| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vánoční příběh

 Celkem 124 názorů.
 M+4 
  • 

Souhlasím 

(21.12.2007 9:40:50)
Krásné!
Cítím to stejně. Také dětem vysvětluji zimní slunovrat. I když zjednodušený příběh o Ježíškovi jim nechávám, považuji ho za hezkou pohádku. Stromeček máme živý v květináči. Přeji hodně slunečných dní :-)
 Petra 


Ja nevim 

(21.12.2007 10:01:58)

prilis dojemne, prilis prazdne, psat o kunzumu o vanocich mi pripada objevne asi jako psat o tom, ze v zime je zima. A navic, vanocni stromky nerostly na tiche lesni strani, ale ve skolce a byly vysazene a urcene na vanoce. To je jako litovat uvadlych rezanych kvetin.

Petra
 gatto 


Re: Ja nevim 

(21.12.2007 13:18:51)
Děti na Thajwanu se narodily a byly určené, aby vyráběly zboží pro Evropy ve špinavých fabrikách plných jedovatých výparů. Je to tedy stejné jako litovat tyto děti, které k tomu byly určené. Ale nevím, jestli jsi schopná toto pochopit.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Ja nevim 

(21.12.2007 13:23:39)
pevne verim, ze tohle je jen velmi spatny vtip
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Ja nevim 

(21.12.2007 13:30:30)
Bez urážky, ale tady je to s tím určením trochu ošemetné. Ty děti se narodily z lásky rodičů, ze selhání antikoncepce atd. Ve fabrikách dělají proto, že žijí v oblastech s mizernou ekonomikou a aby se jejich rodiny uživily, tak musí pracovat i děti. Je to smutné, ale stejně to není tak, že by si rodiče plodili děti URČENÉ VÝHRADNĚ NA PRÁCI VE FABRIKÁCH. Kdyby na tom bylY ty rodiny ekonomicky líp, tak ty samé děti nepracují.
Určenost a ekonomická nutnost je rozdíl. Kdyby byly určené, tak by v té fabrice musely dělat i kdyby rodina doma přehazovala peníze lopatou. A takhle to tam tedy skutečně není.
 10.5Libik12 


Re: Ja nevim 

(21.12.2007 13:57:16)
Gatto, stromky versus děti z třetího světa, přeloženo do češtiny, kdo nelituje stromečky nelituje dětičky? Ale...

Líbí se mi moc, co napsala Ajtakrajta o kaprech a jiných miláčcích.

 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Ja nevim 

(22.12.2007 10:03:42)
Srovnáváš nesrovnatelné, děti se nerovnají stromkům, ale nejsem si jistá, že to pochopíš ty.
 Milly36 


Re: Ja nevim 

(24.12.2007 5:50:08)
Pro Gatto:
Trochu jsem ted pohledala na webu ohledne tech umelych stromku vs. pravych... sama jsem v tom mela donedavna jasno nez jsem narazila na clanek v casopise Vegan... Na prvni pohled ten umely stromek vypada jako ta ekologictejsi varianta. Prijde ale na to... Jeden akr stromku pestovanych ciste pro tento "vanocni" ucel pohlti urcite mnozstvi kyslicniku uhliciteho = pomaha snizovat sklenikove plyny. Vyroba umelych stromku (podle mne) ty skodlive plyny v ovzdusi zvysi. To je prece jasny fakt. "Zive" stromky se daji bezezbytku "recyklovat". Umele po vyhozeni zamori kdeco. To je jen strucny vycuc odsud: http://www.jinglebellranch.com/realfake.htm a odtud: http://www.grist.org/advice/ask/2004/12/08/umbra-tree/

BTW Gatto, ja vim, ze to myslis dobre, chces zmenit svet - velmi chvalyhodny zamer. Ale... Na jednu stranu na mne pusobis jako vyspela duchovni bytost (jsi zapalena veganka ci vegetarianka, co jsem tak postrehla + zapalena ekolozka), ovsem na stranu druhou - zpusob, jakym tyto problemy sveta prezentujes, je dost hruby, az necitlivy. To mi k te uvedomele duchovni bytosti moc nesedi. Podle reakci ostatnich se mi zda, ze spis delas vic skody nez uzitku. Takze tim padem nici pohled na vec nezmenis, ba naopak je zatvrdis a vysledek Tveho snazeni je nulovy. (Nebo spis minusovy) A to je velka skoda. Takto tem chudakum zviratum moc nepomuzes.
 l 
  • 

Re: Ja nevim 

(25.12.2007 3:22:54)
NO, tenhle rozbor zbytečně ostrých slov Gatto myslím uhodil hřebíček na hlavičku. Mně osobně se její příspěvek taky dotkl. Rozhodně nechci hájit bezbřehý konzum, na druhou stranu neznám na naší planetě tvora, který by nic nekonzumoval. Skoro úplně každý od bakterií po savce se tu snaží urvat co může a to i na úkor ostatních. Tenhle konkurenční boj a tahle potřeba uspokojovat své potřeby je jedním z hnacích motorů evoluce. Bez snahy konzumovat by jsme možná skončili vývoj na úrovni jednoduchých oraginckých látek. :-)
 Lizzie 


Stromky 

(21.12.2007 10:36:26)
Přiznávám, že příběh se mě příliš nedotkl, možná proto, že si Vánoce bez živého stromku nedovedu představit, dobře kritika konzumu - ale prostě jde nějak mimo mě, může to však být jen můj názor.
Mé vánoční příběhy jsou: Vánoční koleda (Dickens) a Prodavačka sirek (Andersen)..
 gatto 


Re: Stromky 

(21.12.2007 13:22:54)
Bez živého stromku si to nejspíš představit dovedeš, protože jestli jsem to dobře pochopila, tak máte pokaždé stromek mrtvý!!!!! Živý stromek by to byl, kdyby vám rostl před domem na zahrádce a vy jste si ho nazdobili.
 Lizzie 


Re: Stromky 

(21.12.2007 15:52:31)
O.K., upřesním to - nedovedu si představit Vánoce s umělým stromkem.
 moticka 


Re: Stromky 

(23.12.2007 20:28:56)
To prece neni pravda co takhle treba stromecek v kvetinaci a nebo jen par vetvi. Ani nevim kde se vzalo ze simbol vanec je stromeckem , slamu seno a nebo ten betlem bych pochopila ale stromecek nevim no. Dnesni Vanoce uz nejsou Vanocemi. Prebirame zvyky od Amiku jako bychom nemeli nase vlasti proc si lide davaji do oken santu mi prece mame jeziska nebo ne. proto si myslim ze uz nejde o Vanoce ale jen o kseft pac je na tom dobre vydelava.
 gatto 


Re: Stromky 

(21.12.2007 13:23:39)
Bez živého stromku si to nejspíš představit dovedeš, protože jestli jsem to dobře pochopila, tak máte pokaždé stromek mrtvý!!!!! Živý stromek by to byl, kdyby vám rostl před domem na zahrádce a vy jste si ho nazdobili.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Stromky 

(21.12.2007 13:53:27)
jojo Gatto, to bychom ale místo paneláku museli žít v domku, abychom měli zahrádku a na ní stromek...
 Ivana Procházková 


Re: Stromky 

(21.12.2007 15:54:04)
Gatto,

tímto příspěvkem vystupuješ proti řezání vánočních stromků nebo to je jen takový výkřik?

Mě by totiž zajímalo, co je pravdy na tvrzeních obhajujících řezání stromků, že by lesníci museli dělat prořez tak jako tak a díky Vánocům stromky na vyhození aspoň zpeněží. Víš o tom něco?
 dittka 


Re: Stromky 

(21.12.2007 17:34:34)
co já vím, tak se prořezávka sice touto dobou dělá, ale stromky na vánoce jsou pěstované zvlášť (už dopředu je určen jejich "úděl"), no ale možná se pletu.
 dittka 


Re: Stromky 

(21.12.2007 17:36:40)
co já vím, tak se prořezávka sice touto dobou dělá, ale stromky na vánoce jsou pěstované zvlášť (už dopředu je určen jejich "úděl"), no ale možná se pletu.
 Bebíčko 
  • 

Re: Stromky 

(21.12.2007 17:43:14)
Pleteš se hodně soukromníků, ale i měst prodává stromky s prořezu. My neprodáváme, ale všem sme rozhlásili, že si mohou přijít stromeček z náletu uříznou.
 Bebíčko 
  • 

Re: Stromky 

(21.12.2007 17:43:14)
Pleteš se hodně soukromníků, ale i měst prodává stromky s prořezu. My neprodáváme, ale všem sme rozhlásili, že si mohou přijít stromeček z náletu uříznou.
 Ivana Procházková 


Re: Stromky 

(22.12.2007 0:59:22)
Díky Bebíčko,

za odpověď. O tom, že jsou k mání i stromky vypěstované speciálně pro "podříznutí" na Vánoce, vím, ale to nebudou asi ty kvanta stromečků, kterými jsou zaplavované trhy před Vánoci..
My kupujeme živý stromeček (vlastně podle Gatto mrtvý :)) a neměla jsem s tím nikdy psychický problém právě proto vědomí, že by ho stejně v lese podřízli.
Tak díky za ujištění.
 Hanka 
  • 

Re: Stromky 

(23.12.2007 0:26:04)
No není to tak jednoznačný. Pokud já vím, tak zvlášť v zahraničí nebo ve státech jsou přímo "plantáže" na vánoční stromečky. Na zemědělské půdě se pěstují vánoční stromečky.

 Bebíčko 
  • 

Re: Stromky 

(21.12.2007 17:43:14)
Pleteš se hodně soukromníků, ale i měst prodává stromky s prořezu. My neprodáváme, ale všem sme rozhlásili, že si mohou přijít stromeček z náletu uříznou.
 arsiela, 


Re: Stromky 

(21.12.2007 18:11:24)
Ivule už jsem to tu psala,prořezávka se dělá,další možností je pěstování vánočních stromků tam,kde je limitována výška(průseky pod dráty el.vedení),to uznávaj dokonce i ti největší odpůrci průřezů.
 gatto 


Re: Stromky 

(22.12.2007 19:47:51)
Já vím jen to, že každý chce mít krásný, souměrný a rovný stromek! Chybí mi tady totiž logika. Stromky z prořezů by tedy měly být ty ošklivé a křivé, ne? Jde vidět, že tady něco nehraje a nemusím o tom nic bližšího vědět...
 Ivana Procházková 


Re: Stromky 

(24.12.2007 1:30:34)
Však taky najít takový "krásný, souměrný a rovný stromek" v běžném prodeji je téměř nemožné.. Aspoň mně se to žádný rok nepodaří.. a taky se nám ozdobený vždycky líbí.
 huhu, holky 4.5 a 2.5 
  • 

Re: Stromky 

(21.12.2007 17:46:15)
my jsme v kvetinaci stromek meli. Peclive jsme dodrzovali aklimatizaci pred i po vanocich. A stejne za 2 roky uschnul. Takze uz stromky netrapime a kupujeme rezany, mrtvy a vubec z toho nemam spatny pocit :-). A na veceri mame mrtvou rybu a taky mi to neva :-). No - i kdybysme meli nejakou zeleninu - nebyla by to tim padek taky mrtva zelenina? :-)
 vlaďka 
  • 

Re: Stromky 

(22.12.2007 15:35:46)
mě spíš víc trápí zvyk, mít na stole na štdrý večer smaženého kapra. Když vidím, jak jim v těch kádích je a co všechno si prožili od výlovu, tak je mi z toho špatně. Když už kapr musí na šdědrovečerním stole být, tak by se neměli nechat tak dlouho ve stresu a "zpracovat" je co nejdříve po výlovu, jako třeba ryby na moři. Tam mají přímo na lodi mrazírny a stroje na zpracovávání masa, tak ty rybky alespoň tolik netrpí, než přijde jejich konec.
A co se týče umělého stromku... proč ne. Máme ho přes 8 let a nepřijde mi to jiné, než s přírodním. Pravda, nevoní, ale mám ho doma, neutrácím každý rok peníze navíc a předem vím, kam se mi bude vejít :-)
Přeji vám krásné svátky :-)
 jana 
  • 

Re: Stromky 

(23.12.2007 21:08:12)
A premyslela jste nekdy o tom, ze vyroba umelych stromku take zatezuje prirodu?
Tovarna na jejich vyrobu a pak ten odpad az se stromecek jednou opotrebuje.
 Kateřina 
  • 

Umělé stromky jsou z ropy 

(26.12.2007 0:39:32)
Umělé stromky se stejně jako umělé kožichy vyrábějí vlastně z ropy a v přírodě se rozkládají jen velmi těžko. Takže žádná ekologická výhoda to není.
 brzobohatka 


jedlička v květináči 

(21.12.2007 11:30:10)
Zdravím, druhým rokem si na Vánoce kupujeme jedličku v květináči u ekologické organizace Veronica. Je malinká, trošku ošklivá, ale je to velká radost ji pak na začátku jara zasadit a vidět, jak se jí daří a roste do krásy. Je mi líto všech "jednorázových" stromků, které se pak v lednu povalují u kontejnérů....Mějte se!
 Amazonka 4D 


Re: jedlička v květináči 

(21.12.2007 11:54:41)
Litovat řezané květiny....

Hmmm,ale já je lituju...třebaže za ně nedržím tryznu,tak je mi smutno...a stejně tak za uříznutým,využitým a zahozeným stromem,byť byl k tomuhle účelu pěstován.

No a tak máme stromek v květináči...a když už se do květináče nevejde,zasadíme ho a pořídíme nový...u nás Vánoce život (byť květiny,stromu,nebo kapra) účelově nekrátí...

Ne,nejsem ani věřící,ani vegetarián...ale opravdu mi přijde divné,že na svátky,které mají oslavit narození,má nutně něco umírat,jen aby oslavě bylo učiněno za dost.Je mi jasné,že i naše filé,někdo ulovil a zabil...ale nebylo to přímo kvůli tomu,aby se jedlo na Vánoce...

Jasně,je to malicherné a nic to nezmění,ale prostě to tak cítím...a líbí se mi,že se to dá dělat i jinak :))

Krásné a klidné svátky všem!!!
 Bebíčko 
  • 

Re: jedlička v květináči 

(21.12.2007 13:06:12)
Mě je také líto řezaných květin, ale našeho stromečku ne. Máme ho z lesa z náletů takže by se musel uříznout tak jako tak, a takhle bude chvilku dělat parádu a pak ho spálíme. Zítra ho jdeme do lesa uříznout už se nato těším, je to každoroční tradice. Daleko více je mi líto kapra, ryby jím, ale na vánoce si ho odpustím, protože vánoce jsou svátky klidu a míru a přitom je to takovy neskutečný masakr ryb.
 gatto 


Masakr ryb 

(21.12.2007 13:26:58)
Přesně tak, máš naprostou pravdu. Dovolím si sem vložit něco k tématu:

Po delší odmlce se opět ozýváme, zdravíme vás a zasíláme některé aktuality, poznatky a zprávy týkající se projektu Otevři Oči.
Především bychom se chtěli zaměřit na blížící se svátky Vánoční a s nimi, bohužel, spojené pouliční masakry kaprů. Nejspíš každý z nás máme vlastní zkušenost s těmito pouličními řeznickými stánky, které je prakticky nemožné nepotkat i na malých městech. Co k tomu říci? V období, které jsme sobě označili za svátky klidu, lásky a míru, jsou přímo před našima očima, přímo na ulicích – tedy ne za zdmi jatek a popravišť – o život připravována zvířata, jež cítí. Pod postavami andělů na stromcích a pod betlémskými hvězdami teče krev, v přistavených kýblech leží zaživa uřezané hlavy, a jen málo z nás, lidí, se nad tímto pozastaví. Každý rok u těchto stánků stojí zájemci a čekají, až si budou moci svoji porci "čerstvě zabitého" masa odnést domů a také neváhají za tuto popravu zaplatit.
Spousta lidí se takzvaně otřepe, když slyší větu jako, " I ryby jsou naše bližní bytosti, naši bratři". Tak trochu tomu rozumím, a navíc, ryba je přeci tolik odlišná a skoro v ničem se nám nepodobá. Neštěká, nemňouká, zkrátka nedává najevo žádný hlubší zájem a účast. Jaké by tedy ryba mohla mít pocity??
Udělejte si, prosím, čas a zajděte před Vánoci k nějakému z oněch stánků s kapry. Dívejte se na ně, a, bez ohledu na dojem, jaký ve vás zanechala věta o rybích bližních, dívejte se jejich očima. Jistě tato zvířata nikdy nepostaví mrakodrapy a jistě nebudou skládat symfonie, a jistě, že jsou jiní. Jsou ale nanejvýš takoví, jací byli stvořeni k žití a pro ně, a to je to jediné, na čem záleží, to není málo. Pro tyhle vodní tvory je to celý jejich život.

Na hlavní stránce webu otevrioci.cz nyní můžete shlédnout novou verzi videa " Válka se zvířaty". Toto video v devíti minutách ukazuje rozpor mezi vánoční pohodou a masakrem zvířat, mezi zděšením, s jakým reagujeme na prodeje psů a koček v asijských tržnicích a lhostejností, s jakou přijímáme stejné necitelnosti prováděné rybám na ulicích u nás.
Chtěli bychom vás poprosit o maximální rozšíření tohoto videa. Na hlavní stránce webu je možné video shlédnout ; prosíme, pusťte ho či pošlete odkaz svým známým, přátelům a komukoli vás napadne. V případě zájmu (např. pro vložení na vaše stránky) můžeme poslat odkaz na stažení a pokud byste měli možnost Válku se zvířaty před Vánoci promítnout, rádi ji zašleme i na DVD.

Druhým videem ke shlédnutí je klip "Krvavé Vánoce", který jsme loni připravili v rámci stejnojmenného projektu. Podívat se na něj můžete zde.

Od příštího týdne budeme několikrát promítat v centru Prahy na veřejných místech a pokusíme se konfrontovat zájemce o zabité kapry s trochou zamyšlení. Přesné termíny ještě nemáme určeny; pokud byste se však chtěli některé akce zúčastnit či se jen přijít podívat, napište nám email s kontaktem na vás (např. mobil) a my vám včas pošleme bližší informace.
Pokud nejste z Prahy, chtěli bychom vás vyzvat k pořádání vlastní předvánoční akce jakéhokoli charakteru ve vašem městě. Může to být rozdávání letáků, ochutnávka veganského jídla a cukroví, pouliční scénka (viz. příloha) či alespoň výlep samolepek. Moc rádi vás materiálně podpoříme, můžeme vám poslat letáky, samolepky a v případě možnosti promítání i DVD s videem Válka se zvířaty a Krvavé Vánoce. Máte-li zájem, napište na náš email! Skutečně uvítáme jakoukoli aktivitu.
Pokud nemáte možnost uspořádat samotnou akci ale přesto byste chtěli pomoci s šířením letáků a samolepek, napište prosím taktéž na email info@otevrioci.cz – letáky i samolepky vám rádi zašleme.
A konečně, jste-li z Prahy a víte-li o nějakém místě, které by splňovalo podmínky pro naše předvánoční promítání (možnost zaparkovat auto, frekvence kolemjdoucích a stánek s kapry poblíž), můžete nám dát svůj tip.

V příloze dále přikládáme informace o prvních dvou plánovaných happeninzích v Praze proti vánočním masakrům kaprů. V rámci možností určitě přijďte!!

(Ne)krvavé Vánoce.
Pokud jste tak ještě neudělali, navštivte prosím nyní webové stránky krvavevanoce.cz . Kromě podrobnějších informací o drsných podmínkách výlovu, přechovávání v sádkách a následném prodeji a zabití/ubití kaprů na stáncích naleznete na webu také videoklipy, leták ke stažení a recepty na výborné vánoční pokrmy bez zabíjení a trápení zvířat.
Shlédnout můžete i aktuální soubor materiálů projektu realita.tv: Vánoce a kapr , včetně fotografií a videozáznamu z podzimního výlovu kaprů.

Co můžete dělat.
Konečně, následující body by vám měly odpovědět na otázku, čím dalším můžete o Vánocích rybám pomoci.
- Nekupujte kapry – a to jak živé na stáncích, tak již zabité a naporcované v prodejnách. Čím více kaprů koupí lidé letos, tím více jich bude příští rok odsouzeno ke stejnému utrpení.
- Nepouštějte kapra zpět na svobodu . Ve stavu naprostého vyčerpání, poraněný a zbavený ochranného slizu má jen minimální šanci na přežití. Navíc jeho smrt bude pomalá a stresující.
- Zkuste opravdové Vánoce bez krve. I produkce ostatních živočišných potravin, to jest maso, mléko či vejce, znamená zbytečné trápení, mrzačení a zabíjení zvířat. Zkuste si o Vánocích (a nejen o Vánocích) dopřát dobrá jídla z veganských surovin – třeba tradičního houbového kubu. V příloze najdete recepty a odkazy; navštivte také místní prodejnu zdravé výživy a prozkoumejte jejich nabídku!!

"Mír, láska a soucit se všemi jsou mnohem hlubšími vánočními tradicemi než pouliční masakr."
Přejeme vám klidné Vánoce.

+ přílohou Kapr_happening.jpg
+ přílohou Veganske_cukrovi.doc
+ přílohou Seznam_napadu.doc
Uvítáme vaše reakce a jakékoli nápady. Znáte-li místa, kde by se daly představit filmy Otevři Oči a máte-li chuť promítání zorganizovat, určitě nám dejte vědět. Přepošlete dál!
 Ajtakrajta 
  • 

Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 13:49:36)
Jen z "ještě alternativnějšího pohledu":
Myslím, že to, že se kapři zabíjejí na ulici a veřejně, je svým způsobem dobře. Obyčejný člověk z města má dnes už opravdu hodně málo příležitostí si uvědomit, že ten úhledný balíček růžového masa, co si koupí v obchodě, byl součástí živého zvířete, které bylo poraženo (někde za zdí, tak aby to naše útlocitné duše přežily).
Nejsem vegetarián, jsem masožravec a hlásím se k tomu se vším co k tomu patří, ale myslím, že vidět a prožít osobně smrt zvířete, které budu jíst, je docela zásadní moment masožroutství. Možná to nutí k občasnému zamyšlení, k úctě vůči tomu zvířeti. Za svého nejlepšího přítele považujeme zvíře, které na nás zavrtí ocasem. A tvor, který za nás položí život? Ten stojí na pomyslném žebříčku zvířat daleko za roztomilými pejsky a mluvícími papoušky.
Takže se té rybě podívejme do očí a v duchu poděkujme.
 Lizzie 


Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 16:15:46)
Ajtokrajto,

souhlasím. Pocházím ze vsi a odmalička jsem viděla jak se zabíjí drůbež, králíci i ten pašík - nijak mě to nepoznamenalo, jsem masožravec, maso mi moc chutná, ale dovedu si představit, že bylo součástí živého zvířete, že to není kus pečiva apod.
Někteří lidé se pohoršují, že někde se jedí psi, kočky, morčata - naši evropští (američtí, australští..) miláčci - nedovedu si představit psa na talíři, ale tuším, že jinde ho prostě berou jinak. Asi jako my toho pašíka..(?)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 14:04:23)
Gatto,
i já jsem masožravec. Od mala jsem byla zvyklá na chov zvířátek pro maso, sama jsem je uměla zabít, stáhnout, vykouchat, připravit. Bylo to přirozené, bylo to součástí našeho života. Ke zvířatům, chovaným pro maso, jsme se chovali stejně, jako třeba k psům, chovaným na hlídání, a kočkám, chovaným kvůli likvidaci myší... Všechna zvířata měla dobré jídlo, čistou vodu a naši lásku.
Před zabitím králika jsem se s ním ještě naposledy polaskala a poděkovala, stejně tak to dělala moje babička. Smrt byla vždy rychlá, žádné týrání.

Masa jsem se tak naučila si vážit.

Ale dnes, jako sídlištní tvor z metropole, je právě zabíjení kaprů velmi důležité proto, abychom si uvědomili, že "maso" není jen to v plastovém obalu v chladícím pultu.

Navíc - myslím, že bychom měli spíše jíst kapry, než mořské ryby, kde dochází k opravdovým masakrům, protože tam se dělá neselektovaný výlov a po vybrání "žádoucího" druhu se ostatní uhynulí mořští živočichové prostě nahází zpět do vody - jen tak... Tohle bychm měli mít na paměti, když si kupujeme další tuňákovou konzervu...
 Bebíčko 
  • 

Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 14:12:16)
Mě osobně nevadí to zabití, ale to týrání při výlovu a při transportu. Za nejhorší považuji koupi živeho kapra a jeho následné umístění ve vaně. Včasné zabití je v tomto připadě spíše vysvobození.
 Nina 
  • 

Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 16:20:12)
I já jsem masožravec od narození a obdivuji lidi, kteří se dokázali masa vzdát.Popravdě řečeno si ale nemyslím, že konec konzumace masa by nějak výrazněji pomohl vyřešit problémy s hromadným chovem zvířat, jejich životní podmínky, přeprava... Myslím, že tudy cesta nevede, protože pojídačů masa bude vždycky převážná většina a z toho by se mělo vycházet. Maso ano, ale snažme se udělat všechno pro to, aby zvířata chovaná ať už na maso, ale i mléko nebo vejce měla "lidské" podmínky pro život a nedělali jsme si z nich jenom stroje na jídlo. Prodává se maso ze zvířat chovaných na farmách, vajíčka od slepic na podestýlce...jenomže jejich ceny v porovnání s těmi "velkochovatelskými" jsou skutečně vysoké. Tady by se podle mě mělo začít - eko farmy a firmy chovající zvířata humáním způsobem by měli být státem podporovány (a to nejen finančně), legislativa by měla být mnohem tvrdší ohledně týrání zvířat (a to nejen domácích mazlíčků, ale i hospodářských zvířat - např. jejich přeprava) a hlavně by se dodržování zákonů mělo hlídat. Je to běh na dlouhou trať, ale jednou se začít musí a za pár (možná desítek) let snad drastické velkochovy a jatka zmizí a celkově se situace pro zvířata zlepší. Druhá věc je - co pro to může člověk udělat? Psaní příspěvků s tím, že "by se mělo" něco udělat tomu určitě moc nepomůže. Měla bych začít u sebe a taky jsem to zkoušela - je hodně aktivistů na ochranu zvířat, ale u většiny z nich mě odradila právě silná propagace vegetariánství, to mi prostě nesedí. Takže zatím jsem jenom petičář, snad to taky k něčemu je.




 MM, 2 kluci 
  • 

@Gatto, ohl. kaprů... 

(21.12.2007 15:13:56)
Ty stránky znám a dostal se mi do rukou i letáček "Jak se dělá vánoční kapr". Tam bylo uvedeno, že lze podepsat petici - hned bych ji podepsala (kapra sice nekupujeme, ale já prostě obecně nechci aby se tohle dělo!). Bohužel petice přece jen není. Tak jsem aspoň rozeslala odkaz na ty stránky svým známým...
Fotit a filmovat za účelem dokumentace, jak se tam doporučuje, bych nedokázala - já už brečím když to jen vidím z dálky... :-(
Nevím co bych ještě měla udělat, je mi z toho špatně a smutno...
A takových smutných věcí je tolik, že člověk neví kde začít. Důležíté je ale podle mně, začít aspoň někde a nemyslet si (nevymlouvat se), že to nemá cenu.
Přesto přeji pokud možno hezké Vánoce.
 Karina 
  • 

Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 16:00:09)
ježišmarjá Gatto, tys nám tady ke štastným a veselým vánocům fakt chyběla. Nepraštili o vánocích omylem ve vaší rodině v tvém dětství místo kapra tebe - do hlavičky???


být každý vegetarián jako ty, tak nás, zlé všežravce by snad vystříleli - hihi

fakt děkuju Ježíškovi, že mi nenadělil do svého okolí nějakého podobného militantního vegana, protože kdyby mě neustále obtěžoval svou nevyžádanou "osvětou", asi bych na něm spáchala fyzické násilí

z tebe mám tak akorá srandu.

Pozor! ne z vegetariánství jako takového, ale z lidí, co z něj šílí
 Mery72 


Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 19:02:16)
:-)))))
 gatto 


Re: Masakr ryb 

(22.12.2007 19:33:11)
Jestli ty ke šťastným a veselým potřebuješ NEZNÁT REALITU, tak je to tvůj problém. Přeji teda šťastné a veselé, aspoň je budeš mít ty, když už ne ta zvířata :-(
 Eva21546 


Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 20:04:36)
Ahoj, já bych se spíše zamyslela nad množstvím masa, které padne v každné rodině. Maso by se mělo jíst např. 3x týdně, ale většinou je na stole denně.
Myslím si, že člověk je přirozeně všežravec. Naštěstí se již dá koupit BIO maso a další BIO produkty masného průmyslu. Tam se zvířata mají dobře. I když samozřejmě "správný" vegetarián by mohl namítnout, že stejně je to kráva na maso a není respektována jako bytost, ale jako produkt. EVA
 arsiela, 


Re: Masakr ryb 

(21.12.2007 21:57:50)
Když si myslíš jak se zvířata v bio chovech mají o tolik lépe než v normálních,iluze ti brát nebudu:)))
 Bebíčko 
  • 

Re: jedlička v květináči 

(21.12.2007 13:09:15)
Mě je také líto řezaných květin, ale našeho stromečku ne. Máme ho z lesa z náletů takže by se musel uříznout tak jako tak, a takhle bude chvilku dělat parádu a pak ho spálíme. Zítra ho jdeme do lesa uříznout už se nato těším, je to každoroční tradice. Daleko více je mi líto kapra, ryby jím, ale na vánoce si ho odpustím, protože vánoce jsou svátky klidu a míru a přitom je to takovy neskutečný masakr ryb.
 Ajtakrajta 
  • 

Re: jedlička v květináči 

(21.12.2007 13:20:24)
Jen bych měla poznámku k těm řezaným květinám versus stromku. Tam je podle mne dost podstatný rozdíl. Vánoční stromek, prostě ten jehličnan, tím uříznutím je de facto zabit (protože se uřízne celá zelená část rostliny, která dál nemá čím asimilovat a samotné kořeny s pahýlem pařezu jsou na odpis). Ale růže, gerbera, chryzantéma, tam po uříznutí květu furt zůstane normálně žijící a nadále fungující rostlina (která má kořeny nebo cibuli, listy, popř. nějaké ty větve... pokud je to keřovitá), která může přetrvat dále (v případě, že ji člověk chce udržet... je fakt, že velkopěstírny je pak moc udržovat nechtějí... ale to už je jiná pohádka)... tedy v principu uříznutí květu zabitím není.
Mně fakt není líto květů, které ořežu z keříku růže, který pěstuji již léta (a další léta pěstovat budu) a o který se starám. Stejně tak u jiných kytek, které mám na zahradě. Dobře se o ně starám, mám je roky, že mi jejich květy občas udělají radost ve váze ve mně pocit viny nevyvolá.
To je jako srovnávat, že chovám ovci a porazím ji na maso (srovnatelné s vánočním stromečkem... definitivní konec) nebo ji ostříhám vlnu na svetr (a ovce normálně funguje a vegetí dál). Ano, té ovci je pak chvíli asi zima, růžový keřík musí zaplácnout ranku po řezu (i když ony ty květy a případná následná tvorba semen či plodů jsou pro kytku taky docela vysilující a co se týče energetického srovnání, tak je na tom ta kytka s uříznutým květem pak leckdy lépe). Ale žije se dál.

No nic, to mne jen tak napadlo k tématu... protože jsem na tento přístup narazila už jednou, kdy si dotyčná litující uřízlého tulipánu neuvědomovala, že to co jí uvadne ve váze je jen květ (tedy po biologické stránce část těla, která není klíčová pro přežití jedince, obzvláště když jde o nějaký vyšlechtěný kultivar, kde ten květ je pozměněn tak, že by ani nemohl plnit rozmnožovací funkci, tj. vyprodukovat semena) uříznutý z komplexní rostliny, která bez něj normálně někde dál vegetí.
 Amazonka 4D 


Re: jedlička v květináči 

(21.12.2007 17:23:22)
Ale ano,já nejsem proti květům,větvičkám...či čemukoli ve váze...jen je mi jich líto,prostě líto pomíjivosti...
A ano,taky prořezávám stromky a keře...ale účelově...
A ano,taky musíme provést průklest (máme les)...
A ano,zabíjíme a jíme zvířata (máme farmu)

Ale tak nějak je to jako s těma kaprama,proč zrovna teď provádět likvidaci něčeho,abychom z toho měli potěšení...když to jde jinak...prostě mi smrt,úhyn nejde s Vánoci dohromady...
 MM, 2 kluci 
  • 

@Amazonko, cítím to podobně... 

(22.12.2007 0:19:43)
... ze stromků i tezaných kytek mi je také smutno. Letos teda uříznutý stromek máme, s tím květináčem nějak nevíme jak na to - kdysi ještě u rodičů jsme to zkoušeli ale i přes aklimatizaci uschnul :-(. Ale to jak se povalují stromky u popelnic, je mi vždycky hrozně líto, tak ho nosíme aspon do lesa... Ale s tím květnáčem to asi zase zkusíme, příští rok.
Jo filé máme taky. Byla jsem dlouho vegetariánka, teď už jen "skoro" (právě občas to filé)... Přeji hezké Vánoce!
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: jedlička v květináči 

(22.12.2007 10:07:02)
Nic proti tomu, co jsi napsala, ale jaký je vlastně rozdíl mezi řízkem z kapra a třeba z pangasia? Oboje jsou ryby, oboje někdo musel zabít, oboje se sní.
 Zdenka 
  • 

Re: jedlička v květináči 

(21.12.2007 22:17:42)
My měli jedličku v květináči myslím před 2 lety, daří se jí dobře dodnes, ale vzhledem k tomu, že naší malou zahrádku nechceme během pár let změnit na les, tak jsme opakování vzdali. Předtím jsme dlouhá léta kupovali stromky za symbolickou cenu z městských lesů, to byl opravdu prořez. Teď už ta možnost není, ani nevím, co to je za firmu, kde koupila stromek letos moje mami, ale myslím že by to mohl být také prořez. Taky je mi těch stromků trochu líto, ale tyhle by padly tak jako tak, takhle se aspoň užitečné spojí s příjemným a les za to dostane malý příspěvek, aby mohl dál vzkvétat.
 Katka 
  • 

Trošku křečovité 

(21.12.2007 11:56:40)
Mně to celé přijde trošku křečovité. Osobně neodmítám živé Vánoční stromky (narostlé ve školce, ne na tiché lesní stráni), jako neodmítám obilí vypěstované na velkém lánu nebo jablko narostlé v obrovském sadu. Neříkám, že by to nebylo hezké jinak, ale je to utopie.
To, že křesťané zařadili svůj svátek Narození Ježíše na dřívější svátek slunovratu má pro mě jasnou symboliku - on je pro ně to přicházející Světlo. Naprosto v pořádku.
 Pavla, 4 děti 
  • 

Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 12:49:56)
Dík Katko, konečně tady mohu s někým souhlasit. Pavla
 Winky 
  • 

Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 13:01:21)
Já zas tak nějak souhlasím s tím, že oslava narození Páně byla uměle naroubovaná na tehdejší protestantské svátky slunovratu právě pro menší odpor při konverzi k tomuto náboženství....... ale nejsem historik ani teolog, takže to nikomu nevnucuji.

Stromek - původně jabloň s plody - byl symbolem nového života který přijde po zimě, ale jelikož jabloň v zimě bylo poněkud obtížné sehnat :-) ujaly se stálezelené stromy, na které se věšela jablka - od té doby zelená a červená symbolizují Vánoce. A umělé stromky se datují prý již do 19.století (??? jsem tuhle četla v jednom anglickém článku).

Živý stromek v květináči je fajn, až budeme mít domeček, taky to tak uděláme. Zatím v paneláku je to holt nepraktické.

Tak Vánocům zdar, a taktéž i těm co slaví Channuku a jiné svátky v jiný čas.
 Winky 
  • 

Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 13:01:30)
Já zas tak nějak souhlasím s tím, že oslava narození Páně byla uměle naroubovaná na tehdejší protestantské svátky slunovratu právě pro menší odpor při konverzi k tomuto náboženství....... ale nejsem historik ani teolog, takže to nikomu nevnucuji.

Stromek - původně jabloň s plody - byl symbolem nového života který přijde po zimě, ale jelikož jabloň v zimě bylo poněkud obtížné sehnat :-) ujaly se stálezelené stromy, na které se věšela jablka - od té doby zelená a červená symbolizují Vánoce. A umělé stromky se datují prý již do 19.století (??? jsem tuhle četla v jednom anglickém článku).

Živý stromek v květináči je fajn, až budeme mít domeček, taky to tak uděláme. Zatím v paneláku je to holt nepraktické.

Tak Vánocům zdar, a taktéž i těm co slaví Channuku a jiné svátky v jiný čas.
 Winky 
  • 

Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 13:01:33)
Já zas tak nějak souhlasím s tím, že oslava narození Páně byla uměle naroubovaná na tehdejší protestantské svátky slunovratu právě pro menší odpor při konverzi k tomuto náboženství....... ale nejsem historik ani teolog, takže to nikomu nevnucuji.

Stromek - původně jabloň s plody - byl symbolem nového života který přijde po zimě, ale jelikož jabloň v zimě bylo poněkud obtížné sehnat :-) ujaly se stálezelené stromy, na které se věšela jablka - od té doby zelená a červená symbolizují Vánoce. A umělé stromky se datují prý již do 19.století (??? jsem tuhle četla v jednom anglickém článku).

Živý stromek v květináči je fajn, až budeme mít domeček, taky to tak uděláme. Zatím v paneláku je to holt nepraktické.

Tak Vánocům zdar, a taktéž i těm co slaví Channuku a jiné svátky v jiný čas.
 Winky 
  • 

Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 13:02:18)
omlouvám se za to tapetování.... zdálo se mi že se příspěvek nevkládá tak jsem to odmáčkla víckrát :-(
 arsiela, 


Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 13:34:23)
a došlo někomu z vás co tu pláčete nad vánočním stromkem,že dost podstatná část jsou výřezy?Tedy stromky co by se prostě pokáceli stejně,protože v lese překáží,je jich moc a nedorostli by všechny.Já mám les,teda spíš lesík a výřezy děláme každý rok,tak aby z toho byli vánoční stromky.Právě proto ,že nepřijdou nazmar,ale udělají radost lidem co chtějí vánoční stromek.A takhle to bylo vždy,nikdy se nekáceli na vánoce stromky,které mají dál růst,ale vždycky stromky co prostě překáží,nebo jsou poškozený.A peníze co se za ně uttží jdou zase zpět na les
 brzobohatka 


Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 14:12:27)
Máte pravdu v tom, že velká část stromků, které jsou určeny jako stromky vánoční, jsou vysazovány právě a jen k tomuto účelu. Také vím, že se musí les "prořezávat", prosvětlovat a pod. (ačkoliv zastánci pralesa by nesouhlasili...)Jde spíš o to, aby člověk nepodlehl iluzi, že vánoční stromeček je prostě jen zboží, které lze po použití vyhodit. Lze to opravdu udělat jinak a nemusíte mít ani domeček, ani zahradu. Při koupi jedličky v květináči dostanete všemožné instrukce, jak o ni pečovat a pokud máte zájem, můžete ji na jaře organizovaně zasadit....stane se součástí lesa, který bude patřit všem....Zdravím.
 Sylvie 


Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 14:20:27)
Mno, stromek v květináči jsem jeden rok měla taky. Nebyla to jedlička, byl to smrček, náletový, od tchyně ze zahrady, odstranila by ho tak jako tak (jako každý jiný plevel). Ač jsem se snažila, zimu nepřežil :o(
 brzobohatka 


Re: nevadi 

(21.12.2007 14:38:03)
snaha se také cení :-) , ale podívej se na veb veronica.cz (snad to není reklama?), tam je podrobný leták, jak se o stromek v květináči starat a je jedno, jestli je to smrček, nebo jedlička....
 Sylvie 


Re: nevadi 

(21.12.2007 15:20:14)
Ale já ty informace měla, jinak bych si stromek v květníku nepořizovala :o) Ale holt ne vždy se zadaří
 10.5Libik12 


Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 14:39:18)
To jsem taky chtěla říct, že to povětšinou ve vrhlíku chcípne:), i když se člověk snaží.
 Eva21546 


Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 19:33:52)
Ahoj, viděla jsem v Ptáku loskutákovi, že postarat se o stromek v květináči až do přesazení do lesa je téměř nad lidské síly. A že většinou ten stromek "vyseknou", takže má porušené kořeny a neujme se.
Kupovat živý stromek je prý stále ekologičtější, než koupit plastový (většinou Čínský dovoz přes celý svět...) a to přestože ho používáte opakovaně. Právě díky tomu, že jsou to výsekové stromy nebo pěstované účelově. Zásadní rozdíl je jistě v ceně. EVA
 Amazonka 4D 


Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 17:27:52)
Arsi,výřezy jsou tak 5% prodávaných stromků...zbytek jsou výpěstky,dovoz...a v neposlední řadě lup....
 arsiela, 


Re: Trošku křečovité 

(21.12.2007 22:02:45)
no o lupech mi nemluv,grr vidím rudě.Letos nehlídám jen díky tomu,že co by kojící matka jsem z hlídání vyjmuta.Ale chudák naši a čubina hlídaj jak vzteklý, a stejně neuhlídaj.Prasata pořežou ty nejlepší stromky.To je na dání přes ústa.
Jinak statistiky v malíku nemám,moc je enmusím,takže kolik % je výřez,kolik dovoz a kolik účelové pěstování opravdu netuším.
 brzobohatka 


re:jde to i v paneláku 

(21.12.2007 14:21:00)
znám lidi, co mají jedličku v květináči i v paneláku....jde to, stačí se jen zajímat....Hezký den!
 Hryzalka, 2 myši 


Souhrnně 

(21.12.2007 14:55:39)
Hmmm...takže podle posledních článků a diskusí uveřejněných pod nimi jsem nucena se nad sebou a vánočními svátky zamyslet. Jelikož kupujeme kapra a také stromeček, tak jsem vražedkyně, kupujeme taky dárky (jsem tedy snobský typ materialisty), peču pár druhů cukroví (tak si vůbec v tom "shonu" (který jsem dosud nevnímala) nevychutnávám kouzlo vánoc), uklidila jsem a umyla okna (jsem blázen, který opět nechápe hodnotu vánoc). Mezi mé další neřesti patří, že ačkoliv z větší části ateista, tak chodívám na půlnoční (na co si to hraji, že? ... navíc ruším rozjímající...)a celá rodinka milujeme televizní pohádky (opět velmi konzumní). Nikoho přitom nezajímá, že jsem se nehonila, úklid i pečení cukroví jsem např. dělala s dětmi a bylo to v absolutní pohodě. Ke kapříkům a jehličnanům se již vyjadřovat nemíním, fundovaněji to udělaly jiné přispěvatelky.

Souhrnně mě tedy napadá jen otázka, není lepší ty vánoce s našimi hroznými zvyky, "vraždami", předsudky a napadáním se navzájem zrušit?
 brzobohatka 


Re: žádná tragedie 

(21.12.2007 15:06:09)
Jestli jste spokojená a máte radost z Vánoc, tak, jak je slavíte Vy, tak je to v pořádku a určitě si je nenechte nikým a ničím zkazit. Mějte se.
 10.5Libik12 


Re: Souhrnně 

(21.12.2007 15:09:16)
Hryzalko, mně je tvůj příspěvek sympatický, taky se mi nelíbí okázalé odmítání takzvaného snobismu a konzumu. Jenom ty kapry bych dala mimo. To, jak kdo slaví Vánoce, je jeho problém, ovšem slaví-li je s kaprem, který se dusí ve vaně pro potěchu dětského oka, je to sakra problém té ryby.
Jinak ale hezké svátky
 Lizzie 


Re: Souhrnně 

(21.12.2007 16:03:13)
A slaví - li je někdo s kaprem, kterého klepnou už při nákupu? Kapra nemusím, ale o svátcích si ho ráda dám.
 10.5Libik12 


Re: Souhrnně 

(21.12.2007 16:16:11)
Lizzie, je to menší zlo, dej si kapra zabitého u kádě a hezké Vánoce:)
 Lizzie 


Re: Souhrnně 

(21.12.2007 16:27:10)
Tobě přeji hezké Vánoce též - s kaprem i bez:-)
 Jana + 3 rošťáci 


Moje svátky 

(21.12.2007 17:26:09)
Já mám umělý stromek, ale ne proto, že bych litovala ten živý, ale z ryze praktických důvodů. Ten umělý nepouští jehličí a já mám malé děti. Kapříka miluju, mívali jsme ho i ve vaně právě pro potěchu dětských očí. Ale neumíme to správně vraždit, tak se nám o to stará dědeček. A máme i nějaké cukroví, fůru dárečků. Taky budeme čučet na televizi, prostě si to užijem po svém a nenecháme si do toho od nikoho kecat. A pokud to někomu vadí? Jeho problém, já přeji všem krásné svátky, které si stráví tak, jak si přeje :-D
 Lizzie 


Re: Moje svátky 

(21.12.2007 17:44:25)
Souhlas - vždycky se mi líbilo jak rodiče říkali - letos moc dárků nebude, a pak jich pod stromkem ležela hromada..:-)
Jeden čas, než jsme začali dělat kubu se na Štědrý den pravidelně jedla viná klobása a rybu doplňovaly i řízky krůtí..no a? I ta televize k Vánocům patří, byť ty pohádky jsem viděla xkrát, sem tam na nějakou kouknu (a kdyžtak to jistí DVD..), ale žádný stres.
Jo a cukroví bývalo dost let z pekárny - na objednávku, a taky chutnalo..
 SnowWhite 


Re: Souhrnně 

(23.12.2007 11:02:56)
Naprosto přesně vyjádřeno. Můžeme najít nějakou ekologickou, snobskou, konzumní, nepříliš intelektuální závadu na všem..... a potom o tom hluboce diskutovat. Vše přetavené do extrému zavání! Nicméně co čekat zde jiného než klubko maniakálních matek, které začnou šílet, že nelze přirovnávat děti ke stromkům, případně je nejlepší se jim ve špíně klidně věnovat a nezvýšit na ně hlas v obchodě ukájejíc zde své ego nákupem odporně drahých dárků....apod.
My taky napekly s kamarádkou a dětma tentokrát zcela výjimečně 9 druhů cukroví, bezvadně jsme se přitom pobavily a "nametly". Uklidila paní na uklízení a já zcela nevánočně na děti řvu, aby po sobě uklízely (čekají nás do štědrého večera ještě 2 celé dny)a nedělaly bordel, zatímco bych je s láskou a slzou v oku měla chválit za to, že vánočně řvou, perou se a dělají pekelný binec.
Mám pocit, že vesměs jsou to kecy (ty extrémní příspěvky) a stejně se všichni snaží mít alespoň jednou v roce víceméně uklizeno, hezky a těšíte se na to, že děti budou nadšené z dárků (ať už drahých nebo levných), kterými je podarujete.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Souhrnně 

(23.12.2007 11:05:29)
Víceméně, i když já se třeba docela těším na to, že si dopoledne prarodiče odvezou syna, já odjedu do práce a večer si zajdu na koncert do kostela. :o)
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Souhrnně 

(22.12.2007 15:11:42)
Mrzí mě pokud někdo pochopil můj článek (psala jsem Nekomerční vánoce) jako agitaci proti dárkům, úklidům a pečení. Psala jsem to spíš proti tomu, když se z těchto věcí stane to nejdůležitější a to opravdu důležité (vztahy a pohoda) se z vánoc nebo předvánočního času vytratí. S tím snad souhlasí každý. Ale když má někdo čas a enegii vypíglovat byt (já třeba letos s jednou 8-měsíční a jednou 2-letou holčičkou jenom zběžně), čas a chuť upéct 20 druhů cukroví a peníze na spoustu hodnotných dárků, proč ne? Pokud tím udělá radost sám sobě i druhým...
 Matylda 11/2006 


???? 

(21.12.2007 22:12:19)
Co to zase je ? Pokus o literárno ?
Prosím jenom mi nepište, že každý má právo na svůj názor, tyhle články mě stojí moc síly.
 Helena, tři dospělé děti? 
  • 

Nepřeháníte to trochu? 

(22.12.2007 13:50:19)
Mám dojem, že někteří lidé to s tou útlocitností trochu přehánějí. Začíná to být spíše taková móda. Živý stromek, mrtvý stromek. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, nebo se také vyhýbáte trávě, abyste nedejbože náhodou neublížili stéblu trávy, na které omylem stoupnete? K tradicím vánoc už nějakou dobu patří vánoční stromek a tradice by se měly ctít a dodržovat. Já zase cítím jako odpornost mít vánoční stromek umělý - fuj. A k těm rybám - v přírodě odjakživa platí nějaký potravinový řetězec a čím dřív se s tím děti seznámí, tím se na to budou koukat přirozeněji. Helena
 gatto 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(22.12.2007 19:44:59)
No, neodpustím si to:
Zajímalo by mě, jak by se vaše děti dívaly na přirozenost velkochovů. Zkuste je tam zavést, ukázat jim hrůzostrašné klece v temné hale a v nich vypelichané zoufalé slepice, aby lidi měli levná vajíčka. Ukažte jim jatka, jak "omráčená" zvířata zoufale otvírají ústa a mrkají, když jim krev vytéká z hrdla. Ale ne, vy jim radši tuto "přirozenost" potravinového řetězce tajíte, aby to snad neodmítli jíst a až budou dostatečně staré, tak už je ty hrůzy ani nebudou zajímat, ani o tom nebudou přemýšlet. Hlavně, že se vánoční stůl prohýbá pod sýry, masem a vajíčky...
Nevím, proč by se tradice měli dodržovat. Aby se něčemu učinilo za dost? Vánoce nesnáším stejně jako cokoliv, co lidi dělají bez uvažování a kvůli čemu trpí druzí. Je mi jenom líto zvířat, která na to doplácí, i přírody a životního prostředí - mrtvé stromky, které skončí v popelnici, obrovský nárůst kamionové dopravy kvůli "nádherným" převážně plastovým dárkům pro "radost blízkým"...
Takže jestli je něco fuj, milá Heleno, tak to rozhodně není jen plastový vánoční stromek...
A něco k zamyšlení, kdybyste umírala vy, taky by vám přišla zbytečná útlocitnost a "móda", kdyby vám chtěl někdo pomoci a kdyby vás politoval? Nebo byste radši chtěla, aby byli všichni lhostejní a ještě si do vás kopli.
 Irena + 3 


Re: Nepřeháníte to hodně ? 

(23.12.2007 18:24:43)
Gatto, mám velké štěstí, že ač všežravec, mám několik kamarádů vegetariánů. S nimi ráda posedím třeba v čajovně, popovídám, když projevím zájem, rádi mi o svém veganství či vegetariánství vypráví. A děkuji za to, že je znám. Protože nebýt tohoto osobního kontaktu s nimi, asi bych po tvých příspěvcích všechny vegany zavrhla. Chtělo by to z tvé strany menší "agitačnost", jinak děláš dobrým myšlenkám medvědí službu.
Neber to, prosím, jako urážku, jen jako radu pro tvé další debaty. Věř mi, že nenásilně, osobním příkladem, jemným! upozorňováním zmůžeš daleko víc.

U nás se maso jí, stromek máme přírodní (i když dle tvého mrtvý), ale díky mým přátelům klesla u nás doma "konzumace" masa asi na polovinu. A kdyby to tak bylo všude, i to by byl přece úspěch, ne? Takže zkus nás raději přesvědčovat méně agresivně. Svět není ideální a nikdy nebude, jelikož lidé nejsou a nebudou dokonalí. Když se nad tím zamyslíme, měli bychom se vrátit do jeskyně a jíst kořínky? Nikoliv, kořen je přeci důležitá část rostliny, takže bychom je zavraždily. No a o každodenních vraždách ředkviček? :-DDDDDDDD Prosím, zkusme brát jako plus, když někdo "protestuje" proti nevhodnému chování kaprů tím, že jí něco jiného. A za to ho pochválit. A ne mu nadat, že dal vejce do bramborového salátu, přičemž zabil i bramboru. :-DDD


 gatto 


Re: Nepřeháníte to hodně ? 

(23.12.2007 22:31:36)
I když jsi to napsala velmi decentně, nevím, jaké jiné "nenásilí" by sis ještě představovala. Moje příspěvky jsou velice mírumilovné vzhledem k tomu, jaké je opravdové násilí ve velkochovech, což ale lidi samozřejmě nechtějí vidět a radši mě odsoudí, že si dovolím sem napsat pár řádků o jejich pokrytectví. Smutné.
Jo a taky se mi zdá pěkně blbé srovnání zvířat s ředkvičkou či bramborou, to je blbý demagogický argument, za který by ses měla stydět. Zkus se těm zvířatům podívat do očí a poznáš, jaký je rozdíl mezi ředkvičkou a zvířátkem. Pokud máš doma nějaké zvíře - pejska či kočičku, určitě je nezaměňuješ za rajče či mrkev. Je to neúcta k životu a zlehčování utrpení, promiň. A je to totéž, jak kdybych o týraném dítěti řekla, že je to jako otlučené jablko a ještě bych se tomu zasmála! :-(((
 Bebíčko 
  • 

Re: Gatto !!!!!!! 

(23.12.2007 21:18:05)
Gatto, maso ( kromě ryb ) nejím, ale po tvé přednášce bych si na truc stejk dala. Takové názory jsem měla v 15 letech, ale brzy jsem pochopila, že nevhodným přesvědšováním lidi spíše zatvrdím a budou maso jíst ještě víc. Chce to více diplomacie a méně ostrých slov.

Tvoje přesvědšování hraničí s fanatismem, i když je pro dobrou věc moc velkou službu neudělá. Více lidí tě má za blázna než aby tě bralo vážně, zamysli se nad svým projevem, protože neděláš zvířatům dobrou službu.
 gatto 


Re: Gatto !!!!!!! 

(23.12.2007 22:24:00)
A kdo jim dělá dobrou službu, snad ty? Zamysli se spíš sama nad sebou a potom až přemýšlej nad mým "fanatismem", "extremismem" a nevím čím vším, z čeho jsem obviňovaná. A taky se zamysli nad těmi chudáky zvířaty, které kvůli vám trpí a zcela zbytečně... :-O
 10.5Libik12 


Re: Gatto !!!!!!! 

(24.12.2007 0:36:15)
Gatto, přeji ti hezké Vánoce a věřím s tebou, že jednou budeme všichni vegetariáni:), navzdory tomu, že militanti tvého typu lidi hodně odrazují, já vím, že ti to nedá.:)


Jinak, prosím Vás, my vegetariáni obvykle chápeme, že to nejde ze dne na den. V aktuální době by úplně stačilo, kdybyste ty kapry nemořili ve vaně, protože to je fakt celkem zbytečný. (jsou pomlácení, hladoví a dusí se)

Příjemné svátky.
 gatto 


Re: Gatto !!!!!!! 

(24.12.2007 2:10:01)
;-)
 l 
  • 

Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 3:42:38)
NO Gatto, taky je mi líto zvířat pěstovaných ve velkochovech. Je to hrozné mučení a potom ještě ten způsob porážky, kdy jdou pod nůž na běžícím pásu a už dopředu slyší smrtelné skřeky svých ubohých předchůdců. Je to horší než Osvětim. Taky za svůj prasácký přístup ke zvířatům začínáme platit. Viz BSE, maso plné pro nás škodlivých hormonů a antibiotik atp-
Já osobně myslím, že maso a vajíčka jsou přehnaně levné. Stát by měl prostřednictvím zákonů hospodářsky pěstovaným zvířatům zajistit snesitelný život i šetrnější smrt. A konzumenti masa, ke kterým bohužel patřím i já, by to měli financovat placením vyšších cen. Na druhou stranu jsou země, kde jsou lidé tak chudí a hladoví, že by jim takovéto opatření mohlo velmi ublížit.
 gatto 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 11:50:01)
V něčem s tebou souhlasím, i když já jsem pro osvobození zvířat. Samozřejmě, že pokud někdo chce jíst zvířata, tak by se v první řadě měl finančně podílet na tom, aby měli aspoň slušný život...
Systém je ale nastaven tak, že v první řadě jsou tady zrůdné dotace na živočišnou výrobu, která kromě týrání zvířat zapříčiňuje také mnoho onemocnění u lidí a taky ničení životního prostředí. Je paradox třeba výroba vajec - je tak levná, že lidi už nekupují vejce po 10 ks, ale po 30... Nebo rádobyzdravé kuřecí maso plné škodlivin, s obsahem výkalů a s popáleninami na nohách od čpavku.
I když člověk, který je seznámen se stavem velkochovů a chce něco změnit, může přinejmenším rapidně omezit nákupy živočišných výrobků ve prospěch rostlinných a nebo se pokusit sehnat bio-výrobky, při jejichž výrobě snad zvířata trpí o něco méně (u nosnic zcela určitě).
 Bebíčko 
  • 

Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 13:15:11)
Gatto, to je jeden z názorů s kterým souhlasím. Snad bych ještě přidala přísnější kontroly pro bio výrobu, žiji v kraji kde je hodně biosedláků a věř mi, že moc bio to není.
 fisperanda 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 13:39:22)
No, já si myslím, že pokud budou bio výrobky tak drahý jako jsou teď, tak se to tady ve větší míře nemůže uchytit. To můžeš apelovat na svědomí lidí jak chceš, ale pokud de třeba o mě, já si nemůžu dovolit koupit vajíčka za šedesát korun, a můžu být útlocitná až do nevidím. Takže je to věc spíš politiků, jak moc se budou snažit tohle dotovat, i když si myslím, že vzhledem k současnýmu stavu zemědělství to všechno pude od desíti k pěti.
 Bebíčko 
  • 

Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 13:51:57)
Skus odebírat bio vyrobky přímo od sedláků. My tahle kupujeme vajíčka, zeleninu, přítel i to maso a jsme spokojený, většinou vyjdou levněji než v obchodě. Ale musíš si vybrat důvěryhodnýho zemědělce s masem a vejcema je to v pohodě, ale na zeleninu stejně hodně z nich dává nepovolený hnojiva a postřiky.
 Líza 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 15:08:52)
Fisperando, to mi přijde trochu povrchní - uvědomělá až na půdu, ale skutek utek, skutek bude, až mě to nic nebude stát. :-o A proč by to dělali politici, když to neuděláš ani ty, které se z konzumu dělá špatně?
 10.5Libik12 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 20:02:55)
Proč povrchní?
Píše, že se nepřežírá a trochu neuměle volá po změně zemědělské politiky. Bioboží není na rozdíl od běžného sortimentu dotované a tady je místo pro politickou vůli na základě jakéhosi povědomí a tlaku lidí. Proč já mám platit daně na to, aby si 80% národa dalo flaksu k obědu a ještě mělo žlučník a kardiovaskulární potíže, nehledě k tomu, že mi je těch prasat fakt líto.

Nojo, ale copak jsou stresovavaná zvířata politické téma? Kdepak, řešíme, jestli okolnost, že 15% žen naplňuje tradiční ženská role, brání nárůstu ženského vlivu ve veřejném životě, takže by se jim vo ku jejich prospěchu mělo zakázat, že.
(neparafrázuji předchozí přispěvatelku, ale obecná mlžná a ubohá témata, která se probírala v předvánočním čase.).
 Líza 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 20:18:28)
Jsem-li uvědomělá, měla bych si tu flákotu z týraný krávy odepřít, popř. kupovat i drahý bio. Dotační politiku bych měla chápat jako opatření, jak ovlivnit ty neuvědomělé. Tenhle postoj je laciný.
 Ivana Procházková 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 20:56:10)
Když jsme u té dotační politiky, tak se musím zastat názoru, že dotace v zemědělství na můj vkus poněkud nesmyslně podporují produkci tam, kde to Evropa nepotřebuje.
Uvědomění je jedna strávka věci, druhá stránka ta, proč se lejou prachy do zemědělství proto, aby se produkovalo nesmyslné množství levných vajíček, nekvalitního kuřecího a jinak se uměle zvyšovala nadprodukce.
Názor dotovat bio zemědělství se mi zamlouvá.
 Alice + 3 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 22:03:18)
Mě to taky nepřijde "laciný" :) prostě to tak je a .
Včetně narážky na předchozí diskuse..
 Alice + 3 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 22:05:43)
Mě to taky nepřijde "laciný" :) prostě to tak je a .
Včetně narážky na předchozí diskuse..
 Alice + 3 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 22:07:34)
Mě to taky nepřijde "laciný" :) prostě to tak je.
 Alice + 3 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 22:08:15)
Omlouvám se :)
 10.5Libik12 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 23:14:16)
Dotační politika nástrojem pro neuvědomnělé? To mluvíš o tom, že můj seitan nedotovaný stojí 3x víc než tvoje dotovaná kližka?
To ti jako nechutná nebo v čem je síla toho opatření, že většinoví konzument bez uzardění konzumuje maso a další výrobky velkovýroby za nereálnou cenu, zatímco člověk, pro kterého je utrpení zvířat veřejné a politické téma sjezdí půl vělkoměsta, aby nakoupil.
Ekologické zemědělství na rozdíl od běžného dotace nečerpá.

Postoj "nevotravuj a dej si bio, proč by to mělo politiky zajímat" by platil v případě, že bychom obě jedly za tržní hodnotu výrobku a ne že já sjezdím půl města, abych sehnala na 3x dražší oběd a při tom potkám kamion ryčících vepřů, který vezou je na jatka, aby ty sis potom nakoupila u nejbližšího řezníka dotovanej řízek.
 10.5Libik12 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(26.12.2007 0:09:04)
Píšu jako to mé oblíbené prase, když jsem si jistá argumenty a valím to rychle:(
Nejsem ani opilá, ani dyslektická, ani slepá, nemám se na co vymluvit, kdyby sem vlítla moje milá Zufi, tak ji raní.

Zufi, jestli tě nikde neuvidím, tak ti přeju všechno nej.
 Zufi. 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(26.12.2007 10:09:41)
Ahoj:-), taky přeju vše NEJ, už jsem tě hledala, že ti popřeji, ale asi blbě :-)).
A hezký zbytek svátků, jo a nezapomeň, že jsi má oblíbená ,,Rodinkářka,,!!!!
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 18:11:16)
Gatto, první tvůj příspěvek, při kterém se mi neježí vlasy - a při kterém mě napadlo - vždyť ta holka má pravdu.
 fisperanda 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 13:35:41)
To, že je to tradice, ještě neznamená, že je to správně. Mně osobně je teda z vánoc špatně, je to vrchol konzumu, žádný duchovno v tom nevidím. Nakoupit co nejvíc krámů, urvat co se dá, přežrat se, a čučet na telku. Hm, výborně. Když chodím kolem kádí s kaprama, ani se na ty chudáky nemůžu podívat. Vím, že je nejvýš pokrytecký, když sama jím maso, a nemůžu se dívat na zabíjení kaprů, ale o to ani tak nejde, jako o to, že kolem kádí s těma přidušenýma chudákama stojí hloučky lidí a s vánoční jiskrou v oku pozorují, jak se ti kapříci dusí a "otvírají tu pusinku....". To stejný se stromkama. Jedna věc je, že stromky jsou pěstovaný na vánoce, druhá věc ale jak s nima ti lidi zachází... jako že si ten stromek koupí, postaví do pokoje, nazdobí, vánoce - hurá, a následně ten stromek vyhodí do popelnice. To mě fakt tak strašně vytáčí... žádná úcta k ničemu.
 MSteflova 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 13:44:23)
Fisperando, na jednu stranu máš pravdu, že Vánoce jsou svátkem konzumu, ale můžeš si přece udělat Vánoce po svém. My slavíme v rodinném kruhu, dárky se rozbalují u dědy a babičky(tchýně a tchán). Ráno jdeme všichni vymrznout do lesa, kde nazdobíme stromky pro zvířátka, zajdeme na hřbitov zavzpomínat na ty, co s námi v tuto dobu nemohou být, zdobíme, zpíváme, užíváme si. Letos to bylo o dost veselejší, jelikož dceři je rok a půl a u stromečku skutečně zářila. Dostala panenku-miminko, jelikož je z mimin unešená, a tu panenku si ještě teď pořád nosí a pusinkuje.Dohodli jsme se, že dary budou v rozumné míře, takže mě nadchlo nové flanelové kostkované pyžamo a přítel dostal kuchařku od Olivera, aby mi vařil samé dobroty. Záleží, jak to kdo pojme. My si to zkazit nedáme :-)
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 18:16:08)
Fisperando, dovolím si tě citovat: "nakoupit co nejvíc krámů, urvat co se dá, přežrat se, a čučet na telku" - co to proboha je? - zažila už jsem spousty vánoc, ale tohle ještě ani jednou! Jestli to není o tom, jak si to každý udělá, takové to má. Jestli tohle podle tebe znamenají vánoce, tak to je mi tě upřímně líto.
 fisperanda 


Re: Nepřeháníte to trochu? 

(25.12.2007 21:19:37)
To sem ale nepsala o sobě, takhle vnímám ostatní lidi.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Stromečky u popelnic / tříděný odpad 

(22.12.2007 15:14:34)
Co takhle zjistit si na místním úřadě, kde ve vašem okolí se nachází popelnice s eko-odpadem (nápověda: hnědá barva), stromeček nastříhat zahradnickýma nůžkama na menší větvičky a odnést do popelnice tříděného odpadu? Udělali jsme to tak loni a taky jsme prospěli přírodě, i když jinak než kdybychom vysadili stromek zpátky do lesa. Na kompostu taky udělá to své...
 LU,2děti 
  • 

likvidace vánočního stromečmu 

(23.12.2007 20:13:47)
Podle lidové tradice má otec stromek rozřezat a na ohni z něj má maminka uvařit silnou kávu. A z kmínku u špičky (tam jak koukají větvičky prvního patra větví) vyřeže chlap kvrdlačku. Tento zvyk přejal i můj manžel. Ale chápu, že v paneláku asi stromkem nezatopíte:-) TAk jen typ pro ty, co mají kamna.
 zuzkasim 


Re: Stromečky u popelnic / tříděný odpad 

(27.12.2007 21:46:56)
Tak hnědou popelnici jsem v Brně ještě nenašla nebo někdo jiný ano? Myslím si, že na tříděný odpad si už dost lidí zvyklo, ale je tu stále málo možností.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Křesťané a stromeček 

(22.12.2007 15:19:59)
Já sama jsem věřící a v dětství jsme vánoce slavili jenom symbolicky. Teď jsem dospělá, stromečky se mi líbí a máme ho na každé vánoce. Myslím že je to na svědomí každého, jestli se tím zpronevěřuje svojí víře nebo ne. Pravdou je, že vánoce byly skutečně původně pohanskou oslavou slunovratu, a příběh z Betléma se na to jen narouboval. Ale já neslavím vánoce s postojem, abych vzdala hold nějakému pohanskému bůžkovi, a tak v tom mám čisté svědomí. Jestli to někdo jiný věřící má příliš spjaté s touto historickou oslavou boha slunce, tak ať se zařídí jinak.
Jo a pokud se někdo rozhodne slavit přeci na vánoce narození Spasitel (byť nikdo neví kdy se přesně narodil) a nechce stromeček, ať si postaví doma obří betlém! Stejně se to tak dřív dělalo. A má to taky svojí poezii ne?
 s. 
  • 

ke stromečku 

(22.12.2007 21:13:38)
jen nerozumím, proč uživatelka sem nevložila celý text??

Jinak strom byl předurčen k náboženským účelům. (Bible, Jeremiáš 10:3-4).

 žanika 


Re: celý článek 

(23.12.2007 11:38:35)
Jsem moc ráda, že byl tento článek uveřejněn, jen nevím proč ne celý. Kdo by měl zájem přečíst si článek celý najdete ho na následujícím odkaze: http://www.nasezdravi.ic.cz/zdravy_duch-vanocni_pribeh.html
 s. 
  • 

Re: celý článek 

(23.12.2007 16:56:46)
žaniko, ten CELÝ text je hezký, tato část je jen ustřižená, a vyznívá to tak, že ten kdo má stromeček doma je vrah. a to je škoda. a do toho ještě gatto..., pointa vánoc mizí i z rodiny, a zůstavají jen hádky a gattovský fanatismus :(
 žanika 
  • 

Celý článek 

(23.12.2007 11:36:46)
Jsem moc ráda, že byl tento článek uveřejněn, jen nevím proč ne celý. Kdo by měl zájem přečíst si článek celý najdete ho na následujícím odkaze: http://www.nasezdravi.ic.cz/zdravy_duch-vanocni_pribeh.html
 M+4 
  • 

Dotaz 

(23.12.2007 20:05:05)
Prosím neznáte někdo básničku, písničku nebo pohádku o zimním slunovratu?
 Lizzie 


Po Vánocích 

(27.12.2007 19:46:38)
..tak se snad svátky všem vydařily dle jejich představ, dárky pod stromečkem splnily přání i účel a nikomu nezaskočila kost z kapra, případně kus lososa, štiky, řízku kuřecího, krůtího či vepřového, sóji, kroupa z kuby...A vše bylo pěkně v poklidu:-)
 Markuša 


Re: Po Vánocích 

(27.12.2007 22:37:42)
Může mi někdo dodatečně vysvětlit proč se kapr ve vaně dusí? My ho koupíme a ráno ho pustíme do rybníka. Je to pro něj lepší smrt než paličkou do hlavy. Ale přes noc je ve vaně a teĎ čtu, že se tam dusí. To by mě mrzelo. Vysvětlete mi to prosím někdo :-)) Díky
 10.5Libik12 


Re: Po Vánocích 

(27.12.2007 22:41:08)
Ta voda je chlorovaná, nedostatečně okysličená. Možná si popláčeš, ale v tom rybníce ta ryba stejně pojde, řekne ti to každý rybář, nemusí být žádný ekolog.
 10.5Libik12 


Re: Po Vánocích 

(27.12.2007 23:08:02)
Milado, neeeeeeeee,
i tys dala hrubici:)))))), ale není na titulce.

Přeji ti šťasnej a veselej novej rok a ať ti děti míň marodí.

Markušo, nejsem sto rozhodnout jaký druh euthanazie je lepší pro kapra, obávám se, že ta palička. Jde možná o to, že i lidé, kteří koupí a nejí, tvoří poptávku, takže ..
Ale jestli konáš s láskou ke kaprům, co konáš, tak už nebreč.

A také pěkný nový rok.
 Karavela 


Re: Po Vánocích 

(27.12.2007 23:13:45)
Milado:-))

Myslela jsem že mi věří
ale nevzali mě na večeři
mohli aspoň na chvíli
ale po ránu mě pustili
 Markuša 


Re: Po Vánocích 

(27.12.2007 22:56:53)
To já vím,že zajde, ale jeho smrt "doma"- v rybníku, mi připadala pro něho lepší. Teď ovšem čtu příspěvky a opravdu, jak říkáš, pláču. Musím na sobě pracovat......
 Jana 
  • 

příběh... 

(8.1.2008 14:58:26)
Nic ve zlém, ale příběh mi přišel absolutně o ničem... (Když pominu "mrtvé stromky").

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.