| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Živý nebo falešný?

 Celkem 39 názorů.
 mag 
  • 

diky 

(4.12.2006 10:49:54)
Vase clanky mi vzdycky zvednou naladu. Diky za ne.
 Albeka 
  • 

stromeček 

(4.12.2006 12:01:25)
..já hlasuji pro ten živý stromeček. Každý rok máme borovičku a nebo smrk pichlavý ze školek k pěstování vánočních stromků/né z lesních prořezávek-takové stromečky bývají až na výjimky křívé,s dvojtou špičkou nebo jinak deformované/.Stromeček ze skříně/umělohmotný/ mi příjde jako parodie na Vánoce...až děti odrostou budu to řešit alespoň zavěšenou ozdobenou větví - hlavně né umělotinu brrr
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Souhlasím s manželem... 

(4.12.2006 12:48:25)
že živý stromeček "nadělá". Pár let jsme to vyzkoušeli a řekla jsem, nikdy více. Dospělý člověk snad dá pozor, aby se o něj neopřel a polovina jehličí nesletěla domů (i když každý zná, že jehličí z koberce vysává ještě v červnu), ale děti ne. Ty se kolem stromku motají a těžko jim vysvětlím, že se k němu po pár dnech nesmí přiblížit.
Ovšem nic proti živým stromečkům, po nich to v pokoji voní jako v nebi. My si takového užíváme každoročně u babičky na horách, připouštím, je úžasný, ale má prostě svoje ALE...
Takže podtrženo sečteno, až si jednou pořídíme domek a děti budou rozumnější, určitě budeme mít stromeček živý - do té doby si budu užívat svého 2,10 cm vysokého umělého smrčku, s perníčky a baňkami je krásný.
 petra 
  • 

Re: Souhlasím s manželem... 

(4.12.2006 13:48:26)
doma máme taky umělotinu, nechce se mně každý rok stromek shánět - prostě obyčejná lenost. K tomu pár větví na provonění a aby dcerka nebyla ochuzena o stromek živý, tak vždy na začátku adventu věšíme barevná světýlka na smrk stříbrňák na zahradě.
 Niky  
  • 

Re: Souhlasím s manželem... 

(4.12.2006 13:56:15)
Vysávat smrkové jehličí z koberce opravdu moc nejde... Proto míváme už několik let borovičku. Jednak tolik neopadává a jednak je jehličí tak veliké, že se rozhodně nemůže na podlaze ztratit. A voní taky.
 vitka 
  • 

Re: Souhlasím s manželem... 

(4.12.2006 17:49:26)
Máme asi metrový umělý, nemáme živý kam dát a tak ho věšíme pod strop, ale za špičku. Vypadá dobře, žádný smeták, jen nevoní :)
 Ivana Procházková 


Aby neopadal.. 

(4.12.2006 22:09:14)
aby živý smrček neopadal, je dobré pořídit si takový stojánek, do kterého se naleje voda a stromeček stojí po celou dobu ve vodě.
Nám dokonce jednou na vánočním stromku vyrašily nové větvičky - po té, co jsme ho měli doma ještě někdy na konci ledna :)) (byla jsem líná ho včas odstrojit).
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


zivy stromecek 

(4.12.2006 13:03:46)
Co jsem se vdala a slavim Vanoce bez rodicu, mame s manzelem zivy stromecek..
Co mame deti, male deti (2 a 4 roky) mame zivy stromecek).
A myslim, ze dokud to pujde budeme mit zivy stromecek.
Pro mne je to proste tradice, meli jsme vzdy borovicku. Ted preferuji obycejny smrcek. Tata je myslivec, tak vzdy pred Vanocemi chodi prorezavat naletove stromky-smrcky. Mame malinky , cca 120cm vysoky. Stoji na drevene bedne, cca 100cm nad zemi, takze je temer do stropu. Velka vyhoda je, ze se neda schodit, nikdo do nej nevrazi, aby opadal, je zabudovan v rohu mistnosti. Darky se v pohode vejdou primo pod nej...
Tchanove maji umely.. nevim, neni to takove.. nevoni to, opadava temer stejne.. musi ho mit v lete uskladneny - zabira misto.
Dnes jsem videla ve vyloze dva umele stromecky a jsou opravdu krasne, dokonce meli uz i nejake osvetleni primo zabudovane.. Ale ja uz se tesim na ten nas trpaslici smrcek, ktery budeme stelovat tak, aby tu nejhezci stranu mel do mistnosti :-)
 Adelka 
  • 

Re: zivy stromecek 

(4.12.2006 13:18:23)
Souhlasím. U nás se tedy vůbec nevede debata jestli živý nebo umělý, ale jestli celý stromek nebo třeba jen větev do vázy. Doma zatím vždy vyhrál stromek (u mamky už pár let ta větev), stojí vždy na něčem (stolek, bedna, co se najde), právě tak, aby byl v bezpečí proti dětem. Nemám výčitky vůči ničené přírodě, protože buď je to stromek náletový nebo schválně pěstovaný na Vánoce. Loni u nás v Bauhausu byla akce, za přinesený použitý ván. stromek člověk dostal poukázku na odběr zboží v hodnotě 50Kč. Stejně jsme tam v lednu cosi potřebovali, takže jsme jeli nakoupit a ještě jsem měla dobrý pocit, že dřevo najde svoje využití (předpokládám, že drť na něco využili a opět náležitě zpeněžili:-).
 Toranoko 
  • 

Re: zivy stromecek 

(5.12.2006 13:38:27)
U nas presne tak, co jsme vtsi..malicky stromek symbolicky na nejaky stolecek s vanocnim ubrusem, klidne i trosicku krivy, od pritele ze soukromeho lesa...a vejde se pod nej vsechno. Ta trocha jehlici nam nikdy nevadila, stejne jsme pod nej davali vanocni balici papir
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


zivy stromecek 

(4.12.2006 13:24:05)
Co jsem se vdala a slavim Vanoce bez rodicu, mame s manzelem zivy stromecek..
Co mame deti, male deti (2 a 4 roky) mame zivy stromecek).
A myslim, ze dokud to pujde budeme mit zivy stromecek.
Pro mne je to proste tradice, meli jsme vzdy borovicku. Ted preferuji obycejny smrcek. Tata je myslivec, tak vzdy pred Vanocemi chodi prorezavat naletove stromky-smrcky. Mame malinky , cca 120cm vysoky. Stoji na drevene bedne, cca 100cm nad zemi, takze je temer do stropu. Velka vyhoda je, ze se neda schodit, nikdo do nej nevrazi, aby opadal, je zabudovan v rohu mistnosti. Darky se v pohode vejdou primo pod nej...
Tchanove maji umely.. nevim, neni to takove.. nevoni to, opadava temer stejne.. musi ho mit v lete uskladneny - zabira misto.
Dnes jsem videla ve vyloze dva umele stromecky a jsou opravdu krasne, dokonce meli uz i nejake osvetleni primo zabudovane.. Ale ja uz se tesim na ten nas trpaslici smrcek, ktery budeme stelovat tak, aby tu nejhezci stranu mel do mistnosti :-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: zivy stromecek 

(4.12.2006 13:26:23)
tak to se mi jaksi nepovedlo :-D
 Martina, Dita 1 rok 
  • 

Re: Re: zivy stromecek 

(4.12.2006 14:00:23)
Souhlas - chodíme minimálně na větvičky (z pokácených stromů), ty zavěšuju na dveře, na sloup a dávám do vázy. Stromeček jsme měli po 6 let pouze "jako" - pokojovou aurakárii. Letos lobbuju za "pravý" z lesa, ale uvidíme. Přesně kvůli "hrr" tendencím naší malé. Ale i tak to bude fajn. Umělotina mi nesmí přes práh. To radši nic.
 Dana,Natálie 18 měs. 
  • 

Re: Re: Re: zivy stromecek 

(4.12.2006 17:16:38)
Taky jsem pro živý.Vždy jsem chodila do lesa,ale nedá se tam nic vybrat,jsou tam jen košťata.Od té doby co mají známí květinářství a prodávají stromky,tak máme levně od nich velikej.Umělý mi nic neřiká a nikdy řikat nebude.Není nad vůni jehličí a smůli (i když máme větévky ve vázách).
 Dany+Eli11/02+Andrejka6/06 


umely 

(4.12.2006 13:56:15)
ja jsem pro umelotinu. na zive se radeji pujdu podivat do lesa.
 Hanka 
  • 

Čeká mě boj 

(4.12.2006 14:32:50)

Živý stromeček je krásný,voňavý a jeho vybírání neodmyslitelně patří k vánocům.Ale taky opadává a pak vysávám jehličí ještě na velikonoce.........Můj partner nevysává a také preferuje živý stromeček.Tedy stromeček....vždycky se přiřítí a přitáhne domů šílenou haluz,křivou s minimem větví ze které se při nejlepší vůli nedá udělat ani imitace vánočního stromku.I našemu kocourovi je pod úroveň se o něco takového otřít natož si na tom brousit drápy.Partner je nadšený jelikož máme "živý stromeček" a nepřestává ho vychvalovat dokud okřeš netrůní v obýváku.Pohled na to je hrozný vždycky se hroutím když slyším slovo návštěva-vánoce-stromeček.
Letos jsem se rozhodla,mám krásný,souměrný,huňatý a UMĚLÝ STROMEČEK.Nebudu vysávat jehličí a náš syn bude mít ze svých prvních vánoc fotku s nádherným stromečkem(který stejně nejspíš schodí ať je umělý nebo ne).Jen můj drahý netuší,že letos to prostě nedopadne a že ta hrůza co už zase číhá ve sklepě skončí maximálně v krbových kamnech..........
 zjihu76 


ani živý ani umělý 

(4.12.2006 14:46:43)
V manželově rodině a teď už i v naší funguje další varianta: dřevěný stromeček. Je to prostě model stromečku vyrobený ze dřeva: do kříže se zasadí tyčka (kmen), která se směrem nahoru ztenčuje, a na ní se nasazují zaoblená prkénka s dírou uprostřed (větve), 3-5 podle výšky "stromku". Na špičku kmene se nasadí dřevěná hvězda. Na prkýnka se věší ozdoby (nejlíp vypadají perníčky, slaměné nebo keramické ozdoby) a na kraje se přicvaknou svíčky. Stromek stojí na stole nebo na kredenci, nenadělá, strojení i odstrojování trvá maximálně čtvrt hodiny, víc času někdy zabere hledání té krabice, kde máme "Vánoce" uložené.
Nevím kdy a kde na to tchánovci přišli, ale je to téměř geniální. Protože si taky ráda přivoním, máme navíc ve džbánu pár jedlových větviček.
 Martina+Anička a Bára 8/04 
  • 

jedlička v květináči 

(4.12.2006 15:31:58)
Dobré odpoledne,
nevíte někdo, kde sehnat zmíněnou malinkou jedličku v květináči v Olomouci?
 Olina 
  • 

Živý stromeček? 

(4.12.2006 19:25:53)
Na stromečku z lesa nebo z plantáže mi nejvíc vadí, že musí umřít, aby potěšil a to mi připadá úplně proti duchu Vánoc. Fakt. Já vím, že musí umřít tak jako tak a není jediný, kdo za Vánoce položí život, ale kvůli mně ten stromek může klidně žít dál.

A pokud jde o zplodiny z motorových vozidel, tak kamiony a náklaďáky bez olova nejezdí. Nebo se mýlím?
 Gabriella 
  • 

Clarisska 

(4.12.2006 20:27:12)
Clarisska vypadá v tý čepici moc pěkně o), normální vánoční trpaslík o).
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Díky... 

(5.12.2006 11:20:11)
...Věrko za zajímavý článek, i když doma nedáme dopustit na živý stromek až ke stropu (zatím jsme "samozásobitelé", neboť nám na zahradě zakrslé formy narazily na podzemní vodu a táhnou do výšky jako blázni :-)))), dovedu si představit, že třeba pro starší lidi, pro které je problém uklízet miliony jehliček je "umělá" varianta řešením.
A po pravdě řečeno ten stromek na poslední fotce se mi fakt líbí - představuji si ho pravda spíše v nějaké dvoukariérní bezdětné super moderně zařízené domácnosti, kde krásně navodí vánoční atmosféru, aniž příliš zatěžuje instalací, údržbou a úklidem a přesto na mne působí vánočně....
Jinak využívám této možnosti abych tobě i tvé rodině popřála krásné a pohodové prožití vánoc.
Simča
 Věra S. 
  • 

Re: Díky za díky 

(12.12.2006 21:56:34)
Taky Vám všem přeju štastné a veselé...Umíš vždycky potešit. Věra S.
 Anadar 


Stromeček v kontejneru 

(5.12.2006 11:56:18)
V roce 2004 jsme si koupili stromeček v kontejneru v Hornbachu.Doma jsme ho měli týden-do Nového roku,pak jsme ho dali na dvorek,občas zalili a další rok použili znovu.Letos nám poslouží už třetí sezónu.Zdá se,že nijak netrpí,přes léto povyrostl a vypadá velice dekorativně.Nicméně ho letos nejspíš zasadíme do volné přírody.
Živý stromeček nesmí být v teple dlouho,aby nezačal rašit.Nám už přežil Vánoce dvakrát a počítám,že i letos budem úspěšně společně slavit.Takový stromeček nezvrhne ani největší hromotluk,hlína v kontejneru je pěkně těžká.
 taky názor 
  • 

ŽÁDNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

(5.12.2006 12:08:23)
To, že si někdo vymyslel takovou hloupou tradici, neznamená, že to musím dodržovat. Nikdo mě přece k tomu nenutí. Z čistě logického (a eko-logického) pohledu je úplný nesmysl nosit si domů strom (jakýkoli) a šaškovat kolem něho. Až si někdo vymyslí, že si domů máme na Vánoce strčit kopu hnoje, tak za tím taky celá většinová konzumní společnost poletí? A ještě bude přemýšlet, zda hnůj opravdový nebo umělý...
 Já 
  • 

Re: ŽÁDNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

(5.12.2006 12:25:54)
"Taky názore" máš doma děti? Rodinu?
 taky názor 
  • 

Re: Re: ŽÁDNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

(5.12.2006 16:37:36)
To víš, že mám :-)
Je snad mezi tím nějaká logická souvislost??????
 Hanka 
  • 

Re: Re: Re: ŽÁDNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

(5.12.2006 18:08:14)
A kam dáváte dárky, nebo neslavíte vánoce? Případně, co říkáte dětem jako vysvětlení, diky.
 Linda 
  • 

Re: ŽÁDNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

(5.12.2006 18:57:42)
Ne, opravdu nikdo tě nenutí nosit domů strom...dělat vánoční výzdobu, zpívat koledy, jíst kapra s bramborovým salátem ani dodržovat jakékoliv jiné zvyky. Jenom jsem nepochopila, co mají vánoční stromy spojené s konzumem...?
 majda + péťa 
  • 

Re: ŽÁDNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

(6.12.2006 12:52:09)
no taky názor, nikdo tě nenutí strkat si dárky pod kupu hnoje, to by bylo docela eklhaf, nikdo tě ani nenutí slavit vánoce, seš svobodnej člověk, tak nepruď ostatní a dělěj si o vánocích, co chceš je to tvoje volba
 majda + péťa 
  • 

Re: ŽÁDNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

(6.12.2006 12:53:17)
no taky názor, nikdo tě nenutí strkat si dárky pod kupu hnoje, to by bylo docela eklhaf, nikdo tě ani nenutí slavit vánoce, seš svobodnej člověk, tak nepruď ostatní a dělěj si o vánocích, co chceš je to tvoje volba
 Mamca 
  • 

Uriznuty strom = smrt 

(7.12.2006 9:03:49)
Dnes rano jsem narazila na nazor p. Ravena (Ariana a Raven - carodejove lasky) na www.super.cz. Neda mi abych Vam ho sem neprekopirovala:

Nyní v předvánočním čase musím ještě připomenout, že silně negativním elementem, ničícím partnerské vztahy i vztahy v rodině, je vánoční stromek. Historie vánočního stromečku je stejně smutná jako nesmyslá. V tradici lidského rodu totiž na žádné zdobení uříznutých jehličnatých stromků nenarazíte, až do konce osmnáctého a začátku devatenáctého století. Je to mělká německá tradice a bohužel úzce souvisí s černou magií. Traguje se, že sv. Bonifác, který šířil křesťanskou víru, nenáviděl pohany, kteří si tiše a nenápadně uctívali duby. S vydatnou pomocí duchů, kteří sídlili v dubech, vykonávali pohané své rituály, k nimž samozřejmě patřila i černá magie. Bonifác jeden z jejich oblíbených dubů pokácel (hned si řekneme proč) a na místě, kde stál dub, hbitě vyrostla jedle. Rostoucí jedle, jedlička, stejně jako smrk, či smrček symbolizují vítězství katolíků nad přírodními, pohanskými tradicemi. Stromy se na Vánoce, čili na Svaté Noce (nejdelší noce v roce) venku zdobily a uctívaly. Kdyby někdo takový strom podřízl, byl by přinejmenším zpohlavkován radou obce a vyobcován. Nu ale zpátky k podstatě věci - uříznutý stromek znamená smrt. Kdysi se věřilo, že s životem každého stromu je spojený život život jednoho člověka. Se smrkem je zřejmě spojený život jednoho křesťana. Podle černé magie, která úzce souvisí s filosofií woodoo, když nemohu beztrestně někoho zabít, i když k tomu mám tisíc chutí, pokácím jeho strom.

Nevím, jestli musím ještě pokračovat, pokud jste to dobře pochopili, když si přinesete domů torzo umírajícího stromu, stáváte se součástí pohanské černé magie. Jen tak pro doplnění - chytří Židé si domů umírající stromky nenosí, místo stromku mají osmiramenný svícen, chanuku."
 Šumi 
  • 

Re: Uriznuty strom = smrt?, ale prd 

(7.12.2006 11:05:55)
Mamčo,

podle německé tradice Bonifác porazil dub, uctívaný pohany a na jeho místě vyrostla jedle, což Bonifác pokládal za boží znamení, jakési vítězství křesťanství, vidím proto jistou logiku v tom, že příchod Krista uctívají křesťané mimojiné zdobením jedle.
Proti křesťanství na Rodině existuje několik "obohacujících a nedemagogických" diskusí, zkus se přidat tam.

Jsme dobrovolně či nedobrovolně součástí křesťanské civilizace a její základní rituály jsou nám srozumitelné a blízké, v tomto ohledu mi tvůj neškodný výkřik o umírajícím stromečku coby znaku naší blízké smrti na základě pohanských tradic(Bonifác žil v 8. st.) opravdu neděsí a ráda si postavím Betlémek a ozdobím jedličku.
Dodržet přesně zvyky všech blízkých i vzdálených(časově i místně) nekřesťanských kultur by zabralo šíleně práce a jedinec by možná ani psychicky nevydržel.:)

A všimni si, že ti chytří Židé, kterých znám plno a mám je ráda, by nikdy nevyrukovali s nějakým strašením, byť bych dle jejich provozovala nekošér věci.:)
 taky názor 
  • 

Re: Re: Uriznuty strom = smrt?, ale prd 

(7.12.2006 17:05:18)
A proč si neuřízneš nohu nebo nožičku svých dětí a nenazdobíš si ji? To by se ti asi nelíbilo, že?
 Kohnova 
  • 

Re: Re: Uriznuty strom = smrt?, ale prd 

(7.12.2006 17:39:53)
Sumi, ono je to hlavne tak, ze kasrut je zavazny jen pro Zidy. Pro goje nikoliv a peklo jim za to nehrozi, protoze Zide peklo nemaji (leda snad na Zemi). A take uz je velmi mnoho zidovskych obci reformovanych (u nas trend presne opacny), existuje cely myslenkovy smer, ktery slozite dokazuje, ze kasrut je omyl. To jen tak na okraj, vim, ze kasrut neni tematem, jen mi to nedalo.
 Šumi 
  • 

Re: Re: Re: Uriznuty strom = smrt?, ale prd 

(7.12.2006 18:31:38)
:-) Kohnová, ráda tě vidím.
 Kohnova 
  • 

Re: Re: Re: Re: Uriznuty strom = smrt?, ale prd 

(7.12.2006 20:21:34)
Tez i napodobne:-). Asi napisu clanek "Jak efektivne zorganizovat zidovske vanoce podle feministicke tory" (Diky, Jarousi, tvuj humor je vazne jemny, vtipny..proste kouzelny a svedci o tve mimoradne duchovni vyspelosti.) :-).
 Věra S. USA 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Uriznuty strom = smrt?, ale prd 

(8.12.2006 23:06:41)
Neslibuj planě a napiš! Zatim jsem tu o chanuce psala jen já, před pár lety a Tvoje pojetí by bylo obzvášť zajívavé a rozšířilo by nejeden obzor. Věra S.
 Petru 
  • 

Re: Uriznuty strom = smrt 

(7.12.2006 20:36:43)
To je nádhera
Tak si kupme všichni umělý strom a ty co se stejně musí z lesa vyřezat, hold znhijí v lese nebo se stejně spálí. A na čem asi Raven spí - na kameni a matraci má z ropy? jestli z koňských žíní nebo slámy, tak to vyjde na stejno. Jestli spí na dřevěné posteli, ať se jdou vycpat do matrací sami. Já jim kdysi věřila. ale jsou nějak zaprdlí nebo co. Už to s tím čarodějnictvím ženou do extrémů.
 Darius 
  • 

pohledem_skryte_pravdy 

(10.12.2006 20:45:15)
Z hlediska Feng Shuej představuje plastový stromek nebo aranžmá ze suchých květů a dalších suchých částí rostlin symbol smrti a nepůsobí z hlediska rozvoje duchovních a tvůrčích sil povzbudivě. Stromek uříznutý, avšak ještě relativně živý je objektem, který kolem sebe šíří užitečné chemické, fyzikální, psychologické a psychotronické impulsy, již samo nesení stromku z přírody symbolizovalo kdysi u severských národů invazi života, věčné čistoty a zdraví lesa do našich obydlí; současně však symbolizuje a ztělesňuje živý stromek umírání – to je možné povýšit v užitečnou oběť buď rituálem nebo vědomým či podvědomým spojením s Kristovou smrtí, jak tomu v duchovní atmosféře Vánoc často bývá a tím z velké části negativní aspekt umírání eliminovat. Kouzlo Vánoc je tak často umocněno a zpečetěno touto tichou a nenápadnou obětí. Jednoznačně nejlepším řešením je ozdobit si živý neuříznutý stromek na zahradě nebo v květináči (ze kterého jej co nejdříve po Vánocích vysadíme do zahrady či lesa). Můžeme jako stromek nazdobit i větší pokojové rostliny, nejlépe pokojové jehličnany — cypřiše, araukárie a další. Se živým stromkem můžeme komunikovat a navázat s ním trvalý duchovní vztah a vděčnou psychologickou vazbu. Co se týká jedovatosti určitých rostlin, nestojí v cestě takovému přátelství. Takovou rostlinu, zejména, pokud s ní vědomě či podvědomě denně komunikujeme, bychom neměli z bytu nikdy odstraňovat, mohli bychom strádat stejně jako při odchodu milovaného člověka. Určité rostliny mohou ovšem mít výjimečně na někoho i neblahý psychotronický a esenciální vliv, mohou např. přivolávat mučivé sny.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.