| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Kútnica tahne búřku za sebú

 Celkem 27 názorů.
 Tvoje horší já 


Díky za pokračování 

(28.10.2009 9:03:08)
Moc hezké čtení, i když se tím budu muset prokousat ještě jednou a pečlivě, přece jen je to těžší na porozumění.

Jinak - o té pověře, že dítě do jednoho roku nesmí na hřbitov, se tu nedávno diskutovalo, že?

A makový odvar pro nespavce - jedna kolegyně, o pár let mladší, mi tvrdila, že jí to rodiče taky dávali, když byla malá (byli tři děti rok po sobě a rodiče prý nestíhali). Ale věřit se mi tomu nechce, pokud vím, ani moji prarodiče makový odvar nepoužívali.

Vývar z vrabčinců - to je síla, opravdu...

Ale co mě nejvíc šokovalo, bylo tohle:
"A to je smutný, dyž tak nejakej ten mrzáček se narodí. Jedna tadyk dycky herdečila, truc chlapa, a pěkně jim udělal Pámbu zázrak, takovej mrzáček se jí narodil, že se to po kolenách plazilo. Babka že to chtěla, hneď jak se to narodilo, uškrtit, ale ta matka nechtěla."

Myslíte, že k takovým vraždám postižených novorozenců opravdu docházelo?
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Díky za pokračování 

(28.10.2009 9:11:08)
Četla jsem to u Mileny Lenderové ve stati o porodních bábách, že v 19. století byla běžně součástí jejich práce "euthanasie". Tož tak...
 zdravotnice porodnicodomorodka 


eugenika 

(28.10.2009 10:35:13)
Kopřivo, díky moc, dobře se to čte. K té eugenice, jen mne napdá, že tenkrát byla po produ, dnes je v prvním trimestru, nevidím v tom valný rozdíl.

Tu mateřskou lásku a mateřské kompetence v tom cítím opravdu hodně a každá doba přináší takové zásahy, jaké nabízí. Tenkrát makovinový a vrabčinový odvar, dneska panadolový sirup, léky na spaní a vibrační lehátka.

Ta košelka, to asi byly plodové obaly?

Těším se na pokračování.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: eugenika 

(28.10.2009 16:58:40)
Frido, košelka - jo jo, plodové obaly.
 JaninaH 


Re: eugenika 

(28.10.2009 17:39:16)
A letí do popelnice! ~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~
J.
 JaninaH 


Re: eugenika 

(28.10.2009 17:39:16)
A letí do popelnice! ~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~
J.
 JaninaH 


Re: eugenika 

(28.10.2009 17:39:38)
A letí do popelnice, mrcha! Už ji tam nesu! ~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~~o~
J.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: eugenika 

(28.10.2009 17:46:14)
Janino, srdéčko, asi ti nerozumím... ~d~~:-D~:-D~:-D
 Hanka 75 


Re: eugenika 

(4.11.2009 21:53:49)
I když vás chápu, tak já v tom přece jen veliký rozdíl vidím. Čím vyvinutější jedinec, tím je asi usmrcení horší... tak to vidím já :-(
 Ines 
  • 

Re: Díky za pokračování 

(28.10.2009 12:26:24)
Jistě, že to tak bylo. Můj táta, ročník 1946 měl v asi půl roce růži (infekční vyrážka v obličeji) a jeho matka, moje babička (1909) byla oslovena švagrovou: Dejho do sklepa, ať se chudáček netrápí.
 Tulka 


Re: Díky za pokračování 

(28.10.2009 10:21:55)
je to zajímavé čtení,hlavně to,jak lidé v té době byli věřící a přitom žili obklopeni takovou spoustou různých pověr.Asi to v té době mělo svůj význam,právě díky tomu byla šestinedělka tak hájená.U nás se snad dodržuje jen to nechození na hřbitov s dítětem mladším jednoho roku.To mi moje mamka taky kladla na srdce a já taky radši osud nepokoušela.
Nejvíc mě dojalo vyprávění,jak mrtvá šestinedělka chodí kojit,kolíbat a přebalovat své dítě.Je vidět,že i tenkrát byla mateřská láska braná jako nejsilnější cit,kterej nepřemůže ani ta zubatá.
Nebude ještě nějaké pokračování?:-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Díky za pokračování 

(28.10.2009 22:32:55)
Jano, rozhodně, říkala mi to i moje babička (narozená 1915), že porodní bába, když bylo dítě postižené, tak ho dala na zimu nebo trochu přidusila a matce ze řeklo, že se narodilo mrtvé.
 Vilma (kluk2r) 
  • 

Idylka 

(28.10.2009 9:57:33)
Tak se ta idylka s nošením jídla začíná trochu rozplývat :) Ono to tak růžové zas nebylo, jak to v minulém článku vypadalo. Mě zase nejvíc dostala ta pasáž, že když je dítě sirotek, že si ho mohl vzít Bůh taky....Díky za článek, doma máme různé staré knížky pro hospodyňky a lékařské knihy, ale tohle je asi ještě starší a zajímavější :)
 metty, 3 kluci 


kojenecká výživa jak řemen 

(28.10.2009 10:21:39)
Ta strava miminek je fakt síla. I když mi moje tchýně vyprávěla, že když byl můj manžel šestinedělní miminko, tak musela jít na pole a dítě hlídala bába. Mimčo brečelo, tak mu šoupla bramborovou kaši a jak prej pěkně spinkal, no a narostl po tom taky pěkně :)
 Helena 
  • 

Re: kojenecká výživa jak řemen 

(28.10.2009 10:44:34)
No jo, no. Mě dali ve čtyřech měsících osmahnutou vepřovou klobásu. Nikdo na pole nemusel, jen jsem jí prý chtěla. No a taky žiju (aspoň zatím).
 metty, 3 kluci 


Re: kojenecká výživa jak řemen 

(28.10.2009 11:31:52)
Třeba vědci za pár let dojdou k závěru, že mastná klobáska je to pravé pro mimča. Časy se mění - když jsem před sedmi lety chtěla dávat synovi lepek, tak to do 1 roku nedoporučovali, teď prý ho zase tomu nejmladšímu mám zavést už po půl roce, dokud kojím. ~d~ .Těším se na další výzkum, třeba zjistí, že bramborová kaše v šestinedělí je to pravé ~:-D
 Ecim 


Re: kojenecká výživa jak řemen 

(28.10.2009 12:34:27)
Když bylo mému bratrovi 6 měsíců a byl ještě plně kojený, tak na jedné rodinné oslavě v nestřežené chvíli sebral kolečko uheráku a celé ho vycucal. Bylo to poprvé, co ochutnal něco jiného než mateřské mléko. Přežil to bez úhony a uherák dodnes miluje :-)
 KKarolina 


Docela mazec!!!! 

(28.10.2009 22:06:59)
Tak ty se s tím dřív nemazlili,teda!Až mě šel mraz po zadech,uf...no jsem rada,že žiju ted...
 Razivia 


Super článek! 

(29.10.2009 17:25:53)
Já tyhle konkrétnosti z dob minulých žeru :-)) Těším se na pokračování (snadu bude)!
 magggi synáček z léta09 


A dnes si kojící hlídají jídelníček :o)))) 

(29.10.2009 17:49:47)
Člověk se měsíce živí starým pečivem a jinými chuťovkami, aby trpajzlík neměl boleníčko a oni jim přímo cpali fazolovou polívku! Dost hustej je i makový odvar a odvar z vrabčích hovínek... :o)
 jana, dvě děti 
  • 

Re: A dnes si kojící hlídají jídelníček :o)))) 

(29.10.2009 22:29:47)
no to je síla, ještě že žiju teď, moc se s tím nepárali, mrzáčky zabíjeli, hlavně že chodili do kostela, já to říkám pořád, že věřící nejsou o nic lepší ani nemají zajištěno to tam nahoře, spíš naopak:-)
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: A dnes si kojící hlídají jídelníček :o)))) 

(30.10.2009 11:20:09)
Jano, neuniklo ti, že to je cca 150 let starý? A že v tu dobu na moravské vsi chodili do kostela prostě všichni...
A neuniklo ti, že se dnes chodí na potraty z důvodu vývojových vad?
 PetraK 
  • 

Re: A dnes si kojící hlídají jídelníček :o)))) 

(30.10.2009 12:38:08)
Jasně, chodí se na potraty kvůli vývojovým vadám, chodili do kostela všichni, ale dodnes je potrat hřích, je považován za vraždu. Možná to zní docela drsně, ale těžko si to umíme dneska představit, jak se žilo a jak okolí na mrzáčky reagovalo, kdoví, co k tomu "hříchu vraždy" ty porodní babky vedlo....
Jsem ráda, že žiju dnes.
 silenka 


slivovica 

(1.11.2009 19:13:31)
někde jsem četla, že se dětem dávala na usnutí slivovice. ale vliv na inteligenci takového drsného uspávadla dlouho unikal - dokonce v krajích, kde se pálila hodně(jižní morava), byl větší výskyt ústavů pro choromyslné... ~Rv
 zuzkasim 


Re: slivovica 

(11.11.2009 13:34:02)
:-) Nevěř všemu, co se říká, nedává to moc smysl. Slivovice nemá tradici na Jižní Moravě jako spíš na Valašsku a před tolika lety choromyslné nedávali do ústavů (ústavy teprve začínaly a můžu ti klidně vyhledat, jestli před 150 lety byl i nějaký na Moravě).
Bohužel s tím odvarem z makovic je to pravda a sem tam se stalo, že dítko (a s ním nakonec i ti rodiče)neslo následky po celý život.
Že se nemá s dítětem do 1 roku chodit na hřbitov tu čtu poprvé v životě, tak to abych očekávala, že mi dítka zemřou... Oba synové se mnou chodili na hřbitov pravidelně, jak za mým kamarádem, tak za babičkou.
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


narození o půlnoci 

(4.11.2009 12:20:18)
článek hezký, ale ty některé praktiky ... božíčku, až mě u srdíčka zabolelo, když jsem si představila ty maličné bezbranné tvořečky ...

Zaujalo mě to narození o půlnoci - mám obavu, že na tom něco je - já jsem rozená pár minutek před půlnocí, stejně jako můj syn, ve stejnou dobu - no a jsme oba takový "nešťastníci", druhý synek je rozený v půl sedmé večer a je to sluníčko.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: narození o půlnoci 

(2.2.2010 22:27:26)
Já jsem zase nedělňátko, ale že bych doma lítala s hadrem a desinfekcí to teda ne ~y~~t~~t~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.