelých) podľa mňa celkom slušne preukázalo. My vnímame reč vo "verbálnej časti" mozgu a obrazy, či vysokozobraziteľné vety v časti obrazovej. Autisti vnímajú všetko v obrazovej časti, zjednodušene napísané. Podľa mňa toto môžu zdieľať s deťmi s dysfáziou. Na našom M. som dlho doslova videla, že reč vníma len ako zvuk, neskôr mi to sám vedel už povedať, že mu je ťažké sústrediť sa na reč ako na reč, a nie ako na zvuk. Ešte doposiaľ sú mu mnohé slová, či slovné spojenia "zvukovo" smiešne, podobne, ako sú mu smiešne mnohé zvuky. S expresívnou zložkou reči však problém nemal. Ak už hovoril, hovoril čisto (okrem nejakého toho "r", čo neriešim), hoci nezmysly :)
.
Ešte ma v súvislosti s porozumením reči napadlo, že som si všimla, že napr. niektorým slovám s predponou náš M. doposiaľ rozumie veľmi špecificky, alebo trochu inak ako bežne vnímame my. Na druhej strane, keď sa mu snažím v tomto smere rozširovať obzory, následne samozrejme vytvára množstvo významovo "svojich" slov - je pre neho nepochopiteľné, prečo sa s daným slovom spájajú len tieto dve a s oným tamtých päť predpôn, keď on vie vytvoriť všetky možné kombinácie a nemá problém kreatívne k nim domyslieť a predstaviť si adekvátny význam :)
.
alena, tie "výnimky" u AS sú podľa mňa týmto bližšie k HFA ... ale to sú len moje teoretické provokácie :) Čas ukáže, ako to je naozaj.
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 2:01:29)
Konečně jsem vás dočetla až do konce (ale že mi to dalo, jste spisovatelky!:o),manža hraje na plese, tak mám na vás celou noc!:o)
Jako vždy jsem si vypsala věci, které mě zaujaly, ale nejdřív se vám chci svěřit s historkou, která se mi teď stala.No teď, dnes spíš. Šla jsem odpol s Hančí ven, byla tam maminka s holčičkou o pár měsíců mladší, Hančí k ní šla, pohladila ji po vláskách a chtěla jí dát pusinku(!!!!), to ta holčička ale nechtěla:O) Mno.....:o) Řekla jsem Hančí - Hančí, ven Adélku za ručičku a udělejte kolo, kolo mlýnský....Tak Hanča ji uchopila za ručičky, začala se točit a něco jako ta ta ta ta (no, nedávalo to smysl, ale intonovala správně), to mě velmi potěšilo....Holčička sic neměla moc zájem, ale její maminka říkala, že se takhle odmítavě chová ke všem, takže to nebyla Hančina " chyba " a dnes byla velmi komunikativní a přátelská...:o) Tedy - snaha z naší strany byla.....o) Ale - byly jsme k nim pozvané na kafe. Tak jsme šly, oni tam měli nějakou oslavu a pár dětí. Jedna slečna v Hančině věku (přesněji teď v únoru jí byly 2 roky), samozřejmě mluví. Její táta: A kolik je Hančí? Já: Budou jí dva v květnu. On: Ale ona moc nemluví, co? Já: Moc ne, ale snaží se. On: Ty jo, vona fakt nemluví, ty brďo, to naše Naty už toho nakecá....On: Už jste bez plín? Já: Chystáme se na to tohle léto. On: Ty brďo, to my jsme už dávno....Mno, v tomhle duchu se vedl rozhovor. Už mě to nakrklo, tak říkám: Hele, poslouchej, ty hvězdo. Já jsem nemluvila do dvou let a plíny jsem měla ještě v jeslích (2,5 let), teď zvládám chodit na záchod a mluvím taky. Až se Hanča rozkecá, tak nikdo z vás nebude stíhat...." Koukal na mě jak puk, ale dobře mu tak, tatarovi:o))

Tak, a teď k vám:

Jeno - prosím tě, co je to " expresivní dysfázie" ? A " hypotomické dítě "? Můžu se samozřejmě podívat na net, ale možná ty mi to vysvětlíš líp, po našem.

Pepe - moc díky za jména autorů knížky. Už si ji jdu objednat a pak písnu, jak jsme na tom:o)Ještě jsem se smála kousku z tvého příspěvku:"...Venda volný program, pak pokecáme a jde spát..." Venda je syn či manžel?:o)Páč jestli to je manža, tak u nás je to obdobné:o))

Gothic - na tebe toho mám asi nejvíc:o) Takže od začátku jak šly tvé příspěvky. Manža je z Gelnice. Tvůj manžel, píšeš, je Rus, ale abyste nebyli dvojjazyční, tak mluví kvůli Leríčkovi slovensky? Ptám se proto, že Dalibor, jakožto Slovák, vlastně mluví taky jinak, byť velmi podobně. To je možná kámen úrazu, přece jen, když je druhý jazyk třeba španělština, jak to má Zuzanka, je to jiné, poněvadž hooodně odlišné. Ta slovina je podobná a Hančí v tom má možná guláš. Ačkoliv rozumí i tátovi - lopta, vrecko a podobné chuťovky:O) jsou pro ni ok. Dalibor přemýšlel, zda na ni nemá mluvit česky, ale zas - vždyť česky na ni mluvíme všichni ostatní krom něj, tak ta slovenština snad nebude takový problém. " Benfogamu " si zkusím koupit v lékarně, je volně prodejná, ne? Hančina váha ve dvou letech - 12 kg - je vytáhlej hubeňour, my s manžou jsme tlustí dlouháni:o) Prosím, nepochybuj,zda jsi dobrá matka či ne, jsem si jistá, že pro svého broučka děláš maximum, takže se netrap tímto. Já myslím, že všechny, co jsme tu, se snažíme. Spinkání - u nás hrůza. Hančí je přísavka násavka, v noci ještě kojím!!!! Takže Hančí usíná u prsa! Musím ji to odnaučit, už mě to její okusování moc nebaví:o))))Tvůj Leríček spinká od 22.30-6, ty brďo, já bych se zbláznila radostí.Hanče se tak 2krát za noc vzbudí. Tak don´t worry, be happy!!!!:o))

Holky, můžu dostat "přijetí" do deníku? Ráda bych i já přispěla svou troškou do mlýna. A taky bych ráda viděla vás a vaše ratolesti, je li to možné.

Co je to PAS?

Můžete mi, prosím, napsat, kdo je ta pí doktorka Krejčířová, případně kde sídlí?

Přeji krásný víkend všem!!!!!
 ZuziP 


Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 2:48:12)
Hani, kedze predpokladam, ze Jena spi, skusim ti vysvetlit to, co viem aj ja… snad to nezmrsim a vysvetlim to jaks taks dobre, aspon tak, ako to chapem ja.
Expresivna dysfazia je porucha reci, oneskorenie, pri ktorom dieta rozumie, ale nehovori, problem je v tzv. expresivnej zlozke reci.
Okrem toho existuje aj receptivna dysfazia, kedy je problem v porozumeni reci, cize v receptivnej zlozke reci. Tuto ma Bojek.

U hypotonickeho dietata si nie som uplne ista, ale myslim, ze ide o dieta, ktore zaostava pohybovo. Snad uplne netrepem.

PAS je porucha alebo poruchy autistickeho spektra.

Dr. Krejcirova je psychologicka z Prahy a dievcata s nou maju skvele skusenosti, neviem, na co vsetko je specializovana, ale co sa tyka diagnostiky autizmu, tak v tom je urcite super. Navyse ju tu chvalia, ze u nej pracuju aj deti, ktore s inymi psychologmi nespolupracuju.

Prijatie do dennickov vyries tak, ze daj v dennickoch ziadost.. a Jena ti ju urcite schvali. Ona je spravca. Vies kde su nase dennicky a ako sa ziada o priatela?
 Pepe + 3 štěstíčka 


Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 8:48:22)
Hani, Venda je moje nejstarší dcera, je ji 13 let má těžké metabolické onemocnění, je vozíčkářka a jedním z projevů této nemoci je mentální retardace, či autismus( s označením"idiopatický"), těžká dyslalie atd..

Gothic,včera jsme byli v divadle, po mooooooooc dlouhé době. Mě to, že občas opustím své děti moc pomáhá. Vím, jak je to těžké, ale ty jsi s L. pořád? Opravdu ten "čas na sebe" pomáhá.
 Pepe + 3 štěstíčka 


Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 9:19:53)
HYpotonicé dítě, je dítě se sníženým svalovým napětím, nemusí být v motorickém vývoji pozadu, zase záleží na tom, zda jde o lehčí, čí těžší formu. Hodně často těmto dětem pomáhá Vojtova metoda, prostě cvičení.
 Gothic 


Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 10:46:51)
Jena a kedy to preslo, tie desy?? :-) Neviem, ci u nas su to desy, lebo on sa da prebudit, ale place strasne, akoby od bolesti a aj ked si ho tulime a ukludnujeme, tak proste place, nechce jest, pit, nic. :-(
Alena-tak tak, vsetko si tam zapisujem a podciarkujem kde neviem, davam otazniky, niektore veci sa tazko odlisuju, pripadne ich ukaze az vek.
Preto si aj myslim, ze L. by nedal nikto diagnozu teraz, fakt sa to neda presne urcit (viem, ze nie som odbornik, ale zase vzdelanim ani uplny laik :-) no urcite nieco si aj prikraslujem a nevidim realne, to mi je jasne. napr. teraz citam ako sa to prejavuje u deti do 2 rokov a L. splna vsetky kriteria :-( akurat, ze fakt nechapem a dost ma to desi ta jeho dobra motorika.
Ona tam pise, ze u deti s AS a VFA je to hodne velka vynimka, typicke je to pre tazsie formy a tak sa hrozim, co este nas caka a pride. Ked tam citam o tych detoch :-((( bojim sa toho, co bude a to tak, ze dost.
A este mam pocit, ze nerobim dost, ze to kazim, ze na neho moc vsetci tlacia :-((
Alena-praveze ona tam dava vacsi doraz v diagnostike na problemy so zmenami-to vraj maju vsetci autisti, a mimiku, to vraj tiez maju vsetci, proste su tam na to velmi vysoke percenta.
Kdezto napr. netypicke zaujmy, zoradovanie a pod maju aj zdrave deti tohoto veku,to iste afektivne zachvaty, a pod. Do 4 rokov je to vraj norma. Ked to pretrvava, az potom sa da hovorit, ze je to nezvycajne.
No a vela ukaze rec, to je jasne, kedy nastupi a ako nastupi, ci budu echolalie a pod.
Mna len proste ubija stale "cakat na nieco" :-(( ked sa vsade pise, ze ake moc su dolezite tie prve roky zivota :-((
Alena dik za ukludnenie, ja sa prave hrozim toho, ze este len pridu tie nekontrolovane pohyby, a obsesie :-(( uz aj premyslam, ci to jeho sustavne okusovanie fixiek, olizovanie kremov a pod nie je obsedantne spravanie ako tam popisuje a ono asi fakt je :-( a teraz neviem, zakazovat mu to ?? alebo ho nechat tak. Ono sa asi dost dobre ani neda nezakazovat jest piesok, okusovat fixky, co?
L. inak jednoznacne tie cinnosti ako pustanie vody, svetla a dvere robi tak ako zdrave deti (je to tam popisane v tomto veku ako norma ) o tom som presvedcena.
On to nerobi nejak nutkavo a neskuma to sposobom ako autisti, ale skuma pricinu a nasledok, zapaja nas do toho, ma to ako zabavu. Tazko sa to vysvetluje, ale v tomto je fakt vsetko ok. Aj co sa tyka hry, on nevykazuje v ramci veku nijake anomalie, az teda na tu imaginarnu hru, ale tazko povedat, ked mu dam babiku a ukazem ako sa cese, krmi, tak to krasne opakuje, no je fakt, ze sam od seba k tomu moc neinklinuje.

Jena-u nas tiez boli tieto place uz od miminka, ale kojenie ho vzdy upokojilo,takze som nejak nerozlisovala, cim to je,spaval s nami, takze som v polospanku (mojom) kojila a rano som si uz ani nepametala, ze kolko krat :-) teraz uz nemame ukludnovadlo, takze je to horsie :-( no da sa to prezit, je to obcas len raz za tyzden, obcas obden ako pises.

Zuzi-praveze sme to skusali dlho, aj niekolko mesiacov :-( no uz je to lepsie, s muzom tolko neplace, ked ho uspava, takze vcera zaspal dokonca o 20,00 zalezi kedy sa budi na obed. A zaspi no tak za 45 minut :-( nic moc, ale aspon bez placu. Ale nie vzdy to tak ide a je zlozite odhadnut, ten cas, kedy ho ulozit a ci bude, alebo nebude plakat.
Zuzi dik za povzbudenie, asi bude zo mna alkoholik :-0)) to, ze som uz po 3 rokoch zacala fajcit, aby som sa nezblaznila z tych nervov, sa aj hanbim pisat. vzdy som to odsudzovala a uz je to tam!! :-((
Mne tiez naskakuje z toho husia koza a je mi ho luto, ale pevne objatie mas presne o tom.
Ja ho pritom hladkam (zaroven drzim) hovorim na neho a ked ho pustim (a to by som prave nemala) tak on place este viac (ak sa to vobec da) a dava si sam tie moje ruky okolo tela-psycho.
Mne to tu davnejsie radila aj Sarka (logopedka),ze sa to doporucuje aj pocas dna u hyperaktivnych deti, co sa nevedia ukludnit. A vraj u autistov sa touto metodou dosahuju velke pokroky.
Lenze by som to musela dotiahnut do konca, az kym sa neuvolni a neodkvecne mi v naruci.
Kazda metoda ma privrzencov a odporcov, voci Prokopovej mam tiez svoje vyhrady, takze tapem a neviem, co je lepsie :-( a jasne, ze tu neistotu musi citit, aj ked som a snazila byt pevna a nedat to navonok.
Obcas nam ale pevne objatie zaberalo ked dostal hysak.
To zdielanie pozornosti je napr. ze ti ukazuje nieco a chce aby si sa na to tiez pozrela. ukazuje ti pre neho zaujimave veci, je schopny pozerat, kde mu ukazes, deli sa radostne o pozornost s tebou.
No on to uz teraz teda obcas robi, ale dlho toho nebol vobec schopny a aj teraz je to velmi vyberove.
Ale to som ti napisala, ako som to pochopila, najdem to presne a napisem.
Ale viem, ze to ma trklo, ze to je presne to, co on nedokazal a dokaze teraz len s velkymi obtiazami. Preto dost premyslam, ci nema aj poruchu pozornosti. Kto to moze diagnostikovat?? Psycholog, neurolog? Myslim ADHA, ADD a pod. Mne sa zda dost logicke, ze ked sa dieta nedokaze dobre sustredit, tak sa ani nedokaze ucit veci, o ktore nema zaujem. Ja som mu ani nikdy neukazovala veci, pretoze nedokazal zdielat tu pozornost, nereagoval na oslovenie, takze si ani nevsimol, ze mu nieco ukazujem. Takze to ukazovanie nemal ani sancu odpozorovat.
Mam v plane napisat dr Kr :-) najprv precitam knizku, napisem jej tu anamenzu a ci by nas zobrala. Chcem aby mal uz viac-menej 3 roky takze niekde na jesen? viem, ze si musim svihnut kvoli terminom :-)
Predsa len mnohe veci sa ukazu az vekom.
To o tych sacharidoch som nevedela!! On teda papa kasicku mliecnu od Milupy a tu papa od roka a zaspaval pred tym super, tak neviem. Skusim ale obmedzit sladkosti vecer a pod.
Jena-super s tou skolou, hadam ti to vyjde!! Ake zameranie budes mat? Rogerianske, Behavioralne, Psychoanalyza, ci ine?
Ja dodnes lutujem, ze som si nespravila kurz, tiez by som po 4-5 rokoch mohla robit terapiu :-( no kurzy boli tak priiiiiserne drahe, ze by som si musela brat hypoteku a po skole som bola rada, ze to mam za sebou, nechcelo sa mi ucit, nespravila som si ani doktorat, som si povedala, ze sak staci mgr :-)
mas moj obdiv ze sa do toho pustas a stale na sebe pracujes!!
U nas musis mat vzdelanie+urcity pocet hodin socialno-psychologickeho vycviku aby si mohla robit psychoterapiu no a ja mam uz 270hodin, co sa mi rata zo skoly, este nejakych tusim 400 a je to :-)))))
A co by si potom robila? Specializovala by si sa na problemy porozumenia?

Kazi-je to tazke s tymi nasimi certami :-((( u nas presne to iste :-( obcas je mi tych deti aj luto, ako sa snazia a L. ich uplne ingoruje, odvracia sa od nich. Kolko ma max rokov?

Teraz ma este napadlo napr. to umazanie ruk, ze L. to dost vadi a to sa tiez zvykne brat ako rys PAS, no ona tam pise, ze ked to je skutocne priznak, tak dieta napr; ani nechce kreslit prstovymi farbami, neznesie sa hrabat v blate, piesku a pod.
A ze zdravemu dietatu to tiez vadi, ale nechyta z toho hysaky a je schopne sa babrat aj v necistych veciach proste. tak to tiez L. ma tak ako zdrave deti.Ked si ruky zaspini prezera si ich a trie o seba, ale neplace, ani mu to nejak extra nevadi.
Zuzi, Mima, Alena-mna kazdy vas nazor obohacuje a som zan vdacna :-) takze kludne piste, co vas napadne :-)
To vnimanie reci, L. uz rec vnima urcite. Krasne intonuje, pouziva mimiku a aj cast giest.
No a jednoduche pokyny, ktore uz pochopi, nema problem splnit. (ina vec je, ze obcas ma ignoruje "akoze", aby to nemusel splnit, ale v tom sa myslim nelisi od zdravych deti) a u neho moc nezabera ani vizualizacia, nepomoze obrazok, aby nieco pochopil, aspon som to zatial nezistila. Ale budem premyslat a sledovat ho :-))
Hanka -poradim ti, otvor si dve okna v jednom citaj a v druhom rovno pis a reaguj ;-) je to jednoduchsie ako si robit vypisky :-)
Tomu tatkovi si to pekne ukazala :-))) tak na nich!! :-))
Milujem taketo reci rodicov a este milujem, ked k tomu dodaju, no to vies, MY S NOU KAZDY DEN CITAME!! akoby sme ostatni boli neschopni, co sa detom nepokusame citat. Alebo NO MY SA JEJ VELA VENUJEME A JE TO NA NEJ AJ VIDIET!! akoby to bola ich zasluha, pritom maju deti, co hned vsetko pochytia.
U nas by sa mohli venovat, kolko by sa chceli a aj tak by s L. moc nepohli :-(
Vtedy si ja opakujem v hlave nazor Karpa ktory tvrdi, ze rodicia problemovejsich deti su casto ovela zdatnejsi rodicia, pretoze musia vynalozit viac usilia na vychovu.
hanicka je sikulka, ona bude ok. urcite, som o tom presvedcena :-) rozmluvi sa a potom to fakt vsetkym "ukaze"!! :-)
No u nas je porucha porozumenia, a prave jazyky su podobne, tak nam bolo odporucene zaviest docasne jednojazycne prostredie a pomohlo to. U vas neviem, asi by som este pockala, Hanicka sa podla mna moc nevymyka este z normy, my sme zacali az po 2 roku.
Bilingvalne deti zvycajne zacinaju neskor hovorit, ale malo by to byt v ramci normy na hornej hranici. :-) Ty brdo, ze 12kg?? :-))) to my budeme mat asi v skole :-)) to by som bola uplne v klude!! benfogama je volne predajna.
Hani ja som kojila L. do 22m potom som to skresala na 2x denne a uz to nejak moc ani nevyzadoval, neplakal, takze super. Som rada, ze som to nerobila nasilu skor by to este nechapal.
V noci sa ale prestal budit okolo 18m sam od seba, tak urcite to prijde aj u vas.
U nas dost pomohlo, ze zacal spavat u seba v izbicke a spat ho daval tatka bez kojenia.
Dost sa teda rozjedol po odstaveni, to bolo pozitivum :-) ale zase nemame teraz "ukludnovadlo" :-)

Pepe-no teraz som bola 3 dni sama, muz bol v Prahe. Mamina ale ide do dochodku uz kazdu chvilu, tak to bude predsa len lepsie.
Muz tiez funkcne postrazi a ja sa uz rozsoferovavam, takze bude to urcite lepsie z tohoto pohladu.
Od septembra skolka na pol dna :-) to mam ale strach, ze nam ho hned vratia, ze sa to neda, bude to len pokus.
Jena-tak to je ako u nas!! tiez doporucenie z Trnavy, ze mnou manipuluje tym vodenim za ruku a mam to riadit a odmietat v urcitych situaciach a potom druha logopedka, ze to mam naopak podporovat. :-) a potom sa v tom orientuj. Som ale rozhodnuta chodit k tej druhej aj do Trnavy a brat si z kazdeho pristupu co mam pocit, ze vyhovuje nam. Nedaju sa deti strkat do skatulky. Ja sa tiez bojim, ze L. zacne neverbalnu komunikaciu vzdavat a to nedopustim!!
Dnes z neho nechapem, stale ma vodi, odtlaca od PC, ked ma vodi, tak ukazuje!! (dnes uz asi 3x ukazal co chce) a podla mna casom pochopi, ked ukaze len na chladnicku a dostane to co nechcel a nedostane co chcel, ze musi ukazovat na tie predmety.
Je to velka potvora, ked chcel vcera vylezat k linke, tak ukazal na skakacieho psa, aby som mu ho dala dole a on sa dostal na linku!! :-)) proste ked chce, tak aj ukazat vie.
No nie je to klasicke ukazovanie ako maju zdrave deti, skor to ma ako naucene spravanie, ze ked ukaze, tak tu vec dostane, dost uz ale pridava slova TAM a DAJ dost ich teda este pletie, ale ked ma taha za ruku, tak skoro vzdy jedno z nich pouzije. Tak sa tesim, konecne mame dobre obdobie, uz som to hrozne moc potrebovala a prajem to vsetkym maminam, co sa prave trapia v horsom obdobi!!

Este mam otazku, skusal niekto hipoterapiu? Koniky?? Mame tu jazdecku skolu a vraj ju robia, pocula som, ze to u autistov moze vyrazne pomoct, tak nad tym dost premyslam.
 Gothic 


Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 10:54:17)
Jena-to co si napisala znie dost dobre :-) Neexistuje nejaka knizka o dysfaziach a pod?
Rada by som si precitala aj to, aby som mala objektivny obraz.
Napr.Alice si ma prekvapila, to fakt moze byt aj horsi ocny kontakt pri dysfaziach??
Ja som myslela, ze prave nie a tak som uz viac menej brala L. ako PAS.
Je mi jasne, ze rozseknut to moze az odbornik, no nam odbornici zatial moc nevedia(alebo nechcu?)povedat co s nim je a tak mam stale pocit, ze nedostava adekvatnu pomoc a bojim sa, ze nieco zmeskame. :-(
A nazory vas mamin si dost vazim a beriem, mam skusenost, ze maminy casto vedia pomaly viac ako odbornici (samozrejme okrem specialistov typu dr. Kr. a dr. Th..)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 11:12:07)
Gothic, ten horší oční kontakt je právě zase důsledek neporozumění. Když Ti dítě nerozumí, přestane ho zajímat co říkáš a proč by pak mělo udržovat oční kontakt? Bojek taky někdy vypadal jako neslyšící - asi když toho na něj bylo moc, tak prostě vypnul a ignorval vše co bylo kolem. Stejně jako Ty třeba v Japonsku - kde bys nerozuměla ani slovo - bys taky přestala vnímat co lidi kolem říkají a měla bys to jen jako zvukovou kulisu. Těžko bys pak postřehla, když začnou mluvit k Tobě.

Knížka? Nevim - tady byl kdysi odkaz na jeden odstavec z knížky DR. Krejčířové (ale už nevim adresu), jinak jsem měla v ruce pár knížek, kde byla v lepším případě stručná zmínka :-( a když jsem si tuhle diagnózu hodila do Googlu, vyjely mi odkazy související s touhle diskusí. Ale už jsem to vlastně dlouho nezkoušela... Nejvíc info mám od DR. Kr., a z Centra alternativní a augmentativní komunikace. U naší logopedky jsme s takhle izolovanou diagnózou první.
 alena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 11:26:19)
Nevím, jestli ses už v knížce od dr. Thorové k této kapitole dobrala, Gothic, ale jsou tam i popisy příbuzných diagnóz včetně dysfázie a rozdíly oproti PAS. Třeba najdeš něco na Leriho více "pasujícího".... Jinak jsem kdysi do této debaty házela i kapitolu z diplomky dcery dr. Krejčířové na téma srovnání diagnóz. Jestli chceš, pošlu Ti ji na mail.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 15:14:56)
Nahlas rozmyslam: problemy v socialnych interakciach maju zrejme viac deti s receptivnou dysfaziou, ako dosledok neporozumenia reci. Deti s expresivnou dysfaziou vyzeraju az na rec obvykle uplne normalne, aspon teda tie, co poznam. Je to tak?

Ad hra. Jeno, my sme sa na komunikacnom kurze ucili, ze hra sa vyvija s recou. Ze nespravne pouzivanie hraciek (radenie, tocenie koliesok a podobne) je vlastne v urcitom stadiu normalne. A tym padom u deti s dysfaziou moze trvat este vo vyssom veku, ale na rozdiel od deti s PAS sa u nich tato hra vyvinie casom vo funkcnu.
Len je fakt, ako pises, kto a ako to rozozna, ze je to len dosledok.

Aj s Alexom sa pokusali pracovat ako s dietatom s expresivnou dysfaziou. Dopadlo to tak, ze nicomu nerozumel, logopedku ignoroval a v nicom nespolupracoval. Nevedeli si s nim dat rady. Vobec nezmenila sposob, skusala stale to iste. A to bolo specializovane pracovisko. Takze tymto potvrdzujem Jenine slova, vacsina logopedov vie pracovat s detmi s expresivnou dysfaziou.. vela z nich si ale s receptivnou nevie dat rady (u Alexa je totiz tiez problem v receptivnej zlozke reci okrem ineho).

Nepamatam si ale, ze by Alex pouzival slova ako zvuky. On proste zvatlal a ked zacal rozumiet, zacal slova pouzivat cele. Velmi rychlo v spravnom vyzname. Dovtedy proste nekomunikoval.

Alice, ved praveze mne pride, ze deti s receptivnou dysfaziou maju neporozumenie reci velmi podobne, ak nie rovnake, ako deti s autizmom. O co ide, obvykle ukaze az cas. Dokonca, ako pisala Jena, tieto deti maju casto aj socialne interakcie narusene, dosledkom neporozumenia reci. Tu asi opat ukaze cas, ako sa tieto veci zmenia s vyvinom reci.

Jeno, tak toto mam vypozorovane aj ja u Alexa a suhlasim: „…autisické dítě potřebuje přesné vysvětlení kdy se to může a co pak slovo znamená, protože to neumí vytušit intuitivně - učí se to spíš mechanicky. A protože v jazyce nejsou přesná pravidla, tak v tom má guláš. Dítě s rec. dysfázií ty slova neodlyší, protože je vnímá primárně přes tu intonaci, jako celej a tudíž mu znějí stejně, takže v nich má taky guláš...“ A dosledkom je, ze tie deti mozu v istom veku vyzerat rovnako.

Ad zvlastne hry u zdravych deti. Spominam si, ako nasho Daniela fascinovalo jeden cas kotulanie vsetkeho, co sa kotulat dalo, po celom byte. Robil to so vsetkym. Dostal do ruky flasu, polozil ju na zem a zacal. Hlavicku si polozil na zem a pozoroval presne ten pohyb. To iste urobil, ak dostal do ruky konzervu... cokolvek. Smiali sme sa na tom, lebo to robieval dost dlho. Plus tocil kolieskami na autickach. A to je dieta bez akejkolvek diagnozy.

Umazane ruky u nas vadili obidvom detom, Alexovi aj Danimu.

Gothic, to bude tym, ze ja pevnemu objatiu nesympatizujem ani trosku. Ja viem, ze to mnohi odporucaju, ale mne to (s prepacenim.. nechcem na nikoho utocit, len to vyjadrim na plnu hubu) pripada chora metoda. Sory. Predstavujem si, ako sa to decko citi a hovorim si, ze to je nenormalne, toto mu robit. Ja by som sa zbesnila, keby mi to robili. Odborne zdovodnovanie vyhod tejto metody beriem ako blbost.
Este raz, pardon vsetkym, co tuto metodu pouzivaju a funguje im. Ja len opisujem moje subjektivne pocity z nej a netrvdim, ze su spravne. Aby neprislo k nedorozumeniu. Tymto nechcem nikoho odsudzovat ani kritizovat.

Rodicov typu „S NOU KAZDY DEN CITAME!! Alebo NO MY SA JEJ VELA VENUJEME A JE TO NA NEJ AJ VIDIET!!“ zboznujem aj ja.. Tiez som si take vypocula.

Gothic, hipoterapiu som neskusala, ale myslim, ze tym nemozes nic pokazit.
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 16:53:08)
Zuzi, jo.. já jsem právě u Adama o autismu moc neuvažovala, ale když tady byla řeč o očním kontaktu.. tak.. zpětně můžu říct, že odlišnosti byly už od miminka, sociální úsměv přišel v termínu, ale takové to sledování očima na oslovení a promlouvání se nekonalo nebo jen zřídka, to jsem brala "za odměnu". On prostě očima bloudil a na mě spočinul letmo, i když jsem na něj mluvila.. a už jsem tady kdysi psala, když jsem na něj mluvila přímo nad ním a dívala se mu do očí, tak ho to spíš vyděsilo.
A jak nám řekla Krejčířová, že se dorozumívá hlavně očima, to je pravda, ale to je z jeho iniciativy a taky to nepřišlo hned, když se potřeboval dorozumět, vždyť i to náznakové ukazování věcí přišlo až před druhým rokem, jak jsme to tady probíraly.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:07:40)
Alice, prepac ak sa spytam od veci.. Takze vy ste uz boli u Krejcirovej? Aku mate diagnozu? Fakt je nas uz tu vela, nestiham si zapamatat.. Kolko ma maly?

Alex do urciteho veku uplne ignoroval. Ziadna snaha o komunikaciu. Ale ocny kontakt mal dobry. Komunikoval neverbalne zakladne veci, ukazoval, co chce, vyberal si, daval najavo zaujem a nezaujem.
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:12:19)
Zuzi, Adamovi je teprv 2a5měsíců, o návštěvě Krejčířové píšu v deníčku, byli jsme ve 2letech a půjdem zas v říjnu ve 3. Nemáme diagnozu a pořád doufám, že půjde jen o opožděný vývoj řeči.. ?
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:34:12)
Alice, tak sa idem do toho dennicku pozriet, co tam pises.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(11.3.2007 11:01:14)
Zuzi, ten text od Alice bude později - ještě tam bude něco doplňovat. Je možný, že už jsem to četla v odkazu, kterej už sem kdosi dával, nebo se mi to jen zdá?

Pragmaticko-sémantická porucha se tam řadí k problémům autistického spektra.

Tsss, tak já založim diskusi a nakonec tu budu s naší diagnózou jediná :-o
Teda ještě Karen, ale tam je to trochu v jiný situaci, těžko podle nich odhadovat co nás čeká.
 lipoo 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(11.3.2007 12:17:47)
Jeno-já si taky založila diskuzi-a byli jsme tam jen dvě,tak si teĎ píšem už jen maily:-))
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(11.3.2007 12:36:40)
A tak to zas tak zle na tom nejsem :-) Tady se už přes dva roky dozvídám spoustu zajímavých věcí a nebejt ostatních, nejsme ani zdaleka tam kde jsme. Takže se odtud nehnu :-)
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(11.3.2007 14:05:22)
Třeba i tady se dá objednat, ale stojí osmstovek :(

http://knihy.abz.cz/prodej/psychodiagnostika-deti-a-dospivajicich

Jeno, jestli chceš, tak to sem můžeš hodit nebo do deníku, když se to rozdělí podle diagnóz, možná by to chtělo zmenšit písmo, já ty úpravy moc neumím.. Dá se pak do toho deníčku doplnit? Asi ne, že? To co tam chybí jsou jednotlivé kazuistiky, jsou taky dost obsáhlé..
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(11.3.2007 14:14:58)
Velikost písma nemá vliv - do deníčku jde vložit jen omezený počet znaků a když to rozdělim, nevim, jestli to bude přehledný...

Takže mi přijde nejlepší to vložit sem jako samostatnej příspěvek a do deníčku dát odkaz. Až to doplníš, můžem to sem vložit jako novej příspěvek a odkaz změnit.

tak jdu na to :-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Psychodiagnostika dětí a dospívajících 

(11.3.2007 14:18:10)
M. Svoboda (ed.), D. Krejčířová, M.Vágnerová


3 Poruchy řeči
(D. Krejčířová)

Poruchy řeči bývají děleny na vývojové a získané, v obou případech mohou být narušeny různé aspekty řeči: porozumění, artikulace či motorická realizace řečového aktu, plynulost, prozódie (intonace apod.), pragmatika (užití řeči). Zde uvedeme nejčastější samostatné syndromy. Poruchy řeči v rámci jiných syndromů (např. v rámci pervazivních vývojových poruch) jsou popsány jinde.

3.1 Vývojové poruchy řeči

Jsou uváděny celkem asi u 2% dětí. V předškolním věku – jsou-li započítány i poruchy lehčího stupně – dosahuje prevalence až 19%. Všechny vývojové poruchy řeči jsou podstatně častější u chlapců (poměr chlapců ku dívkám je asi 3:1).

Vývojová dysfázie (afázie) jako porucha osvojování mluvené řeči je nejčastější vývojovou poruchou vyšších psychických funkcí v časném období. Většinou nejde o úplné chybění řeči, ale její vývoj je závažně opožděn a v některých aspektech řeči pozorujeme kvalitativní odchylky. Opoždění řeči přitom není vysvětlitelné poruchou sluchu, mentální retardací, pohybovým postižením ani deprivačními či jinými nepříznivými vlivy prostředí.
V normální vývoji řeči se první slůvko objevuje v průměru kolem 8.měsíce věku, v jednom roce mají děti obvykle kolem 6 slůvek, v 18měsících asi 20-30 slov a začínají tvořit dvou až tříslovné kombinace. Ve 2 letech má průměrné dítě již více než 50 slov a tvoří tří- až čtyřslovné věty, ve 3 letech i delší souvětí. V časných vývojových obdobích (do 2, event. Do let) je však diagnostika vývojové dysfázie obtížná, protože individuální variabilita vývoje řeči je v normě značná a navíc existují i poměrně časté případy prostého opožděného vývoje řeči bez odchylek které se spontánně ještě v předškolním věku zcela upravují. Příčiny prostého opožděného vývoje řeči jsou dosud nejasné, existují pouze některé neprokázané hypotézy. Retardace řeči může být důsledkem:

a) opožděného zrání mozku,
b) inadekvátní řečové stimulace,
c) lehkých periferních poruch sluchu.

V případě vývojové dysfázie se řeč sice v průběhu předškolního nebo mladšího školního věku také většinou rozvine a ve školním věku již dítě nemusí být svou verbalizací nápadné, ale dysfázie trvá a projevuje se především poruchami čtení a psaní, verbální IQ je oproti neverbálnímu významně sníženo.
V MKN-10 je vývojová dysfázie dělena na poruchu expresivní a receptivní. V případě receptivní poruchy se však aktivní řeč také nikdy normálním způsobem nerozvíjí, protože řeč je vždy tvořena na základě porozumění. V DSM-IV je kromě těchto dvou poruch uváděna ještě fonologická porucha řeči: jde o poruchu rozlišování zvuků a vnímání jejich sekvencí (zejméná při rychlých přechodech řeči). U dětí pak dominují obtíže fonologického zpracování při jinak relativně normálním porozumění i neporušené schopnosti tvorby motorického aktu řeči. V důsledku fonologické poruchy je však ztížena základní analýza řečových zvuků, a vývoj řeči je proto na počátku také významně opožděn, přítomny jsou specifické odchylky artikulační (zejména záměny či přehazování hlásek apod.), ve školním věku pak prakticky vždy specifické poruchy učení.

Expresivní vývojová dysfázie (F80.1). Vývoj řeči v preverbálním období (broukání, slabičné žvatlání) obvykle nebývá ničím nápadný a první kontextuální slůvka se objevují včas, slovní zásoba se pak ale dlouho nerozšiřuje. Porozumění řeči se vyvíjí dobře. Dítě má přitom zjevně velký zájem o komunikaci a dorozumívá se gesty – často jsou děti v této neverbální komunikaci velmi obratné, takže někteří rodiče mívají dojem, že se dítě nesnaží mluvit, protože to nepotřebuje, dokáže si o vše říci beze slov. Děti se v batolecím věku většinou příliš nesnaží ani o imitaci slov, a protože bývají často do mluvení nuceny, mohou být někdy v této situaci zvýšeně negativistické. Slovní zásoba se obvykle začíná pomalu rozšiřovat až ve 3. nebo 4. roce života, zprvu je však rozvoj slovníku pomalý a slůvka často jen náznaková. V průběhu 2. roku života, kdy aktivní řeč prakticky chybí, nelze dysfázii ještě odlišit od prostého opožděného vývoje řeči, podezření na ni je možné vyslovit teprve od okamžiku, kdy se začne rozšiřovat slovní zásoba a kvalitativní odchylky se mohou projevit, event. tehdy, je-li opoždění vývoje řeči velmi těžké (dítě nepoužívá ve 2letech věku ani několik jednoduchých slůvek a ve 3 letech má méně než 10-20 slov a nezačíná tvořit jejich jednoduché kombinace). V případě opožděného vývoje řeči ve 3.roce věku většinou již začíná slovní zásoba narůstat rychleji a k akceleraci dochází kolem 3 let, kdy se řeč rychle zcela normalizuje a nevykazuje žádné kvalitativní odchylky. V tomto případě není ani zvýšené riziko poruch učení ve školním věku. Tento řečový spurt je pozorován i u dětí s expresivní dysfázií, ale dochází k němu většinou až kolem 4 let (nebo po dosažení mentální úrovně 4 let). Zprvu rychle narůstá zejména rozsah slovní zásoby a dítě bývá schopné pojmenovat velké množství věcí nebo obrázků. Překvapivě dobrá může být i schopnost verbálního usuzování a informovanost (dítě odpoví správně i na kognitivně náročné otázky, pokud je možné odpověď vyjádřit jednoslovně nebo velmi náročné otázky, pokud je možné odpověď vyjádřit jednoslovně nebo velmi stručně). Dlouho však přetrvávají problémy artikulace a gramatiky, dítě nebývá schopné delšího plynulého vyjádření. Tyto nápadnosti se někdy z větší části upraví ještě před nástupem dítěte do školy, jindy však mohou přetrvávat i v mladším školním věku (nejčastěji do 8-9 let). I tam, kde již nejsou poruchy řeči v běžné komunikaci nápadné, bývá ovšem verbální IQ nižší než neverbální a tento profil se v dalším vývoji již příliš nemění. Přitom není tolik narušen vlastní verbální úsudek, ale vyjadřování je neobratné a chudé, ve škole proto dítě většinou nedokáže dostatečně uplatnit své znalosti a schopnosti.
Vzácné nejsou ani kombinace expresivní dysfázie s lehkou mentální retardací, v tomto případě je vývojový trend obdobný, ale pomalejší (v závislosti na neverbálních schopnostech a rozvoji porozumění řeči). U dětí s těžšími stupni MR může být někdy také větší než očekávaný rozdíl mezi schopnostmi neverbálními a úrovní rozvoje řeči, ale diagnóza vývojové dysfázie již s ohledem na celkově nízkou očekávanou úroveň rozvoje řeči není oprávněna. Výskyt poruch učení (dyslexie, dysortografie) ve školním věku je významně zvýšený – jde vlastně o reziduální obraz základní poruchy řeči. Není však přítomen vždy – záleží na specifickém typu dysfázie nebo přesněji na neuropsychologickém profilu dysfunkcí, které stojí v základu poruchy řeči.

Receptivní vývojová dysfázie
I v tomto případě je první známkou poruchy nedostatečný rozvoj aktivní řeči, poruchy porozumění ve 2. a 3. roce věku ještě nemusí být nápadné, protože děti se dobře orientují neverbálně. V nejtěžších případech (verbální sluchová agnozie – slovní hluchota) se ovšem nereaktivita na řeč (a někdy i na ostatní zvuky) stává nápadnou velmi časně a prognóza je pak většinou značně nepříznivá. U receptivní vývojové dysfázie bývají kromě obtíží porozumění typické i poruchy pozornosti k verbálním podnětům při často zcela přiměřené nebo i velmi dobré pozornosti vizuální. Jindy je řeč vnímána špatně jen za rušivých podmínek
(v hlučném prostředí) nebo při rychlém toku řeči. Porucha může být v časných vývojových obdobích významně ovlivněna i vlivy prostředí – zejména hlučné prostředí s nedostatkem jasně vyčleněných pro dítě významných zvuků (tzv. baby talk apod.). Kromě vývoje aktivní řeči jsou u receptivních dysfázií přítomny i další kognitivní problémy, které jsou také důsledkem chybějícího nebo nedostatečně se rozvíjejícího porozumění: vázne často rozvoj symbolického a abstraktního myšlení, děti si těžko osvojují např. názvy barev, pojmy pro určení polohy či vztahové pojmy (velké/malý, stejný/jiný) apod. Poruchy učení ve školním věku jsou ještě častější než u čistých expresivních dysfázií.

Velmi časté jsou však dysfázie smíšené, kdy je porozumění oslabeno jen lehce a diskrepance mezi úrovní expresivní a receptivní je výrazná. Často jsou navíc u obou typů přítomny i problémy fonologické. Někdy jsou proto expresivní i receptivní dysfázie ještě dále členěny.

Řeč je funkcí nesmírně složitou, vyžaduje náročné a komplexní kódování s nutností provádět řadu paralelních a sériových operací jak na „vstupu“ (porozumění, dekódování zvuků), tak i na „výstupu“ (motorická realizace). Porucha kteréhokoli z nich vede k narušení celého řečového vývoje. Proto je namístě spíše individuální podrobný neuropsychologický rozbor, diagnostika pak spočívá v detailním popisu odchylek od normálních očekávaných vývojových sekvencí a určení podílu dílčích dysfunkcí a celkového kognitivního profilu.
Nejčastěji bývají zachycovány následující diskrepace:

a) Velký rozdíl mezi úrovní porozumění řeči a aktivním mluvením. Častěji má dítě dobré porozumění, ale vázne produkce (expresivní afázie), tato diskrepance je obvyklá i v případě prostého opožděného vývoje řeči. Vzácněji však existuje i opačný typ, kdy je lepší aktivní řeč s dobrou artikulací – jde hlavně o naučené fráze – při špatném porozumění. S tímto vývojovým vzorcem se v normě nesetkáváme nikdy.
b) Diskrepance mezi relativně dobrou slovní zásobou a špatnou srozumitelností řeči. Dítě má značné artikulační obtíže, ačkoliv orální motorika je intaktní, slova vybavuje a tvoří s úsilím, hodně si pomáhá významovými gesty. Mnohé děti často po dlouhou dobu používají jen náznaky slov nebo první slabiky slov (např. „ko“ znamená kolo, kostka, ale i koláč, koza apod.) a i tyto slabiky mohou být zkomolené.
c) Disociace mezi slovní zásobou a gramatickým vývojem. Při normálním vývoji řeči děti při určité bohatosti slovníku začínají přirozeně tvořit věty, u dětí s vývojovou dysfázií tato souvislost chybí. Děti jsou i při dobrém slovníku neschopny tvořit věty a aplikovat gramatická pravidla.
d) Diskrepance mezi slovníkem a pragmatickým užitím řeči. Za normálních okolností je řeč velmi snadno komunikačně užívána. Některé děti s vývojovou dysfázií však řeč i při dosti bohaté slovní zásobě užívají jen k označování, ale ne k běžným komunikačním účelům. Dítě neužívá slova k vyjadřování svých pocitů či přání, obtížně tvoří odpovědi na otázky apod. Potřeba komunikace je zachována a dítě komunikuje mnohdy velmi bohatou gestikulací, neverbální komunikace narušena není.
e) Diskrepance mezi verbální schopností a vybavováním slov. Dítě má nápadné obtíže ve vybavování i známých slov, často užívá opisy a zájmena (ten…, to… apod.) při jinak dobré úrovni řeči (dobré skladbě, výslovnosti), tento typ poruchy bývá označován jako„anomie“. Někdy bývá vyčleňována ještě skupina dětí, u nichž je porucha vybavování slov podmíněna deficitem verbální paměti – dítě slova nejen špatně vybavuje, ale hůř se nová slova učí a pomaleji si osvojuje i jiné verbální informace.
f) Velký rozdíl mezi zpracováním řeči a neřečových zvuků, vázne především porozumění řeči (event. až verbální anozie).
Uvedené diskrepance existují u různých typů dysfázie v různých kombinacích. Klinický obraz je tedy v mnoha ohledech podobný získané afázii dospělých.
Jako samostatný typ vývojové poruchy řeči, zcela odlišný od předchozích typů, je popisována sémanticko-pragmatická porucha řeči. Hlavním problémem dětí s touto poruchou je především narušená schopnost komunikačních signálů, dále posuny či nepřesnosti přiřazování významů slov. Tato porucha je spojena vždy se závažnými obtížemi sociální interakce, narušena bývá i komunikace neverbální, a někdy proto bývá tato porucha řazena mezi poruchy autistického spektra.
Etiologie. Obecně se předpokládá v širším slova smyslu organická (nebo biologická) etiologie vývojové dysfázie, v konkrétních případech však příčiny často zůstávají neznámé. V případech perinatálního poškození řečových center, které v dospělosti vede k afázii, se u dětí řeč rozvíjí většinou bez známek poruchy nebo s jen malými odchylkami. Řečové funkce mozku přebírá pravá (nebo pro řeč nedominantní) hemisféra. Předpokládá se proto, že příčinou vývojové dysfázie je spíše bilaterální mozková dysfunkce (s dosud neupřesněnou lokalizací). Důležitost pravé hemisféry pro řeč u dětí potvrzují i další nálezy: např. Molfese (1989) nachází velmi významný vztah mezi bilaterálními sluchovými evokovanými potenciály v novorozeneckém věku a mezi úrovní vývoje řeči ve 3 letech. Jeho výzkum současně naznačuje možnost velmi časné identifikace dětí s poruchami vývoje řeči se slibnou perspektivou jejich rehabilitace ještě v období „pro řeč kritickém“.

Zobrazovací neurologické metody nenacházejí u dětí s vývojovou dysfázií obvykle žádné větší strukturální odchylky, ale častým nálezem je chybějící normální mozková asymetrie (v normě je obvykle větší levé planum temporale). Chybějící nebo obrácená mozková asymetrie je obecně častým nálezem také u dětí s dyslexií (vztah mezi velikostí příslušných struktur a funkcí je ovšem obecně velmi složitý a v mnohém dosud nejasný). Předpokládá se, že příčinou jsou odchylky vývoje normální architektoniky mozkové kůry vzniklé v průběhu těhotenství, zejména chybějící asymetrie v důsledku abnormální migrace mozkových buněk prenatální etiologie. Významné jsou bezesporu vlivy genetické (vysoká prevalence poruchy mezi rodiči a sourozenci postižených dětí), dále se uvažují vlivy nepříznivých faktorů prenatálních (alkohol, léky, expozice olova). Také u některých chromozomálních poruch je procento specifických poruch řeči významně zvýšeno (např. M.Down, Klinefelterův syndrom – XXY, Prader-Willi syndrom – obvykle delece dlouhého raménka chromozomu 15). Vliv nepříznivých faktorů perinatálních (hypoxie, nedonošenost apod.) však empirické výzkumy poslední doby spíše vylučují (s výjimkou některých zcela výjimečných případů lézí extenzivních – viz výše uvedená kazuistika).
Zejména u dětí s receptivními dysfáziemi bývá poměrně velmi často nacházen i abnormní nález na EEG (zejména ve spánkovém záznamu) – v tomto výjimečném případě mnozí autoři doporučují léčbu antiepileptiky i tehdy, kdy dítě nemá klinické záchvaty. Tato léčba skutečně může vést i k zlepšení řeči samé.
Z neuropsychologického hlediska je narušena lokalizace řečových funkcí. V případě expresivní dysfázie s poruchami v oblasti fonologické a syntaktické je nacházena nekompletní nebo abnormní lateralizace. Funkční neurozobrazovací metody (SPECT – měření regionálního průtoku krve různými oblastmi mozku při rozličných psychických činnostech) nacházejí u dětí s vývojovými dysfáziemi pravidelně menší aktivaci levé hemisféry (a větší aktivaci hemisféry pravé) při řešení verbálních či fonologických úkolů. Např. ve zkouškách dichotomického naslouchání je proti normě více aktivována i pravá hemisféra, specializace levé hemisféry pro řeč tedy není kompletní. Abnormní však může být i specializace pravé hemisféry (např. při dichaptických úkolech – poznávání tvarů oběma rukama bez kontroly zraku, Chiron et. Al., 1999).
Významnou roli hraje pohlaví – podstatně častěji jsou postiženi chlapci. Důvodem je zřejmě hormonálně podmíněné pomalejší dozrávání mozku u chlapců. U obou pohlaví přitom rychleji dozrává pravá hemisféra, levá hemisféra chlapců je tedy zranitelnější po delší dobu a právě vlivem delší nezralosti levé hemisféry převahu chlapců mezi dětmi s dysfáziemi, dyslexií i časným infantilním autismem (na druhou stranu je u nich tato nezralost spojena s déle trvající plasticitou).

Diagnostika dětí s vývojovou dysfázií

U dětí s opožděním řeči musí být vyloučena především MR, poruchy sluchu a pervazivní vývojové poruchy (autismus), a event. podnětová nebo emoční deprivace. V případě těžké podnětové či emoční deprivace se porucha řeči většinou po změně prostředí upravuje. Dvojjazyčná výchova nikdy není přičnou řečové poruchy, ale může stav dítěte s dysfázií významně zhoršovat. Dále musí být zachyceny i závažnější poruchy orální motoriky. Ty jsou častou příčinou nedostatečného rozvoje řeči u dětí s pohybovým postižením (DMO), ale mohou být i samostatné (dysartrie – viz dále). Na diagnostickém procesu se samozřejmě vždy podílí i klinický logoped, foniatr a dětský neurolog.
U dětí s dysfázií je vývoj neverbální (adaptivní chování a senzomotorické dovednosti) v normě. Děti jsou také normálně sociabilní a dobře komunikují neverbálně, snaha mluvit však může chybět (často i v důsledku opakovaného nadměrného tlaku okolí na dítě, které je někdy označkováno jako pohodlné nebo líné, lenost však nikdy příčinou nedostatečného rozvoje řeči není). Důležité je správné zhodnocení úrovně porozumění řeči. To nelze nikdy spolehlivě posoudit jen z prostého pozorování. Výpovědi rodičů jsou v tomto ohledu také málo spolehlivé – jednak proto, že je obtížné ptát se na přesně definované vývojové mezníky (kterým jednotlivým slovům dítě rozumí), jednak je běžná komunikace vždy komplexní, je spojena s celkovým kontextem a doprovázena gesty. Bystré děti s receptivní poruchou řeči nebo s poruchami sluchu se podle těchto aspektů mohou velmi dobře orientovat. Několikrát jsme se v praxi setkali i s případem, kdy rodiče malého dítěte s těžkou poruchou sluchu uváděli, že dítě „rozumí všemu“, protože na této úrovni (2.-3. rok života) se neverbálně orientovalo tak pohotově, že porucha nebyla v běžném životě nápadná.
Odlišení těžké receptivní dysfázie od poruchy sluchu (periferní) je klinicky obtížné a vždy jen pravděpodobností (na základě reakce dítěte na neverbální zvuky a event. první známá slova vyslovovaná s různou hlasitostí a s různým zvukovým pozadím). I u receptivní dysfázie jsou však časté poruchy auditivní pozornosti (nekonzistentní reakce na zvuky, potlačování verbálních podnětů, malá vytrvalost sluchové pozornosti). V případě výraznějšího opoždění schopnosti porozumění řeči (oproti neverbálnímu vývoji) je nutné vždy detailnější foniatrické vyšetření. Centrální poruchy sluchové percepce jsou na druhou stranu nejčastější příčinou receptivní dysfázie (nejde tedy o odlišné poruchy, ale jen o rozdílné pojmy, podle toho zda poruchu popisujeme z hlediska vývoje řeči nebo z hlediska dílní neuropsychické dysfunkce).
U dětí batolecího věku (nebo dětí s mentální úrovní do 3 let) jsou k diagnostice využívány komplexní vývojové škály, které umožní spolehlivě posoudit profil i dosaženou úroveň rozvoje porozumění řeči i expresivní složky řeči. V předškolním věku je stále ještě hlavním ukazatelem intelektové kapacity dítěte jeho výkon v neverbálních zkouškách – vhodné jsou zejména neverbální části SB-IV testu nebo škály MCCarthyové, později (po pátém roce) i Barevné matice Ravenovy nebo neverbální část WPPSI. Orientačně lze užít i TM-SB, výsledky však v tomto případě nelze kvantifikovat. Stanovení inteligence z vývojového hodnocení kresby postavy však nebývá dostatečně spolehlivé pro častou koincidenci poruch jemné motoriky nebo vizuomotorické koordinace. I u starších dětí musí být přesněji určena i úroveň expresivní řeči: než dítě dosáhne vývojového věku 3 let v této oblasti, je proto nutné v kombinaci s ostatními testy použít stále ještě i verbální části některé z vývojových škál. Nezbytný je samozřejmě vždy i přesný popis spontánní řeči dítěte (event. s využitím některých posuzovacích schémat), podrobně musí být zaznamenány všechny diskrepance řečového vývoje a kvalitativní odchylky.
Samostatně by měla být dále zhodnocena schopnost verbálního úsudku a informovanost dítěte, kterou lze posoudit z verbálních částí inteligenčních souborů s přijetím alternativních způsobů komunikace (není požadováno správné verbální vyjadřování, ale zajímá nás znalost dítěte a schopnost vyřešit verbální problém), dítě může ukazovat nebo vyjádřit odpověď významovými gesty či idiosynkraticky tvořenými znaky nebo pantomimicky, případně v kombinaci se žargonovými nebo náznakovými slůvky. K tomuto účelu jsou vhodné např. subtesty Absurdity a Porozumění z SB-IV nebo řada dílčích úkolů z TM-SB. Úroveň porozumění řeči do 3 let vývojového věku je také hodnocena vývojovými škálami, nad 3 roky je však její přesnější posouzení obtížné, testy zaměřené na tuto vývojovou oblast na vyšších úrovních chybí i v zahraničí a u nás nebyla žádná takto specializovaná metoda publikována (event. pouze část Heidelberského testu vývoje řeči, HSET, Grimmová et al., 1997, kde však právě část zaměřená na porozumění má velmi složité a problematické instrukce, test zatím nemá české normy a přebírání zahraničních norem v testu řeči je prakticky nemožné). Orientačně lze využít některé subtesty z TM-SB (zejména identifikace obrázků dle užití pro věkovou úroveň IV. a IV. 6let), a dále části neuropsychologických souborů (Majovského úprava Lurijovy metody) nebo testů pro dospělé afatiky (kde však chybí vývojové normy).
U nemluvících dětí od středního školního věku lze pro posouzení verbální složky inteligence administrovat i některé subtesty (nebo jejich části) z verbálních částí TSI (Amthauer) – vzhledem k tomu, že v těchto případech jde většinou o kombinaci s těžkým pohybovým postižením, bývá nezbytné test prezentovat ústně (nebo v podobě počítačové). U starších dětí s lehčími formami poruchy řeči je v zásadě povinné provedení některého komplexního inteligenčního souboru, porovnání úrovně fluidní a krystalické inteligence a analýza profilu, na základě hypotéz o možném neuropsychickém podkladu poruchy řeči pak i vhodný výběr zkoušek speciálních schopností. Neuropsychologické soubory (např. Lurija) umožňují i hodnocení dalších významných dílčích funkcí – např. vnímání a reprodukce rytmu, melodie apod. U dětí s vývojovou dysfázií bývá porucha řeči spojena i s dalšími kognitivními deficity, někdy může být porucha řeči přímým důsledkem základní neuropsychické dysfunkce – např. porucha sluchové percepce nebo porucha verbální paměti (v jejímž důsledku vázne učení novým slovům), jindy jde o deficity funkčně relativně nezávislé (např. poruchy vizuoprostorové). Každá z uvedených dysfunkcí je ovšem přítomna jen u některých dětí s dysfázií:

1.Poruchy percepce – především verbální sluchová agnozie nebo mírnější, ale často trvalé fonologické poruchy (poruchy sluchové diferenciace, analýzy pod.), poruchy vnímání sekvencí nebo zpomalené tempo zpracování verbálních podnětů (dítě pak není schopno analyzovat plynulý proud řeči, výrazněji při rychlém tempu řeči a dlouhých promluvách). Může jít i o pruchu diskriminace, které se vztahuje nejen na sluchové, ale i na zrakové, event. i taktilní podněty.
2.Poruchy pozornosti – zejména selektivní pozornosti ke sluchovým podnětům, ale podstatně častější než v běžné populaci je i hyperaktivita s poruchami pozornosti.
3.Poruchy paměti – především krátkodobé verbální paměti, omezen bývá rozsah pracovní paměti („tzv. artikulační smyčka“, dítě selhává při opakování čísel, slov či vět). Paměťové problémy jsou výraznější u významově nepropojeného materiálu, přidání významu podstatně zlepšuje výkon. Nápadná může být někdy i neschopnost dítěte opakovat syntaktické struktury (věty), a to i takové, které je schopno samo spontánně vytvářet a používat. Dítě nedokáže větu zopakovat doslova, při opakování je většinou zachován smysl, ale některá slova jsou nahražena synonymy, dítě vynechává předložky apod. nebo zaměňuje koncovky. V normálním vývoji jsou děti naopak schopné opakovat složitější větné struktury, než jsou ty, které samo tvoří. Přítomny mohou být i poruchy znovupoznání verbálních materiálů a někdy bývají zachycovány i poruchy paměti pro neverbální materiál (např. pro polohu v prostoru či pro vizuální nebo motorické sekvence).
4.Poruchy organizačních a plánovacích dovedností (exekutivní funkce a poruchy integračních dovedností) – některé děti mají problém uspořádat části do smysluplného celku, vytvářet očekávání na podkladě zpracování dílčích informací a kontinuálně měnit své chování v reakci na změny prostředí.
5.Motorická neobratnost celková nebo v jemné motorice ruky nebo poruchy dyspraktické. Někdy může být primárním podkladem poruchy řeči právě orálně motorická dyspraxie. Tento typ afázie je charakteristický pro dospělé po lézích Broccova centra řeči. Jde o poruchu prostorově/časových rysů artikulace řeči. Tyto děti mají závažné obtíže artikulační a nedokážou své vlastní artikulační pohyby dostatečně monitorovat. To pak podstatně ztěžuje i rozvoj dovedností čtení a psaní.
6.Lehčí vizuoprostorové obtíže, případně problémy dyskalkulického charakteru (uváděny až u poloviny dětí s expresivní dysfázií)-
7.Obecnější deficity symbolických funkcí a reprezentací, které mohou být také jak příčinou, tak ovšem později i důsledkem poruchy řeči.

Důležité je dále hodnocení adaptivního fungování dítěte či jeho sociální kompetence, která může být v důsledku řečové poruchy významně oslabena. U dětí s poruchami řeči jsou také podstatně častěji zachycovány sekundární poruchy chování nebo emoční problémy, komorbidita s jinou psychickou poruchou (ať již primární nebo sekundární je nacházena až u poloviny dětí s poruchami řeči obecně). Nemožnost srozumitelného vyjádření vlastních pocitů či potřeb je pro dítě zdrojem opakovaných frustrací. Dítě si také obtížně prosazuje vlastní autonomii, chybí mu možnost verbálního vyjednávání s rodiči i s druhými dětmi, a prodloužena proto bývá i přirozená fáze negativismu batolecího věku (často až do mladšího školního věku, od předškolního období jde již mnohdy o poruchu opozičního vzdoru). V předškolním věku se některé děti s dysfáziemi obtížně zapojují do společných dětských her. Jiné děti však mohou být vrstevníky přijímány dobře a nemusí mít v tomto směru podstatnější obtíže (odlišnost je v předškolním věku ještě poměrně snadno akceptována a ve hrách mnohdy převažují prvky neverbální (zejména u chlapců dominance pohybových, případně konstruktivních her). Ve školním věku k uvedeným problémům přistupují ještě problémy výkonové a poruchy sebehodnocení se zvýrazňují, významně zvýšeno je i riziko deprese (tato problematika je ostatně společná pro všechny děti se specifickými vývojovými poruchami). K hodnocení osobnosti je používáno především projektivní hodnocení hry a neverbální projektivní metody (konstruktivní, kresebné).

Na základě komplexního zhodnocení kognitivního, emočního i sociálního fungování dítěte má být navržen celkový terapeutický plán, který zahrnuje jak péči logopedickou – v níž jde nejen o cílenou stimulaci vlastního řečového vývoje, ale případně i o nácvik kompenzačních komunikačních možností, tak i psychologické vedení a event. psychoterapii. Důraz je vždy kladen na podporu všech – i alternativních způsobů komunikace (u vážnějších forem i znaková řeč, komunikační tabulky apod.), které mají kromě vlastního komunikačního a emočního významu i význam motivační – dítě cítí, že se domluvit může a že komunikace může být sama o sobě velmi příjemná. Často rozvoj alternativní komunikace přímo podporuje i rozvoj vlastního mluvení. Komplexní rehabilitace se ovšem nezaměřuje jen na řeč, ale i na rehabilitaci (a kompenzaci) všech dalších zachycených neuropsychických dysfunkcí. Velmi důležitá je vždy co nejčasnější rehabilitace v případě receptivních poruch. V případě mírnějších sluchových dysfunkcí (na rozdíl od poruch těžkých) je včasná rehabilitace nadějná a nesmírně důležitá pro vývoj řeči dítěte. Měla by být zahájena pokud možno již v průběhu prvních dvou let života, které jsou považovány za specifické senzitivní období pro rozvoj mluvení. V kojeneckém a batolecím věku je důležité zejména posilovat vědomí, že zvuky mají význam – cíleným spojováním zvukových signálů s podněty pro dítě významnými. Dítě učíme naslouchat nejrůznějším zvuků a současně důsledně posilujeme jeho vlastní vokalizaci (např. ve speciálně upraveném prostoru vede jakýkoli hlasový projev dítěte k zajímavé změně na obrazovce). Co nejčastější zaměřování pozornosti dítěte ke zvukům v tomto časném období je nezbytné pro to, aby v dalším vývoji postupně docházelo k potlačování zvukových podnětů při zpracovávání informací z prostředí (analogicky tupozrakosti) a tím i k další auditivní a v jejím důsledku i kulturní deprivaci. Ani rehabilitace starších dětí však nemá být zaměřena pouze na řeč, ale nezbytný je i specifický sluchový trénink, cvičení sluchové pozornosti a dílčích auditivních funkcí. Ve většině případů je kromě této rehabilitace postačující jen poradenské či podpůrné vedení rodiny – rodiče musí být podrobně informování o povaze a pravděpodobných příčinách poruchy u dítěte, hlavní práce s rodinou se zaměřuje na nalezení cest k vyvážené a jasné komunikaci v rodině a na minimalizaci důsledků řečové poruchy na osobnostní a emoční vývoj dítěte. Dále je zvažována potřeba pomoci dítěti při jeho zapojení do širšího sociálního prostředí. Systematická psychoterapie (rodinná, individuální nebo i skupinová) je indikována u dětí se závažnějšími sekundárními psychickými poruchami (zejména deprese, úzkostné poruchy, sociální inhibice, kombinace s elektivním mutismem, poruchy sebehodnocení, poruchy chování).

Vývojová dysartrie je vývojová porucha artikulace řeči podmíněná poruchou orální motoriky, v klinickém obraze dominují zejména těžké problémy artikulační (při normálním porozumění řeči a často i dobré slovní zásobě, v nejtěžších případech však může být rozvoj expresivní řeči i co do rozsahu slovní zásoby velmi vážně omezen). Někdy bývá rozlišována tzv. vývojová dysartrie, kdy je postižení motoriky mluvidel přítomno od počátku a není součástí jiné neurologické diagnózy. Dysartrie jako problém sekundární je pak nejčastěji diagnostikována u dětí s celkovým pohybovým postižením (DMO) nebo s jiným typem neurologického onemocnění. Při čisté dysartrie není nijak postiženo porozumění řeči, primární je porucha motoriky, která se projevuje obvykle i poruchami polykání, žvýkání, dýchání apod., odchylky bývají patrné již ve vývoji vokalizace preverbální (slabičné žvatlání). Vlivem motorické poruchy se vlastní řeč dítěte rozvíjí opožděně a je po velmi dlouhou dobu i při dobré slovní zásobě špatně srozumitelná, významně je narušena i plynulost řeči. V některých případech může dítě trpět současně vývojovou dysfázií i dysartrií. Extrémně těžké poruchy motoriky však brání jakémukoli rozvoji mluvené řeči vůbec.

Dyslalie (patlavost) – dítě vyslovuje chybně jednu nebo více hlásek (nejčastěji r, ř, sykavky, l), artikulační chyby tohoto typu jsou součástí normálního vývoje v časných obdobích rozvoje řeči, do 4-5let (podle stupně závažnosti) je tedy patlavost projevem fyziologickým a většinou se upravuje spontánně. Při delším přetrvávání je namístě logopedické vedení – u lehčích dyslalií zejména z důvodů sociálních, jednoduchá dyslalie nemá souvislost s poruchami učení (dítě také hlásky sluchem dobře rozlišuje, a ani v řeči je přímo nezaměňuje, chybný je pouze způsob vytváření některých řečových zvuků). Je-li přítomna i porucha fonologická (rozlišování řečových zvuků sluchem), nejedná se již o prostou dyslalii, ale nejspíše o některý typ vývojové dysfázie (lehčího stupně).

Specifické poruchy řeči. Jde o poruchy řeči, které jsou spojeny se specifickými poruchami učení v českém jazyce. Neuropsychologicky mají obdobný základ jako vývojová dysfázie, dysfunkce jsou však podstatně jemnější a projeví se mnohdy až ve školním věku při detailní diagnostice, v některých případech jde také o reziduální formy vývojových dysfázií. Nejčastější je artikulační neobratnost – dítě vyslovuje všechny jednotlivé hlásky správně, ale artikulace je chybná u obtížnějších slov (slova složená ze souhláskových shluků, dlouhá slova – např. „nejnebezpečnější“). Jiným typem jsou tzv. specifické asimilace, kdy dítě nevyslovuje správně slova, v nichž se vyskytují současně tvrdé i měkké hlásky či slabiky (např. „špačci“ – vyslovuje jako „špačči“ nebo „spacci“)

 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Psychodiagnostika dětí a dospívajících 

(11.3.2007 14:26:34)
Chi, tak nejen že jsem dala odkaz do alba, ale podařilo se mi, aby Maceška mohla přidávat fotky do svého vlastního alba a aby její fotky mohli prohlížet jen přátelé :-)
 lipoo 


Re: Re: Psychodiagnostika dětí a dospívajících 

(11.3.2007 15:07:44)
No,tak to si přečtu až večer...jinak Dyslalii měli oba dva naši kluci...já prostě nemůžu mít dítě,který bude normálně mluvit..Tom to měl horší i v tom,že měl blbou slovní zásobu a špatné skloňování a tak..Danek naštěstí "jen" hrozně blbě mluví,ale mele pořád a slovní zásoba je nevídaná a skloňuje taky docela dobře.../ale zas má jiný úchylky/
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Psychodiagnostika dětí a dospívajících 

(11.3.2007 15:21:28)
Ví někdo kdo je Janina06? Žádala o přátelství.

Hanka schválena.
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Hanka schválená:o)) 

(11.3.2007 16:13:24)
Jéé, to je prima, jdu se mrknout!!!!
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Tak jsem se dívala do fotoalba..... 

(11.3.2007 16:49:10)
a musím říct, že máte(me):o) krááásný dětičky! Všechny!:)

Jináč - rozesmály mě dvě věci - Zuzčin komentář k Alexovým kresbičkám - " všimnite si, že ja som pri slonovi:o))) a Gothic k Leríčkovým výtvorům - " šikmá veža, nechápem, ako to može držať." - omlouvám se oběma holkám za slovenštinu, nejsem v ní ještě až tak zběhlá:o))

Tak vy pořádáte takový úžasný srazy? Alespoň podle fotek....

Už se těším, až vás všechny uvidím, do té doby se mi snad podaří dát do alba pár našich foteček....

Zatím ahoooj!

Jo, už jsem si objednala tu knížku doporučenou od Pepe, tak uvidíme.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Ohnivý koutek aneb co dělat, když dojdou velké sirky 

(11.3.2007 17:20:31)
 ZuziP 


Re: Ohnivý koutek aneb co dělat, když dojdou velké sirky 

(11.3.2007 18:40:19)
Hani, neviem nakolko Kutalkova pracuje aj s tak malymi detmi, ale s dvojrocnym Alexom nas bez problemov prijala na konzultaciu. Aj ked vtedy povedala, ze je na nejaku cielenu terapiu malicky a nespolupracujuci, ale ze doma mozeme vela robit a dala nam vela rad a moznych cviceni.. ale s Alexom sa fakt vtedy nedalo nic. Aj jej tam liezol do skriniek, snazil sa dostat k pocitacu, lampe a cojaviem co este…
Vtedy ma velmi zaujala tym, kolko toho vedela o koktajucich detoch (to sme tam boli s Danim), s ktorymi tiez vie pracovat len velmi malo logopedov. A dala nam strasne vela dobrych cviceni, ktore skvelo fungovali.

Jeno, ano, pragmaticko-semanticku poruchu niektori odbornici radia do autistickeho spektra. Nasa psychologicka a logopedka hovoria, ze je to len nedavno definovane a velmi slabo (definovane su skor prejavy u vacsich, uz skolopovinnych deti), navyse ze maju pocit, ze nejde o semanticku, ale o syntakticku stranku reci (v poslednej Alexovej sprave napisala, ze Alex ma dysfaziu a podozrenie na pragmaticko-syntakticky syndrom..) a ze deti, ktore maju v starostlivosti oni a u ktorych su tieto problemy v reci sice autisticke rysy maju, ale na zaradenie do autistickeho spektra nestacia.
Navyse, co sa tyka pragmatiky Alexovej reci, nemyslim, ze dnes je v nej problem. Alex pouziva rec adekvatne.. samozrejme vzhladom k svojej slovnej zasobe. Aj podla toho, co sa pise v tom clanku, myslim, ze Alex uz hodne dlho tento problem nema. Toto na neho fakt nesedi: “Hlavním problémem dětí s touto poruchou je především narušená schopnost komunikačních signálů, dále posuny či nepřesnosti přiřazování významů slov. Tato porucha je spojena vždy se závažnými obtížemi sociální interakce, narušena bývá i komunikace neverbální, a někdy proto bývá tato porucha řazena mezi poruchy autistického spektra.” Nepresnost priradovania vyznamu slov fakt u Alexa nepozorujem a ani s neverbalnou komunikaciou a ani obtiaze socialnej interakcie nie su zavazne.
A potom sa v tom vyznaj… podla tohto clanku okolo tejto poruchy ani nechodime…

Na Alexa sedi to, co pisu „Velmi časté jsou však dysfázie smíšené“ a dalej ta cast o zlom porozumeni pri dobrej reci a vyslovnosti... hoci dnes sa uz neda hovorit o zlom porozumeni... len je oproti expresivnej zlozke reci pozadu.
Dalej nam sedi tato cast „Disociace mezi slovní zásobou a gramatickým vývojem.“

Ale toto na Alexa neplati: „U dětí s dysfázií je vývoj neverbální (adaptivní chování a senzomotorické dovednosti) v normě. Děti jsou také normálně sociabilní a dobře komunikují neverbálně“
Jeho neverbalny vyvoj nebol v norme a ani jeho sociabilita... ten sa vyvija s porozumenim.

Dalej co sedi, je toto: „poruchy chování nebo emoční problémy…prodloužena proto bývá i přirozená fáze negativismu batolecího věku.... V předškolním věku se některé děti s dysfáziemi obtížně zapojují do společných dětských her....“

V kazdom pripade mi tento clanok potvrdil ten dojem, ktory mam po precitani kazdeho takehoto clanku. A to, ze Alex je fest specificky pripad.

Jeno, zapalky su skvele.... :-))

Hani, tak by si pomaly do dennicka mohla aj ty pridat nejake fotky.
 Gothic 


Re: Re: Ohnivý koutek aneb co dělat, když dojdou velké sirky 

(11.3.2007 20:58:35)
VelkyVlas-dik moc aj tebe, tak skusime koniky ;-)
Mna dost presvedcila skusenost kamosky, mali steniatka a jedno si vzala rodinka s hyperaktivnym chlapcekom (okolo3 rokov) vraj ten maly sa tam hodil o zem a to najbojazlivejsie steniatko zrazu prislo k nemu a lahlo si na neho. Proste si ho vybralo a to pred tym k nikomu ist nechcelo.
Vraj spolu spavaju v posteli a maly sa im velmi zlepsil, zacal robit pokroky. Na zvieratko doma sa necitim, tak preto ma napadli tie koniky :-)
Zuzi-citala si ten clanok, co som hodila odkaz? Mne nejde o to niekoho o niecom presviedcat :-) pisala som len svoj nazor. Mna skor ako vedecke metody presvedci konkretna skusenost cloveka, co chodi k terapeutovi a ma toho nacitane viac ako ja :-) ja tiez veci "nezeriem" od A po Z. a zo vsetkeho si vyberam, co mi sedi.
Je zbytocne sa o to viac bavit, to by bolo na roman :-) a uz som to tu zahlcovala dost :-)
Proste sa nezhodneme a je to tak ok :-)
Mimochodom s prichodom ocka, sa zase zaspavanie upravilo, sice to trva aj hodinu, no aspon neplace a vrti sa kym nezaspi ;-)
Dik za ten kontakt, je uplne super, ze zrovna k tejto logopedke chodi neter tej kamosky a doporucuje ju aj pediatricka, kamoska to ma kusocek, takze skvela zhoda :-)
Ja uz som taka nedoverciva a vravim jej,ze radsej sa spytam vas, kto mate aku skusenost, predsa len dnes clovek nevie na koho narazi. :-)
Thorova pise v knizke, ze je dobre s dietatom pracovat uz od 18m (ale v pripade podozrenia na PAS) no konecna diagnoza by sa mala davat medzi 4-5 rokom, nie skor a nie neskor.
Pretoze po 6 roku sa autisti zvyknu vyrazne zlepsovat a ked sa nespravi dobra anamneza, tak moze byt falosne pozitivna diagnoza, v puberte sa to moze zhorsit a vysledkom moze byt, ze dieta aj ked ma problemy je povazovane za zdrave.

Este ako sme tu viedli tie polemiky o pouzivani ruky ako nastroja. To tam vysvetluje tak, ze dieta tu ruku pouziva ako kus dreva, takze nou napr otvara dvere, akoby to bol kluc, alebo nejaky nastroj. U nas toto neplati L. ma len dovedie, ruku vylozi na dvere, alebo mi to len naznaci, pripadne sa vypyta na ruky, aby dociahol (obcas uz aj ukaze) a okamzite ruku pusta, alebo si vezme kluc, dovedie ma k dveram a tym klucom skusa odomknut, pripadne mi ho poda, ked nedociahne). Ako nastroj ju nepouziva, o tom som uz teraz po precitani vysvetlenia presvedcena. :-)

Jena-sice mas nevyhodu, ze nemas s kym porovnavat vyvoj, no zase si priekopnicka :-))))
A aku tu skolu si to teda chces robit?
Vidim, ze Bojka, este stale drzia zapalky :-)) sikulka!! On ma vseobecne dost dobru fantaziu, co?

Alice, Jena-dik za ten clanok. Alice to si cele prepisovala, ci naskenovala?
A co Adam, lepsie obdobie?? Ja sa to az bojim napisat, no u nas teraz super, nechapem, akoby mi niekto zo dna na den vymenil dieta :-)) uz som to potrebovala a vylozene si to uzivam, dnes som ho nechcela dat ani varovat :)))) nakoniec sme si s muzom vyrazili a potom sa ponahlali za nim :-)))

Ja som z toho clanku mimo :-)) nejaky je na mna moc zlozity, ci co :-)) a nenasla som nic so bys som si povedala, ze toto je ONO :-) ale aj tak je super, ze ste ho sem dali, este raz dik. Zase som o nieco mudrejsia :-)
Segra mi zase nasadila chrobaka, citala, ze nedostatok Tiaminu (vit skupiny B) sa prejavuje dost podobne, poruchy reci, prijmu potravy, presne mi to nepovedala, len mi stihla povedat, ze ked to citala, tak akoby citala o L. a je fakt, ze po tej Benfogame, sa hrozne rozjedol, pribral cez kilo za mesiac, a robi teraz par dni velke pokroky, minimalne tu neverbalnu komunikaciu rozbehol (ocny kontakt, ukazovanie, naznacovanie a pod) a moc sa snazi. Je to fakt zaujimave. No mozno, je to len nahoda a nema to suvis, tazko povedat.
Akoby mal teraz zrazu zaujem a radost z komunikacie, vyda nejaky zvuk, ja ho zopakujem, on zase, zase ja a zacnem sa smiat a on sa uplne rozrehoce, ze aka sranda :-))









 Zuzana 
  • 

Re: Re: Re: Ohnivý koutek aneb co dělat, když dojdou velké sirky 

(11.3.2007 22:25:57)
Ahoj Hani (Gothic),

s tým tiamínom sme sa asi zle pochopili, o poruchách reči sa v článku nehovorilo nič. Ale ostatné príznaky nedostatku tiamínu mi celkom sedeli na Lerinka :-). Kopírujem sem ten článok:

"Tiamín čiže vitamín B 1 je veľmi dôležitý pre zdravie nervov a svalov. A rovnako je podstatný pre ďalšie telesné funkcie, najmä uvoľňovanie energie a cukrov, udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi. Pri jeho nedostatku sme podráždení, horšie sa koncentrujeme a môžeme trpieť depresiou. Môže nás tiež trápiť únava, bolesti svalov, zlý spánok a znížená chuť do jedla. Ak nám tento vo vode rozpustný vitamín dlhodobo chýba, môže nastať poškodenie nervov, oslabenie svalstva a strata pamäti. Jeho nedostatkom trpia často alkoholici.

Aby sme sa vyhli stavom, ktoré sa môžu končiť aj smrťou, mali by sme jesť pravidelne hrach a iné strukoviny. Tiamín sa vyskytuje aj v pečienke, pšeničných klíčkoch, slnečnicových semenách, kvasniciach, zemiakoch, bravčovom mäse, rybách, cestovinách, celozrnnom chlebe a obilninách. Veľmi dôležitý je pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti v období prudkého rastu.

No aj pri predávkovaní tiamínom môže mať človek problémy. Zvykne vtedy pociťovať slabosť, nepokoj, potí sa, je mu na vracanie, má problémy s dýchaním a môže mu opuchnúť jazyk, pery alebo celá tvár."

NO, akurát mi na Lerinka nesedí to "oslabenie svalstva" :-)))))

Inak ja ďakujem za ten článok o poruchách reči, pre mňa bol dosť zaujímavý. Moja dcéra (skoro 6r.) má tiež problémy s rečou a ako to tak čítam, možno by to zapadlo aj do nejakej dysfázie. Reč jej naskočila v norme, dokonca až veľmi rýchlo, prvé významové slovo mala asi v desiatom mesiaci, v roku to bolo možno aj vyše 10 významových slov a citosloviec. Dalo sa s ňou super dohodnúť, aj ona nám super rozumela, ale jej reč sa potom rozvíjala dosť pomaly. Viem že napr. loptička bola "gú" v 12 mesiacooh aj v roku a trištvrte. Proste sa dosť dlho vyjadrovala skratkovito a v rôznych citoslovciach. Nehovoriac o tom, že hovorila veľmi nezrozumiteľne, nedokázala vysloviť mnohé hlásky. Slová začala spájať až nejaký ten mesiac pred druhými narodeninami, potom sa to celkom rozbehlo, ale stále hovorila dosť nezrozumiteľne. Keď dnes pozerám staré videozáznamy, mám už problém rozumieť jej. Keď mala asi štyri a pol roka, začali sme chodiť na logopédiu, najprv ju naučili L (vie ho vysloviť, ale používa ho veľmi málo), teraz cvičíme R. Ostatné hlásky sa ako-tak napravili samé, ale aj tak ju občas pristihnem, ako v reči zamieňa napr. H a CH. Horšie je, že jej reč je stále dosť agramatická, bežne v dlhších vetách nedokáže dať v slovách správne pádové koncovky. Takisto nedokáže vysloviť dlhšie slová, spomínam si napr. na "chovprodukt", "najdôležitejšiemu" atď. Zrejme s tým súvisí aj to, že ešte s istotou nerozlišuje pravú a ľavú ruku. Musí dosť dlho rozmýšľať, kým si je istá, riadi sa vlastne len tým, že si predstaví, ktorou rukou píše, nedokáže si to vybaviť automaticky. Občas sa jej podarí prehodiť slová súvisiace s určením času, napr. povie "tento džúsik je na stole ešte odzajtra". Ťažko sa jej tiež reč napravuje, ak sa niečo naučila zle, je veľký problém naučiť ju to správne
Pamätám sa, že keď bola menšia, dosť zle som prežívala, že nedokázala dobre vyjadriť svoje myšlienky a nápady. Bolo mi jej ľúto, lebo som videla, že je veľmi šikovná a vlastne nemala možnosť ako to "predať". Takisto väčšina jej záchvatov zlosti bola kvôli tomu, že sme jej nerozumeli. S mamou sme už mali dohodnutý taký systém, že ak ju strážila a stalo sa, že si neporozumeli, kázala malej zapamätať si, o aké slovo išlo a keď som prišla za nimi, malá mi to zopakovala a ja som vysvetlila, čo vlastne chcela povedať.

Veľmi ma zaujali najmä tie riadky o asymetrii mozgu, o tom, aká má byť a že deťom s dysfáziou buď chýba alebo je prehodená. Dcérka totiž bola sledovaná u neurológa a mali sme aj cvičiť Vojtovku - dôvod bol centrálna koordinačná porucha s ľavostrannou asymetriou. Lenže malá sa vyvíjala v rámci vývojových medzníkov, s motorikou nemala výrazné problémy, tak sme cvičenie dosť flákali. Asymetria sa prejavovala prakticky len pri vyšetrení polohových reakcií, inak vlastne ani nie - malá chytala veci obidvoma ručičkami, obracala sa cez obe strany atď. Ale nedalo nám to a predsa len sme ju nechali ešte po známosti vyšetriť ďalšej neurologičke. Spravila sono mozgu a výsledok znel asymetria (tuším) mozgových komôr - ale vraj taký malá, že je to bežný nález a behá s tým bez problémov po svete kopec ľudí. Ďalej sme to teda vôbec neriešili, malá sa inak vyvíjala v norme, tesne pred prvými narodeninami začala chodiť, bola šikovná... Vlastne až teraz som začala nad výsledkom toho sona uvažovať. Ozaj, ešte nám tá lekárka vravela, že podľa sona by malá nemala mať ľavostrannú ale pravostrannú asymetriu... mali sme v tom chaos a spoľahli sme sa na to, že malá je vlastne OK.
Dosť podstatná vec je aj to, že malá mala zrejme aj oslabené svalstvo jazyka. Na väčšine fotiek z najrannejšieho detstva jej trčí jazýček, mala akoby zaštopľovanú pusinku, viem že to trvalo pár mesiacov...

Takže ešte raz za info, uvidíme, ako to bude vyzerať v škole, bohužiaľ mám také tušenie, že asi budeme bojovať s dyslexiou, uvidíme... Ozaj, malá má super slovnú zásobu, ale často má problém pohľadať správne slovo. Pri IQ testoch mala rozdiel medzi verbálnym a názornym IQ 15 bodov...
Uvediem príklad z minulého týždňa:

JA: Čo je toto?
B: Žmýkačka.
JA: Dobre a čo je toto (ukazujem na práčku)?
B: ééééé.....umývačka?
JA: Nie, umývačku máme v kuchyni. Toto nie je umývačka. Fakt si nevieš spomenúť? No čo tu robievame?
B: Neviem. Umývame?
JA: Nie. Čo akože robíš, keď chceš hračkám vyčistiť šaty?
B: Neviem. (dlhé premýšľanie, konečne jej to pomaly dochádza) Periem?
JA: No jasné! A my perieme tu, tak čo je to?
B: Práčka?

Podotýkam, že práčku normálne pozná, spomína ju atď. Len občas jej takto vypadne úplne známe slovo - už sme takto riešili ryžu, punčocháče...

Zuzana - sestra od Gothic

 Pepe + 3 štěstíčka 


Re: Re: Re: Ohnivý koutek aneb co dělat, když dojdou velké sirky 

(11.3.2007 22:27:47)
Gothic, vidíš, ono to půjde a počkej, až malý začne jako Terka: Já chci!!!!!!!!, Nechci!!!!!!!!, Pojď sem!!!!!!!!, Já!!!!!!!, to si užiješ. Dneska mě rozesmála, viděla kozy a slepice a řekla"koziky...kokoky".
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Ohnivý koutek aneb co dělat, když dojdou velké sirky 

(12.3.2007 0:39:05)
Gothic, clanok som citala a nemozem si pomoct, to, ze niekto spaja drzanie v naruci proti voli s prejavom lasky a respektu, mi nesposobuje dobre pocity. Mna presviedca moj usudok a predstava, ze by som v tej situacii bola ja a ako by som sa citila ja. S tymto si tazko predstavim, ze by to niekomu mohlo neskodit. To, co oni nazyvaju ukludnenim dietata, ja mam stale pocit, ze je to rezignacia. Neviem si predstavit, ze by som sa ukludnila tym, ze ma niekto nasilu drzi… nech uz to robi s akoukolvek laskou.
To si presne vystihla, vyberat si to, co ti sedi… Presne tak. A toto mne proste nesedi ani trosicku. Vobec to nie je v zhode, lepsie povedane, je to v uplnom protiklade s mojim nazorom na pristup k ludom (nielen k detom) a s mojim nazorom na to, co vsetko znamena respektovat druheho, neovladat ho silou a nechat mu urcitu slobodu… je to zlozite, ale pre mna toto jednoducho hranici s nasilim.
Je fakt lepsie to uzavriet. Bolo by to na dlho, presne ako spominas. Hlavne som to nikdy neskusala a ani nechcem.

Gothic, myslim si, ze v tom clanku najdes mozno nieco o nejaky cas. Lericek je maly a tie veci nie su zrejme. Vela uvidis, ked sa zacne jeho rec vyvijat, uvidis, ako a ci sa bude menit jeho spravanie a tak.. aka ta rec bude, ako ju bude pouzivat.

Co sa tyka vitaminov, nedostatok viacerych moze byt na skodu. O tiamine som tiez pocula.

Co sa tyka lavorukosti a pravorukosti. Ovladate tu niektora aspon teoreticky, co to znamena, ak ma dieta skrizenu lateralitu? Daniel totiz dlho pisal cele slova, neskor pismenka zrkadlovo otocene. Postupne to preslo, ale trvalo to v podstate cely prvy a kus druheho rocnika. Kdesi som zacula, ze to moze suvisiet so skrizenou lateralitou, tak som skusila u neho test a zistili sme, ze ma sice dominantnu pravu ruku a nohu, ale lave oko a ucho… moze to suvisiet? Nejak ma to netrapi, ale zaujimalo by ma to.
 Věra 
  • 

Dr. Kutálková 

(12.3.2007 5:40:42)
Ahoj, protože se tu v předchozích příspěvcích píše o Dr. Kutálkové, tak ji vřele doporučuji, má sice asi dost obsáhlou klientelu , ale je skvělá. Chodíme k ní rok a syn udělal veký pokrok, ona se nezaměřuje jen na řeč, ale snaží se pracovat s "celým dítětem". Syn má expresivní dysfázii a práce s ním pod jejím vedením je opravdu s viditelnými výsledky. Napsala taky knížku o dysfáziích vývoje řeči / to je spíš učební text/ a pro laiky knížku První třídou bez problémů. Kontakt na ni je na www stránkách nemocnice Na Homolce. Doufám, že to nepůsobí jako reklama, ale my se synkem jí vděčíme za moc. Věra
 Alice + 3 


Re: Dr. Kutálková 

(12.3.2007 8:19:22)
Jeno, já jsem dostala od Marcely (Tamtam) mailem kontakt na logopedku v Újezdě nad Lesy, ta s nima spolupracuje. Volala jsem jí, ale nepracuje pro naši pojišťovnu a dala mi číslo na kolegyni (Šťastná Iveta), která se tam s ní střídá a prý má i klienty z Tamtamu. Nevíš něco, jestli je "dobrá"? Tam by to pro nás bylo do budoucna ideální, žádné dojíždění :)

Ta paní Kutálková má ordinaci kde?
 Věra 
  • 

Re: Dr. Kutálková 

(12.3.2007 9:36:11)
Ahoj, paní doktorka Kutálková má ordinaci na dětském oddělení v nemocnici Na Homolce v Praze, kontakt je na ní, jak už jsem psala, na stránkách nemocnice.

Pro Jenu: na receptivní dysfázii se zeptám, ale pojedeme tam až začátkem dubna, takže buď můžeš počkat, nebo tam zkusit zavolat sama, případně mi napiš ma mail,/ měl by tu být někde k odkrytí/ a pošlu ti číslo rovnou, přeji hezký den. Věra
 Věra 
  • 

Jak naučit dítě na kole 

(12.3.2007 10:11:09)
Píšu dnes jak o život, jinak jsem většinou čtenář, ale donutilo mne k tomu sluníčko.
Náš Libor má kromě expresivní dysfázie a LMD taky problém s motorikou, měl by jezdit na kole, ale zaboha ho nemůžu naučit zároveň šlapat, řídit a ještě držet rovnováhu.
Jeho starší sestry sice taky nevynikají tělesnou zdatností, ale kolo jsme zvládli přes nácvik rovnováhy na velké koloběžce celkem s přehledem, ne moc rychle, jsou to především studijní typy, ale šlo to.
Libor běhá jak o závod, fotbal taky zvádá, ale kolo prostě nejde a nejde. Je mu už skoro osm a dost ostatním klukům závidí, snaží se začlenit, jen nevíme jak na to.
Schválně píšu sem a ne do speciální kolařské rubriky, protože pro děti bez handicapu je všechno jiné, znám to z vlastní zkušenosti se svými ostatními dětmi. Pokud máte některá nápad nebo radu, děkuji. Věra
 lipoo 


Re: Jak naučit dítě na kole 

(12.3.2007 10:34:02)
Věro-náš TOm má taky špatnou motoriku,na kole se naučil /samozřejmě na malém kolečku-12/-v pěti letech,což teď vidím,že je celkem brzo,páč jeho brácha bude mít pět a žádný náznaky nejsou...Naučil se tak,že měl sundané šlapky,a spouštěl se s mírnýho kopečka a já ho dole chytala...nahoře ho tatínek pustil,dole jsem ho chytla-když vrávoral,dal nohy na zem-prostě jako na odrážedle..pak teprve šlapky!
 Alice + 3 


Re: Jak naučit dítě na kole 

(12.3.2007 14:01:17)
Věro, pomohlo by kolo bez šlapek, buď se to přímo prodává nebo prostě odmontovat šlapky a učit hlavně držet rovnováhu (při odrážení nohama), až pak přimontovat šlapky a učit zároveň šlapat. Přídavná kolečka jsou v tomhle směru úplně nanic.
 lipoo 


Re: Re: Jak naučit dítě na kole 

(12.3.2007 14:37:38)
No...ono přídavný kolečka na větší kola asi už by stejně Věrka nedostala..když má mladej osm roků? Fakt sundat ty šlapky,tak aby dostal ze sedátka na zem,a potom když by se učil i se šlapáním-tak to che mírný kopeček,aby nemusel tak zabírat a tím ztrácel rovnováhu..
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Jééé, dnes je prima den! 

(12.3.2007 14:53:27)
Ale abych to nezakřikla....O)

Právě jsem si přečetla vaše příspěvky, sluníčka,dr. Kutálková se mi zdá, podle vašich " hovorů " fajn, jenže je to v Praze! Daleko...ale v nejhorším bychom dojížděly - vyšetření je prováděno formou konzultací, že? Jena mi psala kontakt na ni, tak jí písnu hned, jak napíšu vám.:o) JENO - prosím tě, ty jsi z Pardubic, nevíš náhodou o nějaké dobré logopedce tam? My jsme z Hradce Králové. Předem díky.

Špendlíku, úplně ti rozumím! Myslím s tou úžasnou "normální " návštěvou ZOO.
My jsme dneska měly pozvané kamarády - tedy kámošku se synkem stejně starým jako je Hančí (mimochodem má taky jen pár slov, tak si s Hančí rozuměli:o) Páni, ty si hráli! To jsem u Hančí ještě nezažila!:o) Honili se, skákali, výskali, jeden na motorce, druhej na autíčku...paráda!!! Mám po dlouhé době úžasnej pocit!!!! Jo, a navíc je tak krááásně....:o) Špendlíku, jezdí v ZOO ten vláček?

No, jestli si na něco vzpomenu, tak hned písnu, dnes mám trošku času.

Mějte se moc hezky!!!!!
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Re: Jééé, dnes je prima den! 

(12.3.2007 15:08:01)
Tak už jsem si našla dr.Kutálkovou a zavolám jí hned poté, co mi Jena napíše, že nezná nikoho v Pardubkách:o)
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Jo, Špendlíku, 

(12.3.2007 15:19:00)
a mimochodem - já tedy doufám, že to není ve jménu - chtěla bych ještě druhé mimi a bude li to kluk, tak jasně vítězí jméno Ondřej!!! (Líbí se mi už asi od 15 let:o)))
 ZuziP 


Re: Jo, Špendlíku, 

(12.3.2007 15:44:34)
Ad Kutalkova – na mna urobila dojem najprv knizka… len neviem ako sa vola. Je pre laikov a o vsetkych moznych poruchach reci (o mutizme, koktavosti, dysfazii... aj ked nie podrobne.. dokonca aj v skratke o poruchach ucenia tusim). Skvelo vysvetlene a s mnozstvom prikladov z jej praxe. A kedze sme v tom case boli v Prahe a Dani mal vtedy dost tazke obdobie s koktanim a Alex 2 roky a mne bolo uz jasne, ze jeho rec sa absolutne nevyvija tak, ako by mala, pohladala som ju v Zlatych Strankach a objednali sme sa k nej. Boli sme tam sice len raz s Danielom a raz s Alexom, ale mala som pocit, ze vie presne, co hovori. Ze vie, ako na deti a ze ma obrovske mnozstvo skusenosti. Daniela diagnostikovala asi 1,5 hodiny… pomaly, trpezlivo. Krasne spolupracoval a ona na zaver povedala, ze podla nej u neho ide o koktavost, ktora prejde sama. Cumela som, lebo Dani na tom vtedy nebol dobre. A mala pravdu, 2 roky na to to proste preslo.
Dala nam vtedy kopec skvelych cviceni, ktore super zaberali.
Alexa odhadla tiez dost dobre, aj ked k spolupraci ho nedotiahla. Skor ho len pozorovala a davala tipy co a ako.
No, proste, pacila sa mi a som rada, ze moj dojem potvrdzuju aj maminky, co s nou maju viac skusenosti.

Dokonca ak si dobre pamatam, v tej knizke na zaver bolo pisane, ze robila dlhe roky s detmi so sluchovym postihnutim.

Jeno a vies o skrizenej lateralite nieco viac? Moze byt problem s otocenymi pismenkami prave vdaka nej?

Lipoo, v com je to rizikovy faktor? Ja si teda na Danielovi vsimam, ze ma problem do dnes, a to ma 9 rokov, urcit pravu a lavu stranu, dalej napriklad aj s rucickovymi hodinami stale nechytil, co je stvrt a co je tristvrte, proste je to zrkadlove… inac je velmi sikovny a inteligentny a hrozne rychlo sa uci (on je ten typ, ktory sa raz na nieco spyta alebo si precita a hned to vie), takze toto na nom dost trci..

Spendliku, zazitok je pekny a poviem ti, my si dodnes, ked ideme na taky nejaky vylet, vsimame a uvedomujeme, aka je to s Alexom dnes uz pohoda a je to hrozne fajn. Rozumiem, aku radost citis.
 alena 
  • 

Re: Re: Jo, Špendlíku, 

(12.3.2007 15:59:27)
Znám případy dvou hochů (s AS) se zkříženou lateralitou prokázanou neurologickým vyšetřením. Oba ve škole občas zklouzávají k zrcadlovému psaní, zvlášť když jsou unavení. Jeden z nich má i dysgrafii, druhý píše hezky. Oběma pomáhají asistentky.
Když ale Tvůj Dani nemá větší problém, Zuzi, tak bych to asi neřešila.
Jinak já se syna na jeho přání sice snažím v diskusi nejmenovat - ale přece jen prozradím, že je taky jmenovec "špendlíčka".
Gothic, přišlo? Měla jsem problém s odesíláním.
 lipoo 


Re: Re: Re: Jo, Špendlíku, 

(12.3.2007 16:22:02)
Zuzi-no rizikový....já už přesně nevím,ale jen vím,že to měl Tom /Je dysgrafik a dysortografik/ napsaný jako přitěžující faktor...asi k té dys.Občas taky psával trojky naruby a tak podobně...ale to je možná tím dys....Jinak je taky inteligentní a tak...ale prostě dys...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Jo, Špendlíku, 

(12.3.2007 20:12:44)
Ondra se jmenuje i chlapeček od Eržiky - ten s expres. dysfázií :-)

Zuzi, Ty potřebuješ u všeho znát příčinu, viď? :-) Já myslim, že to tim může bejt.
 Alice + 3 


Re: Re: Jo, Špendlíku, 

(12.3.2007 16:24:37)
Zuzi, myslím že to zrcadlově otočené písmo může být příznak dyslexie. Ale v předškolním věku to děti dělají dost často a spraví se to.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Dr. Kutálková 

(12.3.2007 20:07:52)
Alice, neznám.

Věro, počkám :-)

Hanko, my chodíme do nemocnice k logopedce Fialové - doporučili mi ji jiné maminky. Zatím můžu říct, že je mi sympatická a líbí se mi jak s Bojkem komunikuje, co se týká výsledků jsme tam na poměry naší poruchy poměrně krátce (od listopadu?). Výhoda je, že nás bere jednou týdně asi na 3/4 hodiny - jednou za měsíc by pro nás bylo málo.
Předtím jsme chodili k Zelinkové, od té jsme odešli, ostatní neznám.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Ohnivý koutek aneb co dělat, když dojdou velké sirky 

(12.3.2007 6:39:42)
Zuzi, jo, zkřížená.

Věro, za takovouhle reklamu Ti tu rozhodně nikdo nevynadá - naopak ji všichni rádi uslyší :-)
Kamarádka si taky pochvaluje práci s dítětem s expresivní dysfázií.
Mě osobně by ještě zajímala zkušenost s receptivní - o té se v knize paní Kutálkové skoro nepíše - myslíš, že by ses mohla zeptat, jestli má nějaké takové dítě v péči? Nejlépe školní - zajímala by mě prognóza pro zvládnutí ZŠ u dítěte, které má jen receptivní dysfázii, žádné jiné postižení.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:05:08)
Zuzi, jasně, problémy v sociální interakci jsem myslela u dětí s rec. dysfázií, jen jsem zapomněla konkretizovat.
U dětí s dysfázií expresivní je handicap "jen" v tom, že nemluví - že si nemůžou povídat, nemůžou říct co chtějí a co se jim nelíbí.

A jsem ráda, žes připomněla, že rozdíl u PAS a rec. dysfázie je v tom, jak se to porozumění vyvíjí - to, co popisuju se týká tříletých dětí, Bojek už je taky jinde, i když si čim dál víc myslim, že úplně venku z toho nebude nikdy. Dělá ty pokroky hooodně pomalu.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:11:40)
Jeno, myslis Bojkove pokroky v reci, alebo aj v socialnej oblasti?

Lebo Alex je stale aj v socialnej oblasti iny... povedala by som, umerne jeho reci a porozumeniu. Tiez rozmyslam, ci mu ta inakost ostane.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 19:23:05)
Zuzi, myslim v obojim.
 alena 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:13:38)
Malá poznámka, aby maminky dětí s PAS nepropadaly panice - porozumění se samozřejmě vyvíjí i u dětí autistických. Některé se rozmluví doslova "skokem". Někdy je sice jejich řeč částečně neúčelná, to ale neznamená, že by porozumění "stálo". Mluvím samozřejmě o dětech čistě autistických (ne s AS).
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:19:40)
Jeno, sociální interakce..co nám přijde u Adama dost děsný je, že klidně přijde a bouchne do novin, které táta čte a udělá to přes upozornění znovu a znovu (za sebou) i přes zvýšený hlas, takže milý tatínek už pění a tuhle ho plácl, zrovna měl prdelku holou náš striptér..a pak ho chtěl plácat taky! a ještě u toho nadával! (takže tady je vidět, že tělesné tresty jsou v současnosti u něj vysoce nebezpečné). To, že pořád nechápe, že někdo jí nebo spí nebo že nemůže neustále přepínat televizi :) zhasínat světlo :) a podobné legrácky, to mu taky uniká.
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 18:33:24)
Večer přepíšu z Psychodiagnostiky články o poruchách řeči a pošlu Jeně, jestli je přidá do deníčku nebo to zkusím sama. Doufám, že nebudu za blázna, ale myslím, že na netu to nikde k nahlédnutí není a třeba to všechny nemáte doma.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 19:44:19)
Alice, tohle měly v určitym věku obě naše děti, záleží na míře. Je fakt, že když tu kdysi Špendlík psala, že jejich malej pořád bouchá dveřma od skříněk, psala jsem, že to Bojek dělal taky, ale když jsem pak viděla prcka Špendlíkovic, byl jasnej ten rozdíl - Bojek to měl jako pozorovací hru - třeba na půl hodiny deně po dva měsíce, zatímco u Špendlíků to bylo bouchání na pohled bezúčelný a fakt skoro celej den.

Pak byly třeba věci jakože Bojek nechápal, že když někdo brečí musí mu přestat dělat to co mu dělá, když brečel jeho mladší bráška, že spadnul, klidně se tomu smál a nepřišlo mi to jako škodolibost, ale jako že se baví nad představením a nechápe, že bráchu něco bolí. Nebo měl hysteráky, pokud jsme šli jinou než obvyklou trasou, což jakoby není znak dětí s dysfázií, já to přisuzovala autismu. Teď když někam jdem známou cestou a mladší se ohradí "Tam ne!", dochází mi, že zdravýmu dítěti to vysvětlíš (že třeba se potřebuješ stavit v nějakym obchodě), dítěti s rec. dysfázií nikoli. Ono vůbec netuší proč někam jde a jediná jeho jistota je známá cesta - a tu když mu vezmeš...

To s tim nepochopením smyslu pláče si ovšem takhle vysvětlit nedovedu. Možná je i tohle věc, kerou se děti učí (rodič jim vysvětlí, že když někdo pláče, znamená to, že je smutnej nebo ho něco bolí). Vždycky jsem si myslela, že tohle by mělo bejt vrozený, ale když může bejt naučený kejvání "jo" a "ne" (viz opačné používání u nás a v Bulharsku (nebo kde :-)), kdoví, jestli ne i tohle...
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 19:52:51)
deNNě atd.
:-)
 Gothic 


Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 15:27:41)
Jena-dik. to znie logicky :-) prave mne tiez net nikdy nic moc o dysfazii nevyhladal, tak preto som v tomto smere mimo a skor som sa docitala o autizme.
Mam na vas prosbu, kamoska ma pocit, ze mala sa recovo nevyvija celkom ok, nepoznate nejakeho dobreho logopeda v Prahe?
Toto mi prave pise na skype

"Ona s náma pořád komunikuje.Kdyby to někdo poslouchal, tak to vypadá, jekože s náma plynně komunikuje v cizí řeči - včetně všech intonací. Bohužel té řeči nikdo nerozumí.Jen na ty základní věci,které potřebuje - papa, pipi (pít, jíst) , mami, tati a ahoj - to používá našem jazyce :) Jinak má vlastní výrazy, kterým jsem se naučila rozumět.
a ta slovní zásoba se nějak nerozšiřuje :( Jo, ještě říká Pů a Miki - oblíbené postavičky :) Ale na obrázcích ukáže naprosto všechny postavičky a zvířátka, o kterých nemám ani tušení, že je zná."

Inak rozumie skor jednoduchsie veci, obcas splni aj viaczlozkove, je dost ziva a diva, jej brat ma LMD a porod bol dost tazky.
Vedeli by ste jej doporucit niekoho, kto by pomohol? Alebo mate pocit, ze je to este ok u 28m dietata?

Alena-dik, este som tam asi nedosla :-) k tej kapitole.
 Gothic 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 15:48:39)
Baby vy ma ukludnujete :-) zeby sme este predsa len mali sancu, ze to PAS nebude? :-)
Len nechapem, ze L. skutocne v hre nezaostava, urcite nie nejak extremne. Kludne ked vysavam, tak si vezme svoj vysavac detsky a vysava so mnou.
Strasne napodobnuje, este aj ako si pilnikujem nechty a malujem mihalnice.
Tak mi to nejde do hlavy, ked sa hra opozduje aj pri PAS aj pri dysfazii, tak sakra co ma ten nas leri?? :-)) Zuzi to mas tazke, ja poznam zase deti u ktorych to velmi pomohlo, bola vyvinuta prave na tazkych autistov a treba vediet vsetky suvislosti, clovek by sa do toho nemal pustat len tak, ze sama si nieco precitam a idem na to. Musi ta instruovat terapeut. Takze ja tiez nemam opravnenie :-) robim len to, co citim, ze je spravne v dany okamih, tak nejak intuitivne.
To by bolo na dlho, no niekto na nu fakt neda dopustit a z deti, co v kojeneckom a batolacom obdobi mali niekolko hodinove afektivne zachvaty pre nejaku fakt nepodstatnu vec sa stali deti s "normalnymi zachvatmi vzdoru".
Mne by napr. bolo prijemne, kebyze mam hysak a niekto ma objima a pevne drzi a viem, ze sa o neho mozem opriet, az kym sa neukludnim :-)(ale ja som extremne kontaktny typ, mojho muza co je moj opak by to urcite zabilo :-))) Ale chapem, ze kazdy ma iny nazor a nie kazdemu to sedi :-)
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 15:59:49)
Gothic, preco sa Lerik hra normalne? Na to je mozno jednoducha odpoved. Pretoze deti su rozne a nezapadaju do skatuliek. Preto.

Ad pevne objatie. Nechcem o tom velmi debatovat, pretoze mam naozaj voci tomu silnu averziu a nechcem sa nikoho dotknut. Pomohlo, nepomohlo, ano, viem, ze su ludia, ktori tvrdia, ze im to pomohlo. Neviem.. ja vzdy rozmyslam, v com to pomohlo a v com to ublizilo, co sa mozno ukaze neskor. Ale to by si fakt bola rada a bolo by ti to prijemne, keby niekto, na koho si prave hrozne nastvana, ta nasilu drzal v objati, aj keby si nechcela? Sory, ale to sa mi nechce verit.
 Gothic 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 20:36:51)
Zuzi-ale preco na niekoho nastvana? SKusim napisat, ako to vidim ja :-)
Dieta spadne, dostane hysak, nefunguju bezne metody na ukludnenie.
Su deti (konkretne poznam,ale nechcem tu menovat) ktore mavaju aj 3 hodinove hysaky, kedy si ublizuju, trieskaju hlavou o zem. Co potom robit? nechat to dieta tak? a to dieta to graduje, je mimo, nevie o svete, kamoske dieta odpadava do bezvedomia a to napr. preto, ze jej nedovoli sa hrat s noznicami (proste su deti, co to akceptuju, deti co sa vzteknu normalne a staci ich chvilu nechat tak a deti co to vygraduju do takeho extremu, ze su schopne byt v afekte hodiny) oni sa nemusia hnevat na teba, ale nezvladaju emocie a same to graduju a graduju a vrieskaju cim dalej viac, neukludnuju sa.
Nam sa par krat stalo, ze keby som L. nedrzala ked mal hysak, tak si ublizi, proste on chodil a hadzal sa dozadu na podlahu hlavou tak, ze sa zaklonil a treskol na zem.
Ja to nevnimam v zmysle to dieta premoct, alebo znasilnit, ci zlomit, ale objat ho a dat mu pocitit, ze sa o mna moze opriet. Ze som ta silna, co ho ochrani (podobne ako hranice)
A ano hej, aj kebyze ide o to, ze sa na niekoho hnevam a som nepricetna, tak by som ho mozno najprv odstrkovala, no keby ma objimal, vravel mi, ze ho to mrzi, ma ma rad, a ze som pri nom v bezpeci,tak to beriem skor, ako keby ma nechal "vyplakat nech sa z toho dostanem sama".
Ja obvykle nerobim objatie v pravom slova zmysle, skor ho len objimam a ukludnujem, no bola par krat situacia, kedy sa ho pustit nedalo, pretoze robil hore popisane a bolo to v ramci zachovania jeho bezpecia.
Ale ako som uz pisala, kazdy clovek je iny, kazdemu vyhovuje nieco ine, ja mam voci prokopovej tiez vyhrady napr. s jej knihou "kdyz dite nechce spat" dost nesuhlasim, ale niektore myslienky sa mi pacia a nezavrhujem to uplne :-)
Mne sa dost pacil tento clanok http://www.emimino.cz/pages/story/3878 tam je to z pohladu maminky.
Mne to znie dost logicky.
No nebola som na ziadnom seminari, necitala som vsetky knihy, takze sa k tomu nemozem uplne zodpovedne vyjadrit. A nikoho na to ani nepresviedcam, kazdy musi vediet, co mu sedi, co mu nesedi, co zabera a co nezabera. A chapem aj tvoj negativny postoj, ma ho vela ludi.

Zuzi-ty si tusim pisala, ze Alex ukazoval celou rukou, alebo sa mylim? Lebo vsetko to, az na slabsi ocny kontakt robi aj L. on vzdy vedel sa naciahnut za vecou, vybrat si, prejavit zaujem, nezaujem. ale take to prave ukazovanie, ze ukaze, pozrie na mna, spravi nejaky zvuk a zase ukaze tak to nerobil a nerobi.
Ale verim, ze to este pride, dnes teda ukazoval hodne, uz akoby mu dochadzalo, ze tym vie upriamit nasu pozornost na tu vec, co chce a ze mu ju dam ;-)
Pepe-dik, ja som pocula, ze kone nejak vedia vycitit tvoje rozpolozenie a absorbovat negativnu energiu.
Sak skusim tam zavolat a spytat sa, za to nic nedam ;-)
Jena-je to zaujimave co pises a znie to fakt logicky.
Alice-budes zlata, ked to prepises a das do dennicka. Ja si to urcite rada precitam.
A co ten logoped prazsky?? poradi niekto??

 lipoo 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 22:52:42)
Jeno-no,tak náš Danek slovům rozumí dobře,nemá problém...ale stejně mu taky leccos nevysvětlím a má hysteráky...asi taky záleží na povaze...a tak...
Hani-však ti Jena psala adresu,a že si máš zažádat o přátelství...
Gothic-já nejsem z Prahy,takže logopeda neporadím-ale myslím si,že je kamoška ještě v průměru
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 22:59:44)
O jednej prazskej logopedke viem. O Dane Kutalkovej. Citala som od nej knizku... nieco o poruchach reci, bola velmi dobra. Takze v case, ked sme boli v Prahe, sme u nej boli najprv s Danielom a jeho koktanim a potom aj s dvojrocnym Alexom, ktory nerozpraval. Bola fajn a bolo vidno, ze to s detmi vie a ze ma vela skusenosti.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(11.3.2007 7:32:55)
Kamarádka ke Kutálkové taky chodí a je spokojená.
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Jeno, 

(11.3.2007 7:53:53)
asi jsem přehlídla adresu, kterou jsi mi psala ohledně deníčku. Můžeš ji, prosím, zopakovat?

Zuzi (a myslím, že to ti psala i Gothic), zaujala mě tvoje zmínka o logopedce, která s dětmi pracuje už v tak nízkém věku a navíc je dobrá. (Protože tady, co jsem se zatím bavila s doktory - pediatrička, foniatrička -obě říkaly, že se s dětma pracuje až po třetím roce života....) Zkusím se podívat na internetu, vyhledat logopedky u nás v Hradci Králové a uvidíme.....Hančí poměrně dost rozumí, třeba by s ní šlo už pracovat.....
 Hanka+Hančí5/05+Štěpán12/07 


Tak už jsem tu adresu našla, 

(11.3.2007 8:02:03)
Jeno, a zažádala jsem o přátelství ve vzkazech. Snad to tak mám být. :o)
Prosím tě, můžeš mi poslat kontakt na pí doktorku Krejčířovou? Jak to u ní funguje, co objednavcí doba atd.?

Všem vám přeji krásný den!!!!
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Jeno, 

(11.3.2007 9:03:07)
Oni před tím třetím rokem s dítětem nechtějí pracovat, protože to může být jen opoždění, který se srovná samo. A můj názor je, že v takovym případě by dítě, který rozumí, mělo dostat čas.

Jak vidíš, tak Alice byla u psycholožky, kterou si tu všichni chválí, už ve dvou letech a zůstali bez diagnózy, protože to bylo moc brzo.

Kontakt na Krejčířovou je tady: http://www.ftn.cz/index.php?id=2287
Mně osobně se osvědčilo se objednávat mailem (a rovnou jsem stručně popsala Bojkovy potíže), ona běhěm vyšetření nebere telefon, takže je těžké se jí dovolat.

Ale pokud jsi pražská, možná si zkus vyhledavačem najít tu Kutálkovou - ta nejspíš nebude mít tak dlouhý objednací lhůty a pokud u vás jde jen o mluvení, bude si s vámi stopro vědět rady.


Na tý stránce s deníčkama musíš kliknout dole na "staňte se přítelem rodiny" a dál už uvidíš. Ono si to zapamatuje Tvůj nick a heslo a teprve potom já Ti to můžu schválit.
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 22:57:53)
Gothic, co robit? Neverim, ze sa neda najst iny sposob ako to dieta z toho stavu dostat. Je vela veci, ktore sa daju robit. Toto mi pride, ako ked privazovali autistov o stolicku, aby sa nehybali a aby si neublizovali. Tiez k tomu mali vedecky podlozene dovody a az neskor vedci usudili, ze to autistom nepomaha ale skor ublizuje. Nevidim v tom rozdiel, sorry. Myslim, ze vzdy existuje iny sposob, ktory zaberie. Keby to niekto robil mne, brala by som to ako nasilie, je to neprijemne a ponizujuce. Takze to samozrejme beriem rovnako, ak to niekto robi detom a preto ma stve, ze z toho este niekto robi vedecku metodu, ktora pomaha. Drzat ich nasilu v naruci, nedat sa im pohnut, az kym nerezignuju? Prepac, nepresvedcila si ma. Pre mna je to chore.
Ze sa o mna moze opriet? To davam najavo svojim detom. Ked su nahnevane alebo smutne, ponukam im svoju naruc. Vzdy a niekedy aj niekolkokrat, pretoze ju niekedy z hnevu odmietaju. Ale nikdy ich v nej nasilu nedrzim. Tym sa predsa nemoze davat najavo, ze maju vo mne oporu.. tym davam najavo len to, ze som silnejsia a ze ich premozem.
Ale este raz pripominam – su to moje pocity a moje nazory. Nikoho za to neodsudzujem. Sama take dieta nemam… len u susedov je chlapec, ktory sa v hisaku hodil vzdy dozadu o zem. Ale vedeli ho zvladat aj bez toho, aby ho nasilu drzali.. Aj ked viem, tazko porovnat, ja neviem posudit, nakolko bol on tazky pripad… viem, ze nakoniec zistili, kedy to robieva a co to asi spusta a najlepsie im zabrala prevencia a odreagovanie. Ale neda mi to, myslim, ze na svete su deti, ktore su tazko zvladatelne a predsa tu metodu nepouziju a zvladnu to.
Ale chapem rodicov, ktori po tej metode siahnu. Jednoducho po zlyhani vsetkeho ostatneho siahaju po comkolvek a asi v tom nevidia zlo ako ja.

Ad Alexove ukazovanie. On neukazoval celou rukou, ale normalne prstami. Len na jednej ruke namiesto ukazovaka pouzival prostrednik a niekedy ukazoval obidvoma rukami. Bola to dost sranda.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 11:02:16)
Gothic, řekla bych, že slovo "nutkavé" dost přesně chování dětí s PAS vystihuje. Bojek si taky hrát spíš zkoumavě - logicky - je to důsledek toho, že vývoj řeči mu neumožňoval různé hry, ke kterým je potřeba komunikace a spolupráce, tak se věnoval pozorování jak se něco kýve či točí, rozebírání apod.

Kdysi jsme tu rozebírali tu hranici co dětem nechat jako rituál a co ne.
Vyšlo z toho něco v tom smyslu, že i děti s PAS chtějí vědět jak je to správně, chtějí to dělat jako ostatní, takže je dobrý je informovat co není vhodný dělat, protože třeba kdyby onanovaly na veřejnosti, tak se ostaní budou pohoršovat nebo se jim smát. Na druhou stranu třeba večerní kývání pro ně je způsob jak se uklidnit, vyrovnat s přehršlí zážitků nebo změnou prostředí apod. a upíráním podobnýho rituálu jim můžeš způsobit problémy, které budou horší, než samotné kývání.
Takže to bude asi hodně na intuici - zjistit co u dítěte je jen nepochopení jak vypadá vhodný chování (to lze měnit - normální výchova) a co je nutkavá potřeba (kterou měnit asi neni dobrý). Navíc jsme se tu shodli, že je třeba posoudit jaké jsou společenské důsledky - to že se dítě večer kýve mu nijak neublíží ve škole mezi vrstevníky, zatímco kdyby na veřejnosti onanovalo, má to takové důsledky, že je třeba se snažit aby se to nedělo, i kdyby to bylo nutkavé...
Snad jsem to napsala tak, jak jsme se k tomu opravdu dobrali :-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 9:56:09)
1) Hančí je ještě malá, dala bych jí čas.

2) Expresivní dysfázie znamená, že dítě je v pořádku sociálně i pozoruměním a má problém "jen" s mluvením. Do tří let ale u dítěte, který je jako Hančí může jít jen o prosté opoždění řeči, které se srovná samo. Výhodou expresivní dysfázie je, že s ní umí pracovat všichni logopedi, krom těch úplně neschopných, protože to je známá porucha.
Občas sem zajde Eržika, která má dítě s expres. dysfázií - jejího chlapečka vídám od narození, tak můžu říct, co mi u něj přišlo jako "usvědčující" pro expres. dysfázii - krom toho, že všemu rozuměl, tak měl i potřebu mluvit - rozumocvě na to byl zralej, jen mu nešlo vyslovit to, co chtěl. Takže se mu třeba podařilo říct "dada" a pak to používal smyslupně jako stálej výraz pro nůž.
Občas takový slova vymýšlí i zdravý děti, ale pro něj to je docela typický. Zdravý děti častěji říkají slovo podobné intonačně, nebo začínající stejnou hláskou, nebo začátek slova...
Bojek s rec. dysfázií říká slova odpovídající intonací - vnímá slova právě hlavně jako zvuk, tak je tak i napodobuje.

3) O přátelství do deníku můžeš požádat na adrese http://rodina.cz/komunikace

4) Krejčířová sídlí v Thomayerově nemocnici v Praze, byla u ní většina dětí z téhle diskuse a všichni s ní mají dobrou zkušenost. Pokud bys na ni chtěla kontakt, poskytnu.

5) Hypotonické děti jsou zjednodušeně právě ty, který začínají později sedět, chodit...


Tak já se tu s tim píšu jak to čtu postupně a teď koukám, že Zuzi to všechno napsala .-)

Já mám každý pátek večer jen pro sebe, takže chodim s kamarádama do čajovny, na koncerty apod.
 lipoo 


Re: Ahojda sluníčka! 

(10.3.2007 11:23:33)
jejda,vy jste užvaněné:-)))Tak já vás dočtu později...
JInač-náš Danek když se narodil,tak byl taky hypotonický...ale pak už dobrý.žádné pohybové problémy nemá,ani jsme nic necvičili...to byl asi hypotonický z toho překotnýho porodu..tak papá,já valím ven,dokud je tam tak krásně...
 Alice + 3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hezký večer 

(8.3.2007 16:43:01)
Aha, tak teď jsem si všimla toho porozumění, tak se tady dělám chytrá :) a přitom jsem si toho nevšimla. A nešlo by to řešení odklad-neodklad odložit až po Krejčířové?

Koukla jsem do vývojové psychologie a o mutismu se tam mluví na dvou místech, jednou u získaných afázií, kde je jedním z projevů.. a podruhé u poruch plynulosti řeči. U těch afázií je samozřejmě těch projevů víc:

1.mutismus
2.malá spontaneita řeči
3.artikulační poruchy
4.agramatismus
5.negativní znaky

Jestli ji nemáš a chceš podrobnosti, tak ti to můžu napsat na mail.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.