| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Znáte pátou a šestou nemoc?

 Celkem 41 názorů.
 Lenka Matušková 
  • 

podoba..... 

(5.8.2009 8:40:10)
to je zajímavé, jak jsou tyto nemoci podobné spalničkám a zarděnkám. Skoro jakoby jim z oka vypadly. Já vím, že tyto nemoci byly popisované i v době, kdy v naší populaci byly spalničky a zarděnky - jenomže, byly popisované trochu jinak. Řekla bych, že dnešní pátá a šestá nemoc jsou velmi často spalničky se zarděnkami, pouze to doktor kvalifikuje jinak - spalničky se zarděnkami by se musely hlásit a navíc, vždyť panuje přesvědčení, že už jsou vymýcené!
 kili 
  • 

Re: podoba..... 

(5.8.2009 8:48:26)
- podobnost je pouze v tom, že jde o virová onemocnění s vyrážkou, jinak jsou tyto nemoce zásadně odlišné

- Aní pátá ani šestá nemoc nejsou spalničky ani zarděnky, to je holý nesmysl

- žádné přesvědčení o vymýcení spalniček a zarděnek není, nicméně spalničky u nás se prakticky nevyskytují, povinnost hlášení neovlivňuje diagnostiku
 Lassie66 


Vyrážka v obličeji 

(5.8.2009 9:04:03)
Syn měl minulý týden šestou. Vše souhlasí - vysoká teplota první čtyři dny, pak vyrážka šířící se postupně na hrudník, břicho, záda, ruce a nohy. Měl ale nejprve vyrážku v obličeji a to dost výraznou - vypadal jako já, když se na mně jedenkrát v životě vyřádila kosmetička. Z obličeje to pak postupovalo dolů a průběh byl od začátku takový, jaký mi předpověděla pediatrička.
 kili 
  • 

Re: Vyrážka v obličeji 

(6.8.2009 8:32:01)
vyrážka skutečně obvykle postihuje kůži obličeje, kde autorka článku našle, že nepostihuje, to nevím.
Krom toho nejde o pupínky , ale o skvrny, které jsou drobné, ale pro četnost splývající, jsou růžové, odtud i je druhý název nemoci roseola infantum.
 Hanka+ 4 berušky 


Re: Vyrážka v obličeji 

(9.8.2009 8:18:53)
Tak my jsme ted měli taky šestou nemoc a vyrážka byla i v obličeji. Horečky hrozné, nejřdřív jsme měli strach z angíny ale když se nepotvrdila doufali jsme v šestou nemoc. Osypaní jsme byli taky asi 3 dny a to fakt hodně. No naštěstí už to obě holky mají za sebou tak snad to znovu nechytí.
 Nítěnka 


Re: podoba..... 

(5.8.2009 13:07:43)
Je dobré, když má člověk o těch věcech tušení, ale někdy všeho moc škodí. Dcera měla nedávno spálu a dr. nás poslala napoprvé domů (druhý den horeček, když si začala stěžovat na polykání), že to může být i šestá nemoc, ale nám "laikům" to přišlo spíš na spálu. Na obranu paní doktorky musím říct, že vyrážka jí nezačala v tříslech,podbřišku, jak se uvádí, ale vzadu na krku. Naštěstí je jinak celkem odolná a do rána měla vyrážku téměř po celém těle a krk se zhoršil, takže už to byla angína jak hrom. Vzhledem k tomu, že bývá dcera celkem zdravá, jsem ráda, že se jí to už nebude opakovat (když prý se nasadí atb hned v počátku, tak se to může stát). Ale být to mrňousek, který si hned ve dvou měsících prodělal dost vážnou nemoc, tak by mě to hodně mrzelo, že ho takhle nechá o den déle s horečkami.
A ještě poznámka - v akutní fázi se dá určitě poznat, jaký virus to způsobil, ale je to vyšetření dost nákladné. Takže pokud to nemá dramatický průběh, asi si doktoři vystačí s CRP, ASLO a základní biochemií.
 Malenka 
  • 

Re: podoba..... 

(6.8.2009 19:23:22)
tyjo, já jsem rozená Lenka Matušková! :o)) To je srandovní. Jsem z HK.
 kili 
  • 

Re: podoba..... 

(7.8.2009 11:10:14)
:-)) zajímavé, je to analogní podoba k podobě tarděnek se šestou nemocí :-))
 malenka 
  • 

hihihi 

(8.8.2009 9:22:53)
...jen jsem otevřela ráno Rodinu a koukám, že už je tam ode mě příspěvek! Ráno jedu na autopilota, takže jsem byla docela vykulená. I když píšu vždycky jako Malenka, bylo to překvápko.
 kili 
  • 

pro autorku 

(5.8.2009 8:51:10)
Pátou nemoc způsobuje Parvovirus B19
šestou nemoc HHV-6, HHV-7 a ojediněle i echoviry.
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: pro autorku 

(5.8.2009 8:57:53)
Mám dotaz, snad moc neotravuju ...
dostane tyto nemoci každé dítě? A je možné že by je měl a my to "přehlédli" - např. že vyrážka by byla téměř žádná? Syn má 3 roky a nic z tohohle neměl, ani tak vysoké teploty.
Ale syn 1,5 roku měl horečnaté onemocnění, teploty 40 trvali asi 4 dny, šli velmi špatně dolů, měl k tomu i angínu, ale ATB zabírali velmi pomalu, ale pupínky jsem moc nezaregistrovala ...
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(5.8.2009 9:12:41)
- ne každé dítě,
pátá nemoc postihuje zejména děti mezi 5-15 rokem věku, zhruba polovina dospělých má markery proběhlé infekce Parvovirem B19,
šestá nemoc postihuje batolata, 90% novorozenců má protilátky proti HHV-6 přenesené pasivně z matky, což svědčí pro vysokou promořenost populace

- vyrážka u šesté nemoci může trvat velmi krátce, i jen hodiny, takže nemusí být postřehnuta, klasicky se objevuje s poklesem tři dnmy trvajících horeček, atnibiotická léčba nemá u nekomplikovaného onemocnění léčebný smysl, někdy se stává, že dítko začne užívat atb a jakmile se objeví vyrážka, je přičtena alergické reakci na ono atb
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: pro autorku 

(5.8.2009 10:14:47)
díííík!!!!!!!!!
 Amélije 


Re: pro autorku 

(5.8.2009 14:22:36)
Já bych měla taky dotaz.
Opravdu není možné mít 6.nemoc vícekrát? Můj syn měl přesně odpovídající příznaky (3dny horečka 3 dny vyrážka) už 2x , poprvé asi v 10ti měsících podruhé kolem 2,5 let. žiju v domění, že oboje byla 6. nemoc.
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(5.8.2009 23:37:22)
nebyla to dvakrát šestá nemoc
 Daniela 
  • 

Re: pro autorku 

(7.8.2009 11:19:19)
Kdepak berete jistotu, že se nemohla opakovat 6. nemoc? Vždyť právě pro herpesviry bývá typické celoživotní nosičství a možnost znovuobjevení onemocnění.

U páté nemoci mělo být podle mne zmíněno, že s sebou nese riziko pro těhotné ženy, které jsou v kontaktu s nemocným dítětem.
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(7.8.2009 12:19:50)
- v patřičné literatuře
- zmíněno to v článku je

 dodo 
  • 

Re: pro autorku 

(8.8.2009 21:58:46)
Tak já mám s 6. nemocí teda jiné zkušenosti. Naše dcera ji měla už 3x, vždy s těmito příznaky- 3dny horečka, pak výsev. Vždy ji viděla naše dětská lékařka a potvrdila, že je to 6. nemoc s komentářem, že trvalá imunita nevzniká a že ji může dítě dostat klidně 10x. Taky bych se přikláněla k trvalé imunitě, když je tato nemoc zařazena mezi ostatní dětské nemoci, ale zkušenost mi říká něco jiného. Co vy na to???
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(9.8.2009 8:03:29)
Je řada virů, které jsou příčinou nemocí, spojených s exanthemem. Naopak asi u čtvrtiny infikovaných HHV6 není vyrážka vůbec postřehnuta. Bez serologického vyšetření není možné potvrdit diagnosu šesté nemoci.

Krom HHV6 viru a jeho typů A a B(tento je odpovědný za 99 % onemconění), jsou jako původci roseoly poznány i HHV7 a Echovirus 16, pravděpodobnost postupné infekce těmito viry je menší než 1:100000. Dále jedna věc je primoinfekce, druhá věc je možnost reaktivace viru u imunokompromitovaných osob (virus po primoinfekci zůstává latentní ve tkáních infikovaného hostitele).

U šesté nemoci je pro pacienta naštěstí prakticky docela jedno, jestli je diagnostikována správně - její průběh je téměř vždy zcela bezproblémový, naprostou vzácností jsou smrtící průběhy při postižení mozku, jater, plic, disseminovaném onemocnění a fagocytárním syndromu. Častou komplikací jsou febrilní křeče, které byly obviňovány jako příčina neurologických následků šesté nemoci, pokud trvaly dlouho a byly spojeny s hypoxií mozku. Kojenci jsou chráněni protilátkami, pasivně přenesenými od matky, ty jsou přítomny u více než 90% novorozenců a vymizí ro roku a pak se dítko stane vnímavým.
 Marie, 2 kluci 
  • 

Re: pro autorku 

(6.8.2009 12:45:26)
U maldšího syna jsem měla to samé, jak popisuješ. Poprvé v roce a podruhé teď - ve 2,5 letech. Bohužel, ani jedno paní doktorka neviděla, protože se mu vyrážka vysypala o víkendu a v pondělí už nebylo co řešit. Takže pouze telefonická konzultace se závěrem - pokud už mu nic není, tak je vše O.K. Když jsem na toto téma narazila u jedné maminky na písku, tak mi tvrdila, že její chlapeček měl stejné příznaky snad 6x. Ale o co se opravdu jedná by potvrdil krevní test :-).
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(5.8.2009 9:19:37)
Vyšetření CRP neodlišuje virosu od bakteriální infekce. Polopravda, že tomu tak je, je žel vžitá v obecném povědomí.
 adelaide k. 


Re: pro autorku 

(5.8.2009 9:43:32)
Kili, zase slovíčkaření? Podstatná je IMHO informace, že díky CRP se zbytečě nenasazují antibiotika.~d~
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(5.8.2009 9:52:16)
to je Váš dojem, nemíním zrovna Vám ho brát
 GLT 


Re: pro autorku 

(5.8.2009 14:08:53)
Kili, já jsem teda slyšela, že odlišuje. Normální je max do 10ti, cca do 50ti je to virového původu a nad 50 bakteriálního.
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(5.8.2009 23:36:40)
nevím, kde jste to slyšela, ale není to tak
 Míša 
  • 

Re: pro autorku 

(6.8.2009 21:07:21)
a Killi, jak to tedy je? nevím čísla, ale obecně Dr. říká, CRP je nízké, není to na ATB.
 kili 
  • 

Re: pro autorku 

(6.8.2009 21:15:08)
já nevím, proč to říká, já bych to takto nikdy neřekl
 adelaide k. 


Re: pro autorku 

(6.8.2009 21:38:26)
Kili, tak jak to tedy je, co může lékař vyčíst z CRP?
 Rapiti 


Re: pro autorku 

(5.8.2009 23:52:57)
A k čemu teda to CRP je?
 Pajka, 3 děti 
  • 

Re: pro autorku 

(11.3.2013 14:35:41)
Co je to CRP
C- reaktivní protein (CRP) je bílkovinou akutního zánětu, a tedy vysoce citlivý parametr zánětu. Je součástí reakce akutní fáze imunitního obranného systému. Jeho hladina v krvi se zvyšuje u všech druhů bakteriálních zánětlivých procesů, a to již za 6-12 hodin od začátku zánětu. Vyšetření CRP je proto považováno za nejčastěji ordinované vyšetření ve vyspělých zemích západního světa, a to od úrovně praktického lékaře až po vysoce specializovaná pracoviště.
Hladina CRP v krvi závisí na stupni zánětu je ve srovnání s jinými klinicky využívanými známkami zánětu, jako jsou sedimentace nebo hladina bílých krvinek, daleko pružnější.
Používá se k rozlišení bakteriální a virové infekce
Jeho výše souvisí s mírou postižení tkání zánětem
Pomáhá rozhodnout o případném nasazení antibiotik
Slouží k hodnocení efektivity léčby antibiotiky
http://www.testcrp.cz/crp-vysetreni/co-je-to-cpr/

Zkratka CRP znamená C-reaktivní protein. Jedná se o bílkovinu vytvářenou v játrech, jejíž zvýšené hodnoty signalizují akutní zánět. Přítomnost CRP v krvi je výsledkem nespecifické reakce organismu na zánět vyvolaný virovými, bakteriálními a mykotickými infekcemi nebo některé jiné stavy, jako jsou autoimunitní onemocnění, pooperační stavy, popáleniny, nádory, aktivní revmatická onemocnění, Crohnova choroba atd.

Hodnota CRP [mg/l] Význam
do 6 normální hodnota
6-35 virová infekce
35 - 50 neurčité rozmezí
přes 50 bakteriální infekce
Hraniční hodnoty nejsou ostře dány a podle různých zdrojů se liší (často se také udává do 40mg/l virová infekce, přes tuto hranici bakteriální).

 .kili. 


Re: pro autorku 

(26.7.2015 8:52:10)
" Hodnota CRP [mg/l] Význam
do 6 normální hodnota
6-35 virová infekce
35 - 50 neurčité rozmezí
přes 50 bakteriální infekce
Hraniční hodnoty nejsou ostře dány a podle různých zdrojů se liší (často se také udává do 40mg/l virová infekce, přes tuto hranici bakteriální).:

Poloviční pravda je často velká lež. Řekl bych, že pokusy o amatérské interpretace nálezů z laboratorních vyšetření mohou být docela nebezpečné. Výše citované platit může a nemusí.
 jarka,dcera 2 roky 
  • 

zlomenina bérce 

(5.8.2009 13:01:13)
Dobrý den vím,že to sem nepatří ,ale mám dcerku 2.5 roku v červenci si zlomila bérec na dvou místech ,měla sádru 30.7.nám ji sundali ,ale dcerka se odmítá na nožinku postavit hýbe s ní ohýbá v kolínku otočí se na vechny 4 a leze ,jen z narovnání nohy na zemi má hrůzu,prosím má někdo podobnou zkušenost jak probíhala rehabilitace ,a jak jste motivovali balotálko aby se postavilo,za odpovědi moc moc předem děkuji,mám strach ,že michalinka už nebude normálně chodit .jsem z toho na nervy
 gajka111 


Spojeno se zánět středního ucha (pro kili) 

(5.8.2009 9:44:59)
Syn měl 6 nemoc loni v létě, měl k tomu i zánět středního ucha, dosti nečekaný a prudký, který mu samovolně prasknul...do té doby jej nikdy neměl ani na rýmy netrpěl, ale od tohoto okamžiku se mu začal každý měsíc min. 1-2x vracet...převážně jen v 1 uchu, začala se mu zvětšovat nosní mandle a po půl roce šel na odstranění, byla hodně zvětšená a celá zhnisalá. Od té doby naprosto bez problémů. Myslím si, že to s tou 6. nemocí souviselo, protože jinak bez rýmy a jiných komplikací z ničeho nic zánět ucha uprostřed léta, který se chronicky opakuje mi přijde zvláštní. Ale dotaz pro "kili", dalo by se bývalo nějakým vyšetřením té mandle zjistit, zda za to "mohl" ten virus 6. nemoci? nebo je to úplná blbost :)
 kili 
  • 

Re: Spojeno se zánět středního ucha (pro kili) 

(5.8.2009 9:55:13)
- jistě nešlo o chronický zánět středouší
- HHV nezpůsobuje hnisavý zánět, nejspíše šlo o dvě onemocnění proběhlé v časové shodě
 gajka111 


Re: Spojeno se zánět středního ucha (pro kili) 

(5.8.2009 12:45:22)
díky za info
 kili 
  • 

Re: Spojeno se zánět středního ucha (pro kili) 

(5.8.2009 23:58:34)
OK, rádo se stalo
 Vlastivila, 3 zlobidla 


5. nemoc 

(5.8.2009 13:17:40)
Sice jsme jako národ nemocí dost promoření, ale ne tak dost, abych ji nedostala od 3letého syna :-(
Osypala jsem se ještě víc než on a týden jsem nebyla k poznání. Doktorka mě ještě upozornila, že se to do cca měsíce může znovu opakovat - ale to se uvádí i v článku.
 Menza 
  • 

Děláte to pro sebe 

(10.8.2009 2:48:56)
http://cz.iq-test.eu/#3910 Po vyplnění si lze vytisknout oficiální certifikát, který můžete přiložit ke svému životopisu. Také si lze v pohodlí domova přividělat peníze. A snadno!
 Sandruška 


Zbytečná antibiotika 

(12.8.2009 22:16:42)
Moje dcera nedávno prodělala šestou nemoc.Měla 40 horečky a doktorka uvedla diagnozu angína.Dostala antibiotika a po třech dnech bylo po horečce a druhý den se osypala.Zastupující lékařka mi řekla,že se nejdnalo vůbec o angínu,nýbrž o zduřelé uzlinky a načervenalý krk,který patří mimo jiné k této šesté nemoci.Malá byla za pár dní v pořádku,až na to že zbytečně brala antibiotika:-(
 Sandruška 


Zbytečná antibiotika 

(12.8.2009 22:17:22)
Moje dcera nedávno prodělala šestou nemoc.Měla 40 horečky a doktorka uvedla diagnozu angína.Dostala antibiotika a po třech dnech bylo po horečce a druhý den se osypala.Zastupující lékařka mi řekla,že se nejdnalo vůbec o angínu,nýbrž o zduřelé uzlinky a načervenalý krk,který patří mimo jiné k této šesté nemoci.Malá byla za pár dní v pořádku,až na to že zbytečně brala antibiotika:-(
 Sandruška 


Zbytečná antibiotika 

(12.8.2009 22:21:19)
Moje dcera měla šestou nemoc a doktorka diagnostikovala angínu.Měla 40 horečky,které za tři dny zmizeli a druhý den se mi osypala.Zästupující lékařka řekla,že se o žádnou angínu nejednalo,jen měla načervenalý krk,který patří také k šesté dětské.Malá byla za pár dní v pořádku,ale úplně zbytečně brala týden antibiotika na nic:-(

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.