| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Smysl domácích úkolů

 Celkem 265 názorů.
 Z+2 


Téma: Smysl domácích úkolů 

(3.9.2014 19:40:02)
Právě po hodině a půl prvňačka dodělala domácí úkol z dneška na zítřek. Nikdy jsem smysl domácích úkolu nepochopil. Tohle mi vadí. Jsem přesvědčený, že minimálně na prvním stupni by se o výuku měli být schopné učitelky postarat v době vyučování. Zdá se mi na věk dětí naprosto dostačující. Proč děti obtěžovat podobným způsobem i doma?
 Dáňula 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:44:57)
Tyjo, co jste to měli za úkol? U nás měl včera namalovat něco do prvouky a dneska akorát do písanky nějaké zběsilé čárance coby cviky na uvolnění zápěstí. Měl to za 5 minut hotový.
 Monika 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:48:13)
Měla jsem přesně stejnou otázku - co jste dělali hodinu a půl - po 3. dnu školy v 1. třídě??? Dovedu si jedině představit zadání směřující k nakreslení nějakého obrázku (to byl 1. úkol mého syna loni - nakreslit školu) v kombinaci s perfekcionalismem dítě, rodičů nebo obou ...
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:48:37)
4 stránky. Vybarvit, spočítat. Udělat čáry deště a tak. Hlavně vybarvování byla spousta. Mně teda přijde nesmslný i úkol na 5 minut. Úkol co měla dcera mě nutí si o smyslu a adekvátnosti DÚ promluvit s paní učitelkou.
 Eva + Klárka2/07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:52:11)
a co třeba až se budou učit číst? to myslíš, že to stačí ve škole? mají 4 hodiny, z toho výtvarku, tělocvik, .... za 45 min (a 25 spolužáků) myslíš, že se naučí číst?
čtení doma je taky domácí úkol.
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:00:28)
Číst umí k tomu fakt školu nepotřebuje. :-) Tyhle úkoly by navíc v pohodě dal i náš 4 leťák, jen jich bylo hodně.
Budu doufat, že dcera špatně pochopila zadání.
 N. 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:19:36)
Ještě je moznost, ze to nebyl úkol na zítra, ale na cely tyden. Dceri to v první tride tak učitelka dělala, prave kvůli krouzkum, které měli deti ruzne, tak měli úkoly na cely tyden a bylo učitelce jedno, kdy si je udelaji ,ale v pondělí rano se odevzdávalo.
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:24:02)
To je možný. Přesto mě DÚ vadí z principu. Od výuky je škola. Procvičovat mají tam.
 x x 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:33:42)
No pokud si myslíš, že to stačí, to procvičování v hodině. Nevím, no. Myslím, že úkoly v rozumné míře nikomu neublíží.
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:49:10)
Proč by to proboha nemělo stačit?
 sovice 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:01:46)
U prvňáčka vidím smysl v tom, aby si samostatně vzpomněl, co dělali, zkusil, co si vybaví mimo třídu. Podle mého stačí fakt málo, 5-10 minut obden považuju za zcela dostačující.

Jako podstatné vidím čtení nahlas, to není šance procvičit dostatečně ve větším množství dětí, prostě to potřebuje čas (a často to potřebují i děti, které už čtou samy, učí se na tom přednes).
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:10:44)
Ale jo, ale na to ani nepotřebuje domácí úkol. Stačí jim říct ať doma čtou. A dělat to budou. Možná ještě procvičení psaní. Které, ale jako takové vidím jako skoro zbytečné.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:12:42)
Máš ve škole první dítě?
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:14:00)
nemá ta vaše škola náhodou pocit, že je pro nadaný děti? některý takový si pletou děti se strojem fakt je přetěžují, ti nepochopili, co je to nadaný dítě ani co potřebuje

jestli takto vybalí práci na hodinu a půl na slabší děcko, tak ho otráví hned první týden

na druhou stranu možnáý je všecho třeba je to úkol dobrovolný a nebo třeba vůbec žádný, jen máte dítko maximalistu, který chtělo udělat radost paní učitelce tím, že udělá všechno dopředu
 Maťa. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 7:48:39)
Zmysel v prvom a druhom ročníku je aj ten, aby si deti vžili rutinu. Pretože potom už budú DU nutnosť a ak by predtým nemuseli v menšej miere doma nič, dosť možné, že by boli problémy ich k tomu neskor donútiť a ešte k tomu u vačšieho objemu učiva.

Ad "číst umí" - čítať jej neuškodí ani keď číst umí.
 Maťa. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 7:51:38)
Inak je viac než pravdepodobné, že práve Tvoja dcéra NEPOCHOPILA zadání učitelky (dle toho, čo opisuješ, čo ste mali prý doma zo dńa na deň urobiť).
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:17:05)
Maťo ano, číst jí neuškodí, ani když už to umí. Pamatuju si v první třídě, jak jsem musela pročítat slabikář a učit se slabikovat s ostatními, držet s nimi tempo, přestože jsem doma četla už nějakou dobu celé knihy.
Číst mi vskutku neuškodilo, ani když už jsem to uměla, jen to v této formě bylo jaksi k ničemu.
Někdy procvičování toho, co dítě dávno zvládá, třeba i nekonečné sčítání do pěti, může být ubíjející a demotivační. Některé děti to potřebují - ale taky v rozumné míře, některé to nepotřebují vůbec, potřebují jít dál nebo dělat jiné věci, jinak k počítání dostanou odpor. Syn třeba měl rád matiku, dokud ho nezačali u ní nutit vybarvovat a kreslit. Já nevím, proč je nutné trvat na stejných postupech u všech dětí, cílem by mělo být se něco naučit, ne se to naučit jako roboti všichni stejným způsobem za stejnou dobu.
Asi tohle člověk nedokáže pochopit, když to sám nezažil, jinak si nedokážu vysvětlit takovou míru nepochopení.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:30:54)
čtení mi připadá, že může být součást normální denní rutiny - třeba večer před spaním, kus mi přečte dítě, já mu to dočtu
 Hanka 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:58:01)
Kamisi,

to, co popisuješ, je velmi zajímavé, ale byla by to skutečně radikální změna - mnohem radikálnější než postupný přechod od frontální výuky k jiným formám (ano, jen někde a někdy, ale dá se to dělat postupně, někteří kantoři to dělají jako osvěžení, jiní skoro pořád...) nebo nahrazení známek slovním hodnocením... Vyžaduje mít přesné zápisy pro jednotlivé žáky, kam došli ve které dovednosti / předmětu - kvůli možným přestupům a změnám učitelů a tak. Taky je pak potřeba nějaký srovnávací bod, pravděpodobně před středními školami - to by asi z větší části vyřešily dobře stanovené přijímačky. Ale obecně mi ten systém přijde tolik jiný, že se nedá provádět příliš postupně - to si může dovolit učitelka v první druhé třídě (a potřebovala by menší počet žáků, aby to bylo možné udělat ve větší míře víc než pro dvě tři výjimky s individuálním plánem), jinak se v současném systému hroutí návaznost, která je sakra důležitá (jak ví každý, kdo se stěhoval).

Navíc jak vidím laborování se státními maturitami, což je taky větší změna nařízená shora, tak mě omývá při představě, co by se dělo při nařízení něčeho takového...
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:01:23)
Hanko, moje dítě přecházelo z prvního alter na druhý běžný. Z předmětů jako dějepis , zeměpis a pod. nikdy neměla frontální výklad, zápis, zkoušení. Do systému najela během pár měsíců, nemá žádný deficit znalostí. Jen místo otázek a hledání souvislostí a experimentů se naučila šrotit zápisky a učebnici od-do, bez zájmu.
 Hanka 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:21:25)
Eržiko,
já jsem ale nemyslela současné běžné alter systémy, ale to, co chce Kamisi - systém, kdy každé dítě jede svým tempem. Dnešní alter musí nějak zaručit probraný rozsah v rámci ročníků nebo minimálně stupně (a viděla jsem přechod z Wald. na běžnou základku, kde se jim to výrazně nepovedlo - kluk musel opakovat třídu a bylo to dost nepříjemné, skutečně byli s učivem pozadu tak rok a půl na konci páté třídy, atmosféra školy prý úžasná, ale tohle byla rána do čenichu, a to ta maminka věděla, že nemají probraný rozsah, a nové škole se pečlivě domluvili předem, prohlédli, kde "mají být" - kdyby nastoupil rovnou do příslušného ročníku, tak by měl vážné potíže), Kamisin systém tuhle záruku nedává, muselo by se na to z principu jinak.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:08:07)
Já si to umím představit celkem reálně. Samozřejmě přechody na klasickou školu by byly problém. Ono ale rodiče, které dnes dají děti na první stupeň alternativní školy, taky na druhém stupni narážejí, proto se uvolňuje už i druhý stupeň pro domácí vzdělávání, nebo je o to minimálně snaha.

Ve světě fungují školy na způsobu unschoolingu, tedy úplné svobody vzdělávání až do střední školy, tedy do maturity. Ty lidi pak někteří jdou studovat klasickou univerzitu, ale už je to jejich svobodná volba. Kdyby byla pro maturity daná jasná kritéria, mělo by být jedno, jakým způsobem jí člověk dosáhne, jakým způsobem potřebné znalosti získá. Ono je nakonec všechno mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá, jen je třeba se oprostit od toho, že systém nutně musí fungovat tak, jak jsme zvyklí. Nemusí.
 Hanka 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:27:41)
No jo, ale pak bychom, bez legrace, potřebovali nalít do školství opravdu dost peněz, protože tohle chce cca zdvojnásobit počet učitelů - to se s třiceti dětmi ve třídě dělat nedá, patnáct je můj odhad na hladký průběh.
A to myslím dost nemá šanci.
Odhaduju tak dalších 20 či 30 let s pozvolna rostoucím počtem alternativ a atmosféra bude příznivější... (smutná ironie)
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:30:34)
Jo - u nás je jediná škola s alternativním přístupem a počtem dětí ve třídě max. 16 - dle mýho je to hodně, v synově ročníku je dětí 10 a přijde mi to tak akorát. Já jsem syna do třetí třídy této školy neměla problém převést, což se současným rodičům absolutně nepodaří, protože celý první stupeň je narvaný - v každé třídě právě těch 16 dětí. Neberu to jako plus, ale spíš důkaz toho, že běžné školství je totálně v hajzlu a čím dál víc rodičů si to uvědomuje - ovšem spoustu dětí má smůlu.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:48:27)
To je ale taky o způsobu procesu vzdělávání. Vycházíš z principu výuky, který funguje teď. Ono spoustu věcí by děti zvládly i samy vzájemně.
Jestli tě tohle téma zajímá, podívej se na dokument https://www.youtube.com/watch?v=aLPA7phRAGw
Je to už velký extrém, pro spoustu lidí něco naprosto nepředstavitelného, ale když jsem poslouchala ty lidi, jak o svých zkušenostech vypráví, je to pro mě hodně představitelné.
Nicméně mezi tímto systémem a klasickou školou může vzniknout spousta jiných alternativ vzdělávání, v možnostech a ve výběru by měla být svoboda.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:09:59)
A jinak v podstatě popisuješ Montessori systém.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:55:41)
Moje tchýně s četnými životními zkušenostmi (3 děti, 10 vnoučat) vždycky s povzdechem říkává "Škola je tu podle všeho od toho, aby po dětech rodičům vzkázala, co je mají naučit..."
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:44:15)
Ne, já si myslím, že povinností rodiče NENÍ doučovat dítě!!!
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:45:19)
Já chodím prudit do školy. ~j~

Já chco, aby to učitelé mé průměrně nadané dítě naučili, úkoly slouží pouze k procvičení! látky.
 Jana 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:03:51)
Buchli, mně taky chybí snaha! V podvečer musím ještě dělat věci do práce. Stát nad třeťákem a buzerovat ho, co zapoměl, mě nebaví! Když za mnou starší zajde, že potřebuje přezkoušet slovíčka z angliny, tak se na půl hoďky vzchopím. Ale víc fakt ne!
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 20:31:24)
Buchli, problém je v tom, že jedním z úkolů školy by mělo poskytovat určité "vyrovnání" šancí - aby zvládaly i děti, které mají tu smůlu, že se narodily do rodiny, kde jim nikdo nemůže/nechce pomoct.
Ono se pořád zaklíná tím, že když je ve třídě ix dětí, tak individualizace není možná. Není to ale tak - není to vůbec snadné, ale alespoň do nějaké míry to možné je.
Co mě rozčiluje, že řada učitelů nehledá různé cesty, jak látku vysvětlit, zkrátka si to odučí stejně, jak před třiceti lety, i když ví, že to podstatné procento dětí nepochopí, natož aby je to bavilo.
 kste 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 22:50:07)
Právě, náš třídní na Veselé škole tu individualizaci zvládal více než slušně. Proto, že to byl jeho cíl. Měl tam bez asistenta několik dětí s ADHD, a různými dys-. Vedl několik ranních doučovacích hodin; kdo měl papír z poradny, tomu to hradila škola z nadnormativu, ostatní to mohli zaplatit. Ml tam i pár cizinců a dětí bilingvních, děti geniální i z výrazně narušených poměrů. Zvládl to skvěle. Skoro půlka dětí odešla na víceletá gymnázia.

Takže to jde.
 kacenka1 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:56:09)
myslim, ze ukoly mají něco do sebe... ano, nektery jsou "divny" přinejmenším, ale dite se tim uci plnit povinnosti... a je pravda, ze psani, pocitani ani cteni NEstaci pouze ve skole...ono by bylo fajn všechno to hodit na ucitele, a mit doma jako rodic klid... :)
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:00:00)
Proč by to nemělo stačit. Veskrze nikdy jsem neměl nejmenší potřebu se učit doma a DÚ jsme dělal doma tak do 2. třídy. Evidentně mi nedělalo problém se dostat na 3. VŠ.
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:03:22)
Z+2, mozna jsi nemel takovy system vyuky, jak dnes. A hlavne, nerikej, ze od druhe tridy jsi nemel ukoly...
Ale jo, u kluka ve tride se par rodicu rozcilovalo na schuzkach, ze deti maji ukoly a cteni.. No, ted v 5. tride ( loni) byly tyto deti nejhorsi, 3, 4 na vysvedceni...Jako je to o pohodli rodice. Ve skole to vsechno asi nestihnou, protoze staci jeden slabsi zak a uz je zpomalene tempo.
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:05:53)
Ale měl, jen jsem je nikdy nedělal doma. Většinou při jiné vyučovací hodině.
 Puma 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:59:12)
Já jsem opravdu od třetí třídy úkoly doma nedělala.
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:04:33)
Tak dítě má nepochybně povinnosti. Znát látku. Jak k tomu dospěje je snad na něm. Procvičovat na 18 vybarvovacích cvičeních počítání do 2 mi přijde zbytečné.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:10:06)
Náš syn vybarvoval a kreslil ještě při úkolech ve 4.třídě snad ve všech předmětech, přičemž látku zvládal. Nesnášel to natolik, že to ve škole odmítal dělat, jen napsal výsledky, načež kreslení dostával za domácí úkol. ~l~
 Puma 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:01:41)
Je to zbytečné, vidím to stejně. Takhle jim to znechutí ještě během září.~Rv
 Lída+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:03:17)
no naštěstí matiku z Alteru, kde se pořád vybarvovalo měl můj starší syn, jemu to nevadilo,ale mít to mladší tak asi umře, naštěstí měl didaktis a tam toho byla 1/4.....
 Dana 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 12:33:08)
Není dnes zase tak těžké najít školu, kde se domácí úkoly nedávají. Dokonce je to jeden ze dvou základních trendů dnešní doby, neobtěžovat děti a rodiče domácími úkoly. Je to ale chyba. Dětem ve škole se látka vysvětlí, trochu si ji procvičí a je konec hodiny. V domácím úkolu si ji zopakují a procvičí důkladně. Neprocvičenou látku záhy zapomenou, nemají ji zažitou a ve škole se jede dál. Navazuje se na probrané a samozřejmě se předpokládá, že to již žáci znají.
 Filip Tesař 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 17:05:01)
Zatímco procvičenou zapomenou až za pár týdnů, nanejvýš let. ~;)
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 17:56:11)
Filipe, přesně tak. Učí se na písemky, aby to pak stejně zapomněli. Nějak mi to celé nedává smysl.
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 18:04:22)
Ano, učí se jen od-do str. A co brali před pár měsíci je jedno jak dětem, tak učitelům. A taky jsem zjistila, že neprobírají souvislosti, natož s jinými předměty...

 holka anonymka 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 15:16:53)
myslím, že ve škole se mají učit, procvičovat mají doma. Úkoly by měli zvládat sami bez rodičů.. (snad kromě začátku první třídy, kdy je třeba vysvětlit, přečíst co mají vlastně dělat apod.)
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 15:26:33)
ty taky doma procvičuješ to, co děláš v práci?

děcko po vyučování už potřebuje taky mít volno, navíc většinu mají kroužky, a pak už opravdu nemají čas, sílu ani chuť zase myslet na něco, co je nebaví, nezajímá, ale musí
 Líza 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 15:30:47)
Ne, já v práci procvičuju to, co se učím doma.

Když jsou tak vyřízený z těch kroužků, je taky možnost jim je ubrat, aby mohly zvládnout napsat úkol.

Tímto se nezastávám učitelek, který dávají na prvním stupni několikahodinový domácí úkoly, to je samozřejmě nesmysl.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 15:46:39)
já jsem pro práci ve škole a pak odpočinek a zábavu a rozvíjení právě formou kroužků

a domácí příprava spočívající ve výměně věcí v aktovce a procvičení toho, co potřebuje procvičit a ne tak, aby dělali úlohy na půl strany do 4 věcí a učili se třeba na 5 předmětů, protže neví, kdy budou vyvolaní a kdy bude písemka

ti malí dělají úkoly a ti velcí se k tomu ještě učí zpaměti strašnou spoustu věcí

vyhovoval mi vysokoškolský systém, zavedl nám to částečně jeden učitel hned na gymplu, přesně jsme věděli, kdya čeho a případně koho bude zkoušet. Takže jsme se jeho předmětu nebáli, uměli jsme to ve výsledku stejně jako cokoliv jinýho, jenže jsme to neuměli na každou hodinu, ale třeba jsme se učili na zkoušení jednou za 3-4 týdny, po dobrání kapitoly a procvičení učiva ve škole
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 20:44:23)
třeba dcera to až na jeden už kroužky vzdala - a je unavená ta jako tak, prostě tý školy
 Monika 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:54:47)
No, vybarvování je opruz (syn je naštěstí po mně - osobní tempo rychlé nepřesné a jejich učitelka na vybarvování nijak nelpí), ale ani tak nechápu tu hodinu a půl, i kdyby šlo o 4 stránky. Dceři se do toho nechtělo nebo vybarvuje tak pečlivě a pomalu? Ale na 1. týden ve škole toho celkem dost je, to uznávám. Jinak ale smysl domácích úkolů celkem chápu - ve škole se prostě nestíhá všechno dobře procvičit, tak je zvykem, dělat to doma. V první třídě jsme ale fakt měli úkoly spíše symbolické, asi hlavně pro vytvoření návyku, že je třeba doma pro školu ještě něco udělat ... Na Vašem místě bych a) vyčkala ještě chvílí s "inzultací" učitelky, třeba se zklidní sama b) se poptala ostatních rodičů, jestli to jejich dítěti také trvalo tak dlouho ...
 lipoo 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:20:49)
ty jo!!tak to je masakr!!!to bych se teda rázně ozvala!!!to je šikana:-D
naši děcka teda první týden určitě žádný úkoly neměli-maximálně vystříhat písmenka nebo tak..a pak celý první ročník nám úloha trvala maximálně deset minut!!plus čtení...buď měli tři řádky do písanky,nebo třeba pět příkladů do matiky...spíš jen tak,aby se naučili,že i doma se něco dělá...jinak teda úkoly nemají ještě ani naši šesťáci:-)
 Lída+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 7:04:05)
Z+2 m, tak to tam nemusí chodit a můžete ji učit doma, asi dělala vše co měli udělat za 4hodiny vy škole.....to opravdu odpovídá tomu, když syn nebyl celý den ve škole a my to pak dopisovali~d~
 Lenka Pražanda 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 14:20:14)
Nemáte stejnou pí učitelku? U nás to bylo loni to samé. Úkol jsme nikdy neměli hotový dřív než za hodinu! Hrůza. Po 2 měsících jsem s ní měla dlouhý pohovor, více méně s nulovým výsledkem. Ukecala jsem místo vybarvování jen obtahování. I tak to vyšlo skoro na hodinu.
Také nechápu smysl DÚ. Místo toho, aby si děti po škole odpočinuly, tak se opět věnují škole.~a~~7~
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(5.9.2014 9:09:46)
Tak mladší syn je hnidopich, toho jsem musela pobízet, aby toho už nechal. Starší syn na nějaký vybarvování kašlal, přes příslušný počet stromečků udělal 2 zelený čáry a bylo vybarveno - docela jsem žasla, ale učitelce to vůbec nevadilo - no tak ho to nebaví, a co.
Teď jsem se dozvěděla, že starší syn v osmičce a devítce neměl vůbec výtvarné potřeby - směl pracovat jen s tužkou, pokud bylo třeba využít jinou výtvarnou techniku, tak si potřeby vypůjčil ve škole - to mě poněkud překvapilo, ale vzhledem k tomu, že si učitel nestěžoval, tak mu to asi nevadilo.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(5.9.2014 9:16:42)
úplně přesně, náš taky. Kufr s výtvarnými potřebami prý objevil na dně svojí skříňky na konci školního roku ~8~ ~t~
 N. 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:46:51)
Nase prvnacka(s vasi jsou od sebe o par dni) zatím zadne ukoly nemela. Teda vlastne dneska kreslila nejake kloubicko , ci co. Ani mi to neukazala, trvalo ji to asi 5 minut, dělala to se spolužačkou u nas.
Starsi dcera mela ukoly delší ,lae první tyden skoly asi ne.

Smysl ukolu vidim v procviceni probrane latky.
 Eva + Klárka2/07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:48:10)
u nás v první třídě bylo asi 3 měsíce "něco" na uvolňování ruky a počítání do 5.
co jste se učili 1,5 h?
 bob 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:49:29)
Smyslem úkolů je procvičit učivo, ale já úkoly nedávám, procvičíme všechno ve škole. Ale neučím v 1. třídě ~b~
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:55:11)
Dobře, chápu to pokud má předmět 1 hodinu týdně a pak dejme tomu u jazyka. Jinak to prostě nechápu.
Proč procvičovat něco v první třídě ještě doma? Snad stačí ty hodiny co jsou ve škole. Navíc děti mají odpoledne spousty kroužků a tak, takže podobná akce je spíš kontraproduktivní, zvlášť pokud je ze dne na den. To jako budu přizpůsobovat odpolední program DÚ. Když dostane podobný nepůjdeme ven a necháme psa bez vycházky?
 Jeanny 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:26:34)
Jsi trouba a ne člověk s 3 VŠ. Asi máš za sebou Plzeň, J.A.Komenského a Cevro. Na víc se svým jednoduchým uvažováním nemáš. Co děláš, trubko ???
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:31:04)
V první třídě spousty kroužků?
 Beruška+J02A07T10 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:05:49)
inko, některé děti už to tak mají.. moje je teď v první, měla odklad, má dg. ale už má 3xmožná bude nutné 4x týdně trénink MG (dělá ji třetím rokem), plavání bude 1x týdně - 3 měsíce, dva měsíce volno a tři měsíce
chtěla ještě dramaťák, dostala se na talentovkách do lidušky, ale nakonec jsme to zrušili, pak AJ - vzala jsem jen 1 h týdně místo dvou a potom chce malování ve škole.

naštění úkoly zatím měla jeden na 5 minut - uvolňovací cviky a rozmotané klubíčko koťátka, včera dokonce neměly úkol žádný


s těmi kroužky není jediná.. její kamarádka z gymnastiky - chodí ještě 2x týdně na tenis, 2xtýdně zpívat, 2x týdně balet, ještě dělala talentovky na výtvarku do lidovky to nevím, jestli se dostala.. a pak tu MG 3x týdně a plavání jako moje dcera.
Vychází jí to teď na dva kroužky denně.
Ale rodiče mají jen dvě děti, anvíc svoji firmu, bratr je o dost starší a všude se dopraví sám, pak ještě mají hodně ochodného jednoho dědečka a dvě babičky a různé tetičky a neteře, kteří všichni ochotně děvče doprovodí, kam je potřeba. Holčičku to všechno krom tenisu baví.
 neznámá 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:39:38)
Úkoly slouží jen k zjištění mizerné učitelky. Čím víc úkolů, tím mizernější učitelka.

 Jeanny 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:42:26)
Ještě, že si tak anonymně můžeš ulevit. Tak šoupej nohama a drž ústa.
 Jeanny 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:44:50)
Jsi hlupák a ne člověk s třemi VŠ.
 x x 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:51:45)
Smyslem domácích úkolů je to, abychom neměli negramotné děti. Procvičování učiva nikoho nezabilo. Spíš mě udivuje hodina a půl. Adekvátní je tak 5 - 10 minut pro prvňáka.
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:51:52)
Naše prvňačka dnes udělala úkol sama než jsme přišli z práce domů. Starší dcerka jí přečetla zadání a mladší udělala. Měla udělat tolik puntíků kolik je obrázků na řádku. Tipuji, že úkol měla do pěti max. deseti minut.
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:58:45)
Smysl domácích úkolů chápu, ale nechápu přetěžování dětí. Úkol na 1,5 hodiny třetí den školy u prvňáka mi tedy přijde snad víc než přetěžování.
Starší holku jsme převedli v pololetí čtvrté třídy od učitelky, která dávala běžně úkoly i na 3 hodiny denně (a to už ve 3. třídě) - dle ní to bylo v pořádku... jenže když šlo dítě z družiny domů občas v 16:30 (v družině si úkoly dělat nesměli), tak opravdu při úkolech usínala; my jsme šíleli a dítě se stávalo víc a víc nešťastným... Kdybychom se neodstěhovali a holky nezměnila školu, tak bych se bála, že se zblázníme z dané paní učitelky všichni.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:03:19)
na 3 hodiny??? a v hodinách dělaly jako co, pouštěla jim pohádky a lakovala si nehty?
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:08:56)
Ráchel, ne. Dávala jim A4 hustě popsanou příklady. Klidně tuším nejvíc bylo 80 příkladů a měli počítat. Po nás potom chtěla, abychom to prošli příklad po příkladu a hledali chyby. Když jsem to neudělala, tak dala holce klidně 3 nebo i 4 za úkol a sdělila dceři, že ji nemáme rádi ~n~~o~ ~o~ Přitom by holka zasloužila metál, že v 8 hodin ještě zvládla spočítat tolik příkladů jen s minimální chybovostí.
Jinak jim dávala opravdu denně různé nakopírované příklady, slovní úlohy, - nebrala ohledy na to, že už dala dlouhý úkol v matematice, klidně jim šoupla ještě pár stránek hustě popsaných na procvičování y/i apod. K tomu ještě přidala další učitelka nějaký úkol do angličtiny... a naše dítě se z toho hroutilo a i my s ní ~7~
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:09:17)
Ve škole se normálně učili.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:12:03)
ježkovy voči, měla ta ženská děti? tohle je tortura... to jste to nijak neřešili?
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:15:08)
Ráchel, ano, prý má syna... taky jsem tomu nemohla uvěřit, že má dítě...
Řešili, ale jakékoliv řešení bylo k ničemu... no jsem ráda, že jsme pryč. Většina ostatních rodičů si stěžovala na množství úkolů, ale do očí nebo k řediteli to říct nešli ... když jsem šla oznámit přestup dcery, tak mi bylo řečeno, že je tím paní učitelka pověstná... a prý máme dcerku vrátit do téhle školy na druhý stupeň, kde už tahle učitelka neučí... no už mě vidí, jak ji tam vracím ~8~
 Len 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:18:21)
Zerat a proc si ji proboha drzi?~a~ Kdyz je tim doslova povestna. Ja pred par tydny v autobuse vyslechla rozhovor zrejme o tehle vasi ucitelce, dve maminky se paktovaly, ze si pujdou stezovat rediteli.
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:27:18)
Len, to právě nikdo pořádně neví. Ve 3. třídě jsme si všichni stěžovali a rada rodičů přednesla stížnost řediteli. A víš, jak zareagoval. Normálně to prý shodil ze stolu, že za ním nikdo osobně nepřišel. Jenže ve třídě kde je 95% dětí, u kterých se rodičové třesou na jejich víceletý gympl a mají pocit, že si postěžují a jejich dítě tím skončí... neuděláš fakt nic. Když jsem šla za třídní, že bychom rádi naši holku převedli do vedlejší třídy, kde mají trpělivější učitelku, kterou by naše dítě nebrzdilo (stěžovala si skoro u všech dětí, že jsou pomalé a dětem nadávala v hodinách ať si pospíší... ~Rv)... se zlou jsem se potázala. Vyslechla jsem si od ní vzrušenou přednášku o tom, že na naší holce nesedí a co si to jako myslím, a že my jsme na holku moc nároční ~8~
Tam, kde teď bydlíme je třídní taky velmi přísná, ale lidská, komunikuje s rodiči, když je problém neváhá zavolat (klidně i z vlastního mobilu)... Netvrdím, že máme dítě svatouška,- to fakt nemáme, ale rozhodně není lempl líný a pomalý... Dokonce od změny školy si zvládá i sama chystat aktovku, protože paní učitelka ve 4. třídě místní základní školy neshledala důvod, proč bychom my měli dcerce chystat aktovku. Stačilo nechat naši dcerku párkrát nechat nést si následky nenachystané aktovky a aktovku si chystá sama ~z~ Ona paní učitelka na té předchozí škole nám neváhala psát denně poznámky, že dcera neměla to či ono... efekt = 0. Trestala nás.
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:28:33)
Omlouvám se za chyby... otazníky apod. mám tu obě děti a manžela a čtou zajímavou pohádku ~f~~f~:-)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:22:02)
tohle asi nepochopím nikdy - jemu kvůli ní odcházejí děti a on si ji tam nechá asi navěky...
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:47:03)
Ráchel, nepochopitelné i pro nás.
 kosatka2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:28:51)
V naší nejbližší škole odešly z 1. třídy 2 děti v pololetí, 3 na konci školního roku a další rodiče si stěžovali, vedení školy neudělalo NIC a stěžuícím si rodičům oznámili, že stojí za učitelkou.
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:13:11)
syn mival take treba 100 prikladu. mel vic, nez ostatni, ja byla rada. ale u nas ve skole rikali, jen ukol podepsta. chyby at si hleda dite:)
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:17:06)
ve 3. třídě? Pokud ano, tak asi na to měl syn dostatek času a nebyl limitovaný tím, že půjde domů ze školy z družiny až mezi posledními (ve škole se úkoly přece nedělají, když jsou to domácí úkoly ~8~) Naše holka chtěla chodit i ven s námi, jenže na to nebyl vůbec čas...
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:30:00)
Jo Zerat.uz od druhe mel vic ukolu....hele sedl a za 20 minut hotovo.
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:31:13)
Jaku, ale tak jestli byl matematický typ, který se v tom vyžíval nebo byl v tomhle směru geniální, stál o to, pak je to přece jiný případ ~d~:-)
 Lída+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:11:26)
tohle mi připomnělo, že mladší syn měl jinou úču než starší....pravidelně měl úkoly na prázdniny, na vánoční to udělal s chudí, na jarní jsme jezdili lyžovat, tak to vůbec nestíhal...a na letní si donesl asi 800příkladů a měl psát deník....já ten rok neměla ani den dovolený. Děti byli doma z celých prázdnin 5dní....měli několik táborů....u nás babička moc nefunguje.....
Deník napsal, něco málo spočítal a zbytek jsem osobně donesla paní učitelce s tím, že o prázdninách nesedíme doma, takže je pro nás problém to vyplňovat. Už to víckrát neposlala.....
 sovice 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:15:14)
Ty jo, tak tohle je přesně něco, s čím bych šla nejdřív za učitelkou, pak se shrnutými úkoly ze dvou tří dnů za ředitelkou, a kdyby se dál nic nezměnilo, tak asi na školní inspekci a komunikovala bych písemně doporučenými dopisy. (O zvažování přestupu nemluvě).
 Len 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 19:57:53)
U prvniho ditete jsem domaci ukoly odmitla. Je ve skole denne od deviti do ctvrt na ctyri, prvni roky chodil domu uplne vyrizeny. Tenkrat byly ukoly kazdy den na desitky minut, des. Druhe dite nastoupilo uz za fungovani jine reditelky, ukoly jsou jednou tydne zhruba do patnacti minut hotove. Cte teda denne, protoze ma mirnou dyslexii.
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:14:14)
Jo to asi taky udělám. Odmítnu je. S paní učitelkou si promluvím, po 3 dnech mně docela vytáčí. Kromě úkolů jsem dostal papír kde se píše Dítě bude mít to a to a to a to. Nikde žádné prosím. Děkuji za spolupráci. Fakt jsem netušil, že jsem její podřízený.
 Stáňa * 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:26:23)
Toto naštěstí neznám u žádného z kluků.
Mladší měl v 1. třídě úkoly na 15 minut, jinak by to i těžko stíhal, když jsme se dvakrát týdně vraceli po tréninku v plavání v 7 hod.
Ale vím od kolegyně, co měla taky prvňáka, ale na jiné škole, že dělali občas úkoly i 2 hodiny.
Teď je ve 3. třídě, úkol zatím nedostal.

A co se týká "požadavků" paní učitelky, vždy byla maximálně korektní a zvořilá.
 x x 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:31:23)
Netušila jsem, že Tě musí prosit, abys dítěti koupil štětce do výtvarky. My jsme taky dostali jen seznam věcí. Pokud chci, aby dítě ve škole nějak fungovalo, tak je pořídím a neřeším zda na tom cancu jsou či nejsou zdvořilostní fráze.
 TiNiWiNi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:37:32)
U nás seznam visí na webu. Nikdo nás nežádá. Seznam mají i u nás v obchodě.
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:56:06)
A vám to přijde adekvátní. Mně ne.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:53:56)
mně taky ne.
My tam máme:
Rodiče prosíme, aby během prázdnin nachystali a označili jménem následující věci potřebné pro naši práci....
Seznam není nijak dlouhý, ostatní zajistí škola a my si to připlatíme.
~;)
 Pam-pela 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 1:15:35)
Z+2...hlavně to nezapomeň vysvětlit taky prvnňákovi, jak je jeho učitelka nemožná, náročná a jak odmítáš úkoly a jak tě škola musí poprosit, abys koupil dítěti pomůcky ~:-D.
Máš vážně celkově zajímavé názory na výchovu a výuku.

Doporučovala bych nejdřív zjistit, jak to celé vůbec je, zda dítě nedělalo nějaké úkoly zbytečně navíc...a ono je vůbec nejlepší zjistit si vůbec víc o dané úče -jejím stylu výuky, metodice (i škole) předem.
Než si člověk koupí pračku nebo obyčejný telefon, přečte si reference, než svěří učitelce dítě, nezjistí si často nic :-).

No, nicméně s tímhle tónem, cos tu nasadil, bych opravdu za učitelkou nechodila, přece jen je dítě na ní pár hodin denně naprosto závislé ~;) a řešit se věci mohou i jinak, aspoň zpočátku, než člověk zjistí skutečný stav situace.

Ad úkoly - děti by asi nemusely mít od určité doby domácí úkoly, pokud by jich bylo ve třídě méně a dostalo by se individuální výuky a každému z nich a byl by dostatek času i na procvičování a upevňování znalostí.
Jinak pouze školní výuka - aspoň podle našich osnov - v první třídě běžnému prvňáčkovi fakt stačit nemůže - zvlášť třeba při 30ti dětech ve třídě.

A pokud chceš opravdu něco měnit - a máš na to, zkus skutečně reálně reformovat stávající školství od naprostého základu. Potřeba by to bylo. Jako první věc bych zavedla snížení počtu dětí ve tříd a změnu osnov a modernizaci metodik ~;).
 Pam-pela 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 1:20:15)
....jo a nezahlcovala bych dítě v první třídě spoustou kroužků, může ho to vysilovat. Je potřeba nastavit priority aktivit, a to je prostě v první třídě určitě škola.
Umím si i představit, co si pomyslí učitelka, až tatínek přijde rozčileně do třídy si postěžovat, že dítě nestíhá domácí úkoly z toho důvodu, že má odpoledne hodně kroužků ~;)
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:15:32)
Jo, tak já jsem učitelce napsala, že úkol nestihl vypracovat, protože jsme přijeli pozdě domů. Byl na kroužku a u dědy, a ten by fakt češtinu s ním nedal (a samo dítě taky ne - je intgr. dys).
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:26:30)
Pam-pelo, bez legrace - pořád nad tím poslední rok přemýšlím, jak by to šlo ovlivnit (ten stav školství), ale bohužel mě nic moc nenapadá...
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:32:55)
Ráchel, už se dají najít slušné první stupně.... ovšem setkání s realitou na druhém stupni mě způsobilo šok.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:35:50)
Ráchel, přemýšlím o tom už deset let. Taky jsem cestu nenašla. Jedině se do školství infiltrovat jako učitel a po krůčkách s nejistým výsledkem něco zkusit v malém.
Příkladem je mi známá, vytvořila skupinku při domácím vzdělávání a má záměr na tom vybudovat malou školu - je bez pedagogického vzdělání, což jí brzdí, ale ona to dá, věřím tomu. Čím víc takových iniciativ bude, tím spíš se současný systém přemění. Nejde to jinak, než to měnit zevnitř, až se jednou někdo rozumný dostane i na to vrcholné místo. Lidi na to ale nejsou připravený, stačí když pročítám diskuse tady a vidím, jak pořád spoustě lidem tenhle systém vyhovuje.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:40:53)
Potíž je v tom, že nejsem ochotná se podřídit tomuto systému a vystudovat peďák. :-)
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:42:27)
Kamisi, "jiný" škol a skupin domácího a komunitho vzdělávání přibývá. Stejně jako rodičů, kteří nechtějí dát děti do "běžného" systému.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:47:41)
Eržiko ano, vidím to kolem sebe a je to skvělý. Jen mě mrzí, že mých dětí se to nedotkne, jeden je SŠ, druhý 9.třída. Před deseti lety jsem neměla sílu to řešit domácím vzděláváním, přesto mladší syn doma nakonec v 5.třídě skončil, jeho problémy versus školský systém by vydaly na knihu. Je zdárným příkladem toho, jak některé děti se nepřizpůsobí nikdy. To ovšem neznamená, že pro ty přizpůsobivý to dobrý je.
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:57:59)
Kamisi, já vidím ten rozdíl mezi prvním a druhým stupněm...
Hlavně mě přijde směšný ten termín "učení", pod kterým si představují naučte se učebnici strana od do. ~8~


A druhé dítko, integrované s dys, rozhodně nedám na druhý "běžný" stupeň, naštěstí u nás již otevřeli i alter druhé stupně...
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:58:45)
Tohle je zajímavý dokument. Je to dlouhé, ale je tam spousta postřehů, které stojí za zamyšlení.
https://www.youtube.com/watch?v=Z8R3HvWQVTQ&feature=em-uploademail
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:04:32)
No jo, to je další věc, na kterou jsem se chtěla zeptat.
Co to znamená "nepřizpůsobivé dítě", jak se to projevuje a čemu by se mělo ve škole tak moc přizpůsobovat.
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:10:25)
Za tech cca 10 let jsem potkala jednoho neprizpusobiveho zaka, u ktereho se ovsem pozdeji prokazalo psychiatricke onemocneni.
Na SOU jsem se setkala s tim, ze nekteri zaci svou neprizpusobivost projevili tim, ze se jednoduse nedostavovali.

Pravda, sama mam pojem prizpusobivosti ponekud rozvolneny, takze prizpusobivost zaka mi postacuje v ochote setrvag ve tride, s tim ostatnim uz se da pracovat.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:15:17)
Grainne,
no právě... léta tady čtu, jak jsou děti nepřizpůsobivý a jak nesnesou školní dril a kdesi cosi... pak vidím v synově škole třídu plnou malých grázlíků, kteří rozhodně nejsou žádné poslušné a unifikované děti, každej je jinej (byť tedy škola podle některých "krade osobnost", podobně jako např. některé africké kmeny věří, že jim fotografie krade duši) a každej druhej nějak problematickej, takže moc nevím, o čem je tu vlastně řeč.
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:22:07)
No...prinejmensim jsou to individuality, to je postreh, co?

Takzvanych grazliku bylo jak v ucilisti, tak ve specialce docela vyber, ale asi jsem to nevnimala az tak ukorne. Spis mi prislo, ze trocha respektu vuci nim nese slusne ovoce.
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:25:58)
Ano, Grainne, a jak puboši ocení respektující přístup a hlavně naslouchání... než neustálou buzeraci a sankce.
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:29:24)
No...vuhledem k tomu, ze se sama nenecham buzerovat, ani zastrasovat, zrejme pro to mam pochopeni. Hlavne presne tohle jsou metody, ktere nefunguji.

Prihodilo se mi ledacos pri takovem zapoleni, to je pravda, ale trocha empatie na ukor slovicek to spravila. O to lip to odsejpalo potom.
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:33:19)
Tak buzerování a zastrašování do školní výuky nepatří - ostatní je dokázáno, že v takové atmosféře se nic nenaučí ani děti, které běžně s učivem problémy nemívají.
A já to s jedním zažila osobně - je neuvěřitelné, jaké "sofistikované" metody učitelé dovedou vymyslet - čím mladší dítě, tím snadněji zmanipulovatelné a o to víc mě pak "metody" některých "učitelů" překvapují.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:22:03)
Setrvat ve třídě nestačí. Věř mi. Synovy učitelky by mohly vyprávět. Zažila jsem učitelku důchodkyni (syn třeťák), která mi volala během vyučování do práce, brečela do telefonu, ať si pro syna přijedu, že za 40 let učitelské praxe nezažila takové dítě. Prostě nebyl ochoten dělat to, co mu nařídila. Nepracoval. Nepomáhalo nic ani doma - domlouvání, tresty, prostě nic, výsledkem byla akorát synova rozhozená psychika, byl vystresovaný, přesto nebyl ve škole schopen fungovat podle požadavků. Byli jsme u několika psychologů, diagnóza žádná, pomoc taky žádná.
Téhle učitelce trvalo osm měsíců, než k němu našla cestu, další školní rok už ve škole nebyla a s novou učitelkou začaly peripetie nanovo.
Syn je momentálně v páté škole, mezi tím byl necelý rok v domácím vzdělávání, z toho ze dvou škol ho vyhodili.

Monty, ještě potřebuješ nějaké vysvětlení ke školní nepřizpůsobivosti?
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:26:08)
Kamisi, ale cesta se nakonec nasla...proc je to vyjimkou a nikoliv pravidlem?
S dokonalym zasprajcnutim jsem se potkala taky, vzdycky neco zabralo. Nekteri zaci to delaji z principu a pro zlost uciteli, to je ten nejmensi problem, jinde je jina pricina, skoro vzdy jina a to uz je opravdu ta drina pedagogiky, jiste intuice a trocha psychologie.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:38:13)
Grainne, já nevím, co jsem vypozorovala, tak většina učitelů vidí v dětech ty grázly, kteří to dělají naschvál a místo hledání řešení se stále snaží prosadit svoje postupy a vyžadují absolutní přizpůsobení dítěte. U mýho syna funguje zeptat se na jeho názor a problém, v klidu mu říct, co si představuju já a dát mu možnost vyřešit to tak, abychom byli spokojení oba. Já se s ním dohodnu vždy, ale taky jsem se k tomu musela dopracovat a pochopit, že vzájemná (rodinná) spokojenost nemůže stát na poslušnosti. Jenže ve škole to funguje jinak, je tam víc lidí, kteří by se museli dohodnout a budování takových vztahů není vůbec dán prostor, běžná škola je založená na autoritě učitele a poslušnosti dítěte, vlastní názor je překážkou.
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:42:00)
Kamisi, no zcela po pravde v podobne pozici, jako je tvuj syn, je paradoxne casto i pedagog, ktery cestu k nemu zna....

To se vazne neda dlouhodobe unest, jsou to utoky od vedeni skoly, ale vzdy pres zprostredkovani kolegyn...chvili mne uchranili rodice, ale na tuhle stranu se dlouhodobe bojovat neda.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:02:10)
Grainne, tomu věřím. Aby to fungovalo, musí být souhra v celé škole.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:42:08)
"...běžná škola je založená na autoritě učitele a poslušnosti dítěte, vlastní názor je překážkou."

To už ale dávno není pravda. Možná to někde přežívá, ale obecně vzato už je to pryč.
Pokud tím ovšem někdo nemyslí, že učitel někdy něco chce a dítě by to mělo udělat.
Jinak tě můžu ujistit, že mám velice, velice specifické dítě, co ti střihne sice slušně, ale zcela bez servítků názor, že bys mu (jsi-li alespoň lehce autoritativního nebo konzervativního) jednu vrazila na místě, používá to všude, i ve škole... a neděje se nic. Vůbec nic. Dokonce už jsem od jeho učitelky jednou slyšela i to, že má vlastně pravdu a že s ním souhlasí.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:13:12)
Monty, tvůj syn má zřejmě opravdu štěstí na školu. Dá se říct, že štěstí na školu má i můj starší syn (AS).
Mladší syn má sbírku napomenutí, důtek i dvojek z chování. A vyhazovů ze škol. Něčím učitele strašně rozčiluje.
Zřejmě tu životní cestu má každý nějak hozenou a určité štěstí na lidi k tomu patří, jinak si to neumím vysvětlit.
 .Katka 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:52:59)
Kamisi, když čtu tady ty diskuze, tak i spousta rodičů vidí v dětech ty grázly, co jen hledají, jak by škodili.
Jak popisuješ svýho syna, tak jako bys psala o mojí dceři. Jestli je to ten syn s AS, tak to by mnohé vysvětlovalo.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:03:25)
Katko ne, AS má starší syn. Ten je paradoxně od určitý doby úplně v pohodě.
 .Katka 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:27:33)
Aha, no ono je to jedno. Ostatně já mám dojem, že u nás doma se vzpírá jakýmkoli autoritativním postupům úplně každý. Někteří členové rodiny to dotáhli k dokonalosti. Pro takové je paradoxně trochu toho autoritativního ve škole možná i k prospěchu, že natrénují i to, jak to vypadá, když na jejich styl ostatní neberou tak ohled.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:30:04)
Kamisi,
ne, díky.
Moje dítě nikdy nedělalo to, co nechce, nebo spíš, k čemu má zásadní odpor. A protože k tomu nebyl nucen, nedělá to dodnes (šestá třída).
Potíž je, že tohle, co popisuješ, má jak různé úrovně, tak i různé důvody.
Pokud chce učitelka po dítěti kreslit druhou světovou a dítě je pacifista, tak to nenakreslí a není důvod ho nutit. Stejně tak nemusí něco zpívat nebo dělat kotrmelec.
Ono upřímně, nemusí dělat nic, pokud prokáže, že to umí.
Dítě, které sedí ve škole a odmítá dělat cokoli, co se od něj požaduje, má evidentně psychický problém - dítě, které nechce dělat jen něco je úplně normální dítě.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:33:02)
Já tedy jediný, co jsem od syna chtěla bylo vysvětlit důvody pro to či ono chování.
Když existuje reálný důvod, byť může být z mého pohledu absurdní a nepochopitelnej, je to pohoda a dá se s tím nějak pracovat.
Když důvod neexistuje, je to na pakárnu - a to myslím naprosto vážně, to tak bohužel je, na to mám s psychicky chorými dostatečné zkušenosti.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:06:50)
Monty, důvod vždy existuje. Na psychické nemoce jsem taky dost změnila náhled, ale to by bylo velké odbočení.
Že jsem znala u syna důvody jeho chování já, nemělo ve škole vůbec žádný dopad.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:08:31)
Kamisi,
já měla na mysli reálný důvod - psychotik má taky důvody, ale jsou jaksi mimo mísu.
Exmanžel třeba ničí a vyhazuje mobilní telefony, protože si myslí, že po něm jde CIA nebo Mossad. Pro něj je to důvod, protože je psychicky chorý, ale je to kravina.
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:35:14)
Kdyz nechce delat jedno, muze delat druhe....pokud je to jen opozice a vymezovani, brzy to odezni samo, protoze to nema zadouci efekt, pojud ma vazny, respektu hodny duvod, at uz je to nabozenstvi, nebo zivotni postoj rodiny, spis se zamyslim nad tim, jestli to neni nevhodne i pro ostatni a pokud neni, obvykle se to tyka nedulezitych predmetu.

Nakonec, pragmaticky vzato, kdo umi vbzakladu cist, pocitat a rozumi textu!!! dokaze si poradit sam.
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:38:51)
Nejvetsi potiz v obecne rovine jsou nekolektivni individuality a nejvic skody pacha prave usilovna snaha narvat vsechny do jedne lajny.

Coz sveho casu mohla byt brnkacka, kdyz vsichni, az na par opozicniku zili a mysleli stejne. Nejak se ve skolstvi ta jinakost porad nebere v potaz.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:42:00)
to je pravda, za nás bylo zakázaný myslet jinak a od školky jsme museli všichni všechno vidět stejně, teĎ to děti nemusí, ale my jsme na to jako rodiče ještě pořád zvyklí a učitelé pchopitelně taky, takže se to dost mele
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:43:29)
Ano, Greiine, moje dcera veškerou snahu zapíchla poté, co učiteli napsala slušný mail, ve kterém bodově vyjmenovala, proč si myslí, že měla dostat z domácího projektu lepší známku. Učitel se s ní vůbec nebavil, seřval ji na tři doby, že je drzá, a co si vůbec dovoluje ho takto oslovit.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:51:57)
"... moje dcera veškerou snahu zapíchla poté, co učiteli napsala slušný mail, ve kterém bodově vyjmenovala, proč si myslí, že měla dostat z domácího projektu lepší známku."

Můj syn napsal do nějaké písemky, že něco sice neví, ale že to není jeho vina, nýbrž učitelky, protože to nejednoznačně vysvětlila ("paní učitelko, to je ale vaše chyba...")
Učitelka to přeškrtla červeně a to bylo všechno, co s tím udělala.

Já si fakt myslím, že jste v zajetí nějakého bludu. Už za svého dětství na střední (protože na základce jsem fakt měla třídní strašlivou krávu) jsem měla ve škole spoustu "výsad" ne proto, že bych byla vzorná a poslušná, ale proto, že jsem hrála fér. Proč jsi nepřišla na zkoušku? Nechtělo se mi.
Mně přijde, že si dneska každý hraje na bůhvíjakou osobnost a hledá výmluvy a omluvy na všechno, místo toho, aby řekl učitelce - moje dítě je pomalý/drzý/líný, tak abyste nebyla překvapená.

Kdybych se k synově učitelce chovala tak, jak je to mnohokrát popisováno, má ve škole peklo. Dvojí peklo. Jedno s učitelkou a druhé se spolužáky. Máloco je pro děti lepší důvod k posměškům než hyperprotektivní rodič. ~;)
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:55:34)
Ne Monty, moje dítě se "běžné" základce naučilo držet hubu a krok, nevyčnívat. Škola je nuda, udělám, co se ode mě chce, to je vše. Na školním diáři má napsáno I hate school.
Špatné známky mít nechce, musí nasbírat body na přijímačky (i tvůj syn bude muset dělat přijímačky....)
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:56:57)
Eržiko,
můj syn se to nenaučil, ani se o to nepokoušel... a je na zcela bežný základce. ~;)
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:01:38)
Shrnula bych to asi takhle. Mám poměrně silný pocit, že klíč k problému je v tom, že vy jste už od začátku pevně přesvědčený, že běžná škola je špatně, učitel nebude k vašemu dítěti dostatečně ohleduplnej a pozornej, a alternativa je vždycky lepší.
To je pak samozřejmý, že budete psát to, co píšete.
Zkuste si to obrátit na sebe. Bude se vám spolupracovat dobře s někým, kdo vám od začátku nedůvěřuje a vidí ve vás nepřítele? Asi moc ne, co?
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:02:53)
asi bych z takovýho zaměstnání hledala co nejrychlejší ceestu ven, stejně tak ji hledám svýmu děcku a hjeldám takový místo, kde se k němu budou chovat jinak
 Hanka 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:07:16)
Monty,

něco na tom, co říkáš, je,

na druhou stranu i já, která mám se školou a učiteli vesměs dost pozitivní zkušenosti (jak by taky ne, když mám tu obrovskou kliku, že mám děti dost bystré a rychlé, ale zároveň vcelku neprudivé a nešprajcující se a schopné se zabavit samy, když je něco nudí), vidím z toho, co píšeš, že učitelka tvého syna má k němu dobrý, ale bohužel dost nesamozřejmý přístup.
 Alena 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:16:21)
Na tom neco je. Mas pravdu, ja si treba myslim, ze klasicke skolstvi s frontalni vyukou je prezite a nevyhovujici. Alternativa a alternativni programy ci netradicni pristup dle me pritahuji lidi, co maji chut neco menit, delat neco navic a jsou otevreni k rodicum. NEtvrdim, ze v klasickem skolstvi nenajdes osvicene ucitelky (obzvlast v mensich mestech, kde neni moc variant), ale podle me zkusenosti ta pravdepodobnost je mnohem mensi.
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:18:33)
Ne, Monty. Já netušila, jak to na běžné základce chodí. Já myslela, že na výběrovce bude učení smysluplné.

Tento názor jsem získala po dvou letech dcházky dítěte do školního zařízení a po návštěvě rodičáků a konzultací.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:22:25)
Monty, jistě, s takovým člověkem se mi bude spolupracovat blbě. Potíže je, že rodič a dítě nemají ve většině případů na výběr jinou možnost.
 .Katka 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:10:08)
Monty, proč pořád předpokládáš, že tak, jak to funguje u vás, to musí zákonitě fungovat všude jinde? Jistě si dovedeš představit, že jiná ne tolik chápavá učitelka by tu tvoji příhodu dovedla pěkně rozmáznout nebo se smrtelně urazit a na syna si zasednout nebo tak.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:14:51)
Katko,
úplně všude to tak třeba není. Ale jistě to ani všude nevypadá jako na socialistické základce s kovanýma soudružkama. ~;)
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:21:34)
to snad ne, no.
Proč se vůbec používá termín: "kovaný soudruh"? ~:-D
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:38:32)
Stejně tak nemusí něco zpívat nebo dělat kotrmelec.

ale to není pravda, ono musí, prootže to učitelka chce třeba hodnotit, nebo musí, protže se to právě dělá, představ si, že by v hodině TV děcko řeklo, že ono kotrmelec nebude dělat, protože nechce, přidalo by se k němu pár dalších, třeba zbvytek třídy a hodina je v pytli, stejně tak zpívat v hudebce asi musí

vaše škola je buď hodně zvláštní a nebo má tvůj syn hodně výsad, aby měli učitelé klid, jinou možnost nevidím
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:45:53)
Yuki,
anebo já jako rodič neřeším blbosti.
Mně je totiž jedno, jestli syn neudělá kotrmelec a dostane za to pětku. Stejně jako je mi jedno, že má plnou žákajdu poznámek za zapomínání a vyrušování. Tohle je jeho boj, jeho život, proč bych se do toho vměšovala? Já od školy nechci, aby ho zpracovala na nějakou "unifikovanou osobnost" - to je právě ten paradox, vy se proti tomu vymezujete, ale přitom řešíte, jak to udělat, aby "osobnost" měla stejný možnosti jako průměrný trouba. Osobnost by si měla umět své věci vyřešit sama, proto je osobnost, to je její úkol. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:50:07)
jj, rodič, který odignruje plnou žájlajdu poznámek je trochu postrach
neříkám, že se mi líbí psaní poznámek, ani trochu ne, považuju to za krajní mez a za výzvu rodičům, aby začali komunikovat, poznámka nc neřeší, ale asi by místo žákajdy plné poznámek a pětek za neplnění úkolů mělo vést k tomu, nebo spíš by to mělo být nahrzeno tím, že rodič i s dítkem naběhne za učitelem a tam se spolu domluví na nějakým dodržování prvidel a případně sankcí za jejich nedodržení, na tom, kdy se zase sejdou a proberou zvácdnutí a pokrok v problému, protože jestli učitel píše poznámky nebo zve rodiče, asi vnímá nějaký problém a chce po rodiči, aby o tom věděl
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:51:40)
jinak většina těch největších narušitelů hodin to dělá proto, že si říká o pozornost, ktrré se jim nedostává, většinou doma...
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:55:01)
Yuki,
podívej, učitelka na to reagovat musí, už kvůli ostatním.
Já vím, že je to nanic, ona to ví taky, co bychom si o tom furt povídaly?
Syn to nedělá "naschvál", ani si tím neříká o pozornost, on si prostě nemůže pomoct a já ho naprosto chápu, protože jsem byla v tomhle úplně stejná. S tím rozdílem, že já měla na vysvědčení první trojku někdy v sedmý nebo osmý třídě, z fyziky. A jednu. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:59:39)
i ta učitelka má víc možností, může ho zaměstnat, aby neměl čas, může mu dát najevo, že ho chápe a domluvit se s ním na nějakým cíli, který je zvladatelný a který bude odměněný, to všechno jde, ale musí učitelka chtít a dcko být ochotný to aspoň zkusit, jsou takoví, kteří odmítnou, ale většina to zkusí, nepovede se splnit cíl, nevadí, zkusí se t příští týden, fakt to jde, ubývá poznámek, zleůpšují se známky, zlepšuje se vztah děcka k učiteli a naopak, jen na tom oba musí zapracovat a učitel musí být tím, kdo to začne, děcko ne
už proto by měla komunikace mezi školou a rodiči fungovat, u některých dětí ještě víc, aby byla možnost se domluvit třeba na takovým postupu

pokud chybí komunikace a škola se nechce snažit vícn než psaním poznámek, tak to nikdy lepší nebude, taková škola pak ale není dobrá a děcku dá dop života spíš to špatný než dobrý
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:05:34)
Yuki,
proč si myslíš, že jde osobnost změnit psaním poznámek nebo komunikací?
Když bude tvoje dítě introvert, myslíš, že ho změní to, že o tom budete komunikovat? ~;)
Syn nemá poznámky proto, že by měl problém, ale proto, že má určitej charakterovej rys, kterej je v rámci výuky lehce problematickej. Nedělá to "schválně", prostě si nemůže pomoct. Učitelka to ví, já to vím, on to ví. Poznámky mu píše proto, že musí, kdyby to nedělala, tak to za chvíli může zkusit druhej, třetí, a nakonec to bude dělat celá třída.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:09:28)
nezměním sice komunikací povahu, ale můžu změnit jeho pohledn a svět a můžu změnit vztah, a to je podstatný, mám taky introverta, s nkterým učitelem mluví jednoslabičně, s jiným pokecá, asi ej to tím, že je tam vztah nějaké důvěry a tu bez komunikace nenavodíš

povedlo se mi právě přes doslova vnucenou komunikaci vyřešit pár problémových žáčků, prostě jsem je časem vmanipulovala do chování ,který mi už nevadilo a představ si, oni měli radost sami ze sebe, byli to šesťáci, jako tvj syn, s plnýma žákajdaam poznámek, odmítali praovat, odmítali cokoliv, pořád je bylo slyšet, vidět, a ono to šlo, ale právě přes tu komunikaci, prorže jinak to nejde, bez komunikace se nedomluvím ani se sebeklidnější holčičkou, považuju to za základ
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:11:17)
ovšem poněkud jsme odbočili od domácích úkolů... :)
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:13:41)
Yuki,
ale proč bych to měla měnit?
Ve škole to občas obtížný, občas je toho moc, ale je to něco, co ho - stejně jako mně - možná bude jednou živit nebo přiživovat. On to fakt nedělá naschvál. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:18:59)
třeba proto, aby se jednou uměl dmluvit v zaměstnání, jinak to s tím živením se nebude tak snadný

neříkám úplně změnit povahu, oso´bnost, názory, to ne, ale dokázat se přizpůsobit a vydržet je fakt potřeba - neznamená to neumět a bát se říct svůj názor, ale umět to tak, aby si tím nepopudil okolí, to je umění, který je pro přežití nutný, a myslím, že bylo vždycky, i v dobách člověka kroměňonskýho
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:23:05)
Yuki,
tohle mu v zaměstnání překážet nebude, ani v komunikaci.
Podívej, je to asi tak - on i já, když vidíme nebo slyšíme něco, co je "nahrávka na vtip", tak to pálíme od boku. Prostě to tam skočí a ty to musíš říct, protože se to nedá schovat na potom, to by totiž už nebylo vtipné.
Učitelka dokonce ani nezpochybňovala, že to JE vtipné, ale samozřejmě jí to narušuje výuku, protože se pak pět minut směje celá třída (a někdy i ona sama). Tak co s tím? Párkrát se do to jazyka kousneš, když neni zbytí, ale neodstraníš to. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:28:05)
myslíš, že je to vždycky vtipný ve všech situacích a pro všechny? samozřejmě někdy je vhodný a příjemný pobavit okolí, ale vždycky ne, něktedy to působí spíš trapně, ale to je jedo, určitě nemá poznámky za to, že komentuje vtipně hodiny, to mi nějak nesedí těma poznámkama, to by učitelka asi byla úplně mimo, kdyby se tomu zasmála a napsala poznámku, ani škola není klášter a není potřeba sedět úplně potichu pořád, ale nějaký meze má všechno, i ta vtipná poznámka

ale to je jedno, ty jsi spokojená, tvůj syn taky, ve školství problém nevidíš, tak co řešíš?
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:29:13)
Yuki,
vždycky třeba ne, ale často jo.
Ale to není podstatný, psala jsem to jako příklad, kdy tu danou věc nijak nevyřešíš. ~;)
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:28:50)
Yuki - tohle u svého syna vnímám taktéž jako zásadní problém jeho budoucího života - umět se domluvit.
Jen tak z něj to nepůjde nikdy, není toho schopen, učí se reagovat na různé situace tak, aby nepůsobil konfliktně, ale i tak pokud se dostane do neznámé situace, ve stresu zareaguje po svém a je malér na světě - jenže dost často, pokud nedostane jasnou zpětnou vazbu, tak on to ani nepozná.
Tohle bude synův obrovský problém do budoucna, kterého se ovšem nikdy nezbaví.
Ale teď o tom aspoň víme my rodiče a on taktéž.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:33:23)
taky mám takovýho potomka, sice není AS, ale je na hranici, taky pořád dokola vysvětluju, že některá poznámka nebyla vhodná v některé situaci, že něco se neříká lidem do očí, ta upřímnost a bezelstnost je strašná vlastnost, ale i oni se s tím musí naučit fungovat a od toho mají mít nás i učitele, kteří jsou sochopní to pochopit a pomoct jim z toho tím, že jim budou vysvětlovat, že s nima budou mluvit
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:34:57)
Můj syn odmítá lhát a přetvařovat se. Pravil, že nechápe smysl toho, proč se malým dětem říká, že lhát je špatné, když se to od nich za pár let vyžaduje a očekává.
Tak to nedělá. Taky se s tím dá žít. ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:39:59)
není potřeba lhát, jen není potřeba vžycky za každou cenu říkat pravdu lidem do očí, v tom je rozdíl
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:41:48)
Yuki,
já mu to podávám tak, že nikdo není zvědavý na nevyžádané pravdy. Na položenou otázku se samozřejmě odpovídá pravdivě, ale pokud se zrovna nikdo neptá, není až takový problém držet hubu. ~;)
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:44:59)
Jenže i ta pravda se dá podat různými způsoby - může hluboce urazit a nebo může motivovat. A zrovna tohle syn neumí - zato druhý den tohle zvládá bravurně. Ten taky nelže, protože on každou pravdu umí podat za každých okolností tak, že je pro každého snesitelná.
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:42:24)
Tak můj syn v podstatě neumí lhát - nevím, jak jinak to napsat. On vždy řekne pravdu, ovšem už se naučil, že ne vždy je to kvůli komunikaci vhodné - ale neumí to zaobalit. Takže pokud cítí, že by měl lhát, mlčí a neříká nic.
U něj to není neochota zalhat, ale prostě to neumí.
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:39:41)
No - my hlavně narážíme na to, že pokud nemám info od učitele v tom smyslu, že mi řeknou - on dnes v této situaci pronesl to a to, což následně vyvolalo to a to - můžete to s ním probrat? - tak se nedozvím, co se vlastně stalo. A zpočátku to bylo tak, že někteří učitelé si tak nějak schraňovali tyto příhody a ve vhodný okamžik, kdy jim přišlo, že toho je příliš, vystartovali a šli řešit. A už to jelo - protože se muselo dopodrobna rozklíčovat každý jednotlivý problém a ono se navíc ukázalo, že tak, jak to podává učitel, tak přesně takhle to ani nebylo.
Ale jak říkám - u syna měla škola ochotu se tím zabývat, obávám se, že na střední škole ta ochota nebude a v pracovním procesu taktéž ne.
Ale je zase pravda, že syn už svůj problém přijal a pochopil a učí se, jak svůj problém skrýt - nevím, zda je to jeho výhoda nebo nevýhoda, ale on chce být schován v davu, tudíž jeho ochota pozorovat a učit se vzájemné komunikaci je veliká.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:42:25)
s věkem to většinou dojde, naučí se, ale pořád je to o té komunikaci, a o tom, že učitelé pokud se setkají s jakýmkoliv děckem, tak se snaží ho napasovat do tabulek a mantinelů, na který jsou zvyklí, já js tím bojuju u nejmladšího, je nezařaditelný, učitelka po 20 letech praxe takový děcko nezažila, ale přesto nebyla ochotná si nechat vysvwtlit nic, protže ona už přece učí 20 let, takový přístup je špatný a vede k potížím

je samozřejmě jasný, že jiná učitelka takový děcko potká za źačátku kariéry a bylo by jí jasno ne, jenžeta by s ním neměla potíže a on s ní taky ne, ale zase by třeba neznala něco jinýho
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:30:06)
Monty, taky vidím na chování syna určité pozitivní prvky, které v podstatě obdivuji, protože mně chybí. Navíc si myslím, že je to něco, se mu jednou pro život bude strašně hodit. Ale - jak už tu někdo psal - bude se taky muset umět domluvit, potřebuje se naučit komunikovat a k tomu by měl učitel přispět, ne to zabíjet hrou na autority a psaním poznámek, vyhrožováním, to přece nikomu nepomůže.
Incidenty jako má tvůj syn by někteří učitelé rozmázli, že by ses divila. Buď ráda, že ses s tím nesetkala - to ale neznamená, že jinde to není.
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:25:29)
Yuki - mýho syna nevmanipuluješ nikam - u něj je problém, že se vyjadřuje zásadně tak nějak syrově, což hodně lidí vnímá jako rozcapené spratkovité chování a mate je to, že se vyjadřuje přesně, stroze, inteligentně - ovšem jde přímo na dřeň. Tudíž je třeba schopen říct učitelce, že nechápe, jak může to či ono učit, když nemá potřebné znalosti - no a problém je na světě.
On je ochoten se přizpůsobit, pokud dojde k závěru, že jiné řešení není a že je to v zájmu všech. Problém ovšem je, že někteří učitelé nejsou zvyklí na podobnou komunukaci s žákem.
Nám se to podařilo dořešit ke spokojenosti, ovšem musím uznat, že škola měla opravdu nadstandartní snahu vše vyřešit, komunikovat a pochopit a díky tomu byl i syn schopen a ochoten se určitým věcem přizpůsobit.
Ale i tak se s některými učiteli setkával jako dva lvi každý v jiném rohu klece a s jinými měl absolutně bezproblémový kontakt.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:29:53)
není potřeba manipulovat všechny, některýma to fakt nejde, ale i u těch je komunikace nutná, o to jde, že bez ní se nedomluvím, můžu zkusit je někam dostat, pokud chci a pokud to považuju za důležitý, jinak s dtma upřímnýma zvlášť s AS problém fakt nemám, od toho jsou jiní, kdo to nechápou a pak se vztekají víc než ty děcka
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:34:37)
To je dost podobné. Jen u mýho syna je k tomu přidaná hodnota cholerické povahy. No změň to nateď - to je těžká práce i pro zkušeného jogína.
 Hanka 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:11:19)
Osobnost jistě nezměníš, ale pochopení příčin pomáhá dost. A o tom komunikace je. Rodič může učiteli pomoct s důvody a s naznačením, jak se dá vyhn out nejvýraznějším projevům, učitel může rodiči sdělit, jak efektivněji pracovat doma nebo na co klást důraz. Oba vidí dítě v různých situacích a můžou vzájemně profitovat "jak na to" - ne jak zalomit či změnit dítě, ale jak se vypořádat s některými komplikacemi, které osobnost přináší.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:17:14)
Já bych se do toho nevměšovala, kdyby si to škola nežádala. No a vyloučení ze školy a to, co tomu předchází, řešit musím, nějakou odpovědnost za dítě nesu, že.
Ale je taky fakt, že mě nenechává v klidu, když vidím, že něco probíhá zásadně blbě a pro dítě škodlivě, v tom je asi mezi námi rozdíl.
 Monty 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:18:30)
Kamisi,
po mně to ale škola nežádá. ~;)
 Hanka 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:21:00)
Tak za školu a učitelku pravidelně vzdávej díky!
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:00:48)
Monty, ono to začlo tím, že nechtěl dělat jen něco. Třeba nahlas číst, když si nebyl jistý, nebo vybarvovat berušky, přestože počítat uměl. Byl k tomu nucen a postupně toho nechtěl dělat víc a víc. Taky špatně snášel neúspěch, tak třeba napsanou písemku vyhodil do koše. To se pak nabaluje a nabaluje. Navíc je cholerik, upřímnost nade vše, pro autoritativní učitele těžce akceptovatelné.
Ono se to časem zlepšuje, tyhle věci ho donutily hodně pracovat na sobě, má za sebou zkušenosti, jaké nemá leckterý dospělý, což ho posouvá, naučil hodně i mě.
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:15:35)
Tak nejspíš by takové dítě odmítalo chodit do školy obecně, tím pádem mělo výpadky, nestačilo v látce, nevypracovávalo potřebné a tím míň by pak do školy chodilo. Mladší syn na prvním stupni říkal - my už taky máme ve třídě jednoho středoškoláka - chodí do školy jen ve středu a pak se nudí. Maminka dotyčného řekla, že syn prý do školy nechce a ona neví, jak ho má donutit. Tam je veškerá snaha učitele zbytečná.
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:43:11)
Ne, alter školy mají dost zájemců - někde i musí odmítat zájemce...
 Pam-pela 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 12:56:13)
Jedinec nezmůže v systému nic...sice může působit na těch několik dětí a samozřejmě na kolegy (a je fajn, když to dělá jak umí nejlíp), ale je to jako boj s Medúzou.

Buď je velmi schopný ředitel, který je pokrokový, je pedagog a současně schopný organizátor, a hlavně má nějak zezhora krytá záda, aby i při určitých reformách na škole taky ředitelem dál zůstal. takový ředitel hledá schopné kolegy - najít se dají.
Nebo jde člověk proti proudu - když jde skrytě, super, nesmí být nic moc znát...když otevřeně, je nežádoucí.
Bohužel stále ještě ředitelují lidi dosazení přáteli a rodinou na vyšších postech.

A bohužel se i politikům zdá být školství na okraji zájmu.

Co s tím? Jsem už dost stará na to, aby mě přešly veškeré ideály.
byla bych ráda za někoho, kdo by se na tuto oblast zaměřil...a opravdu byly děti vychovávány a vyučovány tak, aby je to bavilo, aby si z toho odnesly skvělé zkušenosti, aby se dokázaly vypořádat s nástrahami současné společnosti.
 Beruška+J02A07T10 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:15:16)
Z+2, todle trošku nechápu,
taky máme papír - teď nám šlo do první třídy druhé dítě - starší jde do sekundy.
A na papíře je napsáno děti budou mít:
a od úterý každý den není tam žádné prosím a děkuji, ale my jsme za to moc rádi, že si s tím paní učitelka dala práci nám to sepsat, jak to bude tento týden probíhat.. je to tam rozepsané, takže i dotazníky a spol jsou rozfázované pro rodiče, že to nemusí být vyplněné, podepsané a obalené všechno hned první den, nevidím na tom nic špatného. Spíš ochotu pí učky.. protože u syna se pí učka takto teda nenamáhala a my jsme mohli tak max věštit z koule, co že to to dítě první dny má mít s sebou.
 Beruška+J02A07T10 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:15:59)
úkoly na hodinu a půl by mě štvaly.. malá měla úkol na pět minut v úterý a včera žádný...
ale vím, že syn, páč strašně nerad vymalovával, tak nám úkoly v první třídě zabraly času víc než loni v primě na gymnáziu...
 Jyra 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:21:20)
Chapu t. U nas v prvni tride byly ukoly kazdy den a to vse, tedy pisanka, matika, prvouka, cteni.celou prvni tridu to byvalo nejmene hodina denne a to makala. Osmacka mela ukol na 5 minut a jen nekdy.nekdy uceni na dalsich 10 min.mysl, ze v nasem skolstvi je neco spatne.
 TiNiWiNi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:31:52)
Pro mě osobně má smysl ukol do 30min, kvůli tomu, aby rodič věděl, co se dítě ve škole právě učí. Na II. stupni syn přestal nosit ukoly a já vlastně ani nevěděla, co mu jde, s čím bych mu mohla pomoci nebo vysvětlit něco, co nechápal.
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:35:30)
Z+2 ,ale co blbnes.je to seznam.i ukoly.ja teda chci,aby deti mely ukoly.ono je to nezabije. To je kult deti,aby se ve skole neunavily..kdyz to prezenu... ono to detem jen prospeje...
 x x 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:41:03)
Asi tak nejak.
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:54:28)
Ale ano, rozumné množství úkolů dětem prospěje a ideálně ještě DÚ vybrané konkrétně pro to dané dítě (ale ne demotivační množství příkladů) zkrátka tak, aby si procvičovalo to v čem je slabé - tohle třeba dělala učitelka ve vedlejší třídě v ČB, kam jsme jednu dobu chtěli naši dcerku převést...
 Kapradina 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:08:32)
Omlouvám se za osobní vsuvku zakladateli témetu - Zerat, prosímtě a jak je možné, že ta škola je pořád na takové vysoké úrovni v podvědomí rodičů? Kdyby ses znovu rozhodovala, kam bys děti dala teď? Stojím letos před rozhodnutím "kam" s dětmi a když pominu fakt trvalého bydliště, tak prostě nevím jako základní školu vybrat ... kdybys měla čas a chuť, budu ráda za tvůj názor. ~;) Kapradina12@seznam.cz děkuju ~x~
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:06:26)
Kapradino, ona ta škola fakticky špatná není, jen má pár slabých článků a pokud nemáš extra bystré a rychlé, nadané dítě, tak při setkání se s těma dvěma články může vyvstat problém. První dva roky měla třída naší holky fakt skvělou učitelku - děti ji milovaly, učení je bavilo, úkoly psaly rády (nevím, že by někdo ne), jen se některým maminkám(možná částečně i mně) zdála paní učitelka víc kamarádka než autorita či jak to říct, ale tak nějak to fungovalo. Jenže tahle paní učitelka vždycky odchází od druháčků zpátky k prvňáčkům (prý to se staršími dětmi neumí resp. neumí být dráb a já vím ze zkušenosti známých, že fakt to se staršími neumí), takže naši čerství třeťáčci vyfasovali onu učitelku, která sedla jen dvěma nejbystřejším dětem a jinak zbytek dětí se tím prvním stupněm prostě nějak proplácá za podpory všech členů rodiny... opravdu bylo strašně těžké bránit a vysvětlovat dítěti, že o učitelce se ošklivě nemluví, že to není fér poté, co jsem slyšela, že jim nadává do božích hovádek, blbců, líných lemplů (protože šlo dítě opakovaně k lékaři) apod. Já sama jsem neslyšela nic z toho, ale pár maminek tu čest mělo... Slabý článek AJ - netuším, jestli tam ještě učí - paní učitelka, která učila AJ bez ladu a sladu a nikdo nechápal, co je to vlastně učí - nicméně opět křičení, shazování dětí, psaní nesmyslných poznámek přes půl strany ŽK... to jí šlo náramně. Jenže ono fakt na úplně každé škole nějaký ten slabý článek je - hloupé to bylo v našem případě, kdy se nám opravdu dcerka strašlivě změnila a byla horší a horší. Uzavírala se do sebe, stávala se úplně imunní na jakýkoliv nátlak... oba s mužem už jsme z toho byli na mraky ~7~ Po změně školy už jsme taky zažili pár stresových okamžiků, ale tím, že je třídní opravdu přísná, ale spravedlivá, komunikuje s námi, tak se vše dá řešit... A jinak je vnímána tahle škola jako přípravka na víceletý gympl, protože tahle škola jeden prestižní vlastní. Minimálně se říká resp. říkají to tam zástupci... že u nich je jednička opravdu zasloužená kdežto v jiných školách jednička neodpovídá. Že od nich se dostávají na víceletý gympl i trojkaři... Jestli je to pravda nevím, ale ambiciózním rodičům se tyhle řeči líbí.
Podle mě nevím, jestli je to pravda, protože teď tam kde bydlíme nemáme ani v nejmenším pocit, že by děti jely pomaleji, že by se flákaly, že by se jim hodně promíjelo... Uvidíme za pár let až půjdou naše děti na střední, jak na tom budou :-)
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:08:53)
"A jinak je vnímána tahle škola jako přípravka na víceletý gympl, protože tahle škola jeden prestižní vlastní. Minimálně se říká resp. říkají to tam zástupci... že u nich je jednička opravdu zasloužená kdežto v jiných školách jednička neodpovídá. Že od nich se dostávají na víceletý gympl i trojkaři... Jestli je to pravda nevím, ale ambiciózním rodičům se tyhle řeči líbí.
Podle mě nevím, jestli je to pravda, protože teď tam kde bydlíme nemáme ani v nejmenším pocit, že by děti jely pomaleji, že by se flákaly, že by se jim hodně promíjelo... Uvidíme za pár let až půjdou naše děti na střední, jak na tom budou :-)"
Tohle se týkalo té prestižní školy v ČB.~;)
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:19:59)
Jinak já sama vůbec netuším, kam bych je v rámci ČB dala kdybychom nebydleli na maloměstě jako bydlíme teď. Pro nás bylo fuk, jestli dáme dítě do spádové školy nebo do centra, protože jsme bydleli tak nějak mezi oběma. Do naší spádové vím, že bych děti nedala, ale kam jinam, aby to nebyla protilehlá strana města to fakt nevím. I proto jsem ráda, že jsme na "vesnici", zatím jsme spokojeni (snad budeme i nadále) a "nemáme" na výběr jinou ZŠ ~;)
 Dana 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 19:25:22)
A to je přesně ono. Ony i zájmy rodičů jsou různé. Někteří nechtějí pro děti úkoly pokud možno žádné, jiní je zase naopak požadují a ještě se doma s dětmi připravují či jim platí doučování. Tak jak se má chudák učitel všem zavděčit ?
 Z+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:54:03)
Vážně. No asi jsme tak dobře nevybrali. ~;)
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:57:53)
Jak já vám rozumí - my jsme si také před lety mysleli, že jsme vybrali výborně (zaměstnání má můj manžel řekněme z oboru jako Tvoje žena). Jenže my jsme věděli od začátku, že má tahle škola dva slabé články (jedna učitelka na prvním stupni coby třídní a druhá AJ) - žel naše dítě se setkalo s oběma slabými články ~Rv. První dva roky jsme byli nadšení a v našem případě až ve 3. třídě přišla ledová sprcha... Jsou věci, které prostě neovlivníš. ~d~
 Pam-pela 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 1:41:40)
...a proč vaše dítě nechodí do školy, kde řediteluje jeho maminka? To se přece nevylučuje?
Navíc jistě obsadila svůj tým kvalitními pedagogy...nebyl by navíc problém vybrat správnou kolegyni přesně padnoucí dítěti na tělo.
Navíc své kolegyně dobře zná, jejich způsob výuky, požadavky ~d~.

Nebo samozřejmě může snadno získat reference i o učitelkách z jiné školy.

Ona totiž opravdu úča v 1. třídě je vážně hrozně důležitá - řekla bych, že nejdůležitější z celého vyučovacího procesu. První třídu učí (někdy stále dokola) většinou ty/ti nejschopnější, nejlepší.
 Maťa. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 7:50:24)
~8~ Takže další premúdrelý, iné deti a rodičia "chybujú", on je vždy (ako správny manžel paní ředitelky) "v právu"...ehm.. a pravdu si prisposobí dle potrieb.
 Monika 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:56:46)
No, ale už je "až" druhý, první nespokojený rodič, co taky velmi přepečlivě vybíral školu, si tady už stěžoval včera. A znám to i z vlastního okolí - čím pečlivěji rodiče vybírali (a osobně objížděli a zkoumali školy široko daleko, chodili nahlížet přímo do hodin atd.), tím bylo pravděpodobnější, že budou nespokojení, případně školu hned měnit ... Pochybuju, že by měli "natruc" smůlu - spíš někdo je tak náročný, že jeho představy jsou nesplnitelné ... (čímž nechci říct, že úkol na 1,5 hod v 1. třídě je v pořádku, k tomu jsem psala už dřív)
 Lída+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:20:11)
Moniko, já svým dětem nechala školu vybrat, syn se mnou byl v hodinách na 4 Zš na dni otevřených dveří. Předvybranou jsem měl jinou. On měl poslední slovo.
vybral si a byli tam šťastný.....,ale byla to malá škola....každý každého znal a dojížděl tam......

třídní byla skvěla. Mladší měl smůlu 3 se mu vystřídali,ale ta poslední byla 1(a to mi v počátku ani ta první nepřišla špatná...)
 Vítr z hor 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:42:49)
1,5 h je znicujici a kontraproduktivni. Unavi a znechuti, takze je uplne fuk, jestli taky neco nauci ci upevni.

Ukoly jsou ale potreba, aby si dite zvyklo na pravidelnou a systematickou praci, a aby s nim rodic neco do skoly delal. Takze ja ukoly pro svoje deti chci, i kdyz kratky a jednoduchy. Zatim mame blbosti na 5 minut, takze vyhovuje.
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:46:26)
me prekvapilo,jak malo deti se hlasilo na gympl. Sikovne deti. Jejich rodice meli strach, aby se nepredreli. Tak sedi treba cele odpo u kompu... nevim...
Jsem rada, ze moje dite si I dobrovolne na gymplu vybere krouzky, I na mozek.
Nejak si myslim, ze tohle prehnane opatrovani deti je uz moc...
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:49:44)
Jaku, každé dítě ji naprosto jiné. Osobně ve víceletých gymplech vidím já smysl u opravdu nadaných dětí, které jsou studijními typy. U naší starší holky vidíme, že minimálně zatím fakt studijní typ není, ale blbá rozhodně taky není, - chce si užívat dětství, chce si hrát, běhat s dětmi venku, miluje sportovní kroužky... Proč znásilňovat šikovné děti a přetěžovat je víceletým gymplem když o to to dítě nestojí?
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:55:50)
a tak jiste Zerat. Neznasilnovat. Ale trend je ulehcovat, co jde. No, nic moc. Muj kluk muze vecer na pul hodky na komp a u toho si vola s kamaradama. Tak Ti, aby se nepretizili, tak u toho kompu sedi cele odpoledne. To nechapu ja. Bydlime ve meste, sami ven nesmi, tak sedi a hraji.
To radsi ty ukoly.
A ja nevim, jsem s detma sama, ale stihneme krouzky, skolu, skolku. Pul roku jsem jezdila 2x tydne do Prahy na pripravku na gympl, kluk tam chtel chodit...
Tak me asi donutily okolnosti, ale dite doma I vari a uklizi.
Tak nechapu tu vseobecnou nechut k ukolum.. ( to neni na Tebe , Zerat.)
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:05:15)
Jaku, tak u nás nikdo nic dětem nezjednodušuje. I když teď třeba úkoly ve škole nemají, tak starší holka opakuje dle sešitů, které jsme jí koupili o prázdninách... Ani nechceme dětem cokoliv zjednodušovat, ale čeho je moc, tak toho je fakt příliš, jak se říká ~:-D
Vzít dětem chuť do učení, školy tím, že je zahltím, přehltím všechny dle jednoho nejšikovnějšího dítěte ve třídě - to je podle mě těžce mimo. Ty to soudíš dle sebe, ale to fakt nejde.
Já chci, aby naše holky měly dětství aspoň trošku podobné tomu našemu, proto jsem vděčná za život na "maloměstě", kde si mohou napsat samy úkoly v družině, doma zopáknout na druhý den učivo a mohou jít řádit ven. Nevidím smysl dětství v trávení celých dnů nad učením, knihami... když to dítě si to nepřeje.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:07:23)
Jak, mezi děláním úkolů a sezením u počítače je ještě spousta činností, které se dají dělat - s rodičema, nebo samostatně. Já zas nevidím důvod, proč by dítě nemělo mít čas jen tak nemuset být organizované a nedělat nic, nebo dělat něco, co ho zajímá.
A ono sezení u počítače taky nemusí být vždy ztráta času, záleží, co tam dítě dělá. Naše děti se třeba u počítače velkou měrou vzdělávají - v tom, co je zajímá. Vědomosti nejsou jen školní znalosti a počítač nerovná se hry.

Co se týče úkolů, u prvňáka jsou podle mne opravdu přehnané. Dítě se seznamuje s novým prostředím a hned třetí den stráví tolik času nad úkolem - naprosto hloupé. Ale já mám výhrady i ke způsobům výuky a celému vzdělávacímu systému, nejsem správný vzorek rodiče.
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:12:53)
ale jiste Kamisi, ale tihle kluci jen hraji hry. A I rekli, ze jim to je lito.
Ja to nechapu.
Zerat, jo, ja mam taky zivot v mensim meste rada. A trida se ma ridit dle slabsich, ne silnejsich.
Ale myslim, ze ukoly nikoho nezabiji...
Ja proste nechapu dnesni posedlost tim, aby toho na deti nebylo moc. Vcera byl 1. skolni den a tady na Rodine diskuse o hrozne pani ucitelce...
Asi jsem na deti tvrda,kdyz to tu ctu.
 zerat 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:20:41)
Jaku, ale tak dát dítěti, které je za svůj život potřetí ve škole úkoly na 1,5 hodiny domácí práce je fakt moc. Nedivím se, že to rodiče pobouří. Problém je, že oni tihle učitelé často vůbec nemají představu, kolik času ty úkoly zaberou. Můj manžel se na rodičáku té naší učitelky zeptal, kolik si myslí, že tráví děti času u psaní těch "jejích" úkolů... snažila se neodpovědět, ale manžel ji od té odpovědi nepustil. Prý maximálně půl hodiny - třída plná rodičů málem padla, protože průměr byl daleko od jejích představ. ~k~ Stejně to nezabralo... slibovala, že aspoň nebude dávat úkoly na víkend a vydržela to přesně jeden víkend ~8~ Některé ambiciózní učitelky by fakt na ZŠ učit podle mě neměly - ta naše by možná byla fajn pro gympl ~d~
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:26:51)
Zerat, ja nevim. 1.5 hodiny je hodne, ale nevime detaily. Ja casto beru dite ze skoly, tedy bravala jsem, 3x tydne cca vzdy na tyden- 10 dni. A jo, kdyz doplnoval ukoly z tohoto obdobi, zabralo mu to hodinu a pul az dve.
Ukol byl hlavne o vybarvovani, tak jsem to pochopila. Nehroutila bych se. Ja vzdycky brala ukoly jako cas, kdy jsme spolu.. ( tedy jsme spolu I jindy.)
 sovice 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:32:13)
Hodina a půl vybarvování by zničilo i moje děti, které kreslily nesmírně rády.

Ale na místě Z+2 bych začala prostým, "nepřednasraným" dotazem na učitelku, kolik toho zadala a na jak dlouhé období.
 jak 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:38:13)
no, me na rodicaku parkrat p. ucka zavarila vyborne. Rodice v 1.,2. a 3. tride si stezovali, ze deti furt musi cist. V te 1. a 2. A ona ukazala na me a rekla, ze muj syn uz cte Verneovky a at si z nas vemou priklad. ( vyborne, ja se skoro tahla kanalem.) a pak tedy na dalsi schuzce, kdyz se zase resilo, ze deti toho maji moc ( treba 6-7 vet napsat do pisanky), mi to nedalo, a rekla jsem, ze nechapu, v cem je problem. Ale na rodicak chodila vzdy jen pulka rodicu a vzdy se ozyvali ti, kteri moc inteligenci nevynikali, bohuzel.
Pro me to bylo tenkrat poznani, ze holt nekomu to je jedno a nekomu ne, to, co dite umi a tak...
a take se resily kraviny typu, ze nekdo nechce ukol na vikend, ze proc stoji vylet 300, ze proc se musi chodit plavat a bruslit. Ja teda p. ucku obdivovala, jak vse znovu a znovu opakovala.
 sovice 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:41:13)
No, třeba úkoly na víkend... opravdu některé děti mají problém - typicky ty, co někam odjíždějí. Mně tedy nevadily, ale na druhou stranu, já se taky snažím netahat si domů práci i na víkend.
 Stáňa * 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:45:25)
U neteře ve třídě se děti mohly rozhodnout, který den nebudou dělat úkoly. Domluvily se na víkendy, takže úkoly mají jen Po-Čt. Je to vše o domluvě.
My je měli každý den, syn se naučil, že má nějaké povinnosti - stejně jako rodiče. ~d~
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:53:35)
Myslím, si taky, že by úkoly na víkend neměly být. Syn byl sakut, často výpravy, tak to bylo otravný.
 Monika 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:53:57)
Zlatá "naše" paní učitelka - má sama 3 děti a chalupu a nesnáší vozit tam učebnice a sešity :-) Takže úkoly na víkend nedává vůbec a na "malé" prázdniny max. naučit se básničku (1 papír s nakopírovaným textem se uveze) a "něco číst" ...
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:04:05)
Na prázdniny naštěstí nic nedostávali, to bych asi psala "omluvenku" žádný prázdniny nebyl doma.
 calvin 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:48:05)
Jak, souhlas ~R^ Také úkoly vítám. Nám tedy v první třídě nikdy nezabraly víc než pár minut, doufám, že ve druhé toho bude trochu víc, ono mu to neuškodí.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:25:05)
"A trida se ma ridit dle slabsich, ne silnejsich." - ne, každé dítě by mělo postupovat podle svých schopností a možností, tempem, které zvládá, ale aby se zároveň nenudilo. Děti by neměly být srovnávané mezi sebou a rozdělované na slabší a silnější, chytřejší a hloupější.
 Puma 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:11:52)
~R^
 Lída+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:24:16)
zerat , tak to o důvod víc ji dát na gympl.....bude mít víc volna, odpadlé hodiny...a podobně....ve výsledku na tom jsou synové oproti dětem na Zš dobře....mívají velmi často...míň hodin , tudíž víc času trávit venku na kole.....~t~

Kdyby byli na Zš, supluje se jim i VV, HV, TV a podobně,.....

Zrovna včera měl můj syn jen 4hodiny.~;) od 13-18hodin lítal po venku~;)
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:29:19)
Lído, to je dost vyjímka, našim dětem na gymplech málokdy něco odpadne. Starší má v sextě 3x týdně odpoledku do čtyř, v minulých letech od sekundy to míval velmi podobně (min. 2x týdně do čtyř, nikdy mu nic neodpadlo), zbylé dva dny má klavír, takže domů každý den jezdí po páté, to je slušný pracovní den zaměstnaného člověka, akorát že on se ještě musí doma připravovat, i přesto, že to odbývá jak může, nějaký čas mu to zabírá.
 Lída+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:43:26)
Kamisi, já neříkám, že to je každý týden,ale zrovna je docela hezky a díky marurám....jsou na tom dobře oproti spolužákům na Zš, dostanou se víc na kolo.....a pozoruju to už delší dobu...., že jsou víc venku.

A když jsou lyžáky tak odpadají TV a opět jsou brzy doma a můžeme jít bruslit, nebo na běžky.....dokud je světlo...s čelovkou mě to nebaví....

A nebo když není profesor z rána, přehodí jim na první hodinu 9. hodinu a podobný věci, takže pak mají zase o hodinu míň.....

Prakticky ty rozvrhy se strašně mění.....koukám co mají dnes a každý o hodinu míň.~;)
 Hanka 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:13:31)
Tohle je škola od školy.
Na ZŠ se suplovalo, děj se co děj, škola v osm děti přijala a po určené poslední hodině zase vypustila, i kdyby s nimi měla sedět a doslova je jen bavit družinářka (stalo se párkrát v prvních ročnících).
U mojí starší na gymplu často předměty prostě odpadnou, škola pak má snahu popřesouvat pružně rozvrh tak, aby neměli okno uprostřed, ale aby mezera vznikla na kraji. Což je skvělé, ale v některých předmětech pak mají problémy - typicky tam, kde je učí někdo, kdo se hodně věnuje předmětové olympiádě nebo kdo má kombinaci s tělocvikem (tedy zeměpis často).
Mladší na gymplu obvykle suplují, co to jde. Ale problém s vynechanými předměty často přetrvává, poněvadž když je má suplující učitel na jiný předmět, tak zpravidla pokračuje v něm.

Obě moje holky drásaly na základce veškeré úkoly nanejvýš během minut, delší čas zabraly jenom projekty. Na gymplu se obzvlášť mladší musela začít učit (mají velkou dotaci cizího jazyka, po dvou letech budou v tom jazyce vyučovat část předmětů, a ona se tomu fakt věnuje - baví ji to. Přepnula si třeba všechno, co šlo, včetně aplikací v mobilu a herní konzolky, aby cvičila slovíčka :-). Teda ta mladší občas kvílí, že toho má moc, ale není se ochotná ničeho vzdát - mimo školu má hudební nástroj, pěvecký sbor 2x týdně 2 hodiny, anglický dramaťák, mládež a odpoledne s tátou.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:52:03)
U nás to tak prostě není, kluci jsou na dvou různých gymplech a neodpadá jim téměř nic. Mladší se od úterka učí podle rozvrhu včetně odpoledek, starší ode dneška. Během minulých let jim neodpadlo skoro nic, vážně. Když není učitel, mívají supl nebo přehozené jiné předměty. Taky se jim občas mění rozvrh, ale nic neodpadá. V době lyžáku jim třeba odpadne odpoledka, ale to bývá jednou za rok.
 Delete 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 20:59:36)
Domácí úkoly svůj smysl mají, ale jak které.

Upřímně mě překvapuje, co všechno už u vás dělají.

Já jsem za ty 2x 3 hodiny (první den nepočítám a zbytek týdne máme v první třídě do 11 hod) stihla s dětmi představování se, procházku po škole, chování o přestávkách a v hodině a procházku k tělocvičně (máme asi 10 minut cesty od školy).

Zítra hodlám "pořešit" správné sezení a držení tužky, opakování barev a prostorové představivosti, nějaká ta hlasová a dechová cvičení.

Domácí úkoly zatím neřeším, časem to bude hlavně čtení. Teď dostávají "pamětní úkoly", zařídit, přinést, udělat...bez zapisování, aby to byl úkol jejich, ne rodičů.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:31:48)
Možná to taky souvisí s tím, jak je dítě rychlý. Na třídních schůzkách ve třetí třídě jedna maminka vykládala, jak každý den celý večer dělají domácí úkoly, ani nemůžou jezdit, pro úkoly, na chatu. Čekala, že se ostatní přidají, no nepřidali, jenom jsme žasli. Chlapec byl prostě pomalejší.
 sovice 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:37:42)
Na druhou stranu pomalé dítě potřebuje taky žít, myslím, že je na místě mu ubrat, když domácí úkoly zabírají neúměrný čas. (Často je to taky přílišnou pečlivostí - dítěte nebo rodičů - nebo tím, že dítě je unavené, už se mu nechce, pak všechno trvá mnohem déle. A představa, že pomalé dítě potřebuje víc procvičovat, tenhle problém jenom prohloubí, pomalé dítě potřebuje efektivně využít čas ve škole a odpočívat jako jiné děti.)

U prvňáků je taky pro rodiče dobrá trocha srovnání, co ostatní. Vím, jak jsem v první třídě užasla, když jsem uviděla písanky spolužáků - pořád jsem měla pocit, že mé dítě hrozně škrábe a škrtá a tak, neměla jsem představu, co reálně čekat.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:00:22)
Sovice, souhlas. Každé dítě má nárok na odpočinek a jestliže jakékoliv dítě tráví hodně času nad úkolem, pak je to špatně a mělo by to vést k zamyšlení. Vzdělávání není žádný závod, nebo teda neměl by být.
 ivaxx 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 21:41:09)
Naprosto souhlasím. Vztekám se také, když dcera přinese domácí úkoly, zasedne a tři čtvrtě hodiny intenzivně dělá. Málokdo z dospělých si rád nosí práci domů. Nevidím naprosto žádný přínos v tom, aby v první třídě do nekonečna počítali denně 30 příkladů 2+3 atd., časem to byla násobilka. Pochopím, že když nějaké dítě má opravdu problém, tak je třeba jej řešit a cíleně procvičovat (ale nikoli rutinou). Bohužel jsme u její třídní také nepochodili. Na druhou stranu má učitelka i řadu dobrých vlastností a dcerka ji má ráda, takže o změně neuvažujeme.
Druhé dítě mělo naštěstí učitelku normální - u této by se sesypal po půl roce.

Domácí úkoly typu - zamyslete se proč něco nějak funguje (v přírodě...), zjistěte kolik je u nás hor vyšších než 1000 m, kdo by ten a ten ... Mi naopak připadají fajn a i děti je mají rády.
 svynka+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:15:44)
Hodina a pol po 2. dni? Fíha, tak to my sme včera len kreslili (poniektorí vyrábali..) sovu a dnes malovali dvom drakom chvosty.
Schválne kuknite jak to moj syn vyriešil so sovou. Nerád kreslí, vyfarbuje, tak nastrihal pierka a nalepil ich na telo úbohej sove ~t~
 Jeanny 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:22:07)
Tak určitě mají svůj význam. Procvičením se učivo lépe ukládá do dlouhodobé paměti. Pokud budeš jen zírat do sešitu a knihy a nezkušíš to na "papír", tak se nikdy nic nenaučíš. Mám trochu obavy z podobných rodičů. Rozhodně nepůsobí pozitivně na své děti.
 Tragika 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:43:53)
Smysl domácích úkolů jsem nepochopila ani po 18ti letech - tolik let naši synové navštěvují ZŠ.
Děti, které probíranou látku nepochopily, si ji mají za domácí úkol zopakovat, tedy v překladu - má ji naučit rodič po své pracovní době, když to učitel nedokázal? Po x hodinách strávených ve škole má lepší šanci, než učitel~d~?
Děti, které látku chápou levou zadní, mají za trest psát něco, co jim absolutně nic nového nepřinese a maximálně je to otráví?
 Delete 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 22:59:48)
Tragiko,
vidím to podobně. Nejsem tedy proti domácím úkolům, ale proti tomu, jak jsou zadávané a pojímané v současné škole. Zkusím to dělat jinak ~;). Akorát se bojím, aby mě rodiče neukamenovali ~l~.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:19:22)
a jak to tedy hodláš dělat?
 Delete 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:43:48)
Pokud zadám DÚ k procvičování, dostanou ho všechny děti, ale každý s jiným zadáním (nebo ne úplně každý, spíš v rámci nějakých skupin), podle toho, co potřebuje procvičovat nejvíc.

Jinak doufám, že se mi podaří zavést týdenní plán, kde bude, co musejí splnit během týdne, a nebudu řešit, jestli si to udělají vše najednou nebo každý den něco.

A ještě zkusím nechat na výběr úlohu/cvičení. Na to si budu vytvářet vlastní pracovní listy.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:29:53)
zrovna včera mluvil syn o tom, jak jim učitel ve 4.-5. třídě dělal tzv. letové plány a že měl tenhle systém moc rád (ale že byli zase jiní, co to nesnášeli)
mně to připadá jako dobrej systém. navíc, když měli všichni všechno hotoví, mohli se společně koukat na film, což byla pro synka velká motivace :)
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:34:54)
Tak u nás když mají "hotovo", tak jim je předložen nějaký problém ke zkoumání, projekt, a pod., co je dál rozvíjí a uplatňuje zvládnuté.
 Dynamika 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:37:51)
Delete, jestli to není tajné, taky by mě zajímalo jak to chceš jinak pojmout. Jinak přeju rodiče, kteří budou otevření lepším metodám či jak to nazvat...~x~
 Eržika. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:12:41)
Ano, u nás jsou úkoly, jak píše delete - individuálně, dle týdenního plánu. Ti, co to stihnou ve škole vše, nemají nic k procvičení, třeba jen čtení s porozuměním, ti, co potřebují procvičit, mají víc. Funguje to.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:18:56)
Tragiko, tak některé věci nestačí pochopit, je potřeba je procvičovat. akorát nechápu, proč teda to procvičování nestíhají ve škole.
a jinak ano - pokud dítě nepochopí ve škole, je to na rodičích. což je podle mě taky postavený na hlavu.
 Jeanny 
  • 

Z jedné bakalářské práce při MU v Brně ,autorka není důležitá, jde stejně o kompilát a autorka odkazuje na zdroje. 

(3.9.2014 22:37:22)
Na domácí úkoly můžeme nahlížet z několika hledisek. Mnoho odpůrců domácích prací, kteří převažují
v řadách rodičů, považuje jejich zadávání za prodlužování školního vyučování a tedy jen práci
navíc, která se nestihla ve škole. Je třeba si uvědomit,
že žáci tráví ve škole pouze část dne. V dobách, kdy se studenti učili od rána do večera a ve škole
i přespávali, nebyla potřeba domácích úkolů téměř žádná. Nyní prostřednictvím zadávání úkolů má
učitel možnost působit na žáky i v době mimo školní vyučování.

Domácí úkoly se považují za „prostředek aktivizace učebního procesu v době mimo vyučování, přičemž
se vyzvedává, že jsou to učební nebo praktické činnosti, které žáci podle daných instrukcí
vykonávají (…) zpravidla doma.“[5] Můžeme je také vymezit prostřednictvím jejich funkce, jako to ve
své publikaci učinil Zdeněk Kalhous: „O funkci domácích úkolů se v naší pedagogické veřejnosti vede
diskuse. Někdy se tvrdí (rodiče to rádi přijímají), že by domácí úkoly neměly být vůbec zadávány,
že by se žáci měli všemu naučit ve škole. Jestliže souhlasíme s Bloomovým pravidlem „90-90“, musíme
dát žákům čas na zažití učiva, jeho procvičení, pěstování vytrvalosti, organizování vlastních
učebních činností. K tomu jsou domácí úkoly vhodným prostředkem.“[6] Domácí úkoly mohou být chápány
jako druh samostatné práce, jak uvádí Miroslav Kořínek: „Zvláštním druhem samostatné práce žáků
jsou domácí úkoly. Jsou organicky spojeny s prací ve vyučovací hodině jednak tím, že navazují na
výklad a procvičování při hodině, jednak tím, že se při dalších hodinách kontrolují a hodnotí.“[7]
Podle pedagogického slovníku má domácí úkol „přímý vztah k vyučování, podporuje osvojení učiva,
rozšiřuje je nebo prohlubuje. Povaha, počet a rozsah domácích úkolů nejsou na našich školách
předepsány.“[8]

Ve vyučovacím procesu plní domácí úkoly aktivizační funkci, která je potřeba zejména mimo
vyučování. Když hovoříme o domácích úkolech jako prodloužení vyučování, měli bychom být obezřetní
při hodnocení takového výrazu. Myslí se tím totiž prodloužení v tom smyslu, že dochází k upevnění
poznatků získaných ve škole. Organizace výuky, která na českých základních školách odpovídá členění
do vyučovacích jednotek trvajících 45 minut, neumožňuje rozdělení hodiny do patřičných částí (úvod,
vysvětlení nové látky, procvičení, zopakování, fixace) tak, aby každé z nich byl věnován dostatečně
dlouhý čas. Z toho vyplývá, že se jistá část práce musí odvést doma, konkrétně tedy organizování a
osvojení nového učiva. Je to jednostranný pohled na věc, který opomíjí také funkci prohlubování
učiva samostudiem mimo školní prostředí. Práce doma také umožňuje žákům odstranit či dohnat
nedostatky v pochopení učiva, které jsou značně individuální. Právě vtažení žáka do vyučovacího
procesu i mimo školu je jednou z nejdůležitějších funkcí domácích úkolů. Navíc vhodné zadávání
domácích úkolů (např. projekty) může rozšířit žákův rozhled, probudit zájem o určitou problematiku
a nasměrovat jej k novým koníčkům a zájmům.

K rozvoji klíčových kompetencí žáků na základní škole, které definujeme jako „souhrn vědomostí,
dovedností, schopností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj a uplatnění každého člena
společnosti“[9], přispívají i domácí úkoly. Mezi takové kompetence patří kompetence k učení,
kompetence k řešení problémů, kompetence komunikativní, kompetence sociální, personální a občanské
a kompetence pracovní. Skalková ve své publikaci hovoří o výchovné funkci domácích úkolů. Uvádí, že
významným přínosem je utváření pravidelných návyků, které nutí žáka organizovat si svůj vlastní
čas, rozvrhnout si plnění úkolů a být zodpovědný za odvedenou práci. Velmi důležitý je i fakt, že
se při samostatné práci děti naučí samostatně pracovat s odbornou i jinou literaturou, sami se
přitom snažit najít optimální řešení pro zadaný úkol (Skalková, 2007). Podobné výhory připisuje
domácím úkolům i Kořínek, který zdůrazňuje, že díky plnění zadaných úkolů si žák osvojuje určité
návyky, které mu pomáhají vyrovnat se s plněním povinností a tím uspět v dalším životě. Mezi takové
návyky patří organizace času a stanovení určité pravidelnosti při plnění úkolů, systematická a
cílevědomá práce s dobrým výsledkem (Kořínek, 1984).
 Jeanny 
  • 

Re: Z jedné bakalářské práce při MU v Brně ,autorka není důležitá, jde stejně o kompilát a autorka odkazuje na zdroje. 

(3.9.2014 22:41:35)
Doplním autorku Táňa Šamalíková. Nejde o žádnou objevnou práci, ale pouze o v pravdě kompilační práci. Ale uvedené staťe mohou natvrdlému Z+2 trochu ujasnit zmatky v jeho hlavě. Doufám. Když ne, tak se s nám nedá nic dělat.
 Filip Tesař 


Re: Z jedné bakalářské práce při MU v Brně ,autorka není důležitá, jde stejně o kompilát a autorka odkazuje na zdroje. 

(4.9.2014 11:56:24)
Jo, dost podstatné je ovšem dodat, že zmíněná Šamalíkové práce je bakalářská práce, o jejíž fundovanosti si lze učinit obrázek z následujících citací posudku (navržená klasifikace C):

„Úvodní teoretická část práce má povahu základních excerpcí k tématům hlavních kapitol [...] Uvedená fakta jsou povětšinou jen skutečně základní a občas nejdou za „slovníkové“ vymezení pojmů. [...] Výzkumná část práce je poznamenaná určitou nepřehledností a nejednoznačností [...] Za vážnou chybu považujeme, že v úvodu výzkumné části práce zcela chybí formulace výzkumného cíle, otázek, případně výchozích předpokladů. Dále následuje jen elementární popis odpovědí na jednotlivé otázky dotazníku (grafy jsou zpracovány jen na základě abs. čísel a postrádají tak svůj vlastní smysl – ilustraci poměrných rozdílů.).“

Jinak skripta pro peďák „KOŘÍNEK, M. Didaktika základní školy. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1984“ není odborný zdroj v pravém slova smyslu, je to taky kompilát. A soudě podle citací v Šamalíkové to není kompilát dvakrát objevný - typický autor kráčející vyšlapanými cestami, ve vleku zažité praxe: podle těch citací bych ho jeho postup shrnul "teď se do dělá tak a je to tak správně, protože se to tak dělá."
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:26:31)
Rodice je treba taky procvicit a pekne od zacatku.
Kdybych ten system preneseni povinnosti skoly na rodice pochopila hned, usetrila bych si spoustu casu a nervu domacim vzdelavanim.

V dochazeni do skoly jsem neodhalila, krome pohlidani ditete zadarmo, zadny smysl, ukoly spocivaly vpodstate v tom, ze latku probereme i procvicime.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(3.9.2014 23:31:32)
Grainne, kdyby to nebyla smutná realita, tak by to bylo docela legrační
 Grainne 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:49:22)
Rachel, humor mne presel mj i nad ucebnicemi, vetsinu jsdm jich vicemene prepracovala do vlastnich ucebnich listu. Krome vecnych chyb me zaujaly i texty, ktere ve vykladu lugicky nenavazovaly, pripominalo to praci sotka, ktery pomichal odstavce.

Predrazene pracovni sesity byly pouzity tak cca 3x v prubehu skolniho roku a snad by vyhovely jako omalovanky a jeste lepe pro podpaleni ohne....ovsem ne kazdy ma doma kamna, nemluve uz o tom, ze podpalovac stoji cca 30 a nikokiv 300.

Na nekterych skolach vladne patriarchat, mj se mi stalo, ze ucitelka by ano, ale pan reditel nedovoli...me dite, ktere se domluvi, bezne koresponduje a privydelava si jako dvoujazycny pruvodce propadalo z jazyku, ovsem od lektora vzdy vyborne, temer propadalo z jazyku a pochybuji, ze neumi ani slovicka, cizojazycne texty bezne i cte...

Ja jsem chodila do skoly s tim, at mi tedy reknou, co vlastne chteji, nebyli schopni mi to rict....asi to vedi lepe, nez ja, jenom nevedi, co vlastne. Nebo ze by neumeli cesky? V zivote jsem s nikym nevedla takto pomylene hovory typu ...ja o koze, ona o voze...

Pravdepodobne je vetsina ucitelu...mimozemstani...

Nebo jsem mimozemstan ja, nikdy se mi nestalo, ze bych se nedorozumela sd zakem, nebo jeho rodicem, zato s kklegynemi hojne. Nejlepe bylo rozumet VS odbornikum jinych smeru s pedagogickym minimem.
To mam vystudovanou specku a dalo by se lredpokladat, ze pochopim ledaskoho...vcetne pedagogu.
 Lída+2 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 7:02:29)
Tak když byli moje děti jako prvňáci, každý den byl úkol- číst 10-15minut. A pak něco malého...spočítat pár příkladů- 5 minut, písanka 2-3 řádky-10minut.
Víc toho nebývalo.
A pokud ve škole nebyli celý den tak ty 4hodiny jsme dohlali za 1-1,5hodiny.

TAkto dlouho psát úkoly neznám. pokud by to takto dlouho trvalo, tak to by muselo být několik listů v pracovních sešitech všech....ČAS(člověk a jeho svět), MA a ČJ....

Mám děti na gymplu a tolik času stráví přípravou až nyní, ale někdy ani to ne.....~d~
 Linda V. 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 7:22:58)
Já vidím smysl domácích úkolů v tom, že by to mohlo dětem pomoci "naučit se učit".

Sama tohle u sebe od gymplu vnímám jako problém, protože základka pro mě byla naprosto jednoduchá, do první třídy jsem šla s tím, že jsem už vše uměla, tehdejší Slabikář jsem si doma přečetla za víkend, Živou abecedu jsem vypracovala taky tak nějak rychle. Pak jsme měli dva roky výuku systémem "Škola hrou", kde neexistovaly známky, úkoly, nic takového, takže příprava doma nula nula nic. Ve čtvrté třídě pak zase klasika, ale naučila jsem se bravurně podpis své matky, takže od té doby jsem dělala úkoly ráno ve škole. V životě jsem se doma neučila, nikdy. Ze základky jsem vyšla se samýma jedničkama, prostě to bylo leháro a k domácí přípravě mě nemotivovalo nic.

Velký zlom nastal při přechodu na čtyřletý gympl, jak jsem se neuměla učit, tak už to nešlo doučit, známky katastrofa... A mám s tím problém doteď, nedokážu se vůbec u čtení čehokoli soustředit.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 8:06:56)
Lindo, měla jsem stejný problém - na základce bez práce a snahy, ale taky bez motivace, gympl děs, protože jsem se neuměla učit. Tohle ale není otázka domácích úkolů, ale toho, že osnovy jsou nastavené na jakýsi průměr a každý, kdo vyčuhuje nějakým směrem, je na tom bit. Ani pro "jedničkáře" tenhle systém není vhodný, protože vzdělávání by mělo stavět na jiných základech, než splněných úkolech a jedničkách.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:24:23)
rodiče doma by sice teoreticky čas mít měli, jenže když má rodič tři děti a přijde z práce ve 4-5 odpoledne, odveze, přiveze někoho na kroužek, nachystá večeři, tak už mu moc času nezbývá, pak ho čeká čtení a psaní s jedním, slovíčka s druhým, vysvětlit úkol z fyziky se třetím, třikrát si poslechnout cvičení na nástroj a mezi tím podepsat tři žákajdy a deníčky a úlohy, tak je to kolotoč slušný, navíc se nedá dělat všechno se všema najednou, třeba ten jeden nemůže číst, když druhý dělá něco jinýho, všichni tři jsou už unavení a čekají jeden na druhýho, až rodič bude mít čas

taky se mi to tak už párkrát sešlo, naštěstí ne moc často, ale chci tím říct, že rodič doma čas taky nemá, navíc čím vyšší ročník, stačí i zákaldka, tak spousta rodičů už ani neumí, třeba tu fyziku, matematiku, ale taky větný členy a podobně, i na ty slovíčka si musí někdo vzít slovník a nemůže to jen tak u umývání nádobí jako násobilku
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:27:48)
Tak věnovat se dítěti, i co se týká školních povinností, je pro mne priorita - takže čas si najdu, ale nejsem na to sama, mám manžela, tudíž máme rozděleno, kdo se čemu bude s dětmi věnovat. Někdy je toho míň a někdy víc.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:36:19)
taky to vnímám jako prioritu, manžela mám sice tky, ale ten má zaměstnání, který už neumožňuje jeho pomoc v domácnosti ani s dětma přes týden, je to na mně všechno.
A když chci denně poctivě pomoct všem, kdo to potřebují, opravdu to není příjemný ani pro děti ani pro mě, je to práce do večera

u malýho je potřba sedět, jinak práci odflákne, ale halvně je už odpledne tak unavený, že nemá sílu nic dělat a trvá to strašně dlouho
naštšstí ti sdva velcí už si poradí většinou sami, ale zase o to později chodí domů a o to víc mají taky práce do školy

jsem pro co nejmíň úloh, na gymplu syn neměl ještě v sekundě na víkendy nic, zato mladší na 1. stupni o víkendu měl práce na dvě hodiny, a nebylo to jeho tempem, to bylo opravdu množství, který mě osobně vadilo, s jeho tempem to zabralo i dvojnázobek
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:41:26)
Yuki - já to sice chápu, nicméně ani můj manžel není kvůli práci taky neustále doma, tudíž je povinností dětí a i jeho přizpůsobit čas, který není v práci, dětem - a já to mám denně, takže v tom nevidím problém. Takže když je on k dispozici, tak dítě, které cosi potřebuje, nemůže říct - nemám čas nebo nechce se mi. Vzhledem k tomu, že škola je priorita, tudíž pokud má třeba mladší zrovna trénink a jindy to nejde, tak nejde na trénink. Děti se nehodlají stát profi sportovci, tudíž nebudu dělat vědu z vynechaného tréninku, vynechat školu má mnohem horší důsledky - a pochopitelně pro děti nepříjemnější.
Z tohoto důvodu mám vždy stres z nového školního roku celý měsíc a leckdy i dva, než se děti zaběhnou a vychytáme logistiku - ale tak to je.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:46:29)
neříkám, že já bych to nezvládala, zvládáme to, pochopitelně, ale chci tím říct jinou věc, a sice tu, že když má prvňák úlohy , který mu zaberou víc než je zdrávo, tak je to potíž pro všechny zúčastněný
stejně tak to platí pro starší děti, i ony toho mají na doma víc než dost

a ani já jako rodič nemám chuť denně trávit opoledne tím, že musím dělat něco, co považuju za zbytečný, totiž domácí úkoly

chci tím říct tolik, že domácí příprava by měla zahrnovat výměnu obsahu aktovky a podívání se na to, v čem má děcko problém a ne půl strany opisování češtiny, vypracování zápisu chemie, 15 příkladů z matematiky....

nemám chuť se tady přetahovat o to, kdo je výkonnější rodič, kdo zvládne i sám všechno a je geroj, já jsme schopná to zvládat, ale NECHCI, ani do toho nemám chuť nutit děti, protrže i ony si potřebují odpočinout a pohrát a ne prosedět i odpoledne nad přípravou do školy
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:13:11)
Protože při stylu výuky a počtu dětí jsou dom. úkoly pro spoustu dětí nezbytné pro procvičení aktuální látky. No a ti, co to tzv. nepotřebují, mají úkol za 5 minut a ti co ho potřebují, na to potřebují víc času. nevím, proč by mělo prvňáka stresovat vypsat za dom. úkol třeba na 3 řádky cosi.
 ALena 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:29:51)
No me trochu irituje ten princip v pripade, ze dite ktere jerychlejsi, sedi a ceka az vsichni dopocitaji priklad. Sedi a zira. A pak ma doma psat ukol, ktery mu sice zabere pet minut ale je to otravne. Mel by mit moznost udelat si ho ve skole.Nauci se tak hospodarit s casem.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 9:45:02)
my ještě úkol neměli.
Smysl spatřuji v tom, aby si dítě udělalo práci doma samo bez pomoci učitele a spolužáků a bylo zřejmé, zda látku ovládlo. ~;)
 simiki+koťátko 03/07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:37:21)
Vidím smysl v tom, že to je samostatná práce, a že když si projdeš učivo jen zlehka ještě týž den, není už třeba se pak učit, protože se to v hlavě zakotví. To nám říkali i na výšce a je to pravda.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:45:21)
smysl domácích úkolů jakožto procvičení tématu vidím tam, kde člověk ještě neumí dost dobře, ale pokud je láítka zvládnutá, opakování je jen otrava aztráta času
taky není potřeba pro zopakování spočítat 20 příkladů, ale třeba jen 5, v tom jsou rezervy - opakovat to, co je potřeba a ne všichni všechno
klidně může Pepíček dostat za úlohu 5 příkladů a Adámek dva řádky písanky a nemusí oba dělat všechno - pokud teda Pepíček krásně píše a Adámek je dobrý počtář
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 10:51:28)
Tak v naší škole to tak je - povinně třeba 1 příklad na dělení dvojcif. číslem, zbylé dva kdo chce nebo kdo potřebuje.
Ptala jsem se učitelky, proč to takhle dělá - že prý bohužel někteří rodiče nejsou ochotni se podívat do sešitu, co dětem nejde a řeší to až při průšvihu v písemce, takže když navíc chce podpis rodiče pod úkolem, tak že doufá, že většina si všimne, zda dítě té které látce rozumí a má to správně a nebo v tom plave.
No a já osobně jsem za dom. úkoly ráda, protože je má dopředu dané a než přijdu z práce, má je hotové a řeším pak jen problém a nemusí syn čekat, až zjisím, co berou, kde má problém a úkol zadám - většina už je hotová, než přijdu domů.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 11:13:09)
ideální stav

blbý je to právě pro ty menší děti nebo pro dojíždějící, že přijdou domů z družiny nebo přijedou pozdě a pak je to čeká všechno všechny najednou a to je špatně
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 11:16:46)
Ano, pokud byl syn mladší a chodil do družiny, tak to byl problém - vzít ho z družiny, odvézt na kroužek, pak domů a pak řešit úkol a nějak zároveň pořešit večeři, případně další děti. To bylo dost stresující, navíc protože mladší syn někoho u úkolu potřeboval pro svůj klid - teď je starší, takže je v tomto ohledu samostatnější.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 11:20:07)
přesně tak, proto si myslím, že první stupeň, zvlášť 21-2. třída by doma mali mít práci tak na 10 minut, dohromady do všeho, oni jsou už nspoužitelní a pokud si ani odpoledne doma neodpočinou, tak špatně spí, pak se nesoustředí ve škole a je to začarovaný kruh

že si v družině hrajou a odpočívají je jen obecně rozšířený omyl, moje děti byly po příchodu z družiny absolutně vyčerpaný hlukem, pohybem ostatních kolem nich, organizovanou činností (i když to bylo třeba jen spoelčná vycházka nebo hřiště) a doma byli schopní jen odpočívat

taky postupně odmítali družinu, ale někdy to jinak nejde, bohužel
 jentak 
  • 

Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 11:26:59)
Jo, to máš pravdu - mladší syn z družiny taky nebyl odpočinutý, ale totálně vyšťavený, i když v družině nemusel v podstatě nic - ale je asi pravda, že některý děti ten šum a žádný klid vyšťavuje fest.
 simiki+koťátko 03/07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 11:51:55)
To je pravda, velké a vleklé domácí úkoly jsem nesnášela...
 libik 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 16:22:05)
já s tebou souhlasím z toho důvodu, že ne každý rodič je mentálně způsobilý tůrovat doma dítě k výkonu a zavání mi to nerovným přístupen ke vzdělání. Jak s oblibou říkám, dítě alkoholičky má prostě smolíka a to je špatně.
 Yuki 00,03,07 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 16:48:35)
to je druhá věc, a a dětí, který mají rodiče mentálně či momentálně neschopný je překvapivě moc
 Anni&Annika 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 17:33:57)
jo jo...jak odpovedela pani ucitelka v cechach mamince na tridnich schuzkach, kdy nestastna maminka rika...pani ucitelko, ale ja tu matiku vubec nechapu....Odpoved me pobavila....taky ji nemusite chapat, hlavne, ze ji chape vase dite /dite opravdu chapalo/...
je krasne, kdyz ucitelka dokaze latku vysvetlit tak, ze pri domacich ukolech /procvicovani/ neni rodic potreba. Mela jsem vzdy stesti...
Jinak domaci ukoly...no ta prvni trida...myslim, ze je toho vic nez za nas, my meli ukol 2x tydne a taky to stacilo. Ale na konci prvni mi prislo, ze to dite melo hotove ruk cuk, prislo jen pro podpis. Je hezke, kdyz me dite od te doby odhani se slovy....ve skole vedle me taky nesedis abys mi pomohla. Bez pryc.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Smysl domácích úkolů.  

(4.9.2014 20:42:12)
já jsem hlavně často bojovala s tím, že jak děti, tak já jsme večer prostě unavený a nějaký veledoučování je pak dost náročný

s tím nerovným přístupem ke vzdělání to vidím podobně. tady se furt dělaj ciráty s povolením domácího vzdělávání na 2. stupni, jakože ty děti nebudou dost vzdělaný a kdesi cosi, přitom doma učí děti rodiče, kteří mají na jejich vzdělání dost velký zájem. A přitom děti, který mají z domova podporu nula nula nic, tak na ty ta škola v často dlabe.
 Horama 


Re: Smysl domácích úkolů 

(4.9.2014 21:00:48)
Obávám se, že právě v první třídě se děti učí věci, které zvládnou jen opakováním. Psaní, čtení... Právě tam mi přijdou úkoly jako potřebné. Otázkou je míra.
 Kamisi 


Re: Smysl domácích úkolů 

(4.9.2014 21:49:04)
Záleží, jak se to vezme. Učivo prvního stupně nakonec zvládne každý, ukazuje se, že děti jsou schopné se základy naučit v podstatě samy, když se nechají dozrát do doby, kdy je to začne zajímat a chtějí. Jenže my je musíme podle osnov všechny rovnat do latě a chtít to od nich na teď. Protože někdo určil, že je potřeba určité věci zvládnout v určitém věku.
Nedej bože, aby se začaly zajímat dřív, nebo aby něco nestíhaly včas. Vždyť je to nesmysl. Vzdělávání a učení není hra na honěnou.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.