| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě?

 Celkem 177 názorů.
 Kudla2 


Téma: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(29.12.2015 23:07:56)
Teď se tu vyskytlo několik témat ohledně dědictví nemovitosti, která mě vedou k zamyšlení, jestli to vůbec má nějaké řešení, které by nezpůsobilo, že by se ti lidi do krve nepohádali ani si žádný z nich neodnesl pocit křivdy.

Už to tu párkrát padlo skoro jako modelová situace - rodiče bydlí v domě a mají dvě nebo víc dětí. Jaké pořízení o svém majetku by měli udělat, aby se ani jedno z těch dětí nemělo důvod cítit "ošizeno"? Ideální by bylo jim dům odkázat na třetiny, aby ho prodali a o peníze se rozdělili, ale co když je to komplikované tím, že jeden z nich v tom domě s rodiči bydlí a jak tu psala třeba Yuki, aby se v něm dalo bydlet komfortně, je potřeba do něj investovat (výměna oken, zateplení, oprava střechy...). Pokud to nemohou udělat rodiče, kdo by do domu měl investovat? Všichni sourozenci rovným dílem (i když tam bydlí jen jeden)? Ten, který tam bydlí? A jak se při případném dědění zohlední to, že do domu vrazil dejme tomu dva milióny a tak ho zhodnotil, přece by bylo nespravedlivé, aby se pak dědictví dělilo z této zhodnocené ceny domu a ten, co do domu investoval, by vlastně z vlastní investice musel sourozence ještě vyplácet?

A jak řešit situaci, kdy ten bydlící sourozenec reálně nemá na vyplacení těch zbývajících dvou (tedy ne že by nechtěl, ale prostě nemá a tudíž nemůže)? Jaké byste viděli nejspravedlivější řešení? Dům po smrti rodičů prodat a rozdělit si peníze, přičemž tomu, co investoval, by připadl větší podíl kvůli tomu zhodnocení? Nebo to vzít tak, že rodičovský dům je blbé prodávat, ale to by pak znamenalo, že ti ostatní sourozenci budou na svém podílu zkráceni? A co když ta nutná oprava je natolik rozsáhlá, že si ten investující musí na to vzít hypotéku a tudíž ručit tím domem, a na to konto vyžaduje, aby rodiče převedli dům na něj (protože jde do velkého rizika a jinak by tu hypotéku nedostali)?

Jak nad tím přemýšlím, tak mně by asi jako rodiči přišlo nejspravedlivější odkázat to všem rovným dílem po zohlednění té investice, a nechat je, aby si s tím po mé smrti nějak poradili. A případně svolat rodinnou radu a sdělit jim to, že dělím na stejné díly, ale bratrovi A je nutné kompenzovat jeho investici, takže dostane ke svému dílu ještě o X navíc.

Řeším to naštěstí čistě hypoteticky, ale když vidím, kolik to dokáže nadělat zlé krve, tak by mě zajímalo, jestli to vůbec má nějaké spravedlivé řešení, protože mi přijde smutný, že se ti rodiče snažej, aby svoje děti nějak zajistili, ale ve skutečnosti to těm dětem spíš uškodí, protože se o to zhádaj do krve a znepřátelej do smrti.
 papírník 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(29.12.2015 23:23:26)
Moji rodiče maj supr dům prima lokalita zachovalej. Mám bratra postupně jsem tam bydlela já, bratr s rodinou a hromadíme čurbes oba.
Ted tam bydlej jen naši.Ani jeden tam nepotřebujem bydlet ani v budoucnu máme svoje.
Já z nostalgie bych to nechala jak je a třeba pronajímala jak 2 bytové jednotky nerada bych prodala,ale pokud naši rozdaj karty před odchodem respektuji
 :-) zaregistrovaná 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(29.12.2015 23:39:30)
je to zkouška vztahů v rodině, když mi někdo vypráví, jak se mají všichni doma rádi, tak se ptám: a už jste dědili?
Taky znám situace, kdy se postupně stalo klidně 10 lidí různým děděním vlastníkem jedné rozsáhlé nemovitosti, a je to úplně neřešitelný, nemovitost neprodejná, protože se vždycky někdo šprajcne, neschopnost se dohodnout na ceně, jedni chtějí platit nájem (nebydlí tam), další proplácet náklady (bydlí tam a opravují).

Ještě jsou dobré situace, kdy předek v dobré víře převedl část svého majetku na nějakého vzdáleného příbuzného, neb mu ho bylo líto, a z chatičky na vesnici se stal dům s velkým pozemkem v zajímavé čtvrti Prahy.

Jediné, co mě k tomu napadá, umět se od obdobného majetku odpoutat. Kdo to emočně zvládne, vyhrál.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:20:51)
"Jediné, co mě k tomu napadá, umět se od obdobného majetku odpoutat. Kdo to emočně zvládne, vyhrál."

Já si přesně tohle myslím taky.

Ne že bych byla až takovej Mirek Dušín, ale myslím, že je to daleko nejjednodušší řešení, a mít podělaný vztahy považuju za horší, než nemít úplně přesně stejně.

Ale "podělaný vztahy" bych tady odvozovala od toho, že bych to nechtěla být já, kdo začne dělat rozbroje, kdyby mě někdo z těch druhých vyloženě podtrhnul, tak bych se naštvala a měla bych za to, že ty vztahy podělal on a ne já, když se na něj za to zlobím.
 Fren 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 20:21:57)
"...kdyby mě někdo z těch druhých vyloženě podtrhnul, tak bych se naštvala a měla bych za to, že ty vztahy podělal on a ne já, když se na něj za to zlobím."

-no a to je přesně to,o čem jsem psala nedávno já(co se nám přihodilo) a tys celou diskusi byla natvrdlá jak bambus~j~
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:31:07)
Fren,

ale Ty ses zlobila primárně na ty staříky, že SVUJ majetek dali komu chtěli oni a ne vám.

Navíc se na mě nezlob, ale vystupuješ tak, že být Tvoje příbuzná, tak by se mi nechtělo ani Ti nic dávat, ale dokonce ani s Tebou trávit Vánoce u společného stolu. Normálně by mě to ani nenapadlo, ale u Tebe bych se vůbec nedivila, kdyby Ti tchánovci chtěli vyvést nějaký naschvál, sama bych na jejich místě k tomu měla dost velké cukání.
 Fren 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:39:55)
.."ale Ty ses zlobila primárně na ty staříky, že SVUJ majetek dali komu chtěli oni a ne vám"-
-tvoje škoda že neumíš číst,psala jsem,že ho měli rozdělit mezi všechny své vnoučata a ne upřednostnit jen jdno a to jedno je opět dítě toho,kterému dávají veškeré nemvitossti a nejen ty stále a průběžně.

A jinak si trubka neskutečná,furt tu budeš něco kvákat o tom,jak se tu prezentuji,zamyslela ses už někdy nad tím,jak se tu prezentuješ ty?Dle mě máš šílené názory.

A ještě k té mé prezentaci tady - rozlišuji internetové anonymní diskuse s neznámými a reálný život s příbuznými,rodinou,trubko-opět mě to nutíš zopakovat~a~
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:45:57)
"ho měli rozdělit mezi všechny své vnoučata" - kdo jsi, abys jim diktovala, komu a jak mají dělit SVUJ majetek?

Zkouším se vžít do jejich kůže, představuju si to jako takový krásný povánoční dárek - vychutnat si neoblíbenou snachu a nechat ji pěkně vycukat a vydusit ve vlastní šťávě, přitom naprosto legálním způsobem, na který měli plné právo (majetek byl pořád ještě jejich). A jako bonus se s ní už nebudou muset do smrti stýkat.

Jak normálně nejsem mstivá, tak kdybych měla takovou snachu, jak se tu prezentuješ, tak bych to udělala s gustem taky.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 22:37:59)
šuplíku, to víš, taková jsem já, matinko ~;)

 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 22:40:32)
navíc, šuplíku, to, že něco ze SVĚHO MAJETKU za svého života někomu daruju, znamená, že se "vyprdnu na svého syna a vnoučata"? To bych zase nečekala já od Tebe, že láska k rodičům a prarodičům je závislá na tom, jestli mi darují svůj majetek...
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 22:55:59)
Šuplíku,

to, že někomu něco SVÉHO daruji a sdělím to partnerovi svého dítěte, přičemž vím, že ten partner je totálně bezohlednej a jde si jen za svým prospěchem, přece neodepisuji ani své dítě, ani svá vnoučata. A i ten partner má na výběr, jak zareaguje - pokud by nebyl takový hltoun a sobec, tak by žádný konflikt nevyvolal, a mně by moje provokace nevyšla a ještě by mi mohl parádně vytřít zrak tím, že by zareagoval nějak neutrálně.

Ti prarodiče neudělali nic nelegálního, dali SVUJ pozemek někomu JINÉMU, vůbec to nebyla Frenina věc, a Fren měla možnost ukázat, že je nad věcí. To, že vyletěla jako čertík z krabičky a pravděpodobně řekla tchánovcům něco ošklivého (moc si nedělám iluze, jak vypadá "pravda" v jejím podání), to byla její volba.

Znovu opakuju, že normálního člověka, který není po majetku jak čert, by moje "zlomyslnost" nerozhodila (a já bych ani neměla potřebu nic takového mu provádět).
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 23:37:30)
Fren dle vlastních slov s tchánovci skončila, jestli tomu neříkáš konflikt, tak už nevím čemu ~;).

Navíc nikde není psáno, že ti prarodiče Frenina manžela i jejich děti vydědili, ten pozemek asi nebyl JEDINÝ jejich majetek.

Myslím si, a i jsem to už dřív napsala, že jejich počínání považuji za zvláštní, nicméně je to jejich a můžou si s tím naložit dle svého, Fren s manželem dle svého vlastního tvrzení má dost (dokonce se tady často chlubí, jak ona je zajištěná, její děti taky a ostatní jsou ubožáci a hlupáci, že si to nedovedli taky tak zařídit), a dokonce o existenci toho darovaného pozemku až do okamžiku oznámení netušila. Přesto jí stálo za to tchánovce kvůli tomu zcela zavrhnout.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 23:45:23)
Šuplíku,

ano, umím si představit, že to ze strany tchánovců není nijak "vřelé" a třeba i jejich vinou, ale zas mi neleze do hlavy, jak můžu někoho nesnášet a přitom mu mít za zlé, že mi nechce dát majetek. Zvláště když jsem sama zajištěná a vlastně to nijak krvavě nepotřebuju.

Když někoho nemusím, tak od něj taky nic nechci, ne? Navíc Fren tady píše každou chvíli něco jiného - nejdřív že vztahy jsou studené už od svatby, pak zas že až doteď bylo vše v nejlepším pořádku... tak nevím, na čem vlastně jsme.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 0:05:14)
"mezi "nechce MI (NÁM) dát svůj majetek" a "všechno co měli dali jen a pouze rodině bratra mého manžela" je docela rozdíl, nemyslíš? "

A jakej?
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 0:22:47)
proč bych si dělala srandu?

Když se ti rodiče se odjakživa k jednomu dítěti chovají studeně a preferujou to druhý - je to smutný a nepříjemný, ale co s tím naděláš? Fren a její muž jsou spolu už víc než dvacet let, jestli je to setrvalej stav, tak už je to asi dost stará vesta. Asi by to člověk řešil tím, že by se od nich citově odtáhnul, občas by tam možná zajel na návštěvu ze slušnosti, a tím by to haslo.

A pokud by sám byl zajištěnej a neumíral hlady pod mostem, tak proč by se tolik rozčiloval kvůli majetku od někoho, koho nemá rád a kdo nemá rád jeho?
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:12:04)
Kopretinko,

tak ona si naopak třeba myslí, že jsi LEPŠÍ než sestra (protože jsi dokázala se vypracovat na rozdíl od ní).

A s tím "jdi si za sestrou" - proč by měl být problém někdy matce vyhovět a někdy (když se mi to nehodí) prostě nevyhovět - nemůžu, nemám? Kdyby šlo o život, tak to asi neuděláš, ale jinak není přece Tvoje povinnost obstarávat mohoucího člověka zcela podle toho, jak si ON pokyne prstem?
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 0:08:38)
znovu opakuji, že si umím představit studené vztahy s rodinou toho druhého, ale tak buď to je studené už od začátku (a pak zkrátka žádnou vřelost a dary nečekám a nemůžu být strašlivě zklamaná, že se mi toho nedostává), nebo to teda studené nebylo a až dosud bylo vše v naprostém pořádku, sourozenec třeba dostával víc materiálně, ale prarodiče se k nám i k dětem chovali hezky, a pak tedy nevím, jestli by stálo za to s nimi přerušit styky jen proto, že mně něco nedali a tomu druhému jo.
 ...j.a.s... 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 0:39:56)
Kudlo studené a nic moc vztahy jsou jedna věc a majetek druhá. Umím si představit, že se sourozenec celý život trápí tím, že jsou k němu rodiče nespravedliví atd. a vztahy jsou naprd a přesto nebo právě proto chce majetek. Jinými slovy, alespoň ty peníze, když už to s láskou pos... Někomu vlastní rodiče ublíží tolik, že si dotyčný potomek přeje aspoň trochu materiálna, co by mu pomohlo v blbé situaci s bydlením atd.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:25:50)
Kudlo, to je ale naopak. nejde o to mít někomu za zlé, že mi nechce dát majetek. jde o pocit křivdy, když veškerý majetek dá pouze jednomu dítěti a jeho potomkům a na druhé dítě se vybodne, de facto ho ještě za svého života vydědí
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:24:32)
dům už dávno přepsali na toho druhého syna, Fren psala, že ten pozemek byl už jediný majetek. pokud teda nepočítáme obnošené šatstvo, že.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:23:12)
Kudlo, to je furt dokola. bez ohledu na to, že se Fren chová na zdejších diskusích jako megera, tak platí to, že protěžovat výrazně jedno dítě (a jeho potomky) nikdy nepřispívá dobrým rodinným vztahům. a jestli se to protěžování projevuje, když jsou ty děti malé, nebo když už jsou dospělé, na tom až tak moc nezáleží.

kdyby tady někdo napsal, že babička jednomu vnoučátku dala veledary za tisíce a jinému vnoučeti prošlou bonbošku, tak by ti to asi taky přišlo divný.
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:45:01)
Rachel, to asi Kudla bezne dela. Jedno dite dostane k Vanocum telefon, pocitac atd.. a druhe kapesniky a poucku o tom, ze se odprostit od maejetnych veci, protoze oni si muzou delat se svymi penezi co chteji.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:54:31)
však vztahy nejsou o penězích, tak co.
 Fren 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 23:03:18)
prď na ni, je to buď troll na přesdržku nebo je sjetá imervere; každopádně pro mě ignor na každou další diskusi
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 22:08:49)
řekla bych, že právě kvůli takovémuto tvému vyjadřování Kudla napsala, co napsala ~d~
 Fren 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 22:58:26)
vyliž si (_._) !!
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:21:58)
A jo, to myslíš toho zapomenutýho bráchu...
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:31:02)
Milado, já jsem nad tím zrovna uvažovala, že to není přesný, ale nic lepšího mě nenapadlo.

Jestli jsem to ale dobře pochopila, tak ten bratr v tom byl vcelku nevinně, ne?
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:39:51)
Milado,

když já si nejsem jistá, že bych si v jeho situaci uvědomila všechny důsledky, které bude mít moje nečinnost pro ty ostatní příbuzné (na kterých by mi vcelku asi moc nezáleželo, když bych je prakticky neznala)
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:48:53)
Milado,

já ho nechci omlouvat, když neznám souvislosti, ale umím si představit, že se na to prostě někdo vykašle, zvláště pokud vůči tomu dotyčnému rodiči měl ještě něco nevyřízeného.

Prostě je to hnusný, ale kdybych se teď dověděla, že mají něco dědit nějací sourozenci, které ani neznám, tak by mi víc záleželo na vlastním pohodlí než na nich a neměla bych vůči nim vcelku žádné výčitky, kdybych neodpovídala na jejich dopisy.
 . 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 11:35:11)
Souhlas s Kudlou, taky ho chápu.
 Delete 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 11:54:14)
Milado,

ani . nepsal(a), že něco nechápe.
 Delete 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 12:02:50)
Milado,

a proč něco vysvětlovat, když všichni chápou? Jak to, co tě štve a proč, tak to, že někdo prostě jedná tak, jak jsi popsala.
 Delete 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 12:19:38)
Milado,

já si naopak myslím, že Kudla podstatu problému chápe.

Ale bez ohledu na to, že vůči tobě nebo vám je chování dotyčného emigranta nefér, působí vám spoustu problémů, tak je k pochopení, že existuje člověk, kterému jsou všechny vaše problémy u zadele a je mu i jedno, že vám je působí svou netečností. Nemá smysl rozebírat, jestli mu to tehdy jen nedošlo, a teď už si to uvědomil, nebo mu to prostě bylo jedno, a teď už mu to jedno není.

A třeba mně na vašem případě nepřijde divného vůbec nic. V rodině manžela jsou emigranti a v dědictví se s nimi normálně počítá ~d~. A vůbec nikoho nenapadlo, že by to mělo být jinak.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:37:56)
Delete,

děkuji ~x~.

já bych si na místě toho emigranta pravděpodobně vůbec neuvědomovala, že někomu způsobuju až takový potíže...
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:58:24)
Milado,

já normálně jo, ale píšeš, že ten bratr žije v zahraničí, a myslím ,že ses zmiňovala, že ho ta notářka obesílala česky, kdyby mi tu obálku poslali turecky z Turecka, tak bych asi taky nevěděla, co znamená tamější modrej pruh a třeba bych vůbec nerozuměla, co se po mně chce.

Navíc pokud byl "unesenej matkou", tak možná k otci neměl úplně kladný vztah, mohl si říct "vlezte mi s ním všichni na záda i s jeho majetkem, nechci s ním mít nic společnýho, a za to, že se vykašlu na obálku s modrým pruhem, mi tady v zahraničí nic nehrozí"
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:41:42)
"To, ze se s nemovitosti neda nic delat, nemovitost chatra, prestoze jsme jasne domluveni nikoho nezajima ~a~"

já myslím, že zvelebovat byste ji mohli, aby nechátrala, akorát byste ji teda nemohli prodat.
 Adelinkaa 1 dítě. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 8:38:26)
Naprostý souhlas Zaregistrovaná, znám to v příbuzenstvu, je neuvěřitelné jak normální, inteligentní lidé se k sobě začali chovat po té co jim umřel tatínek...šílené hádky atd.a od té doby se ani nepozdraví na ulici..dle mě je nejlepší, když starší rodiče seznámí se svými úmysly ohledně dědictví děti ještě za života...Nejhorší jsou ta nečekaná "překvápka" v závěti..jak to že jsi dostal o něco víc atd.
 Haaribo 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 12:18:48)
V tomhle spravedlnost nenajdes. Jsme 3 sourozenci. Senesla ma byt ve meste, do domu by nesla. Bracha dostal barak po dedovi a ja bydlim v baraku s mamou. Nepsana dohoda je takova, ze pokud bych nekdy dum prodavala, mela bych ty dva vyplatit. Po smrti taty ma vlastne polovinu mama a druha polovina se deli mezi me a ji, sourozence se sveho podilu zrekli v muj prospech. Ale co jednou bude, az umre mama... tezko predjimat, ale nezbyva nez doufat, ze nikdo nebude delat problemy. Vrazili jsme sem uz nemale penize a asi by me vezli nohama napred.
 Martina, 3 synové 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(29.12.2015 23:49:40)
Dům prodat ještě za života, najmout si komůrku v podkroví, peníze probendit. ~g~
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(29.12.2015 23:51:49)
Martino,
to udělali moji prarodiče. Všechny nemovitosti prodali, takže už není co dědit a o co se hádat. Moc si za to pravda neužili, protože je prodávali ještě za totáče, kdy byly ceny poněkud jinde (a možnosti užívat prachy taky), ale aspoň máme po starostech. ~;)
 Lexi. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:26:11)
To se vždy musí řešit případ od případu. Obecně, několik variant:
1) v domě s rodiči nebydlí ani jedno dítě, po smrti rodičů dům prodat, peníze rozdělit rovným dílem
2) v domě s rodiči nebydlí ani jedno dítě, ale po smrti rodičů se tam jedno z dětí chce nastěhovat - nechá se udělat odhad ceny a ostatní sourozenci jsou vyplaceni - pokud dotyčný na vyplacení nemá, nechť si pro tento účel vezme hypotéku
3) v domě s rodiči bydlí jedno z dětí, opravy domu financují rodiče, po smrti rodičů vyplatí sourozence - pokud dotyčný na vyplacení nemá, nechť si pro tento účel vezme hypotéku
4) v domě s rodiči bydlí jedno z dětí, rodiče na opravy domu nemají finance, rodiče přepíší na toto dítě část nemovitosti a to opravy financuje, po smrti rodičů vyplatí sourozence ze zbylého podílu - pokud dotyčný na vyplacení nemá, nechť si pro tento účel vezme hypotéku
5) v domě s rodiči bydlí jedno z dětí, rodiče na opravy domu nemají finance, rodiče přepíší na toto dítě celou nemovitost, nechají si tam věcné břemeno bytu a ostatní děti dostanou od rodičů jiný majetek, popř. je sourozenec vyplatí.

Situaci samozřejmě ovlivní i to, jestli jsou rodiče do smrti relativně soběstační, nebo jestli jsou nemohoucí a jeden ze sourozenců o ně pečuje
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:34:39)
Lexi,

no jo, ale co když už si to dítě tu hypotéku vzalo na opravu toho domu a horko těžko ji splácí (případ z mého okolí)?

Jako TECHNICKY by ten sourozenec měl na to vyplacení nárok, ale prakticky to vypadá tak, že ti, co v tom baráku žijí, horko těžko dotáhli do konce jakous takous rekonstrukci a ještě jim zbývá bůhvíkolik na splacení?

Já bych, být tím druhým sourozencem, asi v jejich situaci neměla moc srdce chtít, aby mě vypláceli...
 Lexi. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 1:03:18)
Kudlo, zrovna v tomto konkrétním případě - já být tím druhým sourozencem, asi bych uvažovala ve stylu - a co když já sama horko těžko splácím hypotéku na byt, přilepšení z rodinného majetku by mi přišlo vhod - třeba abych vlastní hypo splatila dříve, nebo si vylepšila vlastní bydlení - proč bych se měla vzdát svého podílu jenom proto, aby měl sourozenec lepší bydlení než já?
 Delete 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 1:20:06)
Mám ve svém okolí dva různé případy, a bohužel, jak jde o majetek, všechno jde dost do háje.

Jeden případ:
Původně velký rodinný dům s jednou bytovou jednotkou, později předělaný na 3 bytové jednotky jedna má zcela samostatný vchod, dvě mají společný vchod, chodbu, oddělené jsou byty. Ze všech bytů přístup na společnou zahradu. V domě bydlí majitel a jeho dvě dcery s rodinami, další dvě dcery bydlí jinde, jsou poměrně dobře zajištěné, jedné už byl vyplacený podíl na domě po matčině smrti, nevím teď, jestli v tom byl započítaný i potenciální dědický podíl po otci, takže by už po jeho smrti neměla dědit vůbec. Každopádně právě tato dcera si žádá další a další podíly a vyplácení, odmítá přijmout, že už byla vyplacena, prostě se pořád považuje za spolumajitelku, dělá zle...
Dále jedna z těch, co v domě bydlí, odmítá jakékoliv řešení za života otce (prodej, darování) a zároveň nemá na to, aby vyplácela kohokoliv po jeho smrti.
Druhá z dcer, co v domě bydlí, se marně snaží najít jakoukoliv domluvu. Bohužel to jediné, co by vzhledem ke dvěma zmíněným sestrám bylo asi jediné možné, tedy odejít z domu a začít žít jinde, naráží na to, že veškeré finanční prostředky jsou vráženy od začátku do tohoto domu, takže prostě nemají za co někde jinde začít. Také jsou jediní, kdo se stará o toho otce, ani ta dcera, co bydlí v domě s rodinou, ani ta poslední, co v domě občas bydlí v bytě u otce, a co ještě rodinu nemá, se o otce nepostarají, ani porce jídla navíc u nich nikdy není, nikdy nemají čas, nikdy nic nemůžou....
Poslední roky začal i boj o zahradu. Je prakticky nemožné cokoliv dohodnout, od běžné nedomluvy se přešlo k naschválům...
Zoufalství.

Druhý případ:
Dvě majitelky, jedna měla jedno dítě, druhá tři. Jedna už zemřela, její podíl převzal jediný syn. Ten v domě žije. Druhá stále v domě žije, stejně tak jedno z jejích dětí. Další dvě děti mají své domy jinde.
V domě jsou momentálně 4 bytové jednotky, z toho dvě plnohodnotné, dvě takové...bydlet se tam dá, ale jedno je suterén, druhá má zase většinu místností nezkolaudovatelných jako obytné kvůli nízkým stropům.
Současní majitelé odmítají jakékoliv řešení jako darování, převod na jiné majitele, rozdělení domu na jednotky apod. Takže po smrti současné majitelky ideální poloviny domu to bude tak, že jednu ideální polovinu bude mít jeden z tam žijících, o druhou ideální polovinu se budou dělit tři, z nichž jeden tam žije. Všichni jsou to už poměrně staří lidé, každý se dvěma dětmi, které všichni už mají své partnery, rodiny, až na jednoho, který se kvůli zdravotním problémům stal nesamostatným a je závislý na rodičích.
Takže bydlet v tom domě mohou jen ti, co v něm v současnosti bydlí. Hodnota domu je obrovská, nikdo z nich už kvůli věku nedostane hypotéku a nikdo z nich nemá potenciál kohokoliv vyplatit. Na jednu stranu vlastně nikdo z nich v tom domě nepotřebuje a ani nedokáže bydlet sám, ale také se nikdo z nich není ochotný vzdát svého podílu, který fakt není zanedbatelný. K tomu zamozřejmě obrovská zahrada, o kterou se nikdo z nich není schopný dlouhodobě starat.
Nabízí se jediné řešení, ale k němu budou muset dospět budoucí dědici a možná až jejich děti, z nichž žádné už v tomto domě nebydlí a bydlet nehodlá.
Žádné vzdávání se majetku ve prospěch kohokoliv se nekoná, bez ohledu na velmi dobré rodinné vztahy a ochotu pomoci kdykoliv v různých životních situacích.

Mám dojem, že to nějak souvisí s tím, že tyhle rodiny si udržely majetek i v době, kdy všechno patřilo všem, mají pocit, že je jejich povinností o rodinný majetek pečovat, udržovat ho, případně rozšiřovat....

V naší rodině to je jiné, tam snad nikdy nikdo nic neměl, takže dědit není co. Moje ségra se dlouho snažila nic nevlastnit, i když do nájmů vrazila víc, než kolik by dala za hypotéku na byt, ve kterém bydlí, můj bratr zase nemá problém cokoliv kdykoliv prodat a koupit místo toho něco jiného. Exot jsem jen já, já když už si něco pořídím, tak proto, že to chci mít, a pak mám problém se toho vzdát, i kdybych mohla získat něco lepšího. Takže se obávám, že jestli jednou splatíme hypotéku na tenhle barák, tak ho také nedokážu prodat a jít do něčeho menšího a zbytek věnovat dětem, což by bylo nejrozumnější. A rozčtvrtit ten barák taky nepůjde. Tak leda zvládnout ještě 3 takové domy, pro každou jeden, ať se s tím pak vypořádají, jak chtějí ~l~.
 MÍŠA&FÍK 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:32:17)
Nejlepší je nic nemít......neb málokdy se asi podaří dědit spravedlivě.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 0:42:09)
Milado,

KDYKOLI jsem s tím přišla do styku, tak se tohle označilo za "věci nepatrné hodnoty" a NIKDO se tím nezabýval.
 Chloé 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 11:46:14)
Tak jasne, ze do dedictvi patri i nabytek, saty apod. Co treba sperky, obraz za miliony, cenny historicky nabytek. ~:-D? Hmm ? To by se jako do dedictvi nemelo pak pocitat ?
 Chloé 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 11:52:13)
Milado,
ja vim, zes to netvrdila ty. Jen jsem to na Tebe nalepila.
 Pole levandulové 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 19:03:51)
Milado,na tohle si pamatuju a musim rict, ze jsem to dost barvite vypravela me mame a ta se na zaklade toho rozhodla mne ucinit spolumajitelkou hrobu, abych pak mohla pripadne jeji urnu pohrbit a nepotrebovala k tomu jeji souhlas. Stacila k tomu jedna kratka navsteva na Olsanech a ona ma klid. Ostatni majetky uz vyresila za ziva, takze ma celkove klid, kdyz vi, ze se po jeji smrti nikdo nebude s nikym tahat.
 Pole levandulové 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 19:34:43)
Milado, to bylo mysleno jako podekovani tobe, bez toho by mne to taky nenapadlo i kdyz mam jinak na dost veci promyslene scenare dopredu.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:35:16)
Tak s tím hrobem mi to ale přijde logický - jasně že ti kameníci nemůžou nic dělat, protože to by mohl říct každej, že ten hrob je jeho, případně můžou nastat nějaký spory mezi sourozenci.

Tak si holt necháš urnu chvíli doma, ona tam tolik místa zas nezabere...
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:39:09)
Milado,

aha, já myslela, že do země se už pohřbívá minimálně.

Tak to je divný, přece toho nebožtíka nejde nechat někde.. v mrazáku? na ulici? ~a~
 Jahala. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 22:11:59)
Jo Milado, to je chyba,ze to nikdo neví jeden by řekl, ze když vlastním hrob tak mě tam pohřben protože když ho vlastním nečekám, ze mě hodí přes plot. To je věc kterou bych čekala ze správa hřbitovů majitelky hrobu řekne obzvlášť, když tuto situaci musí z logiky věci řešit často.
 Inaaa 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 13:07:42)
Nesmysl
 Delete 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 7:01:38)
Hello,

taky nechci, aby tu s námi některé dítě zůstalo, pokud nepůjde "o život" ~;). Rozumem mám vyřešené i to prodání baráku a rozdělení peněz rovným dílem dětem, plus malé bydlení pro nás, podobně jako ty. Akorát tedy v tomhle zatím rozum těžce prohrává s emocemi, takže zatím si vůbec nedokážu představit, že bych se měla tohoto domu zbavit ~f~. To spíš věřím tomu, že dokážeme získat ještě 3 další, aby fakt měla každá něco ~t~.

Jinak s tím staráním se o rodiče to není tak černobílé. Já třeba přišla o oba, když jim ještě nebylo 70, táta měl mrtvici v 65 letech a následující 4 roky se o něj mamka starala, a zahrnovalo to třeba i plíny na noc a úklid přes den, když nestihl nebo schválně vykonal potřebu mimo, když mamka třeba nepřišla podle něj včas z nákupu a pod. Naše péče pak zahrnovala to, že cokoliv kamkoliv bylo potřeba odvézt, dovézt, když odešel spotřebič, tak koupit nový apod., to prostě byly věci, které mamka už k té péči o tátu nezvládala, ač sama o sobě byla v pohodě fungující. A to jí bylo čerstvých 60 let. A byly jsme to opravdu jen my, i když sestra rodinu nemá a bratr má děti o dost starší, tak opravdu jen my se starali. A jen my jsme nakonec byli ti, kdo pořídil byt tak blízko, aby naše pomoc byla k něčemu, protože těch 100 km už bylo moc. Táta se nakonec stěhování nedožil, a mamka si pak nestihla ani oddychnout a po roce a půl odešla za tátou ~7~.
Na druhou stranu manželova babička ještě v 90 letech nepotřebovala pomoc veškerou žádnou a naopak byla schopná třeba ještě pomoci nám tím, že vyžehlila prádlo apod. Manželovi rodiče zase nepotřebují navenek pomoc žádnou, ale přesto vnímám ten rozdíl mezi mým mužem a jeho sestrou, která žije v zahraničí a k rodičům jezdí jen na návštěvu. Zatímco kolem ní se lítá a veškerý program se přizpůsobuje jí, když přijede, tak mého muže má tchýně tendenci úkolovat bez ohledu na to, kolik má vlastní práce a nakolik ho potřebujeme my jako rodina. A čím je tchýně starší a má víc času, tak bez ohledu na to, že mentálně i fyzicky je naprosto fit, tak je čím dál více náročnější jen na to, aby s ní někdo byl, věnoval jí čas, prostor, komunikoval s ní, realizoval její projekty...a ono se to nezdá, ale ten čas se pak začne počítat na hodiny a ty chybí v práci nebo u dětí. A i tohle patří do toho "starat se". Dítě, které bydlí s rodiči, má výhodu, že pokud chce, tak tuto péči může poskytovat mnohem snáz, ale na druhou stranu, pokud nechce nebo opravdu nemůže, tak nemá jak uniknout, protože tím, že bydlí v dosahu, tak nějak všichni okolo očekávají, že to prostě udělá. A hodně náročné období na tuto péči je právě u relativně mladých seniorů, většinou v období, kdy jdou do důchodu, mají najednou mnohem víc volného času a mnohem méně lidí kolem sebe, se kterými mohou sdílet a ten čas trávit.
 Delete 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 7:40:20)
Hello,

tak to je hnus, to jo. Bohužel právě všude kolem taky vídám vše, jen ne to, co by si člověk myslel, že by vidět měl ~d~.

Já to psala hlavně kvůli tomu věku, že si myslím, že ten je na tom všem ze všeho nejméně podstatný. Nebo že zatímco u člověka opravdu starého tu péči o něj nikdo moc nezpochybňuje, tak právě u těch mladších, bez ohledu na to, že tam ta péče je, a leckdy také náročná, i když jinak, tak ji okolí nechce vidět nebo odmítá uznat.

Jo a ještě mě napadlo, že já mám ohledně domu vlastně také jasno. On tenhle dům je něčím zvláštní, chytnul mě ještě před tím, než jsme ho kupovali, s předchozími bydleními jsem tohle neměla, takže to není o tom, že "můj dům, můj hrad", je to prostě něco mezi tímhle konkrétním domem a mnou. Dokud budu schopná se o něj starat, tak tu budu. Ale potom spíš než něco malého vlastního bych mnohem radši nějaký pečovatelák, domov důchodců. Tak nějak mám v sobě, že bych mnohem radši, aby se o mě starali cizí, kterým za to budu platit, než vlastní. Takže jde jen o to, abych na to měla, nebo aby mi to byly děti ochotné platit.
 :-) zaregistrovaná 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 8:40:09)
Delete, já tě chápu s tím domem. Jsem tvor stěhovavý, neustále jsem kupovala prodávala byty, bylo mi jedno, že jeden měsíc bydlím tu, a další měsíc se stěhuju jinam, ale teď ten dům - zahrada. Až teď jsem objevila pocit, že se těším, až zase bude jaro a já budu celý den probírat kytky a snažit se jim nejméně škodit, pěstovat trávník, což můj manžel komentuje "jenom co to začalo trochu vypadat, tak to zase něčím spálíš" .... K tomu domu jsem přilnula moc. Ale uvidíme, až budu stará, a bude mě zmáhat uklízet ty metry.
Naši počítali s tím, že s nimi brácha bude bydlet, skoupili právě co nejvíc okolních pozemků, už jsou na něj napsaný. Takže stejně nikdy nedostanu přesnou půlku. Táta nám jednu přišel říct, že se rozhodl situaci po své smrti neřešit, ať se nějak dohodneme. A já vím, že ani tu půlku nebudu chtít, že mi bude stačit něco, abych neměla pocit, že nejsem jejich dcera, a neošidila jsem zase svojí rodinu. Víc neřeším ... Nějak bylo, nějak bude. Nám je dobře, díky Bohu!
 ivaxx 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 8:41:44)
"tu povinnost sestry starat se o babičku vnímám..."

Jestliže je babičce 92, znamená to, že se pravděpodobně už 10 let sestra stará. Před tím ještě i o otce. Když by se započítalo, kolik by stála pečovatelská služba, která by ji plně nahradila, vychází mi, že si již (pakliže se nejedná o prvorepublikovou vilu na Vinohradech) své dědictví odpracovala a i ostatní příbuzní by měli alespoň z části vypomoci.

Z vlastní zkušenosti - dědické vztahy byly u nás vyrovnány - děti, které z domu odešly, byly vyplaceny. Ty, které zůstaly se přesto staraly. Ostatní to také brali stále za jejich povinnost. Jednalo se babičku s Alzheimerem....
 Žžena 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:56:11)
Tak naše babička se ve smyslu "nají se - obstará si hygienu a chodí bez dopomoci" o sebe postará (a v létě dělá i na zahradě, resp. škodí i na zahradě, abychom byli přesní, třeba vypleje sadbu atd.), postel si převleče, pokoj zamete, prádlo vypere.
Přesto je naše péče o ni v mnoha směrech nezbytná a ne vždy lehká už dost let. Kromě sebeobsluhy v užším slova smyslu je i ta ostatní, přes všechny výše popsané zvládané věci nemůže být sama, protože si třeba nezatopí, nezamče/neodemče sama dům, nenakoupí si, po dovaření nechá hořet na sporáku plotýnku. Aktuálně třeba naše chodící aktivní babička neví, co je za den, má výpadky kde a s kým se nachází (plete si své sourozence se svými dětmi atd), důchod prohýří za dva týdny, občas zapomene, jak se zavírá okno, jak se poznaj hodiny nebo jak vypadá telefon.
Ale záchod, sprchu, oblíkání a spol. zvládne, tak jakápak péče, že... Zvenku to vypadá jednoduše. Kdo sem jednou za čtvrt roku přijede, vidí paní, která vlastně všechno bravurně zvládá. Dostane se mu taky nálož historek naší babičky o tom, jak si pro převoz k lékařům platí ze svého taxi, aby se rodina nemusela kvůli ní omezovat (vozíme ji všude my, historek tohoto typu má ale milion, vybájí je do nejmenších podrobností). Když zrovna nenastane prekérka s tím, že babička návštěvu, třeba svoji dceru, nepozná, a oslovuje ji jménem své sestry, tak taková návštěva netuší, že to s tou soběstačností zas tak růžové není a že ve skutečnosti babička potřebuje celodenní "babysitting". Prostě určitá forma péče o seniora se odehrává dávno před tím, než je mu potřeba utírat zadek.
 Žžena 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 15:58:04)
zefýr,
ony jsou taky různý zkušenosti. V manželově rodině tohle třeba nebylo docela dlouho moc téma, protože u nich senioři většinou umírali dost brzo po odchodu do důchodu. Téma dědictví domu a péče o seniora se tam vůbec nevyskytovalo, protože seniory k péči prostě neměli.
V mojí rodině jsou z obou stran strašně "tuhé kořínky". Téma dlouholeté péče o seniora je ve hře prakticky vždy, ve smyslu kdo se toho ujme a bude se tím pádem seniorem samozřejmě žít, a jak správně díš, je to kolikrát úkol typu "ani za dva baráky", ale ten starej člověk tu prostě je a někdo se postarat musí, když důchoďák nevidíme jako řešení. Teta takto prababičku "dochovávala" třicet let (od sedmdesátky do stovky). Třicet let být někomu k dispozici, to je nejen na barák, to je i na metál ~d~
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:03:50)
to je hrozná představa, já chci do důchoďáku, hodlám si ho sama vybrat a odejít tam, dokud budu ještě při smyslech
 Žžena 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:09:39)
Já teda, zcela upřímně, do důchoďáku nechci. Ani té stoleté prababce bych ho nepřála.
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:14:39)
proč, jsou i dobré a myslím, že až my budem stařenky, bude úroveň ještě lepší. A když už dojde na to, že mi bude muset někdo přebalovat plíny, tak raději profík, který je za to placený a po šichtě jde domu, než moje dítě, kterému z toho leda hrábne a bude mě nesnášet.

Babička mojí mámy žila sama v domku na vesnici, když už měla práce dost, domek prodala a šla do domova, kde ještě taky měli i nějaké malé hospodářství, zahrádku, pomáhala v kuchyni... ale už nemusela.
 Žžena 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:19:49)
Dabo,
jsou i dobré důchoďáky a budou i lepší, ale stejně bych radši, aby mi ten profík ty plíny přišel vyměnit domů, kde jsem se svýma.
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:21:31)
jenže on tam nebude 24/7 jako v tom domově. Nad náma má sousedka dementní maminku a největší bengál tam bejvá v jednu v noci...
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:24:48)
navíc kde doma? Pokud se nejedná o generační bydlení, ve kterém už žije málokdo, musí si tě někdo nastěhovat k sobě, nebo se někdo musí nastěhovat k tobě, což velmi často značně naruší jejich život.
 Žžena 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:32:31)
dabo,
ano, péče o seniora někomu vždycky naruší život, a přesto to považuju za lepší jak důchoďák. Já prostě uklizení nepohodlnýho člena rodiny do instituce považuju za poslední zoufalý čin v situaci, kdy jiné řešení z nějakých důvodů není. Byla jsem vychována v rodině, kde se toto prostě dodržuje.
Ano, třeba se mi stane, že tam taky skončím. Stát se může leccos. Ale nebudu říkat, že je to super řešení a uklízet se tam sama preventivně.
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:37:10)
mě zase přijde šílené si nárokovat, aby se pro mě někdo obětoval
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:48:43)
Žženo,
jo, to já taky. A právě proto půjdu radši do důchoďáku. Pradědečka jsem zažila a to byl ještě zlatej, až ten poslední rok už byl mimo a dělal pod sebe, do 98 let byl v podstatě soběstačnej, ale i tak to s ním nebylo lehký. Čas od času se sebral a utekl, že půjde "ke svejm" (v 92 letech ho přestěhovali poměrně dost daleko od míst, kde byl zvyklý - asi 120 km) a celá rodina ho hledala po čertech ďáblech. Někdy byl na nádraží, někdy si to štrádoval s bačkorama pod paží po silnici směrem na Písek.
Babička byla poslední rok života ležák. Doma ji máma měla asi 14 dní a fakt se to nedalo, zvlášť proto, že ona tam být nechtěla, jako celoživotní hypochondr se cítila v bezpečí jen v nemocnici nebo v nějakým jiným zařízení s lékařskou péčí. Ironie osudu je, že ji to stálo život, protože jí tam nechali umřít na sepsi z proleženin. Ale to je zase jinej příběh.
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:50:42)
monty, zůstaneme v kontaktu, kdybysme neměly na jednolůžkovou cimru ;)~t~
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:53:07)
dabo,
jasně, a dokud nám to bude trochu myslet, můžeme pro potřebu místních seniorek udělat diskusní server geronti.cz, abychom se svými stařecko - dementními výlevy nezasíraly Rodinu, kde už bude jiná generace. ~t~
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:54:59)
nebude, bůhví co bude moderní, třeba bude internetová diskuse něco jako dneska gramofon na kliku ~t~
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:55:42)
dabo,
gramofon na kliku je dneska náhodou in. ~t~~t~~t~
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 17:04:25)
jo, že se s ním vyfotíš na fejsbůk ~k~ a pak si pustíš na mobilu Spotify
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:51:08)
důchoďáku, kde mi budou říkat "babi", budu muset být v pokoji s nějakou cizí bábou a ještě mě budou nutit, aby háčkovala, se děsím.
ráda bych dožila ve svém a mezi svými, pokud to jen trochu bude možné
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:15:04)
Žženo,
vidíš, moje babička měla doma svýho tátu taky třicet let (do 99 let) a ani po něm nedostala žádnej barák, protože v té době dávno žádnej neměl. ~;)
 Líza 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 7:02:37)
Padesatileti lidé péči nepotřebují, ale taky po nich nededis. Péče o nemohouciho starého člověka je docela něco jiného...
 Silvie03 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 7:07:04)
Perfektní ~g~

Taky žasnu, kolik lidí dává dohromady péči o rodiče a dědictví. Hodně trapné ~Rv
 veverkaa 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 7:43:19)
Tak ono, když se o někoho staráš proto, že ho máš rád, záleží ti na něm a kvůli tomu vydáváš svoje finanční prostředky, spoustu energie (třeba i na úkor svých zájmů a potřeb a potřeb svojí rodiny) a pak veškerý majetek připadne člověku, který se objeví jen 1x za půl roku na návštěvu, tak tě to dost zamrzí (ačkoliv si nepomáhal ze zištných důvodů).
 Dana 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 8:40:01)
Přesně takto dopadla moje máma, že odešla s holou zadelí. Někdo si to holt dokáže zařídit. Naštěstí pro ni, ona to ani jako křivdu nepociťovala, protože jí byl vždycky nějaký majetek fuk. Její bratr měl tři děti, ona jen dvě. On neměl kde bydlet, protože si vzal venkovskou a v Praze neměli byt. Bydleli v tom domě, my jsme měli nájemní byt. Když k nám chodil, pořád brečel, jak jsou na tom s těmi třemi dětmi špatně a hučel do matky, aby na něj přepsala svůj podíl, když tam bydlí. Naše máma byla samoživitelka, tak byla ráda, že jí dal nějakou korunu za ten podíl, ale byly to směšné částky. Když nakonec byla jejich matka stará a nemocná, starala se o ni zase jen moje matka, on na to neměl čas a jeho žena náladu. Dnes má ten barák v Praze velkou hodnotu, protože stojí na křižovatce hlavních silnic v obchodní zóně, ale nedá se již nic dělat.
 Louisa Z. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:05:42)
"Muj byvaly spoluzak se zase nedavno nahodou dozvedel, ze je jeho maminka jiz nekolik let v poradniku na jeden pecovatelsky dum. Samozrejme maminka o tom nema ani potuchy a dal cpe cely duchod sestre a do domu."

Hello, myslím, že bohužel i případy ve svém okolí vidíš trochu zjednodušeně a nepříliš objektivně. Jednak není možné být v pořadníku na pečovatelský dům, aniž by o tom maminka nevěděla (při přihlášce to podepisuje především žadatel, aby tam neevidovali někoho, kdo o to vůbec nemá zájem), druhak prohlášení bratra, že maminka cpe celý důchod sestře a do domu se asi taky nezakládá na pravdě. To maminka žije z prány? Spíš je to tak, že sestra se o ni ve společném domě stará, maminka sice může dávat důchod dceři, protože dcera zajišťuje veškeré platby (jídlo, energie, poplatky atd. atd. atd.) a preventivně dali přihlášku do pečovateláku, protože nikdo neví, zda nenastane situace, kdy babička se stane ležákem a dcera třeba bude muset chodit ještě do práce a tedy pobyt v pečovateláku bude opravdu nezbytný (a dostat se do pečovateláku není bohužel možné v okamžiku, kdy řešíš akutní situaci).

Myslím, že to není tak černobílé a dost záleží na tom, jestli ten vyprávějící zná jenom "svoji" pravdu a nebo je ochoten připustit i něco jiného.

Jinak já znám případy spravedlivé i nespravedlivé, spravedlivé fakt existují (třeba u nás už to máme vyřešeno ke spokojenosti rodičů i tří sourozenců, nikdo není zhrzen a nemá důvod se cítit ošizený; o rodiče se já sice starám nejvíc, ale výborně kooperujeme i s ostatními sourozenci - každý pomáhá v rámci svých možností v nějaké role v té pomoci. Nic si nezávidíme a se sourozenci si navzájem pomáháme i v těžkých životních situacích, které potkají každého jednoho z nás - například když já jsem ovdověla).
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:26:26)
Luiso, to je hezke. Mne treba prijde dulezite taky zoholednit zivotni situace deti. Kamaradka je ze ctyr sourozencu. Jeji bracha je od mlade dospelosti kvuli nemoci v ID. Rodice mu koupili byt a prispeli na auto. Myslim, ze ti ostatni sourozenci to urcite neberou jako ujmu ikdyz zdaleka tolik nedostanou.
 Louisa Z. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:38:58)
Pavlo, my finančně žádné životní situace nezohledňujeme. Finančně jsme to opravdu zvládli spravedlivě bez újmy kohokoliv. Tou podporou v těžkých životních situacích myslím spíše podporu psychickou a fyzickou (tj. třeba že jeden sourozenec přijel do hodiny poté, když jsem mu zavolala, že je muž mrtvý, čekal se mnou na pohřebáky, poté přijel druhý sourozenec ho vystřídat na noc, pak se mnou další zařizoval pohřeb atd. atd. atd.). To, že se na své sourozence takto můžeš kdykoliv obrátit a víš, že pro Tebe psychicky a fyzicky udělají maximum (a totéž děláš i Ty pro ně) je prostě benefit, za kterému všichni vděčíme našim rodičům (že nás tak zvládli vychovat).
 Louisa Z. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:42:32)
Pavlo, ale jinak myslím, že právě i ten případ Tvé kamarádky je to, jak by to mělo v rodinách fungovat. Že když je jeden sourozenec nikoliv vlastním zaviněním v ID, tak mu ti druzí nevyškrábou oči proto, že mu rodiče koupili auto.
 Louisa Z. 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:34:29)
Hello, ještě PS. Možná by bylo dobré při informacích o tom, jak důchodce cpe celý důchod nějakému dítěti, si uvědomit, jaké jsou výše důchodů a jaké jsou náklady na domácnost a kolik toho tedy reálně zbývá, čím se pečující potomek obohacuje.

My to máme taky nastaveno tak, že důchod dostávám já, zajišťuju z něj veškeré platby a deficit, který každý měsíc nastává (protože když je nemohoucí senior doma a chceš mu zajistit alespoň trochu důstojné živobytí, tak tam při běžném důchodu opravdu deficit je) platím ze svého. Když rodiče chtějí peníze na to, aby dali třeba k vánocům peníze všem vnoučatům (tedy i dětem mých sourozenců), tak na to mají "pokladničku", kterou jim průběžně doplňuju hotovostí a vůbec neřeším, jestli ta hotovost je část jejich důchodu a nebo moje peníze. Prostě já jsem živitel celé rozšířené rodiny a starám se o to, aby se všichni v ní cítili dobře.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:55:14)
"Možná by bylo dobré při informacích o tom, jak důchodce cpe celý důchod nějakému dítěti, si uvědomit, jaké jsou výše důchodů a jaké jsou náklady na domácnost a kolik toho tedy reálně zbývá, čím se pečující potomek obohacuje"

Louiso, přesně. ~R^

Považuji za neskonalou drzost, aby ten, kdo nepečuje, jakkoli zmiňoval to, si ten pečující "nechává" důchod opečovávaného seniora - představoval by si snad, že by ho ten senior měl dávat JEMU nebo co? Nehledě na to, že často ten pečující musí ještě doplácet ze svého, přesně jak říkáš.



 Beruška+J02A07T10 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:42:00)
u nás tato situace je, komplikovanější ještě o dvě nevlastní sestry, se kterými se otec xdesítek let nestýká.

Situaci byla vyřešena následně...
dům byl ve vlastnictví rodičů (dům tedy nemá hodnotu milionů - možná kdyby měl, chovali bychom se všichni jinak, to těžko říct, má hodnotu bych řekla tak do 1,5 milionu, velká investice tam přišla i ode mě, přesto, že tam nebydlím) v domě bydlí s rodiči nejstarší bratr, který nemá vlastní rodinu

dále rodiče spolu mají další dvě děti, (mě a bratra - oba máme své rodiny - bratr žije v německu a je dostatečně finančně zabezpečen - má aktuálně 3 děti, finančně jsou za vodou, mají vlastní dům), já mám tři děti, finančně to tak nějak pořád plácáme, ale za chudé nás nepovažuji, máme byt (který jsme zprivatizovali za málo, za dráž zrekonstruovali - ta moje investice do domu rodičů byla právě kvůli té privatizaci, byl byl původně v pronájmu rodičů a aby si rychleji vystěhovali potřebovali kotel a ústřední topení na které neměli, takže jsme jim to zafinancovali a tím se dostali k levné privatizaci bytu 3+1).

dům byl asi 100 letý, návrať, chlévy a tak, dům jako takový je dost veliký, pozemek už tolik ne, lokalita není nijak lukrativní, bratr a dříve i maminka do zaměstnání dojížděli.
dům je z části zrekonstruovaný, investice cca 1,5 milionu, ale není to komplet, jim to ale ve třech stačí.
Otec chtěl převést za svého života (ještě žije) dům na nás tři (zkoušel navázat kontakt s našimi nevlastními sestrami, to ale ztroskotalo, tak nechtěl, aby jsme po jeho smrti museli shánět ještě peníze a vyplácet je, tak se rozhodl, že to na nás přepíše), protože ale bratr v německu je finančně za vodou, vzdal se svého podílu a já protože, v domě bydlet nikdy nechci, mám tři děti a dovážet do školy a kroužků je nehodlám, po smrti otce by se tak jako tak dům musel prodat a já bych si maminku a bratra nastěhovala k nám do města (v domě je drží jen táta), nebo nedej bože, že by se stalo něco oběma rodičům, tak by se dům musel zase prodat a bratra bych si musela nastěhovat k sobě blíž tak, abych na něj mohla dozorovat, aby neuhnil ve špíně, jsem se rozhodla svého podílu vzdát rovněž.

Takže dům byl celý za souhlasu mě a prostředního bratra převeden za života otce na nejstaršího bratra,který jediný v domě žije
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:45:09)
Tak on má především každý k těm nemovitým majetkům jiný vztah. A často se ty vztahy liší i přímo v rámci té rodiny. Třeba moji bývalí tcháni měli chalupu (resp. teď už ji má jen tchyně, tchán zemřel), zdědil ji tchán po svých rodičích. S nikým se dělit nemusel, jeho sestra zemřela v dětství, takže neměl sourozence. Tchyně má dva bratry a když zdědili dům po svých rodičích, prodali ho a rozdělili si peníze. Ona svůj podíl investovala do rekonstrukce toho tchánova domu, kam jezdily už její děti na prázdniny, jezdili tam všichni tři její vnuci a mají k tomu místu citový vztah, nechtějí ho prodat. Jenže po tchánově smrti je pro babičku už náročný se starat o velký barák, navíc tam musí jezdit autobusem půldruhé hodiny z Prahy (letos jí bude osmdesát let). On je sice opravený a žádná velká práce s ním není, ale sekat zahradu, starat se o kytky, zatopit, když se tam přijede - barák je kamenný, skoro metrové zdi, takže je tam samozřejmě zima... to se udělat musí. Barák má zdědit bývalá švagrová. Její manžel ho chce prodat už teď, protože on jako jediný k tomu baráku žádný vztah nemá, je cizinec, nikdy tam nejezdil, jen 1x za rok na pouť, to je tradice. Vnuci jsou proti, ti mají citový vztah, ale nemají čas - jeden má náročnou práci a dvě malé děti, druhý je momentálně dlouhodobě v cizině a to v cizině daleké. Třetí, můj syn, je na starání o barák přece jen malej. Já do toho sice nemám co mluvit, ale taky bych dost nerada, aby se ten barák prodával, ovšem koupit ho jaksi nemůžu, protože barák má jak manželův otec, tak jeho matka a manžel je jedináček. K čemu by nám byly tři baráky, že. Navíc manžel je ve stejné situaci jako bývalý švagr - nemá k baráku žádný vztah, byl tam dvakrát na pár minut, když jsme tam něco vezli na půdu nebo pro něco z půdy jeli. ~d~
 Horama 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 9:59:54)
Nejspravedlivější řešení, které jsem viděla: Rodiče převedli dům na dítě, které tam žilo a o dům se staralo, ještě za svého života, tohle jejich dítě se následně o svůj vlastní dům staralo a zhodnocovalo jej, rodiče měli zřízené doživotní věcné břemeno (že tam budou bezplatně žít a stanovené části domu užívat, že budou přijímat návštěvy...). Dohoda zní, že dítě, které dostalo dům, se o rodiče také bude většinově starat ve stáří, protože bude "na dosah".
Jestli se někdo může cítit ukřivděný? Může. Vždycky může. Ale je to naprosto otevřené a jasné uspořádání.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:03:54)
Horamo,
to je spravedlivé jen v případě, že děti dostanou na výběr.
Co když by tam rády žily obě a rodiče to umožní jen jednomu?
U nás to tak bylo - starala se matka, dědila. Její bratr to uznával a souhlasil s tím. Jenže, kdyby babička měla závěť, zdědil by všechno ten bratr, protože ho měla radši. Zrovna můj strýc je férový chlap, takže by se toho ve prospěch matky vzdal, ale nejsou všichni takoví, že.
 Horama 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:12:39)
No, tady už není co dědit. :) Alespoň ne nemovitosti. Za tu nejlepší část považuju, že se věci (ať už jakkoli) vyřeší už za života toho, komu majetek patří. Když dopředu víš, co máš čekat, víš taky, do čeho máš nebo nemáš investovat a jak si zařídit život. To beru jako veliké plus.
A konečně: majetek mých rodičů je jejich majetek a nevidím důvod dělat si na něj nárok. Jestli se rozhodli odkázat ho útulku pro psy, já bych se s tím měla prostě smířit, protože já si se svým majetkem také dělám, co uznám za vhodné. Považuju ale za fér to předem svému okolí avizovat, protože by mě samozřejmě značně rozmrzelo, kdybych leta cpala své peníze do majetku rodičů s ujištěním, že to vlastně dávám do svého, a pak zjistila, že to byl velký omyl.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:15:07)
Horamo,
jasně, ale ty píšeš - převedli dům na dítě za svého života. Nevíme, jak se k tomu stavělo to druhé dítě, jestli se taky mohlo nějak vyjádřit.
Pravda je, že si rodiče se svým majetkem můžou dělat, co chtějí - ale ve chvíli, kdy jedno nebo více dětí vyšachují, aniž by o tom ty děti věděly nebo k tomu mohly zaujmout nějaké stanovisko, už se nedá moc hovořit o spravedlnosti.
 Horama 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:20:09)
V tomhle konkrétním případě o tom druhý sourozenec věděl, sdělili mu to dopředu, ale sdělili mu to jako fakt. Rodiče mu darovali větší finanční částku, která tedy neodpovídala tomu, jako by byl z domu vyplacený, ale nebyla zanedbatelná. Kromě toho žil většinu života jinde, domů jezdil jen na návštěvy - což dělá nadále. A své bydlení měl tou dobou už vyřešené.
Upřímně pochybuju, že existuje nějaké univerzální řešení, které jako spravedlivé akceptují všechny zúčastněné strany. Spíš věřím na to, že nejlepší variantou je předvídatelnost. (V téhle rodině např. obdobný krok udělala už třetí generace majitelů.) A druhou věcí, která pomáhá, je právě nedělat si na "rodinný majetek" nějaké nároky, když jde fakticky o majetek rodičů, babičky, tetičky apod.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:50:10)
Horamo,

souhlasím s tím, že je dobré mít ve věcech jasno.

 A. 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:10:05)
nejlepší je, kdy jsou dvě nemovitosti zhruba stejné hodnoty
 janna001 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:11:12)
Pokud ten, kdo v domě zůstane bydlet, nemá peníze na vyplacení, vezme si půjčku. Chápu, že vypočítání podílů může problém, pokud do domu jeden sourozenec investoval a ostatní ne. Ale přeci nemůžu chtít bydlet v domě, který jsem nekoupila, a čekat, že mě tam někdo nechá ze setrvačnosti.
 pepa 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:33:38)
U nás (pro upřesnění-v rodině otce) je dlouhodobá tradice že všechno při každém dědění přechází na pozůstalého manžela, pak když vdovec/vdova zestárne, přepisuje se nemovitost na toho, kdo zůstal "doma", protože sebepečlivější dojíždějící prostě nemůže obstarat ty každodenní nutné rituály.
A pak se už dělí jen zbytek.
V rodině matky jsou sice všichni milí, ušlechtilí a zbožní takže se nic neřeší včas aby to nevypadalo že dědečka/babičku strkáme do hrobu, ale o to větší průšvihy pak jsou.
 kachna_ 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 10:56:47)
Podle mě je potřeba hlavně mluvit se všema dětma o důvodech rozhodnutí a psychicky se připravovat na to, že to celé může dopadnout špatně (tím myslím jinak, než by si člověk přál).
Manželovi rodiče rozdělují majetek už za života dle svého rozhodnutí. Nechtějí, aby část připadla dceři, která se s nimi ani vnoučaty dlouhodobě nestýká, přestože jí i vnoučatům finančně i jinak velmi pomáhali. S vnoučaty se stýkat snaží.
Od mých rodičů a rodiny takovéhle typy sporů vůbec neznám, snažíme se vše řešit ve prospěch rodinného majetku a vztahů. Hrozně moc bych si přála, aby se tohle podařilo předat našim dětem.
Vlastním část baráku (dostala jsem ho od tety), ale většinový vlastník je maminka, takže rozhodnutí je zcela na ní. Já jí ho pouze vždy odsouhlasim.
Horší je, že náš rodinný majetek souhrou historických okolností má stejný dvůr se sousedy, kterým se blíží osmdesátka. Oba baráky jsou jednotlivě prakticky neprodejné a co s tím budou chtít dělat děti je ve hvězdách. Je nám líto nás všech, situace je blbá pro všechny strany, my jsme na tenhle konkrétní rodinný majetek hodně fixovaní.
Jinak si myslím, že na majetek rodičů děti automatický nárok nemají a podle toho by se také měly chovat. Převádění majetku "natajňačku", ale hluboce nechápu a přijde mi strašlivě nefér.
Myslím, že bez prodeje baráku to finančně spravedlivě nejde a prodej baráku zas nemusí být spravedlivý "morálně" nebo v zájmu vlastníků. Prostě je to o komunikaci (nepočítám patologické jevy v rodině, tam se to holt musí řešit jinak)
 Dari79 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 11:10:28)
A to vůbec neřešíš, jestli ten dům má "hodnotu" nebo nemá.

On totiž ten dům po rodičích či prarodičích je docela často postavený třeba před 50ti lety a musí se do něj vrazit těžké prachy...

Když tam někdo bydlet chce, tak ať si tam bydlí a nechá si ho ve vlastnictví, a ostatním vyplatí "spravedlivou hodnotu" - tj. z toho, co rodiče vybudovali - a investuje si pak už svoje do svojeho.

Investovat do baráku svoje prachy, když ještě patří rodičům, je kravina.

To už se spíš bavíme o bytu, který není tak finančně náročný, jako jsou domy...

Každá rodina si toto musí zodpovědět sama, protože situace každého je naprosto jiná.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:47:42)
"Investovat do baráku svoje prachy, když ještě patří rodičům, je kravina."

Dari, ale někdy může nastat situace, kdy je to potřeba (jinak by barák všem spadnul na hlavu).
 libik 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 11:21:50)
Je fakt, že neznám případ, kdy by se o dědictví nehrálo, ačkoliv většinou přícházívá ve věku, kdy už jsou dědicové soběstační bez závislosti na děděném majetku.
V případě, že je jeden z nich obyvatelem děděné nemovitosti, pokládám za normální nechat to, jak je, s právem ke vstupu a s podílem v katastru.
 Mili+2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 11:52:54)
Ja znam pripad ze sousedstvi. Ve velkem baraku bydlela matka, dva synove s rodinami, kazdy jedno patro, a dole spolecna mistnost, jenze schody uvnitr, a tim padem trochu narusene soukromi.
Svagrove si porad stezovali jedna na druhou, obe na tchyni, a kazda na muze a deti ty druhy.
Pak umrel jeden syn v 33 letech, druhy rok na to v 42, jedna snacha dostala penize od rodicu, koupila si byt jinde, druha se odstehovala do Ameriky, tchyne rok nato umrela.
Barak vyhodne prodat nejde, a tak chatra, loni po povodni vyhazovali shnile veci ze suterenu.
 Bouřka 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 12:00:41)
Záleží jak tu spravedlnost vnímáš. Pokud jako finanční vyrovnání do koruny, tak je to asi těžký. Sama nepočítám s tím, že bych byla vyplacena dle skutečné výše majetku. Ta je vysoká a reálně to podle ní prodatelné není. Majetek je to vyjímečný a prodávat ho nechceme. Teoreticky ta,která ho převezme, na tom vydělá, prakticky potáhne značné břímě. To, že to břímě potáhne vidím jako dostatečnou kompenzaci toho, že obdržím menší částku.
 Žžena 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 12:34:06)
Bouřko,
souhlasím. Myslím, že dědictví po předchozích generacích nejsou jen ty majetky přepočítané a přepočitatelné na koruny, ale i nějaká břemena. A je otázkou, zda se spravedlnost v rodině skutečně dá redukovat výhradně na přesně stejné rozdělení aktiv. Já myslím, že ne.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 12:55:17)
Každá sranda něco stojí.
Máme se sestrou různé otce. Můj se na mne vybodl už před mnoha lety, v podstatě jsem ho nezajímala nikdy. Má z druhého manželství syna, mého bratra, kterého vůbec neznám (viděla jsem ho jednou, když mu bylo pět, teď je mu skoro třicet) a pravděpodobně mne dávno vydědil, takže po něm nedostanu vůbec nic. Není to fér, ale co nadělám. Rodiče si člověk nevybírá.
Sestřin otec žádné další děti nemá a stará se celoživotně, finančně sestru vždycky podporoval, dal jí auto, dává jí peníze, pořizuje různé věci. Ovšem má nesnesitelnou povahu a teď vážně onemocněl (roztroušená skleróza), sestra se o něj musí starat, což je opravdu náročná práce, otec skoro nechodí, neudrží svěrače... a on jí ještě vyhrožuje, že když na něj bude "zlá" - což v praxi znamená, že chce, aby rehabilitoval, jezdil do lázní, dodržoval nějaký režim - dá svůj byt městu a ona nezdědí nic.
Za tuhle cenu bych žádný byt ani nechtěla, i když má cenu přes dva míče. Takže jsem z toho vlastně vyšla líp. Nebudu mít nic, ale taky nebudu z nervama v háji a nebudu zobat antidepresiva z nerudného dědka.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:15:44)
Šuplíku,
byt není obecní, je v OV - v podstatě to myslel tak, že ji vydědí a byt připadne státu, ale starší lidi používají starší terminologii. ~;)
 daba+holčička 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 13:27:09)
nevím, naše máma vyměnila 3+1 za garsonku a doplateček - milion dala nejmladší sestře, aby si koupila byt. Ta mladší si vzala hypotéku z nuly a sotva jí uživí a já v té době ukončovala snažení o druhé dítě, neb už docházely peníze na IVF. Stále žiju ve státním bytě po rodičích, který stojí na složenkách už skoro 16.000 a modlím se za privatizaci dřív než už budu stará, abych si tu hypotéku na něj vzala.

Podle mě to měla rozdělit na třetiny, jako strat pro hypotéku by to bylo dobré pro obě sestry a my třeba to dítě ještě dali, i když to je hodně sporné.

Předmětem dědictví budou ještě ta garsonka a chalupa, o které bysme se měly dělit už jen dvě, ale taky bude veselo, protože je to kapku nepoměrné. A ta chalupa ještě nejspíš nepůjde moc dobře prodat.

V tomhle je výhoda mít jedináčka, moje malá dostane všechno, jestli teda vůbec budu něco mít :)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 16:47:44)
pro mne je sen mít barák se dvěma byty, kde bych v jednom bytě bydlela a druhý pronajímala a měla tak aspoň něco k důchodu.
 zerat 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 17:14:50)
Kudlo, podle mě spravedlivé jen to když se ty děti vypořádají finančně před jakýmkoliv zásahem do domu. Chci rekonstruovat, tak udělám odhad a dle toho odhadu buď sourozence vyplatím a nebo začnu vyplácet...
My jsme se ségrou více méně rozešly právě kvůli tomu, že se nastěhovala do domu k mamce... shrábla všechno, mně nedala nic - jediné co pořád opakovala, že maminka je tam potřebuje - maminka měla v té době 53 let a v domě žila ještě se svými rodiči... takže by se bez asi vůbec neobešla ~d~ Takže má dvougenerační domek (o druhou polovinu už stihla ohnout i babičku) a já mám hypotéku na krku až do smrti a ještě poslouchám její hloupé řeči o tom, že už jsme na RD měli jít dle ní dávno ~8~ Nepřijde mi to, jak maminka se svou mamkou rozhodly spravedlivé a žel moje maminka celé ty roky jen napláká, jak se jí tam nežije se švagrem dobře... Žel zpátky to vrátit nejde ~d~
Sousedka tohle řeší nyní a líbí se mi, jak své dvě děti dělí. Prodává postupně majetky a vše dělí na třetiny a každý dostává třetinu. ~R^ Odstěhovala se k dceři do novostavby a stará se jí o ní, dcera žije v zahraničí... Podle mě značka ideál ~R^
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 21:32:57)
Zerat,

zase ale máš obrovskou výhodu v tom, že Ti nikdo nemůže říct/vyčíst ani půl slova, a víš, že to, co máš, máš svou vlastní zásluhou a všichni Ti můžou tak akorát políbit...
 Modřinka 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(30.12.2015 23:35:57)
Je to velmi těžké, ale co tak pozoruji ve svém okolí, nejlepší je, když si rodiče majetkové záležitosti vyjasní s dětmi otevřeně ještě dlouho před smrtí. Máme za sebou jednu takovou bolestnou majetkovou záležitost, manželovo rodiče chtěli jistou nemovitost věnovat jednomu synovi a druhému dát hodnotu v penězích. A protože v tom byla zamontována jejich firma, vzali si odhadce a nechali to odhadnout na minimální možnou cenu. Reálná tržní cena je třikrát vyšší. A druhého syna vyplatili podle tohoto odhadu. Je to jejich věc, co chtěli komu dávat, ale hořkost to zanechalo. Ne pro peníze, ale pro ten pocit "mají mě méně rádi".
 JaninaH 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:27:57)
Modřinko,
manželovi rodiče udělali to samé, mně na tom z dnešního pohledu nic nespravedlivého nepřipadá. Syn, kterému nemovitost darovali, hodně vydělává, proto předpokládali, že bude do domu investovat a že se o ně ve stáří postará, což se také teď děje. Se soužitím s nimi v jednom domě to neměl lehké. My jsme si za peníze z vyplacení koupili chatu, kde jsme svými pány a s dětmi jsme tam prožili spoustu krásných prázdnin.
A k tomu odhadu - opravdu někdo dneska dá kulaté razítko pod údaje, které mají s reálnou hodnotou nemovitosti málo společného? To se mi nezdá.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 9:11:13)
Spravedlivě asi ne, protože každý má jiná kritéria pro spravedlnost (pojímáte ji jen ekonomicky nebo zohledňujete potřeby dětí, které jsou různé?), ale rozumně zcela jistě.

Nejhorší je IMHO případ prodeje rodinného majetku a následného dělení peněz mezi tři děti. Je to snadno ospravedlnitelné, ale nerozumné z pohledu udržení rodinného majetku a rodinné sounáležitosti vůbec. Resp. tohle mohlo fungovat za socialismu, kdy dospělé děti se nakonec nějak ke svému bydlení dostaly a dědictví bylo něco na přilepšenou, u moudrých na podporu další generace.

Dnes je asi na čase se vrátit k původnímu modelu - nejstarší rodinný dům a povinnosti (pokud k tomu není - tak další následující potomek, který chce, tohle se nedá vnutit), a to povinnosti k domu, rodičům, ale i pomoc v nouzi ostatním sourozencům, ostatní děti věno dle možnosti rodičů, rozhodnutí a darování (u domu tedy jen části) v době, kdy děti vstupují do života. Má to tu velkou výhodu, že to těm mladším dětem pomůže v začátcích hlavně k tomu bydlení. Dědí jen ten nejstarší zbytek domu.

Pohledy dětí budou samozřejmě různé, různé v různých dobách, zejména když staří rodiče začnou nárokovat pomoc, ten nejstarší sourozenec, co dostal nejvíc, jaksi zapomene, že on se dostal k bydlení zdarma a jakou pomoc (zejména s dětmi) od rodičů přijal a nepochopí ty ostatní sourozence, že se nepodílí stejným dílem a financemi na péči, když tu pomoc nedostali, s dětmi musí poradit sami, bydlí jinde a peníze jim k bydlení pomohly, ale hypo mají stejně, byť na nižší částku, než kdyby nedostali nic atd.
Ale to se dá překonat, většinou :-)
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:06:06)
"Nejhorší je IMHO případ prodeje rodinného majetku a následného dělení peněz mezi tři děti. Je to snadno ospravedlnitelné, ale nerozumné z pohledu udržení rodinného majetku a rodinné sounáležitosti vůbec."

Já mám zas pocit, že je to úplně opačně - prodej a rozdělení lze udělat relativně čistě a spravedlivě, zatímco Tebou popisovaná varianta vede aspoň dle toho, co se lze dočíst tady na Rodině, v převážné většině případů k naprosté destrukci rodinné sounáležitosti.

Také je asi na místě se zeptat - když je nutné volit, co je důležitější - udržet ten majetek nebo tu sounáležitost?

" Resp. tohle mohlo fungovat za socialismu, kdy dospělé děti se nakonec nějak ke svému bydlení dostaly a dědictví bylo něco na přilepšenou, u moudrých na podporu další generace."

No, ono to "nakonec dostaly" za toho socíku bylo MNOHEM složitější než dnes - dnes se ke svému (nebo nájemnímu) bydlení může dostat prakticky každý a vcelku bez problémů, tehdy to problém byl a zatraceně velkej, fakt to nebylo tak, že by byt někdo "dostal jen tak přidělenej".
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:41:06)
"prodej a rozdělení lze udělat relativně čistě a spravedlivě"

Ano u lidí bez rodinné sounáležitosti, zaměřenými samy na sebe a svůj prospěch, v rodinách kde nejsou vztahy k majetku a nebydlelo v něm x-generací předků, to jistě jde.
Ale často mi to ve výsledku připomíná pohádku o 3 prasátcích: jednomu stačí stan a všechno profláká, druhý něco mezi a když oběma nateče do bot, skončí u toho nejzodpovědnějšího.

"když je nutné volit, co je důležitější - udržet ten majetek nebo tu sounáležitost"

Buď vše nebo nic. Rodina, co drží pohromadě, nebude mít problémy s dělením majetku. A naopak.

"No, ono to "nakonec dostaly" za toho socíku bylo MNOHEM složitější než dnes, dnes se ke svému (nebo nájemnímu) bydlení může dostat prakticky každý a vcelku bez problémů,"

Ale nebylo, asi jsme žily v jiné zemi.
A jestli je to dnes snadné se zeptej těch, co ty tržní nájmy platí.









 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:43:41)
Jenže co je platné x generací předků, když žijeme TADY a TEĎ (a třeba naše aktuální potřeby jsou úplně jiné)?
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:54:17)
"Jenže co je platné x generací předků, když žijeme TADY a TEĎ (a třeba naše aktuální potřeby jsou úplně jiné)?"

No však to těch x generací předků nemělo špatně vymyšlené, potřeby mladých a starých se zas tak nemění, těm, co tu psaly, že by rádi do nějakého zařízení, doporučuji ho navštívit.
 Muriel 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:13:11)
No já bych to zas tak nevyzdvihovala jak to "dobře měli generace předků vymyšlené. To je poněkud zidealizovaná představa.

Při dědění "gruntů" současně s povinností péče šlo o to že poskytovaly lidem obživu. Šlo vlastně o něco na způsob "firmy". Stejně tak péče o rodiče znamenala jejich obživu v pravém slova smyslu, což dnes už tak není - rodiče mají obvykle svůj důchod a děti je obvykle neživí výpěstky se zahrad a chovem vlastního zvířectva.
Dělení hospodářství se neprovádělo moc právě proto, že by ho to zničilo, ale zároveň obvykle nemohlo mít vícero "pánů". Bohatší rodiny mohly své další potomky obdarovat jinými usedlosti, což také dělaly. Rodové panství přecházelo na nejstaršího z důvodu zachování rodové linie, což bylo tehdy mnohem podstatnější než je tomu dnes.
Nicméně i k dělení gruntů občas docházelo, ne že ne.

A ještě bych podotkla že ne ve všech zvykových právech přecházelo dědictví na nejstaršího potomka, obvykle ovšem jen na syna. Ženy se často mohly jít pást, nebo být odkázány na milost příbuzného. Třeba taková vdova s jen samými dcerami to měla fakt hodně "veselé".

V některých systémech býval dědicem nejstarší mužský příslušník rodiny, tedy nikoliv vždy syn. Měli to tak třeba staří Přemyslovci a např. Osmanské následnictví na tomto principu fungovalo až do svého konce. Co tento systém způsoboval se obecně snad ví - neustále vyvražďování všech rodinných příslušníků mezi sebou navzájem.

Proč to tak naši předci měli, mělo velkou spoustu především prozaických, praktických a také mocenských důvodů, které dnes už ale opravdu pominuly.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:23:30)
"Dělení hospodářství se neprovádělo moc právě proto, že by ho to zničilo, ale zároveň obvykle nemohlo mít vícero "pánů"."

No, já si myslím, že toto platí dodnes.
Pokud dům rozdělíš na třetiny, v další generaci na devítiny, je naprosto bezcennej. Je to cesta do pekel... byť s dobrými úmysly, my budeme ti spravedliví, když naši předci nás tak ošidili. A protože jsme spravedlivě podělili, tak se přece dohodneme.
Houby, lepší je podívat se realitě v tvář. Ale včas. Aby už děti věděly, jaké bude jejich místo v rodině, co asi dostanou... a co chtějí a co nechtějí.

V našem rodě tedy ne vždy platilo na nejstaršího syna, nejčastěji proto, že to prostě nechtěl, odešel jinam, nepotřeboval atd. Ono totiž není zas tak o co bojovat, že jo.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:29:11)
Dajo,
tak ono jde taky o to, jakej je to dům a k jakým účelům.
Pokud je to víkendová/prázdninová chalupa, může mít majitelů klidně víc, pokud jsou schopní se dohodnout (což asi většina normálních lidí bude).
U domu na trvalé bydlení už to zavání průserem.
 Muriel 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:18:02)
Dajo ale to jsi moc nepochopila co jsem tím chtěla říci. Dříve se lpělo na hospodářství proto že bylo zdrojem obživy, v podstatě jediným. Což dnes už v naprosté většině domy po rodičích nejsou. Naopak, obvykle investici peněz vyžadují, než aby ji přinášely.

Dnes máme svá zaměstnání a naopak dům - potažmo ve kterém nebydlím je finanční přítěží.
Považuju za nejrozumnější a také nejférovější dům prodat, a peníze v rámci jaksi celkového obnosu dědictví rozdělit.
Pokud by jeden z dědiců chtěl v domě bydlet, tak je férové ostatní vyplatit, což lze i vzájemnou dohodou. Dne na to existují půjčky a hypotéky, které můžeme splácet ze svého příjmu-zaměstnání. Což také v době feudalismu nebylo.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:41:48)
Ale pochopila, jen z toho usuzuji podle své zkušenosti.

"dům - potažmo ve kterém nebydlím je finanční přítěží"

proto je dobré umožnit tam další generaci bydlet.

"Pokud by jeden z dědiců chtěl v domě bydlet, tak je férové ostatní vyplatit"

mi přijde, že si mnohé z vás myslíte, že ten, kdo tam zůstane, by měl vyplácet podíl ve výši: hodnota domu/počet sourozenců. Pokud by to tak bylo, tak ten, kdo by zůstal, by dost tratil, či spíš by tam logicky nikdo nezůstal, pak mohu jen souhlasit, že zchátralý dům lépe prodat, to něco málo rozdělit a rodinný majetek je pryč a nikdo se nemá o koho kde starat ani se kam vracet.

 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:23:05)

"proto je dobré umožnit tam další generaci bydlet."

no ale co když o to nikdo z té další generace nestojí

"mi přijde, že si mnohé z vás myslíte, že ten, kdo tam zůstane, by měl vyplácet podíl ve výši: hodnota domu/počet sourozenců. Pokud by to tak bylo, tak ten, kdo by zůstal, by dost tratil, či spíš by tam logicky nikdo nezůstal, pak mohu jen souhlasit, že zchátralý dům lépe prodat, to něco málo rozdělit a rodinný majetek je pryč a nikdo se nemá o koho kde starat ani se kam vracet. "

já nechápu, proč a jak by ten dotyčný tratil - akorát si myslím, že ten podíl by měl vyplácet pouze z hodnoty toho domu před tím, než on sám tam něco investoval, a ne z toho "zhodnoceného"?

"O koho se kde starat" - tak snad jediná možnost není starat se v domě rodičů, a kolikrát to ani technicky nejde. A "kam se vracet" - pokud se ta rodina do krve rozhádá, tak PAK se nemaj kam vracet, protože "kam se vracet" je aspoň pro mě K LIDEM, byť by bydleli kdekoli, než do BARÁKU, kterej bude prázdnej, protože všichni sourozenci spolu kvůli němu už do smrti nepromluvěj.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:53:46)
"no ale co když o to nikdo z té další generace nestojí"

Většinou stojí, když ne tak ne, nutit to samozřejmě nikomu nejde...

"já nechápu, proč a jak by ten dotyčný tratil"

on by pak neměl z čeho investovat a barák by chátral ať už by tam byl nebo ne...

"O koho se kde starat" - tak snad jediná možnost není starat se v domě rodičů, a kolikrát to ani technicky nejde."

To by mě zajímalo, kde to jde lépe, než v dvougeneračním domě, nechci být ironická tak že by v důchoďáku, LDNce, nemocnici?

Ten zbytek nechápu, celou dobu píšu, že by domy měly žít, ne zůstávat opuštěné a chátrat... ale někteří jsou tak krátkozrací sobci, že to tak daleko dovedou, hlavně aby někdo nedostal víc.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:55:15)
proč sobci?

dům je rodičů a chápu, že tam mají domov a nechtějí se odtud hnout, ale pak je třeba cenou za to fakt, že už to finančně nezvládají a žádné z dětí taky ne.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:59:58)
Ale to tu rodinu moc neposílí, že?
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:56:38)
"on by pak neměl z čeho investovat a barák by chátral ať už by tam byl nebo ne..."

no ale on by přece byl ve stejné situaci jako ti ostatní - "dostal" by dejme tomu milión stejně tak jako ostatní sourozenci, a i oni by byli v situaci, kdy by k tomu miliónu museli něco přidat, aby měli takové bydlení, jako ten, co v domě zůstal?
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:25:36)
Dajo, to predpoklada, ze ti zustanou bydlet v miste, kde bydli jejich rodice.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:31:51)
Kdo?
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:35:26)
Nekdo z deti musi zustat bydlet v miste, kde bydli jeho rodice.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:43:17)
Ano ten na koho přejde dům. A pak zase jedno z jeho dětí...
Stejně pokud se chceš o svoje rodiče postarat, tak budou jednou bydlet s tebou. Tito jsou na to zařízení.
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:49:01)
Takze maji deti uz od malda prizpusobovat svuj zivot tomu, ze se jednou postaraji o rodice? To nastesti po mne ani po segre nikdo nikdy nechtel.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:58:38)
Od mlada? Hele můj sourozenec těžce profitoval z toho, že zůstal žít s rodiči, jak jsem psala, měl servis s dětmi, vodění a vyzvedávání do/ze škol, školek, postaráno o prázdninách, služebkách, nemocech, často i navařeno, no věř mi, že když jsem toto neměla, tak moje cena na trhu práce značně klesla :-).
A prostě se přepokládá, že když jsou rodiče starší, že se neodstěhuje a nenechá je napospas.
Jinak jsem psala, toto musí být dohodou všech, má to své výhody a své nevýhody a nelze to nikomu vnutit.
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:14:18)
Dajo, no jo. MM by hodnota na trhu prace velmi vyrazne klesla, kdybychom zustali bydlet u mojich nebo jeho rodicu a segra to ma to same. ja bych bylla nejradeji, kdyby rodice dum prodali, koupili si mensi byt.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 11:51:17)
Dajo,
no, to je ideální situace - když dítě chce, rodič chce... a v rámci toho soužití má dítě šanci podílet se na údržbě domu.
Bohužel svět není vždycky ideální. Můj strýc si třeba vzal dceru kulaka, kterého v padesátých letech samozřejmě "rozkulačili", ale dům jako kráva v té vesnici jim nechali, sebrali jen živý inventář a pozemky vč. studny, kterou ovšem zničila STS tím, že tam léta prosakovala nafta do spodní vody. Ten barák prakticky od těch padesátých let chátrá, protože tchán byl o hodně starší než tchyně, která myslím ještě žije, ale nedovolí na baráku žádné opravy a sama na ně ani nemá. Strýc na to samozřejmě taky nemá, jen opravu střechy mu odhadli na dva miliony. V domě je obyvatelná jediná místnost a to ještě jen s přivřenejma očima. Není tam voda. Zavést vodu - další pálka. Strýci bude brzo 70 let a vůbec netuším, co si s tím počne. Jeho děti to určitě chtít nebudou, co by s tím dělaly. Prodat to není moc komu, kdo by to asi tak koupil? V tomhle stavu? Za prachy na rekonstrukci si koupíš pozemek a postavíš nový barák. Takže ten barák nejspíš spadne. Fakt dědictví za všechny peníze. A přitom je to škoda, protože to byl pěkný dům a kdyby 60 let nechátral, tak to je majetek, ne koule na noze.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:03:04)
Otázka je, jestli strýc nabídl (včas) některému dítěti tam zůstat. Dost možná by to přijalo.
Jinak - v tomto případě to jinak dopadnout nemohlo, ale třeba strýc žil radši sám za cenu, že mu barák spadne na hlavu. Tak tam nejspíš sám dožije. Jeho volba, ne?
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:08:35)
Dajo,
on tam strýc nežije, žije tam jeho tchyně. A ta tam nikoho ani nepustila, natož aby mu nabídla bydlení. Když přijela vnoučata, musela si hrát na dvoře a jídlo jim podávala oknem. Ona je taková zvláštní. Strýc - resp. jeho manželka - ten barák zdědí.
Navíc by tam nikdo ani bydlet nechtěl, protože v baráku bez vody, kde se musí topit - a vytopit takovou obrovskou budovu není prdel - lidi zhýčkaný městem obvykle žít netouží.
Jo, kdyby se průběžně opravoval, tak by to bylo něco jiného.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:09:45)
A jsem jediná, komu přijde SMUTNÝ, když se vztahy redukujou tímto způsobem jen na prachy - dostal jsi barák, takže já už necítím žádnou povinnost starat se o starý rodiče? ~a~
 aky 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:42:50)
...A jsem jediná, komu přijde SMUTNÝ, když se vztahy redukujou tímto způsobem jen na prachy - dostal jsi barák, takže já už necítím žádnou povinnost starat se o starý rodiče?
Ano, si jedina. Preto sa museli urobit v ramci moznosti spravodlive zakony o dedeni, lebo zvysok je chamtivy a nedosahuje Tvojich kvalit. Uprav si svatoziaru, mas ju nakrivo a nechaj ostatnych mysliet, citit a prezivat udalosti a mat motivacie ako chcu. Ja viem, ze bez citoveho zainteresovania sa v diskusii o majetku inych da uzasne predviest peniazmi nepokazeny charakter ( obzvlast, ked niekto z diskutujucich moze byt ten, ktoremu rodicia darovali vsetko), netreba to ale prehanat, zacne to posobit nedoveryhodne a krcovito.~3~
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:58:39)
~g~~g~~g~
Já jen, že fakt nejsem ten, komu rodiče darovali všechno... :-)
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 10:51:56)
"A jsem jediná, komu přijde SMUTNÝ, když se vztahy redukujou tímto způsobem jen na prachy - dostal jsi barák, takže já už necítím žádnou povinnost starat se o starý rodiče?"

To jsem nepsala. Jde o to, že ti, co z toho rodinného domu odešli, mají povinnosti zase jiné (třeba platit nájemné či hypotéky a starat se samy o své děti...) a bydlí jinde, takže ta každodenní starost dopadne na ty, co tam zůstali.
A hlavně, ono to není až tak o těch penězích, ale o času. Prarodiče jsou skvělí, pokud je třeba vyzvedávat děti, dělat s nimi úkoly, takže tito rodiče ani netuší, jak se žije a vydělává, když školka, škola je od - do. Naopak čím jsou prarodiče starší, tím víc chtějí, aby někdo s nimi ten čas trávil. to tady přesně popsala Delete.
Ti odešlí sourozenci třeba rádi i často přijdou na návštěvu, nakoupí, obstarají (i zafinancují) opravy, zařídí doktory atd., ale večer se vrátí domů. To ale ty, co zůstali, prostě nevytrhne... tu péči oddře vždycky ten, kdo zůstal, proto by měl dostat víc (a o dost).
 Muriel 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:29:15)
Já s tebou Kudlo souhlasím.

Taky považuju za mnohem důležitější rodinnou sounáležitost než za každou cenu neprodat barák po rodičích.

A o své rodiče se jednou postarám proto že jsou to rodiče, a mám je ráda. A ne proto že něco zdědím, nebo jestli a kolik. Stejně tak bych se postarala o svého sourozence, pokud by nastala situace že by to potřeboval, protože je tam vztah. Také o děti svých sourozenců, když by nedejbože na něco takového přišlo.

Notabene se mi příčí řešit za života rodičů co a kolik čeho dostanu. A také vzhledem k tomu kolik se v dnešní době dožívají lidi let je řešení a využití případného dědictví spíš ob generaci či až dvě.
Moji rodiče spokojeně žijí a doufám že ještě dlouho budou, zatím jsou soběstační a ani žádnou spešl péči nepotřebují. Pokud něco jednou eventuelně zdědím, budu už dost možná sama v důchodu, takže nějaký hypotetický přínos to bude mít možná pro moje vnoučata.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:47:26)
"Notabene se mi příčí řešit za života rodičů co a kolik čeho dostanu."

To chápu, oni by s tím rodiče měli přijít sami. S dospělostí dětí se totiž mění podmínky a potřeby všech zúčastněných. Celkem často vídám (a vy mi to potvrzujete), jak staří lidí žijí sami v baráku, na jehož údržbu nemají peníze. Nebo ve velkém bytě ve čtvrtém patře bez výtahu, zatímco mladí jsou v menším s výtahem. Přitom vzájemná výměna by prospěla všem.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:56:16)
moje matka mi nedávno líčila, jak začala dělat soupis svých věcí (šperky, obrazy) a komu má co připadnout. jelikož jde často i o věci, ke kterým máme emocionální vztah, tak jsem moc ráda, že bude jasné, komu co máma odkázala, a nebudou žádné spory.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:18:05)
"celkem často vídám (a vy mi to potvrzujete), jak staří lidí žijí sami v baráku, na jehož údržbu nemají peníze. " - no ale to je přece JEJICH věc, jsou DOSPĚLÍ a svéprávní, mají možnost dům prodat a jít do bytu a z doplatku žít, nechtějí-li to udělat (a to často nechtějí), tak nemohou po dětech chtít, aby se jim na baráku lopotily, pokud to nechtějí samy ty děti - ty mají svých starostí dost a já to vnímám tak, že je moje povinnost postarat se o ty LIDI, nikoli o veškeré jejich latifundie, leda že bych já sama o zachování těch latifundií stála.

 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 12:57:28)
"se jednou postarám proto že jsou to rodiče, a mám je ráda"

Budu tak drzá, že se zeptám, máš k tomu podmínky, vytváříš si je? Už jsi se na nějaké péči třeba o prarodiče podílela? Já jen že tady každou chvíli čtu, kam s babčou.

Už jsem to tu psala - tím postaráním se - nemyslím zařídit nákupy, obědy, doktory, to se všechno dá nebo se to dá zaplatit. Myslím tím mít nemobilního seniora/seniory u sebe, u sebe v bytě, uspokojit nejen materiální potřeby, ale i ty duchovní, s ním mluvit, dávat mu podněty, jezdit po návštěvách a přijímat je atd., ne ho posadit k televizi, a v případě potřeby se na čas, i delší čas, vzdát zaměstnání, přitom tato potřeba bude čím dál častější, jak se prodlužují odchody do důchodu, si uvědom, co ve skutečnosti znamená se postarat.
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:08:54)
Dajo, o ty mas z brachou hlavne se svagrovou jasnou umluvu, ze oni budou tohle vsechno jednou delat nebo si to jenom myslis?
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:28:58)
No ono to ani jinak nejde, protože oni to budou dělat hlavně z toho titulu, že tam bydlí, hlavně tedy tu sociální část, to mají na hrbu už teď. Pomohu ráda, ale já se večer zvednu a vrátím se domů.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:32:59)
Dajo, a Tys už se někdy o někoho starala?

Ono už to, že jsi ochotna někdy toho sourozence "vystřídat", a vzít si toho seniora třeba na 14 dní k sobě, aby mohl jet na dovolenou, je OBROVSKÁ pomoc, stejně tak jako ho občas zavézt k doktoru, aby si nemusel brát volno pořád ten druhej.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:46:25)
"je OBROVSKÁ pomoc"

Obrovská proto, žes ji poskytovala ty? Neee Kudlo, to je velmi malá pomoc ve srovnání s tím hlavním pečujícím.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:52:14)
Ne, beru to z pohledu toho hlavního pečujícího - BYLA BY to obrovská pomoc, KDYBY mi ji byl někdo schopen/ochoten poskytnout ~;).
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:56:18)
A čím to že nebyl? To asi jako rodina moc nefungujete.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:57:47)
Byl to manželův příbuzný, který jinou rodinu mimo nás neměl.

Koho bys oslovila ty v takovém případě, aby ti pomáhal? ~j~
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:58:53)
Širší rodinu.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 14:02:08)
A když žádná není?
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:10:33)
Dajo,

a právě proto to "postarání" NENÍ úkol pro JEDNOHO člověka, takže moc nechápu uvažování "rodiče daj barák jednomu a pak to bude viset na něm a sourozenci budou oficiálně z obliga.

Jo a docela dost vím, o čem to je, už jsem to několikrát absolvovala v různých rolích, těch pomáhajících i toho výhradně pečujícího.

A považuji za MNOHEM lepší řešení začínat sama od píky, než dostat nějakej danajskej dar v podobě baráku - a to, že si člověk musí všechno zařizovat sám, považuju za PŘIROZENÝ, nemyslím si, že by byla nějaká děsivá křivda, že si někdo, ó hrůzo, musí zařizovat hlídání úplně sám a babička mu nehlídá od rána do večera.

Myslím, že DOSPĚLEJ člověk by si měl vlastní život pořešit především SÁM, pokud někdo čeká na dědictví od rodičů, aby mu vytrhlo trn z pr.le, a není nemocnej nebo postiženej, tak je prostě DIVNEJ.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:43:21)
"NENÍ úkol pro JEDNOHO člověka"

není, ale jen na jednom místě můžou ti staří lidé bydlet, ti ostatní mohou a měli by pomáhat a to s láskou.
I když už jsem byla svědkem i stěhování babiček, nesli to dost různě...

považuji za MNOHEM lepší řešení začínat sama od píky, než dostat nějakej danajskej dar v podobě baráku
někdo čeká na dědictví od rodičů, aby mu vytrhlo trn z pr.le, a není nemocnej nebo postiženej

To asi má každý jinak, každý má jiné možnosti a jiné cíle, já celkem lituji lidi, kteří nic do začátku nedostali, pak se často nedopracují k vlastnímu bydlení vůbec, protože ani na hypotéku nedosáhnou, platí drahé tržní nájmy a kam jednou půjdou? A nejsou ani nemocní ani postižení, divní asi jak pro koho :-). Vlastně znám jen málo lidí, kteří se dopracovali k bytu v Praze (ale i jinde) jen a jen vlastními prostředky.
A z mého okolí, pokud byly rodiče normální a nabízeli dítěti zůstat v domě, který tomu byl uzpůsobený, tak to dítě přijalo a neříká tomu danajský dar, protože by se staralo stejně...




 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:55:49)
Počkej, Kudlo, ty ale bereš v potaz jen jednu možnost - dítě dostane nemovitost, ve které musí žít s rodiči, poslouchat jejich kecy (tzn. nebýt "samostatné") a ještě se starat jak o nemovitost, tak o ty rodiče. Takové případy samozřejmě jsou, a shodneme se na tom, že není moc o co stát - i když někomu to může vyhovovat - nicméně pokud budeme mluvit o případech, kdy dítě dostane nemovitost BEZ rodiče, tak to výhoda je a zatraceně velká. To už jsme tu přece řešily mockrát. ~;)
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:58:17)
No zatraceně velká výhoda je dostat cokoliv, samozřejmě někteří jako Kudla jsou lepší a s chutí začnou bez ničeho, přece nic nechtějí, a dosáhnou všeho, co chtějí ~:-D
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 14:01:43)
tak ono "dostat něco" je často něčím podmíněné, není to úplně zadarmo - a já si radši svoje podmínky nastavuji sama (přičemž do nich patří i to, že se postarám v tom rozsahu, ve kterém mohu).

O svoje pěstouny ~s~~s~, budou-li to jednou potřebovat, jsem ochotna a schopna se postarat bez jakéhokoli nároku na cokoli, a považuju to za naprostou samozřejmost - oni mi de fakto zachránili život ve slušné podobě, a to je věc, kterou ani tímhle nikdy nesplatím - ale cítím to tak JÁ SAMA, nikdo to po mně nechce ani nevymáhá.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 14:07:19)
Kudlo,
ale to je tvoje utkvělá představa, že je to něčím podmíněno. Může být, ale vůbec nemusí. Prostě pokud např. prarodič zanechal dům nebo privatizovaný byt a dostane ho jeho vnouče, má jen bonus a podmínky veškerý žádný, protože kdo by mu je asi tak dával? Ten zemřelý prarodič? Nebo myslíš, že rodiče denně stepujou u dveří a připomínají, aby nezapomnělo dítě být vděčný za to, že mu obstarali tak hodnou babičku? ~;)
Jo, já nezpochybňuju, že takoví jsou. Ale není to ani zdaleka pravidlo. Podívej, moji bývalí tcháni pořídili oběma dětem bydlení (vlastní, nemuseli bydlet s nimi pohromadě), starali se o všechna vnoučata, teď babička pomáhá i s péčí o pravnoučata a chce za to max. to, aby rodina dodržovala nějaké rituály ve smyslu "pojede se na chalupu na pouť". Ale když to z nějakého důvodu nejde, tak je proto nevydědí. A to jen jeden příklad z mnoha. Oni tedy naštěstí byli spravedliví, často je to tak, že tu smetanu slízne jen jedno dítě a druhé ostrouhá.
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 14:22:04)
...a třeba moje matka nárokuje furt a nedává nic.
Lidé jsou různí. ~;)
 Monty 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 14:37:57)
kopretinko,
nejsme jediné, je nás tu s podobnými matkami víc. Člověka aspoň potěší, že v tom není sám.
Já z toho tedy mám už dneska jenom srandu, mladší ségra to ještě prožívá a často mi volá, že se na to už musí vykašlat jako já, protože se jinak zblázní. Ona má totiž ještě navíc toho nemocnýho nerudnýho otce.
Pár klasických příkladů. Před lety jsem koupila domeček. V mizerným stavu, ale obyvatelný a dal by se nějak opravit. Pak jsem otěhotněla a dala matce klíče, ať tam jezdí, protože pořád fňukala, jak by chtěla domeček a jak je krásný mít domeček. Byla tam jednou a to ještě musel přemluvit svého bratra, aby jel s ní. Bylo to totiž DALEKO. Ona by chtěla domeček, ale někde BLÍZKO.
Ke třiatřicetinám se mi kamarádi složili na starý auto. Matka neustále fňukala, že chce lepší auto (měla po svém otci Škodovku z roku 1979). Volám jí, že si může odvézt to moje, že s ním jezdit nebudu. Bylo o patnáct let "novější". To ne, protože ona by chtěla auto, ale NOVÝ a ČESKÝ, ne nějakýho Fiata.
Matka píše a fňuká, že k ní se sestrou nejezdíme. Napíšeme jí, že tedy přijedeme, ale sestra se psem a já s manželem. To ne, protože ona nebude luxovat po psovi a nebude obskakovat mého manžela (podotýkám, že to od ní nikdo nechce a nečeká, nejméně pak můj manžel). Naposledy její narozeniny - jedeme tam, abychom jí teda udělali radost. Manžel a já. Ona nás tam nenechá přespat, protože by musela "povlíkat peřiny" a i když ví, že se druhý den musíme vracet pro syna, který tam byl u kamaráda, tak prostě NE a my jedeme sto kiláků zpátky do Prahy.
To nevymyslíš. ~;)
 Pavla 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 15:30:20)
Monty, ja tohle nemam matkou nebo s tchyni, ale s manzelovymi sestrami. Posledne nas jedna pozvala na oslavu narozenim k nim domu na 15.30 v nedeli. Mame to k nim 170 km, mame dve skolni deti.Byl konec listopadu.
Pak pry ja se jich stranim.. Akorat oni si nic od nas nic nenarokuji spis jsem jim uplne jedno..
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 14:28:32)
Tak to zkusím ještě jednou: žádné dítě nelze nutit bydlet s rodiči. Máme v rodu případ, kdy tuto možnost přijal až třetí v pořadí. Ještě se nestalo, že by ji nikdo nepřijal. Až se to stane, tak to budeme řešit, ale nespějeme k tomu. Já jsem ta, co odešla, ale mohu se tam vrátit. Místo se najde. Ano péče o ty staré dopadá ponejvíce na ty, co tam bydlí. A to nejen přímo na děti, třeba i na vnoučata a pravnoučata (bež si popovídat s babičkou) a je to tak dobře, naučí se žít se starými lidmi a mít k nim úctu.

Ano může být pohodlnější žít sama, ale velmi snadno se na to dojede. Stačí v životě trochu zaškobrtnout.
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 14:43:42)
Já mám jedno, a ani to jedno nezajistím tak, jak mě rodiče...

S dětmi se ti to vykrystalizuje, i když u mně bylo jasný odmalička, že budu bydlet ve městě a venkov a práce na domě pro mě není...
a podle diskutujících zde, třeba nebude zájem :-)
 neznámá 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 16:17:39)
Ono to není o tom rozsoudit kdo zůstane doma. On ten barák většinou na někoho zbyde. Často se starší průběžně zakládají rodiny a nové domovy a nejmladší zůstává doma nebo třeba naopak jeden ze starších bude potřebovat bydlení a mladší odejdou.
Ono se to nějak vyvrbí samo, určitě nehodlám už teď přemýšlet, kdo co dostane, prostě jak se v průběhu času bude hodit, tak to vyjde.
A určitě to nebude spravedlivé.

 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(1.1.2016 2:30:13)
"Ano může být pohodlnější žít sama, ale velmi snadno se na to dojede. Stačí v životě trochu zaškobrtnout."

No já nevím, to zní skoro výhrůžně, jako by se člověk měl bát žít jinde než pohromadě s širší rodinou ~;).

Nevím, co myslíš tím zaškobrtnutím a tím "velmi snadno", já si myslím, že to vcelku bezproblémově zvládá převážná většina populace, a když se někdo opravdu dostane do průšvihu a má nějaké blízké, kteří mu chtějí pomoct, tak to přece můžou udělat, i když nebydlej v jednom domě.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:28:35)
A taky by mě zajímalo, co se stane, když rodiče umřou rychle a nebude třeba se o nikoho dlouho starat? Bude to vnímáno tak, že ten, co v baráku zůstal bydlet, "vyhrál v loterii", nebo se těm druhým rozleží, že to vlastně dostal bezpracně, tudíž je na tom líp a chtělo by to, aby ještě pustil chlup?
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:45:05)
"A taky by mě zajímalo, co se stane, když rodiče umřou rychle"

Ty jo s tebou bych nechtěla mít nic společnýho. Představ si, že oni takhle neuvažují... nikdo z nich... a přejí jim co nejdelší život.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:50:48)
Dajo,

ale já tak neuvažuju za sebe - už jsem se ve svém životě starala o pár lidí, z toho o jednoho jako hlavní pečovatel, a nikdy to nebylo podmíněno tím, zda a co od toho člověka dostanu.

Mám ale pocit, že takto uvažují sourozenci z Tvého příkladu - dostal většinu, ale za to, že se "jednou postará", my jsme z obliga, takže mě logicky napadlo, co se stane, když nastane situace, že se starat nebude nutné - zda to lidé, kteří úzkostlivě přepočítávají, jestli někdo nedostal víc, nebudou vnímat úkorně, protože on dostal větší hodnotu ale nemusel za ni vynaložit žádné značné úsilí (a k tomu mu navíc ještě rodiče hlídali, což mu řada lidí taky neopomene započítat k tíži)
 ,.,.,, 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:55:47)
Hele žijí i takoví lidé, kteří si z principu nenárokují nic. Všechno co dostanou je tak nějak "navíc".
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 13:14:24)
kopretinko,

ale je dost fuk, co si ona myslí, důležitý je, co si myslíš, chceš a MUŽEŠ Ty.

Proč bych měla takové matce přispívat na živobytí, když neumí hospodařit? Přispěla bych jí na domov důchodců, kdyby to potřebovala a kdybych na to měla, ale domů bych si ji nenastěhovala, ne kvůli dědictví, ale kvůli tomu, že je to tak náročný, že bych to pro člověka, se kterým nemám dobrý vztahy, prostě neudělala.
 Muriel 
  • 

Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 18:00:56)
kopretino ano máme hezké vztahy s rodiči. A to je to co jsem tím chtěla říct, je pro mně důležitý ten vztah, ne starat se podle toho kdo dostane dědictví (i když ani to mi není vlastně jasně jak je to kolikrát myšleno, páč když dojde na dědictví už není jaksi o koho se starat že, takže asi jsou tím myšleny ty dary za života, či jakési "předplacené dědictví).

Nicméně asi ano, i takové matky jako máš ty (špatné, bohužel) existují a nikdy bych si netroufla soudit někoho jak se o ně jednu postará. Nevím jak jsi přišla z mého příspěvku na to že by ses měla postarat o špatnou matku.
Osobně bych s tím asi měla dost velký problém, už z vícero příspěvku v minulosti, pokud si tě nepletu bych řekla že pro matku děláš až moc, vzhledem k tomu jaká je.
I když samozřejmě je to jen z mé strany jen úvaha, nechodím v tvých botách a nevím jaké to je mít takovou matku, ale chápu že i k takovým mají děti nějaký vztah, jinou prostě nemají.

Pokud bych měla takového rodiče ke kterému vztah nemám, asi bych se postarala nanejvýš nějak finančně, tedy pokud by vlastní příjem neměl a hrozilo by mu zhynout bídou pod mostem, tak bych asi nanejvýš zaplatila či přispěla na nějaké zařízení. S osobou jak popisuješ svou matku bych bydlet nechtěla, a ani si nedovedu představit nějakou osobní angažovanost. Na to mám názor že vlastní život je jen jeden, a když už z něj něco obětovat, tak jen pro ty které mám ráda a oni mně.
 Kudla2 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(1.1.2016 2:26:05)
Muriel,

mám na to přesně stejnej názor ~R^
 Faidra Lannister 


Re: Dědictví domu mezi sourozenci - lze vůbec řešit spravedlivě? 

(31.12.2015 17:41:31)
Jistěže to lze řešit spravedlivě.
Rodiče mají dům, já mám několik sourozenců. Nikdo z nás ten barák nechce ani vidět ~z~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.